Protestojnë infermierët, kërkojnë rritjen e pagesës për ndërrimin e natës e orëve shtesë në vikend


Një grup infermierësh të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) kanë protestuar para Klinikës së Kirurgjisë. Ata po kërkojnë që tu rriten pagesë për ndërrimin e natës, tu paguhen orët shtesë gjatë vikendeve, por tu paguhet edhe rrezikshmëria në punë. Gjithashtu ata kanë kërkuar edhe pagesën e ndërrimeve dhe shtesave për infermierët e pranuar nga […]

Insomnia: Si të përballeni me pagjumësinë


Shumica e të rriturve kanë përjetuar insomninë ose pagjumësinë në një kohë ose në një tjetër gjatë jetës së tyre. Vlerësohet se 30% deri 50% e popullatës së përgjithshme janë të afektuar nga insomnia dhe 10% kanë insomni kronike Dr. Urim Çerkini,Specialist i Mjekësisë Familjare, QKMF- FerizajSpecializant i Reumatologjisë, QKUK- Prishtinë Insomnia është simptomë, jo […]

QKMF në Prizren me njoftim të rëndësishëm për mjekët e papunë


QKMF ka njoftuar mjekët e papunë në Komunën e Prizrenit, por të cilët kanë licenca, të paraqiten në QKMF. Përmes një postimi në rrjetin social facebook, drejtori i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prizren, Xhevat Elezkurtaj, ka shkruar se qëllimi i këtij informacioni është sistemimi i të gjithe mjekëve të cilët ndërkohë janë diplomuar, […]

Kontingjenti rreth vaksinimit kundër COVID-19 në Prishtinë po merr fund, s’dihet kur arrijnë dozat e dyta nga AstraZeneca


Ministria e Shëndetësisë, me anë të një njoftimi në Facebook ka bërë të ditur se në Qendrën e vaksinimit “1 tetori” në Prishtinë s’ do të ketë vaksinime kundër COVID-19 gjatë ditëve të fundjavës dhe në ditët në vijim, me qe, dozat e parapara për vaksinim në këtë qendër janë dhënë të gjitha. Tutje bëhet […]

Dy persona mbi moshën 100 vjeçare marrin vaksinën anti-Covid në Skenderaj


Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari ka njoftuar se në Qendrën e Mjekësisë Familjare në këtë qytet, ka njoftuar se po vazhdon vaksinimi, ku sot është bërë vaksinimi i dy personave mbi moshën 100 vjeçare me vaksinën Astra-Zeneca. Ai tha se mos-hezitimi i tyre për t’u vaksinuar me vaksinën anti-Covid, është shembull për të tjerët, në […]

Kur padrejtësitë bëhen në emër të drejtësisë!


KUR PADREJTËSITË BËHEN NË EMËR TË DREJTËSISË! Shkruan: Vendenis Lahu – Deputet I tillë është rasti me arrestimin e mjekut pulmolog në QMF-në e Podujevës. Është i ngutshëm, i padrejtë, i paligjshëm dhe i papranueshëm arrestimi i doktorit pa sqarimin e rrethanave të plota në të cilat ndodhi gjithë ajo situatë e pakëndshme të cilën […]

Rrezikohet furnizimi i rregullt me barna dhe material shpenzues nga Lista thelbësore


Ministria e Shëndetësisë përmes një njoftimi për media ka njoftuar se buxheti i alokuar për Programin farmaceutik të MSh-së dedikuar për furnizim të institucioneve shëndetësore me barna dhe material shpenzues nga Lista thelbësore për vitin 2021 është 5,550,000.00 euro, ndërsa ai i vitit 2020 ka qenë 11,476,913.90 euro. Sipas njoftimit, Lista thelbësore për furnizim të […]

Protestojnë mjekët në Podujevë për doktorin që se trajtoi pacientin, kërkojnë lirimin e tij


Mantelbardhët e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Podujevë ditën e premte e kanë nisur me protestë. Të njëjtët kërkojnë lirimin e pulmologut Ibrahim Hoti, pasi ai është arrestuar mbrëmë pas raportimit se kishte refuzuar të trajtoi një pacient duke përdorur edhe gjuhë të vrazhdë. “Deri në lirimin e dr. Ibrahim Hoti. s’ lëvizim […]

Reagon Oda e Mjekëve të Kosovës për suspendimin dhe arrestimin e mjekut në Podujevë: Iu bë padrejtësi


Gjatë mbrëmjes së djeshme, nëpër rrjetet shoqërore, ka qarkulluar një video ku shihet doktori Ibrahim Hoti duke mos pranuar t’i japë shërbime mjekësore një qytetari, me arsyetimin se ai tashmë e ka përfunduar orarin e punës. Pas kësaj sjelljeje të mjekut të Qendrës së Mjekësisë Familjare në Podujevë, është marrë vendimi që mjeku në fjalë […]

Ministria e Shëndetësisë publikon orarin e vaksinimit kundër COVID-19 në ditët e ardhshme


Ministria e Shëndetësisë e ka publikuar orarin e vaksinimit kundër COVID-19 për katër ditët e ardhshme, ku, gjatë ditës së sotme, do të vaksinohen personat me hemodializë, personat mbi moshën mbi 80 vjec dhe profesionistët shëndetësorë. Më datat 16, 17 dhe 18 prill vaksinimi do të vijojë për personat mbi 75 vjec me sëmundje kronike, […]

Sot nis procesi i vaksinimit antiCOVID për të moshuarit në shtëpitë e kujdesit dhe pacientët në dializë


Komiteti për vaksinim kundër COVID-19 njofton se sot procesi i vaksinimit kundër COVID-19 do të vazhdojë me vaksinimin e të moshuarve të vendosur në shtëpitë e kujdesit për të moshuar dhe punëtorët socialë që kujdesen për ta, në komunat ku ka Qendra të këtilla: Prishtinë, Suharekë, Skenderaj, Istog dhe Graçanicë. Gjithashtu, po sot do të […]

Mbi 300 të vaksinuar në Mitrovicë deri tash, në dispozicion edhe 400 vaksina të tjera


Drejtoresha e shëndetësisë në Komunën e Mitrovicës, Erseka Hasanaj-Berani, ka thënë se në këtë komuna janë furnizuar me mbi 700 vaksina për COVID-19 dhe se janë vaksinuar deri tash mbi 170 punonjës shëndetësorë. “Personeli shëndetësorë ka filluar të vaksinohet si nga informatat e para nga MSH-ja, me instruksionet e tyre deri sot janë vaksinuar 177 […]

Vaksinohen 137 qytetarë vushtrrias mbi moshën 80 vjeçe


Kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, njofton se deri më sot janë vaksinuar 137 qytetarë vushtrrias mbi moshën 80 vjeçe. Ai ka lutur qytetarët që t’i regjistrojnë për vaksinim personat mbi moshën 80 vjeçe. Postimi i tij i plotë: Po vazhdon procesi i vaksinimit të qytetarëve të Vushtrrisë mbi moshën 80 vjeq. Deri më sot janë […]

Vaksinohen 176 qytetarë në Viti


Me vaksinën antiCovid deri më tani janë vaksinuar 176 qytetarë në komunën e Vitisë. Sot ka filluar vaksinim i qytetarëve të moshës 80-84 vjeç, njofton drejtoresha e QKMF-së Vjollca Kadolli. Postimi i saj i plotë: Edhe sot po vazhdon vaksinimi i qytetarëve vitias në QKMF-Viti me vaksinën anticovid. Deri më sot janë vaksinuar 176 qytetarë. […]

Vdes një femër në Deçan, familjarët thonë se s’ mori trajtimin e duhur në QKMF


Policia e Kosovës me anë të raportit 24 orësh ka njoftuar për një rast të vdekjes së një femre në Deçan. Sipas raportit thuhet se viktima femër kosovare është dërguar pa shenja jete në QKMF, vdekjen e të cilës e ka konstatuar ekipi mjekësor. “Sipas familjarëve e njëjta s’ e ka pranuar trajtimin e duhur […]

Me vetëm 100 doza, nis vaksinimi i personelit mjekësor në Klinë


Në njësinë e vaksinimit në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Nëna Terezë” në Klinë ka nisur të enjten vaksinimi kundër virusit Covid-19 i punëtorëve shëndetësorë të qendrave mjekësore të shëndetit primar. “Në fillim do të vaksinohen punëtorët shëndetësorë të sektorit publik, pastaj edhe sektorit privat. Në bazë të udhëzimeve dhe furnizimit me vaksina nga IKSHPK-ja […]

Haliti: Kemi shumë pak vaksina, s’mjaftojnë as për 50% të stafit mjekësor


Ka filluar vaksinimi i stafit mjekësor ka filluar edhe në komunën e Vitisë. Kryetari i kësaj komune, Sokol Haliti, tha se dozat e vaksinës kundër Covid-19 s’ janë të mjaftueshmë për vaksinimin as të 50 për qind të stafit mjekësor. “Dje ka filluar fushata e vaksinimit. Mirë ka shkuar, me një rregullaritet të plotë. Me […]

Nis vaksinimi antiCOVID-19 i personave mbi 85 vjeç


Sot ka filluar vaksinimi i personave mbi 85 vjeç në Qendrat e Mjekësisë Familjare nëpër komunat e Kosovës, kundër virusit COVID-19. atëherë, për Telegrafin të mërkurën fillimin e vaksinimit për këta persona e bëri të ditur edhe këshilltari politik i ministrit Arben Vitia, Sami Uka. Sipas një njoftimi të Ministrisë së Shëndetësisë, pas vaksinimi i […]

Nis vaksinimi për stafin shëndetësor në QKMF e Drenasit


Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci së bashku me nënkryetarin Arben Shala, drejtorin e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Arsim Haxhiu, drejtorin e QKMF-së, Ismet Bogiqi, Komandanten e Stacionit Policor në Drenas, Feime Bajrami dhe shefin e kabinetit, Flamur Curri, kanë vizituar Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Hafir Shala”, me rastin e pranimit të vaksinave […]

Nga nesër fillon vaksinimi i personave mbi 85 vjeç


Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se nesër (e enjte, 8 prill 2021) do të fillojë vaksinimi i qytetarëve të moshës mbi 85 vjeç. Vaksinimi i kësaj grup-moshe do të bëhet fillimisht në Prishtinë (Salla “1 Tetori”) dhe në komunat: Pejë, Gjakovë, Prizren, Ferizaj, Gjilan, Mitrovicë, Vushtrri dhe në të gjitha komunat e tjera ku ka […]

Në tri komuna të Kosovës sot ka filluar vaksinimi i personelit shëndetësor


Sot ka filluar vaksinimi i personelit shëndetësor kundër virusit COVID-19, edhe në tri komuna të Kosovës. Kryetari i Komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi, sot e ka vizituar Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Obiliq, ku edhe po jepen vaksinat anti-COVID. Siç thuhet në njoftim për media,  aktualisht në dispozicion QKMF-Obiliq i ka 70 vaksina për […]

QKMF-ja në Kaçanik pranon vetëm 70 vaksina për Covid-19, s’ mbulojnë të gjithë stafin


Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Kaçanik ka pranuar 70 doza të vaksinave për COVID-19 dhe thotë se ky numër s’ është i mjaftueshëm, madje se s’ i plotëson as numrin për personelin shëndetësorë. Për këtë arsye, QKMF-ja ka njoftuar se fillimisht do të vaksinojë punëtorët shëndetësorë të kësaj qendre dhe me ardhjen e dozave […]

Dorëzohet në Polici burri që dyshohet se vrau 15-vjeçarin dhe plagosi babanë e këtij të fundit


Policia e Kosovës ka njoftuar se i dyshuari për vrasjen që gjë mbrëmë në fshatin Gradicë të Drenasit, është dorëzuar në Polici, raporton Express. Lajmin për Gazetën Express e ka konfirmuar zëdhënësja e Policisë së Kosovës për Rajonin e Prishtinës, Florie Ahmeti. Ahmeti ka thënë se 54-vjeçarit i është sekuestruar një armë zjarri që dyshohet […]

Policia jep detaje për vrasjen në Drenas, ngjarja ka ndodhur në pyll


Pak minuta më parë u raportua për një vrasje në fshatin Gradicë të Drenasit. Në lidhje me këtë rast, Indeksonline ka kontaktuar Zëdhënësen e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. Ajo ka treguar se përveç një personi të vrarëm një tjetër ka mbetur i plagosur. Raporti i plotë nga Zëdhënsja e Policisë […]

Një i vrarë dhe një i plagosur në Gradicë të Drenasit


Një ndodhi tragjike ka ndodhur sonte në fshatin Gradicë të Drenasit, ku nga të shtënat me armë zjarri është vrarë një person dhe një tjetër ka mbetur i plagosur. Ngjarjen e rëndë e ka konfirmuar për Telegrafin zëdhënësja e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. “Njëri nga personat e plagosur s’ ka […]

specialistët e shëndetësisë: S’ka listë të saktë të atyre që e kanë kaluar Covid-19, as plan për vaksinim


Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka organizuar debatin “Sektori i shëndetësisë: Kapacitetet për vaksinim kundër Covid-19”, raporton Ekonomia Online. Nga ky debat u tha se për Kosovën çdo lloj vaksine do të ishte e mirëseardhur. Po ashtu nga panelistët kishte edhe kritika sa i përket planit për vaksinim, pasi që sipas tyre duhet të ketë […]

Lansohet projekti i radhës “E-Shëndetësia”


Është lansuar projekti i radhës “E-Shëndetësia” i cili është po ashtu i në rajon. Ky projekt është lansuar në Qendrën Kryesore të Mjeksisë Familjare, këtë e ka bërë të ditur, Bujar Gashi, Drejtor i Drejtorisë së Shëndetësisë, me anë të një postimi në Facebook. Postimi i plotë: “Sot, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare kemi […]

Një vit pandemi – Rrëfimi i Bujar Prushit, mjekut që kujdestaroi në pikën kufitare në Han të Elezit


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Togfjalëshi “dukuri e pazakonshme” mund ta përmbledhë për së afërmi atë cfarë ngjau në fillim të vitit 2020, e që vazhdon edhe sot. Shumë infektime e vdekje për këto 12 muaj, por edhe shumë punë nga stafi shëndetësor në përgjithësi për t’u dalë në ndihmë të gjithë qytetarëve. Në një krizë […]

Drejtoresha e QKMF në Viti jep detaje të reja për vdekjen e një 16-vjeçari të prekur me koronavirus


Në prag të njëvjetorit të pandemisë, në mëngjesin e të enjtes e ka humbur betejën me COVID-19 një 16-vjeçar nga Vitia. QKMF në këtë komunë thotë se i riu kishte edhe sëmundje tjera shoqëruese, por që sipas tyre virusi ia përkeqësoi gjendjen. I riu tashmë i ndjerë kishte marrë trajtim edhe në QKMF-në e Vitisë […]

119 raste aktive me COVID-19 në Gjilan


Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, nën udhëheqjen e nënkryetart të Gjilanit, Arbër Ismajli, ka mbajtur takimin për vlerësimin e situatës për dy ditët e fundit. Nënkryetari Ismajli tha se ka një rritje të rasteve të infeksionit, duke shtuar se kjo duhet të shërbej si thirrje për t’u mbrojtur nga COVID-19, duke […]

Cilësohet si e dyshimtë, vdekja e një foshnje në Fushë Kosovë


Një foshnje e gjinisë mashkull të premtën është dërguar pa shenja jete në QKMF në Bresje të Fushë Kosovës. Sipas raportit 24 orësh të Policisë së Kosovës, në trupin e foshnjës s’ është vërejtur ndonjë shenj e dukshme e dhunës. Në lidhje me rastin është konsultuar prokurori i shtetit me vendim të së cilit trupi […]

Zyrtare: Qeveria lehtëson masat antiCOVID, në zonat e kuqe hiqet ora policore


Qeveria në detyrë e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot, ka shqyrtuar dhe miratuar vendimi për masat e përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia COVID-19. Qeveria ka marrë vendim për lehtësimin e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. “Në bazë të rekomandimeve të dhëna nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe duke […]

Reagon FSShK-ja, pas sulmit ndaj mjekut në QKMF në Istog


Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës , ka reaguar ndaj dhunës fizike e cila ka ndodhur më datë 09.02.2021 rreth orës 15:05, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Istog, ku është sulmuar fizikisht nga familjarët e pacientit mjeku XH.A. “ngjarja ka ndodhur ditën e martë ku mjeku i kësaj qendre Dr.Avdiaj pasi ka […]

Reagon Oda e Mjekëve për sulmin ndaj mjekut në Istog


Oda e Mjekëve të Kosovës (OMK) ka reaguar ndaj sulmit ndaj mjekut në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Istog. me anë të një njoftimi për media, ata janë shprehur të zhgënjyer ndaj këtij sulmi, ku kanë theksuar se mjeku është bërë viktima e përhershme e sulmeve serike. “Oda e Mjekëve të Kosovës me shqetësim, […]

Numër i madh i fëmijëve me simptoma të Covid-19 po trajtohen në QKMF-në e Prishtinës


Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Prishtinë ditët e fundit janë paraqitur për trajtim numër i madh i fëmijëve me simptoma të Covid-19. Diamanta Raça-Hoxha, shefe e Repartit të Pediatrisë në QKMF, në një intervistë për Ekonomia Online, ka se është rritur ndjeshëm numri i pacientëve të vegjël që kërkojnë ndihmë, me simptoma […]

Sulmohet fizikisht një punëtor i QKMF-së në Klinë


Një punëtor i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Famijare në Klinë është sulmuar fizikisht. Policia e Kosovës bën të ditur se rasti ka ndodhur rreth orës 23:00. “Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar derisa në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare e kishte sulmuar fizikisht në vendin e punës viktimën mashkull kosovar (punëtor teknik)”, thuhet në njoftim. […]

​Zemaj i bindur që gjatë këtij muaji në Kosovë arrijnë vaksinat antiCOVID-19


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj është shprehur i bindur se vaksinat anti-COVID19 gjatë këtij muaji do arrijnë në Kosovë. Zemaj deklaroi se tashmë janë duke u bërë një përgatitje më intensive për vaksinim edhe nëpër Qendrat e Mjekësisë QKMF. Këto komente ai i bëri në një konferencë për medie në të cilën u bë e […]

Një person në Suharekë plagosë veten me armë gjuetie


Një person nga komuna e Suharekës ka plagosur veten me armë gjuetie, duke u dërguar më pas në për trajtim në Spitalin e Prizrenit. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Policia e Kosovës në raportin 24-orësh, ndërsa ngjarja mësohet se ka ndodhur dje. “Në fshatin Doberdolan, Suharekë 30.01.2021 – 15:10. Është raportuar se në […]

Ministria e Shëndetësisë i siguron QKMF-së në Istog autoambulancë dhe material shpenzues anti COVID-19


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur se nga ministria që ai drejton i ka siguruar një autoambulancë Qendrës Klinike të Mjekësisë Familjare (QKMF), në Istog. Zemaj me anë të një statusi në rrjetin social në Facebook ka shkruar se po ashtu iu kanë siguruar material shpenzues kundër COVID-19, për nevojat […]

Sot filloi ndërtimi i QKMF-së në Mamushë


Sot ka filluar ndërtimi i Qendrës së Mjekësisë Familjare në Mamushë. Lajmin e bëri të ditur vetë ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, me anë të një postimi në Facebook. Postimi i tij i plotë Sot, filloi ndërtimi i objektit të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mamushë, realizim i memorandumit të nënshkruar kohë më parë, […]

Rritet numri i rasteve me të vjella dhe barkqitje në QKMF të Drenasit – Doktorët: Të shtohet kujdesi në ushqim dhe pije


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Numri i rasteve që kanë probleme me të vjella dhe barkqitje, të paraqitura në Qendrën e Mjekësisë Familjare në Drenas, ka filluar të rritet. Rritja e këtyre numrave padyshim se paraqet një problem aspak për t’u neglizhuar nga stafi mjekësor në këtë komunë. I kontaktuar nga Familja jonë, mjeku i përgjithshëm, […]

Vdekje e dyshimtë në Skenderaj


Një person u raportua se është pa shenja jete në Qendrën Klinike të  Mjekësisë Familjare (QKMF), në Skenderaj. Sipas raportit të policisë, rasti ka ndodhur të premten rreth orës 09:00 në fshatin Qirez, Skenderaj. Siç thuhet në njoftim, njësitë relevante policore dhe njësitë e KEDS-it kanë dalë në vendin e dukurisë. “Raportohet se në QKMF […]

Zemaj: Vaksinimi anti-COVID planifikohet të bëhet në QKMF e palestra sportive


Ndonëse në Kosovë akoma s’ kanë arritur vaksinat anti-COVID, në Ministrinë e Shëndetësisë thonë se tashmë janë identifikuar hapësirat se ku do bëhet vaksinimi për qytetarët e Kosovës. Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj thotë se QKFM-të, spitalet por edhe palestrat sportive janë objektet ku do bëhet shpërndarja e vaksinës. Zemaj po ashtu ka […]

Mbi 10 mijë persona vaksinohen kundër gripit sezonal në QKMF-në e Prishtinës


Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Prishtinë që nga dhjetori i vitit të kaluar kur ka filluar dhënia e vaksinave kundër gripit sezonal janë vaksinuar mbi 10 mijë qytetarë, raporton Ekonomia Online. Xhevrije Canolli, mjeke familjare në këtë Qendër ka treguar se për cilën kategori të personave rekomandohet të merret kjo vaksinë. “Kjo […]

Në Vushtrri nga sot bëhen testet seriologjike për Covid-19


Vushtrria nga sot do të ketë në dizpozicion mundësinë që të bëhen teste seriologjike në QKMF. Këtë e ka njoftuar kryetari i komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, i cili ka shkruar në llogarinë e tij të facebookut se nga sot në qytetin e Vushtrrisë do të mund të bëhen teste seriologjike. “QKMF ka bërë përgatitjet […]

Agim Aliu viziton të lënduarit në Ferizaj: Uroj të mos shënohet asnjë viktimë


Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu ka vizituar personat e lënduar nga shpërthimi që gjë, ku si pasojë 42 persona janë lënduar. me anë të një postimi në Facebook, nga Komuna e Ferizajt kanë njoftuar se i pari i këtij qyteti, Agim Aliu Aliu vizitoi të lënduarit në QKMF dhe Spitalin e Përgjithshëm. Aliu […]

Aksident i rëndë në Polac të Skenderajt, lëndohen katër persona


Një aksident ka ndodhur mëngjesin e sotëm në magjistralen Skenderaj-Drenas, saktësisht në fshatin Polac, me c’rast kanë mbetur të lënduar katër persona të cilët janë dërguar në QKMF të Skenderajt e pastaj në Spitalin Rajonal në Mitrovicë. Ekipi mjekësor i QKMF-së ka mbërritur në kohë rekorde në vendin e ngjarjes, ndërkohë mësohet se gjendja e […]

Gjashtë të arrestuar për dhunë në familje për 24 orë në Kosovë


Gjashtë persona janë arrestuar nga Policia e Kosovës, pasi të njëjtit raportohet se kanë ushtruar dhunë ndaj anëtarëve të familjes. Kështu ka njoftuar Policia e Kosovës, me anë të raportit 24 orësh, ku po ashtu bëhet e ditur se një i arrestuar i cili s’ qëndronte mirë me shëndetin mendor është dërguar në psikiatri, në […]

Fillon testimi serologjik për Covid-19 në QKMF në Drenas


Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, së bashku me Drejtorin e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale, Arsim Haxhiun, kanë vizituar QKMF-në “Hafir Shala” në Drenas, ku nga sot ka filluar edhe testimi serologjik në virusin SARS-CoV-2.  Në këtë vizitë, kryetari Lladrovci ka biseduar edhe me personelin profesional të laboratorit dhe menaxhmentin e QKMF-së. Kryetari Lladrovci, […]

Podujevë, plagos dy persona dhe ikë nga policia duke shtënë me armë zjarri


Policia e Kosovës ka njoftuar se ditën e diel në Podujevë janë plagosur dy persona. Në raportin 24-orësh të Policisë së Kosovës thuhet se i dyshuari mashkull kosovar me armë zjarri-pistoletë ka plagosur dy viktima meshkuj kosovarë. “Njësia policore në rroba civile e cila ka qenë në detyrë gjatë patrullimit e ka vërejtur personin e […]

Digjet një shtëpi në Deçan, lëndohet një 9-vjeçar


Një fëmijë 9-vjeçar është lënduar si pasojë e një zjarri që ka kapluar një shtëpi në Deçan gjatë mbrëmjes e së shtunës. Sipas raportit 24-orësh të Policisë së Kosovës, zjarri dyshohet se është shkaktuar nga një nxehëse elektrike. “Është raportuar se në shtëpinë e viktimës mashkull ka shpërthyer një zjarre i cili dyshohet se është […]

KFOR-i riparon repartin e Hematologjisë në QKMF-në në Klinë


Në këto ditë pandemie KFOR-i turk po bashkon edhe një projekt tjetër i cili do t’u shërbejë njerëzve dhe shëndetit të tyre. Në kuadër të projektit të Qendrës së Mjekësisë Familjare “Nënë Tereza” janë dhënë: Pajise për analize të urinës, Pajise për analiza të gjakut, Mikroskop, Pajisje centrifuguese, Pajisje për distilim të ujit, Kolltuku për […]

Qeveria miraton masat e reja, zgjatet orari i lëvizjes për një orë


Qeveria në detyrë ka miratuar masat e reja anti-COVID. Që nga nesër zgjatet orari i lëvizjes për një orë. MË POSHTË GJENI TË GJITHA MASAT E REJA ANTI COVID-19: MASAT PËR TËRË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË KOSOVËS Hyrjet e qytetarëve të huaj dhe vendorë në Kosovë Qytetarët e huaj që hyjnë në Kosovë, përfshirë edhe […]

Malishevë: Vdes një 85-vjecar pasi iu djeg shtëpia


Një 85-vjecar nga komuna e Malishevës s’ ka mundur t’u mbijetojë lëndimeve të marra pas djegies së shtëpisë. Mësohet se personi në fjalë ka qenë brenda shtëpisë, në momentin kur ajo ka marrë flakë, dhe s’ ka pasur mundësi të dalë, transmeton Indeksonline. Ekipi i zjarrfikësve ka marrë të gjitha veprimet e nevojshme për shuarjen […]

Zemaj paralajmeron ndërtimin e spitalit në Ferizaj


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka vizituar sot komunën e Ferizajit. Ai gjatë kësaj vizite u shpreh se ndërtimi i spitalit në këtë komunë mbetet ndër prioritetet kryesore dhe do të përkushtohet fuqishëm që të përfundojë sa më shpejt ndërtimi i tij. Zemaj gjithashtu theksoi se po bëhet përpjekje për rritjen e kapaciteteve testuese për […]

Podujevë: Burri i dehur rrah gruan e fëmijët


Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh ka njoftuar për një rast të dhunës familjare në rajonin e Prishtinës, shkruan IndeksOnline. Në bazë të raportit një burrë nga komuna e Podujevës nën ndikimin e alkoolit ka rrahur gruan dhe fëmijët e tij. I dyshuari është dërguar në mbajtje. “Podujevë 16.12.2020 – 20:40. Është arrestuar i […]

Istogu furnizohet me barna kundër COVID-19


Në Istog kanë ardhur një sasi e barnave kundër COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur drejtori i shëndetësisë, Mujë Osmani. Mësohet se këto barna janë siguruar nga buxheti komunal, shkruan Indeksonline “Sot arriti sasia e planifikuar me barna anti-covid nga paratë e buxhetit komunal per shëndetësi. Terapia është falas per të gjithë të prekurit […]

Humb betejën me COVID-19, mjeku Veton Halili


Si pasojë e infektimit em COVID-19, ka humbur jetën mjeku, Veton Halili, njofton Gazeta Blic. Lajmi është bërë i ditur nga Qendra e Mjekësisë Familjare në Prishtinë. Në njoftimin e tyre, thuhet se vdekja e Veton Halilit, është një humbje e madhe për familjen, kolegët dhe gjithë shoqërinë. Njoftimi i plotë: Me dhimbje e pikëllim […]

Policia jep detaje për aksidentin fatal që ndodhi dje në udhën Viti-Kllokot 


Një person ka mbetur i vdekur nga aksidenti që ka ndodhur dje në rugën Viti-Kllokot. Sipas policisë, raportohet se ka ndodhur aksident trafiku në mes dy veturave civile. “Si pasojë, njëri nga vozitësit ka humbur jetën, ndërsa vozitësi tjetër me tre pasagjerët një mashkull dhe dy femra kosovare, ku dy prej të lënduarve ndalen në […]

Mjekët të gatshëm për vaksinim kundër gripit sezonal, edhe në kohë pandemie


Shkruar nga: Dr. Spec Merita Shkodra-Brovina -4.5 gradë shënonte temperatura në mëngjesin e sotëm. Ekipe mjekësh e infermierë akoma para orës 7 në pregatitje të fillimit të punës nën një tend të ngritur jashtë oborrit të QKMF- së në Prishtinë. Është vaksinimi i deryrushëm kundër gripit sezonal për kategoritë e cenushme shëndetësore ajo që ndodhte […]

Grumbuj qytetarësh në pritje për marrje të insulinave dhe barnave në QKMF në Prishtinë


Nga dritarja po presin disa qytetarë për të marrë barnat dhe insulinat e nevojshme për përmirësim të shëndetit të tyre në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë. Në anën tjetër vendi është duke luftuar për pandeminë e COVID-19, në mënyrë që të parandalohet përhapja e infeksionit Qeveria e Kosovës në bashkëpunim me Institutin Kombëtar […]

Ndërhyn policia, anulohet për sot vaksinimi për grip sezonal


Mëngjesin e sotëm ka filluar dhënia e vaksinave kundër gripit sezonal në nivel vendi por në Prishtinë procesi u anulua pak kohë pasi filloi. Grumbuj njerëzish janë parë në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në kryeqytet, po për shkak të mos respektimit të masave anti- COVID Policia e Kosovës ka shpërndarë turmën e njerëzve. Qytetarët […]

Numër i madh i qytetarëve të interesuar për vaksinën kundër gripit sezonal, ndërhyn Policia në Prishtinë


Shkaku i interesimit të madhë të qytetarëve për marrjen e vaksinës sezonale në Prishtinë, është shkaktuar grumbullimi i një numri të madhë të njerëzve. Gjatë kësaj procedure është dashur të intervenoj Policia e Kosovës. ndërsa, vaksinimi i qytetarëve është ndërprerë për sot. Këtë e ka bërë të ditur edhe kryeshefi i QKMF-së, Sami Uka për […]

Pandemia, Kuvendi i Malishevës merr vendime për të mbështetur qytetarët, organizatat e institucionet


Kuvendi Komunal i Malishevës në mbledhjen e sotme ka marrë disa vendime për të ndihmuar qytetarët, punonjësit, organizatat dhe institucionet për tejkaluar sa më lehtë pandeminë. Vendimet të cilat janë marrë prekin fusha të ndryshme si shëndetësia, arsimit, sporti e kultura. Kështu bëri të ditur në profilin e tij në Facebook asamblisti i Lëvizjes Vetëvendosje, […]

Suharekë, 3 persona sulmohen fizikisht nga 7 të tjerë


Një rast i rëndë ka ndodhur në fshatin Budakovë të Suharekës të premten rreth orës 23:00. Sipas Policisë, tre persona kanë pësuar lëndime pasi që dyshohet se janë sulmuar fizikisht nga shtatë të tjerë. Po ashtu dyshohet se dikush nga të dyshuarit kishte shtënë me armë zjarri në ajër. Viktimat pas trajtimit mjekësor në QKMF-Suharekë […]

Qytetarët u ankuan për mungesë testimesh në IKShPK, flet ministri Zemaj


Sot gjatë ditës, qytetarë të shumtë janë ankuar se në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike s’ janë marrë aspak mostrat për testim për COVID-19. Ata kanë dërguar edhe video nga hapësirat e IKShPK-së, ku edhe janë kthyer prapa pasi s’ janë testuar. KALLXO.com ka provuar të marr një përgjigje nga i pari i IKShPK-së, Naser […]

Moti sot në Kosovë, nga -5 në 10


Kuvendi i Kosovës mban vazhdimin e seancës plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00) Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) mban konferencë për media me temën “Promovimi i efiçiencës së energjisë dhe burimeve të ripërtëritshme në Kosovë”. (Hotel “Sirius”, Prishtinë, ora 10:00) Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime (SIT) mban edicionin e parë të Festivalit të […]

Çka i premtuan Llapit tre kandidatët për kryetarë?


Disa ditë para se qytetarët e Podujevës do të dalin në votime në zgjedhjet e parakohshme për kryetarë, tre kandidatë nga tre partitë më të mëdha në vend shpalosën premtimet me të cilat synojnë ta fitojnë Llapin. Në garën e ashpër për të fituar pranë një vit në krye të Podujevës, kandidatët nga PDK, LDK […]

Prishtina planifikon t’i pajisë qendrat mjekësore familjare me materiale për personat me COVID-19


Pacientët e prekur me COVID-19 të cilët po trajtohen në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen ‘Kalabria’, janë ankuar se po u kushton shumë terapia dhe se qendrat s’ kanë as mjetet më elementare edhe në shërbimet më të thjeshta për trajtim të COVID-19. Qytetarët janë ankuar se po u duhet të shpenzojnë mbi 100 […]

Ky është djalë i mirë, por s’ vendos ky në Komunë


Dy kandidatët për kryetar të Komunës së Podujevës kanë replikuar kur është diskutuar shkarkimi i drejtorit të Shëndetësisë, Zaim Thaçi, në kohë pandemie. Gjatë “Debatit pernime” në një moment kandidati i Vetëvendosjes e lëvdoi kundërkandidatin nga LDK-ja, duke thënë se është djalë i mirë por se, sipas tij, Nexhmi Rudari s’ vendos në Komunën e […]

Komuna Podujevës i bleu 11 euro më shtrenjtë uniformat se Komuna e Deçanit, arsyetohet Rudari


Komuna e Podujevës më 13 mars 2020, ka nënshkruar një kontratë për “Furnizim emergjent me mjete dhe pajisje mbrojtëse për nevoja të shërbimit të Epidemiologjisë – QKMF Podujevë”. Komuna në krye me Nexhmi Rudarin doli se pagoi për një uniformë njëpërdorimëshe 15 euro ndërsa Deçani 4 euro. Vlera e përgjithshme e kontratës ishte 18 mijë […]

​Zemaj thotë se testet PCR në Qendrat Rajonale të Shëndetit Publik janë çështje dite


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, gjatë vizitës që i ka bërë sot Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik në Gjilanit, ka bërë të ditur se pas arritjes së pajisjeve PCR në Kosovë, brenda disa ditëve do të përfundojë procedura teknike për shpërndarjen e tyre edhe në Qendrat Rajonale të Shëndetit Publik. Në Gjilan, ministri Zemaj foli […]

“Testet PCR në Qendrat Rajonale të Shëndetit Publik janë çështje dite”


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, gjatë vizitës që i ka bërë sot Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik në Gjilanit, ka bërë të ditur se pas arritjes së pajisjeve PCR në Kosovë, brenda disa ditëve do të përfundojë procedura teknike për shpërndarjen e tyre edhe në Qendrat Rajonale të Shëndetit Publik. Në Gjilan, ministri Zemaj foli […]

28-vjeçari nga Malisheva u gjet i lidhur e i zhveshur në mal, a ishte rrëmbim apo inskenim?


Kishte dalë nga shtëpia e tij në fshatin Rud të Malishevës, mbrëmjen e së shtunës. I shqetësuar, familjarëve ju kishte thënë se po shkon te lumi, por që nga aty s’ u kthye më. Familjarët kërkuan ndihmën e qytetarëve për ta gjetur 28-vjeçarin Jetmir Rudi. Gjatë së dielës, Policia pati dyshime se Jetmiri është rrëmbyer. […]

Drejtoria e Shëndetësisë demanton shifrat e PDK-së për stafin e infektuar në QKMF


Dega e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Lipjan, duke akuzuar komunën për keqmanxhim të situatës me pandeminë COVID-19, ka deklaruar se mbi 30 punonjës të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) janë prekur me coronavirus. Në anën tjetër, Drejtoria e Shëndetësisë ka deklaruar se gjatë tri javëve të fundit, në QKMF janë infektuar 24 […]

Suma: Në Han të Elezit janë 14 raste aktive me koronavirus, numri më i madh janë punëtorë shëndetësor


Rufki Suma, kryetar i Komunës së Hanit të Elezit ka folur për situatën me Covid-196 në këtë komunë. “Vetëm sot dhe dje kemi shtatë raste të reja. Pra gjithsej aktiv janë 14 raste”, tha Suma. “Shumica prej tyre s’ janë në gjendje të rëndë por kanë simptoma të Covid-19. Po besoj që gati gjysma prej […]

Aksident i rëndë në Skenderaj, një i vdekur dhe një i lënduar


Një person ka ndërruar jetë gjatë një aksidenti që ka ndodhur në udhën Runik – Klladernicë, në komunën e Skenderajt. ndërsa një tjetër person pjesëmarrës në aksident është në gjendje të rëndë shëndetësore. Lajmin e ka konfirmuar kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, me anë të një shkrimi në llogarinë e tij në facebook. […]

388 raste aktive me Covid-19 në Podujevë


Shtabi Emergjent i Komunës së Podujevës për veprime dhe masa parandaluese e mbrojtëse nga Covid-19 në takimin e mbajtur sot ka shqyrtuar gjendjen aktuale me pandeminë dhe zbatimin e vendimit të fundit të Qeverisë për masat e veçanta për mbrojtjen nga pandemia Covid-19. Në takimin e sotëm të Shtabit Emergjent, nënkryetari i Komunës, Nexhmi Rudari, […]

Skenderaj, pako ushqimore për 1,000 familje në nevojë


Shtabi Emergjent i Komunës së Skenderajt ka mbajtur mbledhjen e radhës në kuadër të menaxhimit të situatës së krijuar nga pandemia COVID-19. Sipas njoftimit të Komunës, Kryetari Bekim Jashari, gjatë kësaj mbledhje në koordinim me anëtarët e shtabit, mori vendim që të ndihmohen 1000 familje në nevojë me pako ushqimore dhe me miell. Në anën […]

Ushtarët italianë të KFOR-it përkrahin qendrat e mjekësisë familjare në Kaçanik dhe Han të Elezit


Qendrat e mjekësisë familjare në Kaçanik dhe në Hanin e Elezit kanë pranuar sot nga kontingjenti ushtarak italian i KFOR-it disa pajisje mjekësore, përfshirë elektrokardiografe digjitale, defibrilatorë dhe makina të oksigjenit. KFOR-i ka bërë të ditur se kjo nismë u financua nga Ministria Italiane e Mbrojtjes me synim të rritjes së aftësive të dy qendrave […]

573 raste aktive me COVID-19 në Gjilan, Haziri bënë thirrje për kujdes të shtuar


Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, pas takimit të Komitetit të Emergjencave, ka thënë se takojmë ditët më të vështira të përballjes me pandeminë e pamëshirshme. “Fatkeqësisht, brenda 24 orëve e kemi humbur edhe një basshkëqytetar dhe i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes. Kufizimi i lëvizjes po respektohet sikurse edhe nga ana e […]

Malisheva bëhet me objekt të ri të QKMF-së


Në Komunën e Malishevës sot është bërë përurimi i objektit të ri të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare. Nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha tha se është i lumtur që sot është përuruar objekti i QKMF-së në këtë komunë. “Meqenëse jemi në kushte të pandemisë atëherë jemi të obliguar që të respektojmë të gjitha […]

Pas hulumtimit të ” Jeta në Komunë” rregullohet gjendja e banjos së QKMF-së në Junik


Një gjendje jo të mirë e kishte pasur Qendra e Mjekësisë Familjare në Junik kur ishte vizituar nga ekipi i emisionit, “Jeta në Komunë” në fund të muajit gusht. Në fotot e realizuara në banjot e kësaj QKMF-je s’ kishte pasur sapun, dezifektues e as dritë. Banjo e QKMF-së në Junik Por kur hulumtuesit e […]

Haziri: Spitali i Përgjithshëm i Gjilanit ka nevojë emergjente për furnizim me oksigjen


Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka thënë se Spitali i Përgjithshëm ka nevojë emergjente për furnizim me oksigjen. “Dita 247. Fatkeqësisht, në javën e fundit kemi regjistruar 11 të vdekur në Gjilan si pasojë e COVID-19. Gjendja në Spital dhe QKMF është e rënduar. QKMF tashmë po funksionon me tri ekipe në terren, ku gjatë […]

11 të vdekur nga COVID-19 në Gjilan javën e fundit – Spitali i Përgjithshëm ka nevojë për oksigjen


Kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka bërë të ditur se në javën e fundit kanë humbur jetën 11 pacientë nga COVID-19 në Spitalin e Përgjithshëm të Gjilanit. Duke e parë këtë gjendje aspak të mirë në këtë komunë, i pari i Gjilanit shprehet se Spitali i Përgjithshëm ka nevojë emergjente për furnizim me […]

Nga sot në ora 18:00 hyjnë në fuqi masat e reja


Qeveria e Kosovës dje ka miratuar masat e reja për mbrojtjen dhe parandalimin e përhapjes së mëtejme të pandemisë COVID-19. Vendimi për masat e reja përfshin 30 masa, të cilat hyjnë në fuqi sot, në orën 18:00 Ky vendim do të vlerësohet pas dy jave, varësisht nga situata epidemiologjike në vend dhe vlen deri në […]

Po marrim ankesa e kërcënime nga qytetarët


Rritja e rasteve me COVID-19 ka filluar të vështirësojë punën e stafit shëndetësorë në Viti. Drejtoresha e QKMF-së në Viti, Vjollca Kadolli, ka treguar se kanë filluar të marrin ankesa e kërcënime nga qytetarët në pamundësi për t’i ofruar shërbime mjekësore secilit nga qytetarët. “Po qe se vazhdojmë kështu, do ta kemi të pamundur të […]

FSK ndihmon komunat në përballje me pandeminë COVID-19


Në kazermën “Adem Jashari” respektivisht në Qendrën Mjekësore të FSK-së, sot u mbajt ceremonia e pranim-dorëzimit  të donacionit nga Republika Federale e Gjermanisë me materiale mjekësore për përballimin e krizës së pandemisë COVID-19. Në emër të shtetit dhurues, donacionin e dorëzoi drejtori i Ekipit Këshillues dhe Ndërlidhës të NATO-s ( NALT), gjeneral brigade Frank Best, […]

Mitrovicë e Jugut -FSK dhe KFOR dhuruan donacion 10 mijë euro pajisje mbrojtëse për COVID-19


Qendra Mjekësore e Forcës së Sigurisë së Kosovës si dhe KFOR-i Gjerman, gjatë ditës së sotme kanë dorëzuar donacionin me pajisje mbrojtëse mjekësore në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicën e Jugut. Ky donacion përmbanë pajisje mbrojtëse mjekësore si maska të llojeve të ndryshme, doreza, rroba, mburoja për fytyrë, kapele kirurgjike, si dhe materiale […]

Këto janë të gjitha masat e reja anti-Covid, që i ka miratuar sot Qeveria


Ministria e Shëndetësisë e Kosovës i ka publikuar masat e reja të ndërmarra nga Qeveria e Kosovës në përgjigje ndaj rritjes së numrit të të prekurve me Covid-19. Janë gjithsej 31 pika kryesore në rregulloren e re e cila hyn në fuqi nga data e premte (13 nëntor) nga ora 18:00. Mes masave është që […]

Komuna e Gjakovës huazon pajisje me senzorë në vlerë 49 mijë euro për dezinfektim të duarve


Komuna e Gjakovës ka nënshkruar kontratë në vlerë 49,140 euro për marrje në shfrytëzim të pajisjeve me senzorë për dezinfektimin e duarve me dezinfektues. Në objektet e 46 shkollave të komunës së Gjakovës, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, në Drejtorinë e Arsimit dhe në Administratën Komunale do të vendosen 91 spërkatës me senzorë për […]

Përurohet Qendër e re e Mjekësisë Familjare në fshatin Dardani të Ferizajt


Një Qendër e Mjekësisë Familjare në fshatin Dardani të Ferizajt është përuruar sot. Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, ka thënë se përveç kësaj Qendre Komuna e Ferizajt ka përuruar edhe QKMF të tjera për fshatra të tjerë. “Është Qendra e Mjekësisë Familjare në Dardani, e dyta QMF në fshatra që përuruam sot, hapësirat moderne të […]

Kosova pret 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal


Kërkesa për marrjen e vaksinës kundër gripit sezonal këtë vit është rritur më shumë si shkak i përhapjes së pandemisë COVID-19. Zyra për informim në Ministrinë e Shëndetësisë ka njoftuar se në mes të këtij muaji vijnë grupi i parë i vaksinave. Këto vaksina sipas MSH-së janë blerë me anë të UNICEF, ndërsa po synohet […]

Spitali i Ferizajt përgatitet për ‘valën e dytë’ të COVID-19


50 raste me COVID-19 janë regjistruar sot në qytetin e Ferizajt, përderisa në nivel vendi u regjistruan 637 raste. Drejtori i Spitalit Rajonal të Ferizajt, Jeton Zeqiri, tha se janë duke u përgatitur Po qe se numri i rasteve shënon rritje dhe Spitali s’ ka kapacitete t’i trajtojë të gjithë. Zeqiri për KALLXO.com tha se […]

Agron Kuçi përballet me punën e tij në Junik


Qyteza, simbol i të cilave janë kullat e natyra me potencial për turizëm po rrezikon betonizimin e Bjeshëve. Juniku si komunë u krijua në procesin e decentralizimit në vitin 2007 ndërsa kompetencat e plota  iu dhanë më 2010. Për tre mandate rresht Juniku është qeverisur nga Agron Kuçi i Alenacës për Ardhmërinë e Kosovës. Qyteti […]

Filmimet dëshmojnë huqjen e komunës së Gjakovës


Komuna e Gjakvës kishte reaguar  për përbajtjen e debatit “Jeta në Komunë” me pretendimin se të dhënat e publikuara s’ ishin të sakta. Për të rikonfirmuar se të gjtiha pikat e raportuara ekipi i vërtetuesve të fakteve doli në teren dhe zbuloj se fotografitë e përdorura nga komuna e Gjakovës për të demantuar raportimin s’ […]

Kryetari i Junikut thotë se do të ketë masa për mungesën e dezifektuesit në Shkollën ‘Edmond Hoxha’


Gjendja e shkollave është njëra nga temat e disktuara në emisionin “Jeta në Komunë”, ku i ftuar është kryetari i Komunë së Junikut, Agron Kuçi. Kuçi është përballur me gjetjet e ekipit të Kallxo.com në lidhje me gjendjen e banjove në shkollën fillore dhe të mesme të ulët, “Edmond Hoxha”. Kjo shkollë, kur ishte vizituar […]

Pritjet dhe puna në Han të Elezit nga kryetari i pavarur 


Komuna me 11 fshatra dhe rreth 10 mijë banorë tash e tre mandate qeveriset nga kryetari pa parti politike, Rufki Suma. Për të folur rreth premtimeve të mbajtura dhe të pambajtura, Suma ishte pjesë e debatit ‘Jeta në Komunë’ 2020.  Edhe pse Suma s’ ka premtuar shumë, fjalët të cilat i ka thënë i ka […]

Pse Hani i Elezit s’ ka stomatolog?


Në emisionin “Jeta në Komunë”, kryetari i Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma, ka treguar pse kjo komunë s’ ka stomatolog në Qendrën e Mjekësisë Familjare. “Dy drejtorat që kanë qenë më herët, kanë qenë edhe stomatologë edhe drejtorë të QKMF-së dhe në momentin që ata janë largu dhe tashti drejtori i QKMF-së është […]

Nëntë muaj pa kryetar, llapjanët presin zgjidhje për hallet nga komuna


Agim Veliu braktisi pozitën e Kryetarit  në Podujevë për të marrë drejtimin e një ministrie në ekzekutivin qendror. Që nga shkurtii i këtij viti, Komuna e Podujevës udhëhiqet nga numri dy i kësaj komune, Nexhmi Rudari. Derisa zgjedhjet pritej të mbaheshin në mars të këtij viti, pandemia e COVID-19 shtyu ato për disa muaj. Tash […]