Renovohet QMF në Dardani, kjo është pamja që ka marrë


[ad_1] Ka përfunduar renovimi i hapësirave të brendshme dhe të jashtme si dhe ka përfunduar fasadimi i QMF V në Dardani dhe Ulpianë. ndërsa në renovim të tërësishëm është QMF IV në udhën “Xhemajl Ibishi”. Këtë e ka bërë të ditur Drejtori i Shëndetësisë, Bujar Gashi, i cili tutje ka treguar se gjithashtu, në përfundim […]

Mjetet e premtuara për punëtorët teknik në Spitale e QMF pritet të dalin brenda tre ditëve


[ad_1] Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se brenda tre ditëve pritet të dalin mjetet për punëtorët teknik të spitaleve, QMF-ve e ambulantave. Afati tre ditor është i fundit që Sindikata e Sektorit Privat i ka dhënë Ministrisë së Shëndetësisë për këto pagesa të premtuara. “Ju njoftojmë se mjetet […]

Duani mjekët e mrekullueshëm në gjithë trojet shqiptare.Për punën fisnike humanitare!


Duani mjekët e mrekullueshëm në gjithë trojet shqiptare.Për punën fisnike humanitare! E përgëzoi ekipin mjeksor për dhënien e vaksinave pranë,”QMFK ” ” Dr.Hafir Shala” Drenas, të udhëhequr nga mjekja dr.Afërdita Podrimqaku dhe motra medicionale Feride Heta. Një organizim me rregull e qetësi i paparë që ta bënë zemrën mal për kujdesin,respektin e afersinë, punën profesionale […]

Kur padrejtësitë bëhen në emër të drejtësisë!


KUR PADREJTËSITË BËHEN NË EMËR TË DREJTËSISË! Shkruan: Vendenis Lahu – Deputet I tillë është rasti me arrestimin e mjekut pulmolog në QMF-në e Podujevës. Është i ngutshëm, i padrejtë, i paligjshëm dhe i papranueshëm arrestimi i doktorit pa sqarimin e rrethanave të plota në të cilat ndodhi gjithë ajo situatë e pakëndshme të cilën […]

Mbi 300 të vaksinuar në Mitrovicë deri tash, në dispozicion edhe 400 vaksina të tjera


[ad_1] Drejtoresha e shëndetësisë në Komunën e Mitrovicës, Erseka Hasanaj-Berani, ka thënë se në këtë komuna janë furnizuar me mbi 700 vaksina për COVID-19 dhe se janë vaksinuar deri tash mbi 170 punonjës shëndetësorë. “Personeli shëndetësorë ka filluar të vaksinohet si nga informatat e para nga MSH-ja, me instruksionet e tyre deri sot janë vaksinuar […]

Komuna e Fushë Kosovës fillon regjistrimin e banorëve për vaksinim


[ad_1] Komuna e Fushë Kosovës ka filluar të bëjë planin për vaksinimin e qytetarëve të saj me vaksinën kundër coronavirusit. Kjo komunë iu ka bërë thirrje kategorive të caktuara që të paraqiten për regjistrim për vaksinim në qendrat e mjekësisë familjare apo në telefon. Në një njoftim publik, kjo komunë ka bërë të ditur se […]

ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME


ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME Shkruan: Dr. Sami Uka Jemi të veçantë, madje të përqudshëm apo si na thanë ‘sui generis’. Për shumçka. Covidi na ka përçudnuar edhe më shumë.Del burri i botës pa asnjë masë mbrojtëse bredh […]

Skandal në Ferizaj: QMF pa rrymë, pacientët trajtohen me dritë të telefonit


[ad_1] Faqja “Vrojtuesit e lagjes – Ferizaj” ka ka publikuar disa fotografi ku shihet se në QMF numër 4 në Ferizajn s’ ka rrymë. Sipas kësaj faqje me dhjetra pacientë po presin për vizitë tek mjeku, derisa s’ ka rrymë e as ujë, përcjellë Gazeta Blic. Aty thuhet se një pacienti 80 vjeçar iu dha […]

Vdes një grua në Qendrën e Institutit të Shëndetit Mendor në Shtime


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se një grua ka ndërruar jetë derisa ishte duke u trajtuar në Qendrën e Institutit të Shëndetit Mendor në Shtime. Policia është duke e hetuar vdekjen e saj. Rasti ka ndodhur të martën, rreth orës 20:02. Sipas policisë, viktima është dërguar në QMF dhe nga mjekët është konstatuar vdekja. […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër 12 orë pa rrymë mbesin disa lokalitete


[ad_1] Për shkak të punimeve të planifikuara në sistemin energjetik KEDS njofton se në disa lokalitete të vendit do të ketë ndërprerje të rrymës. Koha më e gjatë e ndërprerjes së rrymës do të jetë 12 orë. Ky është orari sipas rajoneve të Kosovës. Rajoni i Prishtinës: Punime në projekte investive Data e punimit: 12-11-2020 […]

Përurohet Qendër e re e Mjekësisë Familjare në fshatin Dardani të Ferizajt


[ad_1] Një Qendër e Mjekësisë Familjare në fshatin Dardani të Ferizajt është përuruar sot. Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, ka thënë se përveç kësaj Qendre Komuna e Ferizajt ka përuruar edhe QKMF të tjera për fshatra të tjerë. “Është Qendra e Mjekësisë Familjare në Dardani, e dyta QMF në fshatra që përuruam sot, hapësirat moderne […]

Kosova pret 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal


[ad_1] Kërkesa për marrjen e vaksinës kundër gripit sezonal këtë vit është rritur më shumë si shkak i përhapjes së pandemisë COVID-19. Zyra për informim në Ministrinë e Shëndetësisë ka njoftuar se në mes të këtij muaji vijnë grupi i parë i vaksinave. Këto vaksina sipas MSH-së janë blerë me anë të UNICEF, ndërsa po […]

Në Qendrën Mjekësore Familjare për 24 orë marrin infuzion rreth 200 qytetarë


[ad_1] Në 10 ditët e fundit në Kosovë ka pasur një rritje të numrit të të infektuarve me COVID-19. Përveç rritjes së të infektuarve, në Kosovë ka edhe rritje të numrit të testimeve nga 400 testime siç bëheshin në fillim të pandemisë, tani brenda ditës testohen rreth 1700 qytetarë. Bujar Gashi, Drejtor i Drejtorisë së […]

Problemet e Shtimes në mandatin e tretë të Naim Ismajlit


[ad_1] Një komunë me 27 mijë e 324 banorë tash e 13 vite udhëhiqet nga një kryetar. Naim Ismajli nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës arriti që të udhëhiqte për tre mandate Komunën e Shtimes. Për të folur lidhur me premtimet e tij për shtimjanët dhe punët që ka kryer për gjithë këto vite, […]

Fillon ndërtimi i QMF-së në lagjen Arbana në Prizren


[ad_1] Lagjja Arbana në qytetin e Prizrenit do të bëhet me Qendër të re të Mjekësisë Familjare. Kryetari i komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka ka njoftuar se sot ka filluar ndërtimi i kësaj qendre, e cila sipas tij do të përfundojë për 5 muaj. Ky objekt do të jetë dy katësh dhe  do ta zëvendësojë […]

Banjot e QKMF-së në Lipjan pa sapun, kryetari i komunës thotë se do të marrë masa


[ad_1] Telashet me shëndetësinë në komunën e Lipjanit janë raportuar dhe janë diskutuar në emisionin “Jeta në Komunë”, ku përballë Jeta Xharrës ka qenë kryetari i kësaj komune Imri Ahmeti. Gjatë debatit janë transmetuar pamje të QKMF-së në Lipjan të cilat janë realizuar më 12 tetor 2020, ku një toalet i kësaj qendre është i […]

Premtimet dhe të vërtetat e qeverisjes në Kamenicë


[ad_1] Mungesa e ujit të pijshëm, mungesa e ndriçimit, kanalizimit, asfaltit si dhe deponitë ilegale të mbeturinave janë disa nga problemet të cilat e kanë shoqëruar Komunën e Kamenicës edhe në tri vitet e qeverisjes së Qëndron Kastratit Sipas të dhënave të komunës, në vetëm 22 prej 58 vendbanimeve bëhet grumbullimi i mbeturinave nga kompania […]

Kamenica me objekt të gjinekologjisë, por pa gjinekolog


[ad_1] Pak muaj më parë në Kamenicë është përuruar objekti i ri i gjinekologjisë por që në këtë objekt qytetarët s’ po mund të marrin shërbime, kjo për shkak që Kamenica s’ ka gjinekolog. Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, në debatin “Jeta në Komunë, ka thënë se është bërë zgjidhje për të ofruar kontrolla tri […]

Bërllogu e infrastruktura e shkollave, pasqyra e qeverisjes së Besim Ilazit 


[ad_1] Duke qenë në mesin e dhjetë komunave të para për performancë komunale, Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi tha se ndihet krenar për punën që ka bërë në komunë. Megjithatë, hulumtimet në terren e opozita komunale e sfiduan kryetarin me problemet e qytetit të vogël dhe mosmbajtjen e premtimeve zgjedhore. Në debatin “Jeta […]

Pse ambulancat në fshatrat e Kaçanikut s’ janë funksionale?


[ad_1] Në emisionin ‘Jeta në Komunë’ kryetari i  Komunës së Kaçanikut, Besim Ilazi ka treguar arsyen pse disa nga ambulancat e Mjekësisë Familjare në fshatra s’ janë duke funksionuar dhe objekte e tyre janë lënë pas dore. “Për shkak të mungesës së personelit të kualifikim jemi detyru që përveç QKMF-së dhe QMF-të t’i çojmë mjekët […]

Problemet e Vitisë në dy mandatet e Sokol Halitit


[ad_1] Mandatin e tij të dytë në krye të Vitisë, Sokol Haliti e mori duke fituar zgjedhjet në raundin e parë me 52% të votave të qytetarëve të Vitisë. Vitiasit megjithatë po përballen me disa probleme të vjetra që do duhej t’i zgjidhte ekzekutivi.  Mungesa e ujit të pijes, problemi i kanalizimit e  politizimi i […]

Një person u godit nga një veturë në udhën “Mon Balaj”


[ad_1] Një këmbësor ka mbetur i lënduar pasi u godit nga një veturë në Prishtinë. Aksidenti ka ndodhur rreth orës 17:45 në udhën “Mon Balaj” pranë QMF-së, në Prishtinë. Lajmin për Gazeta Blic ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha. Ai thotë se ndihma e shpejtë ka dalur në vendin e dukurisë, raporton Gazeta […]

Pas raportimit në ‘Jeta në Komunë’ Bali Muharremaj e rregullon gjendjen në QKMF


[ad_1] Në debatin për komunën e Suharekës në ‘Jeta në Komunë’ që u transmetua të martën me datë 20.10.2020 , ishte i ftuar kryetari i komunës së Suharekës, Bali Muharremaj. Ai u ballafaqua me gjetjet e KALLXO.com për nivelin e papastërtisë në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare. Në kohën e pandemisë kjo QKMF s’ kishte […]

Bali Muharremaj përballë problemeve e vonesave në projektet e Suharekës


[ad_1] Shkolla me kabinete, infrastrukturë të rregulluar në zonën industriale e buxhet pa suficit [tepricë]ishin disa premtime me të cilat erdhi në pushtet Bali Muharremaj  në krye të Suharekës I ftuar përballë Jeta Xharrës në ‘Jeta në Komunë’ Muharremaj u sfidua me gjendjen në terren në këtë komunë dhe premtimet që i mbajti e s’ […]

Kryetari Muharremaj ndjenë keqardhje për gjendjen pastërtisë ne QKMF-në e Suharekës


[ad_1] Bali Muharremaj, kryetar i Komunës së Suharekës është i ftuar në debatin e sontëm ‘Jeta në Komunë’, përballë gazetares Jeta Xharra. Muharremaj u ballafaqua me gjetjet e ekipeve të KALLXO.com për nivelin e papastërtisë në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare. Në kohën e COVID-19, kjo Qendër e Mjekësisë Familjare, shihet se ka edhe mungesë […]

Shpend Ahmeti flet sërish për përplasjen me asambleistin e Vetëvendosjes


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka komentuar sërish përplasjen e tij verbale të një dite më parë me asamblistin e Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin Komunal, Egzon Azemi. Ahmeti ka thënë se për të udha prej emocionit deri te përleshja fizike është shumë e gjatë dhe se sipas tij s’ e ka arritur […]

Nisin punimet për parkingun nëntokësor në Prishtinë, Shpend Ahmeti flet për projektin


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, në një postim të gjatë në Facebook ka renditur disa lajme rreth projekteve, ndodhive dhe qeverisjen e tij në kryeqytet. Ahmeti mes tjerash ka bërë të ditur se kanë filluar punimet te parkingu nëntokësor te Fakulteti i Filologjisë. “Sigurisht shumë prej jush i keni vërejtur punimet që kanë filluar […]

Komuna me probleme në menaxhimin e bërllokut dhe kompletimin e kabineteve në shkolla


[ad_1] Me premtimin se do t’i kthejë dinjitetin arsimit, Bali Muharremaj fitoi zgjedhjet për të parin e Suharekës në vjeshtën e vitit 2017. Nën drejtimin e Muharremajt janë mbajtur një numër i konsiderueshëm i premtimeve të dhëna për arsim, mirëpo të dhënat nga tereni tregojnë që edhe pse jemi në shekullin e 21 akoma ka […]

Gjendja e pacientëve me COVID-19 në komunën e Lipjanit


[ad_1] Në Komunën e Lipjanit këtë muaj janë 45 raste të reja me COVID-19, 74 janë shëruar nga gjithsej 145 testime. Këtë për KALLXO.com e ka konfirmuar drejtoresha e Shëndetësisë, Merita Bytyqi. “Të hospitalizuar gjatë këtij muaji sipas informatave që i kemi kanë qenë 5, dy prej të cilët janë liruar dhe janë duke u […]

Strellci i Epërm do të bëhet me QMF në vlerë 260 mijë euro


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë ka njoftuar se Strellci i Epërm i Deçanit së shpejti do të bëhet me një Qendër e Mjekësisë Familjare. Kështu njoftoi ai pas një takimi me kryetarin e Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj. Zemaj tregoi edhe sa do të kushtojë ky projekt. “Me qëllim të rritjes së cilësisë së kujdesit shëndetësor […]

Skenderaj, komuna ku dënohesh Po qe se hedh bërllok


[ad_1] Dikur ndër komunat më të varfra të vendit, Skenderaj ka nisur rrugëtimin për t’u shndërruar një qytet ku jeta e njerëzve lehtësohet nga qeverisja dhe investimet komunale. Komuna e Skenderajt është e para që i ka bërë gati dokumentet për planifikim hapësinor (siç është plani zhvillimor komunal dhe harta zonale) dhe komuna e vetme […]

Shkëlqimi i qytetit afër Prishtinës


[ad_1] 17 kilometra afër Prishtinës skaj rrugës magjistrale Prishtinë – Shkup, Lipjani ka arritur të shndërrohet në një zonë atraktive ekonomike, duke i sfiduar me mundësi bizneset dhe zhvillimin e kryeqytetit. Një zonë e madhe ekonomike dhe mundësitë e zhvillimit rreth autostradës në 20 vitet e pasluftës, pothuajse e dyfishuan komunën e cila dikur ishte […]

Komuna me kinema 3D ku banorët e kanë luks ujin e pijshëm


[ad_1] Me një qasje të mirë Vitia ka arritur të shndërrohet në njërën nga komunat që merr projekte të shumta nga donatorët ndërkombëtarë. Nga projekte të tilla komuna ka financuar edhe kinema 3D ndërsa qytetarët e disa prej fshatrave vazhdojnë të vuajnë mungesën e elementit kryesorë të jetës ‘Ujit”. Jeta në qytetin e vogël të […]