Ja pse dallon mjeku prej mjekut!


Doktoresh..pot pys diqka.. * PSE DALLON MJEKU PREJ MJEKUT..? * Pse secili e ke mendimin e ndryshem per nje semundje te njejte..?.PSE..? -Piksepari.. kjo eshte nje pytje e padrejte..per arsye se.: — Njerezit nuk jane prodhim serik i nje fabrike.Çdo njeri eshte i ndryshem dhe ne Mjekesi ekziston nje e vertete qe nuk ndryshon fare […]

Disa ide për ditëlindjen e fëmijës suaj


[ad_1] Ditëlindja e fëmijës është nje eveniment shumë i rëndësishëm për familjen, sidomos e para. Bebushi ka fituar aftësi të ndryshme, tashmë është më i rritur dhe është në gjendje të shijojë muzikën, lojërat apo të zbavitet nën praninë e fëmijëve të tjerë. Idealja do të ishte organizmi i festës me anën e një agjensie, […]

Qofte me Mish Pule në Furrë – Receta e Veçantë me Shije të Lehtë


[ad_1] Qoftet janë gjithnjë një ushqim shumë i preferuar. Të buta dhe plot lëng, kanë një variacion gatimesh dhe shijesh. Në traditën shqiptare janë të njohura si kërnackat e korçës apo qoftet e vogla e të rrumbullakta të zakonshme. Në këtë recetë, AgroWeb.org ju tregon se si të përgatisni një lloj të veçantë qoftesh, ato […]

Makarona Në Furrë me Salcë dhe Qofte të Vogla – Shije e Përkryer


[ad_1] Makaronat në furrë janë pjata tipike e fudjavave. E shijshme dhe e pasur në përbërës kjo pjatë do të bëjë përvëte të gjithë familjen. Versioni që AgroWeb.org do t’ju propozojë është shumë i shëndetshëm. Me baze salcë domatesh dhe qofte të bëra në shtëpi. Kur përgatisim makaronat në furrë duhet të kemi parasysh që […]

Pesë Ushqimet Që Hani Shpesh Në Drekë Por s’ Ju Ngopin


[ad_1] Dreka është një vakt shumë i rëndësishëm për organizmin. Falë këtij vakti, njeriu merr energjinë dhe fuqinë e nevojshme për të vazhduar pjesën e mbetur të ditës. Megjithatë, ka disa ushqime që kanë një efekt të kundërt duke mos e shuar ndijesinë e urisë. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për listën […]

Pite Të Shijshme Të Furrës Me Miell Integral


[ad_1] Receta e mëposhtme do ju vijë në ndihmë për të përgatitur pite të buta plot shije të furrës me miell integral dhe përbërës që s’ mungojnë kurrësesi në kuzhinën tuaj. Pitet në fjalë perfekte për t’u shijuar kurdoherë si thjeshtë me djathë, po ashtu dhe të mbushura me qofte e perime. Mjafton t’i piqni […]

Nga e hëna në të diel; Dieta e detajuar për t’u rikthyer në formë sa më shpejt


[ad_1] Mjekët sugjerojnë fuqishëm që dieta ditore e një njeriu të rritur të mos jetë më shumë se 2 mijë kalori. Por kaloritë duhet të merren duke ngrënë shumëllojshmëri ushqimesh. Christiana Abatzi, dietologe nga Lesvos në Greqi, ka përgatitur këtë dietë të posaçme. Kjo dietë është një program që përmirëson shumë sistemin tonë kardiovaskular. Dita […]

Qofte me Thjerrëza – Të Lehta Për t’u Përgatitur në Shtëpi


[ad_1] Koha që shpenzoni duke përgatitur receta  gatimi s’ është kurrë e çuar dëm. Jo vetëm qe perfeksiononi aftësitë tuaja, por kënaqni edhe të gjithë familjen me shije të mira në çdo vakt. Kjo akoma më shumë merr vlerë, kur ushqimet që përgatisni janë të shëndetshme. Njëjtë si receta që AgroWeb.org ju këshillon të përgatisni […]

Për ditët e ftohta me shi, pashaqoftet janë pjata e duhur


[ad_1] Receta nga papare_thebeautyofsmallthings Për qoftet: 500 g mish i bluar, 250 g oriz gjysmë i zier dhe i ftohtë, 1 lugë kripë, 1 lugë nenexhik i thatë, 1/2 lugë piper i zi dhe 1 vezë (vetëm e bardha). Për lëngun: 1 vezë ( e verdha), 1,5 l ujë, 50 g miell, 50 g gjalpë, 200 ml qumësht, 50 […]

Qofte me Krem Kosi dhe Hudhra – Mrekulli për Shijen


[ad_1] Tradita e kuzhinës shqiptare ofron një larmishmëri recetash e gatimesh speciale, nga ato që tërheqin oreksin me shijen e tyre fantastike. Një prej këtyre recetave, qoftet me krem kosi është ndër gatimet me shijen më të përkryer që lezetosin tryezën kur i përgatit e shërben. Përgatitja e qofteve dhe recetat e pafundme në kombinimin […]

Qofte të kreshmore të cilat do t’i dëshironi: Zëvendësimi i mishit është shumë i shijshëm!


[ad_1] Po ju sjellin variantin interesant të qofteve kreshmore nga fasulja në vend të mishit të bluar Përbërësit: – Fasule,– Presh,– Susam,– Vaj,– Kripë,– Piper. Kanë filluar kreshmoret, dhe për këto ditë është mirë të dini edhe ndonjë recetë kreshmore më shumë. Zëvendësimi vërtet është i shijshëm dhe mund t’ia përshtatni shijes suaj, transmeton Telegrafi. […]

Pa yndyrë dhe super të shëndetshme, ja si të bëni qofte në tavë


[ad_1] Receta e sotme, përveç se e shijshme, është shumë e këshillueshme dhe për ata persona që janë me dietë. Siç tashmë e dini gatimi në furrë ruan të gjitha vlerat ushqyese, si dhe eliminon sasinë e tepërt të vajit, kështu që mos hezitoni ta provoni. Përbërësit: 300 g mish i grirë, 300 g salsiçe e […]

Të shijshme dhe të shëndetshme, ja si të përgatisni qofte me hithra


[ad_1] Me siguri po mendoni për të gjitha herët ku keni prekur hithra dhe ju ka djegur, po ja që të gatuara në këtë mënyrë jo vetëm që s’do e ndjeni hidhësinë e tyre, por edhe do furnizono trupin me shumë vlera ushqyese. Një recetë fantastike, ombinohet në mënyrë të shkëlqyer me sallata të freskëta […]

Supë me Qofte të Vogla Nga Duarartat Shqiptare


[ad_1] Për të kënaqur shijen, nepsin dhe oreksin dhe për të ngrohur organizmin gjithashtu. Një recetë fantastike, tipike e kuzhinës shqiptare e përgatitur në të tëra trevat dhe ideale sidomos për vaktet e drekës. Qoftet janë padyshim një ndër gatimet e mrekullueshme të kuzhinës tradicionale shqiptare, të përgatitura në mënyra të ndryshme. Por kur ato kombinohen […]

Qofte të vogla me arra; Për një darkë ndryshe dhe të shijshme


[ad_1] Qoftet s’ janë vetëm të pëlqyerat e të rriturve por edhe të fëmijëve. Irma i ka gatuar, pothuejse, në variantin klasik por erëzat shtesë që ka përdorur i bëjnë edhe më të shijshme! Nga Irma Molla, Fotografia Armand Habazaj Përbërësit:500g mish të grirë, ½ qepë të grirë hollë, 2 lugë galetë, 1 vezë, 1 […]

Pleskavica Tradicionale – Shija Fantastike e Ballkanit


[ad_1] Një vizitë në Prizren, Pejë apo Prishtinë s’ mund të imagjinohet pa shijen e mrekullueshme të pleskavicës. Një lloj qofteje e madhe hamburgeri e pjekur në skarë që shoqërohet  me pite, djathë, salca picante, patate të skuqura, spec djegës, sallatë dhe kastraveca turshi. Ky lloj hamburgeri i përhapur gjërësisht në mbarë Ballkanin konsiderohet një […]

Tavë Kosi me Qofte – Receta e Veçantë e Traditës


[ad_1] Tradita në tryezë s’ dështon kurrë. Të gjithë i preferojnë ushqimet tradicionale, madje duket sikur sa më shumë kalon koha aq më të shijshme bëhen. Për këto dhe shumë arsye të tjera, amvisat zgjedhin t’i gatuajnë shpesh recetat tradicionale. Po qe se keni provuar një herë në jetë tavën e kosit, me siguri që […]

Pilaf me Qofte Shtëpie dhe Salcë Domatesh – Receta e Traditës dhe Shijes së Mirë


[ad_1] Një ndër ushqimet më të përdorura dhe të preferuara në meset e çdo familje pa dyshim që është pilafi. Njëjtë popullore dhe shumë të dashura për shijen janë edhe qoftet rrumbullake të përgatitura në shtëpi. Të dy këto ushqime janë pjesë e jetës së përditshme dhe jo më kot, shija e tyre bën për […]

Përbërësi sekret i qofteve të grira me cilësi të lartë


[ad_1] Pureja e patateve është një pjatë ideale me qofte që të gjithëve u pëlqen ta hanë Përbërësit: – 500 g mish të bluar;– 1 qepë;– 2 thelpinj hudhre;– pak tul buke;– 1 vezë;– pak spec të kuq të bluar jo djegës;– piper të bluar;– pak thërrmija buke. Përgatitja: Bukën zhyteni në qumësht dhe lëreni […]

Humb jetën laboranti i Spitalit të Përgjithshëm të Gjakovës Jeton Huma


[ad_1] Ka humbur jetën laboranti i Spitalit të Përgjithshëm të Gjakovës, Jeton Huma. Lajmin e ka bërë të ditur Spitali i Përgjithshëm i Gjakovës, me anë të një postimi në Facebook. Postimi i plotë: “In Memoriam Jeton Huma (1962-2021) Me hidherim të thelle njoftojme ndarjen e parakohshme nga jeta pas një sëmundje të rënde të […]

Qofte me mozarella; një antipastë perfekte e përgatitur në shtëpi


[ad_1] Të shijshme dhe të thjeshta për t’u përgatitur, qoftet me mozarella janë një antipastë e shijshme, shumë e dashur nga fëmijët. Janë ideale edhe Po qe se dëshironi të organizoni një darkë ose aperitiv në shtëpi për miqtë. Përbërësit: Një top i madh mozzarella Një vezë 60 gram parmixhano i grirë Një lugë gjelle […]

Si Të Përgatisni Petulla Me Brum Patatesh


[ad_1] Pureja me patate është një nga ushqimet më të shijshme për fëmijë e të rritur. Ajo jo vetëm që gatuhet lehtë dhe me pak përbërës, por është një shoqëruese e mirë e shumë ushqimeve të shëndetshme. Pureja kremoze përgatitet me patate të ziera, kripë, gjalpë edhe me qumësht dhe shoqërohen në mënyrë të shkëlqyer […]

Çfarë Mund Të Bëni Me Bukën E Mbetur – Receta Plot Shije


[ad_1] Në familjet shqiptare vështirë të ketë në të ardhmen kur s’ ka bukë në shtëpi. Por furnizimi i tepërt me bukë automatikisht nënkupton praninë e bukës së ftohtë e të mbetur në dollap. Megjithatë, fakti që është e ndenjur s’ e bën bukën të pangrënshme. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për […]

Si Të Përgatisni Krejt Lehtë Në Shtëpi Hamburger Të Shijshëm


[ad_1] Kjo është një recetë me shije speciale, fantastike për t’u përgatitur dhe shijuar në çdo kohë. Jo vetëm e shijshme por mbi të gjitha e shëndetshme. AgroWeb.org ju sjell më poshtë përgatitjen e thjeshtë të hamburgerave të shtëpisë. Përbërësit (Me këta përbërës mund të përgatisni 12 hamburgera)  1 lugë gjelle me majë me maja […]

Qofte me Gjizë dhe Salcë Domatesh – Shoqëruesja e Çdo Pjate


[ad_1] Qoftet jemi mësuar që t’i përgatisim me mish ose me perime, por kurrë vetëm me gjizë. Receta që ju sugjeron sot zëvendëson mishin e grirë me gjizën e shijshme dhe të shëndetshme. Të përgatitura me salcën e domateve të freskëta e plot aromë, këto qofte do të bëhen të buta dhe perfekte për të […]

Vdes nga COVID-19 radiologu Hyqmet Musta


[ad_1] Radiologu Hyqmet Musta ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit. Lajmi është bërë i ditur sot nga kardiologu i njohur nga Kavaja, Drin Bardhi. “Te qofte dheu i lehte kolegu i nderuar, Dr.Hyqmet MUSTA.Radiolog i sakte, fjalepak, nga ata mjeke qe po i mungojne gjithmone e me shume spitalit tone. Per fat te keq […]

Patate të Pjekura me Qumësht Për Shije dhe Shëndet Të Mirë


[ad_1] Të gjithë kemi gatuar e provuar tavën me patate. Mënyrat e përgatitjes janë nga më të larmishmet, nga tava me patate e pjekur me pulë, me mish të grirë e deri tek ajo me perime të stinës. Patatja gjithmonë ka qenë e pazëvëndësueshme në recetat tradicionale të kuzhinës shqiptare. AgroWeb.org ju sjell sot një […]

Seanca dëgjimore e Kushtetueses po cilësohet si e zbehtë


[ad_1] Seancën e sotme dëgjimore të Gjykatës Kushtetuese për kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë Hoti, njohës të Kushtetutës po e vlerësojnë si të zbehtë nga të gjitha palët e përfshira. Njohësi i Kushtetutës Mazllum Baraliu për GazetaBlic thotë se vota e deputetit tashmë të arrestuar Etem Arifi në zgjedhjen e qeverisë Hoti është kundërligjore, por […]

KQZ tregon kur do të dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në dy komunat


[ad_1] Kryetarja e Komisionit KQZ-së, Valdete Daka ka deklaruar se konferenca e radhës e tyre do të mbahet sapo të pranojnë rezultatet preliminare pas zgjedhjeve në komunën e Podujevës dhe asaj të Mitrovicës së Veriut. E pytur për kohën se kur pritet të dalin rezultatet preliminare, Daka tha se presin që ato të publikohen më […]

Qofte Shtëpie me Patate – Krokante, Të Ngrohta, Të Shijshme


[ad_1] Po qe se doni të konsumoni diçka të shijshme për të plotësuar oreksin por edhe për ta kënaqur atë, zgjidhja më ideale do të ishin disa qofte krokante me patate. Krejt lehtë për t’u përgatitur në shtëpi me përbërësit që gjenden në kuzhinën e secilit prej nesh. Qoftëzat me patate përtej shijes unike të […]

Qofte me Spinaq – Të Lehta, Të Shijshme, Të Shëndetshme


[ad_1] Kjo recetë e qofteve me spinaq është e lehtë për t’u përgatitur. Kanë një shije mahnitëse dhe mund të shoqërohen me shumë gatime të tjera. Përgatiten me përbërës që mund të gjenden aspak lehtë; djathë i bardhë, bukë të thekur dhe vezë. Mund t’i shërbeni si një pjatë më vete, ose për të shoqëruar […]

Kryeministri Hoti nderon kujtimin për Zahir Pajazitin


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, e ka përkujtuar komandantin e UÇK-së dhe heroin e Kosovës, Zahir Pajazitin, në ditëlindjen e 58-të. Pajaziti ka lindur më 1 nëntor 1962 në fshatin Turuqicë të Podujevës ndërsa ra heroikisht me 31 janar të vitit 1997 në Pestovë të Vushtrrisë. Bashkë me Zahir Pajazitin u vranë edhe Hakif […]

Avdullah Hoti: I përjetshëm qoftë kujtimi për Zahir Pajazitin


[ad_1] Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, ka thënë se 1 nëntori shënon ditëlindjen e komandantit të UÇK-së dhe heroit të Kosovës, Zahir Pajazitit. Hoti ka theksuar se zëvendëskryeministri Tahiri në emër të Qeverisë së Kosovës, sot ka bërë homazhe te varri i Heroit të Kombit, Zahir Pajaziti, në Kompleksin Memorial në Orllan. “1 nëntori shënon […]

Qofte Të Shijshme e Të Shëndetshme Me Fara Chia


[ad_1] Alergjitë ndaj glutenit apo vezës janë ndër më të përhapurat në botë. Por këto dy përbërës gjenden plotësisht kudo në shumë receta gatimi të përditshmërinë tonë. Ndaj gjetja e një zëvendësuesi të tyre në gatim është e rëndësishme. Një prej tyre është fara chia e cila shërben si agjent ndërlidhës dhe për trashjen e lëngjeve duke […]

Përdorimet e Farave Chia – Kombinimet Për Më Shumë Vlera


[ad_1] Fara Chia janë fara të vogla të zeza nga bima Salvia Hispanica e cila bën pjesë në të njëjtën familje botanike të sherbelës që rritet gjerësisht në Shqipëri. Ato janë të vogla, krokante dhe pa shije ama nga ana tjetër, janë shumë të pasura me ushqyes, sidomos me fibër e cila ndihmon me ngopjen dhe ndjesinë […]

Qofte Shtëpie me Oriz – Receta Më e Veçantë e Traditës


[ad_1] Qoftet janë një nga gatimet më të njohura të traditës e jo vetëm në Shqipëri, por në të tërë zonën e Ballkanit. Në të shumtën e rasteve mund t’i gjeni të përgatitura me mish e erëza dhe shija e tyre s’ ka të krahasuar. Megjithatë ky gatim qindravjeçar është sofistikuar me kalimin e kohës, […]

Qofte të Shpejta me Domate – Receta që duhet të Provoni


[ad_1] Qoftet janë një ushqim i cili shpëton shumë dreka e darka në familje kur koha s’ është në favorin tuaj. AgroWeb.org ka publikuar për ndjekësit e tij plot receta me versione nga më të ndryshmet. Sot ama vjen me një tjetër mënyrë për të pasuruar tryezën tuaj me shije fantastike. Qoftet me domate janë […]

Qofte me Gjizë të Pjekura në Furrë – Të Buta e Të Shëndetshme


[ad_1] Të gjithë jemi në kërkim të recetave të shpejta dhe që s’ kërkojnë shumë mund në përgatitje. E tillë është dhe receta që AgroWeb.org ju sugjeron sot. Qoftet gjithmonë i imagjinojmë me perime ose mish, dhe djathin apo gjizën i kemi shtuar sa për shije. Por ia që mund të përgatisni dhe qofte shumë […]

Qofte Speciale Pa Mish – Të Shpejta, Të Lehta Plot Shije


[ad_1] Kuzhina shqiptare është fantastike në larminë e gatimeve të saj. Të kripura apo të ëmbla, çdo recetë tradicionale shqiptare ka magjinë e saj përsa i përket shijes, e sigurisht edhe vlerave shëndetsore. Dikur, amvisat e gatuanin këtë recetë fantastike në raste të veçanta festash apo drekash e darkash me miq për të mikpritur e […]

error: Content is protected !!