Studimi i mjekut të QSUT – Kujdesi që duhet të tregojnë personat që vuajnë nga veshkat


Sars Cov 2, virusi më vrastar i 100 viteve të fundit, s’ godet vetëm mushkërinë siç është krijuar ideja në popullatën e gjerë. Studimet e kryera gjatë vitit të parë pandemik dhe në vijim dëshmojnë se virusi godet me të njëjtën forcë si mushkërinë, veshkën apo trurin. Doktor Ahmet Duraku, mjek nefrolog në Spitalin Universitar […]

Studimi i mjekut të QSUT: Kujdesi që duhet të tregojnë personat që vuajnë nga veshkat


Sars Cov 2, virusi më vrastar i 100 viteve të fundit, s’ godet vetëm mushkërinë siç është krijuar ideja në popullatën e gjerë. Studimet e kryera gjatë vitit të parë pandemik dhe në vijim dëshmojnë se virusi godet me të njëjtën forcë si mushkërinë, veshkën apo trurin. Doktor Ahmet Duraku, mjek nefrolog në Spitalin Universitar […]

Lindi në terapi intensive, Manastirliu nxjerr videon kur nëna takon për herë të parë foshnjën e saj


Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka ndarë një video emocionuese të një nëne të re e cila ka sjellë në jetë vajzën e saj teksa ishte në terapi intensive. Nëna e re, Fabiola shprehet se i neglizhoi simptomat e COVID, ndërkohë që arriti në një pikë shumë të rëndë për shkak të kësaj sëmundje dhe […]

Këshillat e mjekut: Çfarë ndodh me alergjikët në këtë periudhë?!


Entela Resuli Jemi në prag të pranverës dhe kjo stinë, bashkë me lulet sjell edhe problemet me alergjitë e ndryshme. Ka pacient të cilët s’ e mirëpresim mirë këtë stinë për shkak të problemeve që kanë nga polenat. Në kushte normale kjo kohë, për mjekët alergolog, do të ishte sezoni më me shumë pacientë të […]

Përgjimet e SPAK, një mjek arrestohet dhe po një tjetër pezullohet nga detyra


Një punonjës shëndetësie është arrestuar dhe dy të tjera janë pezulluar nga detyra pasi emrat e tyre kanë dalë nga përgjimet e kryera nga SPAK ndaj disa punonjësve të Gjykatës së Krujës. Mjeku i njohur Edvin Prifti dhe infermieria Trendafile Frangu, të dy punonjës në QSUT, në shërbimin e kardiologjisë janë pezulluar nga detyra nën […]

Vitamina C nuk i krijon, por i shpërbën gurët në veshka


Vitamina C nuk i krijon, por i shpërbën gurët në veshka Prof. Andrew Saul Është e zakonshme që gurët fosfat kalciumi të krijohen në një trakt urinar që nuk është acid. Acidi Askorbik (forma më e zakonshme e vitaminës C) acidifikon urinën, duke shpërbërë gurët fosfat. Urina acide do të shkrijë edhe gurët me përbërje […]

Studimi: Pandemia në Shqipëri Pengoi trajtimin e Pacientëve


Në Tiranë, një studim i shoqatës “Së Bashku për Jetën” zbuloi një seri vështirësish që pandemia solli për trajtimin e afro 400 mijë të sëmurëve kronikë, që ka Shqipëria. Shumë prej tyre duhet të vinë rregullisht në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, kur brenda saj janë dy spitale Covid. Shoqata “Së Bashku për Jetën” sapo […]

Javën e Tretë Të Janarit Nis Vaksinimi Kundër COVID – Procedura Si Do Të Kryhet


Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu kanë inspektuar nga pranë krijimin e kushteve për nisjen e vaksinimit kundër COVID-19 në stadiumin “Air Albania”. Gjatë inspektimit, znj. Manastirliu tha se vaksinimi do të nisë fillimisht për mjekët dhe infermierët. Të parët që do të marrin injeksionin kundër coronavirus do të jenë mjekët e […]

Problemet me Frymëmarrjen Gjatë Dimrit – Çfarë duhet të Bëni Kujdes


Astma është një sëmundje inflamatore kronike e udhëve të frymëmarrjes. Ajo karakterizohet nga simptoma të ndryshueshme dhe të përsëritura si; mbajtje fryme, fishkëllima, shtrëngim kraharori dhe kollë. Këto episode mund të ndodhin disa herë në ditë ose disa herë në javë dhe veçanërisht natën. Është një patologji që prek të gjitha moshat. Sipas të dhënave të […]

Humb jetën prej COVID-19 një tjetër mjek në Shqipëri, 48-vjeçari Bledi Nini


Një tjetër humbje e madhe nga ‘bluzat e bardha’ në Shqipëri prej COVID-19.  Është ndarë nga jeta mjeku 48-vjeçar Bledi Nini. Mjeku Otorinolaringolog në QSUT kishte shkuar në Itali për kurim të specializuar pasi prej ditësh ishte i infektuar me koronavirus. Në lidhje me këtë humbje të madhe në radhët e mjekëve në vend ka […]

14 të vdekur nga Covid-19 në Shqipëri, në mesin e tyre një foshnje 16 muajshe


Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 836 raste të reja me koronavirus dhe 15 viktima. Të shëruarit në 24 orët e fundit janë 490. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë: Janë kryer 2.677 testime, prej të cilave 479 janë testime janë kryer për arsye depistimi. […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 20 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 20 Nëntor 2020     COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.677 testime, 490 të shëruar, 836 raste të reja dhe 15 humbje jete në 24 orët e fundit     Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen […]

“Çfarë dreq virusi paska qenë ky që po ma merr shpirtin”


Një prej kolosëve dhe figurave më të dashura, siç do ta cilësonte mëngjesin e sotëm presidenti Ilir Meta në mesazhin e tij të ngushëllimit, artisti Koço Devole ndërroi jetë në moshën 75-vjeçare. I prekur nga koronavirusi, Devole gjendej prej disa ditësh i shtruar në spital. Ajo çka duket se e rëndoi gjendjen e tij shëndetësore […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 31 Tetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1260 testime, 92 të shëruar, 241 raste të reja dhe 7 humbje jete në 24 orët e fundit Ju informojme për situatën në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet Covid.Nisur nga shtimi i numrit të pacientëve në spitale është hapur […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 23 Tetor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1412 testime, 71 të shëruar, 306 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit   Ju informojmë lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipëri: Janë kryer 1412 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 306 qytetarë […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 25 Shtator 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 70 të shëruar, 124 raste të reja dhe 3 humbje jete në 24 orët e fundit   Dr. Gentiana Qirjako Instituti i Shëndetit Publik    Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit. Vijojnë testimet dhe gjurmimi i rasteve të dyshuara në të […]

Mjekët paralajmëruan revoltë, Rama bën lëvizjen urgjente që nuk pritej


Teksa punonjësit e sistemit shëndetësor në vend, kryesisht mjekët paralajmëruan se nesër do të zhvillojnë një protestë në orën 10:00, para ambienteve të QSUT, kreu i Qeverisë ka bërë lëvzijen e e tij. Ai i ka kërkuar atyre takim në ambientet e Kryeministrisë në orën 09:00. Nuk dihet nëse do të shkojnë në takimin me […]

13 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


13 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (13.05.2020) janë testuar 11048  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 880 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndërruar jetë   688 pacientë të shëruar 161 numri i rasteve aktive Shpërndarja […]

12 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


12 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (12.05.2020) janë testuar 10802  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 876 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë humbur jetën   682 pacientë të shëruar 163 numri i rasteve aktive Shpërndarja […]

11 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


11 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (11.05.2020) janë kryer testuar 10559  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 872 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   654 pacientë të shëruar 187 numri i rasteve aktive Shpërndarja […]

10 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


10 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (10.05.2020) janë testuar 10438  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 868 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë humbur jetën   650 pacientë të shëruar 187 numri i rasteve aktive Shpërndarja […]

Skender Shabani – Biografia


Ass. dr. Skender Shabni dr. sc.med. Ass.dr.sc Skender Shabani u lind me 06.11.1958 në Gaçkë Ferizaj. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Gjimnazin e kreu ne Ferizaj me 1977. Fakultetin e Mjekësisë e mbaroi në Prishtinë. Pas diplomimit filloi punen si mjeke i praktikes se pergjitheshme me 07.04.1983 në Qendren Mjekësore në Ferizaj ku punoi […]

8 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


8 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (08.05.2020) janë testuar 10044  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 850 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndëruar jetë   620 pacientë të shëruar 199 numri i rasteve aktive Shpërndarja […]

7 Maj 2020/Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   – Instituti i Shëndetit Publik


7 Maj 2020/Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (07.05.2020) janë testuar 9806  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 842 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   605 pacientë të shëruar 206 numri i rasteve aktive Shpërndarja sipas rretheve […]

5 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


5 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (05.05.2020) janë testuar 9266  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 820 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   570 pacientë të shëruar Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara […]

3 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


3 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (03.05.2020) janë testuar 8856 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 795 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndërruar jetë   531 pacientë të shëruar Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të […]

2 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


2 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (02.05.2020) janë testuar 8669 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 789 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   519 pacientë të shëruar   Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të […]

1 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


1 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (01.05.2020) janë testuar 8498 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 782 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndërruar jetë   488 pacientë të shëruar   Shpërndarja sipas rretheve të rasteve […]

Reagon QSUT ndaj dhunës mbi mjeken specializante të Kirurgjisë


Ushtrohet dhunë mbi mjeken specializante të Klinikës së parë të Kirurgjisë V. Z, gjatë ushtrimit të detyrës në Urgjencën Kirurgjikale. Reagim Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza” Tiranë : Drejtoria e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, dënon rëndë aktin e dhunës së ushtruar nga një person i papërgjegjshëm, kundrejt mjekes specializante të Klinikës së parë të […]

Gripi, vlerësoni këshillat mjekësore dhe mos i mësyni vetëm QSUT-së


Tritan Kalo, infektolog Më pak kakofoni, më pak konfuzion e alarm në masën e popullatës së gjerë. Në Buletinin e Gripit të datës 4 Shkurt 2019, Departamenti i Epidemiologjisë dhe Kontrollit të sëmundjeve Infektive në ISHP, shprehet qartazi se: “…në rritje është edhe aktivitetit i gripit i cili është i përhapur dhe me intensitet mesatar, […]

Historia e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë – QSUT


Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë është institucioni shëndetësor më i madh në Shqipëri dhe si institucion shëndetësor akademik është i vetmi i këtij lloji, duke u klasifikuar si e vetmja qendër shëndetësore terciare shqiptare në Shqipëri. Aktualisht QSU “Nënë Tereza” ofron shërbim shëndetësor ambulator për rreth 300 000 persona/vit, shërbim spitalor për mbi […]