Sa është i shëndetshëm qumështi i bajames


Qumështi i bajames është bërë lloji më i popullarizuar i qumështit vegjetal. Pothuajse 1.5 miliard dollarë janë shpenzuar për të në botë vetëm vitin e kaluar. Sidoqoftë, mund të pyesni se sa i shëndetshëm është në të vërtetë. Prania e proteinave dhe karbohidrateve në qumështin e bajames pa ëmbëlsuar është mjaft e ulët (në një […]

Konsumimi i dy filxhanëve me qumësht tërshëre çdo ditë, sjell përfitime të shumta


Këto ditë, njerëzit që janë intolerantë ndaj laktozës dhe të tjerët po preferojnë alternativat e tjera të qumështit. Dhe ndërsa opsionet e qumështit jo-qumështor kanë qenë të modës për një kohë, qumështi i tërshërës po bëhet një zgjedhje gjithnjë e më e popullarizuar. Jo vetëm që ka shije të shijshme, por mburret me përfitimet e […]

A nevojitet të marrim vitaminë D për tu mbrojtur nga COVID-19?


Është verë, dhe kurse dalim jashtë për të shijuar motin, ka një përfitim të shtuar: Drita e diellit do të nxisë lëkurën tonë të prodhojë vitaminë D, e cila mund të na ndihmojë të luftojmë COVID-19.  Cila është lidhja midis vitaminës D dhe COVID-19? Hulumtimet e fundit tregojnë se nivelet e shëndetshme të vitaminës D […]

Çfarë Ndodh Në Organizëm Kur s’ Hani Bulmet


Debatet për avantazhet dhe disavantazhet e produkteve të bulmetit vazhdojnë prej shumë vitesh. Njerëzit ndahen në tre grupe: ata që janë në favor, ata që mendojnë se s’ duhet tepëruar me to dhe ata që s’ ‘duan t’i shohin me sy.” Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se çfarë ndodh në organizëm Nëse […]

A nevojitet të merrni suplemente të vitaminës B12?


Vitaminë esenciale B12 (e njohur gjithashtu si kobalamina) është esenciale për ruajtjen e shëndetit të trurit dhe nervave, për prodhimin e ADN-së dhe rruazave të kuqe të gjakut. Vitamina B12 gjithashtu, ndihmon në uljen e nivelit të homocisteinës, një aminoacid i lidhur me demencën (në nivele të larta), sëmundjet e zemrës, goditjet në tru dhe […]

Jeni të sigurt që po zgjidhni qumështin e duhur? Mësoni cili bën për ju – Gazeta Koha Jone


Qumështi i zakonshëm i nga lopës apo kafshëve të tjera, pra ai me origjinë shtazore, është i paketuar me ushqyes të cilët bëjnë mirë për shëndetin e kockave, meqenëse përmbajnë kalcium, kalium, vitaminë D dhe proteina. Kalciumi ndihmon në ndërtimin e kockave dhe të dhëmbëve dhe ndihmon për të mirëmbajtur gjithë masën kockore. I lidhur […]