Recetë origjinale për qebapë Sarajeve


Qebapët tradicionalë të Sarajevës, sipas të cilëve njihet ky qytet, mund t’i përgatitni edhe në shtëpinë tuaj, posa kuzhinierët boshnjakë kanë zbuluar recetën e ruajtur gjatë. Prejardhja e fjalës qebap është nga Persia, që do të thotë mish i fërguar. Mirëpo, qebapët janë pjesë vitale e traditës sarajevase dhe kulturës së saj, ndonëse janë jashtëzakonisht […]

Sipas studimeve, vaksinat Moderna dhe Pfizer janë efektive kundër variantit të Nju Jorkut


Një studim i kryer së fundi për vaksinat Pfizer dhe Moderna shton sigurinë se të dyja këto vaksina janë efektive edhe ndaj variantit të koronavirusit të shfaqur në Nju Jork. Për javë të tëra, banorët e Nju Jorkut kanë qenë dëshmitarë të rritjes alarmante të numrit të rasteve me këtë variant, ashtu që gjërat filluan […]

Truket e shpejta për një ten të shkëlqyeshëm edhe pas stërvitjes


Ju keni duruar një stërvitje të mundimshme dhe mezi prisni të merrni frymë në ajër të freskët. Por keni frikë se skuqja në fytyrën tuaj do të mbetet për një kohë të gjatë pas stërvitjes. Epo mund të relaksoheni Pas këtyre këshillave ju jeni gati për gjithçka, për të shkuar në punë, për të shëtitur […]

Dy persona mbi moshën 100 vjeçare marrin vaksinën anti-Covid në Skenderaj


Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari ka njoftuar se në Qendrën e Mjekësisë Familjare në këtë qytet, ka njoftuar se po vazhdon vaksinimi, ku sot është bërë vaksinimi i dy personave mbi moshën 100 vjeçare me vaksinën Astra-Zeneca. Ai tha se mos-hezitimi i tyre për t’u vaksinuar me vaksinën anti-Covid, është shembull për të tjerët, në […]

Tokio kërkon të shpallet gjendje e jashtëzakonshme shkaku i COVID-19


Tokio do t’i kërkojë qeverisë japoneze që të shpall gjendjen e jashtëzakonshme, ndërsa autoritetet rritin kufizimet për të përmbajtur një rritje të infeksioneve të coronavirusit përpara një Olimpiade. Guvernatori i Tokios, Yuriko Koike, u tha gazetarëve se rastet e virusit po përhapeshin në kryeqytet dhe ishte i nevojshëm një veprim i shpejtë pasi sistemi mjekësor […]

Parashikimi i një pandemie në të ardhmen


Tashmë është bërë e mundur për të parashikuar Po qe se do të shpërthejë një pandemi e re falë Zbuluesit të Pandemisë së COVID-19, një hartë që tregon vatrat alarmante të një infeksioni. Por specialistët paralajmërojnë se saktësia e parashikimit varet nga cilësia e të dhënave që mblidhen. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Elizabeth Lee […]

Banderola që “burgos” Saliun, Ilirin, Lulin dhe Monikën zgjoi demokratët e Voltana Ademit


Partia Demokratike e Shkodrës ka reaguar pas vendosjes së një banderole në qytet, ku shihen Lulzim Basha, Ilir Meta, Sali Berisha dhe Monika Kryemadhi që pozojnë ashtu sikurse  të burgosurit përpara futjes në qeli. përmes një njoftimi për publikun PD Shkodër, i bën thirrje kryeministrit Rama të mos luaj me Shkodrën me tentativa të tilla […]

Prizren: Grumbull i qytetarëve pa distancë (FOTO)


Një numër i madh i qytetarëve në Prizren kanë dalë për ta kaluar kohën e tyre të lirë. Në mungesë të qëndrimit në kafiteri dhe lokale të tjera, ata janë po qëndrojnë në hapësirat e qendres së qytetit pa distancë. Lexues të Klan Kosovës kanë dërguar fotografi nga ky qytet ku shihet edhe një numër […]

Spitali i Mitrovicës në Bair po ruhet nga Policia, pati kërcënime për sulm


Që nga mëngjesi i sotëm, pjesëtarët e Policisë së Kosovës janë duke bërë kontrolle të rrepta për automjetet që hyjnë në zonën e Spitalit të Mitrovicës në Bair. Ndërkohë, kontrolla të njëjta po bëhen edhe në spitalin e veriut. Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për Rajonin e Veriut, Besim Hoti, ka thënë se një aksion […]

Loci: Peja është e gatshme për ta filluar vaksinimin kundër Covid-19


Drejtori i Shëndetësisë në Pejë, Petrit Loci, ka thënë se i kanë bërë të gjitha përgatitjet për të filluar vaksinimin kundër COVID-19 nga dita e nesërme. Ai në Info Magazine ka theksuar se ata i kanë pranuar 1,000 doza të vaksinës “AstraZeneca”. “Vaksinimi do të vazhdojë çdo ditë, në ditët e vikendit si dhe në […]

Përse Kinoa Është Një nga Ushqimet Më të Shëndetshme në Botë


Në qoftë se s’ e dini se çfarë është kinoa atëherë jeni në artikullin e duhur. E për të gjithë ju që e njihni, do t’ju tregojmë se sa shumë vlera ka dhe sa e domosdoshme është për shëndet të mirë. Ky është një ushqim i lashtë i kultivuar fillimisht në Amerikën Jugore, por ka […]

”Forbes”: Shqipëria, një tjetër vend i jetës së ëmbël


Në Tokën e Shqiponjave, ne mrekullohemi pas çdo zbulimi,  shkruan gazetarja Sabah Kaddouri për revistën e njohur ”Forbes”. ”Diçka po ndodh në Shqipëri. Mos është energjia krijuese e një rinie frymëzuese? Apo një dëshirë e fuqishme për të bërë një hap thelbësor në udhën drejt biznesit dhe kohës së lirë? Ngjitur me veriun e Greqisë […]

Sot dhe nesër s’ do ketë transport të udhëtarëve në vend


Nga dita e mërkurë, për dy ditë s’ do të ketë transport të udhëtarëve në gjithë vendin për shkak të mospërmbushjes së marrëveshjes ndërmjet Shoqatës së Transportit të Udhëtarëve dhe Qeverisë së Kosovës për subvencionin e operatorëve në këtë sektor. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar kryetari i SHTU-së, Ruzhdi Kurtishaj duke shtuar se, operatorët […]

Variantet e Covid-19 po përhapen me shpejtësi në Evropë


Virusi përfshiu një çerdhe dhe një shkollë fillore ngjitur në periferi të Bollate të Milanos me një shpejtësi të mahnitshme. Për vetëm disa ditë, 45 fëmijë dhe 14 anëtarë të stafit ishin testuar pozitivisht. Analiza gjenetike konfirmoi atë që zyrtarët dyshonin: Varianti shumë ngjitës i coronavirusit i identifikuar për herë të parë në Angli po […]

“Welcome to Starbase”, miliarderi Elon Musk po krijon një qytet të ri në Teksas


Po qe se dikush ka aftësinë të befasojë botën me projektet e tij ambicioze, ai është Elon Musk. Miliarderi njoftoi se po ndërton një qytet të ri në Teksas që do të quhet Starbase, rreth faqes së lëshimit të raketave të kompanisë së tij SpaceX. Më vonë, ai aludoi projektin e tij për të kolonizuar […]

s’ kishte udhëtuar asnjëherë me avion, përpara se të bëhej stjuardesë, më pas… Njihni Boranën, një pogradecare në Arabinë Saudite


Entela Resuli Borana Korça, fluturoi për herë të parë në një avion kur ishte stjuardesë. Paçka se e ëndërronte këtë punë, s’ i ishte dhënë mundësia të udhëtonte më herët. Kështu, pasionin e ktheu në punë dhe nisi një jetë krejt tjetër nga ajo ç’ka ishte duke bërë në Tiranë deri në atë kohë. Pas […]

Blogerja Benarda Kadriu: Të punosh si blogere duhet të sakrifikosh shumë nga koha e çmuar


Altina Marmullaku Të jesh blogere është ndoshta puna më “in” e momentit. Promovon stilin personal të jetesës, reklamon veshje, ke famën dhe vëmendjen e njerëzve që jo çdo kush e ka. Mirëpo, për të kuptuar jetën e blogerëve anët pozitive dhe negative të këtij profesioni, të gjitha këto i rrëfen blogerja nga qyteti i Kërçovës, […]

Historia e jashtëzakonshme e dashurisë/ Çifti që është ribashkuar pas 70 vitesh (Fotot)


Një çift të cilët u ndanë gjatë gjimnazit dhe s’ u panë për 70 vite, më në fund janë ribashkuar dhe do të martohen. Sipas CNN, historia e dashurisë së tyre daton 68 vite më parë, kur Fred Paul dhe Florence Harvey u takuan për herë të pare. Dyshja u takuan kur ishin adoleshentë në […]

FOTO: Bora si krem pastiçerie në çatinë e një prej shtëpive në Korçë


Në qarkun e Korçës vazhdojnë akoma reshjet e dëborës, të shoqëruara me temperatura të ulëta deri -10 gradë dhe me erë të fortë në disa zona. Në qytet dhe zonat përreth situata është disi e vështirë si pasojë e dendësisë së dëborës. Trashësia varion 40-50 cm. Në vendet me erë shkon 100 cm-150 cm. Në […]

Vaji i Gjembgomarit – Si ta Përgatisni dhe Përdorni Për Shëndetin


Gjembgomari është një bimë që gjendet shpesh në gjendje të egër në të tërë territoret shqiptare dhe eksportohet fuqishëm drejt tregjeve të huaja Prej 3000 vitesh, gjembgomari ka qenë pjesë e mjekësisë popullore të shumë qytetërimeve të ndryshme. Në Japoni, gjembgomari është një nga ushqimet më të konsumuara për pastrimin e gjakut. Ajo i përket familjes botanike […]

Gjilani fton qytetarët mbi moshën 75-vjeçare që të regjistrohen për marrjen e vaksinës anti-COVID-19​


Komuna e Gjilanit fton qytetarët e moshës mbi 75 vjeçare që të lajmërohen për evidencë në Qendrat më të afërta të mjekësisë familjare, në qytet e fshatra, për marrjen e vaksinës antiCOVID-19. Drejtoresha e Qendrës së Mjekësisë Familjare, njëherësh anëtare e Komitetit të Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, Dr. Arbenita Hajdari, […]

Mimozat e Arta të Shqipërisë – Pse Vlerësohen dhe Si Ruhen Gjatë


Të përkëdhelurat e diellit dimëror kanë çelur dhe hijeshojnë mrekullisht. Janë të parat lule pemësh që me pamjen dhe aromën madhështore sinjalizojnë që s’ ka mbetur edhe shumë dimër. Lulet e mimozës janë nga më të dashurat e shqiptarëve. Por jo vetëm. Kultura të ndryshme anembanë globit i vlerësojnë mimozat si ndër lulet më shprehëse. […]

Covid-19 s’ ka gjasa të ketë rrjedhur nga laboratori kinez


Koronavirusi ka shumë të ngjarë të jetë shfaqur për herë të parë pas kalimit nga një kafshë tek njeriu, tha një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë dhe kinezë që po hetonin origjinën e Covid-19. Ata thanë se s’ ka gjasa që të jetë e vërtetë teoria alternative se virusi e ka origjinën në një laborator kinez. Një […]

“Krimi në internet, ekonomia e tretë më e madhe në botë”


Një fjalëkalim mund të vlejë edhe 500 dollarë. Kjo është ajo që kanë zbuluar disa studiues, të cilët kanë demonstruar se si një grup hakerash në Korenë e Veriut kanë vënë në shënjestër punonjës të nivelit të lartë në banka, kompani ndërtimi, apo banka. Dhe është e lehtë të imagjinohet se çfarë mund të bësh […]

Qumësht me Mjaltë – Baza e Shëndetit


Mjalti bën çudira. Qumështi është shumë i mirë për shëndetin gjithashtu. Të dyja së bashku janë jo vetëm një kombinim i shijshëm por edhe një armë e fortë për shëndetin e mirë. Mjalti përdoret gjërësisht prejse është antioksidant, antibakterial dhe anti inflamator. Qumështit nga ana tjetër i janë thurur lavde për vitaminat dhe mineralet që […]

Ekipi i OBSH-së në Wuhan thotë se kanë ‘gjetur prova’ se si filloi pandemia e koronavirusit


Një ekipi të specialistëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) që hetojnë origjinën e coronavirusit në Wuhan u është dhënë qasje e pakufizuar në kërkimin e tyre për të zbuluar se si filloi pandemia. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ekipi duke u përpjekur të zbulojë se çfarë e shkaktoi coronavirusin – i cili ka […]

“Piramida do kthehet në qendër për të rinjtë që duan të zhvillohen në teknologji”


Brenda vitit 2023, Piramida e Tiranës do të shndërrohet në një qendër teknologjie. Madje ambicia e qeverisë dhe bashkisë së Tiranës është që të jetë më e madhja e këtij lloji në rajon. Kryeministri Edi Rama, kryebashkiaku Erion Veliaj dhe ambasadorja amerikane Yuri Kim, inspektuan këtë të enjte punimet e nisura për zbatimin e projektit […]

Si Të Përgatisni Salcën e Famshme Të Avokados


Njeriu ka nevojë për ushqim dhe pije për tu ushqyer, për të qenë në formë dhe për të mbijetuar. Kjo është arsyeja që ka shtyrë qytetërime të tëra të shpikin, krijojnë dhe japin jetë recetave nga më të ndryshmet që janë mes nesh që nga lashtësia. I tillë është rasti i salcës meksikane të avokados […]

INTERVISTA/ Një shqiptare mes 11 më të mirëve në fushën e Inteligjencës Artificiale. Njihni Sindi Shkodranin, vajzën nga Vlora, që është “truri” i një prej kompanive më të mëdha në Amsterdam


Entela Resuli Sindi Shkodrani është vajza shqiptare e cila është përzgjedhur mes 11 më të mirëve në fushën e inteligjencës artificiale që duhet ndjekur në vitin 2021. Sindi aktualisht është “truri” i zhvillimit të teknologjisë në kompaninë holandeze “TomTom” në Amsterdam si inxhiniere e mësimit të makinerisë/vizionit kompjuterik- Autonomus Driving R&D. Ajo ka përfunduar studimet […]

Farat E Karafilit – Përdorimet Kundër Rrudhave Dhe Për Shëndet Të Mirë


Aroma e ëmbël dhe pikante e farave të karafilit e bën këtë të fundit një nga katër erëzat e rralla dhe më të vlefshme për njerëzimin. Ky grupim përfshin edhe kanellën, specin djegës dhe lajthinë. Farave të karafilit iu thuren lavde jo vetëm për vlerat medicinale por edhe për përdorimet shtëpiake dhe ato të bukurisë. […]

Problemet e shëndetit mendor gjatë pandemisë


Ka kaluar një vit që kur bota u përfshi nga paniku i koronavirusit. Megjithatë pandemisë akoma s’ po i shihet fundi. specialistët thonë se kjo situatë ka krijuar një epidemi të shëndetit mendor në popullatë: Në Londër, një qytet që s’ fle kurrë, urdhërat e autoriteteve në përgjigje të koronavirusit kanë paralizuar jetën dhe aktivitetin […]

Pesë Fshatrat, nga Bënja në Razëm me Potenciale të Larta për Turizëm


Shqipëria është bekuar me bukuri natyrore, trashëgimi të pasur kulturore dhe kuzhinë tipike mesdhetare, arkitekture të larmishme, por së paku 5 fshatra në Shqipëri përmbajnë potenciale të larta për zhvillimin e turizmit, pasi në to kombinohen të lidhura fort të gjithë këto komponentë. Një studim i Organizatës Ndërkombëtare për Emigracionin ( IOM) ka evidentuar se […]

Një Filxhan Çaj Nga Çdo Qytet i Shqipërisë


Pirja e çajit është një ndër zakonet më të përhapura në mbarë botën. Mund të sjellim si shembull Japoninë e largët me traditën e saj me konsumimin e çajit jeshil. Madje edhe Turqinë fqinje e cila e ka kthyer në një art të vetin përgatitjen dhe pirjen e çajit të zi. Por gjithçka ndryshon kur […]

Si Ndyshon Tensioni i Gjakut Me Kalimin e Moshës – Kujdesi që duhet të Tregoni


shtypja e lartë e gjakut apo hipertensioni është një sëmundje shumë e përhapur në të gjithë botën. Pasojat e saj fillojnë që nga zemra e deri ne tru, duke prekur dhe mirëfunksionimin e të gjithë organeve të trupit. Ndër shkaqet e shumta të zhvillimit të kësaj sëmundje, kalimi i viteve dhe moshës është kryesori. Duke […]

Zemërpikon – Lulja magjike që shëron zemrat dhe mendjet


Lulja zemërpikon është shembulli më i mirë i bimëve apo luleve që reflektojnë vlerat dhe karakteristikat e tyre. AgroWeb.org ju tregon se kjo lule ka formën e zemrës në pjesën e poshtme të së çilës varet një pikë loti. Kjo lule zemërthyer në fakt është më e komplikuar. Po ta shikosh nga pranë do të […]

Çfarë është Sëmundja X


Një grua kohët e fundit ka shfaqur simptoma të etheve hemorragjike. Ajo u testua për Ebola dhe madje edhe për koronavirus, por të gjitha raportet e saj të provave dolën të ishin negative. Tani, shkencëtarët kanë frikë se ajo vuan nga “Sëmundja X”. Por çfarë është Sëmundja X? A është ndonjë sëmundje e re misterioze? […]

Përse duhet Ta Pini Kafen e Mëngjesit Me Kanellë


Kanella pluhur është një shtesë mjaft e këndshme jo vetëm në ëmbëlsira por edhe në kafen e mëngjesit. Dikur ajo ishte erëza më e kërkuar në botë. Për të, kanë luftuar e janë shuar shumë qytetërime e kombe. Kanella thuhet të ketë qenë erëza e preferuar e mbretërve dhe perëndive ndaj roli i saj në shëndet […]

Pas vërshimeve, 70 banorë po qëndrojnë në Aeroportin e Gjakovës


Rreth 70 persona janë akomoduar në Aeroportin e Gjakovës si pasojë e përmbytjeve që ndodhen në këtë qytet. Banorët thonë se lumi që kishte dalë nga shtrati iu ka përmbytur gjithçka që kanë pasur dhe që më s’ ishin të sigurt të qëndrojnë në shtëpitë e tyre. “Uji na ka marrë dhe na ka përmbytur […]

Po vjen stuhia Filomena/ Moti i keq do godasë edhe Ballkanin


Spanja po përgatitet për ardhjen e stuhisë Filomena, që duhet të sjellë atje erëra polare dhe reshje të mëdha bore. Por ndërkohë, bora e ka mbuluar tashmë Madridin, duke habitur banorët e tij. Banorët e Madridit, thonë se në qytet s’ bie borë prej kohësh dhe kur bie, thjeshtë mbulon tokën për pak kohë. por […]

Kina vendos 11 milionë njerëz nën bllokim, pas shfaqjes së rasteve të reja me COVID-19 në një qytet


Kina ka vendosur 11 milionë njerëz të qytetit verior të Shijiazhuang nën bllokim pasi më shumë se 100 raste të reja me COVID-19 u konfirmuan atje. Kështu, siç shkruan BBC, , banorët janë të ndaluar të largohen nga qyteti dhe shkollat gjithashtu janë mbyllur. Veç kësaj, bëhet e ditur se më shumë se 5000 njësi […]

Spitalet në Londër drejt kolapsit për shkak të COVID-19


Spitalet në Londër janë para kolapsit për shkak të rasteve të shtrira të infektuara me COVID-19. Realiteti spitalor i metropolit rrezikon të përballet me një deficit midis pothuajse 2 mijë dhe mbi 5 mijë e 400 shtretërve brenda më pak se dy javësh. ”Të dhënat kanë të bëjnë me të gjitha departamentet”, thotë Vin Diwakar, […]

19 këshilla si t’i nxisim fëmijët për lexim dhe punë


A mendoni dhe ju se ka fëmijë dembel? A mendoni dhe ju se fëmijët do të duhet që të jenë të vetë motivuar për të lexuar më shumë, për të rregulluar dhomën e tyre vet dhe për të bërë detyrat kur është koha e detyrave? Para disa ditësh, një nënë erdhi në klinikën time e […]

Erërat e forta rrëzojnë tërë kulmin e një objekti afarist në Gjakovë


Një objekti afarist në Gjakovë i është rrëzuar kulmi  si pasojë e erërave të forta në këtë qytet të Kosovës. Indeksonline raporton se objekti i dëmtuar ka mbetur pa kulm pas erëra të forta të shkaktuara.

IN MEMORIAM- Veli Ahmetaj,ekonomisti që s’ do të shlyhet gjatë nga kujtesa- E përkujton;Liman Asallani, kryetar i Klubit të Afaristëve në Prizren


Që nga viti i parë i studimeve, 1977/78, pata rastin ta njihja Veli Ahmetajn që ishte atëherë në prag të diplomimit në Fakultetin Ekonomik në Prishtinë. Kontaktet tona dekadave të shkuara ishin me shumë profesionale ne asociacionet e Biznesit që vepronin në Kosove dhe në qytet. Përafrimi shoqëror e profesional dukuri  pas luftes kur fillimisht […]

Mjeku kosovar e jep vaksinën e parë anti-Covid në Berlin


Vaksinat kundër COVID-19 kanë filluar të merren edhe nga qytetarët e Berlinit, kryeqytetit të Gjermanisë. Personat e parë që morën vaksinën në këtë qytet janë disa të moshuar në një shtëpi të pleqve në Steglitz të Berlinit, shkruan BZ-Berlin.de. Doktori kosovar, Fatmir Dalladaku, ia ka dhënë vaksinën kundër COVID-19 gruas së parë në Berlin. E […]

“Në bazë të analizës, jeni me COVID”, ish-deputeti zbulon se çfarë i gjë në treg


Ish-deputeti socialist Namik Dokle ka treguar një episod shqetësues që i ka ndodhur teksa kishte dalë për të blerë fruta-perime. përmes një mesazhi, Dokle ka zbuluar bisedën mes një gruaje dhe blerësi tjetër. Gruas, që rezulton se ishte me COVID, i vjen në celular një sms dhe duke qenë se s’ shikonte mirë, ajo i […]

Faktet Që s’ i Dinit Për Bakllavanë E Festave


Dhjetorin mund ta quajmë pa frikë muajin e festave dhe gëzimeve familjare. Çdo vit nëpër shtëpitë tona vendosen zbukurimet dhe nis diskutimi i recetave që do të përgatiten gjatë darkës së ndërrimit të viteve. Ajo që s’ mungon kurrë është pikërisht bakllavaja e shijshme plot sherbet dhe arra. Kjo ëmbëlsirë ka me qindra vite që […]

Një ekip prej 10 shkencëtarëve do të udhëtojë në Wuhan, për të hetuar origjinën e koronavirusit


Një ekip prej 10 shkencëtarëve ndërkombëtarë do të udhëtojë në qytetin kinez, Wuhan muajin e ardhshëm, për të hetuar origjinën e coronavirusit, ka njoftuar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Pekini ka hezituar që të pajtohet për një hetim të pavarur andaj kanë kaluar shumë muaj negociata me OBSH-në për të fituar qasje në qytet. Virusi […]

Në Belgjikë babadimri viziton banorët – infekton me COVID-19 mbi 75 persona


Babadimri që vizitoi shtëpinë e pleqve në një qytet në Belgjikë, ka infektuar me coronavirus të paktën 75 persona, shkruan CNN. Siç raportojnë mediat lokale, djali i një të moshuari që qëndron në këtë shtëpi të pleqve në qytetin Anvers, ishte veshur me rroba të Babadimrit për të vizituar dhe disponuar paksa të moshuarit. Pa kaluar […]

Veliaj për vrasjen e 25-vjeçarit: Ai që ka bërë gabimin të mbajë përgjegjësi


Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj inkurajon drejtësinë që t’i shkojë deri në fund zbardhjes së vrasjes nga policia të 25-vjeçarit, Klodian Rasha, dhe shprehet se autori duhet të mbajë përgjegjësi. Nga Baldushku ku inspektoi dy shtëpitë e reja të rindërtuara pas tërmetit, Veliaj iu bashkua dhembjes së familjes për humbjen e djalit dhe […]

Bleron Galani vetëdorëzohet në polici


Bleron Galani i cili është i akuzuar për kryerjen e veprës penale “Vjedhje e rëndë” është vetëdorëzuar në polici gjatë ditës së djeshme. Personi në fjalë ishte i kërkuar nga Policia e Kosovës, të cilët kërkuan ndihmë nga qytetarët që ta gjenin. Tashmë kur personi është vetëdorëzuar në stacionin policor të Pejës, Polcia e Kosovës […]

U shpall në kërkim, qytetarët ndihmuan policinë dhe i dyshuari u vetëdorëzua


Drejtoria Rajonale  e Policisë së Kosovës në Pejë, ka njoftuar se pas bashkëpunimit të qytetarëve me policinë, një person i cili ishte shpallur në kërkim, tashmë është vetëdorëzuar. Policia njofton se i dyshuari Bleron (Ali) Galani, i lindur më 23.12.1992 nё Pejë, kërkohej për veprën penale vjedhje e rëndë. “Policia e Kosovës falë bashkëpunimit me […]

U shpall në kërkim, qytetarët ndihmuan policinë dhe i dyshuari u vetёdorёzua


Drejtoria Rajonale  e Policisë së Kosovës në Pejë, ka njoftuar se pas bashkëpunimit të qytetarëve me policinë, një person i cili ishte shpallur në kërkim, tashmë është vetëdorëzuar. Policia njofton se i dyshuari Bleron (Ali) Galani, i lindur më 23.12.1992 nё Pejë, kërkohej për veprën penale vjedhje e rëndë. “Policia e Kosovës falë bashkëpunimit me […]

Pejë, burri rrahë gruan e tij


Më shumë se një dekadë, asnjë qeveri s’ e ka përfunduar mandatin e plotë, mes krizash të cilat e vënë në pikëpytje funksionimin e sistemit politik në Kosovë.   Zgjedhjet e parakohshme në Komunën e Podujevës të dielën e kaluar dëshmuan edhe një herë që bastionet politike nëpër komuna janë koncepte të tejkaluara: votuesit e […]

A është koha ta rishikojmë sistemin qeverisës në Kosovë?


Më shumë se një dekadë, asnjë qeveri s’ e ka përfunduar mandatin e plotë, mes krizash të cilat e vënë në pikëpytje funksionimin e sistemit politik në Kosovë.   Zgjedhjet e parakohshme në Komunën e Podujevës të dielën e kaluar dëshmuan edhe një herë që bastionet politike nëpër komuna janë koncepte të tejkaluara: votuesit e […]

Vritet një polic në Shqipëri


Një dukuri përqethëse u shënua në Lezhë të Shqipërisë, ku pas mesnate, në zonën e njohur si Gajush u gjet i vrarë brenda makinës së tij, një polic 26-vjeçar. Sallës operative të policisë në këtë qytet i mbërriti një telefonatë se në aksion rrugor Milot-Lezhë, një automjet kishte humbur kontrollin e kishte dalë nga udha. […]

Moti sot në Shqipëri


Një gjë përqethëse u shënua në Lezhë të Shqipërisë, ku pas mesnate, në zonën e njohur si Gajush u gjet i vrarë brenda makinës së tij, një polic 26-vjeçar. Sallës operative të policisë në këtë qytet i mbërriti një telefonatë se në aksion rrugor Milot-Lezhë, një automjet kishte humbur kontrollin e kishte dalë nga udha. […]

Pse dikujt i zbardhën flokët?


Një ndodhi ngjethëse u shënua në Lezhë të Shqipërisë, ku pas mesnate, në zonën e njohur si Gajush u gjet i vrarë brenda makinës së tij, një polic 26-vjeçar. Sallës operative të policisë në këtë qytet i mbërriti një telefonatë se në aksion rrugor Milot-Lezhë, një automjet kishte humbur kontrollin e kishte dalë nga udha. […]

Hajdutët bëjnë kërdinë në qytet, Policia pa akses në kamerat e qytetit


Ditët  e fundit numri i rasteve të vjedhjeve në bizneset e qytetit ka shënuar një rritje të ndjeshme.Gjatë natës së kaluar është regjistruar një tentativë vjedhjeje në një dyqan me telefona, ndërsa një dyqan me elektroshtëpiake u plackit.Të dyja ngjarjt janë regjistruar në qendrën e qytetit, pikërisht në zonën më të monitoruar me kamera sigurie […]

Prishtina planifikon ndërtimin e një shkolle në fshatin Vranidoll


Kuvendi Komunal i Komunës së Prishtinës ka hapur tender për ndërtimin e një shkolle në fshatin Vranidoll.Sipas të dhënave nga njoftimi për kontratë shkolla do mbajë emrin “Nënë Tereza”. Komuna parasheh të ndaj 700 mijë euro për ndërtimin e kësaj shkolle, ndërsa kriter për dhënie të kësaj kontrate do jetë çmimi më i ulët. Kryetari […]

Histori korrupsioni rugoviane, LDK e trajton bastionin si principatë


Visar Duriqi & Vranina Kelmendi Komuna e presidentit historik të Ibrahim Rugovës tashmë është kthyer në vendin më korruptiv në vend. Kjo fal anëtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Haki Rugova dhe njerëzve që e rrethojnë. Rugova u arrestua gjatë kohës sa ishte duke e ushtruar postin e Kryetarit të Istogut. Arrestimi i tij […]

Gjashtë punëtorë të infektuar me coronavirus, mbyllet çerdhja në Fushë-Kosovë


Komuna e Fushë-Kosovës ka njoftuar prindërit që i kanë fëmijët e tyre në çerdhen publike “Gëzimi Ynë”  në këtë qytet se çerdhja do të mbyllet përkohësisht. Kjo sipas njoftimit të tyre pas testimit të stafit punonjës, me ç’rast gjashtë punëtorë kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. “Sipas rekomandimit të IKSHP-së për shkak të sigurisë së fëmijëve […]

Prishtinë, linjat e Trafikut Urban me të cilat mund të udhëtoni falas


Komuna e Prishtinës më 30 nëntor doli me njoftimin se Trafiku Urban do jetë falas për muajin dhjetor, kjo si masë për të ndalur trafikun e madh dhe ndotjen e madhe të ajrit gjatë dimrit. Kërkesa që Trafiku Urban të jetë falas erdhi nga PDK, e cila kërkoi që këto linja të jenë falas për […]

Sulmi në Gjermani, të paktën katër të vdekur


Një fëmijë dhe tre njerëz të tjerë janë vrarë ndërsa 15 janë plagosur nga masakra me makinë që la sot një “hendek të gjatë shkatërrimi” në qendrën e qytetit gjerman të Trier. Dëshmitarët thonë se panë familjarë dhe një karrocë bebeje që “fluturuan në ajër” teksa një makinë tip Range Rover vërshoi në një rrugë […]

Sulmi në Gjermani: Të paktën 4 të vdekur nga makina që goditi këmbësorët, karrocën e bebes në Trier


Një fëmijë dhe tre njerëz të tjerë janë vrarë ndërsa 15 janë plagosur nga masakra me makinë që la sot një “hendek të gjatë shkatërrimi” në qendrën e qytetit gjerman të Trier. Dëshmitarët thonë se panë familjarë dhe një karrocë bebeje që “fluturuan në ajër” teksa një makinë tip Range Rover vërshoi në një rrugë […]

Pandemia shkakton rritje të depresionit mes të rinjve, rritje e mprehtë në spitalet psikiatrike


Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe orari […]

Ferizaj, filloi ndërtimi i çerdhes së premtuar nga Agim Aliu në emisionin “Jeta në Komunë”


Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu, ka marrë pjesë në ceremoninë e vendosjes së gurit të themelit të çerdhes për fëmijë në udhën ‘Rexhep Bislimi’ të qytetit. Ndërtimin e kësaj çerdheje, Aliu e pati premtuar në emisionin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës. Në njoftimin në web-faqen e Komunës thuhet se i pari i […]

Bllokimi në Francë vjen me kosto për shëndetin mendor


Pandemia e koronavirusit ka rezultuar në bllokime në të gjithë botën, që kanë sjellë një kosto të konsiderueshme për shëndetin mendor. Në Francë, sondazhet tregojnë një rritje të rasteve me depresion në të gjithë vendin, kryeisht mes të papunëve, atyre në vështirësi financiare dhe të rinjve. Profesionistët e shëndetit mendor thonë se bllokimet dhe orari […]

Palestinezët të indinjuar me planet për hapjen e zyrës serbe në Jerusalem


Përfaqësuesi i Autoritetit Palestinez në Serbi, Mohamed Nabhan, reagoi ndaj deklaratës së kryeministres serbe, Ana Bërnabiq, se do të hapet një zyrë e Odës Ekonomike të Serbisë (SCC) në Jerusalem. Nabhan ka thënë: “Jerusalemi është një vijë e kuqe për popullin e tij” dhe se, siç tha ai, “këtë vijë s’ lejohet ta kalojë askush”. […]

Prishtina blen 18 mijë teste të shpejta antigjen për COVID-19


Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, javën e kaluar bëri të ditur se Komuna ka porositur mbi 18 mijë teste të shpejta antigjen, test ky i cili identifikon proteinat brenda ose pranë virusit. Ky është test i shpejtë i cili bëhet më anë të strishos. Dallimi i këtij testi me tjerët është se PCR detekton AND-në […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, ndër […]

Situatë alarmante në Maqedoninë e Veriut: 41 të vdekur dhe 1,022 të infektuar me COVID gjatë 24 orëve të fundit


Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për 41 të vdekur dhe 1,022 të infektuar nga testimi i 3,127 mostrave në 24 orët e fundit. Sipas raportit, viktimat janë: 17 në Shkup, nga katër në Ohër dhe Gostivar, nga tre në Manastir dhe Strumicë, nga dy në Veles dhe Prilep dhe nga një në Kavadar, Radovish, Koçan, […]

41 të vdekur dhe 1,022 të infektuar me COVID-19


Maqedonia e Veriut të shtunën ka shënuar rekord të ri sa i përket numrit të viktimave me COVID-19, sëmundjen që shkakton koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar për 41 të vdekur dhe 1,022 të infektuar nga testimi i 3,127 mostrave në 24 orët e fundit. Sipas raportit, viktimat janë: 17 në Shkup, nga katër në […]

Armatoset Serbia, Rusia i dhuron tanke të cilat prezantohen pak kilometra larg Kosovës


Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë të shtunën në kazermën “Mija Stanimiroviq” në Nish se është mirënjohës ndaj Rusisë dhe presidentit të saj, Vladimir Putin për dhurimin e tankeve dhe automjeteve të blinduara. Në këtë qytet janë prezantuar 11 tanke të llojit T-72MS dhe 10 automjete të blinduara BRDM-2. Vuçiqi ka theksuar se qëllimi i […]

Vuçiq falënderon Rusinë për dhurimin e tankeve


Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë të shtunën në kazermën “Mija Stanimiroviq” në Nish se është mirënjohës ndaj Rusisë dhe presidentit të saj, Vladimir Putin për dhurimin e tankeve dhe automjeteve të blindura. Në këtë qytet janë prezantuar 11 tanke të llojit T-72MS dhe 10 automjete të blinduara BRDM-2. Vuçiq ka theksuar se qëllimi i […]

Masat kundër COVID-19 po e “kontrollojnë” situatën


Dy javë pasi Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, duke kufizuar lëvizjen e lirë në disa komuna nga ora 19:00 e deri në 05:00 të mëngjesit, profesionistë shëndetësorë thonë se s’ shohin ndonjë përmirësim të gjendjes me të infektuar nga ky virus. Nga Ministria e Shëndetësisë megjithatë thonë se […]

​“Skënderbeu” tani e tutje do të pushojë edhe në Prizren


Në qytetin e Prizrenit, u inaugurua shtatorja e bronztë e “Gjergj Kastriotit- Skënderbeu”. Në Ditën e Flamurit, datëlindjen e komandantit “Adem Jashari”, dhe daljen e parë publike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, u kujtuan dëshmorët e vendit, ku u tha se rrugëtimi i tyre duhet të shërbejë si shembulli më i mirë për vendin. Kryetari […]

Masat e Qeverisë anti-COVID-19, profesionistët shëndetësorë s’ po shohin përmirësim të gjendjes


Dy javë pasi Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja për parandalimin e përhapjes së coronavirusit, duke kufizuar lëvizjen e lirë në disa komuna nga ora 19:00 e deri në 05:00 të mëngjesit, profesionistë shëndetësorë thonë se s’ shohin ndonjë përmirësim të gjendjes me të infektuar nga ky virus. Nga Ministria e Shëndetësisë megjithatë […]

Premtimet e mëdha të Shpend Ahmetit akoma veç në letër


Zgjedhjet lokale të 2017 në kryeqytet ishin me rezultatin më të ngushtë ndonjëherë. Shpend Ahmeti, në atë kohë kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje e fitoi mandatin e dytë për më pak se 300 vota përballë Arban Abrashit të LVV-së. Besimin e qytetarëve të Prishtinës për një mandat të dytë, Shpend Ahmeti e fitoi duke u zotuar […]

Premtime për infrastrukturë, transparencë e barazi gjinore në Mitrovicën e Veriut


Tradicionalisht e udhëhequr nga Lista Serbe dhe me kritika të shumta për mungesë transparence, në Mitrovicë të Veriut është nisur gara mes katër kandidatëve për kryetarë komune. Pasi ish-kryetari Goran Rakiq la udhëheqjen e kësaj komune për t’iu bashkuar qeverisë si Zëvendëskryeministër dhe Ministër i Pushtetit Lokal, mitrovicasit do të dalin në zgjedhje për kryetar […]

Dymbëdhjetë filma që duhet t’i shikoni në dhjetor


Recesionisti Nicholas Barber ka zgjedhur 12 nga filmat më të mirë që do të dalin në muajin dhjetor duke përfshirë një animacion të ri të studios ‘Pixar’, vazhdimin e filmit  ‘Wonder Woman’ dhe filmin e fundit të ‘Chadwick Boseman’, shkruan BBC Culture. BBC rekomandon shikuesit t’i shikojnë këta filma të cilët do të transmetohen në […]

Uebfaqja zyrtare e Kuvendit të Kosovës transmeton një aktivitet të PDK-së në Podujevë, reagon ashpër Vjosa Osmani


Një gjë sa e çuditshme aq edhe interesante ka ngjarë sot. Kjo pasi uebfaqja zyrtare e Kuvendit të Republikës së Kosovës ka transmetuar një aktivitet të PDK-së në Podujevë, qytet ky që të dielën do të jetë “nikoqir” i zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar komune, përcjell GazetaBlic. Sërish, me anë të uebfaqes zyrtare, kryetarja Vjosa […]

Përtej matjeve në kryeqytet, ndotja e ajrit problem edhe në vendet pranë bjeshkëve


Ndotja e ajrit shkakton qindra vdekje të parakohshme në Kosovë dhe vështirëson jetesën e atyre me sëmundje respiratore, ndërkohë edhe qytetet rrëzë bjeshkëve janë ballafaquar me ndotje të ajrit nga një sërë faktorësh. S. Latifi nga Prishtina vuan nga kanceri. Ajri i ndotur në kryeqytet, ndikon edhe më shumë në gjendjen e saj shëndetësore. 67 […]

Pas vendimit për 50€ për qytetarët me COVID-19, “kaos” për testim në Mitrovicë


Për dallim nga dje, sot një numër i madh i banorëve të Rajonit të Mitrovicës kanë shkuar për të kryer testin për COVID. Ata kanë vërshuar udhën e Spitalit të Përgjithshëm në këtë qytet, shkruan “Jepi zë”.  Disa fotografi nga vendi ku bëhen testimet, shihen automjete të shumta, të cilat kanë shkaktuar kaos në komunikacion. […]

Premtimet dhe realiteti në Komunën e Graçanicës


Ndërtimet e vazhdueshme janë një pamje identifikuese për qytetin e Graçanicës që gjendet pak kilometra larg kryeqytetit të Kosovës. Megjithatë, 12 vite pas formimit, banorët e Graçanicës përballen me halle të mungesës së infrastrukturës, vendeve të punës si dhe ndotjes që po i bëhet lumit të këtij qyteti. Që kur është formuar Komuna e Graçanicës […]

Çka i premtuan Llapit tre kandidatët për kryetarë?


Disa ditë para se qytetarët e Podujevës do të dalin në votime në zgjedhjet e parakohshme për kryetarë, tre kandidatë nga tre partitë më të mëdha në vend shpalosën premtimet me të cilat synojnë ta fitojnë Llapin. Në garën e ashpër për të fituar pranë një vit në krye të Podujevës, kandidatët nga PDK, LDK […]

Ministria e Punëve të Jashtme për shkarkimin e konsujve: S’kemi pranuar asnjë dokument nga Vjosa Osmani


Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës thotë se akoma s’ është njoftuar zyrtarisht për vendimin e ushtrueses së detyrës së presidentes, Vjosa Osmani lidhur me shfuqizimin e katër dekreteve, që do t’i kthejë në Kosovë katër konsujt e përgjithshëm të emëruar muaj më parë. MPJD ka thënë se s’ kanë pranuar asnjë dokument zyrtar […]

Deliu-Kodra nga Ferizaj: Burimi i lirisë sot është sakrifica e ushtarëve të UÇK-së


Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu ka marrë pjesë në kampanjën “Rinia për Gratë” në Ferizaj. Në këtë qytet u vendos murali i heroinës Hyrë Emini-Mira, përcjellë Gazeta Blic. Kjo kampanjë thotë Deliu kishte si synim ndërgjegjësimin e rinisë për rolin e gruas në lirinë tonë. Murali sipas saj do mbajë gjallë kujtesën kolektive, e t’i […]

Nis nga fillimi gjykimi në rastin “Syri i Popullit”, të akuzuarit deklarohen për fajësinë


Të akuzuarit në aktakuzën e gjerë në rastin e njohur si “Syri i Popullit” dolën sot prapë para gjykatës pasi rasti u kthye në rigjykim. Në seancën e sotme, të akuzuarit u deklaruan rreth fajësisë së tyre. I akuzuari Avni Llumnica deklaroi se është i pafajshëm. “Aspak s’ kam faj, po të kem faj do […]

Shqipëri, një vit pas tërmetit, mbi 50 të arrestuarit janë të lirë


Në Shqipëri, një vit pas tërmetit të fortë që goditi vendin, hetimet e nisura për shkatërrimet e shumta që ndodhën, me pasojë dhe vdekjen e dhjetra qytetarëve, s’ janë mbyllur akoma, me përjashtim të Durrësit. Nga mbi 50 të arrestuarit thuajse të gjithë kanë lënë qelitë, ndërsa ka patur dhe raste, si ai i drejtoreshës […]

“Podujeva e Mitrovica e Veriut s’ e përcaktojnë konfigurimin politik qëndor”


As Podujeva e as Mitrovica e Veriut s’ mund ta përcaktojë konfigurimin politik në nivelin kombëtar, kështu konsideron analisti politik, Ismet Kryeziu. Kryeziu thotë se zgjdhjet komunale janë pak të rëndësishme në substancë, kjo pasi miratimi i buxhetit për vitin që po vjen ka përfunduar dhe se në fund të verës janë zgjedhjet e rregullta […]

Përveç në Kosovë, në Evropë s’kam pa kanalizime që derdhen në lumenj


në të gjitha komunat e Kosovës, kanalizimet derdhen drejt në lumenj. Shefi i Departamentit të ujërave në kuadër të  Ministrisë së Ambientit, Gani Berisha tha se këso raste ka parë vetëm në vendet afrikane por jo edhe në Evropë. “Kam pa më keq se në Kosovë kanalizime, por në shtetet afrikane. Aty kanalizimet janë të […]

Time Kadrijaj – Vjosa Osmanit: Kosova po e pret shkarkimin e burrit tënd


Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e AAK-së, Time Kadrijaj, ka reaguar pas vendimit të ushtrueses së detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, për shfuqizimin e katër dekretëve për konsuj të përgjithshëm në Pragë, Lubjanë, Shkup dhe Tiranë. Kadrijaj me anë të një postimi në “Facebook” ka thënë se Kosova po e pret shkarkimin edhe […]

PROFIL: Kush ishte Maradona


Bota e futbollit është shokuar sot më 25 nëntor të vitit 2020, me vdekjen e legjendës së futbollit Diego Maradona në moshën 60 vjeçare. Diego Armando Maradona lindi më 30 tetor të vitit 1960, në Villa Fiorioto, në një provincë në Buenos Aires në Argjentinë, nga prindërit Don Digo dhe Dalma Salvadora Franco. Ai u […]

Këta janë katër konsujt që i shkarkoi Osmani


U.d. Presidentja, Vjosa Osmani-Sadriu ka shfuqizuar katër dekrete për konsujt në Pragë, Lubjanë, Shkup e Tiranë. Telegrafi mëson se konsujt që iu janë shfuqizuar dekretet janë: Flakron Shala, i (Prage), Blendi Kilaj (Lubjane), Lindon Kqira (Shkup), dhe Halim Krasniqi (Tirane). Sipas Osmanit, sa i përket tri rasteve të para, bazuar në praktikën diplomatike e konsullore, […]

Këta janë katër konsujt që shkarkoi Vjosa Osmani


Katër konsujt që ka shkarkuar ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, të mërkurën janë Flakron Shala (Pragë), Blendi Kilaj (Lubjanë), Lindon Kqira (Shkup) dhe Halim Krasniqi (Tiranë). Vendimi për shfuqizimin e katër dekretëve u bë në përputhje me përgjegjësitë kushtetuese si dhe bazuar në praktikat diplomatike e konsullore, tha Presidenca. Përveç Flakron Shalës që […]

Osmani shkarkon djalin e Haxhi Shalës dhe tre konsuj të tjerë


Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, ka shfuqizuar katër dekrete për konsuj të përgjithshëm në Pragë, Lubjanë, Shkup dhe Tiranë. Në njoftimin për media thuhet se sa i përket tri rasteve të para, bazuar në praktikën diplomatike e konsullore, konsullatat e përgjithshme, si rregull, s’ hapen dhe konsujt e përgjithshëm s’ emërohen në të […]

Vjosa Osmani shkarkon djalin e Haxhi Shalës dhe tre konsuj të tjerë


Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, ka shfuqizuar katër dekrete për konsuj të përgjithshëm në Pragë, Lubjanë, Shkup dhe Tiranë. Sipas njoftimit të Zyrës së Presidencës, sa i përket tri rasteve të para, bazuar në praktikën diplomatike e konsullore, konsullatat e përgjithshme, si rregull, s’ hapen dhe konsujt e përgjithshëm s’ emërohen në të […]

Në mes të mungesës së ilaçeve për COVID-19 dhe çmimeve n‘hava


Përveç mungesës së barnave në spitalet e Kosovës për tu shëruar nga Covid-19, rritja astronomike e çmimeve të disa prej ilaçeve të Covid-19 ka rënduar edhe më tej gjendjen e pacientëve të shtrirë.   Vërehej lodhje në sytë Adem Shalës i cili po qëndronte ulur në ulëset e oborrit të Klinikës Infektive të QKUK-së. Ai […]

Vjosa Osmani paralajmëron shfuqizimin e dekretit për emërimin e djalit të Haxhi Shalës si konsull


Ushtruesja e detyrës së Presidentes, Vjosa Osmani, ka thënë se emërimi i konsullit të Përgjithshëm në Pragë s’ është emërim i saj por i ish-presidentit, Hashim Thaçi. Dje gjatë ditës u raportua se djali i deputetit Haxhi Shala u emërua konsull në Pragë. Vetë Shala kishte thënë se vota e tij për ekzekutivin aktual të […]