Ja si funksionon sigurimi shëndetësor në Gjermani


Sigurimi shëndetësor i parashikuar me ligj mbulon rreth 85 % të popullsisë së Gjermanisë. Rreth 10% e popullsisë është e mbuluar nga sigurimi shëndetësor privat, me nëpunës civilë dhe të vetëpunësuar duke bërë grupin më të madhë. .Pjesa tjetër (p.sh., ushtarët, policët, dhe të tjerët) janë të mbuluara nën regjime të veçanta. Imigrantët pa dokumente […]

Oksigjeni, po aq i rëndësishëm sa menaxhimi i stresit


[ad_1] Covid -19, i kthyer në një pandemi globale, po shkakton dëme të mëdha jetësh njerëzore dhe recesion të thelluar ekonomik. <a href=”https://ads.digitalbee.al/www/delivery/ck.php?n=ab8ebf44&amp;cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE” target=”_blank” rel=”noopener”><img src=”https://ads.digitalbee.al/www/delivery/avw.php?zoneid=122&amp;cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE&amp;n=ab8ebf44″ border=”0″ alt=””></a> Por, gradualisht aktiviteti i tij po ulet, edhe për meritë të imunitetit të tufës. Ky është një gur kilometrik, i cili po kalohet gradualisht. Vaksina është finalizimi […]

Kompania Rajonale e Hidroregjionit: Uji të vlohet, para se të pihet


[ad_1] Kompania Rajonale e Hidroregjionit në një intervistë për Familja Jonë, bëri apel tek qytetarët që uji duhet të vlohet këto ditë, para se të pihet. “Uji i cili përdoret për higjienë, në bazë të të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, duhet të vlohet më së paku 10 minuta në temperaturë 100 gradë celsius”, […]

Pse qytetarët s’ mund t’i marrin gjithë paratë që u takojnë nga 10 përqindshi i Trustit?


[ad_1] Qytetarët e Republikës së Kosovës të cilët kanë aplikuar për të tërhequr 10% e kursimeve pensionale në Trust, duket se s’ do të kenë mundësi të marrin total shumën që u takon. Kështu tha për IndeksOnline, zëdhënësi i Trustit, Jeton Demi. Kjo sipas tij, është si pasojë e uljes së çmimit të njësisë në […]

Po qe se kalon Projektligji i Rimëkëmbjes, ja kur dalin mjetet e Trustit në llogaritë e qytetarëve


[ad_1] Teksa qytetarët janë në pritje që nesër (mërkurë) para deputetëve të jetë në rend dite Projektligji për rimëkëmbje ekonomike, tërheqja e 10% nga Trusti, është pika që ka marr vëmendje më së shumti. Zëdhënësi i këtij institucioni, Jeton Demi, thotë se kurdo që ligji të aprovohet, ata janë gati për të mundësuar aplikimin. “Besojmë […]

Klinika Digjitale ju mundëson hapjen e Kartelës Elektronike Shëndetësore


[ad_1] Falë zhvillimit teknologjik, digjitalizimi gradualisht ka filluar të depërtojë edhe tek mjekët dhe pacientët Kosovar. Derisa dosjet e vjetra shëndetësore të pacientëve, akoma në disa vende ruhen në formë letre, Klinika Digjitale tani ofron anëtarësimin dhe hapjen e Kartelës Elektronike Shëndetësore Personale për të gjithë qytetarët. pranë 75% e mjekëve raportojnë se kartela elektronike […]

Ndodh për herë të parë, liqeni i Pogradecit pushtohet nga dhjetëra flamingo


[ad_1] Liqeni i Pogradecit është pushtuar nga dhjetëra flamingo. Ky është një fenomen i rrallë që ndodh për herë të parë në këtë liqen. Flamingot kanë zgjedhur fshatin e Tushemishtit për të pushuar dhe për të marrë vëmendje si rrallë herë nga qytetarët dhe vizitorët. Specialistët shprehin habi për këtë shpend i cili ka pushtuar […]

Rreshje Shiu dhe Ulje Temperaturash në Javën e Fundit të Shtatorit


[ad_1] Temperaturat e larta duket se kanë lodhur qytetarët, pasi shumë prej tyre kanë një pyetje: kur do të ulen. Adiola Bani nga Meteoalb tregon se nga java e ardhshme pritet që të ketë ulje të temperaturave, ndërsa vjeshtën do ta ndjejmë vetëm në muajin tetori. “10 ditëshi i fundit i shtatorit do të na […]

error: Content is protected !!