Vdes radiologu Shkelzen Zajmi


Gjatë ditës së djeshme u dha lajmi për vdekjen e radiologut kosovar, dr. Shkelzen Zajmi. Zajmi ishte specialist i radiologjisë dhe punonte në Qendrën e Mjekësisë së Punës në Gjakovë.  Në nderim të jetës dhe veprës së tij stafi i Qendrës Kombëtare të Mjekësisë së Punës në Gjakovë mbajti mbledhje komemorative, ku të pranishëm ishin […]

Vdes nga COVID-19 radiologu Hyqmet Musta


Radiologu Hyqmet Musta ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit. Lajmi është bërë i ditur sot nga kardiologu i njohur nga Kavaja, Drin Bardhi. “Te qofte dheu i lehte kolegu i nderuar, Dr.Hyqmet MUSTA.Radiolog i sakte, fjalepak, nga ata mjeke qe po i mungojne gjithmone e me shume spitalit tone. Per fat te keq virusi […]

Latifi: Me kusht që Qeveria vendos t’iu jep 50 euro të infektuarve me Covid, do të harrohen veteranët e rrejshëm


Filozofi kosovar, Blerim Latifi ka reaguar pas propozimit të kreut të Prishtinës, Shpend Ahmeti, për ndarjen e 50 euro për qytetarët që janë infektuar me COVID-19. Në një postim në Facebook, Latifi ka ironizuar, teksa ka thënë se Me kusht që vendos edhe Qeveria me një mbështetje të tillë, do të bëhet njësoj sikurse me […]

Kina ndërton ashensorin më të lartë në botë


I ngritur më shumë se 300 metra lart në faqen e shkëmbit që frymëzoi peizazhin e filmit ‘Avatar’, ashensori më i lartë në botë në natyrë u bën turistëve të guximshëm të mbajnë frymën. Tre ashensorët në Parkun Pyjor Zhangjiajie të Kinës qendrore ngjiten në shkëmb në vetëm 88 sekonda, një ngritje e shpejtë ndërsa […]

Vaksinat për gripin sezonal do të vijnë nga Koreja e Jugut


Vaksinat për gripin sezonal kanë kaluar të gjitha kontrollet e sigurimit të cilësisë e po ashtu kanë përmbushur edhe standardet e OBSH-së dhe janë nisur nga Koreja e Jugut për në Kosovë, thonë në Ministrinë e Shëndetësisë. Megjithatë, këto janë vetëm një pjesë prej tyre pasi që 500 mijë vaksinat e premtuara nga Ministria e […]

Vaksinat Pfizer gati për shpërndarje pas disa javësh në SHBA


Vaksinat e kompanive Pfizer dhe Moderna për koronavirusin mund të jenë gati për autorizim dhe shpërndarje në SHBA brenda disa javësh, duke krijuar kushtet që vaksinimi të fillojë sa më shpejt këtë vit, tha të mërkurën Sekretari amerikan i Shëndetësisë Alex Azar. Shtetet dhe territoret janë gati të fillojnë shpërndarjen e vaksinave brenda 24 orëve […]

Infermierja tregon çfarë i thonë pacientët me COVID-19 para se të vdesin


Një infermiere në SHBA ka treguar se edhe në momentet e tyre të fundit, pacientët refuzojnë ta pranojnë se koronavirusi është i vërtetë. Infermierja Jodi Doering nga Dakota e Jugut rrëfen për CNN vështirësinë e punës së saj dhe si është përballja me pacientët. “Më vjen shumë keq t’i shoh këta njerëz që akoma dëshirojnë […]

NATO vazhdon misionin afgan, pavarësisht tërheqjes së SHBA-së


NATO mbetet e përkushtuar në misionin e saj në Afganistan, pavarësisht nga njoftimi i SHBA-së për reduktimin e trupave të saj atje në 2 500 anëtarë personeli deri në mes të janarit 2021, sipas një deklarate nga Aleanca. “NATO do të vazhdojë misionin e saj për të trajnuar, këshilluar dhe ndihmuar forcat afgane të sigurisë”, […]

Test i ri për COVID që kryhet në shtëpi dhe jep rezultat në 30 minuta


Rregullatorët amerikanë kanë aprovuar provën e parë të shpejtë të koronavirusit që mund të kryhet tërësisht në shtëpi dhe jep rezultate në 30 minuta. Testi-kit, një përdorimesh, i lejon përdoruesit të marrin një mostër nga hunda, që më pas futet në një shishkë me tretësirë laboratorike që futet në një pajisje portative. Rezultate shfaqen si […]

Publikohet studimi i fundit nga mjekja shqiptare në Gjermani, për pacientët me Covid


Mjekja shqiptare Aurora Dollenberg publikon studimin e saj per faktorët e rrezikut ndaj COVID-19, moshat dhe gjinia që preken më shumë E Premte, 6 Nëntor 2020 – 18:00 albinfo.ch Tashmë emri Aurora Meta- Dollenberg është i njohur për të gjithë, pasiqë gjatë gjithë kësaj kohe pandemie, të gjithë mjekët nga Diaspora kanë dhënë kontributin e […]

Komuna malore që e ka problem ujin e pijes   


Kaçaniku, komuna që dikur pretendonte të rriste palma sot vazhdon të përballet me probeme të ujit, infrastrukturës dhe ndotjes së ambientit. Pasuesi i Xhabir Zharkut, doktori Besim Ilazi, ndryshoi qeverisjen në komunën malore kurse qeverisja e tij gjashtëvjeçare vazhdon të përballet me probleme të cilat presin zgjidhje nga pushteti lokal. Disa minuta në debatin e […]

33 ditë në oksigjenoterapi – Ky është doktori kosovar që mposhti koronavirusin


Lufta dhe sfidat e jetës s’ kanë qenë më të rënda se përjetimi i COVID-19 për një nga doktorët e QKUK-së, mirëpo radiologu Agim Bregaj thotë se pas 33 ditëve të qëndrimit në Klinikën Infektive ia doli të mund sëmundjen dhe të kthehet në punë. Radiologu Agim Bregaj ka qenë aktiv në punë që nga […]

Studiuesit publikojnë skanimet e mushkërive të fëmijëve me COVID-19: Pasojat që shkakton infeksioni


Mjekët që kanë publikuar skanimin e fëmijëve pasi kontraktojnë coronavirusin vrasës kanë paralajmëruar që pacientët e shtruar në spital mund të pësojnë dëme në mushkëri Ekipi nga Spitali i Fëmijëve në Boston vlerësoi skanimet nga rastet pediatrike të COVID-19 për të parë tiparet më të zakonshme. Në një studim të 20 fëmijëve, pothuajse dy të […]

Ja sa është paga e Kirurgut, Radiologut dhe Psikiatrit në Zvicër!


Një studim i FMH bëri publike ​​situatën e të ardhurave në Zvicër. Studimi tregon se një kirurg merr 390,000 franga bruto një vit dhe një radiolog është 380,000 franga. Mesatarisht, ata janë më të paguarit në Zvicër.Megjithatë, dallimet ndërmjet specialistëve janë të rëndësishme. Një psikiatër fiton mesatarisht 130,000 franga në vit, që është një e […]