Ankthi dhe jo vaksinat kanë shkaktuar efekte


[ad_1] NJU JORK (AP) – Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë arritën në përfundimin se ankthi dhe jo vaksinat ishin faktori që u shkaktoi gjendje të fikti, marrje mendsh dhe simptoma të tjera afatshkurtra dhjetëra njerëzve në klinikat e vaksinimeve për koronavirusin në pesë shtete. specialistët thonë se përfundimet e detajuara të premten nga Qendrat për Kontrollin […]

OBSh kritika për qasjen e vendeve të varfra në raport me vaksinën Covid-19


[ad_1] Vaksinat kundër koronavirusit janë akoma të pakta për vendet më të varfra, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në një raport të premten në një vjetorin e fillimit të programit COVAX. Drejtori i Përgjithshëm i OBSh-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka kritikuar në mënyrë të vazhdueshme pabarazinë në shpërndarjen e vaksinave dhe u […]

OBSH-ja kritika për qasjen e vendet e varfëra tek vaksinat COVID


[ad_1] GJENEVË, 23 prill (Reuters) – Vaksinat kundër koronavirusit janë akoma të pakta për vendet më të varfra, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në një raport të premten në një vjetorin e fillimit të programit COVAX. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus ka kritikuar në mënyrë të vazhdueshme pabarazinë në […]

Punëtorët shëndetësorë hezitojnë, por qytetarët kërkojnë të vaksinohen kundër COVID-19


[ad_1] Përderisa interesimi i punëtorëve shëndetësorë për t’u vaksinuar kundër COVID-19 thuhet se s’ është i madh, drejtorë të shëndetësisë në komuna tregojnë se qytetarët po shprehin interesim për ta marrë këtë vaksinë. Ata presin që me ardhjen e vaksinave shtesë, do të vaksinojnë një numër të madh të qytetarëve, raporton Gazeta Express. Ndonëse Kosova […]

Astrologët shpjegojnë se si hëna mund të ndikojë në gjendjen tuaj shpirtërore


[ad_1] A e keni fajësuar ndonjëherë hënën e plotë për një gjendje shpirtërore shpërthyese apo një natë të çmendur? Me kusht që po, s’ jeni vetëm – njerëzit gjatë gjithë historisë kanë bërë lidhje se si hëna ndikon në gjendjen shpirtërore dhe sjelljet tona. Hëna dhe forma e saj që ndryshojnë në mënyrë ciklike kanë […]

me anë të një letre të hapur, një grup shkencëtarësh hedhin poshtë raportin e OBSH-së mbi origjinën e COVID-19, kërkojnë një hetim të ri


[ad_1] Një grup shkencëtarësh ndërkombëtarë bënë thirrje për një hetim të ri mbi origjinën e COVID-19, pasi Kina dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) lëshuan një raport të shqyrtuar javën e kaluar në përfundim se virusi ka shumë të ngjarë të vinte nga jeta e egër dhe jo nga një laborator. Njëzet e katër shkencëtarë […]

NDËRLIDHJA E VAKSINËS SË ASTRA-ZENECAs ME TROMBOZAT: RAPORTI I EMA-s


[ad_1] Shkrim nga: Blerim Myftiu, Neurolog Komiteti i Sigurimit (PRAC) i Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) ka rekomanduar që “tromboza e pazakonshme të gjakut me numër të ulët të trombociteve” të shënohen ndër efektet e rralla anësore të vaksinës së prodhuar nga Astra-Zeneca ndaj koronavirusit të ri (SARS-CoV-2). Meqenëse trombozat trunore dhe ato në bark […]

Shtatëzania gjatë pandemisë së koronavirusit


[ad_1] Sipas një studimi të ri global, vdekshmëria e foshnjeve të porsalindura, shtatzanitë ektopike dhe vdekjet e nënave gjatë lindjes u rritën gjatë pandemisë, ndoshta sepse gratë kishin më pak qasje tek shërbimet mjekësore. Duke krahasuar rezultatet për gratë shtatzana në vitin 2020 me vitet e mëparshme, raporti vë në dukje se dëmi i shkaktuar […]

Policia jep detaje për vrasjen në Drenas, ngjarja ka ndodhur në pyll


[ad_1] Pak minuta më parë u raportua për një vrasje në fshatin Gradicë të Drenasit. Në lidhje me këtë rast, Indeksonline ka kontaktuar Zëdhënësen e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. Ajo ka treguar se përveç një personi të vrarëm një tjetër ka mbetur i plagosur. Raporti i plotë nga Zëdhënsja e […]

Gjermani, të vaksinuarit së shpejti do të kenë më shumë liri


[ad_1] Sipas planeve të ministrit gjerman të Shëndetësisë, Jens Spahn (CDU) kush është i vaksinuar ndaj virusit Corona, së shpejti do të ketë më shumë liri. “Kush është plotësisht i vaksinuar, mund të trajtohet në të ardhmen, si dikush që është testuar negativisht”, u shpreh Spahn në fundjavë për gazetën gjermane të së dielës, „Bild […]

Pse s’ duhet të merrni vitaminën E si shtesë dietike?


[ad_1] Për shumë njerëz, marrja e suplementeve është pjesë e rutinës së tyre në mëngjes. Prej kohësh është menduar se suplemente të tilla janë një mënyrë e shpejtë dhe adekuate për të kompensuar nevojën ditore për lëndë ushqyese që mund t’ju mungojnë, dhe në rastin më të keq, edhe Po qe se trupi juaj s’ […]

Në QKUK dhe spitalet e përgjithshme po trajtohen 856 pacientë nga Covid-19


[ad_1] Sipas një raporti lëshuar nga ShSKUK në QKUK dhe në spitalet e përgjithshme po trajtohen 856 pacientë, shifër kjo që shënon rënie krahasuar me ditët paraprake. Postimi i plotë: Bazuar në raportimet nga klinikat Covid në QKUK, por edhe spitalet e përgjithshme të cilat trajtojnë pacientë me COVID, vërehet një rënie e numri të […]

specialistët garanci për vaksinat/ Efektet anësore serioze pas vaksinimeve janë akoma një përjashtim absolut


[ad_1] Efektet anësore serioze pas vaksinimeve kundër koronavirusit janë akoma një përjashtim absolut. Pas pothuajse nëntë milionë vaksinimesh, Instituti Paul Ehrlich (PEI), përgjegjës për sigurinë e vaksinave në Gjermani, përmendi një kuotë prej vetëm 0.3 problemesh të rënda për 1000 doza vaksinash.  Vaksinimet janë “një masë efektive për të frenuar pandeminë e Coronas dhe për […]

Raporti i OBSH-së: Me shumë gjasa përhapja e koronavirusit dukuri pas infektimit të një kafshe nga lakuriqët


[ad_1] Koronavirusi i ri që shkakton sëmundjen e COVID-19 ka gjasa të jetë përhapur tek njerëzit me anë të një kafshe, dhe ndoshta filloi të përhapet mes njerëzve jo më shumë se një muaj ose dy para se të identifikohej në dhjetor të vitit 2019, thuhet në raportin e ri nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. […]

Ishte kulla më e gjatë dhe më luksoze e banimit në botë, por tani pronarët në New York po jetojnë një makth


[ad_1] Ndërtesa impresionuese e projektuar nga arkitekti uruguajan Rafael Viñoly u shndërrua në ferr për pronarët e saj milionerë, pasi pati probleme në ashensorë, përmbytje dhe kërcitje të tmerrshme në strukturë. Kulla e gjatë 426 metra në 432 Park Avenue, e cila u bë ndërtesa më e lartë e banimit në botë në vitin 2015, […]

Raporti Për Produktet e Konsumuara: Pandemia ka nxitur shpenzime rekord për barna


[ad_1] Konsumi u rimëkëmb në tremujorin e fundit të vitit, për herë të parë pas pandemisë. INSTAT raportoi se shitjet në volum në tregtinë me pakicë janë rritur 2,6%,krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019. Por, të dhënat më të detajuara sipas aktiviteteve ekonomike tregojnë se rritja e shpenzimeve për konsum ka ardhur kryesisht […]

OBSh-ja dhe Kina për origjinën e COVID-19: Rrjedhja laboratorike është e pamundur


[ad_1] Një studim i përbashkët i Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe Kinës mbi origjinën e COVID-19 thotë se transmetimi i virusit nga lakuriqët e natës tek njerëzit me anë të një kafshe tjetër është skenari më i mundshëm dhe se një rrjedhje laboratori është “jashtëzakonisht e pamundur”, sipas një raporti të siguruar nga AP. Gjetjet ishin […]

Shkencëtarët shqyrtojnë 4 teori të ndryshme për origjinën e virusit COVID-19


[ad_1] Një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë dhe kinezë është gati të raportojë për kërkimin e tij të përbashkët për origjinën e koronavirusit që shkaktoi një pandemi pasi u zbulua për herë të parë në Kinë, para një viti. Më këtë specialistët kanë hulumtuar katër teori që po merren me origjinën e virusit, e do të dalin […]

Në Spitalin e Gjakovës po trajtohen 89 pacientë me COVID-19


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm të Gjakovës aktualisht janë hospitalizuar 105 pacientë me COVID-19, ndër ta 89 janë raste të konfirmuara. Sipas një njoftimi për media thuhet se 8 persona kanë rezultuar negativ, tetë të tjera të pakonfirmuar, 55 pacientë me oksigjeno-terapi dhe dy pacientë në CPAP maskë. “Raporti 24 orësh për Spitalin e Gjakovës, […]

Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19


[ad_1] Gjiganti i ilaçeve AstraZeneca azhurnoi të dhënat e saj se sa mirë funksionon vaksina anti-COVID, duke thënë dje (e mërkurën) se vaksina tregoi 76 për qind efikasitet kundër sëmundjes simptomatike të coronavirusit dhe 100 për qind efikasitet kundër sëmundjes së rëndë – kritike ose nevojës për shtrim në spital. Vaksina ishte 85 për qind […]

Raporti i OKB: Pandemia, gratë në Shqipëri u prekën më shumë psikologjikisht dhe ekonomikisht


[ad_1] Pandemia e COVID-19 ka rritur punën e papaguar të grave që njihen si punët e shtëpisë dhe kujdesi. Në Shqipëri treguesit kanë qenë dukshëm më të lartë dhe shqetësues se nga shumë vende të tjera dhe një raport i Komisionit Ekonomik për Europën në Kombet e Bashkuara tregon se ndikimi psikologjik dhe ai në […]

Trafiku Urban shembull për punësimin e grave, personave me nevoja të veçanta e komuniteteve


[ad_1] Ndërmarrja “Trafiku Urban” u ka bërë thirrje grave që të jenë pjesë e konkurseve publike për vende të lira të punës. Aktualisht në këtë ndërmarrje janë të punësuara 50 gra, ku 30 prej tyre kanë pozita operative ndërsa 20 prej në punë administrative, ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, kryeshefi ekzekutiv i […]

Zvicra dhe Shqipëria të tretat në Europë për “lumturinë”. Njëra nga fillimi dhe tjetra nga fundi


[ad_1] Shqipëria ka indeksin më të ulët të lumturisë në rajon dhe ndër më të ulëtit në Europë sipas raportit të Lumturisë në Botë të vitit 2020. Të dhënat e marra në periudhën 2017-2019, tregojnë se Shqipëria renditet e 105-ta nga 153 vende. Të vetmet vende europiane më poshtë janë Ukraina dhe Armenia. Sa i […]

Vdes 33-vjeçari kroat pas vaksinimit me AstraZeneca, autoritetet fillojnë hetimet pasi ky ishte rasti i dytë në Kroaci


[ad_1] Një 33-vjeçar në Kroaci vdiq 12 ditë pasi u vaksinua me AstraZeneca, andaj Agjencia Kroate e Barnave (HALMED) ka filluar një hetim. HALMED mori sot një raport të një efekti anësor të dyshuar me një rezultat fatal. Agjencia aktualisht është në kontakt me institucionin shëndetësor ku dukuri rasti në mënyrë që të paraqesë sa […]

Si karakterizohet një marrëdhënie monotone?


[ad_1] Monotonia lind nga shkëputja e lidhjeve të respektit dhe dashurisë midis dy individëve. Mungesa e dialogut – Paraqet fazën më negative të një lidhjeje. Të mos dialogësh përbën arsye për pakënaqësi. Mospërkushtimi i kohës – puna deri orët e vona, përkujdesja e tepërt e fëmijëve, kalimi i kohës vetëm me shoqërinë, rrezikon marrëdhënien me partnerin/partneren. Mungesa […]

Pa sigurime shëndetësore në pandemi


[ad_1] Paracetamol, favipiravir, fraksiparina, enoksaparin, remdesivir, lactoferrina dhe vitamina të ndryshme, janë disa nga ilaçet që kërkohen për mjekimin e koronavirusit. Të gjitha këto ilaçe kanë një kosto. Çmimet e tyre sillen nga 0.50 euro deri në 50 euro. tretmani i sëmundjes COVID-19, që shkakton koronavirusi, zgjat dy deri në tri javë, e në disa […]

lidhje e ngushtë mes vdekjeve nga COVID-i dhe obezitetit


[ad_1] Sipas një studimi të ri, shumica e vdekjeve nga COVID-19 kanë qenë në vendet me një përqindje të lartë të obeziteti. Sipas studimit, vdekshmëria nga koronavirusi ka qenë 10 herë më e lartë në vendet ku të paktën 50% e të rriturve janë mbipeshë. Raporti, i cili flet për një lidhje “dramatike” midis niveleve […]

Çfarë duhet të dini për vaksinën e AstraZenecas, të cilën e pret Kosova?


[ad_1] Vaksinën e AstraZenecas dhe Oxfordit kundër coronavirusit, Kosova pritet ta marrë falas përmes programit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, që ka për qëllim të shpërndajë vaksina në vende të varfra. Sipas një raporti të publikuar më herët gjatë muajit shkurt,Kosova do të marrë nga COVAX-i 100,800 doza të kësaj vaksine. Kryeministri në detyrë […]

17% e ushqimit të prodhuar në botë shkon dëm


[ad_1] Në vend që t’i mbaroni ushqimet që ju mbesin, ju i lini që të shkojnë në mbeturina. Është një rutinë e njohur për shumë njerëz – tregon një zakon që kontribuon në problemin global e çuarjes dëm të ushqimit për të cilin Kombet e Bashkuara me anë të një raporti thonë se duhet të […]

Shtetet me më shumë njerëz me mbipeshë kanë më shumë viktima të Covid-19


[ad_1] Shtetet me përqindje më të madhe të popullsisë me mbipeshë, si Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe, kanë gjithashtu shkallën më të lartë të vdekjeve nga Covid-19, sipas një raporti, duke nxitur thirrje për qeveritë që ta luftojnë mbipeshën dhe t’u japin përparësi për vaksinim personave me mbipeshë. Rreth 2.2 milionë nga 2.5 […]

Katër vdekje të dyshimta gjatë 24 orëve në Kosovë


[ad_1] Policia e Kosovës ka raportuar për katër vdekje të dyshimta që kanë ndodhur në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit. Tri raste raportohet të kenë ndodhur në rajonin e Prishtinës (2 në Prishtinë dhe 1 në Lipjan) dhe një rast tjetër në  minierën Cërnac, në Mitrovicën e Veriut. Detaje nga raporti i policisë: VDEKJE  […]

Oksigjeni, po aq i rëndësishëm sa menaxhimi i stresit


[ad_1] Covid -19, i kthyer në një pandemi globale, po shkakton dëme të mëdha jetësh njerëzore dhe recesion të thelluar ekonomik. <a href=”https://ads.digitalbee.al/www/delivery/ck.php?n=ab8ebf44&amp;cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE” target=”_blank” rel=”noopener”><img src=”https://ads.digitalbee.al/www/delivery/avw.php?zoneid=122&amp;cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE&amp;n=ab8ebf44″ border=”0″ alt=””></a> Por, gradualisht aktiviteti i tij po ulet, edhe për meritë të imunitetit të tufës. Ky është një gur kilometrik, i cili po kalohet gradualisht. Vaksina është finalizimi […]

Raporti i ri i OKB për mjedisin sugjeron ndryshime edhe në mënyrën e të ushqyerit


[ad_1] me anë të ndryshimit të klimës, humbjes së biodiversitetit dhe ndotjes, njerëzit po e shndërrojnë gjithmonë e më shumë Tokën në një planet të pabanueshëm. Për këtë arsye, bota nevojitet që të bëjë ndryshime drastike në shoqëri, në ekonomi dhe në jetën e përditshme, thotë raporti më i fundit i OKB-së për mjedisin. Në […]

OBSH: Rënia e rasteve të reja po ngadalësohet


[ad_1] Numri global i rasteve të reja Covid-19 ra me 11% në 2,4 milion javën e kaluar, një normë më e ulët se katër javët e mëparshme, sipas një raporti të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Rënia nga java në javë është ngadalësuar ndjeshëm në Evropë, Afrikë dhe rajonin e Azi-Paqësorit, kurse numrat javorë u […]

Mbipesha dhe diabeti (sëmundja e sheqerit) – Dy Problemet e Mëdha Shëndetësore në Shqipëri


[ad_1] Barra e kequshqyerjes ndër vite po ndihet në mesin e shqiptarëve, teksa një studim i fundit nënvizon se Shqipëria ka akoma shumë punë për të bërë, për të adresuar siç duhet problematikat nga mbipesha dhe diabeti (sëmundja e sheqerit). Sipas raportit më të fundit global të Ushqyerjes, Shqipëria është në rrjedhën e duhur për […]

“Mund të udhëtojmë në kohë me anë të mendjes!” Ky raport i CIA-s po i habit të gjithë


[ad_1] Përdoruesit e TikTok kanë nxjerrë një raport të CIA-s (Kliko), me pretendimin se “njerëzit mund të udhëtonin në kohë dhe hapësirë”, duke përdorur mendjet e tyre. Raporti i vitit 1983 u bë i disponueshëm për publikun në vitin 2003 dhe shpjegon me detaje besimin e një teknike të quajtur “The Gateway Experience”. Sipas CIA-s, […]

Jetëgjatësia në ShBA bie për një vit, në mes pandemisë


[ad_1] Jetëgjatësia në SHBA ka rënë për një vit të plotë në gjysmën e parë të vitit 2020, një ndryshim që specialistët thonë se u nxit nga pandemia COVID-19 në rritje. Jetëgjatësia për gjithë popullsinë ka rënë në 77.8 vjet, sipas një raporti nga Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve. “Kjo është një rënie e madhe”, […]

Vdesin edhe dy pacientë me COVID-19 në Klinikën Infektive, njëri 41-vjeçar


[ad_1] Kanë humbur betejën me coronavirusin edhe dy pacientë të infektuar që po trajtoheshin në Klinikën Infektive, njëri prej të cilëve ishte 41-vjeç dhe pa sëmundje tjera shoqëruese. Infektologia, Sadije Namani e cila është për momentin është në krye të kësaj klinike, deri në caktimin e një ushtruesi të detyrës së drejtorit, ka bërë të […]

Qarku I Gjirokastrës – INSTAT E Rendit Si Më Të Ndoturin Në Vend


[ad_1] Edicioni 2020 i Vjetarit Statistikor Rajonal sapo është botuar duke ofruar një përmbledhje të të dhënave kyçe social-ekonomike për prefekturat e vendit. Ky publikim është thelbësor për përmirësimin e zhvillimit rajonal dhe vendor. “Ky publikim paraqet në një vëllim një përmbledhje të përgjithshme të statistikave sociale dhe ekonomike për të gjitha prefekturat e vendit. […]

Raporti i BE-së/ Shqipëria, vendi me përqindjen më të lartë të punësimit për vitin 2019


[ad_1] Në raportin e financuar nga Bashkimi Europian, Shqipëria është vendi me përqindjen më të lartë të punësimit për vitin 2019 në rajon. Gjatë një konference për shtyp, Tirana zyrtare deklaroi se konstatimi i këtij raporti është fakt dhe konfirmon edhe raportin e Bankës Botërore, i cili thotë se Shqipëria është vendi me papunësinë më […]

Raporti i OKB: Situata Me Menaxhimin e Varfërisë Në Vitin e Dytë Të Pandemisë


[ad_1] Kriza e Covid-19 ka sjellë varfëri në shumë qytetarë evropianë. Njerëzit në situata ekonomike të vështira kanë kaluar edhe në vështirësi më të mëdha. Ky është rasti i Raymond Jacquet. Më parë ai ishte librashitës dhe tani merr një pension të vogël. Në mënyrë që të plotësonte nevojat e tij, shkonte në tregjet e […]

Tetë Ushqimet Më Të Shëndetshme Që Duhen Ngrënë Bashkë


[ad_1] Studime të fundit të cilave u referohet AgroWeb.org kanë zbuluar se janë disa ushqime të cilat Nëse kombinohen bashkë i japin trupit më shumë vlera. Gjithçka lidhet me mënyrën se si bashkëveprojnë vlerat ushqyese të secilit prej tyre kur konsumohen njëherësh. Më poshtë do të gjeni listën e plotë që  AgroWeb.org ju këshillon ta […]

Ankthi dhe depresioni , shumë më të shfaqura gjatë kohës së pandemisë tek adoleshentët


[ad_1] Ne e kemi kuptuar prej kohësh se mjedisi shkollor luan një rol kompleks në zhvillimin e fëmijës. Por pandemia e ka bërë të qartë edhe më shumë se sa vendimtar mund të jetë ai rol për mirëqenien e një fëmije. Në fakt, disa shkolla në Las Vegas po bëjnë presion për të rihapur, pjesërisht, […]

Raporti i OBSH-së: Kanceri i gjirit, lloji më i përhapur i sëmundjes


[ad_1] Kanceri i gjirit është forma e përhapur e sëmundjes duke tejkaluar edhe sëmundjen e kancerit të mushkërive. Në ditën ‘Botërore të Luftës Kundër Kancerit’, OBSH bën me dije se për herë të parë është regjistruar se kanceri i gjirit është sëmundja më e përhapur. “Lidhur me llojin e  kancerit më të zakonshëm të këtij viti, […]

Shkalla e vdekshmërisë nga virusi ka rënë që nga fillimi i pandemisë


[ad_1] Shkalla e vdekshmërisë në mesin e personave që kanë përfunduar në përkujdesje intensive si pasojë e COVID-19 ka shënuar rënie dramatike që nga fillimi i pandemisë, falë avancimeve në trajtim, ka treguar të martën një studim i ri. Proporcioni i atyre që janë prekur më së rëndi nga sëmundja dhe që si pasojë kanë […]

Pandemia rrit papunësinë – Ndikimi i kufizimeve mbi bizneset dhe jetës publike


[ad_1] Organizata e Kombeve të Bashkuara për punësimin, ILO, botoi raportin e saj të shtatë për krizën e coronavirusit që nga marsi i vitit të kaluar. Sipas këtij raporti, gjatë vitit të fundit në rang botëror u mbyllën katër herë më shumë pozicione punësimi sesa gjatë krizës financiare globale të vitit 2009. Sipas vlerësimeve të […]

Gjendet e mitura që ishte zhdukur 10 ditë më parë në Prizren


[ad_1] Është gjetur e mitura e cila ishte zhdukur 10 ditë më parë në Prizren. Nga Policia e Kosovës për rajonin e Prizrenit kanë bërë të ditur se e mitura në mbrëmjen e së dielës kishte kaluar në pikën kufitare “Kullë” ku edhe ka hasur në policinë e Malit të Zi. “Pas një punë të […]

Katër përfitimet e koprës, sipas nutricionistëve


[ad_1] Kopra është një nga ato perime që mund të jenë më pak e njohur sesa, të themi, brokoli ose kungull i njomë. Por kjo perime meriton të jetë pjesë e konsumit tuaj të rregullt. Më poshtë janë të radhitura disa nga lëndët ushqyese të koprës dhe përfitimet e mundshme shëndetësore. Kopra është e pasur […]

Në cilat situata s’ duhet të pini kurrë kafe?


[ad_1] Shumë studime e kanë lidhur kafenë me një rrezik të pakësuar të çmendurisë, një metabolizëm të përshpejtuar dhe një rrezik të pakësuar të kancerit. Sigurisht, ka një energji shtesë që na shtyn në mëngjes dhe na ndihmon të mbijetojmë nga pikat e pafundme të energjisë gjatë ditës. Sidoqoftë, ka edhe efekte pak më pak […]

KE: Shqipëria 3.7% rritje ekonomike këtë vit


[ad_1] Komisioni Europian projekton një rritje prej 3.7% për Shqipërinë gjatë vitit 2021, dhe 4.6% gjatë vitit 2022, në raportin lidhur me zhvillimet ekonomike në vendet kandidate përgjatë tremujorit të katërt të vitit që lamë pas. Në raport, Shqipëria renditet mes vendeve të goditura nga pandemia për shkak të dëmit të shkaktuar në turizëm, ndërsa […]

Shtatzënia e vonuar dhe fertiliteti; Çfarë duhet pasur parasysh


[ad_1] Edhe pse mund të jeni pak e madhe në moshë, kjo s’ do të thotë se ju ka ikur koha. Sot, shumë gra e shtyjnë shtatzëninë për arsye të ndryshme: ndjekin shkollën, karrierën, udhëtojnë apo thjesht duan të shijojnë jetën dhe rininë. aspak mirë mund të keni një shtatzëni dhe fëmijë të shëndetshëm, edhe […]

Markat Më të Sigurta të Ushqimeve – Ku i Gjeni në Supermarketet Shqiptare


[ad_1] Kjo periudhë e vështirë ka vënë në provë aspekte të shumta të jetës shoqërore dhe ekonomike edhe në Shqipëri. Pas shume muajsh sakrificë dhe distancë sociale, më në fund, një dritë duket në fund të tunelit. E megjithatë, kujdesi duhet të vazhdojë të jetë i lartë, sidomos në aktivitetet tona të zakonshme si konsumatorë. […]

Çudit Nutella – Më Shumë Qumësht Pluhur dhe Më Pak Kakao


[ad_1] Kompania prodhuese e çokokremit me emrin më të madh në botë pranon ndryshimin e formulës së përgatitjes së produktit. Nutella prej vitit 2017 ka një recetë të re dhe konsumatorët s’ janë aspak të kënaqur me lajmin. Qendra e Mbrojtjes së Konsumatorit në Hamburg, Gjermani, prej vitesh ka vënë në dukje se çokokremi i […]

specialistët Monitorojnë Reaksionet Alergjike të Vaksinave Pfizer dhe Moderna


[ad_1] Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftoi sot se po monitoron nga pranë reagimet alergjike ndaj vaksinave të koronavirusit të Pfizerit dhe Modernas gjersa po u kërkon njerëzve që kanë pasur reagime serioze të mos marrin një dozë të dytë. Në deklaratë thuhet se reaksionet alergjike ndodhin në raport prej 11.1 […]

Raporti historik për duhanin para 57 viteve e radhiste atë si faktorin kryesor që shkakton kancerin në mushkëri


[ad_1] Këshilltari i Administratës Amerikane për Shëndetësinë ose Kirurgu i Përgjithshëm, siç njihet Luther Terry, më 11 janar të vitit 1964, publikoi raportin historik “Pirja e duhanit dhe Shëndeti”, ku thuhet se pirja e duhanit është e dëmshme për shëndetin. Kirurgu i përgjithshëm Luther Terry, shkruante në raport se pirja e duhanit është faktori kryesor […]

Qentë dhe pronarët e tyre ndajnë rrezikun nga zhvillimi i diabetit (sëmundja e sheqerit) të tipit 2


[ad_1] Nëse qeni juaj vuan nga diabeti (sëmundja e sheqerit), rreziku është i madh që edhe pronari i tij do të sëmuret nga diabeti (sëmundja e sheqerit), ka treguar një studim i ri i shkencëtarëve suedezë dhe britanikë Raporti i tillë s’ është konstatuar midis diabetit (sëmundja e sheqerit) te macet dhe pronarët e tyre, […]

Për 24 orë, arrestohen 10 persona për armëmbajtje pa leje nga Policia e Kosovës


[ad_1] Në tetë raste të ndryshme, Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka arrestuar dhjetë persona për armëmbajtje pa leje dhe posedim të paautorizuar të armëve nëpër vende të ndryshme të Kosovës. Kështu ka njoftuar Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh, ku po ashtu është bërë e ditur se disa nga të […]

Gjashtë të arrestuar për dhunë në familje për 24 orë në Kosovë


[ad_1] Gjashtë persona janë arrestuar nga Policia e Kosovës, pasi të njëjtit raportohet se kanë ushtruar dhunë ndaj anëtarëve të familjes. Kështu ka njoftuar Policia e Kosovës, me anë të raportit 24 orësh, ku po ashtu bëhet e ditur se një i arrestuar i cili s’ qëndronte mirë me shëndetin mendor është dërguar në psikiatri, […]

Çfarë dimë deri tani për variantin e ri të Covid-19?


[ad_1] Varanti i ri ka zgjuar shqetësim dhe shumë pikëpyetje. A përhapet më lehtë? A shkakton sëmundje më të rëndë? Si reagon ndaj vaksinës dhe terapive mjekësore? Pyetjet po shtohen po aq shpejt sa vetë variantet e reja të koronavirusit, sidomos varianti i shfaqur për herë të parë në Britani dhe që tani është identifikuar […]

Çfarë dihet për variantin e ri të koronavirusit?


[ad_1] Varanti i ri ka zgjuar shqetësim dhe shumë pikëpyetje. A përhapet më lehtë? A shkakton sëmundje më të rëndë? Si reagon ndaj vaksinës dhe terapive mjekësore? Pyetjet po shtohen po aq shpejt sa vetë variantet e reja të koronavirusit, sidomos varianti i shfaqur për herë të parë në Britani dhe që tani është identifikuar […]

Shqipëri, nëntë të vdekur nga koronavirusi


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2184 testime, nga të cilat 514 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe nëntë persona, shkruan A2 CNN. Ndërkohë, gjatë ditës së djeshme janë shëruar 514 persona. Aktualisht në katër spitalet […]

Prishtinë: Djali, në gjendje të dehur, rrah prindërit


[ad_1] Një rast dhune është paraqitur në Policinë e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit. Djali, në gjendje të dehur, ka rrahur dy prindërit e tij, ndërsa nëna e tij ka paraqitur rastin në polici. Pasi rasti u paraqit në polici, këta të fundit reaguan dhe e arrestuan personin në fjalë. Tutje, siç theksohet në […]

Koronavirusi në Shqipëri, bie numri i të shtruarve në spitale


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2210 testime, nga të cilat 503 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe gjashtë persona, shkruan A2 CNN. Ndërkohë, për të tretën ditë radhazi, numri i personave të infektuar është më […]

Sekreti i Përgatitjes së Majonezës në Shtëpi


[ad_1] Majoneza është një nga përbërësit kryesor të sallatës ruse, kaq të dashur për këdo. AgroWeb.org ju sugjeron që Po qe se më parë e përgatisni sallatën ruse me majonezë të blerë, këtë vit ta përgatisni të freskët. s’ ka asgjë të vështirë dhe me sekretin që do t’ju zbulojmë keni për t’ia dalë mbanë. […]

Tre policë qëllohen për vdekje në Francë, një i plagosur


[ad_1] Tre oficerë të policisë janë qëlluar për vdekje dhe një i katërt është plagosur në Francën qendrore. Sipas kanalit francez të lajmeve BFMTV, ekipi po i përgjigjej një raporti të dhunës në familje në një shtëpi pranë Puy-de-Dome kur sulmuesi hapi zjarr. Kryebashkiaku i qytetit, Francois Chautard tha se oficerët u qëlluan nga një […]

6 Mënyra Natyrale Për Të Pastruar Mushkëritë – Këshillat e Sakta


[ad_1] Thithja e ajrit të ndotur, tymit të cigares dhe të toksinave të tjera mund të na dëmtojë mushkëritë. Për këtë arsye AgroWeb.org ka përzgjedhur disa metoda që ndihmojnë në hapjen udhëve të frymëmarrjes, përmirësimin e kapacitetit të mushkërive dhe uljen e inflamacionit. Terapia me avull Thithja e avujve të ujit shton lagështinë në ajër,gjë […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

Maqedoni e Veriut: 25 viktima dhe 865 raste të reja me COVID-19


[ad_1] Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë regjistruar 865 raste të reja nga 2889 testet e bëra. Kjo tregon se 29,9% PCR testeve kanë rezultuar pozitivë nga COVID-19. Sipas qyteteve në Shkup i diagnostikuan 330 raste të reja, Prilep 47, Tetovë dhe Manastir […]

Klinika Digjitale mundëson ekzaminimin me PET-CT


[ad_1] Klinika Digjitale në bashkëpunim me Anadolu Medical Center ka kënaqësinë t’u ofrojë pacientëve në nevojë, ekzaminimin me metodën me të avancuar në botë për diagnostikimin e kancerit. OFERTA E FUNDVITIT: – Ekzaminimi me PET-CT – Raporti i Radiologut – Konsultimi me Onkologun – Transporti falas nga aeroporti në spital dhe anasjelltas – Testi COVID […]

Raporti nga INSTAT: Çmimet e Mallrave të Konsumit Shënuan Rënie Prej 0.5% në Nëntor


[ad_1] Çmimet e mallrave të konsumit në muajin nëntor të këtij viti shënuan rënie me 0.5% krahasuar me muajin tetor, ndërsa shënuan rritje vjetore prej 1,6%. INSTAT publikoi raportin e Indeksit të Çmimeve të Konsumit, i cili mat ndryshimin e nivelit të çmimeve të mallrave dhe shërbimeve të përdorura nga njësitë ekonomike familjare për konsum […]

OKB: Deri Në Fund Të Shekullit Temperatura Mund Të Rritet Për 3 Gradë


[ad_1] Ndonëse ngadalësimi ekonomik i shkaktuar nga pandemia e koronavirusit (COVID-19) këtë vit pritet të shkaktojë që emisionet e dioksidit të karbonit të bien me 7 për qind, bota është akoma duke ecur drejt rritjes së temperaturave prej më shumë se 3 gradë Celsius deri në fund të këtij shekulli, thuhet në raportin e OKB-së. […]

Përgatitja e Sherbetit të Bakllavasë në Mënyrën e Duhur


[ad_1] Festat e fundvitit sjellin përsëri në vëmendje përgatitjen e ëmbëlsirave tradicionale. Mbase më e përhapura është bakllavaja, kjo ëmbëlsirë plot shije. Si çdo recetë edhe përgatitja e bakllavasë kërkon përkushtimin e duhur, ama të njëjtin kujdes duhet treguar edhe për sherbetin. Sherbeti është një nga elementët më të rëndësishëm që i jep bakllavasë shijen […]

Maqedoni e Veriut: 28 viktima dhe 929 raste të reja me COVID-19


[ad_1] Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se në 24 orët e fundit numri i të shëruarve është më i lartë se sa i të infektuarve. Përkatësisht, 1,068 pacientë janë shëruar dhe 929 të tjerë janë diagnostikuar pozitiv me CoVid-19. Bilanci i fundit doli nga 2,758 testet e bëra. Por, […]

Protestat pas vrasjes së të riut nga Policia e Shqipërisë, temë në mediat e huaja


[ad_1] Lajmet për protestën e organizuar në Shqipëri për vrasjen e të riut nga policia, ditë më parë, kanë zënë vend edhe në mediat e huaja. “Protestuesit shqiptarë djegin pemën e Krishtlindjeve për shkak të vrasjes së kryer nga policia”, thotë BBC-ja, teksa thekson se qindra tubues u mblodhën në udhët e Tiranës, pas pretendimeve  se policia […]

Tri mënyra të thjeshta për të ulur tensionin e gjakut


[ad_1] Sipas një raporti të ri, personat me presion të shëndetshëm të gjakut kanë 50 për qind më pak të ngjarë të vuajnë nga ndërlikime të rënda nga COVID-19. Por, ilaçet për uljen e presionit të gjakut mund të jenë të kushtueshme dhe sjellin efekte anësore të padëshiruara. Lajmi i mirë: Studimet zbulojnë se këto […]

Berisha: Për 10 vite investuan shërbimet e huaja sekrete në sektin politik të VV-së


[ad_1] Një studim i publikuar së fundmi nga Parlamenti Evropian, e ku flitet edhe për rrëzimin e Qeverisë Kurti, ka nxitur edhe reagimin e Zafir Berishës, zv/ministër në Ministrinë e Punëve të Bredshme. Berisha me anë të një postimi në Facebook e ka quajtur “sekt politik” Vetëvendosjen. Ka thënë se raporti është hartuar nga pro-rusët […]

Raporti i PE që flet për “mediat dezinformuese” – dezinformon vet, thotë se Klan Kosovën e drejton Aleksandër Frangaj


[ad_1] Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. Sipas pretendimeve në këtë dokument, të cilat janë bërë sipas analizës së mediave sociale, si […]

VV vazhdon të besojë në “raportin” e PE-së për rrëzimin e Qeverisë Kurti, Abrashi: Zgjedhjet janë e vetmja zgjidhje


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi, duke komentuar “studimin” e Parlamentit Evropian për rrëzimin e Qeverisë Kurti, ka thënë se zgjedhjet, sipas tij, janë e vetmja zgjidhje, shkruan GazetaBlic. Abrashi këto komente i ka bërë në një postim në Facebook. “Raporti i Këshillit të Evropës na bëri me dije se në Kosovë vepron një […]

Një gjysmëvjetor i lënë në gjysmë


[ad_1] “Planprogramet shkollore s’ arrinin të realizoheshin edhe në ato orë të shkurtuara që mbanin fëmijët, e lërë tani që do të përfundojnë më herët”, thotë për Radion Evropa e Lirë, Ardiana Thaçi, nënë e tre fëmijëve, dy prej tyre nxënës në shkollë fillore. Qeveria e Kosovës, për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, ka marrë […]

Raporti i BE-së e vlerëson punën e KALLXO.com në verifikimin e fakteve


[ad_1] Një studim voluminoz i Komitetit për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian i publikuar në këtë muaj lidhur me rolin dhe ndikimin e lajmeve të rreme në Ballkanin Përendimor gjatë viteve 2018 – 2020, zbulon modelet dezinformuese dhe anti-dezinformuese mediale në raport me opinionin publik të cilat kanë ndikuar në masë të madhe në […]

Biden i bën thirrje Kongresit të miratojë pakon e dytë të ndihmës për COVID-19


[ad_1] Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden ka thënë se raporti mbi papunësinë në SHBA tregon se rimëkëmbja ekonomike është duke ngecur dhe i ka bërë thirrje Kongresit që të miratojë Projektligjin për ndihmë pas krizës së shkaktuar nga koronavirusi. “Vetëm po të s’ veprojmë tash, e ardhmja do të jetë shumë […]

Me ardhjen e vaksinës për COVID-19, pason lufta kundër dezinformimit rreth imunizimit


[ad_1] Vaksinat për COVID-19 pritet që së shpejti të arrijnë te qytetarët, por ky proces pritet të shoqërohet edhe me një bum të dezinformatave në lidhje me këtë vaksinë, që mund të dëmtojnë besimin e publikut dhe përpjekjet për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Qeveritë kanë një rol të veçantë në luftën kundër keqinformimit. Edhe […]

Britanisë po i mungojnë 50 miliardë funta në kartmonedha, askush s’ ka shpjegim


[ad_1] Një grup ligjvënësish në Britaninë e Madhe thanë të premten se deri në 50 miliardë funta, në para të gatshme “po mungonin” dhe kërkoi hetim nga banka e Anglisë, raporton CNN. Paratë janë “mbledhur diku, por Banka e Anglisë s’ e di se ku, nga kush ose për çfarë dhe s’ duket se është […]

Vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi, ku renditet Kosova


[ad_1] Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se Kosova në Indeksin Global të Terrorizmit është renditur në vendin e 135 si ndër vendet më të sigurta në botë ku ndikimi i terrorizmit është minimal. Raporti i Indeksit Global të Terrorizmit është hartuar duke përdorur të dhëna nga baza e të dhënave globale të terrorizmit […]

Ligji për Rimëkëmbjen ekonomike pritet të votohet sot


[ad_1]   Ligji për Rimëkëmbjen ekonomike, pritet të votohet sot në Kuvendin e Kosovës, pas shumë përpjekjesh e dështimesh. Kjo seancë pritet të fillojë sot në orën 11:00 dhe ka në rend dite vetëm në pikë, atë të Shqyrtimit të dytë të Projektligjit nr. 07/L-016 për Rimëkëmbjen Ekonomike – COVID-19. Kujtomë që vetë gjatë kësaj […]

Miliona euro u paguan në vitin 2019 pas vendimeve të gjykatave dhe përmbaruesve


[ad_1] Zyra Kombëtare e Auditimit ka gjetur se Thesari i Kosovës ka paguar fatura me vlerë prej 1 milionë e 539 mijë euro, të cilat s’ janë paguar nga institucionet e tjera si dhe janë kryer pagesa në vlerë mbi 25 milionë euro për shkak të vendimeve gjyqësore dhe përmbaruesve. Secila pagesë që bëhet me […]

Nga 55 mijë nxënës në 144 shkolla të Kosovës, 2% e tyre me aftësi të kufizuara


[ad_1] HANDIKOS me mbështetje të Zyrës së UNICEF-it në Kosovë sot ka lansuar raportin hulumtues “Qasja e shkollave të nivelit fillor dhe të mesëm të ulët për fëmijët me aftësi të kufizuara në Kosovë’’, i cili tregon nivelin e qasjes që ato ofrojnë për fëmijët me aftësi të kufizuara, i realizuar në kuadër të projektit […]

Kompania Microsoft skedon patentën për regjistrim dhe shënime mbi gjuhën e trupit


[ad_1] Gjigandi teknologjik Microsoft ka skeduar një patentë për një sistem që bën të mundur monitorimin e gjuhës së trupit të punonjësve dhe mimikën (shprehjet e fytyrës) gjatë takimeve të punës dhe për t’i dhënë ngjarjeve një “rezultat të cilësisë”. Skedimi (regjistrimi) sugjeron që ai mund të vendoset nëper takime të botës reale ose takime […]

609 shkolla në Kosovë me qasje për fëmijët me nevoja të veçanta


[ad_1] Në ditën Botërore të Personave me Aftësi të Kufizuar, HANDIKOS ka publikuar raportin e qasjes në shkollat Fillore dhe të Mesme të Ulëta për fëmijët me aftësi të kufizuara në Kosovë. Afrim Maliqi, drejtor në HANDIKOS ka bërë të ditur se përmes këtij raporti është vlerësuar situata e shkollimit të fëmijëve me aftësi të […]

KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të mëtejme të hidrocentraleve në Ballkan


[ad_1] OJQ austriake: KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të hidrocentraleve në Ballkan Aktivistë mjedisorë nga Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina, janë mbledhur në konferencën e organizuar nga organizata austriake “Riverëatch” për të diskutuar për dëmet që kompania KelKos Energy ka shkaktuar në grykën e Deçanit me tri hidrocentralet e saj. Megjithë kundërshtimet […]

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi


[ad_1] Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të tërë botën gjatë vitit 2019, vlersoi Instituti për Ekonomi dhe Paqe (Institute for Economics & Peace – IEP) në një raport mbi Indeksin Global të Terrorizmit 2020: Matja e Ndikimit të Terrorizmit. Vitin […]

OKB-ja paralajmëron se prodhimi i lëndëve djegëse po tejkalon synimet për klimën


[ad_1] Një raport i ri ka paralajmëruar më 2 dhjetor se bota planifikon të prodhojë më shumë se dyfishin e sasisë së lëndëve të dëmshme djegëse deri më 2030, në krahasim me normat që janë në përputhje me frenimin e ngrohjes globale. Sipas Marrëveshjes së Parisit për Klimën, të vitit 2015, shtetet janë zotuar për […]

Gjakova e dyta për integritet akademik


[ad_1] Ndonëse s’ është i dyti për nga madhësia apo për nga buxheti, sipas një raporti të Organizatës për Rritjen e Cilësisë në Arsim, Universiteti i Gjakovës “Fehmi Agani”, del i dyti për nga cilësia e integritetit akademik të stafit mësimdhënës në programet e akredituara të Fakultetit të Mjekësisë, Filologjisë dhe Edukimit. ORCA sot ka […]

Projektligji për rimëkëmbje ekonomike kalon në Komisionin për Buxhet


[ad_1] Komisioni për Buxhet dhe Transfere me 6 për dhe 3 kundër, ka votuar raportin me rekomandime për Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike-COVID-19. E votimi i këtij raporti i ka paraprirë miratimi i 4 amendamenteve të propozuara nga Partia Demokratike e Kosovës. Deputeti i PDK-së Bedri Hamza ka propozuar 4 amendamentet. Amemdamenti i parë është që […]

PDK e voton vetëm me një kusht Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Pesë muaj nga miratimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike në Qeverinë e Kosovës, i njëjti akoma s’ ka arritur të marrë miratim përfundimtar në Kuvendin e Kosovës. Pas gjashtë dështimeve, ky projektligj në tetor ka arritur të miratohet në lexim të parë. Eugen Cakolli nga Instituti Demokratik i Kosovës, thotë se ky projektligjit ka […]

Ministria e Shëndetësisë kishte shpenzuar vetëm 64 për qind të buxhetit në vitin 2019


[ad_1] Vetëm 64 për qind e buxhetit të Ministrisë e Shëndetësisë (MSH), ishin shpenzuar gjatë vitit 2019. Raporti i Auditorit e kishte konsideruar si jo të kënaqshëm realizimin e këtij buxheti, derisa ka nënvizuar se si rezultat i mos pagesave me kohë, të operatorëve ekonomikë, të njëjtit me anë të procedurave gjyqësore i kishin realizuar […]

Zyrtarët institucionalë zotohen për zbatim të rekomandimeve të BE-së


[ad_1] Ministra dhe kryeshefa të agjencive të pavarura kanë raportuar sot para Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, për zbatimin e rekomandimeve të raportit të komisionit evropian për vitin 2020. Zyrtarët institucional u zotuan për zbatim të mëtejshëm të të gjeturave të BE-së, por thanë se ka pasur edhe progres gjatë […]