Si mund të flini pak orë dhe, kur të zgjoheni – ndjeheni energjik dhe produktiv


[ad_1] “Sleep hacking” është mërmëritja në një luginë dhe një mendje teknologjike, profesionistët betohen se kjo është një nga metodat më të pakta që i përafron Metodat janë ekstreme, por ato funksionojnë, thotë Sarrah Maber… Shumica prej nesh pëlqen të qëndrojë, të ketë më shumë orë pushim. Për fat të keq, shpesh kjo do të […]

10 dobi shëndësore që sjell Ramazani


[ad_1] Shumë njerëz e shohin agjërimin si obligim fetar, por jo të gjithë i dinë dobitë shëndetësore që ka ai. Agjërimi është praktikë e mirë, Vetëm po të aplikohet në mënyrë të duhur. Ndihmon në eliminimin e toksinave/helmeve nga trupi, zvogëlon sheqerin dhe yndyrën në gjak, krijon shprehi të të ushqyerit të shëndetshëm dhe rritë […]

Mungesa e cilës vitaminë shkakton rënien e flokëve ?


Mungesa e cilës vitaminë shkakton rënien e flokëve ? Vitamina E vepron si një antioksidues i fuqishëm që ndihmon në largimin e stresit oksidativë, i cili mund të shkaktojë probleme të ndryshme shëndetësore. Kjo vitaminë është gjithashtu jetësore për funksionimin e syve, gjakut dhe muskujve. Ajo ndihmon edhe në rritjen e flokëve dhe mbajtjen e […]

Nga e hëna në të diel; Dieta e detajuar për t’u rikthyer në formë sa më shpejt


[ad_1] Mjekët sugjerojnë fuqishëm që dieta ditore e një njeriu të rritur të mos jetë më shumë se 2 mijë kalori. Por kaloritë duhet të merren duke ngrënë shumëllojshmëri ushqimesh. Christiana Abatzi, dietologe nga Lesvos në Greqi, ka përgatitur këtë dietë të posaçme. Kjo dietë është një program që përmirëson shumë sistemin tonë kardiovaskular. Dita […]

Shtatë simptomat e mungesës së kaliumit


[ad_1] Një nga mineralet më të rëndësishëm për trupin është kaliumi. Ai luan një rol jetik për shumë sisteme në trup, veçanërisht për sistemin nervor, muskular dhe atë kardiovaskular. Kaliumi është një elektrolit që zvogëlon efektet e natriumit dhe përmirëson qarkullimin e gjakut. Kaliumi është gjithashtu i rëndësishëm për ruajtjen e ekuilibrit të brendshëm të […]

Parandalimi i diabetit (sëmundja e sheqerit) – Pesë Hapa Si Të Kujdeseni Në Shtëpi


[ad_1] Një nga sëmundjet më të përhapura të globit është pa dyshim diabeti (sëmundja e sheqerit), e sidomos diabeti (sëmundja e sheqerit) i tipit 2. diabeti (sëmundja e sheqerit) është cilësuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si sëmundja e shekullit pasi prek rreth 5% të njerëzve. Ndaj edhe parandalimi i tij është shumë i rëndësishëm […]

Çfarë mund të zbulojnë duart për shëndetin tuaj?


[ad_1] Duart flasin shumë për shëndetin, veçanërisht kur atyre u ndodh diçka e pazakontë. Forma, funksioni dhe pamja e tyre mund të zbulojnë shenja të ndryshme që do të lehtësojnë diagnozën. Kur ekzaminohet nga neurologët, kardiologët dhe dermatologët, janë duart që do të zbulojnë disa nga simptomat e mëposhtme të sëmundjes. Simptoma: Gunga ose flluska […]

Sa Zgjat dhimbja E Kokës Nga migrena apo hemicrania?


[ad_1] dhimbja e kokës nga migrena apo hemicrania s’ është shaka dhe shpesh duket sikur zgjat përgjithmonë. Ashtu si çdo person është unik, ashtu është edhe çdo fazë e migrenës apo hemicranisë. AgroWeb.org bazuar në studimet dhe në fjalën e specialistëve ju njeh më shumë me fazat e migrenës apo hemicranisë dhe disa këshilla se […]

Katër mite të shëndetit mendor që janë seriozisht të rrezikshme


[ad_1] Vetëm po të filloni të kërkoni për termat e shëndetit mendor në Google, do të kuptoni se ka shumë informacion konfuzes. Vetëm po të të gjithë mendojnë se jam i lumtur, a s’ jam në depresion? A vdesin adoleshentët vetëm nga vetëvrasja për shkak të ngacmimit? Vetëm po të keni disa pyetje që ndiheni […]

Gjashtë Ushqime Që Forcojnë Shëndetin e Zemrës


[ad_1] Ushqimet e shëndetshme për zemrën garantojnë një formë të mirë të organizmit gjatë gjithë fazave të jetës. specialistët nënvizojnë se ushqerja e shëndetshme, mospirja e duhanit dhe aktiviteti i rregullt fizik mund të parandalojë 80 përqind e rasteve të sëmundjeve të zemrës. Një regjim ushqimor që konsiderohet miqësor me zemrën përmban drithëra, yndyrna të […]

Përse duhet të Zgjidhni Verën Shqiptare


[ad_1] Për prodhimin e verës në Shqipëri mund të flitet shumë,  pasi mendohet qënë trojet tona kjo traditë të jetë nga më të vjetrat në Evropë. Që nga Epoka e Bronxit e më vonë nga Shqipëria tregtohej verë cilësore vendase drejt shumë vendeve si Italia apo Spanja. Prodhuar me lloje rrushi që i trashëgojmë akoma […]

Pandemia shtyn familjet në kërkim të ajrit të pastër


[ad_1] COVID-19 zhvilloi një sjellje të re konsumatore, e shfaqur në sektorë të ndryshëm. Një tendencë e ngjashme s’ mungoi edhe te turizmi. Strukturat akomoduese të vendosura në zonat malore vunë re një rritje të menjëhershme të frekuentimit në periudhën post-karantinë. Tendenca vinte në kushtet kur grumbullimet masive që ndodhin në bregdet s’ janë të […]

Simptomat e mungesës së vitaminës B12: Tre të dhëna në gjuhën tuaj


[ad_1] Vitamina B12 është një lëndë ushqyese që ndihmon në mbajtjen e shëndetshme të qelizave nervore, trupit dhe ndihmon në krijimin e ADN-së, materialit gjenetik në të gjitha qelizat. Pavarësisht nga rëndësia e saj kryesore, grupe të caktuara janë të prirura për mungesë të vitaminës B12, efektet e së cilës mund të jenë të përhershme. […]

Mënyrat befasuese se si asimetria e trurit ndikon në jetën tonë të përditshme


[ad_1] Rreth 10% e njerëzve shkruajnë me dorën e majtë, ndërsa rreth 90% shkruajnë me të djathtën. Pothuajse çdokush e di Po qe se janë mëngjarashë, shkruajën me të djathtën, ose, në raste shumë të rralla, ambideksore. Dora përcaktohet nga truri ynë. Pjesa e majtë e trurit kontrollon pjesën e djathtë të trupit, ndërsa pjesa […]

Kur e qara e bebes ka lidhje me dhembjet e barkut dhe kur jo


[ad_1] Ndonjëherë foshnjat bëhen shumë grindavece, por disa qajnë më shumë se të tjerat. Vetëm po të fëmija juaj është i shëndetshëm, por grindet shpesh, veçanërisht gjatë mbrëmjes, ose qan pa pushim për tre apo katër orë në ditë, me gjasë ka dhimbje barku. dhembjet e barkut s’ janë një çrregullim fizik apo sëmundje, por […]

kurrë s’ do të humbni peshë Po qe se hani këto katër ushqime


[ad_1] Për të mos u tunduar, është më e thjeshtë të mos e mbash këtë ushqim në shtëpi. Po qe se keni vendosur të ushqeheni shëndetshëm, është koha të largoni qafe ushqimet me shumë kalori nga shtëpia dhe të ndaloni blerjen e tyre. Kjo është lista e katër ushqimeve që ju bëjnë më të shëndoshë […]

Gjuha e trupit, këto janë ​shenjat që tregojnë Po qe se partneri juaj po përpiqet të gënjejë


[ad_1] Sipas specialistëve të gjuhës së trupit, ka disa shenja shumë delikate për t’u parë. Po qe se partneri juaj fërkon hundën, prek qafën ose mbyll sytë, ka shumë të ngjarë që ai të mos ua thotë të vërtetën. Shumica prej nesh përdor pak gënjeshtra të bardha në jetën tonë të përditshme dhe kjo është […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

Rama jep lajmin e mirë për policin që u lëndua gjatë protestave: Operacioni i dytë doli me sukses


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka dhënë lajmin e mirë për policing Fadil Allaraj, i cili u plagos gjatë protestave të zhvilluara në Tiranë për vdekjen e Klodian Rashës. Efektivi i policisë ka udhëtuar drejt Turqisë për një ndërhyrje të specializuar në sy dhe, në bazë të asaj që thotë Rama, polici e ka […]

hollësitë dhe rrëfimi i fqinjit rreth dukurisë, pasi shqiptari nga Kosova vrau kunatën dhe plagosi vëllanë në Gjermani


[ad_1] Pasi një grua (33) u qëllua në Löhne-Gohfeld, një komision i vrasjeve në Bielefeld të Gjermanisë filloi hetimin e tij të shtunën në mbrëmje vonë. Kështu raportojnë mediat gjermane, sipas të cilave, autori i krimit (48) ka qenë i plagosur rëndë, si dhe një tjetër është plagosur rëndë gjithashtu. Sipas informacioneve të medieve gjermane, përcjell […]

Protesta të dhunshme në Shkodër – të miturit shkatërrojnë selinë e PS


[ad_1] Ajo që nisi me protestë për vrasjen e Klodian Rashës, eskaloi në dhunë e shkatërrime nga disa të mitur. Disa protestues, kryesisht të mitur, kanë zhvilluar një protestë të dhunshme sot në Shkodër, me c’rast kanë shkaktuar probleme duke thyer me gurë xhamat e selisë së Partisë Socialiste, shkruan Indeksonline. Ata kanë dhunuar selinë […]

“Kam vrarë njeri! Ndjesë të madhe familjes”, shprehet në gjykatë polici që vrau Klodianin


[ad_1] Nevaldo Hajdaraj, polici shqiptar që vrau Klodian Rashën ditë më parë, foli para gjykates lidhur me vrasjen që kreu ai gjërsa ishte në detyrë. Personi në fjalë i ka kërkuar këtij institucioni të vendosë se c’do të bëhet me të, pasi, sic tha, s’ ka të drejtë të kërkojë mbrojtje. “Kam vrarë një njeri. […]

Pas vrasjes së 25 vjeçarit, dorëhiqet Ministri i Brendshëm i Shqipërisë


[ad_1] Ministri i Brendshëm i Republikës së Shqipërisë, Sandër Leshaj, ka dhënë dorëheqje pas vrasjes së 25 vjecarit nga policia e shtetit. Në një tekst të gjatë të publikuar në Facebook, Leshaj, ka thënë se dorëheqja e tij vjen si shenjë e dhembjes që ndan me familjen e Klodian Rashës. E di fort mirë se […]

Rama, familjarëve të Klodian Rashës: Prokuroria të zbardhë të vërtetën


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama shkoi për vizitë në familjen Rasha, që humbi dy ditë më parë djalin Klodianin, pasi u qëllua me dy plumba nga një efektiv i Policisë së Shtetit. Gjatë takimit me familjarët, Rama mësohet t’u ketë thënë se pret që prokuroria të zbardhë të vërtetën për atë që gjë atë […]

Kryeministri Rama vizitoi shtëpinë e Klodian Rashës, 21-vjecarit që u vra nga policia


[ad_1] Kryemistri i Shqipërisë, Edi Rama, ka vizituar shtëpinë e të vrarit nga policia, Klodian Rashës. Rama mbërriti te banesa e viktimës diku rreth orës 14:40, transmeton Top Channel. Kjo vizitë vjen pas paralajmërimit të shefit të Qeverisë se do të flaës publikisht sot, më fillim prej orës 18:00. /familjajone [ad_2]

Protestë në Tiranë, pas vrasjës së Klodian Rashës


[ad_1] Nga ora 11:00 të rinjtë demokratë kanë nisur një marshim protest, për vrasjen e të riut Klodian Rashës ditën e djeshme nga një policë. Të rinjtë me pankarta në duar marshuan nga Ministria e Brendshme-Bulevard-Kryeministri. Ata bëjnë thirrje që të dorëhiqet Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj. 25-vjeçari është qëlluar pranë shtëpisë së tij rreth […]

Pesë Perdorimet Alternative të Majasë së Bukës


[ad_1] Kur themi maja buke me siguri ju vijnë në mendje përgatitjet e buta të brumit të bukës apo picës. Kjo jo pa qëllim, pasi majaja e bukës është më se e domosdoshme në mënyrë që këto gatime brumi të dalin sa më të mira. Megjithatë pak larg kuzhinës, majanë e bukës mund ta përdorni […]

Kjo vajzë vishet me rroba të shekullit XIX – të (FOTO)


[ad_1] Mila Povoroznyk është një vajzë nga Ukraina, që ka një stilt ë vecantë të veshjes. Ajo cdo ditë vishet me stilin e shekullit XIX-të! ‘Ishte tetë vite më parë momenti kur unë bleva një palltë të shekullit XIX dhe rash menjëherë në dashuri me të. Dalëngadalë garderoba ime u mbush me gjëra të kësaj […]

Njesia anti-terror e merr në pyetje, Floresha Rasha thotë se pas vdekjes së burrit e martuan me Lavdrim Muhaxherin


[ad_1] Anti-terrori në Policinë e Shtetit, ka marrë në pyetje Floresha Rashën, një nga të riatdhesuarat nga Kampi Al Howl në Siri. Oficerët e Anti-terrorit e kanë pyetur nënën e 3 fëmijëve, se si iku në Siri dhe kush i kontaktoi. Ajo u shpreh se ishte bashkëshorti i saj Diamant Rasha, i cili u vra […]

Selmanaj për Bogujevcin tha se “jemi lodhur me këso gjëra”, vjen reagimi i Albulena Haxhiut: Më turp s’ ka!


[ad_1] Ish- deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu i ka reaguar zëvendëskryeministrit, Driton Selmanaj i cili duke e komentuar rastin e Saranda Bogujevcit, tha se “jemi lodhur me këso gjërash”, raporton Gazeta Blic. Ajo këtë deklaratë e ka quajtur turp. “Kjo Qeveri që s’ lodhet vetëm nga kërkesat e Vuqiqit e pazaret kundër Kosovës, duhet të […]

“Kjo është tepër e rëndë dhe fyese” – Vazhdon kundërshtimi i pas mbishkrimit “Erlli Dita”


[ad_1] Asambleisti më i vjetër i LDK’së në Prizren, Haziz Hodaj, ka reaguar pas mbishkrimeve të vendosura nën sloganin e Lëvizjes Vetëvendosje në një park lojërash në këtë komunë, madje kjo me gabime të rënda drejtshkrimore. Anëtari i kryesisë, Hodaj me anë të një reagimi në rrjetin social Facebook, i ka quajtur këto gabime të […]

6 vende të braktisura, por spektakolare në botë |Revista Monitor


[ad_1] Jo domosdoshmërisht vendet e braktisura duhet të fshehin sekrete të tmerrshme, ose në to “jetojnë familje të tëra fantazmash”… Ekzistojnë fshatra të mbuluar nga bimësia, varreza hekurudhore dhe burgje nënujore, të cilat duhet të rrëfejmë se disa nga këto vende, ku koha ka ndalur papandehur, janë spektakolare…     Ish-fshati ipeshkatarëve, ku natyra është […]

Gabimet që femrat i bëjnë gjatë grimit


[ad_1] Grimi qëllim ka që të nxjerrë në pah pjesët më të bukura të fytyrës se femrës. Por pothuajse të gjitha femrat bien pre e gabimeve gjatë grimit, që zakonisht e përkeqësojnë dukjen. Fillimisht, aq shumë informacion ka nëpër portale të ndryshme ku ju japin këshilla, truke dhe listë gjërash që duhet të ndiqni kur […]

Do të jetë “nën pushtetin” e La Ninja, paralajmërojnë meteorologët: Ja çfarë na pret në tre mujorin e parë të vitit 2021


[ad_1] Fenomeni La Ninja po ndodh në oqeanin Paqësor, duke bërë që rryma të ftohta ujërash të shtrihen gjerësisht gjeografikisht. Sipas Organizatës Botërore Meteorologjike, fenomeni kësaj herë duket se po fut në vorbullën e tij edhe më shumë territor. La Ninja pritet të zgjasë deri në tre mujorin e parë të vitit 2021, i cili […]

8 filma që mund t’ju bëjnë ndërmarrës më të mirë


[ad_1] Kur kemi kohë të lirë, shumicën e saj, gjëja e parë që na vjen në mendje është të shikojmë ndonjë film. Ne i përshtatim zhanret me preferencat tona. Koha përpara se të fillojë filmi i përzgjedhur është koha më e dashur, të gjithë akumulojmë gjithë qetësinë që bartim, të jemi të gatshëm të zhytemi […]

Vështirësia në veshjen e të brendshmeve: Shenjë se keni mungesë të vitaminës B12


[ad_1] Vitamina B12 kryen një numër rolesh thelbësore në trup, të tilla si mbajtja e qelizave nervore dhe të gjakut të trupit të shëndetshme dhe ndihmon në krijimin e ADN-së. Mungesa e vitaminës prish këto mekanizma jetësorë; duke prodhuar simptoma te gjera. Lloji i simptomave që mund të përjetoni mund të varet nga shkaku themelor […]

Cilat janë shtatë shenjat më të hershme të multi-sklerozës?


[ad_1] Simptomat e sklerozës së shumëfishtë mund të shfaqen që në të njëzetat, shfaqen dhe zhduken në intervale të çrregullta Sipas Shoqatës Amerikane të Multi-Sklerozës, më shumë se 2 milionë njerëz në të tërë botën vuajnë nga kjo sëmundje. Diagnostikimi fillestar s’ është gjithmonë i lehtë që disa nga simptomat janë mjaft të përgjithshme dhe […]

Ku ndryshon niktofobia nga frika e zakonshme?


[ad_1] Niktofobia është një frikë ekstreme nga nata ose errësira që mund të shkaktojë simptoma të forta ankthi dhe depresioni Një frikë bëhet fobi kur është e tepërt, irracionale ose ndikon në jetën tuaj të përditshme. Të kesh frikë nga errësira shpesh fillon në fëmijëri dhe shihet si një pjesë normale e zhvillimit. Studimet e […]

Përse Gjon s’ shkruhet John?


[ad_1] Intervistë për albinfo.ch me Gjon’s Tears [Gjon Muharremaj] mbi identitetin, Eurovizionin, pyetjet pa përgjigje dhe jetën në Mars E Shtunë, 3 Tetor 2020 – 16:40 Teksti dhe fotot: Rromir Imami Gjonin e “takova” për herë të parë në Bibliotekën Kantonale dhe Universitare të Fribourg-ut. Ishte aty me një grumbull pyetjesh, përgjigjet e të cilave […]

Cilët Janë Përbërësit e Salçiçeve – Faktet dhe Të Vërtetat e Pathëna Më Parë


[ad_1] Salçiçet janë ndër produktet që konsumohen masivisht nga tryeza e shtëpisë tek fast food-et dhe restorantet. Por shumë pak konsumatorë dinë se cilët janë përbërësit e vërtetë të salçiçeve apo produkteve të tjera të mishit të përpunuar. Vërtet salçiçet që blejmë në dyqane, markete e supermarkete janë të paketuara dhe kanë një etiketë në […]

error: Content is protected !!