5 mijë e 749 raste aktive me koronavirus në Kosovë


5 mijë e 749 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive kohëve të fundit ka pësuar ulje, pas uljes së infektimeve në këtë periudhë. Gjatë ditës se sotme u regjistruan 103 të infektuar me koronavirus dhe një person i vdekur nga kjo sëmundje. /familjajone

Ministria e Shëndetësisë publikon orarin e ri të vaksinimit për personat e moshës mbi 65 vjeç


Ministria e Shëndetësisë ka publikuar orarin e ri të vaksinimit për qytetarë, ku për tri ditë do të vaksinohen grup-mosha mbi 65 vjeç. Siç njofton MSH, vaksinimi do të bëhet më datën 12 maj, 14 maj, 15 maj, duke filluar nga ora 08:00. E mërkurë, 12 maj (08:00-19:30) ·Personat e moshës mbi 65 vjeç, (me […]

Konfirmohen 4 viktima nga COVID-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bëri të ditur sot se në 24 orët e fundit janë kryer 2956 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 50 qytetarë. Rastet pozitive janë identifikuar në këto bashki: 13 raste në Tiranë, 5 raste në Shkodër dhe Devoll, 4 raste në Vlorë dhe Skrapar, 3 raste në Sarandë, […]

Afro 100 mijë pacientë të shëruar nga COVID-19 në Kosovë


Në Kosovë ka filluar të bie numri i personave të infektuar me COVID-19, ndërsa është rritur numri i personave që janë shëruar nga ky virus. IKSHPK ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 202 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 97.877 raste, transmeton Telegrafi. Po […]

6,402 raste aktive me koronavirus në Kosovë, të mërkurën pritet të arrijnë 38,400 doza të vaksinës antiCOVID


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur  se numri total i rasteve pozitive është 106.489 raste nga 556.365 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.210 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 97.877 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 6,402. Ndryshe, herët […]

pranë 9 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë


Javën e fundit në Kosovë kanë rënë rastet e të infektuarve me COVID-19. Por i lartë vazhdon të jetë numri i të vdekurve nga ky virus. Vetëm gjatë ditës së djeshme 11 pacientë humben betejën me Coronavirusin. duke e çuar në 2, 173 numrin e përgjithshëm të të vdekurve. Numri i rasteve aktive është 8, […]

Situata me COVID-19 në Gjilan është me qetë


Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjilan, ka mbajtur sot takimin e radhës të udhëhequr nga nënkryetari, Arbër Ismajli, për vlerësimin e situatës për dy ditët e fundit. Në konferencën për media, nënkryetari Ismajli ka thënë se situata me COVID-19 në dhjetëditëshin e fundit është më e qetë. “Kanë filluar dukshëm […]

Shqipëri: 123 raste të reja dhe tre të vdekur nga koronavirusi


Ministria e Shëndetësisë ka shpërndarë bilancin e sotëm të pandemisë nga coronavirusi në Shqipëri. Sipas autoriteteve, nga 2.258 testime janë regjistruar 123 raste të reja, ndërkohë që tre persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit. Në 24 orët e fundit janë shëruar 724 qytetarë, duke e çuar numrin e të shtruarve në 107.887 […]

Afro 11 mijë raste aktive me Covid-19 në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, janë testuar gjithsej 3 mijë e 252 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilave, 335 kanë rezultuar pozitive Numri total i rasteve pozitive me koronavirus në vend ka shkuar në 103 […]

11 mijë e 366 raste aktive me koronavirus në Kosovë


11 mijë e 366 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka filluar të ulet ditëve të fundit, pas uljes së infektimeve këto kohë. 382 persona rezultuan pozitivë me koronavirus sot, ndërsa pesë persona vdiqën nga kjo sëmundje. Numri i përgjithshëm i viktimave nga koronavirusi në vendin tone,që prej fillimit […]

Shqipëri, 5 të vdekur dhe 138 raste të reja me coronavirus


Gjatë 24 orëve të fundit në raportin e ministrisë së Shëndetësisë në Shqipëri, nga 2,584 testime kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 138 raste të reja dhe kanë humbur jetën 5 persona. Në 24 orët e fundit janë shëruar 465 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 103,066 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht […]

541 raste aktive me COVID-19 në Gjilan


Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjilan, nën udhëheqjen e nënkryetarit, Arbër Ismajli, ka mbajtur takimin për vlerësimin e situatës për dy ditët e fundit. “Ismajli ka njoftuar se Gjilani aktualisht ka 541 raste aktive, derisa theksoi se 81 persona janë në hospitalizim, 61 prej të cilëve me oksigjeno-terapi. Ai ka […]

6 viktima dhe 148 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë e Shqipërisë njofton se në 24 orët e fundit janë regjistruar 6 viktima nga Covid-19. Ndërkohë, janë shënuar 148 raste të reja nga 3008 testime. Të shëruarit në 24 orët e fundit janë 430. Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë: Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë […]

Mbi 18 mijë qytetarë morën vaksinën kundër COVID-19, MSh thotë se vaksina s’ ka pasur efekte negative


Më 29 mars Kosova ka filluar vaksinimin e qytetarëve me vaksinat kundër COVID-19, ku fillimisht janë vaksinuar profesionistët shëndetësor e pastaj grup mosha mbi 80 vjeç. Po ashtu, më 16 prill në Prishtinë dhe në të gjitha komunat tjera ka filluar vaksinimi i pacientëve të moshës 75-79 vjeç me sëmundje kronike, sipas listës së diagnozave […]

12,433 raste aktive me koronavirus në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 101.517 raste nga 500.112 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.072 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 87.012 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 12.433. ndonjë ditë […]

12 mijë e 609 raste aktive me koronavirus në Kosovë


12 mijë e 609 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Rastet aktive janë akoma të shumta në numër, pas shtimit të rasteve të infektimeve kohëve të fundit. Gjatë ditës së sotme u regjistruan 498 persona të infektuar në 2 mijë e 835 teste të bëra, ndërsa tetë persona vdiqën nga kjo sëmundje. /familjajone

Shqipëri, 5 të vdekur dhe 207 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2,698 testime nga të cilat 207 persona kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. Gjatë kësaj periudhe kohore kanë humbur jetën edhe 5 persona që ishin të prekur me koronavirus, ndërsa 538 kanë arritur të fitojnë betejën me virusin. Aktualisht […]

13 mijë e 186 raste aktive me koronavirus në Kosovë


13 mijë e 186 persona janë akoma të infektuar me koronavirus në Kosovë. Numri i përgjithshëm i rasteve aktive është akoma i lartë, për shkak të infektimeve të shumta këto kohë. 701 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe 14 persona vdiqën nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve të fundit. /familjajone

Shqipëri, 5 të vdekur dhe 234 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë kryer 2,862 testime nga të cilat 234 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, duke pësuar rritje krahasuar me në të ardhmen më parë kur u raportuan vetëm 125 raste. Ndërkohë, në 24 orët e fundit kanë humbur jetën të prekur me […]

Gjilani ka 748 raste aktive me koronavirus


Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjilan ka mbajtur takimin për vlerësimin e situatës për dy ditët e fundit, ndërsa u bë e ditur se aktualisht 101 qytetarë janë duke u trajtuar në Spitalin e Përgjithshëm, 76 prej të cilëve me oksigjeno-terapi, derisa 748 raste janë aktive. Nënkryetari i Gjilanit, Arbër […]

13,944 raste aktive me koronavirus në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 97.996 raste nga 475.417 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.988 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 82.064 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 13.944. Ndryshe, […]

Ismajli: Vetëm 360 mjekë e teknikë janë vaksinuar në Gjilan, pjesa tjetër s’ka shprehur gatishmëri


Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, ka thënë se aktualisht në këtë komuna janë 750 raste aktive me koronavirus. Sipas tij, 100 janë të hospitalizuar në spitalin rajonal të Gjilanit, ndërsa pjesa tjetër po trajtohet në shtëpi. Ai në KTV  ka thënë se gjendja është akoma e renduar për shkak të numrit të madh […]

13 mijë e 930 raste aktive me koronavirus në Kosovë


13 mijë e 930 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive është akoma i lartë, pas infektimeve të shumta që u regjistruan javëve të fundit në Kosovë. Sot pati një numër më të vogël të të infektuarve se zakonisht. Brenda 24 orëve u regjistruan 571 të infektuar me koronavirus, nëntë […]

Numër i lartë i rasteve me COVID-19 në Prishtinë, rreth 400 pacientë në ditë kërkojnë ndihmë mjekësore


Në Komunën e Prishtinës vazhdojnë të jenë aktive rreth 3 mijë e 400 raste me COVID-19, ndërsa brenda ditës në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen Emshir, ku trajtohen pacientët me coronavirus në kryeqytet po kërkojnë trajtim mjekësor deri në 400 persona. Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë, Bujar Gashi thotë se gjatë kësaj periudhe në […]

14 mijë e 120 raste aktive me koronavirus në Kosovë


14 mijë e 120 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i përgjithshëm i rasteve aktive është akoma duke u rritur, pas numrit të madh të infektimeve që është duke u raportuar këto kohë. Gjatë ditës së sotme janë shënuar 871 persona të infektuar me COVID-19 dhe 12 të vdekur nga kjo sëmundje. […]

Hyjnë në fuqi masat e reja antiCOVID-19


Tashmë kanë hyrë në fuqi masat e reja të Qeverisë së Republikës së Kosovës me qëllim të kontrollit, parandalimit dhe luftimit të pandemisë COVID–19. Masat e reja janë bërë të ditura në të ardhmen më parë, ndërsa Qeveria e Kosovës ka publikuar të plotë vendimin. Më poshtë mund ta lexoni të plotë njoftimin e Qeverisë: […]

14 mijë e 80 raste aktive me koronavirus në Kosovë


14 mijë e 80 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive është akoma i lartë, pas numrit të madh të të infektuarve të shfaqur kohëve të fundit. Gjatë ditës së sotme, 489 raste dolën pozitivë me koronavirus dhe vdiqën tetë persona nga kjo sëmundje. /familjajone

14 mijë e 284 raste aktive me coronavirus, nga 7 prilli masat e reja


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 94.167 raste nga 447.840 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.926 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 524 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 77.957 raste, ndërsa numri […]

14,307 raste aktive dhe 1,915 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 93.655 raste nga 443.122 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.915 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 465 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 77.433 raste, ndërsa numri […]

Mbi 14 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë


14 mijë e 101 persona janë akoma aktivë me koronavirus. Numri i rasteve aktive është rritur ndjeshëm kohëve të fundit, pas shtimit të infektimeve. Gjatë ditës së sotme, 777 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe 12 pacientë vdiqën nga kjo sëmundje. /familjajone

Shqipëri: Në ditën e shtatë të vaksinimit masiv nis imunizimi i policëve


Pas mantelbardhëv të bardha, të moshuarve, mësuesve, pedagogëve e gazetarëve, ditën e sotme do të imunizohen me vaksinën antiCOVID 600 efektivë nga forcat e policisë në Shqipëri.  Procesi nisi sot në orën 8:00 në stadiumin “Air Albania” më kryeqytet dhe në rrethe. Kryeministri Edi Rama, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe kreu i Policisë së […]

727 pacientë me koronavirus po trajtohen nëpër spitalet e Kosovës


Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) njofton se në klinikat dhe spitalet rajonale të Kosovës, po trajtohen 856 pacientë, prej tyre  727 janë të konfirmuar me sëmundjen COVID-19, ndërsa 129 persona janë të dyshuar, në pritje të rezultateve. Sipas SHSKUK, me gjendje të rënduar shëndetësore janë 33 pacientë, ndërsa 682 pacientë po trajtohen […]

pranë 14 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë


Që nga 13 marsi i 2020-ës kur edhe janë paraqitur dy rastet e para pozitive me COVID-19, s’ i të infektuarve me këtë virus ka shkuar në 92 mijë e 198 raste. Në të dhënat ditore të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) bëhet e ditur se nga infektimi me virusin korona janë […]

Vaksinohet kundër COVID-19 kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri


Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka qenë i pari në këtë komunë që e ka marrë vaksinën anti-COVID-19, në shenjë sensibilizimi për vaksinim të të gjithëve, “Unë i jam paraqitur thirrjes për vaksinim anti-COVID-19 për të filluar sensibilizimin. Me dëshirën time personale do t’ia lejoja një personi më të moshur për t’u vaksinuar, por këtë […]

Nesër nis vaksinimi i personelit shëndetësor në Komunën e Pejës


Në mëngjesin e ditës së nesërme do të nisë vaksinimi i personelit shëndetësor në Pejë, ku tashmë në këtë komunë kanë arritur 1 mijë vaksina. Komuna e Pejës ka bërë të gjitha përgatitjet për të vaksinuar personelin shëndetësor, e që kjo komunë ka rreth 1 mijë profesionistë shëndetësorë. Drejtori i Shëndetësisë Petrit Loci, tha se […]

13 mijë e 804 raste aktive me koronavirus në Kosovë


13 mijë e 804 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i përgjithshëm i rasteve aktive është në rritje, pas numrit të madh të infektimeve të raportuar kohëve të fundit. Gjatë ditës së sotme 923 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe14 të tjerë vdiqën nga kjo sëmundje. /familjajone

Gjilani ka aktualisht 733 raste aktive, 106 prej të cilëve në hospitalizim


Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjilan, nën udhëheqjen drejtorit për Shëndetësi, Selami Xhemaili, ka mbajtur takimin për vlerësimin e situatës për dy ditët e fundit. Xhemaili ka njoftuar se aktualisht Gjilani ka 733 raste aktive, 106 prej të cilëve në hospitalizim. Xhemaili ka apeluar qytetarët dhe bizneset që japin shërbime […]

13,726 raste aktive me koronavirus në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 87.981 raste nga 414.902 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.840 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 602 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 72.415 […]

IKSHPK: Numri i lartë i të infektuarve me COVID-19, pasojë e neglizhimit të masave mbrojtëse


Me 914 raste të reja me COVID-19, Kosova sot ka regjistruar numrin me të madh të personave të infektuar me këtë virus gjatë këtij viti. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës vlerëson se numri i rasteve pozitive dhe vdekjeve nga COVID-19 vazhdon të jetë i lartë dhe brengosës si pasojë e drejtpërdrejtë e neglizhimit […]

OBSh: Kosova po përballet me një valë të re të COVID-19


Edhe këtë javë pasojat nga përhapja e coronavorisit në vend ishin alarmante – për gjashtë ditë u regjistruan 70 të vdekur dhe 4882 të infektuar. Në Organizatën Botërore t ë Shëndetësisë në Kosovë thonë se vendi ynë po ballafaqohet me një fazë të re të Covid-19. Këto ditë Kosova po përballet me rritje të hovshme […]

Mbi 13 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë


13 mijë e 424 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka pësuar rritje, pas shtimit të infektimeve muajin e fundit. Gjatë ditës së sotme 873 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe 11 persona vdiqën nga e njëjta sëmundje. /familjajone

Haziri: 92 qytetarë janë në hospitalizim, apeloj për respektim të masave anti-COVID-19


Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjilan, nën udhëheqjen e kryetarit, Lutfi Haziri, ka mbajtur takimin për vlerësimin e situatës për dy ditët e fundit. Kryetari Haziri ka bërë të ditur se 92 qytetarë të konfirmuar me COVID-19 janë në hospitalizim, derisa bëri të ditur se aktualisht janë 563 raste aktive. […]

​Shqipëri, 13 viktima dhe 472 raste të reja me COVID-19


Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit në Shqipëri janë kryer 2794 testime nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 472 qytetarë dhe 13 të tjerë kanë humbur betejën me sëmundjen e rrezikshme. Më së shumti raste të reja janë konfirmuar në Tiranë 140, pasura nga Shkodra dhe Fieri me […]

12 mijë e 934 raste aktive me koronavirus në Kosovë


12 mijë e 934 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë Numri i përgjithshëm i rasteve aktive është duke u rritur pas shtimit të infektimeve kohëve të fundit. Gjatë ditës së sotme 836 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus dhe kanë humbur jetën 10 persona. /familjajone

12,635 raste aktive dhe 1,776 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 83.012 raste nga 389.791 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.776 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 518 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 68.601 raste, ndërsa numri […]

12,342 raste aktive me koronavirus në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 82.185 raste nga 384.742 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.760 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 352 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 68.083 […]

11,909 raste aktive me Covid-19


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë së Kosovës (IKSHPK) bën të ditur se 11,909 raste janë aktive me Covid-19. Numri total i rasteve pozitive është 81.392 raste nga 379.904 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.752 raste të vdekjes. Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 67.731 raste.

11 mijë e 909 raste aktive me koronavirus në Kosovë


11 mijë e 909 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri rasteve aktive është akoma në rritje, pas shtimit të infektimeve muajin e fundit. Gjatë ditës së sotme 771 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe vdiqën tetë persona nga e njëjta sëmundje. /familjajonë

11,812 raste aktive me koronavirus në Kosovë, IKSHPK bën thirrje për kujdes të shtuar


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 80,621 raste nga 375,967 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1,744 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 744 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 67,065 raste, ndërsa numri […]

377 raste aktive me koronavirus në Gjilan


Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjilan, nën udhëheqjen e nënkryetarit, Arbër Ismajli, ka mbajtur takimin për vlerësimin e situatës për dy ditët e fundit. Në takim u bë e ditur se Gjilani aktualisht ka 377 raste aktive me COVID-19, në ato e sipër ka dalë apeli për qytetarët dhe bizneset […]

14 të vdekur në Shqipëri e 590 raste të reja me Covid-19


14 persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19, në 24 orët e fundit në Shqipëri. Nga 2,994 testime, 590 raste pozitive me koronavirus janë regjistruar, raporton Ministria e Shëndetësisë. Gjatë ditës së sotme janë vaksinuar edhe 2,954 persona.Raste aktive me COVID-19 janë 34,158.

11 mijë e 379 raste aktive me koronavirusi në Kosovë


11 mijë e 379 persona janë akoma të infektuar me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka pësuar rritje gjatë javëve të fundit, pas shtimit të infektimeve që dukuri këto kohë. Në 24 orët e fundit, 709 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe tetë të tjerë vdiqën nga kjo sëmundje. Po ashtu, numri i […]

Humbin jetën 17 persona nga koronavirusi në Shqipëri – konfirmohen edhe 475 raste të reja


17 persona kanë ndërruar jetë nga koronavirusi në Shqipëri në 24 orët e fundit, ndërsa nga 3005 testime të kryera janë konfirmuar 475 raste të reja, njofton Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, sipas së cilës gjatë kësaj periudhe janë shëruar 578 persona. Gjatë ditës së sotme janë kryer 2666 vaksinime antiCovid dhe që nga […]

Mbi 11 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë


11 mijë e 63 persona janë akoma të infektuar me koronavirus në Kosovë. Rritja e numrit të rasteve ka ndikuar edhe në rritjen e rasteve aktive këto kohë. Gjatë ditës së sotme u shënuan 553 të infektuar dhe tetë persona të vdekur nga koronavirusi. /familjajone

10 mijë e 885 raste aktive me koronavirus në Kosovë


10 mijë e 885 persona janë akoma të infektuar me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka pësuar rritje të ndjeshme, pas shtimit të infektimeve javëve të fundit. Gjatë ditës së sotme, 565 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe 6 të tjerë vdiqën nga kjo sëmundje. /familjajone

Pandemia e COVID-19 në Kosovë, kur filloi dhe si u karakterizua?


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Kronologjia e infektimeve në Kosovë daton që prej 13 marsit të vitit 2020. Atë ditë u shënuan dy të infektuarit e parë. Lakorja e të infektuarve s’ ishte shumë e lartë, por marsi kaloi me shumë shqetësim për mënyrën se si do të manifestohej ky virus dhe sa do të ishte […]

​Sot pritet të mbërrijnë në Shqipëri dozat e para të vaksinës AstraZeneca


Sot do të mbërrijnë në Shqipëri 38 mijë e 400 dozat e para të vaksinës antiCOVID-19 AstraZeneca. Lajmin për ardhjen e mbi 38 mijë dozave të vaksinës AstraZeneca e ka bërë të ditur dy ditë më parë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Rama këtë e ka quajtur lajm të mirë duke thënë se menjëherë do […]

10 mijë e 318 raste aktive me koronavirus në Kosovë


10 mijë e 318 persona janë akoma të infektuar me koronavirus. Numri i rasteve aktive ka pësuar rritje të ndjeshme, pas shtimit të infektimeve kohëve të fundit. Gjatë ditës së sotme, 632 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe tetë persona vdiqën si pasojë e kësaj sëmundjeje. /familjajone

388 gjoba për mosrespektim të masave kundër COVID-19


Policia e Kosovës, gjatë 24 orëve të fundit, ka shqiptuar 388 gjoba për mosrespektimin e masave kundër COVID-19. Kështu bën të ditur Policia e Kosovës në raportin 24 orësh. Ndërkohë që numri i rasteve pozitive me COVID-19 ka shënuar ngritje. Në raportin e fundit të Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) bëhet e […]

Shqipëri: 17 të vdekur nga COVID-19, 22-vjeç viktima me moshën më të re


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale e Shqipërisë ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 3035 testime, nga të cilat kanë rezultuar me koronavirus 631 qytetarë, 17 persona të tjerë kanë humbur jetën dhe 714 janë shëruar. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 255 raste në Tiranë, […]

9,761 raste aktive me koronavirus


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur numri total i rasteve pozitive është 74.079 raste nga 335.123 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.668 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 452 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 62.650 raste, […]

9,413 raste aktive me koronavirus në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 73.048 raste nga 329.900 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.649 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 301 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 61.986 raste, ndërsa numri […]

Mbi 8 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë


8 mijë e 703 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka pësuar rritje javëve të fundit, pas shtimit të infektimeve. Gjatë ditës së sotme, 591 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe shtatë të tjerë vdiqën nga kjo sëmundje. /familjajone

Haziri: Gjilani në javën e fundit shënon rritje drastike të infeksionit me COVID-19


Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në konferencën për media të mërkurën, është shprehur se në këtë komunë në javën e fundit ka rritje drastike të infeksionit me COVID-19. Ai tha se burimi i infeksionit në Gjilan janë vizitat për ngushëllime dhe ahengjet e vogla familjare, por jo edhe institucionet shkollore e ato publike. […]

Në Gjilan është rritur numri i të infektuarve me koronavirus, apelohet për respektim të masave


Në Komunën e Gjilanit ka rritje të numrit të infektuarve me Coronavirus, ndërsa është bërë thirrje që të respektohen masat anti-covid. “Kemi një rritje të ndjeshme të rasteve të reja pozitive dhe kjo dëshmon se virusi është ne mesin tonë. andaj, apeloj qytetarët dhe bizneset që japin shërbime që të vazhdojnë t’i respektojnë masat, vendosjen […]

97 të vdekur nga Covid-19 gjatë muajit shkurt


Në muajin shkurt janë regjistruar 97 të vdekur si pasojë e COVID-19 dhe 8559 raste pozitive me koronavirusin e ri. Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët privatë me metodën RT-PCR, gjatë 28 ditëve të kaluar janë testuar gjithsej 70.120 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. […]

7,782 raste aktive me koronavirus në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 69.230 raste nga 307.332 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.599 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 59.849 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 7.782. Kosova akoma […]

Procesi i vaksinimit/ Sot pritet të mbërrijnë 15 mijë vaksina të Pfizer


Ditën e sotme do të mbërrijë një tjetër kontingjent i vaksinave të Pfizer për të vijuar procesin e vaksinimit anti Covid.  Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bëri me dije para disa ditësh se do të mbërrijnë rreth 15 mijë vaksina, që pritet të intensifikojnë procesin. “Pritet që të vijë ngarkesa e radhës së Pfizer ditën […]

7 mijë e 321 raste aktive me koronavirus në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) ka bërë të ditur se numri total i rasteve pozitive është 68.351 raste nga 300.198 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1,592 raste të vdekjes. Në raportin e fundit të ditës së premte të IKSHPK-së, thuhej se numri i përgjithshëm i të shëruarve është gjithsej 59,438 […]

Shqipëri, 21 viktima nga koronavirusi- numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë


Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë shënuar 986 raste të reja me COVID-19 nga 3,691 testime të kryera. Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri bëri me dije se 21 persona kanë ndërruar jetë për shkak të virusit, shifra ditore më e madhe që nga nisja e pandemisë. COVID-19 – Statistika (25 Shkurt 2021) Raste […]

Mbi shtatë mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë


7 mijë e 145 persona janë ende aktivë me koronavirus në Kosovë. Rritja e numrit të rasteve ditore kohëve të fundit ka rritur edhe numrin e rasteve aktive. Gjatë ditës së sotme u shënuan 437 persona të infektuar dhe pesë persona të vdekur. /familjajone

Shqipëri, 19 të vdekur dhe 1,021 raste të reja


Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 1021 raste të reja me COVID-19 në 3897 testime të kryera. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se 19 persona kanë ndërruar jetë për shkak të virusit teksa ka vijuar procesi i vaksinimit me 1134 persona të tjerë. “Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në […]

15 viktima dhe mbi 1 mijë raste të reja me COVID-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë së Shqipërisë ka bërë të ditur bilancin e 24 orëve të fundit me Covid-19 në Shqipëri. Sipas autoriteteve, në 3998 testime kanë rezultuar 1021 raste të reja dhe 15 humbje jete. Në 24 orët e fundit janë shëruar 1085 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 65,403 që nga fillimi […]

6 mijë e 829 raste aktive me COVID-19 në Kosovë


6 mijë e 829 persona janë ende aktivë me koronavirus në Kosovë. Kjo shifër ka filluar të rritet pas shtimit të infektimeve javëve të fundit. Gjatë ditës së sotme u shënuan 368 të infektuar dhe katër të vdekur nga koronavirusi. /familjajone

Zemaj paralajmëron rritje të rasteve me COVID-19 në këtë javë


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj gjatë takimit të Komitetit për vlerësimin e situatës me COVID-19, ka thënë se gjendja me pandeminë në vendin tonë është nën kontroll, por pavarësisht kësaj duhet vazhdimi i masave rigoroze. Zemaj ka shtuar se në dy javët e fundit janë raportuar 4 mijë e 122 raste pozitive, dhe […]

119 raste aktive me COVID-19 në Gjilan


Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, nën udhëheqjen e nënkryetart të Gjilanit, Arbër Ismajli, ka mbajtur takimin për vlerësimin e situatës për dy ditët e fundit. Nënkryetari Ismajli tha se ka një rritje të rasteve të infeksionit, duke shtuar se kjo duhet të shërbej si thirrje për t’u mbrojtur nga COVID-19, duke […]

6,639 raste aktive me koronavirus në Kosovë, IKSHPK apelon për respektim të masave


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 66.380 raste nga 285.900 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.572 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 58.169 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 6.639. Instituti thekson […]

6 mijë e 470 raste aktive me koronavirus në Kosovë


6 mijë e 470 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i të infektuarve ka pësuar ulje ditëve të fundit, përkundër testimeve të shumta që po kryhen. Gjatë ditës së sotme u regjistruan 292 të infektuar me COVID-19 dhe tre të vdekur, në mbi 2 mijë e 800 teste të bëra. Po ashtu, […]

6 mijë e 857 raste aktive me koronavirus në Kosovë


6 mijë e 857 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive filloi të rritej javë më parë, por duket se ditëve të fundit ka një ulje të lehtë të infektimeve. Sot u regjistruan 297 raste të infektimit me koronavirus, ndërsa 311 të tjerë u kuruan nga kjo sëmundje. Pesë persona […]

Në Kosovë, 2.3 për qind e të infektuarve me Covid-19 përfunduan me vdekje


1545 persona kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë, që nga fillimi i pandemisë, e regjistruar në muajin mars. Përkthyer në përqindje, në raport me numrin e të infektuarve, i bie që 2.39 për qind e të infektuarve kanë përfunduar me vdekje. Në total, deri tash në Kosovë janë regjistruar 64 mijë e […]

Mbi 110 milionë raste me COVID-19 në të gjithë botën


Që nga fillimi i pandemisë së COVID-19, 110.053.373 persona në botë janë diagnostikuar me infeksionin e coronavirusit ndërsa 84.871.611 pacientë janë shëruar. Në faqen e internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë sipas të dhënave nga mëngjesi i së dielës, 2.430.153 persona kanë ndërruar jetë në të gjithë botën si pasojë […]

Shqipëri, 15 të vdekur dhe 801 raste të reja me koronavirus


Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri ka pasur 15 persona të vdekur dhe 801 raste të reja me COVID-19. Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në dy spitale rajonale po trajtohen 558 pacientë, 38 në terapi intensive nga të cilët 16 pacientë janë të intubuar. Që prej fillimit të pandemisë numërohen 1,582 të […]

6 mijë e 876 raste aktive me koronavirus në Kosovë


6 mijë e 876 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka pësuar rritje kohëve të fundit, pas shtimit të infektimeve këtë periudhë. Sot u shënuan 249 të infektuar, ndërsa 316 të tjerë u shëndetësuan nga virusi. Gjatë 24 orëve vdiqën tre persona nga koronavirusi, duke e çuar kështu numrin […]

7,036 raste aktive dhe 1,544 të vdekur nga koronavirusi


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 64.341 raste nga 266.585 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.544 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 55.761 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 7.036. Ndryshe, ditë […]

6 mijë e 991 raste aktive me koronavirus në Kosovë


6 mijë e 991 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive kohëve të fundit ka pësuar rritje, pas shtimit të infektimeve javëve të fundit. Gjatë ditës së sotme u shënuan 290 të infektuar dhe 336 të shëruar nga COVID-19. Po ashtu, gjatë ditës së sotme u shënuan edhe katër viktima, […]

Shqipëri, 14 të vdekur dhe 1,105 raste të reja me COVID-19


Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë shënuar 1,105 raste të reja me COVID nga 4,092 testime të kryera. Po ashtu kanë humbur jetën 14 qytetarë në përballje me COVID-19. Janë shëruar 746 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 54,362 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen […]

6 mijë e 693 raste aktive me koronavirus në Kosovë


6 mijë e 693 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive në vendin tonë ka filluar të rritet pas shtimit të infektimeve javëve të fundit. Gjatë ditës së sotme, 249 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe tri raste të vdekjes. /familjajone

Brenda 24 orëve, 532 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19


Qytetarët e Kosovës po vazhdojnë të gjobiten për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Për 24 orë Policia e Kosovës ka shqiptuar 532 gjoba për mosrespektim të masave të masave të vendosura nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalim të përhapjes së virusit korona. Ndërkohë që në vend, aktualisht janë 6 mijë e 714 raste aktive me […]

6 mijë e 714 raste aktive me koronavirus në Kosovë


6 mijë e 714 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numrat e rasteve aktive kanë filluar të rriten, pas shtimit të infektimeve javëve të fundit. Gjatë ditës së sotme, 284 persona rezultuan pozitivë me koronavirus, ndërsa, si pasojë e kësaj sëmundjeje, vdiqën pesë njerëz. /familjajone

Shqipëri, 14 të vdekur dhe 1,052 raste të reja me koronavirus


14 persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit nga koronavirusi në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri tha se ka kryer 3974 testime, prej të cilave 1052 persona kanë rezultuar pozitivë. Në 24 orët e fundit, raportohet të jenë shëruar 585 persona. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 408 pacientë, 18 në […]

6 mijë e 659 raste aktive me koronavirus në Kosovë


6 mijë e 659 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka filluar të rritet, pas shtimit të infektimeve javëve të fundit. Sot u raportuan 318 të infektuar dhe pesë raste të vdekjes nga koronavirusi. Numri total i rasteve pozitive është 61.404 raste nga 242.999 persona të dyshimtë në virusin […]

6 mijë e 560 raste aktive me koronavirus në Kosovë


6 mijë e 560 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Shifra e rasteve aktive ka pësuar rritje javëve të fundit, pas shtimit të infektimeve me koronavirus këto kohë. Sot u regjistruan 341 persona të infektuar dhe tre të vdekur nga COVID-19. /familjajone

124 raste aktive me koronavirus në Gjilan


Komiteti i Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, nën udhëheqjen e drejtorit për Shëndetësi, Selami Xhemaili, ka mbajtur takimin e radhës për vlerësimin ditor të përballjes me pandeminë. Në takim u bë e ditur se Gjilani ka një rënie të rasteve aktive, ku aktualisht janë 124. Komiteti komunal u ka bërë apel […]

6 mijë e 429 raste aktive me COVID-19


6 mijë e 429 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka filluar të rritet, pas shtimit të infektimeve javëve të fundit. Gjatë ditës së sotme u regjistruan 245 raste pozitive me COVID-19  dhe tre të vdekur. /familjajone

Gjilani ka aktualisht 139 raste aktive me koronavirus, apelohet për kujdes të shtuar


Komiteti i Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, nën udhëheqjen e nënkryetarit, Arbër Ismajli, ka mbajtur takimin e radhës, ku është bërë vlerësimi i situatës me virusin në dy ditët e fundit. Nënkryetari Arbër Ismajli tha se pavarësisht se numri i rasteve aktive me COVID-19 ka rënë në 139, ka kërkuar nga […]

6 mijë e 283 raste aktive me koronavirus në Kosovë


6 mijë e 283 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka pësuar rritje, pas shtimit të infektimeve javëve të fundit. Sot u regjistruan 287 të infektuar, 229 të shëruar dhe gjashtë raste të vdekjes. /familjajone

6 mijë e 321 raste aktive me koronavirus në Kosovë


6 mijë persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka filluar të rritet javëve të fundit, pas shtimit të infektimeve këto ditë. Sot u regjistruan 285 persona të infektuar dhe pesë të vdekur nga COVID-19. /familjajone

6 mijë e 211 raste aktive me koronavirus në Kosovë


6 mijë e 211 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka filluar të rritet, pas shtimit të infektimeve javëve të fundit. Gjatë ditës së sotme u regjistruan 342 persona të infektuar, pesë të vdekur dhe 235 të shëruar. /familjajone

Mbi 6 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë


6 mijë e 109 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive në Kosovë ka pësuar rritje javët e fundit, pas rritjes së rasteve këto ditë. Gjatë ditës së sotme u regjistruan 316 persona të infektuar dhe tre të vdekur nga kjo sëmundje. /familjajone

Afro 6 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë


5 mijë e 991 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numrat e rasteve aktive kanë filluar të rriten përsëri, pas një uljeje të lehtë që patën gjatë muajit që lamë pas. Gjatë ditës së sotme u shënuan 301 të infektuar, tetë të vdekur dhe 181 të shëruar. /familjajone