Ç’kuptim kanë shtatë nga sjelljet që ne kopjojmë çdo ditë nga njëri-tjetri


Të imitosh sjelljen e dikujt tjetër është një sjellje që njerëzve i vjen natyrshëm

Jo vetëm që dikur bëhej për të mbijetuar, por gjithashtu shërbente për t’u emancipuar si specie si dhe për të zbuluar se çfarë është e pranueshme në një shoqëri dhe çfarë jo.

Pavarësisht se njerëzimi sot ka evoluar dhe jeta është krejt ndryshe, ne vijojmë të huazojmë “padashje” disa sjellje nga njëri-tjetri. Cilat janë dhe pse e bëjmë këtë?

1. Lumturia

Ne, kemi tendencën të jemi më të lumtur Në qoftë se kemi kontakt direkt me dikë që pjesën më të madhe të kohës përcjell pozitivitet dhe është në paqe me veten. Ky lloj humori është ngjitës në gjithçka ata bëjnë, andaj kushdo ndodhet pranë tyre do të marrë diçka nga energjia në fjalë.

Përshembull, marrim një mësues i cili është shumë entuziast për profesionin e tij. Duke e treguar këtë, do t’i bëjë nxënësit të jenë më të interesuar dhe të ndihen më mirë gjatë kohës që ai shpjegon.

2. Hapja e gojës

Kjo sjellje duket si shenjë empatie nga personi që gjithnjë përsërit këtë gjest, kur ai përballë tij hap gojën.

Në fakt, është thjesht ngjitëse, pasi edhe qentë tanë veprojnë në të njëjtën mënyrë Në qoftë se na shohin duke hapur gojën.

3. Blerja e ushqimeve “të mira”

E keni parasysh që kur e dimë që dikujt s’ i lejohen ëmbëlsirat, ne përpiqemi të mos hamë asgjë të ëmbël para tij/saj? Kjo ngase në momentin që shohim dikë me një akullore, çokollatë apo diçka tjetër në dorë, truri aktivizon neuronet pasqyrë dhe kërkojmë të konsumojmë fiks të njëjtën gjë.

4. Sjellje të përgjithshme sociale

Shpesh, ne kemi tendencën për të imituar sjelljen e shokëve apo njerëzve që kemi pranë, për të krijuar një raport edhe më të ngushtë, shkruan Anabel.

Në të shumtën e rasteve e bëjmë edhe pa e kuptuar. Përshembull, të martuarit prej shumë vitesh mund t’i shihni të bëjnë mimika të njëjta me njëri-tjetrin dhe reagime të ngjashme dhe kjo sjellje rritet me kalimin e kohës.

5. E qeshura

Thonë se e qeshura është ngjitëse dhe në fakt, ashtu është vërtet. Kur dëgjojmë dikë duke qeshur, në nisim të qeshim me të, ndoshta dhe pavetëdije, për shkak të energjisë pozitive që shkaktohet.

Postime të ngjashme

Punëtorët shëndetësorë që u vaksinuan me AstraZeneca tregojnë çfarë efektesh anësore kanë pasur


Efektet e zakonshme anësore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca janë paraqitur te një pjesë e punëtorëve shëndetësorë në vend. Temperaturë, lodhje e reaksione tjera janë paraqitur në ditët e para pas vaksinimit te punëtorët shëndetësorë. Ata tregojnë se gjendja e tyre tani është e mirë.

Temperaturë, ethe, lodhje e simptoma tjera, iu shfaqën punëtorëve shëndetësorë pas marrjes së vaksinës kundër COVID-19. Megjithatë, këto simptoma vlerësohen normale pas marrjes së vaksinës. Punëtorët shëndetësorë kanë treguar për Express se pas vaksinimit kanë pasur simptoma të lehta, por që tashmë ato i kanë kaluar dhe gjendja e tyre është e mirë.

Kryetari i Odës së Mjekësve të Kosovës, Pleurat Sejdiu, pas marrjes së vaksinës Anti-COVID të dielën, ka pasur temperaturë e lodhje.

Megjithatë, për këto simptoma, ai është lajmëruar para se të merrte vaksinën.

Sejdiu ka treguar se simptomat kanë qenë normale dhe të menaxhueshme.

“Të dielën unë jam vaksinuar dhe kam pasur reagime, temperaturë të menaxhueshme dhe lodhje. Ne na kanë lajmëruar para se të vaksinoheshim për këto simptoma. Ato janë normale dhe s’ ka asgjë serioze”, ka thënë ai.

Sejdiu ka deklaruar se as si Odë e Mjekëve s’ kanë marrë ndonjë ankesë për përkeqësim të gjendjes shëndetësorë të punëtorëve tjerë të vaksinuar.

“deri më tani s’ kemi asnjë ankesë, dhe brenga e vetme e jona është numri jo i kënaqshëm i të vaksinuarve. Simptomat janë raportuar si simptoma normale, asgjë serioze. ndërsa, s’ kemi pasur informacione as për raste të cilat pasi janë vaksinuar janë infektuar”, ka deklaruar ai.

Edhe drejtori i Klinikës së Pulmologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Musa Hoxha është vaksinuar kundër COVID-19.

Ai ka treguar për Express se gjatë javës së kaluar është vaksinuar kundër këtij virusi dhe se ka pasur simptoma të lehtë pas marrjes së vaksinës.

Ai ka thënë se ka pasur edhe ankesa nga punëtorët shëndetësorë të kësaj klinike, por që këto simptoma janë normale pas marrjes së vaksinës.

“Ka pasur ankesa të cilat janë normale për një vaksinë. Unë jam vaksinuar të enjten dhe kam pasur simptoma të lehta gjatë natës, të zakonshme. Tani jam mirë dhe në përgjithësi procesi ka shkuar mirë”, ka thënë ai.

ndërsa, nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli ka thënë se deri tani s’ kanë marrë asnjë ankesë nga personat që janë vaksinuar kundër COVID-19.

Ai ka treguar se si komunë janë furnizuar me 980 vaksina dhe po vazhdojnë vaksinimin e punëtorëve shëndetësorë.

“Ne jemi furnizuar me 980 vaksina. s’ kemi pasur raste që janë ankuar, të paktën ne s’ jemi të njoftuar që dikush është ankuar pas marrjes së vaksinës. Po ashtu s’ kemi informacione as që virusi është kthyer te dikush që e ka marrë vaksinën. ndërsa, gjendja me pandeminë vazhdon të jetë e ngjashme”, ka thënë ai.

Zyrtarë për media në Ministrinë e Shëndetësisë kanë thënë po ashtu për gazetën se zyrtarisht s’ është raportuar për ndonjë efekt të rëndë pas vaksinimit me vaksinën e AstraZenecas.

Nga kjo ministri është thënë se në momentin që do të raportohen raste të tilla, grupi për monitorim të këtyre efekteve do të merret me rastin.

“s’ ka zyrtarisht raportime për ndonjë efekt të rëndë pas vaksinal nga vaksinimi me AstraZeneca në Kosovë. Në momentin që raportohet tek mjeku familjar apo mjekët e emergjencës, grupi për monitorim të këtyre efekteve do të merret me rastin”, është thënë për gazetën.

ndërsa, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka deklaruar sot para mediave se vaksina është e sigurt dhe s’ ka efekte serioze.

Ai ka thënë se s’ ka pasur efekte serioz te asnjë nga ata që janë vaksinuar deri tani.

Kujtojmë që temperatura, lodhja, dhimbja e kokës dhe e muskujve, ethet e simptoma tjera të lehta, janë vlerësuar si efekte të zakonshme anësore pas marrjes së vaksinës së AstraZenecas.

Postime të ngjashme

Reagon mamia Bule Elezi ndaj postimit të Adrian Kastratit: Ai s’mund të jetë as profesor, as deputet


Pas postimit të mbrëmshëm të deputetit të PDK-së, njëkohësisht edhe profesorit në UP, Adrian Kastratit, ku iu referua me gjuhë fyese Vjosa Osmanit, ka pasur mjaft shumë reagime edhe nga shoqëria civile.

Ndër personat që reagoi, duke e dënuar gjuhën aspak të përshtatshme të Kastratit drejtuar presidentes, ishte edhe mamia Bule Elezi.

“Prof. Ardian Kastrati, deshta me te thanë që…

Edhe unë jam fshatare ngase prind i kam nga fshati, ani pse kam lind e jam rritë në sheher.

Me duar e këmbë që i kemi të trasha e të holla punojmë e ofrojmë shërbime shëndetësore për popullin dhe familjarët tuaj

Fytyra na u ka skuq, e që shumë si ti kanë pengu proceset e zhvillimit në vend kur jemi ndier në siklet shpesh herë nga mungesa e medikamenteve që është dashtë me ble qytetarët.

Ai s’ mund të jetë më profesor e as deputet! PIKË”, shkroi ajo në Facebook.

Postime të ngjashme

Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit”


Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit”

Izolimi si pasojë e pandemisë, përveç efekteve negative dhe “mbytjes” së jetës dinamike, ka hapur edhe shumë shtigje mendimi për ide kreative rreth asaj se si të kalohet koha në karantinë.

Lojërat e ndryshme në kushte shtëpie, larg përdorimit të teknologjisë, ishin zgjidhje inteligjente, ku koha kalohej pranë familjes dhe argëtoheshin të gjithë anëtarët.

E, kur flitet për idetë dhe lojërat kreative, s’ka se si të mos na shkojë ndërmend kanali në Youtube “Erida dhe Blini”, që tash bën një vjet nga hapja e tij, e i cili sjell gjithmonë gjetje interesante për zhvillimin e ndonjë loje, ashtu që familjet e tjera frymëzoheshin t’i bënin të njëjtat sfida të lezetshme.

Enkas për Familja Jonë, mami i Eridës dhe Blinit, njëkohësisht edhe ideatorja për hapjen e këtij kanali në Youtube, Ermira Hajda-Hamza, tregon për udhën se si u arrit deri këtu dhe sukseset e kanalit në fjalë.

“Kanalin në Youtube dhe rrjete shoqërore, Facebook dhe Instagram, e kemi hapur më 17.3.2020, pak ditë pasi kemi hyrë në izolim total nga pandemia. Duke pasur një jetë shume dinamike dhe përnjëherë jemi mbyllur në banesë, pa oborr pa hapësira për ta kaluar kohën. Kemi vendosur të merremi me aktivitete për fëmijë, që t’i largohemi teknologjise edhe ne”, thekson ajo për portalin Familja Jonë.

“Qëllimi ka qenë  të japim  një kontribut për komunitetin ,në një kohë të vështirë për të gjithë. Prindërit, sidomos ata që kanë jetuar në banesa, s’kanë pasur ide çka të bëjnë me fëmijët e tyre, dhe ne iu kemi sugjeruar aktivitete, punime, lojëra ,eksperimente, në mënyrë që të ndikojmë  te zhvillimi i fëmijëve (motorik, mendor, imagjinar)”

Në mes batutash, ajo tregon edhe për ndarjen e roleve brenda familjes, ku ajo vetë bën  skenarin për fëmijët, ndërsa bashkëshorti montazhën dhe drekën.

“Si familje 4 anëtarëshe i kemi ndarë rolet: fëmijët ishin protagonostët e videove, unë ideatorja, skenaristja dhe kameramanja, ndërsa bashkëshorti bënte montazhën dhe drekën”.

Sigurisht, një projekt i tillë ka pasur edhe reagime të mira nga shikuesit, për rrjedhojë edhe suksesi i këtij kanali s’ ka munguar.

 “Pritja nga njerëzit ka qenë fantastike.  Menjëherë pas 2 javësh kanë filluar  televizionet vendore të na ftojnë në  intervista:T7, RTK, RTV 21, Klan Kosova.  Suksesi i parë ka qenë ftesa nga Gjirafakids fillimisht, e pastaj kemi kaluar në gjirafa video”, shtoi ajo.

Tashmë “Erida dhe Blini me mamin” është një rubrikë e përjavshme e emisionit Familja Jonë, ku cdo të shtunë dy vogëlushët, së bashku me mamin e tyre, na prezantojnë gjëra interesante.

“Sara (autorja e emisionit Familja Jonë) na ftoi të jemi pjesë e emisionit Familja Ime ne Klan Kosova për 3 muaj. Këtu videove iu bashkova edhe unë, në mënyrë që ndikimi me qenë më i madh te prindërit, që ata të kalojnë kohë me fëmijët. Nga suksesi i këtij emisioni, ka ardhur edhe ftesa të jemi pjesë e përhershme e emisionit dhe portalit Familja Jonë” , përfundoi ajo.

Kur është shënuar vetëm një vit që nga krijimi i kanalit në Youtube, shikuesit akoma kanë cfarë të presin nga Erida dhe Blini, pasi kreativiteti nga ta s’ do të mungojë kurrë.

Postime të ngjashme

SBASHK me aktivitete të shumta kujton dhe uron ditën e mësuesit


SBASHK-u me anë të një komunikate për media ka uruar të gjithë mësimdhënësit për  7 Mars.

SBASHK në komunikatën drejtuar mediave thotë se “duke uruar gjithë të punësuarit në arsim për ditën e madhe të tyre i kujton se do të vazhdojë të jetë zëri i tyre dhe në përpjekje për realizimin e kërkesave legjitime do t’jep gjithmonë përparësi dialogut me institucionet, por në mungesë të vullnetit të palës tjetër për marrëveshje, atëherë, si në të kaluarën edhe tani e gjithmonë, do të ketë reagime e veprime sindikale ashtu siç do të vendos anëtarësia e SBASHK-ut”.

“Në vitet e kaluara SBASHK organiKzonte aktivitete të shumta nëpër komuna e Universitete dhe bënte përmbylljen e këtyre aktiviteteve me Manifestimin madhështor në Pallatin e sporteve ‘1 Tetori’ për të festuar 7 Marsin e për të shprehur respektin meritor për kontributin e lartë të pishtarëve të dijes. Këtë vit për shkak të situatës nga pandemia ky Manifestim s’ u mbajt në Prishtinë, por u shpërnda nëpër gjithë komunat e Kosovës dhe në Universitete”, thotë SBASHK-u.

Tutje, SBASHK-u ka dhënë detaje rreth organizimeve që kanë bërë për ditën e mësuesit.

“Kështu të premten dhe të shtunën, SBASHK-u organizoi nëpër komunat e Kosovës ceremoni festive me kolegët e pensionuar nga marsi i vitit të kaluar e këndej, që kanë punuar me vite e dekada në çerdhe, Arsimin Parauniversitar apo Universitete, duke u ndarë mirënjohje për punën dhe përkushtimin e tyre e duke kujtuar me fjalë rasti kontributin e lartë të pishtarëve të dijes që nga shkolla e parë shqipe e deri në ditët e sotme”.

Gjithashtu, në njoftim thuhet se në takime është diskutuar edhe për sfidat që janë në arsim.

“Në këto takime festive është folur edhe për sfidat dhe angazhimin në shërbim të arsimit nëpër vite e dekada dhe me krenari është vlerësuar se SBASHK-u ka arritur të realizojë në tërësi kërkesat e anëtarësisë dhe kështu do të vazhdohet edhe sot e gjithmonë.
SBASHK-u duke uruar gjithë të punësuarit në arsim për ditën e madhe të mësuesit dhe shkollës shqipe kujton subjektet politike dhe liderët se kishin deklaruar vazhdimisht se arsimin e kanë prioritet, por me të ardhur në pushtet s’ e kanë dëshmuar këtë.

SBASHK-u do të vazhdojë të jetë zëri i tyre dhe në përpjekje për realizimin e kërkesave legjitime do t’ jep gjithmonë përparësi dialogut me institucionet, por në mungesë të vullnetit të palës tjetër për marrëveshje, atëherë, si në të kaluarën edhe tani e gjithmonë, do të ketë reagime e veprime sindikale ashtu siç do të vendos anëtarësia e SBASHK-ut”.

Postime të ngjashme

Depresioni Tek Gratë – Pesë Gjëra Që duhet Të Dini Patjetër


Trishtimi dhe mërzia janë reagime normale të kohëve të vështira që gjithkush kalon në jetë.

Mërzitja është një reagim që kalon shpesh, por ajo ndryshon kryekëput nga depresioni.

Ky i fundit është një sëmundje mjekësore që shfaqet me disa simptoma të cilat ndikojnë në mënyrën e të menduarit, ndjenjave dhe përballjes me aktivitetet ditore.

Këtu përfshihet edhe gjumi, ushqyerja apo puna.

Depresioni është më i përhapur tek gratë se tek burrat.

Kjo ndodh për shkak të disa faktorëve biologjikë, hormonalë dhe socialë që prekin gratë.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni 5 gjëra shumë të rëndësishme që duhet të dini patjetër për depresionin që prek gratë.

Depresioni Është Një Problem Mjekësor

Simptomat e depresionit mund të ndërhyjnë negativisht tek aftësia e grave për të punuar, fjetur, ngrënë dhe shijuar jetën.

Shkaqet  depresionit janë akoma të panjohura por ka disa studime që sugjerojnë se kjo sëmundje shkaktohet si pasojë e një kombinimi faktorësh genetikë, biologjikë, mjedisorë dhe fiziologjikë.

Shumica e njerëzve të prekur nga depresioni kanë nevojë për trajtim mjekësor që të shërohen.

Me Depresionin s’ Bëhet Shaka

Miqtë dhe familjarët e të prekurve me depresion mund ta mendojnë si një problem nga i cili mund ta mbledhësh veten.

Depresioni s’ shërohet vetëm duke qenë pozitivë apo duke u përpjekur fort për të qenë të lumtur.

Depresioni s’ është shenjë dobësie e një personi apo një e metë e karakterit.

Njerëzit që vuajnë nga depresioni kanë nevojë për trajtim mjekësor.

Pacientët që vuajnë nga depresioni kanë nevojë për mbështetje emocionale, mirëkuptim, përmbajtje dhe kurajo.

Ndjenjat e tyre s’ duhen anashkaluar.

Lexoni këtu si të përballoni stresin.

Mësoni këtu mbi vitaminat dhe mineralet që ju duhen.

Depresioni Kalohet Vetëm Me trajtim Mjekësor

Po qe se mendoni se vuani nga depresioni, është e udhës të vizitoheni tek një mjek dhe të mos bëni vetë-diagnostikim.

Ndonjëherë, disa medikamente dhe disa sëmundje siç janë ato të tiroides mund të shfaqen me simptoma të ngjashme me depresionin.

Një vizitë tek mjeku mund të shmangë çdo konfuzion të mundshëm.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, depresioni është një sëmundje që shërohet vetëm më trajtim mjekësor.

Depresioni Dhemb

Mërzia dhe trishtimi mund të jenë pjesëza të vogla të depresionit.

Por në të vërtetë, njerëzit e depresionuar s’ janë të mërzitur.

Ato përjetojnë simptoma fizike si dhembjet e ndryshme, kontraktimet apo problemet me oreksin dhe tretjen.

Një person që vuan nga depresioni has probleme me gjumin dhe zgjimin dhe ndihet gjithnjë i lodhur.

Po qe se keni përjetuar simptoma e mëposhtme për të paktën 2 javë, atëherë ndoshta mund të jeni prekur nga depresioni.

Ndjesi ankthi ose boshllëku,

Ndjesia e të qenit të pashpresë ose pesimistë,

Acarim,

Ndjenjë faji, braktisjeje dhe të qenit pa vlerë.

Mungesë energjie dhe lodhje

Vështirësi në fjetje, zgjim ose fjetje për orë të gjata,

Humbje interesi për aktivitetet e pëlqyera më parë,

Vështirësi në përqendrim, kujtesë apo vendimarrje,

Ndryshime në oreks,

Mendime që kanë të bëjnë me vetëvrasjen ose vdekjen,

dhimbje të ndryshme trupore pa ndonjë shkak fizik.

Është shumë e rëndësishme që gjatë takimit me mjekun të jeni të sinqertë, të qartë dhe të përpiktë në mënyrë që të merrni trajtimin e duhur.

Disa Lloje Të Depresionit Prekin Vetëm Gratë

Gratë pësojnë ndryshime dramatike fizike dhe hormonale.

Ato ndodhin gjatë periudhës pas lindjes, para menopauzës apo ciklit menstual.

Depresioni pas lindjes është një problem shumë serioz dhe mund të shkaktojnë vështirësi të mëdha për nënën e re.

Simptomat e depresionit s’ janë të njëjta për çdo grua dhe ashpërsia e tyre varet nga individi dhe organizmi.

Depresioni Është I Kurueshëm

Depresioni mund të kurohet me medikamente dhe terapi me psikiatrin.

Po qe se këto dy trajtime s’ funksionojnë atëherë njeriu ka nevojë për trajtime të tjera që stimulojnë trurin

Këshilla e AgroWeb.org është që patjetërt të konsultoheni me mjekun./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Kërcitja e Dhëmbëve – Shkaqet e Rrezikshme Dhe Zgjidhjet Natyrale Që Mund T’i Provoni


Kërcitja e dhëmbëve kur jeni në gjumë, ose siç e quajnë mjekët: bruksizmi, nënkupton një sinjal të emocioneve të ndrydhura.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të gjeni arsyet përse shumë njerëz vuajnë nga bruksizmi dhe cilat janë zgjidhjet natyrale.

Çfarë është kërcitja e dhëmbëve gjatë gjumit?

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, ky është një shqetësim mjekësor që s’ arrihet të zbulohet lehtësisht.

Shpesh ata që viajnë nga kërcitja e dhëmbëve s’ e vënë re një gjë të tillë, vetëm pas një kohe të gjatë fillojnë të ndjejnë simptomat.

Një nga simptomat e para është zgjimi me dhimbje të forta të nofullave. Nëse lihet e patrajtuar, kërcitja e dhëmbëve arrin të shkaktojë enjtje të gjendrave limfatike që gjenden në qafë.

Gjithashtu kërcitja e dhëmbëve shkakton kriza të forta dhimbjesh në zonën e tëmthave, tension të shtuar në nyjet lidhëse të nofullave, përtypje të keqe të ushqimit, erë të keqe orale.

Simptoma që mund të evidentohen me anë të analizave dentare.

Nëse lihet i patrajtuar ky fenomen mund të përkeqësohet deri në dëmtimit të shëndetit të dhëmbëve por dhe në deformimin e nofullave.

Si mund ta kuptoni Nëse jeni të prekur nga kjo sëmundje?

Një nga mënyrat më të thjeshta, është vizita tek dentisti, kështu do të kuptohet dhe gjendja e shëndetit të dhëmbëve.

Mosha është një faktor shumë i rëndësishëm, pasi me kalimin e viteve dhëmbët dhe mishërat e dhëmbëve kërkojnë një përkujdesje më të vëmendshme.

Kjo vjen si pasojë e një dobësimi natyral të smaltit dhe strukturës së dhëmbëve, si pasojë e konsumimit të tyre gjatë viteve. Kështu dhëmbët janë më të ndjeshëm ndaj faktorëve të jashtëm.

Vizitat tek dentist arrijnë që të kapin që në fazat e para këtë problem, dhe të fillojnë me trajtimin e tij.

Kërcitja e dhëmbëve e shpjeguar në fushën e psikologjisë

Sipas informacioneve të AgroWeb.org, gjithçka lidhet me gjendjen emocionale dhe me stresin të cilin s’ e shprehim.

Duke qenë se kërcitja e dhëmbëve është diçka e pavullnetshme, një gjendje e rënduar psikologjike ndikon në përkeqësimin e problemit.

Kur jemi në gjumë, s’ arrijmë t’i kontrollojmë emocionet e akumuluara gjatë ditës. Shumë njerëz i përjetojnë me anë të ëndrrave, të tjerë si reagime fizike.

Emocionet gjatë orëve kur jemi të vetëdijshëm, kanë qenë të shtypura, dhe në momentin kur ne flemë, ato lirohen.

Personat që kërcasin dhëmbët, sipas të dhënave të AgroWeb.org, e kanë të vështirë të kontrollojnë ndjenjën e inatit.

Kërcitja e dhëmbëve është në një farë mënyrë ‘veçanti’ e personave që inatosen dhe që këtë inat e mbajnë gjatë të shtypur brenda vetes.

Po Nëse i kërcisni dhëmbët gjatë ditës?

Disa personave u ndodh që të kërcasin dhëmbët dhe gjatë ditës, diçka e tillë tregon që problem është më i rëndë.

Nëse ju ndodh që t’i kërcisni dhëmbët gjatë ditës, duhet me patjetër të kërkoni këshillën e mjekut.

Çfarë të bëni Nëse kërcisni dhëmbët?

Si fillim duhet të kuptoni Nëse vuani nga një problem i tillë.

Shumë nga ne mund të jenë të prekur por s’ e kuptojnë. Nëse e dyshoni, bëni një vizitë mjekësore.

AgroWeb.org ju këshillon që të përzgjidhni me kujdes specialistin që do t’iu trajtojë.

Dentisti mund të trajtojë deri në një farë pike dëmtimin e dhëmbëve.

Por problemet e brendshme, siç janë shtrembërimi i nofullave që më pas shkakton mos përtypjen e duhur të ushqimit, kanë nevojë për specialist të tjerë.

Mjekët ORL janë ata që mund të përcaktojnë saktë dhe dëmet në lidhjet e muskujve dhe nyjeve në zonën e gojës, nofullave dhe qafës.

Nëse ju zgjidhni vetëm problemet e dukshme si shëndeti i dhëmbëve dhe kafshimi i duhur i nofullave, rrezikoheni nga simptomat e fshehura.

Këto simptoma lidhen me nervozizmin, krizat e panikut dhe me depresionin. andaj është e rëndësishme që të merreni dhe me gjendjen psikologjike.

Mundohuni të gjeni një mënyrë për të çliruar emocionet.

Mund të merreni me ndonjë sport, aktivitet fizik të çfardoshëm, kështu fokusi i trurit do të zhvendoset dhe trupi do të arrijë të qetësohet. /AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Muskuli që Mbron Shëndetin e Trupit dhe Mendjes – Si Ndikon në Organizëm


Mirëqenia jonë psikologjike varet nga një sërë faktorësh, përfshirë këtu muskulin e quajtur psoas i cili sipas shkencëtarëve njihet si “muskuli i shpirtit.”

Ky muskul i rëndësishëm  ndodhet pranë kockës së legenit.

Ai  është i nevojshëm për fleksibilitetin e gjymtyrëve të sipërme, lëvizshmërisë, ekuilibrin dhe funksionin e tyre në përgjithësi.

Muskuli Psoas dhe Roli i Tij në Shëndet

Muskuli psoas është një mbështetje e fortë për qëndrimin e duhur të trupit gjatë shtendosjes.

Sipas specialistëve, ky muskul është i lidhur fort me qëndrueshmërinë fizike.

Është i vetmi që lidh shtyllën kurizore me këmbët.

Muskuli lidhet edhe me diafragmën që rregullon frymëmarrjen dhe përbën pikënisjen e një sërë simptomave fizike, që janë të lidhura fort me frikën dhe ankthin.

Kjo  vjen ngaqë ky muskul gërshetohet me strukturën e trurit, përgjegjëse për reagime të menjëhershme, të pamenduara të lidhura me luftën për mbijetesë.

Stili i Jetesës dhe Muskuli Psoas

Stili modern i jetesës e ka ngërthyer këtë muskul duke e stresuar dhe shtrënguar fort.

Me stilin e jetesës, specialistët të cilëve u referohet AgroWeb.org,  nënkuptojnë gjithçka që është pjesë e ditës sonë.

Sedilja e makinës, rrobat e ngushta, karriget, këpucët, të gjitha çrregullojnë qëndrimin e trupit, lëvizjet tona natyrale dhe këtë muskul të rëndësishëm.

Stresi kronik shkakton shumë sëmundje që prekin gjunjtë, gjymtyrët, mesin, frymëmarrjen dhe tretjen.

Muskuli psoas ka një ndikim të fortë në ndjenjat tona dhe sjelljen tonë.

Rrjedhimisht, Po qe se jemi gjithë kohën të stresuar, pasojat do të bien në marrëdhëniet tona personale, gjendjen emocionale, humorin dhe shëndetin.

Sipas specialistëve të AgroWeb.org kur muskuli psoas është në vështirësi, njeriu vuan nga dhembjet e mesit, ankthi, drobitja dhe dhembjet e gjurit.

Për më tepër, ky muskul shkakton frikë të pajustifikuar dhe tension fizik dhe emocional.

Zgjidhja për zbutjen e tensionit në këtë muskul qëndon tek aktiviteti fizik në përgjithësi dhe joga në veçanti.

specialistët theksojnë se përveç stresit dhe tensionit emocional, dhembjet që shkaktohen nga ky muskul i kontraktuar s’ duhen injoruar.

Njerëzit me këtë muskul të kontraktuar mund të vuajnë nga depresioni, dhembjet e gjurit,  dhimbje kronike të mesit dhe çrregullime të tretjes dhe frymëmarrjes./AgroWeb.org

 

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe s’ ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/?term=psoas+muscle

Postime të ngjashme

Vaksinat janë shumë të sigurta, vlerëson rregullatori britanik i barnave


Vaksinat nga Pfizer-BioNTech dhe nga Oksford-AstraZeneca që iu jepen miliona njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar nga Shërbimi Shëndetësorë Kombëtar janë jashtëzakonisht të sigurta, me disa efekte anësore të pritshme, vlerëson rregullatori britanik i barnave.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, rregullatori vlerësoi raportet e sigurisë nga gati shtatë milionë doza të dhëna deri më 13 janar – kryesisht me ato të Pfizer.

Bëhet e ditur se u raportuan rreth 22,820 reagime të dyshuara dhe se ishin prekur rreth tre në çdo 1,000 njerëz të vaksinuar.

Pothuajse të gjitha rastet ishin të lehta, të tilla si lëndimi i krahut ose sëmundje e ngjashme me gripin.

Këto pasoja s’ janë vetë sëmundja, por reagimi i trupit ndaj vaksinës.

Njerëzit zakonisht bëhen më mirë brenda dy ditësh, thotë Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA).

Reaksione të rënda alergjike ndaj vaksinës Pfizer-BioNTech mund të ndodhin por janë shumë të rralla – midis një dhe dy rasteve për 100 mijë doza të administruara, vlerësojnë specialistët.

MHRA ka marrë 101 raporte të lidhura me alergjinë.

Mjekët tashmë thonë se s’ duhet ta marrin vaksinën njerëzit me një histori të reaksioneve të rëndësishme alergjike ndaj përbërësve tek vaksina e Pfizer-BioNTech.

Profesori Munir Pirmohamed, një mjek i cili ka vlerësuar sigurinë e vaksinës në saje të Mbretërisë së Bashkuar tha se përfitimet janë më të mëdha se rreziqet.

“Është jashtëzakonisht e sigurt. Unë e them këtë edhe për familjen time”, u shpreh ai. 

Postime të ngjashme

Vuani nga Alergjia apo Intoleranca Ushqimore – Zbulojeni Këtu


Konsumi i disa ushqimeve mund të shkaktojë një sërë reagimesh fizike të cilat janë të zakonshme dhe ndodhin shpesh.

Këto reagime fizike shpesh ndodhin si pasojë e intolerancës ushqimore dhe jo domosdoshmërisht për shkak të një alergjie ndaj ushqimit.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për dallimin mes alergjisë ushqimore dhe intolerancës ushqimore.

Çfarë Është Intoleranca Ushqimore

Sipas specialistëve të AgroWeb.org, intolerance ushqimore është një reagim i trupit, shpesh i vonuar, ndaj një ushqimi apo pijeje.

Ky reagim mund të ndodhë edhe si pasojë e një substance artificiale të shtuar në ushqim, apo përbërësi të caktuar që shkakton disa shqetësime në organe apo sistemet e organizmit.

Simptomat e intolerancës ushqimore shpesh mund të ngatërrohen me atë të alergjisë.

Çfarë Është Alergjia Ndaj Ushqimit

Alergjia  ndodh kur sistemi imunitar reagon në mënyrë të pazakontë ndaj një ushqimi të caktuar.

Reagimet alergjike mund të jenë serioze, problematike dhe kërcënuese për jetën.

Simptomat mund të prekin pjesë të ndryshme të trupit në të njëjtën kohë.

Disa prej simptomave më të zakonshme janë : ndjesia e kruarjes në brendësi të gojës, fytit ose veshëve.

Nëse njëri prej jush vuan nga intoleranca ushqimore, atëherë ju mund të hani sasi të vogla të atij ushqimi të caktuar pa pësuar ndonjë shqetësim.

Ju mund të arrini edhe të parandaloni reagimet e trupit.

Për shembull, Nëse keni intolerancë ndaj laktozës, ju mund të pini qumësht pa laktozë ose të merrni pilula përkatëse për të lehtësuar tretjen.

Shkaqet E Intolerancës Ushqimore Përfshijnë:

specialistët e AgroWeb.org kanë identifikuar disa prej shkaqeve më të përhapura të intolerancës ushqimore.

Bëhet fjalë për:

Mungesën e një enzime të caktuar që ndihmon në tretjen e plotë të një ushqimi.

Sindromën e zorrës së irrituar e cila shkakton konstipacion, kontraktime dhe diare.

Ndjeshmërinë ndaj shtesave artificial siç mund të jenë ato tek frutat e thata, vera e të tjerë.

Stresin dhe faktorët psikologjikë, roli i të cilëve është akoma i paqartë.

Nëse ju keni një reagim të pazakontë pas ngrënies së një ushqimi, konsultohuni me një mjek për të përcaktuar Nëse bëhet fjalë për një intolerancë apo alergji./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Si Është Të Vaksinohesh Kundër Covid-19


Ky pa dyshim ka qenë një vit stresues, por lajmet në lidhje me vaksinat COVID-19 më në fund na kanë dhënë dritën e shpresës që kemi pritur.

Sigurisht që jemi gjithashtu mjaft kuriozë të mësojmë se si trupat tanë mund të reagojnë ndaj kësaj vaksine, përse në fund të fundit s’ është një shkop magjik.

Ja çfarë AgroWeb.org ka mësuar nga ata që merren me administrimin vaksinave edhe nga ata që janë vaksinuar tashmë.

Ekzistojnë dy vaksina të ndryshme të aprovuara aktualisht për përdorim emergjent, njëra e prodhuar nga kompania biofarmaceuitke Pfizer-BioNTech dhe tjetra nga kompania bioteknologjike Moderna.

Të dyja përdorin një teknologji të re vaksinimi të njohur si “receptori rna” dhe të dyja kërkojnë dy doza të realizuara njëra pas tjetrës, në një hapësirë kohore të caktuar ndërmjet tyre.

Ndryshe nga vaksinat tradicionale që përdorin një fragment ose version të dobësuar të virusit, vaksinat e ARN-së s’ përmbajnë asnjë pjesë të virusit. Në vend të kësaj, ato dërgojnë një mesazh në qelizat tona, të cilit sistemi ynë imunitar i përgjigjet duke prodhuar antitrupat që na duhen, pa pasur nevojë të marrim doza të virusit COVID-19.

Pavarësisht nga teknologjia e re, raportet e hershme tregojnë reagime të trupit  të ngjashme me ato të gripit.

Disa efekte anësore të mundshme janë:

-dhimbje ose ënjtje në krah

-Ethe

-Të dridhura

-Lodhje

-dhimbje koke

Jo shumë ndryshe nga çdo vaksinë tjetër, apo jo?

Yasir Batalvi, një burrë i cili ishte pjesë e provave klinike për vaksinën Moderna, tregoi për CNN përvojën e tij. Ai tha se dozën e parë të vaksinës, e ndjeu si pickim të lehtë në krah dhe i shkaktoi pak dhimbje. “Ishte diçka e menaxhueshme, por për disa minuta s’ mund ta ngrija dot krahun lart”, shpjegoi ai.

Pas dozës së dytë, Batalvi tha se kishte pak ethe, të dridhura dhe lodhje, por mjekët i thanë që të mos shqetësohej përse kjo ishte një shenjë që vaksina po bënte pikërisht atë që duhej. Ditën tjetër Batalvi tha se ndihej mirë, gati për të filluar rutinën e tij ditore.

Mjekët shpjegojnë gjithashtu se edhe Po qe se s’ i ndjeni këto efekte anësore nga vaksina, s’ do të thotë se ajo s’ po e bën punën e saj.

Edhe pse rastet e reaksioneve alergjike mund të ndodhin me çdo vaksinë, në këtë rast ato kanë qenë jashtëzakonisht të rralla. Këto raste ndodhin menjëherë pasi bëhet vaksina dhe kjo është një nga arsyet që mjekët zakonisht i detyrojnë njerëzit të presin për rreth 15 minuta pasi vaksinohen. Disa njerëz gjithashtu kanë ndjerë dobësi ose trullosje, por kjo duket se ka të bëjë më shumë me ”frikën” ndaj gjilpërave sesa me vetë vaksinën.

Janë akoma ditët e para të vaksinimit dhe shpresojmë që reagimi të jetë më i qëndrueshëm ndaj vaksinave COVID-19 gjatë muajve të ardhshëm. Kështu do mund të kemi shumë më shumë qetësi shpirtërore dhe mjaft përqafime midis njerëzve të dashur./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Çfarë i Shkakton Aknet Tek të Rriturit – Si t’i Parandaloni në Kohë


Një nga shqetësimet më të shpeshta të adoleshëncës janë problemet me lëkurën apo puçrrat e shtuara.

Gjatë kësaj periudhe aknet janë normale dhe pasojë e ndryshimeve të mëdha hormonale dhe fazës së pubertetit.

Gjithsesi ky shqetësim mesa duhet është përhapur dhe shtrirë nëpër të gjitha moshat, jo vetëm tek adoleshentët.

Dermatologët shpjegojnë se ndër pyetjet e para që hasin tek pacientet janë ato për aknet ose më konkretisht, përse ato shfaqen edhe tek të rriturit.

Sipas tyre aknet tek të rriturit s’ janë një fenomen i veçantë, por përkundrazi janë shumë të përhapura dhe ngjasojnë me ato të adoleshntëve.

Këto reagime të trupit mund të ndodhin për një sërë arsyesh të cilat AgroWeb.org jua shpjegon më poshtë.

Çfarë i Shkakton Aknet Tek të Rriturit

Aknet apo puçrrat tek të rriturit janë shumë të përhapura dhe mund të shfaqen edhe pas moshës 25 vjeç apo në moshë më madhore.

Ka shumë faktorë që ndikojnë në shfaqjen e këtyre pikave të vogla në fytyrë apo trup.

Mjekët shpjegojnë se shpesh shkaqet e shfaqjes së puçrrave të vazhdueshme në fytyrë s’ janë të dukshme, por janë prezente brenda në organizëm.

Ka katër faktorë kryesorë të cilët duhet të merrni parasysh Nëse keni filluar të keni probleme me shfaqjen e puçrrave.

Ata nisin nga yndyra e tepërt në lëkurë, tek poret e hapura, bakteret e jashtme që futen në pore dhe inflamacioni.

Nga yndyra e tepërt tek inflamacioni, zinxhiri i proçeseve që ndodhin krijon edhe aknet të cilat shpeshherë janë kronike.

Shfaqja e të Katërt Këtyre Faktorëve Mund të Vijë Nga:

Hormonet jo në balancë, stresi i tepërt për një kohë të gjatë apo cikli menstrual tek gratë.

Kështu krijohet dhe formohet edhe yndyra e tepërt në lëkurë e sidomos në fytyrë.

Për gratë që mund të kenë probleme me hormonet apo me vezoret një ndër sinjalet e para që trupi do t’u japë, janë aknet.

Produktet e fytyrës jo të përshtatshme, bashkë me yndyrën e tepërt bllokojnë poret të cilat më pas shkaktojnë puçrrat.

Dietat e varfra në vitamina, minerale dhe vlera ushqyese mund të jenë gjithashtu një arsye se përse keni akne.

Ushqimet e konservuara, të skuqura, sheqeri apo kripa e terpët janë armiqtë kryesorë jo vetëm të lëkurës, por të të gjithë organizmit.

Aknet shpesh tregojnë shumë për funksionimin e organizmit tuaj.

Sa herë që trupi ka një problem, me shumë mundësi do ta manifestojë atë tek pjesa më delikate e fytyrës që është edhe lëkura.

Është e këshillueshme që gjithnjë të konsultoheni me një mjek dermatolog për të gjetur shkakun e këtij inflamacioni, gjithashtu edhe për ruajten sa më të mirë të lëkurës.

Një hap tjetër shumë i rëndësishëm për parandalimin ose qetësimin e tyre fillon edhe nga ndryshimet në jetën e përditshme.

Si t’i Parandaloni

Megjithëse në shumë raste s’ janë plotësisht në kontrollin tuaj, aknet mund t’i parandaloni duke ndjekur disa këshilla të thjeshta.

Dieta e Duhur

Nisni me dietën, konsumoni shumë fruta dhe perime të freskëta të stinës.

Hani më pak mish dhe më shumë produkte deti apo peshk.

Gjithashtu uji është thelbësor dhe shumë i rëndësishëm për shëndetin e fytyrës.

Konsumoni 8 gota ujë në ditë dhe rezultatet do t’i ndjeni menjëherë në lëkurën tuaj.

Nëse vuani nga çrregullimet hormonale, hiqni gradualisht dorë nga bulmeti për disa kohë pasi mund të ndikojë në përkeqësimin e akneve.

Mundohuni të bëni një dietë pa mish dhe bulmet për të paktën një javë dhe masni rezultatet në fytyrën tuaj.

Kujdesi për Fytyrën

Gjithashtu kujdesuni ta lani fytyrën me produktet e duhura duke zgjedhur gjithnjë ato për fytyra me yndyrë në mënyrë që të balanconi pehashin e lëkurës.

Evitoni produktet që përmbajnë vajra apo vajrat esencialë për fytyrën, pasi mund të ndikojnë në shtimin e akneve.

Gjithnjë përdorni krem mbrojtës para se të dilni në rrugë e sidomos në verë në mënyrë që të mos lejoni diellin t’ju shtojë njollat e akneve.

Mbajeni fytyrën tuaj gjithnjë nën kontroll mjekësor dhe në balancë.

Për gratë janë të nevojshme vizitat tek dermatologou dhe gjinekologu në mënyrë që të  mbajnë nën kontroll balancën e hormoneve./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Omleta Me Të Bardhat e Vezëve – Perfekte Për Një Mëngjes të Lehtë


Të bardhat e vezëve janë të pasura me proteinë por kanë shumë pak kalori, yndyrna dhe kolesterol.

Në fakt, të bardhat e vezëve janë ndër burimet më të mëdha të proteinave.

E bardha e një veze ofron 4 gramë proteinë.

Proteina është shumë e rëndësishme për çdo qelizë të trupit.

Organizmi e përdor atë për të riparuar indet e dëmtuara, prodhuar enzima, hormone dhe reagime të tjera kimike.

Proteina është një nga shtyllat kryesore të mirëmbajtjes së kockave, muskujve, enëve të gjakut, lëkurës dhe gjakut.

specialistët janë në favor të konsumit të rregullt ditor të vezëve, por Po qe se prioriteti juaj është proteina atëherë mund të jeni të rregullt me të bardhat e vezëve.

Një nga mënyrat më të mira të shijimit të të bardhave të vezëve është përgatitja e një omlete bardhoshe.

Si Të Përgatisni Omletën e Bardhë

Përbërësit:

1 lugë çaji me gjalpë ose vaj ulliri,

Të bardhat e katër vezëve të mëdha,

Gjysëm luge çaji me kripë të trashë,

Erëza dhe barishte si ato të qepëve të njoma apo majdanoz.

Spinaq të gatuar,

Djathë të bardhë, gjizë ose parmixhan.

Përgatitja e Omletës së Bardhë

Vendoseni tiganin në zjarr në një temperaturë të ulët.

Hidhni në të vajin e ullirit ose gjalpin.

Merrni një enë qelqi dhe hidhni të bardhat e vezëve dhe kripën.

Rrihini mirë e fort,

Vendoseni dorën sipër tiganit për të dalluar Po qe se yndyra ka temperaturën e duhur.

Po qe se pëllëmba e dorës është e ngrohtë, atëherë tigani është gati.

Hidhini vezët menjëherë në tigan dhe tundeni atë herë pas here me njërën dorë, ndërkohë që me tjetrën e përzieni me një lugë druri.

Vezët duhet të jenë gjithë kohës në lëvizje që të përgatiten më së miri.

Sigurohuni që masa e vezëve të përhapet në mënyrë të njëjtrajtshme në të gjithë tiganin dhe më pas  mbi njërën gjysmë shtoni mbushjen e preferuar.

Pra mund të hidhni djathin, gjizën apo barishtet.

Me lugën e sheshtë të drurit paloseni omletën në dysh duke i dhënë formën e gjysmë hënës.

Hiqeni tiganin nga zjarri, afrojeni pjatën dhe lëreni omletën të rrëshqasë në të.

Për një mëngjes të shëndetshëm, omletën shoqërojeni me bukë të thekur me drithë të plotë./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Dëmet e pecetave të lagura ndaj fytyrës


Pasi të mësoni çfarë dëmi i shkaktojnë letrat e lagura fytyrës, s’do i përdoni kurrë më.

Edhe pse fshirja e make up-it me letra të lagura ju lehtëson pas një dite të lodhshme, në të vërtetë s’ është ashtu, shkruan “Living”.

Në fakt, është e kundërta. Përdorimi rregullisht i letrave të lagura mund të dëmtojë seriozisht lëkurën tuaj dhe të shkaktojë disa probleme, transmeton lajmi.net.

Këto janë 6 mënyra se si pastrami i make up-it me letra të lagura mund të ndikojë negativisht në lëkurën tuaj.

1. Shkaktojnë thatësi.

Letrat e lagura përmbajnë alkool, i cili heq make up-in, por gjithashtu heq vajrat natyrale të lëkurës. Mungesa e lagështirës çon në lëkurë të thatë. Për më tepër, këto letra s’ pastrojnë në mënyrë të efektshme fytyrën dhe prapëseprapë lënë mbeturina pas. Dhe kur aplikoni hidratues, ata s’ do të funsionojnë ashtu siç dëshironi.

2. Mund të shkaktojnë reaksione alergjike.

Skuqja dhe pigmentimi janë të zakonshme, por gjithashtu mund të ketë reagime serioze. Në vitin 2015, një grua pësoi një reagim të ngjashëm dhe për shkak të letrave të lagura, ajo mbeti me shenja të djegura në gishta dhe në fytyrë. Vetëm po të me të vërtetë duhet të përdorni një pastrues, këshillohet që së pari të lexoni etiketën dhe të kontrolloni përbërësit.

3. Janë arsyeja e poreve të bllokuara dhe plasaritjes.

Njerëzit përdorin letrat e lagura për të hequr qafe papastërtinë, vajin e tepërt, make up-in etj. Por s’ janë të vetëdijshëm që një pjesë e tyre mbetet gjithmonë pas. Kjo çon në pore të bllokuara.

4. Mund të shkaktojnë kancer.

Letrat e lagura përmbajnë kimikate që janë të dëmshme për lëkurën tuaj. Kimikatet si parabenët kanë qenë të lidhura me shkaktimin e kancerit të gjirit, pasi imitojnë vetitë e estrogjenit dhe mund të rrisin qelizat e gjirit.

5. Mund të shkaktojnë plakje të parakohshme.

Sipas një mjeku të njohur kozmetik dhe një specialisti për lëkurën, përdorimi i letrave të lagura mund t’ju bëjë të plakeni para kohe. Kur përdorni një letër të lagur, ju prireni ta fërkoni lëkurën, gjë që shkakton lëkurë të varur, rrudha dhe pigmentim. 

Postime të ngjashme

Kikirikët e zierë, të cilët merren nën mbikëqyrje mjekësore, mund të zvogëlojnë reagimet alergjike


Ngrënia e kikirikëve të zier në ujë të mund të zvogëlojnë rrezikun nga reagimet e rrezikshme për jetën te ata të cilët janë alergjikë ndaj tyre

Me zierjen e kikirikëve nga 20 deri në 30 minuta shpëlahet pjesa e albuminave të cilat mund të shkaktojnë reagime të shpeshta fatale të cilat posaçërisht mbeten në kikirikët pas fërgimit, pretendojnë studiuesit nga Imperial College London, të cilët tani po testojnë këtë qasje, shkruan Daily Mail, përcjell Telegrafi.

Pasi që frutat arrore zihen dhe ftohen, ato nën mbikëqyrjen e mjekut u jepen atyre të cilët janë alergjikë ndaj kikirikut.

Në fillim në sasi të vogla, disa thërrmija në disa javë, mirëpo gjatë vitit sasia shtohet nga gjashtë deri në tetë kikirikë të plotë.

Kjo teknikë është një lloj i imunoterapisë orale që përdoret për të desensibilizuar sistemin imunitar ndaj pranisë së proteinave të kikirikut në ushqim, në vend se të reagoni me ashpërsi – një nga shenjat dalluese të një reaksioni serioz alergjik.

Disa studime kanë treguar që fëmijët, pasi që me muaj të tërë i janë nënshtruar imunoterapisë orale nga kikirikët, do të mund të hanë një numër të madh kikirikësh (përafërsisht 20 kokrra), por që s’ kanë përjetuar reagim alergjik.

Ekzistojnë një numër studimesh që përqendrohen në përdorimin e imunoterapisë orale për të trajtuar alergjinë nga kikirikët. Këto studime përfshijnë dhënien e një sasie në rritje të miellit të kikirikëve (shpesh në kapsula xhelatine) që gëlltiten çdo ditë për një periudhë prej javësh deri në disa muaj.

Pas kësaj periudhe kohore, bëhet një përpjekje për të përcaktuar se sa kikirikë mund të tolerojë fëmija pa përjetuar një reaksion alergjik. Disa studime kanë treguar që fëmijët, pasi iu nënshtruan imunoterapisë orale me kikirikë për disa muaj, ishin në gjendje të hanin një numër të madh të kikirikëve (afërsisht 20) pa përjetuar një reaksion alergjik.

Fatkeqësisht, pothuajse të gjithë fëmijët kanë përjetuar një formë të reaksionit alergjik gjatë imunoterapisë orale me kikirikë.

Shkencëtarët nga Imperial College London thonë se kikirikët e zier në ujë do të jenë një mundësi më e sigurt me më pak efekte anësore posaqë zvogëlon përqindjen e proteinave të dëmshme.

Kur sistemi imunologjik arrin në kontakt me cilëndo qoftë proteinë kikirikësh, e trajton si kërcënim dhe liron sasi të mëdha kimikatesh të dizajnuara për të çliruar trupin nga ajo që e konsideron sulmues të rrezikshëm.

Kjo shpejt nxit simptoma të reagimit alergjik. Një hulumtim i paradokohshëm, i bërë në katër fëmijë me alergji ndaj kikirikëve, ka pasuar të njëjtën logjikë.

Po qe se miratohet si një terapi, kikirikët e zier do të jepen nën mbikëqyrje mjekësore, pasi akoma ekziston rreziku i një reagimi serioz.

“Qasjet e reja, të tilla si kikirikët e zierë, mund të përmirësojnë sigurinë dhe efektivitetin e procesit të desensibilizimit”, tha profesor Adam Fox, specialist i alergjisë pediatrike në Spitalin e Fëmijëve Evelyn London.

Ndërkohë, nënat që ushqejnë fëmijët me gji dhe që hanë kikirikë, mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të alergjive tek foshnjat e tyre, sipas Journal of Development Origins of Health and Disease. /Telegrafi/

The post Kikirikët e zierë, të cilët merren nën mbikëqyrje mjekësore, mund të zvogëlojnë reagimet alergjike appeared first on Telegrafi.

Postime të ngjashme

specialistët Monitorojnë Reaksionet Alergjike të Vaksinave Pfizer dhe Moderna


Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftoi sot se po monitoron nga pranë reagimet alergjike ndaj vaksinave të koronavirusit të Pfizerit dhe Modernas gjersa po u kërkon njerëzve që kanë pasur reagime serioze të mos marrin një dozë të dytë.

Në deklaratë thuhet se reaksionet alergjike ndodhin në raport prej 11.1 për qind për një milion vaksinime. Me vaksinën e gripit, raporti ishte 1.3 për qind për një milion doza.

Sipas Reuters, deklarata thekson se reagimet më serioze janë shumë të rralla dhe se është e nevojshme që njerëzit të marrin vaksinën. CDC-ja vëren se ata monitorojnë reagimet alergjike dhe planifikojnë të publikojnë raporte javore në faqen e tyre të internetit.

Agjencia kërkon që në vendet ku kryhet vaksinimi, ata të jenë të gatshëm jo vetëm për të njohur reaksione alergjike më serioze, por gjithashtu të kenë staf të trajnuar për reagimin dhe t’i referojnë individët në trajtimin e mëtejshëm spitalor, Me kusht që është e nevojshme.

Sipas zyrtarëve të CDC-së, 28 persona që morën vaksinën kundër COVID të Pfizer/BioNTech kishin reaksione alergjike më serioze.

Ndryshe, një reaksion alergjik gjithashtu u vu re pas marrjes së vaksinës “Moderna”./Top Channel

Postime të ngjashme

Studim i ri: Kush e ka kaluar Covidin, ka nivel të ngjashëm të mbrojtjes me të vaksinuarit


Sipas një studimi të ri të kryer së fundi, personat që e kanë kaluar koronavirusin janë të mbrojtur pothuajse njëjtë sikurse ata që janë vaksinuar kundër kësaj sëmundjeje, të paktën deri në pesë muajt e ardhshëm.

Studimi i autoriteteve shëndetësore publike në Angli, në të cilin u përfshinë 20.000 punëtorë shëndetësorë, tregon që imunitetit i fituar nga një infeksion i mëparshëm me Covid ofron 83 për qind mbrojtje ndaj riinfektimit për të paktën 20 javë.

Rezultatet e këtij studimi gjithashtu tregojnë se ndonëse ka pak gjasa që një person që e ka kaluar Covidin të infektohet së shpejti përsëri, ka gjasë që një person të infektohet dy herë dhe ta shpërndajë virusin te të tjerët, shkruan The Guardian.

“Në përgjithësi, mendoj se ky është lajm i mirë. Ua mundëson njerëzve të ndiejnë se infektimi i mëparshëm do t’i mbrojë ata nga infektimet e ardhshme, por njëkohësisht s’ është mbrojtje e kompletuar, andaj ata akoma duhen të jenë të kujdesshmë kur të dalin jashtë”, tha profesoresha Susan Hopkins, këshilltare e lartë mjekësore e autoriteteve shëndetësore në Angli.

Ndonëse ky studim është inkurajues, është akoma e paqartë Po qe se nivelin e njëjtë të mbrojtjes e kanë edhe personat më të mushuar. Pjesëmarrësit në këtë studim ishin persona nga mosha 35 deri 54-vjeçare dhe pritej që të kenë sistem imunitar të qëndrueshëm. të moshuarit zakonisht kanë reagime më të dobëta të sistemit imunitar ndaj infeksioneve.

Një pyetje tjetër që mbetet pa përgjigje është Po qe se ka rrezik nga riinfektimi me variantet e reja të koronavirusit, të cilat janë paraqitur në Britaninë e Madhe, Afrikën Jugore dhe Brazil. Kjo çështje do të hulumtohet nga autoritetet shëndetësore në muajt e ardhshëm, meqenëqë studimi do të vazhdojë.

Postime të ngjashme

Përdorni “Signal”, jo “Whatsapp/ Thirrja e miliarderit Elon Musk, mbështetet edhe nga Eduard Snowden


‘Përdorni Signal’- ishte një postim në Twitter i bërë nga shefi i SpaceX dhe Tesla, Elon Musk.

Postimi i Mask në datën 7 janar shkaktoi shumë reagime. Pas tij të njëjtin mesazh e shpërndau edhe Edward Snowden.

Kur u pyet pse e rekomandoi atë aplikacion, ish- punonjësi i Agjencisë Amerikane të Sigurisë u përgjigj duke thënë: “Unë e përdor atë çdo ditë dhe s’ kam vdekur akoma.

Po çfarë është Signal?

Për ata që s’ i ndjekin ose s’ kanë parë postimet e Musk dhe Snowden, Signal është një aplikacion i mesazheve të koduara. Kjo do të thotë që aplikacioni përdor një protokoll që siguron se askush përfshirë edhe vetë Signal s’ mund të ketë qasje në përmbajtjen e mesazheve.

Që prej publikimit ai mban vendin e parë në App Store të Apple ashtu edhe në Google Play Store. Signal mund të shikohet si rival i Whatsapp.

WhatsApp që është në pronësi të të Facebook ka afërsisht 2 miliard përdorues aktivë mujorë në të tërë botën, ndërsa Signal ka rreth 14 milion. Është e vështirë t’i quash këto aplikacione me të vërtetë konkurrentë, pasi një aplikacion mesazhesh është po aq i fortë sa rrjeti i tij. Por ndërsa rrjeti i WhatsApp është nën kërcënim, Signal’s vazhdon të rritet.

Javën e kaluar, shërbimi i mesazheve WhatsApp detyroi shumë përdorues të bien dakord për rregulla të reja të privatësisë për ndarjen e të dhënave personale me kompaninë Facebook. Përdoruesit s’ do të jenë në gjendje të përdorin shërbimin e aplikacionit Po qe se s’ i pranojnë kushtet. Në gjithë botën ka një rritje të shqetësimit për përdorimit e këtyre të dhënave nga ana e kompanisë që ka në pronësi Watsapp dhe që është facebook.

o.j/dita

Postime të ngjashme

Shkaqet Përse Sëmureni Shpesh – Këshillat që Forcojnë Sistemin Imunitar


Të sëmuresh rregullisht mund të jetë një presion i vazhdueshëm dhe i bezdisshëm për gjithsecilin.

Stresi kronik apo problemet me gjumin janë faktorë që shpesh mund të shkaktojnë dobësim të trurit dhe organizmit.

Kjo mund t’ju bëjë të ndiheni të sëmurë, të rënduar dhe të lodhur gjatë gjithë kohës.

Gjithsesi për të parandaluar ndjenjën e dobësisë ndonjëherë s’ ju duhet të shkoni patjetër tek mjeku.

Mjafton të ndyshoni pak stilin e jetesës dhe me disa këshilla të vogla do të ndiheni më mirë.

AgroWeb.org në këtë artikull ju shpjegon pse ndiheni të lodhur dhe të sëmurë gjatë gjithë kohës dhe disa mënyra të thjeshta se si mund ta evitoni këtë.

Stresi

Stresi është një gjendje që prek jetën e pjesës më të madhe të njerëzve në periudha të ndryshme të cilat zakonisht s’ zgjasin.

Gjithsesi stresi kronik mund t’ju mundojë dhe t’ju sëmurë Po qe se vazhdon për një kohë të gjatë.

Stresi mund të shkaktojë edhe sëmundje më të rënda si problemet me zemrën apo depresioni.

Gjithashtu mund të shkaktojë edhe simptoma të tjera që dobësojnë organizmin këtu përfshihen

dhembjet e kokës

Lodhje

Probleme me përqëndrimin, gjumin dhe tretjen

Infeksione të vazhdueshme

Probleme nervore

Lufta kundër stresit kronik mund të fillojë që nga aktiviteti juaj i përditëshëm.

Këtu mund të përfshini ushtrimet fizike, një dietë të shëndetëshme dhe këshillimi me mjekun tuaj.

Çrregullime të sistemit imunitar

Stistemi mbjrojtës i trupit është një bashkim organesh, qelizash dhe substancash të cilat punojnë së bashku për të mbrojtur trupin nga sëmundjet dhe infeksionet.

Çdo sëmundje që na vjen nga jashtë prek të parin sistemin imunitar duke dobesuar organizmin.

Probleme të zakonshme që e trondisin shëndetin tuaj mund të përfshijnë reagime alergjike dhe infeksione të ndryshme.

Po qe se ndjeni se sëmureni shumë shpesh atëhere me shumë mundësi sistemi juaj imunitar s’ po funksionon siç duhet.

Arsyeja për këtë është se trupi juaj s’ ka burimet e nevojshme për të luftuar bakteriet dhe infeksionet.

Kur sëmundjet që prekin trupin tuaj zgjasin më shumë se zakonisht ato do të dobësojnë edhe organe të tjera në trupin tuaj.

Kështu për të evituar dobësimin e sistemit tuaj imunitar kujdesuni të merni gjithë vitaminat e nevojshme.

Disa këshilla të lehta dhe të shëndetëshme për një organizëm sa më të fortë i gjeni më poshtë.

Hani çdo vakt rregullisht

Evitoni episode stresuese

Merni sa më shumë lëngje dhe vitamina

Evitoni duhanin dhe alkoolin

Bëni gjumë të qetë

Mbani një peshë optimale për trupin tuaj

Kujdesuni të bëni  gjumë të qetë çdo natë pasi është një nga kuruesit më të mirë të trupit tuaj.

Problemet me ankthin dhe nervozizmin

Problemet me ankthin dhe nervozizmin janë një grup problemesh të cilat prekin rreth 20% të të rriturve.

Ankthi prek si sistemin imunitar ashtu edhe sistemin nervor duke krijuar një gjendje të rënduar shëndetësore.

Këto çregullime mund të dobësojnë trupin tuaj duke ju shkaktuar simptoma si:

Lodhje

Tension në muskuj

Probleme me fokusimin

Djersitje e vazhdueshme

Vështirësi në frymëmarrje

Dridhje të trupit

Rrahje të shpejta zemre

Nervozizëm

Periudha të gjata të përjetimin të këtyre efekteve anësore që shkakton ankthi mund të çojnë në probleme të komplikuara mendore dhe fizike.

specialistët thonë se personat që vuajnë nga probleme të ankthit kanë një rrisk më të madh të preken edhe nga sëmundjet e zemrës.

Fatmirësisht ju mund të evitoni të vuani nga këto sëmundje Po qe se bëni disa ndryshme të vogla në jetësën tuaj të përditëshme.

Përveç këshillimit me mjekun ju mund ta ndihmoni organizmin tuaj duke u marrë me aktivitete sportive, dietë të shëndetëshme dhe gjumë të qetë.

Mënyra më e mirë për të forcuar organizmin tuaj është gjithnjë një jetë  e pastër dhe e shëndetëshme./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Shpjegimet Shkencore Për 11 Reagime Të Çuditshme Të Trupit


Trupi i njeriut është shumë misterioz, magjik por dhe i çuditshëm.

Shumë prej proceseve të trupit shpesh s’ kanë kurrfarë kuptimi, por kjo s’ do të thotë se s’ janë të shpjegueshme shkencërisht.

Lemza Pas Ngrënies Së Shpejtë

Kur hani me shpejtësi, stomaku enjtet dhe shkakton kontraktime të diafragmës.

Një irritim i tillë shkakton lemzën e cila largohet për disa minuta.

Ngrirja’ E Trurit Pas Ngrënies Së Akullores

Ngrënia e akullores mund të shkaktojë dhimbje, mpirje dhe ndjesinë e ngrirjes së trurit.

Ngrënia e akullores mund të shkaktojë dhimbje, mpirje dhe ndjesinë e ngrirjes së trurit.

Fyti është pikëtakimi i dy enëve të gjakut të cilat e ushqejnë trurin me gjak.

Kur ato preken nga i ftohti, truri beson se trupi ka ngecur në një ambient shumë të ftohtë.  Enët e gjakut zgjerohen dhe kontraktohen menjëherë për të siguruar më shumë gjak.

Receptorët e trurit përgjigjen me ndjesinë e mpirjes.

Përlotje Gjatë Hapjes Së Gojës

Hapja e gojës shoqërohet shpesh me daljen e lotëve.

Tensioni muskular shkakton mbyllje të pavullnetshme të syve dhe daljen e lotëve të tepërt të akumuluar në sy.

Mpirja E Këmbës Pas Qëndrimit Ulur

Vetëm po të keni qëndruar ulur për shumë kohë, me siguri keni përjetuar mpirje dhe therje të këmbës.

Kjo ndodh ngase nervat e këmbës janë penguar për shumë kohë dhe qarkullimi i gjakut në atë zonë ka qenë i kufizuar.

Njerëzit më të dobët përjetojnë më shumë mpirje ngase enët e gjakut kompresohen më shumë gjatë qëndrimit ulur.

Mornica Në Trup Nga Frika

Mornicat në trup nga frika shkaktohen si pasojë e kontraktimit të qimeve të lëkurës, një mekanizëm i padobishëm që shkaktohet nga adrenalina e tepërt ose stresi.

Tharja E Buzëve Nga I Ftohti

Lëkura e buzëve është më e hollë se në pjesët e tjera të trupit.

Buzët s’ përmbajnë shumë gjendra që çlirojnë vajra dhe lagështi ndaj duhet t’i zbusni më shumë.

Stomaku Hungërin Nga Uria

Ulërima e stomakut kur jeni të uritur ka të bëjë me kontraktime të shpeshta të këtij organi.

Kur receptorët e stomakut ndiejnë mungesën e ushqimit ato dërgojnë disa ngarkesa elektrike në zorrë që shkaktojnë shtrëngimin e muskujve të stomakut.

Tështima Nga Dielli

Teoria pas fenomenit të tështimës si pasojë e diellit shpjegon se nervat optikë që janë të ndjeshëm ndaj dritës, janë shumë pranë nervave që kontrollojnë tështimën.

Reagimi i nervave optikë ndaj dritës, nxit edhe ndjesinë që hunda është e irrituar dhe tështima duhet ta pastrojë atë.

Shikimi Mjegullohet Si Pasojë E Blicit Të Kamerës

Blici i aparatit fotografik stimulon shumë receptorë që konvertojnë dritën në impulse elektrike të cilat prodhojnë imazhet që ne shohim çdo ditë.

Blici lëshon një dritë aq të fortë sa këto receptorë tejstimulohen dhe shikimi është me pika dhe njolla.

Marramendje Pas Lëvizjes Së Shpejtë

Vetëm po të keni qëndruar ulur për shumë kohë dhe ngriheni shumë shpejt me siguri do të përjetoni një marramendje të lehtë.

Kjo ndodh për shkak të qarkullimit të beftë të gjakut në këmbë dhe zbrazjes së trurit nga një pjesë e madhe e gjakut.

Rrahjet e zemrës janë më të larta dhe enët e gjakut më të ngushta.

Të Dridhura Nga I Ftohti

Trupi mundohet ta ruajë temperaturën në nivelin e 37 gradëve.

Kur ekspozohemi ndaj të ftohtit, trupi pëson të dridhura ngase muskujt kontraktohen më shumë në përpjekje për të krijuar më shumë nxehtësi.

Kjo është një taktikë kontraktimi dhe zgjerimi të muskujve për të rikthyer temperaturën e organizmit./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Sipas psikologëve,COVID-19 po shihet si një kërcënim serioz për shëndetin mendor


Pandemia COVID-19 po përbën kërcënimin më të madh për shëndetin mendor që prej përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.

Sipas Dr. Adrian James, drejtor në Kolegjin e Psikiatërve në Mbretërinë e Bashkuar, një kombinim i sëmundjes me pasojat që ajo ka sjellë në ekonomi dhe shoqëri kanë një ndikim shumë të madh në rëndimin e gjendjes psikologjike të njerëzve në të gjithë botën.

Deri në 10 milionë njerëz, përfshirë 1.5 milionë fëmijë, mendohet se kanë nevojë për mbështetje të re ose shtesë të shëndetit mendor si rezultat i drejtpërdrejtë i krizës.

“Kjo do të ketë një efekt të thellë në shëndetin mendor”, tha James. “Ndoshta është goditja më e madhe për shëndetin mendor që nga Lufta e Dytë Botërore. s’ ndalet kur virusi është nën kontroll dhe ka pak njerëz në spital. Kemi për të pasur  pasojat afatgjata “, shtoi ai, shkruan The Guardian.

Kërkesa për shërbime të shëndetit mendor ra në fillim të pandemisë, ndërsa njerëzit qëndronin larg operacioneve të mjekut dhe spitaleve, ose mendonin se tretmani ishte i padisponueshëm. Por rënia u pasua nga një rritje e njerëzve që kërkonin ndihmë që s’ tregonin shenja të zbutjes.

Në bazë të të dhënave nga NHS digital, numri i njerëzve që kërkojnë ndihmë psikologjike s’ ka qenë kurrë më i lartë se tash.

Qendra e Shëndetit Mendor atje parashikon se 10 milionë njerëz do të kenë nevojë për trajtim në këtë drejtim, qoftë për herë të parë ose trajtim shtesë. 1.5 milionë e njerëzve që s’ kanë pasur asnjë problem me shëndetin mendor do të hasin shenja të ankthit të rëndë dhe 1.8 milionë të tjerë do të kenë probleme me depresion.

Shifra e përgjithshme përfshin 1.5 milion fëmijë në rrezik ankthi dhe depresioni të sjellë ose përkeqësuar nga izolimi shoqëror, karantina ose shtrimi në spital ose vdekja e anëtarëve të familjes. Shifrat mund të rriten, ndërsa ndikimi i plotë bëhet i qartë në komunitetet etnike me ngjyrë, aziatikët dhe pakicat, shtëpitë e kujdesit dhe personat me aftësi të kufizuara.

Kërcënimi ndaj shëndetit mendor është përdorur si një argument kundër bllokimeve, por James tha se problemet e shëndetit mendor për kontrollin e virusit s’ duhet të injorohen. Përtej frikës për t’u infektuar ose për të pasur dashuri të prekshme që sëmuren, vuajtja e sëmundjes së rëndë mund të shkaktojë probleme të shëndetit mendor. Rreth një e pesta e njerëzve që morën ventilim mekanik gjatë pranverës zhvilluan çrregullime të stresit post-traumatik.

Të tjerët po merren me reagime komplekse hidhërimi pasi kanë humbur të dashurit e tyre nga virusi, shpesh pa qenë në gjendje t’u thonë lamtumirë personalisht. Potenciali për problemet e shëndetit mendor që shfaqen te njerëzit me “Covid të gjatë” është gjithashtu një shqetësim shumë i vërtetë, tha James, duke shtuar se pasiguritë mbi punësimin, strehimin dhe vështirësitë më të gjera ekonomike përpara do të shtojnë edhe më tutje  barrën.

Për të përballuar valën e ardhshme të kërkesës për ndihmë, shërbimet e shëndetit mendor do të duhet të forcohen dhe të bëhen më të arritshme, tha James. Burrat e rinj me ngjyrë, për shembull, shpesh hezitojnë të kërkojnë kujdes të hershëm në qendrat e shëndetit mendor, një problem që duhet të zgjidhet me anë të punës më të ngushtë me komunitetet lokale.

Postime të ngjashme

Ish-futbollistët kërkesë qeverisë britanike të studiojë lidhjet mes demencës dhe goditjeve të topit me kokë


Një grup ish-futbollistësh dhe politikanësh i kanë drejtuar Sekretarit britanik për Kulturën, Median dhe Sportin një letër të hapur me të cilën kërkojnë që të shqyrtohet lidhja e mundshme mes sëmundjeve të shëndetit mendor me sporte të ndryshme, si për shembull futbolli, apo regbija.

Letra drejtuar Sekretarit, Oliver Dowden është nënshkruar nga nëntë ish-futbollistë si Mickey Ambrose, Peter Reid, Phil Brown, Viv Anderson, Darren Moore, Clive Wilson, Dean Wilkins, Vinny Samways dhe Mark McCammon.

Ish-sportistët kërkojnë që të ngrihet një komunitet shkencor dhe ta hulumtojë me rëndësi të shtuar lidhjen e pretenduar të goditjeve në kokë me sëmundje si demenca.

Të paktën shtatë ish-futbollistë të përfaqësueses angleze të futbollit, që në vitin 1966 u shpallën kampionë bote, janë diagnostikuar me demencë, përfshirë këtu edeh Nobby Stiles, i cili u nda nga jeta në muajin tetor – Bobby Moore, Alan Ball, Rayan Wilson, Gordon Banks, Martin Peters, Jack Charlton.

Në muajin nëntor edhe Bobby Chalrton, ish-kapiteni i përfaqësueses angleze dhe Manchester United-it, u diagnostikua me sëmundje të shëndetit mendor.

Vitin e shkuar një studim jo i thelluar rreth lidhjes së demencës me goditjet e topit me kokë nga futbollistët apo lojtarët e regbisë nxiti reagime të forta nga ish-futbollistë.

Pas publikimit të studimit dhe opinionit të shprehur,nga disa ekspertë të mjekësisë, BBC bën të ditur se Federata Angleze e Futbollit vendosi në shkurt që të ndalojë goditjet me kokë të topit për grup-moshat nën 11 vjeç. Federata la të hapur mundësinë e rishikimit të rregullave edhe për grupmoshat e tjera Po qe se në të ardhmen do të zbuloheshin të dhëna të tjera domethënëse.

Demenca është një grup simptomash degjenrative që vijnë si pasojë e ndryshimeve jo-të zakonshme të trurit. Ato mund të shkaktojnë sëmundje si Azheimeri, Parkinsoni etj. Këto ndryshime jo-të zakonshme reduktojnë aftësitë mendore dhe komunikatave duke degraduar ndjeshëm socializimin apo dhe cilësinë e jetesës.

Pas botimit të studimit, Federata Angelze paralelisht me komitetin mjekësor të Uefa publikoi udhëzime të reja që vlejnë për të gjithë lojtarët e rinj. Masat përfshinin një ndalim të plotë të trajnimit të kokat për fëmijët nën moshën 12 vjeç dhe një proces të mw tw maturuar trajnimi pas kwsaj moshe.

“Ne i mirëpresim këto masa, por besojmë se ato s’ shkojnë aq larg”. Një letër e ngjashme, e nënshkruar nga një grup ndër-partiak i deputetëve dhe kolegëve, i është dërguar Julian Knight, kryetarit të Komitetit Dixhital, Media e Kulturës dhe Sportit (DCMS).

o.j/dita

Postime të ngjashme

FSShK kërkon që të miratohet buxheti për vitin 2021, mosvotimi mund të sjell pakënaqësi te punëtorët shëndetësor


Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës kanë kërkuar nga ushtruesja e detyrës së presidentës së Kosovës, Vjosa Osmani, që kjo e fundit të kërkojë nga partitë politike që të sigurojnë vota për miratimin e buxhetit për vitin 2021.

Buxheti në fjalë parasheh shtesa për punëtorët shëndetësor.

me anë të një komunikate, ata kanë paralajmëruar se mosvotimi i këtij ligji mund të shkaktojë pakënaqësi dhe reagime të shumta.

Pas njoftimit me Vendimin KO 95/20 të Gjykatës Kushtetuese dhe në përputhje me rrethanat e reja të krijuara nga efekti juridik i këtij Vendimi, Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës kërkon nga ana Juaj që gjatë takimit me krerët e Partive Politike ku do të bisedohet për datën e zgjedhjeve të parakohshme të kërkoni nga Kryetarët që para caktimit të datës së zgjedhjeve të zotohen se Partitë Politike të përfaqësuar në Kuvendin e Kosovës do të sigurojnë votat për miratim të Buxhetit për vitin 2021,në të cilin do të parashihen edhe SHTESAT për punëtorët shëndetësor të përcaktuara me nenin 20 të Ligjit nr.07/L-006 për parandalimin dhe luftimin e Pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës”, thuhet në komunikatë.

Ata kanë thënë se miratimi i buxhetit konsiston në stabilitet ekonomik i cili tani më shumti i duhet vendit e sidomos në kohë pandemie kur organet shtetërore janë të mobilizuara në luftimin dhe parandalimin e saj dhe e cila ka kosto financiare.

FSSHK paralajmëron se mos votimi i buxhetit për vitin 2021 mund të sjell pakënaqësi dhe reagime sociale dhe përgjegjës për këto do të jenë vet Partitë Politike. Të nderuar Kryetar të Partive Politike, sot është momenti të tregoni pjekurinë tuaj politike, në një situatë të re në të cilën po kalon vendi, më e pakta që mund të bëni për popullin, është zotimi Juaj se do të siguroni stabilitet ekonomik”, thuhet tutje në komunikatë.

FSSHK kërkon nga deputetët që gjatë votimit të buxhetit të marrin parasysh miratimin e shtesave për punëtorët shëndetësor të përcaktuara me Ligjin nr.07/L-006 për parandalimin dhe luftimin e Pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës.

Postime të ngjashme

Gazetari Arben Manaj tregon përvojën e babait të tij 83-vjeçar që u vaksinua kundër koronavirusit


Gjysmë milionë të moshuar dhe punonjës të shëndetësisë janë vaksinuar deri më sot në Britani, vendi i parë që e filloi vaksinimin ndaj koronavirusit.

Vetëm tre veta në mbarë botën kanë pasur reagime ndaj vaksinës, për shkak të alergjive të rënda që këta pacientë kanë pasur më parë.

Korrespodenti i Top Channel në Londër, Arben Manaj, na sjell përvojën e tij personale, me babin e tij 83-vjeçar, i cili të dielën në mbrëmje bërë vaksinën e Covid-it, duke na sjellë pamje dhe procedurën e vaksinimit, e cila ka shkaktuar mjaft debate dhe dyshime.

“Përkundër pasigurisë, Po qe se do mund të lejoheshim të filmonim, qoftë edhe për shkak të mutacionit të ri të koronavirusit, ku të dielën arriti shifrën më të lartë të infektimeve në Britani, që ku filloi pandemia, me 36 mijë të infektuar në herët a vonë, në klinikën mjekësore na pyesin për sëmundjet e mundshme, si alergjitë, apo Po qe se babi merr ilaçe për hollimin e gjakut, na drejtojnë menjëherë tek dhoma e mjekes, e cila konfirmon sërish këto patologji dhe menjëherë bën vaksinën, një procedurë mjaft e thjeshtë, e cila në paralajmëron se mund të ketë dhimbje krahu dhe lodhje për disa orë.

Pasi na drejtojnë në një sallë tjetër pritje, për të pritur 15 minuta, për të parë Po qe se do të ketë reagime organizmi ndaj vaksinës, na jepet orari dhe data e takimit për procedurën e dytë, pas tre javësh”.

Postime të ngjashme

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme.

Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik.

Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë jashtëzakonisht alarmuese.

Raporti në fjalë është bazuar në të dhënat globale, por  ka një përqëndrim më të madh në Amerikë dhe Angli.

Është viti 2020 dhe media sociale është shndërruar ndër agjensit kryesorë për krijimin e opinionit publik. A ka ndikuar kjo në mënyrën se si komunikojmë ne? Le t’i kontrollojmë disa statistika që tregojnë me përqindje shkallën e ngacmueshmërisë në rrjetet shoqërore.

1. Viktimat e ngacmimit në internet kanë 1.9 herë më shumë gjasa të bëjnë vetëvrasje.

(Burimi: ResearchGate, ScienceDaily)

Bullizmi s’ shkatërron vetëm vetëvlerësimin e njerëzve. Mund të bëjë shumë më keq.

Sipas statistikave të ngacmimit në internet për vitin 2020, ngacmimi në internet ka dy herë më shumë gjasa të shkaktojë mendime vetëvrasëse te viktimat. Është gjithashtu e zakonshme që viktimat të përfshihen në sjellje vetë-dëmtuese si një mekanizëm përballimi.

Edhe ngacmuesit janë të rrezikuar nga ky problem, andaj gjasat që ata të bëjnë vetëvrasje është 1.7.

andaj, ka një nevojë të madhe për politika anti-ngacmim në shkolla, për të ndihmuar në frenimin e problemit.

2. 36.5% e fëmijëve të moshës midis 12 dhe 17 kanë pasur përvoja ngacmimi në rrjete të paktën një herë në jetën e tyre.

(Burimi: Cyberbullying.org)

A mund ta imagjinoni që adoleshentët që në moshën 12 vjeç po përjetojnë ngacmime në internet? Pothuajse 37% e 12-17 vjeçarëve kanë pasur ngacmime në internet. 25% kanë pasur dikë që t’u shkruajë një koment të ulët rreth tyre, ndërsa 22% kanë pasur një thashethem rreth tyre.

30% e së njëjtës grupmoshë kanë kaluar një ose më shumë forma të ngacmimit në internet. Shembujt përfshijnë; kërcënime, komente domethënëse, vjedhje identiteti, racizëm, apo sulme bazuar në pamjen ose fenë e tyre.

 3. 68% e fëmijëve që kanë hasur ngacmime në internet kanë përjetuar probleme  të shëndetit mendor.

(Burimi: Cyberbullying)

Sipas statistikave të efekteve të ngacmimit në internet, dy të tretat e viktimave (të dy fëmijë dhe të rinj) kanë vuajtur nga probleme të shëndetit mendor. Këto problem përfshijnë stresin, depresionin, ankthin dhe humbjen e ndjeshmërisë, ndër të tjera.

4. 60% e fëmijëve dhe të rinjve kanë dëshmuar se dikush ngacmon në rrjetet shoqërore

(Burimi: Childrenssociety)

Ngacmimi në internet është aq i zakonshëm sa që më shumë se 50% e të anketuarve në sondazh raportuan të kenë qenë të pranishëm gjatë grindjeve të tilla virtuale.

Nëse kalimtarët do të ndërhyjnë në raste të tilla, kjo thjesht mund të ndihmonte në ndalimin e sulmeve.

5. Mbi 40% e ngacmimeve në internet ndodhin në Instagram

Instagram merr pozicionin e parë si platforma ku ka shumë të ngjarë të ndodhë më së shumti ngacmimi në internet. Statistikat e ngacmimeve në internet 2020 tregojnë se 42% e ngacmimeve në internet vijnë nga kjo platformë. Duke marrë parasysh që mbi një miliardë njerëz e përdorin atë, ju vetëm mund të imagjinoni sa raste ndodhin çdo ditë.

Facebook dhe Snapchat ndjekin nga pranë, me 39% dhe 31% respektivisht. Çuditërisht, YouTube merr vetëm rreth 10% të pjesës së ngacmimit në internet.

6. 71% e pjesëmarrësve në sondazh mendojnë se platformat socialenuk  po bëjnë sa duhet për të luftuar problemin e bullzimit kibernetik.

(Burimi: Ditch The Label)

rrjetet shoqërore s’ po bëjnë sa duhet për të mbrojtur viktimat nga ngacmimet virtuale. Sipas statistikave të ngacmimit kibernetik në MB, 7 në 10 njerëz ndjehen sikur platformat duhet të bëjnë më shumë.

s’ është e mjaftueshme dëmimi i ngacmuesve e veprave me ndalim disa ditor të aktivitetit. Gjigandët socialë duhet t’i  ndjekin rastet e ngacmimeve në internet dhe të japin ndëshkime më të rënda për ngacmuesit.

7. Polonia mban rekordin për efektet më të dhimbshme të ngacmimit në vitin 2020.

(Burimi: Statista)

Statistikat e ngacmimeve në internet në një shkallë mbarëbotërore tregojnë se Polonia ka format më të rënda të ngacmimeve në internet. 9 nga 10 të anketuarit e anketës thanë se kanë përjetuar stress të rëndë pas ngacmimit në internet. Në disa raste, ngacmimi ishte aq i keq saqë njollosi reputacionin personal dhe madje atë profesional  të individit.

8. 75% e rumunëve thanë se ngacmimi në internet kishte më pak të ngjarë të ndodhte në klasat në internet.

(Burimi: Statista)

Të paktën gjërat po kërkojnë lart në Rumani.

Një në shtatë persona ka raportuar se ka parë më pak raste të ngacmimit në internet në vitin 2020. Për shkak të COVID-19, më shumë shkolla kanë lëvizur në mësimin virtual dhe duket se po funksionon mirë për të eleminuar ngacmimin në internet.

Statistikat e përgjithshme të ngacmimit në internet

Ngacmimi në internet është një problem global dhe numrat më poshtë e vërtetojnë atë.

9. Mbi 6% të përdoruesve globalë kanë pësuar hakim e llogarive të tyre në internet dhe 4% kanë humbur aksesin në pajisjen e tyre për shkak të hakerave

(Burimi: Statista)

Ngacmimi në internet dhe siguria në internet janë të ndërlidhura dhe shpesh ndajnë probleme të përbashkëta. Pakujdesia për sigurinë në internet hap një portë për hyrjen e paautorizuar në informacionin dhe momentet tona më private. Çështja kryesore vazhdon të jenë pajisjet e infektuara me virus, me 14%, por llogaritë e hakuara gjithashtu po shfaqen si një kërcënim.

10. Njerëzit nga Evropa dhe Amerika e Jugut janë përgjithësisht të pakënaqur me matjet aktuale të ngacmimit në internet.

(Burimi: Comparitech)

Statistikat e ngacmimit kibernetik midis 28 vendeve të anketuara zbulojnë pakënaqësi të përgjithshme se si trajtohet ngacmimi, madje edhe në vende me ligje aktive kundër ngacmimit. Vetëm 13% e serbëve dhe 15% e kilianëve shprehin kënaqësi. Në skajin tjetër të spektrit, rusët dhe kinezët janë të kënaqur me gjendjen aktuale, përkatësisht me 37% dhe 41%.

11. Llojet më të zakonshme të ngacmimeve në internet, sipas studentëve amerikanë, janë komentet mesatare (22.5%), thashethemet në internet (20.1%) dhe vërejtjet seksuale (12.1%)

(Burimi: Qendra e Kërkimit Cyberbullying)

Qendra e Kërkimit Cyberbullying është një burim i dedikuar informacioni dhe parandalimi i ngacmimit në internet në shkolla. Një hulumtim i vitit 2016 midis 12-17 studentëve amerikanë përshkruan disa forma të këtij fenomeni modern. Fëmijët më së shpeshti përballen me probleme me komentet mesatare, thashethemet në internet, vërejtjet racore dhe seksuale, madje edhe hakimin e profilit. 34% e të anketuarve kanë përjetuar ngacmim në internet të paktën një herë.

12. Trollet në internet janë më aktive në mediat sociale. 38% vëzhgojnë sjelljen e trollingut në platforma të tilla, ndërsa 23% i kanë parë ata shpesh “të veprojnë” në faqet e internetit të ndarjes së videove.

(Burimi: Statista)

Statistikat e ngacmimit të mediave sociale nga një hulumtim global i Statista vendos kontrollin e internetit si një gjë e përditshme. Trollet gjithashtu janë shumë të dhënë pas platformave video si YouTube, bloge të modës, dhoma bisedash dhe forume. Sjellja e tyre mbështetet shumë në shprehjen e mendimeve provokuese dhe lulëzimin në kaosin që krijon.

Statistikat e ndërgjegjësimit për ngacmimet në internet

Dy dekada më parë, vetëdija për ngacmim në internet s’ ekzistonte as si term. Sot, në vitin 2020, gjërat janë ndryshe.

13. Kërkimet për “ngacmim në internet” janë trefishuar në dekadën e fundit.

(Burimi: Google Trends)

Ndërgjegjësimi dhe kurioziteti i përgjithshëm në lidhje me termin “ngacmimi në internet” është në rritje të vazhdueshme në dhjetë vitet e fundit, sipas Google Trends. Me vetëm disa kërkime vjetore para vitit 2008, kjo gjithashtu tregon se nivelet e ngacmimit kibernetik janë në rritje çdo vit.

14. Ndërgjegjësimi global për ngacmim në internet është në 75%. Suedia dhe Italia po kryesojnë tabelën me 91% të vetëdijes.

(Burimi: Statista)

Është e rëndësishme të theksohet si niveli i vetëdijes nëpër vendet e ndryshme të botës ndaj bullizmit kibernetik dallon shumë.

Në një pjesë të Evropës, si në Itali dhe Suedi, vetëdija ndaj fenomenit të bullzimit është 91%, ndërsa, për dallim nga këto dy shtete, Franca ka nivel vetëdijeje vetëm 50%.

15. Kompanitë në mënyrë aktive po përpiqen të përhapin vetëdijen

Mbi 45% e të punësuarve në ndërmarrjet më të mëdha pajtohen se punëdhënësi i tyre ka një politikë gjithëpërfshirëse të ngacmimit në internet.

16. Ndërgjegjësimi në vendin e punës është më i dukshëm në Australi (57%) dhe MB (51%).

(Burimi: Statista)

Punëtorët australianë janë ata që informohen më mirë për politikat e punëdhënësit të tyre. 57% e australianëve dinë saktësisht se çfarë të bëjnë në një situatë të ngacmimit në internet, ndërsa 33% të tjerë janë vetëm disi të vetëdijshëm për politikën e tyre të vendit të punës. Nga ana tjetër, statistikat mbi ndërgjegjësimin e ngacmimit kibernetik në Francë tregojnë se vetëm 1 në 5 persona është i informuar për çështjen dhe mënyrën e trajtimit të tij.

Statistikat e viktimave të ngacmimit në internet

Tani që dini shumë për shtypësit dhe ndërgjegjësimin, le të shohim synimet më të zakonshme të këtij ngacmimi.

17. Femrat multiraciale kanë rrezikun më të lartë të viktimizohen nga ngacmuesit. 210 nga 1000 viktima janë vajza të shkollës së mesme me ngjyra të ndryshme të lëkurës.

(Burimi: Qendra e Kërkimit Cyberbullying)

Për aq sa kemi evoluar, racizmi dhe paragjykimi seksuale akoma pllakosin shoqërinë. Ekziston një tendencë e qartë e ngacmimeve në internet sipas gjinisë dhe ngjyrës së lëkurës, madje edhe në vendet që kanë qenë multikulturore për dekada.

18. Statistikat e ngacmimit kibernetik midis studenteve femra në ShBA. zbulojnë se 36.7% kanë përjetuar shpërdorim në internet të paktën një herë në jetën e tyre. 10.2% pranojnë të ngacmojnë të tjerët.

(Burimi: Statista)

Çuditërisht, gratë shpesh janë një shënjestër e preferuar e ngacmimeve në internet. Një sondazh midis 5700+ të anketuarve zbulon se 1 në 3 vajza bien viktima të ngacmimit në internet. Nga ana tjetër, 1 në 10 pranon se ka qenë ngacmues për dikë tjetër në internet.

19. Ngacmuesit shpesh përqeshin aftësitë e kufizuara dhe problemet mendore si autizmi (75%), defektet fizike (70%) dhe problemet e të mësuarit (52%)

(Burimi: DitchTheLabel)

Aftësitë e kufizuara të ndryshme natyrore janë një shënjestër e shpeshtë për shpërdorimet në internet, veçanërisht midis të anketuarve më të rinj. Këto statistika ngrenë një shqetësim të arsyeshëm në lidhje me nivelin e ndërgjegjësimit dhe parandalimit të ngacmimit në sistemin arsimor.

20. 42% e të rinjve LGBT kanë përjetuar ngacmim në internet. 35% e tyre kanë marrë kërcënime në internet, ndërsa 58% kanë qenë viktimë e gjuhës së urrejtjes të paktën një herë.

(Burimi: Netsanity)

Qëndrimi ynë ndaj orientimit seksual alternativ ka bërë një rrugë të gjatë në dekadat e fundit. Gjithnjë e më shumë vende po miratojnë ligje në mbështetje të marrëdhënieve homoseksuale, martesave dhe të drejtave të tjera shoqërore. Megjithatë, jo të gjithë zgjedhin të jenë aq të kuptueshëm, dhe komuniteti LGBT është një viktimë e vazhdueshme e ngacmimeve në internet.

21. Statistikat e ngacmimit në internet nga BE: mosha më e zakonshme që ka të ngjarë të përjetojnë ngacmim në internet është 13-15 vjeç

(Burimi: Parlamenti Evropian)

Fëmijët fitojnë akses në teknologjitë moderne në një moshë progresive të re. Kjo vjen me përfitimet dhe kërcënimet e veta. Ata janë të ekspozuar ndaj ngacmimeve në internet edhe para ditëlindjes së tyre të njëmbëdhjetë dhe rreziqet për ta rriten ndërsa hyjnë në vitet e tyre të adoleshencës. Edhe pse gjasat për t’u ngacmuar s’ duket të jenë të lidhura me moshën, studimet nga shumë vende si Greqia, Franca dhe Hungaria shënojnë të gjitha  periudhën 13-15 vjec  si periudhën më të rrezikshme.

22. Fakte alarmante rreth ngacmimit në internet në vendet aziatike – një sondazh midis 3000 studentëve zbulon se 48.4% kanë pasur video të sikletshme të postuara në internet dhe 47.3% kanë qenë viktimë e gjuhës së urrejtjes.

(Burimi: Talking Point)

Forma të tjera të zakonshme të ngacmimit përfshijnë komente të turpshme në internet dhe tallje sociale. Shumë pak raportojnë këtë sjellje abuzive te prindërit ose mësuesit, nga frika se mos u merren pajisjet elektronike.

23. Vetëm 35% e studentëve në Mbretërinë e Bashkuar s’ kanë qenë kurrë viktima të ngacmimit në internet, ndërsa 7% pranojnë se vuajnë nga kjo lloj sjellje rregullisht.

(Burimi: DitchTheLabel)

Statistikat e viktimave të ngacmimit në internet tregojnë se situata në shkollat ​​e Mbretërisë së Bashkuar është përkeqësuar në pesë vitet e fundit. ndërsa fëmijët akoma hezitojnë të pranojnë se kanë qenë viktima ose autorë të ngacmimit në internet, përgjigjet e përgjithshme sugjerojnë një numër në rritje të adoleshentëve të prekur.

24. 63% e komenteve përqeshëse në internet në ShBA janë për tema politike. Lëndë të tjera të njohura janë të famshmit (52%) dhe feja (48%).

(Burimi: Statista)

Trollet në internet “ushqehen” me reagime emocionale kështu që s’ është për t’u habitur që shpesh mund t’i gjesh ata që përgjojnë rreth temave të zakonshme, por disi delikate. Ata do të heqin një mendim jopopullor ose të diskutueshëm dhe synojnë të shkaktojnë një valë reagimesh të përkeqësuara.

Statistikat e ngacmimit në internet për adoleshencë

Edhe pse të rriturit s’ janë imunë ndaj ngacmimeve në internet, adoleshentët janë viktimat më të zakonshme të këtyre sulmeve.

25. Ngacmimi në internet midis adoleshentëve amerikanë shpesh përfshin thirrje fyese të emrave (42%), përhapjen e thashethemeve të rreme (32%) dhe marrjen e imazheve të qarta të padëshiruara (25%).

(Burimi: Statista)

rrjetet shoqërore dhe platformat e bisedave janë një mjedis i përsosur për ngacmim në internet. Kryerësit e veprave penale mund të fshihen pas një muri anonimiteti ndërsa ndërveprojnë me të tjerët. Platformat si Chatroulette dhe së fundmi Snapchat janë shembuj të mirë të anës së fshehtë të anonimitetit.

26. Fëmijët janë gjithnjë e më të vetëdijshëm për rreziqet e ngacmimit në internet. 68% e të anketuarve ShBA. konfirmojnë se po ndajnë më pak informacion personal në internet se më parë.

(Burimi: ReportLinker)

Millennials dhe Gen-Z duket se e kuptojnë sa fëmijë janë ngacmuar në internet sot dhe janë më të kujdesshëm si rezultat. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur bëhet fjalë për ndarjen e informacionit personal, dërgimin e fotove private apo edhe zbulimin e ideve të tyre të vërteta

27. Një nga fenomenet më të diskutuara moderne është sexting. 33% e të anketuarve të rinj i kanë dërguar imazhe ose tekst të qartë dikujt tjetër të paktën një herë.

(Burimi: ReportLinker)

Tre në katër adoleshentë të anketuar gjithashtu kanë shumë të ngjarë të fshijnë imazhin / tekstin menjëherë pas dërgimit, nga frika se do të shantazhohen nga të tjerët në internet.

28. Të miturit që kanë përjetuar ngacmim në internet kanë 9 herë më shumë gjasa të jenë viktima të mashtrimit në identitet gjithashtu.

(Burimi: Javelin)

Një hulumtim botëror i vitit 2017 i kryer nga Javelin Strategy & Research zbulon se mbi 1 milion fëmijë ranë viktima të mashtrimit të identitetit në 12 muajt e fundit. Studimi tregon një korrelacion të drejtpërdrejtë midis ngacmimit në internet dhe mashtrimeve kur bëhet fjalë për gjasat për t’u bërë viktimë.

Statistikat e Bullizmit në Mediat Sociale

Jo se çuditërisht, shumica e rasteve të ngacmimit në internet ndodhin me anë të rrjeteve sociale. Dhe numrat më poshtë e vërtetojnë atë.

29. Statistikat e viktimave sugjerojnë që gratë janë më të prekshme në Facebook (57%). Platforma të tjera sociale me rrezik të lartë janë Facebook Messenger (23%) dhe Instagram (10%).

(Burimi: Statista)

rrjetet shoqërore dhe platformat e bisedave mbajnë rrezikun më të lartë për gratë, sipas statistikave të ngacmimit kibernetik nga 2017. Një mendim interesant i këtij raporti është numri në rritje i femrave që përjetojnë shpërdorim në internet me anë të zgjidhjeve streaming si Youtube dhe Tëitch.

30. Mbi 80% e fëmijëve kanë një telefon celular dhe kanë llogari të shumta në rrjetin social. 57% e tyre pranojnë se kanë parë ose përjetuar ngacmime në internet.

(Burimi: NoBullying.com)

Edhe thjesht dëshmitari i abuzimit në internet si një “kalimtar i rastit” mund të ketë një efekt psikologjik nga ngacmimet në internet. Studimet krijojnë një lidhje të drejtpërdrejtë midis mungesës së reagimit ndaj incidenteve të tilla dhe gjasave që të bëheni vetë viktimë e ngacmimit kibernetik.

31. Statistikat e ngacmimit në media sociale i vendosin adoleshentët LGBT në një rrezik më të lartë 5 herë për t’u abuzuar në Facebook.

(Burimi: BrandonGaille)

Njerëzit me orientim seksual jo-tradicional sulmohen më shpesh në internet sesa në një mjedis jashtë linje. Kjo kryesisht ngaqë autorët e krimit mendojnë se ka më shumë të ngjarë të shpëtojnë nga veprimet e tyre në botën virtuale. Facebook strehon mbi 83 milion profile të rreme, shumë prej të cilave mbrojnë anonimitetin e ngacmuesve dhe trolleve.

Ngacmimi kibernetik në lojëra

Duke marrë parasysh numrin e njerëzve që luajnë lojëra video, s’ është çudi që është një nga kanalet e preferuara për ngacmim në internet. Statistikat më poshtë zbulojnë disa detaje kurioze.

32. 38% e lojtarëve kanë pësuar ngacmim në internet të paktën një herë.

(Burimi: DitchTheLabel)

Hulumtimi i përbashkët nga organizata kundër ngacmimit Ditch The Label dhe platforma e rrjeteve sociale Habbo ka mbledhur statistika të ngacmimit në internet nga mbi 2500 të anketuar. Ata sugjerojnë se llojet më të zakonshme të ngacmimeve në internet midis lojtarëve janë kontrollimi (64%), gjuha e urrejtjes (57%) dhe kërcënimet personale (47%).

33. Adoleshentët ia atribuojnë rastet në rritje të ngacmimit në lojë anonimitetit (86%), mosnjohjes së pasojave nga jeta reale (76%) dhe frikës nga ndëshkimi (73%).

(Burimi: ISCAP)

“Pse sjellja e ngacmimit në internet është aq e përhapur në lojërat online me shumë lojtarë?” – Kjo pyetje u ngrit midis 936 të anketuarve si pjesë e një studimi të kryer nga dy të diplomuar të Kolegjit Sierra. 805 prej tyre vendosin “anonimitetin” si arsyen më të zakonshme, ndërsa 605 besojnë se niveli në rritje i ngacmimit në internet është për shkak të vëmendjes së autorëve.

34. A ka  shumë mundësi lojtarët të bëhen ngacmues kibernetikë? 11% janë përfshirë në ngacmime në internet, krahasuar me 8% jo-lojtarë.

(Burimi: Qendra e Kërkimit Cyberbullying)

Edhe pse është e vështirë të provosh një lidhje të drejtpërdrejtë midis lojrave dhe ngacmuesve, shpesh lojtarët mund të marrin rolin e një ngacmuesi. Mjaft interesante, kjo është gjithashtu e vërtetë kur bëhet fjalë për të qenë viktimë – 40.7% kanë qenë në pritje të abuzimit në internet, krahasuar me 27.2% jo-lojtarë.

35. Cilat lloje lojërash iu interesojnë më shumë ngacmuesve në internet? Statistikat e ngacmimit në internet vendosin MMORPG në krye të listës me 26.8%, ndjekur nga pranë nga rekreativë dhe lojëra sportive.

(Burimi: Qendra e Kërkimit Cyberbullying)

Një sondazh i vitit 2016 nga Qendra e Kërkimit Cyberbullying, përshkroi zhanret e lojës që më shpesh bëhen një arenë për ngacmuesit kibernetikë. Padyshim që lojërat me një komunitet të madh aktiv tërheqin më shumë interes, por lojërat sportive konkurruese si FIFA konsiderohen gjithashtu me rrezik të lartë (11.9%)

Ngacmimi në internet nga këndvështrimi i një prindi

Kur flasim për ngacmim në internet, s’ mund t’i lëmë prindërit jashtë. Kjo është arsyeja pse ne kemi mbledhur disa statistika për të treguar se sa të vetëdijshëm janë prindërit për ngacmimin në internet.

36. Ndërgjegjësimi prindëror dhe veprimet pasuese ndryshojnë mjaft në të tërë botën. Mbi 37% e prindërve në Indi kanë raportuar që fëmija i tyre vuan nga ngacmimi në internet. Në Japoni dhe Rusi, ky numër është më pak se 4%.

(Burimi: Statista)

Një studim i kryer në mbi 28 vende ofron një pasqyrë të pazakontë. Ndërgjegjësimi i prindërve në vende si ShBA, India dhe Brazili është në rritje, ndërsa vendet evropiane mbeten akoma të painformuara sa duhet rreth këtij fenomeni.

37. Mbi 20,000 prindër morën pjesë në kërkime në mbarë botën për platformat në internet me rrezik të lartë. 65% veçojnë ngacmimin në internet në mediat sociale si frikën e tyre më të madhe. Kërcënime të tjera të zakonshme përfshijnë mesazhe me tekst (38%) dhe dhoma bisede (34%).

(Burimi: Statista)

Kur bëhet fjalë për rrjetin social më të popullarizuar midis adoleshentëve, ekziston një mospërputhje interesante midis asaj që mendojnë prindërit dhe fëmijët. ndërsa të rriturit akoma besojnë se veprimi më i madh ndodh në Facebook dhe Twitter, fëmijët në mënyrë progresive po adoptojnë rrjete më të reja si Instagram dhe Snapchat.

38. Prindërit aziatikë janë të vetëdijshëm për rreziqet e ngacmimeve në internet dhe shpesh përpiqen të diskutojnë sjelljen në internet me fëmijët e tyre. Statistikat e ngacmimit në internet zbulojnë se 46% e bëjnë atë “gjatë gjithë kohës” dhe 39% e ngrenë temën herë pas here. Vetëm 12% s’ ​​kanë folur kurrë për këtë çështje.

(Burimi: Telenor)

Teknologjia moderne s’ është e padiskutueshme për prindërit në të tërë kontinentin aziatik dhe ata kuptohet se janë të shqetësuar për rreziqet që fshihen në internet. Komunikimi i vazhdueshëm është kritik për ta, veçanërisht pasi fëmijët nga ky rajon adoptojnë teknologjinë në moshë shumë të re.

39. Një sondazh online i Statista u kërkoi prindërve opinion  në lidhje me efektet e dëmshme të mediave sociale me rininë e sotme. Varësia nga interneti është një shkak shqetësimi për 14% nga ta, ndërsa 7% shqetësohen kryesisht për ritmet në rritje të ngacmimit në internet.

(Burimi: Statista)

Sondazhi gjithashtu zbuloi se prindërit janë të mirëinformuar në lidhje me rreziqet e mundshme në internet dhe përgjigjet e tyre përshkruajnë pasojat e shumta. Ky fakt, i kombinuar me vetëdijen e lartë të përgjithshme, i ndihmon ata të komunikojnë më mirë dhe të predispozojnë fëmijët e tyre të ndajnë përvoja negative.

40. Nga ata që u ngacmuan vitin e fundit, 37% zhvilluan ankth shoqëror ndërsa 36% ranë në depresion.

(Burimi: DitchTheLabel)

Ngacmuesit shpesh s’ e kuptojnë atë, por veprimet e tyre kanë pasoja të rënda në jetën e viktimave të tyre. Adoleshentët në Mbretërinë e Bashkuar raportojnë ankthin, depresionin, vetë-dëmtimin, madje edhe zhvillimin e çrregullimeve të të ngrënit si pasoja të ngacmimeve në internet në shkolla.

41. shpërdorimi në internet dhe mendimet vetëvrasëse janë të ndërlidhura drejtpërdrejt. 24% kanë menduar për vetëvrasje pas ngacmimeve të vazhdueshme në internet.

(Burimi: CNN)

Puberteti është një periudhë delikate e fëmijërisë sonë dhe është mjaft e frikshme në vetvete. Bulbimi në internet rrit pa nevojë stresin dhe ankthin e adoleshencës sonë të hershme, veçanërisht me vajzat, pasi ato hyjnë në pubertet më herët se djemtë.

42. s’ është e gjitha e zymtë kur bëhet fjalë për abuzimin në internet. 24% e dëshmitarëve të ngacmimit në internet në Azi u bënë më vigjilente dhe 7% ndiheshin të frymëzuar për të bërë një ndryshim.

(Burimi: Telenor)

Faktet pozitive të ngacmimit në internet mbërrijnë nga rajoni aziatik. Së bashku me të gjitha pasojat negative, fëmijët duket se janë gjithnjë e më aktivë në parandalimin e ngacmimeve në internet kur e shohin atë. Ky fakt nënkupton një pamje progresive të një çështjeje që vazhdimisht mundon një mjedis ku ata banojnë.

43. Një sondazh në të tërë vendin midis 5400 adoleshentëve të ShBA bie alarmin – 64% e viktimave të ngacmimit në internet thonë se kjo “ndikoi vërtet në aftësinë e tyre për të mësuar dhe për t’u ndier të sigurt në shkollë”.

(Burimi: Florida Atlantic University)

Shkollat ​​supozohet të jenë vendet e shenjta, ku mësuesit mbjellin farën e dijes në mendjen që mbin të rinjtë tanë. Pra, është alarmante të kuptosh se sa fëmijë janë ngacmuar në internet, gjë që ndikon negativisht në të gjithë përvojën në vitet më të rëndësishme të zhvillimit të tyre.

44. Ndikimet më të rëndësishme psikologjike për gratë viktima që ngacmohen në internet përfshijnë ndjenjat e pafuqisë (66%), humbjen e gjumit (63%) dhe vetëvlerësimin më të ulët (61%).

(Burimi: Statista)

Rreth 1000 gra, të moshës 18-55 vjec, folën rreth asaj se si shpërdorimi në internet ndikoi në jetën e tyre të përditshme. Shumë prej tyre vendosën efekte të shumta të dëmshme, të cilat ndryshonin nga ndryshimet e humorit dhe përqendrimi i ulët te depresioni dhe sulmet e panikut.

Reagimet ndaj ngacmimit në internet

Atëherë, si reagojnë viktimat ndaj këtij ngacmimi virtual?

Ne kemi mbledhur disa të dhëna që i përgjigjen pyetjes.

45. A po bëjmë ndonjë gjë për të trajtuar këtë çështje? Për fat të mirë, një përqindje e mirë e viktimave të ngacmimit në internet janë të gatshëm ta pranojnë atë tek prindërit e tyre (38%) ose miqtë (27%).

(Burimi: ReportLinker)

Vetëm 15% e adoleshentëve të anketuar besojnë se fshirja e çështjes nën “qilim” është mënyra më e mirë për ta zgjidhur atë. Në ditët e sotme është një aftësi thelbësore e jetës që të jesh në gjendje të tregosh dhe të reagosh ndaj shumë kërcënimeve që shoqërojnë evolucionin teknologjik.

46. ​​Mbi 70% e adoleshentëve thonë se bllokimi i llogarisë së autorit të krimit ishte metoda më efektive për sigurinë në internet.

(Burimi: Këshilli Kombëtar i Parandalimit të Krimit)

Kërkimi u krye midis adoleshentëve amerikanë dhe përshkruan marrjen e tyre në mënyrat më të mira për parandalimin e ngacmimit në internet. Para se të kthehen te prindërit e tyre megjithatë, shumë preferojnë të përdoruesit që i ngacmojnë t’i bllokojnë ose t’i diskutojnë me shokët e tyre për këto probleme.

47. Si reagojnë viktimat femra ndaj ngacmimit në internet? Mbi gjysma e tyre pranojnë se ata thjesht bllokojnë llogarinë në fjalë (57%), por shumë kërkojnë të ndjekin më tej autorin e krimit me ndihmën e pronarit ose administratorit të platformës (22%).

(Burimi: Statista)

Statistikat e ngacmimeve në internet nga viti i kaluar tregojnë se fuqizimi i femrave po ndihmon vërtet gratë të fitojnë më shumë besim dhe vetëvlerësim. Ato s’ janë më vetëm dëshmitarë të heshtur të sjelljeve abuzive dhe të papërshtatshme, përkundrazi ato qëndrojnë me guxim dhe i mbrojnë të drejtat e tyre.

Postime të ngjashme

Si Të Shmangësh Një Konflikt Për Çështjen e Maskës?


Dimri ka ardhur më stresues se kurrë teksa çdo ditë COVID-19 i merr jetën njerëzve dhe infekton qindra të tjerë.

Autoritetet në mbarë botën nënvizojnë rëndësinë e jashtëzakonshme të mbajtjes së maskës për të frenuar përhapjen e COVID-19.

Ndërkohë që ndodh kjo, në udhët e Tiranës dallon rëndom tre kategori personash: ata që s’ mbajnë maskë, ata që e mbajnë shkel e shko dhe ata që e mbajnë siç duhet.

Po qe se e gjen veten në kategorinë e personave që mbajnë maskë sa herë që del nga shtëpia, atëherë me siguri gjatë kësaj pandemie, mund të jesh ndikuar ose edhe reaguar ndaj atyre që s’ mbajnë maskë.

Reagimet emocionale gjatë pandemisë janë intensifikuar, thënë kjo nga dy studime të kryera pak muaj më parë në Serbi dhe Izrael.

Në Serbi, shkencëtarët analizuan reagimet emocionale të njerëzve gjatë gjendjes së emergjencës dhe identifikuan katër gjendje emocionale: shqetësim, frikë, mërzi dhe zemërim /frustrim.

Zemërimi në rritje është në vetvete një reagim i përhapur ndaj stresit dhe pandemia ka stresuar një botë të tërë.

Njerëzit janë më të paduruar, në rradhë, në punë, në bankë, në rrugë.

Ka njerëz që e përjetojnë keq faktin që disa të tjerë s’ e mbajnë maskën.

Reagime dhe përjetime të tilla kanë prirjen të nxisin konflikte dhe përballje të panevojshme, sidomos kur çështja e maskës është politizuar ndjeshëm.

Çfarë të bësh? A duhet të nisësh një debat në publik? Apo duhet të largohesh për sigurinë tënde?

Kjo është një situatë shumë e komplikuar, sipas specialistëve.

Si Të Reagosh Ndaj Atyre Që s’ Mbajnë Maskë

Anna Van Meter, eksperte në Institutin e Shkencës së Sjelljes në Qendrën Për Kërkime Mjekësore ‘Feinstein’ në Shtetet e Bashkuara thotë se kjo është një situatë e vështirë për këdo që është i ndjeshëm ndaj kësaj çështjeje.

“Po qe se jeni dikush që i është përmbajtur të gjithave masave të higjenës dhe distancimit për hir të shëndetit tënd, familjes dhe të tjerëve, atëherë është e kuptueshme që ndiheni të rrezikuar nga ata që s’ mbajnë maskë”, thotë ajo.

Sipas Van Meter, në këto raste, perceptimi i rrezikut shton stresin dhe ky i fundit mund të nxisë mekanizmin ‘lufto ose vrapo’ që çon drejt një reagimi konfliktual.

I gjithë konflikti kryesisht nis kur dikush me maskë i afrohet dikujt tjetër që s’ mban maskë, ose kur këta të fundit tallen me ta.

Sipas ekspertes, është e pamundur të ndryshosh mendjen e dikujt që e ka ndarë mendjen tashmë mbi rolin e maskës.

Po qe se ndiheni të kërcënuar, rrezikuar ose të përqeshur nga dikush në një vend publik, zgjidhja më e mirë është që të largoheni sa më parë prej tij/saj.

Po qe se e ndieni të nevojshme të flisni diçka, kërkojini personit të mbajë maskën por bëjeni këtë me mirësjellje dhe jo në formë përçmuese për të shmangur çdo reagim gjaknxehtë.

Sidoqoftë, në këto kohë të vështira, ruajtja e distancës dhe largimi prej burimit të perceptuar të rrezikut është qasja më e mirë për mirëqënien tuaj emocionale.

Përse Njerëzit s’ Mbajnë Maskë?

Jerry M.Suits, psikolog pranë Institutit të lartpërmendur, thotë se ka disa arsye përse njerëzit i bëjnë rezistencë maskës. E para mund të jetë parehatia që mund të ndiejnë njerëzit sa u duket sikur s’ mbushen me frymë. E dyta, mund të jetë edhe fakti që njerëzit duan të duken të fortë dhe mbajtja e maskës i bën të duken të dobët e disa njerëz s’ mund ta pranojnë kurrë këtë.

Arsyeja e tretë është padyshim kulturore dhe politike dhe mbajtja e maskës mund të jetë kthyer në simbol pikëpamjeje (të atyre që e shohin koronavirusin si konspiracion) apo kahu politik.

Me pak fjalë, mbaj distancën!/AgroWeb.org

 

 

Postime të ngjashme

Mos e besoni po deshët: Universiteti më i mirë në botë, 9 mijë euro në vit. “Mësime jete” me komikun Mamaqi, 24 mijë euro në vit


Aktori komik Ermal Mamaqi ka hedhur në treg një “ofertë” që ka shkaktuar shumë ilaritet.

Komiku kërkon 24 mijë euro që të të japë leksione për jetën, sipas tij.

Madje edhe të të takoj me “miliarderët e Shqipërisë” nga të cilët mund të mësosh shumë.

Sigurisht që do kesh edhe nderin të hash drekë me Mamaqin.

Më poshtë oferta e tij e shpërndarë online:

Publikimi dhe veçanërisht cmimi kanë ngjallur shumë reagime.

Në një prej tyre, Endri Shabani që ka ndjekur leksione në Oksford shkruan:

“Universiteti i Oxfordit, renditur i pari ne bote, me 72 fitues te cmimit Nobel, mësime të zhvilluara ne grupe me dy-tri studente; akses pa limit në 100 biblioteka, të cilat kanë 200 km rafte librash. Çmimi: 9000 euro ne vit.

Leksione per “Karrier, Business, Jetë” [sic] nga nje komedian; grupe me 10 vete; akses ne nje Grup Facebooku. Çmimi: 24000 euro” – ironizon Shabani.

n.s. / dita

Postime të ngjashme

Mos e besoni po deshët: Universiteti më i mirë në botë, 9 mijë euro në vit. “Mësime jete” me Ermal Mamaqin, 24 mijë euro në vit


Komediani Ermal Mamaqi ka hedhur në treg një “ofertë” që ka shkaktuar shumë ilaritet.

Mamaqi kërkon 24 mijë euro që të të japë leksione për jetën, sipas tij.

Madje edhe të të takoj me “miliarderët e Shqipërisë” nga të cilët mund të mësosh shumë.

Sigurisht që do kesh edhe nderin të hash drekë me Mamaqin.

Më poshtë oferta e tij e shpërndarë online:

Publikimi dhe veçanërisht cmimi kanë ngjallur shumë reagime.

Në një prej tyre, Endri Shabani që ka ndjekur leksione në Oksford shkruan:

“Universiteti i Oxfordit, renditur i pari ne bote, me 72 fitues te cmimit Nobel, mësime të zhvilluara ne grupe me dy-tri studente; akses pa limit në 100 biblioteka, të cilat kanë 200 km rafte librash. Çmimi: 9000 euro ne vit.

Leksione per “Karrier, Business, Jetë” [sic] nga nje komedian; grupe me 10 vete; akses ne nje Grup Facebooku. Çmimi: 24000 euro” – ironizon Shabani.

n.s. / dita

Postime të ngjashme

​Rritet borxhi ndaj ujësjellësit “Prishtina”, mbi një milion euro vetëm gjatë pandemisë


Pandemia COVID-19 goditi gjithë globin.

E pa prekur nga kjo situatë e krijuar nga COVID-19, s’ mbeti as Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina“.

Me shfaqjen e koronavirusit, planet e menaxhimit për 2020-ën, që kishte bërë kjo ndërmarrje për reagime në situata krizash, s’ dolën ashtu siç u planifikuan.

KRU “Prishtina“, u deshtë që në planet e saj të shtoi edhe planin për menaxhimin e situatës me pandeminë.

Shkak i situatës nga pandemia, KRU “Prishtina“, pësoi rënie të mëdha në inkasim.

Kreyshefi i KRU “Prishtina“, Sokol Xhafa  ka treguar se në muajin mars dhe prill, inkasimi në këtë kompani kishte rënë nën 50 për qind.

Veç kësaj ndaj kompanisë është rritur edhe borxhi nga konsumatorët. Vetëm këtë vit, Xhafa thotë se mbi një milion euro, është borxhi i akumuluar.

Ndërkohë që nga paslufta borxhi i akumuluar ndaj kësaj ndërmarrje kap vlerën e 45 milionë eurove.

Megjithëkëtë, Xhafa thotë se situata në këtë ndërmarrje ka qenë e menaxhueshme.

“Ne kemi pas edhe planet tona të menaxhimit në situata të tilla. Sigurisht s’ është menduar në ato plane që do të kemi një pandemi të tillë e që problemi do të jetë tek pjesa e stafit. Mirëpo ato plane kanë pas fokus më të madh tek pjesa e infrastrukturës, e sistemit tonë, por që kemi krijuar një paralele të tillë, kemi krijuar një shtab emergjent brenda përbrenda ndërmarrjes për t’i trajtuar dhe menaxhuar në këtë kohë. Në përgjithësi menaxhimi është i mirë, pavarësisht që një pjesë e stafit, që nga fillimi i pandemisë, në vazhdimësi kemi raste pozitive brenda ndërmarrjes por deri tani besoj që e kemi menaxhuar mirë me vet faktin që furnizim është stabil për të gjithë konsumatorët”, tregoi Xhafa për KosovaPress.

Xhafa gjatë intervistës ka treguar për goditjen që mori kjo ndërmarrje nga COVID-19 në muajin mars dhe prill dhe rënien e inkasimit.

“Goditjen më të madhe e kemi pas në muajin mars dhe prill, atëherë kur inkasimi ka rënë jashtëzakonisht shumë ose ka rënë nën vlerat 50 për qind. Kemi filluar të rikuperojmë. Muaji që shkoj le të themi brenda planit që kemi pas nga viti që shkoj. Tani për tani gjendja s’ është që është shumë e mirë, prapë vërehen indikacione [….] Ne po i furnizojmë gjithë me ujë dhe i lusim gjithë konsnsumatorët që të reflektojnë përderisa të gjitha masat e mundshme i kemi marrë dhe gjitha masat lehtësuese jemi duke i aplikuar brenda ndërmarrjes dhe presim që të reflektojnë”, potenoci Xhafa.

Sipas tij, një pjesë të borxhit prej miliona eurove e përbejnë institucionet publike, por borxhlinjtë më të mëdhenj janë konsumatorët individual.

“Borxhi i akumuluar që nga paslufta është mbi 45 milionë euro borxh i akumuluar, një pjesë e tyre është borxh i institucioneve publike ose prona të AKP-së që kanë shkuar pastaj në privatizim, por ka edhe borxhe edhe të konsumatorëve individual, aty ku përbejnë pjesën më të madhe të borxhit të akumuluar. ndërsa sa i përket pjesë së pandemisë, borxhi i akumuluar është afërsisht 1.5 milion euro vetëm brenda këtij viti, borxh të cilin konsumatorët tonë s’ kanë arritur që të paguajnë”, tregoi ai.

Për këto borxhe KRU “Prishtina“, tani ka miratuar masën e 10 përqindëshit si masë lehtësuese.

Xhafa ka treguar se si do të aplikohet kjo masë.

“Kjo është nga pjesa e masave lehtësuese që ndërmarrja ka ndërmarr duke e pas parasysh zhvillimin e ekonomive dhe tani gjendja e pandemisë deri në muajt e shkuar, atëherë edhe kur kemi marrë masat e para ka qenë se Vetëm po të një konsumator ka borxh të akumuluar dhe dëshiron të futet në kontratën e riprogramimit të borxhit me qëllim që borxhi të paguhet me këste, kushti ka qenë që fillimisht të bëjë pagesën e 30 për qind të borxhit të akumuluar pastaj pjesën e mbetur ta shpërndajë në 36 muaj. Tani këtë mundësi e kanë shumë më të lehtë përderisa mund të futen në kontratë riprogramimi vetëm me 10 për qind pjesëmarrje në borxhin e akumuluar dhe 90 për qind pastaj ne ua riprogramojmë për 36 muaj me qëllimin që ne t’ua lehtësojmë pjesën e barrës të faturës mujore”, shpjegoi ai.

Kjo masë vlen edhe për borxhin që kanë bizneset ndaj kësaj ndërmarrje.

“Po ashtu, edhe për bizneset le të themi sektori që është goditur më së shumti. Deri në muajin që shkoj ka qenë obligative që 50 për qind e borxhit të akumuluar të bëhet menjëherë dhe 50 për qind e borxhit të shpërndahet në 24 apo 36 muaj. Për këta ne kemi ofruar mundësi më të lehtë ku 20 për qind e borxhit të akumuluar mund ta paguajnë dhe pastaj pjesën tjetër e shpërndajnë sipas kontratës së riprogramimit. Unë lus gjithë qytetarët dhe bizneset që ta shfrytëzojnë këtë mundësi me qëllimin që mos të futemi me procedura përmbarimore, përderisa ju e dini që ne kemi filluar me procedura përmbarimore dhe s’ është që është në vullnetin tonë që t’i detyrojmë me anë të përmbarueseve ku do të paguajnë taksa dhe më shumë dhe borxhin duhet ta paguajnë menjëherë”, shpjegoi Xhafa për KP.

Veç tjerash alarmante për këtë ndërmarrje po del të jenë edhe thatësira, por megjithatë kryeshefi Xhafa siguron konsumatorët se do të ketë furnizim të mjaftueshëm me ujë.Postime të ngjashme

Çka konsideroi rrethanë lehtësuese Gjykata e Apelit kur uli dënimin e Darko Tasiqit?


Ishte viti 2018 kur për herë të parë në bankën e të akuzuarit në Gjykatën e Prizrenit u paraqit Darko Tasiq.

Mbi të rëndonin akuza të rënda si plaçkitje, shkatërrim, djegie dhe përdhosje e viktimave të krimeve të luftës që ishin nga rajoni i Prizrenit.

Sipas Prokurorisë Speciale, gjatë kryerjes së këtyre krimeve Darko Tasiq ishte pjesëtar rezervë i forcave paraushtarake serbe.

Pas një procesi maratonik gjyqësor, i cili zgjati dy vite që nga paraqitja e parë e Tasiqit, Gjykata e Prizrenit vlerësoi se janë vërtetuar pretendimet e Prokurorisë dhe vendosi që ta dënojë të akuzuarin.

Me vendimin e Gjykatës së Prizrenit Darko Tasiq u dënua me 22 vjet burgim.

Me këtë vendim s’ ishin pajtuar mbrojtësit e Tasiqit, të cilët kishin apeluar në shkallën e dytë me pretendimet se ishte shkelur ligji penal dhe s’ ishte vërtetuar e vërteta.

Pasi vlerësoi ankesat e mbrojtësve Gjykata e Apelit i hodhi poshtë pretendimet e tyre për të vertetën ndërsa i aprovoi ankesat e tyre për ligjin e zbatueshëm penal.

Rrjedhimisht pas këtij ndryshimi Gjykata e Apelit vendosi që t’ia ulë dënimin Tasiqit përgjysmë, nga 22 në 11 vjet burgim.

Vendimi i Apelit u mor nga gjyqtarët Kreshnik Radoniqi, Burim Ademi dhe Milan Bigoviq.

Rrethanat që dërguan në vendimin për 11 vjet burgim

Pasi ligji i zbatueshëm penal u ndryshua nga Gjykata e Apelit dënimi maksimal të cilin mund ta shqiptonte kjo Gjykatë ishte 20 vjet burgim.

Para se të shqiptonte dënimin kjo Gjykatë bëri matjen e rrethanave lehtësuese dhe atyre rënduese.

Si rrethana lehtësuese kjo Gjykatë mori faktet se Darko Tasiq s’ kishte ndonjë rol udhëheqësi në këto krime pra s’ po i udhëhiqte veprimet kriminale.

Rrethanë tjetër lehtësuese Gjykata vlerësoi jetën e mëparshme të Tasiqit, e cila tregonte se ai kishte raporte të mira me dëshmitarët, të cilat më pas, në kohën e luftës, ishin keqësuar.

Rrethana e fundit lehtësuese që u mor nga Apeli ishte mosha e re e Darko Tasiqit në kohën e luftës pasi në atë periudhë ai ishte 26 vjeçar.

Përpos rrethanave lehtësuese me rastin e vendimit për 11 vite burgim Gjykata e Apelit mori parasysh edhe rrethanat rënduese.

Si rrethana rënduese u morën shkalla e përgjegjësisë penale, motivi për shkakun e kryerjes së këtyre veprave, rrethanat në të cilat ishte kryer vepra penale si dhe fakti se i akuzuari kishte vepruar në bashkëkryerje dhe me veprimet e tij krijonte pasoja.

Vetëm po të në këtë çështje penale me rastin e vendimit mbi dënim do të zbatohej udhëzuesi i Gjykatës Supreme për politikën ndëshkimore dënimi i Darko Tasiqit do të ishte më i lartë.

Ai sipas këtij udhëzuesi do të duhej të ndëshkohej me 17 vjet burgim pasi në këtë çështje kishte më shumë rrethana rënduese sesa lehtësuese.

Dënimi me 11 vjet nga Gjykata e Apelit zgjoi shumë reagime në vend.

Dhjetëra qytetarë protestuan para Gjykatës, e shumë të tjerë me anë të rrjeteve sociale.

Këta qytetarë vendimin për përgjysmimin e dënimit e konsideruan të padrejtë.Postime të ngjashme

Driton Selmanaj kërkon falje publike Saranda Bogujevcit


Zëvendëskryeministri i vendit, Driton Selmanaj ka kërkuar falje pas deklaratave të tij lidhur me çështjen e të pagjeturve për të cilën kishe shumë reagime madje u kërkua edhe shkarkimi i tij,

Selmanaj tha se kushdo që është ndjerë i fyer apo i lënduar i kërkon falje publike.

“Kushdo që në njëfar forme është ndjerë i fyer nga deformimet dhe shtrebërimet që më janë bërë fjalëve të mija, i kërkoj falje publike. Për mua Saranda Bogujevci, Besarta Jashari dhe jo vëtëm janë historia e gjallë e këtij vendi”, tha Selmanaj në RubikonPostime të ngjashme

KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të mëtejme të hidrocentraleve në Ballkan


OJQ austriake: KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të hidrocentraleve në Ballkan

Aktivistë mjedisorë nga Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina, janë mbledhur në konferencën e organizuar nga organizata austriake “Riverëatch” për të diskutuar për dëmet që kompania KelKos Energy ka shkaktuar në grykën e Deçanit me tri hidrocentralet e saj.

Megjithë kundërshtimet ndaj operimit të tyre, Kompania KelKos në muajin tetor u pajis me një licencë 40 vjeçare për operim me dy hidrocentrale në Lumëbardhin e Deçanit, pasi Ministria e Mjedisit e pajisi edhe me leje mjedisore

Kjo licencë shkaktoi pakënaqësi te aktivistët që protestuan për vite me radhë kundër dëmtimit të Grykës së Deçanit.

Në konferencën e sotme morën pjesë: Shpresa Loshaj nga OJQ Pishtarët, Fitore Pacolli- deputete nga Vetëvendosje, Natasha Crnkoviq- nga OJQ Qendra për Mjedis në Bosnjë-Hercegovinë dhe Ulrich Eichelmann nga OJQ Riverëatch.

Gjithashtu në konferencë pati edhe pjesëmarrës nga mediat nga Austria, Bosnja dhe Hercegovina dhe Kosova.

A small hydroelectric power plant on the Ugar River near Knezevo, Bosnia and Herzegovina

Në konferencë është përmendur se gjatë shtyrjes së projekteve të saj hidroenergjetike, Kelag/KelKos s’ i kushton vëmendje as burimeve të vlefshme të lumenjve dhe specieve të rrezikuara, as bashkësive lokale. 

Për më tepër, Shpresa Loshaj nga OJQ Pishtarët që tërhoqi vëmendjen ndaj këtyre ankesave u padit për shpifje nga Kelag.

Ulrich Eichelmann nga Riverwatch kërkoi ndërprejren e aktiviteteve me hidrocentrale të KelKos-it në Ballkan.

“Bashkëpronari i Kelag është shteti i Carinthia dhe për këtë arsye bashkërisht përgjegjës për atë që kompania po bën në Ballkan. Si përfaqësues i pronarit, Guvernatori Peter Kaiser duhet të marrë masa të menjëhershme dhe t’i japë fund këtyre ankesave. Kelag duhet të jetë riorientohet dhe të braktisin çdo plan për projekte të mëtejshme të hidrocentraleve në Ballkan. Lumenjtë e Ballkanit janë shumë të vlefshëm për këtë shkatërrim. Dielli dhe era janë mundësi shumë më të mira në rajon”, tha Eichelmann 

Në Kosovë, Kelag dhe filiali i saj KelKos janë aktivë dhe kanë qenë nën kritika për vite me radhë. Midis 2014 dhe 2017, ndërmarrja ndërtoi tre hidrocentrale në lumin Lumëbardhi të Deçanit.

Në konferencë u tha se drita jeshile është dhënë për dy (belaja dhe Deçan) nga tre impiantet e KelKos-it, edhe pse kërkesat, të tilla si rimbushja e shtratit të lumit me zhavorr sipas Loshajt, akoma s’ ishin përmbushur. Sidoqoftë, një hidrocentral është akoma pa leje dhe mbetet i shkëputur.(Lumëbardhi 2).

“Kelag bën fitim me shkatërrimin e peizazhit tonë. Kompania ka shitur energji elektrike për shumë vite pa përmbushur kërkesat mjedisore”, thotë Shpresa Loshaj e OJQ Pishtarët.

Për muaj me radhë ajo kishte tërhequr vëmendjen për shpërdorimet në projektet e Kelag dhe madje i kishte shkruar letra Ministrit të Jashtëm austriak Alexander Schallenberg dhe Ministrit të Mjedisit Leonore Geëessler, por  s’ kishte marrë kurrë përgjigje.

ndërsa më tej, Loshaj ka thënë se Ambasada Austriake ka lobuar për KelKos-in.

“Kelag duhet të dërgojë ekspertë të pavarur për të hetuar dëmin e shkaktuar, për të zhvilluar propozime për zgjidhje dhe më pas për t’i zbatuar ato. Kjo përfshin zonën e nxjerrjes së zhavorrit mbi hidrocentralin Lumëbardhi II, por edhe problemet me ujin e mbetur dhe zhdukjen e peshkut. Në fund të fundit, ky është një park kombëtar. Dhe humbjet e shkaktuara nga individë privatë ose komuniteti gjithashtu duhet të kompensohen”, përfundon Shpresa Loshaj.

Gjithsej 61 organizata nga Kosova iu bashkuan kritikës së saj. 

Për Fitore Pacollin, deputete e Lëvizjes Vetëvendosje kjo s’ është një rast i izoluar, ndërsa ka shtuar se Po qe se Lëvizja Vetëvendosje do të jetë përsëri në Qeveri do të ndërmarrin veprime ligjore ndaj kompanisë KelKos.

“Kjo sjellje është e pafalshme dhe të kujton më tepër kolonialistët sesa të ndërmarrjeve moderne. Ne jemi rregullisht të informuar se si po funksionon Kelag në Kosovë. Sapo të kemi sukses të kthehemi në qeveri, ne do të analizojmë me kujdes, në bashkëpunim të ngushtë me shoqërinë civile, Po qe se Kelkos ka shkelur ligjet e Kosovës. Po qe se gjejmë prova të asaj që besojmë, ne do të ndërmarrim veprime ligjore kundër kompanisë”, ka thënë Pacolli.

Kelag ka operuar edhe në Bosnjë dhe Hercegovinë përmes filialit të saj Interenergo. Edhe në Bosnjë, organizatat mjedisore dhe banorët lokalë kanë protestuar kundër projekteve hidroenergjetike të kompanisë austriake për vite me radhë. Një shembull është Ugari, një lumë më parë i pacenuar në të cilin Huchen (lloj peshku) globalisht i rrezikuar dhe shumë i mbrojtur përdoret për t’u shumëzuar në pranverë.

Sipas OJQ-ve, kjo specie u shkatërrua nga Kelag, i cili ndërtoi dy hidrocentrale atje dhe e devijoi pjesën më të madhe të ujit në tuba.

Sipas tyre, ajo që ka mbetur është një rrjedhë e thjeshtë, shumë pak ujë për peshqit e mëdhenj. 

“Një gjë e tillë ndoshta do të ishte e pamundur në Austri ose në vendet e tjera të BE-së, por në vendin tonë menaxherët e Kelag në fakt po mburren me këto impiante,” thotë Jelena Ivaniq, nga OJQ Qendra për Mjedis, me seli në Banjallukë të Bosnjës.

Një tragjedi e ngjashme dukuri në Sana, i cili dikur ishte një lumë tjetër i pacenuar me peshq Huchen, derisa u ndërtua hidrocentrali Medna në 2018. Vitet e protestave s’ i dhanë fund projektit.

“Edhe këtu, ne kërkojmë që Kelag të përmirësojë hidrocentralet e tij ekzistuese, të lërë më shumë ujë të mbetur në Ugar dhe të rrisin specien e peshkut. Mbi të gjitha, ne kërkojmë që Kelag të mos ndërtojë më hidrocentrale në Bosnjë dhe Hercegovinë”, thotë Jelena Ivaniq.

Të enjten, me datën 12 nëntor, Zyra e Rregullatorit të Energjisë së Kosovës, ZRRE, i dha kompanisë austriake KelKos një licencë 40-vjeçare për të prodhuar energji elektrike nga dy hidrocentrale të saj, “Belaja” dhe “Deçani”, të cilat kanë qenë objekt i protestave prej vitesh nga aktivistët e mjedisit.

Më 14 tetor, ZRRE-ja refuzoi t’i jepte një licencë të përkohshme KelKos për tre hidrocentrale në luginën e Deçanit mbi bazën që ndërmarrja dështoi të sigurojë një leje mjedisore nga Ministria e Ekonomisë dhe Mjedisit.

Reagime nga aktivistë, qytetarë e politikanë, kundër lejeve për KelKos

Kryesuesja e Komisionit Hetimor për Procesin e Licencimit, Operimit, Mbikëqyrjes dhe Operimit për Leje të Hidrocentraleve, Eliza Hoxha, të enjten tha se të kota janë përpjekjet e deputetëve për ndryshim përderisa Qeveria “vazhdon me avazin e vjetër”.

“s’ shkoj gjatë nga refuzimi i lejes mjedisore për KelKos për shkak të mos përmbushjes së kritereve ndërsa sot përballemi me situatë të re kur e njëjta kompani e cila të gjitha pëlqimet dhe lejet paraprake (para lejes mjedisore si akti final i ciklit licencues) i ka marr si projekt i integruar kaskadë e tani e kuptojmë që dy prej hidrocentraleve janë licencuar si projekt në vete”, ka deklaruar Hoxha.

ndërsa propozuesi i komisionit, deputeti Haxhi Avdyli, përmes një reagimi ka thënë se në kohën kur Kuvendi ka formuar një komision hetimor, KelKos jo vetëm që s’ duhet ta merre lejen, por do të duhej që t’i pezullohej e gjithë puna.

ndërsa ka shtuar se ky komision do të duhet të ia lëshojë udhën prokurorisë për hetim të procesit.

“Ky shtet si duket është vënë në shërbim të tajkunëve, jo të qytetarëve. Ky komision si duket duhet t’ia lëshoi udhën prokurorisë për hetimin e këtij procesi. Po qe se do kishim prokurori të pavarur nga politika, e në shërbim të qytetarit , sot do vihej në alarm”, thuhet mes të tjerash në reagimin e Avdylit.

Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje ka kërkuar interpelancë për ministrin e Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçin, për dhënien e këtyre licencave.

Sipas LVV-së, operimi i hidrocentraleve në Grykën e Deçanit përmes kompanisë “Kelkos Energy sh.p.k.” ka shkaktuar dëme të mëdha në ambientin e rajonit ku operojnë sikurse edhe në shëndetin e qytetarëve.

“Edhe pse më 14 tetor 2020, këtyre tre hidrocentraleve iu kishte ndaluar operimi, meqenëse s’ kishin leje mjedisore dhe leje ujore, pas lejes nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, ZRRE në mbledhjen e sotme, mori vendim për dhënien e licencave për 40 vjet për dy hidrocentralet në bjeshkët e Deçanit”, thuhet në reagimin e tyre.

Tutje në reagimin e tyre thuhet se edhe pse deklarimet e Blerim Kuçit se Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit s’ i ka dhënë leje mjedisore dhe leje ujore kësaj kompanie, vendimi i sotëm i ZRRE-së “jo vetëm se nxori në pah mashtrimin e tij të radhës, por e bënë këtë proces edhe tërësisht jotransparent dhe të paligjshëm”.

“Me vendimin për dhënien e lejes për operim për 40 vjet, është goditur rëndë mjedisi në zonën e Grykës së Deçanit dhe burimet e ujit, por edhe buxhetin e shtetit”, thuhet më tej.

Edhe raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon tha se si është e mundur që papandehur KelKos i përmbushi kriteret përderisa ka padi aktive për dëmtim të mjedisit.

“Këto lloj hidrocentralesh po shkatërrojnë mjedisin, ka padi aktive kundër këtij impianti. Si është e mundur që ato papandehur i përmbushën të gjitha kriteret? Zyra e rregullatorit të energjisë duhet të sqarojë se si mund të ndodhë kjo”, ka shkruar Cramon.

Kujtojmë se BIRN ka zbuluar se Gjykata e Prishtinës kishte vjetërsuar lëndën e ngritura ndaj kësaj kompanie.

Me 18 korrik 2016 Inspektorati i Komunës së Deçanit kishte iniciuar kërkesë për fillimin e procedurës kundërvajtësve ndaj kompanisë pasi kishte konstatuar dëme ambientale në bjeshkën e Deçanit.

Raporti i siguruar nga BIRN tregon se Inspektorati kishte konstatuar se afro 7 kilometra përgjatë Lumbardhit të Deçanit rrjedha e këtij lumi ishte ndërprerë totalisht si pasojë e kalimit të ujit në gypat furnizues të turbinave për prodhimin e rrymës elektrike.

Sipas këtij raporti inspektoret kishin parë në teren se portat e turbinave kanë qenë të mbyllura dhe vetëm disa pjesë kanë qenë të furnizuara me ujë nga rrjedhat anësore, të cilat s’ ishin të mjaftueshme për ruajtjen e diversitetit të florës dhe faunës.

ndërsa në raportin e Inspektorëve komunal thuhet se në marrëveshjen në mes të Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe “KELKOS KOMPANY SHPK”, ishte paraparë që 30 për qind e minimumit të rrjedhjes së ujit të qëndron në shtratin e lumit e jo të mbetej lumi pa ujë. Dosja e inspektoratit ishte bartur në gjykatë me kërkesën që kompania të ndëshkohej me 50 deri në 100 mijë euro.

BIRN kishte zbuluar se procedura kundërvajtëse e inicuar nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor është parashkruar.

Raporti i hartuar nga ministria pretendon se kompania KelKos s’ i kishte përmbushur kërkesat e inspektorëve për plotësimin e kushteve shtesë për leje ujore.

Lënda ishte hapur në gjykatën e Prishtinës ku çështja s’ u vendos kurrë. Lënda kishte qëndruar në sirtarët e gjykatës për më shumë se dy vjet dhe kishte arritur vjetërsimin.

14 shkurt 2019 shënon datën kur gjyqtarja Salihe Ahmeti, mori aktvendim, me të cilin e përfundoi procedurën kundërvajtësve për shkak të parashkrimit absolut.

BIRN disa herë ka provuar të marrë një deklaratë nga kompania KelKos rreth akuzave për degradim të mjedisit në Deçan, por deri në publikimin e këtij shkrimi ata kurrë s’ kanë dhënë ndonjë përgjigje.

Pafuqia e shtetit ndaj degradimit mjedisorPostime të ngjashme

Personaliteti dhe Shëndeti – Lidhja e Ngushtë Mes Tyre Rregullon Mirëqenien


Personaliteti ynë luan një rol shumë të rëndësishëm në përcaktimin e sjelljes dhe zakoneve të përditshme.

Ky ndikim i ka shtyrë specialistët të zbulojnë Me kusht që personaliteti i njeriut luan rol edhe tek shëndeti i tij.

Sipas tyre, çdo gjë ka lidhje me personalitetin, duke nisur që nga shpeshtësia e vizitave tek mjeku e deri tek përballja me stresin.

Në Greqinë e lashtë, Hipokrati identifikoi katër lloje personaliteti (ndonëse tani ka më shumë).

Ai sugjeronte se secili prej tyre ishte i lidhur fort me prirjen e njeriut për të vuajtur nga një sëmundje fizike apo mendore.

Ky besim konfirmohet së fundmi nga mjekësia moderne.

Sipas kësaj të fundit, personaliteti që shfaqet në fëmijëri ka lidhje me shëndetin e mëvonshëm të njeriut dhe jetëgjatësinë e tij.

Personaliteti A

Njerëzit që kanë një personalitet të llojit A karakterizohen nga:

  • Dëshira për të pasur gjithçka nën kontroll
  • Rendja pas perfeksionit
  • Angazhimi maksimal ndaj objektivave dhe detyrave
  • Fiksimi pas punës dhe konkurencës
  • Padurimi
  • Agresiviteti në raste të caktuara

Disa studime kanë zbuluar një marrëdhënie të fortë mes personalitetit të tipit A dhe hipertensionit, stresit të lartë dhe izolimit social. Ka pretendime që njerëzit me këtë personalitet kanë gjasa të preken edhe nga sëmundjet e zemrës.

Personaliteti B

Njerëzit me personalitetin e tipit B janë më të qetë, e marrin jetën më shtruar ndryshe nga ata me personalitet A.

Ata janë më pak të stresuar dhe s’ nxiten nga konkurenca.

Ata i bëjnë detyrat dhe çdo gjë tjetër në jetë për hir të kënaqësisë se u jep dhe s’ nxiten nga dëshira për të dominuar, arritur apo korrur sukses.

Kjo s’ do të thotë se ata s’ e vlerësojnë arritjen por për ta ka më shumë rëndësi përvoja dhe procesi.

Këta njerëz kërkojnë karriera dhe punë më krijuese se të tjerët.

Këta njerëz janë më pak të rrezikuar nga probleme si ankthi, prejse ata dinë të përballen me stresin e .të shijojnë jetën

Njerëzit Që Jetojnë Për Botën

Ky lloj personaliteti ka shumë avantazhe dhe disavantazhe.

Njerëzit me këtë personalitet plotësojnë më shumë nevojat e të tjerëve se të vetes.

Ata kanë një natyrë pasive dhe janë përgjithësisht njerëz që binden.

Këtu ka një avantazh sa i përket shëndetit, prejse njerëz me këtë personalitet i ndjekin me përpikmëri këshillat e mjekut.

Megjithatë, për shkak të natyrës pasive, kjo kategori ka shumë gjasa të ndihet e pashpresë në rastin e një sëmundje të keqe.

Ata s’ kërkojnë ndihmë se s’ duan t’i bëhen barrë të tjerëve dhe Me kusht që përballen me një lajm të keq shëndetësor besojnë se asgjë që ata kanë në dorë do të bëjë ndonjë ndryshim.

Njerëzit Që Shqetësohen Për Çdo Gjë

Në këtë kategori futen njerëizt që përballen negativisht me humbjen, frustrimin dhe stresin.

Ata përjetojnë reagime ekstreme emocionale dhe rrjedhimisht janë më të prekur nga çrregullimet fizike dhe mendore.

Njerëzit që shqetësohen për çdo gjë janë më të prirur të vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare, problemet me stomakun, astmën, depresionin, panikun, madje edhe të përdorin drogë.

Personaliteti D

Ky lloj personaliteti iu prezantua botës në vitin 1996.

Një njeri me këtë personalitet janë të stresuar, negativë, s’ shprehen dot, të zemëruar, të vetmuar e depresivë.

Rreziku i vdekjes së parakohshme është katërfish më i lartë se të gjitha personalitett e tjera, sidomos sa i përket sëmundjeve të zemrës.

Introvertët

Introvertët janë më të fokusuar tek ndenjat dhe përjetimet e brendshme se tek burimet e jashtme stimuluese.

Të jemi të qartë, të qenit introvert s’ do të thotë se keni ankth social apo jeni të turpshëm.

Introvertët janë më të qetë, më të rezervuar dhe në situata të caktuara sociale ndiejnë sikur iu shterojnë energjitë dhe shpesh kanë nevojë të kalojnë kohë me veten.

specialistët e fushës kanë zbuluar se introvertët kanë gjasa më të mëdha që të vuajnë nga depresioni në një pikë të jetës.

Pavarësisht të gjithave, specialistët thonë se rreziqet e sëmundjeve janë në varësi të shumë faktorëve, pra jo vetëm personalitetit ku përfshihen: genet, mjedisi, stili i jetës dhe qasja ndaj saj./AgroWeb.org

 

Postime të ngjashme

​Drejtoresha e Barnatores së ShSKUK: Ka kërkesa tepër të mëdha për materiale medicinale


Drejtoresha e Barnatores Qendrore në ShSKUK ka pranuar se gjatë pandemisë ka pasur ndryshim të çmimeve, këtë e arsyetoi me kërkesat dhe nevojat e mëdha gjatë kësaj kohe. Veç tjerash, ajo ka njoftuar se qeset për kufoma s’ kanë qenë kurrë të përfshira në listën thelbësore, ndërsa për maskat dhe dorezat ka pasur kontratë valide në kohën e përhapjes së pandemisë.

Gjatë dëshmisë së sotme para Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë, ajo theksoi se përgatitjet për furnizim me material, kanë filluar pas muajit shkurt dhe se aprovimet i marrin nga bordi i ShSKUK-së.

“Kërkesa ka qenë shumë e madhe, edhe sot vazhdon të jetë tepër e lartë. Njësitet e kërkesës kanë qenë në fillim ka qenë Klinika Infektive, e cila ka qenë e para duke trajtuar rastet me COVID, pastaj klinikat tjera si mbrojtëse të sistemit shëndetësor, jemi detyruar krejt klinikat që kanë trajtuar COVID, në atë periudhë ka qenë Mjekësia Sportive, Pulmologjia, Emergjenca dhe i gjithë stafi të jetë me veshje mbrojtëse për personel. Ne veprojmë konform listës thelbësore, specifikat s’ i bëjmë ne… Çmimet referente, në kuadër të ShSKUK-së është një komision për çmime, dhe në kuadër të çmimeve referente vlen udhëzimi administrativ”, theksoi Pllana.

Ajo theksoi se adresë komunikimi e kanë Departamentin e Farmacisë në kuadër të Ministrisë së Shëndetësisë.

Anëtarja e komisionit, Labinotë Demi e ka pyetur Pllanën se a ka pasur kontrata valide para përhapjes se pandemisë për doreza, maska dhe qese për kufoma.

“Qese për kufoma s’ kanë qenë kurrë të përfshira në materiale në listën thelbësore, për shkak që ajo ka qenë e rregulluar përmes Institutit të Mjekësisë Ligjore. Sa i përket dorezave dhe maskave, në momentin kur ka filluar pandemia ka pasur kontrata valide. Kanë qenë kontratat e lidhura paraprakisht… Në momentin që kontratat kanë qenë 70 për qind të realizuara për shkak që ne kemi bërë një porosi për maska kemi bërë porosi ekstra shtesë, dhe kontrata është shfrytëzuar edhe 70 për qind, është ndërprerë edhe nga ana e operatorit edhe nga ana jonë për shkak të kostos dhe çmimit në atë kohë”, tha ajo.

Pllana theksoi se gjatë pandemisë kanë vërejtur ndryshim të çmimeve, dhe se këtë e arsyetoi me kërkesat e mëdha për materiale që kanë qenë gjatë kësaj kohe. Ndërkohë që anëtari Bekim Haxhiu ka pyetur për një kontratë me Indinë, ka pasur reagime nga anëtarët e komisionit.

“A ka ndodhur që në të kaluarën të keni kontrata, ku s’ specifikohet saktë prodhuesi. Për shembull sikur kjo këtu që është kontrata e nënshkruar për bar-komicinë EU-Indi. Për shembull kjo është kontrata, edhe për patropezol ku prodhuesi EU-Indi, kontratë e nënshkruar nga Ministria e Shëndetësisë?”, tha ai.

Pllana s’ pati përgjigje, e për këtë reagoi edhe anëtarja e komisionit, Fatmire Mullaxha Kollçaku, e cila pati kritika për pyetjet e Haxhiut.

“s’ është hera e parë dhe s’di sa herë e citon kontrata që ne e kemi paraparë zyrtarin e Prokurimit në MSh, kur të vjen ai këtu për shumë prej çështjeve vazhdimisht i ripërsëritur në çdo takim me zyrtar që s’ janë përgjegjës. Unë herën e kaluar kam hesht, mirëpo po e shoh që po i ripërsëritur të njëjtat kontrata”, tha Mullhaxha.

ndërsa, deputeti Shkumbin Demaliaj theksoi se anëtarët nga LVV po bëjnë pyetje për organizim të brendshëm.

“Vetëm po të duhet se si të pyetet një dëshmitar afrona listën e pyetjeve paraprakisht se çfarë pyetje duhet t’i bëhet dëshmitarit. Çfarë është kjo ndërhyrje? Secili prej neve ka të drejtë ta di. Në fund të fundit dëshmitarëve po më duket i panevojshëm, ngaqë po e pyesim për organizimin e brendshëm ku punon”, tha ai.

Haxhiu ka vazhduar me pyetjet në lidhje me kontratat për paracetamol, morfinë, e bar-komicinë ku sipas tij janë bërë keqpërdorime.

“Për bar-komicinë a ka pasur kontratë ShSKUK për furnizim, para këtij publikimi që e ka bërë MSh, morfina, paracetamolin, pantrapazolli, dhe a keni qenë të njoftuar apo keni bërë kërkesë ju për kontrata të reja?”, ka pyetur Haxhiu.

Gezime Pllana para anëtarëve të komisionit tha se kanë pranuar një listë për përmbledhjen e planifikimit, dhe se kanë luajtur një rol ndërmjetësues, e që kjo listë është përcjellë në MSh.

Ajo tha se s’ është në dijeni se prej nga ka ardhur lista për blerjen e këtyre produkteve, meqë sipas saj ka pasur kontrata që operatori s’ ka pasur mundësi të liferojë. Pllana theksoi se për komicinë, morfinë dhe paracetamol ka pasur kontratë. Ndërkohë, që theksoi se s’ ka qenë e njoftuar për kontratat e duplifikuara.

The post ​Drejtoresha e Barnatores së ShSKUK: Ka kërkesa tepër të mëdha për materiale medicinale appeared first on Insajderi.

Postime të ngjashme

Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave


Në Komisionin Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë po raporton Gezime Pllana, drejtoreshë e Barnatores Qendrore në SHSKUK-së.

Pllana para anëtarëve të komisionit, tha se kanë filluar përgatitjet pas muajit shkurt për furnizim me material, dhe se aprovimet i marrin nga bordi i ShSKUK-së.

Kërkesa ka qenë shumë e madhe edhe sot vazhdon të jetë e lartë, njësitet e kërkesës kanë qenë e para e Infektives. Jemi detyruar krejt klinikat që kanë trajtuar Covid të jetë i mbuluar me veshje të personelit”, theksoi ajo.

Pllana ka treguar se kë kanë adresë komunikimi.

Adresë komunikimi e kam departamentin e Farmacisë në kuadër te Ministrisë së Shëndetësisë”, shtoi ajo.

Anëtarja e komisionit, Labinotë Demi e ka pyetur Pllanën se a ka pasur kontrata valide para përhapjes se pandemisë për doreza, maska dhe qese për kufoma.

Qese për kufoma s’ kanë qenë kurrë në listën thelbësore. Sa i përket dorezave dhe maskave, ne kur ka filluar pandemia ka pasur kontrata të lidhura. Në momentin që ka pasur kontratë valide, ka pasur furnizim”, tha ajo.

Pllana theksoi se gjatë pandemisë kanë vërejtur ndryshim të çmimeve, dhe se këtë tha se arsye janë kërkesat e mëdha.

Ndërkohë që anëtari Bekim Haxhiu për një kontratë me Indinë, ka pasur reagime nga anëtarët e komisionit.

Deputetja Fatmire Mullhaxha-Kollçaku tha se tash e sa komisione, Haxhiu po bën pyetje të cilat janë të panevojshme.

Unë do të vazhdoj me pyet, dhe s’ do të mund të më ndalni”, tha Haxhiu.

ndërsa, anëtari Shkumbin Demaliaj theksoi se anëtarët nga LVV po bën pyetje për organizim të brendshëm.Postime të ngjashme

Në tenderin për dhurata të Zveçanit edhe libri ku Kosovës i referohet ‘Kosova i Metohije’


Duke u thirrur në Ligjin për Prokurimin Publik, Komuna e Zveçanit njoftoi për tenderin për dhurata për të cilën parashikoi kontratë deri në 15 mijë euro. Por, në mesin e tyre është edhe libri në të cilin Kosovës i referohet si “Kosova i Metohije”.

Javën e kaluar, Komuna e Zveçanit publikoi thirrjen për kontratë me titull “Prokurimi i dhuratës së korporatës”. Për këtë tender, komuna në fjalë parashikoi të nënshkruaj kontratë në vlerë deri 15,000 euro.

Për këtë aktivitet të prokurimit, Komuna Zveçan përdori procedurën e hapur të prokurimit me kriter të dhënies, çmimi më i ulët.

Por çka konkretisht planifikon të blejë me këtë tender komuna?

Nga të dhënat e më poshtme të këtij njoftimit, në mes tjerash, evidentohet se komuna planifikon të blejë edhe librin ku Kosovës i referohet si “Kosova i Metohije

“Dhuratë e korporatave – 30 komplete, sipas specifikimit nga dosja e tenderit, shtojca 1 – Kuti prej druri me logon e gdhendur të komunës së Zveçanit – Libri i Endowment of Kosova and Metohija (botuesi Eparija Raško-Prizrenska) – Ikona e Shën Gjergjit në prerje druri – ditar lëkure me logon e gdhendur të komunës së Zveçanit – kuti tavoline – mbajtëse stilolapsi me logon e gdhendur të komunës së Zveçanit“, thuhet në njoftimin për kontratë.

Për më tepër lidhur me librin, siç ishte bërë e ditur në “e-Opstina severna Mitrovica”, me 17 dhjetor të vitit të kaluar, në Fakultetin Filozofik të Mitrovicës, u bë promovimi i librit të sipërpërmendur, për të cilën thuhet në media se në këtë libër kanë marrë pjesë teologë, publicistë dhe artistë serb. Sipas asaj që është raportuar në portalin Kossev.info,  në promovimin e librit, është thënë se ky libër është dëshmi e Kishës Ortodokse Serbe për ruajtjen e kulturës së saj shpirtërore dhe materiale në Kosovë.

Në anën tjetër, në muajin shtator të sivjetëm, në portalin Koha.net, bashkëpunëtori shkencorë i historisë në institutin e historisë “Ali Hadri”,  Bedri Muhadri kishte publikuar artikullin “Përvetësimi nga serbët i monumenteve mesjetare arbërore në Kosovë”, i cili ngjalli reagime edhe në Serbi. Në shkrimin e Muhadrit, në mes tjerash thuhet se monumentet kryesore të kultit të krishterë në Kosovë, të cilat sot konsiderohen kisha apo manastire ortodokse serbe, si Manastiri i Deçanit, i Graçanicës, Kisha e Shenjtorëve Mihal e Gabriel dhe Kisha e Zojës Prendë në Prizren, Patrikana e Pejës, Kisha e Shtjefanit në Mitrovicë, janë të moçme si për arbrit autokton.

Ndryshe, në muajin prill të vitit 2018, Marko Gjuriq, drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, mori pjesë në liturgjinë e pashkëve ortodokse në Manastirin e Banjaska pranë Zveçanit, me ç ‘rast dha mesazhe nacionaliste.

Në po të njëjtin vit, rreth shtatë muaj më vonë pas vizitës së Marko Gjuriq në Kosovës, respektivisht me datën 23 të muajit nëntor, në Rudare të Komunës së Zveçanit, një grup serbësh dolën në protestë duke bllokuar kështu udhën që të dërgon në Jarinjë në shenjë proteste për vendosjen e taksës 100 për qind ndaj produkteve serbe nga ana e Qeverisë së Kosovës.

Për t`u rikthyer tek tenderët, edhe në të kaluarën kishte anomali në këtë komunë por të natyrës së përcaktimit të kritereve. Në vitin 2015, KALLXO.com raportoi se Komuna e Zveçanit kishte vendosur kritere diskriminuese në tenderët publik. Këmbënguli që kompanitë të cilat kanë përvojë pune në komunat veriore meritojnë të shpërblehen me kontrata publike. Kritere të tilla u konsideruan si “diskriminim territorial“.

Zveçani s’ e mbledh tatimin në pronë dhe leje ndërtimi por shteti i ndan buxhet

Komuna e Zveçanit, bën pjesë në mesin e katër komunave veriore të Kosovës të cilat hezitojnë t’a respektojnë Ligjin për Tatimin në Pronë dhe atë të Lejeve Ndërtimore.

Qytetarët e katër komunave veriore vazhdojnë të mos paguajnë tatimin në pronës. Ata madje mund të ndërtojnë objekte pa pasur nevojë që të paguajnë për leje ndërtimore siç kërkohet me ligj. Ky privilegj për banorët e këtyre katër komunave mundësohet nga krerët e komunave veriore, të cilët ‘refuzojnë’ t’i zbatojnë ligjet e Republikës së Kosovës.

Gjithashtu edhe në raportet e Ministrisë së Financave të Kosovës. Në raportin tremujor të 2020-ës thuhet se komunat veriore të Kosovës s’ kanë regjistruar të hyra nga tatimi në pronë.

“Komunat e Leposaviqit, Zubin Potokut, Zveçanit, dhe e Mitrovicës së Veriut s’ kanë regjistruar të hyra nga tatimi në pronë”, thuhet në raportin tremujor.

Një gjendje e tillë është edhe në raportet e më vonshme financiare të këtij dikasteri.

Në anën tjetër, bazuar në raportin e Auditorit, për vitin 2019, Komuna e Zveçanit pati një buxhet për ta shpenzuar në vlerën e 3,794,163 euro, ku sipas auditorit komuna arriti ta shpenzoj 57 për qind të buxhetit final apo 2,150,769 euro që paraqet një diferencë prej 1,643,394 euro. Në anën tjetër në raport me vitin 2018, auditori thotë se realizimi I buxhetit pati një përmirësim prej 7 për qind.

ndërsa me projektbuxhetin për vitin 2021, i cili është akoma draft, ka vlerën e 2,217,443 euro ku 1,482,406 euro pritet të shpenzohen për paga, pastaj 335,366 euro për investime kapitale, 284,671 për mallra dhe shërbime dhe subvencionet dhe transfere 85,000 euro ndërsa 30,000 euro për shpenzime komunale.Postime të ngjashme

Drenas, kalimi në mësim online për shkak të renovimeve në shkollë nxit reagime të prindërve


Shkolla fillore “Rasim Kiqina” në Drenas që nga e hëna ka kaluar në mësimin në distancë, për shkak të punimeve që po mbahen për renovimin e dyshemesë në këtë shkollë.

Njoftimi për kalimin në mësim online që është bërë më 29 nëntor, të dielën, ka nxitur prindërit e nxënëseve që të shprehin shqetësimin e tyre në KALLXO.com. Sipas paralajmërimit, punimet do të vazhdojnë deri më 4 dhjetor.

“Të dashur nxënës, të nderuar prindër dhe mësimdhënës të shkollës sonë, procesi mësimor për shkollën tonë do të kalojë ne mësimin online nga data 30. XI. 2020 deri me 04. XII. 2020, për shkak të punimeve që janë duke u zhvilluar rreth renovimit të dyshemeve të shkollës. Ndjejmë keqardhje nxënës që s’ do t’iu kemi në shkollë, por shpresojmë se në bashkëpunim me mësimdhënësit tuaj dhe me përkrahjen e tyre humbjet në procesin mësimor do t’i kemi minimale”, thuhet në njoftimin e shkollës në rrjetin social “Facebook”.

Një prind që ka preferuar të mbetet anonim, është ankuar se punimet është dashur që të kryhen në kohën kur mësimi po zhvillohej online, për shkak të parandalimit të përhapjes së COVID-19.

“Është e papranueshme për ne si prindër që fëmijët kur filluan të mësojnë në shkollë, me ua ndërpre për do punime që kanë mujt me u perfundu gjatë periudhës sa s’ kanë mbajte mësim në shkollë. Kjo është maltretim për fëmijët, plus t`u e marr parasysh faktin që po flitet se gjysmë vjetori me u kry më herët këtë vit”, ka deklaruar ajo për KALLXO.com.

Kjo s’ është hera e parë që mësimi është ndërprerë në këtë shkollë për shkak të renovimeve.

Fillimisht, bazuar në njoftimin e drejtorisë së shkollës më datën 9 tetor, e premte, s’ u mbajt procesi mësimor, për të zëvendësuar këtë ditë në ndonjë ditë vikendi. Pastaj edhe dy ditë të tjera, përkatësisht me datën 15 tetor dhe 16 tetor.

Drejtori i Drejtorisë së Arsimit në Drenas, Muhamet Gjoka në një prononcim për KALLXO.com ka deklaruar se është vendosur që katër ditë të vazhdon mësimi online.

Lidhur me ankesat e prindërve, Gjoka ka deklaruar se prindërit e nxënësve janë ndjerë të kënaqur se shkolla po renovohet, pasi thotë se ka qenë në gjendje jo të mirë.

“Këto tri ditë pritet që më përfundu komplet renovimet, edhe kompletohet shkolla përderisa s’ ka qenë në gjendje të mirë. Ka qenë punë që është dashur me u përfundu këtë vit, edhe pas takimit që kemi pas edhe me task-forcën edhe të shkollës dhe të DKA-së është vendos që me shku online. Punime ka pasur të ndryshme, ka qenë objekti i ndarë, pjesa e vjetër dhe e re. Tash është faza e fundit, ka pas parket aty, janë ngarku disa mbetje aty nën parket, ka qenë i shtrim një material i pa nevojshëm edhe e kemi largu komplet edhe qajo pjesë është në renovim. Për shkak të pluhurit është paraparë që krijohet aty, është vendos që për katër ditë më vazhdu mësimi online. Punime ka pasur edhe në shkolla tjera, por që s’ ka qenë e nevojshme ndërprerja e mësimit për shkak të natyrës së punimeve, p.sh. te banjot, nyje sanitare”, tha Gjoka.

Çështja e ndërprerjes se mësimit ishte diskutuar edhe në debatin “Jeta në Komunë” në të cilën i ftuar ishte kryetari Ramiz Lladrovci përballë gazetares Jeta Xharra dhe asamblistët opozitar.

Në debatin e transmetuar me 21 tetor, Lladrovci ishte pyetur se përse punimet në këtë objekt shkollor po bëhen në kohën kur nxënësit pas disa muajve u kthyen në banka shkollore.

Ai s’ ishte pajtuar me pretendimet se punimet po zhvillohen gjatë ditëve të mësimit, por që thoshte se po bëhen vetëm në ditët e vikendit.

Lladrovci po ashtu kishte deklaruar se renovimi do të përfundohej në muajin tetor.

“Asnjë klasë s’ është t`u humb mësim, renovimin e kryjmë të shtunën dhe dielën, dhe besoj që shtunën e dielën e ardhshme kryhet renovimi. Se edhe në pandemi s’ kanë mujt me u kry se kemi plot imella të kompaninë që kanë thanë se e kam krejt stafin e sëmurë prej COVID-19, ne i kemi kërku listën, prej IKShPK-së përderisa mendojna që po mundohen me na mashtru, s’ ka asnjë pengesë”, kishte thënë mes tjerash i pari i Drenasit në debatin “Jeta në Komunë”.

Mësimi në shkolla ishte ndërprerë prej 12 mars për shkak të shpërthimit të pandemisë COVID-19 edhe në Kosovë, për të vazhduar më pas më mësim në distancë.

Mësimi për vitin shkollor 2020/21 për shkak të pandemisë COVID-19 ka filluar në dy faza, e para më 14 shtator dhe e dyta më 21 shtator. Për zhvillimin e mësimit në kohë pandemie Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka përgatitur tre skenarë të ndryshëm. Skenari A është për mësim fizik në shkolla, skenari B – mësimi i kombinuar dhe skenari C – mësimi online nga platforma të ndryshme.

Por së fundmi diskutues është fakti që gjysmëvjetori i parë të përfundojë më herët, për shkak të pandemisë, por që deri më tani akoma s’ ka diçka zyrtare.Postime të ngjashme

Jep dorëheqje këshilltari i Trump për COVID-19


Scott Atlas, këshilltari për shkencë i presidentit amerikan, Donald Trump, pikëpamjet e të cilit s’ kanë qenë në linjë me ato të task-forcës së Shtëpisë së Bardhë për koronavirus, ka njoftuar për dorëheqjen e tij.

Atlas ka informuar Trumpin për vendimin e dorëheqjes përmes një letre që ka publikuar në rrjetin social, Twitter.

“I nderuar që kam shërbyer për Donald Trumpin dhe amerikanët gjatë këtyre kohërave të vështira”, ka thënë ai në postim.

Atlas, i cili s’ ka përvojë zyrtare në shëndetin publik apo për sëmundjet infektive, ka kaluar vetëm katër muaj duke këshilluar Trumpin.

Ai është punësuar me kontratë të përkohshme, e cila skadon këtë javë.

Skepticizmi i tij për izolimet afatgjata, mbylljet e shkollave dhe vendosjes së maskës për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit, kanë qenë në kundërshttim me qëndrimet e task-forcës së Shtëpisë së Bardhë.

Anthony Fauci, specialist për sëmundje infektive në Shtetet e Bashkuara, ka kritikuar informacionin që ka ofruar ai për Trumpin, duke e konsideruar si mashtrues dhe të pasaktë për pandeminë.

Atlas, neuroradiolog, është raportuar të ketë ulur vazhdimisht rëndësinë e maskave, derisa Fauci dhe zyrtarë tjerë kanë bërë thirrje për vendosje të tyre.

Ai po ashtu ka thënë se masat e izolimit kanë qenë “dështim total”, në ndaljen e përhapjes së virusit.

Atlas ka nxitur reagime të ashpra kur ka dhënë intervistë për kanalin RT të Rusisë në muajin tetor. Ai ka kërkuar falje pse ka bërë një gjë të tillë më 1 nëntor, herët a vonë pas transmetimit të materialit, duke thënë se i vjen keq që ka lejuar veten të jetë pjesë e një gjëje të tillë.

Përgjatë intervistës, Atlas ka mbrojtur politikat e administratës së Trumpit dhe ka kritikuar ashpër masat e izolimit duke thënë se SHBA-ja është bërë “histerike” me to.

Ai ka thënë se s’ ka qenë i vetëdijshëm që RT është e regjistruar si agjent i huaj në SHBA.

Televizioni i financuar nga Qeveria ruse, që më parë është njohur si Russia Today, është regjistruar si agjent i huaj në nëntor të vitit 2017, pasi Departameti amerikan i Drejtësisë ka kërkuar një gjë të tillë, bazuar në Aktin e SHBA-së për Regjistrim të Agjentëve të Huaj. /RELPostime të ngjashme

Jep dorëheqje mjeku që këshilloi Trumpin për koronavirus


Scott Atlas, këshilltari për shkencë i presidentit amerikan, Donald Trump, pikëpamjet e të cilit s’ kanë qenë në linjë me ato të task-forcës së Shtëpisë së Bardhë për koronavirus, ka njoftuar për dorëheqjen e tij.

Atlas ka informuar Trumpin për vendimin e dorëheqjes me anë të një letre që ka publikuar në rrjetin social, Twitter.

“I nderuar që kam shërbyer për Donald Trumpin dhe amerikanët gjatë këtyre kohërave të vështira”, ka thënë ai në postim.

Atlas, i cili s’ ka përvojë zyrtare në shëndetin publik apo për sëmundjet infektive, ka kaluar vetëm katër muaj duke këshilluar Trumpin.

Ai është punësuar me kontratë të përkohshme, e cila skadon këtë javë.

Skepticizmi i tij për izolimet afatgjata, mbylljet e shkollave dhe vendosjes së maskës për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit, kanë qenë në kundërshttim me qëndrimet e task-forcës së Shtëpisë së Bardhë.

Anthony Fauci, specialist për sëmundje infektive në Shtetet e Bashkuara, ka kritikuar informacionin që ka ofruar ai për Trumpin, duke e konsideruar si mashtrues dhe të pasaktë për pandeminë.

Atlas, neuroradiolog, është raportuar të ketë ulur vazhdimisht rëndësinë e maskave, derisa Fauci dhe zyrtarë tjerë kanë bërë thirrje për vendosje të tyre.

Ai po ashtu ka thënë se masat e izolimit kanë qenë “dështim total”, në ndaljen e përhapjes së virusit.

Atlas ka nxitur reagime të ashpra kur ka dhënë intervistë për kanalin RT të Rusisë në muajin tetor. Ai ka kërkuar falje pse ka bërë një gjë të tillë më 1 nëntor, në të ardhmen pas transmetimit të materialit, duke thënë se i vjen keq që ka lejuar veten të jetë pjesë e një gjëje të tillë.

Përgjatë intervistës, Atlas ka mbrojtur politikat e administratës së Trumpit dhe ka kritikuar ashpër masat e izolimit duke thënë se SHBA-ja është bërë “histerike” me to.

Ai ka thënë se s’ ka qenë i vetëdijshëm që RT është e regjistruar si agjent i huaj në SHBA.

Televizioni i financuar nga Qeveria ruse, që më parë është njohur si Russia Today, është regjistruar si agjent i huaj në nëntor të vitit 2017, pasi Departameti amerikan i Drejtësisë ka kërkuar një gjë të tillë, bazuar në Aktin e SHBA-së për Regjistrim të Agjentëve të Huaj.

The post Jep dorëheqje mjeku që këshilloi Trumpin për koronavirus appeared first on Insajderi.

Postime të ngjashme

Po qe se shtatorja e Fadil Vokrrit ngjason me maketën, s’ do ta lejojmë vendosjen


Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti,  ka paralajmëruar kundërshtimin e vendosjes së shtatores së  Fadil Vokrrit Po qe se ngjason me maketën e prezantuar.

Në debatin e krijuar për kualitetin e shtatoreve të vendosura nëpër Kosovë për personalitete të shquara, Ahmeti ka thënë se shtatorja e Bill Klinton është krijuar në subjekt talljeje. ndërsa për shtatoren e Adem Jasharit, Ahmeti ka thënë se tashmë janë dakorduar me familjen Jashari se kjo shtatore do të jetë ndryshe dhe “jo si karikaturë”.

“Sot jam edhe më i bindur.  Vetëm po të shtatorja e Fadil Vokrrit është e njejta me maketën e prezantuar më herët, ku lidhje me Fadilin ska, s’ do ta lejojmë vendosjen.  Shtatorja e Bill Clinton tashmë është landmark, me bo fotografi për të qeshur.  Nashta duhet me e lënë këtë punën e shtatoreve. Na ka mbet ajo e Komandantit Adem Jashari për të cilën jemi dakorduar me familjen Jashari që në Prishtinë duhet të jetë ndryshe.  Ndoshta me të fillon etapë e re e shtatoreve, me porosi e jo me karikatura”, ka shkruar Ahmeti.

Sot u përurua një shtatore e Skënderbeut dhe Adem Jasharit në Prizren për të cilat pati reagime.

Në dy vjetorin e vdekjes së tij është zbuluar maketi i shtatores së Fadil Vokrrit, i cili ka marrë shumë kritika.

Zbulohet maketi i shtatores së Fadil Vokrrit

Hoti prezanton shtatoren e Fadil Vokrrit

 Postime të ngjashme

Edhe Aeroporti i Prishtinës thotë se vizita e Abrashit ishte më 5 nëntor


Disa fotografi nga terreni të publikuara dje ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi ku ai shihej së bashku me kolegun ministër, Agim Veliu dhe ushtruesin e detyrës së kryetarit të Podujevës, Nexhmi Rudari, i cili është kandidat i LDK-së për kryetar të kësaj komune, ngjallën shumë reagime.

Më 18 nëntor, Abrashi e kishte bërë një njoftim në Facebook se është pozitiv me COVID-19. Por, më 27, ai ishte në terren, vetëm 10 ditë pasi njoftoi se ishte infektuar. Kjo bie ndesh me rekomandimet e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë i cili parasheh të paktën dy javë izolim.

Por, pasi mediat raportuan se ai kishte thyer izolimin, Abrashi duke iu përgjigjur një komentuesit në Facebook, tha se në izolim ishte nga data 9 nëntor.

Por, ndryshe nga Abrashi, tregonin dy njoftime të dy institucioneve. Ministria që drejton vetë Arban Abrashi kishte njoftuar opinionin publik më 10 nëntor se ministri bashkë me drejtorin e Aviacionit Civil të Kosovës kanë vizituar Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”.

Njëjtë, sikur ministria, njoftoi edhe institucioni i Aviacionit Civil. Madje, AACK specifikonte në njoftim se vizita kishte ndodhur “sot”, pra më 10 nëntor.

Por, herët a vonë pas raportimit, ka reaguar vetë Aviacioni Civil i Kosovës.

“Vizita ishte planifikuar shumë më herët dhe është realizuar më datën 5 nëntor 2020. Sidoqoftë, në bashkëpunim më Zyrën për Informim të Ministrisë se Infrastrukturës lajmi për vizitën s’ është publikuar atë ditë duke pas parasysh dukuritë që ndodhën po atë ditë lidhur me gjykatën speciale dhe pritjen e fluturimeve speciale”, thuhej në reagimin e AACK-së.

Se, vizita e Abrashit gjë më 5 nëntor e kanë konfirmuar edhe nga Aeroporti i Prishtinës. Këtë për KALLXO.com e konfirmoi zëdhënësja për media, Valentina Gara.

“Ju njoftojmë se vizita zyrtare e Ministrit Arban Abrashi në ANP ‘Adem Jashari’, është bërë me datë 05 Nëntor 2020”, thuhet në përgjigjen e Aeroportit.

Në një përgjigje për KALLXO.com, vetë Abrashi ka thënë se vizita e tij ishte bërë më 5 nëntor në Aeroportin e Prishtinës.

“Mund të konfirmoj se më 05.011.2020 kam qenë në vizitë në Aeroport bashkë me stafin tim dhe drejtorin e AAC-se, Bujar Ejupi. Kjo mund të konfirmohet lehtësisht edhe në Aeroport”, ka thënë Arban Abrashi.

Ministri Abrashi thotë se u izolua nga 9 nëntori, por demantohet nga ministria e tij dhe Aviacioni Civil

www.kallxo.comPostime të ngjashme

Kamberi: s’ frikësohem, edhe pse jetoj në shtetin që u përfshi në vrasjen e kryeministrit të vet


Në Kuvendin e Serbisë, që duket si një tjetër objekt në pronësi të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, është vetëm një zë ndryshe.

Fjalimi, që konsiderohet prej më të fuqishmëve në kuvendet e shteteve ballkanike, e ka autor Shaip Kamberin. Në seancën e fundit në Kuvendin e Serbisë, ai vendosi një flamur kuqezi para vetes. Me këtë, ai tregon se ka një kauzë para vetes, që dëshiron ta arrijë përmes kuvendit serb.

Kamberi thotë se s’ është naiv të mendojë se Serbia do të ndryshojë me Vuçiqin në krye, por ai do ta vazhdojë misionin e tij.

Intervista e plotë e Kamberit dhënë Gazetës Express:

Që ta nisim nga seanca e fundit në Kuvendin e Serbisë. Mediat serbe raportuan se z. Daçiq ju ka thënë juve se është i lumtur që e morët flamurin kuqezi, e jo atë të Kosovës. Pse, në fakt, flamuri i Shqipërisë dhe jo i flamuri i Kosovës?

Sh. Kamberi: Daçiqi vazhdon të paraqitet se kinse s’ e ka problem Republikën e Shqipërisë dhe shqiptarët si komb, por shtetin e Kosovës. Por z.Daçiq e demanton më së miri z.Daçiq. Është shumica aktuale parlamentare, ku bëjnë pjesë edhe deputetët e partisë së tij qeveritare, që e mban në fuqi ligjin aktual për minoritete, i cili e ndalon përdorimin e simboleve kombëtare që janë identike me ato të shteteve tjera. Pra, sipas këtij ligji, simbolet kombëtare shqiptare trajtohen si të Republikës së Shqipërisë, e jo të Republikës së Kosovës. andaj, Në qoftë se z.Daçiq qenka i lumtur se paskam vendosur flamurin kuqezi e jo atë të Kosovës, atëherë pse s’ e inicon ndryshimin e ligjit aktual për minoritete, sipas modelit të Kosovës, Maqedonisë së Veriut dhe Malit të zi, që mundëson përdorimin e ligjshëm të flamurit të Republikës së Serbisë në Graçanicë, Kumanovë dhe Kotor? Ky ndryshim i ligjit do ta legalizonte flamurin kuqezi në Serbi, e jo atë të Kosovës (që edhe ashtu s’ do të mund të legalizohej si simbol kombëtar i ndonjë pakice që do të deklarohej kosovare, përderisa Beogradi s’ e njeh pavarësinë e Kosovës).

A mendoni se iniciativat dhe kërkesat tuaja do të lënë shenja të pushteti serb?

Sh. Kamberi: Si Shef i Grupit Parlamentar “Lugina e Bashkuar-SDA Sanxhak”, që është e vetmja opozitë parlamentare në Serbi, detyra ime është t’i përfaqësoj zërat progresivë opozitarë, përfshirë ata të qytetarëve të Luginës së Preshevës dhe të Sanxhakut. s’ kam dilema se pushteti aktual në Serbi është autoritar dhe se s’ ka shpresa demokratizuese me këtë establishment. Dhe s’ jam naiv me menduar se ne do ta ndryshojmë Serbinë. Por, kjo s’ nënkupton se duhet të pasivizohemi duke u vetizoluar dhe duke u viktimizuar në periferi. Përkundrazi. Është arsye dhe motiv shtesë për veprim, organizim, angazhim dhe përfshirje. Në qoftë se ju kujtohet, kishte zëra që deklaronin se pjesëmarrja jonë në zgjedhjet parlamentare (të cilat i bojkotoi opozita e sotme jashtëparlamentare në Beograd dhe që po dëshmon fatkeqësisht edhe sot se s’ është alternativë progresive ndaj pushtetit aktual në Serbi) ishte në funksion të legjitimimit të pushtetit autoritar të Aleksandër Vuçiqit. Por, veprimi ynë në parlamentin e Serbisë po e dëshmon të kundërtën. Kjo i ka befasuar pozitivisht edhe pesimistët më të mëdhenj. Përfaqësimi në çdo parlament varet nga politika që ndjek. Duket se po arrijmë sipas mundësive tona ta shpërfaqim të vërtetën për pushtetin e sotëm në Serbi. Aq më tepër që pati filluar të krijohet një përshtypje e rreme edhe në nivel ndërkombëtar, se Serbia po demokratizohet.

Si është të jeni opozita e vetme parlamentare e pushtetit të z.Vuçiq, që konsiderohet se përmbush të gjitha kushtet për t’u cilësuar si autokrat?

Sh. Kamberi: Kjo flet më së miri se ku është katandisur Serbia e z.Vuçiq. Edhe Millosheviqi kishte opozitë brenda hemisferës parlamentare. Paramendoni, në Serbinë e sotme s’ ka vend në parlament as për esktremistët e djathtë të Vojisllav Sheshelit, ngase sheshelistët janë integruar në partinë-shtet të Vuçiqit.

Pas fjalimit tuaj të parë në Kuvendin e Serbisë pas formimit të Qeverisë, pati reagime të shumta. A keni marrë kërcënime? A jeni ndier në ndonjë moment i rrezikuar?

Sh. Kamberi: s’ i kam konsideruar serioze mesazhet kërcënuese. Por më shumë më kanë bërë përshtypje mesazhet mbështetëse që kam marrë nga qytetarët e nacionalitetit serb, të cilët dëshmojnë se ndryshe nga pushteti, shoqëria serbe s’ është homogjene dhe ekziston një potencial demokratik që e dëshiron një Serbi tjetër nga ajo që përfaqëson pushteti i sotëm.

Zyrtarë të Bashkimit Evropian e lëvdonin znj. Bërnabiq për formimin e Qeverisë. Ne e kemi dëgjuar fjalimin tuaj, por çfarë do t’u thoshit evropianëve që e uruan kryeministren serbe? Në fjalimin tuaj patët thënë se kryeqendrat botërore e duan stabilokracinë para demokracisë…

Sh. Kamberi: s’ jam befasuar. Autoritarizmat janë bërë problem sot edhe i vet Bashkimit Evropian. Jo pak vende të Bashkimit Evropian po zhyten çdo ditë e më shumë në pushtete (gjysëm)autoritare. Madje disa prej tyre po e bllokojnë edhe zgjerimin e Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor. Po jetojmë në një kohë ku po shumëzohen zërat edhe në kontinentin evropian që po i parapëlqejnë autoritarizmat, se kinse po mirëmbajnë më mirë stabilitet të brendshëm dhe marrëdhënie miqësore me fqinjët, duke zhvilluar njëkohësisht ekonomitë. Kjo frymë ka shkuar deri në pikën saqë s’ po paraqet problem as e djeshmja luftënxitëse e qeveritarëve, përderisa sigurojnë paqen e sotme, si në rastin e Serbisë. andaj, pushteti i sotëm i Serbisë është edhe reflektim i krizës së Bashkimit Evropian për nga perspektiva demokratike.

A frikësoheni se mund të ketë sulm apo atentat ndaj jush?

Sh. Kamberi: s’ frikësohem, sado që jetoj dhe veproj në një shtet që s’ e respekton akoma institucionalisht dhe s’ e vlerëson akoma shoqërisht, ish-kryeministrin e saj, të vrarë në një atentat me përfshirjen e strukturave shtetërore, pak pasi pati deklaruar se “çdo shtet ka mafian e tij, e në Serbi mafia ka shtetin e saj”.

Cili është komenti juaj në lidhje me deklaratat e z. Vuçiq dhe krahasimi i Kosovës me Nagorno-Karabakun, që u panë si kërcënim për luftë?

Sh. Kamberi: Një ‘spin’ për matje të opinionit publik në Serbi dhe në Kosovë, por sidomos të reagimit të kryeqendrave botërore, veçmas të Uashingtonit, ku po pritet marrja e pushtetit nga administrata e re, Biden. Ngjashëm me trenin “rus”, që ishte lansuar pak para marrjes së pushtetit të administratës Trump.

Në disa sondazhe që janë publikuar nga mediat në Serbi thuhet se 52 për qind e serbëve janë pro që të sulmohet Kosova e një përqindje e përafërt shprehin gatishmëri që personalisht të marrin pjesë në luftë. A e besoni se kjo është njëmend atmosfera në popullin serb? A jeton akoma fryma e Millosheviqit në Serbi?

Sh. Kamberi: Ndonëse ekziston akoma një disponim i thellë anti-shqiptar dhe anti-Kosovë, s’ besoj personalisht se ka shumë disponim nga qytetarët në Serbi për një luftë të re, qoftë edhe në Kosovë. Shoqëria në Serbi është mjaft e lodhur nga tranzicioni tridhjetëvjeçar që i ka sjellur serbëve shumë trauma, regres dhe humbje njerëzore e materiale. Në qoftë se shihni anketat, shumica e njerëzve që e votojnë Vuçiqin motivohen nga shpresa për zhvillim shoqëroro-ekonomik në përgjithësi, e jo për ndonjë “rifitim” të luftërave të humbura nga Millosheviqi. Pushteti autoritar i z.Vuçiq luan në disa karta. Për nevoja të jashtme paraqitet si paqebërës rajonal dhe faktor stabiliteti nën petkun e “reformatorëve liberalë pro-evropian”, në këto e sipër për nevoja të brendshme paraqitet si “parti patriotike”, duke ushqyer viktimizimin e popullit serb përmes diskursit të njohur konspiracionist të mitologjisë nacionaliste. Kjo politikë skizofrenike po manipulon me ndjenjat shoqërore për nevoja të ruajtjes së pushtetit. Serbia e Vuçiqit është herë kopje e keqe e Serbisë së Millosheviqit, herë kopje e keqe e Serbisë së Gjingjiqit, herë kopje e keqe e Jugosllavisë së Tito-s.

Zyrtarë të lartë shtetërorë në Kosovë dhe Shqipëri, pas fjalimit tuaj, u krenuan me ju. A ndieni ju krenari për atë që kanë bërë udhëheqësit brenda dy shteteve shqiptare dhe për shqiptarët jashtë tyre?

Sh. Kamberi: Ndryshe nga vitet e fundit, po shprehet tashmë një interesim dhe një përkushtim më serioz nga Prishtina dhe Tirana zyrtare për Luginën e Preshevës. Por, nevojat janë të shumta dhe dinamikat mbeten të ngadalshme. E rëndësishme është të fillojë një bashkëpunim serioz institucional me rezultate konkrete, duke respektuar autonomitë politike përfaqësuese dhe vendimmarëse të palëve.

Ose, po ju pyesim, po të mbani një fjalim në Kuvendin e Kosovës dhe të Shqipërisë, a do të dukej si një 2aktakuzë” karshi pushteteve?

Sh. Kamberi: s’ kisha thënë aktakuzë, por fjalim politik edhe kritik.Postime të ngjashme

Allegri, favorit për të marrë drejtimin e PSG-së


Ish-trajneri i Juventusit, Allegri, mund të marrë drejtimin e PSG-së.

Të paktën kështu shkruan “Le10Sport”, që konfirmon se drejtuesit e klubit parisien po mendojnë seriozisht për zëvendimin e Thomas Tuchel, përcjell GazetaBlic.

Tekniku gjerman, javë më parë, në një intervistë kritikoi krerët e kampionëve francezë për shkak të merkatos së dobët, me çka ka ngjallur reagime të shumta brenda kryesisë në përgjithësi, e drejtorit sportiv Leonardo, në veçanti.

Forma e fundit e ekipit Tuchel lë për të dëshiruar, andaj edhe braziliani po mendon seriozisht shkarkimin e tij. Pas rinovimit të Guardiolas, Allegri shihet si opsioni i parë.

Humbja e fundit nga Monaco e pozita e palakmueshme në grupin e Ligës së Kampionëve, veçse kanë filluar ta lëkundin karrigen e ishit të Dortmundit, andaj mbetet të shihet Po qe se ditëve në vijim mund të kemi zhvillime më konkrete rreth kësaj çështjeje.

/GazetaBlic/Postime të ngjashme

Apeli u vërteton pafajësinë vëllezërve Maloku të akuzuar për vrasjen e kushërinjve të tyre


Vëllezërit Besim dhe Blerim Maloku, të akuzuar nga Prokuroria në rastin e vrasjes së dy kushërinjve Bahri dhe Shani Maloku, në nëntor të vitit të kaluar ishin liruar nga akuzat për vrasje nga Gjykata e Gjakovës.

ndërsa me anë të një komunikate për media, Gjykata e Apelit ka njoftuar se e ka refuzuar ankesën e Prokurorisë lidhur me lirimin e dy vëllezërve, të cilëve me vendim ua ka vërtetuar pafajësinë.

“Gjykata e Apelit ka gjetur se aktgjykimi i atakuar më ankesë, s’ përmban shkelje thelbësore të dispozitave të procedurës penale, se gjendja faktike është vërtetuar drejtë dhe në mënyrë të plotë dhe se drejtë po ashtu janë aplikuar dispozitat e të drejtës materiale”, thuhet në njoftimin për media të kësaj Gjykate.

Besim Maloku ishte liruar nga akuza për vrasje, ndërsa ishte dënuar me 20 muaj burgim për armëmbajtje pa leje.

ndërsa i vëllai Blerim Maloku për armëmbajtje pa leje ishte dënuar me 9 muaj burg.

Shpallja e aktgjykimit ishte bërë nën masa të rrepta të sigurisë për shkak të tensioneve në mes dy familjeve, tensione këto që ishin vërejtur edhe gjatë gjithë procesit gjyqësor.

Mesnatën e 9 marsit 2018 në rrethana deri më tani të paqarta, dy vëllezërit Shani dhe Bahri Maloku u vranë në oborrin e tyre.

Për vrasjen e dy vëllezërve Maloku, Policia arrestoi dy kushërinjtë e tyre, ndërsa pak muaj më vonë njëri nga ta u akuzua për vrasje, ndërsa tjetri për armëmbajtje pa leje.

Pretendimet e Prokurorisë ishin se dorasit u futën për të vjedhur në shtëpinë e Malokëve, ndërsa pasi u vërejtën, ata qëlluan pronarët e shtëpisë gjatë arratisjes.

Tragjedia në familjen Maloku ishte shoqëruar me mjaftë reagime publike pasi njëri nga vëllezërit ishte pjesëtarë i FSK-së, ndërsa në varrim morën pjesë  edhe krerët e shtetit.

Pretendimet e Prokurorisë 

Pas hetimeve për vrasjen, Prokuroria ngriti aktakuzë me pretendimet se motivi i vrasjes ishte tentativa për të vjedhur.

Viktimat Bahri dhe Shani Maloku, sipas Prokurorisë në natën kritike po qëndronin në shtëpinë e tyre para se të vriteshin nga plumbat e njërit nga personat që kishin tentuar të kryenin vjedhje në atë shtëpi. Dy vëllezërit e akuzuar asnjë herë s’ e pranuan fajësinë për vrasjen, ndërsa pranuan se kishin armë pa leje.

Aktakuza shpjegonte se pasi që viktimat i kanë parë të akuzuarit, të njëjtit kanë vrapuar për t’i zënë dhe duke ikur i akuzuari Besim Maloku ka gjuajtur në drejtim të vëllezërve Shani dhe Bahri Maloku, pasi që plumbat kishin qëlluar në cak, dy vëllezërit kishin mbetur të vdekur.

Vrasja e vëllezërve Maloku hynë në mesin e dosjeve ku Prokuroria e Shtetit s’ arriti të zbuloj dorasin e krimit ndërsa personat e arrestuar u liruan.

KALLXO.com ka raportuar në vazhdimësi lidhur me vrasjen e dy vëllezërve Maloku nga fshati Plloqicë i komunës së Malishevës – LINKPostime të ngjashme

I akuzuari në rastin e mashtrimit me viza kërkon zhbllokimin e llogarive për t’i paguar avokatët


I.K, i akuzuar në një rast të mashtrimit për viza pune, i ka kërkuar Gjykatës që t’ia zhbllokojë llogaritë që ia kishte bllokuar Prokuroria, pasi s’ po mund t’i paguajë avokatët.

Gjyqtari Vesel Ismajli në fillim të seancës së sotme gjyqësore tregoi se dje, i akuzuari kishte qenë në zyrën e tij ku kishte bërë revokimin e dy avokatëve të tij, Ramiz Krasniqit dhe Tomë Gashit pasi s’ ka mundësi financiare t’i paguaj.

Gjyqtari Ismaili në seancë tha se sipas kodit penal në këtë rast mbrojtja s’ është obligative, mirëpo të akuzuarit iu caktua një avokat të paguar nga shteti, pasi i akuzuari tha se s’ mundet të vazhdojë të marrë në pytje dëshmitarët e rastit pa avokat.

Pas kësaj kërkese, seanca u ndërpre dhe u vendos që lënda t’i dërgohet Kryetarës së Gjykatës për të vendosur.

Pas ndërprerjes më shume se 1 orë e gjysmë, seanca më pas ka vazhduar, ku të akuzuarit I.K pas pranimit të aktvendimit iu ka aprovuar kërkesa për angazhimin e mbrojtësit dhe në sallë është paraqitur avokati Adem Ademi, i cili u caktua sipas detyrës zyrtare.

Në gjykimin ndaj ish-Deputetit të Kuvendit të Kosovës , M.Z. dhe dy të akuzuarve tjerë I.K. dhe E.K. në rastin ku po akuzohen për mashtrim me vizat gjermane, është dëgjuar dëshmitarja Marigona Berisha.

Berisha ka treguar se në vitin 2016/17 kishte punuar në departamentin e marketingut, në kompaninë “Mozaiku i Kosovës”, me pronar M.Z.

ndërsa  e njëjta ka sqaruar se sa kishte punuar aty e kishte zëvendësuar në tri raste punëtoren e I.K, B. G e cila më pas i kishte dhënë një detyrë që t’i kryejë disa transaksione në xhirollogari të kompanisë “Mozaiku i Kosovës”.

“Në kohën kur ka punua B.G me I.K., ka pasur dy tri raste kur më ka thënë a mundesh me  më zëvendësu dhe në fund ka kërkuar që të hollat qa i kom marrë gjithë ditën nga aplikantët të cilët kanë aplikuar për viza mi qu në xhirollogari të kompanisë së M.Z”, tha dëshmitarja.

Tutje dëshmitarja para trupit gjykues tha se s’ i kujtohet shifra e atyre transfereve sa kishte qenë, por bëri të ditur se ato mjete financiare janë transferuar në xhirollogari të kompanisë jo në xhirollogari të M.Z.

Dëshmitarja Berisha ma pas tregoi se për vizë në këtë kompani kishte aplikuar edhe vëllai i saj, i cili kishte bërë pagesë në shumë prej 50 euro, mirëpo e njëjta tha se vëllai i saj kurrë s’ është pajisur me vizë pune apo kontratë të punës.

Më pas kur i erdhi radha mbrojtësit të I.K, i cili ju caktua sipas detyrës  zyrtare, që të parashtrojë pyetje dëshmitares, pati reagime nga i akuzuari I.K, i cili iu tha gjykatës se avokati i tij s’ mund të parashtrojë pyetje se s’ i kanë deklaratat e dëshmitares dhe i njëjti s’ është i përgatitur.

Mirëpo për këtë reagim pati vërejtje nga kryetari i trupit gjykues Vesel Ismaili,i cili ia bëri të ditur të akuzuarit I.K, që mos të prish qetësinë në gjykatë për ndryshe do të dalë jashtë.

ndërsa në pyetjet e trupit gjykues dëshmitarja Berisha tha se çdo aplikant që kishte aplikuar iu kishte dhënë nga një fletëdëshmi e pagesës.

Prokuroria e akuzon ish- deputetin dhe dy të bashkë akuzuarit e tjerë për veprat penale mashtrim, shmangie nga tatimet dhe pastrim te parave.

Aktakuza e Prokurorisë Speciale thotë se M.Z. dhe I.K., që nga viti 2016 deri në mars të vitit 2017, me qëllim të përfitimit të kundërligjshëm të dobisë pasurore, kishin themeluar biznesin si agjension punësimi, duke paraqitur fakte të rreme për punësimin e qytetarëve të Kosovës në Gjermani, duke mashtruar 900 aplikues për viza pune.

Të akuzuarit nga prokuroria ngarkohen se si në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale të mashtrimit dhe shmangie nga tatimi.

Gjithnjë sipas aktakuzës, të akuzuarit ngarkohen se lidhur me veprat penale të mashtrimit dhe shmangies nga tatimi kanë kryer edhe veprën penale pastrimi i parave.

 

Gjykimi për mashtrim me viza, dëshmitari: Shuma prej 500 euro s’ më është kthyer kurrë

 

 

 

 

 

 

 

 Postime të ngjashme

“Dora e Zotit” në duar të Zotit


Në fushën e futbollit, ai konsiderohej një gjeni ndërsa jashtë saj ai ishte një personazh i njohur praktikisht kudo, nga të gjithë.

Futbollisti i madh argjentinas dhe botëror, legjenda e futbollit, Diego Maradona ka humbur jetën ditën e  mërkurë, në moshën 60 vjeçare.

Maradona ka lindur më 30 tetor 1960 në Villa Fiorito, një lagje e varfër në periferi të Buenos Aires.

I rritur në varfëri, ai nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale në futboll në moshën pesëmbëdhjetë vjeçare dhe mbështeti familjen e tij që nga ajo ditë.

Sulmuesi legjendar pësoi arrest kardiak në shtëpinë e tij në Tigre të mërkurën, ku ishte duke u rikuperuar nga operacioni i fundit i trurit.

Vetëm pak ditë më parë, Maradona kishte kryer një operacion për mpiksjen e gjakut në tru, ndërsa më herët ishte prekur edhe nga koronavirus.

Maradona konsiderohet si një nga futbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, pasi si kapiten i Argjentinës doli triumfues i Kupës së Botës së vitit 1986 në një nga katër paraqitjet në turneun Botëror midis viteve 1982 dhe 1994.

Ishte i guximshëm, i shpejtë dhe krejtësisht i paparashikueshëm. Ishte një mjeshtër sulmi, duke dribluar topin lehtë nga një këmbë në tjetrën ndërsa vraponte dhe garonte në fushë. Këmba e tij majtë ishte shkatërruese për secilin kundërshtar në fushë. Ishte arma e tij më e fuqishme.

Ai ishte gjithashtu i njohur për golin e tij ‘Dora e Zotit’ kundër Anglisë në çerekfinalen e vitit 1986, kur shutoi topin mbi kokë të portierit të Anglisë Peter Shilton pasi paraprakisht e kishte prekur me dorë në një incident i cili kaloi pa u vërejtur nga arbitri kryesor i ndeshjes.

Mosha e vjetër s’ ishte kurrë një opsion për Diego Armando Maradonën. Ai ishte lloji më i keq i fëmijës, dikush që s’ u rrit kurrë. I vetmi vend ku ai kishte një sens përgjegjësie ishte fusha e futbollit. E vetmja herë kur ai s’ lëshoi pe kurrë ishte kur ai kishte një top në këmbët e tij. Apo dorën e tij.

Ai ishte më shumë si një adoleshent i tejkënaqur i cili kurrë s’ e kuptoi se ku ishin kufijtë e ndalesës. Futbolli është një strehë edhe përkundër moshës madhore, për të gjithë, megjithëse; një vend ku lojtarët dhe tifozët mund të veprojnë si fëmijë.

Sa i mirë ishte Maradona? Askush s’ ishte më i mirë se ai. Loja e futbollit ishte e vetmja rrugëdalje për pjekurinë e tij. Ai ishte aq i talentuar, jashtëzakonisht shumë, saqë mund të fitonte një lojë më vete.

Paraqitja e parë e Maradonës ishte për klubin ‘Argentinos Juniors’ para se të siguronte një lëvizje në ‘Boca Juniors’. Pas vetëm një sezoni të plotë me këtë klub, ai u transferua në Barcelonë për një çmim rekord botëror prej 5 milion funtash britanikë, ku ai ndihmoi Barcelonën të fitojë titullin e Copa del Rey dhe Superkupën Spanjolle duke marrë aplaudime të mëdha edhe jashtë fushe gjatë El Clasicos nga rivali i përjestshëm, Real Madrid.

Pas dy sezonesh në Spanjë, Maradona u bashkua me Napolin, ku ai ndihmoi skuadrën italiane që të sigurojë dy tituj të Serisë A dhe Kupën e Italisë, si dhe Kupën e Uefa 1988/89.

Pas një periudhe të shkurtër me ‘Sevillan’, Maradona u kthye në Argjentinë me ‘Newell’s Old Boys’, para se të përfundonte karrierën e tij përsëri në ‘Boca Juniors’ ku doli në pension në  vitin 1997.

Por ishte rekordi i tij ndërkombëtar që i dha jehonë të madhe popullaritetit të tij si dhe la gjurmë të pashlyeshme në  trashëgiminë e tij sportive, me 34 gola në 91 paraqitje për Agjentinën duke përfshirë fitoren e famshme të Kupës së Botës në vitin 1986. Ai udhëhoqi Argjentinën përsëri në Kampionatin Botëror të Futbollit Italia 1990, ku Argjentina mezi arriti të mbajnë statusin e saj si kampion bote pas një humbje në finalen e këtij kampionati me rezultat 1-0 kundër Gjermanisë Perëndimore.

Në Kampionatin e radhës të Botës në Futboll, SHBA 1990, me gjithë faktin se Maradona mbante peshën dhe titullin e kapitenit të Argjentinës për të tretën herë radhazi në një kampionat Botëror, kokëulur dhe i turpëruar, Maradona ai u  detyrua të largohet nga ky kampionat pasi doli pozitiv në testin për efedrinë. Këtu edhe merr funda epoka e artë e Maradonës në skenën ndërkombëtare të futbollit sa i pëket paraqitjeve në nivel shtetesh.

Megjithatë fama e tij kolosale mbeti e tejkufishme edhe për shumë kohë. Përgjithmonë.

Vdekja e tij, relativisht, e hershme, ka shkaktuar reagime të shumta kudo andaj bota sot, me pikëllim të madh, vajton humbjen e një prej futbollistëve më të mëdhenj ndonjëherë.

Argjentina, Napoli dhe bota e futbollit kishin ditë zie të mërkurën pas lajmit të vdekjes së Diego Maradonas, në sytë e shumë njerëzve lojtari më i mirë i të gjitha kohërave, si pasojë e një sulmi në zemër. Maradona vdiç në moshën 60 vjeçare.

Presidenti argjentinas Alberto Fernández, i cili ka shpallur tri ditë zie kombëtare, tha se Maradona e kishte çuar vendin e tij në “pikën më të lartë të botës” me shfaqjet e tij prej artisti në Kupën e Botës së vitit 1986 në Meksikë. “Na keni bërë jashtëzakonisht të lumtur”, ka shkruar ai. “Ishit më i madhi nga të gjithë. Faleminderit që ekzistove, Diego. Do të na mungosh gjithë jetën ”.

Kur lajmi për vdekjen e tij u bë i ditur, disa transmetues të lajmeve në Argjentinë s’ mund t’i mbanin lotët. “Një pjesë e fëmijërisë sonë ka humbur jetën,” ishin fjalët e një prezantuese në kanalin televiziv argjentinas. “Mendova se ai s’ mund të vdiste kurrë”, deklaronte një tjetër.

Ylli argjentinas Lionel Messi, të cilin shumë e konsiderojnë si Maradonën e ditëve të sotme, tha se ishte një “ditë shumë e trishtuar”.

“Ai na la mirëpo ai s’ shkon askund meqë Diego është i përjetshëm. Unë i mbaj të gjitha momentet e bukura të jetuara me të dhe doja t’u dërgoja ngushëllimet dhe urimet e mia të gjithë miqve dhe familjes së tij,” ka shkruar Messi në profilin e tij në Instagram.

Pelé, një tjetër legjendë e lojës, shkroi në Twitter: “Unë kam humbur një mik të madh dhe bota humbi një legjendë. Ka akoma shumë për të thënë, por tani për tani, Zoti i dhëntë forcë anëtarëve të familjes së tij. në të ardhmen, shpresoj, ne do të luajmë futboll së bashku në parajsë “.

Ndërkohë, ylli i Juventusit, Cristiano Ronaldo i tha lamtumirë një “gjeniu të përjetshëm”.

Një nga më të mirët ndonjëherë. Një magjistar i pashembullt. Ai iku shumë shpejt, mirëpo lë një trashëgimi të madhe dhe një boshllëk që s’ do të plotësohet kurrë. Pusho në paqe. s’ do të harrohesh kurrë”, shkroi Ronaldo në Twitter.

Ndërkohë që ndikimi i tij në futboll s’ do të harrohet kurrë, Maradona e tejkaloi edhe këtë sport. Ai ishte më shumë se sporti, shumë më shumë se sa futbolli. Ai ishte legjendë në vete dhe si i tillë do të mbetet gjithmonë.Postime të ngjashme

Interesat e partnerëve të koalicionit, e mbajnë qeverinë nën presionin e zgjedhjeve


Koalicioni qeveritar i cili ka zgjedhur Avdullah Hotin në krye të qeverisë së Kosovës, ka pasur tensione të vazhdueshme për çështje të ndryshme, siç janë pozita e presidentit, marrëveshjet në Uashington, kundërshtimi i AAK-së për mungesën e përfaqësuesve nga partia e tij në Bruksel, autostrada e “Dukagjinit”, etj.

Këto mospajtime kanë ngjallur reagime të shumta Nëse ky koalicion është stabil dhe Nëse do të mund të funksionojë edhe më tutje kjo qeveri.

Së fundi, presioni i radhës ka ardhur nga zëvendëskryeministri i Kosovës nga radhët e AAK-së Besnik Tahiri, i cili në një debat televiziv i kishte dhënë ultimatum publik qeverisë së udhëhequr nga Hoti, që brenda dy jave t’i sigurojnë votat për ta votuar Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike.

Në të kundërtën Tahiri kishte thënë se duhet lëshuar rrugë.

Sipas tij kjo po ndodh shkaku i pandemisë pasi po mungojnë edhe deputetët në seancë për ta bërë kuorumin.

“Këtë çështje duhet shpejtë me zgjidh se kështu s’ shkohet. Secili interes politik partiak apo i qeverisë duhet të ketë reflektim më serioz me vendin dhe përgjegjësitë që i ka”, kishte thënë Tahiri.

Sipas tij Nëse s’ arrihet kuorumi për t`u votuar Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike e disa ligje të tjera humbë arsyeja që të vazhdohet tutje me këtë qeveri.

“Nëse s’ i përfundojmë dy – tri punë shpejtë, rimëkëmbjen ekonomike, buxhetin dhe dy tri ligje që janë të rëndësishme atëherë i hup shumë arsyeja me vazhdu ngase kur s’ e ke shumicën s’ mund me vazhdu veç pse s’ mundet me të rrëzu dikush. Ka nevojë për një reflektim serioz”, shtoi Tahiri.

Zëvendëskryeministri Tahiri tha se dy javë i kanë dhënë afat qeverisë që t’i sigurojë votat për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike.

“Dy javë. Për dy javë ne duhet me përfundu edhe rimëkëmbjen edhe buxhetin”, tha ai.

Analistët mendojnë që mospajtimet e këtij koalicioni qeveritar kanë qenë të pritshme dhe se s’ ka mundur të funksionoj si qeveri normale.

Artan Muhaxhiri, ka thënë për Kallxo.com se kjo qeveri s’ ka pasur mundësi që t’i koordinojë dhe harmonizojë planet, e projektet me fokus të veçantë agjendat qeveritare.

Sipas Muhaxhirit në këtë qeveri janë paraqitur shumë improvizime pasi kanë qenë të imponuara.

Sa i përket deklaratës së Tahirit, për ultimatumin publik ndaj qeverisë, Muhaxhiri thotë se më mirë do të duhej që AAK-ja të angazhohet më shumë në sigurimin e mbështetjes parlamentare për këto ligje sesa të prezantoj kërkesa publike.

“Ky qëndrim do të ishte mirë të prezantohet në qeveri ngase s’ ka logjikë që një koalicion ta kushtëzoj publikisht qeverinë ndërkohë që ka nevojë të jashtëzakonshme të koordinohen në gjetjen e mundësive për ta kaluar Ligjin për Rimëkëmbje, për t’i siguruar votat në Kuvend. Zoti Tahiri do të duhej që të angazhohej më shumë në sigurimin e mbështetjes parlamentare për këto ligje sesa të prezantoj kërkesa publike”, tha Muhaxhiri.

Muhaxhiri shtoi se Nëse qeveria s’ arrin ta siguroj as mbështetjen minimale në Kuvend, gjëja më e logjikshme është shkuarja në zgjedhjet e reja.

“Edhe kryeministri Hoti do të duhej të kishte moral politik dhe ta pranonte se Nëse s’ ka asnjë mundësi tjetër për sigurimin e një mbështetje prej 61 votave në Kuvend atë herë të shkojmë në zgjedhe të reja”, përfundoi Muhaxhiri.

ndërsa, analisti Belul Beqaj, për Kallxo.com ka thënë se mospajtimet e partnereve te koalicionit derisa i nënshtrohen interesave të ndërsjella s’ janë shumë të rëndësishme sa është pajtimi siç ishte rasti i Autostradës së Dukagjinit e cila i kushton buxhetit rreth një miliradë euro.

“Çdo vlerësim objektiv mospajtimet e partnerëve të koalicionit i kupton si të natyrshme, ngase dihet mirëfilli motivi kleptokratik pse është krijuar. E panatyrshme është se si fjala, bie, LDK-ja qe ishte kundër autostradës së Dukagjinit u pajtua me kushtëzimin e AAK-se, që ajo të përfshihet në buxhet”, shtoi Beqaj.

Beqaj tha se ky koalicion në të vërtetë s’ ka asnjë disponim për zgjedhje dhe sipas tij koalicioni ka frikë nga zgjedhjet.

Sa i përket ultimatumit të zëvendëskryeministrit Tahiri, Beqaj tha se deklarata e tij vjen nga mos koordinimi i brendshëm.

“Ky koalicion në të vërtetë s’ ka asnjë disponim për zgjedhje. Përkundrazi, ata kanë frikë nga zgjedhjet, deklarata e tillë është reflektim i mos koordinimit të brendshëm ose qëndrim i ndërgjegjes individuale”, përfundoi Beqaj.

Historiku i mosmarrëveshjeve të koalicionit qeveritar LDK – AAK

Marrëveshjet e Uashingtonit mbi dialogun Kosovë – Serbi kishin rezultuar me tensione brenda koalicionit qeverisës të Kosovës.

Lideri i AAK-së Ramush Haradinaj, kishte mospajtime rreth ndryshime tek pika që kishte të bënte me Liqenin e Ujmanit.

“Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës – që është pantere e koalicionit qeverisës – s’ është e gatshme për bashkëpunim as në qeverisje e as në çfarëdo forme, ngase ne s’ do të ndihmojmë një marrëveshje, ku Serbia qoftë edhe indirekt bëhet palë në resurset e Kosovës”, kishte shkruar ai.

ndërsa, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, me anë të një shkrimi në rrjetin social ‘Facebook’ kishte thënë se pika për Ujmanin në marrëveshjen e nënshkruar s’ u ndryshua, ndërsa ka treguar për bisedimet që ka pasur me Haradinajn për këtë pikë.

Sipas tij, Haradinaj kishte kërkuar që teksti që është nënshkruar, të mos nënshkruhet si marrëveshje me Serbinë, por vetëm me ShBA-të, ose që në marrëveshje të mos përmendet Ujmani, por vetëm fizibiliteti për ujërat.

Po në të njëjtën ditë, Haradinaj kishte shkruar edhe një shkrim në rrjetin social Facebook, duke e përshëndetur marrëveshjen e arritur në Uashington.

“E përshëndes Marrëveshjen e nënshkruar sot në Shtëpinë e Bardhë! Miqtë e vërtetë gjithmonë e kuptojnë shqetësimin e drejtë. I lumtur që shqetësimet tona në pikën kontestuese për Ujmanin, kanë reflektuar në Marrëveshjen e nënshkruar”, tha ai.

Në pikat e marrëveshjes së nënshkruar në Uashington thuhej se të dyja palët janë pajtuar për një studim fizibiliteti për Liqenin e Ujmanit.

“Të dyja palët do të pajtohen të punojnë me Departamentin amerikan të Energjisë dhe subjektet e tjera të Qeverisë amerikane në një studim fizibiliteti, me qëllim të përdorimit të përbashkët të Liqenit të Gazivodës/Ujmanit, si furnizues i sigurt i ujit dhe energjisë”, thuhet në marrëveshje.

Mosmarrëveshja tjetër kishte të bënte me mungesën e përfaqësuesve nga AAK-ja në negociatat Kosovë – Serbi në Bruksel.

Ish-kryeministri Ramush Haradinaj, kishte kritikuar shefin e qeverisë Avdullah Hoti, për mos përfshirjen e ministrit të Drejtësisë, Selim Selimin, nga radhët e AAK-së, në dialogun me Serbinë.

Haradinaj kishte thënë se i japin përkrahje të fuqishme kryeministrit, delegacionit të Kosovës, që në këtë rast sipas tij duhet të jetë i kompletuar dhe se s’ duhet të bëhen eksperimente në këto raste.

“Gjatë kohës së qeverisjes sime e kemi pasur një grup të specialistëve edhe ndihmesë prej aleatëve tanë, por edhe njerëz të vendit, në këtë rast (ministri aktual i Drejtësisë, Selim) Selimi – se mund të mendohet se kam ndonjë qëllim të caktuar se pse insistoj që ai duhet të jetë aty. Ai s’ është vetëm i AAK-së, është i Kosovës, është memoria e tri vjetëve të fundit në dialog”, kishte thënë haradinaj.

Ndërkohë, AAK-ja kishte përkrahur publikisht liderin Haradinajn si kandidat për presidentin e ardhshëm të Kosovës

Në një mbledhje të strukturave të larta të saj, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka shpallur kandidaturën e kryetarit të saj, Ramush Haradinaj, për president të Kosovës.

Por, deri tani Haradinaj s’ i ka mbledhur nënshkrimet e deputetëve për ta zyrtarizuar kandidaturën.

Polemika e mospajtime kishte pasur edhe në rastin e Autostradës së Dukagjinit.

Kabineti qeveritar i udhëhequr nga Avdullah Hoti e ka futur në buxhet për vitin 2021 projektimin e Autostradës së Dukagjinit, për të cilën kishin shprehur kundërshtime para dhe pas zgjedhjeve të tetorit.

Por, kjo autostradë në tetor vitin 2019, është kritikuar nga vet Avdullah Hoti.

Hoti, kishte thënë se projekti për ndërtimin e autostradës së Dukagjinit është i panevojshëm dhe s’ do të realizohet nga qeveria e ardhshme LDK dhe LVV.

“Është komplet i panevojshëm. Është një projekt që s’ do te realizohet nga qeveria e ardhshme. Ne e kemi të qartë çfarë duhet të bëjmë sa i përket atij projekti. s’ e kemi komoditetin e as s’është e nevojshme që të ndërtojmë autostradë në ato toka bujqësore. Çka do të bëjmë ne është se nga Istogu, Pejë, Deçan, Gjakovë dhe deri në Prizren do të zgjerohet komplet udha ekzistuese, do të bëhen rrugë me katër shirita, jo rrugë e izoluar, në magjistralen ekzistuese në mënyrë që mos të shpenzojmë qindra miliona në shpronësime të tokave dhe ai korridor nga Peja deri në Prizren, por në veçanti nga Gjakova deri në Prizren të jetë një korridor që zhvillohen komplet bizneset, një tip zone ekonomike”, kishte thënë Hoti më 30 tetor 2019.

Sa ishte në qeverisje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) kishte nisur projektin për ndërtimin e kësaj Autostrade që kalonte nëpër regjionin e ‘Dukagjinit’.

Kallxo.com ka shkruar për historikun e kësaj autostrade.

Tema e shtruar së fundi nga njerëz të AAK-së është Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike.

Besnik Tahiri zëvendëskryeministër i Kosovës tha se çështja e këtij ligji duhet të mbyllet brenda dy jave.

Kuvendi i Kosovës në tetor të këtij viti me 64 vota për asnjë kundër dhe asnjë abstenim e ka votuar në parim i Projektligjin për rimëkëmbjen ekonomike – COVID – 19 pas gjashtë tentimeve për të kaluar ky projektligj.

Por, me 11 nëntor Kuvendi ka tentuar të mbajë seancë të jashtëzakonshme për të votuar në lexim këtë projektligj i cili s’ kishte arritur të ketë kuorumin as për ta filluar seancën.

akoma pa filluar seanca e jashtëzakonshme e thirrur për Shqyrtimin e dytë të Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike – COVID-19, ishte mbyllur nga kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani shkaku i mungesës së kuorumit.

Ndryshe, koalicioni qeveritar i Kosovës, ka dështuar të jetë vendimmarrës në Kuvend, pasi gati në të gjitha seancat plenare, s’ po arrijnë që t’i grumbullojnë të gjithë deputetët që votuan për formimin e qeverisë.

Kallxo.com ka shkruar se në mungesë të deputetëve pozitarë, në këtë sesion vjeshtor Kuvendi s’ ka miratuar asnjë ligj, në përjashtim marrëveshjeve ndërkombëtare.

 

 Postime të ngjashme

Basti i humbur i Aleksandar Vuçiqit në Donald Trumpin. Çfarë më tutje?


Pasojat nga zgjedhjet në SHBA të 8 nëntorit 2016, ishin kruciale dhe shumë reagime emocionale në të gjithë globin luhateshin midis zemërimit dhe mohimit. Mirëpo, kur Donald Trump e pati mundur Hillary Clinton në garën për president të Sh.B.A-ve vite më parë, elita politike në Beograd s’ ndjehej e pikëlluar. Atëherë kishin ishin ndjenja gëzimi, shkruan EuroNews.

“Perceptimi ishte që e pamendueshmja kishte ndodhur,” tha Jasmin Mujanovic, shkencëtar politik dhe bashkënikoqir i një transmetuesi online ‘Sarajevo Calling’.

“Një president amerikan ishte zgjedhur dhe i cili ishte vetë një nacionalist, një shovinist dhe një ksenofob, [dhe] kishte kandiduar në një platformë e cila në dukje dëshironte ta mbështeste dhe të përmbyste, në tërësinë e saj, politikën e jashtme amerikane. Ata me të vërtetë menduan: ‘Ky është personi i duhur me të cilin mund të arrijmë këtë”.

Katër vjet më vonë, më 4 shtator, 2020, kjo pritje u shpagua. Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ishte në Shtëpinë e Bardhë duke nënshkruar marrëveshje me kryeministrin kosovar, Avdullah Hotin, që do të shihte të dyja vendet- që luftuan mes vete në vitin 1998 – teksa rivendosnin lidhjet e tyre ekonomike, duke i dhënë fund detyrimit të Serbisë për të njohur Kosovën, e cila e shpalli pavarësinë e saj në vitin 2008

Ishte një fitore për Beogradin, i cili është vënë nën presion për dy dekada për të pranuar një Kosovë të pavarur, jo më pak nga Bashkimi Evropian, i cili e ka vënë këtë njohje si kusht të anëtarësimit të Serbisë në bllokun evropian. Trump dhe i dërguari i tij Richard Grenell, s’ kërkuan që Vuçiq të kapërcente atë Rubikon. Ishte Vuçiq ai të cilit i takoi madhështia dhe ceremonia e një marrëveshjeje paqeje në Shtëpinë e Bardhë, por pa paqen vetë.

Në fakt, Serbia dhe Kosova s’ kanë qenë në luftë për 20 vjet, pavarësisht nga komentet e Trump në lidhje me “vrasjet e jashtëzakonshme për një periudhë të gjatë kohore”. Megjithatë, mosmarrëveshjet shumë reale mbi territorin në pjesën veriore të Kosovës të banuara me shumicë serbe s’ ishin gjithashtu pjesë e marrëveshjes, e cila, në kuptim të asaj që ishte rënë dakord, ishte e barasvlershme me diçka që ishte e lehtë për t’u arritur.

“s’ e di se dikush beson se ka ndonjë lloj merite, tha Mujanoviq.” Ajo për të cilën ata ranë dakord është një numër i vogël i lojërave ekonomike, sigurisht që s’ ka asgjë të denjë për një vizitë në Shtëpinë e Bardhë.”

Në një moment gjatë konferencës me media ndërmjet Trump, Hotit, Vuçiqit dhe Grenellit, presidenti amerikan bëri një digresion dhe filloi të flasë për Novak Gjokoviqin, tenistin serb dhe pastaj për numrin e basketbollistëve serbë në Ligën e Basketbollit.

“Ata janë të gjatë po aq sa ti,” tha Trump, duke iu drejtuar Vuçiqit, “madje edhe pak më të gjatë, ndoshta.”

Sado e çuditshme të ketë qenë krejt kjo çështje, prapë se prapë ky ishte një takim i Shtëpisë së Bardhë për të cilin Serbia kishte bërë përpjekje të shumta për ta arritur. Beogradi ka bërë gjithçka në mundësinë e tij që nga viti 2016, duke iu afruar rrethit të njerëzve të Trump në Uashington. me anë të një grushtshteti të pangjashëm diplomatik por, megjithatë, të mirëspikatur në vitin 2019, Tiffany Trump, vajza më e vogël e presidentit, vizitoi Beogradin për Pushimet Pranverore.

Një befasi e vogël, pra, që në prag të zgjedhjeve më 3 nëntor, Vuçiq doli publikisht në përkrahje të Trump. Aleati i tij, udhëheqësi serb boshnjak Milorad Dodik shkoi edhe më tej, duke e quajtur Bidenin një “urrejtës serb” dhe duke i nxitur serbo-amerikanët të votojnë për Trump. Se ishte Biden ai që fitoi Shtëpinë e Bardhë – edhe Vetëm po të Trump akoma refuzon ta pranojë këtë fakt- është një lajm i keq për Vuçiqin dhe aleatët e tij.

“Sigurisht, fitorja e Biden është një goditje për Vuçiqin,” tha Florian Bieber, analist në Qendrën e Studimeve të Evropës Juglindore të Universitetit të Graz. “[Vuçiq] ka vënë bast për qasjen e negociueshme në mosmarrëveshjen me Kosovën dhe gjithashtu në një administratë amerikane e cila i shpërfilli aleancat e vendosura prej kohësh, duke përfshirë mbështetjen për Kosovën.”

Kryeministër i Serbisë nga viti 2014, Vuçiq u zgjodh president në vitin 2017, duke kandiduar në një platformë populiste që përfshinte një angazhim për anëtarësimin evropian. Si udhëheqës, ai arriti ti bëjë për vete Brukselin dhe Moskën, duke e vizituar kryeqytetin rus për bisedime me Vladimir Putinin në vitin 2017 dhe duke u zotuar se Serbia kurrë s’ do të pranonte sanksione ndaj Rusisë.

Mirëpo kritikët thonë se nën Vuçiqin, Serbia është bërë gjithnjë e më autokratike, me rënie të ndjeshme të lirisë së mediave qyshkur Vuçiq u bë kryeministër në vitin 2014 dhe një rritje në sulmet fizike ndaj kundërshtarëve politikë. Në vitin 2018, një sulm ndaj kreut të Partisë së Majtë Serbe, Borko Stefanoviq, shkaktoi protestat më të mëdha në Beograd që nga rënia e Slobodan Millosheviqit.

Në qershorin e vitit 2020, partitë opozitare serbe bojkotuan për shkak të shqetësimeve Vetëm po të këto zgjedhje do të ishin të lira dhe të drejta, veçanërisht duke pasur parasysh pandeminë COVID-19. Si rezultat, Partia Progresive Serbe e Vuçiq fitoi 188 nga 250 ulëset në parlament. Nën presionin e BE, Vuçiq është zotuar t’i mbajë zgjedhjet e reja parlamentare deri në prillin e vitit 2022.

Vuçiq ka deklaruar publikisht disa herë se ai s’ beson më në ideologjitë e krahut të djathtë nacionalist të rinisë së tij, përfshirë konceptin e një Serbie të Madhe që do të përfshinte Kosovën veriore, pjesë të Kroacisë, Malit të Zi dhe Republikës Srpska, shteti i vogël me shumicë serbe në Bosnjë dhe Hercegovinë që u themelua sipas Marrëveshjes së Dejtonit të vitit 1995.

Megjithatë, fqinjët e tij s’ janë aq të sigurt në pohimet e Vuçiq. Kur opozita pro-serbe u ngjit në pushtet në Malin e Zi – e cila ka shpallur pavarësinë e saj nga Serbia në vitin 2006 – në gushtin e vitit 2020, presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, e akuzoi Vuçiqin për manipulimin e një grindjeje lidhur me pronësinë e Kishës Ortodokse Serbe duke e inkurajuar lëvizjen që fundosi qeverinë e tij.

“Politika zyrtare e Beogradit, të cilën edhe të verbrit mund ta shohin, ishte përpjekje  për të krijuar një atmosferë në të cilën Mali i Zi do të bëhej pjesë e botës serbe,” tha Gjukanoviq.

Në Bosnjë, Vuçiq është aleat i Dodikut të lartcekur, i cili ka deklaruar publikisht se dëshiron të shohë krahinën me shumicë serbe të shkëputur nga Bosnja dhe Hercegovina, duke e shthurur në mënyrë efektive Dejtonin, marrëveshjen e paqes të ndërmjetësuar nga SHBA që i dha fund luftës në Bosnjë. Për këtë, Dodik është sanksionuar nga Departamenti i Thesarit i SHBA.

Me zgjedhjen e Biden, Vuçiq e ka zëvendësuar një president i cili ka të ngjarë të përpiqet që ta referojë Bosnjën në një hartë me një të tillë që ishte e përfshirë ngushtësisht në përfundimin e luftërave në Bosnjë, dhe – si një senator amerikan – i jepte mbështetje bombardimit të Serbisë në vitin 1999 për t’i dhënë fund konfliktit në Kosovë. Biden shihet si “simpatik” si për Sarajevën ashtu edhe për Prishtinën.

“Asnjë president amerikan më parë s’ ka qenë kurrë aq i afërt me rajonin se sa Joe Biden,” deklaroi Mujanoviq. “Sipas kësaj, është një pozicion i keq në të cilin je futur dhe Vetëm po të je një Aleksandar Vuçiq.”

Për aq kohë sa Biden ka kohë për një politikë të jashtme thelbësore duke pasur parasysh pandeminë COVID-19 dhe ndasinë e hidhur politike të cilën e shpërfaqën zgjedhjet e nëntorit edhe një herë në Amerikë, ka të ngjarë që – ndryshe nga Trump – ai s’ do të jetë i gatshëm të anashkalojë shtetet evropiane në negociatat e tij me Beogradin. Kur bëhet fjalë për Kosovën, ky mund të jetë një lajm veçanërisht i keq për Vuçiqin.

“Do të jetë një lajm i keq për Vuçiq Vetëm po të [Biden dhe shtetet evropiane] koordinohen në presionin ndaj Vuçiqit për të njohur Kosovën pa ofruar ndonjë koncesion te cilin ai mund t’ia shesë elektoratit të tij të brendshëm”, tha Vuk Vuksanoviq, nga instituti (thinktank) i politikës së jashtme të Shkollës Ekonomike londineze, IDE LSE.

Sidoqoftë, edhe me Biden në Shtëpinë e Bardhë ka të ngjarë të jetë SH.B.A. ajo që merr udhëheqjen e marrëdhënieve të ardhshme midis Serbisë dhe Kosovës më parë sesa Bashkimi Evropian, tha Vuksanoviq. BE ka humbur besueshmërinë në rajon që kur Bullgaria vuri veton në bisedimet midis Brukselit dhe Maqedonisë së Veriut, dhe megjithëse anëtarësimi i Serbisë teorikisht mund të ndodhë, një gjë e tillë prapë po duket të jetë gjithnjë e më e larg marrë pasur parasysh hezitimet e liderëve të tillë si Emmanuel Macron i Francës.

“Pa një perspektivë të qëndrueshme zgjerimi, BE s’ ka asnjë ndikim në rajon,” tha Vuksanoviç.

Mirëpo një fitore e Bajdenit s’ ka të bëjë vetëm me Kosovën. Rritja e Trump ishte e rëndësishme për Vuçiqin në të njëjtën mënyrë që ishte e rëndësishme për populistët e tjerë të djathtë ose qeveritë në Evropë të perceptuara si autoritare duke përfshirë Poloninë, Slloveninë dhe Hungarinë. Ngritja e Trump e popullarizoi dhe legjitimoi një retorikë politike nativiste (anti-emigruese), nacionaliste dhe aftësinë për të thënë atë që më parë do të kishte qenë një tabu.

“Sigurisht që është një goditje për populistët në Evropë, përfshirë Ballkanin Perëndimor. Ky është rasti edhe kur Trump ndihmoi si një model dhe justifikim dhe gjithashtu pasi politika e tij e jashtme s’ promovoi dhe favorizoi demokracitë liberale,” deklaroi Bieber.

Për Mujanoviq, diçka si kjo është kyçe. Serbia s’ është Hungari dhe Vuçiqi s’ është Orban. Ai mund të jetë në gjendje të projektojë pushtetin në Ballkanin Perëndimor, por Serbia është një vend i vogël, i varfër dhe s’ ka fuqinë ekonomike ose politike që Vuçiq të jetë një lojtar në skenën botërore. s’ do ti duhej shumë mund Shtëpisë së Bardhë, thotë Mujanoviq, për ta kthyer Aleksandar Vuçiqin ‘përsëri në kutinë e tij’.

“Vuçiq edhe mund ta zhvendosë peshën e tij në Ballkanin Perëndimor ngase i gjithë rajoni është i tillë, është margjinal dhe i varfër, dhe Serbia është ‘shtet i rëndësishëm’, por jo ekonomikisht. Ekonomia e saj është më e vogël sesa ajo e Sllovenisë dhe Kroacisë,” deklaroi ai.

“Në bazë të kësaj logjike, ai është bërë shumë i madh për pantollonat e tij dhe pak zmbrapsje nga amerikanët – lëre më evropianët – do të kërkonte një rrugë më të gjatë.” /Marrë nga EuroNews

Përgatiti: Nuhi ShalaPostime të ngjashme

I hiqet dënimi personit që si i vetëm brenda veturës s’ bartte maskë


Një komision brenda Policisë së Kosovës ia ka hequr dënimin një qytetari që nga Policia e Kosovës ishte ndëshkuar për mosmbajtje të maskës edhe pse ishte i vetëm në veturë.

Besim Kodra, anëtar i Bordit për luftimin e koronavirusit në Kosovë, ishte dënuar në fund të tetorit. Atë kohë ai e kishte cilësuar dënimin arbitraritet të shtetit ndaj qytetarëve.

“Më ndalë polici, në periferi të qytetit, vetëm në veturë edhe ma shkruan dënimin për Kundërvajtje! Kundërvajtje është kur dikush e rrezikon një objekt të mbrojtur juridik… ( në këtë rast njeriun). Cilin njeri e kam rrezikuar unë, i vetëm në veturën time private, në periferi të qytetit?! … plus asaj i tregova që kam qenë i infektuar e i shëruar …”, kishte shkruar ai.

Kodra, të mërkurën ka njoftuar se në Policinë e Kosovës është aprovuar kundërshtimi i tij ndaj dënimit dhe se “s’ mund të ketë kundërvajtje Nëse s’ rrezikohet objekti i mbrojtur juridik, në këtë rast njeriu”.

Në dokumentin e publikuar në Facebook nga Kodra, thuhet se shfuqizohet vendimi i fundit të tetorit si dhe anulohet fletëparaqitja për këtë rast.

Dënimet për mosbartje të maskave kishin nxitur reagime të shumta në vend. Shumë qytetarë ishin ankuar për dënime edhe pse ishin të vetëm nëpër vetura, ndërsa hutimi ishte krijuar edhe pas kontradiktave në shpjegim të masave nga krerë institucionesh. Teksa ish-drejtori i Policisë, Rashit Qalaj, kishte thënë se qytetarët mund të ecnin pa maska edhe në hapësira publike në kohën sa ishin të vetëm, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, kishte kundërshtuar këtë.

Vjosa Osmani rikthen vulën e ish-presidentit Rugova, të cilën e kishte larguar ThaçiPostime të ngjashme

Vazhdojnë reagimet për emërimin e djalit të deputetit Haxhi Shala si konsull në Çeki


Emërimi i djalit të deputetit të AAK-së, Haxhi Shala, Flakron Shala, si konsull i përgjithshëm në Republikën e Çekisë, me seli në Pragë ka nxitur reagime në Kosovë edhe të mërkurën.

Pjësë e reagimeve janë bërë edhe përfaqësues të partive politike opozitare, Partia Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje.

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Ariana Musliu-Shoshi, ka deklaruar se Qeveria po dështon të përfaqësojë interesat e qytetarëve brenda Kosoves, dhe Kosovën në nivelin ndërkombëtar.

“Ka kohë që Kosova ka mbetë pa zërin e saj diplomatik në qendrat kryesore vendimmarrëse:  Uashington, Londër Belgjikë ,Tokio. Kjo mungesë e prezencës shtetërore të Kosovës tregon mos-koordinimin dhe pa përgjegjësi të qeverisë për të mbrojtur interesin shtetëror përpara atij partiak, në kohën kur shteti ynë ka nevojë më shumë se kurrë të mbroj  të vërtetën dhe sakrifcën e këtij populli”, ka shkruar ajo në Facebook.

Sipas deputetes, emërimet e  bazuara në pazare politike s’ sigurojnë përfaqësimin për të cilin ka nevojë Kosova.

në ato e sipër, Kreshnik Ahmeti nga LVV-ja ka ironizuar me këtë emërim.

Ai me anë të një publikimi në Facebook, ka treguar udhët që sipas tij duhet ndjekur ligjërisht për tu bërë diplomat.

“udha ligjore: 1. Testim dhe intervistim në konkursin e jashtëm për t’u pranuar në MPJD 2. Po qe se hapi i parë është i suksesshëm: minimalisht një vit punë në departamentet e MPJD-së dhe shkollim në Akademinë Diplomatike 3. Pas një viti pune fitohet e drejta për të kandiduar për gradën e parë (më të ulët) diplomatike 4. Po qe se Drejtori i Përgjithshem e bën propozimin dhe Komisioni për Grada dhe Diciplinë e miraton kandidimin e pastaj Ministri/ja e nënshkruan rekomandimin e Komisionit, fitohet grada e parë (më e ulët) diplomatike 5. Po qe se hapi i katërt është i suksesshëm: krijohet mundësia për të kandiduar në konkursin e brendshëm të rotacionit, kur të jetë koha e rotacionit 6. Po qe se në garën e konkursit të brendshëm, pas vlerësimit të gradës, aftësive dhe vlerësimeve të eprorit, “mposhtë” në garë kandidatët e tjerë për pozitat e njëjta diplomatike, fitohet pozita për të shkuar në mision 6. Pas konkursit të suksesshëm, duhet të kalohen testet e sigurisë dhe pastaj diplomati niset në mision”, thuhet në publikimin e tij.

Ahmeti tutje ka treguar “udhën e djalit të Haxhi Shalës për t’u bërë diplomat.

“1. E blen biletën e aeroplanit dhe niset për në mision diplomatik, si shef i misionit diplomatik pa kandiduar kurrë e pa punuar asnjë sekond në MPJD”, ka shkruar ai.

Vota e deputetit Haxhi Shala ka qenë vendimtare për formimin e qeverisë Hoti. Por për këtë votë, kishte ndikuar një vizitë që ish-presidenti Hashim Thaçi dhe ish-kryeministri Ramush Haradinaj e kishin bërë në shtëpinë e Shalës. Këtë e kishte treguar vetë në Kuvend deputeti Shala.

‘Vota e artë’, Haxhi Shala thotë se Thaçi dhe Haradinaj i shkuan së bashku në shtëpi pas mesnatësPostime të ngjashme

BE-ja mohon të jetë bllokuar dialogu, takimi i radhës “porsa të lejojnë kushtet”


Kosova dhe Serbia zyrtarisht janë të përfshira në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, porse një takim në nivel liderësh, i parashikuar të mbahet në fund të shtatorit, është shtyrë vazhdimisht, nën arsyetimin e “bllokimit nga pandemia”.

Por, pandemia e koronavirusit s’ ka penguar takimin e datës 29 tetor, të shefave të delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë, Skender Hyseni dhe Petar Petkoviq në Bruksel, ku kanë diskutuar për zgjidhjen e pretendimeve financiare dhe çështjeve të pronës midis dy vendeve.

Në Bruksel insistojnë se dialogu s’ është bllokuar.

“Që nga rifillimi në korrik, dialogu po vazhdon dhe po avancon me takime të specialistëve dhe në nivel politik. Takimi radhës i nivelit të lartë politik do të thirret në Bruksel, porsa të lejojnë kushtet”, tha për Radion Evropa e Lirë, njëri nga zëdhënësit e BE-së, Peter Stano.

Qeveria e Kosovës thotë se s’ka bllokadë

Në Qeverinë e Kosovës thonë se vonesat në dialog janë të ndërlidhura ekskluzivisht me pandeminë.

“Për shkak të valës së dytë të pandemisë COVID-19, Brukseli është komplet i mbyllur për takime. s’ ka asnjë pengesë tjetër. Janë duke vazhduar përgatitjet për takimet e grupeve teknike sapo të krijohen rrethanat”, deklaruan për Radion Evropa e Lirë nga Zyra e kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti.

Sipas tyre, aktualisht, s’ ka asnjë datë të përcaktuar për ndonjë takim të radhës.

Kryeministri i Kosovës, Avduallah Hoti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq janë takuar për herë të fundit në Bruksel më 7 shtator, ku presidenti serb kishte ngritur edhe çështjen e Asociacionit të komunave më shumicë serbe, organ ky që Serbia kërkon të ketë kompetenca ekzekutive, e që do të menaxhonte një varg çështjesh për dhjetë komunat me shumicë serbe.

Pas kthimit në Kosovë, kryeministri Avdullah Hoti kishte deklaruar se çështja e Asociacionit s’ do të kthehet në tavolinën e bisedimeve “pasi ajo është çështje e mbyllur”, por Serbia e quan të pakuptimtë dialogun Në qoftë se s’ diskutohet edhe për këtë çështje.

Pandemia, vetëm si pretekst?

Analisti politik Agon Maliqi vlerëson se arsyeja e shtyrjes së takimeve në Bruksel nën pretekstin e pandemisë, s’ qëndron. Sipas tij, vonesa më shumë është reflektim i mungesës së përmbajtjes në dialog.

“E para, Serbia po bën përpjekje si zakonisht për ta vonuar dhe zvarritur dialogun dhe në këtë moment s’ po përballet me ndonjë presion të theksuar. E dyta, Kosova është në një fazë të kaosit politik dhe qeveria s’ e ka peshën për ta shtyrë këtë proces përpara. Dialogu ndoshta s’ është ndërprerë, por është pa dinamikë dhe në pritje të sqarimit të situatës me Qeverinë e Kosovës se a do të kemi rikonfigurim të qeverisë, apo zgjedhje të reja”, tha Maliqi për Radion Evropa e Lirë.

Ai mendon se të dyja palët megjithatë po presin edhe fillimin e punës së administratës së re amerikane.

“Mendoj se të gjithë janë në pritje për diçka më përmbajtësore në pranverë”, theksoi Maliqi.

Në Kosovë, partneri kryesor i Lidhjes Demokratike të Kosovës në qeveri, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës pati kërkuar ndërprerjen e menjëhershme të dialogut, pas arrestimeve të para nga Dhomat e Specializuara në Hagë.

Po ashtu edhe ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani ka kërkuar nga qeveria që të ndërpresë dialogun.

Por, kryeministri Hoti në një intervistë për Radion Evropa e Lirë më 10 nëntor, kundërshtoi ashpër thirrjet për ndërprerjen e dialogut me Serbinë.

“Janë dy zgjidhje: ose mund të mbajmë vendin e izoluar edhe të ankohemi në Prishtinë me deklarata për shtyp, në konferenca për shtyp, ose shkojmë në Bruksel dhe ulemi në tavolinë të dialogut dhe mbrojmë interesat shtetërore të Kosovës. Unë kam zgjedhur këtë të dytën”, deklaroi Hoti.

Pos partnerit qeverisës, edhe partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike e Kosovës, janë kundër vazhdimit të dialogut me Serbinë.

Dialog pa epilog?

Analisti politik Agon Maliqi e sheh si shumë të vështirë që ky lloj i dialogut të sjellë marrëveshjen finale për normalizmin e raporteve.

“Jam skeptik mbasi kanë hyrë në një rrugë qorre, ku përmenden kompromise të cilat s’ mund të zbatohen nga kjo qeveri, por nga as ajo që do të vie”, tha Maliqi.

Për nevojën e ndryshimit të Kushtetutës nga ana e Kosovës, pati folur më 15 tetor, në një konferencë për media në Beograd, përfaqësuesi special për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Ai kishte thënë se në një proces serioz negociator, “është e logjikshme që do të duhet të ndryshojë edhe Kushtetuta”.

Në këtë kuadër ai ka shtuar se Kosova do të zbatojë të gjitha obligimet që i ka marrë përsipër në Bruksel, duke përfshirë këtu edhe krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Pasi kjo deklaratë pati nxitur reagime në Prishtinë, zëdhënësi për Politikë të Jashtme dhe Siguri i BE-së, Peter Stano, i pati thënë Radios Evropa e Lirë se deklarata e Lajçakut u keqinterpretua pasi ndryshimet kushtetuese vlejnë edhe për Beogradin.

“Kur arrin një marrëveshje ndërkombëtare, atëherë duhet të konsiderohen rregullimet e nevojshme ligjore nga qeveria, duke përfshirë edhe nivelin kushtetues, në mënyrë që ta integrojë atë në rendin ligjor dhe kushtetues, dhe vlen për Kosovën dhe për Serbinë”, pati deklaruar Stano.

Ndërkohë, më 23 nëntor, ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani i ka thënë shefit të zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomash Szunyog se BE-ja duhet të kërkojë ndryshime të Kushtetutës nga Serbia, dhe jo nga Kosova.

Ajo ka shtuar se për zbatimin e marrëveshjeve të arritura në Bruksel, duhet bashkërendim dhe unifikim i qëndrimeve të tërë spektrit politik në Kosovë.

“Marrëveshja përfundimtare duhet të jetë në interes të qytetarëve të Kosovës dhe e tillë që e respekton Kushtetutën e vendit tonë, integritetin territorial dhe parimin e unitaritetit të shtetit. Askush s’ ka mandat që ta rinegociojë Kushtetutën tonë e cila tashmë në vetvete përfshin shumë koncesione”, ka thënë Osmani, sipas një komunikate të lëshuar nga Zyra e presidentit.

Problemi me Marrëveshjen e Asociacionit

Ndryshe, Marrëveshja për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, u arrit më 2013 në kuadër të Marrëveshjes së parë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian.

Sipas kësaj marrëveshjeje, Asociacioni thuhej se duhet të krijohet me status dhe të themelohet në të njëjtat baza sikurse statuti ekzistues i Asociacionit të komunave të Kosovës, si për shembull do të ketë kryetar, zëvendëskryetar, Asambleje dhe Këshill.

Asociacioni parasheh qasje të plotë në fushat e zhvillimit ekonomik, arsimit, shëndetësisë, planifikimit urban dhe rural dhe do të ushtrojë edhe përgjegjësi të tjera shtesë, varësisht se si delegohen nga autoritetet qendrore. Asociacioni i komunave me shumicë serbe parashikohet që të mbledhë rreth vetes dhjetë komuna në Kosovë ku shumica e popullsisë janë serbë, të cilat janë Mitrovicë e Veriut, Kllokot, Partesh, Ranillug, Graçanicë, Zveçan, Zubin Potok, Novobërdë, Leposaviq dhe Shtërpcë.

Më 2015, Kosova dhe Serbia arritën në Bruksel Marrëveshjen mbi parimet për krijimin e këtij Asociacioni, që Prishtina zyrtare s’ e ka zbatuar akoma, pavarësisht insistimit të Beogradit.

Por, në tetor të vitit 2015, presidentja e atëhershme e Kosovës, Atifete Jahjaga e dërgoi për interpretim në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës Marrëveshjen mbi parimet për krijimin e Asociacionit. Gjykata gjeti se kjo marrëveshje, në 23 pika të saj, s’ ishte në harmoni me Kushtetutën e Kosovës.

Gjykata kishte konstatuar që Asociacioni i komunave me shumicë serbe do të themelohet, siç ishte paraparë me Marrëveshjen e parë të Brukselit (të vitit 2013), të ratifikuar nga Kuvendi i Kosovës dhe të shpallur nga presidentja e Republikës së Kosovës (v.j. Atifete Jahjaga), ndërsa Marrëveshja mbi parimet (për themelimin e Asociacionit, e arritur më 2015), s’ është tërësisht në përputhje me frymën e Kushtetutës.

Prishtina zyrtare insiston se Asociacioni duhet të themelohet në përputhje me Kushtetutën e Kosovës, në atë kohë pala serbe kërkon që ai të ketë kompetenca ekzekutive.

Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e BE-së ka nisur më 2011. Ky proces ka nisur si dialog teknik ku janë arritur dhjetëra marrëveshje, në atë kohë së voni ka evoluar në proces politik e që synim ka siç është thënë “normalizimin e plotë të marrëdhënieve mes dy vendeve” me anë të një marrëvesheje ligjërisht të obligueshme. /RELPostime të ngjashme

“s’ e lejojmë futjen e Driton Selmanajt në Kuvend” – LDK i përgjigjet vendimit të VV-së


Partia e Albin Kurtit dje ka marrë vendim që të mos i lejojë praninë në Kuvendin e Kosovës, Driton Selmanajt, duke bërë kësisoj linçimin e parë klasik e fizik në politikën kosovare.

Selmanaj mban pozitën e zëvendëskryeministrit të dytë të Kosovës.

Ky qëndrim i VV’së vjen pas deklaratave të tij për temën e të pagjeturëve, deklaratë kjo që ngjalli reagime të shumta nga kjo parti, por jo vetëm.

Selmanaj kishte thënë se ishte lodhur nga përdorimi politik i temës së të pagjeturve – por kjo s’ kishte mjaftuar që ndaj të pushonte linçimi publik.

Shefi i grupit parlamentar të LDK’së, Arben Gashi, në një deklaratë për Periskopin ka thënë qëndrimi i partisë së Albin Kurtit është qasje e gabuar dhe e papranueshme.

Gashi ka thënë askush s’ ka të drejtë t’ia ndaloj hyrjen deputetëve e qeveritarëve në Kuvend.

“Askush s’ ka të drejtë t’ia ndalë askujt hyrjen në Kuvendin e Republikës së Kosovës, dhe çdo tentim i tillë t’jep shkelje të të drejtave të deputeteve apo qeveritarëve, mendoj që është qasje e gabuar dhe e papranueshme”, ka thënë ai për Periskopin.

Ndryshe dje në Kuvendin e Kosovës, s’ ka kaluar rezoluta për të pa gjeturit për shkak të mungesë së deputetëve.Postime të ngjashme

Futbollisti i Kosovës i bën të gjithë xhelozë me super të dashurën kroate


Futbollisti i Kosovës, Lirim Kastrati, ka nxitur reagime të shumta lidhur me publikimin e një fotografie në Insagram, ku shfaqej në krah të një bukurosheje.

Është spekuluar se bëhet fjalë për të dashurën e tij, identitet i të cilës s’ është bërë i ditur, por nga profili i saj në Instagram mësohet se ajo është kroate.

Sulmuesi i Dinamo Zagrebit s’ ka mundur t’i shmanget pyetjes lidhur me bukuroshen.

21-vjeçari ka refuzuar të flasë për jetën e tij private duke e mbajtur fokusin te futbolli.

 Postime të ngjashme

Pretenduesi i postit të President ishte i përfolur në konkursin për noterë


Ish-kryetari i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Nehat Idrizi, ka shpallur sot kandidaturën për postin vakant të Presidentit të Shtetit.

Faktin se ia ka mësyrë kësaj pozite ish kreu i KGJK-së Nehat Idrizi e bëri të ditur sot gjatë ditës.

Viteve të fundit përpos se ka qenë në krye të KGJK-së Idrizi ka qenë edhe në krye të komisionit shtetëror për rekrutimin e noterëve.

Ky proces të cilin po e kryesonte Nehat Idrizi ishte një nga proceset më të përfolura për keqpërdorime madje për të kishte reaguar edhe Bashkimi Evropian.

Dyshimet për këtë proces kishin lindur pasi reja e Nehat Idrizit, Gentiana Bajraktari, kishte marrë pikë maksimale në testin me shkrim.

Rasti ishte hetuar për konflikt interesi pasi ishte konstatuar se Nehat Idrizi kishte marrë pjesë në përpilimin e pyetjeve të testit për noterë.

Konkursi për noterë hetohet për konflikt interesi

Procesi kishte ngjallur reagime të shumta pasi familjarë të politikanëve dhe të anëtarëve të komisionit e kishin arritur që të kalonin testin e noterisë.

Shumë nga kandidatët që s’ kanë mundur ta kalojnë atë kishin shprehur dyshimet e tyre për parregullsi në këtë proces. Këtij procesi i kishin reaguar edhe deputetë të Kuvendit të Kosovës.

Agjencioni Kundër Korrupsion pasi kishte kryer hetime administrative në lidhje me këtë proces kishte konstatuar se s’ kishte konflikt interesi pasi paraprakisht ishte shmangur ky konflikt në momentin që ishte nënshkruar deklarata e konfidencialitetit.

ndërsa në tetor të vitit 2019, Bashkimi Evropian i kishte bërë thirrje qeverisë Haradinaj që të  mos emërojs asnjë noter deri në formimin e qeverisë së re.

“Procesi i përzgjedhjes dhe emërimit të rregullt dhe të ligjshëm të noterëve është thelbësor për të nxitur besimin që shoqëria i jep individëve që luajnë këtë rol të përgjegjshëm. andaj, ky proces duhet të jetë i lirë nga çdo pretendim i parregullsisë, i vërtetë ose i perceptuar”, thuhet në këtë komunikatë.

Me ardhjen e Qeverisë Kurti, procesi i noterëve ishte anuluar nga ministrja e Drejtësisë Albulena Haxhiu.

Anulohet konkursi i shumëpërfolur për noterë

Vendimi i ministres Haxhiu ishte pezulluar në korrik të vitit 2020.

Gjykata pezullon vendimin e Albulena Haxhiut për noterët

 Postime të ngjashme

Zëdhënësi i PDK-së thumbon Vjosa Osmanin: Vërtetë jemi lodhur nga politikan të papërgjegjshëm, por edhe me ata që abuzojnë me këto tema


Deklarata e zëvendëskryeministrit, Driton Selmanaj, ka ngjallur shumë reagime në publik.

Zëdhënësi i PDK-së, Avni Bytyqi, thekson se në momentin që mendon se klasa politike e ka prekur fundin del një ndodhi që të lë pa fjalë.

Ai tutje shton se “vërtet jemi lodhur nga politikanë të papërgjeshëm por edhe me ata që flasin e abuzojnë me këto tema”

Bytyqi thotë se viktimat e luftës dhe të zhdukurit janë çështje që duhet të na bashkojnë si shoqëri, e jo të na ndajnë.

Postimi i plotë:

Gjithmonë kur mendon se kjo klasë politike e ka prekur fundin, del në pah një ndodhi tjetër që të lënë pa fjalë.

Politikë dhe fyerje me viktimat e luftës dhe të zhdukurit— këtu ne po shenojmë një degradim tjetër të rradhës.

Është e vërtetë se jemi lodhur nga politikan të papërgjegjshëm, por, ne jemi lodhur edhe nga ata që flasin e abuzojnë me këto tema.

Viktimat e luftës dhe të zhdukurit janë çështje që duhet të na bashkojnë si shoqëri, e jo kundërta!Postime të ngjashme

Rrahjet dhe përplasjet më të famshme në Kuvendin e Kosovës


Kuvendi i Kosovës është vendi ku përfaqësuesit e qytetarëve duhet të shqyrtojnë e miratojnë ligje të ndryshme në të mirën e tyre. Por, ky institucion shumë herë është shndërruar në arenë përplasjesh verbale e fizike mes ligjvënësve.

E njëjta gjë dukuri edhe në seancën e sotme të Kuvendit, ku pati një përplasje mes deputetëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe atyre të Lëvizjes Vetëvendosje, gjatë diskutimeve për personat e pagjetur nga lufta e fundit në Kosovë.

Paraprakisht, shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Arben Gashi është ngritur në këmbë dhe ka polemizuar me deputeten nga radhët e grupit parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila.


Pak kohë më vonë pasoi grumbullimi i deputetëve dhe diskutimet e ashpra, përplasjet fizike mes tyre, të cilat bënë që të shkohet në pauzë.

Pas këtij incidenti pati shumë reagime. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti i ka quajtur të papranueshme sjelljet dhe gjuhën e disa deputetëve të Kuvendit, gjatë interpelancës lidhur me çështjen e të pagjeturve në kuadër të Marrëveshjes së Uashingtonit.

Sipas një komunikate të Zyrës së Kryeministrit, Hoti theksoi se sjelljet e tilla janë jashtë çdo standardi të komunikimit politik, e sidomos sot kur temë e debatit ishte fati i të pagjeturve, për të cilën thotë se kjo çështje është “shumë e ndjeshme për shoqërinë tonë, e cila po trajtohet me shumë përkushtim nga institucionet e Kosovës”.

Përderisa Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), që monitoron punën e Kuvendit, kërkoi që të ndërmerren masa diciplinore ndaj deputetëve me sjellje joparlamnetare.

“KDI dënon sjelljet jo parlamentare në seancën e sotme, gjegjësisht konfrontimet verbale mes deputetëve të LDK-së dhe LVV-së gjatë interpelancës e cila shtjellonte një temë aq të ndjeshme për qytetarin e Kosovës siç është çështja e të pagjeturve”, u tha në këtë reagim.

Sipas KDI-së, përveç se janë të papranueshme, këto sjellje cenojnë vlerat themelore të demokracisë të cilat do të duhej t’i promovonte Kuvendi si organi më i lartë përfaqësues në vend.

“Ne ia rikujtojmë Kuvendit se ai duhet të shërbejë si arenë e diskutimeve përmbajtësore drejt gjetjes së zgjidhjeve të problemeve të qytetarëve, e jo hapësirë që promovon sjellje e gjuhë joparlamentare që s’ gjenerojnë asgjë tjetër përveç se polarizim të mëtejmë shoqëror dhe thellim të krizës politike”, thuhej në reagim.

Ofendimet e rrahjet ndër vite mes deputetëve

Skenat e rrahjeve mes deputetëve janë raportuar ndër vite nga Kuvendi i Kosovës, jo vetëm gjatë seancave, por edhe në mbledhjet e komisioneve parlamentare.

Këtë verë, në seancën e Kuvendit më 10 korrik, deputeti i LDK-së Xhavit Ukaj i ishte vërsulur kryetares së Kuvendit,  Vjosa Osmani.

Gjatë kohës sa Osmani po i jepte fjalën deputetes Ganimete Musliu, në këtë debat ka ndërhyrë deputeti Xhavit Ukaj nga LDK.

Osmani i ka replikuar deputetit duke i thënë “A po ulesh edhe mos bërtit, ngaqë jeni ju që më së shumti e keni përdorur për 52 ditë fjalën “paranojak”. Ulu ose kërkoj prej sigurimit me të qitë jashtë”, ka thënë Osmani.

Pas fjalës së Osmanit, deputeti Ukaj ka vazhduar përplasjen e tij me kryetaren e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani.

Pas kësaj, deputeti i është afruar deri tek ulësja kryetares së Kuvendit duke iu vërsulur.

Te foltorja janë mbledhur një numër i madh i deputetëve duke tentuar që të ndalojnë përplasjen mes kryetares së Kuvendit dhe deputetit Ukaj.

Pas kësaj, kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka ndërprerë seancën e Kuvendit me arsyetimin e mungesës së edukatës të deputetit Ukaj.

Në korrik të këtij viti pati një incident në mes të deputetëve të LDK-së, Arben Gashi, Kujtim Shala dhe të Vetëvendosjes, Gazmend Gjyshinca e Fitore Pacolli.

Këta të fundit, pas mbledhjes së Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë në të cilën raportoi ministrja Meliza Haradinaj-Stublla, mbajtën një konferencë për media, ku akuzuan deputetët e LDK-së për sulm fizik në korridorin e Kuvendit.

“Ata patën një tendencë të dytë na sulmuan në korridorin e Kuvendit, jashtë sallës ku mbajtëm takimin. s’ është fyese kur kërkon prej ministrisë pse s’ shkarkon një ambasador të emëruar politik pasi i ka skaduar mandati. Kjo ishte e orkestruar dhe kjo tregon që këta janë duke u përballur me një situatë të vështirë dhe s’ munden ti kryejnë detyrat e veta”, ka thënë Pacolli në një konferencë për media”, ka thënë Pacolli para gazetarëve.

ndërsa po ashtu me anë të një konference për media, deputetët e LDK-së, Arben Gashi dhe Kujtim Shala mohuan akuzat e Vetëvendosjes.

Deputeti Arben Gashi para gazetarëve tha se në korridor ka pasur gjuhë agresive nga deputetët Gjyshinca e Fitore Pacolli.

“Mbledhja ka qenë e tensionuar, në mes te deputetëve të Vetëvendosjes dhe ministres dhe me kryetaren e Komisionit.Ne si LDK s’ jemi përfshi në këto tensione. Ka pas një diskutim të Kujtim Shalës dhe pas diskutimit, Gjyshinca ka fillu me ofendime ndaj deputetit, për ketë arsye kryetarja ka vendosur për mbylljen e mbledhjes. Në diskutime në korridor, Gjyshinca dhe deputetja Pacolli shfaqen një gjuhë agresive dhe ne u larguam prej aty, kjo mund të shihet nga kamerat e kuvendit. Kjo po bëhet qëllimshëm për me demtu  reputacionin e Kuvendit”, ka thënë Gashi.

Sipas tij, të dy janë intervistuar nga ana e Policisë së Kosovës në lidhje me rastin.

ndërsa një incident tjetër kishte ndodhur në shtator të vitit të kaluar ndërmjet ish-deputetit nga radhët e PSD-së, Dardan Molliqaj dhe ish-zëvendëskryeministrit, Haki Abazi, pas një debati televiziv.

Në lidhje me këtë rast, Prokuoria Themelore në Prishtinë ka ngritur një aktakuzë ndaj  Dardan Molliqajt dhe shoqëruesit të tij  kundrejt veprës penale të sulmit, ku palë e dëmtuar është ish-zëvendëskryeministri  Haki Abazi.

Një konflikt tjetër kishte ndodhur edhe në maj të vitit 2018, në mes të deputetit të LDK-së, Arben Gashi dhe ish-deputetit të PDK-së, Xhavit Haliti, e në të cilën ishte përfshirë edhe deputeti i AAK-së, Gani Dreshaj.

Incidenti kishte ndodhur në momentin kur deputetët po votonin për anëtarët e Gjykatës Kushtetuese.

 

Pamjet e kapura nga kamerat e Kuvendit, tregonin se deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, pasi kishte dalë nga kabina e votimit me fletëvotim në dorë, ka shkuar drejt vargut të deputetëve ku gjendej edhe Arben Gashi.

Në momentin kur i është afruar, Haliti shihet duke tentuar t’i bjerë me bërryl deputetit të LDK-së.

ndërsa deputeti Dreshaj më pas afrohet dhe shkëmben disa fjalë me Gashin, të cilit i thotë ‘kam me ta prish fytyrën’.

Në lidhje me këtë, Prokuroria kishte ngritur aktakuzë ndaj deputetëve Haliti dhe Dreshaj. Ky i fundit akuzohej për kanosje ndaj deputetit Gashi, ndërsa Haliti akuzohej për sulm me pretendim.

Në fund, në tetor të vitit 2019, të dy deputetët e akuzuar ishin dënuar me nga 1,250 euro gjobë.

Në anën tjetër, në janar të vitit 2019, deputetet e Kuvendit të Kosovës, Arbërie Nagavci (LVV) dhe Teuta Haxhiu (AAK) ishin përplasur  në mbledhjen e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi, ku po diskutohej për grevën e mësimdhënësve.

Deputetja Arbërie Nagavci e pati quajtur “budallaqe” deputeten e AAK-së, Teuta Haxhiu, pasi kjo e fundit e ka akuzuar Nagavcin se e ka financuar organizatën e motrës së saj për arsim.

Polemika mes dy deputeteve u nis gjatë mbledhjes së Komisionit për Arsim ku po diskutohej greva e mësimdhënësve.

 

Përplasja mes deputeteve përveç në sallën e mbledhjes ka vazhduar edhe në holl të Kuvendit. Deputetja Nagavci i tha deputetes Haxhiu se do të takohen në gjykatë. Mirëpo, polemikat mes dy deputeteve kanë qenë të njohura edhe më herët.

Deputetja nga radhët e AAK-së Teuta Haxhiu, në seancën e Kuvendit të Kosovës më 2 nëntor 2018 e kishte akuzuar deputeten e Lëvizjes Vetëvendosje Arbërie Nagavcin, se po “plaçkitë” mësimdhënësit për trajnime duke paguar nga 250 euro.

“Nga të dhënat nga ministria e Arsimit që kam marrë, të trajnuar në programin udhëheqja arsimore ku po bëhet gjithë plaçka nga disa trajnues në mesin e tyre është deputetja Arbërie Nagavci e cila e ka një organizatë që udhëhiqet nga Krenare Lleshi e që ajo është motra e zonjës Nagavci”, ishte shprehur deputetja Haxhiu.

ndërkohë, deputetja e LVV-së, Arbërie Nagavci i kishte quajtur të ulëta akuzat e koleges së saj.

“Është shumë e ulët, joprofesionale dhe tendencioze fjala e deputetes Haxhiu, duke marrë parasysh se ajo është edhe anëtare në Komisionin e Arsimit dhe duhet të kishte informata për mbarëvajtjen e procesit mësimor”, tha kishte thënë Nagavci për KALLXO.com.

qershor të vitit 2012, një fjalosje në Kuvendin e Kosovës në mes të deputetëve Visar Ymeri, atë kohë në Vetëvendosje, Rexhep Selimi dhe Florin Krasniqi në njërën anë dhe deputetit të PDK-së, Bekim Haxhiu kishte vazhduar edhe me një përplasje jashtë Kuvendit.

Bekim Haxhiu i njohur me nofkën ‘Kamishi’, kishte mbetur i lënduar nga ky incident dhe rasti kishte përfunduar në gjykatë.

“Kamishi’ në këtë rast ishte si palë e dëmtuar, ndërsa Visar Ymeri e Rexhep Selimi akuzoheshin se kanë goditur Haxhiun, pas një mosmarrëveshje ndërmjet tyre.

Pas disa seancave të mbajtura, kryetari i trupit gjykues i kishte shpallur të pafajshëm Selimin e Ymerin, ndërsa vozitësi Besart Bujupi ishte dënuar me gjashtë muaj burg me kusht.

Pas shpalljes së aktgjykimit, Bekim Haxhiu, pati dhënë kritika të ashpra ndaj trupit gjykues të këtij rasti.Postime të ngjashme

Kërcenoi asamblisten e LVV-së, kërkohet shkarkimi i drejtorit të Bekim Jasharit


Aktivistja dhe asamblistja komunale në Skenderaj nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Vjollca Ramadani, është ofenduar rëndë në mbrëmjen e së mërkurës nga drejtori për Gjeodozi, Kadastër dhe Pronësi në këtë komunë, Ramiz Shala.

E gjitha filloi pasi asamblistët e këtij subjekti, Vjollca Ramadani dhe Hysni Mehani iu drejtuan stacionit policor në Skenderaj nën pretendimin se Shala e kishte kërcënuar Ramadanin pas mbledhjes së Komitetit për Mbrojtje dhe Shpëtim, të martën.

Mehani shkroi në rrjetin social “Facebook”, se Ramadani u kërcënua nga Shala me fjalët “s’ të la vend, vend s’ të la Vjollca”.

Pas këtij postimi, drejtori i komunës së udhëhequr nga Bekim Jashari ka bërë një reagim duke e fyer Ramadanin me fjalët “sorrë dhe zagaricë”.

“Paj bre në logjiken e një njeri normal sorra “qafk” apo sorra e zezë është e gërrditshme. Se sa të gërrditshme janë sorrat, qytetarët e Skenderajt e dijnë shumë mire, bile kush që i trem prej Skenderajt s`ka, janë shumë trime s’ lanë vend pa glacitë, a n’rroba, a n’vetura, a n’pisha, n’shesh kudo”, ka shkruar Shala mes tjerash.

Deklarata e Shalës ka ngjallur shumë reagime duke kërkuar nga kryetari Jashari që ta shkarkojë nga ky post.

Rrjeti i Grave të Kosovës ka thënë se një gjuhë e tillë është simptomë e një mendësie e cila është dhe duhet të jetë e papranueshme për përfaqësuesit e institucioneve

“Duke besuar se një gjuhë e tillë s’ duhet të ketë vend kurrë në insitutcione publike, dhe se atëherë kur përballemi me të duhet ta dënojmë pa asnjë kompromis, përmes kësaj letre u bëjmë thirrje që të distancoheni nga z.Shala dhe ta shkarkoni atë. Ju kujtojmë se angazhimi ynë për fuqizimin e pjesëmarrjes së grave në politikë, qoftë në nivel lokal apo atë nacional është i lidhur ngushtë me përpkjekjen e përditshme për të ndërtuar një shoqëri ku gratë dhe vajzat s’ diskriminohen dhe gëzojnë trajtim të barabaratë nga shoqëria dhe institucionet. andaj, kërkojmë nga ju që të mos toleroni qasje si kjo, që është denigruese për gratë dhe pozitën e tyre në shoqëri”, thuhet në reagimin e tyre.

Ndaj gjuhës së tij, ka reaguar edhe Albulena Haxhiu nga Lëvizja Vetëvendosje.

“Kërcënimi dhe fyerja ndaj asambleistes së LV në Komunën e Skenderajt, znj.Vjollca Ramadani, nga drejtori për Gjeodezi, Kadastër e Pronë në Komunën e Skenderajt, janë të papranueshme dhe të ndëshkueshme. Organet e sigurisë dhe drejtësisë duhet të merren me të përderisa në të kundërtën rastet e tilla do të shtohen dhe kushedi se si do të përfundojnë. Kryetari i Komunës, z.Bekim Jashari s’ duhet të tolerojë që njerëz të tillë të bartin pozita drejtorësh, madje ata s’ duhet të lejohen të jenë askund në institucione përderisa mendësia e tillë e mbytë një shoqëri! Kryetari, Bekim Jashari, duhet ta shkarkojë menjëherë drejtorin e tij”, ka shkruar ish-ministrja në rrjetin social “Facebook’.

 

Në dhjetor të vitit 2019, Shala ishte bërë fshirë edhe në një kërcenim ndaj gazetarit Kajtaz Gecaj.

Ky është postimi i Ramiz Shales në rrjetin social “Facebook”.Postime të ngjashme

“Deklaratat e Vuçiqit, thirrje për fabrikime masive”


Deklaratat e fundit të Serbisë për luftë Me kusht që s’ do të ketë zgjidhje përmes dialogut me Kosovën, si dhe kërcënimet ndaj qytetarëve serbë që po tregojnë për varret masive të shqiptarëve kanë nxitur reagime të shumta në Kosovë.

Në mesin atyre që kanë reaguar janë edhe përfaqësues të institucioneve si dhe figura politike.

Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se Bashkimi Evropian dhe NATO duhet të reagojnë ndaj provokimeve të Serbisë ndaj Kosovës.

Ai vlerëson se deklaratat e presidentit serb Aleksandr Vuçiq, i cili ka thënë se Nëse s’ do të ketë zgjidhje përmes procesit të dialogut me Kosovën, atëherë mund të vijë deri te shpërthimi i një konflikti të ngjashëm Nagorno-Karabag, s’ janë në dobi të normalizimit të marrëdhënieve midis dy vendeve dhe arritjes së marrëveshjes përfundimtare.

“Qeveria e Kosovës mbetet e përkushtuar në rolin e saj konstruktiv në të mirë të paqes, stabilitetit dhe prosperitetit të gjithë rajonit. Qeveria e Kosovës pret nga BE dhe nga NATO-ja të reagojë ndaj këtyre provokimeve”, ka thënë Hoti në reagimin e tij.

Në anën tjetër, është ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq që ka kërcënuar serbët që tregojnë për varrezat masive të shqiptarëve në Serbi, si dhe ka bërë thirrje për dëshmi kundër UÇK-së.

Krejt kjo për njohësin e çështjeve të sigurisë, Nuredin Ibishi, është thirrje për fabrikime masive, pasi fshihet e vërteta.

“Unë po e lexoj si thirrje për fabrikime masive. Po i njëjti, në një intervistë në një medium serb thoshte me cinizëm e pështirje: ‘çfarë të bëj që ka serbë që tregojnë për varrezat masive [me viktima shqiptare]? Çka të bëjmë me këta njerëz?’ Iviça Daçiq, si pasardhës i Millosheviqit, si në kohën e luftërave gjenocidiale të Millosheviqt ka qenë një prej përkrahësve të fshehjes së krimeve të bëra, masakrave në Kosovë, dihet bartja e kufomave në Peruqas, në Timoshkakalinë dhe në Batajnicë”, thotë Ibishi.

E zhvillimet e fundit në vend nga Gjykata Speciale, gjegjësisht arrestimi i presidentit Hashim Thaçi, i ish-kryetarëve të Kuvendit, Jakup Krasniqi e Kadri Veseli, dhe deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje Rexhep Selimi, Nuredin Ibishi thotë se janë vetëm në favor të Serbisë.

Ai thotë se s’ është për t’u çuditur fakti se Serbia ka përgatitur vet materiale për krimet e pretenduara të pjesëtarëve të UÇK-së, pasi Prokuroria Speciale në Serbi por edhe ministri serb i Drejtësisë e kanë bërë të ditur një gjë të tillë.

“Është e turpshme që agresori që ka bërë krime në Kosovë paraqitet me dëshmi të fabrikuara, apo të rrejshme në dhomat e Prokurorisë, në të cilat vet mbrojtësi i Thaçit, i Veselit, i Jakup Krasniqit dhe i Rexhep Selimit u deklaruan se dëshmitë e kamufluara s’ mund të merren parasysh, përderisa ato janë të fabrikuara pasi ata (serbët) kanë qenë agresorë në Kosovë”, thotë ai.

Ai thotë se edhe mënyra sesi u dërguan në Hagë ish-udhëheqësit e UÇK-së është e papranueshme, pasi këta të fundit gjithmonë u janë përgjigjur ftesave të tilla pavarësisht cilësisë që janë ftuar.

“Disa vendime të Gjykatës Speciale kanë qenë të panevojshme meqenëse pjesëtarët e UÇK-së, edhe në ftesat e mëhershme, jemi përgjigjur çdo herë, në çfarëdo cilësie që jemi ftuar. Është e papranueshme që ashtu të veprohet në këto raste dhe unë supozoj që ka mungesë të provave dhe tash përmes bastisjeve mundohen që të gjejnë prova eventuale për këtë proces”, shprehet ai.

Kujtojmë se Ivica Daçiqi, ministër i Jashtëm i Serbisë, ka kërcënuar serbët që po tregojnë se ku gjenden varret e shqiptarëve të vrarë e të masakruar gjatë luftës, njëjtë ka vepruar edhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq, me deklaratat e tij se Nëse s’ do të ketë zgjidhje përmes procesit të dialogut me Kosovën, atëherë mund të vijë deri te shpërthimi i një konflikti të ngjashëm Nagorno-Karabag.

Kujtojmë, se të dy këta funksionarë të lartë të shtetit serb, kanë shërbyer edhe nën urdhrat e të ashtuquajturit “Kasap i Ballkanit”, Sllobodan Millosheviq, regjimi i të cilit mbahet fjatore për vrasjet dhe krimet makabre ndaj shqiptarëve në vendin tonë para dhe gjatë luftës së fundit.Postime të ngjashme

VV pretendon se do t’i fitojë 55 ulëse, vjen reagimi nga Gashi i LDK-së


Deklarata e Besnik Bislimit të VV’së se partia e tyre do t’i fitojë 55 deputetë në zgjedhjet e ardhshme, ka nxitur reagime të shumta, e në veçanti të zyrtarëve të LDK’së, kjo pasi që Bislimi tha se kjo fitore e VV’së do të vie si shkak i politikë së keqe të LDK’së.

“LDK për shkak të politikave të këqija ka bërë Lëvizjen Vetëvendosje në zgjedhjet e ardhshme të ketë 55 deputetë dhe Vetëm po të bojkoton zgjedhjen e presidentit, VV i ka 61 deputetë”, ka shtuar Besnik Bislimi mbrëmë.

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK’së Arben Gashi tha për Periskopin se Besnik Bislimi, flet me entuziazëm.

Sipas Gashit po me këtë entuziazëm ka folur edhe në pandemi, ku edhe kishte ulur papunësinë.

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK’së thotë se Bislimi ka probleme me numra, shkruan Periskopi.

“Besniku duket se është një entuziast, i cili edhe midisi pandemisë e patë ulur papunësinë, i ka do probleme me numrat ai”, tha Gashi i LDK’së.Postime të ngjashme

Pafuqia e shtetit ndaj degradimit mjedisor


Të enjten, me datën 12 nëntor, Zyra e Rregullatorit të Energjisë së Kosovës, ZRRE, i dha kompanisë austriake KelKos një licencë 40-vjeçare për të prodhuar energji elektrike nga dy hidrocentrale të saj, “Belaja” dhe “Deçani”, të cilat kanë qenë objekt i protestave prej vitesh nga aktivistët e mjedisit.

Më 14 tetor, ZRRE-ja refuzoi t’i jepte një licencë të përkohshme KelKos për tre hidrocentrale në luginën e Deçanit mbi bazën që ndërmarrja dështoi të sigurojë një leje mjedisore nga Ministria e Ekonomisë dhe Mjedisit.

Sidoqoftë, të mërkurën në mbrëmje, u publikua një axhendë për një takim të bordit të ZRRE-së , e cila përmbante pika që shprehnin se licencat për dy prej këtyre hidrocentraleve do të rishikohen.

BIRN më pas kontaktoi ministrin e mjedisit Blerim Kuçi të enjten në mëngjes për të pyetur Po qe se KelKos-it tani i ishte dhënë një leje mjedisore. Ai deklaroi se s’ ishte lëshuar asnjë leje.

“KelKos, me sa di unë, është në proces dhe duhet të plotësojë disa kushte. deri më tani, ne s’ kemi dhënë leje” tha Kuçi për BIRN.

Pavarësisht pretendimeve të Kuçit, gjatë takimit të së enjtes, Afrim Ajvazi, një përfaqësues ligjor, shpjegoi gjatë mbledhjes së bordit të ZRRE-së se KelKos paraqiti lejet mjedisore të Martën, që do të thotë se kompania tani përmbush të gjitha kriteret ligjore për t’u dhënë një licencë për operim të energjisë.

Tre anëtarët e bordit të ZRRE-së, Arsim Janova, Selman Hoti dhe Izet Rushiti votuan në favor të dhënies së licencës, ndërsa Besim Sejfijaj votoi kundër.

Licenca për të gjeneruar energji elektrike nga hidrocentralet do të skadojë në 40 vjet, ndërsa leja mjedisore për dy hidrocentralet do të duhet të rishikohet pas pesë vjetësh.

Janova, kryetari i bordit, deklaroi se Po qe se KelKos s’ e rinovon lejen mjedisore për pesë vjet për hidrocentralet “atëherë operimi duhet të ndalen”.

“Dmth është e qartësuar se Po qe se s’ e përtërinë lejen mjedisore për pesë vite atëherë duhet t’i ndërprehet operimi”, tha Janova.

Edhe pse në mëngjesin e së enjtes ministri Kuçi deklaroi se KelKos s’ ka leje mjedisore për hidrocentralet, pasdite Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit me anë të një e-maili dha sqarime në lidhje me lejet mjedisore që i ka marrë kompania KelKos për operim të energjisë elektrike për dy hidrocentrale në Deçan, HC– Belaja” dhe “HC– Deçani”.

Në komunikatë thuhej se ministri Kuçi s’ ka pasur informacion se a janë lëshuar leje nga MEA për këtë proces andaj dhe ka deklaruar se “s’ i është dhënë leje”, pasi procesi i dhënies së lejeve mjedisore s’ e implikon ministrin në proces.

“Në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit, procesi për pajisje edhe me leje mjedisore s’ e implikon ministrin direkt në proces, pasi udha administrative e këtyre dokumenteve zhvillohet mes departamenteve dhe Komisionit për Leje Mjedisore, duke përfunduar si proces në Zyrën e Sekretarit të Përgjithshëm të ministrisë”, thuhet në komunikatë.

Gjithashtu, ministria në komunikatë ka thënë se KelKos ka dështuar të marrë edhe lejen e tretë mjedisore për hidrocentralin “Lumëbardhi II”, pasi komisioni ka konstatuar që akoma s’ janë përmbushur kushtet.

Më pas, ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, në një konferencë për media, të premten, Blerim Kuçi ka deklaruar se do t’i bëjë publike të gjitha lejet dhe licencat që janë dhënë për hidrocentralet në Kosovë.

Kuçi ka deklaruar po ashtu se këtë veprim do ta bëjë me “kënaqësinë më të madhe”.

“Jam duke u përgatitur për t’i bërë publike, të gjitha lejet e licencat që janë dhënë për hidrocentralet edhe atë me kënaqësinë më të madhe”, tha Kuçi.

Në të njëjtën ditë, lejet mjedisore të KelKos  për dy hidrocentrale u publikuan.

KelKos ka qenë objekt i një numri protestash nga aktivistët mjedisorë në Deçan, ndërsa në vitin 2018, Komuna e Deçanit deklaroi se do të ngrinte një padi kundër kompanisë për mosrespektimin e detyrimeve mjedisore.

Në qershor të vitit 2020, një numër i organizatave të shoqërisë civile i shkruan një letër të hapur Ambasadës Austriake, duke dënuar mbështetjen e saj për KelKos dhe presionin e pretenduar që ajo kishte ushtruar mbi institucionet e Kosovës.

Në shtator, pas një takimi me aktivistë të mjedisit dhe organizata të shoqërisë civile, Ministri Kuçi tha se ai ishte “i turpëruar ” për shkallën e degradimit në lumenjtë e Kosovës. “Unë s’ kam shkuar për të parë [luginën e Deçanit] meqenëqë ndjeva turp për atë që gjë atje, por gjithashtu, duhet të jetë e qartë që unë s’ e kam mbajtur këtë post dhe s’ jam përgjegjës për degradimin”, tha Kuçi në shtator.

Zyra e Rregullatorit të Energjisë i dha leje afatgjate për prodhim të energjisë kompanisë KelKos në kohën kur Kuvendi i Kosovës tashmë ka të themeluar një komision për të hetuar të gjithë Procesin e Licencimit, Operimit, Mbikëqyrjes dhe Operimit për Leje të Hidrocentraleve.

Ky komision ishte propozuar nga deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haxhi Avdyli.

Ky komision në përbërje ka deputeten Eliza Hoxha si kryesue