‘Vajza e fatkeqësisë’ sot 21 vjeç, bëhet e pasur duke shitur këtë foto


[ad_1] Me siguri keni parë dhjetra meme në rrjetet me një foto, ku një vogëlushe buzëqesh me dinakëri para shtëpisë së digjet. Sot ajo është 21 vjeç dhe ka vendosur ta shesë këtë foto për shumën  481 000$. Zoe Roth, në atë kohë katër vjeç, ishte duke shëtitur në lagjen e saj në Mebane, në Karolinën […]

Infermieri i QKUK-së refuzon kompensimin prej 150 euro dhënë nga Qeveria, e cilëson ofendues


[ad_1] Infermieri, Enlirat Duraku, ka vendosur të heqë dorë nga shtesa prej 150 eurosh e dhënë nga Qeveria e Kosovës për personelin shëndetësor. Duraku duke e cilësuar fyese këtë kompensim ka thënë se kontributin në betejën me Covid-19 do ta japë pa asnjë kompensim shtesë. Reagimi i plotë: Të nderuar qytetarë, Reagimi im lidhur me […]

Universiteti i Oxfordit nis hulumtimet për përzierjen e vaksinave


[ad_1] Universiteti i Oxfordit ka nisur një studim të ri për të përcaktuar përfitimet nga përzierja e dozave të vaksinave kundër COVID-19. Në studimin e Oxfordit është përfshirë edhe përzierja e vaksinave “Moderna” dhe “Novavax”. deri më tani është përcjellë reagimi i sistemit imunitar pas përzierjes së dozave të “AstraZenecas” dhe “Pfizerit”. Po qe se […]

Policia e Kosovës sqarohet: s’ ka pasur hyrje të xhandarmerisë serbe dje në Kosovë


[ad_1] Pas disa shkrimeve të publikuara dje, ku thuhej se xhandarmëria serbe është futur në territorin e Republikës së Kosovës, saktësisht në Karaqevë, vjen edhe reagimi i Policisë së Kosovës. përmes një njoftimi për media, Policia e Kosovës demanton këto lajme duke thënë se, në bazë të informacioneve zyrtare që ata kanë, s’ bëhet fjalë […]

Telefoni shkaktar i sëmundjeve psiqike dhe fiziologjike


[ad_1] Shkruan: Prof.Dr.Halil Krasniqi Shumë njerëz s’ paramendojnë një jetë pa celular. Mbi pesë miliardë njerëz në të tërë botën kanë një celular, i cili përbën dy të tretat e popullsisë së botës. Në Gjermani, norma është edhe më e lartë me 93 për qind. Numri i kontratave aktive të telefonisë mobile madje tejkalon qartë […]

Trishtimi, Emocioni i Fshehur – Simptomat, Shkaqet dhe Trajtimet


[ad_1] Paniku, ankthi , trishtimi apo depresioni janë nga fjalët që përdoren më shumë për të shpjeguar problemet psikologjike shëndetësore. Por ekziston dhe një gjendje shpirtërore, pikëllimi, që shpesh herë anashkalohet apo merret për tjetër gjë. andaj duhet të arrihet një diferencim mes tyre. Tre gradat e shqetësimit që sjell pikëllimi dhe simptomat Ankthi i […]

Metodat e Duhura për Pastrimin e Qepëve Pa Lotë në Sy


[ad_1] Qepët janë baza e shumë prej gatimeve të përditshme për amvisat shqiptare. Ato përdoren në supa, gjellë, salca, sallata e panine të ndryshme. Megjithatë qepa s’ është një produkt që dorëzohet lehtë në kuzhinë. Ajo të bën të derdhësh lotë pafund e të mos jesh në gjendje të hapësh sytë. Sipas të dhënave të […]

Vaksinimi i mësimdhënësve nga Kosova në Shqipëri, vjen reagimi i SBASHK-ut


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), ka falënderuar kryeministrin Edi Rama dhe Qeverinë e Shqipërisë për vullnetin e treguar për vaksinimin e një numri të mësimdhënësve. SBASHK -u po ashtu falënderon Qeverinë shqiptare për vullnetin e treguar dhe pret nga Ministria e Shëndetësisë dhe ajo e Arsimit të Kosovës që të […]

FSSHK dënon sulmin e mbrëmshëm ndaj infermierit


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës është shprehur e shqetësuar për dhunën fizike e cila ka ndodhur më datë gjatë mbrëmjes së kaluar rreth orës 17:10 minuta, ku gjatë vizitës shtëpiake të ekipit të Qendrës së Mjekësisë Urgjente ku është sulmuar fizikisht nga familjarët e pacientit infermieri I.S. me anë të një komunikate […]

COVID-19 : Kur Mund Të Jetë Gati Vaksina Për Fëmijët?


[ad_1] Provat klinike të kryera këtë vit, testuan sigurinë dhe efikasitetin e vaksinës tek të rriturit, por studiuesve ju mbetet akoma shumë punë për të bërë. Atye do t’ju duhet të shqyrtojnë dozat, intervalin midis dozave dhe numrin e dozave që funksionojnë më mirë tek fëmijët. Sipas specialistëve të sëmundjeve infektive pediatrike, ky proces mund […]

Imuniteti larg tufës, kur pritet të arrihet ai në Shqipëri


[ad_1] Pandemia e Covid-19 ka hyrë në një fazë intensive në vendin tonë, por duket se deri tani, është bërë më pak se gjysma e udhës në drejtim të imunizimit. Projeksionet e specialistëve vendas dhe instituteve të specializuara ndërkombëtare tregojnë se, popullsia e Shqipërisë do të jetë nën presionin e pandemisë gjatë gjithë verës së […]

Vdes asistentja e Inxhinierisë Mekanike në UP, Qendresa Bresa


[ad_1] Pas përkeqësimit të gjendjes shëndetësore, ka ndërruar jetë asistentja e Inxhinierisë Mekanike në Unversitetin e Prishtinës, Qendresa Bresa. Lajmin për vdekjen e Bresës e bëri të ditur faqja e Fakultetit të Inxhinerisë Mekanike, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook. “Njoftim mortor! ka ndërruar jetë asistentja Qendresa Bresa! Qendresa ishte studente e […]

Hapat Bazë Kundër Plagëve të Djegies Nga Uji – Metodat Natyrale Në Shtëpi


[ad_1] Uji i nxehtë është një rrezik për lëkurën dhe lëndimet prej tij të përcëllojnë shpirtin. Na ka ndodhur të gjithëve të digjemi nga uji i nxehtë, çaji apo gjella në zjarr. Reagimi i parë kur ndodh kjo ‘gjëmë’ është ta lagim zonën e lënduar me ujë të ftohtë. Nënat shqiptare sugjerojnë shumë kura të […]

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve: Mos merrni dozën e dytë Po qe se keni një reaksion alergjik


[ad_1] Megjithëse përpjekja e vaksinimit është përshëndetur me një sukses, janë raportuar një numër efektesh anësore gjatë vaksinimit. Janë raportuar efekte anësore tipike të vaksinës, të tilla si ënjtje dhe kruajtje në vendin e vaksinimit. Si të gjitha vaksinat, edhe me vaksinat anti-COVID gjithashtu e mundur të përjetoni një reaksion alergjik. Sipas Qendrave për Kontrollin […]

Shtëpia e Bardhë: Të tria vaksinat e miratuara, të efektshme, të padëmshme


[ad_1] Ekipi i Shtëpisë së Bardhë për reagimin ndaj COVID-it tha të premten se të gjitha vaksinat e miratuara kundër coronavirusit janë të efektshme dhe të parrezikshme dhe u bëri thirrje amerikanëve të bëjnë cilëndo vaksinë që u ofrohet në klinikën e tyre. Reagimi pason komentin e kryebashkiakut të Detroitit i cili u shpreh se […]

IKSHPK thirrje qytetarëve: Respektoni masat, ka tendencë të rritjes së rasteve me koronavirus


[ad_1] Në 24-orët e fundit nga coronavirusi kanë humbur jetën nëntë persona, ndërsa janë konfirmuar 467 raste të reja. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë (IKSHPK) me anë të një komunikate për media ka kërkuar nga qytetarët që të respektojnë masat mbrojtëse antiCOVID. IKSHPK po ashtu thekson se ka numri i rasteve me coronavirus […]

Sfidat e vaksinimit për njerëzit që s’ dalin dot nga shtëpia


[ad_1] Miliona banorëve në Shtetet e Bashkuara u duhet ta bëjnë vaksinën për koronavirusin aty ku banojnë, përse dalin rrallë ose kurrë nga shtëpitë e tyre. Mjekët dhe infermierët e specializuar për të ofruar kujdes në shtëpi janë në krye të kësaj nisme me ndihmën e autoriteteve lokale dhe shtetërore në gjithë vendin. Por ata […]

Trigliceridet e larta dhe sëmundjet kardiovaskulare: ekziston një lidhje shkak-pasojë


[ad_1] Rreziku i sëmundjeve ishemike rritet Po qe se trigliceridet në gjak tejkalojnë, qoftë edhe pak, nivelet “optimale”. Sipas “TG-real”, një studim epidemiologjik në të gjithë botën mbi trigliceridet, i kryer nga studiuesit italianë së bashku me Alfasigma, nivelet e triglicerideve midis 150 dhe 500 ml / dl shoqërohen me një rritje të konsiderueshme të sëmundjeve kardiovaskulare […]

Pse Buka Që Blini Në Furrë s’ duhet e Prerë


[ad_1] Të gjithë tashmë po zbatojnë rregulla të reja jetese me qëllim frenimin e përhapjes së koronavirusit. Një problem që është diskutuar shpesh është edhe prerja e bukës në furrat e vendit. Kështu, Shoqata e Bukes, Pastiçerise dhe Brumrave sugjeron që për arsye sigurie, buka s’ duhet të pritet më. Kjo pasi sipas tyre, prerja […]

Njihuni me simptomat që mund t’i keni pasi ta merrni vaksinën anti-Covid


[ad_1] Personat që kanë marrë vaksinën anticovid kanë shfaqur edhe disa efekte anësore. Por, cilat janë gjashtë më të zakonshmet dhe si të menaxhojmë? Efektet anësore më të zakonshme pas vaksinimit përfshijnë: dhimbje, ënjtje ose skuqje pas vaksinimit; Ethet e lehta; Dridhje; Lodhje; dhimbje koke; dhimbje të muskujve dhe nyjave. Sipas Express.co.uk, vaksinat funksionojnë duke […]

MSH: s’ ka rregulla të reja për diasporën, vendimi për testin PCR është i para disa muajve


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës ka sqaruar qytetarët se vendimi për diasporën për testin PCR për COVID-19, është marrë para disa muajsh, dhe s’ ka ndryshuar asgjë sa i përket këtij vendimi. MSH me anë të një reagimi thotë se shpreh keqardhjen e saj për manipulim në opinion nga individë të papërgjegjshëm. […]

Edhe pas infektimit me koronavirus, rrezik për ri-infektim


[ad_1] Po shtohen provat se infektimi me koronavirus s’ e mbron individin nga një infektim tjetër në të ardhmen, tani që në botë po përhapen variante të reja të këtij virusi. Studimet tregojnë se një person mund të infektohet për herë të dytë edhe me variantin fillestar të virusit Po qe se infektimi për herë […]

Alergjitë, pse shkaktohen dhe si duhet trajtuar?


[ad_1] Alergjitë janë një përgjigje jonormale e sistemit imunitar kundër substancave normalisht të padëmshme të quajtura alergjene, të cilat përfshijnë gjëra të tilla, si polenet, marimangat e pluhurit dhe myku. Trupi i personit alergjik reagon ndaj alergjenëve duke lëshuar kimikate, përfshirë histaminën dhe leukotrienet, që prekin lëkurën, sistemin e frymëmarrjes, aparatin tretës dhe më shumë […]

Vaksinat janë shumë të sigurta, vlerëson rregullatori britanik i barnave


[ad_1] Vaksinat nga Pfizer-BioNTech dhe nga Oksford-AstraZeneca që iu jepen miliona njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar nga Shërbimi Shëndetësorë Kombëtar janë jashtëzakonisht të sigurta, me disa efekte anësore të pritshme, vlerëson rregullatori britanik i barnave. Sipas BBC, përcjell Telegrafi, rregullatori vlerësoi raportet e sigurisë nga gati shtatë milionë doza të dhëna deri më 13 janar – […]

Si të ushtroni kur keni ankth?


[ad_1] Kur simptomat e ankthit bëhen pjesë e juaja, ideja për të bërë ushtrime fizike duket e paimagjinueshme. Pse duhet ta vendosnit veten në një situatë ku të djersitni me vetëdije, apo të keni rrahje të forta zemre, në momentin kur ankthi ia bën këtë trupit tuaj. Edhe pse është e vërtetuar, që ushtrimet fizike […]

Si të ushtroni në mënyrë të sigurt kur keni ankth


[ad_1] Kur simptomat e ankthit bëhen pjesë e juaja, ideja për të bërë ushtrime fizike duket e paimagjinueshme Pse duhet ta vendosnit veten në një situatë ku të djersitni me vetëdije, apo të keni rrahje të forta zemre, në momentin kur ankthi ia bën këtë trupit tuaj. Edhe pse është e vërtetuar, që ushtrimet fizike […]

Si Është Të Vaksinohesh Kundër Covid-19


[ad_1] Ky pa dyshim ka qenë një vit stresues, por lajmet në lidhje me vaksinat COVID-19 më në fund na kanë dhënë dritën e shpresës që kemi pritur. Sigurisht që jemi gjithashtu mjaft kuriozë të mësojmë se si trupat tanë mund të reagojnë ndaj kësaj vaksine, përse në fund të fundit s’ është një shkop […]

Rimëkëmbja e Europës Në Rrezik – Vala e Re e Pandemisë Po Thellon Pasigurinë


[ad_1] Pandemia COVID-19 shkaktoi një krizë ekonomike, me një ashpërsi të jashtëzakonshme. Pas përçarjeve në gjysmën e parë të vitit 2020, faza fillestare e rimëkëmbjes ekonomike, e ndihmuar nga mbështetja e madhe politike, u materializua shpejt kur masat e kontrollit u lehtësuan në të tërë Europën, sipas Komisionit Europian. Në javët e fundit, rritja e […]

Vaksinat e dobëta favorizojnë mutacionet e rrezikshme


[ad_1] Reagimi jo i mjaftueshëm i sistemit imunitar ndaj vaksinave mund të shkaktojë mutacione dhe ta bëjë virusin më agresiv. Prej tij mund të riinfektohen edhe ata që janë shëruar. Në qoftë se vaksinat s’ janë të fuqishme, viruset që anashkalojnë sistemin imunitar të njeriut, mund të prodhojnë mutacione, prej të cilave mund të infektohen […]

Tri efekte anësore kryesore nga vaksina anti-Covid


[ad_1] Në Mbretërinë e Bashkuar, një lloj i ri mutant është fajësuar për rritjen e rasteve të coronavirusit, i cili shkencëtarët besojnë se është 40 deri në 70 për qind më i transmetueshëm se lloji origjinal. Por akoma s’ ka prova që mutacioni ka ndryshuar ashpërsinë e virusit ose ka shkaktuar ndonjë simptomë të re. […]

Sindikata e Infermierëve paralajmëron protesta – të pakënaqur me shtesat e ndara nga Qeveria


[ad_1] Sindikata e Infermierëve të Kosovës, ka thënë se Qeveria e Kosovës është duke zhvlerësuar punën e infermierëve. Sindikata e Infermierëve thekson se ditëve në vazhdim do të ndërmarr hapa konkret për realizimin e kërkesave të tyre. Reagimi i plotë: Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për vazhdimin e shtesave në pagë edhe për tre […]

Kikirikët e zierë, të cilët merren nën mbikëqyrje mjekësore, mund të zvogëlojnë reagimet alergjike


Ngrënia e kikirikëve të zier në ujë të mund të zvogëlojnë rrezikun nga reagimet e rrezikshme për jetën te ata të cilët janë alergjikë ndaj tyre Me zierjen e kikirikëve nga 20 deri në 30 minuta shpëlahet pjesa e albuminave të cilat mund të shkaktojnë reagime të shpeshta fatale të cilat posaçërisht mbeten në kikirikët […]

Kruarja e Kokës – Pse Ndodh, Arsyet Shëndetësore


[ad_1] I ndodh të gjithëve të përballen me episode intensive të kruarjes së kokës. Dëshira e fortë për kruarjen e kokës mund të nxitet nga shumë faktorë të njohur por edhe të padëgjuar të cilat do t’i zbuloni në këtë artikull të AgroWeb.org. Zbokthi Kruarja e kokës është një tregues i zbokthit, grimcave të bardha […]

Zemërimi e dëmton shëndetin më shumë sesa trishtimi


[ad_1] Ne e dimë që ndjenjat mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në mirëqenien tonë fizike dhe mendore. Por, a mund ta masim këtë peshë, dhe të bëjmë krahasime mes gjendjeve të ndryshme shpirtërore, dhe efekteve të tyre në shëndetin tonë? Për shembull, a është më keq të ndjesh zemërim apo trishtim ? Përgjigjja […]

Sulmohet anesteziologu në Klinikën Infektive në QKUK


[ad_1] Një anesteziolog dhe një infermiere janë sulmuar mbrëmë në Klinikën Infektive nga familjarët e një pacienti. Anesteziologu V.K. ishte thirrur për t’i ndihmuar kolegët e tij në një rast të rëndë, por sapo kishte arritur në dhomën e pacientit ishte goditur me boks në fytyrë nga familjarët, shkruan Gazeta Shneta. Edhe pas kësaj goditje […]

s’ ka ilaç për belbëzimin dhe askush s’ e di shkakun e vërtetë


[ad_1] Shkencëtarët thonë që në 50 deri 80 për qind të rasteve të belbëzimit pushojnë para moshës pesëvjeçare, mirëpo s’ ka ilaç – Po qe se vazhdohet edhe më vonë Fondacioni Ndërkombëtar i Belbëzimit vlerëson që atë çrregullim e kanë rreth 50 milionë njerëz në botë. s’ ka ilaç për belbëzimin dhe askush s’ e […]

Policia interviston burrin që e goditi gruan në hyrje të QKUK-së


[ad_1] Një burrë është kapur mbrëmë nga kamerat duke goditur bashkëshorten e tij në dalje të Emergjencës te Qendra Klinike dhe Universitare të Kosovës. Ai shihet duke i dhënë një goditje me dorë prapa kokës, derisa reagimi i gruas s’ dallohet qartë/ E për këtë rast, Policia e Kosovës, tashmë ka nisur hetimet dhe ka […]

Çfarë dimë deri tani për variantin e ri të Covid-19?


[ad_1] Varanti i ri ka zgjuar shqetësim dhe shumë pikëpyetje. A përhapet më lehtë? A shkakton sëmundje më të rëndë? Si reagon ndaj vaksinës dhe terapive mjekësore? Pyetjet po shtohen po aq shpejt sa vetë variantet e reja të koronavirusit, sidomos varianti i shfaqur për herë të parë në Britani dhe që tani është identifikuar […]

Çfarë dihet për variantin e ri të koronavirusit?


[ad_1] Varanti i ri ka zgjuar shqetësim dhe shumë pikëpyetje. A përhapet më lehtë? A shkakton sëmundje më të rëndë? Si reagon ndaj vaksinës dhe terapive mjekësore? Pyetjet po shtohen po aq shpejt sa vetë variantet e reja të koronavirusit, sidomos varianti i shfaqur për herë të parë në Britani dhe që tani është identifikuar […]

​Zjarrfikësit kundër Buxhetit 2021, letër publike institucioneve shtetërore


[ad_1] Zjarrfikësit e Kosovës kanë reaguar pasi konsiderojnë se janë anashkaluar nga planifikimi i Buxhetit dhe ndarjet buxhetore për vitin 2021. Sindikata e Zjarrfikësve me këtë rast i është drejtuar me një letër publike të gjitha institucioneve shtetërore, përmes së cilës kërkon që të reflektojnë pozitivisht dhe zjarrfikësve t’ju epet prioritet ashtu siç e kanë […]

Shpjegimet Shkencore Për 11 Reagime Të Çuditshme Të Trupit


[ad_1] Trupi i njeriut është shumë misterioz, magjik por dhe i çuditshëm. Shumë prej proceseve të trupit shpesh s’ kanë kurrfarë kuptimi, por kjo s’ do të thotë se s’ janë të shpjegueshme shkencërisht. Lemza Pas Ngrënies Së Shpejtë Kur hani me shpejtësi, stomaku enjtet dhe shkakton kontraktime të diafragmës. Një irritim i tillë shkakton […]

Edhe një punonjës shëndetësor vdes nga COVID-19


[ad_1] Edhe një tjetër punonjës shëndetësor ka humbur jetën si pasojë e infektimit me COVID-19. Është Fadil Bajrami, punonjësi i cili shërbeu në Qendrën e Mjekësisë Urgjente në Prishtinë. “Me dhimbje të madhe dhe pikëllim të thellë Qendra e Mjekësisë Urgjente- Prishtinë, shpreh ngushëllime familjarëve dhe të gjithë punonjësve për vdekjen e kolegut tonë Fadil […]

Vaksina e Moderna mund të shkaktojë efekte anësore te njerëzit me mbushës kozmetikë në fytyrë


[ad_1] Njerëzit me mbushës kozmetikë të fytyrës (fillers) mund të përjetojnë ënjtje dhe inflamacion me një nga vaksinat e coronavirusit, vuri në dukje komiteti këshillues i Federatës Amerikane për Ushqimin dhe Barnat (FDA). Sipas komitetit, disa pjesëmarrës në provë, të cilët kanë pasur mbushës, kanë tashmë efekte anësore. Një dermatologe me bazë në Kaliforni tha […]

Dhjetë njerëzit më të rëndësishëm të shkencës për vitin 2020


[ad_1] Revista “Nature” ka listuar 10 personazhet që kanë ndihmuar më shumë shkencën gjatë vitit 2020, një vit i vështirë si pasojë e Covid-19. Tedros Gebrejesus, kreu i OBSH-së Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, e pa veten të detyruar të menaxhonte krizën më të rëndë shëndetësore botërore të 100 viteve të fundit. […]

OBSH: s’ ka prova se varianti i ri i koronavirusit është më i rrezikshëm


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se po studion variantet e coronavirusit që janë shfaqur në Britani dhe Afrikën e Jugut, duke shtuar se s’ ka akoma prova se janë më vdekjeprurëse ose më të rënda se variantet ekzistuese dhe se përgjigja më e mirë është duke shmangur infektimin. Gjatë sesionit të rregullt të […]

s’ ka prova se varianti i ri i koronavirusit është më i rrezikshëm


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se po studion variantet e koronavirusit që janë shfaqur në Britani dhe Afrikën e Jugut, duke shtuar se s’ ka akoma prova se janë më vdekjeprurëse ose më të rënda se variantet ekzistuese dhe se përgjigja më e mirë është duke shmangur infektimin. Gjatë sesionit të rregullt të […]

Punonjësja e spitalit përfundon në kujdes intensiv pas reagimit të rëndë alergjik nga vaksina Pfizer


[ad_1] Një punëtore spitali pa histori paraprake të alergjive u pranua në kujdesin intensiv për shkak të një reagimi të rëndë që pësoi dhjetë minuta pasi bëri vaksinën e coronavirusit të Pfizer. Punonjësja e paidentifikuar pësoi një reagim anafilaktik pak pasi mori injeksionin në një spital në Juneau, Alaska, të martën. Ajo s’ kishte histori […]

Si Të Shmangësh Një Konflikt Për Çështjen e Maskës?


[ad_1] Dimri ka ardhur më stresues se kurrë teksa çdo ditë COVID-19 i merr jetën njerëzve dhe infekton qindra të tjerë. Autoritetet në mbarë botën nënvizojnë rëndësinë e jashtëzakonshme të mbajtjes së maskës për të frenuar përhapjen e COVID-19. Ndërkohë që ndodh kjo, në udhët e Tiranës dallon rëndom tre kategori personash: ata që s’ […]

Veliaj për vrasjen e 25-vjeçarit: Ai që ka bërë gabimin të mbajë përgjegjësi


[ad_1] Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj inkurajon drejtësinë që t’i shkojë deri në fund zbardhjes së vrasjes nga policia të 25-vjeçarit, Klodian Rasha, dhe shprehet se autori duhet të mbajë përgjegjësi. Nga Baldushku ku inspektoi dy shtëpitë e reja të rindërtuara pas tërmetit, Veliaj iu bashkua dhembjes së familjes për humbjen e djalit […]

Simptomat e sepsës: Çfarë e shkakton sepsën? Si të parandaloni sëmundjen vdekjeprurëse


[ad_1] Sepsa trajtohet si një urgjencë mjekësore, kështu që njohja e rreziqeve dhe të qenit në gjendje të dalloni simptomat mund të shpëtojë një jetë. Çfarë e shkakton sepsën? Sepsa është reagimi ekstrem i trupit ndaj një infeksioni – bakterial, viral ose kërpudhës. Pothuajse çdo infeksion mund të çojë në sepsë, por të rriturit e […]

Shpenzoi 452 euro nga buxheti i komunës në mish e raki, reagon Sokol Haliti


[ad_1] Zyra e kryetarit të Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka reaguar pas shkrimit të KALLXO.com në lidhje me shpenzimet për një drekë zyrtare me Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi me vlerë prej 452 euro, në kohë pandemie. KALLXO.com ka publikuar të enjten artikullin për shpenzimet e Komunës së Vitisë në mish […]

Rrëfimi special i shqiptarit: Si u futa në suitën e Maradonës, vinte në Tiranë për 100 mijë euro!


[ad_1] Një tifoz që është rritur duke parë Maradonën nga TV se si bënte magji me topin në fushë, natyrisht që ka ëndërruar ta ndjekë minimalisht legjendën në një ndeshje “live” nga stadiumi, e aq më tepër ta takojë për të bërë një foto ose marrë një autograf. Me shumë fat mund të quhet shqiptari […]

Histori korrupsioni rugoviane, LDK e trajton bastionin si principatë


[ad_1] Visar Duriqi & Vranina Kelmendi Komuna e presidentit historik të Ibrahim Rugovës tashmë është kthyer në vendin më korruptiv në vend. Kjo fal anëtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Haki Rugova dhe njerëzve që e rrethojnë. Rugova u arrestua gjatë kohës sa ishte duke e ushtruar postin e Kryetarit të Istogut. Arrestimi i […]

Haxhiu kritikon Nagavcin për përshëndetjen e mysafirëve në Kuvend përmes dhënies së dorës


[ad_1] Arbërie Nagavci ka përshëndetur mysafirët që ishin në sallë gjatë debatit parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës. Nagavci i ka përcjellë mysafirët që ishin në seancë dhe i ka falënderuar për bashkëpunimin. Nagavci tha angazhimi do të jetë me më shumë përkushtim dhe transparencë […]

Teuta Haxhiu kritikon nënkryetaren e Kuvendit për përshëndetjen e mysafirëve në debat me anë të dhënies së dorës


[ad_1] Arbërie Nagavci ka përshëndetur mysafirët që ishin në sallë gjatë debatit parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës. Nagavci i ka përcjellë mysafirët që ishin në seancë dhe i ka falënderuar për bashkëpunimin. Nagavci tha angazhimi do të jetë me më shumë përkushtim dhe transparencë […]

KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të mëtejme të hidrocentraleve në Ballkan


[ad_1] OJQ austriake: KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të hidrocentraleve në Ballkan Aktivistë mjedisorë nga Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina, janë mbledhur në konferencën e organizuar nga organizata austriake “Riverëatch” për të diskutuar për dëmet që kompania KelKos Energy ka shkaktuar në grykën e Deçanit me tri hidrocentralet e saj. Megjithë kundërshtimet […]

Organizata Politike, për skandalin 7 milionësh të ATK-së: shpërdorimet e oligarkut Mane kalojnë kufirin


[ad_1] Grupi i aktivistëve nga Tirana, Organizata Politike ka thënë sot se hetimet e nisura nga Prokuroria Speciale e Kosovës për aferën 7 milionëshe të ATK-së dhe oligarkut Samir Mane, e çojnë vëmendjen në Shqipëri. E njohur për mbështetjen që u jep minatorëve të Minierës së Kromit në Bulqizë, të shtypur nga kompania Albchrome e […]

Balaj: Një profil i rrejshëm në “Facebook” po shantazhon në emër tim, drejtësia ta tregojë të vërtetën për dëmet që ia kanë shkaktuar Telekomit


[ad_1] Kryetari i Federatës Sindikale të punëtorëve të PTK-së, Lamih Balaj, ka reaguar me anë një postimi në FB, pasi që siç ka thënë ai, një profil i rrejshëm në Facebook “po shpërndan shantazhe në emër të tij. Balaj thotë se këtë rast e ka paraqitur sot në Policinë e Kosovës, derisa i ka bërë […]

akoma s’ janë regjistruar studentët e Mjekësisë për të cilët mori vendim Likaj


[ad_1] Edhe pse ministri i Arsimit, Ramë Likaj ditë më parë mori vendim që të rritet numri i studentëve të Fakultetit të Mjekësisë për 50 studentë, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, s’ është duke e zbatuar këtë vendim. Rektori i Universitetit të Prishtinës, Naser Sahiti ka bërë të ditur për KALLXO.com se i kanë njoftuar […]

Rrahje në mes të udhës në Prishtinë, intervenon policia


[ad_1] Pak minuta më parë, është raportuar për një përleshje fizike mes disa personave në Prishtinë, shkruan Insajderi.Dëshimtarët okular tregojnë se disa persona në rrugë kanë pasur një konflikt verbal, që pastaj ka eskaluar në përleshje fizike. I shpejtë ka qenë reagimi i Policisë së Kosovës, të cilët kanë reaguar duke i qetësuar gjakrat. ngjarja […]

Vdes nga koronavirusi infermierja infermierja në Gjakovë


[ad_1] Sot është ndarë nga jeta infermierja Vjollca Berisha, pas infektimit me koronavirus. Vjollca vdiq në moshën 65-vjecare, tri ditë para pensionimit, ku një pjesë të jetës së saj (më shumë se 45 vite) e kaloi duke iu shërbyer pacientëve në Spitalin e Përgjithshëm të Gjakovës. Ajo vdiq pas infektimit nga koronavirusi, ku, megjithë përpjekjet […]

HAJDUTË, mos u gëzoni! JOQ Albania s’ është mbyllur


[ad_1] përmes një reagimi në faqen web, JOQ Albania, faqja më e ndjekur nga shqiptarët, kanë shkruar se faqja e tyre në facebook është mbyllur pa arsye dhe se po punohet për rikthimin e faqes. Sipas reagimit të JOQ Albania, “Ky sulm, vjen gjithashtu ne nje kohe, kur vendi eshte duke pritur Zgjedhjet Parlamentare, dhe […]

LDK humbi në Podujevë, vjen reagimi i Isa Mustafës


[ad_1] Pas fitores në Komunën e Podujevës, Shpejtim Bulliqin në Kuvend, pritet ta zëvendësoj anëtari tjetër i VV-së, Taulant Kryeziu. Kryeziu, i cili ishte zëvendësministër në Qeverinë Kurti, në zgjedhket e fundit kishte marrë gjithsej 6870 vota. Bulliqi arriti që pa balotazh ta fitojë Podujevën, derisa kjo komunë ishte ndër bastionet e pathyeshme të LDK-së. […]

Deputeti i VV-së që do ta zëvendësojë Shpejtim Bulliqin


[ad_1] Pas fitores në Komunën e Podujevës, Shpejtim Bulliqin në Kuvend, pritet ta zëvendësoj anëtari tjetër i VV-së, Taulant Kryeziu. Kryeziu, i cili ishte zëvendësministër në Qeverinë Kurti, në zgjedhket e fundit kishte marrë gjithsej 6870 vota. Bulliqi arriti që pa balotazh ta fitojë Podujevën, derisa kjo komunë ishte ndër bastionet e pathyeshme të LDK-së. […]

Dardan Sejdiu e uron Bulliqin e Vetëvendosjen për fitoren në Podujevë: Kërkon zgjedhje të reja nacionale


[ad_1] Ish- deputeti i VV-së, Dardan Sejdiu i cili e kishte braktisur partinë e drejtuar nga Kurti, e ka uruar Bulliqin për fitoren në Podujevë. Ai ka kërkuar tash mbajtjen e zgjedhjeve të reja parlamentare, raporton Gazeta Blic. “Rezultati në Podujevë tregon që zgjedhjet edhe në nivel nacional janë të domosdoshme!”, ka shkruar ai. Reagimi […]

LDK e humbi një nga bastionet më të mëdha, e fitoi VV- Vjosa Osmani vjen me një mesazh


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani ka reaguar ndaj zgjedhjeve në Podujevë. Ndonëse s’ e ka thënë asnjë fjalë, ajo me një postim në Twitter, ka publikuar një këngë, duke dhënë kështu një mesazh ndaj LDK-së. Ajo ka publikuar këngën e këngëtares së famshme Alicia Keys në bashkëpunim me Brandi Carlile, e që […]

Pas humbjes në Podujevë, vjen më në fund edhe reagimi i Isa Mustafës


[ad_1] Wisconsi përfundoi rinumërimin e votave të zgjedhjeve presidenciale të dielën, duke konfirmuar fitoren e demokratit Joe Biden ndaj presidentit Donald Trump në një nga shtetet vendimtare. Presidenti Trump ishte zotuar sedo të kundërshtonte rezultatin në gjykatë edhe para se të përfundonte rinumërimi. Qarku Dane ishte qarku i dytë dhe i fundit që përfundoi rinumërimin, […]

Vëzhguesi i LDK-së mban maskën me numër të kandidatit për kryetar


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje, dega në Podujevë përsëri ka reaguar me anë të një postimi në ‘Facebook’. Sipas tyre, vëzghuesi i LDK-së në shkollën ‘Naim Frashëri’ është parë duke mbajtë maskën me numër të kandidatit për kryetar të kësaj komune, Nexhmi Rudarit. “Një sërë parregullësish të tilla janë evidentuar që në orët e para të mëngjesit, […]

15 vite jashtë ringut, ky është reagimi qesharak nga Mike Tyson pas meçit


[ad_1] Pesëmbëdhjetë vjet pas pensionit, ish-kampioni i peshave të rënda, Mike Tyson u ndesh me legjendën tjetër të boksit Jones Jr, në një meç që përfundoi me barazim. Këshilli Botëror i Boksit (WBC) mbështeti, përkujtoi dhe shënoi ngjarjen drejtpërdrejtë katër orëshe në Staples Center në Los Anxhelos.GazetaBlic. Mike Tyson pavarëssisht që kishte 15 vite pa […]

Gazetari e imitoi Hashim Thaçin, ky ishte reagimi i ish presidentit


[ad_1] Gazetari i njohur Gëzim Bimbashi i cili imiton fytyrat publike s’ la pa imituar edhe ish presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin. I ftuar në emisionin “Sui Generis” ai rrëfeu për jetën e tij mbrapa kamerave si dhe përballjen me personazhet publike me të cilët i imitoi. “Po e kam imituar ish presidentin e Kosovës […]

Punëtorët e kompanisë që u larguan nga Trepça rrëfejnë se s’ kanë punë e s’kanë si t’i mbajnë familjet


[ad_1] Menaxheri dhe punëtorët e kompanisë “EL-FA” të cilët kanë mbetur tani pa punë rrëfyen se për shkak të largimit nga ndërmarrja Trepça pa ndonjë lajmërim paraprak, i ka lënë ata pa punë në kohë pandemie e dimri. Fillimisht menaxheri i kompanisë “EL-FA”, Imri Ahmeti tregon se çka kishte biseduar me Drejtorin e Administratës së […]

Shpend Ahmeti ‘godet’ Qeverinë: Dështoi me masat e vendosura, po e shkatërron ekonominë, dhe s’po e ndihmon aspak


[ad_1] Kryetari i Prishtinës e ka kritikuar Qeverinë Hoti, në lidhje me masat e vendosura para dy javësh. Ai ka shkruar se këto masa s’kanë pasur asnjë efekt sa i përket numrit të të prekurve, pos që e kanë dëmtuar ekonominë, raporton Gazeta Blic. “Qytetarët e bizneset vazhdojnë të paguajnë taksat e dënimet. Ata po […]

Zbulohen Arsyet Përse Trupat e Fëmijëve Krijojnë Antitrupa të Ndryshëm Kur Sëmuren Me COVID-19.


[ad_1] Një studim i publikuar me 5 nëntor në revistën Nature Immunology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar fakte interesante mbi dallimet në mënyrën se si organizmi e të rriturve dhe të vegjëlve reagon kundër koronavirusit SARS-CoV-2. deri më tani, në pjesën dërrmuese të rasteve, fëmijët e sëmurë me virus janë ose asimptomatikë ose […]

Mustafa reagon pas ngjarjeve në Podujevë: Llapjanët s’ e duan zhurmën dhe tollovinë


[ad_1] Në ditën e fundit të fushatës zgjedhore në Podujevë mes aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosje dhe atyre të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Ndaj kësaj ka reaguar kreu i LDK-së Isa Mustafa. Në një postim në Facebook, Mustafa ka thënë se sjelljet dhe mentaliteti i tillë që demonstron LVV dhe kandidati i tyre për krye komunar […]

VV pas përleshjes së aktivistëve në Podujevë: Agim Veliu po tenton ta ndalojë fitoren e Shpejtim Bulliqit


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje, dega në Podujevë ka reaguar pas përleshjes që ka ndodhur sot mes aktivistëve të partisë së tyre dhe aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës. LVV pohon se “aktivistët e tyre janë provokuar nga banditët e Agim Veliut”. “Sot, rreth orës 14:00, para zyreve të Lëvizjes Vetëvendosje në Besianë, aktivistët tanë u provokuan […]

Shpejtim Bulliqi reagon ashpër pas incidentit në Podujevë: Zyrtarët policor kanë provokuar situatën, janë sjellë nga Ministri i Brendshëm!


[ad_1] Gjatë ditës së sotme ka ndodhur një përplasje fizike mes aktivistëve të LDK-së dhe LVV-së në Podujevë në ditën e fundit të fushatëz zgjedhore, raporton Gazeta Blic. Pas këtyre përplasjeve ka ardhur reagimi i kandidatit për kryetar komune nga radhët e VV-së, Shpejtim Bulliqi. Bulliqi ka dealaruar se ky incident është provokuar nga ana […]

Perimet Që Largojnë Fryrjen e Stomakut


[ad_1] Nëse ka këshillë që pranohet  nga të gjithë ekipet e specialistëve është që njeriu duhet të hajë sa më shumë perime. Zakonisht, specialistët janë të ndarë për vlerat dhe kundërvlerat e yndyrnave apo karbohidrateve, por kur vjen puna tek perimet të gjithë bien dakord se ato janë një nga bazat e një regjimi të […]

Informacionet për dorëheqjen e kryeministrit, të pavërteta


[ad_1] Lajmi që qarkulloi mbrëmë se kryeministri Avdullah Hoti ka menduar të ofroj dorëheqje janë demantuar sot me anë të një komunikate për media nga Zyra e Kryeministrit të Kosovës. Në komunikatë thuhet se kryeministri Hoti ka kërkuar nga partitë parlamentare që të gjejnë zgjidhje për çështjen e presidentit ose të dakordohen për zgjedhje, por […]

Deputeti i LDK-së e paralajmëron Haradinajn: Po i bën disa huqje, por mësohet, mësohet kysmet!


[ad_1] Deputeti i LDK-së, Faton Bislimi ka reaguar naj zhvillimeve të fundit në diplomacinë kosovare. Ai ka shkruar “kafshatë që skapërdihet është diplomacia”, raporton Gazeta Blic. “andaj, s’ kem pse me u habitë që kjo zonja që sot e udhëheq këtë Ministri po e vazhdon udhën e trasuar nga disa pararendës të saj, ani pse […]

BE konsiderohet si e anshme në dialogun Kosovë-Serbi


[ad_1] Letrën e sotme të përfaqësuesit special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, në drejtim të kryeministrit Avdullah Hoti, njohësit politikë po e konsiderojnë si kundërvirje ndaj Kosovës, por që thonë se institucionet e vendit duhet të ia bëjnë me dije BE-së se do t’i ndalin vizitat e imponuara nën firmën e kompromisit. ndërsa kritikojnë […]

Sekretariati i Energjisë mirëpret shfuqizimin e vendimit nga i cili përfitonin bizneset e Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore sot ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. […]

Komisioni i Ndihmës Shtetërore shfuqizon vendimin e ZRrE-së nga i cili përfitonin bizneset e Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. “Komisioni […]

Isa Mustafa vazhdon “luftën” me AAK-në: Thotë se Haradinaj s’u koordinua me kryeministrin për konsujt, e emëroi edhe ish-këshilltarin e Veselit


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla s’ është koordinuar me kryeministrin Avdullah Hoti për emërimin e konsujve të përgjithshëm. Mustafa tha se ka marrë vesh edhe për emërimin e ish-këshilltarit të Kadri Veselit si konsull në Frankfurt të Gjermanisë, që gjithashtu thotë se është bërë […]

Komisioni i Ndihmës Shtetërore anulon vendimin e ZRrE-së nga i cili përfitonin bizneset e Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. “Komisioni […]

Komisioni i Ndihmës Shtetërore anulon vendimin e ZRrE-së për tarifa nxitëse prej të cilit përfitonin katër biznese të Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. “Komisioni […]

Shqipëri, një vit pas tërmetit, mbi 50 të arrestuarit janë të lirë


[ad_1] Në Shqipëri, një vit pas tërmetit të fortë që goditi vendin, hetimet e nisura për shkatërrimet e shumta që ndodhën, me pasojë dhe vdekjen e dhjetra qytetarëve, s’ janë mbyllur akoma, me përjashtim të Durrësit. Nga mbi 50 të arrestuarit thuajse të gjithë kanë lënë qelitë, ndërsa ka patur dhe raste, si ai i […]

Haxhi Shala e quan fundërrinë Vjosa Osmanin, e cila ia shkarkoi djalin nga pozita e Konsullit në Çeki


[ad_1] Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Haxhi Shala, ka reaguar pas shkarkimit të djalit të tij nga pozita e Konsullit të Përgjithshëm në Pragë, përcjell Gazeta Blic. Deputeti Shala, teksa e uroi birin e tij, Flakronin, me rastin e ditëlindjes, përmendi tërthorazi edhe vendimin e u.d. të Presidentit, Vjosa Osmani, e cila gjatë […]

Ofendimet e njollosin Konferencën e OKB-së në përvjetorin e marrëveshjes së paqes në Bosnjë


[ad_1] Një takim për Bosnjën i mbajtur në Kombet e Bashkuara, OKB, për të shënuar çerekshekullin e arritjes së marrëveshjes së Dejtonit është përshkallëzuar në një zënkë ndërmjet lideri serb të Bosnjës Milorad Dodik dhe Përfaqësuesit të Lartë të Bashkësisë Ndërkombëtare, Valentin Inzko.    Një tryezë e rrumbullakët e KB për të ardhmen e Bosnje […]

Abrashi: Anëtarët e Komisionit po bëjnë politikë për interesa të tyre me Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Deputeti i AAK-së, njëherësh anëtar i Komisionit për Buxhet dhe Transfere, Gazmend Abrashi, ka theksuar se anëtarët e këtij komisioni po bëjnë politikë për interesat e tyre me Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike, raporton Gazeta Blic. Abrashi thotë se po anashkalohen interesat e biznesit dhe të qytetarëve. Ai ka bërë thirrje për unitet për këtë […]

Dhuna e burrave ndaj grave është pandemi


[ad_1] Drejtoresha Ekzekutive e organizatës së Kombeve të Bashkuara për Barazi Gjinore dhe Fuqizimin e Grave, ‘UN Women’, Phumzile Mlambo-Ngcuka ka thënë se dhuna e burrave ndaj grave është pandemi që daton para virusit dhe që do të ekzistojë edhe pas tij. Mlambo-Ngucka në ‘Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave’ tha se me […]

Reagon djali i Haxhi Shalës, thotë se e meriton të jetë Konsull në Pragë meqenëqë gati do ta përfundojë doktoraturën


[ad_1] Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, ka reaguar pasi që mediat dhe shoqëria civile kundërshtuan emërimin e tij si Konsull i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës në Pragë të Çekisë, shkruan Gazeta Blic. Shala thotë se e meriton të jetë në këtë pozitë, për shkak që sipas tij, ai është në përfundim të […]

Sindikata e Policisë ia bënë të qartë Qeverisë Hoti: s’ i pranojmë shkurtimet buxhetore


[ad_1] Sindikata e Policisë së Kosovës ka reaguar pas shkurtimeve buxhetore në sektorin e sigurisë. Sipas tyre, pas këtyre shkurtimeve preket mirëqenia dhe të ardhurat e zyrtarëve policor. “Si mund të shkurtohet buxheti në paga kur numri i policëve të rijë është rritur, disa gjenerata kanë diplomuar këtë vit e një tjetër është ftuar për […]

Studim:Pirja e duhanit bën që tri herë më shumë qeliza të infektohen me koronavirus


[ad_1] Pirja e duhanit rrit rrezikun e infeksionit të rëndë me coronavirus duke lagur reagimin imunitar të trupit, sugjeron një studim i ri. Studimet laboratorike në modelet e udhëve të frymëmarrjes të bëra nga qelizat burimore njerëzore zbulojnë se pirja e duhanit ndalon molekulat kryesore të sistemit imunitar, të quajtura interferone, të funksionojnë si duhet. […]

Pirja e duhanit bën që tri herë më shumë qeliza të infektohen me coronavirus, sugjeron studimi laboratorik


[ad_1] Pirja e duhanit rrit rrezikun e infeksionit të rëndë me coronavirus duke lagur reagimin imunitar të trupit, sugjeron një studim i ri. Studimet laboratorike në modelet e udhëve të frymëmarrjes të bëra nga qelizat burimore njerëzore zbulojnë se pirja e duhanit ndalon molekulat kryesore të sistemit imunitar, të quajtura interferone, të funksionojnë si duhet. […]

Lajm i keq nga OBSH, paralajmërohet vala e tretë e koronavirusit


[ad_1] I dërguari special i OBSH-së për COVID-19 kritikon reagimin e Evropës ndaj pandemisë së Coronas, duke thënë se vendet s’ arritën të përfitonin nga një qetësi e rasteve në verë për t’u përgatitur për valën tjetër. I dërguari special i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për COVID-19 David Nabarro tha për Solothurner Zeitung në […]

“T`u dëgjoftë zani përherë!” – Dedikimi prekës i Vjosa Osmanit për Ismet Pejën


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, ka shprehur ngushëllime pas vdekjes së ikonës së këngës shqipe, Ismet Peja, përcjell Gazeta Blic. Në një shkrim të saj në Facebook, Osmani ka ngritur lartë figurën dhe kontributin që Ismet Peja i dha këngës qytetare shqipe.“Lamtumirë mjeshtër i këngës. T`u dëgjoftë zani përherë!”, ka përfunduar shkrimin, […]

Oda e Farmacistëve të Kosovës kërkon rregullimin e çmimeve të produkteve medicinale


[ad_1] Oda e Farmacistëve të Kosovës ka bërë thirrje që sa më parë të vendoset rregull në çështjen e çmimeve të produkteve medicinale. Sipas OFK-së, kjo çështje është bllokuar qe disa muaj nga Ministria e Shëndetësisë. “Ne bëjmë thirrje që sa më parë të merren masa dhe të vendoset rregull me çështjen e çmimeve të […]

OBSH-ja paralajmëron valë të tretë të COVID-19 në Evropë në fillim të 2021-ës


[ad_1] Një i dërguar special për COVID-19 i Organizatës Botërore të Shëndetësisë ka paralajmëruar një valë të tretë pandemike në Evropë në fillim të vitit 2021, Nëse qeveritë përsërisin ato që ai thotë se kanë qenë dështim në parandalimin e valës së dytë të infektimit. “Ata humbën shansin për të ndërtuar infrastrukturën e nevojshme gjatë […]

Rikthehet çifti i famshëm! Majk dhe Majlinda kalojnë fundjavën bashkë në këtë vend


[ad_1] Ish çifti shumë i përfolur për publikuan, Majk dhe Majlinda vazhdojn akoma të komentohen për një ribashkim të mundshëm. Por edhe pse dyshja mohoi një gjë të tillë, në rrjetet shoqërore tani po qarkullon e kundërta.Mëngjesin e sotëm, si Majk ashtu edhe Majlinda publikuan pamje nga Brezovica, e cila sot u mbulua me borë. […]

Lajm i mirë: Provat me vaksinën për Covid-19 japin rezultate të mira për të moshuarit


[ad_1] Universiteti i Oksfordit publikoi rezultatet paraprake të studimit të tij për Covid-19 që janë inkurajuese për të moshuarit sipas shkencëtarëve që po mbikqyrin provat me vaksinën. Ata thonë se në fazën e dytë të provave kanë zbuluar se vaksina është e sigurt për të moshuarit dhe ajo shkakton një reagim mjaft të fortë të […]