OKB: Në prill u realizua furnizimi i dytë me vaksina nga COVAX në Shqipëri


[ad_1] Sipas të dhënave nga OKB, Shqipëria ka marrë nga COVAX këtë muaj furnizimin e dytë me vaksina. “Më shumë se 430 mijë vetë janë vaksinuar në Shqipëri që nga janari e deri tani”, tha  të enjten Fahran Haq, zëvendës-zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm. Shqipëria do të marrë sasinë e mjaftueshme nga COVAX-i për të […]

Rrëfimi i nënës “Dashuria me emrin Mjalta”


[ad_1] Shkruar nga nëna Leonora Shabani Bajraktari 17.05.1999  Durrës U zgjova në mëngjes, të shkoj të gjejë spitalin e Gjinekologjisë që kur t’i kem dhembjet e lindjes me e  ditë kah me u drejtu, pasi që ishim refugjatë dhe s’ e njihja mire qytetin e Durrësit. Mezi e prisja ditën që kam me e lind […]

Nënkryetarit të Beogradit i ndalohet hyrja në Kosovë, acarohen serbët


[ad_1] Një delegacion nga Beogradi që udhëhiqej nga nënkryetari i komunës, Goran Vesic u ndalua sot rreth orës 09:30 në Jarinje nga Policia e Kosovës. Emisioni i INDOKS: Vesic s’ u lejua të hyjë në Kosovë, derisa, në mediat serbe shkruajnë se policia e Kosovës, saktësisht dy xhipa të policëve të armatosur s’ e lejuan […]

Nëna e plagosur më lutej t’i japë ujë


[ad_1] Disa orë pasi NATO kishte nisur sulmet ajrore, njësi ushtarake u futën në familjen Gashi në Tërrnje të Suharekës. Në dokumentarin e KALLXO.com thuhet se 46 familjarë tëj familjes Gashi u vranë nga grupi që sulmoi këtë familje. Bekim Gashi nga fshati Tërrnje në Suharekë, ka rrëfyer për KALLXO.com për masakrën në të cilën […]

Çka s’ keni bërë ju për 10 vite mos prisni të bëjmë ne për 5 muaj


[ad_1] Në seancën e sotme të Kuvendit, deputeti i PDK-së, Uran Ismaili, ka kërkuar të dijë nga qeveria se çfarë janë duke bërë lidhur me çështjen e të zhvendosurve dhe çfarë po bëjnë për çështjen e personave të zhdukur. Për këtë temë kanë folur zëvendëskryeministri i Kosovës Driton Selmanaj dhe kryetari i Grupit Parlamentar të […]

​Bogujevci: E turpshme si po trajtohet çështja e të zhdukurve


[ad_1] Deputetja e Kuvendit të Kosovës, nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci, si iniciuese e interpelancës së kryeministrit të Kosovës, për të diskutuar për të pagjeturit, tha se qeveria e ka dëmtuar procesin e dialogut. Ajo ka kërkuar që Serbisë t’i bëhen të qarta përgjegjësitë ndaj Kosovës lidhur me këtë çështje dhe Po qe […]

Mbi 100 migrantë nga Beogradi dërgohen në Preshevë


[ad_1] Autoritetet serbe njoftuan se 116 migrantë u transportuan në Qendrën e Pritjes në Preshevë pasi policia zhvilloi një operacion për të gjetur migrantë të parregullt në Beograd. Lajmin e konfirmoi për Radio Evropa e Lirë, Vlladimir Cuciq, komisioner i Komisariatit Serb për Refugjatë dhe Migrim. “Serbia ka treguar se është në gjendje të përballojë […]

Aktakuza ndaj ish-liderëve të UÇK-së është e pasaktë dhe e njëanshme


[ad_1] Aktakuza e prokurorëve të Hagës ndaj Hashim Thaçit dhe te ish-zyrtarëve të tjerë të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës shtrembëron historinë dhe heq në mënyrë selektive fakte duke bërë që çështja të jetë e njëanshme. Midis emocionit të zgjedhjeve presidenciale amerikane dhe lajmeve të frikshme për COVID-19, për pak e humba gjyqin e […]

Zjarr në Qendrën e refugjatëve në Vranidoll


[ad_1] Një zjarr ka shpërthyer në fshatin Vranidoll të Prishtinës ku strehohen refugjatët. Rastin për KALLXO.com e ka konfirmuar dhe Bajram Krasniqi nga policia e Kosovës i cili tha se një person do të intervistohet nga stacioni policor. “Sot në 04:48 policia është njoftuar për një zjarr në fshatin Vranidoll, në qendrën ku strehohen emigrantët. […]

Turku Selami Simsek apelon në gjykatë vendimin për refuzimin e azilit


[ad_1] Avokati mbrojtës i shtetasit Selami Simsek njoftoi se kishte kërkuar Gjykatës Administrative të pezullonte veprimet për deportimin e turkut të dyshuar si gylenist dhe të përmbyste vendimin e Komisioni Kombëtar për Azilin e Refugjatët, që i refuzoi azilin.   Mbrojtësi i shtetasit Selami Simsek njoftoi të mërkurën se i kishte kërkuar Gjykatës Administrative me […]

Behide Hasanaj, humanistja shqiptare nga Zvicra


[ad_1] E Hënë, 19 Tetor 2020 – 10:40 albinfo.ch Behide Hasanaj Behide Hasanaj, e lindur dhe rritur në Pejë, deri në vitin 1983, kur ajo u zhvendos në Zvicër, ku filloi si vullnetare në shoqatat bamirëse “Nëna Terezë” dhe “Kryqi i Kuq”, transmeton albinfo.ch. Ajo ka punuar në shumë institucione bamirëse. Më kryesore ka qenë […]

Historia ndryshe e treguar për Kosovën në ‘Joint History Project’ të CDRSEE-së


[ad_1] Botimi i projektit ‘Projekti i historisë se përbashkët’ (Joint History Project) të hartuar nga “Qendra për demokraci dhe pajtim në Evropën Juglindore” (CDRSEE)  në Selanik ka rindezur debate lidhur me prezantimin e Kosovës në këtë projekt. Gjatë shtatorit, Shkëlzen Gashi ka filluar botimin e një seri shkrimesh të cilat sipas tij evidentojnë shtrembërimet faktike […]

BE i dhuron Departamentit të Kufirit të Policisë pajisje mbrojtëse ndaj COVID-19


[ad_1] Departamenti Kufitar i Policisë së Kosovës ka marrë 14,415 copë pajisje mbrojtëse personale kundër COVID-19, për të adresuar sfidat e pandemive midis komunitetit të migrantëve dhe refugjatëve. Dhurimi është bërë i mundur nga  Shërbimi i Bashkimit Evropian për Instrumentet e Politikës së Jashtme dhe u dorëzua nga International Organization for Migration Kosova, njofton Zyra […]

Migrantët vendosin tenda në Serbi, në pritje për të hyrë në shtetet e BE-së


[ad_1] Dhjetëra migrantë nga Lindja e Mesme dhe Afrika kanë ngritur tenda jashtë Suboticës, qytet në veri të Serbisë, me synimin për të kaluar fshehurazi kufirin e afërt me Hungarinë që çon për në Evropën Perëndimore. Sipas Qendrës së Mbrojtjes së Azilit, ka rreth 1.000 migrantë në provincën veriore të Vojvodinës që përpiqen të kalojnë […]

“Refugjatët na kanë thënë, kanë ardhur nga Vlora dhe nga të dyja anët e Vjosës”. Pa asistencë mjekësore dhe në luftë, si e përballuan shqiptarët Gripin Spanjoll


[ad_1] Nga Kreshnik Kuçaj   Kur ka kaluar një shekull nga pandemia e ashtuquajtur gripi spanjoll, është e pamundur që të nxjerrësh konkluzione se cili ka qenë impakti në botë dhe në Shqipëri. Shpërthimi i kësaj pandemie erdhi një një kohë lufte, ku lajmet dhe statistikat ishin të censuruara e si rrjedhojë, impakti i saj […]

Muharrem Maloku, kandidat për deputet në Parlamentin e St. Gallenit


[ad_1] Shumë shqiptarë nga Zvicra kanë shpallur kandidaturat për zgjedhje të niveleve të ndryshme në Zvicër. Mes tyre, Muharrem Maloku nga Vushtrria, kandidon për deputet në zgjedhjet për Parlamentin e St. Gallenit E Enjte, 24 Shtator 2020 – 14:33 albinfo.ch Albinfo.ch Shumë mërgimtarë shqiptarë po depërtojnë në fushën e politikës në Zvicër duke kandiduar për […]

Muharrem Maloku, kandidat për deputet në Parlamentin e St. Gallen


[ad_1] Shumë shqiptarë nga Zvicra kanë shpallur kandidaturën për zgjedhjet kantonale në Zvicër. Së fundmi, është bërë e ditur se Muharrem Maloku nga Vushtrria, kandidon për deputet në zgjedhjet lokale në Kriens, në kantonin e St. Gallenit. E Enjte, 24 Shtator 2020 – 14:30 albinfo.ch Shumë mërgimtarë shqiptarë po depërtojnë në fushën e politkes në […]