Probleme me pagjumësi dhe ankth? CFO Pharma – Kosovë ofron zgjidhjen ideale


Situata me pandeminë COVID-19, për më shumë se një vjet, ka ndikuar jo pak në gjendjen tonë psikologjike. Pasiguria dhe ankthi, të manifestuara si pasojë e mungesës së informacionit të bollshëm, kanë qenë  kërcënime të vazhdueshme për shëndetin tonë mendor optimal. Në situata të tilla, kur kërkohen zgjidhje efikase dhe praktike, është CFO Pharma – […]

Lëngu magjik kundër diabetit (sëmundja e sheqerit), kolesterolit dhe sëmundjes së veshkave


Sipas të dhënave, një gotë me lëngun e bamjes ofron 2 gramë proteinë, 21 miligramë vitaminë C, 80 mikrogramë folat, 3 gramë fibër, 7.6 gramë karbohidrate. Mënyrat e konsumit të bamjes janë të larmishme. Bamja mund të skuqet, zihet, kavërdiset por edhe të bëhet turshi. Përfitimet shëndetësore që ofron Bamja: Vetëm po të konsumoni bamje […]

SHBA, shtohen udhëtimet ajrore, BE zbut kufizimet për COVID-in


Udhëtimet ajrore në SHBA arritën nivelin më të lartë që nga fillimi i pandemisë mëse 13 muaj më parë, ndërsa zyrtarët e Bashkimit Evropian po propozojnë të lehtësojnë kufizimet për vizitorët në kontinent tani që shpërndarja e vaksinave po e ul numrin e infeksioneve dhe vdekjeve në vendet më të pasura. Por kjo tablo përmirësimi […]

8 maj 2021 – Dita Botërore e spondiloartritit aksial


dhimbja inflamatore e shpinës është simptoma kryesore e spondiloartritit aksial, dhimbje e cila ka fillim të fshehtë, mosha e fillimit të së cilës dhimbje është < 40 vjeç, kohëzgjatja e së cilës është më shumë se 3 muaj, ankesë e cila shoqërohet me ngurtësi në mëngjes dhe në gjendje qetësie por me përmirësim në aktivitet […]

Cilat janë dobitë shëndetësore që vijnë nga agjërimi?


Dr. Besim Demolli, reumatolog   Përfitimet nga gjërimi gjatë muajit të madhërishëm të Ramazanit janë të jashtëzakonshme, disa prej të cilave janë: shpirtërore, shoqërore dhe shëndetësore. Përfitimet shpirtërore përfshijnë praktikimin dhe forcimin e durimit të dikujt, kontrolli i vetëvetes mund të ndihmojë në përmirësimin e devotshmërisë së tyre. Përfitimet shoqërore inkurajojnë dhembshurinë, ndjeshmërinë, mëshirën, barazinë […]

Dita Botërore e Librit – A po lexohet mjaftueshëm?


Ndonëse shija lidhet me preferencat individuale, krijimi i një hapësire për të diskutuar për librat dhe përmbajtjet e tyre është gjithnjë e nevojshëm për lexuesit. Sugjerimet dhe rekomandimet që vijnë nga të tjerët për leximin e librave të ndryshëm, përveç një diskutimi cilësor, ndikojnë edhe në nxitjen e mëtejme të dëshirës për të lexuar. Këtë […]

Dieta me kos eliminon pesë-gjashtë kilogramë për dhjetë ditë


duhet të jeni të vetëdijshëm se bëhet fjalë për dietë restriktive. andaj në asnjë mënyrë s’ duhet ta mbani më shumë se dy javë Është shumë me rëndësi që në mënyrë strikte t’i përmbaheni rregullit kyç të kësaj diete- që çdo ditë të konsumoni nga gjysmë kilogrami kos. s’ është aspak e rëndësishme se si […]

Kryetarët e komunave kërkojnë heqjen e orës policore dhe hapjen e gastronomisë


Këshilli i Kryetarëve në kuadër të Asociacionit të Komunave të Kosovës ka mbajtur sot takimin online lidhur me situatën me COVID-19 nëpër komuna, ndërsa kanë kërkuar heqjen e kufizimit për qarkullim dhe hapjen e gastronomisë. Kryetarët e Komunave në këtë takim kanë diskutuar edhe për masat e tashme, zbatimin e tyre, efektin dhe për situatën […]

Të hënën rifillon mësimi në të gjithë komunat e Kosovës


Pas një jave pushim pranveror, nesër fillon periudha e tretë e vitit shkollor. Por për shkak të pandemisë COVID-19 në klasat nga 6 deri 12 do të zhvillojnë mësimin online, ndërsa nga 1 deri 5 do të rikthehen në bankat shkollore. Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi thotë se ky vendim ka […]

Cka është demenca dhe cilat janë format e saj? Shpjegon neurologu Fatos Morina


Gjatë mbrëmjes së sontme, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” ishte i ftuar neurologu Fatos Morina, me të cilin u diskutua për vaksinën AstraZeneca dhe ndërlidhjen e saj me trombozën trurore dhe tretmani i kësaj të fundit. Për afro një orë sa zgjati kjo lidhje e drejtpërdrejtë, shikuesit patën mundësi të informohen më shumë rreth […]

Javën e ardhshme nxënësit nga klasa e parë deri në të pestën fizikisht në shkolla, të tjerët mësim online


Për të diskutuar gjendjen aktuale në arsim dhe hapat që do të ndërmerren është mbajtur sot një takim virtual, ku kanë marrë pjesë ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, zyrtarë të Ministrisë dhe drejtorët komunal të arsimit. Në njoftim thuhet se Nagavci i ka njoftuar drejtorët e arsimit për mbarëvajtjen e mëtutjeshme […]

Hyjnë në fuqi masat e reja antiCOVID-19


Tashmë kanë hyrë në fuqi masat e reja të Qeverisë së Republikës së Kosovës me qëllim të kontrollit, parandalimit dhe luftimit të pandemisë COVID–19. Masat e reja janë bërë të ditura në të ardhmen më parë, ndërsa Qeveria e Kosovës ka publikuar të plotë vendimin. Më poshtë mund ta lexoni të plotë njoftimin e Qeverisë: […]

Vendimi i Qeverisë për shkollat i ngutshëm – Qehaja: Do të shkaktojë probleme afatgjate


Vendimi i fundit i Qeverisë, që të gjitha institucionet publike dhe private parauniversitare të kalojnë në mësim online, po cilësohet i ngutshëm, raporton Ekonomia Online. Në një intervistë për Ekonomia Online, drejtori i Institutit “Ed Guard”, Rinor Qehaja, thotë se vendimi i Qeverisë do të shkaktojë probleme afatgjate në performancën akademike tek fëmijët. “Vendimi i […]

Vaji i Peshkut – A Është Zgjidhja e Duhur Për Stresin Dhe Depresionin?


specialistët janë të mendimit se suplementët e vajit të peshkut mund të lehtësojnë simptomat e depresionit në njerëz të caktuar. <a href=”https://ads.digitalbee.al/www/delivery/ck.php?n=ae45389a&amp;cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE” target=”_blank” rel=”noopener”><img src=”https://ads.digitalbee.al/www/delivery/avw.php?zoneid=115&amp;cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE&amp;n=ae45389a” border=”0″ alt=””></a> Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, nënvizojnë se acidet yndyrore omega-3 mund të ndihmojnë në trajtimin e depresionit në një fazë fillestare apo më tej. Vaji i peshkut […]

14 mijë e 284 raste aktive me coronavirus, nga 7 prilli masat e reja


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 94.167 raste nga 447.840 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.926 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 524 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 77.957 raste, ndërsa numri […]

Trombozat trurore nga vaksina AstraZeneca: Të rralla, por të trajtueshme


Mjeku i cili është duke specializuar në Neurologji në Gjermani, Fatos Morina ka thënë se s’ ka vend për panikë, pasi është një numër i vogël i personave që kanë përjetuar Tromboze trurore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca. Morina ka treguar se kush janë grupmoshat më të rrezikuara, si dhe kur duhet kërkuar ndihma e […]

Vezë Dhe Spinaq – Dy Ushqime Të Rëndësishme Për Rënien Nga Pesha


Rënia nga pesha është një mision i vështirë por jo i pamundur, sidomos me aktivitetin fizik dhe ushqyerjen e duhur. Frutat, perimet, vezët dhe barishtet janë ushqimet më të mira për rënien në peshë. Spinaqi është një nga barishtet më të shëndetshme për organizmin. Ngrënia e spinaqit rregullisht ose çdo ditë mund të tingëllojë e […]

Vaksina Oxford/AstraZeneca COVID-19: “Çfarë, duhet të dini”?


Kush duhet të vaksinohet i pari? ndërsa furnizimet e vaksinave janë të kufizuara, rekomandohet që përparësi t’u jepen punonjësve shëndetësorë me rrezik të lartë të ekspozimit dhe njerëzve të moshuar, duke përfshirë ata të moshës 65 vjeç ose më të vjetër. Vendet mund t’i referohen Udhërrëfyesit për Priorizim të OBSH-së dhe Kornizës së Vlerave të OBSH-së si […]

Vaksina Oxford/AstraZeneca COVID-19:”Çfarë, duhet të dini”?


Kush duhet të vaksinohet i pari? ndërsa furnizimet e vaksinave janë të kufizuara, rekomandohet që përparësi t’u jepen punonjësve shëndetësorë me rrezik të lartë të ekspozimit dhe njerëzve të moshuar, duke përfshirë ata të moshës 65 vjeç ose më të vjetër. Vendet mund t’i referohen Udhërrëfyesit për Priorizim të OBSH-së dhe Kornizës së Vlerave të OBSH-së si […]

SOT, DITA NDËRKOMBËTARE E SHËNDETIT ORAL


“Vizitat e fëmijëve te dentisti të bëhen të detyrueshme” Dentisti i fëmijëve Xheladin Ujkani, njëherit udhëheqës i projektit “Dhëmbë të shëndoshë, fëmijë të lumtur”, në kuadër të shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Shëndetit Oral, kërkon nga qeveria në ardhje, përkatësisht nga Ministria e Shëndetësisë, që vizitat e fëmijëve te dentisti të bëhen të detyrueshme para […]

Mobilizim i madh i qytetarëve, 130 prej tyre plotësuan kushtet për të dhuruar plazmë konvaleshente


Qytetarët po dhurojnë gjak për t’i ndihmuar të sëmurët rëndë me COVID-19. “E kemi parë që ka kërkesa të mëdha për plazmën e gjakut të personave që kanë kaluar coronavirusin. Unë jam nga ata që e kam kaluar coronavirusin dhe kësaj radhe kam pasur një motiv më shumë për të dhuruar gjak”, thotë për RTV […]

Gastroenterohepatologu Visar Zekaj: Ta mendojmë më shumë për shëndetin tonë në kohë pandemie


Në një kohë kur numri i rasteve me koronavirus është gjithnjë në rritje, rekomandimet dhe këshillat nga specialistët shëndetësorë janë shumë të nevojshme. Gastroenterohepatologu i njohur, Dr. Visar Zekaj, përmes një postimi në faqen e tij në Facebook, i ka apeluar të gjithë qytetarët që, sidomos gjatë kësaj pandemie, të mendojnë më shumë për shëndetin […]

Personat e vaksinuar mund të qëndrojnë pa maskë dhe të grumbullohen – specialistët kritika ndaj udhëzimeve të reja


Rekomandimet e para federale për njerëzit që kanë bërë vaksinën kundër COVID-19 lejojnë ndërmarrjen e hapave të kujdesshëm drejt jetës normale. Por, kritikët thonë se këto janë hapa tejet të kujdesshëm. Udhëzimet që Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) publikoi të hënën se ata që kanë bërë vaksinën mund të mblidhen brenda […]

Baza e Ushqimeve Që Ulin Rrezikun e diabetit (sëmundja e sheqerit) dhe Problemet me Zemrën


Regjimet ushqimore me bazë bimore po ndiqen me devotshmëri dhe fanatizëm nga shumë njerëz në botë, për shkak të vlerave të mëdha për shëndetin dhe organizëm. Studimet mbi rëndësinë e ushqyerjes me bazë bimësh vazhdojnë të konfirmojnë se ushqimet natyrale të tokës janë më të mira për organizmin se mishi. Një studim i fundit të […]

Aktiviteti Fizik – Sa Minuta porosisin specialistët e OBSH?


Një studim i bërë nga Shkolla e Shëndetit Publik e Harvardit tregon se si një jetë sedentare mund të jetë shumë e dëmshme për shëndetin e të rriturve dhe adoleshentëve, sipas faqes mjekësore “TantaSalute”. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, një në katër të rritur dhe katër në pesë adoleshentë bëjnë një jetë shumë sedentare. Këto […]

Mjekja Mira Xhixha: Sa të rrezikuar janë të sëmurët me astmë dhe alergji nga COVID-19


Me përhapjen e COVID-19 shqetësimi më i madh tek komuniteti i mjekëve dhe i shkencëtarëve ishin ata që konsideroheshin edhe si grupi i riskut. Një ndër kategoritë ishin edhe të sëmurët me astmë apo pacientët që vuanin nga alergji të ndryshme. Për t’i dhënë një përgjigje këtij shqetësimi, ATSH bashkëbisedoi me mjeken Mira Xhixha, alergologe […]

Rëndësia e Kremrave Rigjenerues Organik në Largimin e Rrudhave – Si të Zgjidhni të Duhurin


Vetëm po të do të pyesnit një mjek aspak lehtë do ju thoshte se është më e lehtë ta parandalosh një problem sesa ta kurosh atë. E me këtë këshillë duhet të nisë edhe rrugëtimi juaj për kujdesin e lëkurës. Sekreti qëndron tek zgjedhjet e trajtimeve të duhura, filloni duke e mbajtur gjithnjë të hidratuar […]

Vetëm një i infektuar me Covid-19 në Qendrën e Studentëve


Drejtori i Qendrës së Studentëve, Fatmir Sfishta, në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se në këtë qendër tashmë janë të vendosur  1 600 studentë. Tutje, ai tha se deri më tani është vetëm një studentë i infektuar me Covid-19. “Është bërë vendosja e gjithë studentëve që është paraparë me rekomandimet e institucioneve shëndetësore […]

Rekord testimesh për koronavirus – konfirmohen 246 raste të reja, asnjë i vdekur për 24 orë


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka njoftuar se brenda 24 orëve të fundit janë konfirmuar 246 raste pozitive me COVID-19. Zemaj ka pohuar se ka pasur rekord të testimeve. “Brenda 24 orëve, kemi rekord testime që nga fillimi i pandemisë, 3.031 teste dhe nga këto mostra vetëm 246 kanë rezultuar pozitiv me Covid […]

Zyrtare: Qeveria lehtëson masat antiCOVID, në zonat e kuqe hiqet ora policore


Qeveria në detyrë e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot, ka shqyrtuar dhe miratuar vendimi për masat e përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia COVID-19. Qeveria ka marrë vendim për lehtësimin e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. “Në bazë të rekomandimeve të dhëna nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe duke […]

Vaksina AstraZeneca e vlefshme edhe per të moshuarit mbi 65 vjeç, thotë OBSh


Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi dje (e mërkurë) se vaksina e Universitetit të Oxfordit-AstraZeneca kundër COVID-19 mund të administrohet te njerëzit mbi moshën 65 vjeç, si dhe në mjediset ku qarkullojnë variante të virusit. Në rekomandimet e tij të shumëpritura për këtë vaksinë, Grupi Këshillues Strategjik i OBSH-së për Imunizimin (SAGE), tha: “Duke marrë parasysh […]

Sipas studimeve, shëndeti mendor luan një rol të rëndësishëm në trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të zemrës


Studiuesit po theksojnë lidhjet e rëndësishme midis shëndetit tuaj mendor dhe shëndetit të zemrës. Ata po u bëjnë thirrje klinicistëve për t’i kontrolluar dhe adresuar problemet me shëndetin mendor kur kërkojnë të trajtojnë sëmundjet e zemrës. Në një deklaratë  të botuar në revistën Circulation më 25 janar, Shoqata Amerikane e Zemrës (AHA) ekzaminoi kërkimin e […]

Vështirësitë apo vonesat në fushën e komunikimit te fëmijët


Shkruar nga Naile Rrustolli, psikologe Fëmijët për të zhvilluar aftësitë gjuhësore duhet të jenë në gjendje të: marrin informacione kuptojnë informacionin të mbajnë informacionin Vonesat në të folur: Fëmija juaj mund të ketë një vonesë në gjuhë Po qe se s’ plotëson pikat e zhvillimit të gjuhës për moshën e tij. Aftësitë gjuhësore mund të […]

Shoqata e pacientëve iu drejtohet partive: Veprimet tuaja shfaqin vepër penale, po rrezikoni edhe jetën e qytetarëve


Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë – PRAK konsideron se organizimi i tubimeve zgjedhore në kundërshtim me masat e rekomanduara nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik paraqet rrezik serioz për shëndetin publik dhe atë të ekonomisë. PRAK thekon se në vend se partitë politike objektivë kryesore ta kenë shëndetin publik dhe mirëqenien e […]

Mineralet thelbësore Për Metabolizëm Të Shpejtë


Bakri dhe zinku janë dy minerale thelbësore për shëndetin e organizmit tonë. Bakri ndihmon flokët dhe lëkurën duke nxitur organizmin të prodhojë melaninë. Melanina është shumë e nevojshme në mbrojtjen e lëkurës ndaj rrezeve të dëmshme të diellit. Nga ana tjetër zinku ndihmon qelizat që të komunikojnë më njëra tjetrën për të rregulluar nivelet e […]

Sa Vakte duhet Të Hani Në Ditë – Zbuloni Të Vërtetën Interesante


Mëngjesi, dreka dhe darka janë konsideruar gjithmonë vakte të mjaftueshme për të plotësuar nevojat për ushqim të njeriut. Megjithatë, kohët e fundit, studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, janë të ndarë mbi sasinë optimale të vakteve ushqimore që një njeri duhet të konsumojë çdo ditë. Sipas disa prej tyre, 5 deri në 6 vakte të […]

Disa udhëzime se si të veproni kur gripi bëhet agresiv


Një studim i publikuar në revistën Clinical Virology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar lidhjen mes motit dhe shpërndarjes së viruseve që shkaktojnë grip. Të dhënat tregojnë se gripi shpërthen kryesisht pas acarit të parë të dimrit. Sipas specialistëve, acari i parë i dimrit që shoqërohet me nivele të ulëta lagështie dhe temperatura të […]

Periudha Kur Gripi Bëhet Agresiv- Çfarë duhet Të Bëni


Një studim i publikuar në revistën Clinical Virology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar lidhjen mes motit dhe shpërndarjes së viruseve që shkaktojnë grip. Të dhënat tregojnë se gripi shpërthen kryesisht pas acarit të parë të dimrit. Sipas specialistëve, acari i parë i dimrit që shoqërohet me nivele të ulëta lagështie dhe temperatura të […]

Tri këshilla të fuqishme për kapërcimin e ankthit të palestrës


Disa njerëz plotësisht e duan të shkojnë në palestër. Por, ata që vërtet i përkushtohen ushtrimeve janë të paktë. Për shumicën prej nesh, është një luftë. Jo vetëm që kërkon energji dhe vetë-disiplinë, por ekziston edhe problemi i vetëbesimit. Po qe se s’ jeni të kujdesshëm, kjo mund të shndërrohet shpejt në ankth ndaj palestrës. […]

Policia shqipton 802 tiketa në bazë të Ligjit anti-COVID për 24 orë


Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 802 tiketa në bazë të Ligjit anti-COVID, për qytetarëve të cilët kanë shkelur këtë ligj. Kështu është bërë e ditur me anë të raportit të policisë, ndërsa është njoftuar po ashtu se Vetëm në tri ditët e para të këtij muaji, për personat që s’ […]

S’ka kek për fëmijët nën 2 vjeç


Prindërit tani do të kenë një arsye më tepër t’u rezistojnë lutjeve të fëmijëve për embëlsira. Të martën qeveria amerikane nxori udhëzimet e para për dietën e foshnjeve dhe fëmijëve të moshës parashkollore, ku rekomandon ushqimin me gji për gjashtë muajt e parë të jetës, pa shtuar ushqime të tjera dhe shmangien e sheqerit në […]

PULMOLOGU DR. BESIM MORINA SHPJEGON MBI RËNDËSINË E SATURIMIT GJATË trajtimit PËR COVID-19


Intervistoi: Shëndrit Lumi Në këtë kohë pandemie të shkaktuar nga virusi COVID-19 oksigjeni e ka të vështirë depërtimin në trupin tonë për shkak të dëmeve që i përjeton organizmi nga kjo sëmundje. Familja Jone ka kontaktuar Dr. Besim Morina, Pulmolog për të marrë disa përgjigje mbi rëndësinë e nivelit të saturimit tek pacientët që kanë […]

Çfarë i Ndodh Shëndetit Nga Dhjami Në Zonën E Belit – Si Ta Eleminoni


Një nga këshillat dhe rekomandimet që dëgjohen shpesh është humbja e kilogramëve dhe dhjamit të tepërt të akumuluar në zonën e belit. Sipas mjekëve rreziku i dhjamit në këtë zonë shkon përtej paraqitjes së jashtme. Ata shprehen se dhjami i akumuluar në zonën e belit dhe përreth organeve të brendshme është më i rrezikshmi nga […]

Qeveria miraton masat e reja, zgjatet orari i lëvizjes për një orë


Qeveria në detyrë ka miratuar masat e reja anti-COVID. Që nga nesër zgjatet orari i lëvizjes për një orë. MË POSHTË GJENI TË GJITHA MASAT E REJA ANTI COVID-19: MASAT PËR TËRË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË KOSOVËS Hyrjet e qytetarëve të huaj dhe vendorë në Kosovë Qytetarët e huaj që hyjnë në Kosovë, përfshirë edhe […]

Për tri ditë mbi 16 mijë persona kanë hyrë në Kosovë me anë të Aeroportit të Prishtinës


Prej fundjavës së kaluar Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” ka pasur një fluks të madh udhëtarësh, kryesisht bashkatdhetarë, të cilët kanë zgjedhur vendlindjen për të kaluar festat e fundvitit. Zëdhënësi i Aeroportit të Prishtinës, Bujar Gashi ka thënë për KosovaPress se gjatë të shtunës dhe të dielës kanë qenë mbi 170 fluturime dhe java […]

Mbreti suedez mbi qasjen ndaj COVID-19: Ne dështuam, kemi shumë të vdekur


Suedia është kritikuar për qasjen e saj në trajtimin e saj të pandemisë, duke u mbështetur më shumë në udhëzime dhe duke mos imponuar kurrë një bllokim të plotë. Sipas BBC, mbreti i Suedisë, Carl XVI Gustaf, e ka përshkruar vitin 2020 si një “ vit të tmerrshëm” dhe thotë se strategjia kombëtare e koronavirusit […]

Kardiologu Ilir Bajraktari: Personat me sëmundje të zemrës kanë më shumë gjasa të infektohen me koronavirus


Shkruan: Fisnik Dajakaj Në kohën kur numri i infektimeve dhe vdekjeve nga koronavirusi po vazhdon të jetë i lartë, është akoma me rëndësi të dihet për kategoritë më të rrezikuara nga virusi në fjalë. E, pa dyshim, ndër më të rrezikuarit konsiderohen personat me sëmundje kardiovaskulare Në një intervistë me kardiologun Ilir Bajraktari, ai tregoi […]

ShBA shumë shumë pranë miratimit të vaksinës Pfizer, pas rekomandimit të specialistëve


Një grup këshillimor i qeverisë amerikane ka rekomanduar miratimin sa më të shpejtë të vaksinës kundër koronavirusit. Saktësisht bëhet fjalë për vaksinën Pfizer&BioNTech, e prodhuar nga një kompani amerikane dhe gjermane. Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) pritet t’i ndjekë rekomandimet e lëshuara nga ky grup ekspertësh të jashtën, i cili me 17 përr, katër […]

Bie numri i rasteve aktive në komunën e Gjilanit


Komiteti i Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së pandemisë COVID-19 ka mbajtur mbledhjen e radhës për vlerësimin e gjendjes me virusin në këtë komunë, nën udhëheqjen e nënkryetarit Arbër Ismajli. Ismajli u shpreh se gjendja epidemiologjike është akoma e rëndë, por lajmi i mirë është se numri i infeksioneve është ulur ditëve të […]

Rezultate pozitive pas dozës së parë nga vaksina Pfizer, pritet miratimi i saj në Amerikë


Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave(FDA) ka dhënë përgjigje pozitive lidhur me rezultatet e dozës së parë të vaksinës nga Pfizer&BioNTech. Sic thuhet në rekomandimet e FDA-së, vaksina në fjalë ka një efikasitet të lartë ndaj koronavirusit dhe ka marrë notë vlerësimi “A+”. FDA të enjten në takimin në mes këshilltarëve të pavarur do ta […]

Kur do t’i kthehet botës normaliteti, parashikimi i 700 epidemiologëve për atë që e pret


Nga Margot Sanger-Katz, Claire Cain Miller and Quoctrung Bui, New York Times. Edhe me vaksinat kundër koronavirusit që janë pothuajse gati, shumë epidemiologë s’ presin që jeta e tyre të kthehet në normalitetin që ka qenë para-pandemisë derisa shumica e amerikanëve të vaksinohen. Pavarësisht se në shumë vende janë lehtësuar masat, përsëri njerëzit tregohen shumë […]

LAJMI I FUNDIT: Kalon Projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike


Ministria e Punëve të Brendshme nga sot nis pajisjen me letërnjoftime për qytetarët. Ministria e Punëve të Brendshme, përkatësisht Agjencia e Regjistrimit Civil njofton qytetarët e Republikës së Kosovës se ka arritur të siguroj materialin për letërnjoftime duke pas parasysh situatën me pandeminë COVID-19 në të cilën po kalon jo vetëm Kosova por e gjithë […]

Ministria e Punëve të Brendshme ka një njoftim të rëndësishëm për qytetarët!


Ministria e Punëve të Brendshme nga sot nis pajisjen me letërnjoftime për qytetarët. Ministria e Punëve të Brendshme, përkatësisht Agjencia e Regjistrimit Civil njofton qytetarët e Republikës së Kosovës se ka arritur të siguroj materialin për letërnjoftime duke pas parasysh situatën me pandeminë COVID-19 në të cilën po kalon jo vetëm Kosova por e gjithë […]

Zemaj takohet me bordin këshilldhënës, a po paralajmërohen masa të reja?


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka takuar sot Bordin Këshillëdhënës me të cilin kanë diskutuar për situatën epidemiologjike dhe sfidat me të cilat po përballen, raporton Gazeta Blic. Zemaj thekson se rekomandimet e Bordit janë qenësore, duke dëshmuar përkushtim, ekspertizë dhe besueshmëri. “Respektimi i masave nga ana e qytetarëve dhe mbikëqyrja rigoroze e zbatimit të […]

Guterres kritikon kombet që injoruan udhëzimet e OBSH-së për pandeminë


Sekretari i Përgjithshëm i KB-së, Antonio Guterres kritikoi sot vendet që injoruan rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në lidhje me pandeminë e COVID-19. “Agjencia shëndetësore e KB dha udhëzime shkencore që duhej të ishte baza për një përgjigje të koordinuar globale”, tha ai në fjalimin e hapjes së Asamblesë së Përgjithshme të KB të […]

Me reformën në drejtësi synohet ngritja e llogaridhënies dhe profesionalizmi


Ministri Drejtësisë, Selim Selimi, ka thënë se reforma në drejtësi synon llogaridhënien, efikasitetin e profesionalizmin e sistemit gjyqësor dhe prokurorial. Kjo çështje u diskutua në një takim me kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës, Bahri Hysenin. “Është tejet me rëndësi i gjithë procesi i reformës në drejtësi, me anë të së cilës synohet ngritja e […]

Selimi: Reforma në drejtësi do të ngritë llogaridhënien


Ministri i Drejtësisë, Selimi Selimi, sot ka takuar Kryesuesin e Këshillit Prokurorial të Kosovës, Bahri Hyseni, me të cilin ka diskutuar për draftin e parë të Strategjisë që del nga procesi i Rishikimit Funksional të Sektorit të Sundimit të Ligjit me qëllim që të finalizohen rekomandimet të cilat përfshihen në këtë strategji. Ministri Selimi ka […]

Vaksina mund të bëhet përpara fundit të vitit


Vaksinimet e para për koronavirusin mund të kryhen përpara fundit të vitit Nëse gjithçka shkon sipas programit. Kompania bioteknologjike Moderna njoftoi të hënën se Administrata e Shteteve të Bashkuara për Ushqimin dhe Ilaçet (FDA) pritet të shqyrtojë Nëse do të japë autorizimin rreth datës 17 dhjetor. Kompania Moderna pason kompanitë e tjera të barnave, Pfizer […]

PDK e voton vetëm me një kusht Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


Pesë muaj nga miratimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike në Qeverinë e Kosovës, i njëjti akoma s’ ka arritur të marrë miratim përfundimtar në Kuvendin e Kosovës. Pas gjashtë dështimeve, ky projektligj në tetor ka arritur të miratohet në lexim të parë. Eugen Cakolli nga Instituti Demokratik i Kosovës, thotë se ky projektligjit ka mbetur […]

Ministria e Shëndetësisë kishte shpenzuar vetëm 64 për qind të buxhetit në vitin 2019


Vetëm 64 për qind e buxhetit të Ministrisë e Shëndetësisë (MSH), ishin shpenzuar gjatë vitit 2019. Raporti i Auditorit e kishte konsideruar si jo të kënaqshëm realizimin e këtij buxheti, derisa ka nënvizuar se si rezultat i mos pagesave me kohë, të operatorëve ekonomikë, të njëjtit me anë të procedurave gjyqësore i kishin realizuar ato […]

Zyrtarët institucionalë zotohen për zbatim të rekomandimeve të BE-së


Ministra dhe kryeshefa të agjencive të pavarura kanë raportuar sot para Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, për zbatimin e rekomandimeve të raportit të komisionit evropian për vitin 2020. Zyrtarët institucional u zotuan për zbatim të mëtejshëm të të gjeturave të BE-së, por thanë se ka pasur edhe progres gjatë këtij […]

Sot mblidhen 6 komisione parlamentare


Në Kuvendin e Kosovës sot do të mblidhen gjashtë komisione parlamentare. Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë, Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për leje të hidrocentraleve […]

Lipjan, arrestohet për gjuajte me armë


F.Sh. nga fshati Shalë i Lipjanit është arrestuar sot nga Policia e Kosovës pasi dyshohet se ka gjuajtur me armë zjarri. Policia ka njoftuar se në lidhje me rastin ka sekuestruar një revole me gaz dhe gjashtë fishekë. Ndaj të dyshuarit është iniciuar rasti për mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armës. […]

“Trazohet” LDK


Policia e Kosovës ka sekuestruar një revole dhe gjashtë fishekë nga një person i dyshuar në fshatin Shalë të Lipjanit. Sot rreth orës 16:00 në fshatin Shalë të komunës së Lipjanit, Policia e Kosovës ka sekuestruar një armë dhe ka identifikuar të dyshuarin që e ka përdorur atë. Këtë e ka konfirmuar për lajmi.net, zëdhënësi […]

Gjuajtje me armë në Shalë të Lipjanit, arrestohet një person


Sot rreth orës 16:00 është raportuar për gjuajtje me armë zjarri në fshatin Shalë të komunës së Lipjanit. Policia me shpejtësi ka trajtuar informatën dhe ka dalë në vendin e dukurisë. Veprimet operativo-hetimore kanë rezultuar me identifikimin e të dyshuarit ● F. Sh, mashkull, 51 vjeç, nga i cili është sekuestruar; ■ Një revole me […]

Ministria e Ambientit i rriti borxhet për 32 milionë euro


Mangësi e dobësi, lëshime e parregullsi janë evidentuar edhe në raportin e vitit 2019 për Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinorë (MMPH) që tashmë njihet si Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit. Ministria s’ ka arritur ta adresoj as gjysmën e rekomandimeve të vitet paraprake, akoma paguan zyrtarë pa punuar, ministria vonohet në realizimin e pagesave, […]

Universiteti i Mitrovicës lejon studentët pa maska (FOTO)


Në Universitetin e Mitrovicës “Isa Boletini”, studentët po lejohen të lëvizin edhe pa maska mbrojtëse nëpër hapësirat e brendshme. Të premten, ekipi i KALLXO.com ka vizituar hapësirat e universitetit ku ka hasur në studentë të cilët s’ kanë qenë duke bartur maska ose s’ i kanë mbajtur ato në formën e duhur. KALLXO.com ka kërkuar […]

Gjetjet e Auditorit në Rahovec, Smajl Latifi zotohet se do i zbatojë rekomandimet


Sot është mbajtur debati për zbatimin e rekomandimeve të Auditorit në Rahovec me qëllim të rritjes së transparencës, llogaridhënies dhe menaxhimin e financave publike. Visar Prebreza nga BIRN, tha Komuna e Rahovecit ka deklaruar se Auditori ka idenfikuar shumë dobësi në këtë komunë që kryesisht janë në fushën e prokurimit. Prebreza tha se në krahasim […]

Sot vendoset për masat e reja – a do të ketë mbyllje të plotë?


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur se të hënën do mbajnë takim me Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik ku edhe do të vendosin Po qe se do të marrin masa shtesë anti-Covid, duke parë se numri i vdekjeve është i lartë dhe personave të infektuar poashtu. “Të hënën pasdite do të ulemi […]

Ministri Zemaj thotë se mund të ketë mbyllje totale, nesër merret vendimi


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur se të hënën do mbajnë takim me Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik ku edhe do të vendosin Po qe se do të marrin masa shtesë anti-Covid, duke parë se numri i vdekjeve është i lartë dhe personave të infektuar poashtu. “Të hënën pasdite do të ulemi […]

Haziri: Situata alarmante edhe përkundër uljes së rasteve me COVID-19


Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri thotë se edhe përkundër që javën e fundit ka pas rënie të numrit të rasteve me COVID-19, situata në këtë komunë vazhdon të jetë alarmante. Ai ka bërë thirrje qytetarëve që të vazhdojnë të respektojnë rekomandimet e institucioneve shëndetësore meqë ato janë masat e vetme që s’ lejojnë […]

Situata me COVID-19 në Gjilan është alarmante


Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri ka deklaruar se situata me COVID-19 në këtë komunë është alarmante. “Dita 265. Përkundër që javën e fundit kemi ulje të rasteve dhe më shumë të shëruar, situata në Gjilan vazhdon të jetë alarmante. Ju lutem që t’i zbatoni rekomandimet meqë bartja e maskës, higjiena dhe distanca, janë […]

Universiteti i Prishtinës planifikon të shpenzojë 58 mijë euro për mjete mbrojtëse ndaj COVID-19


Universiteti i Prishtinës ka planifikuar të shpenzojë 58 mijë euro për t’u furnizuar me masa mbrojtëse për COVID-19. Në njoftimin për kontratë të bërë me 20 nëntor thuhet se ky furnizim do të jetë për të gjitha njësitë akademike të Universitetit të Prishtinës ‘Hasan Prishtina’. Sipas njoftimit për kontratë, kërkesën për furnizim e ka bërë […]

Edhe Aeroporti i Prishtinës thotë se vizita e Abrashit ishte më 5 nëntor


Disa fotografi nga terreni të publikuara dje ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi ku ai shihej së bashku me kolegun ministër, Agim Veliu dhe ushtruesin e detyrës së kryetarit të Podujevës, Nexhmi Rudari, i cili është kandidat i LDK-së për kryetar të kësaj komune, ngjallën shumë reagime. Më 18 nëntor, Abrashi e kishte bërë një njoftim […]

Universiteti i Ferizajt s’ i merr seriozisht masat kundër COVID-19 (FOTO)


Sapo të hysh në oborrin e Universitetit të Shkencave të Aplikuara të Kosovës s’ do të mund të shohësh asnjë shenjëzim për mbajtje të distancës sipas asaj që ka rekomanduar Qeveria e Kosovës në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike. Te dera e hyrjes brenda objektit janë vendosur dy shenja paralajmëruese në gjuhën angleze […]

Universiteti i Ferizajt s’ respekton masat kundër COVID-19 (FOTO)


Sapo të hysh në oborrin e Universitetit të Shkencave të Aplikuara të Kosovës s’ do të mund të shohësh asnjë shenjëzim për mbajtje të distancës sipas asaj që ka rekomanduar Qeveria e Kosovës në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike. E njëjta situatë është edhe brenda objektit të Universitetit, s’ ka ndonjë shenjëzim për […]

Universiteti i Gjakovës blen materiale kundër COVID-19 dhe materiale mësimore


Universiteti i Gjakovës “Fehmi Agani” ka blerë materiale higjienike kundër COVID-19 dhe materiale të tjera edukative-arsimore në vlerë 2,758 euro. Në mesin e katër kompanive që ishin shpallur të përgjegjshme, fituese e tenderit është shpallur kompania “Viva Fly Sh.P.K”. Kontrata është nënshkruar më 18 nëntor, më pak se një muaj që nga publikimi i njoftimit […]

Kuvendi arrin t’i votoj dy pika nga seanca e sotme plenare


Kuvendi i Kosovës ka arritur t’i votoj dy pika të pa papërfunduara nga Seancat e kaluara. Me 67 vota për asnjë kundër dhe një abstemim kanë kaluar rekomandimet e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me Raportin vjetor të Auditimit. Për këtë pikë është shprehur e gëzuar nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës Arbërie Nagavci […]

Nis nga fillimi gjykimi në rastin “Syri i Popullit”, të akuzuarit deklarohen për fajësinë


Të akuzuarit në aktakuzën e gjerë në rastin e njohur si “Syri i Popullit” dolën sot prapë para gjykatës pasi rasti u kthye në rigjykim. Në seancën e sotme, të akuzuarit u deklaruan rreth fajësisë së tyre. I akuzuari Avni Llumnica deklaroi se është i pafajshëm. “Aspak s’ kam faj, po të kem faj do […]

Në 14 procese të rekrutimit, Institucionet publike injoruan rekomandimet e britanikëve


Instituti GAP sot ka publikuar raportin “Rekrutimet jomeritore në institucionet publike”, i cili analizon ndikimin e projektit britanik në emërimin e profesionistëve në pozita të larta udhëheqëse. Në raport theksohet se institucionet e Kosovës në shumë raste kanë anashkaluar rekomandimet e britanikëve për të zgjedhur në pozitat kyçe njerëz meritorë. “Në 14 procese rekrutimi, rekomandimet […]

Zemaj tregon se a do të hiqet ora policore të dielën


Masat ndaj COVID-19 do të vazhdojnë të jenë në fuqi, edhe pse të dielën janë zgjedhjet e  jashtëzakonshme në Podujevë dhe në Mitrovicën e Veriut. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, kur është pyetur se a do të ketë të dielën orë policore, tha se do të dakordohen me Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) por edhe […]

Ministria e Shëndetësisë rekomandon mësimin online në Shqipëri


Teksa pandemia COVID-19 vijon të përhapet me shpejtësi në Shqipëri, ministria e Shëndetësisë kërkon që të marrë masa të reja për të frenuar infektimet. Së fundmi përveç universiteteve është kërkuar që edhe në shkollat fillore dhe të mesme në Shqipëri të nis mësimi online. Lajmi është bërë i ditur nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, […]

​PDK e gatshme të votojë Ligjin për Rimëkëmbje, LDK premton se do të merren parasysh kërkesat e tyre


Në mungesë të kuorumit në vendimmarrje në Komisionin për Buxhet dhe Transfere, votimi i projektligjit mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2021 dhe raporti me rekomandime për Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike kanë mbetur për një mbledhje tjetër. Megjithatë është parë një gatishmëri e Partisë Demokratike të Kosovës që të ulet me partitë në pushtet […]

Në mungesë kuorumi, Projektligji për Buxhetin 2021 mbetet për mbledhjen tjetër


Në mungesë të kuorumit në Komisionin për Buxhet dhe Transfere, votimi i Projektligjit mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2021 dhe raporti me rekomandime për Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike ka mbetur për një mbledhje tjetër. Deputeti i LDK-së, Shkelzen Hajdini, ka kërkuar që votimi për këto dy pika të shtyhet për një mbledhje tjetër. […]

Problemet që me vite vështirësojnë jetën e qytetarëve të Leposaviqit 


Projekte të lëna në gjysmë dhe premtime të pambajtura e kanë lënë komunën e Leposaviçit të pazhvilluar dhe në mesin e komunave të vetme në Kosovë ku gjen rrugë të fshatrave të pa asfaltuara e  pa trotuare ndërsa banorët e zonës ankohen edhe për ujin i cili rrjedh skaj një deponie ilegale të mbeturinave. Në […]

Komuna e Pejës pranon më pak rekomandime nga Auditori


Përgjatë periudhës gjashtë vjeçare, komuna e Pejës pati raste ku s’ arriti t’i respektoj si duhet disa ligje si: ligjin për Buxhetin e Kosovës, ligjin për menaxhimin e financave publike, ligjin për prokurimin publik, ligjin për shërbyesit civili pastaj rregulloren për vlerësimin e pasurisë dhe atë të dhënies së subvencioneve.  Ndonëse çështja e auditorit të […]

Siguria në Kosovë, Agim Veliu do të ftohet në interpelancë


Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu do të ftohet në interpelancë në Kuvendin e Kosovës. Deputetët do të kërkojnë përgjigje nga ai rreth raportit të Komisionit Evropian, për fushën e sigurisë në Kosovë. Kjo u bë e ditur në mbledhjen e Komisionin për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes, në të cilën gjithashtu u vendos […]

Disa këshilla për një zemër të shëndetshme


Shëndeti i zemrës është gjëja thelbësore që duhet ta ketë cdo individ. Problemet që burojnë nga sëmundjet e zemrës janë vdekjeprurëse, andaj sugjerohet kujdes i madh në këtë rrafsh. Rreziku i sëmundjeve të zemrës pëson ulje të madhe kur ne jemi aktivë me ushtrime fizike.  specialistët shëndetësorë thonë se sa më aktiv të jetë njeriu […]

dukuritë e datës 24 nëntor 2020


  – Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton të gjeturat e raportit për vendin të Komisionit Evropian për vitin 2020 në fushën e sigurisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00) – Mbahet mbledhja e katërt e Komitetit për Komunitete në komunën e Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora […]

Zbulohet Formula Për Një Zemër Të Shëndetshme Gjithë Jetën         


Shëndeti i mirë i zemrës është një objektiv parësor që duhet ta ketë çdo njeri. Ai s’ ka plotësisht një origjinë gjenetike dhe është në varësi edhe të stilit të jetesës. Rrjedhimisht, njeriu mund të marrë disa masa, sado të vogla, për të bërë një ndryshim rrënjësor në shëndetin e zemrës. Rreziku i sëmundjeve të […]

Gjilani në pritje të rezultateve për 158 mostra


Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, ka bërë të ditur se kjo komunë po i pret rezultatet e 158 mostrave për COVID-19. Këtë informatë, Ismajli e bëri të ditur të hënën, në mbledhjen e Komitetit të Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. Komiteti kërkon nga të gjithë qytetarët që t’i respektojnë […]

Mbi 300 gjoba për mosrespektim të masave kundër COVID-19 gjatë fundjavës në Prishtinë


Policia e Kosovës ka shqiptuar 300 gjoba për mosrespektim të masave kundër COVID-19 vetëm gjatë kësaj fundjave në Prishtinë. “Vetëm gjatë kësaj fundjave, për personat që s’ po respektojnë masat parandaluese janë shqiptuar mbi 300 gjoba dhe janë dhënë me qindra vërejtje e këshillime për respektimin e tyre”, thuhet në njoftimin e Policisë së rajonit […]

​Inatet politike po vazhdojnë të lënë qytetarët e bizneset pa përkrahje ekonomike


Miratimi në lexim të dytë i Projektligjit për rimëkëmbjen ekonomike po del të jetë mision i pamundur për koalicionin qeverisës. I njëjti tashmë dy herë ka dështuar të miratohet, e partitë opozitare refuzojnë që të japin votat e tyre për këtë projektligj, të cilin e quajnë të dobët dhe që s’ përmbush nevojat e qytetarëve […]

Mbyllet gjimnazi në Kaçanik, nëntë arsimtarë infektohen me Covid-19


Në gjimnazin “Skënderbeu” në Kaçanik dy javët e ardhshme mësimi do të zhvillohet vetëm online. Nëntë mësimdhënës të kësaj shkolle rezultuan pozitivë me Covid-19 duke detyruar stafin e shkollës dhe IKSHPK’në që të rekomandojnë mbylljen e shkollës. Mësimi në distancë parashihet të zhvillohet deri më datën 4 të muajit dhjetor. “Sipas të dhënave të IKSHP, […]

E infektuara me COVID-19 del nga vetizolimi


Një vajzë e infektuar nga COVID-19 ka dalë nga vetizolimi, duke mos i respektuar kështu rekomandimet e IKShPK dhe Ministrisë së Shëndetësisë. ngjarja ka ndodhur të premtën në orën 17:00, në pikën kufitare në Vërmicë. Sic thuhet në raport, ndaj saj është hapur rasti për përhapje të sëmundjeve ngjitëse. “Është raportuar se ndaj të dyshuarës […]

Pfizer dhe BioNTech aplikojnë për miratimin e vaksinës për COVID-19


Gjiganti farmaceutik amerikan, Pfizer dhe partneri i tij gjerman, BioNTech kanë aplikuar për autorizim emergjent të vaksinës së tyre në Shtetet e Bashkuara. Aplikimi në Administratën për Ushqim dhe Barna (FDA) më 20 nëntor nis një proces që pritet të zgjasë me javë dhe kompanitë synojnë që vaksina e tyre të jetë në dispozicion në […]

Mitrovica kalon në zonën e kuqe, flasin nga policia


Komuna e Mitrovicës ka kaluar nga zona e verdhë në zonën e kuqe për shkak të numrit të madh të rasteve pozitive me Covid-19. Kjo komunë ka 351 raste pozitive, 14 persona të hospitalizuar derisa 865 të tjerë e kanë mundur virusin. Ahmet Xhosha, komandant në rajonin e Mitrovicës së Jugut ka treguar se kanë […]

Remdesivir s’ rekomandohet për pacientët në spitale


Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dalë me një rekomandim të ri kundër përdorimit të remdesivirit tek pacientët me COVID, qofshin në gjendje të rëndë apo kritike. Sipas organizatës, s’ ka prova që dëshmojnë se kjo terapi përmirëson shanset për t’i mbijetuar sëmundjes apo ul nevojën e pacientit për ventilator. Terapia antivirale remdesivir është një ndër […]

Biden: s’ do të vendos bllokim total mbarëkombëtar


Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden tha sot se s’ do të detyrojë bllokim kombëtar, pavarësisht ringjalljes së pandemisë së COVID-19 në vend në javët e fundit. “Asnjë rrethanë s’ mund të justifikojë në sytë e mi një bllokim total kombëtar. Unë mendoj se do të ishte kundërproduktiv”, tha demokrati në një konferencë shtypi […]

Malisheva bëhet me objekt të ri të QKMF-së


Në Komunën e Malishevës sot është bërë përurimi i objektit të ri të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare. Nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha tha se është i lumtur që sot është përuruar objekti i QKMF-së në këtë komunë. “Meqenëse jemi në kushte të pandemisë atëherë jemi të obliguar që të respektojmë të gjitha […]

error: Content is protected !!