Coronavirus: Indian variant cases in the UK rise to 400 and there are now three types


[ad_1] The proportion of UK Covid cases caused by the Indian variant spiked eight-fold in a fortnight at the start of April, MailOnline can reveal. Four hundred cases of the strain – linked to an explosion of cases in India – have now been detected in Britain since it was first spotted in February. While it […]

Pfizer’s at-home pill to ‘cure’ COVID-19 might be available by the end of the year


[ad_1] Covid PILL could be ready THIS year: Pfizer says the first safety trials will end in May and the at-home ‘cure’ could ship by fall Pfizer Inc is currently running clinical trial on an experimental pill that would be the first to cure COVID-19 called PF-07321332  It belongs to a class of drugs called […]

Hepatitis C drugs combined with Remdesivir show strong effectiveness against COVID-19, study finds — ScienceDaily


[ad_1] A combination of remdesivir, a drug currently approved in the United States for treating COVID-19 patients, and repurposed drugs for hepatitis C virus (HCV) was 10 times more effective at inhibiting SARS-CoV-2, the virus that causes COVID-19. The combination therapy points a way toward a treatment for unvaccinated people who become infected, as well […]

How deadly is India’s Covid variant and is it REALLY behind explosion of cases?


[ad_1] India‘s coronavirus variant may not be fully to blame for the country’s devastating second wave, according to scientists who say a ‘perfect storm’ of Covid complacency, a disregard for social distancing and lack of preparedness by the Government has fuelled the crisis.  Doctors on the frontline claim the B.1.617 strain is responsible for the raging […]

Përmirësimi i bërë në trajtimin te rasteve me COVID-19


[ad_1] Një vit më parë, asnjë trajtim për COVID-19 s’ ishte provuar të ishte i sigurt dhe i efektshëm, por situata sot ka ndryshuar. Ilaçet që forcojnë organizmin me antitrupa bllokues të virusit po i mbajnë njerëzit e infektuar tani larg spitaleve. Ilaçe të tjera po ndihmojnë pacientët më të sëmurë të mbijetojnë. Vaksinat kanë […]

Klinikat dhe spitalet e Kosovës të stërmbushura me pacientë me COVID-19


[ad_1] Drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi ka deklaruar se përkundër se gjatë kësaj jave ka pasur një rënie të lehtë të shifrave të të infektuarve me COVID-19, klinikat e QKUK-së dhe repartet e spitaleve ku po trajtohen pacientët me COVID-19, vazhdojnë të jenë të stërmbushura. Krasniqi ka deklaruar se edhe […]

Barnat që kanë treguar rezultate premtuese në trajtimin e COVID-19


[ad_1] Qeveria britaneze ka nisur një task forcë antivirale për të gjetur të paktën dy barna deri në vjeshtë që njerëzit mund të marrin në shtëpi si pilula ose kapsula për të ndaluar kthimin e infeksioneve të koronavirusit në sëmundje serioze dhe të bëjnë kohën e shërimit më të shpejtë. Por këto s’ do të […]

Sistemi në kolaps, India po përjeton skëterrën e Covid-19


[ad_1] Shumë kanë besuar se India e ka mundur koronavirusin. Tani, spitaleve po u mbaron oksigjeni dhe trupat po grumbullohen në morg. Para një mase njerëzish pa maska të mbledhur në tubimin politik, kryeministri indian Narendra Modi, me krenari pranoi se ai kurrë s’ kishte parë turmë më të madhe. As ai s’ kishte maskë. […]

Klinika Infektive vazhdon të jetë e mbushur me pacientë, shumica nga këta me variantin britanik


[ad_1] Përkundër që ditëve të fundit ka një rënie të rasteve pozitive me COVID-19 në Kosovë, Klinika Infektive në QKUK vazhdon të jetë e mbushur me të gjitha kapacitetet. Aktualisht në këtë klinikë ku trajtohen pacientët me COVID-19 janë të shtrirë 110 pacientë dhe 90 % prej tyre janë me oksigjeno-terapi. Shumica nga këta pacientë […]

Covid PILLS could be available in UK ‘by autumn’ says Boris Johnson


[ad_1] People in the UK could be offered pills to treat Covid at home from autumn this year thanks to a new antivirals taskforce being set up by No10. Boris Johnson today said he will assemble a team of scientists to find ways for people to recover from the virus without going into hospital because […]

MK-4482 shows potential to prevent and treat SARS-CoV-2 infection — ScienceDaily


[ad_1] The experimental antiviral drug MK-4482 significantly decreased levels of virus and disease damage in the lungs of hamsters treated for SARS-CoV-2 infection, according to a new study from National Institutes of Health scientists. SARS-CoV-2 is the virus that causes COVID-19. MK-4482, delivered orally, is now in human clinical trials. Remdesivir, an antiviral drug already […]

Study confirms redmesivir shortens Covid recovery by 2 days


[ad_1] The antiviral remdesivier cuts recovery time by about two days, but does not reduce the risk of dying from of the infection, a new study suggests.  Remdesivir is the only therapeutic drug approved for emergency use to treat COVID-19 in the U.S., but clinical trials sponsored by the National Institutes of Health and the […]

Covid: Experimental drug cuts risk of hospitalized patients needing a ventilator by 54%


[ad_1] Experimental drug cuts the risk of hospitalized COVID-19 patients needing a ventilator by 54%, trial data show Lenzilumab is a monoclonal antibody that targets a protein known as granulocyte-macrophage colony stimulating factor (GM-CSF) GM-CSF is believed to be responsible for cytokine storms occur, which when the body doesn’t just fight off the virus but also […]

COVID-19 causes ‘unexpected’ cellular response in the lungs, research finds — ScienceDaily


[ad_1] New insights into the immune response to SARS-CoV-2 infections could bring better treatments for COVID-19 cases. An international team of researchers unexpectedly found that a biochemical pathway, known as the immune complement system, is triggered in lung cells by the virus, which might explain why the disease is so difficult to treat. The research […]

Black women are up to four times more likely to die of COVID-19 compared to white men


[ad_1] Two new studies have revealed the impact the coronavirus pandemic had on death rates in certain U.S. communities and during its early days. In one study, researchers from the Harvard TH Chan School of Public Health found that black women died of COVID-19 at far higher rates in Georgia and Michigan than white men did. […]

Klinika Infektive e mbushur me pacientë, 80 për qind e tyre me oksigjeno-terapi


[ad_1] Në Klinikën Infektive janë të mbushura të gjitha kapacitetet spitalore dhe aktualisht janë të shtrirë 112 pacientë, ndërsa 80 për qind prej tyre janë me oksigjeno-terapi. Kështu ka bërë të ditur për KosovaPress, ushtruesi i detyrës së drejtorit të Klinikës Infektive, Izet Sadiku, i cili deklaroi se në këtë klinikë tashmë janë të shtrirë […]

Pa sigurime shëndetësore në pandemi


[ad_1] Paracetamol, favipiravir, fraksiparina, enoksaparin, remdesivir, lactoferrina dhe vitamina të ndryshme, janë disa nga ilaçet që kërkohen për mjekimin e koronavirusit. Të gjitha këto ilaçe kanë një kosto. Çmimet e tyre sillen nga 0.50 euro deri në 50 euro. tretmani i sëmundjes COVID-19, që shkakton koronavirusi, zgjat dy deri në tri javë, e në disa […]

COVID-19 – Infeksionet kronike mund të ndihmojnë mutacionet e virusit


[ad_1] Mutacionet Sars-CoV-2 mund të lindin në rastet e infeksionit kronik, ku tretmani për një periudhë të zgjatur mund t’i sigurojë virusit me shumë mundësi për të evoluar, sipas një studimi nga Universiteti i Kembrixhit, i botuar në revistën “Nature”. Duke përdorur një variant sintetik të proteinës Spike të virusit të krijuar në laborator, ekipi […]

Ballafaqim faktesh: Cilat medikamente ndihmojnë ndaj coronavirusit dhe cilat jo?


[ad_1] Gjatë javëve të fundit disa medikamente dhe solucione tërhoqën vëmendjen në luftën kundër coronavirusit. Por jo të gjitha e përmbushin shpresën për të qenë ilaçi magjik Disa fakte lidhur me disa prej tyre: Çfarë ka efekt: Avigan – mund ta shkurtojë sëmundjen nga koronavirusi. Ky medikament japonez kundër gripit që përmban lëndën Favilavir fillimisht […]

Ballafaqim faktesh: Cilat medikamente ndihmojnë ndaj koronavirusit dhe cilat jo?


[ad_1] Gjatë javëve të fundit disa medikamente dhe solucione tërhoqën vëmendjen në luftën kundër koronavirusit. Por jo të gjitha e përmbushin shpresën për të qenë ilaçi magjik Disa fakte lidhur me disa prej tyre: Çfarë ka efekt: Avigan – mund ta shkurtojë sëmundjen nga koronavirusi. Ky medikament japonez kundër gripit që përmban lëndën Favilavir fillimisht në […]

Krasniqi: Pandeminë e menaxhuam suksesshëm, pesë klinika i shndërruam për COVID-19


[ad_1] Organizimi i shtretërve nëpër klinika, riorganizimi i stafit shëndetësor, si dhe sigurimi i barnave dhe oksigjenit ishin disa nga sfidat kryesore me të cilat u ballafaqua sistemi i brishtë shëndetësor i Kosovës. Si pasojë e pandemisë u rrit numri i pacientëve nëpër klinikat dhe spitalet e Kosovës, por përkundër kësaj, ushtruesi i detyrës së […]

Tv Broadcasting


Before leaving for the Tour de France 2020, all racing cyclists must undergo the strict health protocol as designed by the Union Cycliste Internationale. And it’s in a cell laboratory that cyclists will have to be examined for Covid-19. Accoridng to docs from the hospital Vall d’Hebron, Barcelona, some coronavirus sufferers develop persisting unwanted side […]

​Ilaçi i ri antiviral mund të ndalojë koronavirusin brenda 24 orësh, thotë një studim


[ad_1] Gjetja e ilaçit ideal për të trajtuar COVID-19 ka qenë ndoshta ndjekjet shkencore më sfiduese të shekullit 21. ndërsa koronavirusi vazhdon marshimin e tij të papërmbajtur, nevoja për një ilaç mrekulli-bërës po intensifikohet. VIDEO: Duke siguruar një shpresë, një studim i ri ka zbuluar se një ilaç oral antiviral eksperimental, MK-4482 / EIDD-2801, i […]

Could we use statins to treat COVID-19?


[ad_1] Statins lower cholesterol if taken daily – but may also have other effects on the body. Credit: StockLite/Shutterstock Nothing in medicine is as exciting as discovering new drugs. However, this process is time consuming, expensive and not always necessary. Sometimes, existing drugs can be used to manage illnesses that are different to those they […]

Baricitinib, a Covid-19 Drug from Eli Lilly, Is Expensive And Doesn’t Do Much


[ad_1] In mid-November, an arthritis drug with a tricky name hit a pandemic milestone — then slipped back into relative obscurity. The drug, baricitinib, was granted an emergency authorization by the Food and Drug Administration to treat a subset of hospitalized Covid-19 patients in combination with another medication, the antiviral remdesivir. It is one of […]

COVID-19 can impact young children’s hearts


[ad_1] Credit: Unsplash/CC0 Public Domain A 2-month-old infant diagnosed with COVID-19 experienced reversible myocardial injury and heart failure, similar to COVID-19 related heart issues seen in adults, according to a case published in JACC: Case Reports. The infant recovered with normal heart function and was discharged with no heart failure medications. Since the earliest reports […]

Thirrja e mjekut shqiptar në Londër: Hiqni dorë nga antibiotikët, këto janë barnat që duhet të përdoren


[ad_1] Mjeku shqiptar në Londër, Adrian Fandi foli për situatën e pandemisë. Mes të tjerash mjeku u ndal tek mënyra e trajtimit të koronavirusit tek të sëmurët. Sipas tij arsyeja se është ulur numri i të vdekurve në valën e dytë është ngaqë është përmirësuar mënyra e trajtimit. “Në valën e parë ishin të papërgatitur. […]

Klinika Infektive mbushet me pacientë të COVID-19


[ad_1] Klinika Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës është e ngarkuar nga pacientët të cilët po kërkojnë trajtim mjekësor, dhomat janë të mbushura me pacientët e infektuar me coronavirus dhe klinika s’ ka më shtretër për pacientë të tjerë. Infektologu Salih Ahmeti, në një intervistë për KALLXO.com tregoi se Infektiva s’ ka më vend […]

Çmimi i ilaçit Remdesivirë ulet për 130 euro në Kosovë


[ad_1] KALLXO.com javën e kaluar pati raportuar për koston e lartë të barit Remdesivirë, ilaç i cili po përdoret për pacientët me COVID-19. Për shkak të mungesës së këtij bari nëpër Klinikat e QKUK-së dhe shtatë Spitaleve Rajonale në vend qytetarët detyroheshin të blenin 180 – 200 euro një ampullë të ilaçit Remdesivirë, ndërsa tani […]

Në mes të mungesës së ilaçeve për COVID-19 dhe çmimeve n‘hava


[ad_1] Përveç mungesës së barnave në spitalet e Kosovës për tu shëruar nga Covid-19, rritja astronomike e çmimeve të disa prej ilaçeve të Covid-19 ka rënduar edhe më tej gjendjen e pacientëve të shtrirë.   Vërehej lodhje në sytë Adem Shalës i cili po qëndronte ulur në ulëset e oborrit të Klinikës Infektive të QKUK-së. […]

Në Klinikën Infektive është duke u përdorur ilaçi Remdesivirë për pacientët me COVID-19, OBSh rekomandon të mos përdoret


[ad_1] Ditë më parë Organizata Botërore e Shëndetësisë ka këshilluar institucionet shëndetësore të mos e përdorin ilaçin antiviral Remdesivirë për pacientët e infektuar me COVID-19, në klinikën Infektive në QKUK është duke vazhduar tretmani i pacientëve me këtë ilaç. “Ne e kemi udhërrëfyesin, ne jemi duke punuar me udhërrëfyes ashtu siç është udhërrëfyesi për menaxhimin […]

Infektologu Tolaj për ilacin remdesivir: Në ndalohet përdorimi i tij në Kosovë – ka efekte negative


[ad_1] Paneli i Grupit për Zhvillimin e Udhëzimeve të Organizatës Botërore të Shëndetit tha se ilaci remdesivir s’ rekomandohet për të infektuarit me COVID-19, pavarësisht se sa të sëmurë janë këta të fundit, mbasi s’ ka ndonjë dëshmi se ky ilac përmirëson gjendjen shëndetësore. Përderisa Ministria e Shëndetësisë premton se ky ilac do të arrijë […]

OBSH s’ këshillon përdorimin e Remdesivirit, ilaçit të vetëm që mori miratimin e FDA-së


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë ka përditësuar udhëzimet e saj të vazhdueshme për Covid-19, duke këshilluar mospërdorimin e ilaçit antiviral remdesivir për të trajtuar pacientët e shtruar në spital, pa marrë parasysh sa e rëndë mund të jetë sëmundja e tyre. Sipas ndryshimeve, botuar në revistën mjekësore BMJ, të enjten, provat aktuale s’ sugjerojnë mes […]

FDA issues EUA to baricitinib plus remdesivir for COVID-19


[ad_1] (HealthDay)—Emergency use authorization was issued for baricitinib in combination with remdesivir for hospitalized patients with COVID-19, the U.S. Food and Drug Administration announced Thursday. The EUA for the combination treatment applies to hospitalized patients ages 2 years and older with suspected or laboratory-confirmed COVID-19 who require supplemental oxygen, invasive mechanical ventilation, or extracorporeal membrane […]

Remdesivir s’ rekomandohet për pacientët në spitale


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dalë me një rekomandim të ri kundër përdorimit të remdesivirit tek pacientët me COVID, qofshin në gjendje të rëndë apo kritike. Sipas organizatës, s’ ka prova që dëshmojnë se kjo terapi përmirëson shanset për t’i mbijetuar sëmundjes apo ul nevojën e pacientit për ventilator. Terapia antivirale remdesivir është një […]

OBSH: Remdesiviri të mos përdoret për trajtimin e pacientëve me COVID-19


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka këshilluar institucionet shëndetësore që të mos e përdorin ilaçin antiviral Remdesivir për të trajtuar pacientët me COVID-19, që janë të shtruar në spital. Një panel i OBSH-së tha se ilaçi s’ ka “ndonjë efekt të rëndësishëm” në mbijetesë ose në uljen e kohës së shërimit. Grupi i Zhvillimit […]

OBSH rekomandon që ilaçi Remdesivir të mos përdoret për të trajtuar pacientët me COVID-19


[ad_1] Remdesivir, një ilaç ky i Gilead s’ rekomandohet për pacientët e shtruar në spital me COVID-19, pavarësisht se sa janë të sëmurë, pasi s’ ka prova se përmirëson mundësinë e mbijetesës ose zvogëlon nevojën për ventilim, tha një panel i Organizatës Botërore të Shëndetësisë të premten. “Paneli … zbuloi një mungesë të provave se […]

Paralajmërimi i OBSh: Remdeziviri të mos përdoret kundër COVID-19


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rekomanduar që të mos përdoret ilaçi remdezivir për trajtimin e pacientëve me COVID-19, pasi s’ ka prova se ky ilaç përmirëson gjendjen e të sëmurit me koronavirus. “Paneli zbuloi një mungesë të provave se remdesivir përmirësoi rezultatet që kanë rëndësi për pacientët të tilla si zvogëlimi i mundësisë së […]

World Health Organization Rejects Antiviral Drug Remdesivir as Covid-19 Treatment


[ad_1] The World Health Organization on Thursday recommended against using the antiviral remdesivir, a drug that had generated intense interest as a treatment for Covid-19. An expert panel “concluded that remdesivir has no meaningful effect on mortality or on other important outcomes for patients, such as the need for mechanical ventilation or time to clinical […]

W.H.O. Rejects Antiviral Drug Remdesivir as a Covid Treatment


[ad_1] The World Health Organization on Thursday recommended against using the antiviral remdesivir, a drug that had generated intense interest as a treatment for Covid-19. An expert panel “concluded that remdesivir has no meaningful effect on mortality or on other important outcomes for patients, such as the need for mechanical ventilation or time to clinical […]

WHO Guideline Development Group advises against use of remdesivir for COVID-19


[ad_1] 3D print of a spike protein of SARS-CoV-2, the virus that causes COVID-19–in front of a 3D print of a SARS-CoV-2 virus particle. The spike protein (foreground) enables the virus to enter and infect human cells. On the virus model, the virus surface (blue) is covered with spike proteins (red) that enable the virus […]

Remdesivir unterdrückt Coronavirus-Infektion im „Minidarm“


[ad_1] Zu Beginn der Pandemie galt COVID-19 als reine Atemwegserkrankung mit Symptomen von Husten bis zur Lungenentzündung. Doch mittlerweile sind ganz andere Krankheitszeichen bekannt, darunter Übelkeit und Durchfall. Solche Auswirkungen auf den Magen-Darmtrakt weisen sogar auf einen schweren Verlauf hin. Molekulare Einblicke in den Infektionsvorgang mit SARS-CoV-2 im Darmmodell gibt eine Studie, die gerade in […]

Ministria e Shëndetësisë mori nga Japonia mbi 12 mijë tableta “Favipiravir” për pacientët me COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka marrë nga Japonia 12.200 tableta të ilaçit “Favipiravir” për trajtimin e pacientëve me COVID-19, pasi që ky bar ka treguar efekt të mirë te pacientët e infektuar me coronavirus. Aktualisht Klinika Infektive në QKUK është e furnizuar me “Favipiravir” por jo edhe me “Remdesivir”. “Favipiravir” dhe “Remdesivir” janë duke u […]

Zemaj flet për ilaçet për të cilat qytetarët po paguajnë deri në 2 mijë euro


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, në intervistën përballë Jeta Xharrës, ka komentuar mungesën e barit Remdesivir që përdoret për trajtimin e COVID-19. Një ampulë e këtij bari shitet deri në 200 euro copa. Ministri Zemaj tha se ky bar s’ ka qenë pjesë e listës së barnave thelbësore. Sipas tij, janë në procedurë të […]

Në Prishtinë lulëzon biznesi me ilaçet për coronavirus, çmimet deri në 2 mijë euro


[ad_1] Remdesivir është njëri nga ilaçet që përdoret për trajtimin e COVID-19 i cili është duke u shitur me çmime të larta në barnatoret e Prishtinës. Dy drejtorë të shëndetësisë nga Peja e Gjilani kishin denoncuar në Jeta në Komunë për çmimet e larta të barit në barnatoret e vendit ndërsa Ministria e Shëndetësisë akoma […]

Në Prishtinë lulëzon biznesi me ilaqet për coronavirus, çmimet deri në 2 mijë euro


[ad_1] Remdesivir është njëri nga ilaqet që përdoret për trajtimin e COVID-19 i cili është duke u shitur me çmime të larta në barnatoret e Prishtinës. Dy drejtorë të shëndetësisë nga Peja e Gjiani kishin denoncuar në Jeta në Komunë për çmimet e larta të barit në barnatoret e vendit ndërsa Ministria e Shëndetësisë akoma […]

Në Prishtinë lulëzon biznesi me ilaqet e Coronavirus, cmimet deri ne 2 mijë Euro


[ad_1] Remdesivir është njëri nga ilaqet që përdoret për trajtimin e COVID-19 i cili është duke u shitur me cmime të larta në barnatoret e Prishtinës. Dy drejtor të shëndetësisë nga Peja e Gjiani kishin denoncuar në Jeta në Komunë për cmimet e larta të barit në barnatoret e vendit ndërsa Ministria e Shëndetësisë akoma […]

Kosova akoma s’ ka aplikuar për vaksinë për COVID-19


[ad_1] Kosova akoma s’ ka ndërrmarrë hapa për të rezervuar vaksinat kundër Covid 19. Disa ditë më parë shefi i Pfizer, Albert Bourla,bëri publik lajmin se vaksina ka treguar 99% efekt të mirë tek pacientët e infektuar me coronavirus. Rendi botëror kërkon që shtetet të aplikojnë dhe rezervojnë vaksinat mirëpo Kosova akoma s’ ka aplikuar […]

Treatments for people with early COVID-19 infection is an urgent research focus


[ad_1] Colorized scanning electron micrograph of a cell heavily infected with SARS-CoV-2 virus particles (yellow), isolated from a patient sample. Credit: NIAID COVID-19 treatments for people with early infection are needed urgently, according to a JAMA Viewpoint article by National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) Director Anthony S. Fauci, M.D., and colleagues. Treating […]

Ilaqi i shtrenjtë i COVID duhet të blihet nga familjarët, në spitale s’ ka furnizime


[ad_1] Në qoftë se kalon pranë Klinikës Infektive në QKUK dhe bisedon me familjarët e pacientëve të cilët gjenden brenda mureve të kësaj klinike do të dëgjosh rrëfime të ndryshme.Përveç hallit se si është gjendja e familjarëve ata do të rrëfejnë edhe probleme të tjera bazike, siç janë problemet me mungesën e barnave. Ilaqi Remdesivirë […]

Doctors may be better equipped to handle latest virus surge


[ad_1] In this Nov. 9, 2020, file photo, instructions to perform a COVID-19 virus self-test are displayed for drivers at Dodger Stadium, with the capacity to test 6,000 a day in Los Angeles. The latest surge in U.S. coronavirus cases appears to be larger and more widespread than the two previous ones, and it is […]

Coronavirus kann im Labor Herzzellen infizieren


[ad_1] Herzmuskelzellen können in Labormodellen durch das Coronavirus infiziert werden, fand ein Team aus mehreren Arbeitsgruppen des Deutschen Zentrums für Herz-Kreislauf-Forschung (DZHK) heraus. Das Virus verwendet aber einen etwas anderen Mechanismus als bei Lungenzellen. Sollte sich eine direkte Infektion des Herzens auch im menschlichen Körper nachweisen lassen, hätten die Forscher schon einen Wirkstoffkandidaten parat. SARS-CoV-2 […]

QKUK në pritje për furnizim me ilaçin Remdesivirë


[ad_1] Pandemia e COVID-19 ka prekur rreth 50 milionë qytetarë në gjithë globin, ndërsa mbi 1 milion kanë humbur jetën si pasojë e kësaj pandemie, shumë vende nëpër botë janë izoluar në mënyrë që të parandalohet përhapja e COVID-19, sëmundje ngjitëse e cila transmetohet nga njëri tek tjetri me anë të spërklave dhe prekjeve. Pandemia […]

Amount of COVID viral RNA detected at hospital admission predicts how patients will aspak


[ad_1] High viral load is predictor of illness outcome in patients with COVID-19 admitted with pneumonia. Credit: American Thoracic Society A new study published online in the Annals of the American Thoracic Society examines whether the amount of RNA, or genomic load, of SARS-CoV-2 detected in swab tests of patients being admitted to the hospital […]

Gilead’s Covid-19 Drug is Mediocre. It Will Be a Blockbuster Anyway.


[ad_1] The United States reached a milestone, of sorts, when last week the Food and Drug Administration approved the first treatment for Covid-19. The drug is called Veklury, although most people know it by its scientific name, remdesivir. On Wednesday, its manufacturer, Gilead Sciences, said that remdesivir, which has been authorized for emergency use since […]

Infektologu Sadiku: Ministria s’ i ka siguruar akoma disa ilaçe që përdoren për trajtimin e COVID-19


[ad_1] Infektologu Izet Sadiku ka thënë se Ministria e Shëndetësisë akoma s’ i ka siguruar disa ilaçe që përdorën për trajtimin e COVID-19. Ai tutje ka shtuar se njërin nga ilaçet e kanë siguruar si donacion nga Qeveria e Japonisë. Sipas tij, ilaçi remdesivir pritet që të vije brenda javës. “Remdesiviri gjendet në tregun e […]

U.S. daily COVID case count nears record for pandemic


[ad_1] by Robin Foster and E.j. Mundell, Healthday Reporters (HealthDay)—The United States on Thursday recorded its second highest daily total of new coronavirus cases since the pandemic began, with 75,000 new infections, while eight states broke single-day records of new cases. Also on Thursday, the antiviral medicine remdesivir became the first drug to gain U.S. […]

US Food and Drug Administration approves antiviral remdesivir to treat Covid-19


[ad_1] Issued on: 23/10/2020 – 07:34 The US Food and Drug Administration (FDA) on Thursday approved Gilead Sciences, Inc’s antiviral drug remdesivir for treating patients hospitalised with Covid-19, making it the first and only drug approved for the disease in the United States. Remdesivir, given intravenously, was one of the drugs used to treat US President Donald Trump […]

F.D.A. Approves Remdesivir as First Drug to Treat Covid-19


[ad_1] The Food and Drug Administration said on Thursday that it had formally approved remdesivir as the first drug to treat Covid-19, a move that indicated the government’s confidence in its safe and effective use for hospitalized patients. The F.D.A. said the drug had been approved for adults and pediatric patients 12 years of age […]

Antibody Treatments, Though Promising, Will Be in Short Supply


[ad_1] Nearly two weeks ago, President Trump told Americans that they would soon be getting an antibody treatment that he had promoted, without evidence, as a “cure” for the coronavirus. This weekend, as the country braced for another major wave of coronavirus infections, Mr. Trump’s health secretary promised such therapies were just around the corner. […]

Remdesiviri jep efekte kundër COVID-19, por s’ është magjik


[ad_1] Ilaçi Remdesivir ul disi numrin e vdekjeve dhe kohëzgjatjen e sëmundjes pas infektimit me Corona, por s’ është ai ilaçi magjik, siç pritej. Një studim i fundit i OBSH konfirmon rezultatet e mëparshme lidhur me ilaçin. Menjëherë pas bërjes publike të rasteve të para me virusin Corona në Kinë, ilaçi Remdesivir u vu në […]

Wie gefährlich wird COVID-19 im Winter?


[ad_1] In einer virtuellen Pressekonferenz gaben Prof. Dr. Uwe Janssens, Präsident der Deutschen Interdisziplinären Vereinigung für Intensiv- und Notfallmedizin (DIVI) und Chefarzt/Sektionsleiter Intensivmedizin, St.-Antonius-Hospital, Eschweiler, Prof. Dr. Clemens Wendtner, Chefarzt der Infektiologie und Tropenmedizin sowie Leiter der dortigen Spezialeinheit für hochansteckende lebensbedrohliche Infektionen, Klinik Schwabing, München, und Prof. Dr. Reinhard Busse Leiter des Fachgebiets Management […]

Ernüchternde WHO-Ergebnisse zu potenziellen Corona-Medikamenten


[ad_1] Remdesivir war das erste in Europa zugelassene Corona-Medikament. Einer neuen WHO-Studie zufolge soll es aber wenig helfen. Der Hersteller wehrt sich. Mehrere in weltweiten Testreihen überprüfte, potenzielle Corona-Medikamente haben nach Angaben der Weltgesundheitsorganisation (WHO) wenig oder keinen Nutzen gezeigt. Das geht aus Daten der von der WHO koordinierten Solidaritätsstudie hervor, die bislang aber nicht […]

Researchers find existing medications may fight coronavirus infection


[ad_1] Image of the ultrastructural morphology exhibited by the 2019 Novel Coronavirus (2019-nCoV). Credit: CDC University of New Mexico researchers who combed through a “library” of previously approved drugs believe they have identified a medication with the potential to help speed a patient’s recovery from SARS-CoV-2 infection. “The gist of it is we think we […]

Fastest-ever growth in global virus cases as US tops 8 million


[ad_1] Credit: CC0 Public Domain Coronavirus cases in the United States topped eight million Friday as the world saw the highest-ever number reported in a single day, while European countries tightened measures to control the pandemic’s spread. The running US case tally from Johns Hopkins University is the highest in the world, followed by India […]

Remdesivir has ‘little or no effect’ on Covid-19 mortality: WHO study


[ad_1] The antiviral drug remdesivir, considered one of the most promising Covid-19 treatments, turns out to do little to prevent deaths from the disease, according to a WHO-backed study. Remdesivir, which was part of the experimental cocktail given to US President Donald Trump when he caught the new coronavirus last month, was one of several […]

Remdesiviri është pak, ose aspak efektiv në trajtimin e COVID-19


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se ilaçet remdesivir, hidroksiklorinë, lopinavir/ritonavir dhe produktet e interferonit kanë pak ose aspak rezultate në luftimin e sëmundjes COVID-19, që e shkakton koronavirusi i ri. Një studim për këto ilaçe u zhvillua në më shumë se 30 vende. Studimi u bazua në efektet e terapisë në vdekshmërinë e […]

Një studim i madh global zbulon se ilaçi Remdesivir s’ ndihmon pacientët me COVID-19


[ad_1] Në një studim të përshkruar si përfundimtar dhe zhgënjyes, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se ilaçi antiviral remdesivir ka “pak ose aspak efekt mbi vdekshmërinë” për pacientët e shtruar në spital me coronavirus. Madje, siç thuhet më tej, ai s’ duket se i ndihmon as pacientët të shërohen më shpejt, shkruan CNN, përcjell Telegrafi. […]

Remdesivir Fails to Prevent Covid-19 Deaths in Huge Trial


[ad_1] Remdesivir, the only antiviral drug authorized for treatment of Covid-19 in the United States, fails to prevent deaths among patients, according to a study of more than 11,000 people in 30 countries sponsored by the World Health Organization. The data, which were posted online on Thursday, have not yet been peer-reviewed or published in […]

Possible safety issue spurs pause of COVID-19 antibody study


[ad_1] by Marilynn Marchione and Linda A. Johnson Independent monitors have paused enrollment in a study testing the COVID-19 antiviral drug remdesivir plus an experimental antibody therapy being developed by Eli Lilly that’s similar to a treatment President Donald Trump recently received. Lilly confirmed Tuesday that the study had been paused “out of an abundance […]

NIH launches trial of antibody drugs against COVID-19


[ad_1] (HealthDay)—A study to assess whether certain approved or experimental drugs are effective against COVID-19 and warrant testing in large clinical trials has been launched by the U.S. National Institutes of Health (NIH). The research will largely focus on monoclonal antibody medications. These types of drugs garnered headlines last week as President Donald Trump credited […]

First reported UK case of sudden permanent hearing loss linked to COVID-19


[ad_1] Credit: CC0 Public Domain Although uncommon, sudden permanent hearing loss seems to be linked to COVID-19 infection in some people, warn doctors, reporting the first UK case in the journal BMJ Case Reports. Awareness of this possible side effect is important, because a prompt course of steroid treatment can reverse this disabling condition, they […]

Eli Lilly’s Antibody Trial Is Paused Over Potential Safety Concern


[ad_1] A government-sponsored clinical trial that is testing an antibody treatment for Covid-19 developed by the drugmaker Eli Lilly has been paused because of a “potential safety concern,” according to emails that government officials sent on Tuesday to researchers at testing sites. The company confirmed the pause. The news comes just a day after Johnson […]

Lufta kundër koronavirusit – Turqia krijon ilaçin e saj


[ad_1] Teksa bota kërkon zgjidhje kundër Covid 19 dhe një prej medikamenteve më efikase kundër tij për momentin konsiderohet Remdesivir, Turqia po përpiqet të prodhojë një ilaç të sajin kundër sëmundjes. Kompania farmaceutike turke që po merret me krijimin e tij tha se pret që brenda tre muajsh, të përfundojë fazat 2 dhe 3 te […]

Trump’s Testimonial Is a Double-Edged Sword for Regeneron


[ad_1] When President Trump promoted an experimental drug as a “cure” for Covid-19 in a video on Wednesday, it might have seemed that he was at it again: touting a questionable fix for a deadly pandemic, not unlike his earlier enthusiasm for the malaria drug hydroxychloroquine or even, at one point, disinfectant. But the treatment […]

Trump’s Covid Treatments Were Tested in Cells Derived From Fetal Tissue


[ad_1] When the Trump administration suspended federal funding in 2019 for most new scientific research projects involving fetal tissue derived from abortions, officials argued that whatever the scientific benefits, there was a pressing moral imperative to find alternative research methods. “Promoting the dignity of human life from conception to natural death is one of the […]

Intensiv- und Notfallmediziner: Steigende Infektionszahlen differenziert und nach Altersgruppen betrachten


[ad_1] Vor dem Hintergrund der aktuell steigenden COVID-19-Infektionszahlen empfiehlt die Deutsche Gesellschaft für Internistische Intensivmedizin und Notfallmedizin (DGIIN) eine differenzierte Betrachtung des Infektionsgeschehens. „Damit es nicht zu Überlastungen in der medizinischen Versorgung kommt, ist die Auslastung der Intensivbetten in den nächsten Monaten ein entscheidender Faktor“, verdeutlicht Prof. Christian Karagiannidis, kommender Präsident der DGIIN. „Die Zahl […]

More White House aides test positive as Trump falsely compares Covid and flu deaths


[ad_1] President Donald Trump, said to be making progress in his recovery from Covid-19, tweeted his eagerness to return to the campaign trail Tuesday even as the outbreak that has killed more than 210,000 Americans reached ever more widely into the upper echelons of the US government. As Trump convalesced out of sight in the […]

How Much Would Trump’s Coronavirus Treatment Cost Most Americans?


[ad_1] The New York Times is investigating the costs associated with testing and treatment for the coronavirus and how the pandemic is changing health care in America. You can read more about the project and submit your medical bills here. President Trump spent three days in the hospital. He arrived and left by helicopter. And […]

Battered by 1st wave, Madrid hospital staff blench at 2nd


[ad_1] Healthcare workers assist a COVID-19 patient at one of the intensive care units (ICU) at the University Hospital of Torrejon in Torrejon de Ardoz, Spain, Tuesday, Oct. 6, 2020. Hospitals and their workers have been stretched to their limits again in Madrid, Europe’s darkest spot in the second wave of the pandemic and where […]

Trump Says He’s Beaten Covid-19. Doctors Aren’t So Sure.


[ad_1] Standing on the steps of Walter Reed National Military Medical Center on Monday, with a phalanx of white-coated doctors behind him, the White House physician, Dr. Sean P. Conley, ticked off President Trump’s encouraging vital signs: no fever, only slightly elevated blood pressure and a blood oxygen level in the healthy range. “He’s back,” […]

Infektimi i presidentit risjell në vëmendje rrezikun nga COVID-19 për të moshuarit


[ad_1] Presidenti Donald Trump bëri një rikthim dramatik në Shtëpinë e Bardhë dje pas daljes nga spitali ushtarak ku u trajtua në mënyrë intensive pas infektimit me COVID-19. Sëmundja e tij, vuri sërish në fokus ndikimin që ka coronavirusi tek pacientpët e moshuar. akoma s’ është plotësisht e qartë shkalla e përhapjes së koronavirusit në […]

A Timeline of Trump’s Symptoms and Treatments


[ad_1] President Trump returned to the White House on Monday evening, walking up the steps of the South Portico and removing his mask to pose for photos, after three days of hospitalization for Covid-19. President Trump’s physician, Dr. Sean P. Conley, said earlier Monday that the president’s health had improved after three days of treatment […]

Trump pritet të dalë nga spitali, thotë Shtëpia e Bardhë


[ad_1] Gjendja e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, vazhdoi të pëmirësohet gjatë natës dhe Shtëpia e Bardhë është optimiste se ai do të dalë nga spitali, ku po trajtohet për sëmundjen COVID-19, gjatë ditës së sotme. Shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows, tha në një intervistë për Fox News se […]

Trump is taking the latest in COVID-19 treatments – here’s what doctors know works against the virus


[ad_1] Credit: Pixabay/CC0 Public Domain With 74-year-old President Trump and 50-year-old first lady Melania Trump testing positive for the coronavirus, what are the best proven treatments for them and other patients? We are both physician–scientists at the University of Virginia. We care for COVID-19 patients and conduct research to find better ways to diagnose and […]

Trump’s Treatment Suggests Severe Covid-19, Medical Experts Say


[ad_1] Using multiple drugs at once could have an impact on their effectiveness, and it increases the risk of harmful drug interactions, said Dr. McGinn. “You’re giving remdesivir, you’re giving dexamethasone, and you’re giving monoclonal antibodies,” he said, referring to the experimental treatment by Regeneron. “No one’s ever done that, not to mention famotidine and […]

Trump thotë se ndihet “shumë më mirë” dhe “do të kthehet së shpejti”


[ad_1] Presidenti i Shteteve të Bashkura, Donald Trump, i cili po trajtohet për sëmundjen COVID-19 në një spital ushtarak pranë Uashingtonit, tha se ndihet “shumë më mirë” dhe se shpreson se “do të kthehet së shpejti”, për të përfunduar fushatën, përpara zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit. Në një video 4-minutëshe të publikuar të shtunën në […]

Trump faces ‘real test’ in next few days, offers rosier assessment in video message


[ad_1] President Donald Trump went through a “very concerning” period Friday and faces a “critical” next two days in his fight against COVID-19 at a military hospital, his chief of staff said Saturday – in contrast to a rosier assessment moments earlier by Trump doctors, who took pains not to reveal the president had received […]

Trump’s Covid Treatments Suggest a Serious Condition


[ad_1] President Trump will stay at Walter Reed military hospital for an indefinite number of days, his doctor said on Saturday, undergoing a five-day antiviral drug regimen for Covid-19 that indicated his condition might be more serious than had been publicly disclosed. On Thursday, he received another therapy that is still in early phases of […]

White House doctor says Trump doing ‘very well’ at hospital after Covid-19 diagnosis


[ad_1] Issued on: 03/10/2020 – 18:32 U.S. President Donald Trump was “doing very well” and is fever-free at a military hospital on Saturday a day after he tested positive for COVID-19, the president’s doctor said. But a person familiar with the situation said some of Trump‘s vital signs over the last 24 hours were very […]

Trump hospitalized for COVID treatment, campaign grounded


[ad_1] Credit: CC0 Public Domain President Donald Trump was hospitalized Friday and given an experimental COVID-19 treatment, but said he was “well,” following bombshell news he had contracted the virus, knocking him off the campaign trail a month from the US election. After having not been seen in public since the shock announcement, the president […]

74 and Overweight, Trump Faces Extra Risks From ‘a Very Sneaky Virus’


[ad_1] WASHINGTON — President Trump, like many men in their 70s, has mild heart disease. He takes a statin drug to treat high cholesterol and aspirin to prevent heart attacks. And at 244 pounds in a health summary released in June, he has crossed the line into obesity. All of that, experts say, puts him […]

Trump po trajtohet me remdesivir


[ad_1] Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, në orët e vona të së premtes është dërguar në spital me helikopter, akoma pa u bërë 24 orë prej se ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Donald Trump ka publikuar në Twitter për herë të dytë që nga hyrja në spital, duke thënë se ai mendon se gjërat “po […]

EU regulator starts safety review of coronavirus drug


[ad_1] This April 30, 2020, file photo shows Gilead Sciences headquarters in Foster City, Calif. The European Medicines Agency says it has started a safety review after some patients taking the coronavirus drug remdesivir reported serious kidney problems. In a statement on Friday, Oct. 2, 2020, the EU regulator said it isn’t clear whether remdesivir […]

Will President Trump Get Antibody Treatments for Covid-19?


[ad_1] The news that President Trump and the first lady, Melania Trump, have tested positive for the coronavirus has raised the question of whether they will be treated with experimental drugs for Covid-19. There are no approved treatments for Covid-19, but two of the most promising candidates, antibody treatments developed by Eli Lilly and Regeneron, […]

Trump Has the Coronavirus. What Risks Does He Face?


[ad_1] President Trump’s announcement on Friday that he had tested positive for the coronavirus has raised many questions about what the infection could mean for the health of America’s top leader. In a statement, the president’s physician said Mr. Trump, who is 74, was “well” but did not say whether he was experiencing symptoms. He […]

Nearly 1M who died of COVID-19 also illuminated treatment


[ad_1] This March 2020 photo provided by the family shows Ming Wang in Sydney, Australia. The 71-year-old was sickened in March on a cruise from Australia with his wife, a break after decades of running the family’s Chinese restaurant in Papillion, Neb. In the 74 days he was hospitalized, doctors desperately tried various experimental approaches, […]

Global North is not testing Covid-19 vaccine in Africa


[ad_1] Since early September, social media users across Africa have been sharing posts showing a medication called Covifor with a label in English that says “not for distribution in the United States, Canada and the European Union”. Many have claimed that this label is proof that the Global North is testing vaccines against Covid-19 in […]

Sanofi and GSK to provide 72 million vaccine doses to Canada


[ad_1] Credit: Pixabay/CC0 Public Domain French pharmaceutical firm Sanofi and Britain’s GSK have promised up to 72 million doses of their COVID-19 vaccine candidate to the Canadian government, which has already signed similar agreements with several American companies. The two groups, which plan to seek regulatory approval for the vaccine in the first half of […]

Miratohet licencimi i importit të tre barnave për COVID-19


[ad_1] Nga sot, barnat që përdoren për trajtimin e pacientëve me COVID-19 do të importohen pa autorizim të marketingut për produktet. Ministria e ka aprovuar këtë propozim të Agjencisë së Kosovës për Produkte dhe Pajisje Medicinale (AKPPM) në mënyrë që të shpejtohet qasja në këto barna të parapara në udhërrëfyesin klinik mbi menaxhimin dhe trajtimin […]