Kosovarët paguajnë rreth 10 milionë euro barna më shtrenjtë sesa vendet e rajonit


[ad_1] Kosova s’ ka ligj i cili përcakton çmimet e barnave. Nga Oda e Farmacistëve të Kosovës kanë thënë se barnat në vend shiten për 10 milionë euro në vit më shtrenjtë sesa në vendet e rajonit. në këtë kohë për dy dekada, në Kosovë s’ ka çmim të unifikuar të barnave. Në fuqi ka […]

Tahiri paralajmëron kafiteritë: S’do të lejohet të zihen sheshet dhe trotuaret


[ad_1] Drejtori i Inspekcionit në komunën e Prishtinës Adonis Tahiri, në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se janë inspektuar të gjitha lokalet që janë në sheshin e kryeqytetit dhe në udhët përreth sheshit të cilët kanë filluar që tavolinat dhe karriget t’i vendosin në trotuare. Tutje, ai paralajmëruar se do të ketë aksion […]

Debati në Bundestag: Largimi i mjekëve nga Kosova e ka çuar shëndetësinë në një gjendje alarmante


Partia Alternativa për Gjermaninë kërkon anulimin e Rregullores së Ballkanit Perëndimor për shkak të pandemisë. Por kjo kundërshtohet nga shumica. Partia djathtiste në Bundestag, Alternativa për Gjermaninë, AfD, ka kërkuar të mërkurën me anë të një mocioni në parlamentin gjerman anulimin e Rregullores së Ballkanit Perëndimor. Argumenti kryesor është kriza ekonomike dhe papunësia e shkaktuar […]

Mbi 904 persona morën statusin e viktimës së dhunës seksuale


[ad_1] Komisioni qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë luftës së fundit në Kosovë, deri tash ka pranuar mbi 1,389 aplikacione për pension, ku 50 për qind e lëndëve janë trajtuar mbi tri herë. Kryetarja e këtij komisionit, Minire Begaj-Balaj, tha se prej aplikacioneve që kanë pranuar, 31 janë burra […]

Kërkohen ndëshkime financiare për deputetët që s’ votojnë kur janë në seancë


[ad_1] Kuvendi i Kosovës këtë legjislaturë po vazhdon të ballafaqohet me mungesë të kuorumit për votimin e ligjeve dhe rezolutave të shumta. Mosmarrja pjesë në votim të deputetëve të Kuvendit të Kosovës, është shndërruar në praktikë për këtë legjislaturë, e që ka ndikuar të grumbullohen pika të rendit të ditës që nga muaji gusht. Organizatat […]

Përveç Blinken si Sekretar Shteti, këta janë katër të emëruarit e tjerë në Aministratën Biden


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden pritet të emërojë të martën anëtarët e parë të kabinetit të tij, që sipas njoftimeve përfshijnë ish-zëvendës sekretarin e shtetit Antony Blinken në krye të Departamentit të Shtetit. Zoti Blinken ka lidhje të ngushta me Presidentin e zgjedhur Biden. Ai ka shërbyer në role të nivelit të lartë […]

Protestohet kundër shuarjes së divizionit të të pagjeturve në IML


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSSHK) dhe Sindikata e Shërbimit Civil të Kosovës po kundërshtojnë Rregullimin e Brendshëm të Organizimit dhe Sistematizimit që parasheh shuarjen e divizionin i cili është marrë me personat e pagjetur së bashku me dy sektorët, atë për identifikim dhe sektori për marrëdhënie me familjarët e personave të […]

Gjermania ndryshon ligjin për mbrojtjen nga infektimet


[ad_1] Bundestagu dhe Këshilli Federal duan të vendosin mbi bazë më të sigurtë ligjore masat që merren në kuadër të pandemisë. Projektligji është i kontestuar. Kundërshtarët e politikës së Coronës kanë paralajmëruar protesta. Bundestagu këshillohet këtë të mërkurë për të marrë një vendim mbi reformën e ligjit të mbrojtjes nga pandemitë. Me rregulloret e reja […]

Program i Ri Kombëtar për Kontrollin e Salmonelës te Shpendët


[ad_1] Ministria e Bujqësisë miratoi rregulloren për nisjen e hartimit të një programit të ri kombëtar të kontrollit të salmonelës te pulat, gjelat e detit dhe derrat. Programi i ri do të përfshijë për kontroll fazat e zinxhirit ushqimor që nga prodhimi i ushqimit për kafshë, prodhimet primare me origjinë nga kafshët deri te produktet […]

Ministria e Bujqësisë vonoi pagesat ndaj fermerëve, obligimet kalojnë 8 milionë euro


[ad_1] Raporti i Auditorit për dikasterin qeveritar të bujqësisë në Kosovë, bën të ditur se Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, vitin 2019 e përmbylli me 8,232,624 euro obligime, ku 98 për qind e këtyre mjeteve janë obligime ndaj fermerëve të cilat janë bartur për tu paguar në vitin 2020. Arsyeja e mos shlyerjes […]

Pse mediat në SHBA shpallin fituesin e zgjedhjeve?


[ad_1] Pesëdhjetenjë zgjedhje të ndryshme – një në secilin shtet dhe një tjetër në Uashington DC. Secili shtet me rregulla dhe rregullore të ndryshme dhe pa një komision zgjedhor kombëtar për t’i treguar botës se kush fiton. Atëherë, si mund të përcaktohet shpejt dhe saktë se kush fiton postin më të lartë në Shtetet e […]

Ndryshimi i politikave amerikane të imigracionit


[ad_1] Administrata e ardhshme e Presidentit të zgjedhur Joe Biden mund të ndryshojë me shpejtësi një varg politikash të emigracionit të Presidentit Donald Trump, shumë prej të cilave mbeten ndër iniciativat më të debatueshme të administratës së tij. Zoti Biden mund të shfuqizojë shumë udhëzime duke përdorur të njëjtin mekanizëm që presidenti Trump përdori për […]

Mjekët e papunë paralajmërojnë protestë për të premten: s’ u realizua premtimi për punësim


[ad_1] Specialistët e papunë në Kosovë kanë paralajmëruar një protestë për të premten, për të shprehur pakënaqësitë e tyre për mos mbajtjen e premtimit për punësim. Një përfaqësues i mjekëve i cili ka dashur të mbetet anonim, ka deklaruar se janë duke organizuar një protestë të premten para Ministrisë së Shëndetësisë. “Na kanë premtu që […]

Të afërmet e rektorit punësohen në Universitetin e Pejës, studentët e denoncojnë


[ad_1] Një kallëzim penal i dorëzuar nga një grup studentësh në Pejë e denoncon rektorin e Pejës për disa shkelje përfshirë për punësimin e disa familjareve të tij në këtë universitet. Mbesa, e afërmja e bashkëshortes dhe e fejuara e djalit të rektorit Fadil Millaku, punojnë në këtë universitet. Rektori ka mohuar ndikimin për të […]

Ka shpallur kundërligjshëm tri pozita në konkursin për Zëvendësdrejtor


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami ka thënë se ish-drejtori i Agjencisë Tatimore të Kosovës, Ilir Murtezaj ka shpallur kundërligjshëm tri pozita në një konkurs të brendshëm, për Zëvendësdrejtor. Bajrami në Komisionin për Buxhet dhe Transfere lidhur me shkarkimin e Ilir Murtezaj nga pozita e drejtorit të ATK-së tha se shkelja ligjore e tij është […]

Muhaxheri: Ne e shpëtuam “Ambientin” nga falimentimi


[ad_1] Kryesuesi i Bordit të Ndërmarrjes Publike “Ambienti”, Arton Muhaxheri para asamblistëve pejan ka theksuar se ka shpëtuar këtë kompani nga falimentimi. Fjalimini plotë: Sot jam ketu para jush ne cilesin e kryesuesit te Bordit te Ndermarrjes Publike Lokale “Ambienti” per ta paraqitur raportin Janar-Shtator 2020 por ne nderkohe e kemi shperndare edhe raportin e […]

Ish-zyrtari amerikan thotë se ishte autori ‘anonim’ i artikullit anti-Trump


[ad_1] Një ish-zyrtar i administratës Trump, i cili shkroi një artikull-opinion shumë kritik ndaj presidentit dhe më pas botoi një libër nën emrin letrar “Anonim” e zbuloi identitetin të mërkurën. Ai quhet Miles Taylor dhe ka qenë shefi i stafit në Departamentin e Sigurisë Kombëtare. Zoti Taylor doli publikisht me akuzat e tij gjashtë ditë […]

Ish-zyrtari amerikan thotë se ishte autori “anonim” i artikullit anti-Trump


[ad_1] Një ish-zyrtar i administratës Trump, i cili shkroi një artikull-opinion shumë kritik ndaj presidentit dhe më pas botoi një libër nën emrin letrar “Anonim” e zbuloi identitetin të mërkurën. Ai quhet Miles Taylor dhe ka qenë shefi i stafit në Departamentin e Sigurisë Kombëtare. Zoti Taylor doli publikisht me akuzat e tij gjashtë ditë […]

Paqartësitë ligjore, aktorët me përvojë mbeten jashtë konkursit


[ad_1] Aktorët kosovarë janë duke u përballur me probleme për shkak të paqartësive ligjore të cilat rregullojnë funksionimin e skenën teatrore në vend.  Mosdefinimet e sakta ligjore për çështje të caktuara po i dëmtojnë aktorët edhe atëherë kur ata kanë një përvojë në skenat kosovare. Një prej tyre është edhe çështja e njohjes së përvojës […]

Kështu funksionon “kredia hallall” në Kosovë


[ad_1] Në Kosovë janë dy institucione financiare që aplikojnë rregullat islame të bankimit, mirëpo nga hulumtimi del se ka paqartësi rreth funksionimit të tyre; mungon baza ligjore e mjaftueshme dhe s’ dihet shumë sesi realizojnë fitim pa e përdorur interesin. “Kredi pa kamatë”, kjo është motoja e disa prej institucioneve mikrofinanciare në Kosovë që përdorin […]

Procesi i vetingut ka qenë puro politik


[ad_1] Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka folur për të gjitha të arriturat e ministrisë që ai udhëheq, brenda 100 ditëve, ku ka theksuar se kanë procesuar dhe janë duke punuar në 17 ligje, 7 rregullore dhe shumë udhëzime administrative. “Gjatë këtyre 100 ditëve, kemi procesuar dhe jemi duke punuar në 17 ligje, 7 rregullore […]

Ligji i ri, shpjegohet rregullorja në Gjermani për kualifikimin e gjuhës dhe eksperiencat e punës


[ad_1] Kur ke një kualifikim të barasvlershëm me kualifikimin përkatës gjerman dhe ke njohuri gjuhe, minimumi A2, ambasada është e detyruar të të japë vizë brenda 14 ditësh E Premte, 9 Tetor 2020 – 12:40 albinfo.ch Keystone – @acalmelor Gjermania do ta zgjasë edhe me tre vjet të tjera Rregulloren e Ballkanit Perëndimor. Për të […]

Pikëpamjet “shkencore” mbi ngacmimin seksual në Kosovë (dhe, pse kjo ka rëndësi)


[ad_1] Marrë parasysh historinë bashkëkohore të sistemit të arsimit të lartë të Kosovës, mbase s’ është për t’u habitur që një punim me bashkëautor një profesor universitar pretendon se një nga shkaqet kryesore të ngacmimit seksual janë veshja provokuese e grave, mirëpo, gjithsesi, ky konstatim mbetet plotësisht i papranueshëm. Fjalia hyrëse e këtij punimi të […]

Kosova dhe Shqipëria premtojnë ndarjen e çmimeve të përbashkëta vjetore në kinematografi


[ad_1] Kosova dhe Shqipëria kanë rënë dakord që të ndajnë çdo vit çmime të përbashkëta kombëtare në fushën e kinematografisë. Qendra Kinematografike e Kosovës me anë të një njoftimi ka bërë të ditur se sot në Tiranë, në mbledhjen e të dy qeverive, ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe ministrja e Kulturës […]

Kuvendi komunal i Lipjanit miraton rregullore për menaxhimin e mbeturinave


[ad_1] Kuvendi Komunal i Lipjanit ka zhvilluar sot punimet e mbledhjes së 37-të, mbledhje në të cilën u aprovuan pika e rendit të ditës të cilat ishin propozuar për shqyrtim gjatë kësaj seance. Sipas njoftimit të Komunës së Lipjanit, në këtë mbledhje është prezantuar raporti gjashtëmujor i punës së zyrës së kryetarit edhe shqyrtimi-diskutimit i […]

Dosja FinCen hedh dritë mbi rrjedhjen e parave të fshehura në Rusinë e Putinit


[ad_1] Në verën e vitit 2015, dega e britanike e Barclays në Nju Jork lajmëroi si të dyshimtë një transferim prej 1 milion dollarësh te ish-nënkryetari i Bashkisë së Moskës, Iosif Ordzhonikidze për “shërbime këshillimi”. Transferimi u bë nga një kompani e quajtur BEM Global Corp., e cila kontrollohet nga biznesmeni që merret me pasuri […]

Çmimet e barnave në Kosovë, më të shtrenjtat në rajon


[ad_1] Qytetarët e Kosovës paguajnë 10 milionë euro në vit barna më shtrenjtë sesa qytetarët e vendeve të rajonit, thonë nga Oda e Farmacistëve. Kjo ngase në vend s’ ka unifikim të çmimit të barnave. Laramania e çmimeve të barnave nëpër barnatoret e Kosovës, sipas farmacistëve, ka ndikuar që qytetarët të mos kërkojnë cilësi në […]

Tenderët, njolla e zezë në raportin e Auditorit të Komunës së Gjilanit


[ad_1] 7 prej 17 rekomandimeve që i ka marrë Komuna e Gjilanit nga Auditori në vitin 2019 kanë të bëjnë me fushën e prokurimit publik. Numri i gjetjeve dhe rekomandimeve në këtë fushë është përkeqësuar edhe në krahasim me vitin 2018, kur kjo komunë kishte marrë vetëm 5 rekomandime. Një prej problemeve i cili s’ […]

24 vite shkollim për t’u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi


Arbër Morinës, iu deshën rreth 24 vjet për ta arritur gradën e kirurgut të përgjithshëm. Shumë mund e sakrifica thotë t’i ketë bërë për të zënë një vend pune në nivelin terciar të shëndetësisë në QKUK, ku, me gjithë mëditje, rroga e tij arrin pak mbi 600 euro. Por, të punësuarit e një institucioni tjetër […]

error: Content is protected !!