Disa shpenzime për fëmijët janë të panevojshme


[ad_1] Të rrisësh fëmijë, këtë e dinë të gjithë prindërit, është e kushtueshme. Sipas statistikave, një familje amerikane shpenzon rreth 11 000 dollarë vetëm për vitin e parë të jetës së fëmijës dhe rreth 250 000 dollarë në moshën 18-vjeçare. Janë pyetur prindër me fëmijë të moshave të ndryshme për të matur shpenzimet financiare që […]

13 situata kur prindërit i dëmtojnë fëmijët e tyre pa e ditur


[ad_1] Në ditët e sotme, ka kaq shumë rekomandime të ndryshme për mënyrën e rritjes së fëmijëve në mënyrë korrekte dhe ato shpesh janë mjaft të diskutueshme. Por mjekët dhe psikologët vazhdojnë të kryejnë eksperimente të reja, të analizojnë rezultatet dhe pastaj të bëjnë lista të reja rekomandimesh. Në fillim, këto këshilla mund të duken […]

Katër mënyra natyrore për t’u marrë me alergjitë: Mjeku shpjegoi se çfarë mund të bëjmë për t’i zbutur simptomat


[ad_1] Sigurisht, poleni do të “sulmojë” posa të dalim nga shtëpia, por kjo s’ do të thotë se duhet të lejojmë që alergjitë të ndërhyjnë në jetën tonë normale dhe aktivitetet e përditshme Qe çfarë mund të bëni për të zbutur simptomat tuaja! – transmeton Telegrafi. 1. Kufizoni ekspozimin ndaj alergjenëve Oftalmologu dr. Alistair Lockwood […]

A duhet ta mësojmë fëmijën që të jetë modest?


A duhet ta mësojmë fëmijën që të jetë modest? Shumë prej nesh pyesim veten nëse duhet ta mësojmë fëmijën të jetë modest në ditët e sotme. Kemi frikë se në shoqërinë ku dikush sillet me arrogancë, është egoist ose imponohet me forcë, modestia mund të konsiderohet si inferioritet. Është mirë që në disa aspekte të […]

Përse rrobat kirurgjike janë me ngjyrë të gjelbër ose të kaltër?


Përse rrobat kirurgjike janë me ngjyrë të gjelbër ose të kaltër? Ngjyra e bardhë, për shkak të intensitetit të vet, mund të dekoncentrojë kirurgët të cilët përqendrohen te pacienti Në të vërtetë, ngjyra e bardhë, për shkak të intensitetit që ka, mund të shpërqendrojë kirurgët të cilët pikërisht përqendrohen në ngjyrën e kuqe të gjakut. […]

Tri këshilla të rëndësishme për fillestarët në vrapim


[ad_1] Shumëkush vendos të fillojë vrapimin për të humbur kilogramët e tepër dhe për t’u kthyer në formë, mirëpo fillestarët duhet t’u kushtojnë vëmendje disa gjërave. Vrapimi konsiderohet si një prej formave më të mira të ushtrimeve për të përmirësuar gjendjen fizike dhe mendore, ndërsa vrapimi i rregullt forcon eshtrat, muskujt dhe përmirëson gjendjen e […]

Cilët persona janë më të rrezikuar nga mungesa e vitaminës D ?


Cilët persona janë më të rrezikuar nga mungesa e vitaminës D ? Këtu janë 7 faktorë të përbashkët të rrezikut për mungesën e vitaminës D: – Personat me ngjyrë më të errët të lekurës;– Personat e moshuar;– Personat mbipeshë dhe obezët;– Personat që nuk e konsumojnë peshkun dhe produktet e qumështit;– Personat që qëndrojnë më […]

Pesë Mënyrat Se Si Pranvera Ndikon Në Shëndetin Tuaj


[ad_1] Pranvera është padyshim stina më festive për njeriun. Rrobat e trasha paketohen ‘larg syve, larg trupit’ dhe garderoba bëhet gati për rroba të lehta e plot ngjyra. Megjithatë, ndikimi i pranverës shtrihet përtej garderobës. I gjithë organizmi përmirëoshet a thua se sistemi imunitar ka fituar llotarinë. Gëzimi i pranverës ndihet në ajër dhe specialistët […]

Hapat Bazë Kundër Plagëve të Djegies Nga Uji – Metodat Natyrale Në Shtëpi


[ad_1] Uji i nxehtë është një rrezik për lëkurën dhe lëndimet prej tij të përcëllojnë shpirtin. Na ka ndodhur të gjithëve të digjemi nga uji i nxehtë, çaji apo gjella në zjarr. Reagimi i parë kur ndodh kjo ‘gjëmë’ është ta lagim zonën e lënduar me ujë të ftohtë. Nënat shqiptare sugjerojnë shumë kura të […]

Gbimet Që Bëni Kur Filloni Stërvitjen – Këshillat Që duhet T’i Dini


[ad_1] Zakonet para stërvitjes mund të çojnë në rezultate të tmerrshme ose të mahnitshme dhe ju jeni i vetmi që mund ta përcaktoni këtë. Mund të jetë aq e thjeshtë sa të shmangni pirjen e kafesë ose të vishni rrobat e duhura. Sido që të jetë, me rutinën e duhur, trupi juaj do të jetë […]

Temperatura tek fëmijët simptomë alarmante për prindërit


[ad_1] Temperatura tek fëmijët mund të jetë një ndër simptomat më alarmante për prindërit. Prindërit duhet ta dinë që temperatura s’ është një sëmundje por një simptomë e një sëmundje eventuale. Temperatura mesatare e trupit të një fëmije sipas moshës është mesatarisht 37°C. Temperatura e trupit s’ është kurrë fikse, ajo mundet në çdo moment […]

Besimi i vjetër zbulon: Çfarë rrobash vishni, të tillë do ta keni fatin!


[ad_1] Po qe se rastësisht vishni mbrapsht ndonjë rrobë, ajo ditë do të duhej t’ju jetë me fat. Për këtë dukuri të rrallë siç është e premtja e 13-të, e cila ndodh deri në tri herë në vit, ekzistojnë shumë tregime dhe tekste Kjo edhe s’ është për t’u çuditur, meqenëqë temat lidhur me besëtytnitë […]

Mungesa e Gjumit Dhe Ushqyerja – Lidhja e Fortë me Shtimin në Peshë


[ad_1] Një studim i ri të cilit i referohet AgroWeb.org ka zbuluar një lidhje të fortë mes mungesës së gjumit, ushqyerjes së keqe dhe asaj të tepërt tek gratë. Studimi është kryer nga universiteti i Kolumbias dhe kishte si qëllim përcaktimin e rolit të gjumit tek shëndeti i grave. Sipas të dhënave të studimit, gratë […]

Unë jam një nënë dhe po kërkoj mënyrë si t’i bëj brenda 24 orëve të gjitha gjërat që më kërkohen


[ad_1] Unë jam nënë. Kam 3 fëmijë. Kam shkuar tek mjeku i familjes posa kam probleme me kujtesën dhe kam vështirësi të përqendrohem. Mjeku i familjes më thotë që nevojitet të fle 8 orë në ditë. Kam dhembje shpine. Më nevojitet të ushtroj 2-3 herë në javë. Mësuesi i djalit tim të madh thotë se fëmija ka nevojë për mbikëqyrje kurse kryen detyra shtëpie. Alergologu i fëmijës […]

Lëkurë dhe Flokë të Shëndetshme edhe në Dimër – Çfarë duhet të Dini


[ad_1] I ftohti, lagështira dhe ngricat ndikojnë të parën lëkurën dhe flokët. Në fakt si çdo ekstrem tjetër atmosferik dhe s’ janë të paktë njerëzit që në periudha të caktuara të vitit kanë probleme me lëkurën dhe flokët. Në vjeshtë flokët bien, në verë digjën më shpejt, në dimër hollohen e dëmtohen nga i ftohti […]

Udhërrëfyesi Praktik Për Larjen e Rrobave Të Dimrit


[ad_1] Palltot, xhupat dhe xhaketat e dimrit kanë nevojë të lahen dhe pastrohen një ose dy herë në çdo stinë. Nëse pallton ose xhupin e vishni çdo ditë, ai duhet larë dy herë në sezon. Palltot e një materiali më të veçantë duhen dërguar tek pastrimi kimik për më shumë përkujdesje. Udhërrëfyesi Praktik Për Larjen […]

Si Të Hiqni Pushin Nga Rrobat e Leshta


[ad_1] Grumbullimi dhe shpërndarja e pushit nëpër rroba, sidomos ato të leshta, është një bezdi më vete. Përpara se të merrni vendimin drastik për të mos e veshur më rrobën tuaj të preferuar, mësoni në AgroËeb.org mënyrat më praktike të eliminimit të pushit nga veshjet. Si Të Hiqni Pushin Nga Rrobat e Leshta Mënyra e […]

Infermierët paralajmërojnë prindërit se s’ duhet t’i veshin fëmijët me rroba banjo të kaltër, kur janë në pishinë


[ad_1] Fotografi drithëruese të publikuara në internet tregojnë qartë se pse është shumë e rëndësishme për fëmijët, të mos veshin rroba banjo me ngjyrë të kaltër kur janë në pishinë. Fotografitë janë publikuar nga një grup i njohur si CPR Kids në Australi, që menaxhohet nga infermierët – dhe ato tregojnë se pishina në shikim […]

Gjenden fije biblike 3000-vjeçare të profetëve të mëdhenj në Izrael


[ad_1] Fijet me ngjyrë të purpurt që janë të përshkruara në Bibël dhe të veshura nga mbretërit e Izraelit, përfshirë Davidin dhe Solomonin, u zbuluan në disa pëlhura 3,000 vjeçare në vendin ikonik të Timna në Negev. Davidi ose Dauti apo Solomoni ose Sulejmani sipas muslimanëve njihen si profetë nga librat e shenjtë të besimeve  […]

Destinacionet që duhen shmangur gjatë shtatzënisë dhe disa këshilla


[ad_1] Kur të vendosni të udhëtoni, mundohuni të zgjidhni një destinacion të përshtatshëm. Klima e nxehtë mund të mos jetë një zgjedhje e mirë. Vendet me lartësi të mëdha mbi nivelin e detit mund t’ju krijojnë vështirësi në frymëmarrje për shkak të mungesës së oksigjenit. Kjo s’ ju bën mirë as juve dhe as foshnjës. […]

Si ta largoni mykun nga muret e dritareve me metoda natyrale


[ad_1] Sapo fillon lagështia, shfaqen edhe njollat e mykut në muret e shtëpive, kryesisht pranë parvazeve të dritareve. Myku nëpër mure është një problem që vërehet më së shumti në banesat e vjetra dhe në ato ku s’ ka shkëmbim ajri. Ai shkakton probleme me alergjinë dhe astmën, andaj duhet eliminuar menjëherë. Kur troket myku […]

Franca sjell donacionin e radhës për Kosovën me materiale për përballje me COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka pranuar sot një donacion nga ambasada e Francës, të cilin e dorëzoi ambasadorja Marie-Christine Butel. Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se ky donacion përmban koncentrator oksigjeni, maska për oksigjen, maska kirurgjikale, maska me filtrim FFP2, dorëza, pulsoksimetër, termometra dhe rroba mbrojtëse, material shumë i […]

Truqet e hekurosjes: Në çka duhet të kujdesemi në mënyrë që të mos i prishim rrobat


[ad_1] Hekurosja bën pjesë ndër punët më të mërzitshme shtëpiake Vetëm një moskujdes i vogël mund ta shkatërrojë rrobën tuaj të preferuar. Shtoni tepër temperaturën dhe kështu krijoni rrudha në rroba Vetëm po të në xhaketën tuaj shkruan që përbëhet nga 30 për qind sintetikë dhe 70 për qind pambuk, më mirë është ta hekurosni […]

Lëkura e Ashpër Nga i Ftohti – Kur Është e Rrezikshme Dhe Si Ta Trajtoni


[ad_1] Dimri është ulur këmbëkryq dhe s’ po ikën, duke u shoqëruar me temperatura të ftohta dhe ngrica. Me këto temperatura, është e udhës që çdo njeri të informohet për simptomat e morthit, një problem që prek shumë njerëz që ekspozohen ndaj temperaturave të ulëta. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për identifikimin […]

Podujevë, plagos dy persona dhe ikë nga policia duke shtënë me armë zjarri


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se ditën e diel në Podujevë janë plagosur dy persona. Në raportin 24-orësh të Policisë së Kosovës thuhet se i dyshuari mashkull kosovar me armë zjarri-pistoletë ka plagosur dy viktima meshkuj kosovarë. “Njësia policore në rroba civile e cila ka qenë në detyrë gjatë patrullimit e ka vërejtur personin […]

Pesë mënyra natyrale si të luftoni stresin, lodhjen dhe pagjumësinë


[ad_1] Sa më shumë ta dëgjoni trupin tuaj aq më shumë do të mësoni si për mënyrën e funksionimit të atij ashtu dhe për nevojat ditë pas dite. Nga problemet që njerëzit sot përballen më shumë është stresi dhe të gjithë efektet e tjera që ai lë pas si lodhje e vazhdueshme apo pagjumësi. Pra […]

Kelani: Mbi 56 mijë mërgimtarë kanë ardhur në Kosovë vetëm gjatë vikendit


[ad_1] Një numër i madh i bashkatdhetarëve kosovarë, që jetojnë dhe punojnë në vendet e ndryshme të Europës, ia kanë mësyer Kosovës ku do t’i kalojnë festat e fundvitit. Vetëm gjatë vikendit nga pikat kufitare kanë hyrë mbi 56 mijë mërgimtarë. Kështu tha zëdhënësi i Policisë së Kosovës Baki Kelani, në një lidhje të drejtpërdrejtë […]

5 Mënyra Natyrale Si të Luftoni Stresin, Lodhjen dhe Pagjumësinë


[ad_1] Sa më shumë ta dëgjoni trupin tuaj aq më shumë do të mësoni si për mënyrën e funksionimit të atij ashtu dhe për nevojat ditë pas dite. Nga problemet që njerëzit sot përballen më shumë është stresi dhe të gjithë efektet e tjera që ai lë pas si lodhje e vazhdueshme apo pagjumësi. Pra […]

Vjedhja e bankës në lagjen “Dardania”, hajni kishte gjuajtur me armë në drejtim të sigurimit


[ad_1] Një vjedhje ka ndodhur mëngjesin e sotëm në një bankë në lagjen Dardania, saktësisht në një filial të bankës Western Union. Sipas asaj që raporton Indeksonline, njëri nga pjesëtarët e sigurimit kishte vrapuar ta kapte plackitësin, por ky i fundit kishte shtënë me armë në drejtim të tij. Mësohet se plackitësi kishte të veshur […]

Në Belgjikë babadimri viziton banorët – infekton me COVID-19 mbi 75 persona


[ad_1] Babadimri që vizitoi shtëpinë e pleqve në një qytet në Belgjikë, ka infektuar me coronavirus të paktën 75 persona, shkruan CNN. Siç raportojnë mediat lokale, djali i një të moshuari që qëndron në këtë shtëpi të pleqve në qytetin Anvers, ishte veshur me rroba të Babadimrit për të vizituar dhe disponuar paksa të moshuarit. Pa […]

Me Këto Ushqime Do Të Përgatisni Trupin Tuaj Për Stinën e Dimrit.


[ad_1] Zbuloni cilët janë ushqimet thelbësore që ju duhen për të furnizuar organizmin tuaj me vlerat e nevojshme për të ftohtin. Me ndryshimin e stinëve organizmit i duhen më shumë se sa disa rroba më shumë për të përballuar uljen e temperaturave. Një paketë e plotë që arrin të stimulojë rigjallërimin e qelizave, reduktimin e […]

Simptomat e hipotermisë: Si t’i ndihmoni vetes dhe të tjerëve?


[ad_1] Hipotermia është një temperaturë jo e zakonshme e ulët e trupit. Ajo është gjendje në të cilën trupi fillon të humbë ngrohtësinë më shpejt seç e prodhon Shfaqet kur ekspozoheni gjatë në temperatura të ulëta. Kur temperatura e trupit bie nën 36 gradë, mund të ndikojë negativisht në tru dhe, vetvetiu, s’ mundeni as […]

Fshati Oymayakon në Siberi, aty ku nxënësit detyrohen të shkojnë në shkollë në minus 50 gradë celsius


[ad_1] Nxënësit rus në Siberi, që konsiderohet si rajoni më i ftohtë në planetin Tokë, janë filmuar duke shkuar në shkollë në temperaturat minus 50 gradë celsius. Videoja e publikuar më poshtë shfaq nxënësit e veshur me rroba të trasha duke pritur autobusin që t’i dërgojë në shkollë, në temperature që arrijnë deri në minus […]

Bordi Mbikëqyrës i Facebook-ut merr në shqyrtim gjashtë rastet e para


[ad_1] Bordi mbikëqyrës i kompanisë Facebook ka njoftuar rastet e para që do të shqyrtojë për të përcaktuar Po qe se do të rrëzojë apo do të mbajë në fuqi vendimet e gjigantit të mediave sociale për të hequr postime të caktuara. Roli i bordit të krijuar në tetor, do të jetë vlerësimi i rasteve […]

Kjo vajzë vishet me rroba të shekullit XIX – të (FOTO)


[ad_1] Mila Povoroznyk është një vajzë nga Ukraina, që ka një stilt ë vecantë të veshjes. Ajo cdo ditë vishet me stilin e shekullit XIX-të! ‘Ishte tetë vite më parë momenti kur unë bleva një palltë të shekullit XIX dhe rash menjëherë në dashuri me të. Dalëngadalë garderoba ime u mbush me gjëra të kësaj […]

Britani: 3-vjeçari shqiptar, hit në internet, pozon për markat më të njohura


[ad_1] E Diel, 29 Nëntor 2020 – 18:00 albinfo.ch Së fundmi, mediat britanike kanë shkruar historinë e një voglushi shqiptar që është kthyer në një fenomen në internet për shkak të veshjeve të shtrenjta që ekspozon, transmeton albinfo.ch. 3-vjeçari Elension Sulaj jeton në Waltham Cross në Hertfordshire. Ai ka rreth 26 mijë ndjekës në rrjetet […]

Në ritmin e valles së Rugovës, Oriola Marashi pozon me rroba banjo


[ad_1] Oriola Marashi vazhdon të mbetet ndër modelet më të kërkuara shqiptare, e cila njëherësh është shumë aktive me fotosesione të ndryshme. Mëngjesin e sotëm, modelja e nisi duke vallëzuar nën ritmin e Valles së Rugovës, teksa shihet me robdishan në banjo. Ajo dukej se ishte zgjuar me disponim në këtë ditë kur gjithë shqiptarët […]

Universiteti i Gjakovës blen materiale kundër COVID-19 dhe materiale mësimore


[ad_1] Universiteti i Gjakovës “Fehmi Agani” ka blerë materiale higjienike kundër COVID-19 dhe materiale të tjera edukative-arsimore në vlerë 2,758 euro. Në mesin e katër kompanive që ishin shpallur të përgjegjshme, fituese e tenderit është shpallur kompania “Viva Fly Sh.P.K”. Kontrata është nënshkruar më 18 nëntor, më pak se një muaj që nga publikimi i […]

Si të rrisin fëmijë të lumtur?


[ad_1] Një prej shqetësimeve që kanë prindërit është: si të rrisin fëmijë të lumtur? Hulumtuesit kanë treguar disa mënyra se si të keni fëmijë të lumtur dhe kur ata janë të lumtur, të kënaqur me jetë do jenë edhe prindërit. Studimet tregojnë që një prej arsyeve që një fëmijë të jetë i lumtur është kur […]

E fshehin në rrobat për të burgosurin, familjarët përpiqen të fusin drogë në Burgun e Dubravës


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se ka arritur të parandalojë futjen e drogës në burgun e Dubravës. Sipas njoftimit, rasti ka ndodhur sot rreth orës ‪‪15:45. Oficerët korrektues kanë gjetur një sasi narkotikësh që familjarët kanë tentuar ta fusin në ambientet e burgut ku ndodhet një i afërm i tyre. “Oficerët korrektues gjatë […]

Pamje ekskluzive të varrezës masive në Rashkë


[ad_1] Rashka është një nga qytet e fundit në afërsi të Kosovës nga pjesa veriore. Në këtë zonë është gjetur një varrezë masive vite më parë dhe tani varreza e fundit masive në të cilën dyshohet se janë gjetjet mortore të 15 deri në 17 shqiptarëve të Kosovës, një varrezë që pritet të hapet gjatë […]

Komuna e Vushtrrisë nënshkruan kontratë 14 mijë euro për funizim me paisje dhe materiale mbrojtëse për pandeminë


[ad_1] Komuna e Vushtrrisë gjatë muajit korrik ishte furnizuar me materiale higjenike në bazë të një kontrate të nënshkruar në vlerë 27 mijë e 331. Pas furnizimit me këtë material, Komuna e Vushtrrisë kishte nënshkruar kontratë për të bërë një studim për ndikimin e pandemisë në Vushtrri. Vlerë e kontratës për studimin e ndikimit të […]

Kërcenoi asamblisten e LVV-së, kërkohet shkarkimi i drejtorit të Bekim Jasharit


[ad_1] Aktivistja dhe asamblistja komunale në Skenderaj nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Vjollca Ramadani, është ofenduar rëndë në mbrëmjen e së mërkurës nga drejtori për Gjeodozi, Kadastër dhe Pronësi në këtë komunë, Ramiz Shala. E gjitha filloi pasi asamblistët e këtij subjekti, Vjollca Ramadani dhe Hysni Mehani iu drejtuan stacionit policor në Skenderaj nën pretendimin […]

Hungaria i dhuron Kosovës rroba dhe maska mbrojtëse ndaj COVID-19


[ad_1] Ambasada e Hungarisë në Kosovë i ka dhuruar shtetit tonë rroba dhe maska mbrojtëse për t’u mbrojtur ndaj COVID-19. Donacionin e pranoi vetë ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ku u shpreh mirënjohës ndaj ambasadorit hungarez, Jozsef Bencze, për këtë ndihmë të nevojshme në kohë pandemie. “Kosova pranon ndihmat nga shteti mik në luftën kundër […]

Bie numri i veturave të importuara nga diaspora


[ad_1] E Martë, 17 Nëntor 2020 – 11:45 albinfo.ch Në një kohë kur ekonomia e Kosovës po pëson rënie si pasojë e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19, roli i diasporës në ekonominë e Kosovës vazhdon të jetë tejet i madh. Instituti GAP ka bërë një hulumtim me titull “Ndikimi i diasporës në ekonominë e Kosovës […]

Burgim i përjetshëm/ Si e kalon ditën Ritvan Zykaj, njeriu që vrau 8 persona në aspak pak minuta


[ad_1] Ritvan Zykaj s’ ka asnjë ndryshim nga të burgosurit e tjerë. I vetmi dallim janë mysafirët në burg. Për të burgosurit e tjerë, çdo dy javë familjarë të të burgosurve mbajnë radhën për të dorëzuar ushqime, apo rroba për të afërmit. ndërsa për Zykajn s’ ka asnjë interesim nga askush. I vetmi që ka […]

Mitrovicë e Jugut -FSK dhe KFOR dhuruan donacion 10 mijë euro pajisje mbrojtëse për COVID-19


[ad_1] Qendra Mjekësore e Forcës së Sigurisë së Kosovës si dhe KFOR-i Gjerman, gjatë ditës së sotme kanë dorëzuar donacionin me pajisje mbrojtëse mjekësore në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicën e Jugut. Ky donacion përmbanë pajisje mbrojtëse mjekësore si maska të llojeve të ndryshme, doreza, rroba, mburoja për fytyrë, kapele kirurgjike, si dhe […]

Foto e rrallë: Shikoni si dukej Angela Merkel në kohën kur po shembej muri i Berlinit


[ad_1] Biografia politike e Angela Merkelit ka marrë formë edhe në Poloni gjatë udhëtimeve të saj private dhe profesionale. Miq dhe të njohur nga e kaluara kujtojnë. Është viti 1989. Në nëntor rrëzohet Muri i Berlinit. Angela Merkel është tridhjetë e pesë vjeçe, ka doktoruar në shkencat e natyrës. Ajo punon në Institutin Qendror të […]

Fiksimi i Cardi B me çantat 1 milion dollarëshe


[ad_1] Nga balerinë e klubeve të natës në gruan e parë repere në kopertinën e Vogue America. Cardi B është vetëm 28 vjeç por ka një kurrikulum të pasur. E lindur në 1992, në The Bronx, nga prindër me origjinë nga Trinida and Tobago dhe Republika Domenikane, ka punuar në një supermarket deri në moshën […]

“Krejt çka ndieja ishte urrejtja”-Rrëfimi rrënqethës i gruas kosovare, tregon se si e mbyti burrin me sëpatë


[ad_1] “s’ e kam imagjinuar kurrë se do të përjetoja diçka të tillë…Sikur ta kishte bërë ndonjë njeri i huaj ndoshta do të mund ta pranoja disi. Por ta bëjë njeriu me të cilin unë lidha jetën, i bëra dy fëmijë, sakrifikova aq shumë që t’i ndihmoja edhe kur familja e tij hoqën dorë prej […]

Çfarë Është Duhanpirja Tretësore Dhe Pse Është Një Shqetësim Në Rritje


[ad_1] Duhanpirja tretësore ka të bëjë me mbetjet e nikotinës dhe kimikateve të tjera të tymit, në sipërfaqe të ndryshme. Njerëzit ekspozohen ndaj këtyre substancave me anë të prekjes apo thithjes së molekulave të ngelura në këto objekte. Mbetjet e nikotinës dhe kimikatet e duhanit kombinohen me pluhurat e tjerë të shtëpisë, duke krijuar një […]

Dosja e “Zogut”/ Eskorta shkon në Turqi për 500 euro me ‘bosin’ nga Fieri, dalin përgjimet


[ad_1] Dosja penale kundrejt 8 të pandehurve, mes tyre Hermes Nikaj i njohur gjithashtu si “Zogu i Tiranës” dhe parukieres Anjeza Benës është kopsitur edhe dërguar për gjykim në gjykatën e Tiranës. Sipas gazetarit Elton Qyno, Prokuroria e kryeqytetit i ka mbledhur të gjitha faktet për të çuar pas hekurave grupin që kishte krijuar një […]

Amerikanët votojnë të martën për president, ja pse s’ votojnë të dielën si shtetet tjera të botës


[ad_1] Zgjedhjet presidenciale në SHBA, që fitojnë vëmendjen e tërë botës, këtë vit do të mbahen më 3 nëntor. Është interesant se si kjo datë s’ bie të jetë të dielën, por të martën – e arsyeja fshihet në traditën e demokracisë në SHBA. Kur anëtarët e Konventës Kushtetuese të SHBA-së u mblodhën në vitin […]

Sulmi terrorist në Nicë/ Foto e fundit që i riu i dërgoi familjarëve: Kam blerë rroba të reja


[ad_1] Vrasja e tre personave në Nicë të Francës tronditi një botë të tërë. Autori i vrasjeve makabre, ishte një 21-vjeçar me origjinë nga Tunizia, i identifikuar si Brahim Aouissaoui. Së fundmi, mediat i kanë kushtuar hapësirë një detaji pak para se të ndodhte ngjarja e trishtë. Ata kanë publikuar foton e 21-vjeçarit të veshur […]

Gabimet që femrat i bëjnë gjatë grimit


[ad_1] Grimi qëllim ka që të nxjerrë në pah pjesët më të bukura të fytyrës se femrës. Por pothuajse të gjitha femrat bien pre e gabimeve gjatë grimit, që zakonisht e përkeqësojnë dukjen. Fillimisht, aq shumë informacion ka nëpër portale të ndryshme ku ju japin këshilla, truke dhe listë gjërash që duhet të ndiqni kur […]

Kanada, 2 të vrarë e 5 të plagosur në sulmin me thikë


[ad_1] Të paktën dy persona janë vrarë me thikë dhe pesë të tjerë janë plagosur në Qytetin Quebec, në Kanada. Policia u tha njerëzve të qëndronin brenda pasi një burrë “i veshur me rroba mesjetare” sulmoi “viktima të shumta” me një thikë të shtunën në mbrëmje, transmeton rtv21.tv. Një burrë në mes të të 20-ve […]

Pse amerikanët votojnë të martën, e jo të dielën si pjesa tjetër e botës


[ad_1] Zgjedhjet presidenciale në SHBA, që fitojnë vëmendjen e tërë botës, këtë vit do të mbahen më 3 nëntor. Është interesant se si kjo datë s’ bie të jetë të dielën, por të martën, e arsyeja fshihet në traditën e demokracisë në SHBA. Kur anëtarët e Konventës Kushtetuese të SHBA-së u mblodhën në vitin 1787, […]

Fillon në Bularat ceremonia përkujtimore për Kacifas


[ad_1] Ka filluar në Bularat ceremonia përkujtimore  në 2 vjetorin e vrasjes së Kostandin Kacifas. Autoritetet shqiptare kanë vendosur që ceremonia për të, të mbajet këtë të shtunë për të shmangur “përplasjen” me kremtimin e 28 tetorit të ditës së “JO-së”, ose ndryshe fillimi i luftës italo-greke, e cila konsiderohet nga vendi fqinjë si festë […]

Të rinjtë shesin piktura që të mbledhin fonde për fëmijët me fibrozë cistike


[ad_1] E mbushur me piktura, vegla muzikore e punime, qendra Termokiss në Prishtinë ka bashkuar të rinj, për të ndihmuar fëmijët e prekur me fibrozë cistike. Ekspozita “Artistic for Cystic” ka për qëllim mbledhjen e fondeve për të blerë medikamente për fëmijët e diagnostikuar me këtë sëmundje, të cilat do të dhurohen në spitalin pediatrik […]

Kate Middelton tregon se si një veshje e njëjtë mund të duket ndryshe me aksesorë të ndryshëm (FOTO)


[ad_1] Dukesha e Cambdrige, Kate Middelton, njihet për stilin unik të veshjes. Por edhe ajo si shumë gra të botës, vesh të njëjta rroba në gjë të ndryshme,  hollësitë janë pikërisht ato që një veshje të njëjtë, e bën të duket tërësisht ndryshe. Më poshtë mund të shikoni disa prej rasteve kur dukesha Middelton të […]

Atentati në tentativë ndaj Andon Dhimës, ndalohen 4 persona të dyshuar. Sekuestrohen armë, maska dhe jelekë të RENEAS


[ad_1] Policia e Tiranës ka ndaluar ditën e sotme në kuadër të operacioni ‘Stuhia’ ka ndaluar  4 persona të cilët dyshohen për atentatin ndaj  biznesmenit Andon Dhima në Tiranë. Mësohet se se në prnga kanë rënë G.L 45 vjeç, A,H 35 vjeç, si dhe dy bashkëpunëtorët e ngjarjes M.M, 30 vjeç, dhe E.H 26 vjeç, […]

Si u bë i sukseshëm Tajvani në luftën kundër Covid-19


[ad_1]   Tajvani është bërë një furnizues i rëndësishëm i produkteve anti-epidemike për vendet në nevojë, raporton BBC. Me rreth 18 milionë raste të konfirmuara të Covid-19, punonjësit e kujdesit shëndetësor në botë kanë qenë nën presion të madh. Dhe që nga qershori, kur Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) filloi të këshillojë përdorimin universal të […]

Jeni mizantropë apo filantropë? Një test interesant që zbulon më shumë për karakterin tuaj


[ad_1] 1- Në emisionin TV një program në lidhje me fëmijët afrikanë të uritur. Dhe në pjesën e poshtme të ekranit të TV, një linjë informacioni funksionon me numrin e llogarisë bankare në të cilën mund të transferoni para, ju: A) Kaloni në një kanal tjetër. B) Shkoni menjëherë në bankë për të bërë transferimin. […]

Forcat Shqiponja në Aksion, arrestohen disa hajdutë në fshatrat e Bregdetit


[ad_1] KOMUNIKATA E POLICISË Zbardhen vjedhjet e ndodhura kohët e fundit në fshatin Palasë, Himarë.Vihen në pranga dy shtetas të cilët në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë kryer 6 vjedhje në fshatin Palasë.Sekuestrohen sende të ndryshme të vjedhura nga këta dy shtetas.Ndërkohë, në Vlorë, falë reagimit në kohë, janë arrestuar në flagrancë tre shtetas të tjerë, […]

Si Të Largoni Njollat e Shegës Nga Rrobat Tuaja


[ad_1] Shega njihet si një nga frutat më të shëndetshëm për organizmin e njeriut. Kokrrat e saj si rubinë të kuq, janë thesare që duhen nxjerrë me anë të disa teknikave të caktuara. Po qe se s’ tregoni kujdes në hapjen e shegës, me siguri do të keni njolla në duar e në rroba që […]

Filozofia e të Dukurit Bukur – Sa Shpenzojnë Shqiptarët për Veshjen


[ad_1] Moda është një cikël ndryshimi që s’ mbaron kurrë. Krijime të ndryshme të modës janë klasike dhe i rezistojnë kohërave, ndërsa disa të tjera pësojnë ndryshime e bëhen trende të përkohshme. Termi ‘modë’ i referohet një stili veshjeje që është popullor në një kohë apo periudhë të caktuar. Moda shkon përtej veshmbathjeve dhe trendet […]

4 Arsye Përse Është e Vështirë Të Humbisni Në Peshë Gjatë Vjeshtës


[ad_1] Gjatë stinës së verës, njeriu është në një formë më të mirë fizike për shkak të konsumit të lartë të frutave dhe ujit por edhe aktivitetit fizik që vjen më natyrshëm falë ditëve të gjata plot diell. Kur vjen vjeshta ndryshon puna. Në këtë stinë, rënia nga pesha është më e vështirë si pasojë […]

Prizrenasi arrestohet pasi prezantohet rrejshëm si polic


[ad_1] Dje në Prizren Policia e Kosovës ka njoftuar se është arrestuar një i dyshuar pasi që i njëjti fillimisht është prezantuar si zyrtar policor në rroba civile, e me pas në Stacion policor ka fyer e penguar zyrtarët tjerë policorë. “Me vendim të prokurorit, i dyshuari dërgohet në mbajtje”, thuhet në njoftim të policisë. […]

A është e rrezikshme të bëni dush gjatë kohës kur vetëtinë?


[ad_1] Mund të tingëllojë paksa bestyte, por të bërit dush gjatë kohës kur ka shkarkime atmosferike paraqet rrezik për jetën. Shpesh është dëgjuar nga më të vjetrit se s’ është e preferueshme se s’ bën të lahemi në këto kohë. Anipse kjo këshillë s’ kishte shpjegim shkencor, përmbante shumëçka të vërtetë. Arsyja se pse kërkohet […]

Cilët janë njerëzit më të bukur në planetin Tokë?!


[ad_1] Thjesht imagjinoni një diell të madh të kuq të ndezur që perëndon prapa horizontit. Është mjaft e nxehtë dhe po bëheni gati të flini pas një shëtitje të gjatë nëpër zonën e shkretëtirës. Ka një ndjenjë lodhjeje në muskujt tuaj, por ju buzëqeshni, posaqë nesër, burrat më të bukur në Tokë do të kërcejnë […]

Kur dhe Pse nevojitet ta Bëni Mamografinë – Çfarë nevojitet Të Dini Para Analizave


[ad_1] Tetori është muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit në tërë vendin. Kjo sëmundje ka tendencë rritjeje në vendin tonë dhe prek afro 600 gra dhe vajza në vit. Të dhënat e Institutit të Shëndetit Publik tregojnë se rreziku i sëmundjes është 45 raste të reja për 100,000 gra në Shqipëri ose thënë ndryshe […]

Pse bleni rroba kur s’ keni nevojë?


[ad_1] Janë dy arsye pse njerëzit shpenzojnë më shumë para se që kanë nevojë – ata ose duan që të afrohen më afër kënaqësisë ose duan që të largohen nga dhembja. Duke blere një fustan të ri, ju do të ndiheni të shpërqëndruar nga problemet reale që i keni. Edhe pse thellë u e dini […]

Gardianët në Prizren gjejnë telefon në papuqe për një të paraburgosur


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se në Qendrën e Paraburgimit në Prizren sot gjatë ditës është tentuar të futet një telefon. Sipas njoftimit, telefoni ishte futur në papuqet të cilat familjarët i kishin sjellë të paraburgosurit së bashku me rroba të tjera. “Oficerët korrektues gjatë kontrollit të rrobave të sjella nga familjarët, më […]

Këshilla si duhet të Lani Veshjet e Leshta në Shtëpi


[ad_1] Një ndër problemet më të mëdha edhe pasi mbaron dimri është larja e duhur e materialeve delikate siç është leshi. Ka një mori mënyrash dhe detergjentësh se si mund të lani dhe kujdeseni për to. Megjithëse rregulli i artë është që të shikoni gjithnjë etiketat  për të mbajtur sa më në formë rrobat tuaja. […]

“Ma bëjë hallallë baba, s’ e ke meritu kështu me të përcjellë”


[ad_1] Një qytetare e Kosovës e cila fatkeqësisht humbi babin e saj, i cili luftojë disa ditë me COVID-19. dhembja e madhe për humbjen që pësojë familja u shoqërua edhe me një mori parregullsi tjerash të cilat e rënduan edhe më shumë peshën e dhembjes. Ajo në murin e saj në Facebook ka treguar herët […]

Shumë gra e bëjnë këtë dhe s’ e pranojnë – Ky gjest i zakonshëm mund të ketë pasoja në shëndetin tonë, mos e neglizhoni


[ad_1] Sa herë kur ishim fëmijë, nëna na ndiqte dhe na thoshte se duhej të ndryshonim mbathjet? Mos ndryshimi i rrobave çdo ditë s’ është një problem, me kusht që gjithmonë të keni rroba aromatike dhe të pastra, kurse veshjet e brendshme nevojitet të ndryshohen çdo ditë dhe ne asnjëherë s’ nevojitet ta harrojmë këtë, […]

Pse disa njerëz kafshohen nga mushkonjat kurse disa jo?


[ad_1] Në verë, kur kaloni ndonjë ditë të gjatë në diell, ju keni vetëm një dëshirë: Bëni një dush freskuese dhe shkoni të hidhni veten në krahët e Morpheus. Alas! Morphée s’ do të jetë në gjendje të bëjë asgjë për ju Po qe se këto krijesa të vogla demonike të quajtura mushkonja, vendosni të […]

Kur Ndjeni Ethe Në Trup – Çfarë Tregojnë Për Shëndetin


Ethet na pushtojnë herë pas here në momente krejt të papritura. Ato mund të shfaqen edhe kur njeriu ka temperaturë por jo gjithmonë ndodh kështu. Ethet mund të shfaqen për arsye nga më të ndryshmet por edhe si simptomë e disa sëmundjeve. I tillë është rasti i hipotiroidizmit që shkakton ndjeshmëri të lartë ndaj të […]

100 këshilla nga mjekësia angleze


[ad_1] Ai i cili vendoset i pari në listë është gjithmonë shëndeti. Shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme, kërkojmë se pari të jemi të shëndetshëm. Se shëndeti fizik e mendor është ai që e bën të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. Sigurisht, sëmundjet mund të […]

Ese për Pranverën – Ese të ndryshme


Ese për Pranverën Pranvera është  një ndër stinët më të bukura dhe më të gëzueshme për ne. Ajo fillon me ikjen e dimrit dhe mbaron me ardhjen e Verës. Në Pranverë fillojnë të lulëzojnë pemët, lulet etj. Në këtë stinë ditët zgjaten ndërsa netët shkurtohen duke i falur më shumë lumturi fëmijëve. Njerëzit në këtë […]

Vitamina D- Roli dhe rëndësia e saj


Nga Mr. Ph Laureta Berisha Kosumi – Farmaciste VITAMINA D Vitamina D ështe ndër vitaminat e vetme që trupi ynë nuk mund ta prodhojë vetvetiu. Burimi kryesor në prodhimin e vitaminës D janë rrezet e diellit. Vitamina D eshte e domosdoshme per rregullimin e nivelit te kalciumit dhe fosforit ne organizmin tonë, duke luajtur rol kyq […]

Onkologu Ilir Kurtishi shkruan rreth kancerit të gjirit


Po Specialisti i Onkologjisë, Ilir Kurtishi, ka treguar se si zbulohet kanceri i gjirit dhe se si mund të mjekohet ai. Ai tregon shenjat që janë paralajmëruese të kësaj sëmundjeje, dhe shpejgon se kur rekomandohet mamografi. Postimi i tij i plotë: Çdo grua është e rrezikuar nga kanceri i gjirit. Ndaj çdo shenjë që paralajmëron […]

error: Content is protected !!