Policia akoma pa sigurime shëndetësore, për 8 mijë pjesëtarë duhen 4 milionë € në vit


Pjesëtari i Policisë së Kosovës, Shaban Tasholli, thotë se u infektua me Covid-19 gjatë orarit të punës. Shërimi i tij i kushtoi afro 2 mijë euro. Në mungesë të një sigurimi shëndetësor për pjesëtarët e Policisë së Kosovës, Tasholli, u detyrua që të paguajë vetë për shërimin e tij. Tasholli në një intervistë për Ekonomia […]

Këmbana e dhunës ndaj Mjekut dhe pasojat e largimit të trurit mjekësor jetik për ekzistencën e një kombi


Shkruan: Dr.Lida Shosha – Kirurge e Përgjithshme Këmbana e dhunës ndaj Mjekut dhe pasojat e largimit të trurit mjekësor  jetik për ekzistencën e një kombi. 🔴Prej vitesh politika shëndetesore të ceketa,gjysmake, të gabuara, të drejtuara jo për të përmirësuar sistemin ,po për të pasuruar një grusht njerëzish qe drejtuan ministritë, të paafte të bënin ndryshime […]

6 Ushqimet Fatsjellëse që s’ duhet të Mungojnë Natën e Vitit të Ri


Vetëm po të ëndërron të fitosh llotarinë, të të rritet rroga apo të gjesh dashurinë e jetës bën mirë të mos i anashkaloni fasulet, rrushin apo gicin në natën e ndërrimit të viteve. Viti i Ri është koha kur ne i vemë kapakun disa gjërave dhe hapim dyert për të renë. Në shumë vende të […]

Tërheqja e 10% të kursimeve pensionale vaksinë e duhur apo jo për ekonominë- Flasin qytetarët


Altina Marmullaku Ministria nga Qeveria aktuale nën drejtimin e Avdullah Hotit deklaruan ditë më parë se është marrë vendim, sipas Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, të votuar nga Kuvendi i Kosovës që kontribut paguesit të mund t’i tërheqin 10 për qind të kursimeve pensionale në Fondin e Kursimeve. Mirëpo sa po e shohin qytetarët si zgjidhje […]

Deputeti i dënuar Etem Arifi e fshehu në formularin e KQZ-së dënimin


Vota e tij ishte përcaktuese për qeverinë të cilës do t’i printe Avdullah Hoti. Por, jo shumë kohë pas, votimi për formimin e ekzekutivit kosovar po kontestohet nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje. Për këtë, dje, më 2 dhjetor, Gjykata Kushtetuese mbajti një seancë të gjatë dëgjimore, ku pranoj argumentet e palëve të përfshira. Etem […]

“Arifi po përdoret si pretekst për të shkuar vendi në zgjedhje”


Avokati Besnik Berisha, i cili sot ka përfaqësuar Qeverinë e Kosovës në seancën dëgjimore në rastin e trajtimit të votës së deputetit Etem Arifi për Qeverinë e drejtuar nga Avdullah Hoti. Sipas tij sa i përket një praktike të tillë gjithçka ka qenë e qartë deri në vitin 2017, kur Gjykata Supreme kishte marrë një […]

Deputetit që votoi rrëzimin e Kurtit po i ec rroga edhe në burg


Bënë pjesë në atë që njihet si  “tempulli i demokracisë”. Por, gati që gjashtë muaj, Etem Arifi s’ shkoi kurrë në Kuvend të Kosovës. Për pak kohë, ai iu shmang vuajtjes së dënimit me burg të cilin ia konfirmoi Gjykata e Apelit, e më pastaj u dorëzua vetë. Deputeti nga Partia e Ashkalinjëve për Integrim […]

Nesër gjatë ditës punëtorët e Trepçës pritet të marrin rrogat, greva s’ është ndërprerë akoma


Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi ka njoftuar se janë ekzekutuar 1 milion euro për Ndërmarrjen Publike “Trepça”. ndërsa ditë më parë, pas një takimi me Bordin e Trepçës, Qeveria e Kosovës kishte premtuar se do t’i ndajë 1.1 milion euro. Punëtorët e Trepçës vazhdojnë të jenë akoma pa rroga, ndërkohë që nga dita […]

Kërkohet punonjëse për rrobaqepsi në Sarandë


Kerkohet rrobaqepse, edhe Në qoftë se s’ është e kualifikuar Orari i punes 08.00 – 15.00 rroga mujore e kenaqshme dhe e siguruar me sigurime shendetsore e shoqerore. Ambjenti i punes brenda qytetit të Sarandës. Kontakt 0692671515 The post Kërkohet punonjëse për rrobaqepsi në Sarandë appeared first on Saranda Web.

Ju s’ do të mbeteni pa pakon e diasporës


Pakoja shtetërore në këtë kohë pandemie në Kosovë mund t`i lërë qytetarët në lloç, por jo edhe “paketa e diasporës” E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 14:00 Bekim Dalipi, redaktor Sa të keni gjeneratën e parë dhe të dytën, Kosovës s’ do t`i ndalen paketat e diasporës. Ata do të vazhdojnë me kuleta të trasha […]

‘Kanë punuar qorrat dhe kanë ngrënë horrat’


Mimoza Muhametit i dridhej zëri nga këputja të dielën në mëngjes; megjithatë ajo dukej më e vendosur se kurrë për të vazhduar grevën e urisë. ndonjë ditë më parë, 56-vjeçarja kishte përfunduar në spital për shkak të hipertensionit, por pasi kishte marrë mjekim nga mjekët – ishte kthyer për t’iu bashkuar protestës në katin e […]

Ligji i ri, shpjegohet rregullorja në Gjermani për kualifikimin e gjuhës dhe eksperiencat e punës


Kur ke një kualifikim të barasvlershëm me kualifikimin përkatës gjerman dhe ke njohuri gjuhe, minimumi A2, ambasada është e detyruar të të japë vizë brenda 14 ditësh E Premte, 9 Tetor 2020 – 12:40 albinfo.ch Keystone – @acalmelor Gjermania do ta zgjasë edhe me tre vjet të tjera Rregulloren e Ballkanit Perëndimor. Për të sqaruar […]

Mëditjet e delegacionit të Kosovës në ShBA, për 6 ditë më shumë se një rrogë mesatare në vend


Një delegacion prej tetë anëtarësh, të cilit i printe shefi i Qeverisë, Avdullah Hoti, u nis drejt Shtëpisë së Bardhë më 31 gusht. Së bashku me Avdullah Hotin nga Kryeministria ishin edhe dy zëvendësit e tij, Driton Selmanaj e Albulena Balaj-Halimaj. Gjithashtu, në Uashington shkuan edhe shefja e kabinetit të kryeministrit Hoti, Ardita Dushi dhe […]

Çmimi i ujit rritet vazhdimisht, cilësia e furnizimit mbetet njësoj


Enti Rregullator i Ujit, institucioni përgjegjës për mbikëqyrjen e sektorit të ujësjellësve dhe kanalizimeve, i cili përcakton çmimet e shitjes së këtyre shërbimeve dhe monitoron cilësinë e shërbimeve, bëri të ditur në raportin e vet vjetor se gjatë vitit 2019, furnizimi me ujë dhe kanalizime i popullsisë mbeti në nivele pothuajse të pandryshuara. Kohëzgjatja e […]

Austri: Nga e mërkura, më shumë para në llogarinë tuaj


Nga dita e mërkurë fillon reforma e re e uljes së taksave mbi pagën në Austri. Punëtorët do të përfitojnë deri në 350 euro më shumë para në vit. E Mërkurë, 30 Shtator 2020 – 11:20 albinfo.at Në llogarinë e disa punëtorëve në Austri tashmë paga e tyre ka ardhur më e madhe. Kjo ka […]

Nasim Haradinaj thotë në Speciale se s’ e njeh këtë gjykatë


Nasim Haradinaj sot në Gjykatën Speciale në Hagë deklaroi se s’ e njeh këtë gjykatë dhe s’ka për ta njohur atë përkundër mandatit që i ka dhënë Kuvendi i Kosovës. “s’ e kam njohtë këtë gjykatë, s’ e njoh dhe s’kam me njoft përkundrazi mandatit 5 vjeçar që ua ka dhanë parlamenti jem dhe tash […]

Rrogat e kosovarëve në Gjermani, paguhen deri 1600 euro më pak se gjermanët


Mbi 900 mijë shtetas nga Ballkani Perëndimor jetojnë në Gjermani. Mbi 350 mijë janë në marrëdhënie të rregullta pune, shumica si të kualifikuar. Por pagat e tyre janë më të ulëta se të gjermanëve. Afro 1 milionë (921 419) shtetas nga Ballkani Perëndimor jetojnë (dt. 30.06. 2020)  në Gjermani. Prej këtyre numrin më të madh […]

Rroga e Skender Hysenit bëhet sa e një zëvendësministri


Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka vendosur që koordinatori shtetëror për dialogun me Serbinë, Skender Hyseni të paguhet sa një zëvendësministër. “Paga është e barasvlershme me pagën e zëvendësministrit sipas praktikave me raste të ngjashme. Ndihmësit, asistentët profesionalë të përkohshëm të koordinatorit shtetëror për dialog me Serbinë sipas vendimit të qeverisë të datës […]

Leonora Jakupi propozon që pagat e stafit shëndetësor të trefishohen


Leonora Jakupi ka propozuar që pagat e stafit shëndetësor të trefishohen. Përmes një postimi, Leonora tha që pagat e tyre duhet trefishuar, duke pas parasysh rrezikshmërinë dhe sensibilizimin e tyre në këtë situatë. “Propozoj që pagat e STAFIT SHËNDETËSOR të trefishohen, pas parasysh rrezikshmërinë dhe sensibilizimin e tyre në këtë situatë”, ka shkruar ajo. Kujtojmë […]

Sa para fitojnë Mjekët në Gjermani?


    Gazeta Shëndeti në bazë të informacioneve që ka siguruar ka mësuar se vitin e tyre të parë, Mjekët në Gjermani marrin afërsisht 4000 euro në muaj, dhe pas 3 deri 5 vitesh kjo mund të rritet në më shumë se 5000 euro në muaj.   Mjeku Specialist paguhet rreth 5600 euro në muaj […]

Dr.Arbër Morina:Kirurgët kërkojnë që të vlerësohet pozita e tyre e të ketë rregullim të koeficientit


Kirurgu i përgjithshëm në QKUK, Arbër Morina, ka folur për rastin që ndodhi në Emergjencë, ku një i moshuar i cili kishte shkuar për të kërkuar ndihmë mjekësore ka mbetur duke u përpëlitur në karriget e korridorit. Sot SHSKUK-ja përmes një njoftimi për media ka treguar se atij i është ofruar ndihma, këtë e konfirmoi […]

24 vite shkollim për t’u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi


Arbër Morinës, iu deshën rreth 24 vjet për ta arritur gradën e kirurgut të përgjithshëm. Shumë mund e sakrifica thotë t’i ketë bërë për të zënë një vend pune në nivelin terciar të shëndetësisë në QKUK, ku, me gjithë mëditje, rroga e tij arrin pak mbi 600 euro. Por, të punësuarit e një institucioni tjetër […]

Kërkesat minimaliste të Kirurgëve!


Shkruan: Isa  Haxhiu,  urolog,  QKUK Kërkesat  minimaliste  të Kirurgëve ! “Kirurgët kanë jetën tonë në duart e tyre, por shumica prej nesh  dinë më shumë për njerëzit që ua  prejnë  flokët, sesa  për  mjekët që i prejnë trupat tanë.”Michelle  Crouch ( gazetar) Por, çfarë  është  një  kirurg? Kirurgun e  definojnë  si   një  mjek  i […]