Cilat janë pasojat e abuzimit me droga dhe varësitë ?


Pasojat e abuzimit me droga,dhe varësitë Drogat janë lëndë kimike që prekin Sistemin Nervor (Trurin),dhe trupin.Pasojat e përdorimit të drogave janë shumë të gjata,dhe të përhershme,bile janë prezente edhe gjatë stopimit të tyre.Llojet e tyre janë të shumta,por më të zakonshmet prej abuzuesëve janë:~Kanabisi~Kokaina~Heroina~LSD~Ektazi~Amfetaminat~Krokodil Mënyra e përdorimit të tyre është:Inhalimi (Thithja zakonisht me hundë),Injektimi në […]

Lëngu i Domates dhe Përfitimet në Shëndetin e Zemrës – Sa nevojitet të Konsumoni


[ad_1] Sëmundjet kardiovaskulare janë pëgjegjëse për shumicën e vdekjeve në vendin tonë. Të përhapura me shpejtësi, kanë një sërë faktorësh nga pas që i shkaktojnë. Këta faktorë mund të varen që nga stili i jetesës, duhanpirja apo ushqimi i keq. Eleminimi i këtyre proçeseve dhe zakoneve të përditëshme mund të japë rezultate pozitive përsa i […]

rruga e Qumështit mund të jetë e mbushur plot me jetë aliene!


[ad_1] rruga e Qumështit mund të jetë e mbushur plot me jetë aliene, kanë zbuluar specialistët në një studim të ri që thekson se uji mund të ketë qenë i pranishëm gjatë formimit të çdo planeti. Studiuesit nga Instituti GLOBE në Universitetin e Kopenhagës besojnë se uji ishte i nevojshëm për të formuar Tokën dhe […]

Kjo rrugë sot mbyllet për qarkullim


[ad_1] Nga sot duke filluara nga ora 09:00 udha “Agim Ramadani”, segmenti prej udhëkryqit të udhës “Qamil Hoxha” deri tek objekti i Teatrit Kombëtar dhe prej objektit të Kishës Ortodokse deri tek udhëkryqi për hyrje në Fakultetin Ekonomik, do të jetë e mbyllur për qarkullim të trafikut. Nga komuna e Prishtinës kanë njoftuar se mbyllja […]

VIDEO- udha me gropa e baltë në Banullë të Lipjanit


[ad_1] udha që lidh gjashtë shtëpi në fshatin Banullë të komunës së Lipjanit, është vështirë e kalueshme për shkak që s’ është e asfaltuar. Një qytetar ka raportuar në KALLXO.com se udha që ndryshe njihet si “udha e arave”, në këtë fshat s’ është asfaltuar kurrë dhe se sidomos gjatë dimrit është vështirë e kalueshme. […]

Zeka rikthen ofendimet për Tomë Gashin: I sëmurë mental, rrugaç, i mbush hundët kokainë


[ad_1] Milaim Zeka e ka ofenduar sërish avokatin Tomë Gashin, pas zhvillimeve të mbrëmshme në debatin mes Gashit e Melihate Tërmkollit. Ish-deputeti Milaim Zeka e ka lëvduar kreun e LDK’së, Isa Mustafën që i doli në mbrojtje anëtares së partisë, Melihate Tërmkollit, pasi atë e ofendoi avokati Tomë Gashi gjatë një debati. Zeka thotë se […]

Shkuan për t’u takuar – ministri Zemaj i përzë dhe i quan rrugaçë inspektorët Shëndetësorë


[ad_1] Një incident ka ndodhur sot në Ministrinë e Shëndetësisë ndërmjet ministrit Armend Zemaj dhe inspektorëve shëndetësorë. Punëtorët e Inspektoratit Shëndetësorë shkuan sot në MSH për t’u takuar me ministrin Zemaj për t’ia adresuar pakënaqësinë e tyre për mos përfshirje në pakon e Qeverisë për pagesën shtesë prej 300 eurove, por sipas tyre, u përzunë […]

Kompania zvicerane tregon përse shtrenjtohet fluturimi për në Kosovë këtë vjeshtë


[ad_1] Kanë mbetur vetëm disa destinacione ku mund të udhëtohet lehtë por problemi është se pikërisht rruga për këto destinacione sa shkon e po bëhet më e shtrenjtë E Enjte, 1 Tetor 2020 – 21:35 albinfo.ch Pushimet shkollore të vjeshtës në shumicën e kantoneve të Zvicrës fillojnë nesër. Gjatë këtyre pushimeve lista federale e karantinës […]

Ky është NJERIU!


[ad_1] Një qenie, që nga natyra e tij, është i ngutshëm! Një qenie, që nga pakujdesia e tij doli nga parajsa, nga një vend “i lartë” në një vend të ulët, “në botë”. prandaj, është e vetëkuptueshme që njeriu piret të kërkojë problemet dhe pastaj, për pasojë, të lutet për rrugëdalje. Ai në tersin e […]

Shqiprim Arifi kërkon 5 milionë euro nga Kosova dhe Shqipëria


[ad_1] Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi i cili njëherit është edhe kryetar i subjektit politik, Alternativa, me anë të një postimi në facebook ka kërkuar nga Prishtina zyrtare dhe Tirana zyrtare që të pranojnë kërkesën e tij për një fond të quajtur “Fondi Kombëtar i Solidaritetit”, raporton rtklive. Sipas Arifit, të dy shtetet shqiptare do […]

Dëmtimi i gypit në rrugën “Agim Ramadani” lë pa ujë banorët


[ad_1] KALLXO.com para pak minutave raportoi për dëmtimin e një gypi në rrugën “Agim Ramadani” në Prishtinës Arjeta Mjeku, zëdhënës e Ujësjellësit Prishtina ka bërë të ditur se si pasojë e këtij dëmtimit, banorët në rrugën “Agim Ramadani” do të mbesin pa ujë të pijshëm. “Erdhi edhe muaji tetor dhe ne ende po ballafaqohemi me […]

Pastrim rrënjësor i organizmit, çfarë të bëni dhe kur – Gazeta Tribuna


[ad_1] Një mënyrë e thjeshtë dhe praktike për të hequr toksinat nga trupi është gjithmonë e mirëpritur dhe sa më e thjeshtë mënyra aq më e përshtatshme është që të ndiqet. Kjo mënyrë e thjeshtë që do t’ iu sjellim quhet Cleanse dhe i referohet një qasjeje të caktuar për largimin e toksinave nga trupi, […]

12 orë pa rrymë nesër do të mbesin këto fshatra e qytete


[ad_1] KEDS ka njoftuar se nesër për shkak të punimeve në projekte investuese do të ketë ndërprerje të rrymës në disa fshatra e qytete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndaljes së rrymës do të jetë 8 orë. Ky është njoftimi i KEDS-it: Punime në projekte investive Data e punimit: 01-10-2020 1. NS 220/35/10(20)kV […]

Lagjja e Prishtinës që nesër do të mbetet 12 orë pa rrymë


[ad_1] KEDS njofton se edhe nesër do të ketë ndërprerje të rrymës në lokacione të ndryshme të Kosovës. Sipas kompanisë që shpërndan energjinë elektrike ndërprerja më e gjatë parashihet të jetë në lagjen Taslixhe të Prishtinës. Për shkak të punimeve, kjo lagje do të mbetet pa energji për 12 orë. Me ndërprerje të gjatë do […]

Autorja shqiptare i prezanton publikut zviceran librin e saj mbi Kosovën


[ad_1] Prezantimi i librit “Bleibende Spuren” mbahet të premten, 2 Tetor, në orën 19:00, Biblioteka e Qytetit, St.Gallen E Martë, 29 Shtator 2020 – 19:20 albinfo.ch Të Premten, 2 Tetor, në orën 19:00, Biblioteka e Qytetit St.Gallen organizon një lexim publik me Basrie Sakiri-Muratin, autoren shqiptare të librit në gjuhën gjermane “Bleibende Spuren” (Gjurmë të […]

Komuna malore që e ka problem ujin e pijes   


[ad_1] Kaçaniku, komuna që dikur pretendonte të rriste palma sot vazhdon të përballet me probeme të ujit, infrastrukturës dhe ndotjes së ambientit. Pasuesi i Xhabir Zharkut, doktori Besim Ilazi, ndryshoi qeverisjen në komunën malore kurse qeverisja e tij gjashtëvjeçare vazhdon të përballet me probleme të cilat presin zgjidhje nga pushteti lokal. Disa minuta në debatin […]

Në Uashington, për marrëveshje finale me Serbinë


[ad_1] Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, thotë se në takimin e 2 shtatorit në Uashington, Kosova nevojitet të shkojë për marrëveshje përfundimtare me Serbinë. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, ish-kryeministri i Kosovës, Haradinaj, thotë se nevojitet të shfrytëzohet vëmendja që po ia jep SHBA-ja zgjidhjes së mosmarrëveshjeve ndërmjet […]

Shkëlqimi i qytetit afër Prishtinës


[ad_1] 17 kilometra afër Prishtinës skaj rrugës magjistrale Prishtinë – Shkup, Lipjani ka arritur të shndërrohet në një zonë atraktive ekonomike, duke i sfiduar me mundësi bizneset dhe zhvillimin e kryeqytetit. Një zonë e madhe ekonomike dhe mundësitë e zhvillimit rreth autostradës në 20 vitet e pasluftës, pothuajse e dyfishuan komunën e cila dikur ishte […]

‘Shka boni’ Ardiani për Gjakovën?


[ad_1] “Do t`i kthejmë investimet komunale në zhvillim për komunën”, ky ishte koncepti mbi të cilin Ardian Gjini kishte bazuar fushatën e tij zgjedhore me të cilën arriti ta mundte Mimoza Kusari- Lilën në balotazhin për Gjakovën. Koncepti i promovuar i Gjinit premtonte se “Buxheti do të investohet s’ do të shpenzohet. Çdo projekt do […]

Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 


[ad_1] Ambientalistët nga e mbarë bota do ta kishin lakmi zhvillimin interesant në komunën e Klinës. Në asfaltin e shtruar në këtë komunë mund të rriten edhe barishtet e asfalti të duket i gjelbër. Përbërja kimike i pamundëson çdo bime të rritet në asfalt por kur ai është i cilësisë jo të mirë si në […]

Sjellja skandaloze e Zemajt për barnat rikthen krimin dhe korrupsionin në shëndetësi


[ad_1]   Sekretari i Përgjithshëm i PDK-së, Uran Ismaili ka akuzuar ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj për siç e ka quajt ai sjelljen skandaloze rreth vendimit për çmimin e barnave në Kosovë. Në një konferencë për media, Ismaili ka thënë se ky akt e rikthen krimin në shëndetësi, u shërben disa individëve dhe e varfëron […]

Drenasi, Komuna ku matet burrëria dhe fjala


[ad_1] Me nivel të lartë të burrërisë, Drenasi ka arritur të shndërrohet në një komunë ku krenaria e burrave të zonës vendoset nën kontrollin e ligjit dhe të bëhet shembull për komunat e tjera. Burrave me mustaqe u ndalohet pirja e duhanit në kafiteri e komuna ka arritur që të jap shembull për komunat e […]

Mjekja e specializuar shqiptare nga Berlini tregon për specifikat e vaksinës ndaj COVID-19


[ad_1] E Premte, 26 Qershor 2020 – 12:25 albinfo.ch Prej disa javësh vëmendja e shkencës është përqendruar te krijimi i vaksinës për COVID-19. Por çfarë specifikash ka krijimi i një vaksine? Për këtë dhe problematika të tjera mjekja Brunilda Alushi e specializuar në mjekësi të brëndshme dhe kardiologji në klinikën universitare Charite´ në Berlin, Gjermani […]

Shtatë javë të ngujuar në Zvicër, “pengje” të koronavirusit


[ad_1] Shtatë javë ka zgjatur odiseada e Xhevat Muqës dhe tetë pjesëtarëve të stafit të tij, të bllokuar nga masat kundër koronavirusit, në Zvicër, Gjermani e Austri. Në vazhdim, rrëfimi i tij për albinfo.ch * E Shtunë, 6 Qershor 2020 – 17:10 B.SH. Koha e pandemisë së koronavirusit, nëpër të cilën po kalojmë, padyshim se […]

100 këshilla nga mjekësia angleze


[ad_1] Ai i cili vendoset i pari në listë është gjithmonë shëndeti. Shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme, kërkojmë se pari të jemi të shëndetshëm. Se shëndeti fizik e mendor është ai që e bën të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. Sigurisht, sëmundjet mund të […]

Prioriteti ynë: Kthimi në Kosovë i shtetasve tanë të ngujuar në Zvicër


Bota po kalon njërën ndër krizat më të rënda të kohëve të reja dhe bashkë me të, edhe shqiptarët, kudo janë, krizën e pandemisë së koronaviorusit. Qytetarët e Kosovës që jetojnë në Zvicër detyrohen gjithashtu të jetojnë me kushtet që dikton pandemia e rrezikshme. Një numër prej tyre janë prekur nga virusi në mënyra të […]

Sejdiu: Mjekët po largohen, t’i motivojmë që të japin kontributin në vendin e vet


Burimi: Koha.net Drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Basri Sejdiu, thotë se viti që lëmë pas për këtë institucion dhe sistemin shëndetësor në vend ka qenë vit i suksesit, pasi janë bërë investime të shumta në shumë klinika me qëllimin e vetëm për të ofruar shërbime sa më cilësore për pacientët. […]

Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj


“Ne në Izrael i marrim prokurorët, gjykatësit dhe gazetarët dhe i çojmë në spitale për të kujdestaruar me Mjekët, në mënyrë që ata të njihen punën dhe sfidat e mjekëve – përndryshe nuk ka as edhe një mundësi të kuptohet drejtë natyra e punës së tyre”, thotë kështu Prof. Amnon Carmi, udhëheqës i UNESCO në […]