s’ ka më nevojë për çaj; Kjo është pija e shijshme që ndalon kollën menjëherë


[ad_1] Shpesh për qetësimin e kollës përdorim çajra të ndryshëm me bimë të cilat qetësojnë rrugët e frymëmarrjes. Jo të gjithë e shijojnë apo pëlqejnë një gotë çaj me bimë të ndryshme! Sipas një studimi kakao është pija perfekte për qetësimin e kollës, dhe ky stum është i bazuar në fakte. Teobriminës është përbërësi, i […]

Simptomat e Astmës në Varësi të Motit – Kujdesi që nevojitet të Tregoni


[ad_1] Ardhja e pranverës shoqërohet me një përkeqësim të simptomave të astmës, veçanërisht të asaj të shkaktuar prej polenit. Simptomat e astmës kanë gjithashtu tendencën të përkeqësohen veçanërisht tek fëmijët, gjë që nxjerr në pah rolin e motit tek kjo sëmundje. Një studim i kryer në Detrojt zbuloi se një rritje e beftë e temperaturës […]

Aleati Më i Madh – Përse Na Mbron Kaq Shumë Sapuni?


[ad_1] Sapuni përbën mënyrën më efikase për shkatërrimin e viruseve që qëndrojnë në lëkurë, përfshirë COVID-19 që është ulur këmbëkryq në të tërë globin. specialistët thonë se viruset mund të qëndrojnë në lëkurë për orë, në mos për ditë të tëra. Dezinfektantët, solucionet e lëngshme, letrat e lagura me alkol janë të mira, por jo […]

Arsyeja e Rrezikshme Shëndetësore Pse s’ nevojitet Ta Mbani Teshtimën


[ad_1] Kur vjen puna tek teshtima, njerëzit ndahen në kategori: ata që teshtijnë fort dhe hapur dhe ata që e mbajnë atë. Përpjekja për të mbajtur teshtimën niset nga shumë arsye dhe një prej tyre mund të jetë mirësjellja ose bezdia nga zhurma që shkakton ajo. Mbajtja e teshtimës, sipas specialistëve mund të shkaktojë probleme […]

Kolla e Natës – Si të Kuptoni Po qe se Është Ftohje apo Alergji, Trajtimet që ju Ndihmojnë


[ad_1] Kolla e natës është një shqetësim i cili ndikon në cilësinë e gjumit tuaj duke u kthyer në një bezdisje për secilin. Çdo vit miliona njerëz vuajnë nga simptoma të ndryshme të ftohjes, gripit, sëmundjeve të frymëmarrjes apo alergjive. Kollitje pa pushim natën, dhembje fyti apo teshtima, por s’ jeni të sigurt Po qe […]

𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ?


𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ? Çfarë duhet të bëjnë prindërit nëse një fëmijë bie nga shtrati ose ndonjë lartësi tjetër? Në vijim mund të lexoni këshillat e pediatrit se si të veproni në një rast të tillë. Foshnjat dinë të befasojnë prindërit e tyre me rënie nga lartësia, […]

Në këto vende nesër s’ do të ketë rrymë


[ad_1] KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve në rrjet, do të ketë ndërprere të energjisë elektrike në disa lokacione në Kosovë. Me anë të një komunikate për media, janë bërë të ditura lokacionet dhe orari i ndërprerjeve.  Më poshtë keni komunikatën e plotë:  Prishtinë 1. TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet: […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


[ad_1] Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, […]

Stërzgjatja e realizimit të punëve të infrastrukturës në Prishtinë


[ad_1]   Vitin e fundit në komunën e Prishtinës vërehet një volum i shtuar i projekteve të ndryshme të infrastrukturës. Vendosja e një rrjeti të ri të kanalizimit apo shtrimi një rruge me asfalt është gjithmonë lajm i mirë. Kjo tregon përkushtimin e komunës se në përputhje me premtimet, kujdeset që infrastruktura të jetë në […]

SHBA, zyrtarisht jashtë Marrëveshjes së Parisit mbi klimën |Revista Monitor


[ad_1] Students from the Washington area participated in a youth climate strike on Capitol Hill in March 2019.Credit…Ting Shen for The New York Times “Au revoir”, Marrëveshja e Parisit. Duke nisur nga sot (e mërkurë), sipas rregullave të Kombeve të Bashkuara, SHBA janë zyrtarisht jashtë marrëveshjes globale të klimës…. Më poshtë është një vështrim i […]

Nis asfaltimi i disa udhëve në kryeqytet


[ad_1]   udhët në kryeqytet kanë filluar të asfaltohen, sipas kryetarit të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. Ai njoftoi në ‘Facebook’ se sot kanë filluar punimet e asfaltimit në udhën “Arkitekt Karl Gega’”, deri te udhëkryqi i udhës “Ali Pashë Tepelena”. “Sot kanë filluar punimet e asfaltimit në udhën ‘’Arkitekt Karl Gega’’, deri te udhëkryqi […]

Ese për Dimrin – Ditë dimri në fshatin tim


Ese për Dimrin Ese për Dimrin. Pas ditëve të ftohta e me shi, erdhën ditët me acar të dimrit, i cili e ka shtrirë pushtetin e vet deri në pranverë. Por bardhësisë së borës i gëzohen më së shumti fëmijët. Këtë stinë ata e pritën me padurim. Një mëngjes më zgjoi një e trokitur e […]

Rita Ora, një nga rolet kryesore në filmin “Twist”


[ad_1] E Enjte, 1 Tetor 2020 – 12:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se Sky Cinema ka publikuar ‘trailerin’ e adaptimit modern të veprës së famshme të Charles Dickens, “Twist” – dhe sigurisht që s’ është ndryshe nga çdo përshtatje e veprave të Dickensit që keni parë më parë, transmeton albinfo.ch. nevojitet theksuar se versioni […]

Vila luksoze shtetërore në Serbi i shitet bashkëpunëtorit të palestinezit të njohur


[ad_1] Si këshilltar i princit të kurorës së Abu Dabit, politikani palestinez Mohammad Dahlan ka ndërmjetësuar marrëveshje biznesi me Serbinë me vlerë miliarda euro. Tani një bashkëpunëtor i ngushtë i tij zotëron vilën që Dahlan kishte marrë më parë me qira në Beograd.   BIRN ka zbuluar se një vilë luksoze në pronësi të shtetit […]

12 orë pa rrymë nesër do të mbesin këto fshatra e qytete


[ad_1] KEDS ka njoftuar se nesër për shkak të punimeve në projekte investuese do të ketë ndërprerje të rrymës në disa fshatra e qytete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndaljes së rrymës do të jetë 8 orë. Ky është njoftimi i KEDS-it: Punime në projekte investive Data e punimit: 01-10-2020 1. NS 220/35/10(20)kV […]

Aktakuzë për nxitje të terrorizimit ndaj Ikballe Hudutit


[ad_1] Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzë kundër Ikballe Hudutit për shkak të veprës penale – shtytja për kryerjen e veprave terroriste. Huduti pas vrasjes së gjeneralit iranian Qasem Soleimani në një sulm me dron të kryer nga ushtria amerikane kishte shpërndarë në llogarinë e saj në “Facebook” një status me përmbajtje e cila dyshohet se […]

Lul Raka: Gripi sezonal, hapja e shkollave dhe kafeterive kërcënuese për përhapjen e Covid-19


[ad_1] Instituti Demokracia për Zhvillim (D4D) ka mbajtur tryezë diskutimi me temën “Bashkëjetesa e pandemisë Covid-19 me gripin sezonal: Sa kemi kapacitet të tretmanit?”. Në këtë tryezë u tha se fillimi i vitit të ri shkollor, hapja e kafeterive dhe gripi sezonal mund të jenë kërcënues për përhapje  të Coronavirusit. Në këtë tryezë ishte i […]

A nevojitet bartur maskën gjatë aktiviteteve fizike? specialistët janë unanimë


[ad_1] Dr. Rajeev Fernando, infektolog, i cili që nga viti 2014 njihet si një nga mjekët më të mirë të New York-ut, ka shpjeguar që mënyra më e mirë që të shmangni çfarëdo situate të pakëndshme me maskën, që të vendosni për stërvitje në ambient të hapur apo ambiente virtuale Me kusht që ushtroni në […]

Prodhuesit e qumështit këmbëkryq në shesh në pritje të Kryeministrit


[ad_1] Të grumbulluar fillimisht në parkingun prapa Pallatit të Rinisë në kryeqytet, anëtarë të qumështoreve të Kosovës kanë shprehur pakënaqësitë e tyre për mosshitjen e qumështit. Të organizuar e me pankarta në duar ata kanë filluar ‘udhëtimin’ drejt ndërtesës së Qeverisë. Gjatë këtij rrugëtimi ata janë penguar nga Policia. Në mes të zhurmës e pengimit […]

Protestojnë fermerët, derdhin qumështin në rrugë


[ad_1] Të indinjuar me mosveprimet e qeverisë për largimin e produkteve me vaj palme, qumështarët e Kosovës kanë mbajtur një protestë ku në shenjë pakënaqësie kanë derdhur produktet e tyre në rrugët e Prishtinës. Protesta e tyre ka nisur nga parkingu i Pallatit të Rinisë, por pas pak ata janë ndaluar nga Policia dhe s’ […]

Protestojnë fermerët, derdhin qumështin në rrugë (FOTO)


[ad_1] Të indinjuar me mosveprimet e qeverisë për largimin e produkteve me vaj palme, qumështarët e Kosovës kanë mbajtur një protestë ku në shenjë pakënaqësie kanë derdhur produktet e tyre në rrugët e Prishtinës. Protesta e tyre ka nisur nga parkingu i Pallatit të Rinisë, por pas pak ata janë ndaluar nga Policia dhe s’ […]

Komuna malore që e ka problem ujin e pijes   


[ad_1] Kaçaniku, komuna që dikur pretendonte të rriste palma sot vazhdon të përballet me probeme të ujit, infrastrukturës dhe ndotjes së ambientit. Pasuesi i Xhabir Zharkut, doktori Besim Ilazi, ndryshoi qeverisjen në komunën malore kurse qeverisja e tij gjashtëvjeçare vazhdon të përballet me probleme të cilat presin zgjidhje nga pushteti lokal. Disa minuta në debatin […]

Shkëlqimi i qytetit afër Prishtinës


[ad_1] 17 kilometra afër Prishtinës skaj rrugës magjistrale Prishtinë – Shkup, Lipjani ka arritur të shndërrohet në një zonë atraktive ekonomike, duke i sfiduar me mundësi bizneset dhe zhvillimin e kryeqytetit. Një zonë e madhe ekonomike dhe mundësitë e zhvillimit rreth autostradës në 20 vitet e pasluftës, pothuajse e dyfishuan komunën e cila dikur ishte […]

Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 


[ad_1] Ambientalistët nga e mbarë bota do ta kishin lakmi zhvillimin interesant në komunën e Klinës. Në asfaltin e shtruar në këtë komunë mund të rriten edhe barishtet e asfalti të duket i gjelbër. Përbërja kimike i pamundëson çdo bime të rritet në asfalt por kur ai është i cilësisë jo të mirë si në […]

Drenasi, Komuna ku matet burrëria dhe fjala


[ad_1] Me nivel të lartë të burrërisë, Drenasi ka arritur të shndërrohet në një komunë ku krenaria e burrave të zonës vendoset nën kontrollin e ligjit dhe të bëhet shembull për komunat e tjera. Burrave me mustaqe u ndalohet pirja e duhanit në kafiteri e komuna ka arritur që të jap shembull për komunat e […]

Dr.Besim Morina: Pneumonia te COVID-19


Shkruan: Dr. Besim Morina – Pulmolog Pneumonia te COVID-19 Shumica e njerëzve me COVID-19 kanë simptoma të lehta ose mesatare, si kollitje, ethe apo plogështi. Por disa të infektuar me koronavirusin e ri zhvillojnë pneumoni të rëndë në të dy mushkëritë. Kjo pneumoni është një gjendje serioze që mund të jetë vdekjeprurëse. Çka është pneumonia? […]

Pneumonia te COVID-19


[ad_1] Shkruar nga Dr. Besim Morina – Pulmolog Shumica e njerëzve me COVID-19 kanë simptoma të lehta ose mesatare, si kollitje, ethe apo plogështi. Por disa të infektuar me koronavirusin e ri zhvillojnë pneumoni të rëndë në të dy mushkëritë. Kjo pneumoni është një gjendje serioze që mund të jetë vdekjeprurëse.Çka është pneumonia?Mushkëritë në dukje […]

Mbiemri Zemaj ka tmerruar paramilitarët serbë


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka reaguar gjatë seancës së Kuvendit të Kosovës mbi menaxhimin e pandemisë COVID-19, për shtrembërimin e mbiemrit të tij. “Mbiemri Zemaj ka qenë tmerr për forcat paramilitare serbe. Hajde ju tregomni se ju kush jeni dhe trashigiminë tuaj. Me tesha të zeza i kemi veshur ata që kanë vrarë kurse […]

Dita e Pavarësisë së SHBA-së, festë edhe për shqiptarët


[ad_1] E Shtunë, 4 Korrik 2020 – 10:00 albinfo.ch Tashmë Shtetet e Bashkuara të Amerikës festojnë çdo 4 Korrik – Ditën e Pavarësisë. 4 Korriku shënon këtë vit 242-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Dita e Pavarësisë në SHBA, kudo festohet me parada madhështore, festime familjare dhe mbyllet me hedhjen […]

Kremi Kundër Diellit – Cilët Janë Përbërësit e Dëmshmëm Dhe Çfarë nevojitet të Keni Kujdes


[ad_1] Ekspozimi i tepërt dhe i pambrojtur ndaj diellit është një nga faktorët kryesorë të plakjes së parakohshme dhe dëmtimeve të forta të lëkurës. Aplikimi i solucioneve të duhura kundër diellit është hapi i duhur për të mbrojtur lëkurën. Megjithatë, një proces i tillë kërkon kujdes, meqenëqë gabimet në aplikimin e këtij sistemi mbrojtës mund […]

Si Ta Përdorni Vajin e Limonit Për Frymëmarrjen


[ad_1] Vaji i limonit është një vaj esencial që nxirret nga lëkura e limonit. Kjo e fundit përmban një sërë vajrash aromatikë dhe përbërësish të çmuar që  kanë një sërë vlerash shëndetësore. Ky vaj shërben si antioksidant i fuqishëm dhe ka një ndikim të madh në mendjen dhe shpirtin tonë. Shqipëria është një vend shumë […]

100 këshilla nga mjekësia angleze


[ad_1] Ai i cili vendoset i pari në listë është gjithmonë shëndeti. Shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme, kërkojmë se pari të jemi të shëndetshëm. Se shëndeti fizik e mendor është ai që e bën të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. Sigurisht, sëmundjet mund të […]

Begonia e Shqipërisë – Një Lule Me Vlera Befasuese Medicinale


[ad_1] Begoniat janë lule të mirënjohura në Shqipëri, kryesisht për bukurinë e tyre të spikatur. Por këto lule kanë vlera të shumta. Gjethet, lulet dhe kërcenjtë janë të ngrënshme. Lulet kanë një shije të ndezur agrumesh, kurse petalet përdoren në sallata për zbukurim. Begoniat mund të përgatiten në disa mënyra Ekstrakti i begonias përfitohet duke […]

Dorëzonja, Lulja Mike E Organizmit Dhe Shëndetit


[ad_1] Çfarë të vjen ndërmend kur dëgjon fjalën “dorëzonja”? Me kusht që të bën të mendosh një lëng të ëmbël që thithet nga lulja e bukur, atëherë ke shumë të drejtë. Bukuria e dorëzonjës është e rrallë, për këtë s’ ka asnjë diskutim, por në këtë artikull, AgroWeb.org ju sjell informacione interesante për vlerat shëndetsore […]

Prioriteti ynë: Kthimi në Kosovë i shtetasve tanë të ngujuar në Zvicër


Bota po kalon njërën ndër krizat më të rënda të kohëve të reja dhe bashkë me të, edhe shqiptarët, kudo janë, krizën e pandemisë së koronaviorusit. Qytetarët e Kosovës që jetojnë në Zvicër detyrohen gjithashtu të jetojnë me kushtet që dikton pandemia e rrezikshme. Një numër prej tyre janë prekur nga virusi në mënyra të […]

COVID-19 fut në kolaps turizmin familjar në Alpea


[ad_1] Fshatrat e Alpeve në malësinë e Shkodrës zakonisht izolohen prej vjeshtës së vonë e deri në mes të pranverës prej dëborës. Për pak banorë që e kalojnë dimrin në zonë, prilli dhe ditët e para të majit kur moti ngrohet, janë ditë të çlirimit. Në Theth, Kelmend e fshatra të tjerë të zonës së […]

4 Produkte Të Kuzhinës Që Po Të Dobësojnë Imunitetin


[ad_1] Sistemi imunitar përbëhet nga antitrupat, qelizat e shumë gjëra të tjera që bashkëpunojnë ngushtë për të na mbajtur shëndetplotë. Ky sistem bën një punë të shkëlqyer duke na mbrojtur nga bakteret e mikrobet që jetojnë me dhe krah nesh e që shkaktojnë sëmundje. Si Mund Ta Fuqizoni Imunitetin Imuniteti nuk ka nevojë për shumë […]

Përse Duhet Të Mbillni Dafinë Gjatë Karantinës


[ad_1] Shqiptarët kanë një histori të gjatë të mbjelljes së dafinës në kopshte dhe tarraca dhe kanë gjetur 1001 mundësi për ta përdorur atë. Ajo besohet se sjell fat në familje dhe është shumë e mirë për rrugët e frymëmarrjes. Dafina është aleatja juaj më e mirë për shëndetin e rrugëve të frymëmarrjes. Kura Aromatike Me Dafinë Kundër […]

Çka është hemostaza?


Shkruar nga: Dr. Valbonë Blaku, OML staff Hemostaza është një proces kompleks, që normalisht aktivizohet menjëherë pas dëmtimit të murit të vazës të gjakut dhe që siguron ndërprerjen e rrjedhjes se gjakut (hemoragjinë) dhe më pas rivendosjen e qarkullimit në këtë vazë pas rindërtimit të dëmtimit. Ajo përfshin ndërveprimet e enëve të gjakut (strukturat e […]

2 të vdekur nga gripi në QKUK: A po fshihet ‘gripi kinez’, Europa në panik


Mësohet se gjatë ditës se sotme dy persona kanë vdekur në QKUK, ku po dyshohet së shkaktari i këtyre vdekjeve është virusi kinez ‘coronavirus’, por që për arsye të mos përhapjes së panikut po mbulohet shkaktari nga mjekët, transmeton Gazeta Metro. Dy persona kanë vdekur sot në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), ku po dyshohet […]

Gripi, vlerësoni këshillat mjekësore dhe mos i mësyni vetëm QSUT-së


Tritan Kalo, infektolog Më pak kakofoni, më pak konfuzion e alarm në masën e popullatës së gjerë. Në Buletinin e Gripit të datës 4 Shkurt 2019, Departamenti i Epidemiologjisë dhe Kontrollit të sëmundjeve Infektive në ISHP, shprehet qartazi se: “…në rritje është edhe aktivitetit i gripit i cili është i përhapur dhe me intensitet mesatar, […]

Çfarë është gripi i derrave dhe cilat janë shenjat e tij?


Gripi, i ashtuquajtur, i derrave (Swine Flu), është një sëmundje akute e rrugëve të frymëmarrjes, i shkaktuar nga viruse gripale të tipit A, që origjinën e kanë nga derrat. Prof. Dr. Hamdi Ramadani,  infektolog Pandemia e Gripit A H1N1, i ashtuquajtur si gripi i derrave, është një sëmundje që në mënyrë mjaft të rrufeshme dhe […]

Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj


“Ne në Izrael i marrim prokurorët, gjykatësit dhe gazetarët dhe i çojmë në spitale për të kujdestaruar me Mjekët, në mënyrë që ata të njihen punën dhe sfidat e mjekëve – përndryshe nuk ka as edhe një mundësi të kuptohet drejtë natyra e punës së tyre”, thotë kështu Prof. Amnon Carmi, udhëheqës i UNESCO në […]

Çka është Bronkioliti?


Bronkioliti është infeksion i organeve frymëmarrëse të poshtme, i cili godet rrugët e vockla frymëmarrëse degëzuese të quajtura bronkiole. Nëpërmjet bronkioleve ajri përcillet në mushkëri dhe nga mushkëritë. Gjatë infeksionit rrugët frymëmarrëse janë të ënjtura dhe përplot me jargë. Për këtë arsye fëmija frymon me vështirësi. Bronkioliti është një infeksion i zakonshëm i mushkërive tek […]