Kurti: Nga java e ardhshme do të vijë një pjesë e kontigjentit me vaksina të premtuara nga BE për Kosovën


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se një pjesë prej 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE do të vijnë javën e parë të muajit maj. Kurti ka thënë se kontingjenti i parë i vaksinave që erdhën si ndihma është shpenzuar dhe Kosova s’ ka vaksina anti-Covid për momentin për të […]

Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit”


[ad_1] Një vit me kreativitetin e “Eridës dhe Blinit” Izolimi si pasojë e pandemisë, përveç efekteve negative dhe “mbytjes” së jetës dinamike, ka hapur edhe shumë shtigje mendimi për ide kreative rreth asaj se si të kalohet koha në karantinë. Lojërat e ndryshme në kushte shtëpie, larg përdorimit të teknologjisë, ishin zgjidhje inteligjente, ku koha […]

Njihuni me 17-vjeçarin Bennet Nura, i pari banor shqiptar i planetit Mars!


[ad_1] Bennet Nura 17 vjeç, është shqiptari i parë që tashmë i ka arritur emri në planetin Mars. Në vitin 2020 para se raketa Atlas V të niset për në planetin Mars, NASA ka hapur konkurs për të gjithë banorët e botës në rast të vërtetimit se aty do të mund të zhvillohet jeta. Benneti […]

Zemaj: Kontigjenti i parë i vaksinave anti COVID-19 vjen në muajin shkurt


[ad_1] Ministri i në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka bërë të ditur në emisionin ‘Debat’ në RTK që kontigjenti i parë me vaksinat anti COVID-19 do të arrijë në muajin shkurt. ‘’Sapo me erdhi emaili zyrtar se kontigjenti i parë i vaksinave do të vijnë në muajin shkurt. Ky është lajm i jashtëzakonshëm për […]

Në vitin 2017, Simmons kërkoi të raportojnë në Kuvend për shkeljet në EULEX


[ad_1] Çështja e ish kryetarit të Asamblesë së gjyqtarëve të EULEX-it, Malcolm Simmons, këto ditë është shumë aktuale pas kërkesës së tij që të raportojë në Kuvendin e Kosovës për shkeljet që ai pretendon se janë bërë nga gjyqtarë dhe prokurorë të EULEX-it gjatë proceseve gjyqësore. Mirëpo, detaje të reja janë publikuar sonte në emisionin […]

Vetëvendosje me mocion për shkarkimin e Bordit të RTK-së


[ad_1] Gjatë ditës së sotme, Grupi Parlamentar i Lëvizje Vetëvendosje ka dorëzuar kërkesën për mocion përmbajtësor në lidhje me gjendjen në RTK dhe shkarkimin e Bordit të drejtorëve të RTK-së. Sipas VV-së, zgjedhja e kundërligjshme e drejtorit të përgjithshëm të RTK-së, s’ është sjellja e vetme joprofesionale e Bordit të RTK-së. “Detyrë parësore e Bordit […]

Tahiri: PDK-ja bëri veprimin e duhur sot, por s’e shpëtoi ekonominë


[ad_1] Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Tahiri në emisionin “Imazh” të RTK-së e ka vlerësuar lartë kontributin e PDK-së në votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, por ka shtuar se s’ e ka shpëtuar ekonominë siç thonë ata. “Veprimi që e ka bërë PDK-ja sot është i duhur, i mençur dhe që e ka […]

Përshëndetja e veçantë e kryeredaktorit të RTK-së


[ad_1] Kryeredaktori i RTK-së, Ridvan Berisha gjatë ditës së djeshme, në hyrje të emisionit të tij i ka përshëndetur ish pjesëtarët e UÇK-së që janë duke qëndruar në qendrën e paraburgimit në Hagë. Në hyrje të emisionit, gazetari Berisha ka përshëndetur ish presidentin Hashim Thaçi, ish kryetarin e PDK-së, Kadri Veselin, ish kryetarin e Kuvendit […]

Molliqaj: Kurti po rrenë, i bëjë ftesë t’i publikojë pagat në VV


[ad_1] Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj në emisionin “Debat” të RTK-së e ka kritikuar ashpër liderin e VV-së, Albin Kurti dhe ish partinë e tij. Ai e ka quajtur ‘rrenë publike’ deklarimin e Kurtit se me largimin e grupit të Molliqajt nga VV-ja është zvogëluar pabarëzia sociale. “Është rrenë publike e Kurtit dhe kjo mund […]

Shteti furnizohet me material për letërnjoftime e pasaporta


[ad_1] Që nga muaji gusht, qytetarët e Kosovës s’ kanë mundur të pajisen me letërnjoftime dhe pasaporta, pasi Ministria e Punëve të Brendshme s’ ka siguruar materialet e nevojshme. Pas katër muajve, sot MPB-ja ka arritur të sigurojë materilaët për për të prodhuar këto dy dokumente. Rroksana Qarri, zëdhënëse në Ministrinë e Punëve të Brendshme […]

“Vota e Etem Arifit ishte legjitime, Kurti s’mund të kthehet kryeministër”


[ad_1] Analisti Ramush Tahiri ka folur për vendimin që do ta merr Gjykata Kushtetuese në lidhje me rastin e votës së deputetit Etem Arifi për Qeverinë Hoti. Ai ka thënë se Kushtetuesja s’do të merr vendim që votën e Arifit ta shpallë të pavlefshme dhe se këtij të fundit s’ mund t’i merret mandati pasi […]

Tahiri: Albin Kurti s’ mund të kthehet më në postin e kryeministrit


[ad_1] Analisti i njohur kosovar, Ramush Tahiri, në emisionin “Debat” të RTK-së e ka sqaruar mënyrën se si zgjedhet presidenti i ri i vendit. Ai ka thënë se deri më tani asnjë kandidat s’ është zyrtarisht i certifikuar për garën e presidentit dhe se deri më tani kemi vetëm nominim nga një parti, siç është […]

“Haradinaj më së shumti ka gjasa të bëhet president”


[ad_1] Analisti politik, Nexhmedin Spahiu në emisionin “Debat” të RTK-së ka thënë se janë amerikanët ata që në fund do të vendosin se kush duhet të jetë president i ri i Kosovës. “Po qe se zoti Haradinaj ka mbështetjen e amerikanëve ai do të bëhet president, por Po qe se s’ e ka dhe ata […]

Hoti takohet me Sindikatën e Infermierëve


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti mëngjesin e së mërkurës e ka nisur me takim Sindikatën e Infermierëve. Arsyeje e takimit janë kërkesat e kësaj Sindikate për rritje të pagesës së ndërrimeve të natës për infermier, pagesë të orëve shtesë dhe punës gjatë vikendeve si dhe për pagesë të rrezikshmërisë në punë, raporton Ekonomia Online. Në takim […]

​Hoxhaj: Dialogu në formën aktuale i shërben vetëm Serbisë


[ad_1] Kryetari në detyrë i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Enver Hoxhaj, ka deklaruar se procesi i dialogut në formën aktuale i shërben vetëm Serbisë për të hapur dhe mbyllur kaptina të reja, dhe s’ i shërben Kosovës që ta përmbyllë shtet-ndërtimin. Ai në Debat të RTK-së, ka thënë se në mënyrën se si është […]

Familjarët e varrosën në oborrin e shtëpisë ashtu si e la amanet, fqinjët me peticion për zhvarrosje


[ad_1] Një rast i rrallë ka ndodhur në fshatin Makresh të Epërm të komunës së Novobërdës. I ndjeri me inicialet I.F. ua kishte lënë amanet familjarëve që ta varrosin në oborrin e shtëpisë. Familjarët e mbajtën fjalën e të ndjerit dhe e varrosën por fqinjët kanë nisur një peticion kundër këtij varrimi. Mënyra e varrimit […]

Enver Hoxhaj: Dialogu në formën që është i shërben vetëm Serbisë


[ad_1] Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thënë se Gjykata Speciale e ka marr peng dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë. Ai gjithashtu tha dialogu në formën që është i shërben vetëm Serbisë. Në RTK, Hoxhaj, ka thënë se në mënyrën se si është udhëheqë dialogu nga ish qeveria Kurti dhe tani […]

Novobërdë, familjarët e varrosën në oborrin e shtëpisë ashtu si e la amanet, fqinjët inicojnë peticion për zhvarrosje


[ad_1] Një rast i rrallë ka ndodhur në fshatin Makresh të Epërm të komunës së Novobërdës. I ndjeri me inicialet I.F. ua kishte lënë amanet familjarëve që ta varrosin në oborrin e shtëpisë. Familjarët e mbajtën fjalën e të ndjerit dhe e varrosën por fqinjët kanë nisur një peticion kundër këtij varrimi. Mënyra e varrimit […]

“PDK duhet ta propozojë kandidatin për president”


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së Enver Hoxhaj ka deklaruar se Me kusht që dikush dëshiron t’i ketë votat e kësaj partie për presidentin, atëherë paraprakisht duhet të llogarisin që kandidati për këtë post duhet të jetë i propozuar nga PDK. Ai në Debat të RTK-së ka theksuar se PDK s’ ka vota […]

Hoxhaj: Aktakuzat e ngritura nga Gjykata Speciale janë goditje në kurriz të PDK-së


[ad_1] Ushtrues detyre i kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj aktakuzat e ngritura nga Gjykata e Hagës ndaj ish-eprorëve  të UÇK-së i konsideron goditje në “kurriz” të PDK-së, shkruan Gazeta Blic. Hoxhaj në RTK, ka theksuar se në këtë gjendje kërkohet qartësi dhe mendim strategjik për sfidat që i ka vendi. “Aktakuzat e […]

Konkursi për drejtor të shërbimeve të përbashkëta po procedohet në mënyrë të kundërligjshme.


[ad_1] Kryesia e Sindikatës së RTK-së me anë të një komunikate ka reaguar lidhur me pozitën si drejtor i Financave, Administratës dhe zyrës ligjore në RTK. Në komunikatë thuhet se në këtë pozitë po tentohet të punësohet një person i cili në kohën sa Uran Ismaili kishte qenë ministër i Shëndetësisë, atij në QKUK i […]

Komenti i Zafir Berishës për shtatoret e Skëndërbeut e Adem Jasharit në Prizren


[ad_1] Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Zafir Berisha, ka kritikuar shtatoret e Gjergj Kastriotit “Skënderbeu” dhe të komandantit legjendar “Adem Jashari” që janë vendosur dje në qytetin e Prizrenit. Berisha ka thënë se se këto shtatore janë pa kurrfarë vlere artistike. “Shtatoret që jetësojnë figurat më të mëdha kombëtare, si ajo e Skënderbeut dhe Adem […]

Katër frutat që duhet të hani kundër kolesterolit


[ad_1] Kolesteroli i lartë dhe problemet me zemrën janë të lidhura ngushtë dhe mund të kthehen në një rrezik të vërtetë për organizmin.   Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, në vitin 2016 sëmundjet më vdekjeprurëse u cilësuan ato kardiovaskularet. Kjo për një mori arsyesh, ku ndër më ndikueset dhe shkaktaret është pikërisht kolesteroli i lartë. […]

Kuvendi mban seancë, grumbull pikash të pakryera në rend dite


[ad_1]   Kuvendi i Kosovës do të mblidhet sot në ora 10:00 për të provuar edhe njëherë votimin e disa projektligjeve, rezolutave dhe shqyrtimin e shumë raporteve të mbetura nga seancat e kaluara si pasojë e mungesës së kuorumit. Kuvendi nga fillimi i sesionit vjeshtor është përballur me mungesë së vendimmarrjes dhe si pasojë kanë […]

Sekretariati i Energjisë mirëpret shfuqizimin e vendimit nga i cili përfitonin bizneset e Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore sot ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. […]

Komisioni i Ndihmës Shtetërore shfuqizon vendimin e ZRrE-së nga i cili përfitonin bizneset e Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. “Komisioni […]

Komisioni i Ndihmës Shtetërore anulon vendimin e ZRrE-së nga i cili përfitonin bizneset e Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. “Komisioni […]

Komisioni i Ndihmës Shtetërore anulon vendimin e ZRrE-së për tarifa nxitëse prej të cilit përfitonin katër biznese të Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. “Komisioni […]

“Limaj me po aq zotësi si Haradinaj mund ta ushtroj postin e presidentit”


[ad_1] Sekretari i Përgjithshëm i Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka thënë se pret që shpejt të ketë një zgjidhje, ose emrin e presidentit ose shkohet në zgjedhje. Ai thotë se kjo situatë mund të zgjidhet nëse PDK hyn në një Qeveri, e cila do të ishte me bazë më të gjërë dhe kështu do të […]

Ramush Haradinaj: Kosovës i duhet stabilitet, kandidimi im për president është i drejtë


[ad_1] Kreu i Aleancës së Ardhmërisë së Kosovës (AAK), njëherit ish-kryeministër i Kosovës, Ramush Haradinaj, i ftuar në Debat të RTK-së, foli për rrugëtimin e kandidaturës së tij për president. “Kam prit që do të zgjasë Qeveria Kurti dhe Aleanca e ka pas të pranuar që të jetë në opozitë. Mirëpo kjo qeveri ra, dhe […]

Haradinaj: Pranova propozimin për President meqenëqë vendi ka nevojë për qëndrueshmëri


[ad_1] Ish-kryeministri i Republikës së Kosovës, tashmë kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se s’ ka pritur që të bije shpejt Qeveria Kurti, edhe pse AAK, e ka përkufizuar edhe në koncept si Qeveri e mashtrimit, për ato pritjeje që kanë premtuar që do t’i bëjë. “Meqë Qeveria Kurti ra shpejtë, ne i dhamë […]

“Deri në 10 vjet mund të zgjasë procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së”


[ad_1] Avokati i licensuar i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj ka treguar rreth procesit gjyqësor në Hagë ku po gjykohen ish drejtuesit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Ai, në emisionin “Imazh” në RTK tha se mesatarja e procesit gjyqësor ndaj tyre mund të marrë kohë deri në 10 vjet, ndërsa mesatarja e proceseve të këtij […]

S’lejojmë mbajtjen e seancave Nëse Selmanaj është prezent


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Enver Haliti, në emisionin “Imazh” të RTK-së ka thënë se deputetët e kësaj partie s’ do të lejojnë mbajtjen e seancave të Kuvendit të Kosovës Nëse aty prezent do të jetë zëvendëskryeministri, Driton Selmanaj. Ky reagim i LVV-së vjen pasi që ata pretendojnë se Selmanaj e ka fyer deputeten Saranda […]

Shesheli kërkon që ushtria serbe të futet në Kosovë


[ad_1] Kryetari i Partisë Radikale Serbe (SRS), krimineli Vojislav Sheshel ka kërkuar që ushtria serbe të futet në Kosovë. Sheshel në televizionin serb “TV Happy” ka folur për ndalimin e hyrjes në Kosovë të nënkryetarit të Beogradit, Goran Vesiq, duke thënë se ushtria serbe duhet të hyjë në Kosovë, transmeton Gazeta Express. “Që kur Metropoliti […]

Qeveria dështoi të menaxhoj pandeminë në shkolla dhe mësimin online


[ad_1]   Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Sejdi Hoxha, ka thënë sot në një konferencë për media se Qeveria e Kosovës ka dështuar të menaxhojë pandeminë në shkollat e Kosovës duke mos ofruar masa mbrojtëse ndaj covid-19, ku si pasojë, shumë shkolla u mbyllën e shumë nxënës e mësimdhënës u infektuan me virus. Ai […]

s’ realizohet vizita e Vuçiqit në Kosovë


[ad_1]   RTK raportoi se Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq kërkoi leje për të vizituar sot Kosovën së bashku me ministrin e Mbrojtjes, Aleksandër Vulin dhe Marko Gjuriq si dhe Shefin e të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq. Por, kryediplomatja kosovare, Meliza Haradinaj-Stublla ka konfirmuar se vizita e një delegacionit […]

Vuçiq me Vulinin, Gjuriqin dhe Petkoviqin, kërkojnë që sot ta vizitojnë Kosovën


[ad_1] Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka bërë kërkesë që ta vizitojë sot Kosovën, i shoqëruar nga dy prej ‘njerëzve problematik’ të tij në raport me Kosovën, ministri i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin dhe Marko Gjuriq si dhe Shefin e të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, raporton RTK Siç raporton RTK […]

Marrëveshja të jetë e bazuar në parimet e vlerat evropiane


[ad_1] I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë shpreson në një bashkërendim më të mirë mes Brukselit dhe Uashingtonit lidhur me Ballkanin, me ardhjen në fuqi të administratës së re amerikane. “Me zgjedhjen e një presidenti të ri dhe administratës, ne presim që të kthehemi në pozicionin shumë të […]

Drejtuesit e televizionit publik po tentojnë të zgjedhin në krye të financave një menaxher restauranti


[ad_1] Sindikata e Pavarur e RTK-së (SPRTK) thotë se drejtuesit e televizionit publik të Kosovës po tentojnë ta zgjedhin në krye të financave dhe administratës së RTK-së një menaxher restauranti. SPRTK-ja me anë të një njoftimi e ka quajtur skandaloz këtë veprim, ka kërkuar të anulohet ky konkurs dhe të hetohet nga Prokuroria. “Nëse kjo […]

Haliti: U zumë në befasi nga Dick Marty, ai kurrë s’ ka ardhur këtu për të hetuar


[ad_1] Duke folur për akuzat nga Gjykata Speciale, nënkryetari i PDK-së, Xhavit Haliti ka thënë se që nga fillimi është ditur se s’ ka bazë marrëveshja e krimit të supozuar për trafikim organesh. “Në shtalla të lopëve s’ do të mund të kryheshin aso transplante organesh që pretendojnë ata. Këtë e kanë pranuar dhe e […]

Konjufca për LDK-në: Këta s’po dishin asgjë


[ad_1] Glauk Konjufca, nënkryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, në emisionin “Debat” të RTK-së ka thënë se drejtuesit e qeverisë nga LDK-ja “asgjë s’po dishin” sa i përket qeverisjes së shtetit. “Asnjë gjë s’po e dishin ose qaq fort janë të kapur të kjo ideja që pushteti është shërbim, e jo privilegj. Nëse mendon kështu, atëherë shko […]

Skema e 10-përqindëshit në tenderë – LIVE


[ad_1] Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Gjon Serreçi” në Ferizaj ka njoftuar se që nga nesër do të kalojë në skenarin C të mësimit, pasi gjashtë mësimdhënës janë infektuar me COVID—19. me anë të një postimi në Facebook, shkolla ka bërë të ditur se mësimi online do të zhvillohet për dy javë. “sepse një […]

Mbyllet shkolla “Gjon Serreçi” në Ferizaj, 6 mësimdhënës të infektuar me COVID-19


[ad_1] Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Gjon Serreçi” në Ferizaj ka njoftuar se që nga nesër do të kalojë në skenarin C të mësimit, pasi gjashtë mësimdhënës janë infektuar me COVID—19. me anë të një postimi në Facebook, shkolla ka bërë të ditur se mësimi online do të zhvillohet për dy javë. “që një […]

Gërxhaliu arrin në Kizhevak të Serbisë, gjenden mbetje mortore


[ad_1] Drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore të Kosovës, Arsim Gërxhaliu në një lidhje direkte në emisionin “Imazh” të RTK-së nga Kizhevaku i Serbisë, aty ku janë gjetur sot mbetje mortore e që besohet se janë të shqiptarëve të vrarë gjatë luftës në Kosovës, folur për zhvillimet e fundit. “Sot ekipi mjekësor më lajmëroi se […]

MEA e UP marrëveshje në fushën e kërkimit shkencor për projektet mjedisore


[ad_1] Me qëllim krijimin e bashkëpunimit në mes të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” konkretisht Fakultetit të Bujqësisë dhe Veterinës dhe Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit, ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi dhe rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Naser Sahiti sot kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi. Institucionet përgjegjëse për zbatimin e këtij memorandumi […]

Enver Hasani: Po, do të pranoja pozitën e presidentit


[ad_1] Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese Enver Hasani ka treguar Po qe se synon pozitën e të parit të vendit. Ai ka folur edhe për kohën kur ai drejtonte Kushtetuesen. Tha se derisa ishte në krye të këtij institucioni, me vendimet e marra janë prekur pothuajse të gjitha organet shtetërore. “Gjykuar sipas vendimeve që janë marrë […]

Prekazi: Kryeziut i mungonte përvoja, në këto fjalë e sipër Baftiu s’ ishte në nivel!


[ad_1] Trajneri i Kosovës U21, që me gjasë po kalon javët e fundit në krye të kombëtares U21, Rafet Prekazi ka folur pas humbjes nga Shqipëria. Ai në prononcimin për RTK pas duelit, ka thënë se djemtë e tij dështuan në pjesën e parë, pasi s’ qëndruan mirë në aspektin taktik, pra […]

Kosovë U-21 – Shqipëri U-21, në këtë televizion kosovar transmetohet ndeshja


[ad_1] Një tjetër vëllazërore zhvillohet ditën e sotme në mes Kosovës dhe Shqipërisë. Bëhet fjalë për “Shpresat” U-21 që do të përballen sot në ‘Fadil Vokrri’, me fillim nga ora 19:00, përcjell GazetaBlic. Kosova dhe Shqipëria janë pjesë e grupit 3. ‘Dardanët’ pas tetë ndeshjeve numërojnë nëntë pikë, duke u renditur në vendin e katërt, […]

PDK demanton Milaim Zekën: E pavërtetë që kemi marrë vendim për të hyrë në Qeveri


[ad_1] Zëdhënësi i PDK-së, Avni Bytyçi ka demantuar lajmin se PDK ka marrë vendim për të hyrë në Qeveri. Ai thotë se ky lajm është plotësisht i pavërtetë, përcjellë Gazeta Blic. “Nesër PDK-ja do të merr vendim që të hyjë në qeveri, pasi vendi është në krizë”, ka thënë Milaim Zeka në RTK. Ky është […]

Milaim Zeka: PDK-ja nesër merr vendimin për të hyrë në Qeveri


[ad_1] Derisa anëtari i Kryesisë së PDK-së, Ramë Buja ka thënë se nesër do të mblidhet Kryesia dhe Këshilli Drejtues i PDK-së, analisti Milaim Zeka ka thënë se do të merret vendim për të hyrë në qeveri. “Nesër PDK-ja do të merr vendim që të hyjë në qeveri, posaqë vendi është në krizë”, ka thënë […]

Punonjësve të mediave u lejohet lëvizja gjatë 24 orëve


[ad_1] Bazuar në udhëzimet e reja të publikuara nga Qeveria e Kosovës, të cilat hyjnë në fuqi nesër (13 nëntor), gazetarëve dhe të gjithë punëtorëve të tjerë medialë iu lejohet lëvizja sikurse herëve të tjera. Të gjithë punonjësit medialë kanë të drejtë qarkullimi gjatë 24 orëve në funksion të përmbushjes së detyrave të tyre. Gazetarët, […]

UÇK i ka bërë nder kombit shqiptar, s’ka gjyq që e gjykon


[ad_1] Ish-kryeministri i Shqipërisë gjatë kohës së luftës në Kosovë dhe gjenocidit serb, Pandeli Majko, aktualisht ministër i Diasporës, në emisionin “Debat” të RTK-së e ka nisur deklaratën e tij duke iu drejtuar familjarëve të drejtuesve të UÇK-së që aktualisht po gjykohen në Hagë dhe veteranëve të UÇK-së se kjo forcë ushtarake çlirimtare s’ ka […]

Në mesditë publikohen masat e reja të izolimit për shkak të COVID 19


[ad_1] Qeveria e Kosovës sot do të prezantojë masat e reja kufizuese kundër COVID-19. Pavarësisht se po kundërshtohet fuqishëm nga bizneset, kryeministri Hoti ka vendosur që të fut vendin në izolim. Masat e reja do të prekin më së shumti sektorin e gastronomisë, pasi që pritet të ketë kufizim të veprimit. “Kryeministri i Kosovës, Avdullah […]

Infektologu Tolaj kundër mbylljes totale: Jeta në Kosovë varet nga funksionimi i Prishtinës


[ad_1] Infektologu kosovar, Ilir Tolaj ka folur për mundësinë e mbylljes totale të vendit si pasojë e rritjes së numrit të të infektuarve me COVID-19. Sipas tij autoritetet është dashur të e shfrytëzojnë periudhën e verës kur kishte më pak raste të forcojnë kapacitet mjekësore. “Sërish pas mbylljes do të kemi rritje të numrit të […]

Kështu kërceu Veseli nga aeroplani për t’u nisur drejt Kosovës


[ad_1] Gazetari Baton Haxhiu ka deklaruar mbrëmë se Kadri Veseli kishte kërcyer nga një avion ushtarak që të nisej për në luftë bashkë me shokët e tij. Sipas tij, arsye për këtë ishte moti i keq dhe pamundësia e aeroplanit që të zbres në Aeroportin e Rinasit. “Për shkak të motit të keq, aeroplani ushtarak […]

Policia me kontrolle të rrepta në hyrjet e Prishtinës


[ad_1] Policia e Kosovës po qëndron në hyrje të Prishtinës për t’i kontrolluar të gjithë ata që dëshirojnë hyrjen apo daljen nga kryeqyteti. Ky kontrollim po bëhet pas vendimin të Qeverisë së Kosovës dhe Ministrisë së Shëndetësisë që të mbyllet Prishtina në fundjavë, kjo pasi numri i infektimeve ka shënua rritje të dukshme. Përveç Prishtinës, […]

Familjarët e të pagjeturve: Aktakuza ndaj ish-ushtarëve të UÇK-së na i shtoi plagët


[ad_1] Kosova akoma s’ di asgjë për fatin e 1642 personave. Familjarët e personave të pagjetur thonë se aktakuza ndaj ish-ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës u shtoi plagët. Kryetari i shoqatës për të pagjeturit “Zëri i Prindërve” në Mitrovicë, Bajram Çerkini, thotë se ndërkombëtarët s’ po veprojnë si duhet.“Si u formu kjo Gjykatë Speciale, […]

PDK-së i takon presidenti, s’ kemi vija të kuqe për ta


[ad_1] Përplasjet për brenda koalicionit qeverisës në Kosovë sa vijnë e po shtohen, por përkundër kësaj, kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa vazhdon të mendojë që kjo qeverisje është stabile. Mustafa ka thënë se vijat e kuqe duhet hequr ndaj çdo subjekti politik. Mustafa gjithashtu tha se LDK është e gatshme për çdo […]

Kandiq thotë se i ka pritur me shqetësim arrestimet e krerëve të UÇK-së


[ad_1] Aktivistja më e njohur serbe për të drejtat e njeriut dhe njëkohësisht themeluese e Fondit për të Drejtën Humanitare, Natasha Kandiq, ka folur për RTK rreth zhvillimeve të tanishme në vend. Kandiq tha se i ka pritur me shqetësim të madh arrestimet e krerëve të UÇK-së ndërsa ka shtuar se Gjykata Speciale s’ duhet […]

Të jemi të disiplinuar këtë vikend


[ad_1] Pas vendimeve të reja të marra nga Ministria e Shëndetësisë kundër Covid’it, ambasada amerikane në Kosovë iu ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës të jenë të disiplinuar, në mënyrë që t’i kthehen normalitetit në ditëve në vijim. Një gjë të tillë ambasada e ka thënë përmes një postimi në faqen zyrtare në ‘Facebook’, duke […]

Veteranët s’ protestojnë, shkak rritja e numrit të rasteve me COVID-19


[ad_1] Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës s’ kanë vendosur se kur do të organizojnë protestë për të kundërshtuar Gjykatën Speciale dhe arrestimet e ish-udhëheqësve të UCK-së, e kjo për shkak të rritjes së rasteve pozitive me Covid19. Kjo u bë e ditur pas mbledhjes së Këshillit Drejtues të kësaj organizate, i cili kërkoi nga […]

Këto janë bizneset që u lejohet puna gjatë fundjavës


[ad_1] Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja të mbrojtjes nga pandemia COVID-19, të propozuara nga Ministria e Shëndetësisë, ku ndalohet veprimtaria disa subjekteve afariste dhe bizneseve. Sipas këtij vendimi, puna gjatë kësaj fundjave u lejohet: furrave të bukës, barnatoreve, marketeve të vogla, pompave të derivateve. Sipas njoftimit, do të vazhdojnë shërbimet edhe institucionet […]

Shkolla Fillore ‘Dardania’ në Prishtinë kalon në mësimin në distancë


[ad_1] Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Dardania” në Prishtinë nga dita e hënë do të zhvillojë mësimin në distancë. “Ju njoftoi se nga dita e hënë me datë  9.11.2020 mësim do të mbahet në distancë duke e ndjekur tv. RTK-4 sipas skemës programore.”, thuhet në njoftimin e shkollës. Tutje, shkolla ka kërkuar nga nxënësit […]

Ditë e trishtueshme për Kosovën


[ad_1] Ish-ambasadori i OSBE-së gjatë luftës në Kosovë, William Walker, ka pritur me “shqetësim të madh” ngritjen e aktakuzave ndaj ish-krerëve të UÇK-së dhe udhëtimin e tyre në Hagë. “Shqetësohem për Kosovën”, ka thënë Walker, teksa ka komentuar zhvillimet dramatike të ditës së sotme. Ai ka theksuar se sot “është ndonjë ditë e trishtueshme për […]

Katër vjet nga vdekja e Astrit Deharit


[ad_1] Në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, me 5 nëntor 2016, në rrethana akoma të pasqaruara, vdiq aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari. E sot në katër vjetorin e vdekjes së tij, Vetëvendosje duke filluar në ora 09:30 do të bëjnë homazhe tek varri i Astrit Deharit në Zllatar. Ndërkohë që në ora 12:00 Vetëvendosje […]

Gjendja në televizionin publik, sindikata kërkon shkarkimin e Bordit të RTK-së dhe Komision Hetues Parlamentar


[ad_1] Sindikata e Pavarur e Radiotelevizionit të Kosovës (RTK), ka kërkuar nga Kuvendi i Kosovës që të shkarkohet Bordi i RTK-së, si dhe të formohet një komision hetues parlamentar. Sindikata ka listuar disa vendime të Bordit të RTK-së, që sipas tyre janë të dëmshme për televizionin publik. “Sindikata e Pavarur e RTK-së (SPRTK), bazuar në […]

Pavarësisht ankesave të Sindikatës, Bordi zgjodhi drejtorët në RTK


[ad_1] Bordi i Radiotelevizionit të Kosovës, pas një procesi të rekrutimit dhe me propozimin e Drejtorit të Përgjithshëm, Ngadhnjim Kastrati, ka emëruar dy zv/Drejtorët e Përgjithshëm, Drejtorin e Televizionit, Drejtorin e kanalit në gjuhën serbe dhe Drejtorin e Radios. Zëvendësdrejtorë të Përgjithshëm u emëruan Mentor Shala dhe Lorik Arifaj. Drejtor i televizionit u emërua Festim […]

Sindikata e Pavarur e RTK-së ankohet në Inspektoratin e Punës ndaj Drejtorit dhe Bordit


[ad_1] Sindikata e Pavarur e RTK-së (SPRTK) ka dorëzuar në Inspektoratin e Punës ankesë kundër Drejtorit të Përgjithshëm, Ngadhnjim Kastrati dhe Bordit të transmetuesit publik për, siç kanë thënë, shkeljen e kontratës kolektive gjatë procedimit të konkursit për pozitat e drejtorëve dhe zëvendës drejtorëve të njësive në RTK. Sipas, SPRTK-së kjo ankesë është bërë për […]

​OAK: Shumë biznese po mbyllen për shkak të gjendjes me Covid-19


[ad_1] Drejtues të Odës së Afarizmit të Kosovës, kanë deklaruar se shumë ndërmarrje po mbyllen për shkak të gjendjes me Covid-19 dhe se ky numër pritet të rritet në vazhdimësi, andaj i bëjnë thirrje Kuvendit të Kosovës që sa më shpejt të miratohet ligji për rimëkëmbje ekonomike. Kryetari i bordit të OAK, Skënder Krasniqi ka […]

Kosovarët kanë mbi katër miliardë euro kursime nëpër banka


[ad_1] Sot shënohet Dita Botërore e Kursimeve është një dukuri e krijuar për të rritur ndërgjegjësimin e publikut për rëndësinë e kursimeve si për ekonomitë moderne ashtu edhe për individët. Kursimet janë të rëndësishme në ekonominë globale dhe çdo depozitues kontribuon në zhvillimin e tyre. Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, […]

Përfundon afati, katër subjekte politike aplikojnë për zgjedhjet në Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton se është përmbyllur afati për aplikim për çertifikim të subjekteve politike që duan të marrin pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të Komunës së Mitrovicës së Veriut, të cilat do të mbahen më 29 nëntor 2020. Gjatë periudhës së aplikimit (21 – 30 tetor) kanë aplikuar 4 subjekte […]

Pas tërmetit, Ambasada e Kosovës në Turqi me njoftim për kosovarët


[ad_1] përmes një postimi në faqen zyrtare, Ambasada ka bërë me dije se kosovarët që kanë nevojë për ndihmë mund të kontaktojnë Konsullatën e Nderit në Izmir, Konsullatën e Përgjithshme në Stamboll dhe Shërbimin Konsullor në Ankara. NJOFTIM ME RËNDËSI Ndryshe, një tërmet i fuqishëm në Detin Egje ka tronditur Turqinë dhe Greqinë. Ministri i […]

Grupi i Grave Deputete: Tomë Gashi t’i kërkoj falje Melihate Tërmkollit


[ad_1] Grupi i Grave Deputete ka reaguar për deklaratën e mbrëmshme të avokatit Tomë Gashi ndaj anëtares së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Melihate Tërmkolli, i cili gjatë një debati televiziv iu drejtua me asaj “zotëri”. me anë të një reagimi në Facebook, Grupi i Grave Deputete kanë kërkuar nga Gashi që të […]

Grenell takon shqiptarët në Amerikë: Ma bënë të qartë se ata do ta votojnë Donald Trump


[ad_1] Ndërmjetësuesi special për Kosovën dhe Serbinë nga Administrata Trump, Richard Grenell, ka thënë se ka siguruar mbështetjen e shqiptaro-amerikanëve në Detroit. Grenell e ka bërë të ditur përmes një cicërime në Twitter se përfaqësues të bizneseve dhe liderëve religjioz ia kanë bërë të qartë se do e votojnë kandidatin republikan, Donald Trump. “Në Detroit, […]

Përplasja Tërmkolli-Gashi, Policia jep detaje – reagon edhe avokati


[ad_1] Një përplasje mes ish deputetës së LDK-së Melihate Tërmkolli dhe avokatit Tomë Gashi ka eskaluar në fyerje mes tyre. Teksa ishin në mediumin publik RTK në një debat televiziv, Tërmkolli e Gashi kanë përdorur gjuhë fyese ndaj njëri tjetrit. Tërmkolli i është drejtuar avokatit Gashi me fjalën “Çuti”, që në shqip do të thotë […]

Objekt në hapësirë/ Shkencëtarët tregojnë datën se kur asteroidi gjigant mund të godas Tokën


[ad_1] Dihet që vetëm një pjesë e vogël e objekteve në hapësirë shfaqin një kërcënim serioz për Tokën, dhe asteroidi gjigant Apophis është njëri prej tyre. Shkencëtarët tani po rivlerësojnë potencialin e tij për të goditur planetin tonë në 48 vjet, për shkak të vëzhgimeve të përmirësuara të asteroidit problematik. Paralajmërimi ka ardhur nga astronomët […]

Eskalon debati mes Tërmkollit dhe Gashit në RTK


[ad_1]   Në vazhdim të emisionit “Debat” të RTK-së ka eskaluar situata ndërmjet Melihate Tërmkollit dhe Tomë Gashit. Derisa anëtarja e LDK-së fliste për Vetëvendosjen dhe qeverisjen e saj pas 6 tetorit, Gashi vazhdonte të ndërhynte duke thënë se Kosova s’ka nevojë të dialogojë me Serbinë dhe se pavarësia e Kosovës është vulosur edhe me […]

Ridvan Berisha: s’ ka pasur përleshje pas emisionit


[ad_1] Drejtuesi i emisionit “Debat” në RTK, Ridvan Berisha ka folur pas raportimit të mediave se ka pasur përplasje ndërmjet shoferit të Melihate Tërmkollit dhe Tomë Gashit. Ai tha për Gazeta Blic se kjo s’ është e vërtetë. ”Është një lajm i pasaktë. Asgjë s’ ka ndodhur pas emisionit”, tha ai. Ndryshe, portali Indeksonline, duke […]

LAJMI I FUNDIT: Shoferi i Melihate Tërmkollit dhe Tomë Gashi përleshen pas debatit


[ad_1] Para pak minutash ka eskaluar debate mes Melihate Termkollit dhe avokatit Tomë Gashi. Debati në fjalë ka kaluar edhe në fyerje. Bëhet me dije se pas debatit në RTK, avokati Tomë Gashi është përleshur me shoferin e Melihate Tërmkollit. Për rastin në fjalë janë njoftuar edhe Policia e Kosovës, ku pritet të dalin në […]

Ndërrimi i pushtetit dhe problemet e vjetra në Dragash


[ad_1] Edhe pse e vogël për nga numri i banorëve e sipërfaqja, Komuna e Dragashit përballet me probleme të mëdha në qeverisjen lokale. Banorët e zonës së Sharrit përditë ballafaqohen me mungesë të ujit të pijës, ndotje të ambientit e mungesë të vendeve të reja të punës. Jetë më të mirë kishte premtuar për banorët […]

Shaip Kamberi: As Daçiqi e as Vuçiqi s’mund të ma ndalin fjalën


[ad_1] Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka folur pas fjalimit të zjarrtë në legjislativin serb dhe reagimet e Vuçiqit dhe Daçiqit. Në Serbi është duke u mbajtur seanca konstituive e themelimit të institucioneve të reja pas zgjedhjeve atje, ku ish shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq është zgjedhur kryeparlamentar i ri. Në […]

Grenell i fton shqiptaro-amerikanët ta mbështesin Trumpin në zgjedhjet presidenciale


[ad_1] Richard Grenell, i dërguari special i presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi u është drejtuar shqiptaro-amerikanëve me anë të një video mesazhi duke i inkurajuar që ta pranojnë atë se Donald Trump ka punuar shume për paqen në Ballkan dhe normalizimin ekonomik Kosovë-Serbi. Grenell në këtë mesazh thotë se shpreson se shqiptarët do […]

Me çfarë matematike e keni zgjedhur drejtorin?


[ad_1] Arbreshë Kryeziu, deputete e Vetëvendosjes dhe anëtare e Komisionit Parlamentar për Media, në raportimin e kryesuesit të Bordit të RTK-së në këtë komision tha që kurrë s’ kanë dashur të bëjnë presion mbi RTK-në. “kurrë s’ kemi ushtruar presion, por ju kemi ftu për të dhënë llogari për një drejtor të paligjshëm që është […]

Bordi s’ e ka shkelur ligjin me zgjedhjen e Drejtorit të RTK-së


[ad_1] Sali Bashota, kryesues i Bordit të Radio televizionit të Kosovës (RTK), në raportimin e tij para Komisionit parlamentar për media tha që në këtë komision po diskutohet për një proces i cili ka ndodhur kohë më parë përderisa, sipas tij, s’ është shkelur aspak ligji. Bashota dhe anëtarë të Bordit të RTK-së po raportojnë […]

Drejtori i RTK-së është zgjedhur jashtëligjshëm


[ad_1] Valon Ramadani, nënkryetar i Komisionit Parlamentar për Media nga radhët e LVV-së tha që drejtori i përgjithshëm i Radio Televizionit të Kosovës është zgjedhur jashtëligjshëm. “Njëra çështje ka të bëjë me një vendim që bordi e ka marrë që për mua është e qartë që është shkelë ligji i RTK-së. Janë 8 anëtar që […]

Vazhdon procesi ndaj Salih Mustafës


[ad_1] Njëri ndër ish-komandantët e UÇK-së, Salih Mustafa, ka kohë deri sot që para gjykatësit të procedurës paraprake të pranojë fajësinë ose jo lidhur me akuzat e Prokurorisë Speciale për krime lufte. Seanca dëgjimore për rastin e tij do të mbahet sot në orën 15:00. Mustafa ka refuzuar të deklarohet në paraqitjen e tij publike […]

Arif Vladi i përgjigjet sërish Adelina Ismailit: Kur unë i këndoja UÇK-së, ti argëtoheshe me muzikë serbe


[ad_1] Ka vazhduar edhe në mbrëmje debati në disancë mes këngëtarit, Arif Vladi dhe Adelina Ismailit. Vladi një këngëtar i madh nga Shqipëria është ndjerë i fyer nga Adelina Ismaili kur kjo e fundit ka thënë se Vladi është paguar për ta kënduar këngën e njohur “Marshi i UÇK-së”. Në një bisedë me RTK-në, Vladi […]

Arif Vladi – Adelina Ismailit: Kur unë i këndoja UÇK-së, ti argëtoheshe me muzikë serbe


[ad_1] Kënga “Marshi i UÇK’së ditëve të fundit ka bërë që këngëtarët Arif Vladi dhe Adelina Ismaili të drejtojnë akuza ndaj njëti-tjetrit. Ishte fillimisht këngëtarja Ismaili e cila tha se Vladi ishte paguar për të realizuar një këngë të tillë, por Vladi ka paralajmëruar padi kundër këngëtares. Në një bisedë me RTK’në, Vladi ka thënë […]

RTK s’ po ua paguan trustin punëtorëve


[ad_1] Anëtari i Komisionit për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media, Agon Batusha, ka thënë se punët në televizionin publik janë lëmsh. Sipas deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, RTK s’ po ua paguan Trustin punëtorëve. Për krejt situatën në RTK ai tha se janë fajtorë edhe deputetët të cilët janë pjesë e Komisionit për […]

Tensione mes deputetëve lidhur me raportimin e bordit të RTK-së në Komision Parlamentar


[ad_1] Komisioni Parlamentar për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media sot është mbledhur për të diskutuar interpretimin e ligjshmërisë së përzgjedhjes së drejtorit gjeneral të RTK-së Para fillimit të kësaj pike, deputeti i PDK-së, Mërgim Lushtaku tha se e ka pasur kërkesë nga deputetet që t’i fus në rend dite edhe dy çështje, […]

Kryetari i Rahovecit flet për historinë e përdorimit të gjuhës bullgare në këtë qytet


[ad_1] Në shumë familje në Rahovec për dekada është komunikuar në gjuhën bullgare. Një veprim i tillë vazhdon edhe sot por shumë më pak. Për këtë ka folur kryetari i kësaj komune, Samajl Latifi. Ai ka shpjeguar se në qytetin që ai drejton flitet një gjuhë e përzier dhe jo tamam gjuha bullgare. “në të […]

Mërgim Lushtaku s’ e miraton kërkesën që bordi i RTK-së të raportojë për zgjedhjen e Ngadhnjim Kastratit


[ad_1] Deputeti i PDK-së Mërgim Lushtaku s’ ka miratuar kërkesën e tre deputetëve Valon Ramadani, Arbreshë Kryeziu dhe Agon Batusha që në mbledhjen e nesërme të  Komisionit për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media të trajtohet kërkesa e Sindikatës së RTK-së që ky komision të diskutoj për zgjedhjen e drejtorit të RTK-së Ngadhnjim […]

Mërgim Lushtaku s’ e miraton kërkesën që Bordi i RTK-së të raportoj për zgjedhjen e Ngadhnjim Kastratit


[ad_1] Deputeti i PDK-së Mërgim Lushtaku s’ ka miratuar kërkesën e tre deputetëve Valon Ramadani, Arbreshë Kryeziu dhe Agon Batusha që në mbledhjen e nesërme të  Komisionit për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media të trajtohet kërkesa e Sindikatës së RTK-së që ky komision të diskutoj për zgjedhjen e drejtorit të RTK-së Ngadhnjim […]

Do ta dërgojmë në Kushtetuese Gjykatën Speciale 


[ad_1] Sekretari dhe shtruesi i detyrës së Organizatës së Veteranëve të Luftës të dalë nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës, Faton Klinaku, e ka cilësuar si politike Gjykatën Speciale dhe ka thënë se do e dërgojë në Gjykatën Kushtetuese. Klinaku një reagim të tillë e ka bërë përmes ‘Facebook’-ut, në të njëjtën ditë kur pritej konfirmimi […]

Marrëveshja 4 shtatorit po implementohet


[ad_1]   Richard Grenell, emisar special i SHBA-ve për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë po konsideron se marrëveshja mes këtyre dy vendeve e arritur më 4 shtator në Uashington po implementohet. Grenell e ka shpërndarë në Twitter një vizitë të departamentit amerikan për energji në Kosovë, ku u shikuan mundësitë e investimit në këtë sektor, […]

Majmunët luftojnë për territore, konflikti i tyre merr dy jetë njerëzish


[ad_1] Një luftë e ashpër këtë javë midis dy grupeve të majmunëve në zemër të qytetit indian të Taj mori dy jetë. Policia shpjegoi se riparimi i shtëpisë së vjetër në Satsang Gaul ishte në proces. Pronari i shtëpisë dhe punëtori po qëndronin pranë murit që duhej shembur, shkruan RTK. Pikërisht në atë kohë, ‘ushtritë’ […]

FOTO / Natyra e mahnitshme: Shikoni çfarë rrjete! Në “kurthin” e kësaj merimange mund të bjerë edhe njeriu


[ad_1] Natyra është e mahnitshme dhe na bën përshtypje pa pushim. Një nga rastet më të fundit është një rrjetë e madhe merimange në një pyll në Misuri, SHBA. Fotoja e rrjetës gjigande të një merimange është realizuar nga një punonjës i Ministrisë së Mbrojtjes së Mjedisit dhe shumë shpejt u bë virale, shkruan RTK. […]

Speciales i skadon afati për konfirmimin, apo jokonfirmimin e aktakuzës ndaj Thaçit e  Veselit


[ad_1]   Dhomat e Specializuara në Hagë s’ e kanë njoftuar akoma publikun Po qe se aktakuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, është konfirmuar apo hedhur poshtë, ndërkohë që afati prej gjashtë muajsh për ta bërë këtë, përfundon të shtunën, në 24 tetor. Megjithatë, sipas Rregullores së […]

Masat anti-COVID-19, aksion i Policisë e Inspektoriatit te ‘Kafet e rakisë’ në Prishtinë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe pjesëtarë të Policisë së Kosovës janë duke kryer kontrolle nëpër kafeteri të kryeqytetit në këto orë të vona për të monitoruar respektimin e masave anticovid. Pas numrit të rritjes të të infektuarve Policia e Kosovës dhe Inspektorati nën urdhrin e Zemaj janë mobilizuar për të kryer kontrolle dhe […]

Distria Krasniqi e artë në Budapest


[ad_1] Xhudistja pejane ka shkëlqyer në “Grand Slamin” e Hungarisë, ndërsa garuesit tjerë kosovarë u eliminuan herët. Distria Krasniqi i ka siguruar medalje të artë Kosovës.Xhudistja pejane ka shkëlqyer në “Grand Slamin” e Hungarisë, i cili filloi sot. Krasniqi ka dominuar në kategorinë 48 kilogramë, në garën që po mbahet në Budapest. Rrethin e parë, […]