Mbi 100 milionë të shëruar nga COVID-19 në mbarë botën


[ad_1] Numri i personave që janë shëruar pas infektimit me koronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 100 milionë.  Sipas “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë, 100.369.788 persona në botë janë shëruar pas infektimit me COVID-19. Katër vendet e para me numrin më të lartë të rasteve në botë në […]

Renditja finale e Eurovision, ja kur është radha e Shqipërisë


[ad_1] Anxhela Peristeri do të përfaqësojë Shqipërinë në “Eurovision 2021”, me këngën “Karma”. Faqja zyrtare e ‘Eurovision 2021” ka publikuar renditjen e shteteve pjesëmarrëse, të ndara në dy netët gjysmë finale. Anxhelën do ta dëgjojmë në natën e dytë, e renditur e njëmbëdhjeta. Pas publikimit të versionit zyrtar të këngës, shoqëruar me videoklipin, këngëtarja ka […]

Shkencëtarët shqyrtojnë 4 teori të ndryshme për origjinën e virusit COVID-19


[ad_1] Një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë dhe kinezë është gati të raportojë për kërkimin e tij të përbashkët për origjinën e koronavirusit që shkaktoi një pandemi pasi u zbulua për herë të parë në Kinë, para një viti. Më këtë specialistët kanë hulumtuar katër teori që po merren me origjinën e virusit, e do të dalin […]

Vaksinohet Vladimir Putin, s’ sqaron Po qe se mori dozë nga Sputnik apo vaksinë tjetër


[ad_1] Vladimir Putin e bëri më në fund vaksinën kundër koronavirusit. Shefi i Kremlinit e mori privatisht dozën e vaksinës së prodhuar në Rusi, në përpjekje duket për të rritur besimin tek prodhimi rus, ndërkohë që e kishte zvarritur imunizimin e tij për muaj të tërë. Zëdhënësi i Kremlinit, Dimitry Peskov pohoi se presidenti 68 […]

specialistët e shëndetësisë: S’ka listë të saktë të atyre që e kanë kaluar Covid-19, as plan për vaksinim


[ad_1] Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka organizuar debatin “Sektori i shëndetësisë: Kapacitetet për vaksinim kundër Covid-19”, raporton Ekonomia Online. Nga ky debat u tha se për Kosovën çdo lloj vaksine do të ishte e mirëseardhur. Po ashtu nga panelistët kishte edhe kritika sa i përket planit për vaksinim, pasi që sipas tyre duhet të […]

15 vjetori i themelimit të Twitter-it dhe sfida e rritjes së popullaritetit


[ad_1] Platforma Twitter më 21 mars feston 15 vjetorin e themelimit të saj. Me 330 milionë përdorues në të tërë botën, kompania që dikur e quante veten krah i fjalës së lirë është detyruar të luftojë me shpërdorimet e platformës së saj. Në vitin 2006, bashkëthemeluesi i kompanisë Twitter, Jack Dorsey bëri postimin e parë. […]

Asnjë rast i gripit të shpezëve në Kosovë, institucionet po monitorojnë situatën


[ad_1] Në Kosovë s’ është raportuar asnjë rast i gripit të shpezëve H5N8, ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, Lamir Thaçi nga Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV). Sipas tij, që nga muaji dhjetor i vitit të kaluar kur janë paraqitur rastet e para në botë në vazhdimësi janë duke monitoruar situatën. Ai […]

Shqipëria e refuzoi por shkenca vërteton se vaksina ruse është 92% efektive!


[ad_1] Vaksina ruse e Sputnik V ka një efikasitet prej 91.6% kundër COVID-19, sipas një studimi të botuar në revistën ndërkombëtare shkencore The Lancet. Më parë shkencëtarët kanë qenë kritikë ndaj shpejtësisë me të cilën është krijuar vaksina ruse, duke thënë se kjo ishte bërë me “nxitim të dukshëm dhe mungesë transparence”. “Por rezultati i […]

Ajo është vërtet një mrekulli: Vajza e vogël jeton me zemrën jashtë koshit të kraharorit


[ad_1] Ajo është vërtet një mrekulli: Vajza e vogël jeton me zemrën jashtë koshit të kraharorit Virsaviya Borun-Goncharova (11) është lindur me një çrregullim të rrallë gjenetik, i cili prek një bebe në një milionë sosh Edhe pse prognozat kanë qenë se s’ do të mbijetojë, ajo sot është një vajzë e lumtur. Virsaviya (11) […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

Në Rusi shënohet numër rekord i viktimave dhe rasteve të reja me COVID-19


[ad_1] Në Rusi janë raportuar 28 mijë e 585 raste të reja me COVID-19 dhe 613 vdekje në 24 orët e fundit. Shifrat e të prëmtës shfaqin rritjen më të lartë ditore të viktimave të regjistruara që prej fillimit të pandemisë në këtë shtet. Mediat kredibile ndërkombëtare kanë hedhur dyshime mbi raportimet ruse për numrin […]

Pandershmëria mediale e gazetares Jeta Xhara


Shkruan: Hisen Berisha PANDERSHMËRI MEDIALE Në rrjetet sociale e pashë një storie që kishte realizuar gazetarja kontraverse Hanmi Jeta Xharra. Ju kishte bashkuar ushtarëve të facebook-ut që këto ditë janë pjesë e lufte speciale kibernetike përmes rrjeteve sociale për të goditur sa më shumë personelin shëndetësor dhe luftën e tyre heroike anticovid që po e […]

Moska nis vaksinimin masiv kundër COVID-19


[ad_1] Moska ka nisur shpërndarjen e vaksinës Sputnik V në 70 klinika në mbarë qytetin, thanë autoritetet, duke bërë kështu imunizimin e parë masiv që Rusia kryen kundër sëmundjes COVID-19, që e shkakton koronavirusi. Njoftimi i sotëm i task forcës së Moskës për koronavirusin, vjen pas kritikave se vaksina ruse akoma s’ ka kryer studimet […]

Tahiri: PDK-ja bëri veprimin e duhur sot, por s’e shpëtoi ekonominë


[ad_1] Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Tahiri në emisionin “Imazh” të RTK-së e ka vlerësuar lartë kontributin e PDK-së në votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, por ka shtuar se s’ e ka shpëtuar ekonominë siç thonë ata. “Veprimi që e ka bërë PDK-ja sot është i duhur, i mençur dhe që e ka […]

Rusia propozon të paguajë gratë për punët e shtëpisë


[ad_1] Gratë në Rusi duhet të marrin një rrogë për punën e tyre në shtëpi, ka deklaruar së fundmi deputetja e parlamentit Oksana Pushkina. Deklarata e djeshme e Pushkina për radion Komsomolskaya Pravda, vjen mes thirrjeve ndaj qeverisë për rritje të nivelit të barazisë financiare mes burrave e grave, që tradicionalisht kanë shqetësuar shoqërinë ruse. […]

Burri pranon vrasjen e të paktën 25 grave në Rusi


[ad_1] 38 vjeçari Radik Tagirov, raportohet se ka pranuar vrasjet, pas identifikimit nga provat e ADN dhe shenjat e këpucëve. Hetuesit në Rusi thonë se kanë kapur njeriun përgjegjës të të paktën 25 vrasjeve, të njohur ndryshe si “maniaku i Vollgës”. Autoritetet thonë se Radik Tagirov, ka pranuar serinë e vrasjeve të 26 grave të […]

Navalny i bën thirrje BE-së të sanksionojë oligarkët rusë


[ad_1] Politikani opozitar rus, Aleksei Navalny, i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian (BE), që të ‘sanksionojë kriminelët’ që rrethojnë presidentin rus Vladimit Putin. Gjatë një video-konference me eurodeputetët të mbajtur të premten, kritiku i Kremlinit tha se oligarkët rusë ‘e kanë kapur përkohësisht pushtetin’ dhe blloku prej 27 vendeve, duhet të zhvillojnë një strategji të […]

Udhëheqësi i opozitës ruse thirrje BE-së: Godisni me sanksione oligarkët rusë


[ad_1] Udhëheqësi i opozitës ruse, Aleksei Navalni i bëri thirrje Bashkimit Evropian të godasë me sanksione ekonomike oligarkët që kanë lidhje të ngushta me Presidentin Vladimir Putin. “s’ ka kuptim t’u vësh sanksione gjeneralëve e kolonelëve apo individëve të tjerë që s’ udhëtojnë shumë,” tha zoti Navalny në komente me anë të lidhjes me videokonferencë. […]

Mbyllet gjithçka në takimin Rusi – Kosovë, ky është rezultati përfundimtar


[ad_1] Kosova është mposhtur nga Rusia me rezultat të pastër 3-0, në kuadër të xhiros së nëntë kualifikuese për kampionatin evropian te femrat. Vashat kosovare s’ arritën t’u bënin ballë vendasve, që shënuan plotë tri herë në 12′ minutat e para, për të arritur më pas ta mbrojnë me mjaftë sukses këtë epërsi, përcjell GazetaBlic. […]

6′, 9′ dhe 12′ – Tre gola shumë të shpejtë në duelin Rusi – Kosovë


[ad_1] Të mos mundësh të shkosh në varrimin e babait tënd, për më tepër, kur ai është një legjendë. Djali i Diego Armando Maradonës, Diego Maradona Junior, ka rezultuar pozitiv me koronavirus dhe kështu s’ do të jetë prezent në ceremoninë e varrimit, përcjell GazetaBlic. Kësisoj, ai me anë të rrjetit social “Instagram” ka shkruar […]

Publikohet renditja e re e FIFA-s, kjo është pozita e Kosovës


[ad_1] Vashat e Kosovës zbresin përsëri në fushë me fanellën dardane sot. Përfaqësuesja e Kosovës në futboll për femra do të ndeshet sot me Rusinë, ndeshje e vlefshme në kuadër të kualifikimeve për Euro2020. Ndeshja ndërmjet Rusisë dhe Kosovës do të zhvillohet të premtën (sot) më 27 nëntor në kompleksin “Arslan Zeki Demirci Spor” në […]

“Dardanet” synojnë sot lavdinë në Rusi, kërkohet triumfi në Manavgat


[ad_1] Vashat e Kosovës zbresin përsëri në fushë me fanellën dardane sot. Përfaqësuesja e Kosovës në futboll për femra do të ndeshet sot me Rusinë, ndeshje e vlefshme në kuadër të kualifikimeve për Euro2020. Ndeshja ndërmjet Rusisë dhe Kosovës do të zhvillohet të premtën (sot) më 27 nëntor në kompleksin “Arslan Zeki Demirci Spor” në […]

Kosova premton angazhim maksimal ndaj Rusisë


[ad_1] Kombëtarja e Kosovës A te vajzat e ka mbajtur stërvitjen e fundit para ndeshjes ndaj Rusisë, në kuadër të kualifikimeve për Euro 2021. Federata e Futbollit e Kosovës, ka njoftuar se në seancën e fundit stërvitore trajnerja Afërdita Fazlija dhe shtabi teknik i provuan të gjitha skemat e mundshme të lojës, duke e njohur […]

Erdogan i bindur: Turqia do ta ketë vaksinën anti-covid në prill


[ad_1] Përderisa zbulimi i vaksinave kundër koronavirusit në disa shtete po vazhdon me hov, Turqia është duke planifikuar që vaksinën e parë për këtë sëmundje ta ketë në prill të vitit të ardhshëm, tha presidenti i këtij vendi, Rexhep Erdogan. “Kemi bërë përparim të mirë në vaksinën tonë vendore. Planifikojmë ta hedhim në treg më […]

25 destinacionet më të mira për vitin 2021, sipas National Geographic |Revista Monitor


[ad_1] Në pritje që të marrim sërish pasaportën në dorë dhe të udhëtojmë pa asnjë kufizim, s’ na ndal asgjë të nisim të zgjedhim se cili do të jetë destinacioni i udhëtimit tonë të ardhshëm. Në ndihmë na vjen National Geographic që edhe këtë vit ka publikuar listën Best of World 2021, 25 vende në […]

HRW paralajmëron se projektligji i ri rus do të zgjerojë censurën në internet


[ad_1] Organizata Human Rights Watch (HRW) po i bën thirrje parlamentit rus të hedhë poshtë një projektligj të ri, që u jep autoriteteve fuqinë për të bllokuar faqet e internetit të cilat bllokojnë përmbajtjen e mediave shtetërore ruse. Organizata thotë se kjo do të rrisë censurën në Rusi. Anastasia Zlobina, koordinatore për Evropën dhe Azinë […]

Paralajmëron Hoti: Në fund të javës vendosim se a duhet të shkojmë me masa më ekstreme


[ad_1] Gjendja për shkak të pandemisë COVID-19 në Kosovë vazhdon të jetë e rëndë. E në lidhje me këtë, në Klan Debat, ka thënë se pikërisht për këtë kanë bërë organizim në sistemin shëndetësor. “Ne kishim një periudhë pak më të lehtë para një muaji, por tash është përkeqësu, numri është mjaftë i lartë, ditëve […]

35 të vdekur dhe 387 raste pozitive në Maqedoninë e Veriut në 24 orë


[ad_1] Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 35 viktima nga COVID-19. Sipas njoftimit nga Ministria e Shëndetësisë janë shënuar edhe 387 raste pozitive. Numri i përgjithshëm i vdekjeve nga koronavirusi kap shifrën 1 mijë e 546, ndërsa ai i rasteve të konfirmuara me këtë virus në 55 mijë e 127. Aktualisht […]

Më shumë se gjysma e serbëve mendojnë se Kosova duhet të sulmohet


[ad_1] 52 për qind e serbëve të anketuar thonë se Serbia duhet të ndërhyjë ushtarakisht në Kosovë në rast të një konflikti të armatosur derisa 47 për qind thonë se janë të gatshëm t’i bashkohen personalisht një veprimi të tillë. Në hulumtimin e realizuar nga Qendra e Beogradit për Politika të Sigurisë, del që 70 […]

Deputeti i PDK-së shërohet nga koronavirusi


[ad_1] Deputeti i PDK-së, Elmi Reçica është shëruar nga koronavirusi. Këtë e ka bërë të ditur ai vet ku tregon se pas dy javësh izolim ka rezultuar negativ në testin për Covid-19, raporton Gazeta Blic. Ai shprehu mirë njohje ndaj personelit të Spitalit Regjional të Ferizajt. Reçica u uron shërim të shpejtë të prekurve nga […]

​Mali i Zi i treti në botë me numër të të infektuarve për një milion banorë


[ad_1] Sipas të dhënave nga faqja Worldometers, Mali i Zi është në vendin e tretë në botë në numrin e rasteve të koronavirusit për një milion banorë, raportojnë mediat malazeze. Vetëm Andorra (80,917) dhe Bahrejni (49,707) janë përpara Malit të Zi, i cili sipas faqes ka 49,454 raste për një milion banorë. Sipas informacionit të […]

Sylejmani: Klubet tona njoftojnë vetëm kur të kenë ditëlindje, me gjasë koronavirusi s’ po u duket më interesant


[ad_1] Futbolli kosovar vazhdon të përballet me probleme të shumta. Një tjetër problem që ka ardhur nga “qielli” është pandemia COVID-19, e cila e goditur jo pak futbollin tonë. Rastet kur janë infektuar zyrtarë klubesh, trajnerë, futbollistë e punëtorë sportivë s’ kanë munguar në futbollin tonë. Gjithsesi, klubet kosovare vazhdojnë t’i “mbajnë për vete” rastet […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 23 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.352 testime, 388 të shëruar, 795 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë me […]

Në Shqipëri u shënuan 17 viktima nga koronavirusi, 795 raste të reja


[ad_1] Sot në Shqipëri është shënuar numër rekord viktimash. Coronavirusi mori 17 jetë, ndërsa numri i infektimeve arriti në 795 raste të reja brenda 24 orëve nga 2352 testime, që u bënë. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën në spitalet COVID: 4 qytetarë nga Durrësi, 3 qytetarë nga […]

Kosovë, për 23 ditë COVID-19 mori jetën e 245 personave


[ad_1] Nga muaji mars i këtij viti e deri më tani në Kosovë janë regjistruar 926 vdekje si pasojë e infeksionit me coronavirus. Numër i lartë i vdekjeve është shënuar gjatë 23 ditëve të këtij muaji, 245 qytetarë kanë ndërruar jetë nga infeksionit me COVID-19 brenda këtyre ditëve. Më 21 nëntor brenda 24 orëve u […]

COVID-19, vaksina e AstraZeneca më e lirë se vaksinat e tjera


[ad_1] Kompania farmaceutike AstraZeneca tha më 23 nëntor se vaksina e saj kundër COVID-19 mund të jetë rreth 90 për qind efektive, duke i ofruar botës edhe një armë në luftën kundër pandemisë. Vaksina e kësaj kompanie pritet të ketë çmim të lirë dhe shpërndarja e saj të jetë më e shpejt se e kompanive […]

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka shkuar në mbi 59 milionë


[ad_1] Gjithsej 59.027.330 raste me virusin janë regjistruar deri më tani në mbarë botën, sipas faqës së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë. Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në SHBA, me gjithsej 12.589.088 raste deri më tani, transmeton Anadolu Agency.Pas SHBA-së radhiten India (9.140.312) Brazili (6.071.401), […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


[ad_1] Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë […]

90% efektshmëri me vaksinën e AstraZenecas/Univ. të Oksfordit


[ad_1] Shkencëtarët e kompanisë farmaceutike AstraZeneca dhe Universitetit të Oksfordit shprehen shumë entuziastë për vaksinën e tyre kandidate. Sipas studiuesve, vaksina e tyre ofron jo vetëm efektshmëri të lartë në parandalimin e sëmundjes, por gjithashtu prodhohet me kosto më të ulët dhe mund të transportohet më lehtë se vaksina konkurrente e kompanisë Pfizer: Grupi i […]

Rastet e reja me koronavirus, janë nga këto komuna dhe fshatra


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit, janë shënuar 645 raste pozitive, ndërsa 353 pacientë janë shëruar, njofton Gazeta Blic. Poashtu në 24 orët e fundit, nga ky virus kanë humbur jetën, 12 persona. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 248 raste, Prizren 53 raste, Mitrovicë […]

Pirja e duhanit bën që tri herë më shumë qeliza të infektohen me coronavirus, sugjeron studimi laboratorik


[ad_1] Pirja e duhanit rrit rrezikun e infeksionit të rëndë me coronavirus duke lagur reagimin imunitar të trupit, sugjeron një studim i ri. Studimet laboratorike në modelet e udhëve të frymëmarrjes të bëra nga qelizat burimore njerëzore zbulojnë se pirja e duhanit ndalon molekulat kryesore të sistemit imunitar, të quajtura interferone, të funksionojnë si duhet. […]

Dalin rezultatet nga testimet e fundit për COVID-19


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë infektuar 645  persona me COVID-19. Sipas raportit ditor të IKShPK-së gjatë kësaj periudhe kohore janë testuar 1542 persona. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.542  mostra të marra nga ShSKUK […]

Rusia regjistron mbi 25 mijë raste të reja me COVID-19


[ad_1] Në 24 orët e fundit janë regjistruar 25.173 raste të reja, shifër kjo më e larta ditore në vend deri më tani, duke e ccuar totalin e rasteve në 2.114.502. Gjithashtu, në 24 orët e fundit janë shënuar 361  humbje jete, duke e çuar numrin total të viktimave në 36.540 persona që prej fillimit […]

Lajm i keq nga OBSH, paralajmërohet vala e tretë e koronavirusit


[ad_1] I dërguari special i OBSH-së për COVID-19 kritikon reagimin e Evropës ndaj pandemisë së Coronas, duke thënë se vendet s’ arritën të përfitonin nga një qetësi e rasteve në verë për t’u përgatitur për valën tjetër. I dërguari special i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për COVID-19 David Nabarro tha për Solothurner Zeitung në […]

Trajneri shqiptar infektohet me COVID-19


[ad_1] Trajneri i Lushnjës, Ilir Gjyla s’ mundi ta drejtojë skuadrën e tij në ndeshjen e fundit. Gjyla mungoi pasi kishte rezultuar pozitiv me virusin korona. Skuadrën në vend të tij këtë xhiro e drejtori trajneri i të rinjëve, Jurgen Gaxheli. Lushnja arriti të barazojë me Tomorin 1-1, teksa pas ndeshjes vetë trajneri i skuadrës […]

Gjendje e rëndë në Austri: 3 mijë e 145 persona të infektuar për ndonjë ditë me COVID 19


[ad_1] 3 mijë e 145 raste të reja me COVID 19 u regjistruan të hënën në Austri. deri më tani ka pasur 250,333 rezultate pozitive me koronavirus në Austri. Deri më sot 2,459 njerëz në të tërë Austrinë kanë ndërruar jetë nga pasojat e virusit korona dhe 175,527 janë shëruar. Aktualisht, 4,548 njerëz janë në […]

Kanceri i gojës: Kontrolli dyminutësh për simptoma që mund të shpëtojë jetë


[ad_1] Kanceri i gojës, i njohur gjithashtu si kanceri oral, mund të zhvillohet në sipërfaqen e gjuhës, në brendësi të faqeve, kulmi i gojës dhe buzë apo mishra. Si të gjitha kanceret, aktualisht s’ ka shërim, por diagnoza e hershme mund të ndihmojë në sigurimin e një tretmani më të suksesshëm. 90 për qind e […]

QKUK-ja bëhet me 5 rentgenë mobil për trajtimin e Covid-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, sot në Qendrën Kombëtare të Mjekësisë Sportive, ka bërë pranimin e pesë rëntgenëve mobil në vlerë prej 1 milion e 160 mijë euro. me anë të këtyre rëntgenëve, do të trajtohen pacientët e infektuar me virusin Covid-19. Zemaj ka thënë se këta rëntgen do të mundësojnë trajtimin efikas të […]

Vaksina e Oksfordit tregon 70 për qind mbrojtje ndaj koronavirusit


[ad_1] Vaksina për koronavirus e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit, parandalon shfaqjen e simptomave të këtij virusi te njerëzit për 70 për qind, kanë treguar të dhënat e një studimi të madh. Ky lajm përbën triumf dhe zhgënjim, pasi vaksinat e prodhuara nga kompanitë Pfizer dhe Moderna, tregojnë për 95 për qind mbrojtje, transmeton BBC. […]

Kryepeshkopi Anastas shërohet nga Covid-19, në mesditë del nga spitali


[ad_1] Kryepeshkopi i Shqipërisë Anastasios pritet të dali nga spitali mesditën e sotme.Kryepeshkopi z. Anastasios pas largimit nga spitali, do të mbetet në karantinë në shtëpi duke ndjekur të gjitha udhëzimetLajmi për Kryepeshkopin e Tiranës, Durrësit dhe të gjithë Shqipërisë, z. Anastasios siç u bë e njohur, do të dalë nga Spitali sot, pas 12 […]

Vaksina e Oksfordit tregon 70 për qind mbrojtje ndaj COVID-19


[ad_1] Vaksina për koronavirus, e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit, parandalon shfaqjen e simptomave të këtij virusi te njerëzit për 70 për qind, kanë treguar të dhënat e një studimi të madh. Ky lajm përbën triumf dhe zhgënjim, pasi vaksinat e prodhuara nga kompanitë Pfizer dhe Moderna, tregojnë për 95 për qind mbrojtje, transmeton BBC. […]

Ferizaj, policia shqipton mbi 350 gjoba gjatë fundjavës për mosrespektim të masave anti-COVID-19


[ad_1] Policia e Kosovës i ka shqiptuar 357 gjoba ndaj qytetarë2ve në Ferizaj për shkak të mos respektimit të masave nga ana e tij, për shkak të pandemisë COVID-19. Policia këto gjoba i ka shqiptuar gjatë fundjavës. “Gjatë vikendit bazuar në vendimet e Qeverisë së Republikës së Kosovës lidhur me masat mbrojtëse kundër virusit Covid […]

E zbulon Borrell: Kishte propozim për shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë


[ad_1] Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Josep Borrell ka thënë se para disa muajsh ka pasur një propozim për shkëmbim territoresh ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Në një intervistë për mediat serbe “Nezavisne” dhe “Politika.ba”, Borrell tha se shkëmbimi i territoreve s’ është një mundësi aktualisht dhe se Prishtina dhe Beogradi […]

Paqartësi rreth imunitetit ndaj COVID-19


Pavarësisht se pacientët që shërohen nga koronavirusi dhe krijojnë antitrupa ndaj sëmundjes COVID-19, që e shkakton ky virus, ata mund të mos jenë imunë nga një infektim i dytë. Në një studim të publikuar në revistën mjekësore “Lancet” në muajin tetor, thuhet se janë dokumentuar pesë raste në botë, që tregojnë se pacientët që janë […]

​Mblidhet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë COVID-19


[ad_1] Sot do të mblidhet Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-19 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës. Para anëtarëve të këtij komisioni do të raportoj ish-drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), Basri Sejdiu. Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19 nga […]

Antony Blinken pritet të emërohet Sekretar i Shtetit


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden pritet të zgjedhë këshilltarin e tij dhe diplomatin veteran, Antony Blinken si Sekretar Shteti, kanë raportuar një mori mediash amerikane më 22 nëntor. Po qe se nominohet dhe konfirmohet nga Senati, Blinken do të ketë detyrë krijimin e një qasje të re të diplomacisë amerikane dhe bashkëpunimit global, […]

Gjermania ka regjistruar mbi 10 mijë raste të reja me koronavirus


[ad_1] Gjermania ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit me COVID-19. Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani u rrit me 10,864 në 929,133, treguan të hënën të dhënat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infective, raporton Reuters. Numri i raportuar i vdekjeve u rrit me 90 në 14,112, tregoi shifra. […]

Fenomenal Dominic Thiem , mposht Djokovicin dhe kalon në finale të ATP Finals


[ad_1] Tenisti austriak ka vazhduar me formën fenomenale në turneun ATP Finals dhe jo vetëm. 27 vjeçari ka fituar përballë Novak Djokovic, në ndeshjen e parë gjysmëfinale, për të kaluar kështu në fazën e fundit të garës, që edhe synon ta fitojë në tërësi, përcjell GazetaBlic. Thiem, që nga fillimi ishte më i mirë, ku […]

Akhmat – Zenit mbyllet në paqe, Bernard Berisha futbollisti i ndeshjes


[ad_1] Ka përfunduar me rezultat të barabartë 2-2 derbi i javës në Rusi, Akhmat – Zenit. Mysafirët dy herë ishin në epërsi, por vendasit ia dolën që dy herë të ktheheshin nga disavantazhi, dhe në të dyja rastet me anë të futbollistit të kombëtares së Kosovës, Bernard Berisha, përcjell GazetaBlic. Djaloshi kosovar ishte në super-formë, […]

Anxhela Peristeri përfaqëson Shqipërinë në Eurovision 2021


[ad_1] Anxhela Peristeri me këngën “Karma” do të jetë përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurovision 2021. Këngëtarja mori pëlqimin e jurisë së Festivalit Kombëtar, duke grumbulluar 322 pikë nga votimi i 11 pjesëtarëve të jurisë. Peristeri la pas Viktor Tahiraj me këngën “Nënë” me 266 pikë dhe Gjergj Kaçinarin “Më jep jetë” me 245 pikë. Juria […]

Pandemia në Evropë, Rritje Rekord Infektimesh!


[ad_1] Rastet e koronavirusit arritën rekorde të reja këtë javë në Rusi dhe Gjermani, ndërkohë që Britania e Madhe planifikon që të zgjerojë testimet, ndërsa vendet evropiane përballen me infektime që po rriten shpejt dhe me shtim të shtrimeve në spital.  Vendet kanë marrë masa kufizuese për të ngadalësuar përhapjen që ka shkaktuar më shumë […]

Aktakuza e Speciales, PDK pezullon punën për këtë javë në Kuvend


[ad_1] Deputeti dhe sekretari organizativ i PDK-së, Abelard Tahiri në një konferencë për media ka njoftuar se Grupi Parlamentar i PDK-së do ta pezullojë aktivitetin e saj këtë javë në Kuvendin e Kosovës. Sipas Tahirit ky vendim që s’ lidhet me punën e drejtësisë por për nevojën e një solidariteti, është marrë pas zhvillimeve të […]

Joe Biden dhe marrëdhëniet SHBA-Rusi


[ad_1] Presidentët amerikanë George W. Bush dhe Barack Obama, kur u zgjodhën për herë të parë, të dy menduan se mund të krijonin marrëdhënie pune me udhëheqësin rus Vladimir Putin dhe të përmirësonin në mënyrë dramatike marrëdhëniet SHBA-Rusi. Por vlerësimi i tyre për Presidentin Putin ndryshoi shpejt. Kur u pyet mbi përshtypjen e tij për […]

Si do t’i duket botës, SHBA-ja e presidentit Joe Biden?


[ad_1] Nga Timothy Garton Ash Çfarë është më e mira, që mund të shpresojë bota nga Shtetet e Bashkuara, nën presidentin e ri Xho Bajden? Përgjigja ime:që SHBA do të jetë një nga vendet udhëheqëse në një rrjet post-hegjemonik të demokracive. Por jo udhëheqësja kryesore, dhe në kontrast të plotë me fillimin e këtij shekulli, […]

Emrat që mund të drejtojnë politikën e jashtme të Bidenit


[ad_1] Po kërkoni ndonjë shenjë se çfarë drejtimi mund të marrë politika e jashtme e presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden? Provoni ta kujtoni kohën e katër vjetëve më parë, kur Biden ka punuar në Shtëpinë e Bardhë si nënpresident. Janë rreth 4,000 emërime politike që çdo administratë e re duhet t’i bëjë, në politikën […]

Si mund të duket presidenca e Bidenit?


[ad_1] Si kandidat për president, Joe Biden ka thënë se do të ndryshonte shumë nisma në politikën e jashtme të administratës Trump, të tilla si tërheqja e Shteteve të Bashkuara nga marrëveshje ndërkombëtare dhe ka thënë se do të punonte në riparimin e marrëdhënieve transatlantike, që sipas Biden, kanë qenë çelësi i stabilitetit në Evropë […]

Skandaloze: “Miku” i shërbimeve sekrete ruse, kërkon hetimin e Francës për përkrahjen e Kosovës


[ad_1] Deputeti kontrovers francez Thierry Mariani, ka thënë në një postim në media sociale se “se duhet të themelohet një komision për hetim për mbështetjen që Franca ia ka dhënë Thaçit dhe Kosovës kundër Serbisë”. Mariani është i martuar me rusen Irina Chaikhoullina. Sipas medias gjermane Deutche Welle, Mariani ka qenë bashkëkryetar i OJQ-së “Shoqata […]

Prezantuesi i CNN i gëzohet fitores së Biden, shpëthen në lot


[ad_1] Udhëheqës evropianë dhe ata të NATO-s përgëzuan kandidatin demokrat Joe Biden për fitoren në zgjedhjet presidenciale. Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, e cilësoi ditë të shkëlqyeshme për Shtetet e Bashkuara dhe Evropën. ” Pjesëmarrja në numër rekord e votuesve, shprehu vullnetin e popullit amerikan për ndryshim. Ditë e shkëlqyeshme […]

Liderët evropian urojnë Presidentin e ri Biden


[ad_1] Udhëheqës evropianë dhe ata të NATO-s përgëzuan kandidatin demokrat Joe Biden për fitoren në zgjedhjet presidenciale. Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, e cilësoi ditë të shkëlqyeshme për Shtetet e Bashkuara dhe Evropën. ” Pjesëmarrja në numër rekord e votuesve, shprehu vullnetin e popullit amerikan për ndryshim. Ditë e shkëlqyeshme […]

Kush është Biden, Presidenti i 46-të i ShBA-së?


[ad_1] Me mposhtjen e Donald Trumpit, në një garë që e cilësoi si “betejë për shpirtin e këtij kombi”, Joe Biden përmbushi një ëndërr që e kishte shmangur për më shumë se tri dekada. Kandidati i Partisë Demokratike, dy mandate nënpresident dhe senator me vite nga Dellauer, fitoi së paku 273 nga 570 votat e […]

Mbi 300,000 persona të vdekur me koronavirus në Evropë


[ad_1] Në Evropë është tejkaluar shifra e 300,000 të vdekurve nga sëmundja COVID-19, që shkakton koronavirusi, teksa shtetet nga Rusia e deri tek Italia, kanë regjistruar rekord të personave të infektuar brenda një dite. I gjithë kontinenti evropian tani pothuajse ka rikthyer kufizimet në lëvizje, me qëllim të frenimit të pandemisë. Organizata Botërore e Shëndetësisë […]

Vazhdon më tutje të rëndohet bilanci me COVID-19, 5000 raste aktive në Kosovë


[ad_1] Në Kosovë po vazhdon trendi negativ i bilancit me koronavirus. Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 546 raste të reja me koronavirus – nga gjithsej 1626 testime të kryera, shkruan lajmi.net. Numri total i rasteve pozitive është 21.545 raste nga 100.395 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2. Gjatë kësaj kohe, […]

Greqia futet për herë të dytë në karantinë, aktivitetet që do të mbeten të hapura


[ad_1] Greqia ka vendosur një bllokim të dytë në të gjithë vendin për të ndaluar rritjen e shifrave të të infektuarve me COVID-19.Kështu ditën e nesërme është vendosur që kryeministri Kyriakos Mitsotakis dhe kreun e Komitetit të specialistëve të dalin në një deklaratë dhe të komunikojnë vendimin, me të cilin është dakordësuar edhe BE.Mësohet se […]

Do të jemi të detyruar që edhe më tej t’i ashpërsojmë masat


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka zhvilluar sonte takim me komandantin e KFOR-it, Michele Risi, ku kanë folur për situatën e fundit me COVID-19 dhe me ashpërsimin e masave kundër COVID-19. “Në takim me komandatin e KFOR-it, Gjeneral major Michele Risi, kemi bashkëbiseduar për aktualitetin dhe shqetësimin lidhur me luftimin e virusit Covid 19. […]

Pse s’ ka akoma fitues të zgjedhjeve në SHBA?


[ad_1] Njëzet vjet më parë, rreth një orë pasi vendvotimet u mbyllën në Bregun Lindor të SHBA-së, përfshirë këtu shtetin jashtëzakonisht të rëndësishëm të Floridës, televizionet raportuan: Fitoi demokrati Al Gore, duke e mundur republikanin George W. Bush. Ky ishte nëntori i vitit 2000 dhe vota e ngushtë popullore e bënte të vështirë shpalljen përfundimtare […]

22 të vdekur dhe mbi 1,100 të infektuar me coronavirus në Maqedoninë e Veriut


[ad_1] 22 të vdekur nga koronavirusi, 1,192 të infektuar dhe 359 të shëruar është bilanci i 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut, bazuar në të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë. Rastet e reja, sipas këtyre të dhënave, rezultojnë nga testimi i 3,211 mostrave. Numri i testeve thuhet të jetë rekord, sikurse është edhe […]

Luajti 59′ minuta ndaj Zenitit, kjo është nota Vedat Muriqit


[ad_1] Kanë përfunduar dy ndeshjet e ditës së sontme në Ligën e Kampionëve që kanë filluar në ora 18:55. Lazio e Vedat Muriqit ka barazuar me rezultat 1 me 1  me Zenitin në Rusi, shkruan GazetaBlic. Muriqi luajti për 59′ minuta në këtë takim ku tregoi anagazhim, por që as në këtë ndeshje s’ arriti […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 04 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1725 testime, 105 të shëruar, 396 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit   Ju informojme për situatën në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet Covid. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1725 […]

Infektologu Salih Ahmeti tregon dallimin mes gripit sezonal dhe COVID-19


[ad_1] Gripi sezonal dhe COVID-19 kanë simptoma pothuajse të njëjta. Kështu thotë në një intervistë për KALLXO.com Infektologu Salih Ahmeti. Ai tha se është shumë e vështirë të dallohen këto dy sëmundje. “Dallimi klinik s’ është i lehtë meqenëse të dy sëmundjet, qoftë gripi sezonal qoftë COVID-19, shoqërohen me manifestime klinike respiratore shumë të përafërta, […]

​Johnson: Karantina në Angli do të zgjasë deri më 2 dhjetor


[ad_1] Karantina, e cila do të hyjë në fuqi në Angli nga nesër për shkak të epidemisë së virusit korona, do të përfundojë “automatikisht” më 2 dhjetor, deklaroi sot kryeministri britanik Boris Johnson. “Këto masa të vjeshtës si pjesë e luftës kundër rritjes së numrit të rasteve me koronavirus përfundojnë automatikisht më 2 dhjetor”, tha […]

Avdullah Hoti takohet me kryeministrin italian, Giuseppe Conte


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është takuar sot në Romë me homologun e tij italian, Giuseppe Conte. Zyra e Kryeministrit ka njoftuar se Hoti ka shprehur mirënjohje për mbështetjen e Italisë për avancimin e agjendës euro-atlantike të Kosovës, duke kërkuar nga kryeministri Conte mbështetjen e Qeverisë së tij për ta shtyrë këtë proces përpara, […]

47 milion raste me COVID-19 në shkallë botërore


[ad_1] Shtetet e Bashkuara kanë numrin më të madh të rasteve me COVID-19, me rreth 9.3 milionë të infektuar, sipas të dhënave të fundit të ditës së martë. specialistët thonë se problemi do të përkeqësohet Po qe se amerikanët s’ bëjnë më shumë për të përmbajtur virusin, kryesisht me fillimin e motit të ftohtë. Dr. […]

COVID/ 8 raste të reja në Sarandë, 2 raste edhe në Delvinë


[ad_1] Vazhdon të shënohen shifra të larta infektimesh me Covid-19 në vend.Sipas njoftimi të ministrisë së Shëndetësisë në 24 orët e fundit janë shënuar 396 raste të reja.Ndërkohë, kanë humbur jetën 4 persona.Gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë 396 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e […]

Shqipëri, 396 raste të reja me COVID-19 dhe katër të vdekur


[ad_1] Në Shqipëri është regjistruar rekord sa i përket të infektuarve nga coronavirusi. Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 396 raste të reja. Fatkeqësisht edhe katër qytetarë të tjetër s’ kanë mundur të fitojnë betejën me virusin e rrezikshëm. Po ashtu situata në spitale vijon të jetë alarmante. Sipas […]

Grimeri rus që bën transformime të bukura (FOTO)


[ad_1] Vadim Andreev, është një make up artist nga Rusia. Ai është shumë i njohur në Rusi dhe grimon edhe supermodelen e njohur, Natasha Koroleva. Andreev i pëlqen shumë që në rrjete shoqërore ta postojë të gjithë procesin e grimit që realizon. ‘’Gjithmonë më kanë pëlqyer transformimet. Gjithmonë më ka pëlqyer që njerëzit të ndihen […]

LAJMI I FUNDIT: Ndeshjet e kampionatit evropian Euro 2020 do të zhvillohen në Rusi?


[ad_1] Rusia mund të organizojë kampionatin evropian EURO2021. Kampionati do të zhvillohej në verë – por u shty për një vit për shkak të pandemisë së koronavirusit, përcjell GazetaBlic Sport. Turneu do të zhvillohej në qytete të ndryshme në të tërë Evropën. Amsterdam, Baku, Bilbao, Bukuresht, Budapest, Kopenhaga, Dublin, Glasgow, Londra, Mynih, Roma dhe Shën […]

Rekord rastesh në Rusi, 18.665 të prekur në 24 orë


[ad_1] Numri i të diagnostikuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) deri më tani në Rusi ka shkuar në 1.636.781, ndërsa bilanci i viktimave ka arritur në 28.235. Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Infeksioneve të Koronavirusit njoftoi se në 24 orët e fundit janë diagnostikuar 18.665 raste të reja me virusin, që është shifra më […]

Ndotja e ajrit në Prishtinë, PDK propozon transport publik falas për 4 muaj


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës në Prishtinë ka ka propozuar që të ofrohet transport publik falas nga muaji nëntor deri në muajin mars në mënyrë që të ketë më pak vetura në kryeqytet dhe rrjedhimisht edhe ndotje më të vogël të ajrit. Nënkryetari i PDK-së në Prishtinë, Ilirik Musliu, tha se propozimi është që kjo […]

Pse organizatat ndërkombëtare bëjnë thirrje që shkollat të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë?


[ad_1] Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO), Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF) dhe Banka Botërore kanë bërë thirrje që shkollat nëpër botë të qëndrojnë të hapura gjatë pandemisë të shkaktuar nga koronavirusi. Në një raport të lëshuar më 28 tetor, të tri këto organizata thanë se në […]

Mario Mandzukic shumë pranë rikthimit në Serie A, kjo pritet të jetë skuadra e tij e re


[ad_1] Mario Mandzukic është akoma pa skuadër. Që nga data 5 korrik kur mbylli kontratën me katariotët e Al Duhail, bomberi kroat është një lojtar i lirë në treg që tundon shumë skuadra. Gjatë verës ishte shumë pranë transferimit në Rusi te Fenerbahce por u diskutua edhe për një kalim në Rusi te Lokomotiva e […]

Qentë po zbulojnë Covid-19 më saktë se tamponët/ Mjeku: Rezultati del për 10 sekonda!


[ad_1] Në mbarë botë, autoritetet po trajnojnë qentë të 3 racave për të zbuluar Covid-19. Kjo formë e detektimit të koronavirusit po përdoret tashmë në shumë vende të botës përfshirë në Rusi, Finlandë, Gjermani dhe Mbretëri të Bashkuar. Sipas zyrtarëve, qentë mund të detektojnë koronavirusin edhe Po qe se në një person, prania e këtij […]

Werner asiston, Ziyech shënon, spektakël nga Chelsea në Rusi


[ad_1] Është shënuar më në fund goli i parë në duelin Basaksehir – PSG. Kean ka realizuar në minutën e 64′ pas asistimit të Mbappes, përcjell GazetaBlic. Momentalisht po rrjedhë minuta e 67′, ndërsa mbetet të shihet sesi do të rrjedhin gjërat. Basaksehir – PSG 0-1 Më poshtë edhe goli i para pak çasteve: VIDEO […]

Rusia dorëzon vaksinën anti-COVID në OBSH


[ad_1] Rusia ka paraqitur një kërkesë në Organizatën Botërore të Shëndetësisë për parakualifikimin e vaksinës së saj të parë antiCOVID-19, Sputnik V, njoftoi sot Fondi Sovran i rus i Thesarit. “Rusia është një nga vendet e para në botë që kërkon parakualifikim të vaksinës së saj antiCOVID-19 nga OBSH-ja”, thanë autoritetet, raporton ATSh. Rusia njoftoi […]

Bernard Berisha në formacionin e javës në Rusi


[ad_1] Bernard Berisha është zgjedhur në formacionin e javës në Rusi. Futbollisti kosovar ka shkëlqyer këtë javë me Akhmat Grozny, ku shënoi dy gola dhe regjistroi një asistim, përcjell GazetaBlic Sport. Ai realizoi dy gola, fitoi një penallti dhe regjistroi një asistim në takimin ndaj Ufa. Ja formacioni i javës: [ad_2]

Zbehet ndikimi i partive pro-ruse në Qeverinë e re serbe


[ad_1] Në mënyrë të qartë Moska është e pakënaqur me përpjekjen e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq për të zbehur ndikimin e Rusisë në qeverinë e re në Beograd, thotë për Radion Evropa e Lirë, analisti politik, Cvijetin Millivojeviq. Partia Socialiste e Serbisë (SPS), e themeluar më 1990, që nga koha e udhëheqësit të saj […]

Franca u kërkon vendeve arabe të ndalin bojkotin e produkteve franceze


[ad_1] Franca u ka kërkuar vendeve të Lindjes së Mesme t’i japin fund thirrjeve për bojkot të mallrave të saj. Produktet franceze janë hequr nga disa dyqane në Kuvajt, Jordani dhe Katar, si protestë ndaj qëndrimeve të presidentit francez, Emmanuel Macron, i cili ka mbrojtur të drejtën për të publikuar karikaturat e Profetit Muhamed. Ministria […]

​Luftimet në Nagorno-Karabak, Azerbajxhani paralajmëron përfshirjen e Rusisë


[ad_1] Luftime të reja shpërthyen midis Azerbajxhanit dhe forcave etnike armene sot në rajonin kontestues Nagorno-Karabaku, ndërsa të dy palët fajësuan njëra-tjetrën për bllokimin e një zgjidhje paqësore të konfliktit. Përplasjet e fundjavës rreth Nagorno-Karabakut, një pjesë e Azerbajxhanit e populluar dhe e kontrolluar nga armenët etnikë, erdhën pasi sekretari i Shtetit Mike Pompeo priti […]

Bernard Berisha fantastik, shënon gol në Rusi


[ad_1] Bernard Berisha ka shënuar për skaudrën e tij nga penalltia në Superligën e Rusisë, penallti të cilën e fitoi vetë ai. Ai shënoi për skuadrën e Akhmat në minutën e 14-të përballë portierit Aleksandr Belenov, i cili është njëri ndëri portierët më të mirë në rangun elitar të Rusisë, shkruan GazetaBlic. Ja pamjet nga […]