Kurti: Nga java e ardhshme do të vijë një pjesë e kontigjentit me vaksina të premtuara nga BE për Kosovën


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se një pjesë prej 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE do të vijnë javën e parë të muajit maj. Kurti ka thënë se kontingjenti i parë i vaksinave që erdhën si ndihma është shpenzuar dhe Kosova s’ ka vaksina anti-Covid për momentin për të […]

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme


Autoritetet izraelite kanë njoftuar se vendosja e maskës s’ do të jetë më e detyrueshme në ambiente të jashtme. Të gjitha shkollat janë hapur në këtë vend, në kuadër të masave për t’iu kthyer normalitetit, pas fushatës së gjerë të vaksinimit kundër coronavirusit. Me një popullsi prej 9.3 milionë banorësh, Izraeli ka vaksinuar 54 për […]

Virgjëria vazhdon të jetë akoma një vlerë në pjesën më të madhe të botës: Këto janë statistikat


[ad_1] Të dhënat tregojnë se vazhdon të jetë e qëndrueshme dhe mesatarisht 18 vjeç, mosha e raportit të parë seksual në të gjithë botën. India mban vendin e parë ku virgjëria ruhet deri në 22.9 vjeç, ndërsa skandinavët deri në 16,5 vjeç Pavarësisht zhvillimeve të jashtëzakonshme dhe ndryshimeve me të cilat po përjeton sot bota […]

Mbi 135 milionë raste me COVID-19 në mbarë botën


[ad_1] Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar mbi 135 milionë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar gjithsej 135.082.420 raste me COVID-19, transmeton Anadolu Agency (AA). Numri më i madh i të […]

OBSh: Ngadalësimi i vaksinimit në Evropë, i papranueshëm


[ad_1] Ngadalësimi e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshëm” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por […]

Ngadalësia e vaksinimit në Evropë, e papranueshme


[ad_1] Ngadalësia e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshme” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por […]

Rusia krijon vaksinën e parë në botë kundër Covid-19 te kafshët


[ad_1] Derisa shumë qeveri në botë po luftojnë që të sigurojnë dozat e parë të vaksinës kundër COVID-19 për popullatën e tyre, Rusia ka shënuar rastin e parë të vaksinimit të kafshëve kundër virusit. Vaksina është quajtur Carnivak-Cov, ka njoftuar mediumi publik TASS duke cituar Konstantin Sanvenkov, nënkryetar i Shërbimit Federal të Rusisë për Mbikëqyrjen […]

OBSH dhe BE propozojnë arritjen e një traktati ndërkombëtar për pandemitë


[ad_1] Nga fillimi i pandemisë në mbarë botën janë identifikuar mbi 127 milionë e 775 mijë raste me COVID-19 ndërsa mbi 2 milionë e 794 persona humbën jetën si pasojë e koronavirusit. Pandemia që ka goditur botën për më shumë se një vit, paralizoi pothuajse çdo industri. Që në të ardhmen bota të jetë më […]

Imuniteti larg tufës, kur pritet të arrihet ai në Shqipëri


[ad_1] Pandemia e Covid-19 ka hyrë në një fazë intensive në vendin tonë, por duket se deri tani, është bërë më pak se gjysma e udhës në drejtim të imunizimit. Projeksionet e specialistëve vendas dhe instituteve të specializuara ndërkombëtare tregojnë se, popullsia e Shqipërisë do të jetë nën presionin e pandemisë gjatë gjithë verës së […]

Worldometer: Më shumë se 118 milion njerëz në botë janë të infektuar me Covid-19


[ad_1] Sipas faqes në internet të Worldometer, më shumë se 118 milion njerëz janë të infektuar në botë. Vetëm dje, numri i rasteve në botë u rrit me pak më shumë se 254,000 dhe më të infektuarit u regjistruan në Shtetet e Bashkuara, 27,268. Numri i rasteve të reja ndiqet nga Franca me 23,302 raste, […]

MSh: Me kusht që ka rritje të numrit të rasteve, masat mund të ashpërsohen dhe të kthehen disa kufizime


[ad_1] Komiteti për vlerësimin dhe koordinimin e situatës epidemiologjike kundër COVID-19, ka kërkuar sot mirëmbajtjen e masave në fuqi kundër COVID-19 dhe respektimin e tyre të plotë. Në takimin e këtij Komiteti të drejtuar nga Ministri në detyrë i Shëndetësisë, u kërkua nga institucionet monitoruese dhe mbikëqyrëse që ta rrisin angazhimin për respektimin rigoroz të […]

Vonesat e arritjes së vaksinave antiCOVID, MSH: Po presim konfirmimin final nga COVAX për marrjen e dozave të para


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës, me anë të një komunikate për media ka bërë publike disa informacionet të cilat kanë të bëjnë lidhur me angazhimet për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19. Ministria e Shëndetësisë në komunikatën e bërë thotë se ka kryer të gjitha kriteret e kërkuara për sigurimin e vaksinave, dhe […]

Për katër javë rresht, po bie numri i njerëzve të infektuar me koronavirus


[ad_1] Për të katërtën javë me radhë, numri i të sapo infektuarve me coronavirus në të gjithë botën po zvogëlohet, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Ky është një tregues që njerëzimi mund të jetë në gjendje të triumfojë kundër pandemisë. Për javën e dytë me radhë, numri i vdekjeve po zvogëlohet. Pati 88 mijë […]

Studimi: Shqipëria do të arrijë të vaksinojë 60-70% të popullsisë deri në fund të vitit 2022


[ad_1] Shqipëria pritet të vaksinojë 60-70% të popullsisë së rritur deri në fund të vitit 2022, sipas përllogaritjeve që bëri “Njësia e Inteligjentes e The Economist” (shih hartën në fund). Shumica e vendeve dhe ato të zhvilluara pritet ta krijojnë imunitetin e tufës në fund të këtij viti. Economist Inteligjence Unit (EIU) e bëri përllogaritjen […]

Shtohet besimi tek vaksina kundër COVID-it 


[ad_1] Hezitimi fillestar në popullatë për të bërë apo jo vaksinën kundër COVID-it, po kthehet me shpejtësi në një rendje pas vaksinave të disponueshme. Në këtë përfundim arrin një anketë e re nga firma Ipsos MORI, e cila analizon prirjet në treg the popullatë. Rezultatet u publikuan në hapje të Forumit Ekonomik Global të Davosit […]

Covax: Si do të shpërndahen vaksinat në vendet më të varfëra


[ad_1] Zhvillimi i shpejtë i vaksinave kundër koronavirusit ishte një veprim i jashtëzakonshëm i progresit shkencor. Tani, ndërsa vaksinat po përhapen globalisht, specialistët e shëndetit kanë një mesazh jetësor: askush s’ fiton luftën kundër pandemisë derisa të gjithë të fitojnë. Me fjalë të tjera, vaksinat duhet të ndahen në mënyrë të drejtë midis të gjitha […]

Viti Nis Me Rritjen e Çmimeve të Miellit dhe Vajit


[ad_1] Viti i ri 2021 nisi me rritjen e çmimeve të cigareve, miellit dhe vajit në pikat e pakicës në vend. Çmimet e paketave të cigareve u shtrenjtuan me 10 lekë si rrjedhoje e rritjes së akcizës nga 1 janari me 5 lekë. Çmimi mesatar për paketë shkoi në 260 lekë ose 4 për qind […]

Bota ka mbi 25 milionë raste aktive me koronavirus


[ad_1] Aktualisht ka 25,359,612 raste aktive me coronavirus në botë dhe gjithsej 97,325,443 persona deri më tani janë infektuar, sipas portalit statistikor worldometer. Kjo do të thotë se 71,965,831 s’ janë më raste aktive, gjegjësisht 69,882,007 njerëz u shërruan ndërsa 2,083,754 njerëz vdiqën. Midis rasteve aktive, 99.6 për qind kanë simptoma të lehta ose të moderuara, […]

OBSh-ja: 95% e vaksinave të kufizuara në 10 vende


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të enjten se 95 për qind e dozave të vaksinave të administruara deri tani, në të gjithë botën, ishin të kufizuara në 10 vende dhe bëri thirrje për një shpërndarje më të drejtë. Vendet kryesore që kanë siguruar vaksina janë SHBA-ja, Kina, Mbretëria e Bashkuar, Izraeli, Emiratet e Bashkuara […]

Nga Siguria, Rezultatet Dhe Efektet Anësore – 8 Faktet Që duhet Të Dini Për Vaksinat


[ad_1] Si janë të përbëra vaksinat antiCovid? Ato kanë përbërje të ndryshme. Vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna janë vaksina me ARN mesazhere. AstraZeneca përdor metodën e vektorit viral. ARN mesazhere është një sekuencë bazash gjenetike të sintetizuara në laborator. Duke qenë një molekulë e paqëndrueshme, sekuenca e ARN kapsulohet në një nano-grimcë yndyre. duhet të ruhet […]

Shishja e Vaksinës së Parë Anti-Covid do të Vendoset në Muze


[ad_1] Shishja dhe shiringa e parë e përdorur për vaksinën anti-Covid të Pfizer, do të vendoset në Muzeun e Shkencës në Londër. Vaksina e parë iu dha një gruaje 90-vjeçare në Mbretërinë e Bashkuar, Margaret Keenan, më 8 dhjetor. Shishja historike, dhe shiringa që u përdor, do të ekspozohen kështu që prej fillimit të vitit […]

Rreth 88 milionë të infektuar me COVID-19 në botë


[ad_1] 87 milionë e 857 mijë e 553 persona janë raportuar të infektuar me COVID-19 në botë. Sipas faqes botërore të statistikave worldometers.info, 1 milionë e 895 mijë e 431 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e këtij virusi, ndërsa 63 milionë e 307 mijë e 250 persona janë shëruar nga ai. Amerika prinë e […]

VIDEO/ “Në të s’ëmës 2020” parodistët e Vlorës bëhen pjesë e këngës italiane me artistë nga vende të ndryshme të botës


[ad_1] Parodistët vlonjatë Afrim Agalliu dhe Agron Hamo, të cilët me anë të humorit të tyre kanë qenë prezentë gjatë gjithë vitit 2020, që u përshkua nga pandemia Covid 19 janë bërë pjesë e këngës “Vaffanculo 2020”. Kënga “Në të s’ëmës 2020” e krijuar nga këngëtarët italianë ka bërë bashkë shumë artistë nga vende të […]

Rreth 82 milionë të infektuar me COVID-19 në botë


[ad_1] Numri i të infektuarve me COVID-19 në botë raportohet të shkuar në 81 milionë e 809 mijë e 903. Sipas faqes botërore të statistikave worldometers.info, 1 milionë e 784 mijë e 519 persona kanë humbur jetën si pasojë e këtij virusi, ndërsa 57 milionë e 944 mijë e 216 persona janë shëruar nga ky […]

Masa të reja në mbarë botën pas variantit të ri të koronavirusit


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po bën thirrje për intensifikim të studimit të sekuencës gjenetike të koronavirusit pas zbulimit të varianteve të reja në Britani dhe Afrikën e Jugut. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference shtypi në internet të hënën nga Gjeneva se, “vetëm Po qe se […]

Evropa e para në botë për nga numri i të vdekurve nga COVID-19 – tejkalohet shifra e 500 mijë viktimave


[ad_1] Evropa është bërë rajoni i parë në botë, ku numri i të vdekurve nga coronavirusi ka tejkaluar shifrën prej 500 mijë, në momentin kur varianti i ri i COVID-19 u zbulua në Britaninë e Madhe – duke detyruar autoritetet të shtrëngojnë edhe më shumë masat për luftimin e pandemisë, shkruan Reuters. Sipas evidencave të […]

Mbi 76 milionë raste me Covid-19 në mbarë botën


[ad_1] Numri i rasteve me coronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka arritur në mbi 76 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar 76 […]

Shqipëria Në Mesin e Vendeve që Kanë Marrëveshje me COVAX


[ad_1] Shqipëria është në grupin e vendeve që ka firmosur me COVAX, një nismë ndërkombëtare që synon të bashkojë burimet midis kombeve të pasura dhe të varfra, për të siguruar një qasje më të barabartë të vaksinave në të tërë botën, por shpërndarja reale e vaksinave do të lërë pas vendet me të ardhura të […]

Konsiderohet historike, shishja e parë e vaksinës anti-COVID do të vendoset në muze


[ad_1] Shishja e parë e përdorur për të administruar vaksinën anti-Covid të Pfizer, do të vendoset në një muze në Londër. Vaksina e parë iu dha një gruaje 90-vjeçare në Mbretërinë e Bashkuar, Margaret Keenan, më 8 dhjetor. Shishja historike dhe shiringa që u përdor do të ekspozohen kështu që prej fillimit të vitit të […]

Agjencia evropiane e lajmeve rendit Tiranën mes 5 qyteteve që duhen vizituar për Krishtlindje


[ad_1] Me shumicën e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian dhe Zonës Shengen në “lockdown” dhe vendosjes së ndalimit të hyrjeve, udhëtarët e Krishtlindjeve që duan të provojnë sesi festohen Krishtlindjen jashtë vendit, s’ janë në gjendje të vizitojnë disa nga qytetet evropiane të njohura për atmosferën e tyre të Krishtlindjeve. Por, Agjencia e njohur e […]

Protestuesit në Moldavi kërkojnë zgjedhje të reja parlamentare


[ad_1] Mijëra qytetarë protestuan në kryeqytetin e Moldavisë, Kishiniev, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme. Protestuesit u mblodhën në sheshin para ndërtesës së parlamentit dhe brohoritur slogane kundër qeverisë. Tubimi u thirr nga presidentja e zgjedhur, Maia Sandu, e cila është në favor të lidhjeve më të ngushta me Bashkimin […]

Raporti i BE-së e vlerëson punën e KALLXO.com në verifikimin e fakteve


[ad_1] Një studim voluminoz i Komitetit për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian i publikuar në këtë muaj lidhur me rolin dhe ndikimin e lajmeve të rreme në Ballkanin Përendimor gjatë viteve 2018 – 2020, zbulon modelet dezinformuese dhe anti-dezinformuese mediale në raport me opinionin publik të cilat kanë ndikuar në masë të madhe në […]

Moska nis vaksinimin masiv kundër COVID-19


[ad_1] Moska ka nisur shpërndarjen e vaksinës Sputnik V në 70 klinika në mbarë qytetin, thanë autoritetet, duke bërë kështu imunizimin e parë masiv që Rusia kryen kundër sëmundjes COVID-19, që e shkakton koronavirusi. Njoftimi i sotëm i task forcës së Moskës për koronavirusin, vjen pas kritikave se vaksina ruse akoma s’ ka kryer studimet […]

Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformata rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


[ad_1] Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin […]

Dezinformatat rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


[ad_1] Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e […]

Rusia propozon të paguajë gratë për punët e shtëpisë


[ad_1] Gratë në Rusi duhet të marrin një rrogë për punën e tyre në shtëpi, ka deklaruar së fundmi deputetja e parlamentit Oksana Pushkina. Deklarata e djeshme e Pushkina për radion Komsomolskaya Pravda, vjen mes thirrjeve ndaj qeverisë për rritje të nivelit të barazisë financiare mes burrave e grave, që tradicionalisht kanë shqetësuar shoqërinë ruse. […]

Mbi 64 milionë persona të infektuar me Covid-19 në botë


[ad_1] 64 milionë e 502 mijë e 620 persona raportohet të jenë të infektuar me virusin Covid-19 në gjithë botën. Sipas faqes së statistikave worldometers.info, deri tani 1 milionë e 493 mijë e 62 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e këtij virus, ndësa 44 milionë e 715 mijë e 332 persona janë shëruar. Amerika […]

Mediet serbe propaganduan idenë se Trump dhe Putin do zgjidhnin konfliktin Kosovë-Serbi në të mirën e tyre


[ad_1] Një projekt i titulluar “Zbulimi i rrjeteve dezinformuese ruse dhe masave aktive që nxisin secesionizmin dhe revizionizmin kufitar në Evropën Qëndrore dhe Lindore” ka arritur të nxjerrë narrativat dominuese nëpër mediumet serbe, të cilat kryesisht e portretizojnë Rusinë si aleatin e tyre kryesor. Projekti, i realizuar nga Nikola Burazer, studiues serb në politikat bashkëkohore […]

Rusia vendos raketa në ishujt që pretendohen nga Japonia


[ad_1] Ushtria ruse ka njoftuar për vendosjen e raketave të mbrojtjes ajrore në Ishujt Kurile mbi të cilat ka pretendime Japonia. Sistemet e raketave të mbrojtjes ajrore S-300V4 janë vendosur në gatishmëri luftarake në Ishujt Kurile, përveç sistemeve të raketave me rreze më të shkurtër Tor M2 të vendosura atje më herët, tha Qarku Ushtarak […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


[ad_1] Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me koronavirus


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me coronavirus


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me coronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me coronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Evropa shënon mbi 400 mijë viktima nga koronavirusi


[ad_1] Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. […]

Armatoset Serbia, Rusia i dhuron tanke të cilat prezantohen pak kilometra larg Kosovës


[ad_1] Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë të shtunën në kazermën “Mija Stanimiroviq” në Nish se është mirënjohës ndaj Rusisë dhe presidentit të saj, Vladimir Putin për dhurimin e tankeve dhe automjeteve të blinduara. Në këtë qytet janë prezantuar 11 tanke të llojit T-72MS dhe 10 automjete të blinduara BRDM-2. Vuçiqi ka theksuar se qëllimi […]

Vuçiq falënderon Rusinë për dhurimin e tankeve


[ad_1] Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë të shtunën në kazermën “Mija Stanimiroviq” në Nish se është mirënjohës ndaj Rusisë dhe presidentit të saj, Vladimir Putin për dhurimin e tankeve dhe automjeteve të blindura. Në këtë qytet janë prezantuar 11 tanke të llojit T-72MS dhe 10 automjete të blinduara BRDM-2. Vuçiq ka theksuar se qëllimi […]

Vashat e Kosovës mposhtën nga Rusia


[ad_1] Kombëtarja e Kosovës A, në kategorinë e vajzave ka pësuar humbje me rezultat 3-0, nga Rusia, në kuadër të kualifikimeve për Euro 2021. Vendaset kaluan në epërsi në minutën e 6’, me Federovën. Për 2-0, shënoi Abdulina në minutën e 9’. Ruset e trefishuan epërsinë në minutën e 12’ me Federovën. Vashat e drejtuara […]

Mbyllet gjithçka në takimin Rusi – Kosovë, ky është rezultati përfundimtar


[ad_1] Kosova është mposhtur nga Rusia me rezultat të pastër 3-0, në kuadër të xhiros së nëntë kualifikuese për kampionatin evropian te femrat. Vashat kosovare s’ arritën t’u bënin ballë vendasve, që shënuan plotë tri herë në 12′ minutat e para, për të arritur më pas ta mbrojnë me mjaftë sukses këtë epërsi, përcjell GazetaBlic. […]

Publikohet renditja e re e FIFA-s, kjo është pozita e Kosovës


[ad_1] Vashat e Kosovës zbresin përsëri në fushë me fanellën dardane sot. Përfaqësuesja e Kosovës në futboll për femra do të ndeshet sot me Rusinë, ndeshje e vlefshme në kuadër të kualifikimeve për Euro2020. Ndeshja ndërmjet Rusisë dhe Kosovës do të zhvillohet të premtën (sot) më 27 nëntor në kompleksin “Arslan Zeki Demirci Spor” në […]

“Dardanet” synojnë sot lavdinë në Rusi, kërkohet triumfi në Manavgat


[ad_1] Vashat e Kosovës zbresin përsëri në fushë me fanellën dardane sot. Përfaqësuesja e Kosovës në futboll për femra do të ndeshet sot me Rusinë, ndeshje e vlefshme në kuadër të kualifikimeve për Euro2020. Ndeshja ndërmjet Rusisë dhe Kosovës do të zhvillohet të premtën (sot) më 27 nëntor në kompleksin “Arslan Zeki Demirci Spor” në […]

Ndikimi rus brenda Kosovës – GazetaBlic


[ad_1] Në një studim të Qendrës së Kosovës për Studime të Sigurisë, thuhet se ndikimi rus në Kosovë mund të kategorizohet në nivelin mesatar dhe se ky ndikim ushtrohet me anë të serbëve të Kosovës të cilët shfrytëzohen për të krijuar paqëndrueshmëri të brendshme politike. Në studimin “Ndikimi rus në Kosovë nën hijet e mitit […]

Rusia akuzon Perëndimin për “ndërhyrje” në Bjellorusi


[ad_1] Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka akuzuar Perëndimin se ka ndërhyrë në Bjellorusi, teksa u takua me Alyaksandr Lukashenkën, i cili po përballet me protesta të pandërprera tash e disa muaj, ku po kërkohet dorëheqja e tij dhe po kontestohen rezultatet e zgjedhjeve presidenciale. Lavrov zhvilloi takime me Lukashenkën dhe zyrtarë të tjerë […]

SHBA, rekord ditor infeksionesh me COVID-19


[ad_1] Shtetet e Bashkuara regjistruan numrin më të lartë të viktimave si pasojë e koronavirusit që nga muaji maj. Rritje rekord pësoi dhe numri i infeksioneve të shënuara brenda një dite, rreth 200 mijë raste, shifra më e lartë ditore që prej fillimit të pandemisë. Ndërkohë më shumë se 89 mijë persona janë shtruar në […]

Erdogan i bindur: Turqia do ta ketë vaksinën anti-covid në prill


[ad_1] Përderisa zbulimi i vaksinave kundër koronavirusit në disa shtete po vazhdon me hov, Turqia është duke planifikuar që vaksinën e parë për këtë sëmundje ta ketë në prill të vitit të ardhshëm, tha presidenti i këtij vendi, Rexhep Erdogan. “Kemi bërë përparim të mirë në vaksinën tonë vendore. Planifikojmë ta hedhim në treg më […]

Forcat e Azerbajxhanit marrin nën kontroll rajonin e dytë të kthyer nga Armenia


[ad_1] Forcat e Azerbajxhanit kanë hyrë në distriktin e dytë, nga tre në total sa do t’i dorëzohen Armenisë, në kuadër të marrëveshjes që u ka dhënë fund luftimeve për rajonin e Nagorno-Karabakut. Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit ka thënë se njësitet e ushtrisë së këtij shteti kanë hyrë në Karvachar, sipas marrëveshjes së nënshkruar […]

Rusia thotë se vaksina Sputnik është 95 për qind efektive, ia tregon çmimin


[ad_1] Zhvilluesit e vaksinës ruse Sputnik V kanë pretenduar se ka efikasitet 95 për qind dhe do të kushtojë më pak se 10 dollarë në tregun ndërkombëtar. Ata gjithashtu thanë se vaksina me dy doza mund të ruhet në temperatura nga 2 deri në 8 gradë, ndryshe nga temperatura nën zero, që kërkohet nga prodhuesit […]

Miliona amerikanë planifikojnë udhëtime për festë pavarësisht pandemisë


[ad_1] Dhjetëra miliona amerikanë pritet të mblidhen me familjen dhe miqtë këtë javë, pavarësisht paralajmërimeve nga zyrtarët shëndetësorë se festa e Falënderimeve mund të çojë në një shpërthim të infektimit me koronavirusin e ri. Mesatarisht rreth 178.000 raste të reja me koronavirus regjistrohen çdo ditë në Shtetet e Bashkuara, ndërsa hospitalizimet janë dyfishuar që nga […]

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka shkuar në mbi 59 milionë


[ad_1] Gjithsej 59.027.330 raste me virusin janë regjistruar deri më tani në mbarë botën, sipas faqës së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë. Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në SHBA, me gjithsej 12.589.088 raste deri më tani, transmeton Anadolu Agency.Pas SHBA-së radhiten India (9.140.312) Brazili (6.071.401), […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


[ad_1] Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë […]

Rusia regjistron mbi 25 mijë raste të reja me COVID-19


[ad_1] Në 24 orët e fundit janë regjistruar 25.173 raste të reja, shifër kjo më e larta ditore në vend deri më tani, duke e ccuar totalin e rasteve në 2.114.502. Gjithashtu, në 24 orët e fundit janë shënuar 361  humbje jete, duke e çuar numrin total të viktimave në 36.540 persona që prej fillimit […]

Ushtria e Azerbajxhanit merr kontrollin e Agdamit


[ad_1] Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, tha se trupat e tij kanë marrë kontrollin në tri distriktet e para në kufi me Nagorno-Karabakun, si pjesë e një marrëveshje paqeje të ndërmjetësuar nga Rusia që i dha fund luftës gjashtë javore me forcat armene në këtë rajon. Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit tha më 20 nëntor […]

Franca dëshiron mbikëqyrje ndërkombëtare të armëpushimit në Nagorno Karabak


[ad_1] Franca dëshiron mbikëqyrje ndërkombëtare të armëpushimit midis Armenisë dhe Azerbajxhanit të arritur më 10 nëntor me ndërmjetësimin e Rusisë. Të dyja vendet kanë zhvilluar luftime gjashtë javore për rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakut. Në bazë të marrëveshjes, në rajon do të vendosen trupat ruse për të garantuar armëpushimin, por në disa zona do […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


[ad_1] Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj […]

Pacolli kërkon nga Rama që ta kundërshtojë raportin e Dick Martit


[ad_1] Kryetari i Aleancës për Ardhërminë e Kosovës, Behgjet Pacolli, ka kërkuar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, që të drejtojë një përpjekje të gjerë kombëtare për të kundërshtuar në mënyrë diplomatike raportin e Dick Marty, shkruan GazetaBlic. Sipas Pacollit, Dick Marty ishte rezultat i një dezinformimi dhe fushate politike të sponsorizuar nga Rusia dhe […]

Pacolli letër Ramës për të kundërshtuar raportin e Dick Martyt


[ad_1] Ish-zëvendëskryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli, i ka dërguar nëj letër kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, për të nisur një përpjekje të gjerë kombëtare për të kundërshtuar raportin e Dick Marty. Pacolli në letër shkruan se Dick Marty ishte rezultat i një dezinformimi dhe fushate politike të sponsorizuar nga Rusia dhe Serbia për të sulmuar […]

Ish-ushtari i UÇK-së: Kam refuzu dy ftesa nga Specialja, më arrestojnë me 28 nëntor


[ad_1] Faik Zogaj, ish- ushtar i UÇK-së thotë se ka refuzuar të pranojë dy ftesa nga Specialja. Ftesën e dytë tha se e ka marrë në 22 nëntor dhe e ka refuzuar ama është vënë në dijeni se Vetëm po të s’ i përgjigjet kësaj ftese brenda datës 28 nëntor do të arrestohet. Sipas Zogajt […]

FOTO: s’ mjafton akulli dhe COVID-19, në Siberi studentët ngjiten në majë të pemës për mësim online


[ad_1] Rusia raporton një rekord rastesh të reja të përditshme të koronavirusit, çka i ka detyruar autoritetet të marrin një sërë masash në shumë prej zonave me një numër të madh të të infektuarve. Në rajonin e Siberisë, që rezulton të jetë ndër më të prekurit, u vendos mbyllja e restoranteve, qendrave tregtare, bareve për […]

Rusia po e fsheh gjendjen me pandeminë: Spitalet po mbi popullohen me kufoma


[ad_1] Pamjet e spitaleve të mbipopulluara tregojnë se numri aktual i vdekjeve në shtetin rus është shumë më i lartë sesa tregojnë të dhënat zyrtare. “Trupi i pajetë bartet me një barelë në repartin e spitalit ndërsa pacientët me coronavirus po luftojnë për jetën e tyre vetëm disa metra larg. Gruaja e moshuar po merr […]

Ismaili: Rusia e Serbia po fabrikojnë fakte kundër UÇK-së, duhet të reagojmë të bashkuar


[ad_1] Deputeti i PDK-së, Uran Ismaili ka folur sot në Kuvendin e Kosovës për rrethanat në të cilat ndodhet shteti pas aktakuzave dhe arrestimeve të Speciales ndaj krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Në një fjalim të mbajtur në foltoren e Kuvendit, Ismaili ka thënë se secili sot në Kosovë ndanë krenarinë për personalitetet që […]

Presidenti i Armenisë bën thirrje për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme


[ad_1] Presidenti i Armenisë, Armen Sarkissian, ka bërë thirrje për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Armeni, duke thënë se ato janë të nevojshme për të zgjidhur një krizë politike të shkaktuar nga lufta në rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakut. Zgjedhjet do të “shpëtonin vendin nga përmbysja” pas konfliktit gjashtë-javor që rezultoi me […]

Macron: Amerika do ta kuptojë, Europa duhet të jetë e pavarur në mbrojtjen e vet


[ad_1] Presidenti francez Emmanuel Macron ka kritikuar Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe u ka bërë thirrje kombeve eropiane që të marrin përgjegjësi sovranisht për mbrojtjen e tyre, ashtu si Shtetet e Bashkuara dhe Kina. “duhet të them se Këshilli i Sigurimit s’ merr më vendime të dobishme”, tha ai në një intervistë […]

Armenia dhe Azerbejxhani i japin fund konfliktit 30-vjeçar, çfarë parasheh marrëveshja


[ad_1] Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje të martën e kaluar për t’i dhënë fund gjashtë javëve të luftimeve të ashpra në Nagorno-Karabakh, marrëveshje kjo të cilën kryeministri Armen Nikol Pashinyan, me anë të një postimi emocional në llogarinë e tij në Facebook, e përshkroi si “të padëshirueshme dhe të dhimbshme” Më 7 nëntor, […]

Turqia tregohet e fortë për Rusinë (VIDEO)


[ad_1] Turqia ka shënuar fitore me rezultat 3-2, ndaj Rusisë, ndeshje e vlefshme për Grupin 3, të Ligës B, në Ligën e Kombeve. Ndeshjen më mirë e nisën rusët duke kaluar në epërsi në minutën e 11’, me Denis Chershyevin. Turqit, e barazuan rezultatin me Kenan Karmanin në minutën e 26’. Cengiz Under i kaloi […]

Armenia fillon t’ia dorëzojë një pjesë të territorit Azerbajxhanit


[ad_1] Armenia do të fillojë t’ia dorëzojë pjesë të territorit Azerbajxhanit, më 15 nëntor, si pjesë e një marrëveshjeje paqeje që i dha fund një lufte gjashtë-javore mbi rajonin e shkëputur të Nagorno Karabakut. Banorët e rrethit Kalbacar në Azerbajxhan (i njohur si Karvaçar në armenisht), i cili kontrollohej për dekada nga armenët etnikë, filluan […]

Furnizimi i Serbisë me armë, rrezik për Kosovën dhe rajonin


[ad_1] Furnizimi i shteti serb me arsenal armësh nga Rusia për specialistët e sigurisë në Kosovë po shihet si kërcënim për rajonin, e në veçanti rrezik për agresion ndaj Kosovës. andaj ata kërkojnë që institucionet kosovare të rrisin investimet në infrastrukturën e mbrojtjes. Javë më parë shteti serb ka marr si donacion nga Rusia tanke […]

Ish kryeprokurori i EULEX-it tregon nga e kanë pikënisjen aktakuzat e Speciales


[ad_1] Ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza e kanë pikënisjen nga shqiptarët e Kosovës. […]

Shefi i Pentagonit në detyrë, me mesazh kontradiktor mbi trupat në Afganistan


[ad_1] Sekretari i Mbrojtjes në detyrë, Christopher Miller dërgoi një mesazh konfuzues lidhur me luftën globale të udhëhequr nga SHBA kundër terrorizmit, në një atmosferë të shtimit të shqetësimeve lidhur me mundësinë e ndryshimeve madhore në politikat e mbrojtjes gjatë javëve të fundit të administratës Trump. “Lufta s’ ka mbaruar. Jemi në prag të mposhtjes […]

Clint Williamson: Aktakuzat e Speciales e kanë pikënisjen nga shqiptarë të Kosovës!


[ad_1] Në intervistën e tij për RTV Ora, ish kryeprokurori i EULEX John Clint Williamson, i cili ka qenë në krye të hetimeve për krime lufte ndaj ish pjesëtarëve të UÇK, është shprehur se aktakuzat e Gjykatës Speciale s’ kanë për qëllim njësimin e viktimës me agresorët gjatë luftës në Kosovë. Sipas tij, këto aktakuza […]

“Turqia po armatos Serbinë, Kosova na ka ne”: Intervista e Majkos bën bujë


[ad_1] Presidenti serb Aleksandër Vuçiç kërcënoi hapur me luftë Kosovën dhe shqiptarët duke marrë si shembull atë që dukuri në Nagorni Karabakh mes armenëve etnikë dhe Azerbajxhanit. Vuçiç tha se mes serbve dhe shqiptarëve ka një konflikt të ngrirë dhe ai mund të shkrijë duke sjerrë pasoja të rënda. Një deklaratë e tillë riktheu kujtimet […]

Lukashenko zotohet të mos dorëzojë pushtetin


[ad_1] I gjendur mes protestave masive në Bjellorusi që kërkojnë dorëheqjen e tij, Alexander Lukashenko s’ tregon shenja zmbrapsjeje. Ai është zotuar sërish se s’ do t’ia dorëzojë pushtetin askujt. Duke folur para gazetarëve bjellorus, kazak, rus dhe ukrainas, të premten, Lukashenko kritikoi ashpër kundërshtarët e tij politikë dhe ata që po protestojnë kundër rizgjedhjes […]

Pas kërcënimit me luftë, Edita Tahiri ngre alarmin: Serbia po armatoset nga Rusia


[ad_1] Ish-kryenegociatorja në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri, ka reaguar ashpër pas kërcënimeve të presidentit serb për nisjen e një lufte të re në Kosovë, shkruan Gazeta Blic. Tahiri në një shkrim në twitter, ka ngritur alarmin e armatimit të Serbisë nga ana e Rusisë. Ajo ka kërkuar nga Perëndimi që të alarmohet për një […]

Pandemia në Evropë, Rritje Rekord Infektimesh!


[ad_1] Rastet e koronavirusit arritën rekorde të reja këtë javë në Rusi dhe Gjermani, ndërkohë që Britania e Madhe planifikon që të zgjerojë testimet, ndërsa vendet evropiane përballen me infektime që po rriten shpejt dhe me shtim të shtrimeve në spital.  Vendet kanë marrë masa kufizuese për të ngadalësuar përhapjen që ka shkaktuar më shumë […]

Vetëvendosja i kërkon Parlamentit të Shqipërisë të miratojë një rezolutë për dënimin e gjenocidit nga Serbia


[ad_1] Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri i ka kërkuar Parlamentit shqiptar të miratojë një rezolutë për njohjen dhe dënimin e gjenocidit nga Serbia. “Rezoluta në Kuvendin e Republikës së Shqipërisë për njohjen dhe dënimin e këtij gjenocidi, megjithëse e vonuar, është një domosdoshmëri tashmë që përpjekjet për ta përmbysur të vërtetën e kombit tonë […]

Filozofia e Kafes Shqiptare – Një Histori që Vjen nga Kultura


[ad_1] Shqiptarët e dashurojnë kafenë. Meqë vij nga Rusia, e cila njihet për obsesionin ndaj çajit, (Rusia renditet e dyta pas Kinës në sasinë e çajit të konsumuar për person, madje ne rusët pijmë çaj, në kuptimin e plotë të fjalës, 10 herë në ditë.) Duke parë shqiptarët që shijojnë çdo gllënkë të ekspresit apo […]

Deputetja e PDK-së e kritikon kryeministrin Hoti për paraqitjen e tij në Samitin e Sofjes


[ad_1] Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ariana Musliu-Shoshi e ka kritikuar kryeministrin Avdullah Hoti për paraqitjen e tij të djeshme të bërë në mënyrë virtuale në Samitin e Sofjes. Musliu-Shoshi e ka kritikuar kryeministrin Hoti për mos-vënien e flamurit shtetëror në tavolinën ku ai paraqitej në Samitin e Sofjes. Rusia shënon […]

Zëvendësministri i MPJ i reagon Rusisë: s’ po mund ta pranojnë poshtërimin që morën në vitin 1999


[ad_1] Pas deklarimeve të Ministrisë së Jashtme të Rusisë që ish-krerët e UÇK’së që po përballen me drejtësinë ndërkombëtare të marrin “dënimin e merituar”, ka reaguar zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Muhamet Brajoshori. Brajshori ka thënë se përpjekjet e Rusisë kundër Kosovës s’ do marrin fund, pasi që shteti rus dhe Serbia s’ […]

Zyrtari i PDK-së: Rusia iu gëzua punës së Speciales, financoi dhe prodhoi raportin e Dick Martyt


[ad_1] Drejtori për Komunikim i PDK-së, Bashmir Xhemaj ka reaguar për aktakuzat e ngritura nga Dhomat Speciale në Hagë. Xhemaj shkruan se Rusia zyrtarisht i është gëzuar punës së Speciales. Zyrtari i PDK-së thotë se Rusia e Serbia kanë financuar dhe prodhuar raportin e Dick Martyt. Xhemaj deklaron se qëllimi i tyre […]

Pas marrëveshjes për Nagorno Karabak, trazira në Armeni


[ad_1] Armenia është përfshirë nga një krizë politike, pasi grupet opozitare po i bëjnë thirrje kryeministrit, Nikol Pashinian, që të japë dorëheqje, pas një nate të zemërimit si rezultat i marrëveshjes së arritur me Azerbajxhanin, me ndërmjetësim të Rusisë, për ndalim të luftimeve në rajonin e Nagorno-Karabakut. Në skenat kaotike të kryeqytetit të së martës […]

Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia arrijnë marrëveshje për t’i dhënë fund luftës në Nagorno Karabak


[ad_1] Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje të martën për t’i dhënë fund luftimeve të ashpra në Nagorno-Karabak, një marrëveshje të cilën Kryeministri armen, Nikol Pashinyan e përshkroi si “padiskutueshëm  e dhimbshme” në një postim emocional në Facebook. Postimi ishte treguesi i parë i një marrëveshje, Pashinyan shkroi se marrëveshja do të hynte në […]

Shefi i OKB-së uron presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Joe Biden


[ad_1] Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, të hënën uroi, Joe Biden, për fitoren e presidencës së SHBA-së dhe popullin amerikan për një “ushtrim të demokracisë”. Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden dhe zëvëndëspresidentja e zgjedhur, Kamala Harris po vazhdojnë të marrin urime nga liderë të ndryshëm botërorë pavarësisht faktit se presidenti […]

Joe Biden dhe marrëdhëniet SHBA-Rusi


[ad_1] Presidentët amerikanë George W. Bush dhe Barack Obama, kur u zgjodhën për herë të parë, të dy menduan se mund të krijonin marrëdhënie pune me udhëheqësin rus Vladimir Putin dhe të përmirësonin në mënyrë dramatike marrëdhëniet SHBA-Rusi. Por vlerësimi i tyre për Presidentin Putin ndryshoi shpejt. Kur u pyet mbi përshtypjen e tij për […]

Emrat që mund të drejtojnë politikën e jashtme të Bidenit


[ad_1] Po kërkoni ndonjë shenjë se çfarë drejtimi mund të marrë politika e jashtme e presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden? Provoni ta kujtoni kohën e katër vjetëve më parë, kur Biden ka punuar në Shtëpinë e Bardhë si nënpresident. Janë rreth 4,000 emërime politike që çdo administratë e re duhet t’i bëjë, në politikën […]

Si mund të duket presidenca e Bidenit?


[ad_1] Si kandidat për president, Joe Biden ka thënë se do të ndryshonte shumë nisma në politikën e jashtme të administratës Trump, të tilla si tërheqja e Shteteve të Bashkuara nga marrëveshje ndërkombëtare dhe ka thënë se do të punonte në riparimin e marrëdhënieve transatlantike, që sipas Biden, kanë qenë çelësi i stabilitetit në Evropë […]

Skandaloze: “Miku” i shërbimeve sekrete ruse, kërkon hetimin e Francës për përkrahjen e Kosovës


[ad_1] Deputeti kontrovers francez Thierry Mariani, ka thënë në një postim në media sociale se “se duhet të themelohet një komision për hetim për mbështetjen që Franca ia ka dhënë Thaçit dhe Kosovës kundër Serbisë”. Mariani është i martuar me rusen Irina Chaikhoullina. Sipas medias gjermane Deutche Welle, Mariani ka qenë bashkëkryetar i OJQ-së “Shoqata […]

Mbi 300,000 persona të vdekur me koronavirus në Evropë


[ad_1] Në Evropë është tejkaluar shifra e 300,000 të vdekurve nga sëmundja COVID-19, që shkakton koronavirusi, teksa shtetet nga Rusia e deri tek Italia, kanë regjistruar rekord të personave të infektuar brenda një dite. I gjithë kontinenti evropian tani pothuajse ka rikthyer kufizimet në lëvizje, me qëllim të frenimit të pandemisë. Organizata Botërore e Shëndetësisë […]

47 milion raste me COVID-19 në shkallë botërore


[ad_1] Shtetet e Bashkuara kanë numrin më të madh të rasteve me COVID-19, me rreth 9.3 milionë të infektuar, sipas të dhënave të fundit të ditës së martë. specialistët thonë se problemi do të përkeqësohet Po qe se amerikanët s’ bëjnë më shumë për të përmbajtur virusin, kryesisht me fillimin e motit të ftohtë. Dr. […]

Grimeri rus që bën transformime të bukura (FOTO)


[ad_1] Vadim Andreev, është një make up artist nga Rusia. Ai është shumë i njohur në Rusi dhe grimon edhe supermodelen e njohur, Natasha Koroleva. Andreev i pëlqen shumë që në rrjete shoqërore ta postojë të gjithë procesin e grimit që realizon. ‘’Gjithmonë më kanë pëlqyer transformimet. Gjithmonë më ka pëlqyer që njerëzit të ndihen […]

Ministria e Jashtme reagon ndaj deklaratës së ministrit serb për armatosje të Serbisë nga Rusia


[ad_1] Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD), ka reaguar ndaj deklaratës së ministrit të ri serb të Mbrojtjes, i cili thuhet të ketë  deklaruar se “tridhjetë tanke T-72 do të arrijnë në Serbi, si pjesë e marrëveshjes Vuçiq-Putin, të arritur në Soçi”. Në komunikatë thuhet se duke u bazuar në të kaluarën e […]

LAJMI I FUNDIT: Ndeshjet e kampionatit evropian Euro 2020 do të zhvillohen në Rusi?


[ad_1] Rusia mund të organizojë kampionatin evropian EURO2021. Kampionati do të zhvillohej në verë – por u shty për një vit për shkak të pandemisë së koronavirusit, përcjell GazetaBlic Sport. Turneu do të zhvillohej në qytete të ndryshme në të tërë Evropën. Amsterdam, Baku, Bilbao, Bukuresht, Budapest, Kopenhaga, Dublin, Glasgow, Londra, Mynih, Roma dhe Shën […]

Zgjedhjet presidenciale në Amerikë ndajnë Europën Qendrore


[ad_1] Donald Trump i ka kaluar katër vitet e fundit duke mbjellë përçarje në të gjithë globin. Njeriu që shpreson ta zëvendësojë atë si president i SHBA-së mund të sjellë pak a shumë të njëjtën gjë në Europën Qendrore. Një botë e shkatërruar nga virusi s’ mund ta largojë vëmendjen ndërsa SHBA-ja po i drejtohet […]

Kuvendi s’ ka kuorum për votimin e Projektligjit për të Drejtat Pronësore të shtetasve të huaj


[ad_1] Kuvendi i Kosovës e ka shqyrtuar në parim Projektligjin për të Drejtat Pronësore të shtetaseve të huaj në Republikën e Kosovës por ky projektligj pas debatit s’ kishte kuorum për t’u votuar. Deputetët e opozitës s’ e përkrahën këtë projektligj duke dhënë kritika për deputetët e shumicës të cilët sipas tyre, janë vetëm 12 […]