Dita Botërore e Mjekëve Familjarë – Si u kalua ky vit nga ta?


[ad_1] 19 maji në mbarë botën njihet si Dita Botërore e Mjekëve Familjarë, mantëlbardhëve të cilët janë adresa e parë për cdo shqetësim shëndetësor. Buqetat me falënderime janë një motivim shtesë për ta, pasi ky element konsiderohet një tregues i suksesit të tyre. Në këtë 19 maj, janë pikërisht fjalët e falënderuese ndaj tyre ato […]

Pesë shtetet me numrin më të lartë të infektimeve


[ad_1] Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë shteti më i prekur nga Covid-19. Sipas Universitetiti Jons Hopkins, Shtetet e Bashkuara kryesojnë me 33 milionë të infektuar dhe rreth 586 mijë viktima. Në vendin e dytë është India me mbi 24 milionë të infektuar dhe 270 mijë vdekje nga Covid-19. Madje India gjatë muajit Maj po […]

Virusi i të ftohtit vs Sars Cov-2/ Shkencëtarët: Rhinovirusi e mund koronavirusin


[ad_1] Virusi që shkakton të ftohtin e zakonshëm, mundet me efikasitet të nxjerrë virusin e Covid-it jashtë qelizave të trupit. Në këtë përfundim kanë dalë shkencëtarët e Universitetit të Glasgoët, sipas të cilëve, disa viruse dihet se konkurojnë mes tyre se kush do të shkaktojë i pari infektimin. Shkencëtarët thonë se duket se rhinovirusi që […]

Një vit me pandeminë COVID-19, infermieri i QKUK-së kujton rastet e para të infektimit në vend


[ad_1] Një vit më parë, më 13 mars qytetarët e vendit tonë u përballën me një sfidë të madhe, atë të një virusi të panjohur, COVID-19, ku edhe u paraqitën dy rastet e para të infektimit me këtë virus. “Stresi, panika, ngarkesa psiqike ishin pothuajse jashtë çdo norme, si për stafin shëndetësor po ashtu për […]

A prodhojnë burrat më shumë antitrupa kundër COVID-19 sesa gratë? Studimi i ri zbulon të vërtetën


[ad_1] ndërsa pandemia COVID-19 ka përparuar gjatë muajve, pyetja se sa kohë janë të pranishëm antitrupat kundër coronavirusit SARS-CoV-2 ka pasur përgjigje të ndryshme Tani një studim nga studiuesit portugezë ka zbuluar se shumica e pacientëve kanë antitrupa kundër COVID-19 deri në shtatë muaj pas tkurrjes së infeksionit. Gjithashtu, ndërsa burrat prodhojnë më shumë antitrupa […]

Gjenden super-antitrupat, bllokojnë sulmin e koronavirusit në qelizat e njeriut


[ad_1] Shkencëtarët kanë zbuluar dy të ashtuquajtur “super antitrupa”, të cilët bllokojnë depërtimin e virusit Sars Cov 2 në qeliza. Ato veprojnë me mekanizma pak më të ndryshëm dhe u pa se kur administrohen në doza të vogla, individualisht ose së bashku, ishin në gjendje të parandalojnë infeksionin tek minjtë. Rezultati i studimit të botuar […]

A mund të prekemi dy herë nga virusi SARS Cov-2?


Shkruan: Prof.Dr.Lul Raka dr.sci. A MUND TË PREKEMI DY HERË NGA VIRUSI SARS-CoV-2? Pos rastit të përshkruar dje në Kosovë, ka edhe raste tjera shumë të rralla në botë që kërkojnë analizë të detajuar. Virusi që shkakton COVID-19 ka shumë të panjohura! Sot, në botë ka shumë pak raste të “rikthimit” të virusit dhe sëmundjes, […]

error: Content is protected !!