100 milionë amerikanë plotësisht të vaksinuar


[ad_1] Shtëpia e Bardhë tha të premten se 100 milionë amerikanë tani janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19, gati dyfishi i 55 milionë vaksinimeve që ishin realizuar deri një muaj më parë. Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë e COVID-19, Jeff Zients e quajti “moment historik” arritjen e këtij numri në një konferencë shtypi […]

Respektimi i masave anti-Covid, rezulton me ulje të rasteve të gripit sezonal


[ad_1] Nesrije Paqarada, specialistes e mjekësisë familjare, në një intervistë për Ekonomia Online thotë se bartja e maskave dhe respektimi i distancës ka rezultuar në ulje të rasteve me grip sezonal. Paqarada shtoi se pasi që gripi sezonal bartet me anë të teshtimës, ka gjasa që bartja e maskës dhe ruajtja e distancës për shkak […]

Deri më sot janë vaksinuar rreth 21 mijë persona në Kosovë


[ad_1] Në qendrën e vaksinimit “1 Tetori” në Prishtinë vetëm sot janë vaksinuar 65 persona, prej tyre 47 kanë qenë persona mbi 75 vjeç me sëmundje kronike, 12 të moshuar mbi moshën 80 vjeçare dhe gjashtë profesionistë shëndetësor. Kështu ka njoftuar në një konferencë për medie koordinatori i kësaj qendre, Niman Bardhi, i cili tha […]

Kërkohen ekipe mobile për vaksinim kundër COVID-19


[ad_1] Liridon Hoti e ka të pamundur ta dërgojë nënën në qendrën e imunizimit kundër coronavirusit.  Nëna e tij s’ mund të lëvizë dhe rrjedhimisht s’ mund të shkojë deri te qendra e imunizimit. “Ajo ka një dëmtim të trurit që e ka pasur në vitin 2008 dhe bën pjesë në kategorinë e personave me […]

Punëtorët shëndetësorë hezitojnë, por qytetarët kërkojnë të vaksinohen kundër COVID-19


[ad_1] Përderisa interesimi i punëtorëve shëndetësorë për t’u vaksinuar kundër COVID-19 thuhet se s’ është i madh, drejtorë të shëndetësisë në komuna tregojnë se qytetarët po shprehin interesim për ta marrë këtë vaksinë. Ata presin që me ardhjen e vaksinave shtesë, do të vaksinojnë një numër të madh të qytetarëve, raporton Gazeta Express. Ndonëse Kosova […]

20 mijë të vaksinuarve kundër Covid-19 në Kosovë


[ad_1] 20 mijë persona janë vaksinuar deri më tani në gjithë vendin kundër Covid-19, që nga 8 prilli kur fillur procesi i vaksinimit. Këtë e ka bërë të ditur Niman Bardhi, menaxheri  i Qendrës së Vaksinimit në sallën “1 Tetori” në Prishtinë, në të cilën deri më tani janë vaksinuar 2 mijë e 930 persona. […]

Sëmundjet që i keni në trup si pasojë e stresit të tepruar


[ad_1] Sigurisht, në një moment të caktuar të jetës, stresi ju ka prekur edhe ju për shkak të situatave të punës, financiare ose emocionale. Kur stresi bëhet pjesë e jetës suaj, mund të mësoheni me simptomat e tij dhe në terma afatgjatë, kthehet në një sëmundje kronike që ndikon në mënyrë serioze tek shëndeti. Është […]

Vaksinimi antiCOVID për personat 75-79 vjeç vazhdon deri më 22 prill


[ad_1] Të moshuarit me sëmundje kronike të moshës 75-79 vjeç do vazhdojnë të vaksinohen deri në datën 22 prill në sallën “1 Tetori”, në Prishtinë. Në këtë sallë gjithashtu po vazhdon vaksinimi edhe i personelit shëndetësore, i personave me dializë dhe të moshuarve mbi 80 vjeç. Koordinatori i Qendrës “1 Tetori”, Niman Bardhi tha se […]

Mbi 18 mijë qytetarë morën vaksinën kundër COVID-19, MSh thotë se vaksina s’ ka pasur efekte negative


[ad_1] Më 29 mars Kosova ka filluar vaksinimin e qytetarëve me vaksinat kundër COVID-19, ku fillimisht janë vaksinuar profesionistët shëndetësor e pastaj grup mosha mbi 80 vjeç. Po ashtu, më 16 prill në Prishtinë dhe në të gjitha komunat tjera ka filluar vaksinimi i pacientëve të moshës 75-79 vjeç me sëmundje kronike, sipas listës së […]

Vaksinohet Lul Raka – Tregon arsyet se pse s’ është vaksinuar deri më sot


[ad_1] Mikrobiologu i njohur kosovar, Lul Raka ka marrë vaksinën e imunizimit ndaj COVID-19. Raka është vaksinuar në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dëshmorët e Lirisë” në Kaçanik. Ai ka thënë se s’ ishte nga të parët që u vaksinua në Kosovë që s’ donte që të merrte vaksinën para atyre që janë më të […]

2,600 të moshuar janë vaksinuar kundër Covid-19


[ad_1] Në sallën “1 Tetori në Prishtinë”, kundër Covid-19 janë vaksinuar 2 600 persona të moshuar, ndërsa të hënën deri në mesditë janë vaksinuar 85 persona më sëmundje kronike, raporton Ekonomia Online. Koordinatori kësaj qendre të vaksinimit, Niman Bardhi, tha se deri më tani mbi 1 mijë persona të moshës mbi 75 vjeç e më […]

Të moshuarit thonë se është e domosdoshme të vaksinohen të gjithë, 827 të vaksinuar me sëmundje kronike


[ad_1] Në sallën “1 Tetori” në Prishtinë, të dielën deri në mesditë janë vaksinuar 103 të moshuar më sëmundje kronike, raporton Ekonomia Online. Koordinatori i kësaj qendre, Niman Bardhi, tha se për tri ditë janë vaksinuar 827 persona me sëmundje kronike, ndërsa gjithsej janë vaksinuar 1180 të moshuar. “Sot është dita e tretë sa i […]

Miqësitë – më të rëndësishme për të moshuarit sesa marrëdhëniet me anëtarët e familjes


[ad_1] Miqësitë parashikojnë lumturinë e përditshme më shumë dhe në fund të fundit sa do të jetojmë, më shumë sesa marrëdhëniet bashkëshortore dhe familjare Midis të rriturve të moshuar, miqësitë janë në të vërtetë një parashikues më i fortë i shëndetit dhe lumturisë sesa marrëdhëniet me anëtarët e familjes, tregon hulumtimi. Në dy studime që […]

deri më tani janë vaksinuar 1 mijë e 898 të moshuar


[ad_1] Vaksinimi në Qendrën e Vaksinimit në sallën “1 Tetori” është duke vazhduar edhe sot. Në këtë qendër deri në mesditë u vaksinuan 220 të moshuar, ndërsa nga procesi i vaksinimit deri më tani janë vaksinuar 1898 të moshuar. Këto i bëri të ditura në një konferencë për media koordinatori i qendrës së vaksinimit Niman […]

Për tri javë mbi 12 mijë vaksinime – Procesi vlerësohet i ngadalshëm, por MSh thotë se gjithçka po shkon sipas planit


[ad_1] Afërsisht janë bërë 3 javë prej kur ka nisur vaksinimi kundër COVID-19 në Kosovë, e me 24 mijë doza të vaksinës AstraZeneca që kanë qenë në dispozicion deri më tani janë vaksinuar vetëm 12 mijë persona. Përkundër që Ministria e Shëndetësisë po vlerëson që ky proces po shkon jashtëzakonisht mirë, ka të tjerë që […]

Rritet numri i viktimave, kritikohet procesi i imunizimit


[ad_1] Kosova të enjten shënoi 17 vdekje të reja nga koronavirusi në 24 orët e fundit, ndërsa specialistët shëndetësorë shprehin pakënaqësi lidhur me ritmin e imunizimit të popullatës. Ata madje thonë se me shpejtësinë aktuale të imunizimit, Kosovës do të duhen tri deri katër vjet që të imunizojë gjithë popullatën. Për 16 ditë nga fillimi […]

Vetëm 26 pacientë me dializë janë vaksinuar në sallën “1 Tetori”


[ad_1] Nga dita e djeshme kur ka nisur vaksinimi i personave me dializë në qendrën e vaksinimit në sallën “1 Tetori” në Prishtinë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca e kanë marrë 26 persona, ndërsa deri në mesditën e sotme janë vaksinuar 14 pacientë të pacientëve të kësaj kategorie. ndërsa, vetëm sot në këtë qendër […]

Ministria e Shëndetësisë publikon orarin e vaksinimit kundër COVID-19 në ditët e ardhshme


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e ka publikuar orarin e vaksinimit kundër COVID-19 për katër ditët e ardhshme, ku, gjatë ditës së sotme, do të vaksinohen personat me hemodializë, personat mbi moshën mbi 80 vjec dhe profesionistët shëndetësorë. Më datat 16, 17 dhe 18 prill vaksinimi do të vijojë për personat mbi 75 vjec me sëmundje […]

Dr. Flamur Marku “A mund të adaptohet për agjëruesit terapia e “SPOK”, pa dëmtuar shëndetin?”


[ad_1] Agjërimi I muajit të Ramazanit përveç që është një obligim fetar për besimtaret islam, gjithashtu mbrohet edhe nga shkenca e sotme si një nga dietat më të shëndetshme e cila madje forcon edhe sistemin imunitar tek agjëruesit. Edhe Nobelisti japonez , Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë këtijë […]

Vaksinohen 137 qytetarë vushtrrias mbi moshën 80 vjeçe


[ad_1] Kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, njofton se deri më sot janë vaksinuar 137 qytetarë vushtrrias mbi moshën 80 vjeçe. Ai ka lutur qytetarët që t’i regjistrojnë për vaksinim personat mbi moshën 80 vjeçe. Postimi i tij i plotë: Po vazhdon procesi i vaksinimit të qytetarëve të Vushtrrisë mbi moshën 80 vjeq. Deri më sot […]

Ramazani dhe diabeti (sëmundja e sheqerit): 11 Këshilla nga Poliklinika Endomedica


[ad_1] Agjërimi gjatë muajit të Ramazanit është një nga shtyllat e Islamit dhe një detyrë për çdo mysliman. Poliklinika Endomedica synoon që t’i mbështesë sa më shumë që të jetë e mundur në kryerjen e detyrës fetare personat me diabet (sëmundja e sheqerit). ndërsa agjërimi gjatë Ramazanit sjell shumë përfitime për pacientët me diabet (sëmundja […]

tretmani me antitrupa i pacientëve me COVID-19 po tregohet i efektshëm


[ad_1] Në luftën kundër Covid-19, disa qendra mjekësore po ofrojnë terapi me antitrupa si një mënyrë për të shpëtuar pacientët nga zhvillimi i simptomave më të rënda të sëmundjes. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Anush Avetisyan vizitoi një qendër mjekësore në Merilend për të mësuar më shumë për këtë lloj tretmani. Diana Gumas bëri gjithçka […]

Me vetëm 100 doza, nis vaksinimi i personelit mjekësor në Klinë


[ad_1] Në njësinë e vaksinimit në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Nëna Terezë” në Klinë ka nisur të enjten vaksinimi kundër virusit Covid-19 i punëtorëve shëndetësorë të qendrave mjekësore të shëndetit primar. “Në fillim do të vaksinohen punëtorët shëndetësorë të sektorit publik, pastaj edhe sektorit privat. Në bazë të udhëzimeve dhe furnizimit me vaksina nga […]

Dita Botërore e Shëndetësisë: Profesionistët shëndetësor, të përgatitur për t’u ballafaquar në fazat e pandemisë


[ad_1] Altina Marmullaku Dita Botërore e Shëndetësisë, për herë të dytë e gjen vendin tonë në luftën kundër pandemisë COVID-19. Mirëpo, kësaj radhe, vendi ynë përveç masave parandaluese të cilat po shihen si parandalim i virusit COVID-19, vaksinimi po shikohet si njëri ndër proceset më të rëndësishme në luftën e pandemisë së koronavirusit. Më 28 […]

Telefoni shkaktar i sëmundjeve psiqike dhe fiziologjike


[ad_1] Shkruan: Prof.Dr.Halil Krasniqi Shumë njerëz s’ paramendojnë një jetë pa celular. Mbi pesë miliardë njerëz në të tërë botën kanë një celular, i cili përbën dy të tretat e popullsisë së botës. Në Gjermani, norma është edhe më e lartë me 93 për qind. Numri i kontratave aktive të telefonisë mobile madje tejkalon qartë […]

Dieta mesdhetare dhe parandalimi i diabetit (sëmundja e sheqerit) tip 2 te femrat


[ad_1] Dieta mesdhetare s’ është thjesht në modë, por është një mënyrë jetese. Regjimi ushqimor që përqendrohet tek frutat, perimet, drithërat dhe proteinat mund të ndikojë në reduktimin e rrezikut për disa sëmundje kronike. Indeksi i ulët glikemik, tek ushqimet me fibra të tretshme si frutat, perimet, arrat, farat dhe bishtajoret janë konsideruar prej kohësh […]

FSShK kundër mbylljes totale: Vendimi të jetë i matur meqë ekonomia është rënduar


[ad_1] Numri i të prekurve me COVID-19 në Kosovë po rritet çdo ditë e më shumë. I madh është edhe numri i personave të vdekur si pasojë e infektimit. Tashmë kapacitetet spitalore janë limituar. Por përkundër, kësaj kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë në Kosovë, Blerim Syla shprehet kundër mbylljes totale ndonëse thotë se në […]

Qytetarët të dëshpëruar që s’ u vaksinuan


[ad_1] Shumë qytetarë të moshuar kanë shpresuar se do të vaksinohen kundër koronavirusit të martën, më 30 mars, në sallën “1 Tetori” në Prishtinë. Por, ata u detyruan të kthehen mbrapsht. Në mesin e tyre ishin edhe Zorka Shala, 68 vjeçe dhe bashkëshorti i saj Sahiti, 72 vjeç. “Mezi kemi pritur. Një vit unë kam […]

Të martën fillon vaksinimi kundër Covid-19, bëhen përgatitjet në sallën “1 Tetori”


[ad_1] Në sallën “1 Tetori” në Prishtinë janë bërë të gjitha përgatitjet për fillimin e vaksinimit kundër Covid-19, raporton Ekonomia Online. Në këtë sallë është vendosur edhe stafi mjekësor që do ta kryej këtë shërbim që do të nisë të martën. Pas arritjes së dozave të para të vaksinës kudër Covid-19, ministri i Shëndetësisë, Arben […]

Vaksinimi antiCOVID-19 fillon nesër, stafi shëndetësor dhe të moshuarit do ta marrin të parët


[ad_1] Me kërkesë të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, është mbajtur një takim online me Këshillin e Kryetarëve të Komunave në lidhje me koordinimin dhe procesin e fillimit të vaksinimit pas arritjes së kontingjentit të parë të vaksinave anti-COVID-19, ndërsa procesi i vaksinimit do të filloj të martën në Klinikën Infektive dhe sallën “1 Tetor”, […]

Arrin në Kosovë kontingjenti i parë i vaksinave kundër Covid-19


[ad_1] Në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, ka arritur kontingjenti i parë me 24.000 doza të vaksinave kundër Coronavirusit, të kompanisë AstraZeneca, raporton Ekonomia Online. Kjo ardhje e vaksinave, do të përcillet me një ceremoni të organizuar. Ky kontingjent është mundësuar nga organizata UNICEF, përmes programit COVAX. Institucionet kompetente shëndetësore në Kosovë në muajin […]

Plani i Kosovës për vaksinimin kundër Covid-19


[ad_1] Në Kosovë, të dielën më 28 mars, do të arrijë kontingjenti i parë me 24.000 doza të vaksinave kundër koronavirusit, të kompanisë AstraZeneca, thonë për Radion Evropa e Lirë zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë. Kontingjenti i parë i vaksinave, sipas një njoftimi të kryeministrisë së Kosovës, do të arrijë në aeroportin “Adem Jashari” në […]

Kosova s’ka të dhëna se kush duhet ta marrë vaksinën anti-COVID


[ad_1] Kryetari i Federatës së Sindikalistëve të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla, dyshon se vaksinimi i qytetarëve, kurdo që të arrijë vaksina kundër sëmundjes COVID-19, s’ do mund të realizohet në mënyrë të drejtë, sidomos kur është fjala për personat me sëmundje kronike dhe ata mbi 80 vjeç. Syla thotë se Kosova s’ ka statistika […]

Njësia Klinike Infektive 2, ka trajtuar mbi 600 pacientë me COVID-19


[ad_1] Altina Marmullaku Periudha e pandemisë COVID-19, po vazhdon të jetë një periudhë e vështirë dhe shumë sfiduese për stafin shëndetësorë. Punë dhe përgjegjësi të madhe, në periudhën e pandemisë COVID-19 kanë pasur edhe kardiologët. Ata kanë qenë të kyqur në trajtimin e pacientëve, me COVID-19, si nga fillimi i pandemisë. Në një intervistë për […]

Si Ta Përgatisni Çokollatën e Zezë Në Shtëpi – E Shëndetshme dhe Perfekte


[ad_1] Kur njeriu ha  çokollatë, gjendrat endokrine  çlirojnë hormone që ndikojnë ndjenjat dhe sjelljen tonë duke na dhënë gaz e hare. Por përve ç hormoneve të lumturisë,  çokollata, sidomos ajo e zeza është shumë e pasur me antioksidantë. Këto substanca natyrale kimike janë të nevojshme për të eliminuar radikalet e lira në organizëm. Radikalet e […]

Komuna e Fushë Kosovës fillon regjistrimin e banorëve për vaksinim


[ad_1] Komuna e Fushë Kosovës ka filluar të bëjë planin për vaksinimin e qytetarëve të saj me vaksinën kundër coronavirusit. Kjo komunë iu ka bërë thirrje kategorive të caktuara që të paraqiten për regjistrim për vaksinim në qendrat e mjekësisë familjare apo në telefon. Në një njoftim publik, kjo komunë ka bërë të ditur se […]

A duhet të përdorni aspirinë, mësoni efektet pozitive dhe negative


[ad_1] Aspirina përdoret zakonisht si lehtësues dhimbjesh të vogla dhe për reduktimin e temperaturës. Është gjithashtu një ilaç anti – inflamator dhe mund të përdoret dhe si hollues gjaku. Njerëzit me rrezik të lartë për të formuar mpiksje gjaku apo për të pësuar goditje në tru dhe atak kardiak mund ta përdorin aspirinën në mënyrë afatgjatë […]

Format dhe simptomat më të shpeshta të diabetit (sëmundja e sheqerit)


[ad_1] Diabetes mellitus (DM), ndryshe njihet si diabeti (sëmundja e sheqerit), është një sëmundje kronike e shkaktuar nga nivelet e larta të glukozës në gjak gjatë një periudhe të gjatë kohore. Glukoza është një ndër burimet kryesore të energjisë në trupin tonë, e cila merret nga ushqimi që e konsumojmë. Transportin e glukozës nga ushqimi në qelizat e gjakut e mundëson  insulina, […]

Parandalimi I diabetit (sëmundja e sheqerit) Të Tipit 2 Tek Gratë me anë të Regjimit Mesdhetar


[ad_1] Dieta mesdhetare s’ është thjesht në modë, por është një mënyrë jetese. Regjimi ushqimor që përqendrohet tek frutat, perimet, drithërat dhe proteinat mund të ndikojë në reduktimin e rrezikut për disa sëmundje kronike. Indeksi i ulët glicemik, tek ushqimtet me fibra të tretshme si frutat, perimet, arrat, farat dhe bishtajoret janë konsideruar prej kohësh […]

Vaksina antiCOVID në Kosovë pritet të arrij deri në maj, MSh tregon se cilët persona do të vaksinohen të parët


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë me anë të një njoftimi ka bërë të ditur se Kosova është në mesin e shteteve që do të marrin vaksinë kundër COVID-19 me anë të mekanizmit COVAX në raundin e parë. Shpërndarja e këtyre vaksinave nga COVAX do të bëhet në periudhën shkurt-maj 2021. Në këtë raund, Kosova do të […]

Nga migrena apo hemicrania deri te dhimbja e shpinës: Simptomat shëndetësore që s’ duhet t’i injoroni


[ad_1] Injorimi i simptomave të zakonshme është diçka të cilën shumica e njerëzve e bëjnë “s’ jam i/e sëmurë. Do të shërohem. Thjesht sot jam pak më keq” janë disa nga frazat të cilat ia thoni vetvetes për ta bindur trupin se jeni në epitomin e shëndetit. Por, specialistët thonë ndryshe! Doktorët tregojnë se disa […]

Meteoropatët: Si ndikon ndryshimi tek ata dhe çfarë mund të bëjnë?


[ad_1] Pacientët kronikë mund të përjetojnë dhimbje dhe lodhje të nyjave, dhe të gjithë meteoropatët e tjerë mund të përjetojnë pagjumësi, nervozizëm dhe dobësi Është e rëndësishme të rritni konsumimin e agrumeve, ujit dhe çajit dhe të dilni në shëtitje. Edhe pse në mot me diell dhe të pastër një person ndihet më mirë sesa […]

Aktiviteti Fizik – Sa Minuta porosisin specialistët e OBSH?


[ad_1] Një studim i bërë nga Shkolla e Shëndetit Publik e Harvardit tregon se si një jetë sedentare mund të jetë shumë e dëmshme për shëndetin e të rriturve dhe adoleshentëve, sipas faqes mjekësore “TantaSalute”. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, një në katër të rritur dhe katër në pesë adoleshentë bëjnë një jetë shumë sedentare. […]

Cilat Janë Vitaminat E Duhura Për Të Luftuar Lëkurën E Thatë?


[ad_1] Askush s’ preferon një lëkurë të thatë të plasaritur apo të skuqur dhe kjo s’ ka diskutim. Ajo çfarë kërkon vëmendjen e duhur janë mënyrat se si njerëzit zgjedhin të përballen me këtë problem. Shpesh me kremra, kura natyrale apo duke u mbrojtur nga kushtet atmosferike. Porn ë të vërtetë kurimi i vërtetë i […]

Vaksinat COVAX kundër COVID-19, pritet të arrijnë në Kosovë në javën e parë të muajit mars


[ad_1] Muaji shkurt ishte paralajmëruar si periudhë e arritjes së vaksinave të para kundër COVID-19 në Kosovë. Deri tani asnjë asnjë syresh s’ është siguruar. Megjithatë, Isme Humolli nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, i tha Zërit të Amerikës se dozat e para të vaksinave pritet të arrijnë javën e ardhshme ose në javën e parë […]

Sëmundja e Kronit, shkaqet dhe simptomat


[ad_1] Sëmundja e Kronit është një sëmundje inflamatore e zorrëve e shkaktuar nga inflamacioni në traktin gastrointestinal. Karakterizohet nga dhimbje barku, ngërçe, jashtëqitje me gjak, diarre dhe / ose humbje peshe. Diagnoza është komplekse, dhe përfshin historinë klinike, testet laboratorike, imazherinë dhe endoskopinë (një aparat fotografik i futur në gojë) ose kolonoskopinë (një aparat fotografik […]

A do të ketë rritje të rasteve me COVID-19? Flet Valbon Krasniqi


[ad_1] Drejtori i Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), Valbon Krasniqi, është shprehur se pandemia na ka mësuar se çdo herë kur s’ka respektim të masave numri me të infektuar është rritur. Ai, i pyetur për mundësinë e rritjes së numrit më të infektuar pas tubimeve që janë mbajtur gjatë fushatës zgjedhore, tha se […]

Që të blini kremrat e duhur, duhet të dini me saktësi tipin e lëkurës suaj; Ja se si


[ad_1] Keni menduar ndonjëherë se ç’lloj lëkure keni? Megjithëse mund të duket si një nga gjërat me rë thjeshta të kujdesit për veten, ky konstatim është kryesori për lëkurë të mirë. Kujdesi për lëkurën është sa një art aq dhe një shkencë më vete, por mos u frikësoni në fund të ditës është diçka që […]

Kura 30 ditore me Qumësht Blete – Sekreti i Përdorimit për Shëndet të Fortë


[ad_1] Është koha kur bletërritësit krahas mbledhjes së mjaltit të ri nisin edhe mbledhjen e qumështit të bletës, i cilësuar si shëruesi natyral i shumë sëmundjeve. E ndërsa tani është pikërisht sezoni i mbledhjes së këtij lëngu mrekullibërës për shëndetin, bletërritësit shprehen për AgroWeb.org se kërkesat për qumështin e bletës janë gjithnjë e në rritje. […]

Këshilla të specialistëve: Si t’ia dalësh me ndryshimet e papritura të motit


[ad_1] Kur ndryshon moti jemi të lodhur, por s’ mund as të flemë, kur bie shi na dhemb koka, por kur fryn era jemi të shqetësuar dhe nervoz Po qe se natën e kaluar keni ndier dhimbje të nyjave, nervozë dhe shqetësim, në këto e sipër në mëngjes jeni zgjuar të lodhur dhe mezi prisni […]

Zyrtare: Qeveria lehtëson masat antiCOVID, në zonat e kuqe hiqet ora policore


[ad_1] Qeveria në detyrë e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot, ka shqyrtuar dhe miratuar vendimi për masat e përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia COVID-19. Qeveria ka marrë vendim për lehtësimin e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. “Në bazë të rekomandimeve të dhëna nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe […]

Kur era e keqe e gojës paralajmëron sëmundje


[ad_1] Duke filluar nga diabeti (sëmundja e sheqerit) deri tek problemet me veshkat dhe mëlçinë, ja cilat janë disa nga problemet shëndetësore që kanë si simptomë të parë erën e keqe nga goja. diabeti (sëmundja e sheqerit) Po qe se fryma juaj ka erë të ngjashme me frutat e kalbura në acid, do të thotë […]

A duhet t’i Ndani Tabletat e Ilaçeve? – Këshilla dhe Rekomandime


[ad_1] Ilaçet në formën e tyre më të zakonshme janë të shitura si tableta të vogla rrethore. Gjithashtu edhe në doza të mirë përcaktuara nga mjeku. Kështu janë  edhe më të aksesueshme dhe të përdorshme në popullatën e gjerë. Megjithëse zakonisht jepen me recetë nga mjeku në dozat e duhura në shumë raste të tjera […]

Hudhra, kura për shumë infeksione


[ad_1] Hudhra padyshim është një nga antibiotikët më të fuqishëm natyrorë dhe është gjetur të jetë veçanërisht i fuqishëm në luftën e 14 infeksioneve të ndryshme. Shumica e cilësive mjekësore të hudhrës janë për shkak të pranisë së një përbërësi squfuri të njohur si alicin, i cili gjithashtu jep erën e saj të athët. Ky […]

A Shkakton Kafja dhimbje Koke – Cila Është Doza e Saktë Ditore


[ad_1] Mbarëvajtja e të gjithë organizmit është çelësi i një jete të gjatë. E për ta arritur këtë një stil jetese i shëndetshëm është gjithnjë i nevojshëm. Filloni nga ushqimi, ajo çfarë konsumoni çdo ditë është më e rëndësishme nga sa mund të duket në moment. Çdo ushqim, gatim apo pije jep efektet e veta […]

Omega 3, përfitimet e acideve yndyrore


[ad_1] Acidet Omega 3 janë në mënyrë të pabesueshme të rëndësishme. Acidet yndyrore ofrojnë shumë përfitime shëndetësore për trupin dhe trurin. Në fakt, pak dietologë kanë studiuar tërësisht acidet e ngopura omega 3. Këtu janë 17 përfitime shëndetësore të acideve të ngopura omega 3 të pranuara edhe nga shkenca. Acidet Omega 3 mund të luftojnë […]

Anemia, shkaqet dhe tretmani


Anemia është një gjendje në të cilën, varësisht nga lloji, numri i qelizave të kuqe të gjakut (RBC) tuaj është më i ulët se normalja ose ekziston një problem me proteinën e hemoglobinës brenda atyre qelizave. Hemoglobina është përgjegjëse për bartjen e oksigjenit në indet tuaja, kështu që anemia mund të ju bëjë të ndiheni […]

Mbi 10 mijë persona vaksinohen kundër gripit sezonal në QKMF-në e Prishtinës


[ad_1] Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Prishtinë që nga dhjetori i vitit të kaluar kur ka filluar dhënia e vaksinave kundër gripit sezonal janë vaksinuar mbi 10 mijë qytetarë, raporton Ekonomia Online. Xhevrije Canolli, mjeke familjare në këtë Qendër ka treguar se për cilën kategori të personave rekomandohet të merret kjo vaksinë. […]

Shkaktarët e astmës dhe tretmani i saj


[ad_1] Astma është një sëmundje kronike e mushkërive. Kur jeni të sëmurë me asmtë, udhët tuaja të frymëmarrjes reagojnë keq ndaj shumë faktorëve natyrorë si tymi ose poleni. Personat me asmë përjetojnë ngushtim të udhëve të frymëmarrjes dhe simptomat më të shpeshta që hasin: shtërgimi i gjoksit, gulçima dhe kolla. Astma si sëmundje mund të […]

Krasniqi: Vetëm vaksinimi i përgjithshëm ndikon në menaxhim të pandemisë COVID-19


[ad_1] Gjatë muajit janar ka rënë numri i qytetarëve të Kosovës të prekur me COVID-19 që kërkojnë trajtim spitalor në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe Spitalet e Përgjithshme. Por ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi thotë se dukuritë e fundit si fushata zgjedhore dhe zgjedhjet e […]

Pse ngrënia e kosit ndihmon në parandalimin e sëmundjes së diabetit (sëmundja e sheqerit)


[ad_1] Studimet e fundit tregojnë se rituali i ngrënies së kosit çdo ditë do të ndihmontë në reduktimin e riskut për diabetin (sëmundjen e sheqerit) e tipit 2 deri në 18%. Duke analizuar rreth 200.000 burra dhe gra mes moshave 25 dhe 27 vjeç, studimi i botuar nga revista mjekësore BMC zbuloi se ekziston një […]

Pse ngrënia e kosit ndihmon në parandalimin e sëmundjes që prek miliona njerëz në botë


[ad_1] Studimet e fundit tregojnë se rituali i ngrënies së kosit çdo ditë do të ndihmonte në reduktimin e riskut për diabetin (sëmundjen e sheqerit) e tipit 2 deri në 18% Duke analizuar rreth 200.000 burra dhe gra mes moshave 25 dhe 27 vjeç, studimi i botuar nga revista mjekësore BMC zbuloi se ekziston një […]

Zemërimi e dëmton shëndetin më shumë sesa trishtimi


[ad_1] Ne e dimë që ndjenjat mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në mirëqenien tonë fizike dhe mendore. Por, a mund ta masim këtë peshë, dhe të bëjmë krahasime mes gjendjeve të ndryshme shpirtërore, dhe efekteve të tyre në shëndetin tonë? Për shembull, a është më keq të ndjesh zemërim apo trishtim ? Përgjigjja […]

Mungesa E Hekurit Apo Sëmundjet Kronike – Si Të Dalloni Shkakun E Anemisë


[ad_1] Anemia është një problem shëndetësor që ka të bëjë me numrin tepër të ulët të rruazave të kuqe të gjakut ose sasinë e ulët të hemoglobinës. Kjo e fundit është një proteinë e pasur me hekur që i bashkëlidhet oksigjenit në mushkëri dhe e transporton atë në çdo ind e qelizë. Shifrat globale të […]

Pfizer s’ e ka konfirmuar marrëveshjen me Kosovën për vaksina


[ad_1] Kompania farmaceutike, Pfizer, s’ e ka konfirmuar akoma se është arritur marrëveshje me Kosovën për sigurimin e vaksinave kundër koronavirusit. “Jemi në diskutime me Qeverinë e Kosovës për t’i ofruar qasje në vaksinë. Diskutimet me qeverinë janë konfidenciale dhe ne s’ kemi asnjë njoftim të ri për të bërë në këto momente”, thanë nga […]

Sa Vjeç Është Zemra Juaj? Zbuloni Faktorët Që E Dobësojnë Para Kohe


[ad_1] Të dhënat e një viti më parë nga Instituti i Shëndetit Publik, treguan shifra alarmante në lidhje me numrin e të sëmurëve nga zemra. Në Shqipëri renditet si shkaku i parë i humbjes së parakohshme të jetës. Po ju a jeni të rrezikuar? Një projekt i përbashkët i Universitetit të Bostonit dhe Institutit Amerikan […]

Mjaltë, Polen, Propolis dhe Qumësht Blete – Formula e Duhur Për Sistemin Imunitar


[ad_1] Lëndinat dhe lulet e pafundme të Shqipërisë janë me famë pasi arrijnë vërtet të mundësojnë një mjaltë nga më cilësorët në Evropë. Vlerat e tij për shëndetin janë të provuara shkencërisht dhe jo më kot ai njihet si ‘ari i lëngshëm.’ Pjesë e kurave alternative e deri tek barnat mjekësore, mjaltin shpesh e gjejmë […]

Kura Me Lëng Xhenxhefili Për Tiroiden – Si Ta Përgatisni Dhe Përdorni


[ad_1] Hipotiroidizmi është një sëmundje e cila prek gjëndrën tiroide duke e penguar atë të prodhojë sasi të mjaftueshme të hormoneve. Kjo sëmundje kronike mund të trajtohet dhe kurohet me një sërë medikamentesh por edhe me kura natyrale. Sipas ë dhënave të AgroWeb.org, një prej tyre ka të bëjë me lëngun e xhenxhefilit, një pije […]

Zvicra ndihmon Shqipërinë me 58 aparate koncentratorë të oksigjenit


[ad_1] Qendrat shëndetësore në Tiranë, Fier dhe Dibër janë furnizuar me aparate koncentrues oksigjeni dhe pajisje mbrojtëse për t’u përdorur për pacientët me sëmundje jo-infektive si dhe për ata me forma mesatare të Covid-19 Ambasada e Zvicrës në Shqipëri përmes projektit të saj ‘Shëndet për të Gjithë’ ka përfunduar shpërndarjen e 58 koncentruesve të oksigjenit […]

Qeveria miraton masat e reja, zgjatet orari i lëvizjes për një orë


[ad_1] Qeveria në detyrë ka miratuar masat e reja anti-COVID. Që nga nesër zgjatet orari i lëvizjes për një orë. MË POSHTË GJENI TË GJITHA MASAT E REJA ANTI COVID-19: MASAT PËR TËRË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË KOSOVËS Hyrjet e qytetarëve të huaj dhe vendorë në Kosovë Qytetarët e huaj që hyjnë në Kosovë, përfshirë […]

Çaji i farës së marajës është i mirë për sistemin e qarkullimit të gjakut


[ad_1] Çaji i farës së marajës është i mirë për sistemin e qarkullimit të gjakut dhe për disa sëmundje kronike. Kjo bimë aromatike e ëmbël e erëzave parandalon acarimet dhe është e mirë për të parandaluar ndjenjat e urisë dhe tretjen. Në një tenxhere zieni tre filxhanë ujë dhe dy lugë çaji farash maraje. Ulni […]

Hoti tregon se po përgatisin masat për festat e fundvitit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës duke folur për gjendjen aktuale në vendin tonë, ka thënë se në dy javët e fundit, si rezultat i masave të vendosura është arritur që të ketë ulje të rasteve pozitvime me COVID-19. ndërsa ka shtuar se do të monitorojnë situatën dhe mbikëqyrin zbatimin e masave. Sipas tij, institucionet shëndetësore do […]

Perimet Që Mund T’i Mbillni Në Dimër


[ad_1] Perimet e dimrit janë një mënyrë ideale për tu marrë me kopshtari, pavarësisht temperaturave të ftohta. Mbjellja e perimeve të caktuara në këtë stinë është plot fitim jo vetëm për shëndetin tuaj por edhe kohën e lirë. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për perimet më të mira që mund të mbillni […]

Kur nis vaksinimi kundër koronavirusit? Flet zyra e OBSH-së në Kosovë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj, tha se ka nënshkruar të hënën aplikimin zyrtar për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19 përmes Aleancës Botërore të vaksinimit. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, Kosova pritet të përfitojë rreth 360 mijë vaksina falas, ndërsa pjesën tjetër synon ta blejë. Sipas Ministrisë, me këtë sasi pritet të vaksinohen së […]

Kosova aplikon zyrtarisht për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se sot ka nënshkruar aplikimin zyrtar për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19 në aleancën globale GAVI-COVAX. Zemaj në një postim në rrjetin social Facebook shkruan se aplikimi zyrtar në GAVI-COVAX  s’ do të thotë se Kosova s’ do të shfrytëzojë edhe rrugë të tjera për […]

22 të vdekur sot nga Covid-19, IKSHPK vjen me një apel


[ad_1] 22 viktima janë regjistruar përgjatë 24 orëve të fundit me Covid-19 në Kosovë, duke bërë kështu që numri i tyre të arrijë në 1.062, shkruan GazetaBlic. Pas këtij numri, Instituti Kombëtar i Shëndetit ka apeluar tek qytetarët që t’u përmbahen rekomandimeve për parandalimin e përhapjes së virusit korona. Apeli i plotë: TË DASHUR QYTETARË! […]

KEK-u tejkalon planin e prodhimit


[ad_1] Korporata Energjetike e Kosovë ka mbyllur tremujorin e tretë të këtij viti me sukses. Përkundër situatës së vështirë të shkaktuar nga pandemia Covid-19, KEK-u ka arritur të tejkaloj planin e paraparë. Ushtruesi i detyrës së Kryeshefit Ekzekutiv të KEK-ut, Luigj Imeri thotë se pavarësisht vjetërsisë së makinerive për nxjerrjen e thëngjillit dhe të njësive […]

Çfarë i pret pacientët e shëruar nga Covid-19?


[ad_1] Momenti i daljes nga spitali i pacientëve që ishin prekur nga një formë e rëndë e Covid-19, pritet me gëzim dhe lehtësim. Por rikthimi më në fund në shtëpi, s’ përfaqëson për të gjithë rifillimin e një jete që është “fushë me lule”. Shpesh duhen muaj të tërë për një shërim të plotë fizik, […]

8% e Familjeve në Shqipëri Ranë në Varfëri nga Shpenzimet e Larta për Shëndetin


[ad_1] Një analizë e re e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Shqipërinë zbulon se pagesat nga xhepi për shëndetin janë një burim kryesor i vështirësive financiare për njerëzit në Shqipëri. Rreth 8% e familjeve janë futur në varfëri ose varfërohen më tej, pasi paguajnë nga xhepi për shërbime shëndetësore dhe 12% e familjeve përjetojnë shpenzime […]

Klinika Digjitale – shërbimi i sigurt gjatë pandemisë


[ad_1] Rreziku nga COVID-19 për shëndetin dhe jetën e qytetarëve është në rritje, andaj të gjithë duhet mobilizuar dhe japim kontributin tonë për të fituar betejën me pandeminë COVID-19. Për shkak të kërkesave të shtuara për shërbimet e Klinikës Digjitale, Bordi i Klinikës Digjitale ka vendosur të shtoj kapacitetet e saj dhe është i përkushtuar […]

Ahmeti: duhet planifikim për vaksinën, një herë të vaksinohen punëtorët shëndetësor, të moshuarit dhe personat me sëmundje kronike


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti thotë se shtetet tjera janë duke punuar në përgatitje logjistike për vaksinë e se porosia është vetëm njëra pjesë. Ahmeti thotë se trasnporti në -60 gradë është sfidë që do planifikim, ai shkruan se SHBA-së do i duhet rreth 6 deri në 8 muaj që vaksinën ta marrin mjaftueshëm […]

SHBA, miratohet përdorimi në raste urgjente i ilaçit me antitrupa Regen-COV2


[ad_1] Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA) lëshoi të shtunën autorizimin për përdorim urgjent të terapisë me antitrupa kundër COVID-19, të kompanisë farmaceutike Regeneron, i njëjti trajtim eksperimental që iu dha Presidentit Donald Trump dhe që ai tha se e ndihmoi të shërohej nga sëmundja. FDA-ja tha se antitrupat monoklonalë, duhet të përdoren për […]

Virusi është gjithandej, mos lejoni të rrezikoni kaq shumë jetë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik përmes një postimi ka vazhduar të apeloj tek qytetarët që të kenë kujdes të shtuar për mbrojtje nga COVID-19. “Qyetarë të dashur, mbani maska, mbroni të afërmit tuaj. Maskat janë të obliguara kudo, mbani distancën”, thuhet në apelin e IKSHPK-së. Tutje IKSHPK ka bërë apel duke thënë se virusi […]

IKSHPK me apel për qytetarët: Bartni maskat kudo që jeni


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka apeluar qytetarët që të mbajnë maskat si në ambiente të hapura, ashtu edhe në të mbyllura. E gjithë kjo ka pasuar pas numrit të lartë të vdekjeve të lidhura me koronavirusin. IKSHPK, përmes një postimi në ‘Facebook’, ka kërkuar kujdes të shtuar nga qytetarët e Kosovës, duke ruajtur […]

s’ ndiheni mirë, keni ftohje apo grip?


[ad_1] Laboratori OLIVE Këto jan simptomet e ftohjes:• Kokëdhembje te rralla,• Temperatura normale,• Dhemje të lehta të trupit,• Teshtitje,• Rrjedhje hundësh,• Skuqje të fytit,• Kollitje të thatë (të lehtë). Këto janë simptomet e gripit:• Kokëdhembje të theksuara,• Temperaturë të lartë që zgjatë 3 deri 4 ditë,• dhimbje të rënda të trupit,• Lodhje dhe plogështi që […]

6 Këshilla Praktike Nga Mjekët Kundër Mbipeshës dhe Obezitetit


[ad_1] Obezitet është një sëmundje kronike që ,mund të shkaktojë shumë dëme në organizëm. Organizata Botërore e Shëndetësisë e cilëson atë si një nga shkaqet kryesore të shfaqjes së shumë sëmundjeve vdekjeprurëse si: Sëmundjet kardiovaskulare Sëmundjet e kockave, artriti, osteoartriti presioni i lartë i gjakut diabeti (sëmundja e sheqerit) Kanceri Probleme frymëmarrjen Sipas mjekëve dhe […]

Kur do të përfundojë COVID-19: Efekti i vaksinës kundër virusit SARS-CoV-2


[ad_1] Dr. Fatime Imeri Berisha, eksperte e mikrobiologjisë nga Cyrihu, këtë artikull e ka shkruar ekskluzivisht për albinfo.ch. E Hënë, 16 Nëntor 2020 – 18:10 Dr. Fatime Imeri Berisha, për albinfo.ch Pandemia COVID-19 Pandemia shpallet nga OBSH-ja në bazë të kritereve të cilat janë aktualizuar vite më parë. Ajo që e dallon pandeminë e COVID-19 […]

KMDLNJ-Qeverisë: Grupet e margjinalizuara të furnizohen falas me mjete mbrojtëse kundër COVID-19


[ad_1] Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të intervenojë shpejt në mënyrë që grupet e margjinalizuara të mos privohen nga të drejtat që iu takojnë. KMDLNJ shpreh me anë të këtij reagimi, brengen që këto grupe të margjinalizuara, me një paqëndrueshmëri të madhe […]

Sfidat për pushim mjekësor për stafin teknik shkollor me sëmundje kronike


[ad_1] Punëtori teknik i shkollës së Mesme Profesionale në Shtime, Hajrush Ajeti i cili vuan nga sëmundja e mushkërive, para dy javësh ishte ankuar se po kërkon pushim mjekësor me pagesë nga Drejtoria e Arsimit, por të njëjtit s’ po e merrnin parasysh kërkesën e tij. Në këtë situatë pandemike, pas shumë kërkesash, dërgimit të […]

Ambasada e Suedisë ndriçon objektin me të kuqe sipas nivelit të ndotjes në Prishtinë


[ad_1] Ambasada e Suedisë në Prishtinë ka ngritur alarmin për nivelin e cilësisë së ajrit në kryeqytet. Sipas një njoftimi për media dhe një foto të publikuar nga ambasada, çdo mbrëmje objekti kthehet në një ngjyrë që tregon nivelin e ndotjes. Ambasada  ka publikuar një foto ku shihet se  objekti është ndriçuar me dritë të […]

Ajri në Prishtinë sot i pashëndetshëm


[ad_1] Instituti i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë thirrje te qytetarët që mos dalin nga shtëpitë për shkak të ajrit të ndotur. Sipas njoftimit të IKShPK, niveli i ndotjes së ajrit në Prishtinë në mëngjesin e sotëm është i shëndetshëm për personat e ndjeshëm dhe me sëmundje kronike! Indeksi i ndotjes së ajrit është […]

Nga sot në ora 18:00 hyjnë në fuqi masat e reja


[ad_1] Qeveria e Kosovës dje ka miratuar masat e reja për mbrojtjen dhe parandalimin e përhapjes së mëtejme të pandemisë COVID-19. Vendimi për masat e reja përfshin 30 masa, të cilat hyjnë në fuqi sot, në orën 18:00 Ky vendim do të vlerësohet pas dy jave, varësisht nga situata epidemiologjike në vend dhe vlen deri […]

Këto janë të gjitha masat e reja anti-Covid, që i ka miratuar sot Qeveria


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Kosovës i ka publikuar masat e reja të ndërmarra nga Qeveria e Kosovës në përgjigje ndaj rritjes së numrit të të prekurve me Covid-19. Janë gjithsej 31 pika kryesore në rregulloren e re e cila hyn në fuqi nga data e premte (13 nëntor) nga ora 18:00. Mes masave është […]

Gjithçka që duhet të dini për gripin


[ad_1] Gripi është një infeksion viral që sulmon sistemin tuaj të frymëmarrjes – hundën, fytin dhe mushkëritë tuaja. Zakonisht quhet grip, por s’ është i njëjtë me viruset e “gripit” të stomakut që shkaktojnë diarre dhe të vjella. Për shumicën e njerëzve, gripi kalon vetë. Por ndonjëherë, gripi dhe ndërlikimet e tij mund të jenë […]

Mësimdhënësit me sëmundje kronike s’ po lirohen nga mësimi


[ad_1] Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj, në emisionin “Jeta në Komunë” ka thënë se disa komuna po i lënë të punojnë mësimdhënësit me sëmundje kronike edhe në kushte të pandemisë. “Më e ndjeshme se 1000 gjysëm normat e premtuara, po ju garantoj se komunat e kanë dokumentin se janë siguruar buxhet për t’i kompensuar që […]

IKSHPK apel qytetarëve: Qëndroni në shtëpi, ajri sot s’ është i shëndetshëm


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka kërkuar nga qytetarët e Komunës së Prishtinës që të qëndrojnë në shtëpi, pasi ajri sot s’ është i shëndetshëm dhe kjo paraqet problem sidomos për personat e ndjeshëm dhe me sëmundje kronike. Problemet me ajrin e ndotur fillojnë të shfaqen në sezonin e dimrit, ndërsa […]

Rikthehet ajri i ndotur në Prishtinë


[ad_1] Me fillimin e uljes së temperaturave në Prishtinë, ka filluar të vërehet edhe ndotja e ajrit. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka bërë apel tek qytetarët që të qëndrojnë në shtëpi për shkak të ajrit të ndotur. “Qëndroni në shtëpi.Ajri sot s’ është i shëndetshëm për personat e ndjeshëm dhe me sëmundje […]

Ushqimet dhe pijet më të mira për të konsumuar para gjumit


[ad_1] Bërja e gjumit të mirë është tepër e rëndësishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Kjo mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të caktuara kronike, të mbajë trurin tuaj të shëndetshëm dhe të rrisë sistemin tuaj imunitar. Në përgjithësi rekomandohet që të bëni shtatë deri në nëntë orë gjumë të pandërprerë çdo natë, […]

Ajri jo i shëndetshëm, IKSHP bën thirrje që qytetarët të qëndrojnë në shtëpi


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë thirrje që personat e ndjeshëm të mos dalin sot si shkak i ajrit të ndotur. “Qëndroni në shtëpi! Ajri sot s’ është i shëndetshëm për personat e ndjeshëm dhe me sëmundje kronike,” ka njoftuar IKSHP. Tash e disa ditë për shkak të mjegullës dhe përdorimit të thëngjillit për […]

Pakujdesia na dërgon shumë shpejt në mbingarkesën e spitaleve


[ad_1] Kosova ka shënuar sot një rekord të ri të rasteve të reja me COVID-19. Kësisoji nga 1,794 mostra të marra brenda 24 orëve, 730 kanë rezultuar pozitivë. Pas këtyre rezultateve, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKShPK) ka apeluar që të shtohet kujdesi dhe të respektohen masat pasi që sipas tyre, pakujdesia na dërgon shumë […]