Poliklinika EndoMedica, departamenti i mjekësisë familjare ofron gamë të gjerë të shërbimeve


Poliklinika Endomedica si çdo herë prioritet ka shëndetin e pacientëve të saj. Kjo klinikë edhe në mjekësinë familjare si qëllim kryesor ka promovimin, ruajtjen dhe përmirësimin e shëndetit të njeriut. Kontrollet dhe testet e rregullta shëndetësore në Poliklinikën EndoMedica, mund t’ju ndihmojnë që të diagnostikoni sëmundjet në fazën e hershme kur s’ ka simptoma. Skriningu shëndetësor, i cili […]

Cila Është Lidhja Mes Produkteve Shtazore Dhe Sëmundjeve Kronike?


Regjimet ushqimore me bazë bimore kanë përjetuar një kthim të lavdishëm së fundmi, falë vlerave të shumta për shëndetin dhe organizmin. Regjime të tilla, siç është ai Mesdhetar, janë – sipas specialistëve të AgroWeb.org – thelbësore për jetëgjatësinë. Nga ana tjetër, ushqyerja me bazë shtazore njihet si një shkaktare e shumë problemeve shëndetësore ku përfshihen: […]

Gjashtë gjërat që i ndodhin trupit kur ecni çdo ditë


Stili modern i jetesës ka bërë që shumicën e kohës ta shpenzojmë duke qëndruar ulur, e kjo pastaj po na shpie në shumë probleme shëndetësore si pasojë e mungesës së aktivitetit fizik. specialistët shëndetësorë rregullisht na kujtojnë të mos e harrojmë rëndësinë e aktivitetit fizik. Ecja është një prej aktiviteteve më të vjetra fizike njerëzore […]

Vitamina C Kundër Stresit dhe Plogështisë – Produktet Ku Mund Ta Gjeni


Vitamina C është një ushqyesit më efikasë dhe më të mirë për organizmin. Vlerat e kësaj vitamine janë të larmishme, por prania e saj është e domosdoshme në të mirë të sistemit imunitar, kundër sëmundjeve kardiovaskulare, problemeve me shtatzaninë, sëmundjeve të syve dhe rrudhave të parakohshme. Siç ndodh rëndom edhe në rastin e vitaminave të […]

Vlerat më të larta të brokolit merren kur ai hahet i pagatuar


Brokoli është një ndër perimet të pasura me vlera të fuqishme ushqyese. Por shpesh mënyra e konsumimit të saj, në formën e gatuar bën që shumë vlera ushqyese të kësaj perimeje të humabsin. Shumë minerale, vitamina dhe vlera të tjera humbasin gjatë gatimit, vlera të cilat janë shumë të dobishme për shëndetin e organizmit. Sa […]

Brokoli – Vlerat Më Të Forta I Përfitoni Po qe se E Hani Të Pagatuar


Brokoli është një ndër perimet të pasura me vlera të fuqishme ushqyese. Por shpesh mënyra e konsumimit të saj, në formën e gatuar bën që shumë vlera ushqyese të kësaj perimeje të humabsin. Shumë minerale, vitamina dhe vlera të tjera humbasin gjatë gatimit, vlera të cilat janë shumë të dobishme për shëndetin e organizmit. Sa […]

4 sëmundjet kronike, që shkaktojnë nevojën e shtrimeve në spital për Covid-19


Deri tani e dimë se pacientët e shtruar në spital me Covid-19 të formës së rëndë, kanë shpesh sëmundje para-ekzistuese oseprobleme të ndryshme shëndetësore.  Ne jemi gjithashtu të vetëdijshëm se mbipesha shoqërohet shpesh me simptoma serioze nga koronavirusi.  Së fundmi një studim i kryer nga Universiteti Taft në Boston, SHBA, siguroi një tablo të gjendjes […]

Yndyrnat Bimore Apo Yndyrnat Shtazore – Cilat Janë Më Të Mira Për Shëndetin


Një studim i kohëve të fundit i publikuar nga Shoqata Amerikane Për Shëndetin e Zemrës, konfirmon se jo të gjitha yndyrnat janë të dobishme për organizmin. deri më tani, kemi mësuar se ushqime si vaji i ullirit, avokado dhe arrorët përmbajnë shumë yndyrë, por jo domosdoshmërisht të pashëndetshme. Në harkun kohor të 22 viteve, studiuesit […]

Çfarë Ndodh Në Organizëm Nëse Pini Çajin E Lulerradhiqes Çdo Ditë


Për mijëra vite me rradhë, lulerradhiqja ka qenë kryefjala e shumë kurave bimore në të mirë të shëndetit. Përdorimi më i përhapur i lulerradhiqes është në formën e çajit. Çaji i lulerradhiqes mund të përgatitet shumë lehtë duke zier petalet e luleve. Lulerradhiqja është shumë e pasur me ushqyes, karotenoidë, vitamina, minerale dhe antioksidantë. Të […]

Njihuni me shenjat që lajmërojnë probleme të mushkërive


Mushkëritë luajnë një rol kyç në rregullimin e funksioneve të organeve të tjera në trupin e njeriut. Ato janë në punë çdo sekondë të ditës që njeriu merr frymë, ndaj rëndësia e shëndetit të tyre s’ mund të nënvizohet mjaftueshëm. Kur merrni frymë, mushkëritë marrin oksigjenin dhe e transferojnë atë në rrjedhën e gjakut, nga […]

Rënia e Flokëve – Parandalimi Me Mënyra Natyrale


Shumë njerëz përjetojnë fenomenin e rënies së shpeshtë të flokëve. Megjithëse shumë studime janë bërë akoma s’ ka një specifikim të qartë se përse rënia e flokëve është sezonale. Një problem, i cili padyshim është shqetësues për të gjithë njerëzit e vuajnë e që përpiqen me mënyra të ndryshme, ndonjëherë edhe të kushtueshme. Disa nga […]

Shenjat Që Lajmërojnë Probleme Të Mushkërive


Mushkëritë luajnë një rol kyç në rregullimin e funksioneve të organeve të tjera në trupin e njeriut. Ato janë në punë çdo sekondë të ditës që njeriu merr frymë, ndaj rëndësia e shëndetit të tyre s’ mund të nënvizohet mjaftueshëm. Kur merrni frymë, mushkëritë marrin oksigjenin dhe e transferojnë atë në rrjedhën e gjakut, nga […]

Zyrtare: Qeveria lehtëson masat antiCOVID, në zonat e kuqe hiqet ora policore


Qeveria në detyrë e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot, ka shqyrtuar dhe miratuar vendimi për masat e përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia COVID-19. Qeveria ka marrë vendim për lehtësimin e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. “Në bazë të rekomandimeve të dhëna nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe duke […]

A Mundet Përkujdesja Për Dhëmbët Të Parandalojë Sëmundjet E Zemrës?


Për shumë vite me rradhë, komuniteti shkencor është përqendruar në diskutimet mbi shëndetin dentar dhe lidhjen me sëmundjet e zemrës. Shkencëtarët kanë zbuluar disa lidhje mes përkujdesjes për dhëmbët dhe shëndetin e zemrës. Megjithatë kërkimet shkencore më të thella mbi këtë çështje janë të pamjaftueshme. Në vitin 2012, specialistët e Shoqatës Amerikane Të Zemrës analizuan […]

Dietat me Bazë Perimesh që Ulin Rrezikun e Goditjeve në Zemër


Një dietë e pasur me perime është gjithnjë një zgjedhje e mirë dhe shumë e rekomandueshme. Studime të reja i japin forcë këtij pohimi duke treguar se dietat e pasura me perime ulin rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës me 40%. Nga ana tjetër një dietë e pasur me yndyrë, karbohidrate, sheqer apo ushqime […]

Niveli i Ulët i Sheqerit Në Mëngjes – Çfarë duhet Të Bëni


Ulja e nivelit të sheqerit në mëngjes mund të shkaktojë marramendje, rënie të fikëti dhe konfuzion. Ky problem mjekësor shfaqet kryesisht tek njerëzit që vuajnë nga diabeti (sëmundja e sheqerit), por mund të ndodhë edhe prej shkaqeve të tjera, të cilat AgroWeb.org i liston më poshtë. Çfarë E Shkakton Uljen E Nivelit Të Sheqerit Në […]

Përfitimet shëndetësore nga qershitë


Shija e qershive padyshim se është shumë e mirë, por brenda saj, përvec shijes, ka edhe shkaqe të tjera pse na shtyejnë ta konsumojnë atë. Efektet e mira shëndetësore që sjell ajo e bëjnë atë shumë më të konsumueshme dhe pëlqyeshme nga ne. Më poshtë i gjeni disa prej përfitimeve shëndetësore që marrim nga qershitë. […]

Studimi: Pandemia në Shqipëri Pengoi trajtimin e Pacientëve


Në Tiranë, një studim i shoqatës “Së Bashku për Jetën” zbuloi një seri vështirësish që pandemia solli për trajtimin e afro 400 mijë të sëmurëve kronikë, që ka Shqipëria. Shumë prej tyre duhet të vinë rregullisht në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, kur brenda saj janë dy spitale Covid. Shoqata “Së Bashku për Jetën” sapo […]

Anemia, shkaqet dhe tretmani


Anemia është një gjendje në të cilën, varësisht nga lloji, numri i qelizave të kuqe të gjakut (RBC) tuaj është më i ulët se normalja ose ekziston një problem me proteinën e hemoglobinës brenda atyre qelizave. Hemoglobina është përgjegjëse për bartjen e oksigjenit në indet tuaja, kështu që anemia mund të ju bëjë të ndiheni […]

Zemërimi e dëmton shëndetin më shumë sesa trishtimi


Ne e dimë që ndjenjat mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në mirëqenien tonë fizike dhe mendore. Por, a mund ta masim këtë peshë, dhe të bëjmë krahasime mes gjendjeve të ndryshme shpirtërore, dhe efekteve të tyre në shëndetin tonë? Për shembull, a është më keq të ndjesh zemërim apo trishtim ? Përgjigjja s’ […]

D-dimer testi, rëndësia e identifikimit të biomarkerëve të gjendjes infektive me COVID-19


D-dimeri është një produkt i degradimit të fibrinës që shpesh përdoret për të matur dhe vlerësuar formimin e mpiksjes. Mes pandemisë COVID-19, nivelet e ngritura të D-dimerit janë shoqëruar me ashpërsinë e sëmundjes shkruan News Medical përcjell Gazeta Shneta. Prania e D-dimerit në plazmën e gjakut, e cila ka një gjysmë jetë afërsisht 8 orë […]

Mungesa E Hekurit Apo Sëmundjet Kronike – Si Të Dalloni Shkakun E Anemisë


Anemia është një problem shëndetësor që ka të bëjë me numrin tepër të ulët të rruazave të kuqe të gjakut ose sasinë e ulët të hemoglobinës. Kjo e fundit është një proteinë e pasur me hekur që i bashkëlidhet oksigjenit në mushkëri dhe e transporton atë në çdo ind e qelizë. Shifrat globale të anemisë […]

Tepria me Ushqimin Gjatë Festave – Si të Qëndroni në Formë


Mund të themi me siguri se një nga gjërat më të bukura të festave janë tavolinat e shtruara me ushqime të shumëllojshme. Tundimit për t’i provuar të gjitha specialitetet e përgatitura shumë s’ mund t’i rezistojnë dhe kjo është më se e kuptueshme. Shija e mirë e ushqimeve tradicionale është e pakrahasueshme. Përtej shijes ajo […]

Më shumë se gjysma e të rriturve në Kinë vuajnë nga mbipesha


Në Kinë më shumë se gjysma e të rriturve vuajnë nga mbipesha, ndërsa është rritur përqindja e atyre që vuajnë nga sëmundjet kronike, thuhet në raportin e qeverisë kineze. Hulumtimi ka treguar se njerëzit në këtë vend çdo ditë e më shumë po konsumojnë ushqimin jashtë shtëpive të tyre – duke preferuar pica të ngrira […]

Qeveria miraton masat e reja, zgjatet orari i lëvizjes për një orë


Qeveria në detyrë ka miratuar masat e reja anti-COVID. Që nga nesër zgjatet orari i lëvizjes për një orë. MË POSHTË GJENI TË GJITHA MASAT E REJA ANTI COVID-19: MASAT PËR TËRË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË KOSOVËS Hyrjet e qytetarëve të huaj dhe vendorë në Kosovë Qytetarët e huaj që hyjnë në Kosovë, përfshirë edhe […]

Çaji i farës së marajës është i mirë për sistemin e qarkullimit të gjakut


Çaji i farës së marajës është i mirë për sistemin e qarkullimit të gjakut dhe për disa sëmundje kronike. Kjo bimë aromatike e ëmbël e erëzave parandalon acarimet dhe është e mirë për të parandaluar ndjenjat e urisë dhe tretjen. Në një tenxhere zieni tre filxhanë ujë dhe dy lugë çaji farash maraje. Ulni temperaturën […]

Viktimat nga COVID-19 në Kosovë edhe pa sëmundje shoqëruese


diabeti (sëmundja e sheqerit), sëmundjet e mushkërive, ato të zemrës, janë disa prej sëmundjeve shoqëruese që kanë pasur viktimat me COVID-19 në Kosovë, por ka pasur raste me koronavirus, që kanë përfunduar me fatalitet, e që s’ kanë pasur asnjë sëmundje shoqëruese. Kështu thotë, Faik Hoti nga Ministria e Shëndetësisë. Hoti tregon se këto të […]

Dr. Fatime Berisha Imeri: Bartja e virusit bëhet vetëm 40 % në familje


Dr. Fatime Imeri-Berisha është bashkëpronare dhe drejtoreshë mjekësore në laboratorin LG1 në Zvicër E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 8:45 albinfo.ch Çështja e Covid-19 vazhdon të jetë një nga temat më të përforlura në botë. Kjo pandemi ka qenë shumë e mistershme me shumë të panjohura deri më tani për mjekësinë. Dr. Fatime Imeri-Berisha e […]

SBASHK kërkon lirimin e 300 mësimdhënësve nga punë


Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Kulturës ka kërkuar nga Drejtoritë Komunale të Arsimit lirimin nga puna të 300 mësimdhënësve. Arsyje për këtë po dalin të jenë sëmundjet kronike që bartin këta mësimdhënës. Sipas sindikatës, këta mësimdhënës s’ mund të vazhdojnë tutje punën për shkak të gjendjes së tyre shëndetësore të cilën e kanë. […]

Publikohet studimi i fundit nga mjekja shqiptare në Gjermani, për pacientët me Covid


Mjekja shqiptare Aurora Dollenberg publikon studimin e saj per faktorët e rrezikut ndaj COVID-19, moshat dhe gjinia që preken më shumë E Premte, 6 Nëntor 2020 – 18:00 albinfo.ch Tashmë emri Aurora Meta- Dollenberg është i njohur për të gjithë, pasiqë gjatë gjithë kësaj kohe pandemie, të gjithë mjekët nga Diaspora kanë dhënë kontributin e […]

A Bie Nga Pesha Duke Mos Ngrënë?


Një nga këshillat më të përsëritura në mesin e njerëzve që duan të bien në peshë është që s’ duhet t’i marrë uria ose s’ do të përmbahen në vaktin e ardhshëm. Megjithatë, ka raste kur të durosh urinë për periudha të gjata ndihmon në rënien në peshë. Kërkimet shkencore mbi këtë çështje, kanë nxjerrë […]

Ushqimi që s’ duhet të Hani Për Sëmundjet e Zemrës


Yndyrnat janë të nevojshme për mbarëvajtjen e funksioneve në organizëm, por jo të gjitha syresh janë të shëndetshme, veçanërisht për burrat dhe djemtë. I tillë është rasti i yndyrnave trans të cilat kur janë në gjendje natyrale (tek shtazët) s’ janë aq të dëmshme, por kur ato janë artificiale, janë shkatërrimtare për shëndetin. Çfarë Janë […]

Faktet e Reja – Brokoli, Perimja Ideale për Stomakun


Brokolin mund ta duash ose ta përçmosh, s’ ka rrugë të ndërmjetme. Debatet për shijen dhe të jenë të pafundme, e vërteta universale është se brokoli është shumë i shëndetshëm. Kjo perime e gjelbër ka qenë subjekt i shumë studimeve. Ato kanë konfirmuar përmbajtjen e antioksidantëve apo vlerat kundër qelizave të dëmshme. Së fundmi, një […]

Kundër Infeksioneve të Sinusit – Mënyrat Natyrale të trajtimit


Infeksioni apo bllokimi i sinuseve mund të ketë një sërë arsyesh të cilat nisin që nga faktorët e jashtëm deri tek sëmundjet kronike. Kjo e bën këtë problem përveçse shumë të shpeshtë tek njerëzit e si pasojë edhe shumë të bezdisshëm. Me siguri e mbani mend herën e fundit kur keni pasur hundë të bllokuara […]

Gjashtë Ushqimet Që Konsumoni Çdo Ditë Por Që Dëmtojnë Veshkat


Veshkat kryejnë një punë të vështirë në organizëm. Funksioni i tyre kryesor dhe shumë i rëndësishëm është që filtrojnë dhe të eliminojnë mbetjet e ndryshme në gjak. Veshkat mirëmbajnë ekuilibrat e lëngjeve në trup por edhe çlirojnë hormonet e nevojshme për prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut. Për më tepër, veshkat mirëmbajnë shëndetin e […]

Fenomeni i Vetmisë dhe Braktisjes në Shqipëri – Nga Fëmijët Tek Të Moshuarit


Nënë Tereza thoshte se ‘Vetmia dhe ndjesia e të qenit të padëshiruar janë varfëria më e tmerrshme’. Kjo thënie thjesht ilustron atë që shumë mjekë shkencëtarë e konfirmuan më vonë: Vetmia të mbyt Një raport i ditëve të fundit ngre shqetësimin se vetmia ka një efekt shkatërrimtar ndaj shëndetit. Madje më shumë se mbipesha. Lidhjet […]

9 Vlerat Shëndetësore të Sardeleve të Freskëta


Sardelet janë nga shijet më të veçanta e të freskëta të detit. Janë ndër peshqit më të vegjël që mund të konsumojmë dhe gatuajmë në shumë mënyra. Përtej shijes së mirë ato përmbajnë shumë vitaminë D dhe omega 3 duke u kthyer kështu në një paketë shëndeti për organizmin. Çdo gjë që ju duhet të […]

E dini pse po ju vonohen periodat kaq gjatë dhe a është normale kjo situatë


Shkaqet e zakonshme të menstruacioneve të parregullta variojnë nga luhatjet hormonale deri në çështje serioze mjekësore. A është normale kjo gjendje? Ekzistojnë dy momente në jetën e një gruaje, kur është normale të ketë menstruacione të parregullta: në pubertet dhe në fillim të menopauzës. Mesatarisht, shumica e grave i kanë menstruacionet e tyre çdo 28 […]

7 Maj 2020/Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   – Instituti i Shëndetit Publik


7 Maj 2020/Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (07.05.2020) janë testuar 9806  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 842 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   605 pacientë të shëruar 206 numri i rasteve aktive Shpërndarja sipas rretheve […]

5 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


5 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (05.05.2020) janë testuar 9266  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 820 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   570 pacientë të shëruar Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të konfirmuara […]

Adresimi i Ministrit Arben Vitia në konferencën e sotme për media


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, në një konferencë për media ka folur për rastin e vdekjes tragjike të 26 vjeçarit nga Gjilani në Qendrën e Studentëve në Prishtinë. Ky është adresimi i plotë i Ministrit Vitia: “Të nderuar qytetarë, të nderuar gazetarë, Me hidhërim të thellë, me ndjenjën më të lartë të ngushëllimit […]

3 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


3 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (03.05.2020) janë testuar 8856 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 795 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndërruar jetë   531 pacientë të shëruar Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të […]

Prioriteti ynë: Kthimi në Kosovë i shtetasve tanë të ngujuar në Zvicër


Bota po kalon njërën ndër krizat më të rënda të kohëve të reja dhe bashkë me të, edhe shqiptarët, kudo janë, krizën e pandemisë së koronaviorusit. Qytetarët e Kosovës që jetojnë në Zvicër detyrohen gjithashtu të jetojnë me kushtet që dikton pandemia e rrezikshme. Një numër prej tyre janë prekur nga virusi në mënyra të […]

2 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


2 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (02.05.2020) janë testuar 8669 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 789 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   519 pacientë të shëruar   Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të […]

Ku zhvillohet dializa peritoneale?


Kjo procedurë e quajtur dializë peritoneale zakonisht zhvillohet në shtëpi.  Disa pacientë mund ta kryejnë dializën peritoneale vazhdimisht ndërsa kryejnë aktivitetet e përditshme (dializa peritoneale ambulantore). Fjalët kyçe: Dializa, Dializa peritoneale, Gjaku, Nefrologjia, Sëmundjet kronike të veshkave, Urologjia, Veshkat 

Çka janë sëmundjet kronike të veshkave?


Sëmundjet kronike të veshkave janë një humbje progresive e funksionit të veshkave,gjatë një periudhe kohore që zgjat nga disa muaj deri në disa vite.  Secila nga veshkat ka rreth një milion filtra të imëta, të vogla të quajtur nefrone. Nëse nefronet janë të dëmtuara, ato ndalojnë së punuari.  Për një farë kohe, nefronet e shëndetshme […]

Si mund të zbulohen sëmundjet kronike të veshkave?


Shumica e individëve që janë të prekur nga sëmundjet kronike të veshkave në fazat e hershme nuk kanë simptoma, ndaj kalojnë pa u diagnostikuar.  Ne inkurajojmë dhe u bëjmë thirrje të gjithë njerëzve të kryejnë kontrolla nëse ata janë të rrezikuar nga sëmundjet e veshkave, si dhe të kryejnë ekzaminimet për të parë funksionimin e […]

Fluks nga virozat, Mjekët: Më të rrezikuarit janë të sëmurët kronikë


Me uljen e temperaturave është rritur tejet shumë numri i personave të prekur nga virozat dhe infeksionet e stinës qe i drejtohen spitalit për të marre mjekim.  Drejtoresha e shërbimit infektiv Najada Çomo bën me dije se infeksionet më të përhapura janë ato të rrugëve të frymëmarrjes. Grupmoshat më të rrezikuara janë të rinjtë, si […]

10 ushqimet që pastrojnë trupin nga helmet


Antioksidantët e pranishëm në këto fruta dhe perime, ndihmojnë trupin tonë në pastrimin nga helmet e organizmit, duke mbrojtur kështu nga plakja e lëkurës dhe mbrojtja nga sëmundjet kronike. Nga boronicat, te portokallët, pjeshkat, brokoli dhe spinaqi, janë këto disa nga frutat dhe perimet me përmbajtje të lartë antioksidantësh, të cilët ndihmojnë trupin tonë në pastrimin nga helmet e […]

Pacientët po e keqpërdorin Urgjencën dhe Emergjencën


Pacientët po e keqpërdorin çdo ditë e më shumë Urgjencën dhe Emergjencën ku për raste banale dhe për gjendje kronike shkojnë në Emergjencë. Kështu shkruan faqja “Realiteti i Mjekësisë në trojet Shqiptare” në një status të saj në Facebook. Për këtë pohim të saj, Gazeta Shëndeti ka biseduar me shumë burime të saj të cilët […]

error: Content is protected !!