COVID-19 në Ballkanin Perëndimor, dallime të mëdha në fushatat e vaksinimit


Ka mungesë vaksinash, sistemet shëndetësore që lëngojnë janë të mbingarkuara, të dhënat ekonomike janë të këqija për shkak të papunësisë së lartë. Sipas Institutit të Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare (wiiw) me shpejtësinë aktuale do të duhen vite për të vaksinuar popullsinë në Ballkanin Perëndimor. Në të njëjtën kohë, sipas wiiw, varet nga nivelet e […]

Lul Raka akoma s’ e ka marrë vaksinën AstraZeneca, por thotë se ka një arsye për këtë vendim


Mikrobiologu Lul Raka ka qenë i ftuar në emisionin “Personale” në RTV Dukagjini ku ka folur për jetën dhe karrierën. Raka ka folur për vaksinat dhe vonesat e ardhjes së tyre në Kosovë. Ai thotë se i gjithë rajoni ka pasur vonesa në vaksina por sipas tij Serbia sidomos mungesën e ka mbuluar me vaksinat […]

Vaksina kineze kundër koronavirusit testohet në Serbi


Kina dhe kompania farmaceutike “Sinovac Biotech”, kanë bërë të ditur se edhe katër shtete janë pajtuar të marrin pjesë në fazën e fundit të vaksinave kundër koronavirusit. Serbia dhe Pakistani janë në mesin e shteteve të reja që janë pajtuar të marrin pjesë në fazën e tretë të testimeve. Kompanitë duhet të sigurojnë prova se […]

Why nations relying on China’s Covid vaccines are at risk of more waves


Countries relying on China‘s Covid vaccines may be vulnerable to future waves of the disease, scientists warned today. Experts told MailOnline the spiralling crisis in Chile should send a warning to the rest of the world that Chinese-made jabs are too weak to halt the spread of the virus, even with a successful immunisation programme. […]

UN chief criticises wealthy countries for stockpiling Covid-19 vaccines as poor countries go without


UN chief criticises wealthy countries for stockpiling Covid-19 vaccines as poor countries go without The UN health agency chief said stockpiling of vaccines was a ‘moral outrage’ At least 36 countries are yet to receive any vaccines through the Covax initiative £435 million  is needed to support vaccine delivery around the world By Lauren Lewis For […]

OBSH: Shqipëria, shteti me më pak mjekë për 10 mijë banorë në Evropë


Shqipëria renditet në vendin që kishte më pak mjekë për 10 mijë banorë në Europë, edhe në vitin 2019, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), të përditësuara në shkurt 2021. Ndonëse me rritje, në krahasim me vitin 2016, kur ky tregues ishte 12.2, sërish Shqipëria ka më pak mjekë në dispozicion të […]

Harta e vaksinimit – Si renditet Shqipëria me shtetet e Evropës


Një ndër ndryshimet më të mëdha që 2021 po sjell padyshim, është se po zhvillohet fushata më e madhe e vaksinimit në histori. Aktualisht, më shumë se 410 milion doza janë administruar në 132 vende, sipas të dhënave të mbledhura nga Bloomberg. Shkalla e fundit ishte afërsisht 9.96 milion doza në ditë. Sipas këtyre të […]

specialistët e shëndetësisë: S’ka listë të saktë të atyre që e kanë kaluar Covid-19, as plan për vaksinim


Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka organizuar debatin “Sektori i shëndetësisë: Kapacitetet për vaksinim kundër Covid-19”, raporton Ekonomia Online. Nga ky debat u tha se për Kosovën çdo lloj vaksine do të ishte e mirëseardhur. Po ashtu nga panelistët kishte edhe kritika sa i përket planit për vaksinim, pasi që sipas tyre duhet të ketë […]

Zvicra dhe Shqipëria të tretat në Europë për “lumturinë”. Njëra nga fillimi dhe tjetra nga fundi


Shqipëria ka indeksin më të ulët të lumturisë në rajon dhe ndër më të ulëtit në Europë sipas raportit të Lumturisë në Botë të vitit 2020. Të dhënat e marra në periudhën 2017-2019, tregojnë se Shqipëria renditet e 105-ta nga 153 vende. Të vetmet vende europiane më poshtë janë Ukraina dhe Armenia. Sa i përket […]

Studimi/ Ky është vendi më i lumtur në botë! Ja në cilin vend renditet Shqipëria, Kosova më e lumtur se ne


Finlanda është vendi më i lumtur në botë. Kombet Nordike dominojnë listën globale ndërsa Mbretëria e Bashkuar bie pesë vende në vendin e 18-të – ndërsa Zimbabve vjen i fundit në listë. Ndërkohë për sa i përket Shqipërisë, vendi ynë rendit i 63. ndërsa për sa i përket Kosovës renditet në vendin 31. Shumë më […]

Rrëfimi i vajzës së mitur, e cila u trafikua nga “i dashuri”


Flutura [emër i vendosur nga redaksia] në moshën 17-vjeçare ishte keqtrajtuar, rrahur dhe shfrytëzuar seksualisht. Ajo tregon se si ishte detyruar të shkonte në motele të ndryshme në Kosovë, që të kryente marrëdhënie seksuale. E për këtë, e detyronte personi për të cilin fillimisht ajo mendonte se e kishte të dashur dhe besonte se do të […]

Zvicra sërish fut Kosovën në listën e shteteve me rrezikshmëri të lartë


Kosova dhe Maqedonia janë dy shtetet Ballkanike që kanë hyrë sërish në listën e rrezikshmërisë për Zvicrën. Është përditësuar lista e shteteve dhe territoreve që janë me rrezikshmëri të lartë për shtetin e Zvicrës. Kjo listë do të hyjë në fuqi në orën 00.00 të datës 22 marsi 2021. Kosova dhe Maqedonia e Veriut janë […]

Vonesat e arritjes së vaksinave antiCOVID, MSH: Po presim konfirmimin final nga COVAX për marrjen e dozave të para


Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës, me anë të një komunikate për media ka bërë publike disa informacionet të cilat kanë të bëjnë lidhur me angazhimet për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19. Ministria e Shëndetësisë në komunikatën e bërë thotë se ka kryer të gjitha kriteret e kërkuara për sigurimin e vaksinave, dhe se […]

Ku dështoi Kosova në sigurimin e vaksinës?


Derisa vendet e rajonit kanë filluar vaksinimin e qytetarëve kundër COVID-19, në Kosovë akoma s’ ka arritur vaksina kundër kësaj sëmundjeje që e shkakton koronavirusi. Serbia ka nisur vaksinimin e popullatës së saj kundër koronavirusit më 24 dhjetor 2020, duke përdorur vaksinën e kompanive Pfizer/BioNTech. deri më tani ky shtet ka marrë, 1.9 milion doza […]

Mali i Zi shtrëngon masat pasi numri i rasteve të reja me COVID-19 s’ zvogëlohet


Autoritetet shëndetësore në Mal të Zi shtrënguan masat epidemiologjike të mërkurën pasi numri i rasteve të reja ishte mesatarisht 500 në ditë për javë, që do të thotë se pothuajse 0,1 për qind e popullsisë totale është e infektuar me koronavirus në baza ditore. Masat e reja futën mbylljen në Herceg Novi dhe të njëjtat […]

Këtë javë pritet të konfirmohet data e ardhjes së vaksinave anti-COVID në Kosovë


Plani i vaksinimit të qytetarëve të Republikës së Kosovës me vaksinën anti-COVID tashmë është miratuar. Ministria e Shëndetësisë (MSh) në një përgjigje për Telegrafin ka thënë se presin përgjigje nga COVAX  që gjatë kësaj jave të dihet data kur këto vaksina do të arrijnë në Kosovë. Sipas MSH-së vetëm konfirmimi nga COVAX pritet që të […]

Si Rendtiet Shqipëria Në Lidhje Me Procesin E Vaksinimit Të Popullsisë?


Shqipëria rezulton një nga shtetet e Europës që ka avancuar më pak me vaksinimin e popullsisë. Sipas të dhënave të “The Our World in Data”, që gjurmon ecurinë e vaksinimit në shumë vende të botës, në Shqipëri deri në datën 14 shkurt, ishin administruar 0.04 doza vaksinash për 100 banorë. Mesatarja e Europës deri në […]

Shqipëria ndër 5 vendet që gjeneroi më pak mbetje në Europë më 2019


Eurostat raportoi se Shqipëria ka gjeneruar 381 kilogramë mbetje për banorë në vitin 2019, duke u renditur e pesta nga fundi për sasinë e ulët të mbetjeve ne Europë. Estonia, Serbia, Polonia dhe Rumania u renditën pas Shqipërisë për prodhimin e mbetjeve për banorë. ndërsa në nivel europian Danimarka, Luksemburgu dhe Norvegjia gjeneruan sasitë më […]

Kultivimi i Fasuleve – Shqipëria Mban Vendin e Parë Në Rajon


Bishtajoret kanë qenë prej vitesh pjesë e dietës ushqimore në mbarë botën për mijëra vite, duke shërbyer si burim proteinash. Pjesë e bishtajoreve janë  bizelet, llojet e ndryshme të fasuleve, qiqra dhe thjerrëza. Bishtajoret shërbejnë si një burim i rëndësishëm i proteinave dhe të tjera vlerave ushqyese, të cilat mund të zëvendësojnë produktet e mishit […]

Vaksinat COVAX kundër COVID-19, pritet të arrijnë në Kosovë në javën e parë të muajit mars


Muaji shkurt ishte paralajmëruar si periudhë e arritjes së vaksinave të para kundër COVID-19 në Kosovë. Deri tani asnjë asnjë syresh s’ është siguruar. Megjithatë, Isme Humolli nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, i tha Zërit të Amerikës se dozat e para të vaksinave pritet të arrijnë javën e ardhshme ose në javën e parë të […]

Për një javë 27 viktima nga koronavirusi – Kosova akoma pa vaksina anti-Covid


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK), ka regjistruar të shtunën 292 raste të reja me coronavirus, pas testimit të 2,833 mostrave në institucionet publike dhe ato private. Në 24 orët e fundit, ky Institut ka regjistruar tri viktima të diagnostikuar me sëmundjen COVID-19. Prej 13 marsit të vitit të kaluar, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë […]

Plani i shpërndarjes nga COVAX – Dozat E Dedikuara Për Shqipërinë


Shqipëria pritet të marrë nga programi COVAX 141 mijë e 600 doza, të zhvilluara nga AstraZenceca. COVAX  dhe GAVI kanë bërë publik planin për shpërndarjen e dozave të para të vaksinave kundër koronavirusit për vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme. Rreth 1.2 milionë doza të AstraZeneca dhe Pfizer pritet të shpërndahen nga […]

Studimi: Shqipëria do të arrijë të vaksinojë 60-70% të popullsisë deri në fund të vitit 2022


Shqipëria pritet të vaksinojë 60-70% të popullsisë së rritur deri në fund të vitit 2022, sipas përllogaritjeve që bëri “Njësia e Inteligjentes e The Economist” (shih hartën në fund). Shumica e vendeve dhe ato të zhvilluara pritet ta krijojnë imunitetin e tufës në fund të këtij viti. Economist Inteligjence Unit (EIU) e bëri përllogaritjen duke […]

Serbët e Kosovës vaksinohen në Kurshumli të Serbisë


Para qendrës së vogël shëndetësore në Kurshumli, vetëm tridhjetë kilometra larg kufirit me Kosovën, është mbledhur nga orët e para të mëngjesit një grup i madh njerëzish. Nga porta e oborrit deri në hyrje në ndërtesë janë vetëm pesëmbëdhjetë shkallë. Shkallët janë bllokuar tërësisht nga njerëzit. Kanë ardhur banorët e enklavave serbe nga Kosova, të […]

Viti Nis Me Rritjen e Çmimeve të Miellit dhe Vajit


Viti i ri 2021 nisi me rritjen e çmimeve të cigareve, miellit dhe vajit në pikat e pakicës në vend. Çmimet e paketave të cigareve u shtrenjtuan me 10 lekë si rrjedhoje e rritjes së akcizës nga 1 janari me 5 lekë. Çmimi mesatar për paketë shkoi në 260 lekë ose 4 për qind më […]

Zemaj: Vaksinimi anti-COVID planifikohet të bëhet në QKMF e palestra sportive


Ndonëse në Kosovë akoma s’ kanë arritur vaksinat anti-COVID, në Ministrinë e Shëndetësisë thonë se tashmë janë identifikuar hapësirat se ku do bëhet vaksinimi për qytetarët e Kosovës. Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj thotë se QKFM-të, spitalet por edhe palestrat sportive janë objektet ku do bëhet shpërndarja e vaksinës. Zemaj po ashtu ka […]

Sa Të Ardhura Gjenerojnë Fermat Në Shqipëri? – Studimi i Organizatës Botërore të Ushqimit


Sipas një studimi të Organizatës Botërore të Ushqimit FAO, vetëm 25% e fermave gjenerojnë më shumë se 3000 euro dhe 5500 euro të ardhura në vit nga aktivitetet bujqësore më 2018. Më shumë se një e katërta (27%) nxjerrin më pak se 750 euro të ardhura dhe pothuajse gjysma e fermave siguron 750 deri në […]

Shqipëria, ndër 10 shtetet e Europës me peshën më të lartë të energjisë së rinovueshme


Shqipëria renditet e teta në Europë sa i takon peshës së lartë të energjisë nga burimet e rinovueshme, që për vitin 2019 ishte 36.7% e totalit, pothuajse në të njëjtat nivele me Malin e Zi dhe Danimarkën. Pesha e lartë lidhet me faktin që Shqipëria e siguron energjinë elektrike nga burimet ujore, ndërsa vendi ka […]

Serbia fillon vaksinimin e serbëve të Kosovës kundër COVID-19


Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka njoftuar se Serbia ka nisur vaksinimin e qytetarëve të veriut të Kosovës, të premten. Ai ka thënë se vaksinimi filloi në Qendrën Shëndetësore në Leposaviq dhe se gjatë ditës do të vazhdojë edhe në veri të Mitrovicës, shkruan Kossev. Sidoqoftë, s’ është specifikuar se kush dhe sa njerëz do të […]

Ana Brnabiq merr ‘live’ vaksinën ndaj COVID-19, e para në Serbi


Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka bërë live vaksinën ndaj COVId-19 duke u bërë njeriu i parë në vendin e saj që merr dozën e parë të Pfizer. Ditën e sotme ka nisur edhe zyrtarisht vaksinimi  në Serbi, që është vendi i parë në Ballkan që e bën diçka të tillë. Brnabiq duket në video […]

Serbia pritet të nisë vaksinimin javën e ardhshme


Kontingjenti i parë me 4,875 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech arriti të martën në Beograd, tha sekretari shtetëror i Ministrisë së Shëndetësisë në Serbi, Mirsad Gjerllek. “Vaksina ka arritur. Menjëherë e kemi dërguar në Institutin e Virologjisë Torlak, në frigoriferë në minus 80 gradë”, tha Gjerllek, transmeton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë. Gjerllek […]

FOTO: Serbia vendos zbukurimet për festat e fundvitit, ndër to edhe një objekt që po tërheq vëmendjen e të gjithëve para Kuvendit!


Serbia ka vendosur zbukurimet për fundvit. Në mes të zbukurimeve të vendosura është edhe një një “objekt i çuditshëm” në formën e një organi mashkullor gjenital. Dekori në form penisi, i quajtur “Mbaje dritën” është vendosur në mes të Beogradit dhe para selisë së Kuvendit. Ai është 4 metra e lartë dhe i ndriçuar me […]

Pikëkalimet kufitare, pritje më të gjata te Dheu i Bardhë për të hyrë në Kosovë


Mërgimtarët të cilët po vijnë në Kosovë për festat e fundviti gjatë tri ditëve të fundit janë përballur me prije të gjata në pikëkalimet kufitare të shteteve nëpër, të cilat po kalojnë, siç janë Sllovenia, Hungaria, Kroacia dhe Serbia. Kësaj radhe s’ ka pritje disa orëshe në pikëkalimet mes Kosovës dhe Serbisë. Në pikëkalimet me të […]

Viktimat nga COVID-19 në Kosovë edhe pa sëmundje shoqëruese


diabeti (sëmundja e sheqerit), sëmundjet e mushkërive, ato të zemrës, janë disa prej sëmundjeve shoqëruese që kanë pasur viktimat me COVID-19 në Kosovë, por ka pasur raste me koronavirus, që kanë përfunduar me fatalitet, e që s’ kanë pasur asnjë sëmundje shoqëruese. Kështu thotë, Faik Hoti nga Ministria e Shëndetësisë. Hoti tregon se këto të […]

Tre muaj pas marrëveshjes së Uashingtonit, Qeveria s’flet shumë për investimet


Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu, ka deklaruar sot, se tre muaj pas takimit të Uashingtonit mes liderëve të Kosovës dhe Serbisë, është treguar se ky takim, sipas tij, s’ ishte aspak historik. “Kanë kaluar tre muaj që nga takimi dhe zotimet e Ëashingtonit. Pavarësisht përpjekjeve industriale që kjo gjë të paraqitet si historike për […]

Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformata rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e […]

Dezinformatat rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e publikuar, […]

Shaip Kamberi: Në dialogun Kosovë-Serbi të përfshihet edhe Lugina e Preshevës, po bëhet spastrim etnik


Kryetari i grupit të vetëm opozitar në parlamentin serb, Shaip Kamberi, ka kritikuar politikën e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq që ka ndaj shqiptarëve në Jug të Serbisë. Sipas tij, Vuçiqi po i diskriminon shqiptarët në të drejtat e tyre ekonomikisht, gjë që po ndikon në largimin e të rinjve nga Lugina e Preshevës. “Po […]

DW në gjuhën serbe transmeton reportazhin për 1,638 personat e zhdukur në Kosovë


Televizioni gjerman Deutsche Welle (DW), i ka kushtuar një reportazh të gjatë viktimave të luftës së Kosovës dhe fatit të të zhdukurve, duke marr si shkas varrezën masive në Krizhevak të Serbisë. Ky televizion ka raportuar edhe në edicionin në gjuhën serbe, ku ka përshkruar problematikën e 1,638 të zhdukurve. Pjesë e këtij reportazhi ka […]

Deliu-Kodra kritikon Qeverinë për qasjen ndaj dialogut me Serbinë: Gjithçka ka stagnuar!


Deputetja nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Blerta Deliu-Kodra në një intervistë për EO ka thënë se Qeveria duhet të jetë proaktive në politikën e jashtë të vendit në mënyrë që ta përforcon subjektivitetin ndërkombëtar. Madje, Deliu ka thënë se në këtë kohë kur Serbia ka dinamizuar agjendën kundër Kosovës, institucionet duhet të […]

Mendojmë se në Serbi ka akoma varreza masive


“Në këtë lokacion gjenden eshtrat e njerëzve të vrarë gjatë konfliktit në Kosovë, të cilët janë transferuar këtu për të mbuluar krimin”, deklaroi të premten Ibrahim Makolli, kreu i Grupit punues të delegacionit të Kosovës për Personat e Zhdukur, gjatë një vizite të vendit ku po bëhen gërmime të mbetjeve mortore në varrezën masive në […]

Shtyhet seanca gjyqësore ndaj Nenad Arsiq, i akuzuar për krime lufte


  Gjykata njofton se me 1 dhjetor, ka pranuar aktakuzën e ndryshuar ndaj të pandehurit Nenad Arsiq, nga Prokuroria speciale. Ku i akuzuari, tani s’ do të dënohet për dy vepra penale, por vetëm për një vepër penale. Prokurorja, Drita Hajdari tha se ka ndryshuar aktin akuzues, sa i përket cilësimit juridik të veprave penale. […]

Zvicra fut në karantinë Ballkanin, jashtë listës Kosova dhe Shqipëria


E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 13:00 albinfo.ch Zürich, Switzerland – Photo by: Tomek Baginski Është përditësuar lista e shteteve dhe territoreve që janë me rrëzikshmëri të lartë për shtetin e Zvicrës. Kjo listë do të hyjë në fuqi në orën 00.00 të datës 14 dhjetor 2020, shkruan albinfo.ch. Kosova dhe Shqipëria janë dy shtetet […]

Selmanaj: Partnerët tanë të koalicionit votuan për Vetëvendosjen në Podujevë


Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, është shprehur se Lëvizja Vetëvendosje është duke i vjel frutet e pakënaqësisë së akumuluar ndaj subjekteve të tjera politike. “Rritja e Vetëvendosjes është aksidentale sesa e organizuar. Është refleksion i akumulimit të pakënaqësive me të gjitha partitë politike. Rritja artificiale do të ndodhë derisa të bindet elektorati”. Selmanaj ka thënë se Albin […]

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën


Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një intervistë për Radio Televizionin e Serbisë (RTS), Vuçiq tha se “s’ është i sigurt Me kusht që Prishtina dëshiron të zbatojë diçka nga dialogu, për shkak të arsyeve të brendshme”. Kosova dhe Serbia […]

Gjilan- Tentojnë të kontrabandojnë goma nga Serbia, arrestohen nga policia


Policia e Kosovës njofton se në fshatin Kokaj është raportuar së dy të dyshuar janë takuar duke kaluar ilegal kufirin Serbi-Kosovë ndërsa gjatë kontrollit në automjetin e tyre janë gjetur katër goma pa dokumente përkatëse. Sipas policisë rasti ka ndodhur dje rreth orës 16:40 dhe me vendim të prokurorit rasti vazhdon në procedurë të rregullt.

Kosova, ndër vendet më të sigurta në botë nga terrorizmi


Terrorizmi mbetet problem i rëndësishëm dhe serioz në shumë vende, pavarësisht nga rënia e përgjithshme e ndikimit të tij në të tërë botën gjatë vitit 2019, vlersoi Instituti për Ekonomi dhe Paqe (Institute for Economics & Peace – IEP) në një raport mbi Indeksin Global të Terrorizmit 2020: Matja e Ndikimit të Terrorizmit. Vitin e […]

Arsene Wenger refuzon kombëtaren e Serbisë


Arsene Wenger thuhet se ka refuzuar një ofertëpër t’u kthyer në futboll, duke marrë kështu përsipër kombëtaren e Serbinë në menaxhim. Serbia humbi mundësinë për kualifikimin në Euro 2020 – pasi u mposht në penallti nga Skocia, përcjell GazetaBlic Sport. Presidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë, Slavisa Kokeza thuhet se dëshiron që një trajner […]

Dialogu Kosovë-Serbi pjesë e strategjisë së BE-së për raportet me SHBA-në


Komisioni Evropian ka miratuar në takimin e së mërkurës (02 nëntor) të kolegjit të Komisionarëve, një strategji për agjendën e re të raporteve transatlantike, më saktësisht raporteve mes Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komisioni, në këtë dokument, nënvizon nevojën për bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara për të forcuar rendin multilateral botëror dhe […]

Strategjia e BE për raportet me SHBA-në përfshin bashkëpunimin në Ballkan


Komisioni Evropian ka miratuar në takimin e së mërkurës (02 nëntor) të kolegjit të Komisionarëve, një strategji për agjendën e re të raporteve transatlantike, më saktësisht raporteve mes Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komisioni, në këtë dokument, nënvizon nevojën për bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara për të forcuar rendin multilateral botëror dhe […]

Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

“Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave”


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

“Edhe në Shqipëri ka ardhur koha për rrotacion, sikurse ndodhi në Podujevë”


Ish-drejtuesja e dialogut Kosovë-Serbi, Edita Tahiri, ishte e ftuar në Ditarin e mesditës, në A2, ku solli një këndvështrim ndryshe të zhvillimeve të fundit politike në Prishtinë. ndërsa komentoi zgjedhjet e fundit lokale që u mbajtën në Podujevë dhe Mitrovicën e Veriut, Tahiri përmendi se tashmë ka ardhur koha për rrotacion të pushtetit dhe në […]

Palestinezët të indinjuar me planet për hapjen e zyrës serbe në Jerusalem


Përfaqësuesi i Autoritetit Palestinez në Serbi, Mohamed Nabhan, reagoi ndaj deklaratës së kryeministres serbe, Ana Bërnabiq, se do të hapet një zyrë e Odës Ekonomike të Serbisë (SCC) në Jerusalem. Nabhan ka thënë: “Jerusalemi është një vijë e kuqe për popullin e tij” dhe se, siç tha ai, “këtë vijë s’ lejohet ta kalojë askush”. […]

Bashkimi Evropian s’ mund të jetë aktor global Nëse s’ i zgjidh problemet në Ballkan


Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë të martën se zgjidhja e problemeve në Ballkan është një përgjegjësi e Bashkimit Evropian, dhe se nga kjo varet edhe roli global i BE-së. “Nëse s’ mund të zgjidhim problemet në Ballkan atëherë si mund të jemi aktor i rëndësishëm global”, ka thënë Borell. Ai […]

Raport i KDI-së, temat dhe sfidat më të mëdha të kuvendit gjatë këtij viti


Instituti Demokratik i Kosovës organizoi një panel diskutimi për pozitën e Kuvendit përballë dialogut Kosovë-Serbi. Pjesë e këtij paneli të diskutimit janë: Fitore Pacolli nga VV, Blerta Deliu nga PDK, Time Kadriaj nga AAK dhe qytetarë që ishin bërë pjesë e këtij diskutimi. Violeta Haxholli nga KDI shpalosi raportin për punën e Kuvendit nga janari […]

Vulin: Kosovarët po i presin pyjet e Serbisë


“Serbia s’ do të largohet dhe s’ do të heqë dorë as edhe një pëllëmbë të territorit të saj”, ka thënë ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandar Vulin, duke hedhur akuza të rënda ndaj Kosovës. Ai tha se Policia e Kosovës po ndihmon “bandat shqiptare” të kalojnë kufirin nga Podujeva dhe të hyjnë […]

“Befasohem që Avdullah Hoti s’ ka dhënë dorëheqje, duhet që shpejt të shkojmë në zgjedhje”


Analistja politike, Luljeta Aliu, e ka kritikuar nënshkrimin e Marrëveshjes së Washingtonit duke thënë se jo që s’ është diçka historike, por është humoristike. “s’ ka ndonjë risi dhe s’ mund të ketë risi pa një ndryshim rrënjësor në sistemin tonë politik dhe konstalacionin politik. Ndryshim rrënjësor është qasja e politkbërësve tanë ndaj çështjeve të […]

Daçiq sulmon Bullgarinë dhe Maqedoninë, s’ i pëlqen marrëveshja mes tyre


Kryeparlamentari i Serbisë, Ivica Daçiq ka sulmuar Bullgarinë dhe Maqedoninë, të cilët së fundmi po arrijnë një marrëveshje për të mbyllur problemet mes vetes. Serbia, ka qenë një shtet që ka ndikuar shpesh në problemet politike të Maqedonisë, ku ka edhe një pakicë të vogël kombëtare. Por ajo që është më e rëndësishme në këtë […]

BE i bën thirrje Malit të Zi ta revokojë vendimin për dëbimin e ambasadorit serb


Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim i ka bërë thirrje Mali të Zi që ta revokojë vendimin e saj për përjashtimin e Ambasadorit Serb – i cili u morr ditë para se një qeveri, më pro-serbe, ta marrë qeverisjen e vendit.   Komisioneri Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerimin, Oliver Varhely, i ka bërë thirrje Malit […]

Nga Kosova kërkohet rritje të përpjekjeve për sundim të ligjit, për liberalizmin e vizave s’ ka të reja


Këshilli i Bashkimit Evropian edhe këtë vit do të miratojë konkluzat për procesin e zgjerimit dhe procesin e stabilizim-asocimit me vendet e Ballkanit Perëndimor, me anë të së cilave do të bëjë ftesë për nevojë urgjente për reforma dhe për luftë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Drafti i Konkluzave tashmë është përgatitur dhe teksti […]

Liburn Aliu: Deklaratat e Rakiqit në kundërshtim me Kushtetutën e vendit, Hoti s’ reagoi


Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu ka folur për deklarimet e djeshme të zëvendëskryeministrit të Kosovës, Goran Rakiq i cili derisa u ka bërë thirrje qytetarëve në veri të Mitrovicës të votojnë kandidatin e Listës Serbe, ka thënë se presidenti i Serbisë e përkrah këtë subjekt. Aliu në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, ndër […]

Serbia tërhiqet nga vendimi për të dëbuar ambasadorin malazez


Serbia e ka tërhequr vendimin për të dëbuar ambasadorin e Malit të Zi. në të ardhmen më parë, Mali i Zi dhe Serbia kishin vendosur të dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit. Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq njoftoi për vendimin më 29 nëntor pas një takimi që zhvilloi me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe pas konsultimeve […]

LDK merr kritika nga brenda: Përjashtimi dhe injorimi i anëtarëve solli humbjen në Podujevë


Anëtari i LDK-së dhe ish zëvendës ministri i Jashtëm, Anton Berisha kërkon që kjo parti të kthehet në gjenezë. Këtë Berisha e ka kërkuar pas rezultatit të zgjedhjeve në Podujevë ku LDK e humbi komunën e cila konsiderohej bastion i saj, raporton Gazeta Blic. Berisha thotë se ky rezultat në Podujevë është treguesi më i […]

Serbia i bie pishman, tërheq vendimin për ta dëbuar ambasadorin malazez


Serbia e ka tërhequr vendimin për të dëbuar ambasadorin e Malit të Zi. në të ardhmen më parë, Mali i Zi dhe Serbia kishin vendosur të dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit. Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq njoftoi për vendimin më 29 nëntor pas një takimi që zhvilloi me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe pas konsultimeve […]

Mali i Zi e Serbia dëbuan ambasadorët e njëri-tjetrit, politikani shqiptar në Podgoricë tregon arsyet


Me akuzën për ndërhyrje në punët e brendshme, qeveria në ikje e Malit të Zi ka dëbuar nga vendi ambasadorin serb. E irrituar, Serbia ka reaguar me masë reciproke, duke i dhënë 72 orë kohë për t’u larguar ambasadorit malazez në Beograd. Këto janë episode, të cilat reflektojnë marrëdhëniet e tensionuara mes dy vendeve të […]

Mali i Zi dhe Serbia dëbojnë ambasadorët e njëri-tjetrit


Qeveria në shkuarje e Malit të Zi ka shpallur ambasadorin e Serbisë person të padëshiruar (non grata) dhe i ka kërkuar që të largohet nga shteti, ka njoftuar Ministria e Jashtme më 28 nëntor. Serbia është përgjigjur disa orë më vonë duke e shpallur ambasadorin e Malit të Zi, po ashtu person të padëshiruar dhe […]

Ambasadori i Serbisë në Mal të Zi shpallet person non-grata


Ambasadori i Serbisë në Mal të Zi, Vladimir Bozhoviq është shpallur person non-grata nga Ministria e Jashtme e Malit të Zi. MPJ tha se vendimi është marrë në pajtim me Konventën e Vjenës dhe ambasadorit i është kërkuar ta lëshojë territorin e Malit të Zi, raporton gazeta malazeze “Vijesti”. “Dje Ambasadori Bozhoviq në mënyrë joligjore […]

Armatoset Serbia, Rusia i dhuron tanke të cilat prezantohen pak kilometra larg Kosovës


Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë të shtunën në kazermën “Mija Stanimiroviq” në Nish se është mirënjohës ndaj Rusisë dhe presidentit të saj, Vladimir Putin për dhurimin e tankeve dhe automjeteve të blinduara. Në këtë qytet janë prezantuar 11 tanke të llojit T-72MS dhe 10 automjete të blinduara BRDM-2. Vuçiqi ka theksuar se qëllimi i […]

Në kohën e pandemisë, rritet për 40% importi i oksigjenit


Në kohën kur Kosova po përballet me pandeminë e COVID-19, importi i oksigjenit ka shënuar rritje për 40 për qind. Importuesi kryesor  mbetet  Maqedonia e Veriut. Për dhjetë muajt e sivjetmë në Kosovë, të dhënat nga Dogana së Kosovës tregojnë se janë importuar mbi 1.87 milionë litra oksigjen me vlerë të përgjithshme, pa përfshirë taksat, […]

Vuçiq falënderon Rusinë për dhurimin e tankeve


Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë të shtunën në kazermën “Mija Stanimiroviq” në Nish se është mirënjohës ndaj Rusisë dhe presidentit të saj, Vladimir Putin për dhurimin e tankeve dhe automjeteve të blindura. Në këtë qytet janë prezantuar 11 tanke të llojit T-72MS dhe 10 automjete të blinduara BRDM-2. Vuçiq ka theksuar se qëllimi i […]

Kamberi: s’ frikësohem, edhe pse jetoj në shtetin që u përfshi në vrasjen e kryeministrit të vet


Në Kuvendin e Serbisë, që duket si një tjetër objekt në pronësi të presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, është vetëm një zë ndryshe. Fjalimi, që konsiderohet prej më të fuqishmëve në kuvendet e shteteve ballkanike, e ka autor Shaip Kamberin. Në seancën e fundit në Kuvendin e Serbisë, ai vendosi një flamur kuqezi para vetes. Me […]

Akuza e kundër akuza për keqpërdorime në EULEX


Në Kosovë komisioni parlamentar për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit, vendosi të premten që t’i mundësojë raportim para tij, ish shefit të gjykatësve të EULEX-it, Malcolm Simmons, rreth pohimeve të tij për keqpërdorime në Misionin e Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit. Zoti Simmons kishte dhënë dorëheqje në […]

Festa shpirtërore e shqiptarëve, pa festë zyrtare në Kosovë


Për Betim Sopin nga Prishtina, 28 Nëntori përfaqëson historinë e vuajtjeve dhe sakrificave të popullit shqiptar. Si e tillë, kjo festë për të do të mbetet gjithmonë simbol i identitetit kombëtar. “Është festë më vete 17 Shkurti, por 28 Nëntori është festë gjithëkombëtare. Kjo festë e ka vendin e vet dhe s’ zbehet nga festat […]

​Biseda në jaht e Ismail Qemalit me Ferit Pashë Vlorën: “Shqiptarët, më të vjetër se Hëna”


Mars-Prill, 1910 Autori austriak Sigmund Munz, i cili po bënte një udhëtim në Mesdhe me jahtin “Rovenska”, takohet në Stamboll me deputetin e parlamentit osman, Ismail Qemal Vlora, dhe kushëririn e tij të dytë, Ferit pashë Vlora, ish-Vezir i Madh (kryeministër) i Perandorisë në vitet 1903-1908. Autori austriak Sigmund Munz, i cili po bënte një […]

me anë të statusit të viktimave të dhunës seksuale deri te dëshmia e krimit


Përdhunimet konsiderohen ndër krimet më të tmerrshme që njeh njerëzimi dhe të cilat, si në shumë vende të botës ku kishte apo ka luftëra e konflikte, ndodhën edhe në Kosovë gjatë luftës të viteve 1998-‘99 . Bazuar në deklaratat e zyrtarëve të institucioneve të Kosovës, gjatë luftës së fundit kanë ndodhur rreth 20 mijë raste […]

​Balaj-Halimaj: Qeveria së shpejti do të funksionalizojë zyrën për mbështetje të qytetarëve të Luginës


Zëvendëskryeministrja Albulena Balaj-Halimaj ka takuar kryetarin e Grupit Parlamentar të opozitës së bashkuar shqiptare në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, te të cilin ka biseduar për gjendjen e shqiptarëve në Luginë, me theks të veçantë biseduam për fshirjen e adresave të shqiptarëve në Luginën e Preshevës me anë të së cilës Serbia synon të ndryshojë […]

1 milion litra verë të Kosovës do të eksportohen në Serbi


Kryeministri Avdullah Hoti ka qëndruar sot gjatë ditës në Suharekë ku ka vizituar fabrikën e prodhimit të verës, “Agro Kosova Holdin”, në kuadër javës së biznesit kosovar. Pronari i verarisë “Agro Kosova Holding”, Aziz Tafaj deklaroi se si kompani kanë nënshkruar kontratë për t’i eksportuar 1 milion litra verë për Serbi. “Një treg i ri […]

Bërnabiq: Serbia ka filluar zbatimin e marrëveshjes së Washingtonit


Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq deklaroi sot se zyra e Odës Ekonomike të Serbisë në Izrael është e gatshme dhe shtoi se po kërkohet një moment i përshtatshëm për të udhëtuar në atë vend në mënyrë që të zyrtarizojë fillimin e punës së kësaj zyreje. Ajo theksoi se hapja e zyrës në Jeruzalem u dakordua me […]

Covid-19, edhe sot shifra alarmante të të infektuarve


Mandatari për formimin e Qeverisë së re të Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, paraqiti propozimin përfundimtar të përbërjes së kabinetit qeveritar. Zëvendëskryeministër do të jetë Dritan Abazoviq, udhëheqësi i Aksionit të Reformës së Bashkuar (URA), dhe i koalicionit “E zeza në të bardhë”. Ministre e Mbrojtjes është propozuar Olivera Injac, profesoreshë e çështjeve të sigurisë. […]

Serbia emëron aktivistin francez që ndihmon serbët në Kosovë në zyrën qendrore të diasporës


Serbia ka bërë Arnaud Gouillon-një shtetas francez i ekstremit të djathtë, i famshëm në Serbi për ndihmën ndaj serbëve të Kosovës- drejtor të ri për zyrën për bashkëpunim me diasporën dhe serbët në rajon. Arnaud Gouillon është kryetar i organizatës ‘Solidarite Kosovo’- i njohur për pikëpamje ekstreme djathtiste dhe aktivitetin humanitar për minoritetin serb në […]

Tridhjetë ditë paraburgim të ekstraduarit nga Gjermania


  Kryeminstri i Kosovës, Avdullah Hoti ka bërë të ditur se s’ ka marrëveshje në mirëkuptim midis Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë për vizitat e zyrtarëve të lartë nga Serbia. “Qeveria respekton marrëveshjen për lëvizjen e lirë. Por, secila kërkesë për vizitë analizohet nga institucionet kompetente para se të miratohet apo të refuzohet.”, […]

Hoti: S’ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë


Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ka thënë se s’ ka pasur marrëveshje për mirëkuptimi mes Kosovës e Serbisë, për vizitat e zyrtarëve të lartë nga Serbia, shkruan GazetaBlic. Hoti, në një postim në Facebook, ka thënë se Qeveria e respekton marrëveshjen për lëvizjen e lirë, por se secila kërkesë për vizitë do të analizohet nga […]

Serbia synon ta ndalojë hapjen e profileve anonime në internet


Ministri i Brendshëm në Serbi, Aleksandar Vullin tha të premten se mbështet masën e heqjes së mundësisë për qasje anonime në internet. Vullin e bëri deklaratën duke komentuar kërcënimet që, sipas tij i janë bërë presidentit serb, Aleksandar Vuçiq në rrjetet shoqërore. Gjatë një interviste për televizionin Pink, Vullin tha se duhet të miratohet një […]

Kuvendi s’ kishte kuorum për rezolutën e Saranda Bogujevcit


Kuvendi i Kosovës s’ kishte kuorum për të votuar Propozim-rezolutën nga Interpelanca me Kryeministrin e Republikës së Kosovë, Avdullah Hoti, sipas kërkesës së deputetes Saranda Bogujevci, mbështetur edhe nga 6 deputetë të GP të LVV-së, për çështjen “tretmani i dëmshëm i temës së të pagjeturve në zotimet e 4 shtatorit, duke e kushtëzuar me personat […]

Serbia refuzon propozimin që Gent Cakaj të shpallet “qytetar nderi” i Bujanocit


Ministrja e Administratës shtetërore dhe Pushtetit Lokal të Serbisë, Marija Obradoviq, ka thënë sot se e ka refuzuar propozimin e Kuvendit Komunal të Bujanocit, që ministri në detyrë për Punë të Jashtme dhe Europën, Gent Cakaj, të shpallet “qytetar nderi” nga kjo komunë. Obradoviq gjatë seancës së Kuvendit të Serbisë, ku ka treguar se e […]

Shaip Kamberi vendos flamurin shqiptar në Kuvendin e Serbisë


Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, në një fjalim në Kuvend ka thënë se Serbia mbetet i vetmi shtet në rajon që ndalon përdorimin e simbolit kombëtar për pakicën. Sipas Kamberit, përdorimi i simboleve kombëtare për pakica është i rregulluar edhe me ligj. “Përderisa pakica kombëtare serbe përdor ligjshëm flamurin në Graçanicë, Kumanovë […]

Lajçaku informon Budestagun gjerman rreth dialogut Kosovë-Serbi


Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak ka informuar sot anëtarët e Bundestagut dhe anëtarët gjermanë të Parlamentit Evropian mbi gjendjen aktuale dhe hapat e ardhshëm në procesin e dialogut Beograd-Prishtinë. Ai në një postim në Twitter ka shkruar se e vlerëson shumë interesin dhe mbështetjen e tyre mbi procesin e udhëhequr nga […]

Interesat e partnerëve të koalicionit, e mbajnë qeverinë nën presionin e zgjedhjeve


Koalicioni qeveritar i cili ka zgjedhur Avdullah Hotin në krye të qeverisë së Kosovës, ka pasur tensione të vazhdueshme për çështje të ndryshme, siç janë pozita e presidentit, marrëveshjet në Uashington, kundërshtimi i AAK-së për mungesën e përfaqësuesve nga partia e tij në Bruksel, autostrada e “Dukagjinit”, etj. Këto mospajtime kanë ngjallur reagime të shumta […]

Ish-gjyqtari i EULEX-it dëshiron t’i tregojë “shkeljet” Kuvendit të Kosovës


Një ish-kryegjyqtar për misionin e sundimit të ligjit të BE-së në Kosovë, EULEX, Malcolm Simmons, ka kërkuar që t’i tregojë Kuvendit të Kosovës për shkeljet e pretenduara që ai tha se ai dëshmoi gjatë kohës së tij në detyrë, tha për BIRN të mërkurën kreu i Komisionit Parlamentar të Kosovës për Legjislacionin, Shkëmb Manaj. “Simmons […]

Serbia zotohet të zhvarrosë së shpejti varrin masiv me shqiptarë të Kosovës


Zhvarrimi i eshtrave që mendohet të jenë viktima shqiptare të Kosovës të kohës së luftës në Kosovë, të gjetura në Kizevak, në Rashkë, në Serbinë jugore, duhet të fillojë javën e ardhshme, kur i gjithë terreni të përgatitet për punë, thonë zyrtarët. Një gjyqtar i Gjykatës së Lartë në departamentin e Krimeve të Luftës në […]

Gjykata Speciale duhet të ofrojnë drejtësi të gjitha viktimat e luftës në Kosovë


Më 30 prill të vitit 2019, gati 1 vit para dorëzimit të aktakuzës para të Dhomave të Specializuara ndaj liderëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Paul R. Williams profesor amerikan i të drejtës dhe marrëdhënieve ndërkombëtare prezantoi para Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve raportin e tij për ndjekjen, hetimin dhe vënien […]

Basti i humbur i Aleksandar Vuçiqit në Donald Trumpin. Çfarë më tutje?


Pasojat nga zgjedhjet në SHBA të 8 nëntorit 2016, ishin kruciale dhe shumë reagime emocionale në të gjithë globin luhateshin midis zemërimit dhe mohimit. Mirëpo, kur Donald Trump e pati mundur Hillary Clinton në garën për president të Sh.B.A-ve vite më parë, elita politike në Beograd s’ ndjehej e pikëlluar. Atëherë kishin ishin ndjenja gëzimi, […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e tyre […]

Shuma marramendëse që Serbia shpenzon në ushtrinë e saj brenda një viti


Njohësi i çështjeve të sigurisë, Nuredin Ibishi, ka thënë se Serbia tani është superfuqia e rajonit me shpenzimet e fundit që ka bërë derisa ka treguar shumën që e shpenzojnë për cdo vit në ushtri. Ibishi ka thënë se FSK s’ i ka kapacitet për të mbrojtur vendin në përballje direkte me një superfuqi të […]

BE-ja mohon të jetë bllokuar dialogu, takimi i radhës “porsa të lejojnë kushtet”


Kosova dhe Serbia zyrtarisht janë të përfshira në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, porse një takim në nivel liderësh, i parashikuar të mbahet në fund të shtatorit, është shtyrë vazhdimisht, nën arsyetimin e “bllokimit nga pandemia”. Por, pandemia e koronavirusit s’ ka penguar takimin e datës 29 tetor, […]

Cakaj: Serbia po kryen spastrim etnik “të maskuar” të shqiptarëve në Luginë


Ministri në detyrë për Punët e Jashtme në Qeverinë e Shqipërisë, Gent Cakaj, thotë se Serbia po kryen një tjetër spastrim etnik të shqiptarëve, duke theksuar se këtë herë ky veprim po fshihet me veprime burokratike. Cakaj tha se në një kohë kur Serbia do të mbajë vitin e ardhshëm të censusit kombëtar, ka nisur […]

Kryeministri Hoti i kundërpërgjigjet kërcënimeve me luftë të Vuçiqit


Kryetari i qeverisë së Kosovës Avdullah Hoti ka folur pas deklaratave së presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, i cili përmendi një luftë të re Vetëm po të dialogu mes dy vendeve s’ ka sukses. Sipas Hotit Kosova dhe Serbia janë në negociata për paqe dhe se ndryshimi i kufijve s’do të diskutohet kurrë. “Ne s’ jemi […]

Serbia po shpopullon Luginën e Preshevës edhe me letra


Fshirja e adresave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, po alarmon në masë të madhe, përfaqësuesit të shqiptarëve atje. Ata, thonë se qëllimi i Serbisë është asimilimi i shqiptarëve në këtë zonë. Përfaqësuesit e shqiptarëve në Luginën e Preshevës, thonë se procesi i fshirjes së adresave të shqiptarëve po bëhet me qëllim që të ndryshohet […]