Falet namazi i parë i Fitër Bajramit në Ajasofja, pas 87 viteve


Është falur namazi i parë i Fitër Bajramit në Xhaminë e Madhe të Ajasofjas pas 87 viteve, raporton Anadolu Agency. Namazi u drejtua nga Kreu i Çështjeve Fetare të Turqisë (Diyanet), Prof. Dr. Ali Erbaş. Namazi u fal në kuadër të masave të coronavirusit të ri (COVID-19) brenda dhe jashtë xhamisë me pjesëmarrjen e qytetarëve. […]

Drita jeshile është ndezur, por ky koronavirus është tinëzar


Najada Çomo e cila do të jetë deputete e PS në parlamentin e ardhshëm thotë se Shqipëria po hyn në një zonë jeshile tashmë, lidhur me situatën e koronavirusit. Në intervistën për News 24 ajo tha se kjo verë do jetë ndryshe pasi pritet të ketë më shumë turistë, dhe se situata nga Covid do […]

Niseni ditën me smoothien e gjelbër që ju jep shumë energji


Ky smoothie që ndryshe njihet si “lëngu i shtatë super ushqimeve”  përmban shtatë ushqime shumë të shëndetshme që kur kombinohen së bashku formojnë ‘një bombë të vitaminave’ me shumë fibra. Ky lëng i gjelbër është një opsion shumë i mirë për ta nisur ditën pasi Po qe se e konsumoni në vend të mëngjesit do […]

Si të ndaloni së ngrëni thonjtë


Zakonisht, ngrënia e thonjve s’ nis si rezultat i ankthit apo stresit, por vëzhgohet dhe mësohet në moshë të hershme. Me kalimin e kohës, shndërrohet në ves që shërben për të menaxhuar situatat e vështira dhe të ngarkuara emocionalisht. Si veprim fizik, ngrënia e thonjve të shpërqëndron dhe ofron një lloj çlirimi në momente ankthi […]

Ja çfarë sëmundje keni Në qoftë se ju del gjumi natën


Ju ka ndodhur të zgjoheni për disa net rresht në të njëjtën orë? Mund të duket rastësi, por mjekësia tradicionale kineze (TCM) mund të ketë një shpjegim dhe një zgjidhje për ju. Çdo organ ka orën e tij biologjike, ndaj ekziston dhe një kohë optimale për çdo aktivitet.Disa organe bëjnë punën më të madhe gjatë […]

Udhëtimet drejt Italisë, cilat vaksina do të pranojë vendi fqinj këtë verë?


Italia ka në plan të hapë kufijtë për turistët këtë verë, por një sërë udhëtarësh kanë nisur të shqetësohen se vaksina që kanë bërë kundër Covid-19 s’ do t’i lejojë të kalojnë ata përtej kufirit. Italia ka premtuar të “mirëpresë botën” duke filluar me njerëzit që janë vaksinuar plotësisht kundër Covid-19. Qeveria italiane s’ ka […]

​Ushqimet që shkaktojnë ankthin


A e dini se ajo që hani mund të kontribuojë në ankth? Sjellja dhe gjendja shpirtërore mund të kontrollohen nga ushqimet që marrim në trupin tonë. Stresi mund të ndikojë në dietën tuaj, por ushqimi gjithashtu mund të ndikojë në nivelet e stresit tuaj. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor, gati një e treta e […]

Ky ushqim i njohur mund të jetë shakatar i shumë sëmundjeve


Edhe pse e lirë, e lehtë për t’u përgatitur dhe ofron shumë përfitime shëndetësore, fasulet gjithashtu mund të shkaktojnë probleme të caktuara. Fasulet janë fara e bimëve që lulëzojnë nga familja Fabaceae dhe klasifikohen si bishtajore. Përmban aminoacide që janë blloqet ndërtuese të proteinave që trupi përdor për të shëruar dhe krijuar indet e reja, […]

103 raste me COVID-19 dhe 248 të shëruar në 24 orët e fundit në Kosovë


103 raste me COVID-19 dhe 248 janë shëruar në 24 orët e fundit në Kosovë. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.100 mostra të marra nga ShSKUK”

Ja sa spitale publike dhe sa private janë në Gjermani


Në Gjermani janë 2030 (2 mijë e tridhjetë) Spitale, prej tyre 790 janë me pronësi publike, 820 me pronësi jofitimprurëse private dhe 420 janë private fitimprurëse shkruan Gjiganti.com përcjell Gazeta Shëndeti. Kishat katolike dhe protestante drejtojnë shumë prej spitaleve me subvencione federale ose shtetërore. Spitalet, përgjithësisht, janë të pajisur me teknologji të sofistikuar dhe nivel […]

SHSKUK: 25 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë, 225 në okisgjenoterapi


Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka treguar se në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 317 pacientë me Sars CoV-2, ku 219 kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 25 prej tyre janë në gjende më të rënduar shëndetësore dhe 225 janë në asistim të oksigjeno-terapisë. Vetëm […]

Mjekja kosovare: I lus qytetarët që të mos e teprojnë me ëmbëlsira


Besimtarët myslimanë në Kosovë sot festojnë festën e Fitër Bajramit. Siç është traditë, për këtë festë në shtëpitë tona përgatiten ëmbëlsira të shumta. Mirëpo, përdorimi i tepërt i tyre nuk rekomandohet nga mjekët.  Një thirrje të tillë e ka bërë edhe mjekja kujdestare në QKMF në Prishtinë, Violeta Haxhija. “Urojë që qytetarët të mos e […]

Pulmologu Flamur Marku uron qytetarët: Gëzuar festa e Bajramit, festoni me kujdes


Pulmologu i njohur në QKUK, dr. Flamur Marku, ka uruar të gjithë qytetarët myslimanë për festën e Bajramit. me anë të një postimi në faqen e tij zyrtare në Facebook, Marku bën thirrje të festohet me kujdes, në mënyrë që ta ruajmë shëndetin tonë dhe të të tjerëve. “Të gjithë besimtarëve Urime festa e Bajramit. […]

A duhet të mbajnë maska fëmijët mbi 2 vjeç? Studimi italian hedh dritë mbi shqetësimin kryesor të shumë prindërve


Një studim italian ka verifikuar që maskat kirurgjikale s’ krijojnë probleme të frymëmarrjes edhe për fëmijët e vegjël. Studimi, i kryer nga studiuesit që raportojnë në Departamentin e Nënave-Foshnjave, në Universitetin La Sapienza i Romës, lindi si nevojë për të verifikuar udhëzimet që thonë se fëmijët nën 6 vjeç s’ duhet të përdorin maska ​​kirurgjikale […]

Mali i Zi teste falas PCR edhe për turistët


Nga sot, 13 maj, do të jetë e mundur të bëhen PCR falas për Koronavirusin në Malin e Zi. Ministria malazeze e shëndetësisë konfirmoi këtë informacion dhe vendimi u mor padyshim për shkak të sezonit të ardhshëm turistik. Ministria e Shëndetësisë ka informuar Institutin e Shëndetit Publik dhe të gjitha qendrat shëndetësore në vendin tonë […]

Si funksionon sistemi i kujdesit shëndetësor në Gjermani ?


Shërbimi shëndetësor në Gjermani është mjaft i decentralizuar. Secili prej 16 shteteve e ndan përgjegjësinë me qeverinë qendrore për ndërtimin dhe funksionimin e spitaleve, ndërkohë që ofruesit e sigurimeve shëndetësore, të rregulluar nga shteti, ushtrojnë një lloj kontrolli mbi kostot e funksionimit. Nga 2 030 spitalet e Gjermanisë, 790 janë me pronësi publike, 820 me […]

Si t’i eliminoni të gjitha bakteret dhe pesticidet nga dredhëzat, mjedrat dhe frutat e tjera


Mënyra e vetme e sigurt është kjo! Frutat që blejmë në markete dhe tregje mund të jenë plot baktere, andaj sigurohuni që t’i lani mirë para se t’i konsumoni. Para së gjithash, para se të merrni frutat në duar, lajini mirë. s’ ka aspak kuptim t’i shpëlani pemët Vetëm po të do t’i transferoni përsëri […]

Falet Fitër Bajrami, bëhet apel për kujdes ndaj njëri-tjetrit


Muslimanët në mbarë botën por edhe në Kosovë sot po kremtojnë festën e Fitër Bajramit, festë kjo që vjen pas agjërimit të muajit të Ramazanit. Për shkak të pandemisë të krijuar nga COVID-19, edhe këtë vit, është hequr dorë nga ceremonia e manifestimit tradicional të kësaj feste. Në xhamitë e Kosovës s’ kishte ceremoni të […]

FOTO: Mund të arrijë 290 km në orë, ecën në ujë dhe ajër. Njihni “Rrëshqitësin” amerikan


Një mjet i veçantë i nxjerrë si projekt nga kompania amerikane “Regent”, i ëmërtuar si “rrëshqitësi i detit”, ka një ngjashmëri mes avionit dhe varkës. Mjeti elektrik që mund të lëvizë edhe në det, edhe në ajër, mund të arrijë një shpejtësi prej gati 290 km në orë. Kompania “Regent”, me anë të këtij mjeti […]

55 mijë e 320 pacientë morën shërbime gjatë katër muajve të parë të vitit në Klinikën e Radiologjisë


Klinika e Radiologjisë ka shënuar rekord shërbimesh për pacientë gjatë katër muajve të parë të këtij viti. 55 mijë e 320 pacientë pranuan shërbime në këtë klinikë vetëm gjatë këtij harku kohotr. Situata me pandeminë e shumëfishoi punën e radiologëve të kësaj klinike, kësisoj Radiologjia ofronte shërbime 24 orë për pacientët. Ky fluks i madh […]

Ja si funksionon sigurimi shëndetësor në Gjermani


Sigurimi shëndetësor i parashikuar me ligj mbulon rreth 85 % të popullsisë së Gjermanisë. Rreth 10% e popullsisë është e mbuluar nga sigurimi shëndetësor privat, me nëpunës civilë dhe të vetëpunësuar duke bërë grupin më të madhë. .Pjesa tjetër (p.sh., ushtarët, policët, dhe të tjerët) janë të mbuluara nën regjime të veçanta. Imigrantët pa dokumente […]

Mali i Zi bën teste falas PCR edhe për turistët


Nga e enjtja, 13 maj, do të jetë e mundur të bëhet një provë PCR falas për coronavirusin në Malin e Zi për ata që kanë nevojë për të që të kthehen në vendin e tyre të lindjes. Ministria malazeze e shëndetësisë konfirmoi këtë informacion dhe vendimi u mor padyshim për shkak të sezonit të […]

Ndiqni këto këshilla për ta festuar në mënyrë të shëndetshme Fitër Bajramin


Duke vëzhguar fundin e muajit të shenjtë të Ramazanit, ne festojmë Bajramin, një festë që pasohet nga gëzimi, dhënia e fitrave dhe një festë me ushqime të larmishme dhe të shijshme. Gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit trupi ngadalë mësohet me një rutinë të caktuar të marrjes së ushqimeve në kohë të veçanta të ditës. […]

Gjermani: gabimet e mjekëve shkaktojnë 20 mijë vdekje në vit


Megjithëse Gjermania konsiderohet si njëri nga shtetet me shëndetësinë më të zhvilluar në botë, përsëri gabimet mjekësore të mjekëve shkaktojnë një numër të konsideruar të vdekjeve. Gabimet e mjekëve në Gjermani shkaktojnë rreth 20 mijë vdekje në vit. Kështu shkruan thelocal.de përcjell Gazeta Shëndeti. “Më shumë njerëz vdesin çdo vit nga gabimet në spital sesa […]

Tri mënyra për të zhdukur mizat e ushqimeve dhe frutave nga kuzhina, njëherë e përgjithmonë


Çlirimi i shtëpisë nga mizat e frutave kërkon një përpjekje të koordinuar që konsiston në bllokimin e parë të mizave të rritura dhe pastaj heqjen e burimit të ushqimit për brezat e ardhshëm Ka shumë kurthe efektive të mizave të frutave që mund të vendosni së bashku. Sidoqoftë, duke pasur parasysh shkallën me të cilën […]

Dr.Rrezon Nalli, tash e nëntë muaj në kujdesin e pacientëve që përballen me COVID-19


Pandemia i ka përballur njerëzit me shumë vështirësi. Mirëpo, vështirësitë më të madhe i patën ata që qëndruan në vijen e parë të frontit, mjekët. Rrezon Nalli, doktor në Mjekimin Intenziv QKUK, tash e nëntë muaj është duke u marrë me kujdesin e pacientëve që përballen me COVID-10. Nalli për portalin Familja Jonë, thotë se […]

specialistët e pavarur të OBSh-së: Pandemia Covid-19 mund të ishte shmangur


“Pandemia koronavirus mund të ishte shmangur”. Në këtë përfundim arrin një grup ekspertësh të pavarur të Organizatës Botërore të Shëndetësisë në një raport të publikuar së fundmi. Ata theksojnë se ajo që zhyti botën në këtë situatë ishte një “koktej toksik” i mohimit të realitetit, zgjedhjeve të gabuara dhe mungesës së koordinimit. Sipas specialistëve, thuajse […]

Bujar Gashi: “Një falënderim të madh për të cilët me shumë dedikim, infermierët tanë përkushtohen për të plotësuar nevojat e shëndetit të individit”


Bujar Gashi, Drejtor i Shëndetësisë në Ditën Ndërkombëtare të Infermierëve ka uruar infermieriet duke thënë se një falenderim të madh duhet të ju dedikohet atyre, për përkushtimin që plotësojnë nevojat e shëndetit të individit. Postimi i plotë: “Urime 12 Maji, Dita Ndërkombëtare e Infermierisë! Sot është dita Ndërkombëtare e Infermierisë Një falënderim të madh për […]

​Studimi i ri zbulon se sa zgjasin antitrupat pas koronavirusit


Antitrupat që neutralizojnë COVID-19 janë të pranishëm në gjak për të paktën tetë muaj pas infeksionit, sipas një studimi italian. Kjo është e vërtetë “pavarësisht nga ashpërsia e sëmundjes, mosha e pacientit ose prania e patologjive të tjera”, sipas një studimi të kryer nga spitali prestigjioz “San Rafaele” në Milano në bashkëpunim me Institutin e […]

Ushqimet dhe veset e dëmshme për trurin


Truri i njeriut po plaket shumë shpejt. A e dini pse ndodh kjo? Janë me dhjetëra sëmundje si: infarkti, rritja e sheqerit në gjak dhe hipertensioni që na frikësojnë sepse ato sulmojnë pa dhënë asnjë lloj shenje paralajmërimi. Kur qelizat e gjakut të cilat janë të lidhura me organet kryesore si truri, veshkat, zemra, bllokohen […]

Asamblistja nga Gjilani tregon se si arriti që të vaksinohet në Serbi


Asamblistja e pavarur në Gjilan, Arta Haziri-Nuhiu sot e mori dozën e dytë të vaksinës Pfizer, kundër Covid-19. Por e njëjta këtë vaksinë s’ e ka marrë në Kosovë. Ajo e zgjodhi Preshevën si vend për tu imunizuar ndaj koronavirusit. Në emisionin “Frontal”, në T7, ajo tha se s’ ka shtetësi të Serbisë, por se […]

Mamia Bule Elezi uron infermierët: Shëndetësia me ju është më e kompletuar dhe ju jeni zemra e saj


Mamia Bule Elezi, me anë të një postimi në rrjetin social, Facebook, ka uruar të gjithë infermierët për nder të Ditës së Infermierisë e cila shënohet sot. Ndër të tjera, Elezi nënvizoi se kontributi që dhanë infermierët, veçmas në periudhën e pandemisë, dëshmon edhe më shumë profesionalizmin që ata kanë. “Çdo profesion meriton të respektohet, […]

Fitër Bajrami shënon fundin e Ramazanit – ja çfarë është dhe kur fillon


Pas një muaji abstenimi nga ushqimi dhe uji, myslimanët në të tërë botën festojnë fundin e Ramazanit me një festë. Çfarë është Fitër Bajrami?Bajrami, i cili është arabisht do të thotë ‘festë’ ose ‘festival’, festohet nga myslimanet për të shënuar gjë të rëndësishme në kalendarin hënor islamik. Në muajin e nëntë, i njohur zakonisht si […]

Seks me agjentin e CIA-s brenda Shtëpisë së Bardhë: Libri i ri trondit familjen Trump


Një libër i cili do të botohet së shpejti pritet të jetë një tronditje për familjen Trump. Libri, me titull “Zero Fail: The Rise and Fall of the Secret Service“, nga gazetarja Carol Lyoning, i cili ka fituar edhe çmimin Pulitzer, tregon se si vajza e vogël e ish-presidentit amerikan dhe ish-gruaja e Donald Trump […]

Gabimet e mjekëve në Kanada shkaktojnë 28 mijë vdekje në vit


Edhepse Kanada konsiderohet si njëri nga shtetet me shëndetësinë më të zhvilluar në botë përsëri vdekjet nga gabimet e mjekëve janë në shifra alarmante. Sipas Institutit Kanadez të Sigurisë së Pacientit, gabimet e mjekëve në Kanada shkaktojnë 28 mijë vdekje në vit. Kështu shkruan Radio Canada International përcjell Gazeta Shëndeti. Ky institut po bën fushatë […]

Ja sa është mosha mesatare e mjekëve familjarë dhe mjekëve tjerë specialistë


Mosha mesatare e mjekëve familjarë ka arritur në 57 vjeç, derisa mjekëve specialistë, në rreth 53 vjeç. Këto të dhëna i ka paraqitur Federata Sindikale e Shëndetësisë. Kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë, Blerim Syla, tashmë ka bërë të ditur se duke e parë trendin e pensionimit, por edhe duke u bazuar në moshën mesatare […]

Si trajtohen mbeturinat, pajisjet mbrojtëse dhe mbetjet medicinale të COVID-19?


Stafi mjekësor dhe organizatat e ndryshme joqeveritare kanë shprehur shqetësimin e tyre për rrezikshmërinë e qytetarëve nga prania e pajisjeve dhe produkteve mjekësore që përdoren për mbrojtjen dhe trajtimin e pacientëve të sëmurë me COVID-19, në ambiente të ndryshme në Kosovë, përcjell Albanian Post. Përdorimi i maskave dhe dorezave për parandalimin e përhapjes së Coronavirusit, […]

Ja sa mjekë i ka Kosova dhe sa prej tyre janë të papunë


Kosova i ka mbi 4 mijë mjekë të licencuar, derisa të papunë janë 320 prej tyre. Mosha mesatare e mjekëve familjarë në vend është 57 vjeç, ndërkohë që e atyre specialistë 53 vjeç. Nga Oda e Mjekëve thonë se ndonëse ka mjekë të papunë, në klinika të caktuara ka mungesë të theksuar të tyre, e […]

35-vjeçarja vdes pas vaksinimit, Brazili pezullon përdorimin e Astra Zenecas te gratë shtatzëna


Brazili pezullon përdorimin e vaksinës së Astra Zencas te gratë shtatzëna, pasi një e re në pritje të ëmbël nga Rio de Janerio humbi jetën si pasojë e një hemorragjie cerebrale. Siç mësohet, viktima është një grua 35-vjeçare, 23 javë shtatzënë, e cila vdiq 5 ditë pas shtrimit në spital. “në të ardhmen me herët, […]

Pfizer njofton se fëmijët e moshës 12-15 vjeç mund të vaksinohen nga java tjetër


Pfizer ka bërë një njoftim të madh në luftën kundër COVID-19. Provat e suksesshme të vaksinave që përfshijnë fëmijë të moshës 12 – 15 vjeç kanë marrë fund dhe me këtë, vaksina do të vihet në dispozicion të fëmijëve në atë grup moshë. ndërsa disa fëmijë janë kthyer tashmë në shkollë, shumë fëmijë në të […]

27-vjeçarja transportohet në gjendje të rëndë në spitalin e Vlorës, dyshohet se ka pirë fostoksinë


Një 27-vjeçare është transportuar në spitalin e Vlorës, pasi dyshohet se ka konsumuar fostoksinë. Policia njofton se e reja ndodhet në gjendje të rëndë. “Sot, rreth orës 11:00, në spitalin e Himarës, ka shkuar për ndihmë mjekësore shtetasja K. L., 27-vjeçe, e cila dyshohet se ka konsumuar fotoksinë. Shtetasja aktualisht ndodhet në spitalin e Vlorës, […]

Spitalet e Përgjithshme të gatshme për të përkrahur fushatën e vaksinimit


Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, dr. Valbon Krasniqi, ka mbajtur takim me drejtorët e spitaleve të përgjithshme. Në takim është diskutuar në lidhje me menaxhimin e situatës me COVID-19, trajtimin e rasteve të tilla në spitalet e përgjithshme, po ashtu referimin e rasteve nga spitalet e përgjithshme për në […]

Kosova pranon pjesën e dytë të 38,400 vaksinave COVID-19 nën iniciativën COVAX


38,400 doza të vaksinave AstraZeneca- Oxford Covid-19 arritën në Aeroportin e Prishtinës, këtë e ka bërë të ditur Dafina Zuna, zyrtare e komunikimit të UNICEF-it. Murat Sahin, Shef i Zyrës së UNICEF në Kosovë, falënderoi partnerët dhe donatorët e COVAX për mbështetjen e tyre kritike për të siguruar vaksinat për të gjithë. “Dorëzimi i këtyre […]

Ilir Kurtishi uron infermierët: Urime Dita e Infermierisë, jeni më të mirët


Drejtori i Klinikës së Onkologjisë në QKUK, dr. Ilir Kurtishi, ka uruar infermierët me rastin e Ditës së Infermierisë. Kurtishi ndër të tjera falënderoi ata për punën e palodhshme që po bëjnë në vazhdimësi. “Urime Dita e Infermierisë!! Shumë respekt për punën e madhe që e bëni! Jeni me te mirët! Forca Onkologjia!!!”, shkroi ai […]

IKShPK inkurajon qytetarët për t’u vaksinuar, tregon si funksionojnë vaksinat dhe sa doza janë të nevojshme


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka inkurajuar qytetarët që të përcjellin njoftimet zyrtare për fazat e ardhshme të vaksinimit dhe kategoritë që do të vaksinohen sipas planit, ndërsa potencon se vaksinat kundër COVID-19 veprojnë së bashku me mbrojtjen natyrale të trupit tuaj për të krijuar imunitet kundër virusit dhe janë mënyra më e mirë për […]

FOTO: Të shpëtojë kush të mundë! Po vijnë me kosore në Tiranë të mbrojnë Presidentin (në vëmendje të Komisionit Hetimor)


“Të rrëmbejmë cfurqet dhe kosoret për të mbrojtur Kushtetutën” – bëri thirrje Presidenti para do kohësh. Edhe votën me spata e lopata. Zgjedhjet mbaruan, sherret filluan, pazaret po kryhen dhe së shpejti i madh e i vogël do gëzonet nga lajmet e mira. Po ja që ka nga ata që sinjalet u venë me vonesë. […]

41 pacientë me koronavirus në Spitalin e Pejës, nëntë nga ta në gjendje më të rëndë shëndetësore


41 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku nëntë nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. Sipas raportit 24-orësh të spitalit, 32 pacientë janë me oksigjeno-terapi, ndërsa një pacient është me respirator. Gjatë 24 orëve të fundit në këtë spital janë shëruar 13 pacientë. /familjajone

Arrijnë në Kosovë 38,400 doza të vaksinës kundër COVID-19


UNICEF-i, programi në Kosovë bëri të ditur se sapo kanë arritur 38,400 doza të vaksinës kundër COVID-19. Në njoftim thuhet se shpërndarja do të jetë në përputhje me Planin Kombëtar të Vaksinimit të Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës. “Sot, ne kemi bërë një hap tjetër të rëndësishëm drejt shpërndarjes […]

Gabimet e mjekëve në Zvicër po çojnë deri në 3000 vdekje në vit


Sipas një analize të bërë së fundi, gabimet e mjekëve në spitalet në Zvicër po çojnë në 2,000 deri në 3,000 raste të vdekjeve në vit. Veç kësaj ata po bëhen shkaktarë të më shumë se 60,000 dëmtimeve të shëndetit të pacientëve. Siç shkruan gazeta zvicerane 20 min.ch, kjo po ndodh për shkak të mbingarkesës […]

Këshilla për kujdesin ndaj gjirit pas lindjes së bebit


Me kusht që e ushqeni foshnjën me gji, ata do të vazhdojnë të jenë të fryrë, për aq kohë sa do ta vazhdoni këtë proces. Mbani reçipeta të rehatshme dhe cilësore, pastrojini gjinjtë dhe thithat çdo ditë me ujë të ngrohtë apo locion të posaçëm, por shmangni përdorimin e sapunit. Ai mund ta përkeqësojë dhimbjen […]

Varianti indian i COVID-19 gjendet në 44 shtete


Organizata Botërore e Shëndetësisë të mërkurën ka bërë të ditur se varianti indian i COVID-19, që qëndron prapa rritjes enorme të rasteve me koronavirus në Indi, është gjetur në shumë shtete të tjera të botës. Sipas agjencisë së shëndetit, varianti B.1.617 i COVID-19, fillimisht i gjetur në Indi në tetor, është gjetur në më shumë […]

12 maji, dita ndërkombëtare e infermierëve


Infermierët janë heronjtë e këtyre kohëve përballë krizës së shkaktuar nga COVID-19. në të gjithë botën ata janë duke u përballur me mbingarkesë të punës dhe një situatë aspak të zakontë. Dhe sot është dita e tyre: 12 maji është Dita Ndërkombëtare e Infermierëve, e cila përkujton ditëlindjen e Florence Nightingale, infermierja e parë profesioniste. […]

Sot pritet të arrijnë edhe 38,400 vaksina antiCOVID-19


Të hënën në Kosovë kanë arritur mbi 3,000 doza të vaksinës Pfizer nga Bashkimi Evropian, ndërkohë nga Ministria e Shëndetësisë ditë më parë është bërë e ditur se të mërkurën do të arrijnë edhe 38,400 doza të vaksinës AstraZeneca në kuadër të aleancës COVAX. Po javën e kaluar Kosova ka marrë 4,680 doza të vaksinës […]

Princi Harry njofton projektin e madh që askush s’ e priste


Princi Harry është një nga krijuesit dhe prodhuesit ekzekutiv të shfaqjes së shëndetit mendor “The Me You Can’t See” i cili do të filmohet së bashku me manjaten mediatike dhe drejtuesen Oprah Winfrey, dhe transmetimi i tij do të fillojë së shpejti dhe s’ do të jetë falas. Harry, 36 vjeç, njoftoi në një video […]

Bajrami i Madh, Myftiu i Tiranës tregon si do kryhet falja në kushtet e pandemisë


Të enjten besimtarët myslimanë do të festojnë Bajramin e Madh, pas 30 ditësh agjërimi të muajit të Ramazanit. Ndonëse edhe këtë vit, kjo festë do të kremtohet në kushtet e pandemisë Covid-19, këtë herë duket se masat janë më të zbutura. Myftiu i Tiranës Lauren Luli tregon për Euronews Albania se ndryshe nga viti i kaluar ku […]

Ministria e Shëndetësisë publikon orarin e ri të vaksinimit për personat e moshës mbi 65 vjeç


Ministria e Shëndetësisë ka publikuar orarin e ri të vaksinimit për qytetarë, ku për tri ditë do të vaksinohen grup-mosha mbi 65 vjeç. Siç njofton MSH, vaksinimi do të bëhet më datën 12 maj, 14 maj, 15 maj, duke filluar nga ora 08:00. E mërkurë, 12 maj (08:00-19:30) ·Personat e moshës mbi 65 vjeç, (me […]

Gjakderdhja nga mishi i dhëmbëve mund të jetë një shenjë e mungesës së vitaminës C


Megjithëse gjakderdhja nga mishi i dhëmbëve është një shenjë e gingivitit (inflamacionit të mishit të dhëmbëve) – një fazë e hershme e sëmundjes parodontale, ajo gjithashtu mund të sinjalizojë nivele të ulëta të vitaminës C në trupin tuaj, sugjeron një studim i botuar në revistën mjekësore Nutrition Reviews. Studiuesit kanë ekzaminuar 15 studime të botuara, në […]

Ja cili mjek u zhduk !


Një mjek nga Siberia, i cili po trajtonte liderin e opozitës ruse Alexei Navalny pasi u sëmurë në Rusi vitin e kaluar, është zhdukur, njoftoi sot policia ruse. Policia në rajonin e Omsk, rreth 2.200 kilometra në lindje të Moskës, deklaroi se mjeku Aleksandar Murakhovsky u largua nga baza e gjuetisë në pyll të premten […]

6 mënyra se si mollët mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë


Megjithëse ka dieta të njohura që s’ rekomandojnë të hani mollë për shkak të se përmbajnë numër të lartë të karbohidrateve, informacioni se mollët s’ mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë është keqinterpretuar plotësisht. Në fakt, mollët janë me të vërtetë një nga ushqimet më të shëndetshme që mund t’i hani, dhe duhet të jenë […]

Dy mënyra për të përgatitur krahët në mënyrë të shkëlqyer për verën


Pjesët e sipërme dhe rrobat e banjës pa mëngë të verës shfaqin me lehtësi krahë të tundur, sqetulla me ton të errët dhe “lëkurë pule” me gunga. Disa ushtrime të thjeshta e lehtë të realizueshme mund t’ju ndihmojnë të qëndroni larg këtij problemi. Lëvizje tonifikuese e krahut E thjesht për tu bërë kudo, shtytjet në […]

Tre përbërësit që ndikojnë shumë në plakjen e lëkurës


Nga retinoli te skualani, kështu që shumë prej emrave të përbërësve që lundrojnë përreth premtojnë të përmirësojnë pamjen e lëkurës së plakur. Shumë prej tyre vërtet vlejnë, për shembull, vitamina C në formën e acidit askorbik mund të parandalojë dëmtimin e shkaktuar nga dielli , të zvogëlojë vijat e holla dhe rrudhat dhe të trajtojë […]

Sllovakia pezullon vaksinimin e qytetarëve me AstraZeneca


Ministria e Shëndetësisë e Sllovakisë tha të martën se po pezullonte përdorimin e vaksinës AstraZeneca COVID-19 për njerëzit që marrin dozat e tyre të para, pasi specialistët shqyrtuan vdekjen e një marrësi. Rregullatori shtetëror i ilaçeve, SUKL, tha javën e kaluar se vdekja e një gruaje 47-vjeçare kishte të ngjarë të lidhej me vaksinën. “Ministria […]

Anëtarët e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale vizitojnë ShSKUK-në


Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, dr. Valbon Krasniqi dhe kryesuesja e Bordit Drejtues të ShSKUK-së, dr. Agreta Gecaj- Gashi, kanë pritur në takim pune anëtarët e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale. . Pas takimit, Dr. Valbon Krasniqi, Drejtor i Përgjithshëm i ShSKUK-së, tha se qëllimi i takimit ishte […]

Konfirmohen 4 viktima nga COVID-19 në Shqipëri


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bëri të ditur sot se në 24 orët e fundit janë kryer 2956 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 50 qytetarë. Rastet pozitive janë identifikuar në këto bashki: 13 raste në Tiranë, 5 raste në Shkodër dhe Devoll, 4 raste në Vlorë dhe Skrapar, 3 raste në Sarandë, […]

Ecje një orë në javë apo 15 minuta në ditë për të mbajtur nën kontroll osteoartritin


Osteoartriti është një nga format më të zakonshme të artritit te të rriturit dhe zakonisht te moshat e shtyra. Veçanërisht osteoartriti i gjurit prek rreth 13 për qind të njerëzve mbi moshën 60 vjeçare. Kjo shifër vjen duke u rritur me 40 për qind në mosha më të mëdha. Duke qenë një problem që shkakton […]

Bie numri i amerikanëve që ngurrojnë të vaksinohen


Aktualisht, janë më të paktë amerikanët që hezitojnë imunizohen ndaj COVID-it krahasuar me vetëm disa muaj më parë, por pikëpyetjet për efektet anësore dhe mënyrën se si u testuan vaksinat akoma i bëjnë disa njerëz të ngurrojnë, sipas një sondazhi të ri. Vetëm 11% e njerëzve akoma të paimunizuar thonë se ata me siguri do […]

Konsumimi i alkoolit nga gratë shtatzëna, këto janë problemet që i shkaktohen fëmijës


Autoritet e shëndetit publik në botë e kanë ulur në mënyrë të vazhdueshme sasinë e rekomanduar të alkoolit gjatë javës për një grua shtatzënë. Kur një grua konsumon alkool, ai kalon në gjak dhe me anë të placentës, te fëmija. Mëlçia e një fëmije është një prej organeve të fundit që zhvillohet. Mëlçia s’ maturohet […]

Lëngu magjik kundër diabetit (sëmundja e sheqerit), kolesterolit dhe sëmundjes së veshkave


Sipas të dhënave, një gotë me lëngun e bamjes ofron 2 gramë proteinë, 21 miligramë vitaminë C, 80 mikrogramë folat, 3 gramë fibër, 7.6 gramë karbohidrate. Mënyrat e konsumit të bamjes janë të larmishme. Bamja mund të skuqet, zihet, kavërdiset por edhe të bëhet turshi. Përfitimet shëndetësore që ofron Bamja: Vetëm po të konsumoni bamje […]

Ja sa përqind e stafit të QKMF-së në Prishtinë e kanë kaluar Covid-19


Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF), Rrezart Halili, në një intervistë për Ekonomia Online tha se 70% e stafit shëndetësor kanë kaluar virusin dhe mbi 60% e stafit janë vaksinuar. Halili tha më tej se janë ballafaquar me mungesë të stafit, për çka edhe ka ndikuar në kryerjen e […]

Për herë të parë në Kosovë, IKSHPK në bashkëpunim me OBSH


Ministria e Shëndetësisë, me anë të një postimi në Facebook ka bërë të ditur se për herë të parë IKSHPK do të jetë në bashkëpunim me OBSH për të filluar zbatimin e studimit “Hulumtimi seroepidemiologjik bazuar në popullatë” i shtresuar sipas moshës për infeksionin SARS CoV-2 (Covid – 19). Ky hulumtim po bëhet me qëllim […]

Disa mënyra se si të përballeni me pasojat psikologjike të pandemisë


Kjo javë shënon Javën e Ndërgjegjësimit të Shëndetit Mendor, dhe megjithëse jeta mund të kthehet gradualisht në normalitet, shumë prej nesh po ndiejnë efektin e pandemisë në shëndetin tonë mendor. ndërsa ne mund të jemi të ngazëllyer për mendimin e ribashkimit me familjen dhe miqtë, s’ mund të injorojmë ndikimin psikologjik të karantinave rraskapitëse, humbjeve […]

OBSH: Shqetësim global rreth variantit indian të virusit


Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të hënën se një variant i koronavirusit që po qarkullon në Indi përbën shqetësim global.  “Ne e klasifikojmë atë si një variant që përbën shqetësim të një niveli global”, tha për shtypin Maria Van Kerkhove e cila kryeson përpjekjet teknike të OBSH-së për koronavirusin. “Kemi në dispozicion të dhëna që […]

Afro 100 mijë pacientë të shëruar nga COVID-19 në Kosovë


Në Kosovë ka filluar të bie numri i personave të infektuar me COVID-19, ndërsa është rritur numri i personave që janë shëruar nga ky virus. IKSHPK ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 202 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 97.877 raste, transmeton Telegrafi. Po […]

Poliklinika EndoMedica, departamenti i mjekësisë familjare ofron gamë të gjerë të shërbimeve


Poliklinika Endomedica si çdo herë prioritet ka shëndetin e pacientëve të saj. Kjo klinikë edhe në mjekësinë familjare si qëllim kryesor ka promovimin, ruajtjen dhe përmirësimin e shëndetit të njeriut. Kontrollet dhe testet e rregullta shëndetësore në Poliklinikën EndoMedica, mund t’ju ndihmojnë që të diagnostikoni sëmundjet në fazën e hershme kur s’ ka simptoma. Skriningu shëndetësor, i cili […]

Mënyrat më të mira për të shpëtuar fëmijët tuaj nga varësia ndaj teknologjisë


Dita ditës vini re se fëmijët tuaj bëhen më të varur drejt teknologjisë. Shumë prindër dorëzohen duke thënë: ‘s’ kam çfarë t’i bëj’. Nga këtu fillon i gjithë problemi. Krijimi i një qëndrimi më të ekuilibruar ndaj teknologjisë në shtëpinë tuaj s’ do të ndodhë brenda natës, por ka një numër strategjish të qarta që […]

OBSh-ja paralajmëron për rritje të obezitetit te fëmijët


Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se muajt me masa kufizimi, me qëllim të luftimit të koronavirusit, kanë rezultuar me më shumë obezitet te fëmijët, çka potencialisht mund të ndikojë në shëndetin e tyre në të ardhmen. Në një raport të publikuar më 11 maj, Zyra evropiane e OBSH-së ka gjetur se mbyllja e shkollave […]

Vazhdon vaksinimi antiCOVID-19 në sallën “1 Tetori” – Bardhi: Vetëm sot janë vaksinuar rreth 200 persona


Në qendrën e vaksinimit “1 Tetori” në Prishtinë në të cilën është duke vazhduar vaksinimi anti COVID-19 për personelin shëndetësor për tërë Kosovën, vetëm sot janë vaksinuar rreth 200. Kështu tha në një konferencë për media, koordinatori i qendrës së vaksinimit “1 Tetori”, Niman Bardhi. Sipas tij, sot shënohet dita e shtatë e vaksinimit të […]

Fillon takimi në mes drejtorit të ShSKUK-së dhe deputetëve


Deputetët e Komisionit për Shëndetësi kanë shkuar në vizitë në ShSKUK, ku vecse ka filluar takimi me drejtorin e Shërbimit Spitalor Klinik Universitar, Valbon Krasniqin. Takimi është i mbyllur dhe s’ lejohet pjesëmarrja për medie, në ato e sipër pritet prononcimi i pjesëmarrësve pas përfundimit të takimit.

54 pacientë me koronavirus të shtrirë në Spitalin e Pejës, shtatë nga ta në gjendje më të rëndë


54 pacientë me koronavirus janë të shtrirë në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku shtatë nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. 38 pacientë janë me oksigjeno-terapi dhe një është me respirator. Në raportin 24-orësh të spitalit gjithashtu bëhet e ditur se janë shëruar dy pacientë nga kjo sëmundje.

Një pilulë nga Pfizer për të trajtuar COVID-19 mund të jetë në dispozicion deri në fund të vitit 2021 – Ja çfarë dihet deri më tani


Këtë javë, shefi ekzekutiv i Pfizer i tha CNBC  se një trajtim antiviral për COVID-19 mund të jetë i disponueshëm për publikun deri në fund të vitit 2021. Do të jetë në formën e një pilule që merret në mënyrë orale në shtëpi dhe pritet të jetë efektive ndaj varianteve të virusit. Lajmi në lidhje […]

Shefja e Agjencisë së Barnave: Të gjitha vaksinat funksionojnë


Ndërkohë që mëdyshjet mes njerëzve për t’u vaksinuar apo jo kundër koronavirusit janë akoma në nivele të larta, Shefja e Agjencisë Europiane të Barnave, Emer Cooke, jep lajmin e mirë që mund të ndryshojë sjelljen ndaj vaksinave. Në një intervistë të gjatë për mediat italiane, Emer Cook rendit disa nga arritjet e EMA dhe bën […]

426 pacientë me koronavirus po trajtohen në ShSKUK


Pacientët e sëmurë nga Sars-Cov-2, po vazhdojnë të marrin trajtim mjekësor në kuadër të klinikave COVID dhe spitaleve të përgjithshme të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës. Nga raportet e datës 11 maj 2021 nga klinikat COVID të QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme, janë duke u trajtuar 426 pacientë. 309 janë të konfirmuar me […]

Shenjat që COVID-19 lë në lëkurë


Studimet e fundit lidhur me atë se si ndikon koronavirusi në lëkurë kanë dalë me disa përfundime jo të pritshme. Përvec në sistemin e organeve të frymëmarrjes dhe ndonjë pjese tjetër të organizmit, koronavirusi po mendohet se ndikon edhe në ndryshimet e lëkurës te disa persona. Shenjat që vërehen në trup janë kosheret (shenja në […]

Mbi 85 mijë viktima nga COVID-19 në Gjermani


Mbi 85 mijë persona kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në Gjermani, sipas Institutit Robert Koch. Gjatë 24 orëve të fundit Gjermania ka regjistruar 283 viktima duke e quar numrin e përgjithshmë në 85 mijë e 112, shkruan CNN. Po ashtu Gjermania regjistroi 6 mijë e 125 raste të reja me koronavirus teska numri i pëgjithshëm […]

6,402 raste aktive me koronavirus në Kosovë, të mërkurën pritet të arrijnë 38,400 doza të vaksinës antiCOVID


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur  se numri total i rasteve pozitive është 106.489 raste nga 556.365 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.210 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 97.877 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 6,402. Ndryshe, herët […]

Rikthehen duartrokitjet në “La Scala” në Milano


Pas 199 ditësh kufizimesh anti-Covid “La Scala” në Milano mirëpriti publikun me koncertin që është një simbol i rifillimit. Një simbol siç gjë 75 vjet më parë, më 11 maj 1946, kur Arturo Toscanini zhvilloi një koncert për rilindjen e teatrit pas bombardimeve dhe rindërtimit. Ashtu si në 1946, ishte muzika që përshëndeti afërsisht 500 […]

47 të infektuar dhe 202 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve


47 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, ndërsa 202 janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve në Kosovë. Këto rezultate vijnë pas testimit të 2 mijë e 183 mostrave me metodën RT-PCR.

Frutat që duhet të zgjidhni për muskuj të fortë dhe shëndet të plotë


Po qe se po përpiqeni të mirëmbani ose të shëroni muskujt, frutat janë të vetmet që s’ ju vijnë ndërmend. Por gaboheni. Frutat janë po aq të rëndësishme sa çdo ushqim tjetër. Kaliumi që ato përmbajnë ndihmon muskujt, karbohidratet parandalojnë djegien e muskujve dhe antioksidantët i mbrojnë ato nga dëmet e oksidimit, transmeton AgroWeb. Kaliumi […]

Çka ju ndodh Po qe se hiqni dorë nga kafeina?


Kur vjen puna tek kafeja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që s’ e imagjinojnë jetën pa kafe, ata që s’ e pinë kurrë kafenë dhe ata që duan të heqin dorë prej saj, por s’ e marrin guximin. Po ti ku e gjen veten? Cilitdo grup t’i […]

Qebapë në hell nga mishi i bluar i qengjit


Origjinale dhe shije plotësisht orientale! Përbërësit: – 800 g mish të bluar qengji,– 4 thelpinj hudhre,– 1 lugë e vogël kripë,– 1 lugë e gjysmë e vogël piper dhe piper të kuq,– nga një lugë e vogël krliandër të bluar,– kumin,– shafran,– nga gjysmë luge të vogël arra muskati,– xhenxhefil të bluar,– kardamon dhe kanellë,– […]

Del ekspertiza, ky është shkaku i vdekjes së tre familjarëve nga Kosova te Gjiri i Lalzit


Ekspertët mjeko-ligjorë kanë dalë në përfundimin se shkak i vdekjes së tre anëtarëve të familjes Haliti nga Kosova është helmimi nga kërpudhat. Po ashtu, po kryhen edhe analizat e ushqimeve, konkretisht të kërpudhave, që janë gjetur të gatuara në shtëpi. Ata kishin shkuar në Shqipëri për të kaluar disa ditë pushimi, por panë vdekjen me […]

Shenjat që tregojnë se s’ lëvizni sa duhet


Ndonjëherë gjithçka që dëshironi të bëni është të shkoni në shtrat dhe të shikoni një serial ose film në Netflix, herë të tjera bie shi kështu që s’ mund të dilni jashtë ose thjesht të vini në shtëpi dhe bëni diçka në kompjuterin tuaj. E gjithë kjo ndikon në trupin tonë dhe dërgon shenja se […]

Lupusi eritematoz sistemik dhe Dita Botërore e kësaj sëmundje më 10 maj


Lupusi eritematoz është një sëmundje që mund të prekë njerëz të të gjitha moshave, racave dhe etnive. Shenjat dhe simptomat imitojnë ato të sëmundjeve të tjera, duke e bërë të vështirë diagnostikimin Dr. Besim DemolliSpecialist i reumatologjisë 10 maj është Dita Botërore dedikuar lupusit eritematoz. Qëllimi i së cilës është për të rritur ndërgjegjësimin dhe […]

Skandaloze:Mjeku nga Prizreni pengohet në vendin e punës


Një mjek nga Prizreni ka raportuar në polici se para pak ditësh është penguar në vendin e tij të punës. Rasti ka ndodhur mesditën e së mërkurës në Prizren, ka bërë të ditur policia në raportin 24 orësh. “Prizren 06.05.2021 – 11:00. Ankuesi mashkull kosovar (mjek), ka informuar se ditë më parë, është penguar në vendin e tij […]

Mjeku në Manëz: Të ndjerët s’kanë referuar që kanë konsumuar kërpudha, autoritetet të hetojnë rastin


Mjeku i Qendrës Shëndetësore të Manzës, Bardhyl Belba ka folur për ngjarjen e rëndë ku kanë mbetur të vdekur tre pjestarë të një familje nga Kosova me banim në Durrës. Sipas Belbës të ndjerët nuk kanë referuar që kanë konsumuar kërpudha dhe se ai dhe stafi mjekësor janë të prekur nga ngjarja dhe se pret […]

Ministria e Shëndetësisë konfirmon arritjen e 38 mijë dozave të reja të vaksinës AstraZeneca


Ministria e Shëndetësisë, me anë të një postimi në Facebook ka bërë të ditur se do të pranoj edhe 38,400 doza të tjera të vaksinës në kuadër të aleancës COVAX, të cilat do të arrijnë të mërkurën. Para disa javë janë pranuar 24 000 doza, tani duke llogaritur në total jnë 62,400 doza të vaksinave […]

410 pacientë në trajtim në klinikat COVID dhe spitalet e përgjithshme


Shërbimi Klinik Universitar i Kosovës ka njoftuar se nga raportimet prej klinikave COVID të QKUK-së dhe spitaleve të përgjithshme, të shtrirë për trajtim nga Sars- Cov-2, në nivel të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës janë 410 pacientë, 295 pacientë janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë, 27 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore […]

Pse ndarja është e dëmshme për shëndet? Ç’duhet ndërmarrë për ta bërë më të lehtë dhe më të përballueshme


Sëmundjet e zemrës, stresi, depresioni, shkurtimi i jetës… Ndarja ndikon në të gjitha! Dr. Samire Gashi – Braina,Psikiatër Ndarja lë gjurmë jo vetëm në aspektin emocional, por edhe në shëndetin trupor: Sëmundjet e zemrës – Më tepër janë të atakuar personat e ndarë rrezikut për sëmundje të zemrës në raport me personat që s’ janë të […]

Këshilla e dermatologut: Perimet e gjelbra lehtësojnë inflamacionin dhe skuqjen në fytyrë


Mund ta përmirësoni lëkurën tuaj Po qe se i bëni disa ndryshime të thjeshta në stilin e jetës, të tilla si marrja e mjaftueshme e vitaminave dhe zvogëlimi i stresit Gjithashtu, duke konsumuar sasi të mëdha të perimeve të gjelbra, ju mund të zvogëloni inflamacionin dhe skuqjen. Dr. Muneb Shah ka thënë për Insajderin se […]

Realizimi i testimeve në Poliklinikën EndoMedica


Testimet luajnë një rol të rëndësishëm në diagnostifikimin e çrregullimeve të organizmit tonë. Si çdo herë, Poliklinika EndoMedica nga shërbimet e ndryshme që ofron, kjo klinikë ofron edhe testime nga më të ndryshmet për ruajtjen e shëndetit tuaj. Disa nga testimet që ofron Poliklinika EndoMedica janë: Testi i Intolerancës ndaj prodhimeve ushqimore dhe jo ushqimore […]