Të moshuarit kritikojnë Qeverinë për vaksinat: Po ndihemi të rrezikuar


[ad_1] Kontingjenti i parë i vaksinave prej 24 mijë dozave tanimë është shpenzuar. Personeli shëndetësor, të moshuarit mbi moshën 75 vjeçare dhe të sëmurit kronikë patën fatin të vaksinohen, por shumë të moshuar që s’ patën fatin e njëjtë kërkojnë nga Qeveria Kurti që sa më shpejt të sigurojë vaksinat e radhës. Adem Aliu, një […]

Mesazhi që u dha në Meshën e Pashkëve


[ad_1] Në Katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë, nën drejtimin e Ipeshkvit të Ipeshkvisë së Kosovës, Imzot Dodë Gjergji mbrëmë është mbajtur Mesha Solemne e Pashkëve. Ceremonia e vigjiljes së Pashkëve në Prishtinë filloi me lutjen për paqe dhe dashuri. Në urimin e tij, imzot Gjergji rikujtoi se Pashkët janë një festë e veçantë në botën […]

Lansohet platforma për regjistrim për të marrë vaksinën antiCVOID-19, deri më tani janë regjistruar 3256 qytetarë


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë, me anë të një njoftimi për media ka bërë të ditur se Agjensia Shtetërore e Informacionit (ASHI) në kuadër të Ministrisë së Punëve të Brendshme, ka ofruar në kuadër të platformës ekosova, linku: https://ekosova.rks-gov.net/, shërbimin shëndetësia me anë të së cilit qytetarët mund të aplikojnë për regjistrim për të marrë vaksinën kundër COVID […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


[ad_1] PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe […]

Lansohet projekti i radhës “E-Shëndetësia”


[ad_1] Është lansuar projekti i radhës “E-Shëndetësia” i cili është po ashtu i në rajon. Ky projekt është lansuar në Qendrën Kryesore të Mjeksisë Familjare, këtë e ka bërë të ditur, Bujar Gashi, Drejtor i Drejtorisë së Shëndetësisë, me anë të një postimi në Facebook. Postimi i plotë: “Sot, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare […]

​Shqipëri: Një vit pandemi, 100 mijë të prekur, shumë vdekje dhe shpresa për vaksinën


[ad_1] Një vit më parë, Shqipëria raportoi dy rastet zero me koronavirus. Atë e bir nga Tirana pasi ishin kthyer nga Italia, u konfirmuan zyrtarisht pozitivë. Pavarësisht debateve mes mjekëve se Covid-19 ka qenë në qarkullim më herët në vendin tonë, numërimi i rasteve pozitive nis nga 9 marsi i 2020. Në fillimet e pandemisë […]

Revista “Time” zgjedh këngëtaren shqiptare si një nga 100 personazhet më me influencë të 2021


[ad_1] Një tjetër sukses për ikonën e muzikës pop Dua Lipa. Këngëtarja me origjinë shqiptare është përzgjedhur nga revista prestigjoze “Time” si një nga personat më me influencë të vitit 2021. E emocionuar, 25 vjeçarja e ka cilësuar shfaqjen në vetë kopertinën e “Time” dhë këtë vlerësim, një nder të vërtetë. “s’ e mendoja në […]

Ekipit të radiologëve dhe infektologëve iu shtohen specializantë të rinj


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka shkruar në Facebook se ekipit të infektologëve dhe radiologëve iu janë shtuar specializantë të rinj. me anë të këtij shkrimi, ai njoftoi se në Klinikën Infektive janë duke e kryer shkollimin specialistik 17 mjekë, ndërsa në Klinikën Radiologjike 42. “Specializantët do të vazhdojnë shkollimin, ndërsa ne, bartës të […]

Sindikata e Policisë akoma s’ka marrë përgjigje nga Qeveria për shtesat prej 100 euro


[ad_1] Nënkryetari i Sindikatës së Policisë, Shaban Tasholli, në një intervistë për Ekonomia Online ka kërkuar që çdo punonjës i Policisë të përfshihet në pakon prej 100 euro. Tutje, ai tha se policët që s’ kanë qenë në plan operativ u është kërkuar që mos të përfshihen në këtë pako. Megjithatë, Tasholli shtoi se akoma […]

Zemaj e cilëson si të suksesshëm menaxhimin e pandemisë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, e ka cilësuar si të sukseshme periudhën e menaxhimit të tij me pandeminë COVID-19. Para se t’ia fillonte me prezantimin e aktiviteteve të tij gjatë vitit 2020, Zemaj kërkoi një minutë heshtje për të gjithë punëtorët shëndetësor që humbën jetën nga pandemia. Zemaj shprehet se këtë sukses, sic e […]

Varianti i ri i koronavirusit: Cilat janë simptomat?


[ad_1] Planet e festave janë shkatërruar për miliona njerëz në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa kufizimet e reja hyjnë në funksion në pjesën më të madhe të atij vendi, veçanërisht për ato në Londër dhe juglindje të Anglisë. Boris Johnson njoftoi një varg kufizimesh të reja më 19 dhjetor, duke përfshirë shtrëngimin e kufizimeve të Krishtlindjeve. […]

Varianti i ri i coronavirusit: Cilat janë simptomat?


[ad_1] Planet e festave janë shkatërruar për miliona njerëz në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa kufizimet e reja hyjnë në funksion në pjesën më të madhe të atij vendi, veçanërisht për ato në Londër dhe juglindje të Anglisë. Boris Johnson njoftoi një varg kufizimesh të reja më 19 dhjetor, duke përfshirë shtrëngimin e kufizimeve të Krishtlindjeve. […]

COVID-19/ Bino: Virusi qëndron në ajër disa minuta, nesër mblidhet Komiteti për hapat e radhës


[ad_1] Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino treguar se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me situatën e pandemisë së Covid-19 dhe më pas për të ndërmarrë masat e reja.Në një intervistë për emisionin “Përballë” në Rtsh, Bino pohoi se virusi qëndron në ajër për disa […]

Pandemia, Kuvendi i Malishevës merr vendime për të mbështetur qytetarët, organizatat e institucionet


[ad_1] Kuvendi Komunal i Malishevës në mbledhjen e sotme ka marrë disa vendime për të ndihmuar qytetarët, punonjësit, organizatat dhe institucionet për tejkaluar sa më lehtë pandeminë. Vendimet të cilat janë marrë prekin fusha të ndryshme si shëndetësia, arsimit, sporti e kultura. Kështu bëri të ditur në profilin e tij në Facebook asamblisti i Lëvizjes […]

Çka i premtuan Llapit tre kandidatët për kryetarë?


[ad_1] Disa ditë para se qytetarët e Podujevës do të dalin në votime në zgjedhjet e parakohshme për kryetarë, tre kandidatë nga tre partitë më të mëdha në vend shpalosën premtimet me të cilat synojnë ta fitojnë Llapin. Në garën e ashpër për të fituar pranë një vit në krye të Podujevës, kandidatët nga PDK, […]

Edhe Veriu i Kosovës futet në zonën e kuqe


[ad_1] Nga sonte Mitrovica Veriore ka hyrë në zonën e kuqe të komunave të cilat kanë mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës. Në lagjen “Kodra e Minatorve” në këtë qytet e cila ka shqiptarë s’ ka numër të madh të të prekurve me COVID-19. Këtë e bëri të ditur në Edicionin Special […]

Milva Ekonomi: Qeveria ka paguar për të siguruar 1.400.000 vaksina anti-COVID


[ad_1] Kryetarja e Komisionit të Ekonomisë Milva Ekonomi ka deklaruar në Repolitix se qeveria ka siguruar 1.400.000 vaksina për qytetarët për qytetarët.“Shëndetësia në këtë vitin 2021 është sektori që ka përfituar rritjen më të madhe. U rrit me 23.3% krahasuar me vitin e kaluar., shtresat janë bërë në një sasi fondesh prej 16.6 miliardë lekë, […]

Shëndetësia në komunat e Kosovës dhe vendimi për orën policore


[ad_1] Sonte në emisionin e radhës në “Jeta në Komunë” do të diskutohet në lidhje me gjendjen në shëndetësi dhe menaxhimin e pandemisë në komunat e Kosovës. Si ka qenë bashkëpunimi në mes të nivelit lokal dhe atij qendror? Si është situata me pandeminë në disa komuna? Cilat janë kapacitetet e niveleve lokale për një […]

Punësimet “akraba” dhe problemet e bujqësisë në Komunën e Mamushës


[ad_1] Punësimet familjare apo siç i ka quajtur “akraba” kryetari i Mamushës Abdylhadi Krasniç dhe probleme tjera elementare si uji i pijes, mungesa e sistemit të ujitjes për bujqit dhe mbeturinat janë problemet kryesore me të cilat përballen banorët e Komunës së Mamushës. Në Komunën e Mamushës janë dy subjekte ndërmjet të cilave mund të […]

Ministri paralajmëron masa të reja anti-COVID për gastronomi, qendra tregtare e studime


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka treguar sot masat e reja të propozuar për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Pas mbledhjes së Komitetit për pandeminë, masat e propozuara janë: Është e domosdoshme të reduktohet numri i stafit në nivelin qendror, lokal, instiucionet qendrore dhe lokal dhe institucionet publike dhe private. Institucionet që do punojnë […]

Komuna me potencial turizmi por me halle të varrezave e stacionit të autobusëve


[ad_1] Komuna e Junikut është një nga komunat me potencialin më të madh në Kosovë për të zhvilluar turizmin. Falë pozitës gjeografike, peisazheve natyrore si dhe kullave të vjetra historike kjo komunë mund të tërheq vizitorë e investime. Megjithatë, Juniku  akoma përballet me probleme infrastrukturore, përfshirë edhe mungesën e një stacioni modern për autobusët ndërurban. […]

Krasniqi: Sistemin shëndetësor në kohë pandemie do ta ndihmojë pranimi i dy mijë profesionistëve


[ad_1] Ndërtesa e dedikuar për Klinikën Emergjente shumë shpejt do të shndërrohet në Klinikë për trajtimin e pacientëve me COVID-19. Pos kësaj, ndihmë sistemit shëndetësor do t’i japin edhe pranimi i më shumë se dy mijë profesionistëve shëndetësor. Drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës (SHSKUK), Valbon Krasniqi, duke folur edhe për kapacitetet […]

Maskne janë aknet e reja: Si t’i parandaloni ato?


[ad_1] Maskne, është një term i krijuar së fundmi nga mjekët dermatologë dhe siç kuptohet nga emri, ka të bëjë me aknet që krijohen nga mbajtja e një maske. Markat koreane të kujdesit për lëkurën kanë sjellë koleksione me “produkte thelbësore për maskne”. Shëndetësia dhe punëtorët e tjerë të vijës së parë janë më të […]

Asamblisti i PDK-së flet për deponitë ilegale të mbeturinave


[ad_1] Në emisionin “Jeta në Komunë”, ku përballë Jeta Xharrës është kryetari Haki Rugova, u fol për deponitë ilegale të bërllokut. Në këtë emision u shfaqën pamje të katër deponive ilegale në komunën e Istogut. Deponitë ilegale ndodhen në hyrje të Istogut, fshatin Shushicë si dhe fshatrat Kaliqan dhe Cerrcë. Në lidhje me këto deponi […]

Debati i parë Trump-Biden, dominuan ofendimet dhe akuzat


[ad_1] Presidenti Donald Trump ktheu debatin e parë me rivalin demokrat Joe Biden në një katastrofë kaotike. Të dy kandidatët për president të SHBA-së disktuan për 90 minuta lidhur me tema të ndryshme nga ekonomia, shëndetësia e deri te grupet supremaciste. Presidenti Trump s’ priti shumë dhe sa filloi debati i kërkoi Bidenit të ‘mbyllte […]

Komuna malore që e ka problem ujin e pijes   


[ad_1] Kaçaniku, komuna që dikur pretendonte të rriste palma sot vazhdon të përballet me probeme të ujit, infrastrukturës dhe ndotjes së ambientit. Pasuesi i Xhabir Zharkut, doktori Besim Ilazi, ndryshoi qeverisjen në komunën malore kurse qeverisja e tij gjashtëvjeçare vazhdon të përballet me probleme të cilat presin zgjidhje nga pushteti lokal. Disa minuta në debatin […]

Komuna ku LDK-ja qeveris tenderët, punësimet dhe opozitën


[ad_1] Në zgjedhjet e fundit Haki Rugovës iu desh shumë mund për të arritur fitoren në Istog.  Me vetëm 14 vota më shumë Rugova mundi Gani Dreshajn e AAK-së për të marrë qeverisjen e Istogut edhe për katër vite. Midis shumë problemeve në ambient, infrastrukturë dhe shërbime publike, mandati i ri tregon se komuna është […]

Komuna ku LDK qeverisë tenderët punësimet dhe opozitën


[ad_1] Në zgjedhjet e fundit Haki Rugovës iu dasht shum mund për të arritur fitoren në Istog.  Me vetëm 14 vota më shumë Rugova mundi Gani Dreshajn e AAK-së për të marrë qeverisjen e Istogut edhe për katër vite. Midis shumë problemeve në ambient infrastrukturë dhe shërbime publike mandati i ri tregon se komuna është […]

Deçani i AAK-së


[ad_1] E qeverisur për një kohë të gjatë nga partia e Ramush Haradinajt komuna e Deçanit është njëra nga komunat me më së paku probleme në infrastrukturën rrugore. Nga rrugëtimi në komunë e kupton se udhët dhe rrugicat e fshatrave janë të asfaltuara ndërsa problemin kryesor komuna vazhdon ta ketë në qendrën e ngushtë të […]

Rreth 5% rritja ekonomike në 2019-ën, e qytetarët u pasuruan për 65 cent më tepër në ditë


[ad_1] Agjencia e Statistikave të Kosovës bën të ditur se Bruto Produkti Vendor (BPV) me çmime aktuale në vitin  2019 ishte 7 miliardë e 103.8 milionë euro. ndërsa, rritja reale në vitin 2019 në krahasim me vitin 2018 ishte 4.94% që paraqet ngritjen më të lartë në raport me vitet e mëparshme. ndërsa, BPV-ja për […]

Skenderaj, komuna ku dënohesh Po qe se hedh bërllok


[ad_1] Dikur ndër komunat më të varfra të vendit, Skenderaj ka nisur rrugëtimin për t’u shndërruar një qytet ku jeta e njerëzve lehtësohet nga qeverisja dhe investimet komunale. Komuna e Skenderajt është e para që i ka bërë gati dokumentet për planifikim hapësinor (siç është plani zhvillimor komunal dhe harta zonale) dhe komuna e vetme […]

Shkëlqimi i qytetit afër Prishtinës


[ad_1] 17 kilometra afër Prishtinës skaj rrugës magjistrale Prishtinë – Shkup, Lipjani ka arritur të shndërrohet në një zonë atraktive ekonomike, duke i sfiduar me mundësi bizneset dhe zhvillimin e kryeqytetit. Një zonë e madhe ekonomike dhe mundësitë e zhvillimit rreth autostradës në 20 vitet e pasluftës, pothuajse e dyfishuan komunën e cila dikur ishte […]

‘Shka boni’ Ardiani për Gjakovën?


[ad_1] “Do t`i kthejmë investimet komunale në zhvillim për komunën”, ky ishte koncepti mbi të cilin Ardian Gjini kishte bazuar fushatën e tij zgjedhore me të cilën arriti ta mundte Mimoza Kusari- Lilën në balotazhin për Gjakovën. Koncepti i promovuar i Gjinit premtonte se “Buxheti do të investohet s’ do të shpenzohet. Çdo projekt do […]

Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 


[ad_1] Ambientalistët nga e mbarë bota do ta kishin lakmi zhvillimin interesant në komunën e Klinës. Në asfaltin e shtruar në këtë komunë mund të rriten edhe barishtet e asfalti të duket i gjelbër. Përbërja kimike i pamundëson çdo bime të rritet në asfalt por kur ai është i cilësisë jo të mirë si në […]

Komuna me kinema 3D ku banorët e kanë luks ujin e pijshëm


[ad_1] Me një qasje të mirë Vitia ka arritur të shndërrohet në njërën nga komunat që merr projekte të shumta nga donatorët ndërkombëtarë. Nga projekte të tilla komuna ka financuar edhe kinema 3D ndërsa qytetarët e disa prej fshatrave vazhdojnë të vuajnë mungesën e elementit kryesorë të jetës ‘Ujit”. Jeta në qytetin e vogël të […]

IN MEMORIAM – FIGURA TË NDRITURA TË MJEKËSISË SHQIPTARE


[ad_1] Shkruan: Isuf Dedushaj Sot, Universiteti i Prishtinës, Fakulteti i Mjekësisë, Shëndetësia e populli i Kosovës, Familja, farefisi, miqtë dhe kolegët humbën pedagogun, mjekun humanist, specialistin e pashoq dhe një personalitet me virtyte të larta profesionale dhe njerëzore. Prof. dr. SYLEJMAN REXHEPI, MD.PhD. (1953- 2020) Mjek, internist, reumatolog, doktor i shkencave dhe profesor universitar. Lindi […]

Ganimete Musliu polemizon me Eman Rrahmanin për sigurimin e maskave


[ad_1] Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu dhe deputeti i LVV-së Eman Rrahmani kanë polemizuar sot në Kuvend se cila parti ka udhëhequr më mirë me Ministrinë e Shëndetësisë. Kuvendi sot ka në rend të ditës raportimin e kryeministrit Avdullah Hoti dhe debat parlamentar lidhur me menaxhimin e pandemisë COVID-19. Deputeti Rrahmani ka thënë se ish-Ministri […]

Kadri Veseli: Nderim për jetën dhe veprën e Prof. Dr. Safet Beqirit!


Shëndetësia e vendit tonë, nga sot, është më e varfër për një kuadër të dëshmuar, një nga profesionistët e shquar të shëndetësisë tonë. Sot u nda nga ne, Prof. Dr. Safet Beqiri. Ai do të mbetet gjithmonë në mendjen tonë si humanist, ekspert e atdhetar me kontribut të shquar në shëndetësinë tonë dhe atë të […]

Oda e Mjekëve e heton Basri Sejdiun për përdorim të vulave jovalide


Burimi: Koha Ditore Drejtori i SHSKUK-së, Basri Sejdiu, mund të ketë probleme me ligjin pas zbulimit që KTV-ja bëri dy javë më parë rreth vulës së tij. Në fund të muajit dhjetor, KTV-ja raportoi mbi dyshimet se Sejdiu po përdorte vulën, e cila ishte nuk është e lejuar me ligj. Dyshime të ngjashme u ngritën […]

Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik


Pesë ditë pas hyrjes në fuqi të Ligjit për paga për sektorin publik, institucioni i Avokatit të Popullit, e ka dërguar atë në Gjykatën Kushtetuese për siç thuhet, vlerësimin e përputhshmërisë së këtij Ligji me Kushtetutën. Avokati i Popullit ka kërkuar vendosjen e masës së përkohshme ndaj zbatimit të Ligjit për paga në sektorin publik […]

Pa shërbime emergjente shëndetësia Kosovare do të kolapsojë për 2 orë.


Burimi: Profili në FB i Dr.Avdi Tahiri Spitali i përgjithshëm Ferizaj                                                                                         […]

Kush do të pësojë nga Ligji për pagat


Rreth 23 mijë shërbyes civilë në administratën lokale dhe qendrore të Kosovës, po shprehin pakënaqësitë e tyre lidhur më Ligjin e ri për paga, i cili është miratuar në shkurt të këtij viti, kurse ka hyrë në fuqi më 2 nëntor të këtij viti. Sipas këtij ligji, rreth 70 për qind e punëtorëve në sektorin […]

Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj


“Ne në Izrael i marrim prokurorët, gjykatësit dhe gazetarët dhe i çojmë në spitale për të kujdestaruar me Mjekët, në mënyrë që ata të njihen punën dhe sfidat e mjekëve – përndryshe nuk ka as edhe një mundësi të kuptohet drejtë natyra e punës së tyre”, thotë kështu Prof. Amnon Carmi, udhëheqës i UNESCO në […]