Tag: sheqeri

Çka është Riboza ?

Çka është Riboza ? Riboza është një lloj sheqeri që prodhohet nga trupi. Përdoret si ilaç. Riboza përdoret për sëmundjet e zemrës, funksionin mendor, performancën atletike, sindromën e lodhjes kronike…

Si ta mbroni zemrën nga kolesteroli?

[ad_1] Kolesteroli i keq rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare ku përfshihen semundjet e zemrës dhe ataku në zemër. Kolesteroli ndahet në tre kategori: lipoproteinë e një dendësie të ulët, tepër të ulët dhe…

Më i dëmshëm sheqeri apo kripa

[ad_1] Konsumi i tepruar i sheqerit dhe i kripës shoqërohet me mjaft probleme shëndetësore. Gjithmonë na këshillohet  të kemi kujdes me sasinë e kripës, por shija e ëmbël e sheqerit…

A Shkakton Sheqeri Inflamacion? –

[ad_1] Para se të shqyrtojmë lidhjen midis inflamacionit dhe sheqerit, le të bëjmë një përmbledhje të shpejtë rreth inflamacionit. Në përgjithësi, inflamacioni është përgjigjja e sistemit tuaj imunitar ndaj një…

Nga kafeina rritet sheqeri

[ad_1] Konsumimi i përditshëm i kafeinës në kafe, çaj apo pije joalkoolike tek disa persona që vuajnë nga diabeti (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) i tipit 2, mund të…

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.