Si funksionon joga e syve dhe sa e rëndësishme është?


[ad_1] Këngëtari Paul McCartney është 78 vjeç, por këngëtari duket dhe ndihet shumë më i ri. Ai ka ndarë një këshillë unike shëndetësore që rrallë është dëgjuar më parë. Ish-këngëtari i Beatles zbuloi se shikimi i tij i mprehtë dhe tha se ai praktikon rregullisht joga për të mbajtur pasur një shikim të qartë. ndërsa […]

Hapja e gojës ngjitëse edhe për fëmijët e vegjël, ja në ç’moshë fillon


[ad_1] Të gjithëve na ndodh që të na hapet goja Po qe se shohim një person që e bën këtë veprim. Dhe ky refleks s’ u ndodh vetëm të rriturve. Edhe në mesin e fëmijëve, hapja e gojës është ngjitëse, që në vitet e para të jetës. Kjo u zbulua nga një studim i botuar […]

Tumori në tru: Shtatë simptoma që duhet të njihen


[ad_1] Tumoret e trurit vijnë në forma dhe madhësi të ndryshme, kështu që simptomat e tyre gjithashtu ndryshojnë. Kur bëhet fjalë për simptomat, një faktor kryesor është vendndodhja në tru ku ndodhet tumori. Për shembull, Po qe se tumori është i vendosur pranë qendrës së shikimit, ka të ngjarë që personi të ketë probleme me […]

Ndryshimet në sy mund të tregojnë dy sëmundje të rrezikshme


[ad_1] Sytë s’ janë vetëm një pasqyrë e shpirtit, por edhe e shëndetit! Ekzaminimi i oftamologut duhet të bëhet së paku një herë në dy vjet. Ju s’ duhet të bëni një ekzaminim të syve vetëm Nëse keni një problem të shikimit, këto janë simptomat në sy që tregojnë një sëmundje të rrezikshme. Sytë s’ […]

Përse s’ duhet T’i Pastroni Syzet Me Bluzë – Faktet Që Lidhen me Higjienën


[ad_1] Shumë prej jush mund të përdorin syze, qoftë për të parë pranë apo larg. Shpesh herë, ju mund të jeni duke përdorur mjete të papërshtatshme gjatë pastrimit të tyre. Në këtë artikull AgroWeb.org do t’ju njohë me disa hapa shumë të thjeshta, që duhet të ndiqni për t’i pastruar syzet në mënyrën e duhur. […]

Ndotja e ajrit shkakton edhe verbërinë


[ad_1] Ndotja e ajrit, mund të turbullojë shikimin tuaj në jetën e mëvonshme. Kjo sipas një studimi të gjerë, që gjeti një lidhje midis ndotjes së ajrit me grimca të imëta dhe degjenerimit makular, një sëmundje e syve e lidhur me moshën, e cila mund të çojë në një verbëri të pakthyeshme. Këto gjetje, japin […]

Mungesa e vitaminës D: Pesë simptoma në sy që paralajmërojnë mungesën


[ad_1] Nëse jeni një person që tentoni të shmangni diellin, vuani nga alergjitë në qumësht ose i përmbaheni një diete të rreptë vegane, mund të jeni në rrezik për mungesë të vitaminës D. E njohur si vitamina e diellit, ajo prodhohet nga trupi në përgjigje të lëkurës që ekspozohet ndaj rrezeve të diellit. Padyshim që […]

Një Vezë Për Mëngjes Kundër Ishemisë – Vlerat Për Organizmin


[ad_1] Ngrënia e një veze në ditë mundet t’ju vijë në ndihmë kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Sipas një studimi të publikuar në revistën Heart, të cilit i referohet AgroWeb.org, njerëzit që hanë një vezë në ditë janë 18 përqind më pak të rezikuar nga vdekja e parakohshme për shkak të sëmundjeve kardiovaskulare. I njëjti studim thotë […]

Efektet e diabetit (sëmundja e sheqerit) në Trup Përgjatë Viteve – Këshillat Që ju Duhen


[ad_1] Konsideruar si një nga sëmundjet më të përhapura në botë dhe si një nga shkqet kryesorë të vdekjeve të parakohshme disa vite më parë. Po flasim për diabetin (sëmundjen e sheqerit) e sidomos atë të Tipit 2 që është përhapur me shpejtësi te një numër i madh personash. Vetëm po të vuani nga ky […]

Mënyrat Më Të Mira Që Ju Pengojnë Të Hani Më Shumë Se duhet


[ad_1] Shumë persona hanë më shumë nga sa iu kërkon trupi i tyre, ndërsa të tjerë s’ ia dalin dot të kontrollojnë nepsin e tyre. Arsyet janë të shumta. Disa hanë shumë posaqë ndihen në stres, ndërsa disa të tjerë vetëm posaqë s’ e kishin planifikuar vaktin e tyre të radhës. s’ ka nevojë për […]

Mjekët apel prindërve “Mbajini fëmijët larg telefonit, ka shtim të rasteve me këto dy sëmundje të syrit”


[ad_1] s’ është një mit i rremë dhe as një frazë e përsëritur nga prindërit për të frikësuar fëmijët. Kontakti për një kohë shumë të gjatë me smartfonin dhe ekranin e tabletëve është vërtet i dëmshëm për sytë e fëmijëve. Në fakt, mund të rrisë rrezikun e shfaqjes së problemeve të tilla si miopia dhe astenopia. […]

Si ta bëni shtëpinë të duket më e madhe


[ad_1] Të pasurit një shtëpi të madhe me hapësirën e duhur për të gjithë anëtarët e familjes është ëndërr e secilit prej nesh. Por mes ëndrrës dhe realitetit, njeriu mjaftohet me atë shtëpi që mund të përballojë financiarisht. Edhe Po qe se shtëpia që keni zgjedhur mund të jetë e vogël, me truket e duhura […]

Gjashtë ushqimet që përmirësojnë shikimin


[ad_1] Shikimi është problemi me të cilin po përballen shumë njerëz në mbarë botën. Kontakti i vazhdueshëm me teknologjinë është ndër shkaqet kryesore për shikim të dobësuar, shkruan Ekonomia Online. Por për përmirësimin e tij duhet që edhe ushqimi të jetë i shëndetshëm. Këto gjashtë ushqime më poshtë do t’iu ndihmojnë të i mbani sytë […]

Doktorët: Vëzhgimi i gjokseve për 10 minuta në ditë, më i mirë për shëndetin sesa palestra


[ad_1] Sipas shkencëtarëve, t’ia shikoni një gruaje gjokset për 10 minuta në ditë do t’ua zgjatë jetën. Studimi gjerman, i publikuar në New England Journal of Medicine, konkludon se shikimi i gjokseve është më e mirë për shëndetin sesa shkuarja në palestër, transmeton Telegrafi. “Shikimi i gjokseve të mëdha të një gruaje për vetëm 10 […]

Okulistja: Gjatë Pandemisë Vizitat E Fëmijëve Për Shikimin Janë Dyfishuar


[ad_1] Zhvillimi i mësimit online për shkak të pandemisë e ka shtuar kohën e qëndrimit të fëmijëve para ekranit të një telefoni apo kompjuteri. “Është shumë alarmante, fëmijët janë bërë të varur”, u shpreh një prind. Qëndrimi me orë të zgjatura para ekraneve teknologjike po ndikon drejtpërdrejtë tek shikimi i fëmijëve. Gjatë pandemisë vizitat tek […]

Si Ndikon Pagjumësia te Shëndeti i Trurit dhe Shtimi në Peshë – Çfarë duhet të Bëni


[ad_1] Studime shkencore, të cilave u referohet AgroWeb.org kanë konfirmuar lidhjen e fortë mes pagjumësisë dhe shtimit në peshë. Studimet thonë se njerëzit që flenë më pak peshojnë më shumë se njerëzit që flenë mjaftueshëm. Sipas tyre, gjumi i pakët rrit shanset e mbipeshës me 55%. Pagjumësia shkakton probleme të tjera që prekin trurin. Ata […]

Kërkimet e reja identifikojnë tre nëntipe të ndryshme te Alzhemierit


[ad_1] Derisa disa ilaçe tregojnë shenja pozitive për ngadalësimin e përparimit të Alzheimerit, aktualisht s’ ka shërim për sëmundjen. Një studim i ri i botuar në Science Advances sugjeron që kjo mund të jetë prejse trajtimet duhet të shkojnë përtej asaj që kanë studiuar deri më tani. Alzheimeri s’ është një sëmundje e vetme. PërderisaAlzheimeri […]

Ju lodhen sytë? Ja ç’ duhet të bëni patjetër për shëndetin e tyre


[ad_1] Shikimi është një proces shumë i rëndësishëm që kërkon të paktën 50% të funksioneve të trurit. Shikimi vështirësohet dhe dobësohet me kalimin e viteve por, edhe qëndrimit me orë të tëra përpara kompjuterit ose televizorit. Megjithatë, ai mund të forcohet me anë të disa ushtrimeve të thjeshta të cilat duhen bërë patjetër Në qoftë […]

Shpjegimet Shkencore Për 11 Reagime Të Çuditshme Të Trupit


[ad_1] Trupi i njeriut është shumë misterioz, magjik por dhe i çuditshëm. Shumë prej proceseve të trupit shpesh s’ kanë kurrfarë kuptimi, por kjo s’ do të thotë se s’ janë të shpjegueshme shkencërisht. Lemza Pas Ngrënies Së Shpejtë Kur hani me shpejtësi, stomaku enjtet dhe shkakton kontraktime të diafragmës. Një irritim i tillë shkakton […]

Pse Ndodh Turbullimi i Shikimit – Arsyet Shëndetësore


A ju ka ndodhur ndonjëherë që të kapsisni, picëroni apo të fërkoni sytë nga ndjesia se s’ jeni duke parë mirë? Me kusht që jeni prekur nga turbullimi i syve, ndodh që mund t’ia vini fajin moshës ose të pranoni me pahir se keni nevojë për syze. Megjithatë, turbullimi i syve është tregues i disa […]

Aftësi të kufizuara kam unë, ke ti dhe secili


[ad_1] Shkruan: Altina Marmullaku “Hap sytë, shoh vetëm bardh. Prit, ndoshta ka përfunduar. Ndoshta në të vërtet kam ikur. Kthej kokën. Jam e rrethuar nga orenditë e dhomës. Më ikën buzëqeshja. Rri këtu, e shtrirë, duke pritur dikë që të vijë e të më bartë nga shtrati”. Kështu i fillojnë ditët e tyre, me shpresën […]

Pse 50-vjeçarët janë në moshën më ‘të dhimbshme’?


[ad_1] Po qe se vjen fjala tek problemet shëndetësore, mosha 50-vjeç mund të jetë fillimi i tyre. Shpesh dëgjoni prindërit apo të afërmit 50-vjeçarë e sipër, që ankohen për dhimbje kockash, muskujsh, si dhe mund t’i shihni më nervozë se zakonisht Po qe se po i afroheni 50-ave këtu gjeni disa nga problemet që mund […]

Shenjat e zakonshme që tregojnë se keni nevojë për syze optike


[ad_1] Syzet mund t’i ndihmojnë njerëzit të shohin më mirë, por mund të mos e kuptoni që keni nevojë për to. Sytë ndodh që ndryshojnë me kalimin e kohës. Cilat simptoma mund të shfaqen kur keni nevojë për syze? Shikimi juaj ndryshon me kalimin e kohës dhe rritjen në moshë. Jo çdo ndryshim në shikim […]

Panorama më e bukur në Gjermani e cila shihet nga kjo urë… |Revista Monitor


[ad_1] Në Gjermani ndodhet një vend me të vërtetë fantastik, ku natyra dhe vepra e njeriut ndërthuren duke krijuar një kryevepër, e cila do t’ju dhurojë emocione të forta. Po flasim për Urën Bastei, një strukturë përrallore që qëndron pezull mes shkëmbinjve, prej së cilës mund të shikoni një panoramë të pabesueshme. Ndodhemi në Zvicrën […]

Kontrolloni se çfarë nënkuptojnë rrudhat në fytyrën tuaj për shëndetin tuaj – zbuloni me kohë gjendjet e rrezikshme


[ad_1] Problemet me shtypjen e gjakut, zemrën apo eshtrat mund të vizatohen në fytyrën tuaj me anë të rrudhave specifike, në bazë të të cilave mundeni me kohë të kërkoni ndihmën e mjekut për ndihmën për problemet tuaja Shikimi në pasqyrë mund të zbulojë shumë për gjendjen e trupit, dhe rrudhat që kemi grumbulluar në […]

Si Ndikon Stresi i Vazhdueshëm në Shëndetin e Syve


[ad_1] Studimet shkencore, të cilave u referohet AgroWeb.org mbi ndikimin e stresit në organizëm, sugjerojnë se stresi është shkak por edhe pasojë e humbjes së shikimit. Kur njeriu humbet shikimin, ai përjeton një nivel të jashtëzakonshëm të stresit mendor. Në disa raste, një problem i tillë shoqërohet edhe me depresion dhe izolim social. Natyrshëm, shkencëtarët […]

A munden sytë të tregojnë inteligjencën? – Gazeta Tribuna


[ad_1] Sytë janë cilësuar si pasqyra e shpirtit, të cilët mund të tregojnë shumë për gjendjen tuaj shpirtërore. Disa studime kanë treguar se shikimi i një personi në sy mund të krijojë ndjenja të thella të intimitetit, shkruan “TopChannel”. Por, përveç këtyre, tani duket se shikimi i syve të një personi mund të zbulojë edhe […]

A varet inteligjenca juaj nga madhësia e bebëzave?


[ad_1] Mund të mësoni shumë nga një person vetëm duke e shikuar drejt në sy. Në fakt, lojtarët e pokerit shpeshherë i mbulojnë sytë me syza dielli pasi që frikësohen se sytë do të tregojnë shumë për letrat e tyre, dhe disa studime kanë treguar se shikimi i një personi në sy mund të krijojë […]

Shenjat E Plakjes Që Nisin Më Herët Se Rrudhat – Si T’i Dalloni


[ad_1] Njeriu që kur lind përjeton një plakje të vazhdueshme. Përpara moshës 25 vjeçare, trupi mund të rimëkëmbet në disa nivele, ndërkohë që plakja e vërtetë nis në moshën 40 vjeçare. Plakja është një proces që gabimisht mendohet të nisë me shfaqjen e rrudhave dhe humbjen e elasticitetit të lëkurës. Megjithatë, trupi nis të lëshojë […]

Test / Ajo çfarë shihni së pari zbulon anën e fshehtë të karakterit tuaj


[ad_1] Një test i thjeshtë personaliteti që zbulon diçka më shumë për karakterin tuaj dhe mënyrën se si lidheni me të tjerët. Në këtë periudhë të vështirë që po përjetojmë, lejojini vetes një relaks të vogël. Siç themi gjithmonë, këto teste s’ kanë asnjë të vërtetë absolute, ato janë lojëra të thjeshta. Për t’u shkëputur […]

Kur duhet dhe kur s’ duhet të shqetësoheni për miqtë imagjinarë te fëmijët?


[ad_1] Të paturit një shok imagjinar konsiderohet si një pjesë normale dhe madje e shëndetshme e zhvillimit të fëmijës. Kërkimet mbi miqtë imagjinarë kanë vazhduar për dekada, me mjekë dhe prindër që pyesin Po qe se është dukuri e shëndetshme apo “normale”. Shumica e hulumtimeve kanë treguar se zakonisht është pjesë e natyrshme e fëmijërisë. […]

Ka ngufatur dy pacientë, 10 vjet dëbim për kosovaren e sëmurë psikikisht


[ad_1] E akuzuara do të qëndrojë në një klinikë psikiatrike. Ajo pastaj duhet të largohet nga Zvicra për dhjetë vjet E Premte, 16 Tetor 2020 – 14:26 albinfo.ch Keystone Një kosovare, sot 21 vjeçe ka ngufatur në dy raste pacientët e tjerë në dy klinika psikiatrike. Këtë e ka bërë në mënyrë që t’i mundësohet […]

Terapia me anë të ngjyrave – Si ndihmon në trajtimin e shëndetit fizik dhe mendor?!


[ad_1] Terapia me ngjyra është një formë e terapisë së shërimit dhe përdorimet e saj për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të jetesës janë të njohura në shumë pjesë të botës. E njohur gjithashtu si kromoterapi, terapia me anë të ngjyrave klasifikohet si terapi alternative plotësuese. Kryesisht, bazohet në perceptimin se secila prej ngjyrave të […]

Sëmundja që Dëmton Rëndë Shikimin – Si të Dalloni Simptomat


[ad_1] Mund të themi me plot gojën që s’ ka më të rëndësishme se drita e syve. E megjithatë kujdesi për sytë shpesh lihet në plan të dytë, duke shpresuar se asnjë sëmundje s’ do t’i prekë apo dëmtojë ata. Për këtë mjekët këshillojnë që të bëni vizita periodike pas moshës 40 vjeçare, ku rreziku […]

Supervlerat e Dy Vezëve në Ditë – Çfarë i Ndodh Organizmit


[ad_1] Veza është një ndër produktet që mbart vlera të jashtëzakonshme ushqyese renditur në listën e 10 super-ushqimeve dhe s’ ka mëngjes më të këndshëm se vezët, sido të jenë të gatuara. A e keni pyetur veten se cila vezë është më e vyera dhe sa vezë është mirë të konsumoni në ditë? AgroWeb.org ka […]

Metoda 20-20-20 parandalon lodhjen e syve


[ad_1] Shikimi i pajisjeve dixhitale për shumë mund të çojë në lodhje të syve, që konsiderohet si një problem i madh këto ditë. Rregulli 20-20-20 mund të ndihmojë në çlodhjen e syve. Cila është metoda 20-20-20? Po qe se vështroni ekranet gjatë gjithë ditës, mjeku juaj i syve mund t’ju ketë përmendur këtë rregull. Çdo […]

Si e parandalon metoda 20-20-20 lodhjen e syve?


[ad_1] Koha e kaluar para ekranit është një problem i madh këto ditë. Ju ndoshta kaloni një numër të mirë orësh duke parë ekrane, si kompjuteri juaj në punë dhe në shtëpi, telefonat e mençur, televizioni ose pajisje të tjera digjitale. Shikimi i ekraneve për shumë mund të çojë në lodhje të syve. Por, rregulli […]

Si ndihmojnë ngjyrat në trajtimin e shëndetit fizik ose mendor?


[ad_1] Ngjyrat janë një formë e terapie për shërimin dhe përdorimet e saj për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të jetesës janë të njohura në shumë pjesë të botës. E njohur edhe si kromoterapi, terapia me anë të ngjyrave klasifikohet si terapi alternative plotësuese. Kryesisht, bazohet në perceptimin se secila prej ngjyrave të spektrit të […]

Detaje nga aktgjykimi i Gjykatës së Prizrenit ndaj Darko Tasiq, i cili u shpall fajtor për Krime Lufte në Krushë të Vogël


[ad_1]   Gjykata e Prizrenit më 22 qershor të këtij viti, e kishte gjetur fajtor të akuzuarin Darko Tasiq dhe i kishte shqiptuar 22 vite burgim. Darko Tasiq, i cili deri në vitin 1999 kishte jetuar në Krushë të Vogël bashkë me familjen e tij, u akuzua nga Prokuroria Speciale për vepra krime të luftës […]

Gjuha e Trupit – Sa e Rëndësishme Është dhe Si ta Kuptoni


[ad_1] Gjuha e trupit ofron shumë informacion, për atë që di të lexojë e të kuptojë. Sigurisht që s’ është e njëjta gjë me leximin e mendjes, por gjuha e trupit është shumë e qartë dhe e lexueshme. Sipas specialistëve, vetëm 7 përqind e komunikimit të njeriut bazohet tek fjala e thënë. 38 përqind e […]

Ushqimet Më të Mira Që Shmangin Enjtjen dhe Skuqjen e Syve


[ad_1] Me siguri herët kur keni ndjerë djegie të syve i mbani mend jo vetëm nga dhimbjes, por edhe nga skuqjes së tyre. Një ndër sëmundjet që shkakton inflamacion dhe sekrecione të syve është edhe sëmundja e konjuktivitit. Konjuktiviti prek të gjithë zonën e syve dhe qepallave dhe mund të vijë si pasojë e alergjive, […]

Mungesa e kësaj vitamine në trupin tuaj mund t’ju shkaktojë humbjen e shikimit


Vitamina A është mjaft e rëndësishme për shikimin tuaj dhe lëkurën. Kjo vitaminë është mjaft e domosdoshme, pasi nëse është në sasi të pakta në trupin tuaj mund edhe të humbni shikimin. Mënyra më e mirë për ta marrë vitaminën A është duke konsumuar sa më shumë fruta dhe perime. Kjo pasi konsumimi i një […]

error: Content is protected !!