Koha kur shkoni të flini zbulon shumë për personalitetin tuaj


[ad_1] Çfarë thotë koha kur shkoni të flini për personalitetin tuaj? A jeni rebel apo punëtor i palodhur? Shkenca ka treguar se njerëzit që ndjekin planet rutinë të gjumit gjatë natës janë ndër njerëzit më produktivë dhe më të suksesshëm. Ata zgjohen në të njëjtën kohë çdo ditë, hanë mëngjes, bëjnë detyrat e shtëpisë dhe […]

“Uji detoks”, përfitimet dhe mitet


[ad_1] Hidratimi është shumë i rëndësishëm për shëndetin, ndaj shpesh rekomandohet pirja e tetë gotave ujë në ditë. Shumë pretendojnë se shtimi i disa përbërësve në ujë rrit përfitimet shëndetësore. Rezultati, që quhet “ujë detoks” supozohet se ndihmon trupin të largojë toksinat, përmirëson nivelet e energjisë si dhe nxit rënien në peshë. Ja një vështrim […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


[ad_1] PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe […]

Të gjitha pasojat që sjell negativiteti në një ambient pune


[ad_1] Të kuptoni se cilët janë njerëzit negativë, është hapi i parë për të zgjidhur problemin. Asgjë s’ e ndikon më shumë moralin e punonjësve sesa negativiteti i vazhdueshëm në vendin e punës. Shteron energjinë e organizimit tuaj dhe heq vëmendjen për shkak të kritikave. Negativiteti shfaqet në sjellje, në këndvështrimin dhe në debatet e […]

Shkenca: Një orë vrap shton 7 orë jetë


[ad_1] Vrapimi është një mënyrë e thjeshtë dhe efikase për t’u stërvitur: gjithçka ju duhet janë vetëm një palë atlete të mira. Është treguar që vrapi mund të ulë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës dhe kacerit, duke mbajtur nën kontroll peshën dhe tensionin e gjakut. Një studim i fundit, i publikuar tek revista […]

Shkenca: Nëse keni shkrim të keq, atëherë ju jeni njeri i mirë


[ad_1] Keni kaligrafi të keqe? Do të thotë që ju jeni të veçantë! Një studim zbuloi një përfundim të papritur që menjëherë u bë viral në mediat sociale. Kush ka një kaligrafi të keqe është më i zgjuar. Nëse jeni në këtë kategori dhe ndiheni të pakëndshëm për shkrimin tuaj “të shëmtuar”, konsiderojeni veten me […]

Me kusht që grindeni vazhdimisht më partnerin, mësoni se çfarë tregon shkenca për këtë fakt


[ad_1] Sipas anketave të fundit, 44% e çifteve të martuara besojnë se; debatet më shumë se një herë në javë i ndihmojnë çiftet t’i mbajnë marrëdhëniet e shëndetshme për një kohë të gjatë. Në fakt, çiftet që grinden shpesh, por gjithnjë në mënyrë paqësore, kanë më shumë të ngjarë të qëndrojnë së bashku, përderisa për […]

Këto tipare fëmijët i trashëgojnë nga babai


[ad_1] Pyesni veten se çfarë karakteristikash trashëgojnë fëmijët nga baballarët e tyre? Mos u shqetëso, përse shkenca ka përgjigjen për këtë pyetje. Pamja e jashtme Fëmija trashëgon 60 për qind të gjeneve të babait, dhe 40 për qind të nënës, kur bëhet fjalë për pamjen e jashtme. Kështu, një fëmijë mund të trashëgojë disa karakteristika […]

Mësimet Nga Një Vit Pandemi: Si Ndryshoi Përditshmëria Nga Covid-19?


[ad_1] Mësimet si mund ta përmbledhim këtë vit me Covid nga një perspektivë e gjerë historike? Shumë njerëz besojnë se pandemia e koronavirusit demonstron pafuqinë e njerëzimit përballë fuqisë së natyrës. Në fakt, 2020 ka treguar se njerëzimi është larg nga të qënit i pafuqishëm. Epidemitë s’ janë më forca të pakontrollueshme të natyrës. Shkenca […]

Shkenca: Harresa është shenjë e inteligjencës së lartë


[ad_1] Të harruarit, shpeshherë, është lidhur me mungesë inteligjencën, sipas praktikës së përditshme. Megjithatë një studim i kryer nga Universiteti i Torontos pretendon të kundërtën. Sipas tyre, memoria e fortë është një aset i mbivlerësuar, derisa harresa mund të jetë një përfitim inteligjence, transmeton lajmi.net. “Është e rëndësishme për trurin që të harrojë informacione jo-relevante […]

Harmonia me natyrën një aleate për kapërcimin e stresit pandemik


[ad_1] Botëkuptimi në harmoni me natyrën shoqërohet me përmirësimin e shëndetit psikologjik duke ndihmuar në menaxhimin e situatave stresuese, veçanërisht gjatë pandemisë COVID-19. Ky është edhe një nga përfundimet kryesore të një studimi të ri, i botuar në revistën shkencore “Personality and Individual Differences” i një grup ekspertësh në psikologji, psikiatri dhe shkenca të edukimit. […]

Çka i ndodh trupit kur dikush na thyen zemrën?


[ad_1] Ndarjet e këqija zakonisht lënë plagë të thella emocionale të cilat janë të vështira për t’u shëruar, në këtë kohë shkencëtarët faktikisht pajtohen se koncepti i thyerjes së zemrës ekziston dhe ka efekte fizike në trup. specialistët shëndetësorë tregojnë se në sindromën e zemrës së thyer, një pjesë e zemrës përkohësisht zmadhohet dhe s’ […]

Çfarë është sindroma Hallopeau


[ad_1] Sindroma Hallopeau është një patologji shumë e rrallë dhe pse shumë ekspertë mendojnë se në të vërtetë ajo nëndiagnostikohet. Në çdo rast, rastet e njohura janë shumë pak dhe shumica kanë të bëjnë me gratë në moshën e mesme. Emri i kësaj patologjie vjen nga mjeku francez François Henri Hallopeaui cili ka dhënë një […]

Banjë e akullt apo dushi i ngrohtë-ftohtë: a ka dobi?


[ad_1] Me siguri tashmë shumë herë deri tani keni parë ndonjë sportist të suksesshëm, se si pas stërvitjes së mundimshme hidhet në banjë të akullt Mirëpo, gjykuar sipas hulumtimeve të fundit, mundimet tuaja disaminutëshe gjithsesi janë shpaguar… Përdorimi i banjave të akullit ka një traditë të gjatë. Hipokrati ishte adhuruesi i tyre, pastaj faraonët egjiptianë, […]

Ushqimet Që s’ duhet Të Hani Para Se Të Flini


[ad_1] Gjumi i natës konsiderohet si i “shenjtë” si nga shkenca dhe pa dyshim nga shumica e njerëzve. Nevoja fiziologjike për këtë proçes është ndër më të rëndësishmet që trupi kërkon. andaj një natë pa gjumë është një sforcim i vërtetë për të gjithë organizmin. Pagjumësia mund të shkaktohet nga një sërë arsyesh që mund […]

Kujdesi Organik për Lëkurën dhe Flokët – Çfarë Është dhe Përse duhet Përdorur


[ad_1] Diferenca mes një produkti që punon në favorin tuaj dhe të tjerëve të cilët mund t’ju ekspozojnë ndaj kimikateve të panjohura në jetën reale mund të jetë aspak e padukshme. Megjithatë sipas specialistëve për shëndetin tuaj kjo diferencë është vërtetë domethënëse. Jo pak herë mund të keni eksperimentuar me lloje të ndryshme trajtimesh dhe […]

Flokë dhe Lëkurë Plot Shëndet – Përse duhet të Zgjidhni Produktet Organike


[ad_1] Flokët thuhet se janë gjysma e bukurisë e ndërsa portreti një nga hartat e dukshme që koha lë tek njeriu. Të dyja shpesh janë edhe tregues të shëndetit të të gjithë organizmit, çdo gjë që ndikon organizmin brenda pa dyshim që lë gjurmët e saj dhe jashtë. Kështu prej shekujsh kujdesi estetik, por dhe […]

Deshifrimi i kodit të jetës a duhet të mbetet “punë e zotit”?


Nga Et’hem Ruka Trupi i njeriut përmban rreth 100 000 miliard qeliza, ku çdo qelizë përmban pasurinë tonë gjenetike të përbërë nga 23 çifte kromozomesh. Çdo kromozom përmban ADN, një molekulë fijëzore me gjatsi rreth 2m. Kjo lëndë magjike, përbën librin e jetës të shkruar me katër shkronjat e famshme (nukleotidet) ATGC. Deshifrimi i kodit […]

Gjërat që njerëzit e lumtur i kanë të përbashkëta


[ad_1] Çdo njeri dëshiron të jetë i lumtur, andaj edhe shkenca që merret me lumturinë ka fituar shumë vëmendje viteve të fundit. Hulumtuesit anë e mbanë globit kanë filluar të prodhojnë raporte mbi çështjen e lumturisë dhe psikologjinë pozitive, e cila fokusohet në atë çfarë i bën individët dhe komunitetet të jenë shumë të lumtur, […]

Shqipëria e refuzoi por shkenca vërteton se vaksina ruse është 92% efektive!


[ad_1] Vaksina ruse e Sputnik V ka një efikasitet prej 91.6% kundër COVID-19, sipas një studimi të botuar në revistën ndërkombëtare shkencore The Lancet. Më parë shkencëtarët kanë qenë kritikë ndaj shpejtësisë me të cilën është krijuar vaksina ruse, duke thënë se kjo ishte bërë me “nxitim të dukshëm dhe mungesë transparence”. “Por rezultati i […]

Omega 3, përfitimet e acideve yndyrore


[ad_1] Acidet Omega 3 janë në mënyrë të pabesueshme të rëndësishme. Acidet yndyrore ofrojnë shumë përfitime shëndetësore për trupin dhe trurin. Në fakt, pak dietologë kanë studiuar tërësisht acidet e ngopura omega 3. Këtu janë 17 përfitime shëndetësore të acideve të ngopura omega 3 të pranuara edhe nga shkenca. Acidet Omega 3 mund të luftojnë […]

INTERVISTA/ Një shqiptare mes 11 më të mirëve në fushën e Inteligjencës Artificiale. Njihni Sindi Shkodranin, vajzën nga Vlora, që është “truri” i një prej kompanive më të mëdha në Amsterdam


[ad_1] Entela Resuli Sindi Shkodrani është vajza shqiptare e cila është përzgjedhur mes 11 më të mirëve në fushën e inteligjencës artificiale që duhet ndjekur në vitin 2021. Sindi aktualisht është “truri” i zhvillimit të teknologjisë në kompaninë holandeze “TomTom” në Amsterdam si inxhiniere e mësimit të makinerisë/vizionit kompjuterik- Autonomus Driving R&D. Ajo ka përfunduar […]

Pirja e kafesë në këtë kohë të mëngjesit mund ta keqësojë sheqerin në gjak


[ad_1] A jeni një fans i zjarrtë i kafesë? Me kusht që po, mos u shqetëso. Ne s’ jemi këtu për t’ju thënë që të mos pini më pijen tuaj të preferuara. Sidoqoftë, ju mund të merrni gllënjka të kafeinë gjatë kohës së gabuar të ditës. Me kusht që pini kafe apo jo mund të […]

Pse shumë njerëz po konsumojnë kafe me limon? Ky është efekti i saj


[ad_1] Shumë njerëz s’ mund ta nisin ditën pa kafe. Ajo thuhet se rrit kreativitet dhe rrit përqendrimin. Limoni nga ana tjetër, është një agrum i pasur me vitaminë C dhe antioksidantë dhe kjo është arsyeja pse është përdorur gjerësisht prej shekujsh. Po sikur t’i bëjmë bashkë? Disa janë të mendimit se është një kombinim […]

Nga Siguria, Rezultatet Dhe Efektet Anësore – 8 Faktet Që duhet Të Dini Për Vaksinat


[ad_1] Si janë të përbëra vaksinat antiCovid? Ato kanë përbërje të ndryshme. Vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna janë vaksina me ARN mesazhere. AstraZeneca përdor metodën e vektorit viral. ARN mesazhere është një sekuencë bazash gjenetike të sintetizuara në laborator. Duke qenë një molekulë e paqëndrueshme, sekuenca e ARN kapsulohet në një nano-grimcë yndyre. duhet të ruhet […]

“Vigjilenca online”, një studim i ri tregon sa është i dëmshëm për trurin tuaj


[ad_1] Kur të zbuloni se çfarë i bën trurit tuaj të qenit vazhdimisht ‘online’, s’do qëndroni më aq gjatë! Jeni të prirur për të kontrolluar vazhdimisht telefonin apo për të ri-freskuar Instagram-in pa pushim? Zakonisht, kjo njihet si “vigjilencë online” dhe një studim i ri thotë se është i dëmshëm për trurin tuaj. Studimi, i […]

Më shumë se 60% e njerëzve e gjejnë çlirimin nga stresi i COVID në natyrë


[ad_1] Kërkimet e bëra nga Fondacioni i Shëndetit Mendor kanë zbuluar se 62% e të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar gjetën çlirim nga stresi i COVID-19 vetëm duke bërë një shëtitje. Pothuajse gjysma e të anketuarve menduan gjithashtu se kalimi i kohës në hapësira të gjelbra i ka ndihmuar ata të përballen me rritjen e […]

Kur do t’i kthehet botës normaliteti, parashikimi i 700 epidemiologëve për atë që e pret


[ad_1] Nga Margot Sanger-Katz, Claire Cain Miller and Quoctrung Bui, New York Times. Edhe me vaksinat kundër koronavirusit që janë pothuajse gati, shumë epidemiologë s’ presin që jeta e tyre të kthehet në normalitetin që ka qenë para-pandemisë derisa shumica e amerikanëve të vaksinohen. Pavarësisht se në shumë vende janë lehtësuar masat, përsëri njerëzit tregohen […]

Sipas studimeve, njerëzit që shajnë shumë, janë të sinqertë e miq më të mirë


[ad_1] Shkencëtarët e lidhin sharjen me njerëz të sinqertë, pasi ato përdoren për të shprehur sinqeritetin dhe ndjenjat e papërpunuara. Gjetja e një miku të vërtetë dhe besnik këto ditë duket të jetë mjaft sfiduese. Shumë njerëz janë bërë egoistë dhe të pandershëm, dhe madje edhe më shumë kanë humbur besimin në miqësi. Sidoqoftë, mos […]

6 Këshilla Praktike Nga Mjekët Kundër Mbipeshës dhe Obezitetit


[ad_1] Obezitet është një sëmundje kronike që ,mund të shkaktojë shumë dëme në organizëm. Organizata Botërore e Shëndetësisë e cilëson atë si një nga shkaqet kryesore të shfaqjes së shumë sëmundjeve vdekjeprurëse si: Sëmundjet kardiovaskulare Sëmundjet e kockave, artriti, osteoartriti presioni i lartë i gjakut diabeti (sëmundja e sheqerit) Kanceri Probleme frymëmarrjen Sipas mjekëve dhe […]

Po punohet për një spërkatës hunde që mund të parandalojë infektimin me COVID-19


[ad_1] Ka shumë shpresa për një kthim në një jetë gjysmë normale, pasi COVID-19 tani po rrotullohet rreth vaksinave, por ato injeksione kanë kufij – ato janë më të vështira për t’u vendosur në zona rurale me të ardhura të ulëta ku s’ ka asnjë garanci për shpërndarje të lehtë. Megjithatë, shkenca mund të ofrojë […]

Studim- Çka mund të vonojë pirja e alkoolit?


[ad_1] ndërsa plakemi, është e mençur t’i kushtojmë më shumë vëmendje shëndetit tonë të trurit Me kusht që duam të shmangim rënien njohëse dhe sëmundjen Alzheimerit. Hulumtimet kanë treguar se adoptimi i zakoneve të caktuara në dietën tonë dhe mënyrën e jetesës mund të rrisë – ose të ulë – në mënyrë dramatike shanset tona […]

Pirja e lehtë mund të vonojë plakjen e trurit, sugjeron studimi


[ad_1] ndërsa plakemi, është e mençur t’i kushtojmë më shumë vëmendje shëndetit tonë të trurit Po qe se duam të shmangim rënien njohëse dhe sëmundjen Alzheimerit. Hulumtimet kanë treguar se adoptimi i zakoneve të caktuara në dietën tonë dhe mënyrën e jetesës mund të rrisë – ose të ulë – në mënyrë dramatike shanset tona […]

Mbi një mijë të infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut të shtunën ka njoftuar për 18 persona të vdekur nga COVID-19, 1.168 të tjerë të infektuar dhe 692 të shëruar. Të dhënat i referohen 3.353 testeve të kryera në të gjithë laboratorët publik e privat, në 24 orët e fundit. Sipas raportit, numri më i madh i […]

Foto e rrallë: Shikoni si dukej Angela Merkel në kohën kur po shembej muri i Berlinit


[ad_1] Biografia politike e Angela Merkelit ka marrë formë edhe në Poloni gjatë udhëtimeve të saj private dhe profesionale. Miq dhe të njohur nga e kaluara kujtojnë. Është viti 1989. Në nëntor rrëzohet Muri i Berlinit. Angela Merkel është tridhjetë e pesë vjeçe, ka doktoruar në shkencat e natyrës. Ajo punon në Institutin Qendror të […]

Arsyet Përse Qumështi s’ duhet Kombinuar Me Fruta


[ad_1] Roli i qumështit në shëndetin e njeriut është shumë i rëndësishëm. Këtë e kemi mësuar që në fëmijëri dhe shkenca e ka provuar. Ai është plot vlerë për imunitetin dhe për të gjithë trupin nga koka tek këmbët. Pirja çdo ditë e qumështit ofron këto përfitime: Ndihmon për rënien nga pesha, Ofron shumë proteina […]

Dehidrimi mund të jetë shkaku i fshehur i lodhjes dhe dhembjes së muskujve


[ad_1] ndërsa plakemi, duket e zakonshme që duhet të merremi me probleme të tilla si lodhja ose muskujt e dobët, me dhimbje. Por siç rezulton, s’ është normale të ndiheni të lodhur kronikisht ose të keni dhimbje, dhe ekziston një fajtor që mund të qëndrojë pas këtij problemi për të rriturit – dehidrimi. Dehidrimi te […]

Arsyet Përse Po Qajmë Më Shumë – Faktet Interesante Që duhet T’i Lexoni


[ad_1] Në këto kohë tepër skalitëse, njerëzit vërejnë se qajnë më shpesh se çdo herë tjetër dhe kjo s’ ka arsye përse të reflektojë një ndryshim në personalitet. Stresi prej koronavirusit godet në mënyra të ndryshme: izolimi social, frika ndaj ekspozimit, humbja e një personi të dashur, shkollimi i fëmijëve online dhe mbi të gjitha […]

Blini me zbritje produktet për kujdes ndaj lëkurës në LIERAC KOSOVO


[ad_1] Gratë jo rrallëherë kanë problem në gjetjen e produkteve të duhura për tipin e lëkurës që kanë. Për këtë arsye është e rëndësishme që gjithmonë t’i besoni brendeve të mirënjohura ndërkombëtare. Laboratories LIERAC PARIS, është një prej tyre. Laboratories LIERAC Paris, është themeluar në vitin 1975 në Pariz. Bazuar në nevojat për zgjidhje të […]

Blini grim kualitativ me zbritje në LIERAC Kosovo


[ad_1] Gratë jo rrallëherë kanë problem në gjetjen e grimit të duhur për tipin e lëkurës që kanë. Për këtë arsye është e rëndësishme që gjithmonë t’i besoni brendeve të mirënjohura ndërkombëtare. Laboratories LIERAC PARIS, është një prej tyre. Laboratories LIERAC Paris, është themeluar në vitin 1975 në Pariz. Bazuar në nevojat për zgjidhje të […]

Biden apo Trump?! – Pozicionohet edhe Haxhi Avdyli


[ad_1] Me vetëm edhe herët a vonë deri në zgjedhje, dy kandidatët për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump dhe Joe Biden, po marrin përkrahje nga shumë qytetarë anekënd botës. Fushata zgjedhore e dy kandidatëve amerikanë s’ ka kaluar në heshtje as në Kosovë, shumë figura të njohura publike, përfshirë edhe politikanët […]

Rrugëtimi i mërgimtarit shqiptar nga Portogali, sot, një storie suksesi


[ad_1] Mërgimtari nga Lisbona rrëfen sfidat e jetesës dhe hapjen e një restoranti E Shtunë, 31 Tetor 2020 – 19:30 albinfo.ch Të shumtë janë mërgimtarët shqiptarë që kanë arritur suksese në fusha të ndryshme me bizneset e tyre. Një sipërmarrës shqiptar në Portugali, së fundi ka rrëfyer sfidat e jetesës në Lisbonë dhe hapjen e […]

Cilat janë përfitimet e vajit të peshkut?


[ad_1] Meqenëse coronavirusi ndikon në sistemin e frymëmarrjes, marrja e masave parandaluese për të mbrojtur mushkëritë tuaja është thelbësore. Hulumtimet sugjerojnë që marrja e vajit të peshkut për shëndetin e mushkërive jo vetëm që mund të largojë problemet e mushkërive, por gjithashtu të ngadalësojë plakjen e organit jetësor. Çfarë thotë shkenca- Vaj peshku për shëndetin […]

Trump e Biden, përplasen për COVID-19


[ad_1] Dy  kandidatët për Presidentë të SHBA-së, Donald Trump nga radhët e republikanëve dhe Joe Biden nga demokratët, janë përplasur sërish të mërkurën – dhe këtë herë ishte për shkak të pandemisë. Trump u ka kërkuar shteteve që të shmangin bllokimet dhe shtoi që planet e Biden për të menaxhuar pandeminë që do ta dërgonin […]

Ngrënia e thonjëve, ves i dëmshëm për shëndetin


[ad_1] Te disa njerëz, ngrënia e thonjëve është dukuri mjaft e shpeshtë. Ky veprim fillon të shndërrohet në ves dhe është vështirë i mënjanueshëm. Arsyjet de ngrëniës së thonjëve s’ janë të sigurta, mirëpo një shkaktar mund të jetë edhe faktori gjenetik. Ndonëse shkenca thotë se trashëgimia s’ luan rol në të ngrënit e thonjëve, […]

Jeni mizantropë apo filantropë? Një test interesant që zbulon më shumë për karakterin tuaj


[ad_1] 1- Në emisionin TV një program në lidhje me fëmijët afrikanë të uritur. Dhe në pjesën e poshtme të ekranit të TV, një linjë informacioni funksionon me numrin e llogarisë bankare në të cilën mund të transferoni para, ju: A) Kaloni në një kanal tjetër. B) Shkoni menjëherë në bankë për të bërë transferimin. […]

Pse duhet të pimë ujë ulur dhe jo në këmbë?!


[ad_1] Njerëzit me të drejtë do të pyesin se çfarë ndryshimi ka ta pish ujin në këmbë dhe ulur. -Pozicioni i stomakut tek njerëzit ndryshon kur jemi në këmbë, dhe kur jemi të ulur.  Pozicioni i stomakut  Po qe se uji pihet ulur, atëherë së pari ai grumbullohet në stomak, përzihet me acidin e stomakut […]

7 arsye pse duhet të bëni joga çdo mëngjes – Gazeta Tribuna


[ad_1] Ja pse duhet të filloni të bëni joga që prej sot. Kur kemi përgjegjësi dhe përkushtime të ndryshme, siç janë puna, shkolla, familja etj, është normale që të harrojmë diçka ose thjeshtë ta neglizhojmë. Për këtë arsye një numër i madh i personave e lënë pas dore kujdesin për veten siç janë ushtrimet dhe […]

Historia e vërtetë: Kush e zbuloi Amerikën?


[ad_1] Amerikanët e kanë ditë pushimi 12 tetorin për të festuar Ditën e Kolombit. Është një festë vjetore që përkujton 12 tetorin e vitit 1492, kur eksploruesi italian Kristofor Kolombi zyrtarisht shkeli në Amerikë dhe e shpalli atë tokë të Spanjës. E hëna e dytë e tetorit është festë kombëtare në nderim të Kolombit në […]

Problemet e Përditshme Që Dëmtojnë Trurin – Gabimet Që nevojitet Të Shmangni


[ad_1] Truri, shëndeti i tij dhe ushqyerja e tij shpesh s’ marrin vëmendjen e duhur. Njerëzit fokusohen më shumë tek trupi dhe harrojnë që mendja ka nevojë për përkujdesje. 5 Problemet Që Dëmtojnë Trurin Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për 5 problemet që dëmtojnë shëndetin e trurit. Kripa e Tepërt […]

Dekonspirohet konkursi për çmimet kombëtare për teatrin 


[ad_1] Drejtësia i ka pëlqyer si kur ishte e vogël. E kjo e ka bërë Sara Gashin që të vazhdojë ta ndjek ëndrrën e saj dhe të aplikojë që të bëhet studente e Fakultetit Juridik në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”. “Vetën time në të ardhmen e shoh si prokurore, duke i kontribuuar shtetit dhe […]

Ëndrra drejt realitetit, studentët aplikojnë në Universitet


[ad_1] Drejtësia i ka pëlqyer si kur ishte e vogël. E kjo e ka bërë Sara Gashin që të vazhdojë ta ndjek ëndrrën e saj dhe të aplikojë që të bëhet studente e Fakultetit Juridik në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”. “Vetën time në të ardhmen e shoh si prokurore, duke i kontribuuar shtetit dhe […]

Si ndihmojnë ngjyrat në trajtimin e shëndetit fizik ose mendor?


[ad_1] Ngjyrat janë një formë e terapie për shërimin dhe përdorimet e saj për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të jetesës janë të njohura në shumë pjesë të botës. E njohur edhe si kromoterapi, terapia me anë të ngjyrave klasifikohet si terapi alternative plotësuese. Kryesisht, bazohet në perceptimin se secila prej ngjyrave të spektrit të […]

Rakia Kundër Koronavirusit? Mësoni Çfarë Thonë specialistët


[ad_1] “I vetmi ilaç në të cilin besojnë shqiptarët, është rakia. Dhe qenka ilaç me të vërtetë,” kështu besohet të ketë shkruar Fan Noli në një letër dërguar Milto Gurrës në Janar të vitit 1919. Megjithatë, s’ është vetëm Noli. Shqiptarët zënë be e rrufe për vlerat fantastike të rakisë e cila në përmbajtjen e […]

Ibuprofeni Rrit Rrezikun e Problemeve të Zemrës dhe Trurit – Si Ta Zëvendësoni


[ad_1] Ibuprofeni, një ilaç që zakonisht përdoret për të trajtuar dhimbjen dhe inflamacionin – mund të rrisë rrezikun e një sulmi në zemër apo goditjeve në tru. AgroWeb.org ju tregon se është e rëndësishme të merrni vetëm dozën që ju duhet për kohën më të shkurtër të mundshme, për të kufizuar rrezikun e atakut në […]

Po përdorni banjë publike? Shkenca thotë se nevojitet të vendosni maskën tuaj edhe Po qe se jeni vetëm


[ad_1] Tani për tani, ne jemi duke bërë të pamundurën për të qëndruar të pastër dhe të sigurt mes pandemisë COVID-19. kurse rregullat e karantinës janë lehtësuar në shumë shtete, është një vend që shkencëtarët thonë se nevojitet të marrim masa paraprake. Po qe se jeni duke përdorur një banjë publike, COVID-19 mund të jetë […]

Përballja me koronavirusin, dimri mund të jetë i vështirë, por ekziston një shpjegim shkencor që jep edhe shpresë!


[ad_1] Dimri vjen shpejt dhe bashke mete eshte edhe koha e ftohjes dhe gripit. Kjo ka ngritur frikën se coronavirusi do të rritet kur stinët të ndryshojnë, ndoshta duke çuar në një valë të dytë të sëmundjes që është edhe më e madhe se e para. Sidoqoftë, parashikimi se si do të duket një dimër […]

Një vaksinë kundër COVID, përballë mëdyshjesh dhe rezistencës


[ad_1] Ekonomia s’ do të rikthehet në aktivitet të plotë deri kur të vihet në përdorim një vaksinë kundër COVID-19, thonë specialistët. Por kur të jetë e disponueshme vaksina, anketat tregojnë se 1/4 deri 1/3 e amerikanëve s’ do ta bëjnë vaksinën. Kjo nënkupton se fundi i pandemisë dhe kthimi i njerëzve në punë s’ realizohet thjesht me […]

Coronavirus: Bota po trajton simptomat, por jo shkaktarin e pandemisë


[ad_1] Gjatë periudhës së pandemisë, bota po trajton simptomat shëndetësore dhe pasojat ekonomike të coronavirusit, por askush s’ po flet për shkaqet mjedisore Si rezultat, një numër i konsiderueshëm sëmundjesh pritet të kalohen nga kafshët te njerëzit në vitet e ardhshme. Edhe përpara COVID-19, 2 milionë njerëz kanë vdekur nga sëmundjet zoonotike çdo vit, veçanërisht […]

Universiteti privat në Zvicër që do të operojë si biznes, një risi që po mirëpritet


[ad_1] Zvicra ka disa nga universitetet e renditura në botë, por ata ende përballen me kritika për dështimin në plotësimin e nevojave të industrisë. E Diel, 5 Korrik 2020 – 18:00 albinfo.ch (KEYSTONE/Gaetan Bally) Një sipërmarrës ka krijuar një universitet privat, i cili do të operojë si biznes për nevojat e biznesit. Serguei Beloussov thotë […]

Kur nevojitet ta vendosim maskën dhe kur mund ta shmangim atë? – Gazeta Tribuna


[ad_1] Shkenca ka shumë informacione për të ofruar në lidhje me efektivitetin e bartjes së maskës, për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, mirëpo mënyra e ofrimit të atyre informatave ka filluar të marrë një ngjyrim tjetër; si histori sensacioniste të medieve. Studimet mbi maskat ende s’ janë plotësisht përfundimtare, mirëpo luajnë rol kyç për të […]

Gjumi gjatë ditës mund të rrisë të mësuarit, kujtesën dhe vetëdijen – Gazeta Tribuna


[ad_1] Në disa vende, një sy gjumë pasdite është pjesë e kulturës, për të shpëtuar nga nxehtësia e pasdites, pushimi dhe ri-energjia. Shkenca ka zbuluar se një sy gjumë i shkurtër në mes të ditës jo vetëm që mund të sigurojë pushim, por të përmirësojë gjendjen shpirtërore, performancën fizike, kujtesën dhe aftësinë për të mësuar, […]

Kuptimi i fjalës Shqiptar ‹ FJALË


SHQIPTAR m. Banor vendës i Shqipërisë ose ai që e ka prejardhjen nga Shqipëria; pjesëtar i popullsisë shqiptare. Shqiptarët e mërguar. Besa (fjala) e shqiptarit. Nderi (karakteri) i shqiptarit. Trimëria (bujaria, mikpritja) e shqiptarëve. Malli i shqiptarit për mëmëdheun. SHQIPTAR mb. Që lidhet me Shqipërinë ose me shqiptarët, që është karakteristik për Shqipërinë ose për […]

5 mënyra natyrale për të rritur qarkullimin e gjakut në trup – Gazeta Tribuna


[ad_1] Është sasia e gjakut që pompohet nga zemra për të arritur në të tëra organet e trupit tuaj. Një sasi e mirë e qarkullimit është ajo që e mban një person të shëndetshëm dhe të aftë. Çështja është se a mund ta rrisni qarkullimin e gjakut në mënyrë natyrale? Shkenca që qëndron pas qarkullimit […]

100 këshilla nga mjekësia angleze


[ad_1] Ai i cili vendoset i pari në listë është gjithmonë shëndeti. Shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme, kërkojmë se pari të jemi të shëndetshëm. Se shëndeti fizik e mendor është ai që e bën të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. Sigurisht, sëmundjet mund të […]

“Covid, komplot botëror”/ Kjo është videoja e bujshme e biokimistes gjermane që është fshirë nga çdo platformë


[ad_1] Përgatituni që të shtoni një tjetër teori të re dhe të madhe të komploteve në listën e gjatë aktuale mbi koronavirusin. Keni dëgjuar ndonjëherë të flitet për Plandemic? Në një video të gjatë online te kthyer virale dhe në një libër të sapo publikuar dhe që është kthyer nga më të shiturit në Amazon, […]

A Ndihmon Uthulla e Mollës Të Humbisni Peshë?


[ad_1] Uthulla e mollës është një produkt i lakmuar e i reklamuar në të mirë të organizmit dhe higjenës shtëpiake. Vlerat e uthullës së mollës janë tashmë të provuara, por ajo s’ zgjidh çdo problem tuajin. Ka shumë studime që thonë se uthulla e mollës të ndihmon të humbasësh në peshë. Megjithatë, me gjasë ky […]

Mbrojtja e Shëndetit Mendor gjatë pandemisë së Koronavirusit


Nga MSc. Rikela Fusha, Specialiste e Shëndetit Publik Shpërthimi i sëmundjes së Koronavirusit 2019 (COVID-19) është padyshim një situatë stresuese për njerëzit. Frika dhe ankthi nga një sëmundje mund të jenë dërrmuese dhe të shkaktojnë emocione të forta tek të rriturit dhe fëmijët. Stresi gjatë një shpërthimi epidemik mund të përfshijë: Frikën dhe shqetësimini për […]

Pse shkelmojnë bebet në barkun e nënës?


Përse bebet shkelmojnë në barkun e nënës?  Kjo është një pyetje që çdo nënë e ka menduar të paktën njëherë dhe tani mbërrin një përgjigje nga shkenca. Fetusi nis të lëvizë në barkun e nënës atëherë kur fillon eksplorimin. Kjo gjë i shërben për të krijuar një hartë të trupit të vet dhe hapësirës që […]

error: Content is protected !!