Javën tjetër rihapen shkollat në Shqipëri


[ad_1] E para e këtij dikasteri qeveritar, Evis Kushi, ka njoftuar se mësimi do të nisë nga java që vjen derisa ka apeluar që respektimi i rregullave të vijojë. “Deri këtu ia kemi dalë me sukses vetëm falë bashkëpunimit, mirëkuptimit dhe solidaritetit që treguam për njëri-tjetrin. Duke njoftuar me kënaqësi hapjen e udhës për rikthimin […]

Dita e Tokës shënohet me një sërë aktivitetesh


[ad_1] 51 vite më parë, më 22 prill të vitit 1970, veprimtarë dhe shtete të ndryshme të Shteteve të Bashkuara, organizuan një mbrëmje vallëzimi për nder të planetit tonë dhe e quajtën ”Dita e Tokës”. Kështu, për të parën herë, ngrihej shqetësimi për problemet e mjedisit. Në Avenunë e Pestë të New Yorkut me këtë […]

Nxënësit iu rikthehen bankave, sërish kërkohet vaksinimi i mësimdhënësve


[ad_1] Nga sot nxënësit në të tërë vendin janë kthyer në bankat shkollore. Javën e kaluar arsimi i ulët fillor (I-V) ka vijuar mësimin në objektet shkollore, ndërsa pjesa tjetër pati vazhduar mësimin online sipas skenarit C. Ministria e Arsimit konfirmoi se mësimi ka nisur në të gjitha shkollat e vendit, përjashtim bëjnë vetëm shkolla […]

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme


Autoritetet izraelite kanë njoftuar se vendosja e maskës s’ do të jetë më e detyrueshme në ambiente të jashtme. Të gjitha shkollat janë hapur në këtë vend, në kuadër të masave për t’iu kthyer normalitetit, pas fushatës së gjerë të vaksinimit kundër coronavirusit. Me një popullsi prej 9.3 milionë banorësh, Izraeli ka vaksinuar 54 për […]

Halli i mjekëve


Halli i mjekëve Mjekët njëherë e një kohë, kur ishin më të rrallë në këto anët tona (edhe tjera kah sigurisht) çmoheshin sikur të ishin ndonjë perëndi antike dhe trajtoheshin me shumë adhurim e rrespekt. Ky fakt historik edhe sot e kësaj dite ndikon që shumë të rinjë t’ja mësyjnë zanatit fisnik por të rëndë […]

Nga e hëna mësimi do të zhvillohet në shkolla pa kufizime


[ad_1] Ministrja e Arsimit, Abrërie Nagavci, ka njoftuar se nga e hëna në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar mësimi do të vazhdojë pa kufizime për pjesëmarrje fizike të nxënësve në shkolla. Nagavci me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar se ky vendim është marrë në bashkëpunim me IKSHPK-në dhe Ministrinë e Shëndetësisë. […]

Arsyeja befasuese që disa njerëz gjithmonë ndjehen të uritur


[ad_1] Po mendoni pse jeni gjithmonë të uritur – edhe pasi të keni ngrënë ushqime të bollshme? s’ është gjithçka në kokën tuaj. Sipas një studimi të ri, kjo ka të bëjë me sheqerin tonë në gjak dhe sa ulët bie në orët pas ngrënies. Hulumtimi vjen nga ZOE, një kompani që përdor testimin në shtëpi […]

“Ngelëm jetimë për nënë e për baba…” – Histori Personale |


[ad_1] Ngelëm jetimë për nënë e për baba Mund t’ju them se familja ime ishte shumë e lumtur, ne jemi tre fëmijë që jetonim në harmoni dhe shumë të lumtur derisa na ra një hall shumë i madh në familje. Mamaja filloi të kishte shenjat e para të një tumori në gjoks. Ajo ishte vetëm […]

Rreziqet prej ndryshimeve klimatike nё ekosistemet natyrore dhe tek njerëzit


[ad_1] Prej rreth tre dekadash tashmё, shkencёtarёt i njohin dhe i pranojnё rreziqet prej ndryshimeve klimatike nё ekosistemet natyrore dhe shoqёritё njerёzore. Ndryshimet klimatike, qё kanё ngёrthyer planetin tonё, s’ njihen mjaftueshёm prej publikut vendas, qё ndonjёherё shfaqet mosbesues. Pёr rrjedhojё, publiku s’ i adreson si kёrcёnime pёr jetёn e tij, nё nivelet e larta […]

Gjykata Evropiane përkrah vaksinimin e detyrueshëm të fëmijëve


[ad_1] Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut ka përkrahur Republikën Çeke në kërkesën për vaksinim të detyrueshëm të fëmijëve të nivelit parashkollor. Ky rast është shqyrtuar pas kërkesës së familjeve, të cilat janë gjobitur, meqë fëmijët e tyre s’ janë pranuar nëpër shkolla që s’ kanë qenë të vaksinuar. Gjykata ka vendosur se ndonëse […]

Javën e ardhshme nxënësit nga klasa e parë deri në të pestën fizikisht në shkolla, të tjerët mësim online


[ad_1] Për të diskutuar gjendjen aktuale në arsim dhe hapat që do të ndërmerren është mbajtur sot një takim virtual, ku kanë marrë pjesë ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, zyrtarë të Ministrisë dhe drejtorët komunal të arsimit. Në njoftim thuhet se Nagavci i ka njoftuar drejtorët e arsimit për mbarëvajtjen e […]

Jasharaj kërkon nga Vitia që vaksinimi i mësimdhënësve të jetë prioritet


[ad_1] Kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj dhe koordinatori për organizim të brendshëm Ymer Ymeri, janë pritur sot në ambientet e Ministrisë së Shëndetësisë nga Ministri Arben Vitia. Përfaqësuesit e SBASHK-ut kanë përgëzuar Ministrin Vitia për detyrën ne emër të të gjithë të punësuarve në arsim dhe janë shprehur se do të respektojnë vendimet e institucioneve […]

Variantet e reja të COVID-19: Fëmijët luajnë rol të madh në transmetimin e tyre


[ad_1] “Ju lutem kuptojeni, varianti B.1.1.7 është i ri në këtë lojë”, tha epidemiologu Michael Osterholm. B.1.1.7 është varianti i identifikuar në Britani. Epidemiologu Michael Osterholm flet për sfidat e këtij mutacioni. “Infekton fëmijët shumë lehtësisht. Ndryshe nga mutacionet e kaluara të virusit, ku s’ patëm fëmijë poshtë klasës së 8 të infektoheshin, të sëmureshin […]

Dieta mesdhetare dhe parandalimi i diabetit (sëmundja e sheqerit) tip 2 te femrat


[ad_1] Dieta mesdhetare s’ është thjesht në modë, por është një mënyrë jetese. Regjimi ushqimor që përqendrohet tek frutat, perimet, drithërat dhe proteinat mund të ndikojë në reduktimin e rrezikut për disa sëmundje kronike. Indeksi i ulët glikemik, tek ushqimet me fibra të tretshme si frutat, perimet, arrat, farat dhe bishtajoret janë konsideruar prej kohësh […]

Shqipëri: Në ditën e shtatë të vaksinimit masiv nis imunizimi i policëve


[ad_1] Pas mantelbardhëv të bardha, të moshuarve, mësuesve, pedagogëve e gazetarëve, ditën e sotme do të imunizohen me vaksinën antiCOVID 600 efektivë nga forcat e policisë në Shqipëri.  Procesi nisi sot në orën 8:00 në stadiumin “Air Albania” më kryeqytet dhe në rrethe. Kryeministri Edi Rama, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe kreu i Policisë […]

“Takimi virtual me Shëndritin” vjen më ndryshe nga të premtet e kaluara


[ad_1] Të premten më fillim nga ora 20:00, në emisionin “Takim virtual me Shëndritin”, do të diskutohet për menaxhimin e sjelljeve nga personat me autizëm gjatë kohës së izolimit. Ndryshe nga herët e kaluara, këtë herë do të ketë më shumë të ftuar në diskutimin virtual. Takimi është në bashkëpunim me Organizatën Joqeveritare “Autizmi flet” […]

MASH me njoftim, java e ardhshme pushim për nxënësit


[ad_1] Java e ardhshme do të jetë pushim pranveror për nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme, ndërsa kjo periudhë do të shfrytëzohet për dezinfektimin e plotë të hapësirave shkollore. Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se ka nënshkruar vendimin që pushimi pranveror të realizohet nga 6-8 prill, ndërsa sipas kalendarit të […]

SBASHK: Java e ardhshme do të jetë pushim në shkolla


[ad_1] Në mbledhjen e mbajtur sot mes Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, përfaqësuesve të Kolegjiumit të DKA-ve, SBAShK-ut, Këshillit të Prindërve, IKShPK-së, drejtorëve të shkollave dhe mësimdhënësve është marrë vendim që java e ardhshme të jetë pushim për shkollat. Lajmin e ka bërë të ditur për Telegrafin, Ymer Ymeri nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, […]

CDC: Mësimi online dëmton shëndetin mendor të fëmijëve


[ad_1] Mësimi online paraqet më shumë rreziqe për shëndetin mendor dhe mirëqënien e fëmijëve dhe prindërve sesa të mësuarit normalisht, sipas një studimi të botuar nga Qendra Amerikane për Kontrollon dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). CDC thotë se prindërit, fëmijët e të cilëve ndoqën shkollën online, ose bënë një kombinim mes të mësuarit në shkolla […]

Studimi i ri: Shkolla virtuale mund të jetë e dëmshme për shëndetin mendor të fëmijëve


[ad_1] Shkollat virtuale mund të të shfaqin më shumë rreziqe për shëndetin mendor dhe mirëqenien e fëmijëve dhe prindërve sesa të mësuarit normalisht Sipas një studimi të botuar të enjten, 25 mars, nga CDC (Qendrat Amerikane për Kontrollon dhe Parandalimin e Sëmundjeve), mund të duhet më shumë mbështetje për t’u marrë me efektet e pandemisë, […]

specialistët: Mësimi online la pasoja në arsim, ndikimi më i madh te niveli fillor e procesi i vlerësimit


[ad_1] Mbyllja e shkollave për shkak të pandemisë shpërfaqi sfidat në organizimin e mësimit online. specialistët e arsimit po vlerësojnë se mësimi në distancë ka ndikuar në mësimnxënien te niveli fillor si dhe në procesin e vlerësimit, raporton Ekonomia Online. Drejtori Ekzekutiv i Qendrës për Arsim e Kosovës, Dukagjin Pupovci në një intervistë për Ekonomia […]

Këto janë masat e reja kundër COVID-19 në Gjermani


[ad_1] Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani ka publikuar masat e reja kundër Covid-19, shkruan Indeksonline. Masat e mëparshme kundër pandemisë COVID 19 në Gjermani do të shtyhen deri më 18 prill. Gjatë Pashkëve duhet të ketë një zvogëlim shumë të gjerë në të gjitha kontaktet për disa ditë. Arsyeja për këtë është rritja […]

Këshilli i Prindërve kundërshton pushimin një javor për nxënësit: E dëmshme


[ad_1] Kryetar i Këshillit të Prindërve, Ymret Reshiti, ka thënë se kanë shprehur kundërshtitë e tyre për një pushim të parakohshëm në shkolla, por se u anashkaluan nga Ministria e Arsimit. Ai tha se propozimi i fundit i Ministrisë së Arsimit që të gjitha institucionet arsimore anembanë vendit të shkojnë një javë në pushim për […]

Gjermani, vala e radhës e COVID-19 mund të jetë më e keqe se kulmi i fundit


[ad_1] Gjermania do të përballet me një valë të re të COVID-19 në javët e ardhshme, që mund të jetë më e keqe se kulmi i fundit i infektimeve që dëshmoi vendi në dhjetor, sipas Institutit “Robert Koch” (RKI) për Kontrollin e Sëmundjes. “Trendi aktual tregon se numri i rasteve ka të ngjarë të jetë […]

Në prill mbahet testi pilot për PISA, njohësit e arsimit s’ presin rezultate të mira


[ad_1] Dy mijë e 240 nxënës nga 40 shkolla në nivel vendi janë përzgjedhur për të marrë pjesë në testin pilot për PISA 2022, i cili testim pilot do të organizohet nga 20 prilli i këtij viti. Ndonëse testi final do të mbahet një vit më vonë, njohës të arsimit thonë se s’ presin rezultate […]

Fitoi 7 milionë dollarë me vetëm një intervistë. Cili është sekreti i Oprah Winfrey?


[ad_1] Intervista e Dukës dhe Dukeshës së Sussex, Harry dhe Meghan, me yllin e televizionit në Amerikë Oprah Winfrey, mesa duket do të komentohet edhe për shumë vite të tjera. akoma s’ është e qartë se kush do të preket nga rezultati i intervistës, por një gjë është e sigurt; fituese është Oprah! Sipas raporteve […]

Nxënësit dhe mësimdhënësit infektohen me Covid-19, shkolla “Meto Bajraktari” kalon në mësim online


[ad_1] Në shkollën fillore “Meto Bajraktari”, në bazë të dhënave që ka publikuar Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, 4 mësimdhënës, 8 nxënës dhe 2 punëtorë teknik janë konfirmuar me Covid-19. “Ju njoftojmë që në shkollën tonë, ”Meto Bajraktari” janë konfirmuar nga IKSHPK-ja raste pozitive me COVID-19. Janë 4 mësimdhënës të shkollës, si dhe 8 nxënës […]

SHBA, studentët dhe shkollat akoma përballen me pasojat e COVID-it


[ad_1] ndërsa komunitetet në mbarë Shtetet e Bashkuara përballeshin me shifrat drithëruese të infektimeve nga koronavirusi marsin e kaluar, qindra universitete dhe kolegje mbyllën kampuset, duke sjellë çrregullime në jetën e profesorëve dhe studentëve. “Mendoja gjithë kohës se s’ dija se ku do të shkoja. Ishte vërtet stresuese”, thotë Tae Ayodeji, studente nga Nigeria. Studentët […]

Parandalimi I diabetit (sëmundja e sheqerit) Të Tipit 2 Tek Gratë me anë të Regjimit Mesdhetar


[ad_1] Dieta mesdhetare s’ është thjesht në modë, por është një mënyrë jetese. Regjimi ushqimor që përqendrohet tek frutat, perimet, drithërat dhe proteinat mund të ndikojë në reduktimin e rrezikut për disa sëmundje kronike. Indeksi i ulët glicemik, tek ushqimtet me fibra të tretshme si frutat, perimet, arrat, farat dhe bishtajoret janë konsideruar prej kohësh […]

SBASHK me aktivitete të shumta kujton dhe uron ditën e mësuesit


[ad_1] SBASHK-u me anë të një komunikate për media ka uruar të gjithë mësimdhënësit për  7 Mars. SBASHK në komunikatën drejtuar mediave thotë se “duke uruar gjithë të punësuarit në arsim për ditën e madhe të tyre i kujton se do të vazhdojë të jetë zëri i tyre dhe në përpjekje për realizimin e kërkesave […]

Lufta ndaj covid, ku ndryshojnë testet e shpejta dhe testet për përdorim në shtëpi


[ad_1] Testet për Covid-19 synojnë të shoqërojnë hapat e parë lehtësues, testet vetjake dhe testet e shpejta. Testet vetjake për përdorim në shtëpi janë miratuar në Gjermani që nga java e kaluar. Të gjithë duhet të kenë të drejtë për një test të shpejtë falas në javë për Covid-19, që nga 8 marsi. Testet do […]

Përdorimi i antibiotikëve në ditët e para të jetës pengon rritjen e foshnjave


[ad_1] Terapia me antibiotikë te të porsalindurit, veçanërisht në ditët e para të jetës, mund të ketë pasoja të rënda afatgjata. ndërsa është e domosdoshme në disa raste, mund të ketë një efekt negativ në rritje. Ky është rezultati i një studimi të botuar në revistën Nature Communications, i cili tregon se si përdorimi i antibiotikëve […]

Si të flisni me fëmijët që kanë frikë nga infektimi me COVID-19?


[ad_1] Viti 2020 ka qenë një nga vitet më të dëmshme për të gjithë njerëzimin. Shumë fëmijë kanë pasur frikën se mos humbin ndonjë person të dashur, po ashtu kanë menduar se kjo pandemi s’ do të përfundoi kurrë, transmeton Indeksonline. Për gjatë 1 viti kemi kuptuar se sa shumë është ndryshuar jeta, ku me […]

Pse sot është dita më me fat e muajit mars?


[ad_1] Sipas astrologjisë dhe numerologjisë, 3 mars 2021 është vendosur të jetë një nga ditët më me fat të muajit. Numri tre në numerologji ka të bëj me krijimtarinë dhe komunikimin. Është një energji mjaft optimiste që na inkurajon të shijojmë jetën, të lidhemi me botën përreth nesh dhe të mendojmë jashtë kutisë. Më 3 […]

Qehaja për kërkesën e SBAShK-ut për vaksinim: Prioritet i caktojnë IKShPK-ja dhe MSh-ja


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës, ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik që punëtorët e arsimit t’i kenë si prioritet për t’i vaksinuar me vaksinat kundër COVID-19. Mirëpo, specialisti i arsimit Rinor Qehaja në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se kërkesa e […]

Hollivud, trëndafilat e kuq nderojnë viktimat nga COVID-i


[ad_1] Petal pas petali, mijëra trëndafila të kuq krijojnë një lumë. Është një vepër e artistit nga Los Anxhelos, Marcos Lutyens, për të nderuar qindra mijëra njerëz në Shtetet e Bashkuara që kanë pësuar vuajtje për shkak të koronavirusit. “… Ndjehet pikëllimi përreth nesh në të tërë Shtetet e Bashkuara dhe gjithashtu tek individët, ndoshta […]

Aktiviteti Fizik – Sa Minuta porosisin specialistët e OBSH?


[ad_1] Një studim i bërë nga Shkolla e Shëndetit Publik e Harvardit tregon se si një jetë sedentare mund të jetë shumë e dëmshme për shëndetin e të rriturve dhe adoleshentëve, sipas faqes mjekësore “TantaSalute”. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, një në katër të rritur dhe katër në pesë adoleshentë bëjnë një jetë shumë sedentare. […]

7,036 raste aktive dhe 1,544 të vdekur nga koronavirusi


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 64.341 raste nga 266.585 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.544 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 55.761 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 7.036. Ndryshe, […]

Krasniqi: Mund të pritet rritje e rasteve me COVID-19


[ad_1] Drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, infektologu Valbon Krasniqi, thotë se Nëse merren parasysh dukuritë që kanë ndodhur së fundmi në Kosovë, përfshirë rikthimin e nxënësve në shkolla, pastaj fushatat e partive politike dhe tubimet në masë, në javët në vazhdim mund të pritet rritje e rasteve me COVID-19. […]

Për shëndet të mirë mendor, konsumoni sa më shumë këtë perime


[ad_1] Studimet më të fundit kanë treguar se ushqimet që shumë nga ne blejmë çdo ditë kanë po aq shumë përfitime shëndetësore sa ato që njihen si super-ushqime, dhe si duket është koha e lulelakrës që të shkëlqejë. Dietologët dhe specialistët e shëndetit e kanë cilësuar gjithmonë lulelakrën si nga produktet bimore më të mira: […]

Alergjitë ndaj ushqimeve, pse ndodhin dhe si t’i trajtojmë?


[ad_1] Alergjitë ndaj ushqimit ndodhin kur trupi juaj gabimisht identifikon dhe trajton një ushqim si një kërcënim, duke filluar me një përgjigje të sistemit imunitar. Edhe ngrënia e një sasie të vogël të ushqimit mund të shkaktojë një reaksion alergjik, i cili mund të përfshijë çdo gjë, nga “kosheret” (shenjat në trup), shqetësimet e stomakut. […]

Ankthi dhe depresioni , shumë më të shfaqura gjatë kohës së pandemisë tek adoleshentët


[ad_1] Ne e kemi kuptuar prej kohësh se mjedisi shkollor luan një rol kompleks në zhvillimin e fëmijës. Por pandemia e ka bërë të qartë edhe më shumë se sa vendimtar mund të jetë ai rol për mirëqenien e një fëmije. Në fakt, disa shkolla në Las Vegas po bëjnë presion për të rihapur, pjesërisht, […]

Mbulesa, vazhdon të jetë paragjykim dhe pengesë shtesë në punësim


[ad_1] Altina Marmullaku Në Ditën Ndërkombëtare të Shamisë portali “Familja Jonë” sjell një anë që s’ është shpalosur më parë nga tri gra të mbuluara, të cilat na tregojnë për përvojat, për stigmatizimin e tyre në sferat shoqërore edhe institucionale të Kosovës. Arbnora Fejza Idrizi, Rekordere e Librit Guinness, thotë se pa dyshim se kur […]

Okulistja: Gjatë Pandemisë Vizitat E Fëmijëve Për Shikimin Janë Dyfishuar


[ad_1] Zhvillimi i mësimit online për shkak të pandemisë e ka shtuar kohën e qëndrimit të fëmijëve para ekranit të një telefoni apo kompjuteri. “Është shumë alarmante, fëmijët janë bërë të varur”, u shpreh një prind. Qëndrimi me orë të zgjatura para ekraneve teknologjike po ndikon drejtpërdrejtë tek shikimi i fëmijëve. Gjatë pandemisë vizitat tek […]

INTERVISTA/ Një shqiptare mes 11 më të mirëve në fushën e Inteligjencës Artificiale. Njihni Sindi Shkodranin, vajzën nga Vlora, që është “truri” i një prej kompanive më të mëdha në Amsterdam


[ad_1] Entela Resuli Sindi Shkodrani është vajza shqiptare e cila është përzgjedhur mes 11 më të mirëve në fushën e inteligjencës artificiale që duhet ndjekur në vitin 2021. Sindi aktualisht është “truri” i zhvillimit të teknologjisë në kompaninë holandeze “TomTom” në Amsterdam si inxhiniere e mësimit të makinerisë/vizionit kompjuterik- Autonomus Driving R&D. Ajo ka përfunduar […]

Jill i tha 5 herë ‘Jo’ propozimit për martesë të Biden. Historia e veçantë e dashurisë së Çiftit të Parë të Amerikës


[ad_1] Joe dhe Jill Biden kanë qenë gjithmonë krenarë për marrëdhënien e tyre të ngushtë. Kanë përjetuar bashkë sfida, si kjo fushatë, fitore, si zgjedhja president dhe humbje të mëdha, si ajo e djalit të tyre. Të gjitha këto i kanë afruar edhe më shumë bashkë. Ndaj pak minuta para se të betohej si President […]

Disa mënyra që prindërit mund t’i ndihmojnë fëmijëve të tyre ta kalojnë sa më lehtë periudhën e koronavirusit


[ad_1] Koronavirusi, përvec ndikimit të tij në shëndetin tonë, ka sjellë edhe probleme të tjera si: stres, ankth dhe ndjenja të tjera të përziera të cilat kanë rënduar gjendjen psikike, vecanërisht të fëmijëve. Fëmijët që janë përballur me izolim, anulim të ngjarjeve të rëndësishme dhe ndarje nga shokët, e vuajnë periudhën e izolimit dhe kanë […]

MASh: Mësimi fillon të hënën, për kërkesën e SBAShK-ut kemi kërkuar nga Qeveria fonde shtesë


[ad_1] Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka bërë të ditur se gjysmë vjetori i dytë do të nis të hënën më 18 janar 2021. Në një përgjigje për Telegrafin, nga MASH kanë thënë se periudha e pushimit është duke u shfrytëzuar për dezinfektim dhe përgatitje të shkollave me anë të shpërndarjes së materialeve mbrojtëse dhe […]

Konfirmon ministri: Gjysmë vjetori i dytë në shkolla nis më 18 janar


[ad_1] Ministri në detyrë i Arsimit, Ramë Likaj, me anë të një postimi në FB, ka konfirmuar se gjysmëvjetori i dytë në shkolla do të nisë më 18 janar. Ai thotë se ka kërkuar nga drejtorët e drejtorive komunale të arsimit që të bëhen përgatitjet e nevojshme. Ky është postimi i plotë i tij: Sot […]

Simptomat e disleksisë tek fëmijët dhe të rriturit, shkaktarët dhe tretmani i saj


[ad_1] Altina Marmullaku Disleksia është një çrregullim i të mësuarit që prek si fëmijët ashtu edhe të rriturit dhe ndikon në aftësinë për të lexuar, shqiptuar, shkruar dhe folur. Mirëpo disleksia shfaqet në forma të ndryshme tek fëmijët dhe tek të rriturit, ndërsa shkaktarët e saj kanë të bëjnë me çrregullim që ka bazë neurologjike. […]

Vushtrri – përmbyten 500 familje nga vërshimet dhe mbytën 120 dele në një fermë


[ad_1] Në Komunën e Vushtrrisë  500 familje janë përmbytur si shkak i vërshimeve, ndërkohë që Lumi “Sitnica” ka dalë nga shtrati. Me mijëra hektarë tokë janë përmbytur, e këto vërshime po konsiderohen si më të mëdha që nga viti 1979. Në një konferencë të jashtëzakonshme për media, lidhur me gjendjen emergjente të krijuar në Komunën […]

Fëmijë të fshehtë, seks me punëtoren, emigracioni, vjehrra. Dhe kumari, sidomos kumari! Njihni gjashtë drama familjare nga dosjet e shumta të divorceve në Gjykatën e Tiranës


[ad_1] Entela Resuli  Botuar në DITA Papunësia, gjendja e vështirë ekonomike, përkeqësimi i komunikimit dhe raporteve brenda familjes, mungesa e objektivave seriozë dhe afatgjatë, emigracioni janë disa nga shkaqet që çojnë çiftet drejt ndarjes. DITA ka shfletuar disa vendime gjykate për të kuptuar diçka më shumë. Fëmijët mbeten viktimat kryesore. Ja disa detaje shkëputur nga […]

Jasharaj: Fillimi i gjysmëvjetorit të dytë varet nga situata me pandeminë


[ad_1] Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj ka thënë se fillimi i gjysmë vjetorit të dytë, do të varet nga situata e pandemisë. Ai për Ekonomia Online, shprehet se ata janë të gatshëm për fillimin e procesit mësimorë, Vetëm po të s’ka ndonjë vendim ndryshe nga institucionet përgjegjëse. Vetëm po të mbyllen shkollat Jasharaj thotë se […]

Çfarë u bën enëve të gjakut vetëm një pije energjike


[ad_1] Një hulumtim i realizuar nga Universiteti i Teksasit, i pari që tregon qartë rrezikun e sindromit metabolik të shkaktuar nga pijet energjike, ka treguar se këto të fundit e shkaktojnë gjendjen shëndetësore Vetëm po të konsumohen në baza ditore. Sipas studimit, mjafton një pije energjike për t’i ngushtuar enët e gjakut për 90 minuta […]

KEDS njofton: Sot do të ketë ndërprerje rryme në disa lokacione


[ad_1] Kompania për distribuimin e energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se sot, për shkak të disa punimeve në rrjet, do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa lokacione. Kjo do të jetë sipas rajoneve: Rajoni i Prishtinës: Nga TS 220/35/10(20)kV Podujeva do të ndërprehet: Dalja 10 kV Ballovc (kodi: 14000008) prej orës 09:00 deri në […]

5 Mënyra Të Thjeshta Se Si Mund Të Pastroni Ajrin Në Shtëpi


[ad_1] Rezulton se ka 5 herë më shumë ndotës në ambientet e mbyllura sesa jashtë! Më poshtë do të listojmë 5 mënyra të thjeshta se si mund të pastroni ajrin në shtëpinë tuaj. Flini me derën hapur Grumbullimi i dioksidit të karbonit në dhomën tuaj të gjumit gjatë natës, mund të shkaktojë gjumë të parehatshëm. […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

Shkolla ruse dërgon fëmijët në shtëpi prej temperaturave -40C , ata dalin jashtë për të luajtur në dëborë (video)


[ad_1] Shkolla ruse dërgon fëmijët në shtëpi prej temperaturave -40C , ata dalin jashtë për të luajtur në dëborë (video) Fëmijët u dërguan sot në shtëpi nga shkollat e një prej qyteteve më të ftohta të botës prej temperaturave minus 40C, por të vegjëlit s’ donin t’ia dinin dhe dolën jashtë për të luajtur. Një […]

Në këto vende nesër s’ do të ketë rrymë


[ad_1] KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve në rrjet, do të ketë ndërprere të energjisë elektrike në disa lokacione në Kosovë. Me anë të një komunikate për media, janë bërë të ditura lokacionet dhe orari i ndërprerjeve.  Më poshtë keni komunikatën e plotë:  Prishtinë 1. TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet: […]

Mësuesit dalin pozitiv me koronavirus, shkolla “Arif Shala” kalon në sistem online


[ad_1] Shkolla “Arif Shala” në Korroticë e Poshtme të Drenasit do të kalojë për dy javë në sistemin online të ndjekjes së procesit mësimor, posa një pjesë e stafit mësimdhënës ka rezultuar me koronavirus. Lajmi është bërë i ditur nga drejtori i kësaj shkolle Murtez Shala, pas marrjes së informacionit nga IKSHPK mbi rezultatet e […]

Amy Winehouse – ylli që u shua në moshë të re


[ad_1] Ikona e muzikës, fama e së cilës preku qiellin pikërisht si rezultat i suksesit të arritur me albumin që mori edhe çmime Grammy, “Back to Black”, sot vjen si ‘Artisja e Ditës’, në Radio KFOR. Në vitet e para të jetës së saj Winehouse, tregoi interesim të madh për artin, ishte e shkëlqyer në […]

Ese per Shkollën – Ese të ndryshme


Ese për Shkollën Shkolla ime, vendi të cilin çdo ditë e vizitoj, dhe vendi i cili çdo gjë mua më mëson. Ajo është vendi më i mirë për mua, aroma që lëshon shkolla ështe ushqim i trurit tim, oborri i saj është si parajsa, muret e saj janë si shtëpia ime, shokët dhe shoqet janë […]

Prishtina planifikon ndërtimin e një shkolle në fshatin Vranidoll


[ad_1] Kuvendi Komunal i Komunës së Prishtinës ka hapur tender për ndërtimin e një shkolle në fshatin Vranidoll.Sipas të dhënave nga njoftimi për kontratë shkolla do mbajë emrin “Nënë Tereza”. Komuna parasheh të ndaj 700 mijë euro për ndërtimin e kësaj shkolle, ndërsa kriter për dhënie të kësaj kontrate do jetë çmimi më i ulët. […]

Shkolla “Besa” në Romë zhvillon për të tretin vit radhazi mësimin e gjuhës shqipe


[ad_1] E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 13:20 albinfo.ch Shkolla e Gjuhës Shqipe “Besa” në Romë të Italisë zhvillon për të tretin vit radhazi mësimin e gjuhës shqipe, historisë, gjeografisë dhe kulturës shqiptare. Në këtë shkollë mësimi zhvillohet çdo të shtunë për rreth 4 orë, transmeton albinfo.ch. Shkollat shqipe në shumë qytete të Italisë zhvillojnë […]

22 të vdekur sot nga Covid-19, IKSHPK vjen me një apel


[ad_1] 22 viktima janë regjistruar përgjatë 24 orëve të fundit me Covid-19 në Kosovë, duke bërë kështu që numri i tyre të arrijë në 1.062, shkruan GazetaBlic. Pas këtij numri, Instituti Kombëtar i Shëndetit ka apeluar tek qytetarët që t’u përmbahen rekomandimeve për parandalimin e përhapjes së virusit korona. Apeli i plotë: TË DASHUR QYTETARË! […]

Nga 55 mijë nxënës në 144 shkolla të Kosovës, 2% e tyre me aftësi të kufizuara


[ad_1] HANDIKOS me mbështetje të Zyrës së UNICEF-it në Kosovë sot ka lansuar raportin hulumtues “Qasja e shkollave të nivelit fillor dhe të mesëm të ulët për fëmijët me aftësi të kufizuara në Kosovë’’, i cili tregon nivelin e qasjes që ato ofrojnë për fëmijët me aftësi të kufizuara, i realizuar në kuadër të projektit […]

Fëmijët me nevoja të veçanta pritet të mbështeten me 800 tabletë


[ad_1] UNICEF në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane pritet që të ndajnë 800 tabletë për fëmijët me nevoja të veçanta. Sipas të dhënave nga UNICEF, rreth 345 mijë fëmijë në nivelet parashkollore, fillore dhe të mesme s’ e kanë vijuar mësimin në shkolla gjatë bllokimit, duke rezultuar kështu në një numër të fëmijëve që s’ mund […]

“Unë s’muj me punu me nxënës si ti”, rrëfimi i Shkurtës që e përjashtoi mësuesi nga klasa pasi kishte probleme me shikim


[ad_1] Shkurta Bregovina nga Obiliqi e cila është diagnostifikuar me kufizime në shikim, sot në Ditën Ndërkombëtare për persona me aftësi të kufizuar, ajo ka bërë një postim në të cilin ka treguar se si është paragjykuar në shkollë. Ajo ka treguar se si u paragjykua kur nisi të shkonte në shkollë, e kjo nisi […]

609 shkolla në Kosovë me qasje për fëmijët me nevoja të veçanta


[ad_1] Në ditën Botërore të Personave me Aftësi të Kufizuar, HANDIKOS ka publikuar raportin e qasjes në shkollat Fillore dhe të Mesme të Ulëta për fëmijët me aftësi të kufizuara në Kosovë. Afrim Maliqi, drejtor në HANDIKOS ka bërë të ditur se përmes këtij raporti është vlerësuar situata e shkollimit të fëmijëve me aftësi të […]

KEDS njofton për punime, në këto qytete do të ketë ndërprerje të rrymës deri në 12 orë


[ad_1] KEDS njofton se edhe nesër do të zhvillojë punime në projekte investive si dhe për sigurinë e sistemit. Dhe si pasojë do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete e fshatra të Kosovës, ku koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër deri në 12 orë pa rrymë disa qytete e fshatra


[ad_1] Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se edhe gjatë ditës së nesërme ka paraparë të kryejë disa punë në sistemin energjetik. Me këtë rast do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra dhe qytete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. […]

Gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor përfundon më 18 dhjetor


[ad_1] Qeveria morri vendim, se gjysëmvjetori i parë i vitit shkollor do të përfundoj më 18 dhjetor. Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti gjatë konferencës për medie ka thënë se gjendja sa i përket përballjes me COVID-19 në Kosovë është mjaft serioze, por sipas tij është nën kontroll, ndërsa njoftoi se gjysmëvjetori i këtij […]

Drenas, kalimi në mësim online për shkak të renovimeve në shkollë nxit reagime të prindërve


[ad_1] Shkolla fillore “Rasim Kiqina” në Drenas që nga e hëna ka kaluar në mësimin në distancë, për shkak të punimeve që po mbahen për renovimin e dyshemesë në këtë shkollë. Njoftimi për kalimin në mësim online që është bërë më 29 nëntor, të dielën, ka nxitur prindërit e nxënëseve që të shprehin shqetësimin e […]

SBAShK pajtohet që të shkurtohet gjysmëvjetori i parë


[ad_1] Për shkak të situatës me pandeminë COVID-19, gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor mund të përfundojë më herët se sa është paraparë në kalendarin e përpiluar nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka deklaruar se ekziston mundësia që të shkurtohet gjysmë vjetori i parë për shkollat […]

Shkolla më e madhe në Fushë Kosovë pa ngrohje, s’ mbahet mësimi


[ad_1] Nxënësit e Shkollës Fillore “Mihal Grameno” në Fushë Kosovë që nga dita e djeshme s’ kanë mbajtur mësim. Kjo pasi që ngrohja e kësaj shkolle ka qenë jashtë funksionit dhe është dashur Komuna e Fushë Kosovës intervenojë për rregullimin e saj. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i kësaj shkolle, Ismet Gashi, i […]

Prishtina blen 18 mijë teste të shpejta antigjen për COVID-19


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, javën e kaluar bëri të ditur se Komuna ka porositur mbi 18 mijë teste të shpejta antigjen, test ky i cili identifikon proteinat brenda ose pranë virusit. Ky është test i shpejtë i cili bëhet më anë të strishos. Dallimi i këtij testi me tjerët është se PCR detekton […]

Çrregullimet e boshtit kurrizor te fëmijët


Çrregullimet e boshtit kurrizor te fëmijët Boshti kurrizor apo shtylla kurrizore është struktura më e gjatë kockore ne trupin e njeriut e cila përbëhet nga (1) unazat kockore të cilat janë të renditura njëra mbi tjetrën dhe (2) disqeve mes tyre me përbërje kërcore- lidhore. Kjo strukurë është mjaft dinamike dhe elastike dhe vepron si […]

SBAShK të gatshëm ta pranojnë vendimin që gjysëmvjetori  i parë të përfundojë më herët


[ad_1] Për shkak të rritjes së numrit të rasteve me COVID-19, gjysëmvjetori i parë në të gjitha shkollat në Kosovë mund të përfundojë më herët. Përfundimi i këtij gjysëmvjetori pritet të ndodhë pas dy javësh, saktësisht më 15 dhjetor. Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Kulturës janë deklaruar se cfarëdo vendimi që vjen nga […]

Flet skulptori pas kritikave për shtatoren e Skënderbeut: S’ja ka pre dikush kërthizën me ditë si dukej!


[ad_1] Skulptori Sinan Aliaj është i kënaqur me realizimin e shtatores së heroit Gjergj Kastrioti-Skënderbeu e cila u vendos në Prizren më 28 nëntor. Në një lidhje direkte në emisionin #gjesi në T7, Aliaj ka thënë se duhet para se skulptura të largohet të verifikohet kualiteti i saj nga specialistët e fushës. “Para se me […]

Dy alpinistë shqiptarë, ngritën flamurin në majen më të lartë të Alpeve Stubai, Austri


[ad_1] Dy alpinistët shqiptarë në majën më të lartë të Sulzkogel në alpet Shtubai të Austrisë E Hënë, 30 Nëntor 2020 – 20:00 albinfo.ch Florian Haçkaj, është shqiptari që mban titullin ‘Ambasador i Kombit’, si një ndër profesionistët shqiptarë e mirëintegruar jashtë vendit. Ai jeton në Zvicër dhe është menaxher komercial në fushën e Kibernetikës, […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër ndërprerje të rrymës deri në 9 orë


[ad_1] Për shkak të punimeve të planifikuara në projekte investuese dhe për sigurinë e sistemit, KEDS ka njoftuar se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë vetëm në rajonet e Prishtinës dhe të Ferizajt. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 9 orë. Ky është orari i paraparë nga KEDS: Rajoni i Prishtinës […]

Dy alpinistë shqiptarë nga Zvicra, valviten flamuri në majën më të lartë në Alpet Shtubai të Austrisë


[ad_1] Dy alpinistët shqiptarë në majën më të lartë të Sulzkogel në alpet Shtubai të Austrisë E Hënë, 30 Nëntor 2020 – 20:00 albinfo.ch Florian Haçkaj, është shqiptari që mban titullin ‘Ambasador i Kombit’, si një ndër profesionistët shqiptarë e mirëintegruar jashtë vendit. Ai jeton në Zvicër dhe është menaxher komercial në fushën e Kibernetikës, […]

Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


[ad_1] (Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, […]

70% e shkollave të Ferizajt s’kanë mbajtur mësim sot


[ad_1] Shumica e shkollave të Ferizajt sot s’ kanë mbajtur mësim, kështu duke i’u përgjigjur pozitivisht thirrjes së SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Afrim Llabjani. “s’ është mbajtur mësimi në të gjitha shkollat, shumica e shkollave s’kanë mbajtur mësim. […]

Shkollat e Fushë Kosovës se përfillin kërkesën e SBAShK-ut, mbajnë mësim


[ad_1] Edhe pse në disa qytete të Kosovës shkollat s’ kanë punuar sot për shkak të kërkesës së SBAShK, në shkollat e Fushë Kosovë sot është zhvilluar mësim. Kështu ka thënë për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Islam Shabani. “Ne kemi mësim në të gjitha shkollat e Fushë Kosovës dhe asnjë prej tyre […]

Një pjesë e shkollave të Gjilanit s’mbajnë mësim


[ad_1] Disa shkolla të Gjilanit sot s’ kanë mbajtur mësim, kështu duke i’u përgjigjur pozitivisht kërkesës së SBAShK që dita e hënë, për nder të festës së 28 nëntorit, të jetë ditë pushimi. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në Gjilan, Nazim Gagica. “Pjesërisht shkollat e Gjilanit s’janë duke mbajtur mësim, por […]

12 shkolla të Pejës zbatojnë kërkesën e SBAShK-ut, s’ mbahet mësimi


[ad_1] 12 Shkolla të Komunës së Pejës i janë bindur thirrjeve të SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi, për nder të festës së 28-nëntorit. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Besim Avdimetaj. “20 shkolla punojnë, 12 s’ punojnë dhe 3 shkolla janë në mësim online. Kjo […]

12Shkolla të Pejës zbatojnë kërkesën e SBAShK-ut, s’ mbahet mësimi


[ad_1] 12 Shkolla të Komunës së Pejës i janë bindur thirrjeve të SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi, për nder të festës së 28-nëntorit. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Besim Avdimetaj. “20 shkolla punojnë, 12 s’ punojnë dhe 3 shkolla janë në mësim online. Kjo […]

SBASHK: 90 për qind e shkollave po respektojnë kërkesën për pushim


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkences ka kërkuar që dita e hënë të jetë ditë pushimi për nder të Ditës së Flamurit. Kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj, tha se kjo kërkesë ka ardhur në bazë të kalendarit që ka publikuar Ministria e Arsimit dhe Shkencës me datë 14 shtator. Jasharaj tha se në […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


[ad_1] Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, […]

Festa e Flamurit në një klasë të shkollës shqipe në Monthey – Chablais


[ad_1] E Hënë, 30 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch 28 nëntori ishte herët a vonë shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në në Monthey – Chablais, transmeton albinfo.ch. Duke qenë se shkolla si vatër e mësimit ka detyrë parësore edukimin e nxënësve me ndenjën kombëtare. Sa luftë edhe sakrifica janë dashur nga populli ynë […]

Nagavci kritikon Qeverinë për “situatën konfuze e konfliktuoze” nëse do të ketë të hënën mësim apo jo


[ad_1] Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, lidhur me situatën nëse të hënën do të punohet ose jo në shkollat e vendit. Nagavci ka deklaruar se përkundër mosmarrëveshjeve të dukshme në Qeveri, është e patolerueshme situata konfliktuoze e konfuze që kanë krijuar në shkolla. […]

Jashari: Nesër për shkollat në Skenderaj, do të jetë ditë pune


[ad_1] Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, përes një postimi në FB ka njoftuar se nesër në shkollat dhe institucionet komunale, do të jetë ditë pune. “Vendimet e institucioneve tona, të ndertuara me shumë mund e sakrificë duhet të respektohen e zbatohen nga të gjithë ne. Pas ditëve të humbura të mësimit si shkak i gjendjes […]

VV pretendon se vetura të MPB-së po keqpërdoren për procesin e zgjedhjeve në Podujevë


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje, dega në Podujevë pretendon se vetura të Ministrisë së Punëve të Brendshme (MPB), që udhëhiqet nga Agim Veliu, ish kryetar i Podujevës, po keqpërdoren për procesin e zgjedhjeve në këtë komunë. Sipas Vetëvendosjes, në shkolla të ndryshme të Podujevës deri më tani janë parë 16 vetura të MPB-së, të cilat sipas Vetëvendosjes, […]

VV akuzon Agim Veliun se po shfrytëzon veturat e ministrisë së tij që të manipulojë zgjedhjet në Podujevë


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje e Podujevës thotë se ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veli po angazhon veturat e ministrisë për të manipuluar zgjedhjet atje. VV thotë se në shkollat e Podujevës janë parë deri tani 16 vetura të MPB të cila po përdoren nga LDK, raporton Gazeta Blic. Ata ftojnë prokurorinë që të mirret me […]

Yll Raçi: Të rinjtë e Podujevës po e shesin votën për 20 euro


[ad_1] Yll Raçi, i riu nga Podujeva i cili njihet se bën jetë më ndryshe nga bashkëmoshatarët e tij dhe vishet si plak, ka folur rreth zgjedhjeve në komunën e tij. Ai për T7 ka thënë se të rinjtë po e shesin votën për 20 euro, derisa deklaroi se pleqtë e kanë votuar çdo herë […]

Festa e Flamurit në një klasë të shkollës shqipe në Zvicër


[ad_1] E premtja e 27. 11. 2020 ishte në të ardhmen shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në Jura. Ata festuan tok 28 Nëntorin- Ditën e Flamurit E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 22:30 Nexhmije Mehmetaj Shkolla si vatër e mësimit ka detyrë parësore edukimin e nxënësve me ndenjën kombëtare. Sa luftë edhe sakrifica […]

Shkolla Shqipe LAPSH në Cyrih, uron festën e 28 Nëntorit me aktivitete të ndryshme


[ad_1] E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 13:30 albinfo.ch Ani pse në këtë vit, për shkak të situatës pandemike, s’ do të ketë ndonjë organizim të madh si herave tjera, Shkolla Shqipe LAPSH-Cyrih, edhe këtë vit uron festën e 28 Nëntorit me disa aktivitete në shkollat shqipe në këtë kanton, transmeton albinfo.ch. Më poshtë mund […]

Premtimet e mëdha të Shpend Ahmetit akoma veç në letër


[ad_1] Zgjedhjet lokale të 2017 në kryeqytet ishin me rezultatin më të ngushtë ndonjëherë. Shpend Ahmeti, në atë kohë kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje e fitoi mandatin e dytë për më pak se 300 vota përballë Arban Abrashit të LVV-së. Besimin e qytetarëve të Prishtinës për një mandat të dytë, Shpend Ahmeti e fitoi duke u […]

Kurti: Ndryshimi për Podujevën vjen me Shpejtimin dhe VV-në


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se ndryshimi për Podujevën vjen me Shpejtim Bulliqin si kryetar komune. Sipas tij, Shpejtimi i duhet Besianës për të shpëtuar nga mashtruesit e përfituesit, për të shpejtuar për zhvillim e përparim meqenëse tepër shumë kohë kemi humbur, njofton Klan Kosova. “Kjo ditë është të dielën me […]