Raportimet për dhunë seksuale, iniciohet projekti “Mjaft më”


[ad_1] Drejtoria Rajonale e Policisë Mitrovicë Jugu, me qëllim të parandalimit të rasteve të sulmeve seksuale, ngacmimeve seksuale dhe veprave tjera penale kundër integriteti seksual, ka iniciuar projektin të emërtuar “Mjaft më”. Në këtë projekt janë të përfshira institucionet: Policia e Kosovës, Prokuroria Themelore në Mitrovicë dhe Gjykata Themelore në Mitrovicë. Po ashtu në projekt […]

Masat e reja/ Nga sot deri 25 shkurt Shqipëria mbyllet që në orën 20:00


[ad_1] Një vendim i tillë vlen për lëvizjen e njerëzve, por edhe për baret e restorantet, të cilat janë konsideruar si vatra kryesore të përhapjes së infeksion.  Qytetarët s’ do të mund të qarkullojnë më në rrugë pa një leje të posaçme apo pa maskën e vënë që është e detyrueshme. Pas universiteteve, Komiteti i […]

Në dy javët e para, asnjë rast i infeksionit me COVID-19 në shkollat e Gjilanit


[ad_1] Që prej fillimit të gjysmëvjetorit të dytë, asnjë rast i infeksionit me COVID-19 s’ është regjistruar në shkollat e Gjilanit, përfshirë institucionet parashkollore, shkollat fillore e të mesme. Drejtori i Arsimit, Nazim Gagica, ka bërë thirrje për kujdes të vazhdueshëm, në mënyrë që shkollat të mbahen të hapura dhe të parandalohet mësimi online. “I […]

Rreth 18.3% e rasteve me covid-19 janë infektuar në supermarkete, tregojnë të dhënat e fundit


[ad_1] Të dhënat e fundit kanë sugjeruar se në Angli rreziku më i madh i infektimit me covid-19 janë supermarketet. Me rritjen e numrit të kufizimeve në Angli, supermarketet kanë mbetur të hapura për konsumatorët shkruan SkyNews. Sipas Public Health England (PHE), supermarketet po konsiderohen të jenë vendi i dytë më i raportuar i rasteve me covid-19. Nga […]

Në SHBA po vendosen masa shtesë kundër pandemisë


[ad_1] Numri i të infektuarve me koronavirusin e ri në Shtetet e Bashkuara ka shkuar në mbi 11 milionë. Shumë shtete po fuqizojnë masat kundër pandemisë në përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri. Së fundi Miçigani dhe Uashingtoni kanë vendosur masa më të rrepta për të frenuar përhapjen e COVID-19. Në Miçigan […]

Pejë, 11 mësimdhënës dhe 8 nxënës të infektuar me COVID-19 këtë javë


[ad_1] 11 mësimdhënës dhe 8 nxënës janë infektuar me COVID-19 në fillim të kësaj jave në shkollat Fillore dhe të Mesme të Pejës. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar Shqipe Karagjyzi, zyrtare e arsimit në Pejë. “26 shkolla fillore të mesme të ulta janë duke e zhvilluar mësimin sipas skenarit “A” , shkollat e mesme […]

Ekipi mjekësor ushtarak italian bisedon me të rinjtë e Prizrenit rreth COVID-19


[ad_1] Ekipi mjekësor ushtarak italian që vepron në Kosovë ka zhvilluar një bisedë me asamblistët e rinj të Prizrenit për të rritur nivelin e ndërgjegjësimit rreth pandemisë. Sipas një komunikate për media të KFOR-it, të gjithë pjesëmarrësit ishin prej 18 dhe 22 vjeç, që vinin nga shkollat e mesme dhe universitete të ndryshme. Takimi u mbajt në Qendrën Kryesore […]

Greqia vendos izolimin total, Mitsotakis: Nga 534 € për të papunët dhe 800 € ata që humbasin punën


[ad_1] Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka informuar mbi ”Lock-Down”-in e dytë që do të hyjë në fuqi nga e shtuna e kësaj fundjave.Ai deklaroi se Lock-Down do të zgjasë vetëm 3 javë deri më 30 nëntor, por do të shihet si do të vijojë situata. Mitsotakis sqaroi se Lock-Down do të jetë i ngjashëm me […]

Italia nga java e ardhshme shtrëngon masat pas rritjes së rasteve të reja


[ad_1] Italia ka marrë vendim të mbyll kinematë, pishinat dhe palestrat nga e hëna, në një përpjekje të radhës për të frenuar rritjen e shpejtë të infeksioneve të koronavirusit. Baret dhe restorantet do të duhet të mbyllen deri në orën 18:00, por dyqanet dhe shumica e bizneseve do të vazhdojnë të funksionojnë. Ndërkohë, kabineti qeveritar […]

Mbyllen kinematë, pishinat dhe palestrat në Itali, ndryshon vendimi edhe për baret dhe restorantet


[ad_1] Italia ka marrë vendim të mbyll kinematë, pishinat dhe palestrat nga e hëna, në një përpjekje të radhës për të frenuar rritjen e shpejtë të infeksioneve të koronavirusit. Baret dhe restorantet do të duhet të mbyllen deri në orën 18:00, por dyqanet dhe shumica e bizneseve do të vazhdojnë të funksionojnë. Ndërkohë, kabineti qeveritar […]

KLC-ja: Shkalla e papunësisë te të rinjtë në Kosovë është 46,4%


[ad_1] Në kuadër të Javës Botërore të Statistikave, “Kosovo Liberal Center” ka vendosur që shënimin e kësaj jave ta bëjë përmes një videoanimacioni, ku përmes statistikave riakutalizohet situata e rëndë e të rinjve në vend, papunësia e të cilëve vazhdon të jetë alarmuese. “Kosovo Liberal Center” bën të ditur se 20 tetori nga OKB-ja njihet […]

Çekia, për të tretën ditë radhazi, me shifër rekorde rastesh me COVID-19


[ad_1] Republika Çeke njoftoi për 5,394 raste të reja me koronavirus, të regjistruara të enjten. Kjo është shifra e tretë rekorde me radhë në vendin me 10.7 milionë banorë. “Numri i përgjithshëm i rasteve ka arritur në 100,757”, njoftoi Ministria çeke e Shëndetësisë të premten. Sipas të dhënave të saj, numri i viktimave në vend […]

Të diplomuarit në kolegjet private ndihen të diskriminuar nga Komuna e Prishtinës në konkursin për mësimdhënës


[ad_1] Komuna e Prishtinës, përkatësisht Drejtoria e Arsimit më 3 korrik të këtij viti kishte hapur konkurs për mësimdhënës për disa lëndë të ndryshme në shkolla. Ndër të tjera, ishte hapur konkursi edhe për mësimdhënës të edukatës fizike, për plotësimin e 4 pozitave për shkollat fillore dhe 1 pozitë për shkollat e mesme të ulta. […]

error: Content is protected !!