SHBA, shtohen udhëtimet ajrore, BE zbut kufizimet për COVID-in


Udhëtimet ajrore në SHBA arritën nivelin më të lartë që nga fillimi i pandemisë mëse 13 muaj më parë, ndërsa zyrtarët e Bashkimit Evropian po propozojnë të lehtësojnë kufizimet për vizitorët në kontinent tani që shpërndarja e vaksinave po e ul numrin e infeksioneve dhe vdekjeve në vendet më të pasura. Por kjo tablo përmirësimi […]

FDA pritet të autorizojë përdorimin e vaksinës Pfizer për fëmijët e moshës 12-15 vjeç


WASHINGTON (AP) – Administrata amerikane e Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA) pritet të autorizojë përdorimin e vaksinës COVID-19 të Pfizer-it për fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç deri javën e ardhshme. Kjo sipas një zyrtari federal dhe një personi që ka njohuri për procesin, të cilët folën në kushtet e anonimitetit. Veprimi i agjencisë […]

MASHTI: Të hënën dhe të martën është pushim


Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) ka njoftuar se të hënën dhe të martën, më datë 3 dhe 4 maj, do të jetë pushim në të gjitha shkollat. “Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI) njofton drejtoritë komunale të arsimit dhe të gjitha institucionet arsimore se, në pajtim me nenin 2 të […]

Javën tjetër rihapen shkollat në Shqipëri


E para e këtij dikasteri qeveritar, Evis Kushi, ka njoftuar se mësimi do të nisë nga java që vjen derisa ka apeluar që respektimi i rregullave të vijojë. “Deri këtu ia kemi dalë me sukses vetëm falë bashkëpunimit, mirëkuptimit dhe solidaritetit që treguam për njëri-tjetrin. Duke njoftuar me kënaqësi hapjen e udhës për rikthimin e […]

Komuna e Gjakovës mbjellë 400 fidanë për martirët e Mejës


400 fidanë për 400 martirët e Mejës ka mbjellë të enjten komuna e Gjakovës për të shënuar Ditën e Tokës. Fidanin e parë e mbolli kryetari i Komunës, Ardian Gjini, i cili u shpreh i lumtur me aktivitetet që po mbahen për të shënuar këtë ditë. Gjini ne një prononcim për media kujtoi se masakra […]

Nxënësit iu rikthehen bankave, sërish kërkohet vaksinimi i mësimdhënësve


Nga sot nxënësit në të tërë vendin janë kthyer në bankat shkollore. Javën e kaluar arsimi i ulët fillor (I-V) ka vijuar mësimin në objektet shkollore, ndërsa pjesa tjetër pati vazhduar mësimin online sipas skenarit C. Ministria e Arsimit konfirmoi se mësimi ka nisur në të gjitha shkollat e vendit, përjashtim bëjnë vetëm shkolla “Meto […]

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme


Autoritetet izraelite kanë njoftuar se vendosja e maskës s’ do të jetë më e detyrueshme në ambiente të jashtme. Të gjitha shkollat janë hapur në këtë vend, në kuadër të masave për t’iu kthyer normalitetit, pas fushatës së gjerë të vaksinimit kundër coronavirusit. Me një popullsi prej 9.3 milionë banorësh, Izraeli ka vaksinuar 54 për […]

Nga e hëna mësimi do të zhvillohet në shkolla pa kufizime


Ministrja e Arsimit, Abrërie Nagavci, ka njoftuar se nga e hëna në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar mësimi do të vazhdojë pa kufizime për pjesëmarrje fizike të nxënësve në shkolla. Nagavci me anë të një postimi në Facebook, ka shkruar se ky vendim është marrë në bashkëpunim me IKSHPK-në dhe Ministrinë e Shëndetësisë. “Komunat […]

Nagavci: Nga shtatori fillojmë punësimin e psikologëve, pedegogëve dhe logopedëve


Arbërie Nagavci, ministrja e Arsimit dhe Shkencës ka bërë të ditur se që nga shtatori shkollat e Kosovës do të kenë asistentë për fëmijët me nevoja të veçanta. Ajo tha se këtë çështje e kanë planifikuar edhe në buxhet. “Që nga shtatori do të fillojë punësimi i asistentëve për fëmijët me nevoja të veçanta, duke […]

Dr.Halit Bujupi, “Absurditet, virusi dikun përhapet, dikun jo”


Specialisti i sëmundjeve të brendshme, Dr. Halit Bujupi, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, është shprehur se kjo që po ndodh në vendin tonë aktualisht, është absurditet. Duke thënë se qerdhet e hapura, ndërsa shkollat janë të mbyllura. Qendrat e medha tregtare të hapura- qajtorja e Ilazit e mbyllur .Ordinacat private , poliklinkat të […]

Hyjnë në fuqi masat e reja antiCOVID-19


Tashmë kanë hyrë në fuqi masat e reja të Qeverisë së Republikës së Kosovës me qëllim të kontrollit, parandalimit dhe luftimit të pandemisë COVID–19. Masat e reja janë bërë të ditura në të ardhmen më parë, ndërsa Qeveria e Kosovës ka publikuar të plotë vendimin. Më poshtë mund ta lexoni të plotë njoftimin e Qeverisë: […]

Vendimi i Qeverisë për shkollat i ngutshëm – Qehaja: Do të shkaktojë probleme afatgjate


Vendimi i fundit i Qeverisë, që të gjitha institucionet publike dhe private parauniversitare të kalojnë në mësim online, po cilësohet i ngutshëm, raporton Ekonomia Online. Në një intervistë për Ekonomia Online, drejtori i Institutit “Ed Guard”, Rinor Qehaja, thotë se vendimi i Qeverisë do të shkaktojë probleme afatgjate në performancën akademike tek fëmijët. “Vendimi i […]

Jasharaj kërkon nga Vitia që vaksinimi i mësimdhënësve të jetë prioritet


Kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj dhe koordinatori për organizim të brendshëm Ymer Ymeri, janë pritur sot në ambientet e Ministrisë së Shëndetësisë nga Ministri Arben Vitia. Përfaqësuesit e SBASHK-ut kanë përgëzuar Ministrin Vitia për detyrën ne emër të të gjithë të punësuarve në arsim dhe janë shprehur se do të respektojnë vendimet e institucioneve të […]

Masat e reja anti-Covid, Arben Vitia mbledh sot kryetarët e komunave


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, sot do të mbajë një mbledhje virtuale me kryetarët e komunave të Kosovës, për të diskutuar rreth masave të reja anti-Covid, Siç mëson Ekonomia Online, mbledhja do të fillojë në orën 10:00, me anë të platformës online, në këto fjalë e sipër aty do të diskutohen në detaje masat e […]

OBSh: Ngadalësimi i vaksinimit në Evropë, i papranueshëm


Ngadalësimi e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshëm” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por vuri […]

Fëmijët me autizëm vështirë po integrohen në shoqëri


Sot shënohet Dita Botërore e Autizmit. Me këtë rast Shoqata “Autizmi” do të organizojë disa aktivitete që kanë për qëllimi ndërgjegjësimin e shoqërisë, përkitazi rëndësisë së përkrahjes së fëmijëve që vuajnë nga kjo sëmundjeje. Erza Ramadani, mbikëqyrëse e punës terapeutike në Shoqatën “Autizmi” në Prishtinë, në një intervistë për KosovaPress, thotë se këtë vit kjo […]

Ngadalësia e vaksinimit në Evropë, e papranueshme


Ngadalësia e fushatave të vaksinimit në vendet evropiane kundër COVID-19 është e “papranueshme” dhe rrezikon të zgjasë pandeminë, tha të enjten një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Dr. Hans Kluge, drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, tha se vaksinat “janë udha më e mirë për të dalë nga kjo pandemi”, por vuri […]

SBASHK: Java e ardhshme do të jetë pushim në shkolla


Në mbledhjen e mbajtur sot mes Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, përfaqësuesve të Kolegjiumit të DKA-ve, SBAShK-ut, Këshillit të Prindërve, IKShPK-së, drejtorëve të shkollave dhe mësimdhënësve është marrë vendim që java e ardhshme të jetë pushim për shkollat. Lajmin e ka bërë të ditur për Telegrafin, Ymer Ymeri nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës […]

Propozohet pushim pranveror për të gjitha shkollat, të mërkurën merret vendimi


Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Arbërie Nagavci ka mbajtur takim ku kanë marrë pjesë zyrtarë të MASh, përfaqësues të Kolegjiumit të DKA-ve, SBAShK-ut, Këshillit të Prindërve, IKShPK-së, drejtorë të shkollave dhe mësimdhënës. Takimi i sotëm është vazhdimësi e takimit të së premtes (26 mars 2021), për të shqyrtuar mundësitë e organizimit të mësimit gjatë ditëve […]

Dr.Ilir Alimehmeti: “Një prej vendimeve më të rënda të marra në kuadrin e panikut dhe të pabazuara në evidencë, ishte mbyllja e shkollave”


Dr.Ilir Alimehmeti udha drejt lirisë – këtu dhe kudo tjetër mbi tokë – fillon në klasën e shkollës.”Cit.: Hubert Humphrey (ish-President i SHBA, 1965-1969) Miqtë e mi, një prej vendimeve më të rënda të marra në kuadrin e panikut dhe të pabazuara në evidencë, ishte mbyllja e shkollave dhe kalimi i mësimit online. Mund të […]

Studimi i ri: Shkolla virtuale mund të jetë e dëmshme për shëndetin mendor të fëmijëve


Shkollat virtuale mund të të shfaqin më shumë rreziqe për shëndetin mendor dhe mirëqenien e fëmijëve dhe prindërve sesa të mësuarit normalisht Sipas një studimi të botuar të enjten, 25 mars, nga CDC (Qendrat Amerikane për Kontrollon dhe Parandalimin e Sëmundjeve), mund të duhet më shumë mbështetje për t’u marrë me efektet e pandemisë, shkruan CNN. […]

specialistët: Mësimi online la pasoja në arsim, ndikimi më i madh te niveli fillor e procesi i vlerësimit


Mbyllja e shkollave për shkak të pandemisë shpërfaqi sfidat në organizimin e mësimit online. specialistët e arsimit po vlerësojnë se mësimi në distancë ka ndikuar në mësimnxënien te niveli fillor si dhe në procesin e vlerësimit, raporton Ekonomia Online. Drejtori Ekzekutiv i Qendrës për Arsim e Kosovës, Dukagjin Pupovci në një intervistë për Ekonomia Online […]

Fillon shpërndarja e shujtave ushqimore në shkollat e komunës së Prizrenit


Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka sot së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, kanë bërë shpërndarjen e shujtave të para për nxënësit e klasave parafillore dhe të klasave 1-5 në shkollat fillore “Haziz Tola” në Prizren, “Dëshmorët e Zhurit” në Zhur dhe “Meto Bajraktari” në Reçanë. Duke e […]

SOT, DITA NDËRKOMBËTARE E SHËNDETIT ORAL


“Vizitat e fëmijëve te dentisti të bëhen të detyrueshme” Dentisti i fëmijëve Xheladin Ujkani, njëherit udhëheqës i projektit “Dhëmbë të shëndoshë, fëmijë të lumtur”, në kuadër të shënimit të Ditës Ndërkombëtare të Shëndetit Oral, kërkon nga qeveria në ardhje, përkatësisht nga Ministria e Shëndetësisë, që vizitat e fëmijëve te dentisti të bëhen të detyrueshme para […]

18 Mars: Dita Botërore për Sëmundjet Reumatike Pediatrike


Shkruar nga Dr. Besim Demolli, mjek reumatolog Kjo ditë BOTËRORE synon të rrisë nivelin e ndërgjegjësimit dhe njohurive të prindërve, mjekëve, mësuesve dhe publikut të gjerë për të ndihmuar në diagnostikimin para së gjithash, dhe referimin e shpejtë te reumatologët e specializuar pediatrik. Fakte të shpejta Artriti tek fëmijët është i shërueshëm. Është e rëndësishme […]

Këshilli i Prindërve kundërshton pushimin një javor për nxënësit: E dëmshme


Kryetar i Këshillit të Prindërve, Ymret Reshiti, ka thënë se kanë shprehur kundërshtitë e tyre për një pushim të parakohshëm në shkolla, por se u anashkaluan nga Ministria e Arsimit. Ai tha se propozimi i fundit i Ministrisë së Arsimit që të gjitha institucionet arsimore anembanë vendit të shkojnë një javë në pushim për shkak […]

SHBA, studentët dhe shkollat akoma përballen me pasojat e COVID-it


ndërsa komunitetet në mbarë Shtetet e Bashkuara përballeshin me shifrat drithëruese të infektimeve nga koronavirusi marsin e kaluar, qindra universitete dhe kolegje mbyllën kampuset, duke sjellë çrregullime në jetën e profesorëve dhe studentëve. “Mendoja gjithë kohës se s’ dija se ku do të shkoja. Ishte vërtet stresuese”, thotë Tae Ayodeji, studente nga Nigeria. Studentët e […]

​“Kundër patriarkatit që vret”, sot marsh edhe në Pejë


Të hënën në Pejë, me rastin e 8 Marsit do të organizohet një protestë me moton “Marshojmë, kundër patriarkatit që vret”. Protesta mbahet në ora 12:00 dhe nis nga Kinemaja “Jusuf Gërvalla” dhe vazhdon deri në qendër. Marshi i organizuar këtë vit edhe në qytetin e Pejës në kuadër të Kolektivit “Marshojmë s’festojmë” bëhet në […]

Në Ditën e Mësuesit protestohet para MASh-it, ministrat e arsimit vlerësohen me notën 1


Në Ditën e Mësuesit 7 Marsin, para Ministrisë së Arsimit, është mbajtur një aksion protestues i organizuar nga OJQ “Global Shapers Prishtina”, raporton Ekonomia Online. Në këtë aksion aktivistët e kësaj organizate në mënyrë simbolike kanë vlerësuar me notë 1 të gjithë ministrat e arsimit për gjendjen e arsimit, ndërsa u kanë dhënë notat 5 […]

Rritet sërish numri i infektuarve me COVID-19 në Evropë


Numri i rasteve të infektimit me coronavirus është duke u rritur sërish në gjithë Evropën, duke i dhënë fund trendit gjashtëjavor të rënies, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Evropa ka regjistruar 1 milion të infektuar javën e kaluar, 9 për qind më shumë sesa java paraprake. Rritja e numrit të rasteve është nxitur nga […]

Si të flisni me fëmijët që kanë frikë nga infektimi me COVID-19?


Viti 2020 ka qenë një nga vitet më të dëmshme për të gjithë njerëzimin. Shumë fëmijë kanë pasur frikën se mos humbin ndonjë person të dashur, po ashtu kanë menduar se kjo pandemi s’ do të përfundoi kurrë, transmeton Indeksonline. Për gjatë 1 viti kemi kuptuar se sa shumë është ndryshuar jeta, ku me gjithë […]

Masat anti-COVID në Evropë, ashpërsim në Çeki dhe Finlandë, lehtësim në Gjermani e Danimarkë


Forcat policore dhe ushtarake në Republikën Çeke ngritën 500 pika kontrolli në mbarë vendin, ndër më të prekurit nga coronavirusi në BE, duke shënuar me masa kufizuese 1-vjetorin e rënies së pandemisë. Rreth 30 mijë efektivë u përfshinë në operacionin e paprecedent për të siguruar zbatimin e masave. Në Finlandë, kryeministrja Sanna Marin njoftoi aktivizimin […]

“Udhëtimi nëpër internet” projekt për sigurinë e fëmijëve në internet


Të shtunën në emisionin “Familja Jonë”, është diskutuar për sigurinë e fëmijëve në internet, në fokus të veçantë kanë qenë të vegjëlit. Viti i pandemisë, ka bërë që fëmijët të jenë më të ekspozuar në internet dhe në rrjete shoqërore, për shkak të mësimeve online. CIPOF së bashku me organizatën GIZ, në kuadër të projektit […]

Gjermania po hyn në valën e tretë të COVID-19, paralajmëron specialisti i shëndetit


specialisti i shëndetit Karl Lauterbach, nga Social Demokratët e Gjermanisë, thotë se Gjermania është në fillim të valës së tretë për shkak të përhapjes së mutacioneve të coronavirusit. Pas një faze të rënies së rasteve, shkalla e infeksionit me coronavirus është rritur në Gjermani. Sipas mediave, përcjell Telegrafi, të martën numri i rasteve për 100,000 […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Situata Në Shtetet Fqinje?


Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë më […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Gjendja Në Shtetet Fqinje?


Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë më […]

Sot, ora e parë në të gjitha shkollat do t’i kushtohet Ditës së Pavarësisë


Të gjitha shkollat fillore dhe të mesme orën e parë do t’ia kushtojnë Ditës së Pavarësisë së Kosovës, përvjetori i së cilës shënohet nesër, më 17 shkurt. Në këto orë përfshihen diskutimet për udhën se si u arrit deri te pavarësia. Për nder të kësaj dite, janë paraparë një varg aktivitetesh që janë organizuar nga […]

Riola Susuri, ylli në ngritje në piano


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Tash e sa vite prej që jemi shtet i pavarur, ambasadorët më të mirë nga vendi ynë në botë kanë qenë kultura dhe sporti. Sukseset e njerëzve që vijnë nga këto sfera padyshim se na gëzojnë të gjithë neve dhe na bëjnë krenarë. Një tjetër talente nga Kosova, që duket se […]

Masat e reja/ Nga sot deri 25 shkurt Shqipëria mbyllet që në orën 20:00


Një vendim i tillë vlen për lëvizjen e njerëzve, por edhe për baret e restorantet, të cilat janë konsideruar si vatra kryesore të përhapjes së infeksion.  Qytetarët s’ do të mund të qarkullojnë më në rrugë pa një leje të posaçme apo pa maskën e vënë që është e detyrueshme. Pas universiteteve, Komiteti i specialistëve […]

Në dy javët e para, asnjë rast i infeksionit me COVID-19 në shkollat e Gjilanit


Që prej fillimit të gjysmëvjetorit të dytë, asnjë rast i infeksionit me COVID-19 s’ është regjistruar në shkollat e Gjilanit, përfshirë institucionet parashkollore, shkollat fillore e të mesme. Drejtori i Arsimit, Nazim Gagica, ka bërë thirrje për kujdes të vazhdueshëm, në mënyrë që shkollat të mbahen të hapura dhe të parandalohet mësimi online. “I lumtur […]

Gjermania vendosë masa të reja kundër COVID-19


Ambasada e Kosovës në Gjermani, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka njoftuar se Gjermania ka marrë masa të reja në luftë me koronavirusin. Më tutje, në njoftim bëhet e ditur se masat e ndërmarra në janar do të zgjasin deri në mes të muajit shkurt, saktësisht deri më 14 shkurt, ndërsa […]

Efektet Që Pritet Të Sjellë Covid 19 Në Të Ardhmen


Si po ndikojnë masat kundër Covid-19 në përhapjen e gripit dhe sëmundjeve të tjera sezonale? Çfarë efekti do të kenë ato në të ardhmen? Vendosja e masave të rrepta për të luftuar pandeminë si mbajtja e maskave, distancimi social, larja e shpeshtë e duarve, dhe reduktimi i udhëtimeve të panevojshme, ka pasur pasoja të habitshme […]

Simptomat e disleksisë tek fëmijët dhe të rriturit, shkaktarët dhe tretmani i saj


Altina Marmullaku Disleksia është një çrregullim i të mësuarit që prek si fëmijët ashtu edhe të rriturit dhe ndikon në aftësinë për të lexuar, shqiptuar, shkruar dhe folur. Mirëpo disleksia shfaqet në forma të ndryshme tek fëmijët dhe tek të rriturit, ndërsa shkaktarët e saj kanë të bëjnë me çrregullim që ka bazë neurologjike. Në […]

Kina vendos 11 milionë njerëz nën bllokim, pas shfaqjes së rasteve të reja me COVID-19 në një qytet


Kina ka vendosur 11 milionë njerëz të qytetit verior të Shijiazhuang nën bllokim pasi më shumë se 100 raste të reja me COVID-19 u konfirmuan atje. Kështu, siç shkruan BBC, , banorët janë të ndaluar të largohen nga qyteti dhe shkollat gjithashtu janë mbyllur. Veç kësaj, bëhet e ditur se më shumë se 5000 njësi […]

Jasharaj: Fillimi i gjysmëvjetorit të dytë varet nga situata me pandeminë


Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj ka thënë se fillimi i gjysmë vjetorit të dytë, do të varet nga situata e pandemisë. Ai për Ekonomia Online, shprehet se ata janë të gatshëm për fillimin e procesit mësimorë, Vetëm po të s’ka ndonjë vendim ndryshe nga institucionet përgjegjëse. Vetëm po të mbyllen shkollat Jasharaj thotë se do […]

Bota në vitin 2021 / Çfarë duhet të presim në vitin e dytë të pandemisë


Vaksinat dhe testimet e lira dhe të shpejta duhet të sjellin ndryshim, shkruan The Economist Për pjesën më të madhe të vitit 2020, retorika publike rreth pandemisë ishte agresive. Politikanët dhe zyrtarët e shëndetësisë flisnin për “goditjen” e koronavirusit dhe “sheshimin” e lakoreve të larta të epidemisë. Por ky grumbull ARN-je, që brenda pak muajsh, […]

Shumë shtete ashpërsojnë masat kundër koronavirusit


Shtetet në mbarë botën po ashpërsojnë masat kundër koronavirusit, teksa vaksinimi ka nisur në Evropë, Shtetet e Bashkuara dhe në vende të tjera. Përveç rritjes së rasteve të reja, shtetet po vendosin kufizime për shkak të përhapjes së variantit të ri të koronavirusit, që është më i transmetueshëm. Shtetet në mbarë botën po vendosin masa […]

Britania duhet të vaksinojë 2 milionë njerëz në javë për të parandaluar një valë të tretë të COVID-19


Britania duhet të vaksinojë 2 milionë njerëz në javë për të shmangur një valë të tretë të shpërthimit të koronavirusit – është ky përfundimi i një studimi nga universiteti i Londrës për higjenën dhe mjeksinë tropikale (LSHTM). Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, Britania ka pasur më shumë se 71,000 vdekje nga koronavirusi dhe […]

Gjermania- numër rekord ditor të të vdekurve shkaku i koronavirusit


Zyrtarët shëndetësorë gjermanë raportuan sot numrin e tyre më të lartë të vdekjeve brenda një dite nga pandemia e coronavirusit. Associated Press raportoi se zyrtarët të Institutit gjerman, Robert Koch, i cili shërben si autoriteti më i lartë shëndetësor i vendit, regjistroi 962 vdekje gjatë një periudhe 24-orëshe të mërkurën në mëngjes, citon thehill. Pak më […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë jashtëzakonisht […]

Shkolla ruse dërgon fëmijët në shtëpi prej temperaturave -40C , ata dalin jashtë për të luajtur në dëborë (video)


Shkolla ruse dërgon fëmijët në shtëpi prej temperaturave -40C , ata dalin jashtë për të luajtur në dëborë (video) Fëmijët u dërguan sot në shtëpi nga shkollat e një prej qyteteve më të ftohta të botës prej temperaturave minus 40C, por të vegjëlit s’ donin t’ia dinin dhe dolën jashtë për të luajtur. Një video […]

Sot mbyllet gjysmëvjetori i parë shkollor, nxënësit do të pushojnë deri më 18 janar


Për shkak të pandemisë, gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor do të përfundojë sot. Sipas vendimit të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, nxënësit do të pushojnë deri më 18 janar. Nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës është thënë se planprogrami mësimor është realizuar në një masë të konsiderueshme, në këtë kohë nga […]

COVID-19: Holanda do të shkojë në “mbyllje të rreptë” për të paktën pesë javë


Holanda do të hyjë në një bllokim të dytë të rreptë për të paktën pesë javë, ka njoftuar kryeministri i vendit. Sipas SkyNews Holanda është vendi tjetër evropian që njofton se do të zbatojë masa të rrepta gjatë periudhës festive, pas një rritjeje të infeksioneve, me Gjermaninë që më parë njoftoi kufizime të ngjashme. Njerëzit në […]

Drejtoria e Arsimit në Pejë: s’ do të ketë pushim pranveror, orët e paplotësuara mësimore do të zëvendësohen


Drejtoria e Arsimit në komunën e Pejës ka sqaruar se s’ do të ketë pushim pranveror për nxënësit dhe mësimdhënësit, pasi orët e humbura për shkak të përfundimit të parakohshëm të gjysmëvjetorit do të kompensohen. “Drejtori për Arsim në Komunën e Pejës, Besim Avdimetaj njoftoj se edhe katër ditë ka mësim, pushimi do të zgjasë […]

“Do të mbyllet pothuajse gjithçka”: Holanda pritet të deklarojë sot bllokimin e menjëhershëm, si pasojë e COVID-19


Holanda është vendosur të futë kufizime gjithëpërfshirëse si pasojë e koronavirusit duke përfshirë një bllokim që do të qëndrojë në vend deri në mes të janarit. Kështu, siç shkruan Euronews, shkollat, dyqanet jo-thelbësore dhe muzetë do të mbyllen të gjitha nga mesnata e së martës, sipas mediave lokale. Shkollat fillore dhe të mesme do të […]

Hoti tregon se po përgatisin masat për festat e fundvitit


Kryeministri i Kosovës duke folur për gjendjen aktuale në vendin tonë, ka thënë se në dy javët e fundit, si rezultat i masave të vendosura është arritur që të ketë ulje të rasteve pozitvime me COVID-19. ndërsa ka shtuar se do të monitorojnë situatën dhe mbikëqyrin zbatimin e masave. Sipas tij, institucionet shëndetësore do të […]

Shtëpia e Bardhë nxit FDA-në të miratojë vaksinën të premten


Agjencia e lajmeve Reuters dhe disa media amerikane kanë bërë të ditur se shefi i stafit i Shtëpisë së Bardhë Mark Meadows i ka kërkuar kreut të Administratës së Ushqimit dhe Barnave Stephen Hahn të japë autorizimin për përdorimin e vaksinës kundër COVID-19, të kompanisë Pfizer brenda ditës të premte, duke shtuar se Po qe […]

SHBA autorizon vaksinën Pfizer, i hap rrugë vaksinimit në masë


Administrata amerikane për Ushqimin dhe Ilaçet (FDA) autorizoi të premten vaksinën e kompanisë Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent, duke i hapur udhën vaksinimit të miliona njerëzve. Autorizimi i vaksinës shënon një pikë kthese në Shtetet e Bashkuara, ku pandemia ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 292 mijë njerëzve. Vaksinimet pritet të fillojnë së […]

I njihni Ervinin dhe Klodianin? Veliaj na njeh me dy heronjtë e heshtur që garantojnë shëndetin e fëmijëve në çerdhet, kopshtet e shkollat e Tiranës


I njihni Ervinin dhe Klodianin? Ata janë kolegë shembullorë të Bashkisë së Tiranës, e të dy kanë një mision të përbashkët – dezinfektimin e çerdheve, kopshteve e shkollave të kryeqytetit. Kryetari I Bashkisë Erion Veliaj ka publikuar në twitter një pjesëz nga puna e përditshme e dy heronjve të heshtur të kryeqytetit të cilët garantojnë […]

Fshati Oymayakon në Siberi, aty ku nxënësit detyrohen të shkojnë në shkollë në minus 50 gradë celsius


Nxënësit rus në Siberi, që konsiderohet si rajoni më i ftohtë në planetin Tokë, janë filmuar duke shkuar në shkollë në temperaturat minus 50 gradë celsius. Videoja e publikuar më poshtë shfaq nxënësit e veshur me rroba të trasha duke pritur autobusin që t’i dërgojë në shkollë, në temperature që arrijnë deri në minus 51 […]

Sot është Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Njeriut


10 dhjetori, në mbarë botën, shënon Ditën Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. Kjo ditë vjen si një përkujtim i përvjetshëm i Deklaratës për të Drejtat Universale të Njeriut, e cila u miratua në vitin 1948 nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së. Pas këtij akti, u ftuan të gjitha shtetet në botë që ta respektojnë […]

Një gjysmëvjetor i lënë në gjysmë


“Planprogramet shkollore s’ arrinin të realizoheshin edhe në ato orë të shkurtuara që mbanin fëmijët, e lërë tani që do të përfundojnë më herët”, thotë për Radion Evropa e Lirë, Ardiana Thaçi, nënë e tre fëmijëve, dy prej tyre nxënës në shkollë fillore. Qeveria e Kosovës, për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, ka marrë vendim […]

Biden i bën thirrje Kongresit të miratojë pakon e dytë të ndihmës për COVID-19


Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden ka thënë se raporti mbi papunësinë në SHBA tregon se rimëkëmbja ekonomike është duke ngecur dhe i ka bërë thirrje Kongresit që të miratojë Projektligjin për ndihmë pas krizës së shkaktuar nga koronavirusi. “Vetëm po të s’ veprojmë tash, e ardhmja do të jetë shumë e […]

Kryeministri Hoti flet për gjendjen me COVID-19 në Kosovë, tregon se a mund të ketë ashpërsim të masave


Kryeministri Avullah Hoti ka folur për situatën aktuale me Covid-19 në vend. Ai thotë se kanë marrë masat e duhura dhe kanë rritur numrin e testimeve. “Kemi trefishuar numrin e testimeve. Po mundohemi që të kufizojmë lëvizjen, i kemi udhëzuar shkollat që të përmbyllin planprogramin deri më datë 18 dhjetor dhe po mbikëqyrim nga pranë […]

Dështon takimi i specialistëve maqedono-bullgar për kontestet mes dy vendeve


specialistët e historisë të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë kanë zhvilluar të premten një takim online lidhur me kontestet për personalitetet nga e kaluara, dhe për çështje që lidhen me historinë, por takimi ka përfunduar pa asnjë marrëveshje konkrete. Pala bullgare, sipas anëtarëve maqedonas të komisionit, ka refuzuar të nënshkruajë konkluzionet edhe të mbledhjeve të […]

Prishtina planifikon ndërtimin e një shkolle në fshatin Vranidoll


Kuvendi Komunal i Komunës së Prishtinës ka hapur tender për ndërtimin e një shkolle në fshatin Vranidoll.Sipas të dhënave nga njoftimi për kontratë shkolla do mbajë emrin “Nënë Tereza”. Komuna parasheh të ndaj 700 mijë euro për ndërtimin e kësaj shkolle, ndërsa kriter për dhënie të kësaj kontrate do jetë çmimi më i ulët. Kryetari […]

Shkolla “Besa” në Romë zhvillon për të tretin vit radhazi mësimin e gjuhës shqipe


E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 13:20 albinfo.ch Shkolla e Gjuhës Shqipe “Besa” në Romë të Italisë zhvillon për të tretin vit radhazi mësimin e gjuhës shqipe, historisë, gjeografisë dhe kulturës shqiptare. Në këtë shkollë mësimi zhvillohet çdo të shtunë për rreth 4 orë, transmeton albinfo.ch. Shkollat shqipe në shumë qytete të Italisë zhvillojnë mësimin […]

Nga 55 mijë nxënës në 144 shkolla të Kosovës, 2% e tyre me aftësi të kufizuara


HANDIKOS me mbështetje të Zyrës së UNICEF-it në Kosovë sot ka lansuar raportin hulumtues “Qasja e shkollave të nivelit fillor dhe të mesëm të ulët për fëmijët me aftësi të kufizuara në Kosovë’’, i cili tregon nivelin e qasjes që ato ofrojnë për fëmijët me aftësi të kufizuara, i realizuar në kuadër të projektit “Avancimi […]

609 shkolla në Kosovë me qasje për fëmijët me nevoja të veçanta


Në ditën Botërore të Personave me Aftësi të Kufizuar, HANDIKOS ka publikuar raportin e qasjes në shkollat Fillore dhe të Mesme të Ulëta për fëmijët me aftësi të kufizuara në Kosovë. Afrim Maliqi, drejtor në HANDIKOS ka bërë të ditur se përmes këtij raporti është vlerësuar situata e shkollimit të fëmijëve me aftësi të kufizuara. […]

Institucionet dhe shoqëria s’kanë bërë asgjë për t`ua lehtësuar jetën personave me nevoja të veçanta


Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani, gjatë debatit parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës, tha se kjo ditë ndërkombëtare e personave me nevoja të veçanta shënohet me 3 dhjetor për të promovuar pjesëmarrjen e plotë dhe të barabartë. Osmani shtoi se institucionet dhe shoqëria […]

Çka do të lejohet të rihapet dhe çka jo në Austri?


Tashmë është zyrtare. Shkollat dhe dyqanet tregtare si dhe sallonet e parukerisë do të hapen nga dita e hënë. Hotelet dhe restorantet do të mbesin të mbyllura deri më 7 janar. Albinfo Austria sjell se cilat masa do t’i lehtësoj Austria dhe cilat jo? E Mërkurë, 2 Dhjetor 2020 – 21:00 albinfo.at Pas tri javë […]

Pandemia godet rëndë zonat rurale në SHBA


Pandemia e koronavirusit goditi kryesisht zonat urbane në fillim në Shtetet e Bashkuara, por përhapja e saj masive në vjeshtë, po prek rëndë zonat rurale të Amerikës. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Mariama Diallo njofton. Shtetet e Bashkuara kanë tani mesatarisht mbi 170,000 raste të reja në ditë. Kjo po prek jo vetëm spitalet e […]

Këshilli i Prindërve s’ pajtohet me vendimin e Qeverisë për përfundim të parakohshëm të gjysmëvjetorit


Këshilli i Prindërve s’ po pajtohet me vendimin e Qeverisë së Kosovës për përfundimin e parakohshëm gjysmëvjetorit në shkollat fillore dhe të mesme. Ky këshill u shpreh se s’ u konsultua nga Qeveria për vendimin që u bë publik të martën. “KPK-ja konsideron se gjendja e pandemisë s’ e ka rënduar procesin mësimor sa për […]

specialistët e japin lajmin e mirë: Vaksinat për COVID-19 po vijnë


Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në […]

Gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor përfundon më 18 dhjetor


Qeveria morri vendim, se gjysëmvjetori i parë i vitit shkollor do të përfundoj më 18 dhjetor. Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti gjatë konferencës për medie ka thënë se gjendja sa i përket përballjes me COVID-19 në Kosovë është mjaft serioze, por sipas tij është nën kontroll, ndërsa njoftoi se gjysmëvjetori i këtij viti […]

SBAShK pajtohet që të shkurtohet gjysmëvjetori i parë


Për shkak të situatës me pandeminë COVID-19, gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor mund të përfundojë më herët se sa është paraparë në kalendarin e përpiluar nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka deklaruar se ekziston mundësia që të shkurtohet gjysmë vjetori i parë për shkollat e […]

SBAShK të gatshëm ta pranojnë vendimin që gjysëmvjetori  i parë të përfundojë më herët


Për shkak të rritjes së numrit të rasteve me COVID-19, gjysëmvjetori i parë në të gjitha shkollat në Kosovë mund të përfundojë më herët. Përfundimi i këtij gjysëmvjetori pritet të ndodhë pas dy javësh, saktësisht më 15 dhjetor. Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Kulturës janë deklaruar se cfarëdo vendimi që vjen nga IKShPK, […]

Pandemia, Kuvendi i Malishevës merr vendime për të mbështetur qytetarët, organizatat e institucionet


Kuvendi Komunal i Malishevës në mbledhjen e sotme ka marrë disa vendime për të ndihmuar qytetarët, punonjësit, organizatat dhe institucionet për tejkaluar sa më lehtë pandeminë. Vendimet të cilat janë marrë prekin fusha të ndryshme si shëndetësia, arsimit, sporti e kultura. Kështu bëri të ditur në profilin e tij në Facebook asamblisti i Lëvizjes Vetëvendosje, […]

Bulliqi fton gratë e Podujevës të konkurrojnë për drejtoresha të shkollave


Kryetari i ri i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka premtuar barazi gjinore në Komunën që do ta udhëheqë, të paktën edhe nëntë muaj. Në emisionin “Jeta në Komunë” ai ka inkurajuar gratë që të aplikojnë në konkursin për drejtorë shkollash. “Aktualisht, sipas informacioneve që i kam, 25 drejtorë shkollash janë si ushtrues detyre. Unë […]

Kuvendi Komunal ndan 50 mijë euro për FC Malisheva


Kuvendi Komunal i Malishevës sot ka marrë vendim që të ndihmojë me të holla klubin e futbollit FC Malisheva, që garon në ligën e parë. Asamblisti i LVV-së, Alban Krasniqi, ka bërë të ditur që për këtë klub janë ndarë 50 mijë euro. Po ashtu, është autorizuar Drejtoria e Kulturës që së bashku me klubet […]

Nica dhe Zemani – Rrëfim nga Niazi Nelaj


(Nje familje e thjeshte shqiptare, me histori interesante) – Nga Niazi NelajNdoshta s’ do te perfillesha per te hedhur ne leter kete histori te kahershme dhe te re, po te mos kish qene ajo mbasdite fatlume e kater janarit te vitit 2013, kur, se bashku me bashkeshorten shkuam ne shtepine e te moshuares Nice, e […]

70% e shkollave të Ferizajt s’kanë mbajtur mësim sot


Shumica e shkollave të Ferizajt sot s’ kanë mbajtur mësim, kështu duke i’u përgjigjur pozitivisht thirrjes së SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Afrim Llabjani. “s’ është mbajtur mësimi në të gjitha shkollat, shumica e shkollave s’kanë mbajtur mësim. Diku […]

Shkollat e Fushë Kosovës se përfillin kërkesën e SBAShK-ut, mbajnë mësim


Edhe pse në disa qytete të Kosovës shkollat s’ kanë punuar sot për shkak të kërkesës së SBAShK, në shkollat e Fushë Kosovë sot është zhvilluar mësim. Kështu ka thënë për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Islam Shabani. “Ne kemi mësim në të gjitha shkollat e Fushë Kosovës dhe asnjë prej tyre s’ […]

Një pjesë e shkollave të Gjilanit s’mbajnë mësim


Disa shkolla të Gjilanit sot s’ kanë mbajtur mësim, kështu duke i’u përgjigjur pozitivisht kërkesës së SBAShK që dita e hënë, për nder të festës së 28 nëntorit, të jetë ditë pushimi. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në Gjilan, Nazim Gagica. “Pjesërisht shkollat e Gjilanit s’janë duke mbajtur mësim, por edhe […]

specialistët: Vaksinat për COVID-19 po vijnë, por masat parandaluese janë akoma më të rëndësishmet


Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për coronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në […]

12 shkolla të Pejës zbatojnë kërkesën e SBAShK-ut, s’ mbahet mësimi


12 Shkolla të Komunës së Pejës i janë bindur thirrjeve të SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi, për nder të festës së 28-nëntorit. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Besim Avdimetaj. “20 shkolla punojnë, 12 s’ punojnë dhe 3 shkolla janë në mësim online. Kjo është […]

12Shkolla të Pejës zbatojnë kërkesën e SBAShK-ut, s’ mbahet mësimi


12 Shkolla të Komunës së Pejës i janë bindur thirrjeve të SBAShK, që dita e hënë të jetë ditë pushimi, për nder të festës së 28-nëntorit. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Besim Avdimetaj. “20 shkolla punojnë, 12 s’ punojnë dhe 3 shkolla janë në mësim online. Kjo është […]

Ministria e Arsimit u bën thirrje shkollave që të mbajnë mësim


Ministria e Arsimit dhe Shkencës u ka bërë thirrje institucioneve arsimore që të mbajnë mësim dhe të shfrytëzojnë të gjitha mundësitë për realizimin e plan-programit. “Vendimi që dita e hënë (30 nëntor 2020) të jetë ditë pune edhe në institucionet arsimore, është vendim i Qeverisë së Kosovës në shenjë solidarizimi me të gjithë ata që […]

Kryeministri Hoti i përgjigjet Ganimete Musliut për 28 Nëntorin


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në seancën e Kuvendit të Kosovës i është përgjigjur deputetes së PDK-së, Ganimete Musliu e cila e kritikoi për vendimin e tij që e hëna të jetë ditë pune dhe të mos ketë pushim për shkak të festës së 28 Nëntorit. Hoti u arsyetua në atë se deputetët e kanë […]

Për herë të parë pas pavarësisë s’ u shënua 28 Nëntori


Deputetja e PDK-së Ganimete Musliu, i ka bërë thirrje kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti, që të sillet si zot shtëpie ose të largohet nga detyra. Musliu tha se për herë të parë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës s’ u shënua dita e flamurit kombëtar, ditëlindja e komandantit legjendar Adem Jashari dhe dalja e UÇK-së […]

Moti përgjatë gjithë javës


Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në […]

Vaksinat për COVID-19 po vijnë


Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në […]

Vaksinat për COVID-19 po vijnë, por masat parandaluese janë akoma përparësore


Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët të dielën se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe, mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në […]

Nagavci kritikon Qeverinë për “situatën konfuze e konfliktuoze” nëse do të ketë të hënën mësim apo jo


Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, lidhur me situatën nëse të hënën do të punohet ose jo në shkollat e vendit. Nagavci ka deklaruar se përkundër mosmarrëveshjeve të dukshme në Qeveri, është e patolerueshme situata konfliktuoze e konfuze që kanë krijuar në shkolla. “Është […]

Qeveria i reagon SBASHK-ut S’ka pushim, nesër mbahet mësimi në gjithë Kosovën


Qeveria e Kosovës dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencës, kanë bërë të ditur se në të gjitha institucionet arsimore në vend, ditën e nesërme do të punohet me orar të rregullt. Përkundër që nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës në Kosovë, është thënë se të hënën do të pushohet për shkak të […]

Jashari: Nesër për shkollat në Skenderaj, do të jetë ditë pune


Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, përes një postimi në FB ka njoftuar se nesër në shkollat dhe institucionet komunale, do të jetë ditë pune. “Vendimet e institucioneve tona, të ndertuara me shumë mund e sakrificë duhet të respektohen e zbatohen nga të gjithë ne. Pas ditëve të humbura të mësimit si shkak i gjendjes pandemike, […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me koronavirus


Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. Pesë […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me coronavirus


Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me coronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me coronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. Pesë […]

Pse e hëna duhet të jetë ditë pushimi sipas SBASHK-ut


Përkundër vendimet të Qeverisë së Kosovës, që dita e hëne të jetë ditë pune, Sindikata e Arsimit po vazhdon të bëjë thirrje që personeli arsimor të mos dal në punë. Këtë e bazojnë në kalendarin për vitin shkollor. Kryetari i kësaj sindikate, Rrahman Jashari ka thënë se bazuar në kalendarin e vitit shkollor, dita e […]

Evropa shënon mbi 400 mijë viktima nga koronavirusi


Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. Pesë […]