Raportimet për dhunë seksuale, iniciohet projekti “Mjaft më”


[ad_1] Drejtoria Rajonale e Policisë Mitrovicë Jugu, me qëllim të parandalimit të rasteve të sulmeve seksuale, ngacmimeve seksuale dhe veprave tjera penale kundër integriteti seksual, ka iniciuar projektin të emërtuar “Mjaft më”. Në këtë projekt janë të përfshira institucionet: Policia e Kosovës, Prokuroria Themelore në Mitrovicë dhe Gjykata Themelore në Mitrovicë. Po ashtu në projekt […]

SBAShK-u kërkon që mësimdhënësit të jenë prioritet për vaksinim kundër Covid-19


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës, ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik që punëtorët e arsimit t’i kenë si prioritet për t’i vaksinuar me vaksinat kundër Covid-19. Nga SBAShK-u thuhet se në periudhën e parë të këtij viti shkollor sektori i arsimit ishte nga […]

Shoqata e pacientëve, letër Hotit: 18% e popullatës për shkak të vështirësive financiare s’ marrin shërbime shëndetësore aspak


[ad_1] Shoqata e pacientëve i ka dërguar letër kryeministrit Avdullah Hoti, ku theksojnë se mbulimi universal shëndetësor është një prej Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, ndërsa sipas tyre Kosova është larg realizimit të këtyre objektivave dhe larg mbrojtjes së secilit qytetar të saj. Siç thuhet në letër, e ku i referohen Raportit të Progresit të […]

Guterres kritikon kombet që injoruan udhëzimet e OBSH-së për pandeminë


[ad_1] Sekretari i Përgjithshëm i KB-së, Antonio Guterres kritikoi sot vendet që injoruan rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në lidhje me pandeminë e COVID-19. “Agjencia shëndetësore e KB dha udhëzime shkencore që duhej të ishte baza për një përgjigje të koordinuar globale”, tha ai në fjalimin e hapjes së Asamblesë së Përgjithshme të KB […]

akoma s’ janë regjistruar studentët e Mjekësisë për të cilët mori vendim Likaj


[ad_1] Edhe pse ministri i Arsimit, Ramë Likaj ditë më parë mori vendim që të rritet numri i studentëve të Fakultetit të Mjekësisë për 50 studentë, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, s’ është duke e zbatuar këtë vendim. Rektori i Universitetit të Prishtinës, Naser Sahiti ka bërë të ditur për KALLXO.com se i kanë njoftuar […]

Pse gjë ndërrimi i pushtetit në Podujevë sipas Shemsi Jasharit?


[ad_1] Komuna e Podujevës ka e ndërruar pushtetin pas 2 dekadave. LDK, e konsideronte bastion Llapin, por njëjtë s’ është pas 29 nëntorit. Shpejtim Bulliqi, një ish-anëtar i LDK-së, arriti t’i fitojë zgjedhjet, pa balotazh, nën ngjyrat e Vetëvendosjes. Ai rivalë kishte Nexhmi Rudarin nga LDK e Naim Fetahun nga PDK. Shemsi Jashari nga organizata […]

Fitorja e Shpejtim Bulliqit – LIVE


[ad_1] Sonte në emisionin “Jeta në Komunë” është i ftuar kryetari i ri i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi. Përballë Jeta Xharrës dhe anëtarëve të shoqërisë civile, Bulliqi flet për shumë tema të cilat e presin në krye të Komunës së Podujevës. A e uruan kundërshtarët politikë pas fitores pa balotazh në zgjedhjet e së […]

“Partitë politike në rend të parë kanë interesat klanore e individuale”


[ad_1] Në kohën kur po pritet një tryezë e përbashkët mes partive politike lidhur më çështjen e presidentit, analisti politik Faton Abdullahu , thotë se beson që do të ketë marrëveshje ndërmjet palëve. “Do të arrihet një marrëveshje mes partive politike për presidentin meqenëse përndryshe duhet të shkohet në zgjedhje. Ndërkohë që ma thotë mendja […]

Deputetët “të painteresuar” t’i kryejnë obligimet që ua ka ngarkuar Kuvendi


[ad_1] Aktualisht në Kuvendin e Kosovës janë funksionale tri Komisione hetimore: Komisioni Hetimor në lidhje me menaxhimin e pandemisë; Komisioni Hetimor lidhur me procesin e privatizimit dhe Hetimor mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve. Deputetët, anëtarë të këtyre Komisioneve kanë mendime të ndryshme sa i përket rezultateve që mund […]

Enver Hoxhaj “thumbon” LDK-në e VV-në: Fton qytetarët e Podujevës që mos ta votojnë korrupsionin e uzurpimin


[ad_1] Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thumbuar dy kundërshtarët, LDK-në e VV-në, pak para fundit të fushatës zgjedhore për kryetar të komunës së Podujevës. Në një shkrim të publikuar para pak çastesh në faqen zyrtare të rrjetit social “Facebook”, Hoxhaj, ka thënë se përkundër mungesës së Thaçit e Veselit, ata ia kanë […]

Reagon djali i Haxhi Shalës, thotë se e meriton të jetë Konsull në Pragë meqenëqë gati do ta përfundojë doktoraturën


[ad_1] Flakron Shala, djali i deputetit Haxhi Shala, ka reaguar pasi që mediat dhe shoqëria civile kundërshtuan emërimin e tij si Konsull i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës në Pragë të Çekisë, shkruan Gazeta Blic. Shala thotë se e meriton të jetë në këtë pozitë, për shkak që sipas tij, ai është në përfundim të […]

Likaj injoroi kriteret e AKA-së për rritjen e numrit të studentëve të Mjekësisë


[ad_1] Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka reaguar pas vendimit të ministrit të Arsimit, Ramë Likaj për rritjen e numrit të studentëve të pranuar në Fakultetin e Mjekësisë. Zyra e BE-së në një përgjigje për KALLXO.com ka bërë të ditur se Likaj s’ i ka përfillur kriteret e Agjencisë së Akreditimit. “BE e kupton […]

Inicohet peticion online për shkarkimin e Driton Selmanajt


[ad_1] Një peticion online në moton “Ti s’ më përfaqëson” për shkarkimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanajt është hapur pas deklaratave të tij të fundit ndaj të mbijetuares së masakrës ndaj familjes Bogujevci në Podujevë, Saranda Bogujevci. Selmanaj u akuzua ndaj deklaratës së tij për të pagjeturit. Gjatë debateve të interpelancës së kryeministrit të Republikës së […]

Shoqëria civile kundërshton vendimin e ministrit për rritjen e numrit të studentëve të Mjekësisë


[ad_1] 13 organizata të shoqërisë civile e kanë kundërshtuar vendimin e ministrit të Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj për rritjen e numrit të studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Organizatat përmes një letre e kanë konsideruar të papranueshëm vendimin e njëanshëm të Ministrit të Arsimit dhe Shkencës (MASh) për rritjen e numrit të studentëve për 50 […]

Edhe ORCA kundër kërkesës së Zemajt për rritjen e numrit të studentëve të Mjekësisë


[ad_1] Drejtori i ORCA-s, Rron Gjinovci s’ e ka përkrahur kërkesën e ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve të Fakultetit të Mjekësisë. Sipas Gjinovcit, kuota e studentëve të Fakultetit të Mjekësisë është caktuar nga ana e Agjencisë së Akreditimit të Kosovës. “ORCA edhe më herët kur ka pasur tentativa për […]

Partitë pa konsensus për presidentin, a po shkon Kosova drejt zgjedhjeve të reja


[ad_1] Zgjedhja e një kandidati për president të vendit duket të jetë vështirë e arritshme për koalicionin aktual qeverisës. Megjithëse LDK pret diskutim përtej partive në pushtet për të gjetur një zgjidhje, në Lëvizjen Vetëvendosje mohojnë kategorikisht përfshirjen, në atë që ata i quajnë, pazare për postin e kreut të shtetit. ndërsa në PDK thonë […]

Anëtari i shoqërisë civile s’ mori pjesë në vendimin për faljen e të dënuarve nga Thaçi


[ad_1] Gjatë ditës së sotme KALLXO.com raportoi se si ish-presidenti Hashim Thaçi herët a vonë para se të jepte dorëheqje nga pozita që mbante për shkak të konfirmimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale, fali persona të dënuar në rastin “Bllaca” e madje fali persona të cilët sipas Rregullores për kriteret dhe procedurën e faljes së […]

Ministria ka vendosur t’i japë leje mjedisore KELKOS-it


[ad_1] Organizata “Pishtarët” po pretendon se Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit ka vendosur t’i japë leje mjedisore kompanisë KELKOS. Në një letër drejtuar Ministrisë, organizata ka kërkuar llogari se pse KELKOS është pajisur me dy leje të veçanta mjedisore kur ky investitor e ka vetëm një pëlqim mjedisor për hidrocentralet në Deçan, gjë që sipas […]

Ish-Presidenti Thaçi theu rregulloren, fali të dënuar që më parë u ishte refuzuar kërkesa për lirim me kusht


[ad_1] Nga 28 kërkesa që ishin shqyrtuar nga ana e Komisionit për shqyrtimin dhe vlerësimin e kërkesave për faljen e të dënuarve, ish-Presidenti Hashim Thaçi ka falur pesë persona, ku në një rast një të dënuarit i ishte refuzuar kërkesa për lirim me kusht, ndërsa për të tjerët më herët s’ kishte pasur kërkesa për […]

Kërkesat e KELKOS-it për leje të hidrocentraleve, nesër mblidhet ZRrE


[ad_1] Zyra e Rregullatorit për Energji nesër në mbledhjen e saj të radhës pritet të shqyrtojë aplikacionin e kompanisë “Kelkos” për prodhimin e energjisë elektrike në Hidorocentralin e Deçanit. Kelkos-it iu kishte ndalur prodhimi i energjisë elektrike më 14 tetor në tre hidrocentrale tek Gryka e Deçanit. Drejtori i ZRrE-së Petrit Pepaj kishte  thënë se […]

ORCA dhe UP-ja zotohen për bashkëpunim


[ad_1] Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim dhe rektori i Universitetit të Prishtinës ‘Hasan Prishtina’, Naser Sahiti janë zotuar për bashkëpunim në mes dy palëve. ORCA ka bërë të ditur se do të bëjnë promovimin e çdo arritje  pozitive dhe do të adresoj kritikat për dukuritë negative të cilat kanë të bëjnë më cilësinë […]

Jakup Krasniqi pritet të dalë para Gjykatës të hënën


[ad_1] Dhomat e Specializuara të Kosovës kanë njoftuar se të hënën, më 9 nëntor prej orës 11:00, ish-zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jakup Krasniqi do të dalë para gjyqtarit të Gjykatës Speciale. “Më 9 nëntor në orën 11:00 paradite, do të mbahet paraqitja e parë e Jakup Krasniqit në sallën e gjyqit të Dhomave […]

Supremja akoma s’ ka vendosur për rastin ‘Pronto’


[ad_1] Gjykata më e lartë e Kosovës akoma s’ ka vendosur për rastin që mori vëmendjen më ta madhe mediatike për përgjimet e dëgjuara që njihen si  ‘Pronto’. Këtë e konfirmoi zëdhënësja e Gjykatës Supreme, Antigona Uka. “Ju njoftoj se Kolegji i Gjykatës Supreme akoma s’ ka vendosur për rastin në fjalë” u përgjigj Uka […]

Asamblistja e kërcënuar e VV-së në Prizren gjen mbështetjen e opozitës dhe heshtjen e Haskukës


[ad_1] Asamblisjta e Kuvendit Komunal të Prizrenit, Dafina Alishani dje raportoi se kishte pranuar një telefonatë pas pyetjeve dhe çështjes së ngritur në emisionit Jeta në Komunë, ku mysafir ishte kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka. Pas debatit, asamblistja Dafina Alishani Dafina Alishani, ka shkruar se është kontaktuar përmes telefonit nga burri i “ndërmarrëses” e cila […]

Trusti publikon numrin e kontribuesve sipas vlerës që kanë në llogari


[ad_1] Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës ka publikuar tabelën se sa është vlera që qytetarët i kanë në xhirollogaritë e tyre. Sipas tabelës së publikuar, rreth 213 kontributpagues kanë deri në 1,000 euro në llogaritë e tyre, apo 33 për qind e kontribuesve. Deri 5,000 euro kanë 30 për qind e kontributpaguesve, apo rreth […]

Procesi i vetingut ka qenë puro politik


[ad_1] Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, ka folur për të gjitha të arriturat e ministrisë që ai udhëheq, brenda 100 ditëve, ku ka theksuar se kanë procesuar dhe janë duke punuar në 17 ligje, 7 rregullore dhe shumë udhëzime administrative. “Gjatë këtyre 100 ditëve, kemi procesuar dhe jemi duke punuar në 17 ligje, 7 rregullore […]

Heshtje dhe nënshtrim në Elbasan ndaj ‘krimit që kontrollon qytetin’


[ad_1] Deklaratat e kryeprokurorit Olsian Çela janë një realitet i gjithëditur në Elbasan- ku pedagogë, artistë dhe përfaqësues të shoqërisë civile hezitojnë të flasin për bandat dhe fajësojnë autoritetet ligjzbatuese për ndikimin e krimit të organizuar në qytet.   Në një takim të zhvilluar më 5 tetor në Elbasan, kryeprokurori Olsian Çela deklaroi se qyteti […]

Ministri Selimi flet për shkarkimin e këshilltarit Enis Çerka


[ad_1] Në seancën e sotme të Kuvendit, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Alban Hyseni, i ka drejtuar pyetje ministrit të Drejtësisë Selim Selimi duke e pyetur lidhur me emërimin dhe shkarkimin e këshilltarit të tij Enis Çerka. “Deklarimi që e ka bërë këshilltari juaj dhe afera ju keni thënë se e keni liru nga detyra pasi […]

Shoqëria civile kritikon Bahtirin për gjuhën e përdorur ndaj asamblistëve


[ad_1] Gjatë debatit “Jeta në Komunë “ aktivistja e shoqërisë civile Nerimane Ferizi ka kritikuar të parin e Mitrovicës për fjalët që përdor Bahtiri sipas saj në raport më asamblistët. “Neve si aktivistë të shoqërisë civile na ka ra me shku me vizitu disa nga seancat që janë mbajtë në Kuvendin Komunal edhe shpeshherë ka […]

Mediat dhe shoqëria civile të bashkohen në luftë kundër korrupsionit


[ad_1] Organizata Joqeveritare “Horizonti i Ri” në bashkëpunim me gazetën “Koha javore” organizuan gjatë fundjavës në Ulqin, trajnimin “Qeverisja e mirë dhe antikorrupsioni”, në të cilin morën pjesë përfaqësues të mediave në gjuhën shqipe në Mal të Zi dhe aktivistë të shoqërisë civile. Koordinatori i OJQ “Horizonti i Ri”, Nazif Veliqi, ka treguar se synimi […]

Komuna e Vushtrrisë me zbatueshmëri të ulët të rekomandimeve


[ad_1] Prokurimi ka dalë të jetë fusha më problematike në Komunën e Vushtrrisë. Në katër vitet e fundit Komuna e Vushtrrisë ka marrë 19 rekomandime për adresim të shkeljeve dhe parregullsive në prokurim, kurse vetëm në vitin 2019 ka marrë gjithsej 7. Në vitin 2019, nga 16 rekomandimet e vitit 2018, Komuna e Vushtrrisë i […]

error: Content is protected !!