Funksionalizohet aparatura diagnostike e mamografit në QKMF-në e Podujevës


Është ri-funksionalizuar aparatura diagnostike e mamografit në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Podujevë, raporton Llapi.info. Me këtë aparaturë, QKMF-ja ishte pajisur vite më parë, por që e njëjta ka qenë jofunksionale deri më tani. Në një postim në Facebook, kreu i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka thënë se me këtë mamograf, pacientët, siç ka thënë […]

Komuna e Podujevës organizoi takim falënderues me bashkatdhetarët


[ad_1] Komuna e Podujevës ka organizuar takim me bashkatdhetarët, të cilët po qëndrojnë në vendlindje për festat e fundvitit. Në takimin e organizuar nga kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi dhe Drejtoria për Planifikim dhe Zhvillim Ekonomik e Komunës së Podujevës, ishin të pranishëm një numër i madh i bashkatdhetarëve, njofton Klan Kosova. Bulliqi i ka […]

Bulliqi: Pa Vjosa Osmanin LDK do të ishte pas AAK-së në zgjedhje


[ad_1] Kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka folur për ish-partinë e tij, Lidhjen Demokratike të Kosovës. Thotë se kjo parti po gabon që po largon njerëz si Vjosa Osmani. Sipas tij, pa Vjosa Osmanin, LDK’ja sdo të dilte e dyta në zgjedhje ashtu siç ka ndodhur. “Vjosa Osmani, ju e dini, është një […]

Prognoza e Shpejtim Bulliqit: Pa Vjosa Osmanin LDK’ja do të ishte pas AAK-së në zgjedhje


[ad_1] Kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka folur për ish-partinë e tij, Lidhjen Demokratike të Kosovës. Thotë se kjo parti po gabon që po largon njerëz si Vjosa Osmani. Sipas tij, pa Vjosa Osmanin, LDK’ja sdo të dilte e dyta në zgjedhje ashtu siç ka ndodhur. “Vjosa Osmani, ju e dini, është një […]

Në qendrën e votimit të Nexhmi Rudarit, shumicën e votave i mori Shpejtim Bulliqi


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Kandidati i LDK-së, Nexhmi Rudari, i cili votoi në shkollën “Naim Frashëri” ku të hapura ishin nëntë kuti votimi, arriti të sigurojë 1,251 vota, ndërsa Shpejtim Bulliqi nga LVV mori 1,851 […]

Në fshatin e tij, Shpejtim Bulliqi merr 67% të votave


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar tabelat me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Në fshatin Llugë prej nga është kandidati i Vetëvendosjes dhe fituesi i këtyre zgjedhjeve, Shpejtim Bulliqi, ishin të hapura dy vendvotime. Bulliqi mori 386 vota, ndërsa Nexhmi Rudari nga LDK mori 133 […]

Votat në Bradash, bashkëfshatarët e Agim Veliut mbështetën Nexhmi Rudarin


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Këto zgjedhje e nxorrën fitues Shpejtim Bulliqin nga Lëvizja Vetëvendosje, për herë të parë pas 20 viteve që LDK po mbante pushtet në këtë komunë. Në fshatin Bradash, vend prej të […]

Të hënën, Shpejtim Bulliqi merr detyrën e Kryetarit të Podujevës


[ad_1] Komisionit Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar rezultatet e zgjedhjeve të 29 nëntor që u mbajtën për kryetar të komunave të Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut. Në një njoftim të KQZ-së thuhet se ndaj rezultateve s’ kishte asnjë ankesë. “Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së […]

Votat me postë për Podujevën, Vetëvendosje bindshëm para LDK-së


[ad_1] Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Komunës së Podujevës ka marrë shumicën dërmuese të votave me postë për zgjedhjet e 29 nëntorit në Podujevë. Sipas rezultateve përfundimtare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, me postë votuan 221 votues. 199 prej tyre shkuan për, tashmë, kryetarin e ri të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi nga […]

Shpejtim Bulliqi, fajtori kryesor për mosliberalizim të vizave


[ad_1] Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, ka fajësuar kryetarin e sapozgjedhur të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqin, për mosliberalizim të vizave, pasi që në kohën kur ky i fundit ishte deputet i LDK-së s’ e votoi demarkacionin me Malin e Zi. “Edhe Bulliqi edhe disa që janë akoma në LDK edhe […]

Zgjedhjet në Podujevë, zero vota për PDK-në nga mërgata – Kaq mori VV dhe LDK


[ad_1] Kandidati i VV-së për kryetar të Komuëns së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka arritur të triumfojë në zgjedhjet e 29 nëntorit. Bulliqi, arriti të mposhtë LDK-në që ka qeverisur me Podujevën përgjatë 20 vjetëve, duke marrë kështu “timonin” me të parën, pa balotazh. Edhe mërgimtarët nga vendet e ndryshme kanë votuar bindshëm për VV-në. Sipas […]

Blerim Latifi ironizon me fotografin e Kurtit dhe Bulliqit


[ad_1] Profesori Universitar, Blerim Latifi ka ironozuar me fotografin e kryetarit të LVV-së Albin Kurti dhe atij të Podujevës Shpejtim Bulliqi, shkruan Gazeta Blic. Latifi përmes një postimi në Facebook, ka thurur vargje ironike për këta të fundit.   Ja postimi i plotë: O malet e Çakorrit dhe ju o lisat e gjatë!Fushat e gjëra […]

Avdullah Hoti deklarohet për humbjen e LDK-së në Podujevë


[ad_1] I pyetur Nëse humbjen në Podujevë e sheh si ndëshkim ndaj tyre për shkak të prishjes së koalicionit mes LDK-së dhe LVV-së në nivel qendror, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se mediat mund të kenë interpretime të ndryshme. “Është një rezultat të cilin të gjithë e kemi pranuar mbasi kanë folur qytetarët e […]

Humbja në Llap – Eqrem Kryeziu e quan laper Isa Mustafën, këtë porosi i dërgon


[ad_1] Ish-nënkryetari i LDK-së, Eqrem Kryeziu, ka kritikuar kryetarin Isa Mustafa për humbjen e zgjedhjeve lokale në Podujevë. “Për humbjen e vet laperi fajëson të tjerët, ndërsa njeriu fisnik fajëson veten. E ka thënë Konfuci, jo unë.”, ka shkruar ai në rrjetin social Facebook. LDK humbi zgjedhjet e parakohshme lokale në Podujevë pa balotazh. Ishte […]

Grumbullimi i njerëzve para selisë së Vetëvendosjes, potencial për shpërndarje të coronavirusit


[ad_1] Mbrëmë, pasi u mbyllën qendrat e votimit në gjithë territorin e komunës së Podujevës, qytetarë të shumtë u mblodhën para selisë së Lëvizjes Vetëvendosje në Podujevë. Shumë nga ta s’ respektuan masat për mbajtjen e maskës ndërsa s’ u mbajt as distanca mes njëri-tjetrit. Kreshnik Gashi nga KALLXO.com ka thënë se partia për të […]

Bulliqi komenton shtrimin e udhëve në fshatin e tij në ditën e zgjedhjeve


[ad_1] Dje, edhe pse e diel dhe ditë e zgjedhjeve, në Podujevë kompania e kontraktuar nga pushtetit lokal doli në terren për të shtruar disa rrugë me zhavorr. KALLXO.com raportoi drejtpërdrejt derisa ekskavatorët shtronin zhavorrin në udhët e fshatit Lluga. Nga ky fshat vjen edhe fituesi i zgjedhjeve për kryetar të Komunës së Podujevës, Shpejtim […]

Pse gjë ndërrimi i pushtetit në Podujevë sipas Shemsi Jasharit?


[ad_1] Komuna e Podujevës ka e ndërruar pushtetin pas 2 dekadave. LDK, e konsideronte bastion Llapin, por njëjtë s’ është pas 29 nëntorit. Shpejtim Bulliqi, një ish-anëtar i LDK-së, arriti t’i fitojë zgjedhjet, pa balotazh, nën ngjyrat e Vetëvendosjes. Ai rivalë kishte Nexhmi Rudarin nga LDK e Naim Fetahun nga PDK. Shemsi Jashari nga organizata […]

Bulliqi fton gratë e Podujevës të konkurrojnë për drejtoresha të shkollave


[ad_1] Kryetari i ri i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka premtuar barazi gjinore në Komunën që do ta udhëheqë, të paktën edhe nëntë muaj. Në emisionin “Jeta në Komunë” ai ka inkurajuar gratë që të aplikojnë në konkursin për drejtorë shkollash. “Aktualisht, sipas informacioneve që i kam, 25 drejtorë shkollash janë si ushtrues detyre. […]

A e uruan Shpejtim Bulliqin për fitoren Agim Veliu, Nexhmi Rudari e Naim Fetahu?


[ad_1] Dje, më 29 nëntor, në komunën e Podujevës u mbajtën zgjedhjet e parakohshme për kryetar Komune. Nga tre kandidatët për të parin e kësaj Komune, Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje doli i pari. Madje, Bulliqi e fitoi garën përballë Nexhmi Rudarit të LDK dhe Naim Fetahut të PDK-së, pa balotazh. E, ndonjë ditë pasi […]

Fitorja e Shpejtim Bulliqit – LIVE


[ad_1] Sonte në emisionin “Jeta në Komunë” është i ftuar kryetari i ri i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi. Përballë Jeta Xharrës dhe anëtarëve të shoqërisë civile, Bulliqi flet për shumë tema të cilat e presin në krye të Komunës së Podujevës. A e uruan kundërshtarët politikë pas fitores pa balotazh në zgjedhjet e së […]

Reagon kandidati i PDK-së, ia uron fitoren Shpejtim Bulliqit


[ad_1] Kandidati i PDK-së për kryetar të Podujevës, Naim Fetahu e ka uruar kundërkandidatin e tij nga VV-ja, Shpejtim Bulliqin për fitoren në zgjedhjet e djeshme në këtë komunë. Fetahu me anë të një postimi në Facebook është shprehur mirënjohës ndaj qytetarëve të Podujevës ndërkohë që ka këshilluar kryetarin e ri të komunës që t’i […]

Latifi: Podujeva ishte garë për jetë a vdekje mes Kurtit e Veliut


[ad_1] Profesori universitar, Blerim Latifi ka thënë se Podujeva ishte një garë tepër e rëndësishme për LDK-në dhe LVV-në. “Podujeva ka qenë garë për jetë a vdekje mes VV-së dhe LDK-së”, ka thënë ai. “Në njërën anë ka qenë Albin Kurti që shkonte në çdo vend në Podujevë dhe pas tij qëndronte Shpejtim Bulliqi. Në […]

Haraqija s’e pranon humbjen e LDK’së në Podujevë: Figurat e VV’së janë të LDK’së


[ad_1] Anëtari i LDK’së Astrit Haraqija s’ mendon se Lidhja Demokratike e Kosovës humbi dje zgjedhjet në komunën e Podujevës. Shpejtim Bulliqi i VV’së u zgjodh dje kryetar komune me mbi 50 për qind të votave. “LDK’ja e ka mujt veç LDK’në sepse njoh të gjitha strukturat…Të gjitha këto figura që kanë aderuar në Vetëvendosje […]

Rudari: Zgjedhjet s’ i ka fituar Bulliqi, i fitoi Albini


[ad_1] Kandidati i LDK-së për kryetar të Podujevës, Nexhmi Rudari ka thënë se zgjedhjet e djeshme i ka fituar Albin Kurti dhe jo Shpejtim Bulliqi. Ai u shprehë se në zgjedhjet e vitit 2021, LDK do të fitoj bindshëm në Podujevë. “Zgjedhjet s’ i ftoi Shpejtimi, por Albini. Do të rrijmë në zyrë aq sa […]

Rezultati i Podujevës i pakënaqshëm, duhet bërë analiza për t`i parë problemet


[ad_1] Pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së, shefi i grupit parlamentar të kësaj partie ka thënë që në këtë mbledhje kanë diskutuar Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike. “Temë e diskutimit ishte çështja e ligjit për rimëkëmbje ekonomike, po shpresojmë që brenda javës ky ligj do të kaloj”, tha Gashi. I pyetur Me kusht që është diskutuar […]

Taulant Kryeziu pritet ta zëvendësojë Shpejtim Bulliqin si deputet i Vetëvendosjes në Kuvend


[ad_1] Anëtari i Vetëvendosjes, Taulant Kryeziu, pritet që ta zëvendësojë Shpejtim Bulliqin, si deputet të Vetëvendosjes në Kuvendin e Kosovës. Bulliqi i cili shënoi fitore në zgjedhejt e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës, në zgjedhjet e fundit për Kuvend të Kosovës të 6 tetorit 2019, kishte fituar 10 mijë e 178 vota por […]

Shpejtim Bulliqi flet në Kuvend për fitoren në Podujevë, ironizon me Arban Abrashin


[ad_1] Deputeti i LVV-së dhe kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, në Kuvendin e Kosovës tha se dita e djeshme është ditë e ndryshimit. “Dje ishte ditë zgjedhore në Llap, andaj më lejoni që nga këtu të përgëzoj gjithë qytetarët e Llapit dhe Gollakut për një fitore mahnitëse dhe për sjelljen e ndryshimit pas […]

Bulliqi: Llapi e Gollaku nga dje besoj se frymojnë lirshëm


[ad_1] Kandidati për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqi në seancën e Kuvnedi të Kosovës thotë se dje nga zgjedhjet në Podujevë u la pas një pushtet që për sa vite s’ i realizoi kërkesat e qytetarëve. Bulliqi thotë se beson që nga dje Llapi e Gollaku frymon lirshëm, përcjellë Gazeta Blic. Ai premtoi se do […]

Deputetët e Vetëvendosjes i shkojnë për vizitë Bulliqit pas fitores, kanë një selam për partitë tjera


[ad_1] Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Haliti, Arbër Rexhaj dhe Artan Abrashi sot kanë pirë kafe së bashku me Shpejtim Bulliqin i cili fitoi zgjedhjet për kryetar të Podujevës. Një fotografi me të e ka shpërndarë deputeti Arbër Rexhaj i cili thotë se kafën e mëngjesit po e pijnë me kryetarin e Podujevës, përcjellë Gazeta […]

Shpejtim Bulliqi: Podujeva i dha mesazh Kosovës


[ad_1] Kryeyari i ri i Podujevës Shpejtim Bulliqi, pas fitores së sotme në këtë komunë, ka deklaruar se vota e Podujevës i japi mesazh tërë Kosovës dhe realitetit kosovar. “Jam i lumtur se qytetari i Podujevës i japi mesazh tërë Kosovës. Ka ardhur koha për ndryshim dhe kjo u rikonfirmua për LDK-në më së miri […]

Shpend Ahmeti uron Shpejtim Bulliqin dhe Vetëvendosjen


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka uruar Shpejtim Bulliqin për fitoren në zgjedhjet për kryetar të Podujevës, por edhe Lëvizjen Vetëvendosje. Në një postim në Facebook, Ahmeti tha se porosia e qytetarëve të  Podujevës “ishte e qartë“. Fituesit të zgjedhjeve të sotme i ka uruar suksese në realizimin e programit. Ky është postimi i […]

“Mirë që humbi Agimi në Podujevë, por mos u gëzoni pasi Shpejtimi dallon shumë pak nga ai”


[ad_1] Njohësi i çështjeve juridike e politike, Ehat Miftaraj, thotë se është bërë mirë që Agim Veliu e ka humbur bastion e tij, Podujevën. Por, siç thotë ai, s’ duhet gëzuar edhe aq shumë për shkak që, Shpejtim Bulliqi dallon shumë pak prej të parit, duke e quajtur kopje të Agim Veliu. Shkrimi i plotë […]

Fitim Haziri – Agim Veliut: Llapjanët ta thyen “kalanë” dhe ta treguan derën


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Haziri, ka reaguar pas fitores në zgjedhjet e sotme në Komunën e Podujevës, shkruan Gazeta Blic. Ai ia ka përmendur nënkryetarit të LDK-së, “kalanë”, duke i thënë se llapjanët ta thyen atë. Haziri thekson se “llapjanët ia kanë treguar derën secilit person të korruptuar, duke e përmendur vetë Veliun”. […]

Grumbull i njerëzve pas fitore së Vetëvendosjes, Albin Kurti i kërkon shpërndarjen pasi përfundojnë fjalimet


[ad_1] Vendi është duke u ballafaqur me numër të lartë të rasteve me COVID-19 si dhe me dhjetra të vdekur brenda 24 orëve nga infeksioni me coronavirus, por sot në Podujevë u ‘harrua’ virusi. Me qindra qytetarë u mblodhën udhëve dhe shesheve për të festuar fitoren e kryetarit më të ri të Llapit, Shpejtim Bulliqi […]

Pacolli pas fitorës në Podujevë: Shumë shpejtë edhe në Qeveri


[ad_1] Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli me anë të një postimi në Facebook ka paralajmëruar se LVV-ja pas fitores në Podujevë, shumë shpejt do të jetë edhe në Qeveri, shkruan Gazeta Blic. Ajo ka theksuar se pas Qeverisë do të vazhdojnë me Prishtinën, Pejën Gjakovën, Ferizajin Ja postimi i plotë i Pacollit: “Shumë shpejtë […]

Haxhi Avdyli i gëzuar për fitoren e VV-së në Llap, ja çka thotë për partinë e tij


[ad_1] Dëshpërim të madh nga humbja e zgjedhjeve në Podujevë s’ ka deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli. Sipas tij, mashtrimi e dyftyrësia s’ kanë vend dhe kjo u pa në këto zgjedhje. “Të premten në intervistën “Pa maska” e thash qytetari na ka lexu letrat, po e din per secilin kush është. Mesazhi i Podujevës […]

Kollçaku-Mulhagja pas fitorës së VV-së në Llap: A dyshon akoma dikush se krejt Kosova është Vetëvendosje


[ad_1] Deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, ka uruar Shpejtim Bulliqin për fitoren në Llap. Ajo me anë të një statusi në Facebook ka thënë se me këtë fitore duhet të binden të gjithë se e gjithë kosova është Vetëvendosje. Ja postimi i plotë: F I T O R E ! URIME PODUJEVË! URIME LLAP! […]

Abazi:Urime fitoren Shpejtim Bulliqi, Besianë, Kosovë, Urime Lëvizja Vetëvendosje


[ad_1] Ish zëvendëskryeministri nga radhët e LVV-së, Haki Abazi ka uruar kandidatin e kësaj partie Shpejtim Bulliqi për fitoren. Ai në një status në Facebook ka uruar Bulliqin për fitoren. Ja postimi i plotë: Urime fitoren Shpejtim Bulliqi, Besianë, Kosovë, Urime Lëvizja Vetëvendosje! [ad_2]

Qytetarët na thanë ‘T’kryme e ki’


[ad_1] Pas fitores së Shpejtim Bulliqit në Podujevë, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha se populli është përcaktuar për LVV-në. I pari i LVV-së, theksoi se në takimet që i kishin në Podujevë, qytetarët u thonin “T’kryme e ki”. “Kjo s’ është zgjedhje, s’ është vetëm zgjedhje por është referendum. Edhe në të ardhmen […]

E konfirmon KQZ: Shpejtim Bulliqi fitues i zgjedhjeve në Podujevë


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet preliminare në komunën e Podujevës. Fitues i zgjedhjeve në komunën e Podujevës sipas KQZ është Shpejtim Bulliqi me 51.64%. “Për komunën të Podujevës këto janë rezultatet preliminare Shpejtim Bulliq, kandidat i Vetëvendosjes 51.64 % , kandidati i LDK-së, Nexhmi Rudari 35.97% dhe kandidati i PDK-së, 12.40 %”, […]

Arbërie Nagavci me porosi për LDK-në dhe Agim Veliun


[ad_1] Nënkryetarja e Kuvendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci përmes një postimi në Facebook ka thënë se në garën për të parin e Podujevës, fitues do të jetë kandidati i LVV-së Shpejtim Bulliqi. Ajo ka shtuar se në atë komunë s’ka bastione por ka Vetëvendosje, shkruan GazetaBlic. ndërkohë, thekson se qytetarët vlerësojnë dhe […]

PDK e pranon, Bulliqi fiton zgjedhjet në Podujevë pa balotazh


[ad_1] Partia Demokratike në Podujevë ka konfirmuar fitoren e kandidatit të Vetëvendosjes, Shpejtim Bulliqi në këtë komunë. Këtë e ka bërë të ditur moderatori Ermal Panduri në emisioni “Debat Plus”, i cili u shpreh se “Sapo ma konfirmuar edhe nga PDK, VV fiton në Podujevë pa balotazh”, ka thënë ai. Sipas sondazhit të Armend Mujës, […]

Katunishtë – Bulliqi e mposhtë Rudarin në bastionin e LDK-së


[ad_1] Gazeta Blic, mëson se kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqi, e ka mposhtur kandidatin e LDK-së, Nexhmi Rudari në bastionin e Lidhjes Demokratike të Kosovës. Bëhet fjalë për fshatin Katunishtë të Podujevës, ku sipas informatave të gazetës, Bulliqi i ka fituar 179, ndërsa Nexhmi Rudari 144.   [ad_2]

Pas votimeve, sheshi në Podujevë mbushet me njerëz


[ad_1] Pak minuta pas mbylljes zyrtare të vendvotimeve, qindra persona kanë dalë në sheshin e Podujevës në pritje të rezultateve të raundit të parë të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar të komunës. Ata janë mbledhur para selisë së Lëvizjes Vetëvendosje përderisa zyrtarë të partisë nga dega dhe qendra janë brenda duke pritur rezultatet e para […]

Agim Bahtiri: Urime fitorja kryetarit Shpejtim Bulliqi


[ad_1] Kryetari i Komunës së Mitrovicës Jugore, Agim Bahtiri, ia ka uruar fitoren kandidatit nga radhët e VV-së për kryetar të Komunës në Podujevë, Shpejtim Bulliqit, akoma pa dalë rezultatet e zgjedhjeve. me anë të një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, ai i ka uruar edhe llapjanët për qeverisjen e re komunale. “Urime […]

Fituesi i zgjedhjeve të sotme në Podujevë


[ad_1] Projeksioni i Armend Mujës dhe Kolegjit Riinvest thotë se kandidati i Vetëvendosjes Shpejtim Bulliqi ka fituar zgjedhjet e sotme të jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës. Sipas këtij projeksioni i cili u publikua në TV Dukagjini në orën 19:00, Bulliqi ka fituar me 50.02%. Po qe se ky rezultat del në numërimin zyrtar […]

Përplasje mes LDK-së e VV-së në zyrat e KQZ-së


[ad_1] Anëtarët e KQZ-së nga radhët e LDK-së dhe Vetëvendosjes janë përplasur verbalisht në konferencën për media në lidhje me zgjedhjet e parakohshme për kryetar të Komunës së Podujevës. Shkas për këtë ishte procesi i votimit në zgjedhjet e sotme për të parin e kësaj komune në të cilën garë e ngushtë pritet të zhvillohet […]

Posterët e kandidatëve për kryetar të Podujevës, në afërsi të shkollave


[ad_1] Posterët e dy kandidatëve të kryetar të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi nga LVV-ja dhe Nexhmi Rudarit nga LDK-ja, janë vendosur në afërsi të shkollave. Ligji për Zgjedhjet e ndalon vendosjen e posterëve të kandidatëve dhe partive në afërsi të qendrave të votimit. Ekipet e KALLXO.com kanë parë se posteri i kandidatit Nexhmi Rudari […]

Shpejtim Bulliqi shkon për të votuar, por ka harruar letërnjoftimin


[ad_1] Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka shkuar sot për të votuar, por ka harruar letërnjoftimin në veturë. Bulliqi ka shkuar në qendrën e votimit për të shfrytëzuar të drejtën e tij për të votuar, por me vete s’ e ka pasur dokumentin e identifikimit. Express mëson se […]

Vjet kandidatë për deputetë e sot për të parin e Llapit, ja cili nga tre kandidatët mori vota më shumë në këtë komunë


[ad_1] Janë duke u mbajtur Zgjedhjet e Jashtëzakonshme për kryetar të komunës në Komunën e Podujevës, ku në këtë garë janë Naim Fetahu i PDK-së, Nexhmi Rudari i LDK-së dhe Shpejtim Bulliqi i LVV-së. Por kjo s’ është hera e parë që garojnë këta kandidatë. Ata kishin garuar për pozitën e deputetit në zgjedhjet e […]

E dhash votën për të ardhmen e komunës sonë


[ad_1] Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka hedhur votën e tij në zgjedhjet për të parin e kësaj komune. Në një adresim para mediave, Bulliqi ka thënë se e ka dhënë votën për të ardhmen e komunës së tij. “E dhash votën për të ardhmen e komunës sonë […]

PZAP: Deri tani s’ kemi pranuar ankesa për zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Asnjë nga partitë politike deri më tani s’ ka paraqitur ndonjë ankesë rreth procesit zgjedhor në Komunën e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut. Këtë ka konfirmuar kryesuesi i Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, Mulë Desku. “deri më tani s’ kemi pranuar asnjë ankesë nga asnjë subjekt politik”, deklaroi Desku. Ai tha se në […]

Nisin problemet e para në zgjedhjet në Podujevë: VV akuzon se i është ndaluar vëzhguesi i tyre


[ad_1] Lëvizja Vetëvendose, dega në Podujevë, ka akuzuar menaxherin e qendrës së votimit në fshatin Metehi, se ka ndaluar, siç thuhet në reagim, pa ndonjë arsye vëzhguesin  e tyre, raporton GazetaBlic. Me këtë rast, VV ka ftuar organet kompetente që ta trajtojnë këtë. “Menaxheri i Qendrës së Votimit në Metehi (1830e), e ndalon vëzhguesin e […]

Të dielën, Kosova i merr lakmi Llapit


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hekura Murati, ka kërkuar nga qytetarët e Podujevës të dalin të votojnë të dielën për Shpejtim Bulliqin, kandidat për kryetar në këtë komunë për zgjedhjet që do të mbahen këtë të diel. Tutje ai ka shkruar se sikur të mund të dënonte me votë për keqqeverisje 20 vjeçare. “Me pasë […]

VV pas përleshjes së aktivistëve në Podujevë: Agim Veliu po tenton ta ndalojë fitoren e Shpejtim Bulliqit


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje, dega në Podujevë ka reaguar pas përleshjes që ka ndodhur sot mes aktivistëve të partisë së tyre dhe aktivistëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës. LVV pohon se “aktivistët e tyre janë provokuar nga banditët e Agim Veliut”. “Sot, rreth orës 14:00, para zyreve të Lëvizjes Vetëvendosje në Besianë, aktivistët tanë u provokuan […]

Shpejtim Bulliqi reagon ashpër pas incidentit në Podujevë: Zyrtarët policor kanë provokuar situatën, janë sjellë nga Ministri i Brendshëm!


[ad_1] Gjatë ditës së sotme ka ndodhur një përplasje fizike mes aktivistëve të LDK-së dhe LVV-së në Podujevë në ditën e fundit të fushatëz zgjedhore, raporton Gazeta Blic. Pas këtyre përplasjeve ka ardhur reagimi i kandidatit për kryetar komune nga radhët e VV-së, Shpejtim Bulliqi. Bulliqi ka dealaruar se ky incident është provokuar nga ana […]

Isa Mustafa dhe Agim Veliu bëjnë fushatë në Podujevë, brohoriten nga aktivistë të Vetëvendosjes


[ad_1] Dy ditë para zgjedhjeve për kryetar komune, është tensionuar situata në Podujevë, raporton GazetaBlic. Në disa video që ka siguruar GazetaBlic, shihet se në sheshin e qytetit të Podujevës janë grumbulluar simpatizantë të të dyja partive, VV dhe LDK. Pikërisht aktivistë të LVV-së, kanë brohoritur pak para se në këtë shesh të zbriste kreu […]

Deputetja e PDK-së: Me njerëzit e njejtë s’ mund të bëhet ndryshimi në Podujevë


[ad_1] Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK’së, Eliza Hoxha, thotë se kandidati i VV’së, Shpejtim Bulliqi dhe i LDK’së, Nexhmi Rudari, në Podujevë kanë idetë e njëjta dhe se me ta s’ mund të bëhet ndryshimi. “Po qe se 20 vjet e ke dashur një subjekt dhe s’ ka funksionu, atëherë unë […]

Rudari i LDK-së mundohet të përfitojë në kohë fushate me skamnorë


[ad_1] Kandidati i LDK-së për kryetar komune, në kohë fushate, ka bërë një gjë që mund të cilësohet si e pahijshme. Ai ka njoftuar që familja e një qytetarit nga fshati Siboc i Epërm është bërë me shtëpi të re – falë donacionit të një personi që ka dëshiruar të mbetej anonim. “Kjo është shtëpia […]

Ky është djalë i mirë, por s’ vendos ky në Komunë


[ad_1] Dy kandidatët për kryetar të Komunës së Podujevës kanë replikuar kur është diskutuar shkarkimi i drejtorit të Shëndetësisë, Zaim Thaçi, në kohë pandemie. Gjatë “Debatit pernime” në një moment kandidati i Vetëvendosjes e lëvdoi kundërkandidatin nga LDK-ja, duke thënë se është djalë i mirë por se, sipas tij, Nexhmi Rudari s’ vendos në Komunën […]

Podujeva, deshën apo s’ deshën të tjerët, po bëhet qytet i dritave


[ad_1] Nënkryetari aktual i Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari, ka thënë se plan-programi i tij për kryetar të Podujevës bazohet në ndarjen e buxhetit komunal, i cili tashmë ka ndodhur. Rudari, i cili udhëheq me Komunën e Podujevës që nga shkurti i këtij viti, tha se kërkesat e qytetareve janë adresuar në ndarjet buxhetore e […]

Premtimet e kandidatit të PDK-së për Podujevën


[ad_1] Kandidati për kryetar të Komunës së Podujevës nga Partia Demokratike e Kosovës. Naim Fetahu, ka shpalosur plan-programin për qeverisje Vetëm po të ai dhe partia e tij dalin të parët në zgjedhjet e së dielës në Podujevë. Podujeva udhëhiqet nga nënkryetari Nexhmi Rudari që nga shkurti i këtij viti pasi ish-kryetari, Agim Veliu dha […]

Llapjanët kanë vendosur të ju dëbojnë nga pushteti i pamerituar


[ad_1] Ish-ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Brendshme në Qeverinë Kurti, Xhelal Sveçla, i është përgjigjur ministrit aktual Agim Veliut, pasi që ai akuzoi kandidatin për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqin, për nxitje të vëllavrasjes. “E keni dëbuar Ilaz Pirevën, Fatmir Sejdiun e Vjosa Osmanin, e tash llapjanët e kanë vendosur t’ju dëbojnë […]

Agim Veliu e quan “nxitje të vëllavrasjes” diskursin e Bulliqit


[ad_1]  Ministri i Punëve të Brendshme e ish-kryetari i Komunës së Podujevës, Agim Veliu, e ka quajtur diskurs të nxitjes së vëllavrasjes një fjalim të kandidatit për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqit. “Bëfsh hajr Shpejtim, që i paske heqë plumbat dhe e paske rrokë bishtin e sakicës”, ka shkruar Veliu. Veliu ka thënë se fton […]

Në prezencë të Kurtit, Bulliqi fton që kundërshtarët të goditen me bisht sakice


[ad_1] Tashmë ka filluar fushata zgjedhore e kandidatëve për kryetar komune të Podujevës. Kandidati për kryetar nga radhët e Vetëvendosjes, Shpejtim Bulliqi, ndërkohë që përkrah kishte kreun e VV-së, Albin Kurtin u prit nga një familje e Llapit. Në një video dëgjohet se teksa ishin duke biseduar, Bulliqi në prezencë të Kurtit ka ftuar që […]

Agim Veliu – Shpejtim Bulliqit: s’ na kanë ndalë plumbat e s’kanë me na ndalë as bishtat e sakicës


[ad_1] Ish-Kryetari i Podujevës, Agim Veliu i ka reguar kandiatit për kryetar, Shpejtim Bulliqi duke iu referuar një deklarate të këtij të fundit për bishtin e sakicës bërë në prani të Albin Kurtit. Veliu i thotë Bulliqit: “Bëfsh hajr Shpejtim, që i paske heqë plumbat dhe e paske rrokë bishtin e sakicës”. Ai tutje thotë […]

Vetëvendosje kërkon që Presidentin e ri ta zgjedhë Kuvendi i ri


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka bërë të ditur se s’ do të hyjë në bisedime me partitë tjera politike rreth gjetjes së një emri për President të vendit pa u mbajtur zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare. Debati për zgjedhjen e Presidentit është ringjallur që nga dorëheqja e Hashim Thaçit pas shpalljes së aktakuzës ndaj tij nga Gjykata […]

Vetëvendosje publikon një sondazh: Shpejtim Bulliqi fitues i zgjedhjeve në Podujevë me 46.8 përqind


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje në një konferencë për media ka dalë me një sondazh për zgjedhjet në Podujevë.  Në bazë të këtij sondazhi të cilin e ka prezantuar Besnik Bislimi, del se Shpejtim Bulliqi është kandidati i preferuar i qytetarëve për kryetar të Podujevës. Sipas këtij sondazhi 88.5 përqind të qytetarëve janë shprehur se do të […]

VV shpalos sondazhin që e nxjerr Bulliqin të parin në garën për Podujevën


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje e ka shpalosur sot një sondazh i cili, sipas nënkryetarit Besnik Bislimi, e nxjerr kandidatin e kësaj partie, Shpejtim Bulliqi, në krye të garës për kryetar të Podujevës në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar komune që mbahen këtë të diel. Sipas këtij sondazhi të realizuar më 15 nëntor, 46.8 përqind e të […]

Bulliqi viziton KB Llapi: Mbështetja për ta do të rritet


[ad_1] Paraditen e së hënës Lëvizja Vetëvendosje hapi fushatën zgjedhore në Podujevë me kandidatin për kryetar të kësaj komune Shpejtim Bulliqi. E gjatë mbrëmjes kandidati për të parin e Podujevës bashkë me asamblistët dhe me deputetin e Vetëvendosjes, Hekuran Muratin vizituan KB Llapin. Bulliqi thotë se ky klub ka vazhduar punën e palodhshme me pak […]

Rudari – Bulliqit: Si t’i futi Ramushi lekët në xhep, ta ndërroi mendjen


[ad_1] Debat i nxehtë u në mes të dy kandidatëve për kryetar të Komunës së Podujevës, Nexhmi Rudari dhe Shpejtim Bulliqi. Anëtari i LDK-së ka akuzuar Bulliqin për korrupsion në kohën sa ishte kryetar i Komisionit për Shënjimin e Vijës Kufitare. Sipas Rudarit kundërkandidati i tij ishte paguar nga shefi i AAK-së, Ramush Haradinaj, për […]

Shpejtim Bulliqi në prani të Albin Kurtit: Naj kujt që punon mbrapsht edhe naj bisht sakice me ja dhanë naj herë bon (VIDEO)


[ad_1] Këtë të hënë është hapur zyrtarisht fushata zgjedhore në Komunën e Podujevës për zgjedhjet për kryetar që mbahen më 29 nëntor. Më të nisur fushata, kandidatët për kryetar të komunës kanë nisur takimet me qytetarë. Kështu ka vepruar edhe kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqi. Ai bashkë me kreun e partisë, Albin Kurti, kanë […]

Përplasen Shpejtim Bulliqi e Nexhmi Rudari: Publikisht pranojnë se njëri e punësoi qikën, e tjetri mbesën


[ad_1] Kandidati për kryetar të komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka pranuar në emisionin Pressing në T7 se vajza e tij është e punësuar me kontratë mbi vepër. Teksa fliste për punësimet që i ka bërë kandidati i LDK’së, Nexhmi Rudari, në komunë në sektorin e arsimit ai është pyetur edhe për punësimin e vajzës […]

LDK në Podujevë: Ta përmbyllim me të parën e pa balotazh, partitë tjera po mirren me trillime


[ad_1] Lidhja Demokratike e Kosovës është e sigurt se kandidati i tyre për kryetar të Komunës së Podujevës Nexhmi Rudari, do të dalë i pari në zgjedhjet e jashtëzakonshme të dielën. Kjo parti sonte hapi fushatën zgjedhore për të parin e Komunës së Podujevës. Mbështetje kandidatit të LDK-së Nexhmi Rudari, i ka dhënë edhe kryeministri […]

Kurti vs Veliu – Gara e ashpër mes dy prej rivalëve politikë më të ashpër në Kosovë


[ad_1] E diela e 29 Nëntorit, pritet të nxjerrë emrin e kryetarit të ardhshëm të Komunës së Podujevës. Në garë për kreun e Komunës së Podujevës, janë tre kandidatë. Nexhmi Rudari nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Naim Fetahu nga Partia Demokratike e Kosovës, po garojnë për të qenë prijës […]

Zgjedhjet në Podujevë, Albin Kurti mban sot konferencë


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, bashkë me kandidatin e kësaj partie për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqin, sot do të mbajnë një konferencë për media, shkruan Gazeta Blic. Konferenca do të mbahet në sheshin “Ali Ajeti” në Podujevë, është bërë e ditur në një njoftim për media.“Kandidati i Vetëvendosje për kryetar të Podujevës, […]

Zgjedhjet në Podujevë, nesër fillon fushata zgjedhore


[ad_1] Partitë politike nesër do të nisin edhe zyrtarisht fushatën pesë ditore për të parin e komunës së Podujevës. Nexhmi Rudari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Shpejtim Bulliqi i Lëvizjes Vetëvendosje dhe Naim Fetahu i Partisë Demokratike të Kosovës janë në garë që të marrin mandatin afatshkurtër deri në zgjedhjet e ardhshme komunale 2021. Javë […]

Kurti shkel masat antiCovid, mban tubim në një xhami në Podujevë


[ad_1] Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti sot gjatë ditës është parë në një tubim te “Xhamia e Vjetër” në Lagjen e Babatincëve në Podujevë. Në një video shihet një numër jo i vogël i pjesmarrësve pavarësisht se tubimet janë të ndaluara me vendim të Qeverisë për shkak gjendjes aktuale me COVID në vend. Ndonëse, […]

PDK premton në Podujevë qeverisje pa nepotizëm


[ad_1] Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, së bashku me kandidatin për kryetar të Podujevës, Naim Fetahu kanë vizituar disa biznese e qytetarë, pak ditë para zgjedhjeve në këtë komunë. Gjatë vizitës në njërën nga kompanitë, Hoxhaj e ka prezentuar Fetahun si “ aleatin kryesorë të bizneseve në Podujevë”. “Mungesa e një pako ekonomike […]

Në kulmin e pandemisë, Bulliqi dhe Rudari bëjnë fushatë pa respektuar asnjë masë


[ad_1] Dy kandidatët për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqi i Lëvizjes Vetëvendosje dhe Nexhmi Rudari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, po vazhdojnë fushatën zgjedhore në kulmin e pandemisë. Madje, në kohën kur janë shënuar numër rekord i rasteve me COVID-19, dy kandidatët kanë bërë fushatë nëpër shtëpi, ambiente të mbyllura me dhjetëra njerëz të pranishëm. […]

Xhevdet Maloku ia jep “fjalën” Albin Kurtit


[ad_1] Ish -kryetari i partisë Fjala ne Podujevë, Xhevdet Maloku, i është bashkuar Lëvizjes Vetëvendosje. Maloku u prit nga kryetari i LVV, Albin Kurti dhe Shpejtim Bulliqi si dhe u antarësua në qendrën e Podujevës . “Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, si dhe kandidati për kryetar komune, Shpejtim Bulliqi, e mirëpriten në zyret e […]

Aktivistja Shpresa Loshaj kërkon nga Komisioni t’i marrë me urgjencë çështjet e hidrocentraleve


[ad_1] Aktivistja nga Organizata jo-qeveritare ‘Pishtarët’, Shpresa Loshaj ka qenë e ftuar si dëshmitare në Komisionin Parlamentar për Hidrocentralet, për të dhënë dëshminë e saj. Ajo para deputetëve tha se si në vitin 2017 ka filluar të merret me këtë çëeshtje, ndërsa ajo që ka parë në vendin ku ka lindur, në Deçan, për të […]

Kryesuesi i Bordit dhe Drejtori Menaxhues i ZRrE dëshmojnë para Komisionit për Hidrocentrale


[ad_1] Arsim Janova, kryesues i Bordit dhe Petrit Zogaj, drejtor menaxhes të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) sot kanë dëshmuar para Komisionit Parlamenta Hetimor për Hidrocentrale. Kryesuesi Janova tha se hidrocentralet me mbi 5MgW kapacitet, janë gjithsej 6 hidrocentrale, të cilat duhet të pajisen me lejet ndërtimore, mjedisore, pëlqime nga komuna, që të funksionojnë. […]

Bulliqi: Llapjanët janë për ndryshim, do të fitojmë në raundin e parë


[ad_1] Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi është i bindur se do të dalë fitimtar në zgjedhje. “Në çfarëdo rrethane, në çdo situatë qytetarët llapjanë kanë me përqafu ndryshimin”, tha Bulliqi në emisionin ‘DPT te Fidani’. “Besoj që do t’i fitojmë zgjedhjet pa balotazh, pasi kemi treguar në nivelin qendror […]

Këta janë tre kandidatët për kryetar të komunës së Podujevës


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve me anë të një njoftimi bën të ditur se ka filluar periudha e aplikimit për certifikim të subjekteve politike (partitë politike; iniciativat qytetare; koalicionet; dhe kandidatët e pavarur) që duan të marrin pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme për Kryetar Komunë në Mitrovicën e Veriut. Ky afat përfundon më 30 tetor, […]

Certifikohen kandidatët për zgjedhje në Podujevë


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se ka certifikuar  tre kandidatët që garojnë për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të Podujevës. Naim Fetahu nga Partia Demokratike e Kosovës, Nexhmi Rudari nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Shpejtim  Bulliqi do të synojnë postin e të parit të Podujevës. Njoftimi i plotë i KQZ-së : Në […]

Fillon punën Komisioni Hetimor për hidrocentralet


[ad_1] Është themeluar Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovë. Ky komision përbëhet nga Eliza Hoxhaj- kryetare, Haxhi Avdyli- nënkryetar, dhe anëtarët: Bajrush Xhemaili, Visar Hoti, Besa Gaxherri, Shpejtim Bulliqi, Artan Abrashi, Teuta Haxhiu, Rasim Demiri dhe Zikreta Halili. Funksionimi i këtij komisioni […]

error: Content is protected !!