Disa shpenzime për fëmijët janë të panevojshme


[ad_1] Të rrisësh fëmijë, këtë e dinë të gjithë prindërit, është e kushtueshme. Sipas statistikave, një familje amerikane shpenzon rreth 11 000 dollarë vetëm për vitin e parë të jetës së fëmijës dhe rreth 250 000 dollarë në moshën 18-vjeçare. Janë pyetur prindër me fëmijë të moshave të ndryshme për të matur shpenzimet financiare që […]

12 veprime “të vogla”, por shumë të dëmshme


[ad_1] Të gjithë e dinë që zakonet si pirja e duhanit ose ngrënia e shumë ushqimeve të konservuara mund të ndikojnë negativisht në shëndetin tonë, por ka shumë zakone të dëmshme më pak të njohura që janë bërë pjesë e jetës sonë të përditshme.Ne përpiluam 12 nga veprimet më të zakonshme ditore që ngadalë dhe […]

Si Të Përgatisni Një Dezinfektues Në Kushtet e Shtëpisë


[ad_1] Frika nga Koronavirusi ka nxitur në treg një kërkesë të jashtëzakonshme të produkteve bazë farmaceutike për parandalimin e gripit. Këtu përfshihen edhe solucionet dezinfektuese. Sipas të dhënave të bëra publike në emisionin Opinion në Klan TV, një sasi e vogël dezinfektuesi që deri pak ditë kushtonte 100 lekë, tani po shitet për 600 lekë. […]

Shpërthimi në Ferizaj: Fondacioni i Labit ndan nga 1000 euro për personat që janë nisur për shërim në Turqi


[ad_1] Një bombol gazi që ka shpërthyer dje (e martë) në një restorant në qytetin e Ferizajt ka bërë që mbi 40 persona të kërkojnë ndihmë mjekësore urgjente. Siç është bërë e ditur, gjashtë persona po qëndrojnë në mjekim intensiv dhe gjendja e tyre vijon të jetë e rëndë pas lëndimeve që kanë marrë nga […]

Fundvit Uljesh Dhe Surprizash – Vendi i Duhur Për Pazaret e Festave


[ad_1] Këto festa me siguri gjithçka që keni menduar është një vend i lumtur që ju mbledh bashkë me të dashurit tuaj. Një vend i lumtur mund të jetë shtëpia e gjyshes, e prindërve e një miku apo mikeshe. Mund të jetë momenti  kur nisin përgatitjet për fundin e vitit, një recetë e preferuar, një […]

Valbon Krasniqi:Kemi marr të gjitha masat që të ketë furnizim me oksigjen


[ad_1] U.d i drejtorit të ShSKUK-së, Valbon Krasniqi në Komisionin për Shëndetësi është përgjigjur për interesimin e deputetëve për furnizimin me oksigjen, duke thënë se muajin korrik kanë arritur të sigurojnë 20 mijë litra me oksigjen të lëngshëm nga kompania e kontraktuar. “Gjatë muajit shtator kemi marr donacione me oksigjen. Kemi vizituar dhe bërë evidentim […]

Dr. Arianit Kallaba: Kur duhet të largohen dhëmbët e pjekurisë?


[ad_1] Shkruar nga: Shëndrit Lumi Dhëmbët e pjekurisë, të njohur gjithashtu si molaret e tretë, janë dhëmbët e fundit që e bëjnë shfaqjen e tyre në harqet dentare. Normalisht molaret e tretë janë të pozicionuar, djathtas dhe majtas, lart dhe poshtë, por gjithmonë në fund. Dhëmbët e pjekurisë zakonisht shfaqen prej 17 vjeç,por jo domosdoshmërisht […]

Shpenzoi 452 euro nga buxheti i komunës në mish e raki, reagon Sokol Haliti


[ad_1] Zyra e kryetarit të Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka reaguar pas shkrimit të KALLXO.com në lidhje me shpenzimet për një drekë zyrtare me Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi me vlerë prej 452 euro, në kohë pandemie. KALLXO.com ka publikuar të enjten artikullin për shpenzimet e Komunës së Vitisë në mish […]

Ministria e Shëndetësisë kishte shpenzuar vetëm 64 për qind të buxhetit në vitin 2019


[ad_1] Vetëm 64 për qind e buxhetit të Ministrisë e Shëndetësisë (MSH), ishin shpenzuar gjatë vitit 2019. Raporti i Auditorit e kishte konsideruar si jo të kënaqshëm realizimin e këtij buxheti, derisa ka nënvizuar se si rezultat i mos pagesave me kohë, të operatorëve ekonomikë, të njëjtit me anë të procedurave gjyqësore i kishin realizuar […]

Në mes të mungesës së ilaçeve për COVID-19 dhe çmimeve n‘hava


[ad_1] Përveç mungesës së barnave në spitalet e Kosovës për tu shëruar nga Covid-19, rritja astronomike e çmimeve të disa prej ilaçeve të Covid-19 ka rënduar edhe më tej gjendjen e pacientëve të shtrirë.   Vërehej lodhje në sytë Adem Shalës i cili po qëndronte ulur në ulëset e oborrit të Klinikës Infektive të QKUK-së. […]

Horoskopi për ditën e sotme, 23 nëntor 2020


[ad_1] DashiShoqëria e të afërmve me humor do të lehtësojë gjendjen tuaj emocionale dhe do të thyejë monotoninë e rutinës së përditshme. Ekziston mundësia të keni përfitime financiare nga ana e nënës suaj apo një i afërm i saj. Lidhja juaj në çift mund t’ju ngjallë emocione të veçanta sot. Demis’ përjashtohet mundësia e dhembjeve […]

Këto janë shumat që shteti i Kosovës do t’ia paguajë si dëmshpërblim ish-guvernatorit të BQK-së, Hashim Rexhepi


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka aprovuar si pjesërisht të bazuar kërkesë-padinë e paditësit Hashim Rexhepi sa i përket dëmit jomaterial. Sipas këtij vendimi, Këshilli Gjyqësor i Kosovës do ta dëmshpërblejë ish-guvernatorin e BQK-së për dhimbje shpirtërore dhe për shkelje të nderit apo dëmtimit të integritetit dhe personalitetit. Kështu, Gjykata ka vendosur që KGjK detyrohet që […]

Ministria e Bujqësisë vonoi pagesat ndaj fermerëve, obligimet kalojnë 8 milionë euro


[ad_1] Raporti i Auditorit për dikasterin qeveritar të bujqësisë në Kosovë, bën të ditur se Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, vitin 2019 e përmbylli me 8,232,624 euro obligime, ku 98 për qind e këtyre mjeteve janë obligime ndaj fermerëve të cilat janë bartur për tu paguar në vitin 2020. Arsyeja e mos shlyerjes […]

4 Arsye të Vlefshme Përse duhet Të Marrësh Drekën Me Vete


[ad_1] Ruajtja e ekuilibrave mes punës dhe angazhimeve të përditshme me ushqyerjen e shëndetshme gjatë drekësështë një aspekt sfidues i përditshmërisë tonë. Në shumicën e rasteve, pikërisht prej këtyre angazhimeve, njerëzit mjaftohen me një ushqim të shpejtë sa për të shuar urinë, duke anashkaluar rëndësinë e ushqyerjes së shëndetshme. Studimet tregojnë se në pjesën më […]

Zbatimi i rekomandimeve të Auditorit në komunën e Shtimes


[ad_1] Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN) së bashku me Zyrën Kombëtare të Auditimit dhe Ambasadën e Mbretërisë së Bashkuar kanë organizuar debatin për mbështetjen e shoqërisë civile për të rritur mbikëqyrjen publike dhe llogaridhënien në institucionet publike. Redaktori përgjegjës i BIRN-it, Visar Prebreza prezantoi gjetjet e Auditorit komunën e Shtimes, duke thënë se ka […]

“Ego, kokëfortësi, reputacion”, ja disa të vërteta që duhet të dini për shenjat e horoskopit


[ad_1] Dashi Kjo shenjë është më ego istja ndër shenjat e zodiak. Dashi është i pavarur si natyrë dhe s’ i intereson shumë për të tjerët.Sipas tyre, ata janë gjithmonë të parët. Gjithashtu ata mendojnë se janë lindur për të qenë lider por për të tjerët duket se kanë një sjellje diktatoriale. Egoja e Dashit dhe […]

Si Të Kurseni Energjinë Elektrike – Disa Këshilla Praktike


[ad_1] Kursimi i energjisë tingëllon e vështirë, ndonëse është me të vërtetë një mision i arritshëm. Këtë e pohojnë specialistët e AgroWeb.org sipas të cilëve, me disa hapa të thjeshtë, njeriu jo vetëm mund të pakësojë gjurmën e tij individuale të karbonit në atmosferë, por edhe të paguajë më pak në faturën e fund-muajit. Mos […]

Si u tërhoqën mbi 1.2 milionë euro të Ministrisë së Shëndetësisë pa i respektuar ecuritë


[ad_1] Prokuroria Speciale ka njoftuar se sot ka ngritur aktakuzë për përvetësim në detyrë dhe hyrje në sistemet kompjuterike, kundër dy të pandehurve M.S. dhe G.A. Sipas aktakuzës i pandehuri M.S. në cilësinë e personit zyrtar gjatë periudhës kohore prej vitit 2014 deri në mars të vitit 2018, me qëllim të përfitimit të dobisë pasurore […]

Rreth 70% e familjeve kosovare me ‘xhepa të cekët’ për n‘deti


[ad_1] Sa herë vijnë ditët e verës dhe pushimit, ku zyrtarët i bëjnë planet për të shkuar në det, madje duke mos kursyer edhe asetet publike, një planifikim për pushim, as për një javë të vetme, s’ bëhet nga rreth 70 për qind të familjeve në Kosovë. Rreth 70 përqind e familjeve në Kosovë një […]

Tenderët, njolla e zezë në raportin e Auditorit të Komunës së Gjilanit


[ad_1] 7 prej 17 rekomandimeve që i ka marrë Komuna e Gjilanit nga Auditori në vitin 2019 kanë të bëjnë me fushën e prokurimit publik. Numri i gjetjeve dhe rekomandimeve në këtë fushë është përkeqësuar edhe në krahasim me vitin 2018, kur kjo komunë kishte marrë vetëm 5 rekomandime. Një prej problemeve i cili s’ […]

MAPL e vlerëson Obiliqin si Komunën e 20 për nga performanca


[ad_1] Ministria e Pushtetit Lokal e ka prezantuar raportin e performancës së komunave të Kosovës, në të cilën Komuna e Obiliqit është renditur si komuna e 20 për nga performanca. Në këtë raport janë kryer matjet për 19 fusha të ndryshme për 36 komuna të Kosovës. Ky raport i performancës është bërë për periudhën janar-dhjetor […]

Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 


[ad_1] Ambientalistët nga e mbarë bota do ta kishin lakmi zhvillimin interesant në komunën e Klinës. Në asfaltin e shtruar në këtë komunë mund të rriten edhe barishtet e asfalti të duket i gjelbër. Përbërja kimike i pamundëson çdo bime të rritet në asfalt por kur ai është i cilësisë jo të mirë si në […]

error: Content is protected !!