Disa shpenzime për fëmijët janë të panevojshme


[ad_1] Të rrisësh fëmijë, këtë e dinë të gjithë prindërit, është e kushtueshme. Sipas statistikave, një familje amerikane shpenzon rreth 11 000 dollarë vetëm për vitin e parë të jetës së fëmijës dhe rreth 250 000 dollarë në moshën 18-vjeçare. Janë pyetur prindër me fëmijë të moshave të ndryshme për të matur shpenzimet financiare që […]

Trafiku Urban shembull për punësimin e grave, personave me nevoja të veçanta e komuniteteve


[ad_1] Ndërmarrja “Trafiku Urban” u ka bërë thirrje grave që të jenë pjesë e konkurseve publike për vende të lira të punës. Aktualisht në këtë ndërmarrje janë të punësuara 50 gra, ku 30 prej tyre kanë pozita operative ndërsa 20 prej në punë administrative, ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, kryeshefi ekzekutiv i […]

BSH: Pasiguria prej pandemisë dhe rënia e të ardhurave po ulin konsumin e ushqimeve


[ad_1] Alberti, i cili prej vitesh tregton në një njësi pakice të ushqimeve në Tiranën e Re, pohon se ky vit ka qenë negativ sa i takon xhiros ditore. Në 20 vite përvojë, tre muajt e fundit kanë qenë të pashembullt, sidomos që nga nëntori 2020 e deri tani, shitjet kanë rënë me mbi 50% […]

U është bllokuar lavamani dhe s’dini ç’të bëni? Me këto 3 truke do të shpëtoni nga ky problem


[ad_1] Pakujdesia gjatë larjes së enëve duke bërë shpeshherë që mbetjet e ushqimeve të depërtojnë brenda në lavaman, mungesa e higjienës dhe derdhja e vazhdueshme e llojeve të ndryshme të yndyrës janë disa nga shkaqet të një prej problemeve më të zakonshme në kuzhinë, bllokimi i lavamanit.  Edhe pse në treg keni një pafundësi produktesh […]

Vëllai i Nazlijes tregon ku do të mbesin mbi 50 mijë euro që u grumbulluan


[ad_1] Ditë më parë vdiq mitrovicasja Nazlije Sherifi, vajza për të cilën u grumbulluan mjete financiarë për t’ia siguruar transplantimin e veshkës. Ajo priste ta bënte transplantimin e veshkës, dhe për këtë fillimisht u kërkuan 200mijë euro, mirëpo pasi u paraqit një vullnetar për dhurim të veshkës mbledhja e fondeve u ndalua. Shuma totale që […]

Borxhet e ndjekin ‘këmba këmbës’ buxhetin e Ministrisë


[ad_1] Edhe në raportin e Auditimit për vitin 2019, për Ministrinë e Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rrural (MBPZhR), Auditori dha opinion të pa modifikuar, ku sipas raportit, pasqyrat financiare të përgatitura nga ky dikaster qeveritarë pasqyrojnë një pamje të drejtë dhe të vërtetë në të gjitha aspektet material për dallim nga  e kaluara ku kishte […]

Deputetja Kusari Lila dhe deputeti Hamza, përplasen për pakon e rimëkëmbjes


[ad_1] Mimoza Kusari Lila deputete e LVV-së tha se amendamenti për tërheqjen e mjeteve të trustit është amendament me të cilin LDK-ja ka deklaruar se shkel Kushtetutën dhe është antikushtetuese. “Amendamenti që ka të bëjë me përkrahjen e bizneseve për shpenzime operative në vlerë 200 milionë euro. Kjo vlerë s’ është projektuar në projektbuxhetin që […]

Shpenzoi 452 euro nga buxheti i komunës në mish e raki, reagon Sokol Haliti


[ad_1] Zyra e kryetarit të Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka reaguar pas shkrimit të KALLXO.com në lidhje me shpenzimet për një drekë zyrtare me Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi me vlerë prej 452 euro, në kohë pandemie. KALLXO.com ka publikuar të enjten artikullin për shpenzimet e Komunës së Vitisë në mish […]

Kush bleu toka për t’i shpronësuar përgjatë trasesë së autostradës Prishtinë- Gjilan?


[ad_1] I ftuar në debat në KALLXO.com zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka premtuar se do t’i japë qasje në dokumente organizatës ‘FOL’ se kush bleu toka përgjatë autostradës Prishtinë – Gjilan. Mexhide Demolli – Nimani nga kjo organizatë u ‘ankua’ se 3 ministrat e fundit të Financave s’ kanë ofruar qasje në dokumentet e […]

Buxheti i vitit të ardhshëm, 204 milionë për Ministrinë e Infrastrukturës


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com  sonte po debatohet për aferën e 2 milionëshit dhe buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me buxhetin e vitit 2021. Krasniqi ka bërë të ditur se nga 660 milionë euro shpenzime kapitale të buxhetit, 204 milionë […]

Ministria e Shëndetësisë kishte shpenzuar vetëm 64 për qind të buxhetit në vitin 2019


[ad_1] Vetëm 64 për qind e buxhetit të Ministrisë e Shëndetësisë (MSH), ishin shpenzuar gjatë vitit 2019. Raporti i Auditorit e kishte konsideruar si jo të kënaqshëm realizimin e këtij buxheti, derisa ka nënvizuar se si rezultat i mos pagesave me kohë, të operatorëve ekonomikë, të njëjtit me anë të procedurave gjyqësore i kishin realizuar […]

Kujdesuni Për Shëndetin E Fëmijëve Duke Shpenzuar Sa Më Pak Energji


[ad_1] Në Shqipëri, familjet shpenzojnë rreth 8.5% të të ardhurave të tyre totale për energjinë elektrike. Kjo normë, sipas Raportit të Forumit Ekonomik Botëror, është më e lartë se në Itali, Francë apo Austri. Me dimrin aspak pranë, temperaturat gjatë mëngjesit dhe natës janë ulur ndjeshëm e duke qenë se prindërit duan t’u krijojnë fëmijëve […]

Çfarë i pret pacientët e shëruar nga Covid-19?


[ad_1] Momenti i daljes nga spitali i pacientëve që ishin prekur nga një formë e rëndë e Covid-19, pritet me gëzim dhe lehtësim. Por rikthimi më në fund në shtëpi, s’ përfaqëson për të gjithë rifillimin e një jete që është “fushë me lule”. Shpesh duhen muaj të tërë për një shërim të plotë fizik, […]

8% e Familjeve në Shqipëri Ranë në Varfëri nga Shpenzimet e Larta për Shëndetin


[ad_1] Një analizë e re e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Shqipërinë zbulon se pagesat nga xhepi për shëndetin janë një burim kryesor i vështirësive financiare për njerëzit në Shqipëri. Rreth 8% e familjeve janë futur në varfëri ose varfërohen më tej, pasi paguajnë nga xhepi për shërbime shëndetësore dhe 12% e familjeve përjetojnë shpenzime […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


[ad_1] Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë […]

Vrasja në ‘Bon Vivant’, pritej dëshmia e Uran Ismailit, shtyhet seanca


[ad_1]   Është shtyrë seanca për rastin e vrasjes në “Bon Vivant”, për shkak të mungesës së gjyqtarit Isuf Makolli, i cili mungoi për shkaqe shëndetësore. Kryetarja e trupit gjykues Suzana Çerkini, tha se urdhëresa për ta sjellë nga qendra e paraburgimit të akuzuarin Masar Gërdovci, është revokuar. “Urdhëresa për ta sjellë të akuzuarin Masar […]

Në mes të mungesës së ilaçeve për COVID-19 dhe çmimeve n‘hava


[ad_1] Përveç mungesës së barnave në spitalet e Kosovës për tu shëruar nga Covid-19, rritja astronomike e çmimeve të disa prej ilaçeve të Covid-19 ka rënduar edhe më tej gjendjen e pacientëve të shtrirë.   Vërehej lodhje në sytë Adem Shalës i cili po qëndronte ulur në ulëset e oborrit të Klinikës Infektive të QKUK-së. […]

Ish-ministri i LDK-së reagon për emërimin e djalit të Shalës konsull: Konsul lind, s’bëhesh


[ad_1] Ish-ministri i Infrastrukturës në Qeverinë Kurti, Lumir Abdixhiku ka reaguar pasi raportimit të disa mediave se djali i deputetit Haxhi Shalës, Flakron Shala është emëruar Konsull i Përgjithshëm në Republikën e Çekisë, me seli në Pragë. Abdixhiku ka ironizuar me emërimin e djalit të deputetit Shala në këtë pozitë, duke shkruar se konsul lind […]

Miftaraj: Një gjygym çaj që e ka pirë Thaçi e Haradinaj tek Haxhi Shala do na kushtojë 160 mijë euro


[ad_1] Ehat Miftaraj, nga Instituti i Kosovës për Drejtësi, ka folur lidhur me çmimin total që, sipas tij, do i kushtojë Kosovës për vizitën që ia bënë ish-presidenti Hashim Thaçi, si dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, Haxhi Shalës. Miftaraj, përmes një postimi në Facebook, i ka bërë llogaritë se sa i ka kushtuar kjo […]

Çmimet për investime në bujqësi ranë për -2.2% në tremujorin e tretë të 2020-ës


[ad_1] Inputet bujqësore ishin më të lira në tre muajt korrik-shtator në raport me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar “Në tremujorin e tretë të vitit 2020, indeksi i Input 1 ka rënie për (-4.1%), krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2019. ndërsa, indeksi i Input 2 ka rënie për (-0.2%. )”, thuhet […]

Horoskopi për ditën e sotme, 23 nëntor 2020


[ad_1] DashiShoqëria e të afërmve me humor do të lehtësojë gjendjen tuaj emocionale dhe do të thyejë monotoninë e rutinës së përditshme. Ekziston mundësia të keni përfitime financiare nga ana e nënës suaj apo një i afërm i saj. Lidhja juaj në çift mund t’ju ngjallë emocione të veçanta sot. Demis’ përjashtohet mundësia e dhembjeve […]

Diaspora thyen rekord në dërgimin e remitencave


[ad_1] E Martë, 17 Nëntor 2020 – 9:20 albinfo.ch Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës për muajin tetor 2020, diaspora ka dërguar rreth 22 milionë euro më shumë sesa muaji i njëjtë i vitit të kaluar, […]

Sa Feta Bukë Ju Duhen Në Ditë – Cila Bukë Është Më e Mira Për Shëndetin


[ad_1] Të dhënat e Eurostat tregojnë se shpenzimet e shqiptarëve për bukë dhe drithëra janë shumë të larta në raport me të ardhurat e tyre. Sipas këtyre të dhënave, këto shpenzime janë më të larta krahasuar me vende të tjera të Evropës. Buka është kryesore për çdo njeri në këtë vend, aq më tepër kur […]

Bie çmimi i mallrave dhe shërbimeve bujqësore


[ad_1] Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të inputeve dhe çmimet në bujqësi për tremujorin e tretë të këtij viti, ku thuhet se indeksi i përgjithshëm i inputeve ka rënie për -2.2%, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2019. ASK përmes një njoftimi thotë se ky publikim është i […]

Përballja e Burim Berishës me punën e tij në Fushë Kosovë


[ad_1] Megjithëse është zgjeruar me ndërtime dhe qyteti ka pësuar ndryshime ndër vite, Fushë Kosova tash e katër mandate s’ e ka ndërruar qeverisjen. Qyteti multietnik që përballet me probleme të varfërisë, infrastrukturës, kanalizimit, e ujit udhëhiqet nga Burim Berisha i LDK-së. Kryetari i Fushë Kosovës u përball me opozitën, qytetarët dhe hulumtimet nga kjo […]

Skenderaj s’ dekorohet për fundvit, paratë shkojnë për familjet në nevojë


[ad_1] Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka njoftuar se kanë vendosur që këtë vit për festat e fundvitit të mos dekorojmë sheshin “Adem Jashari”. Jashari ka deklaruar se mjetet financiare të parapara për dekorimin e qytetit për festat e fundvitit do të shfrytëzohen për menaxhimin e situatës pandemike, në përkrahje të familjeve në […]

Dosja e Prokurorisë – Tetë kosovarë mashtruan pensionistët në Gjermani, dyshohet se përfituan rreth 500 mijë euro


[ad_1] Prokuroria Speciale ka kërkuar nga Gjykata e Prishtinë caktimin e masës së paraburgimit ndaj tetë personave të dyshuar se mashtruan shtetasit gjerman, duke i nxitur që të iu dërgojnë atyre, shuma të të hollave deri në 100 mijë euro. Të dyshuarit A. K., L. B., K. B., F. G., A. S., E. Z., H. […]

Sindikata e Shëndetësisë: Paratë për dekorimin e qyteteve të investohen në shëndetësi


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë se Kosovës ka apeluar tek të gjithë qytetarët kryetarët e komunave dhe tek asambletë komunale që të kenë parasysh situatën e rënduar me pandeminë COVID-19 kur bëjnë plane për shpenzime për të dekoruar qytetet për festat e fundvitit. Sipas një njoftimi për media FSSHK-ja është njoftuar me shumat e […]

Balona e promovuar nga Komuna e Pejës në pronësi të kompanisë së familjes së drejtoreshës komunale


[ad_1] Më 10 tetor, në qendër të qytetit të Pejës, nën organizimin e Komunës, u promovua një balonë me ajër të nxehtë si një atraksion i ri turistik. Së bashku me të parin e Pejës, Gazmend Muhaxheri, u pa edhe drejtoresha e Zhvillimit Ekonomik, Lendita Muhaxheri. Shefi i ekzekutivit të Pejës u kujdes që ta […]

Në mesin e financuesve të Lëvizjes Vetëvendosje edhe figura të rëndësishme të partisë


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot ka publikuar raportet e paaudituara financiare të partive politike të vitit 2019. Në këto raporte, partia e udhëhequr nga Albin Kurti, Lëvizja Vetëvendosje (LVV), ka deklaruar se të hyrat e partisë për vitin 2019 janë 1 milion e 168 mijë e 871 euro. Pjesa më e madhe e këtyre […]

Në financimin e PDK-së kontribuan edhe Abelard Tahiri e Blerand Stavileci


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot ka publikuar raportet e paaudituara financiare të partive politike të vitit 2019. Partia Demokratike e Kosovës (PDK) ka deklaruar se ka marrë vetëm 35 mijë e 897 euro nga 17 donatorë. Në mesin e atyre që kanë dhuruar donacion për partinë janë edhe ish-ministrat, Blerand Stavileci dhe Abelard Tahiri. […]

Çmimet për storiet më të mira gazetareske në fushën e shpenzimeve publike


[ad_1] Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese, BIRN Kosova, në kuadër të projektit të promovimit të rolit të ZKA-së në kuadër të projektit të mbështetur nga Ambasada Holandeze në Prishtinë, shpall Thirrje për: Tri storiet më të mira në temën e shpenzimit të parasë publike Kriteret e konkursit Storiet duhet të jenë të publikuara nga data […]

Mësoni se çfarë thotë horoskopi për sot


[ad_1] DashiBuzëqeshni, pasi kjo do të jetë zgjidhja më e mirë për problemt gjatë ditës së sotme. Përqendroheni kryesisht tek fëmijët dhe familja juaj. Ne punë qëndroni larg thashethemeve dhe problemeve. Bashkëshorti juaj mund të mos jetë i kënaqur me ju sot, por ju do te dini sesi t’ia riktheni humorin. DemiBëni diçka që do […]

Punësimet “akraba” dhe problemet e bujqësisë në Komunën e Mamushës


[ad_1] Punësimet familjare apo siç i ka quajtur “akraba” kryetari i Mamushës Abdylhadi Krasniç dhe probleme tjera elementare si uji i pijes, mungesa e sistemit të ujitjes për bujqit dhe mbeturinat janë problemet kryesore me të cilat përballen banorët e Komunës së Mamushës. Në Komunën e Mamushës janë dy subjekte ndërmjet të cilave mund të […]

Komuna me potencial turizmi por me halle të varrezave e stacionit të autobusëve


[ad_1] Komuna e Junikut është një nga komunat me potencialin më të madh në Kosovë për të zhvilluar turizmin. Falë pozitës gjeografike, peisazheve natyrore si dhe kullave të vjetra historike kjo komunë mund të tërheq vizitorë e investime. Megjithatë, Juniku  akoma përballet me probleme infrastrukturore, përfshirë edhe mungesën e një stacioni modern për autobusët ndërurban. […]

Tahir Batatina: Besoj që do të bëhemi kampion


[ad_1] Trajneri i Llapit, Tahir Batatina është i ftuar në emisionin Sporti Total. Shefi i shtabit teknik të Llapit po flet në këtë emision rreth skuadrës së tij duke treguar objektivat dhe ambiciet e tij për skuadrën. “Llapi ka me qenë skuadra që ka me thënë fjalën kryesore në Superligë, a bëhet kampion a jo […]

Nga mjetet për investime kapitale, komuna e Pejës pagoi ‘marimangën’


[ad_1] Për t’i realizuar pagesat për ‘marimangën’ e automjeteve, pagesat përmes vendimeve gjyqësore që së bashku kalonin vlerën e gjysmë milioni euro, komuna e Pejës i mori mjetet ku i kishte të lira në buxhetin e vet. Komuna e Pejës, gjatë viti 2019, kishte bërë keq klasifikim të shpenzimeve. Raporti i ZKA-së tregon se përmes […]

Plakja e Popullsisë, 4.7% Më Shumë Shtrime në Spitale


[ad_1] Teksa popullsia e vendit po tkurret me ritme të shpejta volumi i punës në spitale po rritet, pasi gjithnjë e më shumë po tkurret popullsia e re në moshë dhe nga ana tjetër po rritet popullsia në moshë pensioni, që ka edhe nevoja më të larta për trajtim shëndetësor. Sipas të dhënave zyrtare të […]

Vetëm vozitja është më e mirë se „MeinMech“


[ad_1] Projekti „MeinMech.ch“ është ideuar e konceptuar për një kohë të gjatë në shkollën e Lartë Ekonomike HWZ në Cyrih nga ish-studenti i saj, Naim Osmani E Hënë, 19 Tetor 2020 – 11:00 albinfo.ch Naim Osmani Mekaniku“ im është një nga idetë më brilante për servisimin e veturave, që po shtrihet me hapa të shpejtë […]

Studentët presin lirim nga pagesa për semestër


[ad_1] Disa organizata studentore akoma janë në pritje të përgjigjes nga Ministria e Arsimit, lidhur me kërkesën për lirimin e studentëve nga të gjitha pagesat për vitin akademik 2020-2021 për shkak të vështirësive financiare që ka sjellë pandemia. Studentët thonë se kërkesa është e arsyeshme, pasi pandemia i ka prekur ekonomitë familjare të studentëve. Edhe […]

Ballafaqimi i Haki Rugovës me aferat e tenderëve në Istog


[ad_1] Tenderë për partiakë e simpatizantë, punësime të militantëve politikë janë çështje të shtresuara mbi problemet e jetesës së përditshme të qytetarëve të Istogut. Komuna e udhëhequr nga Haki Rugocës ka probleme me kanalizim, probleme në ndarjen e subvencioneve dhe ndihmave, problem me mbeturina e prishje të investimeve pa u përdorur Për të gjitha këto […]

Haki Rugova deklarohet për shpenzimet në dreka dhe darka, gjatë të cilave janë pirë birra e raki


[ad_1] Komuna e Istogut gjatë vitit 2018 ka shpenzuar mbi 44 mijë euro në dreka dhe darka zyrtare. Në bazë të të dhënave të oftuara nga Komuna del se rreth 22 mijë euro janë shpenzuar vetëm nga zyra e kryetarit Haki Rugova. Në lidhje me këto shpenzime kryetari Rugova gjatë emisionit “Jeta në Komunë” ka […]

Parashikim i Zymtë për Ekonominë dhe Varfërinë në Shqipëri


[ad_1] Fondi Monetar Ndërkombëtar ka rishikuar në ulje vlerësimet e tij për rritjen ekonomike të Shqipërisë për vitin 2020, duke marrë parasysh efektet e shtrira të pandemisë por dhe ato të tërmetit që tronditi vendin nëntorin e kaluar. Në një deklaratë të tij, një mision i Fondit Monetar, i organizuar në distancë, përmes takimeve virtuale […]

Rreth 70% e familjeve kosovare me ‘xhepa të cekët’ për n‘deti


[ad_1] Sa herë vijnë ditët e verës dhe pushimit, ku zyrtarët i bëjnë planet për të shkuar në det, madje duke mos kursyer edhe asetet publike, një planifikim për pushim, as për një javë të vetme, s’ bëhet nga rreth 70 për qind të familjeve në Kosovë. Rreth 70 përqind e familjeve në Kosovë një […]

Komuna me probleme në menaxhimin e bërllokut dhe kompletimin e kabineteve në shkolla


[ad_1] Me premtimin se do t’i kthejë dinjitetin arsimit, Bali Muharremaj fitoi zgjedhjet për të parin e Suharekës në vjeshtën e vitit 2017. Nën drejtimin e Muharremajt janë mbajtur një numër i konsiderueshëm i premtimeve të dhëna për arsim, mirëpo të dhënat nga tereni tregojnë që edhe pse jemi në shekullin e 21 akoma ka […]

100 këshilla nga mjekësia angleze


[ad_1] Ai i cili vendoset i pari në listë është gjithmonë shëndeti. Shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme, kërkojmë se pari të jemi të shëndetshëm. Se shëndeti fizik e mendor është ai që e bën të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. Sigurisht, sëmundjet mund të […]

error: Content is protected !!