Disa shpenzime për fëmijët janë të panevojshme


[ad_1] Të rrisësh fëmijë, këtë e dinë të gjithë prindërit, është e kushtueshme. Sipas statistikave, një familje amerikane shpenzon rreth 11 000 dollarë vetëm për vitin e parë të jetës së fëmijës dhe rreth 250 000 dollarë në moshën 18-vjeçare. Janë pyetur prindër me fëmijë të moshave të ndryshme për të matur shpenzimet financiare që […]

Çka ju ndodh Po qe se hiqni dorë nga kafeina?


[ad_1] Kur vjen puna tek kafeja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që s’ e imagjinojnë jetën pa kafe, ata që s’ e pinë kurrë kafenë dhe ata që duan të heqin dorë prej saj, por s’ e marrin guximin. Po ti ku e gjen veten? Cilitdo grup […]

Si Të Zbardhni Dhëmbët Me Vetëm Dy Përbërës Natyralë


[ad_1] Shpenzimet globale në produktet e zbardhjes së dhëmbëve arrijnë në miliarda dollarë në vit. Zverdhja e dhëmbëve është një pasojë e stilit të jetesës thonë stomatologët. Sipas tyre, duhanpirja, kafeja dhe çaji janë shkaktarët kryesorë të zverdhjes së dhëmbëve. Ushqimet dhe pijet me ngjyrë të errët si vera e kuqe, rrushi, boronica, shega e […]

ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME


ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME Shkruan: Dr. Sami Uka Jemi të veçantë, madje të përqudshëm apo si na thanë ‘sui generis’. Për shumçka. Covidi na ka përçudnuar edhe më shumë.Del burri i botës pa asnjë masë mbrojtëse bredh […]

Të Heqësh Dorë nga Kafeja – Zbuloni Çfarë i Ndodh Trupit


[ad_1] Shqiptarët janë të çmendur pas kafesë. Konsumimi i kafes në vend është 2.3 kilogramë për frymë në vit. Kur vjen puna tek kafja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që s’ e imagjinojnë jetën pa kafe, ata që s’ e pinë kurrë kafenë dhe ata që duan […]

Qarku I Gjirokastrës – INSTAT E Rendit Si Më Të Ndoturin Në Vend


[ad_1] Edicioni 2020 i Vjetarit Statistikor Rajonal sapo është botuar duke ofruar një përmbledhje të të dhënave kyçe social-ekonomike për prefekturat e vendit. Ky publikim është thelbësor për përmirësimin e zhvillimit rajonal dhe vendor. “Ky publikim paraqet në një vëllim një përmbledhje të përgjithshme të statistikave sociale dhe ekonomike për të gjitha prefekturat e vendit. […]

Raporti i OKB: Situata Me Menaxhimin e Varfërisë Në Vitin e Dytë Të Pandemisë


[ad_1] Kriza e Covid-19 ka sjellë varfëri në shumë qytetarë evropianë. Njerëzit në situata ekonomike të vështira kanë kaluar edhe në vështirësi më të mëdha. Ky është rasti i Raymond Jacquet. Më parë ai ishte librashitës dhe tani merr një pension të vogël. Në mënyrë që të plotësonte nevojat e tij, shkonte në tregjet e […]

Si të qëndroni ngrohtë në dimër, pa shpenzuar shumë para!


[ad_1] Për njerëzit që kanë gjithmonë ftohtë, dimri mund të duket si një torturë e gjatë Ka disa gjëra të thjeshta që mund të bëni për këtë, pa shpenzuar shumë para. Si fillim, sigurohuni të ngrohni trupin. Këtë mund ta bëni duke përdorur shishe ose borsa me ujë të nxehtë, batanije elektrike apo dorashka me […]

Rrugëtimi i bisturisë së një Kirurgeje


Shkruan: Dr. Lida Shosha #Rrugetimi i bisturise se nje kirurgeje. Shpesh, doktoresha qe sapo kane mbaruar mjekesine me pyesin, a te marin kirurgjine si specialitet? Me godet shpirtin kjo pyetje. Po, Entela, Ina, Marina, ju mund ta merni kirurgjine, e ku ka profesion me sublim! Po duhet tju them ca te verteta qe te mos […]

Shqipëria e 7-ta Në Evropë Për Rritjen e Çmimeve Në Dhjetor


[ad_1] Inflacioni i dhjetorit të vitit të kaluar rezultoi 1.5 për qind sipas matjeve të bazuara në metodologjinë e Eurostat. Ky rezultat ishte 0.4 pikë përqindje më i lartë se matjet kombëtare për arsyen grupi i “frutave dhe perimeve” kanë një peshë më të madhe tek shporta që Eurostat përdoren për ndryshimin e çmimeve. Shqipëria […]

Vëllai i Nazlijes tregon ku do të mbesin mbi 50 mijë euro që u grumbulluan


[ad_1] Ditë më parë vdiq mitrovicasja Nazlije Sherifi, vajza për të cilën u grumbulluan mjete financiarë për t’ia siguruar transplantimin e veshkës. Ajo priste ta bënte transplantimin e veshkës, dhe për këtë fillimisht u kërkuan 200mijë euro, mirëpo pasi u paraqit një vullnetar për dhurim të veshkës mbledhja e fondeve u ndalua. Shuma totale që […]

Ish-anëtari zbulon sekretet e dëshmitarëve të Jehovait


[ad_1] Në Shqipëri është një komunitet i vogël “tradhëtarësh” të dëshmitarëve të jehovait, që kanë hapur një faqe “ish dëshmitarët e Jehovait”. Top Story arriti të lidhej me njërin prej tyre, por që refuzoi të japë një intervistë. Personi rrëfeu se kishte qenë për 15 vite më radhë pjesë e Dëshmitarëve të Jehovait dhe vetëm […]

5 Mënyra Si Të Kapërceni Trishtimin e Festave


[ad_1] Në përgjithësi, festat krijojnë një atmosferë gëzimi dhe shprese dhe hareje. Megjithatë në mesin a atyre që u shkëlqejnë sytë  e u gufon zemra nga zbukurimet, babagjyshi, ngjyra e kuqe apo xixëllimat e ambientit, ka syresh që falë këtyre festave vuajnë më shumë nga ndjesia e humbjes, ankthit dhe depresionit. Çdo traditë e festave, […]

Mblidhen paratë për trajtimin e të riut Ibrahim Avdija në Turqi


[ad_1] Janë grumbulluar 40 mijë euro të nevojshme për shërimin e të riut Ibrahim Avdija, i cili është diagnostikuar me tumor metastatik dhe ka nevojë për ndihmë që të trajtohet jashtë vendit, përkatësisht në Turqi. Për 24-vjeçarin, deri më tani të gjitha shpenzimet për sëmundjen e tij janë kryer nga familjarët dhe të afërmit e […]

Adnan Hyseni kërkon ndihmë për të riun Ibrahim Avdija i diagnostikuar me tumor metastatik


[ad_1] Ibrahim Avdija nga Gjakova është diagnostikuar me tumor metastatik dhe ka nevojë për ndihmë që të trajtohet jashtë vendit, përkatësisht në Turqi. Për 24-vjeçarin, deri më tani të gjitha shpenzimet për sëmundjen e tij janë kryer nga familjarët dhe të afërmit e tij në Kosovë, por tani atij i duhet ndihma edhe e njerëzve […]

Reagon këshilltarja e Dumoshit, thotë se ministrja s’ mori pjesë në darkën e 452 eurove


[ad_1] Shefja e kabinetit të ministrës së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Gentiana Azemi, ka reaguar pas shkrimit të KALLXO.com në lidhje me shpenzimet për një drekë zyrtare mes Komunës së Vitisë dhe Ministres së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi me vlerë prej 452 euro, në kohë pandemie. Azemi përmes një postimi në Facebook ka […]

Këto janë ecuritë se si qytetarët mund të tërheqin 10% e Trustit


[ad_1] Të premten, Kuvendi i Kosovës pas dhjetëra tentimesh, ka miratuar me 72 vota pro dhe asnjë kundër, Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Me miratimin e këtij projektligji, i hapet rrugë edhe tërheqjes së 10 përqindëshit të kursimeve nga Trusti. Por, kush do të përfitojë nga ky projektligj dhe cilat do të jenë ecuritë për tërheqjen […]

Buxheti i vitit të ardhshëm, 204 milionë për Ministrinë e Infrastrukturës


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com  sonte po debatohet për aferën e 2 milionëshit dhe buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me buxhetin e vitit 2021. Krasniqi ka bërë të ditur se nga 660 milionë euro shpenzime kapitale të buxhetit, 204 milionë […]

Azemi: Lajmet për shpenzimet në drekën me mbi 40 persona janë të pavërteta, ministrja Dumoshi s’abuzon me paratë e qytetarëve


[ad_1] Genatiana Azemi, këshilltare e ministres së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka thënë se lajmet për shpenzimet në dreka nga ministrja Dumoshi, siç ka thënë ajo, janë të pavërteta, shkruan GazetaBlic. “Brenda vetëm disa orëve, shfaqen lajme tendencioze për ministren Dumoshi të cilat janë plotësisht të pavërteta dhe s’ qëndrojnë. Dreka e cila […]

Miliona euro u paguan në vitin 2019 pas vendimeve të gjykatave dhe përmbaruesve


[ad_1] Zyra Kombëtare e Auditimit ka gjetur se Thesari i Kosovës ka paguar fatura me vlerë prej 1 milionë e 539 mijë euro, të cilat s’ janë paguar nga institucionet e tjera si dhe janë kryer pagesa në vlerë mbi 25 milionë euro për shkak të vendimeve gjyqësore dhe përmbaruesve. Secila pagesë që bëhet me […]

Haziri i VV-së: Me kusht që s’ iu dalim në ndihmë edhe personave me aftësi të kufizuara, s’ kemi çka flasim për shtet e për zhvillim


[ad_1] Deputeti i VV-së, Fitim Haziri ka thënë se shumë organizata që merren me personat me aftësi të veçanta, sipas tij, s’ po e gjejnë mbështetjen e shtetit, shkruan GazetaBlic  “Shumë organizata, përfshirë edhe atë HANDIKOS në Podujevë, përkundër vullnetit të mirë të tyre, ballafaqohen me neglizhim total të institucioneve. Në shumicën e rasteve atyre […]

Në mes të pandemisë, kryetari i Vitisë dhe Vlora Dumoshi shpenzuan mbi 450 euro në raki e mish


[ad_1] Derisa korriku ishte një prej muajve më të rëndë në luftën përballë pandemisë, ku shumë njerëz humbën familjarët dhe punët e tyre për shkak të mbylljes nga masat anti-COVID-19, kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti e priti ministren e Kulturës, Vlora Dumoshin me raki e mish. Një faturë të cilën e ka siguruar […]

Grupi më i diskriminuar i shoqërisë sonë janë personat me nevoja të veçanta


[ad_1] Fitim Uka, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, gjatë debatit parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës, tha se është e pamjaftueshme që të debatojnë dhe të përpiqen t’i ndihmojnë personat me nevoja të veçanta vetëm në herët a vonë të caktuar qoftë ajo edhe me 3 […]

Trump kërcënon me veto ndaj ligjit mbi shpenzimet ushtarake


[ad_1] Presidenti Donald Trump ka kërcënuan se të vendosë veton ndaj projektligjit të rëndësishëm mbi shpenzimet e mbrojtjes Po qe se Kongresi s’ shfuqizon një prej neneve të përfshira në të, që mbron kompanitë e medias sociale nga përgjegjësia ligjore mbi materialet që përdoruesit postojnë në platformat e tyre. Kërcënimi i Presidentit Trump ndaj Aktit […]

Një familje nga Kosova sfidoi shtetin gjerman – refuzuan të testohen për COVID-19


[ad_1] Një familje nga Kosova që po jeton në Gjermani dolën të jenë problem për shtetin gjerman, pasi disa anëtarë të kësaj familjeje  refuzuan ta kryejnë testin për COVID-19. Në këtë familje 30-anëtarëshe  dolën disa persona të infektuar me këtë sëmundje, por pjesa tjetër e familjes po refuzonin të testoheshin. Situata me kosovarët kishte shkuar […]

Ministria e Ambientit i rriti borxhet për 32 milionë euro


[ad_1] Mangësi e dobësi, lëshime e parregullsi janë evidentuar edhe në raportin e vitit 2019 për Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinorë (MMPH) që tashmë njihet si Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit. Ministria s’ ka arritur ta adresoj as gjysmën e rekomandimeve të vitet paraprake, akoma paguan zyrtarë pa punuar, ministria vonohet në realizimin e […]

8% e Familjeve në Shqipëri Ranë në Varfëri nga Shpenzimet e Larta për Shëndetin


[ad_1] Një analizë e re e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Shqipërinë zbulon se pagesat nga xhepi për shëndetin janë një burim kryesor i vështirësive financiare për njerëzit në Shqipëri. Rreth 8% e familjeve janë futur në varfëri ose varfërohen më tej, pasi paguajnë nga xhepi për shërbime shëndetësore dhe 12% e familjeve përjetojnë shpenzime […]

Mediat gjermane e vlerësojnë të suksesshëm bashkëpunimin me Kosovën në aksionin kundër krimit kibernetik


[ad_1] Mediat gjermane e kanë vlerësuar të suksesshëm bashkëpunimin e autoriteteve të tyre me autoritetet policore kosovare, në aksionin ku rezultun nëntë të arrestuar për mashtrim me krime kibernetike. Në artikujt e publikuar thuhet se më ”11 nëntor të këtij viti, autoritetet e sigurisë kosovare, në bashkëpunim të ngushtë me autoritetet gjermane hetimore dhe gjyqësore, […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


[ad_1] Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë […]

Në mes të mungesës së ilaçeve për COVID-19 dhe çmimeve n‘hava


[ad_1] Përveç mungesës së barnave në spitalet e Kosovës për tu shëruar nga Covid-19, rritja astronomike e çmimeve të disa prej ilaçeve të Covid-19 ka rënduar edhe më tej gjendjen e pacientëve të shtrirë.   Vërehej lodhje në sytë Adem Shalës i cili po qëndronte ulur në ulëset e oborrit të Klinikës Infektive të QKUK-së. […]

Komuna e Pejës pranon më pak rekomandime nga Auditori


[ad_1] Përgjatë periudhës gjashtë vjeçare, komuna e Pejës pati raste ku s’ arriti t’i respektoj si duhet disa ligje si: ligjin për Buxhetin e Kosovës, ligjin për menaxhimin e financave publike, ligjin për prokurimin publik, ligjin për shërbyesit civili pastaj rregulloren për vlerësimin e pasurisë dhe atë të dhënies së subvencioneve.  Ndonëse çështja e auditorit […]

Horoskopi për ditën e sotme, 23 nëntor 2020


[ad_1] DashiShoqëria e të afërmve me humor do të lehtësojë gjendjen tuaj emocionale dhe do të thyejë monotoninë e rutinës së përditshme. Ekziston mundësia të keni përfitime financiare nga ana e nënës suaj apo një i afërm i saj. Lidhja juaj në çift mund t’ju ngjallë emocione të veçanta sot. Demis’ përjashtohet mundësia e dhembjeve […]

Sarkozy del para gykatës, nën akuzën për korrupsion


[ad_1] Ish-presidenti i Francës, Nicolas Sarkozy, pritet të marrë pjesë nesër në seancën gjyqësore ndaj tij për akuzënn e korrupsionit e cila njihet si “çështja e përgjimit”. Pos tij, të akuzuar janë Thierry Herzog, avokati i Sarkozyt, dhe Gilbert Azibert, gjyqtar në Gjykatën e Kasacionit, e cila është gjykata me lartë e Apelit në Francë. […]

Molliqaj: Jetoj nga kursimet, aktualisht s’kam të ardhura


[ad_1] Krterari i PSD-së, Dardan Molliqaj ka thënë se jeton nga kursimet, meqenëse aktualisht s’ ka të ardhura. “Aktualisht jemi pa të hyra. s’ kam të hyra në këtë periudhë kur jemi duke jetuar me kursime dhe me të hyrat familjare që i ka bashkëshortja, Besa…. s’ jam keq, unë kam pasur kursime prej pagës […]

Shpenzimet e përballjes me COVID-19 – Tema e radhës e dokumentarit “Expose”


[ad_1] Shpenzimet e përballjes me virusin Covid19 është tema e radhës e dokumentarit “Expose”, prodhim i GazetaBlic. Deputetë, gazetarë e qytetarë që u infektuan e që e patën të vështirë luftën “financiare” ndaj koronavirusit, kanë folur në këtë episod të dokumentarit, duke shpalosur përvojën e tyre dhe angazhimin konkret. Sa kanë kushtuar barnat? Sa janë […]

Këto janë shumat që shteti i Kosovës do t’ia paguajë si dëmshpërblim ish-guvernatorit të BQK-së, Hashim Rexhepi


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka aprovuar si pjesërisht të bazuar kërkesë-padinë e paditësit Hashim Rexhepi sa i përket dëmit jomaterial. Sipas këtij vendimi, Këshilli Gjyqësor i Kosovës do ta dëmshpërblejë ish-guvernatorin e BQK-së për dhimbje shpirtërore dhe për shkelje të nderit apo dëmtimit të integritetit dhe personalitetit. Kështu, Gjykata ka vendosur që KGjK detyrohet që […]

Bie numri i veturave të importuara nga diaspora


[ad_1] E Martë, 17 Nëntor 2020 – 11:45 albinfo.ch Në një kohë kur ekonomia e Kosovës po pëson rënie si pasojë e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19, roli i diasporës në ekonominë e Kosovës vazhdon të jetë tejet i madh. Instituti GAP ka bërë një hulumtim me titull “Ndikimi i diasporës në ekonominë e Kosovës […]

Diaspora thyen rekord në dërgimin e remitencave


[ad_1] E Martë, 17 Nëntor 2020 – 9:20 albinfo.ch Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës për muajin tetor 2020, diaspora ka dërguar rreth 22 milionë euro më shumë sesa muaji i njëjtë i vitit të kaluar, […]

Sa Feta Bukë Ju Duhen Në Ditë – Cila Bukë Është Më e Mira Për Shëndetin


[ad_1] Të dhënat e Eurostat tregojnë se shpenzimet e shqiptarëve për bukë dhe drithëra janë shumë të larta në raport me të ardhurat e tyre. Sipas këtyre të dhënave, këto shpenzime janë më të larta krahasuar me vende të tjera të Evropës. Buka është kryesore për çdo njeri në këtë vend, aq më tepër kur […]

Katër drejtimet që Trump mund të ndjekë pas largimit nga Shtëpia e Bardhë


[ad_1] Donald Trump do t’i dorëzojë stafetën presidenciale Biden-it me 20 janar, ku zyrtarisht do të bashkohet me klubin ekskluziv të ish presidentëve të Shteteve të Bashkuara. Pyetja që shtrohet është, po pastaj? Çfarë do të bëhet me politikanin dhe manjatin e biznesit? Jimmy Carter për shembull, filloi të merrej me kauza humanitare, por Trump […]

Nagavci e VV-së në linjë me Prokurorinë Speciale – kërkon që të akuzuarit të mbajnë përgjegjësi individuale


[ad_1] Anëtarja e Kryesisë së LVV-së, Arbëri Nagavci, ka folur rreth zhvillimeve të fundit me Specialen në Kosovë. Sipas Nagavcit titujt e mediave ndërkombëtare për zhvillimet e  fundit në Kosovë s’ e shfaqin realitetin pasi siç thotë ajo përgjegjësia është individuale dhe drejtësia duhet të vihet në vend për secilin rast pa përjashtim. Nagavci në […]

Nagavci pas zhvillimeve të Speciales: Kosova në situatë të vështirë, drejtësia duhet të vihet në vend!


[ad_1] Anëtarja e Kryesisë së LVV-së, Arbëri Nagavci, ka folur në Euronews Albania rreth zhvillimeve të fundit me Specialen në Kosovë. Intervista e Plotë: Zonja Nagavci në fillim të bisedës ndalet në ngjarjet e fundit të cilat po ndodhin në Kosovë dhe jep mendimin e saj lidhur me to. “Të them të drejtën emocionet janë […]

Dënohen ish-inspektorët e Komunës së Prishtinës


[ad_1] Dhjetë ish-inspektorët e Komunës së Prishtinës, të cilët akuzohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare, u shpallën për të dytën herë fajtorë nga Gjykata e Prishtinës. Ismet Haliti është dënuar me dënim me burgim 2 vite për keqpërdorim detyrës dhe me 1 mijë euro gjobë për veprën penale armëmbajtje pa leje. Skender Canolli është dënuar […]

Balona e promovuar nga Komuna e Pejës në pronësi të kompanisë së familjes së drejtoreshës komunale


[ad_1] Më 10 tetor, në qendër të qytetit të Pejës, nën organizimin e Komunës, u promovua një balonë me ajër të nxehtë si një atraksion i ri turistik. Së bashku me të parin e Pejës, Gazmend Muhaxheri, u pa edhe drejtoresha e Zhvillimit Ekonomik, Lendita Muhaxheri. Shefi i ekzekutivit të Pejës u kujdes që ta […]

Tre milionë eurot që Komuna e Mamushës s’ i ka për të siguruar ujin e pijshëm


[ad_1] Mamushasit vazhdojnë të kenë problem me sigurimin e ujit të pijshëm. Zgjidhje ata po bëjnë duke hapur bunarë. Gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet komunale, Abdylhadi Krasniç, tashmë kryetar i Mamushës kishte pasur premtim kryesor kyqjen e Mamushës në sistemin e ujit të pijshëm. Por kryetari Krasniç ka dështuar të përmbush këtë premtim dhe të […]

Premtimet e ministres Dumoshi për pavarësimin financiar të institucioneve të kulturës


[ad_1] Nga viti i ardhshëm institucionet kulturore në vartësi të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të kenë kodet e tyre buxhetore. Përveç pavarësisë financiare, funksionalizimin e kodeve, këto institucione do të kenë edhe statutet e tyre dhe rregullim të përhershëm të marrëdhënies së punës për performuesit dhe profesionistët e fushave specifike të kulturës […]

Kosovarët po vdesin nëpër spitalet e Turqisë, Ministria e Shëndetësisë s’ia ka idenë


[ad_1] Gjendja e mjekësisë në vendin tonë vazhdon të mbetet mjaft e rëndë duke pasur parasysh numrin e madh të pacientëve që kërkojnë shërim jashtë vendit. Një numër i madh i tyre kërkojnë vazhdimisht ndihmë financiare për t’i mbuluar shpenzimet  e shërbimeve shëndetësore, derisa në tre muajt e fundit shërim jashtë vendit kanë kërkuar 303 […]

COVID-19, Spitali Rajonal i Gjilanit pritet të furnizohet me rreth 10 mijë litra oksigjen


[ad_1] Spitali Rajonal i Gjilanit, më saktësisht Klinika Infektive dhe ajo e Pulmologjisë është duke trajtuar 45 pacientë me COVID-19, prej tyre 29 janë me oksigjeno-terapi ndërsa katër pacientë të tjerë janë me maskën CPAP, maskë e cila ndihmon pacientët të cilët kanë probleme me frymëmarrje. Për trajtimin e pacientëve me COVID-19 është i nevojshëm […]

Gjendja në televizionin publik, sindikata kërkon shkarkimin e Bordit të RTK-së dhe Komision Hetues Parlamentar


[ad_1] Sindikata e Pavarur e Radiotelevizionit të Kosovës (RTK), ka kërkuar nga Kuvendi i Kosovës që të shkarkohet Bordi i RTK-së, si dhe të formohet një komision hetues parlamentar. Sindikata ka listuar disa vendime të Bordit të RTK-së, që sipas tyre janë të dëmshme për televizionin publik. “Sindikata e Pavarur e RTK-së (SPRTK), bazuar në […]

Bashkatdhetaret nga Zvicra, iniciativë për “Down Syndrome Kosova”


[ad_1] Betinë Baleci dhe Dafina Ismaili, Lauara Sopa bashkatdhetaret të cilat jetojnë në Zvicër iniciativë për “Down Syndrome Kosova” E Mërkurë, 4 Nëntor 2020 – 11:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se Betine Baleci dhe Dafina Ismaili kanë nisur një iniciativë për Down Syndrome Kosova. Është një OJQ, e cila qe shumë vjet ka përfaqësuar […]

“Ego, kokëfortësi, reputacion”, ja disa të vërteta që duhet të dini për shenjat e horoskopit


[ad_1] Dashi Kjo shenjë është më ego istja ndër shenjat e zodiak. Dashi është i pavarur si natyrë dhe s’ i intereson shumë për të tjerët.Sipas tyre, ata janë gjithmonë të parët. Gjithashtu ata mendojnë se janë lindur për të qenë lider por për të tjerët duket se kanë një sjellje diktatoriale. Egoja e Dashit dhe […]

Mësoni se çfarë thotë horoskopi për sot


[ad_1] DashiBuzëqeshni, pasi kjo do të jetë zgjidhja më e mirë për problemt gjatë ditës së sotme. Përqendroheni kryesisht tek fëmijët dhe familja juaj. Ne punë qëndroni larg thashethemeve dhe problemeve. Bashkëshorti juaj mund të mos jetë i kënaqur me ju sot, por ju do te dini sesi t’ia riktheni humorin. DemiBëni diçka që do […]

Parashikimi i horoskopit për sot, e diele 25 tetor


[ad_1] Dashi Mungesa e vullnetit tuaj mund t’ju bëjë viktimë të rrethanave. Do të jeni në humor për të udhëtuar. Eksploroni mundësinë e krijimit të marrëdhënieve të reja, për lumturi më të madhe. Ju do të keni probleme në bindjen e partnerit/partneres që t’i përshtatet planeve tuaja. Demi Mendoni pozitivisht, në mënyrë që të kapërceni […]

Nga mjetet për investime kapitale, komuna e Pejës pagoi ‘marimangën’


[ad_1] Për t’i realizuar pagesat për ‘marimangën’ e automjeteve, pagesat përmes vendimeve gjyqësore që së bashku kalonin vlerën e gjysmë milioni euro, komuna e Pejës i mori mjetet ku i kishte të lira në buxhetin e vet. Komuna e Pejës, gjatë viti 2019, kishte bërë keq klasifikim të shpenzimeve. Raporti i ZKA-së tregon se përmes […]

KQZ-ja cakton shpenzimet e partive për fushatat zgjedhore


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka caktuar shpenzimet e partive politike gjatë fushatës për zgjedhjet e jashtëzakonshme në komunën e Podujevës dhe atë të Mitrovicës së Veriut. Drejtori i Zyrës për Regjistrimin e Partive Politike dhe Certifikim, Yll Buleshkaj, ka thënë se partitë në Mitrovicën e Veriut kanë të drejtë të shpenzojnë mbi 11 […]

Paditet Policia e Kosovës për refuzim të pensionit të policit të vdekur nga Covid-19


[ad_1] Pas refuzimit të ankesës për kërkimin e pensionit të policit Ilir Gjokaj, prej 80% të pages për familjarët e tij, përfaqësuesi i familjes, avokati Meshari Selimaj ka paditur Policinë e Kosovës- Komisonin për ankesa dhe Shpërblime. Sipas padisë, familja e tani të ndjerit, përkatësisht bashkëshortja dhe fëmijët e Ilir Gjokajt, pretendojnë se s’ ka […]

Të rinjtë shesin piktura që të mbledhin fonde për fëmijët me fibrozë cistike


[ad_1] E mbushur me piktura, vegla muzikore e punime, qendra Termokiss në Prishtinë ka bashkuar të rinj, për të ndihmuar fëmijët e prekur me fibrozë cistike. Ekspozita “Artistic for Cystic” ka për qëllim mbledhjen e fondeve për të blerë medikamente për fëmijët e diagnostikuar me këtë sëmundje, të cilat do të dhurohen në spitalin pediatrik […]

Ministrja Bajrami: s’ jap dorëheqje, do t’i kthejmë milionat


[ad_1] Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë vendosi të mërkurën pushimin e hetimeve ndaj nënkryetarit të Bashkisë sës Tiranës, Arbjan Mazniku, drejtorit të Planifikimit Urban pranë këtij institucioni, Ditjon Baboçi që kishin përfituar pagesa nga biznesmeni Shkëlqim Fusha për akomodimin në një hotel luksoz në qershor 2018 në Barcelonë të Spanjës. Koordinatorja për të Drejtën e […]

Hoteli me 5 yje në Barcelonë; gjykata pushon çështjen ndaj zyrtarëve të bashkisë Tiranë


[ad_1] Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë vendosi të mërkurën pushimin e hetimeve ndaj nënkryetarit të Bashkisë sës Tiranës, Arbjan Mazniku, drejtorit të Planifikimit Urban pranë këtij institucioni, Ditjon Baboçi që kishin përfituar pagesa nga biznesmeni Shkëlqim Fusha për akomodimin në një hotel luksoz në qershor 2018 në Barcelonë të Spanjës. Koordinatorja për të Drejtën e […]

Plakja e Popullsisë, 4.7% Më Shumë Shtrime në Spitale


[ad_1] Teksa popullsia e vendit po tkurret me ritme të shpejta volumi i punës në spitale po rritet, pasi gjithnjë e më shumë po tkurret popullsia e re në moshë dhe nga ana tjetër po rritet popullsia në moshë pensioni, që ka edhe nevoja më të larta për trajtim shëndetësor. Sipas të dhënave zyrtare të […]

Qyteti biznesor që akoma pret zgjidhje për trafikun e ngarkuar


[ad_1] Ferizaji njihet si qyteti i biznesit në Kosovë. Përveç bizneseve të shumta kryesisht në prodhimtari, qyteti i Ferizajt dallohet edhe sa i përket zhvillimit të industrisë së drurit. Qyteti karakterizohet me trafik të dendur të veturave, gjendje e cila e bën problematik qarkullimin, sidomos në qendër të qytetit. Veç udhëve të stërngarkuara dhe mungesës […]

Shpenzimet Mujore të Familjeve për Konsum u Rritën mbi 5%


[ad_1] Në vitin 2019, shpenzimet mesatare mujore për konsum për një familje të përbërë mesatarisht nga 3,7 persona, janë 82.235 lekë. Sipas anketës së publikuar nga Instituti i Statistikave (INSTAT), totali i shpenzimeve për konsum është 63,5 miliardë lekë në muaj për 771.600 familje. “Vlerësimi i shpenzimeve mesatare mujore për konsum të familjeve në vitin […]

Vetëm vozitja është më e mirë se „MeinMech“


[ad_1] Projekti „MeinMech.ch“ është ideuar e konceptuar për një kohë të gjatë në shkollën e Lartë Ekonomike HWZ në Cyrih nga ish-studenti i saj, Naim Osmani E Hënë, 19 Tetor 2020 – 11:00 albinfo.ch Naim Osmani Mekaniku“ im është një nga idetë më brilante për servisimin e veturave, që po shtrihet me hapa të shpejtë […]

Kajaku s’ është projekt i Komunës


[ad_1] Në emisionin Jeta në Komuna kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuks është pyetur për projektet e parealizuara në turizëm. KALLXO.com nga hulumtimi në teren ka gjetur se dy projekte “Kajaku” dhe “Auto Kamp” vetëm në ditën e përurimit kanë qenë funksionale, por ditë më vonë këto projekte kanë dështuar të zbatohen dhe të shfrytëzohen nga […]

Haki Rugova deklarohet për shpenzimet në dreka dhe darka, gjatë të cilave janë pirë birra e raki


[ad_1] Komuna e Istogut gjatë vitit 2018 ka shpenzuar mbi 44 mijë euro në dreka dhe darka zyrtare. Në bazë të të dhënave të oftuara nga Komuna del se rreth 22 mijë euro janë shpenzuar vetëm nga zyra e kryetarit Haki Rugova. Në lidhje me këto shpenzime kryetari Rugova gjatë emisionit “Jeta në Komunë” ka […]

Tirana, Qarku ku Familjet Kanë Nivelin Më Të Lartë të Shpenzimeve për Konsum


[ad_1] Tirana është qarku ku familjet kanë nivelin më të lartë të shpenzimeve mujore për konsum. Sipas anketës së publikuar nga INSTAT, një familje në qarkun e Tiranës shpenzon për konsum mesatarisht 98.402 lekë në muaj. Qarqet që shfaqin shpenzimet mesatare më të larta për konsum, pas Tiranës, janë Korça me 82.224 lekë dhe Fieri me […]

Drita Golaj e pranon dhuratën më të mirë për ditëlindje ndonjëherë – Capturin e Ri!


[ad_1] Se Renault Captur 2020 është kthyer në sensacion, kjo s’ ka aspak dyshime! E njohur për rehatinë, teknologjinë, çmimin e volitshëm, shpenzimet e ulëta e dizajnin e bukur, Renault Captur 2020 në afat rekord është shndërruar në veturën më të dashur e më të kërkuar në Kosovë! Thënë më thjesht, është një veturë që […]

Selmanaj i LVV-së – Ramosajt: si ndiheni kur shpenzuat në dreka e darka 60 mijë euro e në QKMF s’ka pambuk?


[ad_1] Anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje, qendra në Deçan, Faton Selmanaj, ka thënë se në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Deçan s’ ka gjëra thelbësore, siç është pambuku e alkooli. Në anën tjetër, ai ka thënë se Komuna e Deçanit ka shpenzuar mbi 60 mijë euro në dreka dhe darka zyrtare. Ai ka pyetut kryetarin […]

Si Të Kurseni Energjinë Elektrike – Disa Këshilla Praktike


[ad_1] Kursimi i energjisë tingëllon e vështirë, ndonëse është me të vërtetë një mision i arritshëm. Këtë e pohojnë specialistët e AgroWeb.org sipas të cilëve, me disa hapa të thjeshtë, njeriu jo vetëm mund të pakësojë gjurmën e tij individuale të karbonit në atmosferë, por edhe të paguajë më pak në faturën e fund-muajit. Mos […]

Filozofia e të Dukurit Bukur – Sa Shpenzojnë Shqiptarët për Veshjen


[ad_1] Moda është një cikël ndryshimi që s’ mbaron kurrë. Krijime të ndryshme të modës janë klasike dhe i rezistojnë kohërave, ndërsa disa të tjera pësojnë ndryshime e bëhen trende të përkohshme. Termi ‘modë’ i referohet një stili veshjeje që është popullor në një kohë apo periudhë të caktuar. Moda shkon përtej veshmbathjeve dhe trendet […]

Federata e Mjekëve nga Diaspora, kërkesë për rritjen e pagave të mjekëve shqiptarë


[ad_1] Duke parë fenomenin e largimit të mjekëve dhe infermierëve shqiptarë nga vendlindja, Federata e Mjekëve të Diasporës në Evropë ka bërë një kërkesë dërguar Komisionit Evropian dhe shteteve shqiptare në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni të Veriut dhe Mal të Zi, për rritjen e pagave dhe plotësimin e kushteve parësore të mjekëve shqiptarë. E Mërkurë, 7 […]

Shpenzoni shumë? Këto zakone të thjeshta do t’ju ndihmojnë të kurseni para


[ad_1] Me kusht që habiteni se sa shpejt ju mbarohen paratë, mendoni se sa ju kushtojnë zakonet e përditshme, shkruan botasot.info. A shpenzoni 10 apo 15 dollarë për ushqime të shpejta çdo ditë? A vraponi për të blerë diçka që në të vërtet s’ iu duhet? A bëni blerje të ndryshme vetëm për të qenë […]

Komuna e Klinës rrezikon të paditet për shkak të investimeve në prona të pa shpronësuara


[ad_1] Raporti i Auditimit për vitin 2019, për Komunën e Klinës, tregon se kjo komunë rrezikon të përballet me padi në të ardhmen për shkak të investimeve publike në parcela të pa shpronësuara. Nën arsyetimin që kostoja e shpronësimit do të kishte ulur vlerën e investimeve, kishte shtyrë komunarët që aspak të mos i shpronësojnë […]

Bashkitë shtojnë me qindra punëtorë, kryeson Tirana


[ad_1] Numri i të punësuarve në 61 bashkitë e Shqipërisë arriti në 32,939 vetë në vitin 2019, me një rritje prej 1235 vetësh ose 4% në krahasim me vitin 2018. Në krahasim me me vitin 2015, ose periudhën para reformës, numri i të punësuarve në administratën vendore është rritur me mbi 13 mijë vetë ose […]

Si bëhet drejtimi i hundës pa operacion?


[ad_1] Shkruan: Dr. Dafina Krasniqi Për ata që s’ mund të përballojnë shpenzimet ose joproduktivat që lidhen me kirurgji, ose për ata që thjesht kanë frikë të shkojnë me të vërtetë nën thikë, mund të jetë mjaft lehtësim për të dëgjuar se ekziston një opsion i tillë në dispozicion. Kushdo që ndien se ka nevojë […]

KEK-u ndihmon të rinjtë e dy komunave me trajnime profesionale falas


[ad_1] Korporata Energjetike e Kosovës si pjesë të përgjegjësisë së saj sociale, ka marrë vendim që t’i trajnojë 100 të rinj dhe të reja në Qendrën e Trajnimeve që funksionon në kuadër të kësaj korporate. meqenëqë kjo korporatë operon në territorin e komunës së Fushë Kosovës dhe asaj të Obiliqit, të rinjtë dhe të rejat […]

Provoi t’u japë ryshfet 20 euro policëve në kufi, dënohet nga Gjykata në Gjilan


[ad_1] Jovica Maksimoviq, i akuzuar se ka kryer vepren penale të dhënjes së ryshfetit, ka dalë para gjykatësit në Gjilan për t’u deklaruar lidhur me atë që Prokuroria e ngarkon. Në fillim të seancës gjyqësore kryetari i trupit gjykues Islam Thaqi tha se Gjykatës i ka arritur një marrëveshje për pranimin e fajësisë me të […]

Komuna e Vushtrrisë shpenzon 140 mijë euro për studimin mbi ndikimin e COVID-19


[ad_1] Komuna e Vushtrrisë do të shpenzojnë 140 mijë euro për të bërë një studimin mbi ndikimin e pandemisë COVID-19 në këtë qytet. Komuna që udhëhiqet nga Xhafer Tahiri e ka nënshkruar kontratën me kompaninë “M Holding” për të kryer një studim në lidhje me ndikimin që ka pasur pandemia COVID-19 në këtë qytet. Sipas kontratës, […]

Çmimet e barnave në Kosovë, më të shtrenjtat në rajon


[ad_1] Qytetarët e Kosovës paguajnë 10 milionë euro në vit barna më shtrenjtë sesa qytetarët e vendeve të rajonit, thonë nga Oda e Farmacistëve. Kjo ngase në vend s’ ka unifikim të çmimit të barnave. Laramania e çmimeve të barnave nëpër barnatoret e Kosovës, sipas farmacistëve, ka ndikuar që qytetarët të mos kërkojnë cilësi në […]

Shqipëri, importi i cigareve bie në nivelin më të ulët në pesë vjet


[ad_1] Shqipëria importoi gjatë periudhës janar-gusht 2020 1685 tonë cigare, me një rënie prej 13% në krahasim me 1944 tonë cigare të importuara në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Të dhënat e publikuara nga Ministria e Financave në raportin mujor për të ardhurat dhe shpenzimet buxhetore, tregojnë se importi i cigareve këtë […]

Italia zvogëlon numrin e deputetëve


[ad_1] Italia ka votuar për të ulur numrin e deputetëve në parlament për më shumë se një të tretën. Pothuajse 70 për qind e njerëzve kanë votuar në të mirë të ndryshimeve, pas gati të gjitha votave të numëruara. Numri i ligjvënësve në Dhomën e Ulët të Parlamentit të Italisë do të ulet nga 634 […]

Rreth 5% rritja ekonomike në 2019-ën, e qytetarët u pasuruan për 65 cent më tepër në ditë


[ad_1] Agjencia e Statistikave të Kosovës bën të ditur se Bruto Produkti Vendor (BPV) me çmime aktuale në vitin  2019 ishte 7 miliardë e 103.8 milionë euro. ndërsa, rritja reale në vitin 2019 në krahasim me vitin 2018 ishte 4.94% që paraqet ngritjen më të lartë në raport me vitet e mëparshme. ndërsa, BPV-ja për […]

Fatime Blakaj, humanistja që mundësoi shërimin 2800 fëmijëve shqiptarë në Austri


[ad_1] Fatime Blakaj me të drejtë quhet “Nënë Tereza” e dytë shqiptare. Që nga viti 1992 së bashku më shoqatën austriake “Allianz für Kinder” (Aleanca për fëmijë), ka mundësuar shërimin e rreth 2800 fëmijëve, kryesisht shqiptarë nga Shqipëria dhe Kosova E Diel, 17 Maj 2020 – 14:18 Arben Gjinaj Sa herë takohemi apo dëgjohemi në […]

error: Content is protected !!