Ushqimet që s’ duhet t’i ngrohni më kurrë në mikrovalë


[ad_1] Mikrovala është një shpikje e mrekullueshme që ngroh ushqimin tonë më shpejt dhe na kursen kohë. Edhe pse e përdorin pothuajse të gjithë, jo të gjitha pjatat janë miqësore me mikrovalë. Disa pjata mund të përkeqësohen, ndërsa të tjerët mund të vijnë nga substanca që mund të jenë vërtet të dëmshme për shëndetin tonë. […]

“E urrej celularin e mamit”, hartimi i një 7-vjeçari që preku zemrat e shumë prindërve


[ad_1] “E urrej telefonin celular të mamit tim”. Tema e një fëmije 7 vjeçar është virale dhe bën të reflektosh, çdo prind duhet ta lexojë atë. Fëmija shkruan një temë për varësinë e nënës së tij nga telefoni. Një mësuese amerikane ka vendosur të publikojë temën e një nxënësi 7-vjeçar në profilin e tij në […]

Kush e krijoi mitin e Babagjyshit? Ja çfarë thotë një teori konspirative


[ad_1] A ekziston vërtetë Babagjyshi? Kjo është pyetja më e shpeshtë që bëjnë fëmijët në ditën e Krishtlindjes. Edhe pse në vetvete është një pyetje retorike për të rriturit, ajo që ngjall në të vërtetë kureshtje është kush e ka krijuar mitin e Babagjyshit? Së fundmi, qarkullon një teori që i jep përgjigje kësaj pyetje. […]

Pandershmëria mediale e gazetares Jeta Xhara


Shkruan: Hisen Berisha PANDERSHMËRI MEDIALE Në rrjetet sociale e pashë një storie që kishte realizuar gazetarja kontraverse Hanmi Jeta Xharra. Ju kishte bashkuar ushtarëve të facebook-ut që këto ditë janë pjesë e lufte speciale kibernetike përmes rrjeteve sociale për të goditur sa më shumë personelin shëndetësor dhe luftën e tyre heroike anticovid që po e […]

Vaksinat për COVID-19 kanë filluar të shiten edhe në tregun e zi


[ad_1] Mbretëria e Bashkuar ka porositur 40 milionë doza të vaksinës shumë të lavdëruar të coronavirusit të Pfizer/BioNTech. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në këtë vend rreth 800,000 doza pritet të mbërrijnë brenda ditëve të ardhshme; 10 milionë të tjera do të bëhen të disponueshme menjëherë pas kësaj; dhe të paktën 50 spitale në […]

“E urrej celularin e mamit”, është letra e një 7-vjeçari në SHBA që pushtoi rrjetin


[ad_1] Letra u bë publike nga mësuesja e  tij, ku shkruante se donte që mami i tij të mos kishte kurrë celular. Shënimi i shkruar me dorë u shoqërua me një vizatim të një smartphone me një shenjë X sipër dhe një fytyrë të trishtuar. Gjithçka filloi kur Jen Adams Beason, një mësuese e shkollës […]

Jemi fuqishëm kundër Superligës së Europës, do ta vriste futbollin


[ad_1] Presidenti i UEFA-s, Aleksander Çeferin, ka dalë haptazi kundër Superligës së Europës, e cila është paraparë të përbëhej nga super klubet europiane. Çeferin ka treguar se UEFA ka bashkëpunim të fortë me ligat kryesore europiane. Ai ka treguar se Superliga e Europës është shpikje e disa klubeve dhe mediave italiane. “Ekziston një bashkëpunim i […]

Presidenti i UEFA-s i ashpër me deklarimin e tij ndaj superligës evropiane


[ad_1] Presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin tha se ai është kundër superligës evropiane. Shefi i UEFA ndërhyri në diskutimin në lidhje me një Super League dhe ra dakord që ‘do të vriste futbollin’ dhe zbuloi ‘s’ është një diskutim serioz’ kur ai foli në SportLab krijuar nga Corriere dello Sport dhe Tuttosport. “Ekziston një bashkëpunim […]

Berlini i uritur mëson të pëlqejë shijet ballkanase


[ad_1] “Është pothuajse gjithmonë e mundur të gjesh çdo lloj ushqimi turk që të mungon”, thotë Gökhan Olkun, i cili tashmë jeton në Berlin. Ai arriti në Berlin nga Stambolli në vitin 2011, kur ishte 24 vjeç, dhe thotë se përveç ushqimeve të tij të preferuara, numri i madh i bashkëqytetarëve turq në qytet e […]

Shqiptari në Zvicër shpik pajisjen e rëndësishme në luftën kundër koronavirusit


[ad_1] Ardian Shajkofci ka shpikur një pajisje autonome, e quajtur CoronaSense, e cila mundëson matjen e temperaturës së punonjësve ose vizitorëve. Pajisja është e menduar për biznese, shkolla ose organizime për të parandaluar shpërndarjen e Covid-19. Shkencëtari i ri, në një intervistë për albinfo.ch flet lidhur me shpikjen e tij, rrugën e deritashme jetësore e […]

Shpikja e shkencëtarit shqiptarozviceran, në shërbim të luftimit të koronavirusit


[ad_1] Intervistë me shkencëtarin e ri, Adrian Shajkovci, me prejardhje nga një familje shqiptaro-zvicerane, i cili e ka shpikur një matës të temperaturës per t’ua lehtësuar bizneseve luftimin e pandemisë Covid-19 E Mërkurë, 27 Maj 2020 – 16:45 albinfo.ch © 2020 albinfo.ch Ardian Shajkovci ka shpikur një pajisje autonome, e quajtur CoronaSense, e cila mundëson […]

Sëmundja tmerruese e shpikur nga mjekët, që shpëtoi dhjetëra hebrenj


Rreth 40 hebrenj romakë shpëtuan nga përndjekja e nazistëve, falë “sëmundjes K”. Një shpikje e mjekëve të Spitalit Fatebenefratelli, që i mbajti larg SS-ët, nga frika se mund t’u ngjitej, njofton Vatikani News. Ishte fryt i fantazisë “krijuese”, që u dha mundësi mjekëve të shpëtonin shumë jetë njerëzore nga tërbimi i nazi-fashistëve. Në Spitalin e […]

Kirurgu shqiptar zbulon instrumentin e veçantë i cili do të përdoret në tërë botën


Dr. Halil Krasniqi Ky zbulim mundeson trajtimin e semundjeve te damarëve të gjakut në tërë trupin drejtim të zemrës dhe të këmbës pa prerje apo punktim te dyfisht Emri Dr. Dr. Halil Krasniqi është i njohur në shkencën dhe mjekësi internacionale. Me 15000 Operacione në lami të kirurgjis dhe intevencionit, është nder mjekët me pervoj […]