Bie numri i rasteve të spitalizuara me COVID-19


[ad_1] Në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet e përgjithshme ka vazhduar të ulet numri i rasteve të spitalizuara me Sars-Cov-2. “Nga raportimet e datës 29 prill 2021, numri i përgjithshëm i pacientëve që janë në trajtim është 589, ku prej tyre, 471 janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë, 37 pacientë […]

Afro 11 mijë raste aktive me Covid-19 në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, janë testuar gjithsej 3 mijë e 252 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilave, 335 kanë rezultuar pozitive Numri total i rasteve pozitive me koronavirus në vend ka shkuar në […]

Klinikat dhe spitalet e Kosovës të stërmbushura me pacientë me COVID-19


[ad_1] Drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi ka deklaruar se përkundër se gjatë kësaj jave ka pasur një rënie të lehtë të shifrave të të infektuarve me COVID-19, klinikat e QKUK-së dhe repartet e spitaleve ku po trajtohen pacientët me COVID-19, vazhdojnë të jenë të stërmbushura. Krasniqi ka deklaruar se edhe […]

Një grua në krye të SHSKUK, Dr. Agreta Gecaj-Gashi merr kryesimin e Bordit Drejtues


[ad_1] Shërbimi Spitalor Klinik Universitar nga sot do të ketë në krye një grua. Dr. Agreta Gecaj-Gashi ka marr kryesimin e Bordit Drejtues të SHSKUK-së. Kjo pozitë shkon me rotacion sipas statutit, ndërsa deri më tani e ka mbajtur mikrobiologu Xhevat Jakupi. Gecaj-Gashi është anesteziologe dhe intensiviste në QKUK. Ajo një nga tri gratë anëtare […]

Edhe në QKUK tani mund të zvogëloni lukthin, 52 vjeçarja e kryen me sukses operacionin


Burimi i lajmit: SHSKUK Në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale, të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, është realizuar intervenimi me qasje laparaskopike në fushën e kirurgjisë bariatrike (ose ndryshe heqja e peshës së tepërt nga trupi). Ky intervenim është realizuar nga Dr. Arbër Morina, Dr. Valon Zejnullahu dhe Dr. Arben Haliti si dhe në bashkëpunim me […]

Në Kirurgjinë Abdominale realizohet operacioni për zvogëlimin enorm të lukthit për arsye të obezitetit


Burimi i lajmit: SHSKUK Në Klinikën e Kirurgjisë Abdominale, të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, është realizuar intervenimi me qasje laparaskopike në fushën e kirurgjisë bariatrike (ose ndryshe heqja e peshës së tepërt nga trupi). Ky intervenim është realizuar në bashkëpunim me stafin shëndetësor të Klinikës së Anestezionit, me ç‘rast pacienti i është nënshtruar operacionit […]

606 pacientë me Covid-19 po trajtohen në spitalet e Kosovës


[ad_1] Në klinikat COVID të QKUK-së, dhe spitalet e përgjithshme, sipas raporteve të datës 22 prill 2021, janë duke u trajtuar 736 pacientë. 606 janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë, 34 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore, 572 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë. Ky është njoftimi i SHSKUK-së: në QKUK janë të shtrirë 312 […]

Oda e Mjekëve do t’a padis edhe SHSKUK-në


Kryetari i Odës së Mjekëve të Kosovës Dr. Pleurat Sejdiu ka folur për Ekonomia Online edhe për përgatitjen e një padie tjetër por në këtë rast për Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK), siç ka pohuar Sejdiu kjo padi vjen për shkak të mospagesës së kujdestarisë së 40 mjekëve. Shih edhe : Oda e […]

Vdes një i burgosur në Klinikën e Neurologjisë


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se, të martën mbrëma, në Klinikën e Neurologjisë, ka ndërruar jetë i burgosuri R.S., viti i lindjes 1970. Sipas njoftimit për media, i njëjti gjatë vizitave sistematike nga personeli mjekësor i burgut, është diagnostifikuar me tumor malinj në regjionin e plevikut, i cili më vonë ka dhënë metastaza […]

770 pacientë të shtrirë në klinikat e QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme


[ad_1] Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës ka njoftuar se aktualisht, nëpër klinikat COVID të  QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme, janë të shtrirë 770 pacientë. Sipas njoftimit të tyre, 630 persona janë të konfirmuar me koronavirus, ku 33 pacientë nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. “Në QKUK janë të shtrirë 321 pacientë: […]

Presidentja Vjosa Osmani dhe ministri i Shëndetësisë Arben Vitia, vizitojnë Klinikën Pediatrike në QKUK


[ad_1] Presidentja e Republikës së Kosovës, Znj. Vjosa Osmani- Sadriu dhe ministri i Shëndetësisë, Dr. Arben Vitia, vizituan Klinikën Pediatrike në QKUK, me rastin e fillimit të misionit të shoqatës ndërkombëtare “Gift of Life” për trajtimin karidokirurgjik të fëmijëve kosovar. Këtë e beri të ditur për mes një postimi në Facebook Shërbimi Spitalor dhe Klinik […]

Qeveria publikon në detaje vendimin për masat e reja anti-COVID


[ad_1] Qeveria e Republikës së Kosovës, e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, ka mbajtur mbledhjen e saj të rregullt, të shtatën me radhë, në të cilën ka marrë vendim për miratimin e masave të përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID–19, në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës si dhe […]

Në spitalet e Kosovës 662 pacientë të shtrirë me COVID-19, prej tyre 43 në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovë dhe në spitalet e përgjithshme rajonale janë duke u trajtuar 762 pacientë me COVID, prej tyre 662 të konfirmuar me këtë virus, ndërsa 43 janë në gjendje të rëndë. Sipas Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK) nga 762 pacientë që po trajtohen, 662 raste janë të konfirmuar […]

ShSKUK dënon sulmin fizik ndaj stafit të Klinikës së Pulmologjisë


ShSKUK dënon sulmin fizik ndaj stafit të Klinikës së Pulmologjisë Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës është njoftuar nga Klinika e Pulmologjisë se, dje, derisa po ofronin kujdesin shëndetësor për pacientët, rreth orës 16:00, në vendin e tyre të punës, nga ana e një familjari, janë sulmuar fizikisht mjeku G.H dhe infermierja T.N. ShSKUK […]

818 pacientë të hospitalizuar për COVID-19, 43 në gjendje të rëndë


[ad_1] Në klinikat COVID-19 të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme rajonale janë duke u trajtuar 818 pacientë, bazuar në raportin e punës  të datës 16 prill 2021. Sipas njoftimit të ShSKUK-së, 675 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2, 43 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore 644 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë. Në QKUK […]

Për 1 muaj, 1236 Rezonanca Magnetike në Klinikën e Radiologjisë


[ad_1] Klinika e Radiologjisë veprimtarinë shëndetsorë e realizon në kuadër të SHSKUK-së dhe merret me Radiologjinë Diagnostike, Radiologjinë Invazive dhe me Radiologjinë Intervente në kuadër të së cilave bënë: triazhim, monitorim, ekzaminim, observim, diagnostikim radiologjik, intervenim radiologjik dhe konsulenca specialistike. Klinika e Radiologjisë ka shënuar shifra rekorde, duke realizuar 1 mijë e 236 Rezonanca Magnetike […]

ShSKUK-ja: 684 pacient me Covid-19 po trajtohen, 41 në gjendje të rëndë


[ad_1] Duke u bazuar në raportin e punës për ditën e sotme, 15 prill 2021, në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet e përgjitshme po trajtohen 829 pacientë. 684 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2, 41 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore 656 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë. Në […]

829 pacientë po trajtohen për COVID-19, 41 pacientë në gjendje të rëndë në ShSKUK


[ad_1] Në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe në spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar 829 pacientë. Sipas ShSKUK, 41 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore, 656 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë. “684raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2. 41 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore.  656 janë nën […]

ShSKUK-ja: 750 pacientë me Covid-19 po trajtohen, 38 ne gjendje të rëndë


[ad_1] Sipas raportit të punës, në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme po trajtohen 911 pacientë. Nga kjo shifër, 750 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2, 67 pacientë janë të dyshuar – në pritje të rezultateve, 38 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore, 707 janë nën asistim të okisgjeno-terapisë. Në QKUK […]

ShSKUK për 24-vjeçaren shtatzënë: Më 6 prill rezultoi negativ me COVID-19 por e kishte gjendjen e rënduar shëndetësore


[ad_1] Në mëngjesin e së premtes u raportua se një 24-vjeçare nga komuna e Ferizajt ka humbur jetën pak ditë pasi lindi foshnjën e saj. Sipas zyres për media të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar thuhet se e njëjtja ishte konfirmuar me Covid dhe kishte lindur me operacion. Mirëpo, pas lindjes i ishte keqësuar gjendja dhe […]

Në Infektivë s’ka më vende të lira, 110 pacientë po trajtohen me oksigjenoterapi


[ad_1] Në Klinikë Infektivë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), janë duke u trajtuar 120 pacientë, ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, u.d i drejtorit të kësaj Klinike, Izet Sadiku. Ai më tej ka sqaruar 90% e pacientëve ose 110 janë duke u trajtuar me oksigjenoterapi dhe sa kjo klinikë është stërmbushur […]

Hyjnë në fuqi masat e reja antiCOVID-19


[ad_1] Tashmë kanë hyrë në fuqi masat e reja të Qeverisë së Republikës së Kosovës me qëllim të kontrollit, parandalimit dhe luftimit të pandemisë COVID–19. Masat e reja janë bërë të ditura në të ardhmen më parë, ndërsa Qeveria e Kosovës ka publikuar të plotë vendimin. Më poshtë mund ta lexoni të plotë njoftimin e […]

Deklarohet Vitia pas lajmit se mund të ketë sulm në një nga spitalet e Kosovës


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia është deklaruar pas vizites me presidenten Vjosa Osmani në Qendrën e Vaksinimit në sallën “1 Tetori” në Prishtinë. Ai foli edhe për sigurinë e pacientëve, pas informacioneve të Policisë së Kosovës që mund të ketë një sulm në një nga spitalet e vendit. Ministri Vitia u shpreh se pacientët […]

727 pacientë me koronavirus po trajtohen nëpër spitalet e Kosovës


[ad_1] Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) njofton se në klinikat dhe spitalet rajonale të Kosovës, po trajtohen 856 pacientë, prej tyre  727 janë të konfirmuar me sëmundjen COVID-19, ndërsa 129 persona janë të dyshuar, në pritje të rezultateve. Sipas SHSKUK, me gjendje të rënduar shëndetësore janë 33 pacientë, ndërsa 682 pacientë po […]

Në QKUK dhe spitalet e përgjithshme po trajtohen 856 pacientë nga Covid-19


[ad_1] Sipas një raporti lëshuar nga ShSKUK në QKUK dhe në spitalet e përgjithshme po trajtohen 856 pacientë, shifër kjo që shënon rënie krahasuar me ditët paraprake. Postimi i plotë: Bazuar në raportimet nga klinikat Covid në QKUK, por edhe spitalet e përgjithshme të cilat trajtojnë pacientë me COVID, vërehet një rënie e numri të […]

pranë 14 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Që nga 13 marsi i 2020-ës kur edhe janë paraqitur dy rastet e para pozitive me COVID-19, s’ i të infektuarve me këtë virus ka shkuar në 92 mijë e 198 raste. Në të dhënat ditore të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) bëhet e ditur se nga infektimi me virusin korona […]

ShSKUK jep sqarime rreth tenderit për furnizimin me Heparinë


[ad_1] Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës me anë të një komunikate për media ka dhënë disa sqarime rreth tenderit për furnizim me Heparinë. Lidhur me publikimet për tenderin për furnizim me Heparinë, e cila është jetike për pacientët në dializë (asnjë dializë s’ mund të bëhet pa të), Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i […]

Specializantëve të cilët nuk kanë EM kod nuk iu paguhen kujdestaritë në klinikat COVID


Gazeta Shëndeti mëson nga burimet e saj se mjekëve specializantë të cilët nuk kanë EM kod nuk do të paguhen për kujdestaritë në klinikat COVID. Në një email të siguruar nga burimet e Gazetës Shëndeti thuhet se  “Të nderuar drejtorë , Në mbledhjen e Komitetit të ShSKUK – së , për menaxhim të situatës me […]

Në spitalet e ShSKUK po trajtohen 837 pacientë me COVID-19, 30 në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Shërbimin Spitalor të Klinikës Universitare të Kosovës (SHSKUK) janë duke u trajtuar 837 pacientë nga coronavirusi. Sipas një njoftimi me anë të rrjetit social në Facebook thuhet se bazuar në raportin e datës 27 mars 2021, 700 raste janë të konfirmuara më Sars Cov 2 pozitivë. në këto fjalë e sipër, në Qendrën […]

Në ShSKUK po trajtohen 868 pacientë nga COVID-19


[ad_1] Bazuar në raportin e 26 marsit 2021, në Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës janë duke u trajtuar  868 pacientë. 720 janë të konfirmuar me Sars-Cov-2 pozitivë. 148 pacientë janë të dyshuar, në pritje të rezultateve. 32 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore 670 janë nën asistim të okisgjenoterapisë Në QKUK janë […]

ShSKUK përfiton donacion në vlerë prej 100 mijë euro


[ad_1] ShSKUK ka përfituar donacion në vlerë prej 100 mijë euro. Ky donacion është nënshkruar ndërmjet Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës dhe Organizatës Care for Kosovo Kids. ndërsa, qëllimi i këtij memorandumi është renovimi i Laboratorit të Patologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, ku përveç renovimit, parashihet edhe blerja e pajisjeve të […]

Dorëzohet në MSH lista e mjekëve të Kosovës për vaksinim në Shqipëri


[ad_1] Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës i ka dërguar Ministrisë së Shëndetësisë listën e mjekëve që kanë shprehur vullnetin që të vaksinohet me vaksinën antiCOVID në Shqipëri. Kështu ka thënë drejtori i SHSKUK-së, Valbon Krasniqi, i cili tha se në bazë të kërkesës ata kanë bërë kriteret për vaksinim dhe kjo listë tashmë […]

Klinika e Onkologjisë pajiset me akcelerator linear


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë Armend Zemaj prezantoi sot pajisjen akcelerator linear në Klinikën e Onkologjisë, projekt ky i financuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe SHSKUK. Ai me këtë rast ka thënë se ky aparat do t’iu ndihmojë pacientëve të Onkologjisë, pasi këta të fundit për këtë shërbim kanë shkuar në vende të huaja […]

ShSKUK pajiset me 60 shtretër modernë


[ad_1] 20 shtretër modernë për përkujdesje intensive, me katër thyerje, që dirigjohen nga dy telekomandues, të cilët e bëjnë më të lehtë dhe më të përshtatshëm qëndrimin e gjatë të pacientit, janë vendosur në Mjekësinë Sportive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, aty ku aktualisht po trajtohen pacientët e prekur me COVID-19. 20 të tjerë […]

ShSKUK furnizohet me pajisje mjekësore për trajtimin e pacientëve me COVID-19


[ad_1] Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka pranuar pjesën e dytë të pajisjeve mjekësore, aparaturë e dorës së fundit, e cila është e nevojshme për trajtimin e pacientëve të prekur me COVID-19. Kështu thuhet në një njoftim nga SHSKUK, ku ndër të tjera bëhet e ditur se në pajisje përfshihen: 600 maska helmetë […]

Të gjithë shtretërit e Klinikës Infektive kyçen në sistem qendror me oksigjen


[ad_1] Në Klinikën Infektive të QKUK-së, nga dita sotme është lëshuar në funksion sistemi qendror i furnizimit me oksigjen për të gjithë shtretërit e kësaj klinike. Ky investim, i bërë nga ShSKUK, do të ofrojë siguri më të madhe për pacientët që kanë nevojë për oksigjen, e po ashtu do të lehtësojë punën e stafit […]

ShSKUK do ta pajisë me Tomografi të Kompjuterizuar Spitalin e Ferizajt


[ad_1] Bordi Drejtues i Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës dhe drejtori i përgjithshëm, Valbon Krasniqi gjatë vizitës që ia bën Spitalit të Përgjithshëm të Ferizajt prezantuan investimet që do të bëhen nga  ShSKUK në këtë spital, ku parashihet  të pajiset  për herë të parë me Tomografi të Kompjuterizuar (CT). Sipas një njoftimi për […]

MSh: Me kusht që ka rritje të numrit të rasteve, masat mund të ashpërsohen dhe të kthehen disa kufizime


[ad_1] Komiteti për vlerësimin dhe koordinimin e situatës epidemiologjike kundër COVID-19, ka kërkuar sot mirëmbajtjen e masave në fuqi kundër COVID-19 dhe respektimin e tyre të plotë. Në takimin e këtij Komiteti të drejtuar nga Ministri në detyrë i Shëndetësisë, u kërkua nga institucionet monitoruese dhe mbikëqyrëse që ta rrisin angazhimin për respektimin rigoroz të […]

Thellohet bashkëpunimi i ShSKUK-së me Policinë e Kosovës


[ad_1] Dr. Valbon Krasniqi, drejtor i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, ka pritur në takim Samedin Mehmeti, drejtor i përgjithshëm i Policisë së Kosovës. Në takim u disktua për thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy institucioneve dhe mundësia që ShSKUK në të ardhmen të kryej vizitat shëndetësore sistematike për policët e Kosovës. […]

Valbon Krasniqi jep detaje për gjendjen në ShSKUK: 410 pacientë janë me oksigjeno-terapi


[ad_1] Në 24 orët e fundit, sipas raportit të IKShPK-së, 467 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, duke bërë kështu të jetë shifra më e lartë tash e disa muaj në vendin tonë. Se situata po rrëshqet drejt një numri të lartë të të prekurve me koronavirus e pranojnë edhe drejtuesit e institucioneve të shëndetësisë […]

Klinika e Neurologjisë me shërbime të reja mjekësore


[ad_1] Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës ka njoftuar se ka arritur të aktivizojë dhe shërbime të reja për trajtimin e pacientëve me probleme shëndetësore neurologjike. Sipas një njoftimi të SHSKUK-së, tashmë është funksionalizuar reparti  për trajtimin e pacientëve jashtë spitalor, ambulanca emergjente, hapësira për trajtimin e aksidentit akut iskemit trunor me trombolizë dhe qendra […]

97 të vdekur nga Covid-19 gjatë muajit shkurt


[ad_1] Në muajin shkurt janë regjistruar 97 të vdekur si pasojë e COVID-19 dhe 8559 raste pozitive me koronavirusin e ri. Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët privatë me metodën RT-PCR, gjatë 28 ditëve të kaluar janë testuar gjithsej 70.120 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në […]

pranë 69 mijë të infektuar që nga rastet e para me Covid-19 në Kosovë


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, janë testuar gjithsej 3.454 mostra të marra nga ShSKUK-ja dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 426 raste pozitive. Sipas institutit, brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. […]

Krasniqi: Situata e menaxhueshme me COVID-19, vazhdojmë me masat në fuqi


[ad_1] Ditëve të fundit Kosova ka shënuar rritje të rasteve të reja me koronavirus. E përkundër kësaj drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHKUK), Valbon Krasniqi thotë se aktualisht situata epideomologjike është e manxhueshme, dhe akoma kanë kapacitete spitalore. Krasniqi thotë se janë duke i përcjell shifrat dhe tani për tani do vazhdohet […]

Anulohet projekti për ndërtimin e Spitalit të Përgjithshëm në Podujevë


[ad_1] Sektori i Prokurimit të Shërbimit Spitalor të Klinikës Universitare të Kosovës (SHSKUK) edhe pse ka shpallur tender për ndërtimin e Spitalit të Përgjithshëm në Podujevë, kjo është anuluar pasi Qeveria e Kosovës s’ ka ndarë buxhet për këtë projekt. Lajmin e ka bërë të ditur me anë të një dokumenti në rrjetin social në […]

Autoritetet shëndetësore të Kosovës pa fokus ndaj variantit të ri të COVID-19


[ad_1] Kosova s’ po arrin të mbikëqyrë apo të monitorojë raste të mundshme me variantin britanik të koronavirusit. Autoritetet shëndetësore në janar të këtij viti, kanë konfirmuar se varianti i ri është prezent në Kosovë. Sali Ahmeti, infektolog në Klinikën Infektive të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), tha se testimet për rastet e […]

A do të ketë rritje të rasteve me COVID-19? Flet Valbon Krasniqi


[ad_1] Drejtori i Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK), Valbon Krasniqi, është shprehur se pandemia na ka mësuar se çdo herë kur s’ka respektim të masave numri me të infektuar është rritur. Ai, i pyetur për mundësinë e rritjes së numrit më të infektuar pas tubimeve që janë mbajtur gjatë fushatës zgjedhore, tha se […]

Klinika Infektive mbetet pa drejtor, infektologët s’ po pranojnë të marrin pozitën


[ad_1] Klinika Infektive në QKUK ka mbetur pa drejtor që gati dy javë pas dorëheqjes së Dr. Lindita Ajazi-Berisha nga kjo pozitë. Dorëheqja e Ajazi-Berishës e ka lënë këtë klinikë pa udhëheqës, vetëm me zëvendësues të cilën po e ushtron Dr. Sadije Namani, shkruan Gazeta Shneta. Gazeta ka mësuar nga burime brenda klinikës se asnjë […]

ShSKUK-ja: Pacientëve në QKUK s’ po u mundësohet të votojnë


[ad_1] Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës, shpreh shqetësimin se pacientëve të shtrirë në klinikat e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës(QKUK), s’ po u mundësohet të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar. ShSKUK, sipas kërkesës së KQZ, ka dorëzuar me kohë në KQZ të gjitha listat me pacientët e shtrirë në klinika […]

Zyrtare: Qeveria lehtëson masat antiCOVID, në zonat e kuqe hiqet ora policore


[ad_1] Qeveria në detyrë e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur sot, ka shqyrtuar dhe miratuar vendimi për masat e përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia COVID-19. Qeveria ka marrë vendim për lehtësimin e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. “Në bazë të rekomandimeve të dhëna nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe […]

Numër i madh i fëmijëve me simptoma të Covid-19 po trajtohen në QKMF-në e Prishtinës


[ad_1] Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Prishtinë ditët e fundit janë paraqitur për trajtim numër i madh i fëmijëve me simptoma të Covid-19. Diamanta Raça-Hoxha, shefe e Repartit të Pediatrisë në QKMF, në një intervistë për Ekonomia Online, ka se është rritur ndjeshëm numri i pacientëve të vegjël që kërkojnë ndihmë, me […]

Konfirmohen raste të riinfektimit me COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Drejtoresha e Klinikës Infektive në QKUK, Lindita Ajazaj-Berisha,  ka bërë të ditur se kohëve të fundit në këtë klinikë janë paraqitur raste të riinfektimit me koronavirus. Sipas drejtoreshës Ajazaj –Berisha, kohëve të fundit kanë pasur raste që u kanë ardhur për herë të dytë, e madje disa prej rasteve duhet edhe të spitalizohen. “Po, […]

Zemaj kërkoi shkarkimin e Bordit të SHSKUK-së pas heqjes së këshilltarit të tij nga Komisioni vlerësues për drejtor


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti ka refuzuar kërkesën e ministrit Zemaj për shkarkimin e Bordit të SHSKUK-së. Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka synuar të shkarkojë Bordin Drejtues të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar, ka mësuar nga burime Gazeta Shneta. Këtë kërkesë Zemaj e ka bërë në kohën kur po pritet të zgjidhet drejtori i përgjithshëm i […]

Krasniqi: Vetëm vaksinimi i përgjithshëm ndikon në menaxhim të pandemisë COVID-19


[ad_1] Gjatë muajit janar ka rënë numri i qytetarëve të Kosovës të prekur me COVID-19 që kërkojnë trajtim spitalor në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës dhe Spitalet e Përgjithshme. Por ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi thotë se dukuritë e fundit si fushata zgjedhore dhe zgjedhjet e […]

Zemaj thotë së akoma s’është marrë vendim për masat e reja: Gjendja është e qetë


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se akoma s’ është marrë vendim për lehtësimin ose jo të masave të reja anti-Covid, raporton Ekonomia Online. Zemaj ka thënë se gjendja epidemiologjike është e qetë, por se masat në fuqi duhet respektuar. “Po qe se mund të lëvizim sa i përket grumbullimit të […]

OBSh dhe Gjermania do t’i dhurojnë Kosovës pajisje dhe produkte mjekësore në vlerë prej 2.17 milionë eurosh


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSh) në bashkëpunim me Qeverinë e Republikës Federale të Gjermanisë do t’i dhurojnë donacion: pajisje dhe produkte mjekësore, në vlerë prej 2.17 euro për Ministrinë e Shëndetësisë/Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës. Me rastin e pranimit të këtij donacioni, të enjten, më 14 janar 2021, në ora 13:00 në […]

Klinikat Interne që shërbyen për COVID-19 së shpejti i kthehen normalitetit


[ad_1] Klinikat Interne të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, (Klinika e Endokrinologjisë, Gastroenterologjisë, Hematologjisë,  Nefrologjisë dhe Reumatologjisë), pritet që së shpejti t’i kthehen punës normale në  hapësirat e tyre, pasi që për disa muaj ato hapësira u shfrytëzuan  për trajtim të rasteve me COVID-19, e  njohur si Njësia COVID/3. Kështu kanë bërë të ditur me […]

Sulmohet një infermiere në Klinikën Infektive, reagon Sindikata e Infermierëve


[ad_1] Sindikata e Infermierëve e ka dënuar ashpër sulmin që i ka ndodhur një infermiere në Klinikën Infektive gjatë natës së mbrëmshme. përmes një postimi në rrjetin social në Facebook, kjo sindikatë u shpreh se sulmet e tilla janë të turpshme dhe dekurajojnë punëtorët shëndetësorë. Sindikata po ashtu ju ka bërë thirrje Ministrisë së Punëve […]

​Në Klinikën e Pediatrisë u trajtuan mbi 70 fëmijë të prekur me COVID-19, më i vogli dy muajsh


[ad_1] Në njësinë për trajtimin e pacientëve me COVID-19 në kuadër të Klinikës së Pediatrisë deri në mesin e dhjetorit janë trajtuar 71 pacientë, kryesisht të gjithë e kaluan këtë virus me simptoma të lehta. E luftën me koronavirus e humbi vetëm një fëmijë i cili kishte edhe sëmundje të tjera shoqëruese. Përkundër këtyre rasteve […]

Sulmohet anesteziologu në Klinikën Infektive në QKUK


[ad_1] Një anesteziolog dhe një infermiere janë sulmuar mbrëmë në Klinikën Infektive nga familjarët e një pacienti. Anesteziologu V.K. ishte thirrur për t’i ndihmuar kolegët e tij në një rast të rëndë, por sapo kishte arritur në dhomën e pacientit ishte goditur me boks në fytyrë nga familjarët, shkruan Gazeta Shneta. Edhe pas kësaj goditje […]

Fillon ofrimi i shërbimeve në spitale që ishin anuluar për shkak të pandemisë


[ad_1] Më 11 nëntor të vitit të kaluar, Komiteti për menaxhim të situatës me Covid-19, në Shërbimin Spitalor Klinik e Universitar të Kosovës, kishte marrë vendim që në institucionet publike shëndetësore të ofrohen vetëm shërbime për rastet emergjente. Megjithatë, kjo javë janë kthyer të gjitha shërbimet që u kanë munguar qytetarëve për gati dy muaj. […]

Gjashtë pacientë pritet të dërgohen për trajtim jashtë vendit, Aliu pret reagimin e MSH-së


[ad_1] Gjashtë persona të cilët kanë marrë lëndime të rënda trupore të martën pas shpërthimit të një bombole të gazit në Ferizaj duhet të dërgohen për shërim jashtë vendit. Kështu tha në një prononcim për Telegrafin kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu. Sipas tij, gjatë një takimi që ka pasur me drejtorët dhe Këshillin […]

SHSKUK publikon rezultatet e konkursit për pranimin e specialistëve të papunë


[ad_1] Shërbimi Spitalor Klinik Universitar ka publikuar rezultatet e konkursit për pranimin e specialistëve të papunë. Mbi 150 specialistë janë pranuar nga SHSKUK në pozita të lira të specialistëve të fushave të ndryshme në QKUK dhe spitale rajonale. Kandidatët të cilët janë të pakënaqur me rezultatet kanë të drejtë ankese 15 ditë nga dita e […]

ARRITJET NË NEUROLOGJINË KOSOVARE NË 2020


ARRITJET NË NEUROLOGJINË KOSOVARE NË 2020 1. SKLEROZA MULTIPLE TRAJTOHET NË KOSOVË Kryefjala jo vetëm e shëndetësisë (qoftë kosovare, qoftë asaj ndërkombëtare), por edhe e të gjitha sferave të jetës në vitin 2020 ka qenë pandemia e shkaktuar nga koronavirusi i ri, SARS-CoV-2 dhe sëmundja e shkaktuar prej tij, Covid-19. Me gjithë vështirësitë e punës, […]

Krasniqi: Pandeminë e menaxhuam suksesshëm, pesë klinika i shndërruam për COVID-19


[ad_1] Organizimi i shtretërve nëpër klinika, riorganizimi i stafit shëndetësor, si dhe sigurimi i barnave dhe oksigjenit ishin disa nga sfidat kryesore me të cilat u ballafaqua sistemi i brishtë shëndetësor i Kosovës. Si pasojë e pandemisë u rrit numri i pacientëve nëpër klinikat dhe spitalet e Kosovës, por përkundër kësaj, ushtruesi i detyrës së […]

Foshnja e parë në vitin 2021 është vajzë, lindi në orën 00:01


[ad_1] Gjatë ndërrimit të motmoteve, saktësisht në orën 00:01, ka lindur një foshnje në Klinikën e Gjinekologjisë në Prishtinë. Bëhet fjalë për një vajzë, nëna e së cilës është nga komuna e Ferizajt. Lajmin e ka bërë të ditur ushtruesi i detyrës si drejtor i ShSKUK-së, Valbon Krasniqi. [ad_2]

Sipas drejtorit të Mikrobiologjisë në IKShPK, ka rënë interesimi për t’u testuar për COVID-19


[ad_1] Në orët e para të vitit të ri 2021, ushtruesi i detyrës së drejtorit të ShSKUK-së, Valbon Krasniqi, ka vizituar ekipet kujdestare në Klinikën Infektive e cila tash e sa muaj po trajton pacientët me koronavirus. Ai bëri të ditur se numri i përgjithshëm i pacientëve të shtrirë nëpër klinika në nivel vendi s’ […]

Një person u godit me “plumb qorr”, tjetri humbi dorën nga mjetet piroteknike


[ad_1] Dhjetë persona deri më tani kanë kërkuar ndihmë në QKUK si pasojë e lëndimeve gjatë përdorimit të mjeteve piroteknike dhe “plumbave qorr”. Kështu ka bërë të ditur kujestari në Qendrën Emergjente në QKUK, Adem Jaha, i cili thotë se një person është në gjendje të rëndë si pasojë e goditjes nga “plumbi qorr”, ndërsa […]

Spitali i Gjilanit nga java tjetër bëhet me rezervuar të oksigjenit të lëngshëm


[ad_1] Spitali i Përgjithshëm në Gjilan, nga java tjetër, do të pajiset me rezervuar të oksigjenit të lëngshëm. Lajmin e bëri të ditur vetë QKUK me anë të një njoftimi në rrjetet shoqërore. Kapaciteti i këtij rezervuari do të jetë 10 mijë litra dhe shpresohet t’u japë fund problemeve të mosfurnizimit me oksigjen. Ushtruesi i […]

Qeveria miraton masat e reja, zgjatet orari i lëvizjes për një orë


[ad_1] Qeveria në detyrë ka miratuar masat e reja anti-COVID. Që nga nesër zgjatet orari i lëvizjes për një orë. MË POSHTË GJENI TË GJITHA MASAT E REJA ANTI COVID-19: MASAT PËR TËRË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË KOSOVËS Hyrjet e qytetarëve të huaj dhe vendorë në Kosovë Qytetarët e huaj që hyjnë në Kosovë, përfshirë […]

Spitali i Gjakovës së shpejti bëhet me rezervuar për furnizim me oksigjen të lëngshëm


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe ushtruesi i detyrës së drejtorit të përgjithshëm të ShSKUK-së, Valbon Krasniqi, kanë vizituar sot Spitalin e Përgjithshëm në Gjakovë, ku edhe është inspektuar hapësira në të cilat po punohet për vendosjen e rezervuarit për furnizim me oksigjen të lëngshëm në këtë spital. Sipas njoftimit të ShSKUK-së, gjatë takimeve […]

483 të shëruar dhe 453 raste të reja me COVID-19


[ad_1] Në 24 orët e fundit nga gjithsej 1 mijë e 470 mostra të marra nga ShSKUK, 453 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë  Publike ka bërë të ditur se në 24 orëshin e fundit janë shëruar 483 persona të tjerë. Ndryshe, numri i rasteve aktive me koronavirus është 47 mijë […]

Onkologjia bëhet me shërbimin e Brahiterapisë


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, bashkë me ushtruesin e detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK), Valbon Krasniqi, si dhe drejtori i Klinikës së Onkologjisë, Ilir Kurtishti kanë bërë përurimin e shërbimit të Brahiterapisë në Klinikën e Onkologjisë së QKUK-së. Nga aty ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë kjo […]

Sindikata e Infermierëve paralajmëron grevë të përgjithshme Në qoftë se s’ ju plotësohen kërkesat


[ad_1] Sindikata e Infermierëve të Kosovës ka zhvilluar sot një takim me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe u.d e drejtorit të SHSKUK-së, Valbon Krasniqi. Pas përfundimit të këtij takimi, kryetari i Sindikatës së Infermierëve, Fitim Havolli paralajmëroj veprime sindikale në rast të mos realizimit të kërkesave të tyre. Ai tha se deri të premten […]

Hoti: Sot takohem me profesionistët shëndetësorë për masat e reja


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se janë takuar me Odat Ekonomike të Kosovës në mënyrë që të diskutojnë para marrjes së masave të reja anti-COVID. Ai gjatë konferencës për medie ka thënë se gjendja s’ pritet të përmirësohet gjatë javëve të ardhshme, ndërsa përmendi si shembull shtetet në Evropë të cilat kanë […]

319 të shëruar dhe 296 raste të reja me COVID-19


[ad_1] Në 24 orët e fundit nga gjithsej 1 mijë e 158 mostra të marra nga ShSKUK, 296 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë  Publike ka bërë të ditur se në 24 orëshin e fundit janë shëruar 319 persona të tjerë Ndryshe, numri i rasteve aktive me koronavirus është 11 mijë […]

Pas trajtimit 23 ditor në ShSKUK Specialisti Urolog Fahredin Veselaj rezulton negativ me COVID-19


[ad_1] Nga tretmani 23 ditor që rezultoi pozitiv me COVID-19, sot ështe liruar Fahredin Veselaj nga Klinika Infektive në ShSKUK në Prishtinë. Këtë e ka bërë të ditur vetë ai, i cili ka treguar që është në gjendje të mirë shëndetësore dhe që ka rezultuar negativ me COVID-19. me anë të një postimi në Facebook, […]

Valbon Krasniqi:Kemi marr të gjitha masat që të ketë furnizim me oksigjen


[ad_1] U.d i drejtorit të ShSKUK-së, Valbon Krasniqi në Komisionin për Shëndetësi është përgjigjur për interesimin e deputetëve për furnizimin me oksigjen, duke thënë se muajin korrik kanë arritur të sigurojnë 20 mijë litra me oksigjen të lëngshëm nga kompania e kontraktuar. “Gjatë muajit shtator kemi marr donacione me oksigjen. Kemi vizituar dhe bërë evidentim […]

482 të shëruar dhe 294 raste të reja me COVID-19


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit nga gjithsej 1 mijë e 35 mostra të marra nga ShSKUK, 294 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publie ka bërë të ditur se në 24 orëshin e fundit janë shëruar 482 të tjerë. Ndryshe, numri i rasteve aktive me koronavirus është 11 mijë e […]

KDI: ShSKUK shpall tender për një projekt 9 milionë euro që s’ ekziston në Projektligjin për buxhetin 2021


[ad_1] Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës më 10 dhjetor ka shpallur një tender për ndërtimin e një spitali në Podujevë në vlerë prej nëntë milionë eurosh. KDI thekson se për këtë projekt në buxhetin e vitit 2020 figurojnë 150,000.00 euro, ndërsa në projektligjin për buxhetin e vitit 2021 ky projekt s’ ekziston aspak. KDI […]

555 të shëruar dhe 329 raste të reja me COVID-19


[ad_1] Në 24 orët e fundit nga gjitihsej 1 mijë e 327 mostra të marra nga ShSKUK, 329 prej tyre kanë rezultuar pozitivë me koronavirus. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se janë shëruar 555 persona të tjerë. në ato e sipër numri i rasteve aktive me COVID-19 në Kosovë është 11 […]

Hoti tregon se po përgatisin masat për festat e fundvitit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës duke folur për gjendjen aktuale në vendin tonë, ka thënë se në dy javët e fundit, si rezultat i masave të vendosura është arritur që të ketë ulje të rasteve pozitvime me COVID-19. ndërsa ka shtuar se do të monitorojnë situatën dhe mbikëqyrin zbatimin e masave. Sipas tij, institucionet shëndetësore do […]

Infektologu Krasniqi tregon Nëse do të kemi lirim të masave anti-Covid për Vitin e Ri?


[ad_1] Infektologu njëherësh edhe U.D. i drejtorit të SHSKUK, Valbon Krasniqi, ka folur rreth planeve kundër përhapjes së Covid-19 gjatë festave të fundvitit. Krasniqi thotë se gjithçka varet nga situata epidemiologjike. “Ne jemi duke e përcjell me vëmendje të madhe situatën me Covid-19 dhe jo vetëm numrin e rasteve të reja të infektuara. Jemi duke […]

Në Kosovë 1.186 të vdekur nga COVID-19


[ad_1] Nga 13 marsi kur është paraqitur rasti i parë me COVID-19, numri total i rasteve pozitive në vend që është 46, 118 raste nga 161, 907 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, ndërsa numri i përgjithshëm i të vdekurve ka arritur në 1,186. Numri i rasteve aktive me COVID-19 në Kosovë është 11, 868 […]

884 të shëruar dhe 561 raste të reja me koronavirus


[ad_1] Në 24 orët e fundit 884 persona janë shëruar dhe 561 të tjerë janë infektuar me COVID-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se nga 1 mijë e 357 mostra të marra nga ShSKUK, 561 prej tyre kanë rezultuar pozitive. IKSHPK-ja njofton që numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin […]

727 të shëruar dhe 557 raste të reja me koronavirus


[ad_1] Brenda 24 orëve të fundit nga 1 mijë e 541 mostra të marra nga ShSKUK, 557 kanë rezultuar pozitive. Gjithashtu, gjatë ditës së sotme 727 persona të tjerë janë shëruar. Numri total i rasteve pozitive është 43.881 raste nga 155.625 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.137 raste të vdekjes. [ad_2]

690 raste të reja dhe 478 të shëruar nga COVID-19


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit nga gjithsej 1 mijë e 530 mostra të marra nga ShSKUK, 690 prej tyre kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur që 478 të tjerë janë shëruar. Numri i rasteve aktive me koronavirus në vendin tonë është 13 mijë e 561. [ad_2]

Ministri Zemaj: Paniku për mungesë të oksigjenit është i pabesueshëm


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se paniku që po krijohet te qytetarët për mungesë të oksigjenit nëpër spitale s’ është i besueshëm. Sipas tij, institucionet shëndetësore kanë mjaftueshëm oksigjen për pacientët. “Republika e Kosovës me sistemin shëndetësor siguron oksigjenin e mjaftueshëm për pacientët pa panik dhe pa ndërhyrje. Të gjitha institucionet shëndetësore […]

Valbon Krasniqi: Spitalet janë të stërngarkuara me pacientë, situata është e rënduar


[ad_1] Ushtruesi i detyrës si drejtor i ShSKUK, Valbon Krasniqi, është shprehur se spitalet janë të stërgarkuara me pacientë që po trajtohen me COVID-19. Ai tha se numri i atyre që po trajtohen me koronavirus ka kaluar shifrën e një mijë personave. Spitalet tona janë të stërngarkuar me pacientë, ka kaluar shifrën mbi 1 mijë. […]

Spitalet tona janë të ngarkuara me pacientë me COVID-19


[ad_1] U. d. i drejtorisë së ShSKUK-së, Valbon Krasiqi, tha se Spitalet Rajonale dhe Klinika e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës janë të ngarkuara me pacientë me COVID-19. Krasniqi potencoi se rreth 700 pacientë janë me oksigjeno –terapi përderisa një numër i lartë i pacientëve janë në respiratorë. “Më shumë se një muaj spitalet tona […]

Bilanci: ​13 mijë 784 raste aktive me COVID-19 në Kosovë


[ad_1] Që nga 13 marsi kur edhe u paraqitën dy rastet e para me COVID-19 numri i rasteve pozitive ka shkuar ë 41 mijë 229 raste. deri më tani 26 mijë e 453 persona janë shëruar nga SARS CoV2. Mirëpo janë edhe 1 mijë e 62 persona që kanë humbur jetën si pasojë e infektimit […]

Vetëvendosje reagon për mungesën e oksigjenit në Spitalet Regjionale


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka protestuar simbolikisht për mungesën e oksigjenit në Spitalet Regjionale në Kosovë. Sipas VV, fshehtësia dhe papërgjegjësia e qeverisë, ministrit dhe SHSKUK e Agjencioneve përgjegjëse po i kushtojnë vendit me jetë të humbura. ndërsa kanë thënë se institucionet përgjegjëse duhet të ndërmarrin veprimet për të garantuar furnizim të rregullt e mbi të […]

Kjo është mosha e personave që kanë humbur jetën nga Covid-19


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën nga Covid-19, 22 persona, raporton Gazeta Blic. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 9 raste (87, 80, 79, 79, 79, 75, 74, 74, 60 vjeç), Mitrovicë 2 raste (79, 77 vjeç), Prizren 2 raste (82, 77 vjeç), Gjakovë 2 raste (76, 60 vjeç), Istog 2 […]

627 persona të infektuar dhe 543 të shëruar nga koronavirusi


[ad_1] Në 24 orët e fundit 627 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 dhe 543 të tjerë janë shëruar. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.510 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej […]

Holanda ndihmon ShSKUK-në, me donacion në vlerë 250 mijë…


[ad_1] Ambasadorja e Holandës në Kosovë, Carin Lobbezoo, në prezencë të ud, drejtorit të përgjithshëm të ShSKUK-së, Valbon Krasniqi dhe ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka dorëzuar donacion për ShSKUK-në, në vlerë prej 250 mijë eurove, në të… More [ad_2] Source

13.722 raste aktive me COVID-19


[ad_1] Të premten e 13 marsit 2020-të në Kosovë u raportua për dy raste të cilat kishin rezultuar pozitiv me COVID-19. Që nga kjo ditë e deri më tani, ka shkuar në 40 mijë e 672 numri i të infektuarve me SARS CoV2 pozitiv. Derisa 25 mijë e 910 persona janë shëruar, janë 1 mijë […]

​Drejtoresha e Barnatores së ShSKUK: Ka kërkesa tepër të mëdha për materiale medicinale


[ad_1] Drejtoresha e Barnatores Qendrore në ShSKUK ka pranuar se gjatë pandemisë ka pasur ndryshim të çmimeve, këtë e arsyetoi me kërkesat dhe nevojat e mëdha gjatë kësaj kohe. Veç tjerash, ajo ka njoftuar se qeset për kufoma s’ kanë qenë kurrë të përfshira në listën thelbësore, ndërsa për maskat dhe dorezat ka pasur kontratë […]

Spitali i Gjakovës pranoi sot një skaner të Tomografisë së Kompjuterizuar (CT), …


[ad_1] Spitali i Gjakovës pranoi sot një skaner të Tomografisë së Kompjuterizuar (CT), donacion nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me anë të Komandës Ushtarake. Në ceremoninë e pranim-dorëzimit morën pjesë edhe ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, dhe ushtruesi i detyrës së drejtorit të SHSKUK- së, Valbon… More [ad_2] Source

Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave


[ad_1] Në Komisionin Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë po raporton Gezime Pllana, drejtoreshë e Barnatores Qendrore në SHSKUK-së. Pllana para anëtarëve të komisionit, tha se kanë filluar përgatitjet pas muajit shkurt për furnizim me material, dhe se aprovimet i marrin nga bordi i ShSKUK-së. “Kërkesa ka qenë shumë e madhe edhe sot […]

Dalin rezultatet nga 1340 testime për COVID-19


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë shënuar 555 persona të infektuar me COVID-19. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.340 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve […]