Kur është koha që të shkoni në maternitet për lindje❓


Kur është koha që të shkoni në maternitet për lindje❓ 🔶️Kontraksione ju do të keni gjatë gjithë gjysmës së dytë të shtatzënisë – këto quhen kontraksione Braxton Hicks. Këto nuk janë të rregullta. 🔶️Kur fillon procesi i lindjes kontraksionet fillimisht janë të buta, por me kalimin e kohës bëhen më të rregullta dhe gjithnjë e […]

A janë vaksinat ndaj Covid-19 të sigurta për shtatzënat?


[ad_1] Gratë shtatzëna i përkasin grupit të personave më të rrezikuar për t’u përballur me COVID-19 të rëndë. Por, vaksinimet në mesin e shtatzënave janë duke u zhvilluar më ngadalë në Gjermani se sa në vendet e tjera të botës Vetëm sikur këshillat mjekësore të ishin më të qarta, Anja W, një grua 35-vjeçare në […]

A mund ta marrin kovid vaksinën shtatzënat?


A mund ta marrin kovid vaksinën shtatzënat? Shtatzënave duhet t’iu ofrohet kovid vaksina, por vendimin për t’u vaksinuar apo jo duhet ta marrë shtatzëna pas konsultimit me mjekun. Në disa vende (përfshirë Britaninë e Madhe) në kuadër të programit të vaksinimit po ftohen edhe grupmoshat më të reja dhe midis grave të ftuara mund të […]

Pse shfaqen strijat?


Pse shfaqen strijat? Strijat janë shenja që shihen kryesisht në bark, gjoks dhe kofsha. Më të shpeshta janë tek shtatzënat. Nuk janë të rrezikshme, nuk shkaktojnë dhimbje, por pasi që ndikojnë në pamjen e lëkurës mund ta ulin vetvlerësimin dhe vetbesimin. Se sa janë të manifestuara ndikohet nga disa faktorë, përfshirë komponentën gjenetike dhe tendosjen […]

Katër shtatzëna me COVID-19 po marrin trajtim në Klinikën Gjinekologjike


[ad_1] Në repartin COVID në Klinikën Obstetrike Gjinekologjike të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës momentalisht janë duke u trajtuar 4 gra shtatzëna. Gjendja e tyre shëndetësore është stabile, dy prej tyre së shpejti pritet të lindin pasi janë në javët e fundit të shtatzënisë. Kështu ka bërë të ditur për KosovaPress drejtori i kësaj Klinike, […]

Lul Raka: “Personat alergjikë në Penicilinë, dhe alergji me simptoma të rënda, s’ bënë të marrin vaksinën kundër COVID-19”


[ad_1] Në “Takim virtual me Shëndrit Lumin” në portalin “Familja Jonë”, këtë të premte i ftuar ishte Prof. Dr. Lul Raka me të cilin u bisedua rreth vaksinës kundër COVID-19, mutacionit të ri të virusit, rëndësinë e antitrupave, shtatzënat dhe COVID-19, personat alergjik në Penicilin dhe rrezikun e vaksionimit  e shumë pika tjera që kanë […]

Pse gratë shtatzëna s’ duhet konsumuar aspak alkool?


[ad_1] Një studim i bërë nga hulumtuesit e College London, kanë dal në përfundim që industria e alkoolit është duke i rrezikuar gratë shatzëna, kjo për shkak që ata s’ i japin informacionet e duhura lidhur me rrezikun që kanë gratë shtatzëna Nëse konsumojnë alkool. Sipas tyre, kompanitë e alkoolit s’ i përshkruajnë të gjithë […]

MSh u bën thirrje qytetarëve që të vaksinohen kundër gripit sezonal


[ad_1] Me qëllim të mbrojtjes nga Gripi sezonal, Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve të vendit, sidomos grupeve të rrezikut siç janë: personat mbi 65 vjeç; të sëmurët kronikë; shtatzënat dhe lehonat; fëmijët mbi 6 muaj që mund të kenë predispozita për ndonjë sëmundje; por edhe grupeve të tjera të popullatës që të […]

Brenda dy ditësh Kosova do të furnizohet me vaksinë kundër gripit sezonal


[ad_1] Institucionet shëndetësore në vend pritet të furnizohen me vaksinë kundër gripit sezonal gjatë këtyre dy ditëve. Vaksinat pritet të vijnë nga Koreja e Jugut, ku edhe janë prodhuar. “Kosova gjithmonë ka blerë vaksinat e gripit sezonal me anë të UNICEF-it në prokurim ndërkombëtar. Dhe, kjo organizatë  që ndihmon vaksinimin në vende të ndryshme të […]

Pesë gra shtatzëna të infektuara me COVID-19, flet drejtori i Klinikës Gjinekologjike në QKUK


[ad_1] shqetësues është fakti se në Kosovë brenda ditës po regjistrohen mbi 700 persona të infektuar me COVID-19. Pandemia ka prekur edhe gratë shtatzëna, aktualisht në Klinikën Obstetrike Gjinekologjike në QKUK pesë gra shtatzëna kanë rezultuar pozitivë me coronavirus. Këtë e ka konfirmuar drejtori i Klinikës së Gjinekologjisë, Jakup Ismaili për KALLXO.com. “Aktualisht i kemi […]

A duhet këtë dimër t’i vaksinojmë edhe fëmijët kundër gripit?


[ad_1] Pandemia e coronavirusit, ka bërë që shumë mjekë të vendeve të botës gjithnjë e më shumë të pajtohen për atë që në fillim të sezonit të gripit të vaksinohen edhe fëmijët. Infektologu gjerman Bernd Salzberber, mjek në Spitalin Universitar në Regenesburg, thotë që mbrojtja e gjysheve dhe gjyshave është një ndër arsyet për shkak […]

Kosova akoma pa vaksina kundër gripit sezonal


[ad_1] Në Kosovë akoma s’ ka filluar vaksinimi i qytetarëve kundër gripit sezonal. Ndonëse në muajin shtator është thënë se janë siguruar 160 mijë e 500 dozë të vaksinës kundër gripit, që janë blerë nga Ministria e Shëndetësisë me anë të Agjencisë për Fëmijë të Kombeve të Bashkuara (UNICEF), ato do të arrijnë në Kosovë […]

Dilema e shumë prindërve: A nevojitet këtë dimër t’i vaksinojnë fëmijët kundër gripit?


[ad_1] Duke pasur parasysh pandeminë e coronavirusit, mjekët e shumë vendeve të botës gjithnjë e më shumë pajtohen për atë që në fillim të sezonit të gripit të vaksinohen edhe fëmijët. Infektologu gjerman Bernd Salzberber, mjek në Spitalin Universitar në Regenesburg, thotë që mbrojtja e gjysheve dhe gjyshave është një ndër arsyet për shkak të […]

Dilemat e shumë prindërve: A nevojitet këtë dimër t’i vaksinojnë edhe fëmijët kundër gripit?


[ad_1] Duke pasur parasysh pandeminë e coronavirusit, mjekët e shumë vendeve të botës gjithnjë e më shumë pajtohen për atë që në fillim të sezonit të gripit të vaksinohen edhe fëmijët Infektologu gjerman Bernd Salzberber, mjek në Spitalin Universitar në Regenesburg, thotë që mbrojtja e gjysheve dhe gjyshave është një ndër arsyet për shkak të […]

Mikrobiologët dhe infektologët flasim për dallimin mes koronavirusit dhe virusit sezonal


Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, jo rrallë herë janë shpërfaqur edhe të dhënat për numrin e infektimeve dhe fataliteteve që shkakton virusi sezonal. Infektologët dhe mikrobiologët, megjithatë tërheqin vërejtjen se koronavirusi i ri është më i ashpër nga virusët sezonalë, pikërisht për shkak të përhapjes së shpejtë që […]

Çfarë ofrojnë mamitē për kujdesin tuaj pas lindjes?


Periudha e puerperiumit (lehonisë) zgjatë përafërsisht 6 deri në 8 javë. Në këtë periudhë Mamitë janë përgjrgjëse pêr: • Evaluimin kontinual dhe menagjimin e gjendjes së gruas ( të ofroj siguri te nëna që ajo të parashtroj pyetje nëse ka nevoj, të ofroj konsultimet dhe mësimet e nevojshme) • Ofron asistencë në gjidhenie • Ofron […]

A është rrezik nëse bebja e ka kërthizën rreth qafës❓


Rreth 30% e bebeve lindin me kërthizë rreth qafës. Kërthiza (apo kordoni umbilikal siç i thonë mjekët) është një gyp i cili ka gjatësi rreth gjysëm metre dhe i cili e lidh beben me placentën. Përmes placentës dhe kordonit umbilikal bebja merr të gjitha substancat për të cilat ka nevojë. Pra, bebja në mitrën e […]

Pse shkelmojnë bebet në barkun e nënës?


Përse bebet shkelmojnë në barkun e nënës?  Kjo është një pyetje që çdo nënë e ka menduar të paktën njëherë dhe tani mbërrin një përgjigje nga shkenca. Fetusi nis të lëvizë në barkun e nënës atëherë kur fillon eksplorimin. Kjo gjë i shërben për të krijuar një hartë të trupit të vet dhe hapësirës që […]

Mos e stresoni një grua shtatzënë, 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes


Nuk mund ta mohojmë se stresi është një pjesë normale e jetës sonë të përditshme dhe periudha e shtatzënisë nuk bën përjashtim. Shkencëtarët thonë se kjo mund të ndikojë në inteligjencën dhe zhvillimin e fëmijës së ardhshëm dhe shkakton probleme të tjera më vonë në jetë. A është ky stres i dëmshëm dhe mund të […]

error: Content is protected !!