​Shqiptohen 814 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19


[ad_1] Numri i rasteve pozitive me COVID-19 ka shënuar rënie javën e fundit, por rënie s’ kanë shënuar edhe gjobat që po shqiptohen ndaj personave që s’ po respektojnë masat antiCOVID-19. Vetëm gjatë të dielës, Policia e Kosovës ka shqiptuar 814 gjoba ndaj qytetarëve që s’ i respektuan masat për mbrojtje nga COVID-19, masa këto […]

Ja sa spitale publike dhe sa private janë në Gjermani


Në Gjermani janë 2030 (2 mijë e tridhjetë) Spitale, prej tyre 790 janë me pronësi publike, 820 me pronësi jofitimprurëse private dhe 420 janë private fitimprurëse shkruan Gjiganti.com përcjell Gazeta Shëndeti. Kishat katolike dhe protestante drejtojnë shumë prej spitaleve me subvencione federale ose shtetërore. Spitalet, përgjithësisht, janë të pajisur me teknologji të sofistikuar dhe nivel […]

Si funksionon sistemi i kujdesit shëndetësor në Gjermani ?


Shërbimi shëndetësor në Gjermani është mjaft i decentralizuar. Secili prej 16 shteteve e ndan përgjegjësinë me qeverinë qendrore për ndërtimin dhe funksionimin e spitaleve, ndërkohë që ofruesit e sigurimeve shëndetësore, të rregulluar nga shteti, ushtrojnë një lloj kontrolli mbi kostot e funksionimit. Nga 2 030 spitalet e Gjermanisë, 790 janë me pronësi publike, 820 me […]

Çka është Ligji ?


Çka është Ligji ? LIGJ m. 1. Normë, rregull që vendoset nga organi më i lartë i pushtetit shtetëror dhe që është e detyrueshme për të gjithë organet shtetërore dhe për të gjithë shtetasit. Ligjet e shtetit. Ligji mbi zgjedhjet. Njohja e ligjeve. Zbatimi i ligjit. Sipas ligjeve në fuqi. Është vendosur me ligj. Është […]

Lansohet platforma për regjistrim për të marrë vaksinën antiCVOID-19, deri më tani janë regjistruar 3256 qytetarë


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë, me anë të një njoftimi për media ka bërë të ditur se Agjensia Shtetërore e Informacionit (ASHI) në kuadër të Ministrisë së Punëve të Brendshme, ka ofruar në kuadër të platformës ekosova, linku: https://ekosova.rks-gov.net/, shërbimin shëndetësia me anë të së cilit qytetarët mund të aplikojnë për regjistrim për të marrë vaksinën kundër COVID […]

Për 24 orë policia gjobiti 451 qytetarë për mosrespektim të masave anti-COVID


[ad_1] Qytetarët në vazhdimësi janë duke u gjobitur nga Policia e Kosovës, pasi s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 451 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë ka […]

Sulmohet një infermier në Spitalin e Prizrenit, reagojnë nga FSSHK-ja dhe Oda e Infermierëve


[ad_1] Sindikata e Spitalit të Përgjithshëm në Prizren ka njoftuar se në mbrëmjen e 14 marsit gjatë ndërrimit të natës rreth orës 22:00, është sulmuar infermieri i Repartit të Radiologjisë N.S në vendin e punës derisa po ofronte shërbime shëndetësore për pacient. me anë të një njoftimi për media thuhet se deri tek sulmi ka […]

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Gruas


[ad_1] Sot shënohet 8 Marsi – Dita Ndërkombëtare e Gruas, e njohur edhe si Dita e Nënës. Kjo dukuri zë fill më 8 mars 1857, kur rrobalarëset e Nju ­Jorkut u ngritën në protestë për të drejtat e tyre kundër shtypjes e shfrytëzimit të egër që u bëhej atyre dhe fëmijëve në punë. 100 gra […]

Për 24 orë policia gjobiti 731 qytetarë për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë


[ad_1] Qytetarët të cilët s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19, në vazhdimësi janë duke marrë gjoba nga Policia e Kosovës. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 731 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë […]

“Welcome to Starbase”, miliarderi Elon Musk po krijon një qytet të ri në Teksas


[ad_1] Po qe se dikush ka aftësinë të befasojë botën me projektet e tij ambicioze, ai është Elon Musk. Miliarderi njoftoi se po ndërton një qytet të ri në Teksas që do të quhet Starbase, rreth faqes së lëshimit të raketave të kompanisë së tij SpaceX. Më vonë, ai aludoi projektin e tij për të […]

Për 24 orë u dënuan 575 qytetarë për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë


[ad_1] Qytetarët të cilët s’ janë duke i respektuar masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19, në vazhdimësi janë duke marrë gjoba nga Policia e Kosovës. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 575 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë […]

Për 24 orë policia gjobiti 814 persona për mosrespektim të masave të Ligjit të Pandemisë


[ad_1] Qytetarët të cilët s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19, në vazhdimësi janë duke marrë gjoba nga Policia e Kosovës. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 814 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë […]

Sfidat e vaksinimit për njerëzit që s’ dalin dot nga shtëpia


[ad_1] Miliona banorëve në Shtetet e Bashkuara u duhet ta bëjnë vaksinën për koronavirusin aty ku banojnë, përse dalin rrallë ose kurrë nga shtëpitë e tyre. Mjekët dhe infermierët e specializuar për të ofruar kujdes në shtëpi janë në krye të kësaj nisme me ndihmën e autoriteteve lokale dhe shtetërore në gjithë vendin. Por ata […]

Për 24 orë policia gjobiti 198 qytetarë për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë COVID-19


[ad_1] Qytetarët të cilët s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19, në vazhdimësi janë duke marrë gjoba nga Policia e Kosovës. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 198 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë […]

Policia për 24 orë gjobiti 375 persona për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë, COVID-19


[ad_1] Policia e Kosovës në vazhdimësi është duke shqiptuar gjoba për qytetarët të cilët s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 375 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë […]

Kosova shënon 13 vjetorin e shpalljes së pavarësisë


[ad_1] Republika e Kosovës sot shënon trembëdhjetë vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Për nder të këtij përvjetori janë organizuar një sërë aktivitete nga institucionet e vendit. Fillimisht aktivitetet nisin me ceremoninë e ngritjes së Flamurit shtetëror nga Garda Ceremoniale e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). Me pas në bazë të agjendës shtetërore te aktiviteteve […]

Sot, ora e parë në të gjitha shkollat do t’i kushtohet Ditës së Pavarësisë


[ad_1] Të gjitha shkollat fillore dhe të mesme orën e parë do t’ia kushtojnë Ditës së Pavarësisë së Kosovës, përvjetori i së cilës shënohet nesër, më 17 shkurt. Në këto orë përfshihen diskutimet për udhën se si u arrit deri te pavarësia. Për nder të kësaj dite, janë paraparë një varg aktivitetesh që janë organizuar […]

Reagon FSShK-ja, pas sulmit ndaj mjekut në QKMF në Istog


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës , ka reaguar ndaj dhunës fizike e cila ka ndodhur më datë 09.02.2021 rreth orës 15:05, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Istog, ku është sulmuar fizikisht nga familjarët e pacientit mjeku XH.A. “ngjarja ka ndodhur ditën e martë ku mjeku i kësaj qendre Dr.Avdiaj pasi […]

Përse duhet të Zgjidhni Verën Shqiptare


[ad_1] Për prodhimin e verës në Shqipëri mund të flitet shumë,  pasi mendohet qënë trojet tona kjo traditë të jetë nga më të vjetrat në Evropë. Që nga Epoka e Bronxit e më vonë nga Shqipëria tregtohej verë cilësore vendase drejt shumë vendeve si Italia apo Spanja. Prodhuar me lloje rrushi që i trashëgojmë akoma […]

Brenda 24 orëve, 532 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19


[ad_1] Qytetarët e Kosovës po vazhdojnë të gjobiten për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Për 24 orë Policia e Kosovës ka shqiptuar 532 gjoba për mosrespektim të masave të masave të vendosura nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalim të përhapjes së virusit korona. Ndërkohë që në vend, aktualisht janë 6 mijë e 714 raste aktive […]

Policia për 24 orë ka dënuar 502 persona për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë


[ad_1] Policia e Kosovës në vazhdimësi është duke shqiptuar gjoba për qytetarët të cilët s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 502 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë […]

Për 24 orë u gjobitën 592 qytetarë të cilët s’ respektuan masat anti COVID-19


[ad_1] Qytetarët të cilët s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19, në vazhdimësi janë duke marr gjoba nga Policia e Kosovës. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 592 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë […]

Ekipi i OBSH-së arrin në Wuhan të Kinës për të hetuar origjinën e COVID-19


[ad_1] Një ekip ndërkombëtar i shkencëtarëve i udhëhequr nga Organizata Botërore e Shëndetësisë mbërriti të enjten në qytetin qendror të Kinës, Wuhan për të hetuar origjinën e coronavirusit të ri që shkaktoi pandeminë, tha televizioni shtetëror. Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, ekipi arriti vonë në mëngjes me një kompani ajrore nga Singapori dhe pritej të kalonte […]

Angazhimi i njësiteve të FSK-së në operacionet e shpëtimit pas vërshimeve në Kosovë


[ad_1] Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK), pas reshjeve të vazhdueshme ditëve të fundit dhe vërshimeve në gjithë territorin e Kosovës, me njësitet e specializuara për reagim në kriza, ekipet e kërkim-shpëtimit dhe të xhenios, u doli në ndihmë qytetarëve dhe institucioneve shtetërore në përballimin e situatës, me fokus të veçantë në shpëtimin e jetës […]

​Zjarrfikësit kundër Buxhetit 2021, letër publike institucioneve shtetërore


[ad_1] Zjarrfikësit e Kosovës kanë reaguar pasi konsiderojnë se janë anashkaluar nga planifikimi i Buxhetit dhe ndarjet buxhetore për vitin 2021. Sindikata e Zjarrfikësve me këtë rast i është drejtuar me një letër publike të gjitha institucioneve shtetërore, përmes së cilës kërkon që të reflektojnë pozitivisht dhe zjarrfikësve t’ju epet prioritet ashtu siç e kanë […]

specialistët Presin Që Papunësia Të Shtohet Më SHumë Gjatë 2021


[ad_1] Pandemia Covid-19 ka goditur tregun e punës. Të dhënat e Instat-it tregojnë se në tremujorin e tretë rezultojnë mbi 29 600 persona më pak të punësuar se kundrejt të njëjtës periudhë të 2019-ës.  Nga të dhënat administrative, sektori bujqësor ka rezultuar më i prekur me mbi 17 mijë më pak të punësuar, ndjekur nga sektori […]

Gazetarja e pavarur që raportoi për shpërthimin e koronavirusit në Wuhan, dënohet me katër vite burg


[ad_1] Një gazetare e pavarur kineze që raportoi nga Wuhani në kulmin e shpërthimit fillestar të coronavirusit, është burgosur për katër vjet nga një gjykatë e Shangait, tha avokati i saj të hënën. Sipas CNN, ish-avokatja, Zhang Zhan udhëtoi në qytetin qendror kinez në muajin shkurt për të raportuar mbi pandeminë dhe përpjekjet pasuese për […]

Si u festuan Krishtlindjet gjatë pandemisë së gripit spanjoll në vitin 1918?


[ad_1] Më 21 dhjetor 1918, në faqet e Gazetës Shtetërore të Ohajos, Komisioneri lokal i Shëndetësisë ftoi lexuesit që t’i rezistonin tundimit të puthjes tradicionale të Krishtlindjes. “Këtë vit do të tregoni më shumë dashuri për babanë dhe nënën tuaj, për vëllain, motrën dhe pjesën tjetër të familjes, duke qëndruar në shtëpi në vend që […]

FSShK kërkon që të miratohet buxheti për vitin 2021, mosvotimi mund të sjell pakënaqësi te punëtorët shëndetësor


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës kanë kërkuar nga ushtruesja e detyrës së presidentës së Kosovës, Vjosa Osmani, që kjo e fundit të kërkojë nga partitë politike që të sigurojnë vota për miratimin e buxhetit për vitin 2021. Buxheti në fjalë parasheh shtesa për punëtorët shëndetësor. me anë të një komunikate, ata kanë […]

Shoqata e pacientëve, letër Hotit: 18% e popullatës për shkak të vështirësive financiare s’ marrin shërbime shëndetësore aspak


[ad_1] Shoqata e pacientëve i ka dërguar letër kryeministrit Avdullah Hoti, ku theksojnë se mbulimi universal shëndetësor është një prej Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, ndërsa sipas tyre Kosova është larg realizimit të këtyre objektivave dhe larg mbrojtjes së secilit qytetar të saj. Siç thuhet në letër, e ku i referohen Raportit të Progresit të […]

Sonda kineze mbledh mostra në sipërfaqen e Hënës


[ad_1] Sonda kineze që ka marrë mostra nga sipërfaqja e Hënës është ankoruar me sukses në anijen kozmike që po bën rrotullime rreth Hënës, raportoi media shtetërore. Kapsula që barte gurë hënorë i është bashkuar anijes kozmike më 6 dhjetor, tha agjencia e lajmeve Xinhua, duke cituar Administratën Kombëtare të Kinës për Hapësirë. Sonda që […]

Turqia hyn në izolim gjatë fundjavës


[ad_1] Turqia ka hyrë në izolimin e saj të parë të plotë këtë fundjavë që nga maji, pasi infeksionet dhe vdekjet nga coronavirusi arritën rekorde në ditët e fundit. Vendi me 83 milion banorë të premten regjistroi 32,736 raste të reja me COVID-19, përfshirë ato asimptomatike, numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë […]

Tomografia kompjuterike zbulon moshën e vdekjes dhe sëmundjet e mumieve 2 mijë vjet më parë


[ad_1] Studiuesit gjermanë zbuluan përmes tomografisë kompjuterike të tre mumieve moshën e vdekjes, gjatësinë dhe sëmundjet e njerëzve që jetuan 2 mijë vjet më parë. Shkencëtarët skanuan mbetjet e tyre me tomografi kompjuterike. Dy nga këto mumie kanë një histori të veçantë, ato gjenden në Gjermani, por u gjetën më shumë se 400 vjet më […]

Ministria e Kulturës sqarohet për vendimin që ua ndalon punëtorëve të saj postimet në rrejtet sociale


[ad_1] Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka lëshuar sot një Qarkore Administrative, me anë të së cilës ua ndalon punëtorëve të saj postimet dhe komentet politike në rrejtet sociale. me anë të kësaj Qarkore të brendshme, i bëhet thirrje stafit të civil MKRS që të përmbahet dhe të jetë i kujdesshëm gjatë deklarimeve në […]

Në mes të pandemisë, kryetari i Vitisë dhe Vlora Dumoshi shpenzuan mbi 450 euro në raki e mish


[ad_1] Derisa korriku ishte një prej muajve më të rëndë në luftën përballë pandemisë, ku shumë njerëz humbën familjarët dhe punët e tyre për shkak të mbylljes nga masat anti-COVID-19, kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti e priti ministren e Kulturës, Vlora Dumoshin me raki e mish. Një faturë të cilën e ka siguruar […]

SHBA, punonjësit shëndetësorë do të vaksinohen të parët


[ad_1] Një ekip ekspertësh të pavarur të cilët rekomandojnë Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) votuan në një takim publik të martën që punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe banorët e institucioneve të kujdesit afatgjatë të jenë të parët që do të marrin vaksinën e shumëpritur të koronavirusit. Në SHBA, punonjësit shëndetësorë kapin shifrën […]

Sot shënohet Dita Botërore kundër Skllavërisë


[ad_1] Sot është Dita Botërore për Zhdukjen e Skllavërisë, e cila ka për qëllim të tërheqë vëmendjen kundër formave moderne të skllavërisë, të tilla si shfrytëzimi seksual, puna e fëmijëve, martesat e detyruara dhe rekrutimi me forcë i fëmijëve për përdorim në konfliktet e armatosura. Kjo ditë përkon me datën e miratimit, nga Asambleja e […]

Ishte me COVID dhe tentoi të kalojë kufirin, gjobitet me 7 milion lekë


[ad_1] Një 63-vjeçar nga Vlora është pikasur sot nga autoritetet në pikën e kalimit kufitar në Kakavijë teksa tentoi të kalojë për në Greqi edhe pse ishte me COVID.“Procedohet penalisht në gjendje të lirë 1 shtetas, për veprën penale “Moszbatimi i masave të autoriteteve shtetërore gjatë gjendjes së masave të jashtëzakonshme apo gjatë gjendjes së […]

Flamuri i Kosovës në gjendje të keqe mbi objektin e Kuvendit të Kosovës


[ad_1] Flamuri i Kosovës s’ është i vendosur në mënyrën e duhur mbi objektin e Kuvendit të Kosovës. Madje ky flamur vetëm sa s’ ka rënë. Fotografitë janë publikuar nga zëdhënësi i Ministrisë së Financave Muharrem Shahini. Shahini ka pyetur Po qe se përdhosja e flamurit është vepër penale? Sipas Ligjit për Simbole Shtetërore vendosja […]

Gjykata e Lartë e Pensilvanisë hedh poshtë padinë që sfidonte zgjedhjet


[ad_1] Gjykata më e lartë e Pensilvanisë të shtunën në mbrëmje hodhi poshtë një urdhër të një gjykate më të ulët që kishte ndaluar shtetin të çertifikonte dhjetëra gara të zgjedhjeve të 3 nëntorit në padinë e fundit të depozituar nga republikanët që po përpiqen të sfidojnë fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden në […]

Shërimi nga koronavirusi në shtëpi u kushton shtrenjtë qytetarëve


[ad_1] Qytetarët e infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, të cilët kanë simptoma të lehta dhe kurohen në kushte shtëpie, thonë se sëmundja COVID-19, që shkakton ky virus, është shumë e kushtueshme, pasi godet rëndë buxhetin familjar, jo vetëm për sigurimin e ilaçeve, por edhe të vitaminave të shumta që ua sugjeron mjeku. Përveç […]

Britania dhe BE-ja tentojnë të shmangin Brexitin pa marrëveshje


[ad_1] Negociatori për Brexit i Bashkimit Evropian, Michel Barnier ka arritur në Londër për të rinisur bisedimet e drejtpërdrejta në mes të bllokut evropian dhe Mbretërisë së Bashkuar, vetëm pesë javë para se të marrë fund lidhja e tyre. Barnier dhe negociatori britanik, David Frost u janë rikthyer bisedimeve për të siguruar marrëveshje në çështje […]

Cka na bën të jemi më emocionalë gjatë kohës së festave? Flet sociologu Rejhan Fejza


[ad_1] Festa e Flamurit e të tjera që lidhen me identitetin tonë shqiptar ngjallin pothuajse te secili një emocion të vecantë. Në këto festa padyshim gërshetohet e kaluara dhe e tashmja e cilitdo shqiptar, andaj të rrallë janë ata që s’ e ndiejnë pranë zemrës Ditën e Flamurit apo edhe festat e tjera kombëtare. Sociologu […]

Iran, vritet shkencëtari i lidhur me programin ushtarak bërthamor


[ad_1] Shkencëtari i njohur bërthamor i Iranit, Mohsen Fakhrizadeh vdiq në spital pas një atentati të premten, pranë Teheranit njoftuan mediat iraniane. Fakhrizadeh dyshohej prej kohësh nga vendet perëndimore dhe Izraeli si dhe nga kundërshtarët në mërgim të Republikës Islamike si organizatori i asaj që ata e quajnë një program i fshehtë i bombës bërthamore, […]

Deklaratë e përbashkët e institucioneve shkencore dhe kulturore në mbrojtje të UÇK-së


[ad_1] Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës (ASHAK) ka publikuar një deklarata të përbashkët të institucioneve shkencore e kulturore të Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në mbrojtje të vlerave të UÇK-së. Sipas njoftimit të Agjencisë Shtetërore të Arkivave kjo deklaratë e përbashkët ishte planifikuar të publikohet pas Sesionit shkencor  “Ushtria Çlirimtare e Kosovës – […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


[ad_1] Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë […]

Sekretariati i Energjisë mirëpret shfuqizimin e vendimit nga i cili përfitonin bizneset e Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore sot ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. […]

Komisioni i Ndihmës Shtetërore shfuqizon vendimin e ZRrE-së nga i cili përfitonin bizneset e Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. “Komisioni […]

Komisioni i Ndihmës Shtetërore anulon vendimin e ZRrE-së nga i cili përfitonin bizneset e Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. “Komisioni […]

Komisioni i Ndihmës Shtetërore anulon vendimin e ZRrE-së për tarifa nxitëse prej të cilit përfitonin katër biznese të Blerim Devollit


[ad_1] Komisioni i Ndihmës Shtetërore ka konfirmuar hulumtimin e Emisionit “Jeta në Kosovë” duke gjetur se skema e aprovuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë për tarifa nxitëse për 20 megavat energji solare është e kundërligjshme. Nga ky vendim i ZRrE-së përfitonin edhe 4 biznese në pronësi të Blerim Devollit me bazë në Maltë. “Komisioni […]

​778 mijë të papunë në SHBA kërkuan ndihmë shtetërore


[ad_1] Rreth 778 mijë punëtorë amerikanë aplikuan për përfitime papunësie javën e kaluar, pasi rritja e papandehur e rasteve të koronavirusit po mban nën presion rimëkëmbjen e tregut të punës, njoftoi sot Ministria e Punës e SHBA-së. Me të papunët e ri që aplikuan për ndihmë shtetërore, numri i përgjithshëm, sipas të dhënave të ministrisë, […]

​Berlini lehtëson kufizimet për Krishtlindje


[ad_1] Kufizimet kundër COVID-19 do të lehtësohen në Gjermani gjatë festës së Krishtlindjes deri në fund të dhjetorit, sipas burime qeveritare, që cituan detaje nga një takim i krerëve të qeverisë federale dhe landeve. “Nga 23 dhjetori deri më 1 janar, takimet e rrethit më të ngushtë familjar ose të miqve do të lejohen deri […]

Kina thyen akullin: Xi Jinping uron Biden për fitoren, mesazhi i drejtpërdrejt ndaj SHBA


[ad_1] Presidenti kinez Xi Jinping i dërgoi një mesazh Presidentit të zgjedhur Biden të Mërkurën duke e uruar atë për fitoren e tij në zgjedhje. Lajmi konfirmohet nga agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua. Një urim i tillë shihet si i rëndësishëm. Ministria e Jashtme e Kinës i ofroi Biden një urim të vonuar dhe të […]

Lajmërohet djali i Haxhi Shalës: Më paragjykuat, emërimi im s’ duhet të nxis debat publik


[ad_1] Konsulli i përgjithshëm në Pragë të Çekisë, Flakron Shala, ka ofruar sqarime pas raportimeve për media për përzgjedhje të tij në këtë pozitë. I biri i deputetit Haxhi Shala ka thënë se ka pasur sfond të mjaftueshëm profesional që është përzgjedhur në këtë pozitë. Tutje, ai ka thënë se babai i tij s’ ka […]

Dita për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, e gjeti Kosovën me gjashtë gra të vrara vetëm në 2020-ën


[ad_1] Dënimet e gjykatave të Kosovës ndaj të akuzuarve për vrasje të grave, thirrjet për të drejtat e njeriut, protestat e marshimet, s’ po mjaftojnë që njerëzit të vetëdijesohen për të drejtat themelore njerëzore. ‘Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave’ e gjen Kosovën me shumë gra e vajza viktima të dhunës e të […]

Kërcënime nga klani mafioz, kërkohet që Dritan Abazoviq të vihet në mbrojtje


[ad_1] Zdravko Krivokapiç, i cili është i mandatuari për krijimin e qeverisë së re të Malit të Zi ka reaguar pas kërcënimeve kundër Dritan Abazoviçit duke kërkuar që të vihet në mbrojtje urgjentisht. “Mali i Zi s’ duhet të jetë më kurrë një vend në të cilin vihen në diskutim të drejtat themelore të njeriut. […]

Tri institucionet kyçe të kulturës akoma punojnë me ligje të UNMIK-ut


[ad_1] Institucionet kyçe të kulturës dhe të trashëgimisë kulturore akoma funksionojnë me ligje të miratuara në kohën e UNMIK-ut. Ligji për Filharmoninë, Baletin dhe Operën, si dhe Ligji për Trashëgiminë Kulturore, janë akoma nga koha kur Kosova qeverisej nga Misioni i Kombeve të Bashkuara, UNMIK. Ndryshim-plotësimi i këtyre ligjeve nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe […]

Hapet ekspozita, ‘Nga nëntorët vijmë, në nëntorë shkojmë’


[ad_1] Për nder të 28 Nëntorit, Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës dhe Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave e Shqipërisë kanë hapur sot ekspozitën “Nga nëntorët vijmë, në nëntorë shkojmë”. Ekspozita është hapur në Lapidariumi i Muzeut të Kosovës në Prishtinë. Në kuadër të kësaj ekspozite janë prezantuar foto dhe dokumente të kohës së shpalljes […]

Kryeministri Hoti flet për dilemat politike rreth zgjedhjes së Presidentit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se akoma s’ ka emër për Presidentin e ardhshëm të vendit duke thënë se s’ e kanë akoma opinionin e shumicës së partive politike. Hoti tha se pret takim me subjektet politike parlamentare për të parë disponimin e tyre për zgjedhjen e Presidentit. “Është vështirë të thuhet […]

HRW paralajmëron se projektligji i ri rus do të zgjerojë censurën në internet


[ad_1] Organizata Human Rights Watch (HRW) po i bën thirrje parlamentit rus të hedhë poshtë një projektligj të ri, që u jep autoriteteve fuqinë për të bllokuar faqet e internetit të cilat bllokojnë përmbajtjen e mediave shtetërore ruse. Organizata thotë se kjo do të rrisë censurën në Rusi. Anastasia Zlobina, koordinatore për Evropën dhe Azinë […]

Xhamia e Mazhiqit në Mitrovicë, sot gërmadhë


[ad_1] Në kilometrin e trembëdhjetë në dalje të qytetit të Mitrovicës, në fshatin Mazhiq, përskaj udhës, në krahun e djathtë, mund t’i shohim rrënojat e një xhamie të vjetër, e cila quhet xhamia e Mazhiqit. Është objekt i vjetër kulti, i ndërtuar në shekullin XVI (gjashtëmbëdhjetë), konkretisht në vitin 1549, pra në fund të gjysmës […]

Drejtoria e Arkivave të Shqipërisë hap këndin e saj në Agjencinë e Arkivave të Kosovës


[ad_1] Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave të Shqipërisë (DPA) ka hapur këndin e saj në Agjencinë Shtetërore të Arkivave të Kosovës, (ASHAK). Inaugurimi i këndit të DPA-së në ASHAK është bërë në prani të dy drejtuesve të arkivave përkatëse, Bedri Zyberaj, kryeshef ekzekutiv i ASHAK-së dhe Ardit Bido, drejtori i DPA-së. Përms një njoftimi ASHAK-u […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


[ad_1] Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, […]

“Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte temë e diskutimit në “Diaspora Flet”


[ad_1] E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 9:10 albinfo.ch Keystone (AP Photo/Visar Kryeziu) “Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte tema e diskutimit në ditën e tretë të konferencës “Diaspora Flet”, moderuar nga gazetarja Rudina Xhunga. Roli i gjuhës shqipe në mirëmbajtjen e identitetit kulturor dhe etnik të shqiptarëve në diasporë, sfidat që përballet tashmë mësimdhënia në […]

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq


[ad_1] Gjashtë shtetasit turq Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Huseyin Gunakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Ozkan të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u dënuan me 56 vjet dhe 7 muaj e gjysmë burgim. Por, përkundër shumë raporteve vendore e ndërkombëtare, institucionet e drejtësisë në Kosovë deri më […]

Përpjekje të dëshpëruara nga Trump dhe aleatët për të përmbysur fitoren e Biden


[ad_1] Presidenti Donald Trump dhe aleatët e tij po ndërmarrin hapa gjithnjë e më të dëshpëruara për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020, përfshirë thirrjen e legjislatorëve të shtetit të Miçiganit në Shtëpinë e Bardhë si pjesë e një përpjekjeje me pak gjasa për sukses për të përmbysur fitoren e Joe Bidenit. Ndër […]

Ambasadori amerikan i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, në hapjen e konferencës “Diaspora Flet”


[ad_1] Ish-presidentaj e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka biseduar me ambasadorët amerikanë rreth rëndësisë së diasporës shqiptare. E Premte, 20 Nëntor 2020 – 11:50 albinfo.ch Ish-presidentja Atifete Jahjaga ka hapur konferencën “Diaspora Flet 2020”, ku pjesëmarrës ishin edhe dy ambasadorët amerikanë të Kosovës dhe Shqipërisë, Philip Kosnett dhe Yuri Kim, transmeton albinfo.ch. Aty u zhvillua një […]

Protestohet kundër shuarjes së divizionit të të pagjeturve në IML


[ad_1] Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSSHK) dhe Sindikata e Shërbimit Civil të Kosovës po kundërshtojnë Rregullimin e Brendshëm të Organizimit dhe Sistematizimit që parasheh shuarjen e divizionin i cili është marrë me personat e pagjetur së bashku me dy sektorët, atë për identifikim dhe sektori për marrëdhënie me familjarët e personave të […]

SHBA-ja kurrë s’ do të heqë dorë nga Kosova


[ad_1] Maratonë diskutimesh, propozime dhe reflektime mbi angazhimin e diasporës nga profesionistë shqiptarë kudo në botë përmbyllën ditën e parë të konferencës Diaspora Flet 2020. Hapja zyrtare u zhvillua me një bisedim të përqendruar nga ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe u përmbyll me një debat interaktiv, në mes të dy ambasadorëve amerikanë në Kosovë […]

Kosnett: Amerika kurrë s’ do të heqë dorë nga Kosova


[ad_1] Maratonë diskutimesh, propozime dhe reflektime mbi angazhimin e diasporës nga profesionistë shqiptarë kudo në botë përmbyllën ditën e parë të konferencës Diaspora Flet 2020. Hapja zyrtare u zhvillua me një bisedim të përqendruar nga ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe u përmbyll me një debat interaktiv, në mes të dy Ambasadorëve amerikanë në Kosovë […]

Shpallet konkursi për Drejtor të Përgjithshëm të Policisë së Kosovës


[ad_1] Ministria e Punëve të Brendshme ka shpallur sot konkursin për pozitën e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Kosovës. Konkursi për Drejtor të Policisë së Kosovës është shpallur sot ndërsa do të jetë i hapur deri më datë 2 dhjetor. Kualifikimet të cilët kërkohen në bazë të konkursit për këtë pozitë janë diplomë universitare […]

Izraeli sulmon forcat siriane dhe iraniane në Siri


[ad_1] Izraeli tha se ka nisur sulme ajrore kundër një numri të objektivave në Siri, kundër ushtrisë siriane dhe Forcës Kuds të Iranit. Agjencia shtetërore e lajmeve siriane raportoi se tre pjesëtarë të ushtrisë u vranë dhe një u plagos gjatë sulmeve. Sidoqoftë, Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut, një organizatë me seli në […]

​Smaka pas infektimit të Osmanit me COVID-19: Kuvendi të fillojë menjëherë ecuritë për zgjedhjen e presidentit


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani ka rezultuar pozitiv me Covid-19 dhe për dy javë ajo do të vazhdojë të kryejë detyrat e saj nga shtëpia. Kështu që vendi sipas saj s’ do të ketë vakum institucional. “Në dy javët e ardhshme do të punoj nga shtëpia, duke u kujdesur që secili dokument […]

Vjosa Osmani rezulton pozitive me Covid -19


[ad_1] Kryetarja e Kuvendit, njëherësh UD. detyre e Presidentit, Vjosa Osmani ka rezultuar pozitv në testin për koronavirus, raporton Gazeta Blic. Osmani ka bërë të ditur se gjatë kësaj kohe do të punojë nga shtëpia dhe takimet do ti zhvillojë me anë të pklatformave elektronike. “Përkundër kujdesit maksimal, po shihet që këto ditë virusi është […]

Vjosa Osmani infektohet me koronavirus


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka rezultuar pozitive në testin për koronavirus. Osmani ka njoftuar përmes rrjetit social Facebook se ishte testuar në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike pasi kishte pasur kontakt me disa të afërm që kishin rezultuar pozitivë në testin për COVID-19. Ajo ka thënë se punën do […]

Mbingarkimi i spitaleve, Zemaj: Ordinancave private iu merret licenca po refuzuan t’i shërbejnë pandemisë


[ad_1] Vetëm po të Kosova përballet me një krizë të mbingarkesës në spitalet shtetërore, ato private ligjërisht do të vihen në shërbim të qytetarëve. Kështu u zotua ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, i cili më parë njoftoi se ka diskutuar me odën e spitaleve private për të bërë zgjidhje për një mbingarkesë të mundshme që […]

Heshtja njëjavore e Trump pas humbjes së zgjedhjeve


[ad_1] Pasi media amerikane parashikoi fitues demokratin Joe Biden, Presidenti Trump ka qëndruar përgjithësisht në heshtje, përveç postimeve në Twitter ku ka ngritur pretendime për mashtrime të gjera me votat. Të enjten presidenti publikoi në Twitter një koment mbi “zgjedhje të manipuluara”. (Siç ka ndodhur në shumë postime të fundit të presidentit, Twitter vuri një […]

Pse mediat në SHBA shpallin fituesin e zgjedhjeve?


[ad_1] Pesëdhjetenjë zgjedhje të ndryshme – një në secilin shtet dhe një tjetër në Uashington DC. Secili shtet me rregulla dhe rregullore të ndryshme dhe pa një komision zgjedhor kombëtar për t’i treguar botës se kush fiton. Atëherë, si mund të përcaktohet shpejt dhe saktë se kush fiton postin më të lartë në Shtetet e […]

Maqedoni e Veriut – rajonet e banuara me shqiptarë, me standard më të ulët jetësor


[ad_1] Rajonet e banuara me popullsi kryesisht shqiptare në Maqedoninë e Veriut, kanë standard më të ulët jetësor, thuhet në të dhënat e reja të publikuara nga Enti Shtetëror i Statistikave. Sipas raportit “Rajonet në Maqedoninë e Veriut” të publikuar nga Enti i Statistikave, del se paga mesatare e qytetarëve në Shkup është për 150 […]

Pacolli-Haradinajt: Ministrja me tru peshku


[ad_1] Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes, Fitore Pacolli i ka reaguar ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporë, Meliza Haradinaj-Stubulla e cila u bëri thirrje gjitha institucioneve të Republikës së Kosovës që të në cdo forum të përfaqësohen me simbole shtetërore. Për këtë Pacolli e quajti Haradinaj-Stublla ministre me tru peshku. […]

Në kohë pandemie Komuna e Prizrenit ndan 30 mijë euro për stolisjen e qytetit për fundvit


[ad_1] Komuna e Prizrenit ka planifikuar të shpenzojë 30 mijë euro për të stolisur qytetin për festat e fundvitit. Sipas njoftimit për kontratë do të jetë procedurë e hapur për operatorët ekonomikë. me anë të kësaj kontrate, Komuna e Prizrenit pritet të blejë një bredh i cili duhet të jetë i dedikuar për vende publike […]

Vushtrria ndanë rreth 11 mijë euro për ta dekoruar qytetin në kohë pandemie


[ad_1] Komuna e Vushtrrisë ka ndarë rreth 11 mijë euro për t’i shpenzuar për dekorimin e qytetit për festat e fundi vitit. Mirëpo, situata me pandeminë COVID-19 në Kosovë po vazhdon të keqësohet çdo ditë e më shumë dhe specialistët shëndetësorë, por edhe institucionet shtetërore po vazhdojnë të kërkojnë nga qytetarët të shmangin grumbullimet. Krejt […]

Joe Biden dhe marrëdhëniet SHBA-Rusi


[ad_1] Presidentët amerikanë George W. Bush dhe Barack Obama, kur u zgjodhën për herë të parë, të dy menduan se mund të krijonin marrëdhënie pune me udhëheqësin rus Vladimir Putin dhe të përmirësonin në mënyrë dramatike marrëdhëniet SHBA-Rusi. Por vlerësimi i tyre për Presidentin Putin ndryshoi shpejt. Kur u pyet mbi përshtypjen e tij për […]

Fotot/ Fustani i Jill Biden dedikim i veçantë për Jackie Kennedy e Hillary Clinton


[ad_1] Në fjalimin e fitores të Joe Biden, bashkëshortja e tij Jill shkëlqeu me fustanin e saj me lule. Fustani i saj u konsiderua nëpër media si një nderim për Jackie Kennedy dhe Hillary Clinton. Teksa qëndronte pranë fituesit të garës presidenciale në SHBA, bashkëshortit Joe Biden, Jill u shfaq e veshur […]

Biden fillon përgatitjet për tranzicion pushteti


[ad_1] Demokrati Joe Biden, i parashikuar si fitues i zgjedhjeve presidenciale në garën me Presidentin Trump, filloi pa vonesë të dielën përgatitjet për të marrë në dorë qeverisjen dhe anulimin e disa politikave të administratës Trump pasi të bëhet inaugurimi më 20 janar. Presidenti i zgjedhur Joe Biden dhe zëvendësja e tij e zgjedhur Kamala […]

Kaq i pasur është Joe Biden, kjo është paga e tij si President i SHBA-së


[ad_1] Joe Biden mund të njihet për disa si një njeri i klasës së mesme, por presidenti i sapo zgjedhur i Shteteve të Bashkuara është në të vërtetë një milioner. Në fillim të fushatës së tij presidenciale këtë vit, Biden publikoi informacione mbi statusin financiar, i cili përfshin raporte tatimore në të dy nivelet shtetërore […]

Cila është pasuria e Joe Biden dhe sa do të paguhet si president i ShBA-së


[ad_1] Joe Biden mund të njihet për disa si një njeri i klasës së mesme, por presidenti i sapo zgjedhur i Shteteve të Bashkuara është në të vërtetë një milioner. Në fillim të fushatës së tij presidenciale këtë vit, Biden publikoi informacione mbi statusin financiar, i cili përfshin raporte tatimore në të dy nivelet shtetërore […]

Edhe kjo ndodh në Kosovë: Rrihen dy vëllezër mes vete, shkak ndërtimi i shtëpisë së re


[ad_1] Presidneti aktual i SHBA-së, Donald Trump s’ e ka pranuar akoma rezultatin e zgjedhjeve, që e shpallë humbës përballë kandidatit demokrat, Joe Biden. Ekipi i presidentit republikan Trump deklaroi dje se kishte ngritur padi në Arizona, në të cilën pretendon se qarku më i populluar i këtij shteti jugperëndimor skualifikoi në mënyrë të gabuar […]

Bideni kryeson me 0.65%, Trumpi e padit për votat në Arizona


[ad_1] Presidneti aktual i SHBA-së, Donald Trump s’ e ka pranuar akoma rezultatin e zgjedhjeve, që e shpallë humbës përballë kandidatit demokrat, Joe Biden. Ekipi i presidentit republikan Trump deklaroi dje se kishte ngritur padi në Arizona, në të cilën pretendon se qarku më i populluar i këtij shteti jugperëndimor skualifikoi në mënyrë të gabuar […]

Kush është Kamala Harris, e para grua zv. Presidente e SHBA


[ad_1] Kamala Harris theu një nga tavanet e qelqta më të larta të botës të shtunën teksa u zgjodh zëvendës presidentja e parë grua e Amerikës, ndërsa bëri histori dhe ndihmoi për t’i sjellë fundin sundimit të trazuar të Donald Trump. Harris gjithashtu ka qenë Kryeprokurorja e parë me ngjyrë e Kalifornisë dhe gruaja e […]

Çfarë ndodh Në qoftë se votat e Kolegjit Elektoral ndahen në dysh në SHBA?


[ad_1] Teksa votat akoma po numërohen në disa shtete, tri ditë pas ditës së zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara, ka mundësi që kandidatët të fitojnë numër të njëjtë të votave të Kolegjit Elektoral, i cili përcakton fituesin. Çfarë do të ndodhë Në qoftë se, si presidenti republikan, Donald Trump, ashtu edhe kandidati demokrat, Joe Biden, […]

Ju s’ do të mbeteni pa pakon e diasporës


[ad_1] Pakoja shtetërore në këtë kohë pandemie në Kosovë mund t`i lërë qytetarët në lloç, por jo edhe “paketa e diasporës” E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 14:00 Bekim Dalipi, redaktor Sa të keni gjeneratën e parë dhe të dytën, Kosovës s’ do t`i ndalen paketat e diasporës. Ata do të vazhdojnë me kuleta të […]

Këto janë shtetet ku Trump mund të kërkojë rinumërim votash


[ad_1] Në presidencialet amerikane, fitorja e Joe Biden varet vetëm nga 6 mijë vota në Pensilvani, të cilave thuhet se do t’i shtohen 1.000 ne Georgia, 11 mijë ne Nevada dhe 47 mijë në Arizona. Por në shumë raste, diferenca është mjaft e ngushtë. Kjo është arsyeja pse Trump ka kërkuar rinumërimin në Michigan, ku […]

Reciprocitet në pandemi


[ad_1] Kandidati demokrat për president, Joe Biden, ka thënë se ai do t’i fitojë zgjedhjet amerikane me shumicë të qartë, mirëpo akoma është shumë herët të shpallë fitoren. Ai ka thënë në një fjalim natën vonë më 6 nëntor se ai është në rrugë drejt fitores, me më shumë se 300 vota të Kolegjit Elektoral […]

Ne do t’i fitojmë zgjedhjet amerikane


[ad_1] Kandidati demokrat për president, Joe Biden, ka thënë se ai do t’i fitojë zgjedhjet amerikane me shumicë të qartë, mirëpo akoma është shumë herët të shpallë fitoren. Ai ka thënë në një fjalim natën vonë më 6 nëntor se ai është në rrugë drejt fitores, me më shumë se 300 vota të Kolegjit Elektoral […]

Lajmi i fundit: Masat e reja në Kosovë, mbyllet vendi prej të premtes deri të hënën


[ad_1] Në Kosovë situata epidemiologjike po tregon sinjale të përkeqësimit, pasi të enjten (5 nëntor) Kosova ka shënuar rekord të rasteve të konfirmuara me koronavirusin e ri Covid-19 me 661 raste të reja. Numrin më të lartë të infektimeve nga kjo shifër e mbanë komuna e Prishtinës. Kryeqyteti dje ka numëruar edhe 324 raste të […]

A është shqiptar i arrestuari në Zvicër, me dyshimin për ndihmë atentatorit?


[ad_1] Nisur nga indikacionet jo të drejtpërdrejta për përkatësinë etnike të 18 vjeçarit, albinfo.ch ka kontaktuar përgjegjësen për media në Prokurorinë për të rinj në Winterthur, të cilës i ka drejtuar një pyetje për të sqaruar këtë përkatësi E Premte, 6 Nëntor 2020 – 12:05 albinfo.ch Të martën, një i ri 18-vjeçar është arrestuar në […]

Gjyqtari në Pensilvani ia aprovon kërkesën Trumpit, e ndërpren përkohësisht numërimi


[ad_1] Një gjykatë shtetërore në Pensilvani ja ka aprovua kërkesën fushatës së Trumpit që të ketë më shumë vëzhgues gjatë procesit të numërimit. Kjo ka bërë që numërimi në Filadelfia të ndërpritet përkohësisht. Votimi në këtë qytet po vazhdon numërimi në Pensilvani, një shtet që ka rëndësi të madhe ngaqë ka 20 vota elektorale. Vendimi […]

MPB hap konkurs për pozitën e kryeshefit të IPK-së


[ad_1] Ministria e Punëve të Brendshme ka hapur konkurs për pozitën e kryeshefit të Inspektoratit Policor të Kosovës. Sipas njoftimi, konkursi për kryeshef të IPK-së është shpallur me 27 tetor, ndërsa do të jetë i hapur deri më 10 nëntor. Sipas konkursit, kualifikimet të cilat kërkohen për pozitën e kryeshefit të IPK-së janë që kandidati […]

Zgjedhjet në SHBA: Biden dhe Trump vazhdojnë “luftën” për postin e presidentit, kështu qëndron rezultati


[ad_1] Joe Biden sheh vijën e finishit por s’e arrin dot, pasi Donald Trump ka bërë avantazhe në disa shtete por edhe mbasi numërimi i votave ka vijuar me ritme të ngadalta. Kështu rezultati i zgjedhjeve amerikane për postin e presidentit bëhet më i paqartë, pasi avantazhi i Biden në shtetin e Arizonës ka pësuar […]

error: Content is protected !!