Pse periodat tuaja janë më të dhimbshme se të atyre rreth jush


[ad_1] Periodat ndryshojnë nga një grua në tjetrën, që do të thotë dhembjes, simptomat, kohëzgjatja, etj s’ janë gjithnjë njësoj. Një cikël normal zgjat 21 deri 35 ditë ndërsa periodat 2 deri në 7 ditë. Disa kanë dhimbje të tmerrshme gjatë periodave për shkak të asaj që quhet endometriosis por disa mund të kenë probleme […]

1 në 4 persona që kanë kaluar infeksionin COVID mund të përballen me këtë simptomë vazhduese


[ad_1] COVID-19 është një sëmundje e egër e paparashikueshme, e cila mund ta bëjë infektimin një rrethanë mjaft të frikshme. Mund të shfaqet pa simptoma, ose t’ju vendosë në spital. Por edhe Nëse dilni nga infeksioni juaj i padëmtuar, për fat të keq për shumë të shëruar nga COVID – virusi mbetet në mënyra përçarëse, […]

Pasojat e Covid-19 te thonjtë – Çfarë raportojnë të infektuarit dhe mjekët?


[ad_1] Gjatë 1 viti pandemi, Covid-19 arriti të prekë dhe të shfaqet në trupin e njerëzve në shumë forma e mënyra. Të infektuarit dhe specialistët e kujdesit shëndetësor raportuan simptoma e pasoja nga më të ndryshmet. Megjithëse simptomat kryesore të këtij virusi janë kola, temperatura, vështirësitë në frymëmarrje dhehumbje e nuhajtes e shijes, shumë pacientë […]

Studimi i ri tregon se mungesa e vitaminës D mund t’i dobësojë muskujt ndërsa plakemi


[ad_1] Vitamina D ka një bollëk përfitimesh, si rritja e sistemit tonë imunitar dhe ndihma për të shmangur humbjen e flokëve. Në qoftë se tashmë jeni duke e marrë këtë vitaminë, kemi më shumë lajme të mira, e Në qoftë se jo, mund të jetë koha për të filluar. Një studim i ri ka zbuluar […]

Sëmundja e arterieve karotide


Cilat simptoma janë shenja të sëmundjes së arterieve karotide? Si caktohet diagnoza? Çfarë të bëhet kur ndodh mbyllja e plotë e enëve të gjakut? Sa janë të gatshëm njerëzit tanë që të eliminojnë faktorët e rrezikut?   Dr. Hajriz Rudari, Mr. Sci.Kirurg vaskular“Klinika vaskulare”tel. 044 136 108 Lezionet funksionale dhe organike të trurit që ndodhin […]

Tumori në tru: Shtatë simptoma që duhet të njihen


[ad_1] Tumoret e trurit vijnë në forma dhe madhësi të ndryshme, kështu që simptomat e tyre gjithashtu ndryshojnë. Kur bëhet fjalë për simptomat, një faktor kryesor është vendndodhja në tru ku ndodhet tumori. Për shembull, Po qe se tumori është i vendosur pranë qendrës së shikimit, ka të ngjarë që personi të ketë probleme me […]

A duhet përdorur qetësues dhimbjesh para apo pas vaksinimit ?


[ad_1] Vaksinimi kundër koronavirusit po vazhdon në të gjithë Anglinë, pasi një total prej 15 milionë njerëz tani janë plotësisht të vaksinuar. Por megjithëse më shumë se 34 milionë njerëz kanë marrë vetëm një dozë të vaksinës, pjesa tjetër e popullatës së rritur 21 milionë njerëz të tjerë, akoma s’ janë vaksinuar. Ata që përgatiten […]

Studimi global: Dëmet neurologjike që le pas Covid-19


[ad_1] Një studim global ka treguar se ka një lidhje mes mosfunksionimit neurologjik nga Covid-19. Të dhënat tregojnë se shumë pacientë që kanë kaluar Covid-19 kanë përjetuar komplikime neurologjike. Sipas studiuesve kjo gjëndje është parë më shumë tek të pacientët e shtruar në spital. Ky përfundim i rëndësishëm u arrit nga Studimi Global i Konsorciumit […]

Ja çfarë sëmundje keni Në qoftë se ju del gjumi natën


[ad_1] Ju ka ndodhur të zgjoheni për disa net rresht në të njëjtën orë? Mund të duket rastësi, por mjekësia tradicionale kineze (TCM) mund të ketë një shpjegim dhe një zgjidhje për ju. Çdo organ ka orën e tij biologjike, ndaj ekziston dhe një kohë optimale për çdo aktivitet.Disa organe bëjnë punën më të madhe […]

Këto janë simptomat që paralajmërojnë për atak kardiak te femrat


Simptomat që paralajmërojnë për atak kardiak te femrat Sipas disa studimeve të publikuara nga “Health” thuhet se ataku kardiak tek gratë ka disa simptoma të tjera nga burrat. Në këte postim do t’ju tregojmë disa simptoma që paralajmërojnë për atak kardiak. Vështirësi në frymëmarrje: është një nga simptomat e para që mund të tregojnë për […]

Simptomat e problemeve të rruazave kurrizore – Gazeta Tribuna


[ad_1] Disku ndërrruazor mund të dalë nga vendi për një sërë arsyesh. Ka shumë raste kur njerëzit zgjohen me dhimbje të mesit dhe anashkalojnë disa simptoma të lehta që tregojnë daljen nga vendi të diskut ndërruazor, shkruan “AgroWeb”. Një gjë e tillë, shoqërohet me dobësi të gjymtyrëve, dhimbje të këmbës dhe mpirje të duarve. Disku […]

Këto janë shenjat paralajmëruse të Covid-19


[ad_1] Është akoma e paqartë se pse shumë të infektuar nga COVID-19 kanë simptoma të lehta ose aspak simptoma, ndërkohë që të tjerë përjetojnë eksperienca të rënda ose humbin jetën. Te pacientët me simptoma të rënda, mushkëritë shpesh pësojnë inflamacion dhe ndonjëherë preken gjithashtu veshkat e zemra. Gjaku shpesh mbingarkohet, gjë që mund të shkaktojë […]

Shenjat e para të leukemisë


Shumica e qelizave të kuqe prodhohen nga palca e kockave – një substancë dhjamore që gjendet në sasi të lartë te mbështjellësi i eshtrave. Te personat që vuajnë nga leukemia, një nga këto qeliza të reja të gjakut pëson “transformim” malinj si pasojë e mutacioneve gjenetike të ndryshme që ndodhin në AND-në e saj. Më […]

Studimi: Hunda e thatë mund të jetë një nga shenjat më të hershme të coronavirusit


[ad_1] COVID-19 është treguar se ndikon te njerëzit në mënyra të ndryshme. Ashpërsia e virusit mund të ndryshojë nga personi në person, njëjtë si kollë, ethe dhe humbje e nuhatjes ose shijes, studimet kanë sugjeruar që mund të shkaktojë simptoma gastrointestinale dhe efekte neurologjike. Tani, studiuesit në Spanjë kanë gjetur se 70 për qind të […]

Shfaqja e Nishaneve të Kuq në Trup – Rastet Kur Janë alarmante


[ad_1] Nishanet e kuqe në lëkurë s’ janë domosdoshmërisht një problem shëndetësor, përveçse në rastet kur ju bezdisin apo gjakosen. Në këtë rast duhet të vizitoheni menjëhere tek mjeku. Nishanet janë njolla të cilat mund të shfaqen dhe zhduken papandehur nga trupi juaj. Mund të kenë ngjyra të ndryshme që variojnë nga kafja e errët […]

CDC ndryshon udhëzimet për kohëzgjatjen e karantinës


[ad_1] Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të shkurtojnë kohëzgjatjen e rekomanduar të karantinës pas ekspozimit ndaj një personi pozitiv për COVID-19. Sipas një zyrtari të lartë të administratës, udhëzimet e reja do të lejojnë njerëzit që kanë rënë në kontakt me dikë të infektuar me virusin të rifillojnë aktivitetin normal pas 10 […]

Jo më 14 ditë: Ja sa do jetë karantina për të infektuarit me Covid


[ad_1] Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të shkurtojnë kohëzgjatjen e rekomanduar të karantinës pas ekspozimit ndaj një personi pozitiv për COVID-19n. Sipas një zyrtari të lartë të administratës, udhëzimet e reja do të lejojnë njerëzit që kanë rënë në kontakt me dikë të infektuar me virusin të rifillojnë aktivitetin normal pas 10 […]

Gjashtë Fakte Që duhet t’i Dini për Shëndetin e Tiroides


[ad_1] Shëndeti i gjendrave të tiroides është gjithnjë shumë i diskutuar pasi mund të kthehet në një problem serioz për këdo. Tiroidja është një gjendër në zonën e qafës që lidhet me trurin përmes hormoneve. Kështu ndikon si organizmin ashtu edhe shëndetin dhe qetësinë e trurit. Një nga ndihmësit më të mëdhenj të funksionimit të […]

Tri kura të sigurta dhe natyrore për kurimin e urthit


[ad_1] Gati 15 milionë amerikanë rregullisht përpiqen të shuajnë djegësimën e urthit me frenues të pompës protonike. Por hulumtimet tregojnë se përdorimi afatgjatë i këtyre ilaçeve pa recetë lidhet me humbjen e kujtesës, rrallimin e kockave dhe problemet e zemrës. Tani, një studim në Gazetën Amerikane të Gastroenterologjisë tregon se marrja e PPI-ve gjithashtu gati […]

Simptomat “e heshtura” të diabetit (sëmundja e sheqerit), si ta dallojmë dhe parandalojmë sëmundjen


[ad_1] Studimet e fundit kanë treguar se 25% e njerëzve që janë të prekur nga diabeti (sëmundja e sheqerit) i tipit 2 s’ e dinë se vuajnë nga kjo sëmundje. Tregues të këtij tipi të diabetit (sëmundja e sheqerit) janë disa simptoma që në dukje të parë mund të merren normale. Sipas Living janë disa […]

“Pasojat zgjasin me muaj”, studimi i Oksfordit: Çfarë ndodh me mushkëritë e të infektuarve


[ad_1] Covid-19 mund të shkaktojë komplikacione në mushkëri, që mbeten të pranishme tek pacientët edhe tre muaj nga infektimi, sugjerojnë studiuesit. Në një studim, ku kanë marrë pjesë dhjetë pacientë, Universiteti i Oksfordit përdori një teknikë të re skanimi për të identifikuar dëmet që s’ duken nga skanimet konvencionale, shkruan BBC. Një gaz i quajtur […]

Njerëzit me grup 0 të gjakut dhe ata Rh negativë më pak të rrezikuar nga COVID-19?


[ad_1] Një studim i gjerë shton provat se njerëzit me gjak të tipit O ose Rh − negativ mund të jenë në rrezik pak më të ulët nga coronavirusi i ri, raporton Reutersi. Midis 225,556 kanadezëve që u testuan për virusin, rreziku për një diagnozë COVID-19 ishte 12 për qind më i ulët dhe rreziku […]

Problemet me Rruazat e Shtyllës Kurrizore – Si Të Kuptoni Simptomat


[ad_1] Ka shumë raste kur njerëzit zgjohen me dhimbje të mesit dhe anashkalojnë disa simptoma të lehta që tregojnë daljen nga vendi të diskut ndërruazor. Një gjë e tillë, shoqërohet me dobësi të gjymtyrëve, dhimbje të këmbës dhe mpirje të duarve. Disku ndërrruazor mund të dalë nga vendi për një sërë arsyesh. Me kalimin e […]

Simptomë e re e gjatë e COVID-19: Mund të bëjë që dhëmbët e të infektuarve të bien


[ad_1] Shumica e njerëzve që preken nga COVID-19, por i mbijetojnë virusit s’ u garantohet gjithmonë një shërim i plotë. “ndërsa shumica e personave me COVID-19 kurohen dhe kthehen në shëndetin normal, disa pacientë mund të kenë simptoma që mund të zgjasin me javë ose edhe muaj pas shërimit nga sëmundja”, shpjegon Qendrat për Kontrollin […]

Tipi zero i gjakut më pak i rrezikuar nga COVID-19, marrja e vitaminës D zor se ndihmon


[ad_1]   Një studim i gjerë shton provat se njerëzit me gjak të tipit O ose Rh − negativ mund të jenë në rrezik pak më të ulët nga koronavirusi i ri, raporton Reutersi. Midis 225,556 kanadezëve që u testuan për virusin, rreziku për një diagnozë COVID-19 ishte 12 për qind më i ulët dhe […]

Tri mënyra për të ndihmuar në parandalimin e kancerit të pankreasit – shenjat për zbulimin e hershëm


[ad_1] Kanceri i pankreasit është diçka që na intereson shumë. Sëmundja merr gati 50,000 jetë në SHBA çdo vit, por për fat të mirë, ka masa që mund të merrni për ta parandaluar atë. Çfarë është kanceri i pankreasit? Pankreasi është një organ në formë dardhe që qëndron prapa fundit të stomakut. Ai është i […]

Nga dëmtimi i organeve deri te lodhja kronike: Pasojat e mundshme të post-Covidit


[ad_1] Ndonëse COVID-19 shihet si një sëmundje që prek kryesisht mushkëritë, nga ana tjetër mund të dëmtojë edhe shumë organe të tjera Ky dëmtim i organit mund të rrisë rrezikun e problemeve shëndetësore afatgjata. Organet që mund të preken nga COVID-19 përfshijnë: Zemra: Testet e imazheve të marra muaj pas rikuperimit nga Covid-19 kanë treguar […]

Covid-19 në Prizren – Haskuka: Ka raste kur detyrohem të ndërhyjë për të testuar ndonjë person


[ad_1] Në dy ditët e fundit në Prizren janë shënuar pesë raste të vdekjeve nga coronavirusi. Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka thotë se shumica e personave që janë të shtruar në Spitalin e Prizrenit janë në gjendje të rëndë. Ai po ashtu, ka treguar se në Spitalin e Prizrenit janë të infektuar edhe një numër […]

Si futet koronavirusi në tru, pasojat e rënda tek pacientët


[ad_1] Koronavirusi mund të arrijë të prekë edhe trurin e njeriut, pasi merret nga një person me anë të hundës dhe më pas të ‘kapet fort’ në mukusin e saj. Ky është përfundimi i një studimi të publikuar së fundmi raporton “Daily Mail”. Kjo është prova e parë e bërë publike që koronavirusi mund të […]

Çrregullimet e spektrit autik tek fëmijët


[ad_1] Çrregullimet e spektrit autik, prekin 1 në 59 fëmijë. Spektri autik, është i llojllojshëm ku përfshihen edh autizmi dhe sindroma Asperger. Simptomat behaviorale zakonisht ndodhin në fëmijërinë e hershme,  dhe si në vitet e para prindërit apo kujdestarët mund t’i vërejnë këto simptoma. Por asnjë fëmijë s’ diagntostifikohet me autizëm, deri në moshën 4 […]

Sa vdekjeprurës është koronavirusi?


[ad_1] Në Gjermani numri i vdekjeve si pasojë e infektimit me Corona ka arritur këto ditë shifra rekord. Por çfarë do të thotë rritja e numrit të vdekjeve? Dhe a po vdesin më shumë njerëz se në pranverë? Emisioni i Indoks: Numri i infektimeve të reja në Gjermani që nga fillimi i tetorit është rritur […]

Tri shenja që tregojnë a keni grip sezonal apo Covid-19


[ad_1] Ju me siguri tashmë i dini shenjat e një ftohjeje – rrufë, mbingarkesë, teshtitje, kollë por si të kuptoni Po qe se është thjesht një grip sezonal apo diçka më shumë? Këtu, mjekët shpjegojnë se si të dallojnë Po qe se keni ftohje të zakonshme ose diçka që kërkon pak më shumë kujdes mjekësor, […]

Shërimi nga koronavirusi në shtëpi u kushton shtrenjtë qytetarëve


[ad_1] Qytetarët e infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, të cilët kanë simptoma të lehta dhe kurohen në kushte shtëpie, thonë se sëmundja COVID-19, që shkakton ky virus, është shumë e kushtueshme, pasi godet rëndë buxhetin familjar, jo vetëm për sigurimin e ilaçeve, por edhe të vitaminave të shumta që ua sugjeron mjeku. Përveç […]

Çfarë i pret pacientët e shëruar nga Covid-19?


[ad_1] Momenti i daljes nga spitali i pacientëve që ishin prekur nga një formë e rëndë e Covid-19, pritet me gëzim dhe lehtësim. Por rikthimi më në fund në shtëpi, s’ përfaqëson për të gjithë rifillimin e një jete që është “fushë me lule”. Shpesh duhen muaj të tërë për një shërim të plotë fizik, […]

Personat me këtë sëmundje po e përjetojnë më rëndë koronavirusin


[ad_1] Një zbulim më i fundit ka gjetur arsyen e mundshme pse disa njerëz kanë infeksion më të rëndë nga COVID-19 sesa të tjerët. Të kesh nivele të larta të kolesterolit e bën më të lehtë që të ngjitet. Koronavirusi po i prek njerëzit në forma të ndryshme, me disa që po përjetojnë infeksione të […]

Nga rënia e flokëve tek gulçimi dhe humbja e kujtesës, këto janë pasojat shëndetësore afatgjata të COVID-19


[ad_1] Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë akoma t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë lodhja, gulçimi, dhimbja e muskujve, e kokës, ekuilibri i dobët dhe humbja e kujtesës. Shumë njerëz me simptoma serioze të Covid-19-s […]

Efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19


[ad_1] Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë akoma t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë lodhja, gulçimi, dhimbja e muskujve, e kokës, ekuilibri i dobët dhe humbja e kujtesës. Shumë njerëz me simptoma serioze të Covid-19-s […]

Sa mund të na mbrojnë vaksinat nga infektimi?


[ad_1] Dëshmitë e deritanishme sugjerojnë se vaksinat COVID-19 të zhvilluara nga Pfizer-BioNtech, Moderna dhe AstraZeneca do të ndihmojnë njerëzit që të mos preken nga sëmundja. Vetëm të dhënat e AstraZeneca-s, tregojnë shenja që vaksina e saj mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e transmetimit të virusit. “Mbrojtja kundër sëmundjes ka vlerë për […]

Njerëzit me yndyrë në gjak po e përjetojnë më rëndë virusin COVID-19 – Gazeta Tribuna


[ad_1] Një zbulim më i fundit ka gjetur arsyen e mundshme pse disa njerëz kanë infeksion më të rëndë nga COVID-19 sesa të tjerët. Të kesh nivele të larta të kolesterolit e bën më të lehtë që të ngjitet. Koronavirusi po i prek njerëzit në forma të ndryshme, me disa që po përjetojnë infeksione të […]

Tri shenja që ju tregojnë Me kusht që keni një grip sezonal apo diçka më shumë


[ad_1] Ju me siguri tashmë i dini shenjat e një ftohjeje – rrufë, mbingarkesë, teshtitje, kollë por si të kuptoni Me kusht që është thjesht një grip sezonal apo diçka më shumë? Këtu, mjekët shpjegojnë se si të dallojnë Me kusht që keni ftohje të zakonshme ose diçka që kërkon pak më shumë kujdes mjekësor, […]

Zbulohen Arsyet Përse Trupat e Fëmijëve Krijojnë Antitrupa të Ndryshëm Kur Sëmuren Me COVID-19.


[ad_1] Një studim i publikuar me 5 nëntor në revistën Nature Immunology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar fakte interesante mbi dallimet në mënyrën se si organizmi e të rriturve dhe të vegjëlve reagon kundër koronavirusit SARS-CoV-2. deri më tani, në pjesën dërrmuese të rasteve, fëmijët e sëmurë me virus janë ose asimptomatikë ose […]

Hipoteza e re: COVID u shfaq në verën e 2019, ja shteti që infektoi botën


[ad_1] Origjina e koronavirusit që po merr jetë çdo ditë në të gjithë botën ka thelluar edhe më tej marrëdhëniet e tensionuara mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës. Deri tani, Wuhan-i në Kinë është komentuar si origjina e Covid-19. Megjithatë, së fundmi, një grup studiuesish kinezë pretendojnë se koronavirusi e ka origjinën në […]

Pas koronavirusit, në Kinë shfaqet norovirusi


[ad_1] Pas koronavirusit, në Kinë është shfaqur një lloj tjetër virusi, i njohur me emrin norovirusi. Sipas Anadolu Angency, deri më tani janë të prekur 50 fëmijë nga ky virus. Bazuar në atë që raporton Global Times, virusi në fjalë së fundi goditi fëmijët e një kopshti në qytetin Zingong, në provincën Sichuan, me c’rast […]

“Familja jonë” s’u xhirua këtë javë, autorja e emisionit tregon arsyet


[ad_1] Dashamirët e emisionit “Familja jonë” s’ do të kenë mundësi të ndjekin gjëra të reja këtë të shtunë dhe të diel. Kjo pasi autorja e emisionit, Saranda Bujupi- Rama, ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Lajmin e bëri të ditur vetë ajo, përmes një postimi në Facebook, me c’rast u bëri apel publikut që t’i […]

Shpërthen një virus tjetër në Kinë, infektohen mbi 50 mijë fëmijë


[ad_1] Një shpërthim i ri i norovirusit ka goditur provincën jugperëndimore Sichuan të Kinës, duke infektuar mbi 50 fëmijë. Siç raportoi Global Times, shpërthimi i fundit goditi një kopsht fëmijësh në qytetin Zigong në provincën Sichuan, ku fëmijët pësuan të vjella të shkaktuar nga një norovirus. Norovirusi është një virus shumë ngjitës që shkakton të […]

Studimi në Indi: Po qe se s’ i nuhasni këto dy aroma, mund të keni COVID-19


[ad_1] Një nga simptomat më të shpeshta që ndodh në pacientët me COVID-19 është humbja e nuhatjes dhe shijes. Sipas Qendrës Mjekësore të Universitetit Vanderbilt, në afërsisht 25 për qind të pacientëve me koronavirus, kjo ishte shenja e parë dhe e vetme që diçka s’ shkonte. Meqenëse kjo simptomë mund të tregojë COVID-19, u krye […]

Ambasadori i Kosovës në Shqipëri infektohet me COVID-19


[ad_1] Ambasadori i Republikës së Kosovës në Shqipëri, Nait Hasani, është infektuar me COVID-19. Këtë e ka konfirmuar vetë Hasani përmes një postimi në profilin e tij në Facebook. “Pas testimit për COVID 19, rezultova pozitiv, me simptoma të lehta. Në përputhje me protokollin shëndetësor të IKSHPK- së, kam filluar trajtimin mjekësor në kushtet e […]

Pamje ‘horror’ nga spitali i Manastirit, pacienti me Covid i shtrirë pranë dy të vdekurve


[ad_1] Pamje horrori vijnë nga spitali i Manastirit në Maqedoninë e Veriut. Një pacient me Covid është fotografuar i shtrirë në një shtrat pranë shtretërve të cilën mbanjnë dy persona të vdekur. Personeli spitalor s’ ka informuar familjen se si është pacienti, njoftojnë mediat vendase. “Babai im vdiq të Premten, ne pyetëm se si ishte […]

Komuna e Prishtinës merr vendim të ndihmojë të prekurit me Covid-19 me nga 50 euro


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti thotë se ka udhëzuar drejtorin e shëndetësisë për fillimin e procedurave të prokurimit rreth barnave që mjekët po pëshkruajnë për Covid-19 po që s’ ofrohen nga sistemi shëndetësor. Ahmeti shkruan se këto barna do mbulojnë rreth 8,000 pacientë me simptoma më pak të theksuara, përcjellë Gazeta Blic. I pari […]

Në SHBA ka pasur rritje prej 28 për qind të rasteve kur fëmijët janë prekur me COVID-19


[ad_1] Në Shtetet e Bashkuara është vërejtur një rritje prej 28 për qind të rasteve të fëmijëve me COVID-19 gjatë dy javëve të fundit, rritje kjo ma e madhja që nga fillimi i pandemisë. Sipas një raporti të publikuar gjatë të hënës nga Akademia amerikane e Pediatrisë, 256.091 raste të reja me COVID-19 janë raportuar […]

Simptomat e coronavirusit: Një shije metalike në gojë mund të paralajmërojë infektimin


[ad_1] Gjatë muajve të fundit, një larmi shenjash të çuditshme dhe të pazakonta janë shfaqur duke paralajmëruar një infeksion COVID-19 . Humbja e nuhatjes dhe shijes kanë qenë disa nga simptomat kryesore. Të kesh një shije të vazhdueshme metalike në gojën tënde është një simptomë më pak e njohur dhe quhet “parageusia”. Mund të ketë […]

Ja cila është simptoma më e zakonshme e njerëzve të prekur nga Covid-19


[ad_1] Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë. Në fillim të shpërthimit të pandemisë, specialistët paralajmëruan se simptomat e Covid-19, janë kollë e thatë e vazhdueshme, temperaturë e lartë dhe më vonë, humbje të shijes dhe nuhatjes. Anosmia – i cili është termi zyrtar për […]

Shenjat e zakonshme që tregojnë se keni nevojë për syze optike


[ad_1] Syzet mund t’i ndihmojnë njerëzit të shohin më mirë, por mund të mos e kuptoni që keni nevojë për to. Sytë ndodh që ndryshojnë me kalimin e kohës. Cilat simptoma mund të shfaqen kur keni nevojë për syze? Shikimi juaj ndryshon me kalimin e kohës dhe rritjen në moshë. Jo çdo ndryshim në shikim […]

Çfarë Është Listeria Dhe Sa e Rrezikshme Është Me Të Vërtetë?


[ad_1] Çdo vit, në mbarë botën, vdesin qindra njerëz si pasojë e një bakteri specifik që quhet Listeria. Listeria është një lloj bakteri, emri i plotë i të cilit është Listeria monocytogenes dhe shkakton një infeksion që quhet listerioza. Ky infeksion shkaktohet pas konsumit të ushqimeve dhe pijeve të ndotura. Listeria s’ është aq i […]

Njerëzit asimptomatikë janë përgjegjës për shumicën e rasteve të coronavirusit


[ad_1] ndërsa shkencëtarët janë përpjekur të kuptojnë më shumë rreth infeksionit me coronavirus që nga fillimi i pandemisë, shumë njerëz kanë bërë një pyetje – a mundet që dikush pa asnjë simptomë të përhapë virusin? Tani, pas disa muajsh, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thanë se shumica e rasteve me COVID-19 përhapen […]

Luajti ndaj Valencias, lojtari i Alaves rezulton pozitiv me Covid-19


[ad_1] Ekipi i Alaves ka raportuar një rast të ri pozitiv me Covid-19, të zbuluar në testet e kryera këtë mëngjes para stërvitjes në ambientet e Jose Luis Companon de Ibaia. Lojtari i cili ka rezultuar pozitiv për koronavirus ka qenë kapiteni, Gasteiz Manu Garcia dhe e ka kumtuar lajmin me anë të rrjeteve të […]

Kanceri i gojës: Kontrolli dyminutësh për simptoma që mund të shpëtojë jetë


[ad_1] Kanceri i gojës, i njohur gjithashtu si kanceri oral, mund të zhvillohet në sipërfaqen e gjuhës, në brendësi të faqeve, kulmi i gojës dhe buzë apo mishra. Si të gjitha kanceret, aktualisht s’ ka shërim, por diagnoza e hershme mund të ndihmojë në sigurimin e një tretmani më të suksesshëm. 90 për qind e […]

Paqartësi rreth imunitetit ndaj COVID-19


Pavarësisht se pacientët që shërohen nga koronavirusi dhe krijojnë antitrupa ndaj sëmundjes COVID-19, që e shkakton ky virus, ata mund të mos jenë imunë nga një infektim i dytë. Në një studim të publikuar në revistën mjekësore “Lancet” në muajin tetor, thuhet se janë dokumentuar pesë raste në botë, që tregojnë se pacientët që janë […]

Çka është mjegulla e trurit dhe si trajtohet ajo?


[ad_1] E sigurt të themi që të gjithë jemi duke u ndjerë më shumë se paksa të mbingarkuar me gjendjen aktuale në botë për shkak të pandemisë me coronavirus dhe kjo mund të çojë në disa momente të trurit të mjegulluar Jessica Caldwell, një neuro-psikologe dhe drejtoreshë e Qendrës së Parandalimit të Lëvizjes Alzheimer të […]

Suma: Në Han të Elezit janë 14 raste aktive me koronavirus, numri më i madh janë punëtorë shëndetësor


[ad_1] Rufki Suma, kryetar i Komunës së Hanit të Elezit ka folur për situatën me Covid-196 në këtë komunë. “Vetëm sot dhe dje kemi shtatë raste të reja. Pra gjithsej aktiv janë 14 raste”, tha Suma. “Shumica prej tyre s’ janë në gjendje të rëndë por kanë simptoma të Covid-19. Po besoj që gati gjysma […]

Pacienti zero në Britani? Testi i antitrupave konfirmon se rasti i parë ishte prekur me COVID në dhjetor 2019


[ad_1] Një punëtore 59-vjeçare e NHS tha se një test i antitrupave zbuloi se ajo kontraktoi coronavirusin në dhjetor 2019, më shumë se një muaj para se Britania e Madhe të raportonte rastin e parë zyrtar Sue Reader nga Ogwell, Devon, beson se ajo e mori virusin gjatë një udhëtimi në Qendrën për aplikim të […]

Simptomat më pak të zakonta të COVID-19, që s’duhen neglizhuar


[ad_1] deri më tani simptoma si temperaturë, humbje e shijes/nuhatjes apo vështirësi në frymëmarrje njihen si shenjat tipike të COVID-19, por këto s’ janë simptomat e vetme që lidhen me sëmundjen e coronavirusit Disa njerëz të infektuar, kanë paraqitur simptoma më pak tipike. “Simptomat e frymëmarrjes kanë tendencë të jenë më të zakonshmet, padyshim, por […]

Mjekët: Kur duhet t’i riktheheni aktivitetit fizik pas infektimit me Covid


[ad_1] Një studim i publikuar në New York Times, ka trajtuar situatën fizike të njerëzve pasi kalojnë Covid-19. Mjekët që kanë marrë pjesë në studim kanë vërejtur se shumë paciente që përpiqeshin t’i ktheheshin aktivitetit të mëparshëm, kishin vështirësi në frymëmarrje dhe lodhje ekstreme. Gjithashtu këto vështirësi ishin parë dhe tek pacientë mjaft të shëndetshëm […]

Llojet e ushqimeve që shkaktojnë simptoma tek personat që vuajnë nga ekzema


[ad_1] Ekzema është një sëmundje ku pjesët e lëkurës skuqen, cahen dhe shkaktojnë kruarje. Disa lloje të ekzemës shkaktojnë edhe flluska Tek disa njerëz disa lloj ushqimesh mund të shkaktojnë simptoma si: arrat dhe qumështi. Ka raste kur simptomat shkaktohen edhe nga tymi, poleni, sapunët dhe aromatikët. Vlen të ceket që ekzemra s’ është sëmundje […]

Vdes infermieri në Meksikë nga COVID-19: Xhiron vetën në momentet e fundit të jetës


[ad_1] Një infermier nga Meksika ka xhiruar vetën teksa po vdiste nga koronavirusi. Sergio Umberto Padilla Hernandez, 28 vjec, vdiq më 6 nëntor të këtij viti, pasi pati disa simptoma të rënda të koronavirusit, me c’rast s’ arriti t’ia dilte. Padilla, gjatë kësaj kohë, mori telefonin dhe filloi ta xhironte vetën teksa vdiste, duke e […]

Njerëzit ka gjasa të infektojnë të tjerët me coronavirus, në pesë ditët e para pasi të kenë shfaqur simptoma


[ad_1] Njerëzit ka të ngjarë ta transmetojnë virusin tek të tjerët brenda pesë ditëve të para pasi të kenë zhvilluar simptoma, sugjeron një studim i gjerë. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, hulumtimi tregon se pacientët kishin nivelet më të larta të virusit në fillim të sëmundjes së tyre derisa virusi i ‘gjallë’ i aftë […]

shtypja e lartë e gjakut Dhe Koronavirusi – Çfarë duhet të Dini


[ad_1] Njerëzit që vuajnë nga shtypja e lartë e gjakut, duhet të tregojnë shumë kujdes gjatë pandemisë së Koronvirusit. Këtë e kanë treguar shembujt e shumtë që vijnë nga Kina dhe Italia, dy prej vendeve më të goditura nga pandemia. Në rastin e Kinës, 25-50 përqind e njerëzve që shkuan në spital me simptoma të […]

Kur shpërndahet më së shumti koronavirusi? Ja cfarë thonë shkencëtarët


[ad_1] Ndonëse përgjithësisht dimë si të mbrohemi nga COVID-19, akoma dëgjojmë gjëra që s’ i kemi dërgjuar më herët për këtë virus. Mbajtja e maskave dhe distancës janë një veprim i duhur në mbrojtjen ndaj virusit, por kur është kohë që ai shpërndahet më së shumti? Shkencëtarët vënë në pah se COVID-19 shpërndahet më shpejt […]

Infermierja tregon çfarë i thonë pacientët me COVID-19 para se të vdesin


[ad_1] Një infermiere në SHBA ka treguar se edhe në momentet e tyre të fundit, pacientët refuzojnë ta pranojnë se koronavirusi është i vërtetë. Infermierja Jodi Doering nga Dakota e Jugut rrëfen për CNN vështirësinë e punës së saj dhe si është përballja me pacientët. “Më vjen shumë keq t’i shoh këta njerëz që akoma […]

Katër ushqimet më të këqija për shëndetin e trurit


[ad_1] Ngrënia e tepërt e disa ushqimeve të caktuara mund ta vendosë trurin tuaj në rrezik të plakjes së parakohshme dhe sëmundjeve si Alzheimer. Kufizimi i marrjes tuaj të këtyre ushqimeve – apo edhe eliminimi i tyre plotësisht – mund t’ju ndihmojë të mbani ato qeliza të çmuara të trurit. Sheqeri i rafinuar Sheqeri i […]

Edhe një karantinë e “ruajtur” nga ushtria s’ mund ta parandalojë përhapjen e virusit


[ad_1] Që nga shfaqja e pandemisë COVID-19, në botë gjithmonë ka qenë pyetja se Me kusht që dhe në çfarë mase  “karantinimi” është i aftë ta mundë virusin. Pikërisht në lidhje me këtë, revista angleze, “The New England Journal of Medicine” ka botuar një studim sipas të cilit, karantinimi apo mbyllja s’ ka rol në […]

Si Të Mbroni Rrënjët e Bimëve që Keni në Shtëpi nga Kalbja


[ad_1] Vraga ngjyrë kafe, kërcej ngjyrë kafe, degë që kalben, rritje e penguar dhe erë e keqe: Po qe se bima juaj shfaq një nga këto simptoma, ajo mund të vuajë nga kalbja e rrënjëve.  Kalbja e rrënjëve shkaktohet nga sëmundjet. Megjithatë, ka aq shumë sëmundje saqë është e vështirë të zbulohet se cili po […]

Challandes sërish pozitiv – GazetaBlic


[ad_1] Përzgjedhësi i Kombëtares së Kosovës, Bernard Challandes do t’i mungojë ekipit edhe në ndeshjen e nesërme kundër Moldavisë. Në fakt, edhe në rezultatet e sotme në testin për Covid-19 përzgjedhësi Challandes ka dalë pozitiv. Kësisoj, ekipin kombëtar në ndeshjen kundër moldavëve do ta drejtojë ndihmësi i parë, Muharrem Sahiti. Fatmirësisht, gjendja shëndetësore e përzgjedhësit […]

COVID-19: Vullnetari i dytë përshkruan efektet anësore të vaksinës së re Moderna – më e fundit


[ad_1] Një vaksinë e re e zhvilluar nga Moderna ofron 95 për qind efektivitet kundër COVID-19, tregojnë të dhënat e hershme nga kompania amerikane Moderna. Rezultatet janë në përputhje me ato të dërguara nga vaksina e Pfizer javën e kaluar. Neal Browning, vullnetari i dytë që morri vaksinën Moderna kundër COVID-19 gjatë fazës së provës […]

Paralajmërimi i frikshëm rreth koronavirusit: Javën e ardhshme është piku i valës së dytë


[ad_1] Javën e ardhshme parashikohet të jetë piku i valës së dytë të koronavirusit në Itali. Kështu ka paralamentësuar ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza, i cili ka thënë se për vaksinimin e masës duhet pritur deri në gjashtëmujorin e dytë të vitit të ardhshëm. Deklarata e ministrit vjen pas akuzave ndaj qeverisë italiane se s’ […]

Katër astronautë ngriten në hapësirë


[ad_1] Anija kozmike ‘SpaceX’ me katër astronautë është ngritur mbrëmë në hapësirë. Astronautët e NASA-s Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker dhe Soichi Noguchi, astronaut me agjencinë hapësinore të Japonisë, janë tani në orbitë, duke hipur në një kapsulë ‘SpaceX Crew Dragon’ që pritet të ankorohet me International Space Station (ISS)  të hënën në orën […]

Kryeministri britanik në vetizolim


[ad_1] Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka hyrë në vetizolim pasi u takua me një deputet, i cili më vonë doli pozitiv për COVID-19. Johnson u takua të enjten rreth 35 minuta me deputetin, Lee Anderson, i cili në të ardhmen më pas kishte simptoma të sëmundjes COVID-19, që e shkakton koronavirusi i […]

Gjërat që duhet t’i dini Po qe se vuani nga migrena apo hemicrania


[ad_1] Po qe se vuani nga migrena apo hemicrania, e dini shumë mirë që termi dhimbje s’ është ai i duhuri për tu përdorur. dhimbja nga migrena apo hemicrania është paralizuese. Por duke lënë menjanë dhimbjen e fortë të kokës, migrena apo hemicrania shoqërohet gjithashtu edhe me simptoma të tjera të çuditshme, shkruan Anabel. Do […]

Vullnetarët nga kompania Pfizer dhe BioNTech flasin rreth efekteve anësore të vaksinës antiCOVID


[ad_1] Vaksina antiCOVID nga kompania Pfizer dhe BioNTech tregoi efektivitetin e saj me 90% të rasteve shkruan Express.co.uk. Vullnetarët e parë që e testuan për vaksinën anti-covid treguan më shumë rreth efekteve të saj. Më shumë se 43 mijë pjesëmarrës që u testuan treguan se vaksina ka një lidhje të përafërt me vaksinën kundër gripit. […]

Këto janë ecuritë deri tek bërja e testit PCR


[ad_1] Qytetarët që dëshirojnë të testohen me metodën PCR, në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik, për të vërtetuar Me kusht që janë të infektuar me coronavirusin e ri, e që e shkakton sëmundjen e COVID-19, duhet marrin fillimisht një udhëzim nga mjeku familjar. Por, kushti kryesor është temperatura më e lartë se 38.5 si dhe saturimi i […]

​Rama: Asnjë zyrtar i qeverisë i prekur nga COVID-19 s’ u trajtua jashtë vendit


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama deklaroi sot se asnjë zyrtar i qeverisë i prekur nga COVID-19 s’ është trajtuar jashtë vendit. “Ne s’ mund të ndalojmë askënd të shkojë edhe në Turqi, por anëtarët e qeverisë janë këtu të gjithë, ca e kanë kaluar, ca janë duke e kaluar dhe pa diskutim Me kusht […]

Martohen në oborr të spitalit – Historia e një çifti nga ShBA


[ad_1] Antonete Brown dhe Henry Bell u njoftuan 14 vite më parë. Ndonëse s’ u martuan menjëherë, lidhja e tyre ishte tipike bashkëshortore. E vecanta e lidhjes së tyre, përvec kohës së kaluar bashkë, është edhe vendi ku vendosën ta kurorëzojnë martesën e tyre. Ishte pikërisht parkingu i spitalit HCA Healthcare vendi ku u bë […]

Studimi në Londër: Fëmijët kanë antitrupa kundër Covid-19


[ad_1] Në një kohë kur një pjesë e madhe e vendeve po përballet me një valë të dytë infeksionesh me Covid-19, janë ngritur shumë pyetje në lidhje imunitetin që krijohet pas infektimit me Covid-19. Në bazë të studimeve të realizuara nga Instituti Crick në Londër disa njerëz kanë një imunitet të fortë i cili mund […]

A duhet të Konsumojnë Bulmet Personat që Vuajnë nga Refluksi


[ad_1] Produktet e bulmetit mund të shkaktojnë probleme me refluksin gastro-ezofageal tek disa njerëz. Bëhet fjalë për një ndër sëmundjet më të shpeshta të ezofagut. Ai ka të bëjë me kthimin e sekrecioneve të stomakut drejt ezofagut, duke shkaktuar më pas dëmtime të ndryshme, ulçerë e në raste të rralla edhe kancer. specialistët e AgroWeb.org […]

A vuani nga dhimbja e shpinës? Shenja më pak e njohur e COVID-19


[ad_1] Me vaksinën që duket se funksion, simptomat e COVID-19 janë lënë mënjanë, por raportet për simptoma të çuditshme dhe të pakëndshme të shkaktuara nga një infeksion COVID-19 vazhdojnë. Përjetimi i dhembjes së shpinës ose muskujve mund të tregojë infeksion të hershëm. ndërsa dhembjet e trupit mund të jenë rezultat i pothuajse çdo gjëje, rezulton […]

“E njëjta infermiere, e njëjta…”/ Elon Musk bëri 4 tamponë në 1 ditë: Dy rezultuan pozitivë, 2 negativ


[ad_1] Kreu i Tesla-s, Elon Musk, ka zbuluar me anë të një postimi në “Twitter” se i është nënshtruar katër herë testeve për Covid-19 të enjten, 12 nëntor 2020. Sipas tij, 2 herë rezultoi pozitiv me koronavirus dhe dy herë negativ. Në postimin e tij, manjati amerikan shtoi se ka simptoma të një “ftohje tipike”. […]

A është Plakja e Trurit e Trashëgueshme – Kujdesi që Ju duhet


[ad_1] Sëmundja më e përfolur e viteve të fundit është pa dyshim plakja e trurit. Të dhënat e përhapjes së saj tregojnë shifra të cilat shtrihen në të gjithë botën e në të gjitha moshat. E teksa kjo ndodh, pyetjes se nga se shkaktohet kjo sëmundje specialistët akoma s’ mund t’i japin një përgjigje të […]

Pesë Trajtime Të Thjeshta Natyrale Kundër Tharjes Së Duarve


[ad_1] Ndryshimi i stinëve dhe temperaturave manifestohet edhe në simptoma të ndryshme që prekin shëndetin e lëkurës. Duart janë të parat që përballen me pasojat e këtyre ndryshimeve. Ato përthahen dhe rrudhen më shpejt, jo vetëm prej temperaturave të ftohta por edhe prej ekspozimit afatgjatë ndaj ujit, kimikateve të ndryshme, papastërtive dhe diellit. 6 Kurat […]

Covid-19 dyshohet se ka hyrë edhe në Gjykatën e Sarandës, pezullohen gjykimet e çështjeve


[ad_1] Sarandë: Duke qenë para faktit se dy punonjës në Gjykatën e Sarandës kanë paraqitur simptoma klinike të Covid19 si dhe vlerësimit të Shefit të Sherbimit të Epidemiologjisë dhe Shëndetit Mjedisor në Njësinë Vendore të Kujdesit Shëndetësor Sarandë, Miltjadh Condi, u vendos:1. Pezullimi i veprimtarisë gjyqësore për një periudhë dy javore duke filluar që nga […]

Gromësirat e Shpeshta – Si Të ‘Përktheni’ Mesazhet Që Po Ju Dërgon Trupi


[ad_1] Në pjesën më të madhe të rasteve, gromësira shkaktohet nga gëlltitja e tepruar e ajrit që s’ arrin kurrë në stomak por grumbullohet në ezofag. Njeriu mund të gëlltisë teprica ajri gjatë kohës që është duke ngrënë apo pirë nxitimthi, duke përtypur çamçakëzi, duke pirë duhan, ose duke pirë pije të gazuara. Në kushte […]

Gjithçka që duhet të dini për gripin


[ad_1] Gripi është një infeksion viral që sulmon sistemin tuaj të frymëmarrjes – hundën, fytin dhe mushkëritë tuaja. Zakonisht quhet grip, por s’ është i njëjtë me viruset e “gripit” të stomakut që shkaktojnë diarre dhe të vjella. Për shumicën e njerëzve, gripi kalon vetë. Por ndonjëherë, gripi dhe ndërlikimet e tij mund të jenë […]

Gati një në pesë pacientë me COVID-19 diagnostikohen më vonë me sëmundje mendore


[ad_1] Pothuajse një në pesë persona që kanë pasur COVID-19 diagnostikohen me një çrregullim psikiatrik të tillë si ankthi, depresioni ose pagjumësia brenda tre muajve nga testimi pozitiv për virusin, sipas një studimi që sugjeron se duhet bërë diçka për të zbutur ndikimin te shëndeti mendor nga pandemia. Analiza, e kryer nga Universiteti i Oxfordit […]

Faton Klinaku rezulton pozitiv me koronavirus


[ad_1] UD. i kryetarit të OVL-UÇK-së, Faton Klinaku, ka rezultuar pozitivë me Koronavirus, shkruan Gazeta Blic. Lajmin e ka dhënë vetë Klinaku me anë të një shkrimi në Facebook. Klinkau ka thënë se ndjehet mirë dhe se obligimet e punës do t’i kryejë nga shtëpia. Postimi i plotë: Të nderuar/e,Pasi kam pasur pakëz simptoma, e […]

error: Content is protected !!