Presion i lartë i gjakut: Thonjtë, këmbët dhe venat tuaja mund të tregojnë rrezikun


Hipertensioni pulmonar mund të zhvillohet ngadalë dhe kur shfaqen simptomat, ato mund t’i atribuohen astmës ose problemeve të tjera të mushkërive ose zemrës.

Trupi shpesh do të tregojë se diçka s’ është në rregull dhe madje edhe para se të shihni një profesionist mjekësor ju do të jeni në gjendje të dalloni shenjat e hershme paralajmëruese në thonjtë tuaj, këmbët ose venat e zgjeruara.

Hipertensioni pulmonar është një lloj i presionit të lartë të gjakut që prek arteriet në mushkëri dhe anën e djathtë të zemrës suaj. Në disa njerëz, hipertensioni pulmonar ngadalë përkeqësohet dhe mund të jetë i rrezikshëm për jetën.

Megjithëse s’ ka shërim për disa lloje të hipertensionit pulmonar, tretmani mund të ndihmojë në uljen e simptomave dhe përmirësimin e cilësisë së jetës tuaj. Meqenëse hipertensioni pulmonar mund të shkaktohet nga shumë probleme, një histori e plotë mjekësore, ekzaminim fizik dhe përshkrim i simptomave tuaja janë të nevojshme për të përjashtuar sëmundjet e tjera dhe për të bërë diagnozën e saktë, tha Klinika Cleveland.

Duke shtuar më pas: “Gjatë kontrollit fizik, ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor do të:

 • Dëgjoj tinguj anormalë të zemrës,  
 • Kontrolloj venën e qafës në qafë për gërvishtje (zmadhim),
 • Kontrolloj barkun dhe këmbët për mbajtjen e lëngjeve,
 • Kontrolloj shtretërit e thonjve për ngjyrë të kaltër,
 • Shikoj për shenja të sëmundjeve të tjera themelore që mund të shkaktojnë hipertension pulmonar.

Në fazat më të përparuara të sëmundjes, edhe aktiviteti minimal do të prodhojë disa nga simptomat. Simptomat shtesë përfshijnë:

 • Rrahje të çrregullta të zemrës 
 • Marramendje
 • Gulçim progresiv gjatë ushtrimit ose aktivitetit fizik,
 • Vështirësi e frymëmarrjes gjatë pushimit.

Postime të ngjashme

Pse s’ duhet t’i pini ilaçet kurrë në stomak bosh


duhet të dini se Po qe se një ilaç i caktuar duhet shoqëruar me ushqim dhe s’ i përmbaheni këtij udhëzimi, atëherë do të përballeni me efekte anësore shumë të dëmshme.

Ilaçet mund të jenë shumë të ashpra me stomakun kur ai është bosh.

Megjithatë, kjo varet nga fuqia dhe përqendrimi i substancave përbërëse të një medikamenti, transmeton lajmi.net.

Disa ilaçe duhen marrë me stomakun bosh për të garantuar një përthithje dhe efikasitet më të lartë.

Sidoqoftë, ky rekomandim duhet bërë vetëm nga mjeku apo farmacisti.

duhet të dini se Po qe se një ilaç i caktuar duhet shoqëruar me ushqim dhe s’ i përmbaheni këtij udhëzimi, atëherë do të përballeni me efekte anësore shumë të dëmshme.

Të përzierat

Shumë ilaçe e acarojnë stomakun deri në atë pikë sa të shkaktojnë të përziera.

Këto të fundit mund të shoqërohen edhe me të vjella.

Po qe se të përzierat vazhdojnë dhe ilaçet duhen marrë me stomak bosh, atëherë mjeku duhet të rekomandojë një kurë tjetër ose ilaçe të tjera shtesë kundër kësaj simptome, shkruan “AgroWeb”.

Konstipacion

specialistët rekomandojnë se ilaçet duhen shoqëruar gjithnjë me një gotë me ujë.

Disa ilaçe që merren me stomakun bosh mund të shkaktojnë konstipacion.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, suplementët e hekurit janë një shembull i këtyre medikamenteve.

pirja e ujit mund të zvogëlojë ose parandalojë simptomat.

Sërish, farmacisti ose mjeku ka detyrën të ndryshojë recetën Po qe se simptomat përkeqësohen ose përshkallëzohen.

Diarea

Disa medikamente që merren me stomakun bosh mund të shkaktojnë kontraktime dhe diare.

Në varësi të llojit të ilaçit, situata mund të përmirësohet me kalimin e kohës.

Megjithatë është e rëndësishme që të konsultoheni me një mjek për të trajtuar më mirë këto simptoma.

Ndryshimet në nivelin e përthithjes

Ilaçet përthithen me ritme të ndryshme në varësi të llojit të tyre.

Po qe se një medikament i caktuar duhet shoqëruar dhe ju s’ i përmbaheni një udhëzimi të tillë, atëherë ilaçi përthithet në mënyrë të gabuar nga trupi.

Ilaçet kundër dhembjeve e acarojnë stomakun, edhe pse ato përthithen më shpejt Po qe se ai është bosh.

Farmacisti ose mjeku duhet t’ju shpjegojnë më shumë Po qe se ilaçet e rekomanduara mund të merren me stomakun bosh pa ndikuar në dozën e caktuar.

Postime të ngjashme

Arsyet e shumta pse duhet të hani çdo ditë banane


Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në trend. Por përfitimet e këtij fruti janë të shumta.

Banania është mjaft e shijshme. Ajo i jep trupit tonë të gjithë ato gjërat e mira për të cilat ka nevojë.

Ato përmbajnë shumë vlera ushqimore, vitamina, fibra, ëmbëltues natyralë si sukroza dhe fruktoza.

Ja përse duhet të hani banane çdo ditë e t’i thoni doktorit ik!

Gjëja më e mirë për bananet është se i gjen shumë lehtë dhe kanë çmim të lirë. Ato i gjen edhe tek dyqani poshtë shtëpisë me një çmim mjaft të mirë.

Banania është një nga frutat më të konsumuara në botë, më shumë se mollët dhe portokalltë të marra së bashku.

Lexoni më poshtë disa prej përfitimeve të mëdha shëndetësore që marrim nga banania.

Urthi

Ndryshe njihet si djegia e stomakut.

Bananet kanë një efekt natyror anti-acid dhe mund të të çlirojnë nga shqetësimet e shkaktuara nga aciditeti i lartë në stomak.

Mjafton të hash vetëm një banane dhe menjëherë do të ndiesh lehtësim nga simptomat e djegies së stomakut.

Tensioni i gjakut

Bananet, një frut i shëndetshëm për zemrën, janë të pasura me potasium dhe kanë shumë pak sodium, një kombinim i përsosur për mbrojtjen nga infarkti dhe goditjet në tru.

Burim energjie

Po qe se ha një ose dy banane para ushtrimeve në palestër, do të përfitosh mjaftueshëm energji për mbi një orë stërvitje.

Karbohidratet me bazë të ulët glicemie, vitaminat dhe mineralet janë një mbështetje e madhe për trupin, duke i dhënë atij forcë, ndërkohë që potasi ndihmon për të parandaluar ngërçet muskulare.

Kundër Anemisë

Bananet janë një aleat i fuqishëm i pacientëve që vuajnë nga anemia.

Banania u jep atyre hekurin e nevojshëm të dietës që stimulon qelizat e kuqe të gjakut dhe prodhimin e hemoglobinës por edhe shton furnizimin me gjak.

Ulçera

Ata që vuajnë nga ulçera në stomak, e dinë shumë mirë që duhet të rrinë larg disa ushqimeve.

Mos u shqetësoni! Banania s’ është një prej tyre.

Mund t’i konsumoni pa problem meqenëse s’ do t’ju shkaktojnë asnjë shqetësim në stomak.

Kjo ndodh meqenëse bananet janë të buta, të lehta, kremoze dhe të mira për stomakun, duke i dhënë atij mburojën e nevojshme ndaj aciditetit dhe irritimit.

Fruti i lumturisë

Banania të shton humorin dhe lufton depresionin për shkak të nivelit të lartë të tritotanit që në trupin tonë transformohet në serotoninë.

Serotonina është hormoni i lumturisë. Ajo i bën njerëzit të ndihen të qetë, të lumtur dhe me humor të mirë. Hani banana dhe jeni të lumtur.

Qetësuese nervash

duhet të hash banania kur je me humor të keq apo i stresuar. Fruti magjik ndihmon në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak.

Vitamina B që gjendet me shumicë tek banania qetëson sistemin nervor dhe i bën njerëzit të ndihen të qetë dhe me humor.

Kundër temperaturës së lartë

Ke temperaturë të lartë? Ha një banane. Në saj të enzimave që përmban, banania ul temperaturën e trupit.

Banania ofron mjaft përfitime të tjera për organizmin tonë. Mos u mjafto me një apo dy. Mund t’i konsumoni gjatë gjithë ditës, kur ndihesh i uritur, ke nevojë për energji dhe humor të mirë./AgroWeb

Postime të ngjashme

A janë agresiviteti dhe nervoza simptoma të anemisë? Shpjegon hematologu, Dr. Fitim Gashi


Të premten në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” ishte i ftuar hematologu, Dr. Fitim Gashi, me të cilin u diskutua për anemitë, trajtimin dhe menaxhimin e tyre.

Për më shumë se gjysmë ore, sa zgjati emisioni, s’ munguan as pyetjet nga publiku lidhur me temën në fjalë. Njëra ndër pyetjet ishte edhe ajo se a mund të jetë anemia shkak i sjelljeve agresive, hidhërimit e pagjumësisë.

Gashi shprehet se simptomat e anemisë mund të jenë lodhja, plogështia, kokëdhimbja dhe nervoza, anipse kjo e fundit mund të mos jetë shumë e theksuar te personat që janë anemikë.

“Disa nga simptomat e anemisë te pacientët mund të jenë: kokëdhimbja, lodhja, plogështia dhe nervoza. s’ është e thënë që të jetë shumë agresiv personi që ka probleme me anemi, atëherë, si simptoma tjera të anemisë mund të jenë edhe rrahjet e shpeshta të zemrës dhe problemet me tretjen. Gjithsesi, jo domosdoshmërisht personat anemikë janë shumë agresivë”, theksoi ai.

Postime të ngjashme

Kurat natyrale më të mira kundër dhembjes së veshkave


Prania e gurëve në veshka shoqërohet me simptoma të ndryshme, ndër të cilët është dhimbja. dhembjet janë të mprehta që rrezatojnë në pjesën e poshtme të trupit.

Në këtë artikull do të mësoni më shumë për disa kura natyrale të cilat funksionojnë kundër dhembjes.

Uthulla e mollës
Hidhni dy lugë gjelle me uthull molle në dy litra ujië. Shtoni pak mjatë dhe pijeni lëngun gjatë gjithë ditës. Aciditeti i uthullës është efikas në shkrirjen e gurëve dhe zbut simptomat e tyre.

Vitaminat dhe mineralet
Sipas të dhënave konsumi i rregullt ditor i vitaminës B6 ul rrezikun e formimit të gurëve në veshka. Magnezi dhe kalçiumi janë dy minerale që parandalojnë formimin e tyre. Këto vitamina dhe minerale i gjeni tek spinaqi, bajamet, kosi, qumështi dhe djathi.

Çaji jeshil
specialistët këshillojnë prijen e tre deri katër filxhanëve me çaj jeshil në ditë. Ky çaj është i pasur me antioksidantë të cilët pastrojnë veshkat nga toksinat.

Lëngu i boronicës së kuqe
Lëngu natyral i boronicës së kuqe duhet pirë një deri në dy herë në ditë nga një gotë. Sipas të dhënave ky lëng është ndër më efikasët kundër infeksioneve urinare dhe gurëve në veshka.

Lëngu i limonit
Shtrydhni çdo ditë lëngun e një gjysme limoni, përziejeni me mjaltë. Një lëng i tillë duhet pirë dy herë në ditë, esëll në mëngjes dhe përpara vaktit të darkës. Limoni ka aciditet, antioksidantë dhe elementë që luftojnë inflamacionin.

Lëngu i domates
Domatet janë të pasura me antioksidantë që parandalojnë formimin e gurëve në veshka. Lëngun natural të domates duhet ta pini një herë në ditë kundër dhembjeve dhe gurëve.

Lëngu i borzilokut
Gjethet e shtrydhura të borzilokut të përziera me mjaltin ose lëngjet e frutave duhen konsumuar çdo ditë. Përbërësit e këtyre gjetheve stabilizojnë nivelin e acidit urik në trup dhe parandalojnë formimin e gurëve në veshka.

Soda e bukës
Përzieni një lugë gjelle me sodë buke në një gotë me ujë të ngrohtë. Një lëng të tillë duhet ta pini dy deri në tre herë në ditë. Soda e bukës ndihmon në shkrirjen e shpejtë të gurëve.

Hudhra
Përzieni 5-6 thelpinj të shtypur hudhre në një gotë me ujë dhe pak mjaltë. Lëngun pijeni një ose dy herë në ditë. Hudhra është plot e për plot me antiokisdantë që e mbrojnë organizmin nga radikalet e lira, toksinat dhe mikrobet që mund të sulmojnë veshkat. Zgjidhni një prej kurave dhe përdoreni për rreth një muaj. Këto kura ju vijnë në ndihmë kundër gurëve në veshka, megjithatë trajtimet specifike mjekësore mund të rekomandohen vetëm nga një mjek profesionist.

Postime të ngjashme

Ja çfarë duhet të bëni kur keni dhimbje të forta barku


dhembjet e stomakut janë aq të zakonshme sa të gjithë i përjetojnë ato në një moment apo në një tjetër. Ka dhjetëra arsye pse mund të keni një dhimbje stomaku

Shumica e shkaqeve s’ janë serioze dhe simptomat kalojnë shpejt. Në përgjithësi, s’ ka nevojë të shikoni përtej kuzhinës suaj për një zgjidhje.

Xhenxhefil

Që nga kohërat antike, njerëzit i janë drejtuar xhenxhefilit si një ilaç për të gjitha, nga dhimbja te marramendja. s’ është thjesht një përrallë e të moshuarave. Studimet kanë treguar se xhenxhefili mund të jetë një trajtim shumë efektiv për disa lloje të shqetësimeve të stomakut.

Një anti-inflamator natyral, xhenxhefili është i disponueshëm në shumë forma dhe të gjitha mund të ndihmojnë. Suplementet e xhenxhefilit janë të lehta për t’u marrë, ndërsa disa njerëz e preferojnë xhenxhefilin në formë pijeje, si çaj për shembull, shkruan “Living”.

Çaj kamomili

Një filxhan çaji kamomili mund të ndihmojë në lehtësimin e dhembjes së stomakut, duke vepruar si një anti-inflamator. Këto veti anti-inflamatore ndihmojnë muskujt e stomakut të relaksohen, gjë që mund të zvogëlojë dhimbjen e ngërçeve dhe spazmave.

Dieta BRAT

Dieta BRAT përfshin bananet, orizin, salcën e mollëve dhe bukën e thekur, që ndihmojnë për të qetësuar dhembjet e stomakut, përzierjet ose diarren.

BRAT përmban ushqime me fibra të ulëta dhe asnjë nga këto ushqime s’ përmban kripë ose erëza, të cilat mund të përkeqësojnë më tej simptomat. Kjo dietë e butë është e zakonshme kur ndiheni të sëmurë dhe doni të hani diçka. Provoni ta thekni shumë bukën, gjë që mendohet se zvogëlon të përzierat.

Mente

Mentja shpesh rregullon të përzierat dhe shqetësimin e stomakut, meqë mentoli në gjethet e saj është një analgjezik natyral, ose thënë ndryshe qetësues i dhembjeve.

Postime të ngjashme

Cilat janë alergjitë më të zakonshme të pranverës dhe si t’i parandalojmë ato


Alergjitë në pranverë përbëjnë shqetësim për një pjesë të konsiderueshme të popullsisë.

Shpesh krijojnë shqetësime nga më të ndryshme, të cilat pengojnë në aktivitetet e përditshme.

Alergjitë më të zakonshme të pranverës janë:

Reaksionet alergjike

Simptomat që zakonisht shkakton janë rrjedhja e hundëve, teshtitja, kruajtja dhe bllokimi i hundës dhe rrjedhimisht dhimbja e kokës. Është e mundur bllokimi i hundës të bëhet i përhershëm dhe të shkaktojë dëme serioze, Me kusht që s’ trajtohet si duhet në kohën e duhur.

Astma alergjike

Simptomat e astmës alergjike ndryshojnë në varësi se sa e rëndë është ajo. Mund të shfaqet me një “djegie” në gjoks ose me kollë. Sidoqoftë, mund të jetë më serioze dhe të bëjë që të keni vështirësi në frymëmarrje dhe në të njëjtën kohë të keni kollë të fortë. Shkaku kryesor për shfaqjen e alergjive të pranverës është poleni i pemëve, i cili vazhdimisht qarkullon në ajër, shkruan KP.

Simptomat më të zakonshme të alergjive pranverore janë:

Sy të kuq që lotojnë

Sy të thatë dhe kruarje

Sy me rrathë të zinj

Rrjedhje sekrecionesh nga hunda

Kollë

Teshtitje

Për të shmangur këto probleme, përpiquni të qëndroni në shtëpi gjatë ditëve të thata dhe me erë. Koha më e mirë për të dalë, sipas specialistëve, është pas shiut, i cili do ta ketë pastruar atmosferën nga poleni. Minimizoni punën me bimë në ballkon dhe në oborr. Sapo të ktheheni në shtëpi nga jashtë, hiqini rrobat menjëherë dhe bëni një dush të shpejtë për të larguar polenin nga lëkura dhe flokët tuaj.

Postime të ngjashme

Ja çfarë duhet të bëni kur keni dhimbje barku të forta


dhembjet e stomakut janë aq të zakonshme sa të gjithë i përjetojnë ato në një moment apo në një tjetër. Ka dhjetëra arsye pse mund të keni një dhimbje stomaku. Shumica e shkaqeve s’ janë serioze dhe simptomat kalojnë shpejt. Në përgjithësi, s’ ka nevojë të shikoni përtej kuzhinës suaj për një zgjidhje.

Xhenxhefil

Që nga kohërat antike, njerëzit i janë drejtuar xhenxhefilit si një ilaç për të gjitha, nga dhimbja te marramendja. s’ është thjesht një përrallë e të moshuarave. Studimet kanë treguar se xhenxhefili mund të jetë një trajtim shumë efektiv për disa lloje të shqetësimeve të stomakut. Një anti-inflamator natyral, xhenxhefili është i disponueshëm në shumë forma dhe të gjitha mund të ndihmojnë. Suplementet e xhenxhefilit janë të lehta për t’u marrë, ndërsa disa njerëz e preferojnë xhenxhefilin në formë pijeje, si çaj për shembull.

Çaj kamomili

Një filxhan çaji kamomili mund të ndihmojë në lehtësimin e dhembjes së stomakut, duke vepruar si një anti-inflamator. Këto veti anti-inflamatore ndihmojnë muskujt e stomakut të relaksohen, gjë që mund të zvogëlojë dhimbjen e ngërçeve dhe spazmave.

Dieta BRAT

Dieta BRAT përfshin bananet, orizin, salcën e mollëve dhe bukën e thekur, që ndihmojnë për të qetësuar dhembjet e stomakut, përzierjet ose diarren.

BRAT përmban ushqime me fibra të ulëta dhe asnjë nga këto ushqime s’ përmban kripë ose erëza, të cilat mund të përkeqësojnë më tej simptomat. Kjo dietë e butë është e zakonshme kur ndiheni të sëmurë dhe doni të hani diçka. Provoni ta thekni shumë bukën, gjë që mendohet se zvogëlon të përzierat.

Mente

Mentja shpesh rregullon të përzierat dhe shqetësimin e stomakut, ngaqë mentoli në gjethet e saj është një analgjezik natyral, ose thënë ndryshe qetësues i dhembjeve.

Postime të ngjashme

Simptomat e reja të COVID-19/ Më pak temperaturë dhe kollë


Më pak kollë e temperaturë e më shumë të vjella. Simptomat e Covid-19 po ndryshojnë. Virusi po evoluon e po ndryshon armët me të cilat godet, thonë specialistët.

Tani mjaft nga të rinjtë e prekur nga ky virus ankohen për dobësi të madhe trupore, lodhje, dhimbje të muskujve dhe të barkut, si edhe për të vjella, dhimbje koke e probleme gastrointestinale.

Krahasuar me një vit më parë, duket se sëmundja i ka mofidikuar pasojat mbi organizmin tonë dhe gjithmonë e më pak efekti i koronavirusit po lidhet me problemet respiratore. Një studim britanik i realizuar me porosi të Ministrisë së Shëndetësisë tregon nga 19 mijë pacientë të mbajtur nën vëzhgim, pothuajse gjysma s’ paraqesnin më simptomat e zakonshme të lidhura me Covid-19, përfshirë këtu humbjen e shijes dhe të nuhatjes.

Gjithmonë e më shumë po shfaqen shenja të tilla si të vjellat dhe diareja. Kjo valë e re duket se ka prekur sidomos moshat më të reja. Shqetësimet e lidhura me aparatin tretës ishin ato që raportoheshin më pak në fillimin e pandemisë, por sot prevalojnë teksa mosha e të sëmurëve është ulur në mënyrë drastike.

Postime të ngjashme

Dr. Flamur Marku “A mund të adaptohet për agjëruesit terapia e “SPOK”, pa dëmtuar shëndetin?”


Agjërimi I muajit të Ramazanit përveç që është një obligim fetar për besimtaret islam, gjithashtu mbrohet edhe nga shkenca e sotme si një nga dietat më të shëndetshme e cila madje forcon edhe sistemin imunitar tek agjëruesit.

Edhe Nobelisti japonez , Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë këtijë muaji. Duke qëndruar të uritur mutacionet gjenetike, sëmundjet e kancerogjene  dhe ato neurologjike, është parë se janë shëruar.

Por jo vetëm në këtë fushë, ka shumë studime që vërtetojnë që agjërimi sjellë shumë të mira edhe në  menaxhimin e shumë sëmundjeve tjera.

Por dilema dhe shqetësimi më I madh I mjekëve dhe pacientëve mbetet terapia.

Si të adaptojnë orarin e medikamenteve  në dy orare, marr parasysh që ata të cilët agjërojnë privohen nga çdo gjë që konsumohet që nga Syfyri deri në Iftar.

Me që akoma jemi në ditët e vështira të luftës më virusin COVID-19, paralelisht kemi edhe shumë sëmundje tjera me të cilat përballemi, sidomos ato të mushkërive.

Pulmologu Dr. Flamur Marku për portalin “Familja Jonë “ka sqaruar se si disa nga pacientet e tij me sëmundje pak më te lehta mund të adaptojnë terapinë duke iu mundësuar kështu agjërimin pa e dëmtuar shëndetin e mushkërive të tyre.

Është fjala për “SPOK”, (Sëmundja Pulmonare Obstruktive Kronike) e cila njihet si sëmundje kronike, me efekte sistemike sinjifikante, që karakterizohet nga një kufizim i fluksit të ajrit në udhët e frymëamrrjes.  
Kufizimi i fluksit të ajrit zakonisht është progresiv dhe i lidhur me një përgjigje inflamatore jo normale të mushkërive ndaj grimcave dhe gazeve dëmtuese.

Dr. Flamur Marku tha së “SPOK” prek mbi  210 milionë njerëz në mbarë botën dhe mendohet që në vitin 2020 ka qenë shkaku i tretë më i madh i vdekjeve”.

Acarimet dhe sëmundjet bashkë shoqëruese kontribuojnë në rëndesën e pacientëve, si rezultat i kësaj pulmologu Flamur Marku për portalin “Familja Jonë”  ka theksuar rëndësinë e trajtimit të drejtë dhe menaxhimit të kësaj sëmundjeje.

“Trajtimet që kontrollojnë efektivisht simptomat e “SPOK” dhe që i lejojnë pacientët të vazhdojnë aktivitetin e tyre ditor janë shumë të rëndësishme për të plotësuar nevojat në menaxhimin e “SPOK”.

Zakonisht tretmani bëhet me dy barna:

Bronkodilatatiore dhe kortikoide që zakonisht përdoren 2 herë në ditë , por te pacientët me simptome të lehta për të ju përshtat stilit të jetës, në këtë rast Ramazanit,  mund të ndryshohet dhe të merret një herë në 24 orë.”

Kjo teori mbrohet edhe nga një studim  I një nga universiteteve më prestigjioze, ka thënë Dr. Flamur  Marku.

“Studimi INSTEAD investigoi efektin e ndërrimit të terapisë në pacientët me risk të ulët të ekzacerbimeve të SPPOK nga Salmeterol/Fluticasone që përdoret dy herë në ditë, në mono terapin e Indacaterol që përdoret një herë në 24 orë.

Dhe përfundimet e studimit që janë bërë tek 600 persona kanë rezultu se s’ ka pas përkeqësime por përkundrazi ka pas përmirësim te simptomave, gjithënjë duke iu referuar rasteve me probleme të lehta.

I pyetur se cilat janë simptomat që e shoqërojnë këtë sëmundje  dhe kush e shkakton atë, dr. Flamur Marku ka thënë “ Duhan pirja është shkaku kryesor, më i zakonshmi dhe më i shpeshti, por jo vetëm. Gjithashtu ndikojnë edhe shumë faktorë, sic është ndotja e ajrit, dietat ushqimore jo adekuate dhe aktiviteti i pakët fizik. E sa i përket simptomave, kolla kronike me sekrecione dhe vështirësi në frymëmarrje, sidomos gjatë ecjes  janë shenjt e para të kësaj sëmundjeje.

Vite më parë kemi pasur më shumë pacient meshkujt të prekur nga “SPOK” duke u bazuar që përqindja e duhanpirësve ka dominuar te kjo gjini, por kohëve të fundit kemi edhe shumë femra të prekura nga “SPOK”

Sëmundja Pulmonare Obstruktive Kronike Po qe se prek një person, ajo më s’ shërohet por vetëm trajtohet. Mjekimi i saj ka për mision frenimin e sëmundjes për të parandaluar stadin e zhvillimit, derisa lehtë mund të devijojë duke na shkaktuar edhe probleme tjera, si: kardiake, endokrinologjike, muskulore deri në invaliditetin e plotë të pacientit.

Për fund pulmologu dr. Flamur Marku ka apeluar tek të gjithë që të ndërpritet duhan pirja: “ Mjekimi i sëmundjet përcaktohet varësisht nga grada e zhvillimit, por ndihmë e madhe e trajtimit është ndërprerja urgjente e pirjes së duhanit. /Familja Jone

Postime të ngjashme

4 arsyet pse duhet të pini qumësht me hudhra


Në artikujt tanë të mëparshëm kemi folur vazhdimisht për hudhrën, për vlerat e saj ushqyese, për shijen e shkëlqyer që u jep gjellërave e recetave të ndryshme. Por keni menduar ndonjëherë ta përdorni me qumësht? Për shumë njerëz ideja mund të tingëllojë si diçka e çmendur, duke patur parasysh erën tipike të hudhrës, por sipas studimeve të fundit kjo recetë është shumë e dobishme për shëndetin e njeriut.

Përbërësit: • 500 ml qumësht • 10 thelpinj hudhër të qëruara • 2-3 lugë gjelle me sheqer • 250 ml ujë i ftohtë

Në një tenxhere të thellë shtoni ujin dhe hudhrën. Pasi të shihni fluskat e para të vlimit, shtoni hudhrën të cilën e keni grirë më parë dhe vazhdoni me përzierjen. Pas disa përzierjeve, ulni temeraturën dhe lëreni që një pjesë e masës të avullojë. Në fund filtrojeni dhe shtoni sheqerin për ta ëmbëlsuar.

Kjo pije magjike ndikon ndikon në përmirësimin e këtyre problemeve shëndetësore:
Astma: Me kusht që konsumoni tre thelpinj hudhër çdo natë, ndihmoni udhët e frymëmarrjes të çlirohen nga toksinat, duke lehtësuar në këtë mënyrë simptomat e astmës.
Verdhëza: Hudhra është e pasur me squfur, alicinë dhe selen. Këta tre përbërës aktivizojnë enzima të posaçme që eleminojnë toksinat nga organizmi. Konsumi i qumështit me hudhër ndihmon gjithashtu edhe të luftoni verdhëzën. Duke e konsumuar rregullist, verdhëza do të zhduket brenda katër ditësh.
Sëmundjet kardiake: Kjo pije ul nivelin e kolesterolit të keq LDL, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe pengon koagulimin e gjakut.
Kolla: Hudhra ka efekte antibakteriale dhe ndihmon në kurimin e shumë patologjive. Një prej tyre është edhe kola e thatë. Nëse doni mund t’i shtoni edhe mjaltë dhe pas xhinxher për ta bërë akoma më efektiv veprimin e saj.

Postime të ngjashme

Si të ushqeheni para dhe pas marrjes së vaksinës kundër COVID-19?


Pas marrjes së vaksinës, rekomandohet një regjim i shëndetshëm ushqimor për të minimizuar simptomat dhe për të mbrojtur sistemin imunitar. specialistët rekomandojnë ushqimet anti-inflamatore ose suplemente të tilla si vitamina C. Megjithëse s’ ka hulumtime të mjaftueshme për ta bërë vaksinën më efektive, dihet që ushqimet me shumë lëndë ushqyese dhe marrja e vitaminës C ndihmojnë sistemin imunitar.

Dr. William Li thotë se “duhet të jeni të kujdesshëm ndaj çdo produkti që rrit përgjigjen e vaksinës në trup“. Sipas Louis Malinow, një dietë e shëndetshme që ruhet për një kohë të gjatë mund të forcojë imunitetin dhe ndihmojë në luftën kundër infeksioneve. Ai thotë se duhet të zvogëloni konsumin e ushqimeve të përpunuara të tilla ushqimi i shpejtë dhe vajrat që gjenden në produktet e paketuara.

Konsumoni lajthi, vaj ulliri ekstra të virgjër, bajame, arra, peshk, fruta dhe perime. Mund të konsumoni ushqime anti-inflamatore pasi të keni bërë vaksinën, por kjo s’ do të zvogëlojë efektet anësore të saj. Po qe se doni një vakt të lehtë zgjidhni një supë me lëng pule.

A duhet të konsumoni ushqim kur vaksinoheni?

specialistët theksojnë se s’ ka rëndësi Po qe se ndihesh apo jo i uritur kur bën vaksinën kundër virusit. Po qe se keni frikë nga gjilpërat, uria mund t’ju bëjë t’ju merren mend dhe ka më shumë të ngjarë t’ju bjerë të fikët. “rekomandoj të hani diçka që përgatitet në shtëpi, si kos, vezë dhe fruta, me sa më pak përpunim”, thotë Malinow.

Po në lidhje me konsumin e ujit? specialistët bien dakord se është jashtëzakonisht e rëndësishme të pini ujë të mjaftueshëm para dhe pas vaksinës ndaj Covid-19. Konsumi i mjaftueshëm i ujit mbështet trupin në procesin e vaksinimit, si dhe siguron ekuilibrin e trupit. Vetëm po të keni ethe, uji do të jetë gjithashtu një “mburojë” për trupin.

Pse s’ duhet të konsumoni alkool?

Alkooli rekomandohet të shmanget ndonjë ditë para dhe pas vaksinimit mbasi mund të “shtypë” sistemin imunitar dhe të dehidrojë trupin. Li thotë se konsumi i alkoolit ju bën të dehidratuar, gjë që mund të përkeqësojë dhembjet e trupit që ndodhin pas dozës së dytë të vaksinës.

Bëni një gjumë të mirë

Përveç një diete të shëndetshme, është gjithashtu e rëndësishme të bëni një gjumë të mirë para vaksinimit. përderisa një gjumë jo i mirë mund të zvogëlojë fuqinë imune me 70 përqind. specialistët thonë se trupi përdor gjumin për të rindërtuar mbrojtjen e tij.

A duhet të merresh me sport?

Pushimi është jashtëzakonisht i rëndësishëm, veçanërisht Po qe se ndjeheni keq pas vaksinimit. Sidoqoftë, Po qe se ndiheni mirë, specialistët deklarojnë se mund të bëni një shëtitje të shpejtë. Kjo përshkruhet si mënyra më e mirë për të rritur imunitetin duke shpejtuar qarkullimin e gjakut.

 

j.l./ dita

Postime të ngjashme

Zinku: Mungesa, pasojat, nevoja dhe ushqimet e pasura me këtë mineral


Zinku është një nga mineralet shumë të nevojshme për organizmin. Mungesa ose pamjaftueshmëria e tij mund të shkaktojë barkqitje, mungesë oreksi, rënie flokësh, imunitet të dobët dhe probleme me lëkurën.

Përse është zinku kaq i rëndësishëm

Mungesa ose pamjaftueshmëria e zinkut shkakton nivele të ulëta të testosteronit, ngadalëson shërimin e infeksioneve dhe lëndimeve në lëkurë, e lë atë të pambrojtur ndaj rrezeve të dëmshme të diellit.

Për më tepër, organizmi ynë ka nevojë për zink që të aktivizojë qelizat T, të cilat rregullojnë sistemin imunitar dhe sulmojnë qelizat kancerogjene. Nivelet e ulëta të zinkut nxisin depresionin, thonë specialistët.

Zinku është thelbësor për qindra procese në organizëm

Çdo qelizë në organizëm ka nevojë për zink. Ai duhet për muskujt, kockat, veshkat, sytë, mëlçinë dhe prostatën. Zinku është një mineral i shkëlqyer për trurin, veçanërisht në aftësinë tonë për të mësuar.

Zinku luan një rol thelbësor në mënyrën se si ne komunikojmë me të tjerët, se si mësojmë apo mbajmë mend.

Ky mineral përmirëson shqisat e shijes dhe aromës, dhe duhet kundër ekzemës apo akneve – shkruan AgroWeb.

Ai rregullon prodhimin e yndyrës në lëkurë dhe rregullon mbarëvajtjen e hormoneve që shkaktojnë aknet. Trupi s’ prodhon zink ndaj duhet ta marrim përmes ushqimeve ose suplementeve.

(Foto: SuperSmart.com)

Ushqimet bimore të pasura me zink

Zinkun mund ta gjeni te drithërat, mishi i viçit, mëlçia e viçit, mishi i gjelit, vezët, bajamet, djathi, fasulet, farat e kungullit, farat e susamit, bizelet, spinaqi dhe kërpudhat. Burimet më të pasura me zink janë shega, avokado dhe frutat e pyllit.


Simptomat e mungesës së zinkut

Po qe se organizmi ka mungesë të këtij minerali thelbësor atëherë do të përballeni me simptomat e mëposhtme:

Pika të bardha në thonj
Psoriazë, ekzemë dhe akne
Puçrra dhe herpes të herëpashershëm
Ftohje të përsëritur
Zbokth
Mjegullim të trurit dhe probleme të tjera mendore


Suplementët e zinkut duhen marrë me konsultën e mjekut. Ato janë të nevojshme për të mposhtur gripin, infeksionet e të ftohtit. Ju s’ duhet të merrni më shumë se 100 mg zink në ditë ose efektet e mineralit do të jenë forta dhe do të përfshijnë: barkqitje, të vjella dhe të përziera.

Postime të ngjashme

Ramazani dhe diabeti (sëmundja e sheqerit): 11 Këshilla nga Poliklinika Endomedica


Agjërimi gjatë muajit të Ramazanit është një nga shtyllat e Islamit dhe një detyrë për çdo mysliman.

Poliklinika Endomedica synoon që t’i mbështesë sa më shumë që të jetë e mundur në kryerjen e detyrës fetare personat me diabet (sëmundja e sheqerit). ndërsa agjërimi gjatë Ramazanit sjell shumë përfitime për pacientët me diabet (sëmundja e sheqerit) (për shembull humbja e peshës), ka edhe rreziqe të lidhura.

Para se të agjëroni:

1) duhet të dini se s’ ke detyrim të agjërosh kur s’ je i shëndetshëm

Sureja Al Baqarah Vargu 184 – 185 ofron një udhëzues të qartë se agjërimi gjatë Ramazanit s’ është i detyrueshëm Po qe se keni sëmundje kronike, ose Po qe se agjërimi rrezikon ose është i dëmshëm për jetën tuaj (p.sh. Po qe se jeni me insulinë, keni insuficiencë renale ose jeni shtatzënë )

Ju mund të jepni kontribute për të varfërit ose nevojtarët në vend të agjërimit gjatë Ramazanit.

2) Para se të filloni agjërimin, konsultohuni me mjekun që trajton diabetin (sëmundjen e sheqerit) tuaj.

Eshtë e rëndësishme të diskutoni agjërimin e Ramazanit me mjekun tuaj.

3) Si të agjëroni në mënyrë të sigurt?

Po qe se rregullimet (ndryshimet) në ilaçet tuaja të diabetit (sëmundja e sheqerit) mund të kenë nevojë të bëhen paraprakisht.

Mos i rregulloni ose ndaloni ilaçet pa konsultën e mjekut.

4) Bëni një provë agjërimi para Ramazanit

Një “provë e shpejtë” e agjërimit para Ramazanit (d.m.th. Puasa Sunat) mund të bëhet për të identifikuar problemet e mundshme gjatë agjërimit për Ramazan. Ju lutemi diskutojeni këtë me mjekun tuaj.

Gjatë agjërimit tuaj:

5) Mos e kaloni Sahur/Syfyr (vaktin tuaj para agimit)

Ju s’ duhet të kaloni vaktin tuaj Sahur (para agimit). Bëni një vakt të ekuilibruar mirë në mëngjes, duke marrë parasysh që s’ do të hani gjatë ditës deri në perëndim të diellit. Po qe se ju mungon vakti juaj Sahur, s’ duhet të agjëroni.

6) Zgjidhni ushqime me indeks të ulët glikemik (GI) për të parandaluar që sheqeri juaj në gjak të luhatet shumë.

Për shembull, orizi basmati ka një GI më të ulët se orizi i bardhë i zakonshëm.

7) Pini 8 gota lëngje pa sheqer

Mundohuni të pini lëngje të përshtatshme (zgjidhni lëngje pa sheqer) apo ujë gjatë Sahur dhe Iftar (perëndimi i diellit) për të rimbushur humbjen e lëngjeve gjatë ditës. Synoni për 8 gota në ditë.

8) Monitoroni nivelet e glukozës në gjak kur jeni duke agjëruar.

Vetë-monitorimi i glukozës në gjak gjatë agjërimit lejohet gjatë Ramazanit. Në fakt, është e nevojshme për një agjërim të suksesshëm.

9) Kontrolloni për glukozë të lartë të gjakut, nivele të ulëta të glukozës në gjak ose dehidrim të rëndë.

Ju duhet të jeni në gjendje të dalloni kur keni nivele të larta të glukozës në gjak, nivele të ulëta të glukozës në gjak ose dehidrim të rëndë.

10) Shenjat që duhet të ndaloni të agjëroni

Ju duhet përfundoni agjërimin tuaj menjëherë Po qe se hasni në këto probleme.

Ditët e kapërcyera të agjërimit mund të zëvendësohen në të ardhmen.

– Nivelet e glukozës në gjak

– Glukoza në gjak <4.0 mmol / L gjatë agjërimit

– Glukoza në gjak> 16 mmol / lL

– Shenjat e hipoglikemisë (glukozë e ulët në gjak)

– Ndjenjat e dridhjeve

– Djersitje

– Palpitacione ( ndjenja e rrahjeve jo te rregullta apo te shpejta te zemres)

– Uria

– Marramendje

– Konfuzion

– Simptomat e dehidrimit të rëndë

– Marramendje (të ndjehen të fikët)

– Konfuzion.

Pas prishjës së agjërimit tuaj:

11) Prisni agjërimin tuaj menjëherë dhe hani me moderim

Prishja e agjërimit (berbuka) s’ duhet të vonohet. Kur pushoni , pini shumë lëngje dhe hani një vakt të shëndetshëm. Mundohuni të mos e teproni kur prishni agjërimin.

Me fat muaji i shenjtë i RAMAZANIT!

Postime të ngjashme

Kur një mashkull ka një mungesë testosteroni: Si ndikon në shëndet një çekuilibër hormonal?


Te meshkujt, hormoni kryesor është testosteroni, i cili prodhohet në testikuj

Është një hormon përgjegjës për zërin e thellë mashkullor dhe rritjen e qimeve të fytyrës.

Prodhimi i testosteronit zakonisht rritet gjatë pubertetit dhe zvogëlohet pas moshës 30 vjeç, transmeton Telegrafi.

Ja se çfarë duhet të dini rreth testosteronit dhe si një çekuilibër mund të ndikojë në shëndetin tuaj.

Çrregullimi hormonal te meshkujt

Një sasi e caktuar e testosteronit që qarkullon në sistemin e qarkullimit të gjakut shndërrohet në estrogjen (estradiol). Te meshkujt, estradioli është përgjegjës për rregullimin e epshit, funksionin e ereksionit dhe prodhimin e spermës.

Për meshkujt analiza bëhet kur mund të jenë infertil apo s’ janë në gjendje të mbajnë ereksionin; kur janë djem me pjekuri seksuale të hershme apo të vonuar (puberteti).

Nivelet e ulëta të testosteronit mund të ndikojnë në sferën seksuale pasi shkakton:

– Zvogëlim të dëshirës seksuale
– Ereksion spontan më pak të shpeshtë
– Impotencë apo ereksion të dobët
– Infertilitet

Megjithatë, pacienti mund të ketë dhe një sërë problemesh të tjera si rritje të yndyrës në trup, reduktim të energjisë dhe rritje të ndjesisë së lodhjes, zvogëlim të masës muskulore, depresion dhe rënie të vetëvlerësimit, anemi, osteoporozë, çrregullime të gjumit.

ndërsa simptomat e mësipërme janë brenda kufijve të caktuara që konsiderohen si aspekt normal i moshës, në disa pacientë mund të jenë sinjal i një sëmundjeje si për shembull: një reagim ndaj një ilaçi të caktuar, sëmundja e tiroides, depresioni i madh, shpërdorimi me alkoolin.

Mënyra më e mirë për të diagnostikuar një testosteron të ulët është me anë të një analize gjaku, por duhet të keni parasysh se rezultatet e ulëta mund të kenë disa shkaqet që nga kanceri në vezore apo testikuj deri tek hipogonadizmi.

Është normale të shqetësohesh në rastin e niveleve të ulëta, por zvogëlimi gradual është pjesë e plakjes. Me kusht që dyshoni shkaqe të tjera duhet të flisni me mjekun tuaj.

Ku ndikon konkretisht niveli i ulët i testosteronit tek meshkujt?

Së pari ndikon tek kockat, i bën ato më të brishta dhe më të prirura për thyerje. Disa nga ndryshimet që mund të ndodhin nga testosteroni i ulët janë edhe simptoma jospecifike si për shembull nervozizmi i lehtë, ndryshimet në humor, përqendrimi i dobët, ndjenja e lodhjes dhe të pasurit më pak energji.

Një nga funksionet e shumta të testosteronit është të ndihmojë në prodhimin e spermës. Pra Me kusht që nivelet e këtij hormoni janë të pamjaftueshme, atëherë do të ketë problem në prodhimin e spermës në sasi dhe në cilësi, gjë e cila është shkaku më i shpeshtë i sterilitetit mashkullor.

Cilët janë shkaktarët më të shpeshtë të niveleve të ulëta të testosteronit?

Megjithëse mosha në rritje është shkaku më i zakonshëm i niveleve të ulëta të testosteronit, mund të ketë edhe shkaqe të tjera. Ndër to mund të përmendim ato më të shpeshtat: diabeti (sëmundja e sheqerit), sëmundje të veshkave, sëmundje të mëlçisë, sëmundja obstruktive kronike e mushkërive (COPD), dëmtimet e testikujve, problemet e hipofizës, kimioterapia, radioterapia (terapia e rrezatimit), si dhe medikamentet kortizonike.

Kur duhet të testoheni për nivele të ulëta të këtij hormoni?

Së pari Me kusht që meshkujt kanë probleme të ereksionit gjatë marrëdhënies seksuale. Testet duhet të bëhen edhe në rastet kur numri i spermatozoideve është i ulët gjatë ekzaminimit mikroskopik të spermës. Një tjetër situatë në të cilët duhet të bëni ekzaminimet përkatëse është edhe kur kemi rënie flokësh, humbje të masës muskulore dhe osteoporozë.

Por, shkaku i këtyre simptomave mund të jenë edhe kushte të tjera mjekësore. andaj përpara se të fillojë tretmani specifik duhet bërë një diagnozë e saktë diferenciale.

Testet për nivelet e testosteronit bëhen në mostrat e gjakut herët në mëngjes kur nivelet e testosteronit janë më të larta. Nivelet e testosteronit në gjak duhet të interpretohen nga mjekët specialiste (endokrinolog, urolog, androlog) në raport edhe me situatën klinike që paraqet pacienti pasi jo të gjithë kanë nevojë për trajtim.

Si duhet trajtuar ky problem?

tretmani synon të rrisë nivelet e testosteronit në gjakun e individit të prekur nga ky problem. Studimet tregojnë se kjo rritje e testosteronit mund të forcojë muskujt, të rrisë dëshirën seksuale, të mbrojë kockat.

Trajtime të tilla mund të kenë efekte të ndryshme nga njëri pacient tek tjetri, kështu që është e vështirë të parashikohet rezultati i trajtimit për çdo individ. Trajtimet janë të formave të ndryshme, në formë injeksionesh muskulore, në formë xheli ,ose flastra që ngjiten në lëkurë.

Cilat janë efektet anësore të terapisë me testosteron?

Megjithëse terapia me testosteron është mjaft e aplikuar, rreziqet dhe përfitimet e kësaj terapie vazhdojnë të mbeten objekt i studimeve të vazhdueshme.

Testosteroni s’ duhet të aplikohet tek personat që vuajnë nga kanceri i prostatës përderisa rreziqet i tejkalojnë përfitimet. Efekt anësor i kësaj terapie mund të jenë puçrrat në fytyrë (aknet), rritja e numrit të qelizave të kuqe të gjakut (eritrocitet (qelizat e kuqe të gjakut, rruazat e kuqe të gjakut)), ënjtje të këmbëve. Mekanizmi i këtyre efekteve anësore s’ është akoma i njohur. 

Postime të ngjashme

Ka arsye për shqetësim Po qe se gjatë shtatzënisë vjen deri te kollitja e shpeshtë


Shtatzënia ka një mori simptomash të zakonshme: dhimbje shpine, dëshirë për ushqim, sëmundje në mëngjes, por ndonjëherë keni simptoma që s’ i dini se shkaktohen nga shtatzënia. Kolla kronike është një prej tyre.

Po qe se kolliteni gjatë gjithë shtatzënisë, edhe pse s’ jeni të sëmurë, mund të keni një kollë kronike të lidhur me shtatzëninë. Nga Shoqata Amerikane për Shtatzëninë thonë se sistemi imunitar ndoshta do të ndryshojë gjatë shtatzënësisë, që do të thotë se do të bëhet më e vështirë për të luftuar mikrobet që mund të çojnë në një kollë afatgjatë.

Kur kolliteni shumë gjatë shtatzënisë, kjo mund të ndodhë mbasi jeni të ekspozuar ndaj një numri infeksionesh alergjike dhe sëmundjeve virale.

“Shumë ndryshime fiziologjike ndodhin gjatë shtatzënësisë për të lejuar trupin të përshtatet me fetusin në rritje. Gratë shtatzëna kanë një ndjeshmëri të shtuar ndaj kollës dhe supozohet se në këtë mënyrë nëna mbrohet nga frymëzënia”, ka deklaruar Dr. Peace Nwegbo-Banks nga Shoqata Amerikane për Shtatzëninë.

(Foto: Pregnancy – LoveToKNow)

Ka edhe faktorë të tjerë që mund të ndikojnë në shfaqjen e kësaj gjendjeje – pohon Popsugar.

“Gjatë shtatzënisë, mukoza e hundës është më e fryrë për shkak të niveleve të rritura të gjakut dhe plazmës, si dhe për shkak të disa ndryshimeve hormonale. Për atë arsye, mund të ketë një rrjedhje nga hunda ose bllokimi i saj, dhe kjo mund të irritojë receptorët e kollitjes”, ka deklaruar Lauren Demosthenes nga kompania Babyscriptts.

Gratë që kanë konsumuar më parë duhan mund ta kenë të zvogëluar refluksin e kollitjes që çon në rritjen e kollitjes gjatë shtatzënësisë.

Si trajtohet?

tretmani natyrisht varet nga shkaktari i kollitjes.

Për simptomat e alergjisë rekomandohen antihistaminikët. Për ata që kanë rrjedhje nga hunda, mund të jetë i dobishëm spërkatësi me tretje kripe. Për lehtësimin e kollitjes përdoren shurupet kundër kollitjes. Po qe se shkaku i kollës është një infeksion i frymëmarrjes, tretmani mund të jetë me antibiotikë, ndërsa pacientja duhet ta vizitojë mjekun e saj.

Postime të ngjashme

Kanceri i veshkave është më i vështiri për t’u zbuluar: Shenjat më të hershme që trupin po shkatërron kjo sëmundje e rrezikshme!


Veshkat filtrojnë gjakun dhe prodhojnë urinë, e cila nxjerr substanca të dëmshme nga organizmi, kështu që funksioni i tyre është shumë i rëndësishëm për shëndetin e përgjithshëm

Kanceri i veshkave po bëhet gjithnjë e më i shpeshtë, ndërsa simptomat ndonjëherë mund të jenë të fshehura mirë.

Ekzistojnë disa lloje të kancerit të veshkave, dhe midis tyre, më i shpeshti është karcinoma e qelizave të veshkave, i cili përbën rreth 85% të të gjitha rasteve, transmeton Telegrafi.

Faktorët e rrezikut

Shkaku i saktë i kancerit të veshkave është i panjohur. Sidoqoftë, me studime të ndryshme janë veçuar disa nga faktorët e mundshëm të rrezikut.

Njerëzit që pinë duhan, janë obezë dhe kanë presion të lartë të gjakut janë në rrezikun më të lartë të zhvillimit të kancerit të veshkave, thonë mjekët.

Gurët në veshka, pezmatimi kronik i veshkave, por edhe ekspozimi ndaj disa kimikateve kontribuojnë në zhvillimin e kancerit të veshkave.

Kanceri i hershëm i veshkave shpesh s’ ka kurrfarë simptomash.

Shenjat paralajmëruese

▪ Gjak në urinë
▪ dhimbje të mesit
▪ dhimbje e kockave
▪ Humbje e paarsyeshme në peshë
▪ Plogështi, lodhje
▪ Temperaturë të kohëpaskohshme
▪ Ethe me ndërprerje
▪ Te burrat, fryrje të venave në testikujt
▪ Fryrje në qafën tuaj
▪ Një gungë poshtë shpinës

Faktorët predispozues

▪ Mosha. Njerëzit në moshë janë më të predispozuar për kancer të veshkave
▪ Pirja e duhanit
▪ Obeziteti
▪ presioni i lartë i gjakut
▪ tretmani i insuficiencës renale kronike. Pacientet në dializë për një kohë të gjatë, janë më të rrezikuar ndaj kancerit të veshkës
▪ Disa sindroma të trashëguara: Sëmundje të tjera gjenetike si sëmundja von Hippel-Lindau, sindromi Birt-Hogg-Dube, ose sindromi Cowden, mund të rrisin riskun për kancer renal.

Diagnostikimi

Për diagnostikim të kancerit të veshkave përdorën:

▪ Analiza e urinës
▪ Analiza e gjakut
▪ Tomografia e kompjuterizuar (CT)
▪ Rezonanca magnetike (MRI)
▪ Biopsia dhe analiza histopatologjike

Mjekimi

Bashkë me mjekun tuaj do të vendosni për trajtimin më të mirë për mjekim, që varet nga shumë faktorë, siç është gjendja e përgjithshme shëndetësore, tipi, stadiumi dhe përhapja e sëmundjes.

Intervenimi kirurgjik është tretmani i parë që aplikohet, por bëhet edhe kombinim me radioterapi, kimioterapi dhe imunoterapi.

Pasi që veshkat janë organ çift, është e mundur që të hiqet veshka, pa u çrregulluar shëndeti i përgjithshëm, Nëse njëra veshkë është në rregull. Në shumë raste të mjekimit te pacientët duhet qasje multidisiplinore.

Pas përfundimit të trajtimit të kancerit në veshka, pacienti duhet të bëjë kontrolle të rregullta.

Parandalimi

Hiqni dorë nga duhani, mbajeni peshën trupore normale, bëjuni aktiv fizikisht, kontrolloni rregullisht presionin e gjakut dhe një herë në vjet viziton urologun.

Postime të ngjashme

Pasojat e mungesës së zinkut dhe ku të gjeni mineralin thelbësor për organizmin


Zinku është një nga mineralet më të nevojshme për organizmin. Mungesa ose pamjaftueshmëria e tij mund të shkaktojë diare, mungesë oreksi, rënie flokësh, imunitet të dobët dhe probleme me lëkurën.

Përse Është Zinku Kaq I Rëndësishëm
Mungesa ose pamjaftueshmëria e zinkut shkakton nivele të ulëta të testosteronit, ngadalëson shërimin e infeksioneve dhe lëndimeve në lëkurë, e lë atë të pambrojtur ndaj rrezeve të dëmshme të diellit. Për më tepër, organizmi ynë ka nevojë për zink që të aktivizojë qelizat T, të cilat rregullojnë sistemin imunitar dhe sulmojnë qelizat kancerogjene. Nivelet e ulëta të zinkut nxisin depresionin, thonë specialistët.

Zinku Është thelbësor Për Qindra Procese Në Organizëm
Çdo qelizë në organizëm ka nevojë për zink. Ai duhet për muskujt, kockat, veshkat, sytë, mëlçinë dhe prostatën. Zinku është një mineral i shkëlqyer për trurin, veçanërisht në aftësinë tonë për të mësuar. Zinku luan një rol thelbësor në mënyrën se si ne komunikojmë me të tjerët, se si mësojmë apo mbajmë mend.

Ky mineral përmirëson shqisat e shijes dhe aromës, dhe duhet kundër ekzemës apo akneve. Ai rregullon prodhimin e yndyrës në lëkurë dhe rregullon mbarëvajtjen e hormoneve që shkaktojnë aknet. Trupi s’ prodhon zink ndaj duhet ta marrim me anë të ushqimeve ose suplementeve.

Ushqimet Bimore Të Pasura Me Zink
Zinkun mund ta gjeni tek drithërat, mishi i viçit, mëlçia e viçit, mishi i gjelit, vezët, bajamet, djathi, fasulet, farat e kungullit, farat e susamit, bizelet, spinaqi dhe kërpudhat. Burimet më të pasura me zink janë shega, avokado dhe frutat e pyllit.

Simptomat e Mungesës Së Zinkut
Po qe se organizmi ka mungesë të këtij minerali thelbësor atëherë do të përballeni me simptomat e mëposhtme:
Pika të bardha në thonj
Psoriazë, ekzemë dhe akne
Puçra dhe herpes të herëpashershëm
Ftohje të përsëritur
Zbokth
Mjegullim të trurit dhe probleme të tjera mendore

Suplementët e zinkut duhen marrë me konsultën e mjekut. Ato janë të nevojshme për të mposhtur gripin, infeksionet e të ftohurën. Ju s’ duhet të merrni më shumë se 100 mg zink në ditë ose efektet e mineralit do të jenë forta dhe do të përfshijnë: diare, të vjella dhe të përziera./AgroWeb

Postime të ngjashme

tretmani me antitrupa i pacientëve me COVID-19 po tregohet i efektshëmNë luftën kundër Covid-19, disa qendra mjekësore po ofrojnë terapi me antitrupa si një mënyrë për të shpëtuar pacientët nga zhvillimi i simptomave më të rënda të sëmundjes. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Anush Avetisyan vizitoi një qendër mjekësore në Merilend për të mësuar më shumë për këtë lloj tretmani.

Diana Gumas bëri gjithçka që ishte në fuqinë e saj për të mbrojtur nënën e saj 86 vjeçare nga infektimi me Covid-19, pasi ajo vuan nga leuçemia.

Por, përkundër të gjitha masave paraprake, në janar motra e Dianës u diagnostikua me Covid-19, dhe herët a vonë më vonë, edhe nëna e saj rezultoi pozitive.

“Po u thoja çfarë të bënin Nëse unë s’ do të isha më”, thotë Barbara Gumas.

“Ashtu ishte. Ke të drejtë. Është e tmerrshme, në situata të tilla mendon për më të keqën. Kështu që, ajo po na jepte të gjitha udhëzimet Vetëm po të gjërat s’ do të shkonin mirë”, thotë vajza e saj, Diana Gumas.

Ato thonë se ajo që dukuri më vonë ishte një “mrekulli”. Barbara u trajtua me Bamlani vimab, një ilaç me antitrupa monoklonalë i prodhuar nga kompanitë AbCellera Biologics dhe Eli Lilly për të trajtuar pacientët e infektuar me Covid-19.

Antitrupat janë mekanizmi i natyrshëm mbrojtës i organizmit ndaj sëmundjeve si Covid-19. Antitrupat monoklonalë u ngjajnë atyre që prodhon organizmi, por ato zhvillohen në laborator dhe mund të injektohen në enët e gjakut.

Këto antitrupa ndihmojnë në ndalimin e përkeqësimit të simptomave të Covid-19, ndërsa trupi i pacientit rrit mbrojtjen e vet të natyrshme ndaj sëmundjes.

Kërkesa për të përdorur këtë lloj tretmani u miratua në Shtetet e Bashkuara në vjeshtën e vitit 2020 dhe mund të përdoret vetëm tek pacientët e moshës mbi 12 vjeç.

Kushtet për t’u kualifikuar janë testi pozitiv për Covid-19, përparim i lehtë deri mesatar i simptomave të sëmundjes dhe një histori mjekësore që nënkupton komplikime të rrezikshme për jetën Nëse simptomat e Covid-19 përkeqësohen.

“Ata më dhanë këshilla të shkëlqyera, më thanë saktësisht se si të aplikoja në internet. Ishte thjesht fantastike! Brenda dy ditësh kërkesa e nënës sime u miratua dhe ajo filloi të merrte trajtimin”, thotë Diana Gumas.

Barbara Gumas u shërua dhjetë ditë pas trajtimit me antitrupa monoklonalë. Lodhja dhe humbja e shijes dhe aromës ishin simptomat e saj të vetme. Izolimi doli të ishte pjesa më e vështirë e gjithë përvojës.

“U habita kur hapa derën e banesës dhe pashë një tabelë të madhe me mbishkrimin karantinë! Aty thuhej se askush s’ duhet të hynte pa veshje mbrojtëse”, thotë Barbara Gumas.

Një nga qendrat më të mëdha të trajtimit me antitrupa në shtetin e Merilendit ndodhet në Baltimore.

Gazetarët s’ lejohen të hyjnë brenda për shkak të rrezikut të infektimit.

Çdo javë, deri në 400 pacientë me Covid-19 mund të trajtohen këtu, dhe procesi zgjat pak më pak se tre orë.

Vetëm 10 për qind e 1200 pacientëve që janë trajtuar në këtë qendër kanë patur efekte anësore, në shumicën e rasteve, temperaturë të lartë dhe ethe.

“Personat e moshës mbi 55 vjeç me sëmundje kronike, sëmundje të zemrës, hipertension dhe diabet (sëmundja e sheqerit) janë në kategorinë e njerëzve më të rrezikuar. Ne mendojmë se edhe personat e çdo moshe me diabet (sëmundja e sheqerit), mbipeshë dhe sëmundje të sistemit imunitar janë në rrezik më të lartë nga simptomat e rënda të Covid-19. Kështu që ne jemi duke ofruar trajtime për këto grupe pacientësh”, thotë Zishan Siddiqui nga Spitali i Qendrës së Konventës në Baltimore.

tretmani me antitrupa është i ri dhe akoma s’ është studiuar plotësisht. Megjithatë, mjekët janë optimistë për këtë lloj tretmani.

Pacientët mund të bëjnë vaksinën e koronavirusit 90 ditë pas trajtimit me antitrupa. Barbara mezi pret të bëjë vaksinën.

“Kontaktova me telefon spitalin për të mësuar saktësisht se kur e kam bërë trajtimin me antitrupa. E kam shënuar në kalendar datën se kur mund të bëjë vaksinën”, thotë ajo.

ndërsa ky trajtim tani për tani është ekskluzivisht për njerëzit me probleme shëndetësore, ai mund të rezultojë të jetë një mjet i dobishëm në luftën kundër Covid-19.

Postime të ngjashme

A Mund ta Kuptoni Po qe se e Keni Kaluar COVID-19?


COVID-19 ka hyrë ne muajin e katërt të shfaqjes së tij si një sëmundje ngjitëse nga njeriu tek njeriu.


Vende nga e gjithë bota janë në alarm të vazhdueshëm, teksa izolimi në shumë prej tyre vazhdon të jetë i detyrueshëm si e vetmja zgjidhje.

Një nga debatet më të mëdha të këtyre kohëve, është ai mbi testimin e popullatës për të identifikuar të infektuarit.

Kjo duke qenë se shumë prej të infektuarve s’ shfaqin simptoma apo kanë simptoma të ndryshme njëri nga tjetri.

Një nga dilemat e tjera të njerëzve është edhe fakti Po qe se kanë qenë ndonjëherë të infektuar ose jo.

A mund ta kuptoni Po qe se e keni kaluar COVID-19?

Eskpertët thonë se rreth 80% e njerëzve në botë mund ta kalojnë pa pasur simptoma.

E nisur nga kjo shumica e personave në botë potencialisht mund ta kenë kaluar ose po e kalojnë këtë infeksion pa e kuptuar.

Në raste të tjera COVID-19 mund të ngatërrohet me gripin sezonal apo alergjitë e zakonshme të stinës.


Ndaj është e rëndësishme të ndiqni me kujdes simptomat që në të shumtën e rasteve shfaqin kollë të thatë, temperaturë të lartë dhe vështirësi në frymëmarrje.

Disa simptoma të tjera mund të shkaktojnë të përziera, dhimbje stomaku, diarre apo humbje te shijes e nuhatjes.

Po qe se i njihni simptomat e COVID-19 mund te kuptoni se jeni të infektuar.

Kjo ndodh kryesisht për rastet me simptoma të mesme apo të rënda.

ndërsa për ata që s’ përjetojnë asnjë lloj shfaqje të virusit, është akoma e vështirë të përcaktohet Po qe se e kanë kaluar ose jo.

Sidoqoftë një studim i kryer në Islandë ku u aplikua testimi i popullsisë rezultoi se 50% e tyre ishin raste pozitive.

specialistët shprehen se në të ardhmen me shumë mundësi do të mund të kuptojmë më shumë rreth infektimit të numrit real të popullsisë.

Personat që s’ shfaqin simptoma s’ e transmetojnë me lehtësi virusin, ndërsa simptomatikët fillojnë ta shpërndajnë 1 ose 2 ditë pas shfaqjes së tyre.

A mund të vazhdoni lëvizjet normalisht?

Përgjigja e shkurtër për këtë pyetje do të ishte jo.
Kjo pasi në këtë pikë s’ mund ta kuptoni Po qe se e keni kaluar, jeni të infrktuar apo të rrezikuar nga ky virus.

Spas mjekëve s’ ka akoma një menyrë të saktë se si mund të kuptoni se jeni prekur nga ky virus përveç rasteve kur hasni vështirësi.

Nisur ka fakti që virusi COVID-19 shpërndahet në pjesën më të madhe të personave e rëndësishme është që të ruani distancimin social dhe të lani sa më shpesh duart./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Si të Mbroheni Nga Helmimi Nga Ushqimi – Metodat Më Të Mira


Rastet e helmimit nga ushqimi gjatë verës janë me qindra. Helmimi nga ushqimi është më i përhapur gjatë verës që temperaturat e nxehta favorizojnë shumimin e mikroorganizmave.


Helmimi shkaktohet nga ushqimi i kontaminuar nga bakteret siç janë campylobakter, salmonela, E. coli dhe listeria. Ndonjëherë helmimi shkaktohet edhe nga viruse dhe parazitë.

Helmimi shoqërohet nga simptoma si të vjella, diare, ethe, dhimbje stomaku, muskuj dhe temperaturë. Vetëm po të simptomat s’ përmirësohen në 24 orë, atëherë AgroWeb.org ju këshillon të kërkoni ndihmë mjekësore.

Higjena

Higjena është shumë e rëndësishme në gatimin dhe mirëmbajtjen e ushqimit.

Këshilla e AgroWeb.org është t’i lani duart dhe enët e kuzhinës me ujë të nxehtë dhe sapun ose detergjent.

Fshini mirë të gjitha sipërfaqet e gatimit me antibakterial përpara dhe pas përdorimit. Lani duart përpara ngrënies, edhe Vetëm po të e keni gatuar ushqimin vetë ose e keni porositur atë në restorant.

Larja e produkteve përpara ngrënies

Njerëzit mendojnë se helmimi vjen kryesisht nga mishi, por gabohen. Sigurohuni të lani sallatën dhe përbërësit e saj përpara se t’i shërbeni.

Lani frutat dhe perimet përpara ngrënies. Qërimi i frutave ndihmon në eliminimin e kontaminimit.


Përdorni sodë buke të holluar në ujë për pastrim më të mirë.

Data e skadencës

Kujdes me datën e skadencës dhe të përdorimit. Hidhni tutje çdo gjë, afati i përdorimit i të cilës ka kaluar dhe jini vigjilentë për mykun, aromat e pakëndshme dhe çdo tregues tjetër të një ushqimi të prishur.

Ushqimet e gatshme të gatuara

Shmangini sa më shumë. Ushqime të tilla në ambient të hapur për orë të tëra janë kthyer në një shtëpi për bakteret. Ushqimet janë të ekspozuara ndaj mizave të cilat transmetojnë baktere.

Gatimi i duhur

Vetëm po të e keni gatuar vetë ose Vetëm po të e keni porositur në restorant, sigurohuni që ushqimi të jetë i gatuar mirë dhe i sapobërë.

Kujdes nga ushqimet e detit

Vetëm po të gatuhet siç duhet, ushqimi i detit është zakonisht i sigurt, por s’ është i mbrojtur nga bakteret. Tek gocat e detit ka shumë baktere që i rezistojnë temperaturës së lartë.

Ndonjëherë, bakteret zhvillohen Vetëm po të peshku s’ është magazinuar ose ftohur siç duhet.

Kujdes nga shitësit e udhës

Ushqimi i udhës është padyshim pjesë e një përvoje të rëndësishme udhëtimi, por duhet të tregoni kujdes. Konsumoni ushqime të freskëta, të gatuara në çast e të shërbyera në pjata të pastra.

Kontrolloni zonën e përgatitjes dhe gatimit që të siguroheni se janë të pastra. Kërkoni për shitës rruge ku ka rradhë të gjata, që një gjë e tillë është tregues reputacioni./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

A mund të jetë humbja e flokëve një simptomë e Covid-19? – Ja çfarë duhet të dini


Është e konfirmuar se simptomat e Covid-19 prekin çdo pjesë të trupit, duke përfshirë dhe sistemin e frymëmarrjes.

Mirëpo, një fakt shqetësues që është përhapur tek pacientët e infektuar me covid-19 është rënia e flokëve shkruan Express.co.uk.

Aktualisht, akoma s’ egzistojnë prova të tilla që sugjerojnë se covid-19 ndikon në humbjen e flokëve.

Në vend të kësaj, stresi fizik dhe emocional që po shoqërohet përgjatë pandemisë mund të dërgoj në një gjendje të humbjes së flokëve, e cila quhet telogen effluvium (vjen si rrjedhojë e luhatjes së hormoneve).

Ky fakt, s’ është vërejtur vetëm te pacientët e infektuar, por edhe tek personat e tjerë që nga gjendja aktuale kanë përjetuar strese të vazhdueshme, si humbja e punës apo humbja e më të dashurve të tyre.

Vlen të përmendet se kjo gjendje është e përkohshme, andaj për personat që janë duke përjetuar këtë gjendje sugjerohet që t’ju përmbahen një dietë të ekuilibruar, një gjumi cilësor, aktiviteteve fizike për të mposhtur stresin përgjatë kësaj kohe.

Gazeta Shneta

Postime të ngjashme

Mbi gjysma e rasteve pozitive janë asimptomatike në Britani


Më shumë se gjysma e njerëzve që u testuan pozitivisht për COVID-19 në Mbretërinë e Bashkuar s’ kishin simptoma, tha të enjten Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS).

“Në muajin mars, 47 për qind e njerëzve që rezultuan pozitivisht për coronavirusin raportuan simptoma dhe 53 për qind s’ raportuan të kishin ndonjë simptomë”, njoftoi ONS-ja.

Por si u ndien të tjerët? Lodhje, dhimbje të kokës dhe kollitja ishin simptomat më të raportuara nga njerëzit që dolën pozitivë për COVID-19.

Përzierja, dhimbja e barkut dhe diarreja ishin ndër simptomat më pak të raportuara, shkruan cnn.

“Asimptomatike” përshkruan një person që është i infektuar, por s’ ka simptoma. Me COVID-19, transportuesit asimptomatik akoma mund të infektojnë lehtë të tjerët pa e ditur atë.

Pra, Me kusht që jeni të infektuar, por s’ ndiheni të sëmurë, përsëri mund të merrni të tjerët shumë të sëmurë.

Postime të ngjashme

Pandemia shënoi rritje të numrit të personave me insomnia


Altina Marmullaku

Insomnia është çrregullim i gjumit. Edhe pse shpesh e dëgjojmë insomnin si sëmundje, ky është vetëm një çrregullim i cili i ndodh organizmit tonë për arsye të ndryshme, por e cila mund të trajtohet dhe të përmisohet me kohë. Mirëpo, për trajtimin e këtij çrregullimi duhet të dimë simptomat se si paraqitet dhe se si mund të trajtohet.

Valbona Tunuzliu Mejzini, trajnere e insomnies, në një intervistë për portalin Familja Jonë, thotë se secili person mund të lengoj në çfardo faze të jetës dhe moshës nga sëmundja e insomnies, duke u paraqitur nga problemet e natyrave të ndryshme shëndetësore apo sociale. Këto problem shpesh asociohen me vështirësi në përballje dhe menagjim të stresorëve të natyrave të ndryshme të jetës.

ndërsa, thuhet se insomnia si rezultat i pandemisë, në shumë vende të zhvilluara të botës duke e përfshirë edhe Anglinë, ka shënuar rritje edhe tek një numër i madh i nënave me fëmijë shkollor të cilët vijuan mësim online nga shtepitë e tyre për shumë muaj. Gjatë kësaj periudhe shumë nga këto nëna ishin në situata t’i rrezikonin edhe vendet e tyre të punës.

Studimet e shumta kanë konstatuar që insomnia ka bazë gjenetike, që do të thotë që mund të jetë trashëguese.

Intervista e plotë:

Familja Jonë: Çka është Insomnia? 

Valbona Tunuzliu Mejzini: Insomnia është çrregullim i gjumit dhe diagnoztifikohet Me kusht që personi posedon një ose më shumë simptoma si këto:

 • Vështirësi për të fjetur gjatë natës;
 • Vështirësi për të qëndruar në gjum;
 • Zgjuarjen disa herë nga gjumi i natës; 
 • Vështirësi për t’u rikthyer në gjum pas zgjuarjes më herët se zakonisht.

Familja Jonë: Cilat janë simptomat fillestare që na bëjnë të ditur se jemi duke pasur Insomninë?  

Valbona Tunuzliu Mejzini: Insomnia diagnoztifikohet me simptomat e lartpërmendura dhe kur këto simptoma paraqiten jo më shpesh se dy herë në javë, për disa javë ose për më pak se tre muaj kohëzgjatje, atëherë Insomnia është akute ose e përkohshme. Me kusht që simptomat paraqiten së paku tri herë në javë për së paku tre muaj atëherë Insomnia është kronike dhe mund të zgjas me muaj dhe vite.

Familja Jonë: Tek cilët persona ndodh më shumë?  

Valbona Tunuzliu Mejzini: Çdo person mund të lengoj nga insomnia në çfardo faze të jetës dhe moshës. Disa nga arsyet mund jenë problemet e  natyrave të ndryshme, shëndetësore apo sociale. Shpesh problemet asociohen me vështirrësi në përballje dhe menagjim të stresorëve të natyrave të ndryshme të jetës.

Mirpo, insomnia mund të paraqitet edhe tek individet të cilët s’ kanë asnjë problem serioz në jetë, dhe arsyeja e insomnias së tyre është mënyra e jetesës që e bejnë dhe rutina e krijuar, e cila në një menyrë apo tjetrën i’u pamundëson atyre arritjen e gjumit kualitativ gjate natës.

Në gjendje më serioze mund të jenë personat të  cilët posedojnë çrregullime të shendetit mental, fizik ose dyjat, personat të cilët abuzojnë substanca të ndryshme narkotike, si dhe ata me probleme të ndryshme sociale, duke filluar me probleme familjare, në vende të punës, me shoqeri etj. 

Familja Jonë: Cilet janë shkaktarët që mund të shfaqin Insomninë?

Valbona Tunuzliu Mejzini: Pandemia, kjo periudhë e cila e afektoi botën në shumë aspekte e sidomos në ekonomi, shëndet e arsim, shënoi rritje të madhe në numrin e personave me insomnia. Ndër këta janë personat kujdestar të cilët qëndruan në gjendje gadishmërie për t’iu ofruar ndihmë gjithë të afektuar nga pandemia, të sëmurve dhe të tjerëve që kishin nevojë për kujdesje institucionale me nevoja të natyrave të ndryshme.

Pandemia rezultoi në rritjen e stresit për shkak të humbjes se shumë vendeve të punës, në zhvillimin e ankthit për arsye të paparashikueshmërisë së vendit ekzistues të punës, dhe zhvillimit të çregullimeve të ndryshme mental, e në shumë raste rezultoi edhe në zhvillim të depresionit. 

Insomnia si rezultat i pandemisë, në shumë vende të zhvilluara botës duke e perfshirë edhe Anglinë, ka shenuar rritje edhe tek një numër i madh i nënave me fëmijë shkollor të cilët vijuan mësim online nga shtepitë e tyre për shumë muaj. Gjatë kësaj periudhe shumë nga këto nëna ishin në situata t’i rrezikonin edhe vendet e tyre të punës. 

Mbajtja e rregullave për moskontaktim me persona jasht shtëpisë ishte obligative, e kjo i’u pamundësonte këtyre nënave të marrin kujdestar për kujdesje të fëmijëve.

Shumë nga këto nëna përjetuan ngarkesë të dyfishtë. Kjo situatë e krijuar ishte sfidë e pa parashikuar e cila kërkonte adaptim të stilit të ri të jetës, si për femiun ashtu edhe për nënën. Kjo situatë e krijuar shenoi rritje të nivelit të stresit jo vetëm tek këto nëna por edhe tek femijët për të cilët adaptimi në stilin e ri mësimor s’ ishte i lehtë dhe kjo madje kishte efekt negativ signifikant në bërjen e gjumit kualitativ. 

Shkaqet tjera të rëndësishme në rritjen e insomnias përgjatë izolimit janë edhe krijimi i rutinës së re të jetës, për të cilën s’ kemi pasë opcion ose zgjidhje tjetër. 

Mbyllja nëpër shtëpia, për shumë persona ka qenë sfidë jo e lehtë. Këto situata kanë rezultu në perqarje te natyrave të ndryshme të jetës sociale, e me të shpeshtat ishin problemet familjare, atë e bënte edhe më të vështirrë pamundësia e takimt me të afërmit dhe mungesa e përkrahjes nga ata, pasi që kjo ishte e ndaluar. 

Insomnia është evidente edhe te një numër i madh i grave të cilat kalojnë në periudha të menopauzës. Kjo është periudh jetësore, simptomat e së cilës dallojnë prej një gruaje në tjetrën. Në shumicën e rasteve, tek disa gra. Menopauza fillon përgjatë viteve të 40-ta, dhe tek disa përgjatë viteve 50-ta të jetës.  

Simptomat fizike, tipike të menopauzës janë ndjersitja dhe ndjenja e nxehtësisë extreme trupore në çfardo kohe, dhe këmbë të shqetësuara përgjatë kohës së gjumit të natës. 

Disa gra përjetojnë edhe simptoma mentale, një ndër më të shpeshtat është ndjenja e pikëllimit dhe në raste eksreme mund të shkaktoj çrregullime mentale që mund të rezultoj në zhvillimin e depresionit ose të anktheve të natyrave të ndryshme.

Ndryshimet biologjike që shkaktohen në organizmin e gruas pergjatë Menopauzes, janë rezultat i çrregullimeve hormonale, Progesteronit dhe Estrogjenit. Keto dy hormone janë hormonet më kryesore në organizmin e gruas, dhe luajnë rol thelbësor në rregullimin e systemit reproduktiv, si dhe të ciklit menstrual.

Me uljen e hormonit Progesteron dhe Estrogjen, gjate Menopauzes, ulet edhe prodhimi i hormonit Melatonin i cili ka rol të rëndësishëm në rregullimin e ciklit të gjumit.

Hormoni Melatonin riprodhohet në ekspozimin e rrezeve të diellit. Personat që kanë problem me gjumin, e kanë më të vështirrë arritjen e gjumit kualitative përgjatë sezonës së dimrit, meqenëqë ditët janë më të shkurtëra dhe diell s’ ka mjaftueshem.

Hormoni Melatonin duke luajt rol të rëndësishëm në arritjen e gjumit, afektohet edhe më tej nga dritat e kaltërta të cilat rrezatohen nga telefonat mobil dhe nga veglat tjera elektronike. andaj, shmangia e perdorimit të veglave elektronike, së paku një orë para gjumit është e domosdoshme. 

Gjithashtu, këshillohet që dritat që përdoren për ndriqim, të jenë më të grohta, ato ngjyrë portokalli, apo ndryshe quhen amber, meqenëqë ato më pak e afektojnë Melatoninin dhe kanë tendencë sado pak ta imitojnë diellin. andaj, dritat e bardha zëvendësoni me ato të portokallit. 

Familja Jonë: A mund të jetë e trashëgueshme Insomnia?  

Valbona Tunuzliu Mejzini: Studimet e shumta kanë konstatuar që insomnia ka bazë gjenetike, që do të thotë që mund të jetë trashëguese.

Familja Jonë: Si duhet të trajtohet kjo sëmundje?  

Valbona Tunuzliu Mejzini: Insomnia s’ është sëmundje por është çrregullim i gjumit i cili mund të rregullohet, me përkushtim, punë dhe kujdesje maksimale. Në këtë mënyrë parandalohet edhe zhvillimi i gjendjes edhe më të rendë të insomnias. 

Shumica e personave të cilët lëngojnë nga pagjumësia apo insomnia, synojnë ta rregullojnë këtë çrregullim në menyrë të shpejt, duke synuar përdorim të medikamenteve për gjumë. Përdorimi i medikamenteve apo ilaqeve për përmirësim të gjumit mund të kenë efekt të shpejt shërues, mirëpo efekti i tyre është i përkohshëm.

Marrja e medikamentëve pas një kohe jo të gjatë krijon tolerancë të organizmit ndaj këtyre medikamenteve. Organizmi arrinë ta toleroj dozën e medikamentit të përshkruar nga mjeku dhe ajo dozë fillon ta humbë efektin shërues.

Kjo situatë e krijuar kërkon rritje të dozës së medikamentit për arritje të efektit shërues. Me rritjen e dozes, këto medikamente shfaqin efekte anësore, dhe një ndër ato është ulja e tensionit të gjakut. Në raste ekstereme, me vazhdimin e marrjes së këtyre medikamenteve, në doza të larta, ekziston tendenca e krijimit të varësisë së oganizmit ndaj këtyre medikamenteve. Kjo dukuri e krijuar, në literaturë quhet Adikcion (varesi).

Kjo gjendje e krijuar është tejet alarmante dhe personi behet i detyruar ti marrë keto medikamente, dhe mungesa e marrjes së tyre mund të krijoj gjendje shëndetësore edhe më të rëndë.

Mjekët në Angli sygjerojnë rregullim natyral të insomnias, me metodën e ashtuquajtur ‘Sleep Hygiene’, ose në shqip përkthehet si ‘Higjiena e Gjumit’.

Kjo është një broshurë e cila përbanë një numër të këshillave për përmirësimin e gjumit të natës.  Kjo broshurë është arritur të përpilohet nga hulumtimet shkencore të bazuara në të dhënat nga popullata gjenerale. 

‘Higjiena e Gjumit’ përmban këto këshilla:

 • Koha e caktuar e shkuarjes në shtrat dhe e zgjuarjes, çdo ditë duke e perfshijë edhe fundjavën.
  • Krijimi i rutinës që kërkon vetkujdesje, perkushtim dhe discipline;
  • Zvoglimi i përdorimit të veglave elektronike, sidomos telefonave mobil , tabletëve dhe llaptopëve. Shmangia e perdorimit të këtyre veglave së pake një orë para shkuarjes në shtrat. Sygjerojet të lexohet apo të shikohet ndonjë program televiziv relaksues. Kjo metodë ndihmon krijimin e ritmit natyral të trurit dhe ndihmon arritjen e gjumit.
  • Largimi veglave elektronike nga dhoma e fjetejes pasiqë këto kanë tendencë të stimulimit të trurit para gjumit dhe pengimit në arritjen e tijë. Në këtë mënyrë evitohet tendenca e shikuarjes së telefonit. 
  • Zvoglimi i konsumimit të kafes dhe çajit të zi pasiqë këto përmbajnë sasi të kafeinit i cili pengon arritjen e gjumit;
  • Shmangia e konsumimit të alkoholit;
  • Ushtrimet e rënda fizike të bëhen para orës 2 pasdite;
  • Shtrati të asociohet me gjumin jo me zgjuarjen. Nese s’ mund të flini për 10 minuta përderisa jeni të shtrirë në shtrat, këshillohet të ngriteni nga shtrati për pak kohë dhe të pritni për gjumin para se të riktheheni  në shtrat. Gjatë kësaj kohe kaloni kohë në ulëse të rehatshme, në një ambient me shumë pak dritë.
  • Përkujdesja për ambientin ku flini. Shtrati duhet të jetë i rehatshëm, dhoma të jetë e pastër pa rrëmuja, e qetë nga zërrat, me dritë të zbehtë dhe me temperaturë të përshtatshme për trupin.
  • Shmangia e gjumit të ditës, përpos Me kusht që shumë keni nevojë, por te limitohet në vetëm 20 minuta.

Disa nga këto këshilla mund të jenë efektive dhe varet nga personi në person.

Trajnimi për arritje të gjumit kualitativ te cilin unë e ofroj, ndihmon në perpilimin e broshurës personale të Higjienës se Gjumit duke i’a mundësu personit hulumtimin, përkushtimin me vemendje te thellë të të gjitha aspekteve dhe faktoreve që ndihmojne dhe pengojne gjumin kualitativ. 

Kjo s’ do të thot që punohet vetëm rreth pikave të sipërshenuara te cilat janë në broshurën e Higjienes se Gjumit,  por i mundësohet personit ta krijoj broshurën e vet duke u bazuar në faktorët që ndihmojnë dhe pengojnë arritjen e gjumit kualitativ për atë individ.

Ky trajnim mundëson krijimin e shkathtësisë në kontrollimin dhe ndaljen e zhvillimit të pagjumsisë që mund të rezultoj në pagjumësi të rëndë që njihet si insomnia kronike. 

Pagjumsia kronike vështirëson kontrollimin e pagjumsisë dhe në shumë raste mund të shoqërohet me ankth. Kur kjo arrihet  atëherë eshte më e veshtirrë përpjekja me metodë naturale të përmirësimit të gjumit, dhe kjo situatë e krijuar shpesh mund të kërkoj trajnim intenziv medikamentoz.

andaj, parandalimi i  pagjumsisë kronike është i domosdoshëm. Kjo kërkon besim në vete për aftesitë që i posedon secili individ, duke e perfshi edhe përkushtimin dhe dsciplinën drejt përmirësimit dhe kontrollës së ketijë çrregullimi, dhe në fund arritjes së rregullimit të gjumit.

Orjentimi im, në trajnimin e insomnias dhe arritjen e gjumit kualitativ, përfshin teknikën e cila quhet GROË Model dhe  përbëhet nga pyetjet e hapura. Këto pyetje i ndihmojnë klientit ta shikoj rutinën e tij dhe jetën në përgjithësi se çka është duke ndodhur, çka mund të bëhet, si mund të bëhet, cilat janë opcionet e mundësisë së arritjes së gjumit kualitativ. 

Përgjatë seancave, që zgjasin deri në një orë, individi do të jetë në gjendje të fokusohet në të gjitha aspektet e rutinës në të cilën jeton, duke i’a mundësuar vet-analizën e secilit element që i pengon dhe ndihmon në arritjen e gjumit kualitativ.

Përgjatë  trajnimit, klienti do të arrijë të zbuloj edhe shumë faktor te cilët i pengojnë ose ndihmojnë në arritjen e gjumit, për të cilët mund të mos ishte i vetëdijshëm para trajnimit. 

Përgjatë procesit të trajnimit, klienti do të arrijë rritje të motivimit për të punuar dhe ndërruar rutinën e cila deri tani s’ i ka ndihmuar në arritje të gjumit kualitativ. 

Me rritjen e motivimit, klienti vie në pozitë të mendoj për opcione për të cilat s’ ka menduar më herët ose ka menduar por s’ ka ndërmarrë veprime të duhura.

Ky trajnim gjithashtu rezulton në fuqizimin e klientit si rezultat i ngritjes së vetbesimit për të ndërmarrë veprime vet me ndihmën e trajnimit./FamiljaJonë/

Postime të ngjashme

Cilët persona janë më të rrezikuar nga mungesa e vitaminës D ?

Diferenca mes vitaminës D2 dhe D3. Cilën prej të dyjave duhet të përdorni si suplement?

Cilët persona janë më të rrezikuar nga mungesa e vitaminës D ?

Këtu janë 7 faktorë të përbashkët të rrezikut për mungesën e vitaminës D:

– Personat me ngjyrë më të errët të lekurës;
– Personat e moshuar;
– Personat mbipeshë dhe obezët;
– Personat që nuk e konsumojnë peshkun dhe produktet e qumështit;
– Personat që qëndrojnë më shumë në hapsira të mbyllurra dhe ata që kanë trupin më të mbuluar me rroba gjatë gjithë periudhës së vitit;
– Personat që jetojnë larg nga ekuatori ku ka pak diell gjatë gjithë vitit. Shumica e njerëzve nuk e kuptojnë se kanë mungesë të kësaj vitamine, pasi simptomat janë përgjithësisht delikate. Ju nuk mund ta kuptoni lehtë mungesën e saj edhe nëse keni një efekt të rëndësishëm negativ në cilësinë e jetës suaj.

Lexo edhe: Vitamina D- Roli dhe rëndësia e saj

Postime të ngjashme

Jo Vetëm për Gatim – Zbuloni Përdorimet e Habitshme të Qepës


Pavarësisht aromës dhe lotëve që shkakton, qepa është një nga ushqimet më të vlerësuara në botë.


Qepa është aq e mirë dhe e shëndetshme për njeriun sa ndoshta do të ishte me vend të thuhej “një qepë në ditë i thua mjekut ik.”

Qepët janë të dobishme kundër sëmundjeve dhe baktereve, madje e mbrojnë organizmin nga dëmtimet e qelizave.

Kurat e mëposhtme me bazë qepe mund të duken të çuditshme por funksionojnë me të vërtetë.

Kur ftohesh, var një qepë

Zgjidhni një qese rrjetë, futeni qepën në të dhe vareni sa më pranë shtratit.

Aroma e qepës do të mbushë dhomën dhe do të çlirojë hundën dhe fytin e bllokuar.

Qepa s’ duhet qëruar prejse flavonoidët ndodhen pikërisht në shtresën e jashtme.

Kur të zgjoheni në mëngjes, do të habiteni me frymëmarrjen pa probleme që vjen si pasojë e qepës.


Qepa kundër gjakderdhjes nga hundët

Po qe se ju del gjak nga hundët, vendosni një copë qepë nën hundë.

Qepa do të ndalojë gjakderdhjen menjëherë.

Qepa për gjumë të mirë

Qepa kuron pagjumësinë.

Prisni një qepë në dysh dhe nuhateni pesë deri në dhjetë herë përpara se të bini për të fjetur.

Për rezultate më të mira, vendoseni qepën në një gotë pranë shtratit dhe do ju zërë gjumi menjëherë.

Qepa kundër mushkonjave

Priteni një qepë në gjysëm dhe vendoseni në një enë të mbushur me ujë.

Vendoseni enën pranë vendit të punës apo ndenjes dhe insektet do rrinë larg jush.

Një alternativë më e shpejtë është që të lyeni lëkurën e pickuar nga insektet me lëngun e qepës.

Qepa kundër njollave të moshës

Qepët eliminojnë njollat e errëta në lëkurë prejse përmbajnë sulfur dhe acide që shërbejnë si eksfoliantë.

Prisni një qepë të kuqe dhe me të fërkoni njollat e lëkurës.

Fytyrën shpëlajeni pas 10-15 minutash.

Përsëriteni dy herë në ditë dhe do të vini re zhdukjen e njollave.

Qepa kundër dhembjeve të fytit

Çaji i qepës zbut fytin e lënduar.

Përdorni lëkurën e jashtme të qepës dhe zijeni në ujë.

Pasi uji të ketë marrë ngjyrën e lëkurës së qepës, hiqeni nga zjarri, lëreni të ftohet dhe pijeni.

Pas një ore s’ do të keni më dhimbje.

Kundër dhembjeve të ciklit

Qepët zbusin dhembjet e ciklit tek femrat.

specialistët rekomandojnë konsumin e qepëve të freksëta 4-5 ditë përpara nisjes së ciklit që të keni më pak dhimbje.

Pilafi i djegur

Po qe se pilafi që keni gatuar për drekë është djegur pak, atëherë përdorni qepën.

Prini një qepë në gjysmë.

Njërën gjysmë vendoseni sipër pilafit. Në më pak minuta aroma e djegur do të zhduket

Kundër pickimit të bletës

Po qe se bleta ose grenza ju kanë vënë në shënjestër atëherë përdorni lëngun e qepës dhe dhimbja do të zhduket pothuajse menjëherë.

Përmirëson humorin

Qepët përmirësojnë humorin dhe shëndetin mendor.

Sulfuri tek qepa kombinohet me proteinat e sistemit dhe stimulojnë prodhimin e aminoacideve në tru.

Konsumi i qepëve zbut simptomat e stresit, depresionit dhe problemeve të tjera mendore./AgroWeb.org

 

Postime të ngjashme

Punëtorët shëndetësorë që u vaksinuan me AstraZeneca tregojnë çfarë efektesh anësore kanë pasur


Efektet e zakonshme anësore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca janë paraqitur te një pjesë e punëtorëve shëndetësorë në vend. Temperaturë, lodhje e reaksione tjera janë paraqitur në ditët e para pas vaksinimit te punëtorët shëndetësorë. Ata tregojnë se gjendja e tyre tani është e mirë.

Temperaturë, ethe, lodhje e simptoma tjera, iu shfaqën punëtorëve shëndetësorë pas marrjes së vaksinës kundër COVID-19. Megjithatë, këto simptoma vlerësohen normale pas marrjes së vaksinës. Punëtorët shëndetësorë kanë treguar për Express se pas vaksinimit kanë pasur simptoma të lehta, por që tashmë ato i kanë kaluar dhe gjendja e tyre është e mirë.

Kryetari i Odës së Mjekësve të Kosovës, Pleurat Sejdiu, pas marrjes së vaksinës Anti-COVID të dielën, ka pasur temperaturë e lodhje.

Megjithatë, për këto simptoma, ai është lajmëruar para se të merrte vaksinën.

Sejdiu ka treguar se simptomat kanë qenë normale dhe të menaxhueshme.

“Të dielën unë jam vaksinuar dhe kam pasur reagime, temperaturë të menaxhueshme dhe lodhje. Ne na kanë lajmëruar para se të vaksinoheshim për këto simptoma. Ato janë normale dhe s’ ka asgjë serioze”, ka thënë ai.

Sejdiu ka deklaruar se as si Odë e Mjekëve s’ kanë marrë ndonjë ankesë për përkeqësim të gjendjes shëndetësorë të punëtorëve tjerë të vaksinuar.

“deri më tani s’ kemi asnjë ankesë, dhe brenga e vetme e jona është numri jo i kënaqshëm i të vaksinuarve. Simptomat janë raportuar si simptoma normale, asgjë serioze. ndërsa, s’ kemi pasur informacione as për raste të cilat pasi janë vaksinuar janë infektuar”, ka deklaruar ai.

Edhe drejtori i Klinikës së Pulmologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Musa Hoxha është vaksinuar kundër COVID-19.

Ai ka treguar për Express se gjatë javës së kaluar është vaksinuar kundër këtij virusi dhe se ka pasur simptoma të lehtë pas marrjes së vaksinës.

Ai ka thënë se ka pasur edhe ankesa nga punëtorët shëndetësorë të kësaj klinike, por që këto simptoma janë normale pas marrjes së vaksinës.

“Ka pasur ankesa të cilat janë normale për një vaksinë. Unë jam vaksinuar të enjten dhe kam pasur simptoma të lehta gjatë natës, të zakonshme. Tani jam mirë dhe në përgjithësi procesi ka shkuar mirë”, ka thënë ai.

ndërsa, nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli ka thënë se deri tani s’ kanë marrë asnjë ankesë nga personat që janë vaksinuar kundër COVID-19.

Ai ka treguar se si komunë janë furnizuar me 980 vaksina dhe po vazhdojnë vaksinimin e punëtorëve shëndetësorë.

“Ne jemi furnizuar me 980 vaksina. s’ kemi pasur raste që janë ankuar, të paktën ne s’ jemi të njoftuar që dikush është ankuar pas marrjes së vaksinës. Po ashtu s’ kemi informacione as që virusi është kthyer te dikush që e ka marrë vaksinën. ndërsa, gjendja me pandeminë vazhdon të jetë e ngjashme”, ka thënë ai.

Zyrtarë për media në Ministrinë e Shëndetësisë kanë thënë po ashtu për gazetën se zyrtarisht s’ është raportuar për ndonjë efekt të rëndë pas vaksinimit me vaksinën e AstraZenecas.

Nga kjo ministri është thënë se në momentin që do të raportohen raste të tilla, grupi për monitorim të këtyre efekteve do të merret me rastin.

“s’ ka zyrtarisht raportime për ndonjë efekt të rëndë pas vaksinal nga vaksinimi me AstraZeneca në Kosovë. Në momentin që raportohet tek mjeku familjar apo mjekët e emergjencës, grupi për monitorim të këtyre efekteve do të merret me rastin”, është thënë për gazetën.

ndërsa, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka deklaruar sot para mediave se vaksina është e sigurt dhe s’ ka efekte serioze.

Ai ka thënë se s’ ka pasur efekte serioz te asnjë nga ata që janë vaksinuar deri tani.

Kujtojmë që temperatura, lodhja, dhimbja e kokës dhe e muskujve, ethet e simptoma tjera të lehta, janë vlerësuar si efekte të zakonshme anësore pas marrjes së vaksinës së AstraZenecas.

Postime të ngjashme

Vaji i Peshkut – A Është Zgjidhja e Duhur Për Stresin Dhe Depresionin?


specialistët janë të mendimit se suplementët e vajit të peshkut mund të lehtësojnë simptomat e depresionit në njerëz të caktuar.


Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, nënvizojnë se acidet yndyrore omega-3 mund të ndihmojnë në trajtimin e depresionit në një fazë fillestare apo më tej.

Vaji i peshkut është një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore omega-3.

Ato  luajnë një rol të rëndësishëm për funksionet dhe shëndetin e trurit.

Njerëzit që vuajnë nga depresioni mund të kenë nivele të ulëta të disa acideve dhe substancave kimike në tru.

specialistët, të cilëve u referohet AgroWeb.org, thonë se ngrënia e peshkut disa herë në javë mund ta furnizojë organizmin me acidet e nevojshme.

Peshqit më të pasur me acidet yndyrore omega-3 përfshijnë: sardelet, salmonin, skumbrinë, troftën dhe peshkun ton.

A Janë Suplementët Një Përfitim I Shtuar?

Rekomandimet e specialistëve tregojnë se mënyra më e mirë për të marrë ushqyesit e nevojshëm është duke zgjedhur dhe ngrënë ushqime të shëndetshme.


Por suplementët e vajit të peshkut mund të bëjnë përjashtim, pasi, sipas të dhënave të AgroWeb.org, janë të rekomandueshme.

Në vendet përtej oqeanit ka shqetësime në rritje për nivelin e lartë të mërkurit në disa lloje peshqish.

Kjo substancë mund të shkaktojë probleme tek shëndeti i konsumatorit.

Suplementët e vajit të peshkut s’ përmbajnë mërkur, ngase kjo substancë mbetet kryesisht tek pjesa e mishit të peshkut dhe s’ transferohet tek ky nënprodukt.

tretmani I Depresionit

Depresioni është një problem që kërkon një trajtim gjithëpërfshirës dhe vetëm konsumi i vajit të peshkut s’ mjafton.

Suplemente të tilla vijnë në ndihmë duke u shoqëruar edhe me medikamentet përkatëse të rekomanduara nga mjeku.

Gjithashtu edhe bisedat me psikologun në raste të stresit të tepërt janë shumë të domosdoshme.

specialistët konfirmojnë acide yndyrore Omega 3 janë të dobishme dhe të domosdoshme për mbrojtjen e shëndetit të trurit dhe të zemrës./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Shenjat që paralajmërojnë se keni shumë sheqer në gjak


Ndihesh shpesh i uritur? Ke vënë peshë? Shfaq shpesh dhimbje në stomak? Vetëm po të i je përgjigjur pozitivisht këtyre pyetjeve, ka të ngjarë se nivelet në gjak i ke të larta. Nivelet e larta të sheqerit në gjak s’ janë vetëm arsye për të qenë i prekur vetëm nga diabeti (sëmundja e sheqerit).

Siç mund edhe ta dini, secili prej nesh mund të ketë nivel të lartë të sheqerit në gjak si pasojë e konsumimit të ushqimeve me përmbajtje të gazuar, torta apo karamele. Problemi është se këto nivele mbeten të larta për periudha të gjata.

1 | Niveli i sheqerit në gjak mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme

Mund të shkaktohet nga dieta, por edhe nga disa kura mjekësore, nga stresi, por edhe nga mungesa e aktivitetit fizik.

2 | Cilat janë shenjat që na shkakton?

Janë të ndryshme, që nga etja, thatësia në gojë, nevoja për të urinuar shpesh, edhe gjatë natës.

3 | s’ janë simptomat e vetme?

Shenja të nivelit të sheqerit të lartë në gjak janë edhe: lodhja, lëkurë e thatë, shtim në peshë dhe uri e pashpjegueshme.

4 | Por lista vazhdon

Mos harroni edhe problemet në stomak dhe tretjen, infeksionet që s’ ikin kurrë, por edhe shërimi i ngadaltë i plagëve.

5 | akoma s’ kemi mbaruar…

Keni vështirësi në përqendrim? Një sistem nervoz që s’ e ruan dot qetësinë? Ja pra, këto janë gjithçka mbi shenjat e nivelit të lartë në gjak.

6 | Çfarë duhet bërë?

Së pari, duhet të njiheni me shkallën e ushqimit glicemik, e cila e klasifikon ushqimin në një shkallë nga 1 deri 100 në varësi të përmbajtjes së sheqerit.

7 | Zgjidhni ushqimet e shëndetshme

Perimet janë zgjidhja më e mirë.

Postime të ngjashme

Shenjat që tregojnë se fëmija ka nevojë për një vizitë te mjeku


Sëmundja e një fëmije është një përvojë e vështirë për çdo prind. Shumë probleme mund të shmangen Po qe se simptomat vërehen në kohë.

Gjeni më poshtë shtatë shenjat më të rëndësishme të shëndetit të dobët të një fëmije që s’ duhet t’i injoroni.

Rritja e nishaneve

Po qe se në trup shfaqet një shenjë që është asimetrike, e parregullt në ngjyrë, ose e madh (më shumë se 6 mm), ose një e tillë ekzistuese fillon të rritet, këto janë shenja që tregojnë se fëmija juaj duhet të vizitohet tek një mjek.

Humbja e flokëve

Burimi i këtij problemi ka shumë të ngjarë të jetë i fshehur brenda trupit. Arsyeja është ndoshta mungesa e vitaminave. Për të gjetur arsyen e vërtetë, është e nevojshme të shihni një pediatër.

Luhatje të humorit dhe sjelljes

Një reduktim i menjëhershëm i oreksit, problemet me gjumin, ose lëvizja e pakësuar janë shkaqe të rëndësishme për t’u vizituar tek një mjek.

Rritja e madhësisë së kokës

Fontanella është absolutisht normale për foshnjat. Ajo mbyllet me kohën, por s’ duhet të rritet – të bëhet më e madhe. Po qe se ndodh, mund të jetë shenjë e ndonjë sëmundjeje.

Dëgjim i dobësuar

Po qe se foshnja s’ reagon ndaj kërkesave dhe s’ përgjigjet kur e thirrni atë në emër, ai ose ajo ka probleme me dëgjim dhe duhet të kontrollohet menjëherë tek mjeku.

Etje e vazhdueshme

Dëshira për të pirë shpesh mund të jetë shenjë e ndonjë problemi serioz. Në këtë rast, duhet ta takoni ndonjë mjek.

Gërhitje e zhurmshme

Gërhitja e qetë s’ është shenjë e rrezikshme. Megjithatë, gërhitja e zhurmshme mund të jetë tregues i problemeve me frymëmarrjen. Është e rrezikshme t’i injoroni këto simptoma, pasi mund të jenë shenja të ndonjë infeksioni.

Postime të ngjashme

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), kundër përdorimit të cigareve elektronike


Shkruar nga: Dr. Valbone Blaku, Specialiste e Mjekësisë Familjare, Olive Medical & Laborataory staf.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë këshilluar kundër përdorimit të cigareve elektronike (cigareve elektronike) ose produkteve të avullimit të marra nga burime joformale ose të paligjshme (p.sh. miq, tregtarë në rrugë) ose që janë modifikuar në mënyra që s’ synojnë nga prodhuesi. Ky paralajmërim vjen pasi numri në rritje i cigareve elektronike, ose avullimit, përdorimi i produktit dëmtimet e mushkërive të shoqëruara (EVALI-VAPI -semundjet e mushkerive te lidhura me avullimin ) dhe vdekjet po raportohen qdo dite .Hetimi për shkakun specifik të EVALI-VAPI po vazhdon. Disa pacientë raportuan përdorimin e të dy produkteve që përmbajnë THC (tetrahidrocannabinol, përbërës që ndryshon veprimin e marijuanës) dhe produkte që përmbajnë nikotinë, ndërsa të tjerët raportuan përdorimin e vetëm produkteve që përmbajnë nicotine . Të dhënat e mbledhura për substancat e përdorura me produkte të avullimit treguan se 86% e njerëzve që u sëmurën pas avullimit raportuan përdorimin e produkteve që përmbajnë THC, veçanërisht ato të marra nga miqtë, anëtarët e familjes dhe tregtarët e paligjshëm.

Kohët e fundit CDC ka identifikuar acetatin e vitaminës E “si një lëndë alarmante”. Testimi laboratorik ka zbuluar se mostrat e lëngut të mushkërive nga personat me EVALI-VAPI përmbajnë të gjithë acetate të vitaminës E. Sipas CDC, kjo është dëshmi e drejtpërdrejtë e acetatit te vitaminës E që është e pranishme në vendin e dëmtimit brenda mushkërive. Acetati i Vitamines E mund të përdoret si një shtesë në cigaren elektronike, por zakonisht s’ është e shënuar si një nga përbërësit. Testimi laboratorik zbuloi gjithashtu THC në 82% të mostrave të lëngut të mushkërive, ndërsa nikotina u gjet në 62% të tyre.

• Megjithate shkaku aktual i dëmtimeve të mushkërive mbetet i panjohur, ka theksuar CDC. Deri më sot asnje përbërës s’ është provuar të jetë shkaku i sëmundjeve dhe është e mundur që substanca të shumta mund të jenë përgjegjëse.

• Sipas CDC njerëzit të cilët kishin dëmtim të mushkërive në lidhje me avullimin shkonin nga mosha 13 deri në 75 vjeç, por shumica ishin burra nën moshën 35 vjeç. Sidoqoftë, vdekjet ndodhën kryesisht tek të rriturit (moshat mesatare 53 vjeq.

• Simptomat e dëmtimit të mushkërive të lidhura me avull përfshijnë kollë, dhimbje në gjoks dhe gulçim, si dhe probleme të tretjes si dhimbje barku, nauze, të vjella dhe diarre. Simptoma të tjera përfshijnë ethe, të dridhura dhe humbje peshe andaj këshillohen njerëzit që vazhdojnë të përdorin produkte avullimi, veçanërisht ato që përmbajnë THC, të jenë të vetëdijshëm për simptomat e dëmtimit të mushkërive dhe të kërkojnë kujdes të menjëhershëm Po qe se ato zhvillohen.

• s’ ka teste specifike për diagnostikimin e dëmtimeve të mushkërive të lidhura me avullimin. Një diagnozë mund të bazohet në përdorimin e fundit të produkteve të avullimit, egzaminimin fizik, testet e imazhise dhe testet laboratorike (p.sh. pasqyra e urinës, duke përfshirë një test për THC , pasqyren e plotë të gjakut, panelin e mëlçisë dhe proteinën reaktive C për të zbuluar inflamacionin). Gjithashtu duhet të përjashtohen patologjite e tjera të mushkërive, të tilla si gripi, pneumonia etj.

• Meqenëse akoma s’ dihet shkaku i dëmtimit të mushkërive, e vetmja mënyrë e sigurt për të shmangur dëmtimin është të përmbaheni nga përdorimi i të gjitha cigareve elektronike ose produkteve të avullimit. Kërkimi për të identifikuar shkaqet e mundshme vazhdon . Kur raportohen raste të dëmtimit të mushkërive atehere pacientët hulumtohen për substanca që mund të jenë faktorë kontribues. Testohen lëngjet e trupit, përfshirë lëngun nga mushkëritë (lëngu i lavazhit bronchoalveolar) dhe mostrat e indeve të mushkërive (biopsitë).

• Shkencëtarët kanë konsideruar disa teori në lidhje me shkakun e dëmtimeve të mushkërive të lidhura me avullimin. Njëra është se dëmtimi rezulton nga thithja e vitaminës E acetat. Vitamina E acetat s’ shkakton dëm kur merret si shtesë ose aplikohet në lëkurë. Por hulumtimi ka sugjeruar që acetati i vitaminës E ndikon në funksionimin e mushkërive kur thithet.

• Teoritë e tjera tregojnë për ndotës kimikë të tjerë në lëngun e avullit, siç janë vajrat, të cilat ndonjëherë shtohen si agjentë për trashje në produktet të tregut të zi,pastaj perberja e aparaturave per avullim. Këto vajra mund të veshin qeskat e ajrit të mushkërive, duke parandaluar shkëmbimin e oksigjenit.Kjo ndodhe nga shtresimi i kimikateve siç janë THC dhe kanabinoidet e tjera, opioidet, agjentët prerës / tretës dhe aditivët e tjerë, pesticidet, helmet dhe toksinat.

• Ndërkohë, produktet e vapingut/avullimit s’ miratohen aktualisht nga FDA. Një urdhër gjyqësor i lëshuar në korrik e udhëzoi FDA të kërkonte që kompanitë që shisnin produkte cigare elektronike që nga gushti 2016 që të paraqisnin kërkesa për miratim deri në maj të vitit 2020. Në shtator, FDA propozoi një rregull që do të kërkonte nga prodhuesit e produkteve të mbajnë shënime në lidhje me statusin e marketingut ligjor të produkteve të tyre. Rregulli gjithashtu do të ndihmojë në sigurimin që aplikacionet e produkteve nga prodhuesit të përmbajnë informacione në lidhje me përfitimet dhe dëmet e mundshme të shëndetit publik të produkteve.

• Megjithatë edhe përdoruesit e cigareve elektronike dhe avullimit duhet të bëjnë skrening për veten e tyre për të pas mundësi të mbajnë në nivel toksinat që mund të konsumojnë andaj edhe ne ju sugjerojmë që këto testime ti bëjnë herë pas here ku më mirë se sa në OML nën një përkujdesje të specializuar mjekësore dhe kualitative mjaftë të lartë të testimeve laboratorike. /FamiljaJonë/

Postime të ngjashme

Ndryshimet në sy mund të tregojnë dy sëmundje të rrezikshme


Sytë s’ janë vetëm një pasqyrë e shpirtit, por edhe e shëndetit!

Ekzaminimi i oftamologut duhet të bëhet së paku një herë në dy vjet.

Ju s’ duhet të bëni një ekzaminim të syve vetëm Nëse keni një problem të shikimit, këto janë simptomat në sy që tregojnë një sëmundje të rrezikshme.

Sytë s’ janë vetëm një pasqyrë e shpirtit, por edhe e shëndetit!

Kjo është arsyeja përse mjekët theksojnë se të gjithë duhet të bëjnë një ekzaminim te oftamologu, të paktën një herë në dy vjet.

Oftamologu mund të shohë një rreth të bardhë rreth kornesë gjatë ekzaminimit, i cili është një nga shenjat e defekteve të fshehura të zemrës, sëmundjeve dhe madje një sinjal për një rrezik të lartë të sulmit në zemër.

Shikimi i turbullt, zgjerimi i pazakontë i bebëzës dhe ngjyra e nervit optik mund të jenë simptoma që tregojnë se një tumor malinj po zhvillohet në tru.

Ekzaminimi i syve gjithashtu mund të tregojë shenja të diabetit (sëmundja e sheqerit), presionit të lartë të gjakut dhe sklerozës së shumëfishtë. 

Postime të ngjashme

Zgjidhjet Natyrale për Rigjallërimin e Organizmit pas Të Përzierave


Të vjellat shkaktojnë një tronditje të fortë në organizëm.


Ato janë një reagim i trupit ndaj kërcënimeve të ndryshme siç janë: substancat toksike, hormonet e stresit në gjak, lëvizjet e befta, problemet me stomakun e të tjerë.

Çfarë Ndodh Në Organizëm Gjatë Të Vjellave

Gjithçka nis me një stimulim të një zone specifike të trurit që më pas lëshon sinjale të njëpasnjëshme drejt të gjithë organizmit.

Goja nis të prodhojë sekrecione shtesë me një përmbajtje më të lartë alkaline e cila ka si qëllim të mbrojë dhëmbët nga aciditeti i lartë i stomakut.

Frymëmarrja bëhet më e thellë për të penguar rrugëtimin e mbetjeve ushqimore drejt mushkërive ndërkohë që diafragma kontraktohet dhe ngushton stomakun për të krijuar presionin e nevojshëm.

Presioni është shumë i lartë në stomak dhe i vetmi drejtim i lejuar për mbetjet ushqimore është goja.

Sistemi nervor simpatetik rrit rrahjet e zemrës dhe nxit djersitjen për të eliminuar temperaturën e lartë në organizëm.

Hidratimi, Aspekti Më I Rëndësishëm Pas Të Vjellave

Të vjellat shkaktojnë një dehidratim të menjëhershëm në trup.


Nevoja për ujë pas të vjellave është e madhe, ndonëse një prurje e madhe ujore në stomak e rëndon atë.

specialistët e AgroWeb.org rekomandojnë që s’ duhet të pini lëngje të paktën një deri në dy orë pas të vjellave.

Po qe se u thahet goja, mund të përdorni kubikë akulli.

Pas dy orësh mund të pini lëngje në gllënka të vogla çdo 15 minuta.

Po qe se villni sërish, atëherë procesi i hidratimit duhet të nisë edhe njëherë nga e para.

specialistët e AgroWeb.org thonë se lëngjet që mund të pini pas të vjellave s’ duhet të përmbajnë kafeinë apo alkol.

Lëngjet e frutave apo të mishit janë të mira për stomakun, megjithatë qëndroni larg lëngjeve me përmbajtje të larta aciditeti siç është lëngu i portokallit.

Shmangni qumështin dhe lëngjet me yndyrë.

Po qe se përveç të vjellave vuani edhe nga diarea, atëherë kufizoni pijet me sheqer që e përkeqësojnë atë.

Kur duhet Të Shkoni Tek Mjeku

Në shumë raste, të vjellat mund të trajtohen në kushtet e shtëpisë.

Megjithatë, duhet të kini parasysh që të vjellat shkaktojnë humbje të lëngjeve dhe dehidratim.

Ky i fundit është shumë i rrezikshëm sidomos tek fëmijët.

Simptomat e dehidratimit janë: tharja e gojës, rrahjet e shpejta të zemrës, marramendje dhe letargjia.

Fëmijët nga ana tjetër duhet të dërgohen tek mjeku Nëse janë prekur nga të vjellat për më shumë se 12 orë./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Trishtimi, Emocioni i Fshehur – Simptomat, Shkaqet dhe Trajtimet


Paniku, ankthi , trishtimi apo depresioni janë nga fjalët që përdoren më shumë për të shpjeguar problemet psikologjike shëndetësore.


Por ekziston dhe një gjendje shpirtërore, pikëllimi, që shpesh herë anashkalohet apo merret për tjetër gjë.

andaj duhet të arrihet një diferencim mes tyre.

Tre gradat e shqetësimit që sjell pikëllimi dhe simptomat

Ankthi i shëndetshëm është reagimi normal ndaj një rreziku apo një situate sprovuese gjatë jetës.

Ankthi patologjik është reagimi i çekuilibruar ndaj një gjendje alarmuese si pasojë e një rreziku pak a shumë real. Pra një gjendje e vazhdueshme e të qenit në tension pa një shkak të qartë.

Pikëllimi është një gradë më lartë. Lidhet me një gjedje shpirtërore mbytëse ku trupi dhe mendja janë thuajse të paralizuara.

Kjo si pasojë e emocioneve të brendshme apo ndaj faktorëve të jashtëm, që janë shumë intensivë dhe të shpeshtë sa s’ i japin kohë organzimit të normalizohet.

Po qe se ankthi është sinjali i një energjie që kërkon në një mënyrë a tjetrën që të gjej një zgjidhje. Pikëllimi sinjalizon se muret mbrojtëse të organizmit kanë rënë dhe se gjendja shpirtërore është rrethuar nga një atmosferë negative.


Ndjesia e pikëllimit: emocionet në udhëkryq

Personat që preken nga pikëëlimi s’ kanë ndjesinë se diçka e keqe do të gjë, si në rastin e panikut. Pikëllimi është ndjesia ku “rreziku” është duke ndodhur.

Pikëllimi qëndron në gërshetimin e tre gjendjeve: është më e rënduar emocionalisht se ankthi, vjen përpara panikut dhe Po qe se zgjat për shumë gjatë krijon bazat e forta të depresionit.

andaj duhet që të trajtohet dhe kurohet.

Pikëllimi: çfarë rrezikon Po qe se s’ kuptohet në kohë

Po qe se trajtohet si një ankth ‘i lehtë’, duke e trajtuar me teknika të relaksimit, nënvlerësohet dhe rrezikon të kthehet në gjendje kronike duke e çuar në një krizë depressive.

Po qe se trajtohet di depresion, në rastin kur mjekohet me medikamente, rrezikon që të nxitet një shpërthim euforie patologjike që mund të hapi rrugë problemeve si bipolariteti.

Po qe se trajtohet si panik, duke e trajtuar me qetësues mjekësor, kjo gjendje vetëm shtypet dhe bllokohet brenda trupit duke dhënë pasoja fizike.

Kur kalon e pa trajtuar rrezikon shkaktimin e një krize depressive apo një shqetësimi të rëndë paniku.

Këshillat e sakta për zbutur simptomat e pikëllimit

Pikëllimi shfaqet në disa momente kur problemet e pazgjidhura duken sikur grumbullohen të gjitha.

Kështu mund të:

Këshilloheni me specialist të fushës së psikologjisë, për të kuptuar kështu dhe gradën e shqetësimit mjekësor.

Po qe se shpejtoni dhe përdorni kurimin e gabuar mjekësor, rrezikoni rezultatet e një analize të saktë mekësore.

Personat që preken nga kjo gjendje, vuajnë nga ndjesia e ‘boshllëkut’. Duke qenë më i hapur ndaj projekteve të reja arrin të neutralizojë këto emocione negative.

Më kryesorja është të kërkoni ndihmë. Shumë nga rastet e ankthit, panikut apo depresionit anashkalohen pasi personi që vuan s’ kërkon ndihmë si mjekësore por dhe nga familja.

Mos qëndroni vetëm. Një nga pikat kyçe të kësaj gjendjeje është vetmia, e cila duhet të luftohet. Mjafton që të merrni dikë në telefon, apo të dilni për një kafe dhe sikur për një ecje. Shoqëria arrin të neutralizojë djesitë negative dhe lejon kalimin e krizës emocionale në mënyrë të sigurt.

Postime të ngjashme

Cilat janë shenjat e para të autizmit dhe a mund të evitohet ai? Shpjegon terapistja e fëmijëve me nevoja të vecanta, Blerta Gashi


Shkruar nga Fisnik Dajakaj

Crregullimi i spektrit të autizmit përbën një temë jo shumë të njohur për njerëzit në përgjithësi. Ndonëse dëgjojmë jo rrallë për këtë crregullim neurobiologjik, të kuptuarit e këtij problemi është i vështirë për njerëzit që s’ i përkasin kësaj fushe.

Vëzhgimi i kujdesshëm  sjelljeve të fëmijës padyshim që është një element i rëndësishëm në këtë aspekt dhe duhet pasur parasysh, por konsultimi me specialistët e fushës është hap i paevitueshëm.

Sigurisht, për ta kuptuar Me kusht që fëmija është me autizëm ose jo, duhet njohur shenjat e para të shfaqjes e tij. Lidhur me këtë cështje, Familja Jonë kontaktoi terapisten e fëmijëve me nevoja të vecanta, Blerta Gashin.

Sipas Gashit, shenjat e para të autizmit ndryshojnë nga personi në person, andaj është e vështirë të flitet për simptoma të përgjithshme.  Gjithsesi, ajo shpjegon se disa shenja të shfaqura mund të tregojnë dicka Me kusht që fëmija vuan nga ky crregullim neurobiologjik.

“Fillimisht crregullimi i spektrit të autizmit është një gjendje komplekse neurozhvillimore që përfshin sfida të vazhdueshme në interaksionet sociale, në komunikimin verbal dhe joverbal dhe interesat të kufizuara apo sjellje të përsërituara.  Autizmi ndryshon nga personi në person në llojin e simptomave të shfaqura si dhe në intensitetin e tyre, pikërisht edhe për këtë arsye quhet “spekter i crregullimit të autizmit”.  kurrë s’ mund të gjenden dy persona me këtë crregullim që  janë  plotësisht të njejtë për nga karaktersitikat e crregullimit.  Asnjë fëmijë s’ shfaqet ose sillet në të njëjtën mënyrë. Simptomat mund të shkojnë nga të lehta në të rënda dhe shpesh ndryshojnë me kalimin e kohës. Autizmi zakonisht diagnostikohet për herë të parë në fëmijëri me shfaqje të shenjve më të dukshme që paraqiten rreth moshës 2-3 vjeç, por disa fëmijë me autizëm zhvillohen normalisht deri në moshën 1-2 vjec dhe pastaje ata ndalojnë të përvetësojnë aftësitë të reja ose të humbasin ato të fituara më parë. Disa “flamuj te kuq” që mund të tregojnë për mundësinë e crregullimit të spektrit të autizmit, njëkohësisht që mund të konsiderohen si shenjat e para të këtij crregulimit janë: mosreagimi në emër, shmangia e kontaktit me sy, s’ modelojnë sjellje të thjeshta, mund të reagojn në mënyrë të pazakont ndaj gjërave që mund të nuhasin, shijojnë ose prekin, interesimi për të luajtur me vetëm një lodër ose objekt të caktuar dhe mungesa e ndërveprimit në lojëra të thjeshta të tilla si  loja “ pika bu”, mërzitja nga ndryshimet e vogla dhe shfaqja e sjelljeve të tilla si renditja e objekteve, lëkundja e trupit para-mrapa, rrotullimi apo lëvizja e duarve në formë përsëritëse. Në momentin që vërehen këto shenja, vlerësimi psikologjik është i domosdoshëm”, theksoi ajo për Familja Jonë.

Gashi theksoi se, përkundër studimeve të shumta, akoma s’ janë identifikuar saktë shkaktarët e autizmit, edhe pse, sic shprehet ajo, mendohet se faktorët gjenetikë dhe mjedisorë kontribuojnë në shfaqjen e crregullimit.

“Përkundër studimeve të vazhdueshme të cilat bëhën , shkenctarët akoma s’ e kanë një përgjigje konkrete se cfarë e shkakton crregullimin e spektrit të autizmit. Konsiderohet që kombinimi i faktorëve gjenetikë me ata të ambientit kontribuojnë në shfaqjen e crregullimit.  Një fëmijë ka më shumë gjasa që të diagnodtifikohet me autizëm Me kusht që në familje ka raste të tjera të tilla. Mirëpo, cka është e rëndësishme të cekët është që  studimet kanë hedhur poshtë hipozat për shfaqjen e autizmit nga marrja e vaksinave apo nga qasjet ose metodat e ndryshme të prindërimit”, shtoi tutje Gashi.

Tutje, ajo përmendi edhe metodat e praktikueshme për autizmin, duke evidencuar kështu Analizën e Sjelljes së Aplikuar (APA), por edhe terapi të tjera, si: terapia e të folurit, terapitë sensorike dhe terapia e lojës.

Gashi nënvizoi që ky crregullim zhvillimor s’ mund të largohet, anipse, sipas saj, tretmani i hershëm është është shumë i rëndësishëm për menaxhimin, reduktimin e simptomave të autizmit dhe zhvillimin e shkathtësive dhe aftësive të fushave të ndryshme zhvillimore në mënyrë që të përmirësohet cilësia e jetës së personave me autizëm, familjes së tyre dhe komunitetit.

“Autizmi është crregullim neurozhvillimor, është gjendje dhe s’ është sëmundje. Si i tillë crregullimi i spektrit të autizmit s’ mund të shërohet mirëpo mund të trajtohet. Sipas studimeve dhe pervojes sime intervenimi/tretmani i hershëm është shumë I rëndësishëm për menaxhimin, reduktimin e simptomave të autizmit dhe zhvillimin e shkathtësive dhe aftësive të fushave të ndryshme zhvillimore në mënyrë që të përmirësohet cilësia e jetës së personave me autizëm, familjes së tyre dhe komunitetit”, shtoi ajo.

Për fund, Gashi tregoi se autizmi s’ zhvillohet te të rriturit, por, meqë autizmi është spektër, s’ përjashtohet mundësia që personat me autizëm me funksionim të lartë (high-function autism) të mos identifikohen dhe diagnostifikohen në fëmijëri. Kështu, në moshën madhore mund të mendojnë që kanë zhvilluar autizmin kur në të vërtet s’ është diagnoztifikuar në kohën e duhur.

Postime të ngjashme

6 simptomat e COVID-19 te të gjithë fëmijët nën 18 vjeç dhe tek foshnjat sipas specialistëve


Instituti NICE (National Institute for Health and Care Excellence) i cili ofron informacion për shëndetin rendit simptoma shtesë të Covid-19 që mund të shfaqen tek fëmijët dhe të rinjtë nën moshën 18 vjeç.

Këto simptoma përfshijnë:

Gërvishtje. Ky tingull mund të dëgjohet sa herë që nxjerrin frymën dhe mund të jetë një shenjë e shqetësimit të frymëmarrjes tek fëmijët.

Rrjedhje hunde. Veçanërisht te foshnjat, zmadhimi i vrimave të hundës gjatë frymëmarrjes mund të jetë gjithashtu një shenjë e shqetësimit të frymëmarrjes.

Mungesë oreksi

Simptoma gastrointestinale si dhimbje stomaku, diarre, të përziera ose të vjella.

Skuqja e lëkurës.

Fëmijët dhe të rinjtë ka të ngjarë të ndihen shumë më mirë brenda një jave Po qe se simptomat e tyre janë të lehta, megjithatë Po qe se simptomat e tyre përkeqësohen, prindërit këshillohen të kontaktojnë mjekët.

Prania e simptomave të tilla si ethe, skuqje, dhimbje barku, diarre ose të vjella mund të tregojë sindromin pediatrik multisistem inflamator (PIMS), e cila është një çështje më serioze dhe kërkon ndihmë urgjente mjekësore.

Postime të ngjashme

Cilat janë simptomat e hershme të çrregullimit të spektrit të autizmitASD?


Shkruar nga psikologia Naile Rrustolli

Vërejtja e hershme e sëmundjes së autizmit te fëmijët është shumë e rëndësishme. Për ta evidentuar sa më parë këtë crregullim, është e rëndësishme përcjellja në vazhdimësi e zhvillimit të fëmijës.

Disa prej simptomave që mund të tregojnë shenja të autizmit janë:

 • Kur një foshnje mbi 6 muaj s’ buzëqesh me të tjerët
 • Kur një foshnje mbi 9 muaj s’ kundërpërgjigjet me gjeste gjesteve të të tjerëve
 • Kur edhe pse është mbi 1 vjeç s’ mund ta perceptojë, tregojë dicka me gisht, ose s’ është në gjendje të bëjë gjeste si bye bye.
 • Kur s’ reagon pasi thirret në emër
 • Kur s’ tregon gjërat që i interesojnë
 • Kur i ikë krijimit të kontaktit me sy
 • Kur është më shumë se 1 vjet e gjysmë dhe s’ mund të shqiptojë asnjë fjalë të vetme
 • Mos formimi i fjalive të thjeshta që përbëhen nga dy fjalë  pas moshës 2 vjeç
 • Pavarësisht se në cilin muaj gjendet, kur zhvillimi gjuhësor dhe zhvillimi shoqëror shkon prapa, dmth më s’ reagon në atë që ka reaguar më parë ose s’ flet fjalët që ka folur më parë.

Në qoftë se fëmija juaj has ndonjë nga vështirësitë e cekura, rekomandohet konsulta me profesionistë.

Postime të ngjashme

Nga kërcitja e dhëmbëve tek problemet me tretjen, zbuloni ndikimin negativ të stresit në organizëm


Situatat stresuese janë pjesë e ditës së gjithësecilit prej nesh, dhe si i menaxhon një njeri s’i menaxhon një tjetër.  dhembjet e kokës bëhen më të shpeshta dhe keni vështirësi për të fjetur mirë, por stresi ndikon edhe në shfaqjen e problemeve të tjera, që Dr. Roger Henderson i liston si më poshtë:

Sindroma e zorrës së irrituar

Kjo sindromë prek me miliona njerëz. 70% e mjekëve thonë se është gjendja që hasin më shpesh tek njerëzit që kanë probleme me tretjen. dhembjet shkaktohen nga tendosja e muskujve të zorrës dhe disa nga simptomat janë: dhembjet abdominale, diarre, kapsllëk dhe fryrje të barkut. 94% e mjekëve britanikë thonë se kjo sindromë shkaktohet si pasojë e stresit.

Djersitje e tepërt

Djersitja nga ambienti i nxehtë apo aktiviteti fizik shkaktohet nga gjëndrat ekrine të djersës, ndërsa djersitja nga stresi shkaktohet nga gjëndrat apokrine. Sipas mjekut të familjes Roger Henderson, ka gati 4 milionë gjëndra të djersës në të tërë trupin, ku pjesa më e madhe të cilave mund të gjenden tek pëllëmbët e duarve, thembrat e këmbëve, fytyrë dhe sqetulla.

Ky dy lloje gjëndrash që sekretojnë djersë. Lloji i parë janë gjëndrat ekrine, që shkaktohen zakonisht kur bëni stërvitje. ndërsa të dytët janë gjëndrat apokrine, që sekretojnë djersë më shumë tek pjesa e sqetullave dhe shkaktojnë erë të keqe të trupit. Sipas mjekëve, kur jemi të stresuar, këto gjëndra fillojnë të sekretojnë më shumë djersë në lëkurë.

Kërcitje e dhëmbëve

Studimet kanë gjetur një lidhje mes stresit dhe kërcitjes së dhëmbëve. E njohur si “bruxism”, kërcitja e dhëmbëve mund të ngelet e padiagnostikuar duke qenë se simptoma kryesore e saj është dhimbja e kokës. Simptoma të tjera janë: probleme me gjumin, dhimbje të veshit, qafës, shpatullave etj.

Rënie flokësh

Stresi për një kohë të gjatë mund të shkaktojë rënie të flokëve. Sipas specialistëve, hormonet e stresit bëjnë që gjëndrat e qimeve të bien në letargji, dhe si rezultat shkaktohet rënia e flokëve kur i lani ose krihni. Po qe se ju bien flokët në mënyrë drastike, duhet të konsultoheni me një mjek, pasi kjo mund të jetë një shenjë e një problemi më serioz me shëndetin.

Postime të ngjashme

Çka është autizmi dhe çfarë e shkakton?

Autizmi, i quajtur edhe autizëm infantil ose çrregullim autik, është një çrregullim i përjetshëm që shkakton një zhvillim neurologjik jonormal.

Kjo është një nga pesë çrregullime të përhapura të zhvillimit (PDDs) që përfshijnë gjithashtu sindromën e Aspergerit, çrregullimin disintegrues të fëmijërisë, çrregullimin e Rett dhe çrregullimin e zhvillimit të përhapur-jo ndryshe të specifikuar (PDD-NOS), të cilat tani klasifikohen si çrregullime të spektrit të autizmit. Autizmi zakonisht diagnostikohet në moshën 3-vjeçare.

Çrregullimet e spektrit të përdorimit janë aftësi të kufizuara zhvillimore që shkaktojnë ndërveprim social të dobësuar, vështirësi në komunikim dhe aktivitete të kufizuara ose të përsëritura. Njerëzit me autizëm shpesh shfaqin përgjigje anormale ndaj stimulimit ndijor (p.sh., prekje, zë, dritë), zakonisht kanë një vonesë mendore të moderuar dhe kanë një rrezik më të lartë për zhvillimin e epilepsisë. Ata mund të komunikojnë, ndërveprojnë, sillen, mësojnë, mendojnë dhe zgjidhin problemin ndryshe nga të tjerët. Disa fëmijë autikë shfaqin agresion dhe sjellje vetë-dëmtuese (p.sh., goditja e kokës, kafshimi)

Shkaku i autizmit është i panjohur. Çrregullimi vjen nga anomalitë në strukturën ose funksionin e trurit dhe shkaku themelor zakonisht s’mund të identifikohet.

Pacientët me autizëm shpesh kanë anomali në disa zona të trurit. Kjo mund të tregojë se një përçarje në zhvillimin e truritfetusit kontribuon në çrregullim. Mund të ndodhë që anomalitë e trurit të rezultojnë nga faktorë gjenetik (të trashëguar) ose mjedisor (p.sh. ekspozimi ndaj toksinave), çrregullime metabolike (p.sh. mungesa e serotoninës), infeksionet virale (p.sh., frutat gjermane) ose ndërlikimet gjatë shtatëzanisë dhe lindjes.

Shenjat e autizmit mund të shfaqen gjatë foshnjërisë dhe çrregullimi zakonisht diagnostikohet me moshën 3 vjeçare. Ndonjëherë zhvillimi i fëmijës duket normal deri në rreth 2 vjet dhe pastaj regresohet me shpejtësi. Simptomat e autizmit ndodhin në kombinime të ndryshme, nga të lehta në të rënda.

Shenjat e tjera të çrregullimit në foshnje përfshijnë si në vijim:

Duket indiferent ndaj mjedisit

Shfaq dëshirë për të qenë vetëm, më i lumtur për të luajtur vetëm

Tregon mungesën e interesit në lodra

Shfaq mungesën e përgjigjes ndaj të tjerëve

Zvogëlimi ose rritja e nivelit të aktivitetit

s’ka shërim për autizmin; megjithatë, me trajtim dhe edukim të përshtatshëm, shumë fëmijë me çrregullime të spektrit të autizmit mund të mësojnë dhe zhvillohen. Ndërhyrja e hershme shpesh mund të zvogëlojë sfidat që lidhen me autizmin, të zvogëlojë sjelljen shkatërruese dhe të sigurojë njëfarë pavarësie./Familja Jonë

Postime të ngjashme

Një sëmundje e panjohur? Simptomat e mistershme në tru habisin mjekët


Mjekët në Kanada janë të shqetësuar se mund të kenë të bëjnë me një sëmundje të trurit të panjohur më parë pas një numri rastesh që përfshijnë humbje të kujtesës, halucinacione dhe atrofi të muskujve

Politikanët në provincën e New Brunswick kanë kërkuar përgjigje, por me kaq pak raste, specialistët thonë se ka shumë më shumë pyetje sesa përgjigje dhe i kanë kërkuar publikut të mos përhapë panik.

Prej më shumë se një viti, zyrtarët e shëndetit publik kanë ndjekur një “grup” prej 43 rastesh të sëmundjes së dyshuar neurologjike në provincë pa ndonjë shkak të njohur.

Banorët mësuan për herë të parë për hetimin javën e kaluar pasi një shënim nga agjencia e shëndetit publik të provincës u kërkoi mjekëve të kërkonin simptoma të ngjashme me sëmundjen Creutzfeldt-Jakob – një sëmundje e rrallë, fatale e trurit e shkaktuar nga proteina të keqformuara të njohura si prione.

Një numër i simptomave duke përfshirë humbjen e kujtesës, problemet e shikimit dhe lëvizjet jonormale shkaktuan alarm te specialistët. Pavarësisht nga ngjashmëritë fillestare, depistimi s’ pa ngjashmëri me sëmundjen Creutzfeldt-Jakob.

Tani një ekip studiuesish, po mundohen që të përcaktojnë Po qe se kanë të bëjnë me një sindromë neurologjike të panjohur më parë, ose një seri sëmundjesh të njohura.

specialistët thonë se pacientët fillimisht ankoheshin për dhimbje të pashpjegueshme, spazma dhe ndryshime të sjelljes – të gjitha simptoma që mund të diagnostikohen lehtësisht si ankth ose depresion. Por në 18 deri në 36 muaj ata filluan të zhvillojnë rënie të kujtesës, humbje të muskujve, rrëzime dhe lëvizje të pakontrollueshme.

Një numër pacientësh gjithashtu filluan të përjetonin halucinacione të frikshme, përfshirë ndjenjën e insekteve që zvarriten në lëkurë.

Zyrtarët shëndetësorë kanë refuzuar të zbulojnë vendet e sakta të rasteve.

“Ne s’ e dimë se çfarë e shkakton. Në këtë kohë kemi vetëm më shumë pacientë që shfaqen se kanë këtë sindromë,” u shpreh Dr. Alier Marrero, neurolog që drejton hetimin e New Brunswick.

Burimet: Live Science, Guardian, Anabel

Postime të ngjashme

7 shenjat e fshehura që tregojnë se vuani nga hernia diskale


Kur themi hernie diskale me siguri mund t’ju shkojë mendja tek dhimbja e kurrizit apo mesit megjithëse këto s’ janë të vetmet simptoma të kësaj sëmundje. Nga takat shumë të larta deri tek keq ushqyerja, dhimbja e mesit mund të ketë një shumësi arsyesh. Gjithsesi dëmtimet e shtyllës kurrizore shkaktojnë sipmtoma të ndryshme të cilat ju mund të jeni duke i injoruar.

Hernia diskale është një gjendje pataologjike e shtyllës kurrizore e ku vertebrat thyhen ose çahen. Kjo sëmundje mund të jetë alarmante dhe të përfshijë të gjithë trupin me dhimbje. Në këtë artikull ju shpjegojmë disa nga sinjalet më të zakonshme që vuani nga hernia diskale. Shenjat më të zakonshme që jep hernia diskale i gjeni të renditura si më poshtë.

dhimbja e gjymtyrëve
Për shkak të dëmtimit të diskut në shtyllën kurrizore dhimbja mund të jetë duke prekur edhe gjymtyrët tuaja. Kjo varet nga zona ku disku është dëmtuar përgjatë kurrizit tuaj. Pra Në qoftë se keni dhimbje krahësh me siguri dëmtimi është në pjesën e sipërme të trupit afët qafës. E kundërta do të ndodhë me dhimbjen e këmbëve.Sa më pranë mesit dëmtimi aq më shumë dhimbje këmbësh do të përjetoni.

Ftohja e trupit pjesërisht
Kur dëmtoni shtyllën kurrizore shpeshherë nervat janë të çekuilibruar dhe simptomat mund të jenë të ndryshme. Një ndër simptomat jo të drejtpërdrejta të hernies është edhe ftohja e një pjese të trupit. Ftohja mund të përfshijë edhe mpirje të zonës së trupit apo dridhje të saj.

Mpirja e duarve
Simptomat e hernies diskale s’ përfshijnë vetëm dhimbje, pasi dëmtimi ka prekur nervat që i përçojnë mesazhe trurit. andaj, Në qoftë se keni këtë sëmundje me siguri do të përjetoni edhe vështirësi në lëvizje nga mpirja dhe ftohja e duarve. Në rastin e dëmtimit të shtyllës kurrizore në zonën e qafës mpirja e duarve do të jetë një nga simptomat më të përsëritura.]

Dobësim i këmbëve
Sipas të dhënave dëmtimet e shtyllës kurrizore mund të jenë gjithashtu duke ju shkaktuar dobësim të këmbëve. Dëmtimet e nervave sa më pranë këmbëve të jenë aq më shumë do të shkaktojnë dobësim dhe mos balancim të tyre.

dhimbje e këmbëve
Në qoftë se dëmtimi i diskut ndodhet nga zona e mesit e poshtë kjo do të shkaktojë dhimbje të këmbëve. Dëmtimet e shtyllës kurrizore në zonën e mesit shkakëtojnë një gjendje të quajtur nervi shiatik. Nervi shiatik do të shkaktojë dhimbje të mëdha në këmbët tuaja duke ju penguar lëvizjen.

dhimbje kur qeshni apo kolliteni
Megjithëse e qeshura supozohet të jetë ilaçi më i mirë në rastet e dëmtimeve të shtyllës kurrizore, e qeshura do të kthehet në dhimbje. E qeshura, kollitjet apo tështimat janë disa nga proçeset që do t’ju shkaktojnë dhimbje Në qoftë se vuani nga hernia diskale.

dhimbja shtohet kur pushoni
Në qoftë se ngritja e peshave të rënda do t’ju shkaktojë hernien diskale, qëndrimi pa lëvizur mund të përkeqesojë dhimbjen. Qëndrimi ulur apo përkulja para do të kthehet në një proces të dhimbshëm Në qoftë se vuani nga hernia diskale.

Postime të ngjashme

Varësia nga ushqimi; Si ta kuptoni dhe si ta menaxhoni


Disa ushqime njejtë si alkoli apo duhani përmbajnë substanca që mund të krijojnë varësi. Kjo është meqë shumë prej produkteve të përpunuara ushqimore që ne i konsiderojmë si “ushqime gatshme” përmbajnë përbërës që kanë fuqi të pabesueshme mbi trupin dhe trurin e njeriut. Këta përbërës, të tillë si sheqeri, gruri dhe yndyra, kanë të njëjtin efekt në tru sikurse ilaçet apo qetësuesit.

Kur hani një nga ushqimet tuaja të preferuara me sheqer, truri juaj prodhojnw dopaminën neurotransmetuese që është kimikati që na bën të ndihemi mirë. Në rastet kur përjetojmë shumë prej saj, pra kur e provojmë nga konsumimi i një ushqimi të caktuar s’ mund të ngopemi. ndërsa konsumoni rregullisht këto lloj ushqimesh, receptorët në trurin tuaj do të bëhen më tolerantë ndaj dopaminës që çlirohet, duke pasur nevojë edhe për më shumë ushqim për ta prodhuar sa më shumë këtë hormon. Varësia nga droga dhe varësia nga ushqimi janë shumë të frikshme në këtë aspekt.

Simptomat
Për të vuajtur nga varësia ndaj ushqimet, s’ duhet domosdoshmërisht të jeni mbipeshë ndaj vini re sinptomat në trupin tuaj. Individët që e përjetojnë këtë varësi mund të kenë edhe çrregullime shtesë, të cilat mund të ushqejnë varësinë e tyre ndaj ushqimit si depresioni, ankthi dhe çrregullimi obsesiv-kompulsiv. Disa nga simptomat më të zakonshme janë:

•Ndjenjat e ankthit kur hani para të tjerëve. Kjo mund të çojë në fshehjen e ushqimit tuaj ose ngrënien në fshehtësi.
•Të hani ose të dëshironi ushqime edhe pse jeni të ngopur.
•Mbingopja deri në atë pikë sa të ndiheni të sëmurë ose të hani më shumë ushqim nga sa keni planifikuar.
•Ndjenja e fajit kur hani disa ushqime ose sasi, por gjithsesi do të vazhdoni zakonet e të ngrënit.
•Mungesa e kontrollit mbi zgjedhjet e shëndetëshme.

Kjo ndodh kur përpjekjet për heqjen e ushqimeve të pashëndetshme nga dieta juaj janë të pasuksesshme. Përveç këtyre simptomave, ju gjithashtu mund të zhvilloni sëmundje të tilla si sëmundjet e zemrës dhe diabeti (sëmundja e sheqerit) i tipit 2.

Si ta trajtoni
Duke qenë se s’ mund të hiqni dorë tërësisht nga ushqimi ndryshe nga varësitë e tjera, provoni metodën e seleksionimit. Largoni nga shtëpia ushqimet e pashëndetshme që ju pëlqejnë më shumë. Ato që janë të përpunuara që përmbajnë shumë sheqer e kimikate të tjera. Fokusohuni në një dietë të pastër me fruta e perime bio. Hiqni dorë nga ushqimet për të cilat keni më shumë neps dhe zevëndësojini ato me një alternativë më të shëndetëshme.

Living

Postime të ngjashme

Vitamina B6 Jetike për Trurin – Zbuloni Ushqimet ku ndodhet


Vitamina B6 është e një rëndësie të veçantë për shëndetin e zemrës, sistemin tretës, funksionin e muskujve, energjinë e të tjerë.


Organizmi i përdor vitaminat e kompleksit B për të transformuar ushqimin në energji.

Të gjitha vitaminat e kompleksit B janë të rëndësishme për metabolizmin, trurin, mëlçinë, qelizat, shëndetin e flokëve, lëkurës dhe syve.

Vitamina B6 Për Trurin dhe Sistemin Nervor

Ajo është e përfshirë në prodhimin e hemoglobinës, proteina në gjak që transporton oksigjenin në organizëm.

Kjo vitaminë ndihmon në prodhimin e serotoninës, hormonit që rregullon humorin dhe norepineprinës që e ndihmon trupin të përballojë stresin.

Vitamina B6 ndihmon në prodhimin e melatoninës, që rregullon orën e brendshme dhe gjumin.

Disa studime kanë treguar se kombinimi i vitaminës B6, B12 dhe folatit luan një rol në ngadalësimin e shpërbërjes së funksioneve të trurit, humbjes së kujtesës, sklerozës, Alzheimerit dhe depresionit.

Vitamina B6- Sa Miligramë Të duhet?

Së pari, duhet të dini se vitamina B6 dhe simotrat e saj treten në ujë dhe në lëngje trupore.


Kjo do të thotë se çdo sasi që trupi s’ e përdor dot, nxirret jashtë.

Rrjedhimisht, njeriu ka nevojë të marrë vitaminë B6 çdo ditë.

Sasia e saktë ditore e kësaj vitamine varet nga mosha, gjinia dhe rrethana të ndryshme siç mund të jetë shtatzania apo ushqyerja me gji.

Fëmijët

Foshnjat deri në 6 muaj kanë nevojë për 0.1 mg në ditë

Fëmijët nga 6 muaj deri në 1 vjeç kanë nevojë për 0.3 mg në ditë.

Fëmijët nga 1 deri në 3 vjeç kanë nevojë për 0.5 mg

Fëmijët nga 4 deri në 8 vjeç kanë nevojë për 0.6 mg

Fëmijët nga 9 deri në 13 vjeç kanë nevojë për 1 mg vitamin në ditë.

Djemtë nga 14 deri në 18 vjeç kanë nevojë për 1.3 mg vitaminë.

Vajzat nga  14 deri në 18 vjeç kanë nevojë për  1.2 mg vitaminë në ditë

Të rriturit

Burrat dhe gratë nga 19 deri në 50 vjeç kanë nevojë për 1.3 mg vitamin në ditë.

Burrat mbi 51 vjeç kanë nevojë për 1.7 mg vitaminë në ditë.

Gratë mbi 51 vjeç kanë nevojë për 1.5 mg vitaminë në ditë.

Gratë shtatzënë kanë nevojë për 1.9 mg vitaminë në ditë.

Gratë lehonë kanë nevojë për 2 mg vitaminë në ditë.

Shumica e njerëzve që ushqehen shëndetshëm pajisen me këtë vitaminë pa patur nevojën e suplementëve.

Por Po qe se ju s’ ushqeheni mirë atëherë duhet të tregoni kujdes me këtë vitamin.

Vitamina B6- Burimet Më Të Mira Ushqimore

Disa prej burimeve kryesore ushqimore të vitaminës B6 janë ushqimet e pasura me proteina si fasulet, qiqrat, mishi, shpendët, drithërat, arrorët, bananet, patatet dhe peshku.

Po qe se ju duhet më shumë, atëherë mund të konsumoni tabletat e thjeshta të multivitaminave.

Disa sëmundje ndikojnë në përthithjen e kësaj vitamine siç mund të jenë sëmundjet e veshkave apo koliti.

Simptomat e pamjaftueshmërisë së kësaj vitamine, përfshijnë enjtje të gjuhës, depresioni, konfuzioni, sistem të dobët imunitar dhe anemia.

Nga ana tjetër, sasitë më të mëdha të kësaj vitamine shkaktojnë dëmtim të nervave, sëmundje të mushkërive tek meshkujt, veçanërisht tek duhanpirësit.

Vitamina B6 është zakonisht e përfshirë në multivitamina.

Konsultohuni me një mjek për të përcaktuar sasinë ditore të personalizuar të kësaj vitamine./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Ky problem i zakonshëm mund të përkeqësoj alergjinë tuaj


Pranvera është një periudhë e bukur e vitit, por shumë njerëz në të vërtetë kanë frikë nga kthimi i motit më të ngrohtë.

Në fund të fundit, s’ është e lehtë të shijosh rrezet e diellit kur ajo gjithashtu vjen me një anë të hundëve të lëngshme dhe kruarje të syve për shkak të alergjive sezonale.

Sidoqoftë, një studim i ri pretendon se numri i polenit në rritje mund të mos meritojë të gjithë fajin: Nivelet e stresit tonë mund të përkeqësojnë simptomat e alergjisë.

Lajmi vjen nga Universiteti i Qytetit Osaka në Japoni. Autorja kryesore e studimit Mika Yamanaka-Takaichi shpjegon, “Në praktikën e përditshme, unë takoj shumë pacientë me alergji që thonë se simptomat e tyre u përkeqësuan për shkak të stresit psikologjik. Kjo është ajo që më bëri të bëj këtë hulumtim”.

Prania e hormonit të stresit mund të bëjë që më shumë prej atyre qelizave që zhvillojnë alergji të shfaqen në zgavrën tonë të hundës, gjë që na bën më të ndjeshëm ndaj shkaktarëve të alergjisë.

Sigurisht, ne po jetojmë në një kohë stresuese – dhe të dimë se kemi të bëjmë me alergji sezonale në vetvete mund të shkaktojë shumë stres – kështu që shpejt mund të ndihet si një rreth vicioz. Fatmirësisht, ekipi gjithashtu gjeti potencial premtues me terapi lehtësuese të stresit, si ilaçe me recetë që synojnë specifikisht atë hormon stresi.

Postime të ngjashme

Pranvera Vjen Me Lule Por Edhe Me Depresion


Secila prej stinëve ka një bazë të fortë dashamirësish, por pranvera është padyshim më e bukura.


Njerëzit i thonë ‘lamtumirë’ dimrit dhe i dorëzohen temperaturave më të ngrohta të pranverës.

Pranvera është përgjithësisht një stinë që nxit lumturi dhe shpresë por për disa njerëz ajo shkakton alergji dhe probleme shëndetësore.

Stina e polenit mund të shkaktojë plogështi dhe drobitje fizike duke nxitur kështu edhe shfaqjen e depresionit.

Studiuesit e fushës kanë vënë re që pranvera përbën edhe pikun më të lartë të vetëvrasjeve në krahasim me stinët e tjera.

Një studim të cilit i referohet AgroËeb.org shpjegon se depresioni përkeqësohet me rritjen e polenit në ajër.

Ai  prek më shumë njerëzit që vuajnë nga çrregullimet bipolare dhe alergjitë.

Tështimat, rrjedhjet dhe bllokimet e hundëve, lotimi i syve dhe kruarja e fytit janë arsye të mjaftueshme për të nxitur depresionin tek shumë njerëz.


Depresioni Dhe Alergjitë e Pranverës

Alergjitë nxisin shpërthimin e disa substancave kimike të sistemit imunitar që shkaktojnë inflamacion.

Këto substanca janë gjithashtu përgjegjëse për humbjen e oreksit, problemet me gjumin dhe izolimin social.

Alergjitë vështirësojnë gjumin dhe cilësia e keqe e tij është një faktor kontribues në shfaqjen e depresionit.

Humori i Keq Në Pranverë

Ka njerëz që janë pa humor të mirë kur moti ngrohet dhe ditët janë plot diell.

Ata vuajnë nga Çrregullimi I Ndikimit Sezonal, simptomat e të cilit nisin në vjeshtë ose dimër dhe zbuten gjatë pranverës.

Por tek disa njerëz, kjo strukturë shkon për së mbrapshti, që do të thotë se depresioni shpërthen në pranverë dhe në verë.

Disa prej simptomave të këtij problemi përfshijnë: pagjumësinë, acarimin, parehatinë, mungesën e oreksit dhe rënien nga pesha.

Ky lloj depresioni mendohet të jetë një reagim i temperaturave të larta dhe lagështisë.

Po qe se futeni në kategorinë e njerëzve që trishtohen prej pranverës, specialistët e AgroWeb.org thonë se s’ jeni të vetëm.

Është e udhës që ju të kërkoni ndihmë tek një terapist profesionist që mund t’ju ndihmojë t’i shpëtoni kthetrave të trishtimit pranveror.

Postime të ngjashme

Shtatë Shenjat e Fshehura që Tregojnë se Vuani nga Hernia Diskale


Kur themi hernie diskale me siguri mund t’ju shkojë mendja tek dhimbja e kurrizit apo mesit megjithëse këto s’ janë të vetmet simptoma të kësaj sëmundje.


Nga takat shumë të larta deri tek keq ushqyerja, dhimbja e mesit mund të ketë një shumësi arsyesh.

Gjithsesi dëmtimet e shtyllës kurrizore shkaktojnë sipmtoma të ndryshme të cilat ju mund të jeni duke i injoruar.

Hernia diskale është një gjendje pataologjike e shtyllës kurrizore e ku vertebrat thyhen ose çahen.

Kjo sëmundje mund të jetë alarmante dhe të përfshijë të gjithë trupin me dhimbje.

AgroWeb.org në këtë artikull ju shpjegon disa nga sinjalet më të zakonshme që vuani nga hernia diskale.

Shenjat më të zakonshme që jep hernia diskale i gjeni të renditura si më poshtë.

dhimbja  e gjymtyrëve

Për shkak të dëmtimit të diskut në shtyllën kurrizore dhimbja mund të jetë duke prekur edhe gjymtyrët tuaja.


Kjo varet nga zona ku disku është dëmtuar përgjatë kurrizit tuaj.

Pra Vetëm po të keni dhimbje krahësh me siguri dëmtimi është në pjesën e sipërme të trupit afët qafës.

E kundërta do të ndodhë me dhimbjen e këmbëve.

Sa më pranë mesit dëmtimi aq më shumë dhimbje këmbësh do të përjetoni.

Ftohja e trupit pjesërisht

Kur dëmtoni shtyllën kurrizore shpeshherë nervat janë të çekuilibruar dhe simptomat mund të jenë të ndryshme.

Një ndër simptomat jo të drejtpërdrejta të hernies është edhe ftohja e një pjese të trupit.

Ftohja mund të përfshijë edhe mpirje të zonës së trupit apo dridhje të saj.

Mpirja  e duarve

Simptomat e hernies diskale s’ përfshijnë vetëm dhimbje, pasi dëmtimi ka prekur nervat që i përçojnë mesazhe trurit.

andaj, Vetëm po të keni këtë sëmundje me siguri do të përjetoni edhe vështirësi në lëvizje nga mpirja dhe ftohja e duarve.

Në rastin e dëmtimit të shtyllës kurrizore në zonën e qafës mpirja e duarve do të jetë një nga simptomat më të përsëritura.

Dobësim i këmbëve

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, dëmtimet e shtyllës kurrizore mund të jenë gjithashtu duke ju shkaktuar dobësim të këmbëve.

Dëmtimet  e nervave sa më pranë këmbëve të jenë aq më shumë do të shkaktojnë dobësim dhe mos balancim të tyre.

dhimbje e këmbëve

Vetëm po të dëmtimi i diskut ndodhet nga zona e mesit e poshtë kjo do të shkaktojë dhimbje të këmbëve.

Dëmtimet e shtyllës kurrizore në zonën e mesit shkakëtojnë një gjendje të quajtur nervi shiatik.

Nervi shiatik do të shkaktojë dhimbje të mëdha në këmbët tuaja duke ju penguar lëvizjen.

dhimbje kur qeshni apo kolliteni

Megjithëse e qeshura supozohet të jetë ilaçi më i mirë në rastet e dëmtimeve të shtyllës kurrizore, e qeshura do të kthehet në dhimbje.

E qeshura, kollitjet apo tështimat janë disa nga proçeset që do t’ju shkaktojnë dhimbje Vetëm po të vuani nga hernia diskale.

dhimbja shtohet kur pushoni

Vetëm po të ngritja e peshave të rënda do t’ju shkaktojë hernien diskale, qëndrimi pa lëvizur mund të përkeqesojë dhimbjen.

Qëndrimi ulur apo përkulja para do të kthehet në një proçes të dhimbshëm Vetëm po të vuani nga hernia diskale./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

dhembjet e forta të ciklit dhe fertiliteti; A janë të lidhura me njëra-tjetrën?


Po qe se jeni një nga ato të pafatat që duhet të durojnë dhimbje të tmerrshme përreth belit çdo muaj, duhet të dini se disa dhimbje shkaktohen edhe për arsye të tjera. Ndodh që sistemi riprodhues të jetë duke u njoftuar se diçka s’ po shkon siç duhet. Kjo është sidomos stresuese Po qe se po planifikoni të bëheni me fëmijë apo jeni të shqetësuar për fertilitetin.
Është normale që femrat të kenë dhimbje gjatë ciklit menstrual. Por, Po qe se ato vazhdojnë edhe pas kësaj periudhe dhe arrijnë deri në atë pikë sa s’ po arrini të jetoni qetësisht, atëherë duhet t’i merrni seriozisht këto shenja.
Ka disa sëmundje që mund të shkaktojnë si perioda të dhimbshme ashtu edhe interfertilitet. Një nga më të zakonshmet është endometrioza.
Endometrioza, që prek 1 në 10 femra, është një sëmundje që shkakton migrim të indeve të mitrës në organe të tjera, si vezore apo tubat fallopianë, ku ngjiten mes tyre. Me kalimin e kohës, këto inde mund të zhvillojnë kiste beninje. Mbi 10% e grave mendohet të kenë endometriozë, edhe pse mund ta marrin vite për t’u diagnostikuar, përse shumica e grave mendojnë se dhembjet therëse gjatë ciklit menstrual janë normale.
Indet e formuara tek këto organe shkaktojnë probleme në ngjizje ose mbajtjen e shtatzënisë.
Një tjetër nënkategori e endometriozës është adenomioza, kur veshja e brendshme e mitrës fillon të rritet në pjesën muskulore të mitrës në vend që të qëndrojë aty ku duhet.
Ashtu si endometrioza, edhe ajo mund të shkaktojë dhimbje therëse gjatë ciklit menstrual, dhe mund të ndikojë edhe tek fertiliteti.
Simptomat e endometriozës dhe adenomiozës shpesh trajtohet me pilula hormonale për kontrollin e lindjeve ose lehtësimin e dhimbje, megjithatë ka raste kur bëhen ndërhyrje kirurgjikale Po qe se vështirësohet ngjizja.
Fibroidet janë një tjetër gjendje që shkaktojnë dhimbje dhe mund të shfaqin probleme me fertilitetin
Fibroidet janë masa beninje të formuara në muret e mitrës. Simptomat e tyre ndryshojnë nga një person në tjetrin. Disa femra kanë fibroide pa ndonjë efekt anësor të dukshëm, dërsa disa të tjera përballen me dhimbje të tmerrshme gjatë ciklit menstrual ose ënjtje të barkut. Po qe se fibroidet rriten shumë ose pozicionohen në një vend të caktuar, mund të pengojnë rritjet e fetusit në mitër.
Fatmirësisht, ka trajtime për fibroidet, si pilulat për kontrollin e lindjeve dhe menaxhimin e dhembjeve gjatë ciklit menstrual, ose, në rastet kur ato ndihkojnë në fertilitet, mund të bëhet ndërhyrja kirurgjikale për të hequr masën beninje të tumorit.

Living

Postime të ngjashme

4 simptomat e zakonshme që paralajmërojnë praninë e kancerit të fshikëzës së urinës, ja pse s’ duhet t’i injoroni


Edhe Po qe se jeni vigjilente në kryerjen e kontrolleve të herëpashershme të gjirit, lëkurës, kanceri i fshikëzës së urinës me siguri s’ është aspak në mendjen tuaj. Për më tepër që ky kancer prek më shumë moshat mbi 65 vjeç dhe është më i përhapur te meshkujt sesa tek femrat. Dhe meqë gratë kanë tendencën më shumë që t’i injorojnë shenjat e para të këtij lloji kanceri, Rrjeti i Mbrojtjes kundër Kancerit raporton se gjinia femërore ka më shumë gjasa që të diagnostikohet me këtë sëmundje në faza më të avancuara. Duke ditur simptomat ju ndihmon të diagnostikoheni më shpejtë dhe shanset për mbijetesë janë më të larta. Ja cilat janë disa nga shenjat paralajmëruese që s’ duhet t’i injoroni:
1. Gjak në urinë: Gjaku në urinë është ndër simptomat e para të kancerit të fshikëzës. Shumë gra e injorojnë këtë simptomë duke qenë se e lidhin me ciklin menstrual ose menopauzën. Gjaku në urinë s’ do të thotë medoemos se keni kancer të fshikëzës, megjithatë është e rëndësishme që të konsultoheni me mjekun.
2. Simptoma të ngjashme me infeksionet urinare: Kanceri i fshikëzës mund të ngatërrohet shpesh me infeksionet e traktit urinar, duke qenë se shumë simptoma janë të ngjashme. Pacientët mund të përjetojnë nevojë të shpeshtë për të urinuar, dhimbje gjatë urinimit, urinim me ndërprerje dhe pamundësi shkarkimi të plotë të fshikëzës, si dhe mosmbajtje të urinës.
3. dhimbje të pashpjegueshme: dhimbja zakonisht fillon të shfaqet në fazë më të avancuar të kancerit të fshikëzës. Pacientët mund të kenë dhimbje në pjesën abdominale ose pelvike. Ata mund të kenë gjithashtu dhimbje të kockave, në rastet kur kanceri fillon të përhapet edhe në pjesë të tjera të trupit. Po qe se keni dhimbje në këto pjesë të trupit, konsultohuni me mjekun, sidomos Po qe se i keni edhe simptomat e ngjashme me infeksionet e traktit urinar.
4. Mungesë oreksi: Mungesa e oreksit është një simptomë e zakonshme e kancerit, dhe këtu s’ bën përjashtim as kanceri i fshikëzës. Po qe se kanceri ka filluar të përhapet ose masa tumorale është rritur, mund të filloni të humbisni peshë ose të ndiheni të lodhur dhe të keni dobësi. Sigurisht, mund të keni mungesë oreksi për një mijë e një arsye, andaj mos mendoni menjëherë më të keqen, por flisni me mjekun Po qe se është e vazhdueshme.

Postime të ngjashme

Bimët Mjekësore Kundër Problemeve me Tretjen dhe Frymëmarrjen


Këto bimë mund të gjenden aspak lehtë në tregje fruta-perimesh por edhe në kopshtet e shtëpive tuaja.


Përveç përdorimit të tyre në kuzhinë, këto bimë kanë dhe vlera të shkëlqyera shëndetësore.

Ndaj mund t’i përdorni edhe për disa nga problemet më të përhapura të organimizt.

​​Borziloku

Ndihmon me problemet e tretjes

Duke qenë se borziloku përmban shumë vlera anti-spasmodike ai mund të përdoret për trajtimin e metabolizmit të dëmtuar. GJithashtu borziloku përdoret si çaj për të lehtësuar dhembjet e stomakut.

Sherebela

Eliminon djersitjen e tepërt

Sherebela përmban një acid rosmarinik i cili shërben si një substanve me efekte anti-inflamatore. Disa studime, ku mbështetet dhe AgroWeb.org pohuan se konsumimi i sherebelës arrinte të ulte djersitjen deri me 50% vetëm në 2 orët e para të konsumimit.

Kopër

Eliminon radikalet e lira

Mund të quhet dhe vlera më e madhe që bima e koprës i jep organizmit tonë. Këtë ‘shërbim’ kopra e arrin me anë të substancës monoterpenes, e cila arrin të eliminojë efektet kancerogjene të kimikateve të ndryshme.

Majdanozi

Rrit vitalitetin e zemrës

Nivelet e larta të acidit folik dhe vitaminave A dhe C arrijnë të balancojnë homokistinën në gjak. Diçka që është jetike për shëndetin e zemrës sonë.

Trumzë

Përforcon sistemin e frymëmarrjes

Kjo bimë e lashtë përmban thimol, që është një antiseptik shumë i fortë. NË shumë raste është parë që përdorimi i trumzës ndihmon systemin e frymëmarrjes. Mjafton ta përgatisni porsi çaj dhe ta konsumoni me mjaltë për të lehtësuar simptomat e astmës dhe bronkitit./AgroWeb.org


Postime të ngjashme

Mpiksja e Gjakut Në Këmbë – Pse Ndodh Dhe Faktorët e Rrezikut  


Mpiksja e gjakut është një proces i rëndësishëm në organizëm që ka si qëllim të parandalojë gjakderdhjen e tepruar pas një lëndimi ose aksidenti.


Megjithatë, ka raste kur gjaku mpikset në brendësi të venave të zonave të ndryshme të trupit.

Më pas masa e ngurtë mund të arrijë deri në mushkëri duke rrezikuar seriozisht jetën e pacientit.

Në disa raste, gjaku mpikset në enë të mëdha të gjakut duke shkaktuar kështu trombozën e venës së thellë.

AgroWeb.org sjell më poshtë një informacion me gjithçka duhet të dini lidhur me mpiksjen e gjakut.

Simptomat e Mpiksjes së Gjakut Në Këmbë

Disa prej simptomave më të zakonshme të mpiksjes së gjakut në këmbë përfshijnë: enjtjen, skuqjen dhe dhimbjen.

Me kusht që gjaku mpikset në këmbë, zona në fjalë do të enjtet ndjeshëm në krahasim me këmbën tjetër.

Lëkura në këtë zonë mund të skuqet ndërkohë që këmba dhemb.


Skuqja e lëkurës gjithashtu shoqërohet edhe me nxehtësinë e zonës ku është mpiksur gjaku.

Kur Është Koha Për Të Shkuar Tek Mjeku

specialistët thonë se njeriu duhet të shkojë tek mjeku menjëherë sapo dyshon që ka një trombozë në këmbë, meqë ajo e fundit mund të arrijë shumë shpejt në mushkëri.

Kur një gjë e tillë ndodh, njeriu vuan nga embolizmi pulmonar.

Ky problem manifestohet me simptoma të ndryshme siç janë rrahjet e larta të zemrës, dhimbje dhe vështirësi në frymëmarrje.

Faktorët e Rrezikut Për Mpiksjen e Gjakut në Këmbë

Sipas specialistëve, të cilëve u referohet AgroWeb.org njerëzit që kanë kryer një ndëhyrje kirurgjikale, janë mbi 65 vjeç dhe marrin kontraceptivë janë më të rrezikuar nga mpiksja e gjakut.

Faktorë të tjerë rreziku janë trajtimet kundër kancerit, mbipesha, jeta jo aktive, probleme të tjera me venat dhe historiku familjar.

Mënyrat më të mira për të parandaluar mpiksjen e rrezikshme të gjakut është që të ruani një peshë të shëndetshme dhe të jeni aktivë.

specialistët gjithashtu këshillojnë që herë pas here të merrni një dozë të vogël aspirine./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Si ta kuptoni Nëse probiotikët po funksionojnë?


Nëse problemet me stomakun janë bërë kufiri i ekzistencës tuaj, ka shumë të ngjarë që keni dëgjuar për probiotikët dhe superfuqitë e tyre shëruese të zorrëve.

Por, mund të jetë e vështirë të kuptosh kur simptomat e tretjes po ndryshojnë për mirë, andaj është e dobishme të kuptosh shenjat që po funksionojnë probiotikët.

Mikrobioma juaj e zorrëve është një bashkësi bakteresh – përfshirë probiotikët – që jeton në traktin tuaj gastrointestinal. Nëse zorra juaj s’ është në ekuilibër, mund të përjetoni simptoma të pakëndshme si fryrje të stomakut, lodhje, probleme të lëkurës dhe diarre ose kapsllëk.

Më poshtë, specialistët shpjegojnë ndryshimet që mund të vini re Nëse probiotikët po funksionojnë:

Më pak fryrje

Nëse jeni të fryrë rregullisht, McCallum thotë se kjo mund të tregojë se probiotikët tuaj s’ po funksionojnë. Probiotikët mund të rikthejnë bakteret e mira në zorrë për të ndihmuar sistemin tuaj të tretjes të funksionojë më mirë, gjë që mund të zvogëlojë ose eliminojë simptoma si gazra ose lëvizje të parregullta të zorrëve që kontribuojnë në fryrje të stomakut. Sapo këto probleme të kontrollohen, fryrja duhet të qetësohet, sipas McCallum.

Disponim i qëndrueshëm

Shëndeti i mikrobiomës suaj është i lidhur me shëndetin tuaj në përgjithësi, kështu që problemet me zorrën tuaj s’ do të ndikojnë vetëm në stomakun tuaj, thotë dietologia e regjistruar Alana Kessler. Zorra juaj është pjesërisht përgjegjëse për prodhimin e hormoneve që ndihmojnë në rregullimin e disponimit dhe gjumit tuaj, kështu që kur s’ jeni në formën më të mirë, mund të përjetoni ndryshime të humorit dhe shqetësime të gjumit. Marrja e probiotikëve mund të ndihmojë zorrën dhe hormonet tuaja të rregullohen më mirë në mënyrë që parregullsitë e humorit dhe problemet me gjumin të jenë një e kaluar.

Imunitet më i mirë

E keni vërejtur ndonjëherë që sëmureni më shpesh kur keni probleme me tretjen? Kjo posa një mikrobiomë e zorrëve jashtë barkut mund të dëmtojë funksionin e sistemit tuaj imunitar, duke hapur derën për sëmundje më të shpeshta ose të rënda. Por ndërsa zorra juaj fillon të riparohet vetë me ndihmën e probiotikëve, sistemi juaj imunitar mund të ndjekë shembullin. Nëse suplementet po bëjnë punën e tyre mund të vini re se do të sëmureni më rrallë se më parë, thotë Kessler.

Postime të ngjashme

Lufta me sindromën e rrallëÇfarë mund ta shtyjë një person të vrapojë 880 kilometra për dikë me të cilin është njohur në Facebook?

Që nga viti 2015 dentistja e suksesshme nga Uashingtoni Tara Zier, ishte përpjekur të zbulonte se përse i merrej fryma, përse kishte lodhje të këmbës dhe dhimbje torturuese në shpinë. Simptomat iu shfaqën jo shumë kohë pas vdekjes së bashkëshortit.

“Ndieja shumë stres nga ajo që më gjë. Isha jashtëzakonisht e shqetësuar për fëmijët, ata ishin të pikëlluar, ashtu si edhe unë,” thotë Tara.

Pasi u këshillua me një endokrinolog, psikiatër, reumatolog, kardiolog dhe një mori mjekësh të tjerë, ajo akoma s’ e kuptonte arsyen pse simptomat po i rëndoheshin.

“Mezi ngrihesha nga divani, s’ kujdesesha dot për fëmijët… Vjehrri dhe vjehrra filluan të jetojnë me mua. Më duhej të punësoja dikë që të jetonte në shtëpinë time”.

Më në fund, në vitin 2017 ajo gjeti një neurolog i cili e diagnostikoi me sindromën e njeriut të ngurtë, një çrregullim i rrallë neurologjik me tiparet e një sëmundjeje autoimune, që haset në çdo një milion njerëz. Është një sëmundje për të cilën s’ ka një kurë. I vetmi shërim është të eliminosh simptomat.

“Duhen mesatarisht shtatë vjet për ta diagnostikuar. Shtatë! Kjo ngase shpesh diagnostikohet gabimisht si sklerozë e shumëfishtë ose Parkinson.”

Tara kaloi nëpër disa cikle rehabilitimi në Klinikën Mayo dhe kjo ia ka përmirësuar ndjeshëm jetën.

Ndërkohë, në anën tjetër të globit, në Tasmani të Australisë, vrapuesi i distancave tepër të gjata Shane James, i njohur si Djalli Tasmanian, i njeh mirë këto simptoma. Ai vuan nga e njëjta sëmundje.

“Ndihesh i shterruar, në trup ke dhimbje të tmerrshme ditë e natë dhe e di që do ta kesh tërë jetën,” thotë vrapuesi.

Tara shkroi një libër dhe themeloi Fondacionin për Studimin e Sindromës së Njeriut të Ngurtë, një organizatë jofitimprurëse që mbledh para për të studiuar sëmundjen. Ajo ka arritur të mbledhë mjaftueshëm fonde për të financuar hulumtimin e parë mbi këtë sëmundje në Universitetin Johns Hopkins.

“Roli im është ta ul kohën 7 vjeçare të diagnostikimit. Në mënyrë që njerëzit të diagnostikohen siç duhet! Kjo po bën që jeta ime të ketë kuptim,” thotë Tara.

James ka shpresuar gjatë gjithë jetës që dikush të fillojë të hulumtojë sindromën dhe u njoh me Tarën në Facebook. Ai vendosi ta ndihmojë Fondacionin e saj dhe të shtojë vëmendjen për këtë sindromë duke vrapuar 880 kilometra përmes Tasmanisë.

“Njeriu e gjen zgjidhjen, varet nga vetë ai. Zgjidhja ime ishte të luftoja me të gjithë forcën. duhet ta vazhdoja paptjetër këtë luftë.”

“Ajo që ju keni mundur të bëni është e jashtëzakonshme për mua; ju jam përgjithmonë mirënjohëse!” thotë Tara.

James-it iu deshën tre javë për të bërë 880 kilometra. Të 20 mijë dollarët që ai mblodhi, iu kaluan fondacionit Zier për të financuar studimin e sindromës.

Postime të ngjashme

Lëngu i Kajsisë Perfekt Për Tretjen, Zemrën dhe Aneminë


Kajsitë janë ndër frutat më të preferuara dhe të shëndetshme, ato njihen ndryshe si nektari i perëndive.

Ky furt i ëmbël është shumë i pasur në vitamina, fibër dhe minerale që mbrojnë shëndetin dhe ndihmojnë në rënien nga pesha.

Kajsitë mund të shijohen në mënyra të ndryshme, përfshirë duke u shtrydhur dhe prodhuar një lëng të mrekullueshëm, freskues dhe të mirë për tretjen.

Lëngu i Kajsisë Kundër Konstipacionit

Kajsitë janë shumë të pasura me fibër.

Lëngu i tyre ruan sasinë më të madhe të fibrës, ndryshe nga frutat e tjera.

Ky lëng është fantastik kundër konstipacionit dhe për përmirësimin e tretjes si pasojë e fibrës.

Lëngu i Kajsisë Për Zemrën

Kajsia përmban shumë vitaminë C e cila e mbron zemrën nga radikalet e lira.

Kaliumi nga ana tjetër qetëson enët e gjakut dhe ul tensionin e tij.


Fibra tek kajsia pastron enët e gjakut dhe ul nivelin e kolesterolit duke zbutur kështu presionin ndaj zemrës.

Lëngu i Kajsisë Kundër Anemisë

Kajsitë janë shumë të pasura me hekur dhe bakër.

Këto dy përbërës ndihmojnë në prodhimin e hemoglobinës dhe luftojnë simptomat e anemisë.

Lëngu i kajsisë e gjallëron organizmin dhe përmirëson metabolizmin.

I Mirë Për Shëndetin e Trurit

Ky lëng është shumë i pasur me magnez dhe fosfor.

Këto minerale janë të dobishme për funksionet e trurit, sidomos Me kusht që konsumohen rregullisht.

Si Ta Përgatisni Lëngun e Kajsisë

Ky lëng mund të përgatitet në dy mënyra: në mikser ose duke i zier frutat

Prijini kajsitë në copa të vogla dhe kalojini në shtrydhëse.

Duke qenë se kajsitë s’ nxjerrin shumë lëng, specialistët rekomandojnë që lëngun e tyre ta kombinoni me lëng molle e cila s’ do të shuajë aromën dhe erën fantastike të kajsisë por do ta pasurojë lëngun.

Mënyra e dytë është që t’i zieni copat e kajsisë në ujë , të hiqni bërthamat dhe më pas me gjithë tulin e frutave ta hidhni lëngun në mikser.

Kësisoj ai do të jetë i trashë dhe kur të ftohet mund ta shoqëroni me akull për më shumë freski./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Mënyrat Natyrale për trajtimin e Mykut në Lëkurë


Myku i lëkurës është një infeksion i pakëndshëm që shkakton djegie dhe kruarje të lëkurës.

Ky infeksion pushton keratinën e vdekur, një proteinë që gjendet tek lëkura, thonjtë dhe flokët, dhe mund të shfaqet në zona të ndryshme.

Më poshtë do të mësoni nga AgroWeb.org shkaqet e shfaqjes së mykut, si ta dalloni dhe si ta trajtoni atë.

Shkaqet E Shfaqjes Së Mykut Të Lëkurës

Disa prej shkaktarëve kryesore të mykut të lëkurës janë:

Sistemi i dobët imunitar

Ngjitja e infeksionit nga burime të tjera siç janë pishinat

Mungesa e higjenës, djersitja dhe lagështia e tepërt.

Ushqyerja e keqe dhe mungesa e vitaminave


Stresi.

Si Mund Të Dalloni Nëse Vuani Nga Myku I Lëkurës

Simptomat e mykut të lëkurës janë lehtësisht të dallueshme.

Zakonisht, në lëkurë vërehen njolla ose puçra të ngjyrave dhe madhësive të ndryshme.

Ato kanë formë rrethore dhe skuqen lehtë.

Lëkura djeg ose kruhet.

Kurat Më Të Mira Kundër Mykut Të Lëkurës

Regjimi Ushqimor

Sipas studimeve që i referohet AgroWeb.org rekomandohet që të shmangni mishin e kuq, miellin e bardhë, sheqerin, qumështin e lopës.

Hani më shumë fruta, sidomos agrume që fuqizojnë sistemin mbrojtës të organizmit dhe e pastrojnë atë.

Kosi Natyral

Kosi përmban lactobacite, baktere të mira që luftojnë mykun.

Atë mund ta aplikoni direkt mbi lëkurë.

Lëngu i Limonit

Acidi citrik tek limoni është shumë efikas kundër mykut të lëkurës.

Atë duhet ta përdorni natën meqenëse gjatë ditës mund të shkaktojë çngjyrosje të lëkurës.

Lëngu I Boronicës Së Kuqe

Lëngu i këtij fruti të shëndetshëm e lufton mykun nga brenda dhe jashtë.

Gjethja E Ullirit

Sipas të dhënave të AgroWeb.org gjethja e ullirit forcon sistemin imunitar dhe eliminon mykun.

Ju mund t’i merrni këto përfitime duke pirë çajin e gjethes së ullirit ose duke e aplikuar atë në lëkurë.

Kripa E Detit

Përzieni dy lugë gjelle me kripë deti dhe një gotë me ujë.

Pasi kripa të tjetë tretur mirë, me këtë solucion lyeni zonën e prekur të lëkurës disa herë në ditë.

Hudhra

Hudhra është padyshim një nga kurat më të mira natyrale kundër mykut të lëkurës.

Hudhrën mund ta konsumoni cdco ditë me stomak bosh ose ta shtypni atë dhe ta aplikoni në lëkurë.

Vaji i Rigonit

Hidhni dy ose tre pika me vaj rigoni në një gotë me ujë dhe pijeni.

Përzieni sasi të barabarta të vajit të ullirit dhe atij të rigonit dhe masazhoni lëkurën.

Vaji I Arrës Së Kokosit

Ky vaj është i pasur me acide yndyrore që shkatërrojnë mykun.

Atë mund ta aplikoni në zonën e prekur të lëkurës dy deri në tre herë në ditë.

Uthulla E Mollës

Uthulla e mollës rregullon pehashin natyral të lëkurës dhe parandalon shumimin e mykut.

Përzieni 2 lugë gjelle me ujë dhe një lugë gjelle me uthull molle.

Pasi uthulla të jetë tretur në ujë, AgroWeb.org ju udhëzon të përdorni një garzë për ta aplikuar atë në lëkurë.

Shafrani I Indisë

Kjo erëz aromatike është një armike e lindur e mykut dhe infeksioneve.

Atë mund ta hidhni direkt mbi lëkurë dhe ta mbani për disa orë ose ta konsumoni duke e pirë me qumësht dhe mjaltë.

Aloe Vera

Vlerat e aloe verës janë të panumërta dhe përfshijnë eliminimin e mykut.

Aplikoni mbi lëkurë xhelin e freskët të bimës disa herë gjatë ditës.

Suksesi i këtyre kurave qëndron në aplikimin e vazhdueshëm të tyre bashkë me mbajtjen e një higjene të mirë./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Imuniteti larg tufës, kur pritet të arrihet ai në Shqipëri


Pandemia e Covid-19 ka hyrë në një fazë intensive në vendin tonë, por duket se deri tani, është bërë më pak se gjysma e udhës në drejtim të imunizimit. Projeksionet e specialistëve vendas dhe instituteve të specializuara ndërkombëtare tregojnë se, popullsia e Shqipërisë do të jetë nën presionin e pandemisë gjatë gjithë verës së këtij viti deri në vjeshtë, teksa mutacionet e reja që po përhapen kudo në botë rrezikojnë të përkeqësojnë pritshmëritë, por edhe rezultatet e vaksinave.

Instituti i Shëndetit Publik, njësia përgjegjëse për projeksionet dhe gjurmimin e pandemisë, ka ndërtuar 2 skenarë (me dhe pa vaksinë) se si do të zhvillohet përhapja më 2021 dhe në bazë të tyre, do të administrohet shëndeti i popullatës.

Në skenarin e parë, pa vaksinë, pritet rënie e infektimeve ditore në mënyrë të qëndrueshme, deri në muajin qershor, tha nëndrejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Dritan Ulqinaku. Rritja e numrit të infektimeve do të nisë sërish gjatë kohës së pushimeve të verës. Në mesin e qershorit, korrik dhe gusht, pritet rritje e kurbës, pasi lëvizjet do të bëhen më intensive. Shumë shqiptarë nga Kosova dhe emigrantë nga Europa do të drejtohen për pushime në plazhet tona, duke ndikuar në një qarkullim më të vrullshëm të virusit.

Në skenarin e dytë, i cili parashikon procedurë më intensive të vaksinimit deri në qershor, infektimet do të jenë më të zbehta gjatë verës, ndaj dhe pandemia do të jetë më e lehtë për t’u menaxhuar, tha Ulqinaku. specialisti i ISHP-së shpjegoi se, kulmi i së gjithë pandemisë ka kaluar në muajin shkurt, duke shpjeguar se në të gjithë skenarët, presioni në shëndetin e popullatës dhe sistemin shëndetësor do të ulet. Tirana ka krijuar imunizim më të lartë në raport me qarqet e tjera, si pasojë e përhapjes më të gjerë, teksa shihet se ka nisur rritja e numrave në qarqet e vogla.

Të dhëna të tërthorta nga laboratorët që kryejnë analiza serologjike tregojnë se përafërsisht 30% e të testuarve kanë zhvilluar antitrupa ndaj virusit Sars –CoV-2. Numri i personave që zhvillojnë antitrupa është duke u rritur si përqindje në totalin e atyre që kryejnë testime, si rezultat i intensifikimit të pandemisë, sidomos në Tiranë. Të dhënat laboratorike tregojnë se imunizimi s’ pritet të ndodhë para vjeshtës.

Vaksinimi brenda 14-24 muajve

Imunizimi përmes vaksinës s’ po shikohet si një opsion para vjeshtës. Aktualisht kanë marrë dozën e parë mbi 16,800 persona. Ministria e Shëndetësisë sqaroi zyrtarisht se, plani i vaksinimit i hartuar nga Komiteti Kombëtar i Vaksinimit do të zhvillohet sipas dy skenarëve. I pari, skenari më ambicioz, parashikon të përmbyllet brenda 14 muajve ndërsa skenari i dytë, parashikon vaksinim në harkun e 24 muajve. Furnizimi masiv me vaksina për Shqipërinë s’ pritet të ndodhë shpejt për shkak të kontratave të vona të nënshkruara me kompanitë kryesore prodhuese, teksa qeveria e Shqipërisë s’ ka hyrë në negociata me prodhues të tjerë të vaksinës si Kina, Rusia etj.

specialistët e Shëndetit Publik e kritikuan mënyrën se si qeveria e ka administruar pandeminë. Liljana Ramasaço, ish-drejtoreshë e Institutit të Shëndetit Publik, tha se, qeverisë i doli jashtë kontrollit situata dhe i gjithë vendi u kthye në një spital me shtretër spitalorë në shumicën e banesave të qytetarëve. Mungesa e transparencës me shifrat, kapacitetet e ulëta të testimit dhe gjurmimit i çuan zhvillimet pandemike jashtë kontrollit, tha Ramasaço. Nga ana tjetër, qytetarët u përballën me fatura të larta të kurimit dhe të papërballueshme për rastet e rënda.

Sipas saj, qeveria i la të vetëm qytetarët, pa asnjë mbrojtje, teksa vetëm 3% e të infektuarve u rimbursua për një mjekim të moderuar. Ajo tha se infektimet reale janë mesatarisht 7-8 herë më të larta se deklarimet zyrtare. Zhvillimi i pandemisë lajmëron se edhe këtë vit, ekonomia e vendit do të jetë nën presion dhe ky do të jetë një vit i vështirë, si në drejtim të shëndetit të popullatës dhe zhvillimeve ekonomike në vend.


30% e testimeve aerologjike, me antitrupa

Të dhënat laboratorike tregojnë se vendi është larg krijimit të imunizimit. Aristidh Nikollari, administratori i Qendrës së Diagnostikimit Biocheck, tha se përqindja e atyre që dalin imunë është e lartë. “Mbi 30% e testimeve serologjike shfaqin imunitet, pasi ka rritje të pacientëve asimptomatikë, apo të atyre që shfaqen me imunitet të fortë, që e kanë kaluar Covid-19 shumë lehtë, pa e kuptuar as si gjendje gripale, duke qenë se simptomat janë të njëjta. Ky numër pacientësh po rrit edhe përqindjen e imunitetit” – tha z. Nikollari.

Sipas tij, ecuria është tepër pozitive, pasi Po qe se brenda 2-3 muajsh, 40 apo 50% e popullatës fiton imunitet, parashikohet që në stinën e vjeshtës, të ulet emergjenca për vaksinim. “Po qe se në 10 persona të infektuar, 6 prej tyre janë imunë, s’ ka nevojë emergjente për vaksinim, por Po qe se në 10 të infektuar, 2 prej tyre shfaqin imunitet, emergjenca për vaksinim ekziston” – tha më tej ai.

Kjo kërkon kohë – studimet sugjerojnë se duhen rreth 10 ditë për të filluar prodhimi i antitrupave, që mund të synojnë koronavirusin dhe pacientët më të sëmurë zhvillojnë përgjigjen më të fortë imune.

Studime të shumta tregojnë se jo të gjithë të prekurit nga Sars-CoV-2 krijojnë antitrupa, sidomos ata që e kalojnë me simptoma të lehta. Në rastin e Covid-19, shkencëtarët në Britaninë e Madhe kanë vërtetuar se, imuniteti qelizor vepron edhe në rastet kur të infektuarit s’ kanë zhvilluar antitrupa. Sistemi imunitar i njeriut ka memorie afatgjatë të luftimit të një virusi, por në disa raste, ajo është shumë e shkurtër. P.sh., fruthi është i paharrueshëm dhe imuniteti krijohet gjatë gjithë jetës. Megjithatë fëmijët mund të marrin RSV (virus sincital i frymëmarrjes) më shumë se një herë në një sezon dimëror.

Shkencëtarët s’ kanë akoma përgjigje të sakta rreth imunitetit ndaj Sars-CoV-2, për shkak të kohës akoma të shkurtër të zhvillimit të tij. Një studim i këtij viti, që u udhëhoq nga Instituti i Shëndetit Publik në Britani, tregoi se shumica e njerëzve që kanë pasur virusin janë të mbrojtur nga riinfektimi për të paktën pesë muaj.

Të dhëna që vijnë nga studime që përfshijnë koronaviruse të tjerë tregojnë se katër prej tyre prodhojnë simptomat e ftohjes së zakonshme dhe imuniteti është jetëshkurtër. ndërsa studimet për Sars-CoV-2 treguan se disa pacientë mund të infektohen përsëri brenda një viti. Kërkimet në Kolegjin Mbretëror të Londrës sugjeruan se nivelet e antitrupave që vrasin koronavirusin u zbehën gjatë studimit tremujor.

Po shkencëtarët kanë vërtetuar se edhe Po qe se antitrupat zhduken, atëherë qelizat që i prodhojnë ato, të quajtura qeliza B, mund jenë akoma aktive. Qelizat B për Gripin Spanjoll janë gjetur te njerëzit 90 vjet pas kësaj pandemie. Sipas specialistëve, Po qe se reagimi i qelizave B do të ishte sa një e treta e reagimit në Gripin Spanjoll, atëherë një infeksion i dytë do të ishte më i lehtë se i pari.

Shkencëtarët thonë se akoma s’ kuptohet se çfarë ndodh me qelizat T në planin afatgjatë për Sars-CoV-2, por qelizat T kundër Sars Origjinal (Sindroma e Rëndë e Mprehtë e Frymëmarrjes) janë gjetur 17 vjet më vonë. Testet laboratorike tregojnë se qelizat T, që janë krijuar tek të infektuarit me Sarsin e Origjinal në vitet 2002, kanë siguruar mbrojtje më të lartë për infektimet nga Sars-CoV-2.

Studimi britanik me mbi 6614 persona personel shëndetësor gjeti 44 riinfeksione në fillim të vitit 2021. Studiuesit arritën në përfundimin se riinfektimi është i pazakontë, por gjithsesi është i mundur dhe thonë se njerëzit duhet të vazhdojnë të jenë të kujdesshëm. specialistët thonë se riinfektimi ka të ngjarë të jetë i rrallë dhe me pak pasoja. Por ndërsa antitrupat zhvillohen në shumicën e të infektuarve, ato zhvillohen në nivele të ndryshme nga një person te tjetri. Antitrupat neutralizues janë më efikasët, pasi janë në gjendje ta ndalojnë atë duke infektuar qelizat e tjera.

Një studim i 175 pacientëve të rikuperuar në Britani tregoi se 30% kishin nivele shumë të ulëta të antitrupave neutralizues. Kjo është arsyeja pse Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë “se imuniteti qelizor, pjesa tjetër e përgjigjes adaptive mund të ketë rol thelbësor në luftimin e virusit”./Burimi:Monitor

Postime të ngjashme

Çfarë Ndodh Kur Konsumoni Peshkun Ton?


Peshku ton i konservuar, jo vetëm që është shumë i shijshëm, por përmban gjithashtu shumë vlera ushqyese.

Atë mund ta shtoni lehtësisht në gatimet tuaja, si për shembull tek makaronat, sanduiçët dhe sallata.

Megjithatë është e rëndësishme të mos e teproni me këtë produkt, pasi sasia e lartë e mërkurit që ai përmban, mund çojë në helmim.

AgroWeb.org liston për ju nga disa nga përfitimet shëndetësore të konsumit të tonit dhe çfarë duhet të kini kujdes në të njëjtën kohë.

Ju do të merrni më shumë proteina

Shtimi i proteinave në regjimin tuaj ushqimor, mund të jetë jashtëzakonisht i vlefshëm meqenëse do t’ju bëjë të ndiheni të ngopur për më gjatë dhe të konsumoni më pak kalori.

Ju mund të përmirësoni shëndetin e trurit dhe syve

Falë acideve yndyrore omega-3 që gjenden tek toni i konservuar, ju do të forconi funksionin e trurit dhe syve tuaj, qoftë edhe duke ngrënë një sanduiç me ton për drekë.

Acided yndyrore omega-3 që ai përmban, jo vetëm që përmirësojnë kujtesën, por gjithashtu zvogëlojnë inflamacionin dhe largojnë simptomat e syve të thatë.

Në qoftë se po kërkoni një arsye për të filluar të blini ton të konservuar, tani keni dy.


Mund të shtoni peshë

Toni i paketuar, përmban shumë vaj dhe si rrjedhojë ai ka më shumë kalori, yndyrë dhe mund të çojë në shtim të peshës.

Në qoftë se kërkoni të merrni më pak kalori dhe yndyrë, ju mund të blini variantin që  përmban ujë në vend të vajit.

Mund të ndiheni të fryrë.

Një përbërës që gjendet në të është natriumi. Edhe pse ai është thelbësor për rregullimin e lëngjeve të trupit, tejkalimi mund të çojë në fryrje të barkut.

Pra, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për sasinë e tonit të konservuar që konsumoni çdo ditë, në mënyrë që të mos tejkaloni kufijt e lejuar të marrjes së natriumit.

Ju mund të helmoheni nga mërkuri

Toni i konservuar përmban më pak mërkur sesa toni i freskët, që do të thotë se ju mund ta konsumoni atë më shpesh.

Si një neurotoksinë, mërkuri është diçka që duhet shmangur atëhere kur është e mundur./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Mjekët gjinekologë «KUJDES nga infeksionet e plagës cezariane, këto simptoma s’duhen injoruar kurrë»


Numri i lindjeve cezariane në mbarë botën është rritur gjatë dekadave të fundit. Rreth 3-15% e grave që i nënshtrohen një operacioni të tillë priren të zhvillojnë një infeksion rreth zonës kirurgjikale. Infeksioni mund të trajtohet kur diagnostikohet në kohë, duke u bërë më pak shqetësues. Një infeksion i plagës pas operacionit cezarian është një infeksion bakterial që zhvillohet pas lindjes cezariane. Është një ngarkesë bakteriale që ndodh në vendin ku është bërë prerja.

Ka dy lloje infeksionesh të prerjes cezariane:

Celulitis, është një infeksion bakterial i shtresave më të thella të lëkurës, që shkaktohet kryesisht nga bakteret Streptococcus dhe Staphylococcus aureus, i cili manifestohet me ënjtje, skuqje dhe dhimbje, megjithëse s’ ka formim qelbi. Ky është infeksioni më i zakonshëm që ndodh pas lindjes cezariane.

Abscesi ose plaga në bark është një infeksion që mund të ndodhë kur bakteret futen në lëkurë përmes prerjes kirurgjikale. Kjo është një gjendje e rrallë që rezulton me dhimbje dhe ënjtje, madje me rrjedhje të plagës. Abscesi bakterial gjithashtu mund të çojë në endometrit (inflamacion). Eshtë e domosdoshme tretmani i infeksionit sa më shpejt që të jetë e mundur për të parandaluar përhapjen e baktereve nga vendi i kirurgjisë. Gjithashtu, infeksioni do të pengonte cilësinë e jetës së nënës dhe do të rriste periudhën e qëndrimit të saj në spital.

Cilat janë shkaqet e infeksionit pas lindjes cezariane?

Obeziteti gjithashtu rrit rrezikun e komplikimeve të plagëve. Prerjet e përsëritura cezariane gjithashtu mund të jenë një nga shkaqet e komplikimeve postoperative siç është infeksioni. andaj, monitorimi para dhe pas operacionit është një domosdoshmëri. Disa shkaqe të tjera që sjellin infeksion të plagës cezariane mund të jenë membranat e këputura, për shkak të gabimeve të kirurgut, apo edhe lindjes urgjente.

Ethet për disa ditë ose temperatura më e lartë se 38 gradë, mund të jenë disa nga simptomat e infeksionit në plagën cezariane. Përveç kësaj, mund të përjetoni dhimbje dhe ndjesi djegie gjatë urinimit, dhe gjak në urinë.

Living

Postime të ngjashme

migrena apo hemicrania e heshtur ekziston: Ja se si t’i trajtojmë simptomat pa ilaçe


migrena apo hemicrania s’ vjen gjithmonë me dhimbje koke.

Kështu që, gratë me migrenë apo hemicrani “të heshtur”, të shënuara nga shqetësime vizuale, lodhje dhe simptoma të tjera të migrenës apo hemicranisë, mund të vuajnë për vite me radhë para se të diagnostikohen dhe trajtohen, thotë John Rothrock, profesor i neurologji në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit George Washington. Në fakt, vetëm gjysma e të sëmurëve diagnostikohen siç duhet.

migrena apo hemicrania e heshtur godet gratë deri në tre herë më shumë se burrat. Dhe sepse simptomat mund të jenë të paqarta, gratë mund të mos shohin një mjek ose mund të nxitojnë në emergjencë kur problemet e shikimit ose marramendja godasin dhe të kalojnë në shumë testime, thotë Dr. Rothrock.

Po qe se dyshoni për migrenë apo hemicrani të heshtur, flisni me një specialist të dhembjes së kokës për këtë. Në ndërkohë, hapat e mëposhtëm mund të ndihmojnë.

Si të parandaloni dhe trajtoni migrenën apo hemicraninë e heshtur

Korrigjimi i një mungese magnezi mund të zvogëlojë dhembjet deri në 42 për qind. “Nivelet e ulëta të magnezit nxisin një valë të sinjalizimit të trurit që shkakton ndryshimet vizuale dhe shqisore që shënojnë migrenën apo hemicraninë e heshtur dhe korrigjimi i niveleve të magnezit mund të bëjë një ndryshim dramatik në simptomat”, thotë Alexander Mauskop.

“Meditimi lehtëson stresin që është një shkaktar kryesor për të gjitha llojet e migrenës apo hemicranisë”, thotë Dr. Mauskop. Në një studim, meditimi për 20 minuta në ditë uli shpërthimet e heshtura të migrenës apo hemicranisë me 71 për qind. Dr. Mauskop këshillon përdorimin e meditimeve të drejtuara në aplikacione si Calm dhe Breathe.

“Ushtrimi është numri një në listën time të rekomandimeve në çdo kohë që shoh një pacient me migrenë apo hemicrani”, thotë Alexander Mauskop, drejtor i Qendrës së dhembjes së Kokës në New York. Ai këshillon përfshirjen në 90 minuta aktivitet të moderuar në javë – një qasje që lehtëson migrenën apo hemicraninë në mënyrë më efektive sa medikamentet me recetë në një studim suedez.

Postime të ngjashme

Tuberkulozi, simptomat dhe tretmani


Tuberkulozi është një sëmundje infektive që zakonisht ndikon në mushkëri. Krahasuar me sëmundje të tjera të shkaktuara nga një agjent i vetëm infektiv, tuberkulozi është vrasësi i dytë më i madh, globalisht.

Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se 9 milionë njerëz në vit sëmuren nga tuberkulozi, me 3 milion nga këto “të humbura” nga sistemet shëndetësore

Kjo sëmundje është ndër shkaqet kryesore të vdekjes për gratë e moshës 15 deri 44 vjeç.

Simptomat e tuberkulozit përfshijnë:

Kollë

 Temperaturë

 Djersitje natën

Humbje peshe etj.

 Tuberkulozi është një patogjen në ajër, që do të thotë se bakteret që shkakton mund të përhapen me anë të ajrit nga personi në person. Mjekët bëjnë një dallim midis dy llojeve të infeksionit të tuberkulozit: latent dhe aktiv.

Kjo sëmundje ndikon në të gjitha grupmoshat dhe në të gjitha pjesët e botës. Sidoqoftë, sëmundja ndikon më së shumti te të rinjtë që jetojnë në vendet në zhvillim. 

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), simptomat e sëmundjes së tuberkulozit përfshijnë:

Dobësi

Humbje e oreksit dhe peshës

Të dridhura, ethe dhe djersitje natën

Kollë të rëndë që zgjat 3 javë ose më shumë

dhimbje gjoksi

Shumica e rasteve të tuberkulozit mund të shërohen kur ilaçet e duhura janë të disponueshme dhe të administruara në mënyrë korrekte. Lloji i saktë dhe kohëzgjatja e trajtimit të antibiotikut varet nga mosha e një personi, shëndeti i përgjithshëm, rezistenca potenciale ndaj drogës, Nëse tuberkulozi është latent ose aktiv, dhe vendndodhja e infeksionit (dmth. mushkëritë, truri, veshkat).

Njerëzit me tuberkuloz latent mund të kenë nevojë vetëm për një lloj antibiotiku, ndërsa njerëzit me tuberkuloz aktiv (veçanërisht MDR-TB) shpesh kërkojnë një recetë të barnave të shumëfishta.

Zakonisht, antibiotikët duhet të merren për një kohë relativisht të gjatë. Gjatësia standarde e kohës për një trajtim me antibiotikë është rreth 6 muaj. Është e rëndësishme që çdo periudhë tretmani të përfundojë plotësisht, edhe Nëse simptomat e turbekulozit janë larguar. Çdo baktere që ka mbijetuar trajtimin mund të bëhet rezistent ndaj ilaçeve që janë përshkruar dhe mund të çojë në zhvillimin e MDR-TB në të ardhmen./Familja Jonë

Postime të ngjashme

Kontrolloni sytë tuaj për shenja të hershme të sëmundjes së zemrës


T’i kushtojmë vëmendje shëndetit tonë të syve është thelbësore ndërsa plakemi, por s’ ka të bëjë vetëm me mbajtjen e mprehtë të shikimit.

Sytë tanë gjithashtu mund të na japin shenja të rëndësishme për atë që po ndodh me pjesën tjetër të trupit tonë.

Ne të gjithë e dimë se sytë janë quajtur dritaret e shpirtit, por sipas një studimi të fundit, ato janë me të vërtetë “dritaret për shëndetin tuaj” – dhe ato janë veçanërisht të shkëlqyera për të zbuluar ndonjë shenjë të hershme ose problem themelor me sëmundjen e zemrës.

Si mund të tregojnë sytë tuaj shenja të sëmundjes së zemrës

Një nga arsyet që mjekët na ekzaminojnë sytë gjatë një kontrolli të rregullt është se ata mund të shohin indet e trurit me anë të retinës, plus qelizat e kuqe të gjakut dhe enët e ndryshme. Kohët e fundit, një studim i botuar në EClinical Medicine zbuloi se diktimi i lezioneve ishemike perivaskulare të retinës (RIPL) brenda syve është një tregues i sëmundjes së zemrës te pacientët.

Studiuesit arritën në përfundimin se disa faktorë, të tillë si ulja e qarkullimit të gjakut ose tensioni i lartë i gjakut, do të shkaktojnë dëme të dukshme në enët e gjakut në sytë tuaj – një tregues i hershëm i sëmundjes së zemrës. Simptomat e RIPL përfshijnë gjithashtu humbje të papandehur dhe pa dhimbje të shikimit së bashku me humbjen e përqendrimit në njërin ose të dy sytë tuaj.

Kjo s’ vlen vetëm për sëmundjet e zemrës. Sytë tuaj mund të japin një vështrim shumë më të thellë në zona të tjera të trupit me shenja të ngjashme të qarta se diçka ka shkuar keq.

Postime të ngjashme

Dita Ndërkombëtare e personave me Sindromën Down: Shkaqet, llojet dhe simptomat


Dita Botërore e Sindromës Down, 21 Mars, është herët a vonë globale e ndërgjegjësimit e cila është vëzhguar zyrtarisht nga Kombet e Bashkuara që nga viti 2012.

Data për këtë ditë që është dita e 21-të e muajit të 3-të, u zgjodh për të treguar veçantinë e trefishimit – trisomia e kromozomit 21 i cili shkakton sindromën.

Në këtë ditë, njerëzit me sindromën down dhe ata që jetojnë dhe punojnë me ta në të tërë botën organizojnë dhe marrin pjesë në aktivitete dhe dukuri për të rritur ndërgjegjësimin e publikut dhe për të krijuar një zë të vetëm global që mbron të drejtat, përfshirjen dhe mirëqenien e njerëzve me këtë sindromë.

Çfarë është sindroma down?

Sindroma down është një gjendje në të cilën një fëmijë lind me një kopje shtesë të kromozomit të tyre të 21 – andaj emri tjetër i tij është trisomia 21. Kjo shkakton vonesa të zhvillimit fizik, mendor dhe paaftësi.

Shumë nga aftësitë e kufizuara janë të përjetshme, dhe ato gjithashtu mund të shkurtojnë jetëgjatësinë. Sidoqoftë, njerëzit me sindromën down mund të jetojnë jetë të shëndetshme dhe të kënaqshme.

Çfarë e shkakton sindromën down?

në të gjitha rastet e riprodhimit, të dy prindërit u kalojnë gjenet fëmijëve të tyre. Këto gjene barten në kromozome. Kur qelizat e foshnjës zhvillohen, secila qelizë supozohet të marrë 23 palë kromozome, për 46 kromozome gjithsej. Gjysma e kromozomeve janë nga nëna, dhe gjysma janë nga babai.

Tek fëmijët me sindromën down, një nga kromozomet s’ ndahet siç duhet. Foshnja përfundon me tre kopje, ose një kopje shtesë të pjesshme, të kromozomit 21, në vend të dy. Ky kromozom shtesë shkakton probleme ndërsa truri dhe tiparet fizike zhvillohen.

Llojet e sindromës down

Ekzistojnë tre lloje të sindromës down:

Trisomia 21

Trisomia 21 do të thotë se ka një kopje shtesë të kromozomit 21 në çdo qelizë. Kjo është forma më e zakonshme e sindromës down.

Mozaikizmi

Mozaikizmi ndodh kur një fëmijë lind me një kromozom shtesë në disa, por jo në të gjitha qelizat e tyre. Personat me sindromën mozaik down kanë më pak simptoma sesa ata me trisomi 21.

Zhvendosja

Në këtë lloj të sindromës down, fëmijët kanë vetëm një pjesë shtesë të kromozomit 21. Ekzistojnë 46 kromozome totale. Sidoqoftë, njëri prej tyre ka të bashkangjitur një pjesë shtesë të kromozomit 21.

Cilat janë simptomat e sindromës down?

Megjithëse gjasat e mbartjes së një foshnje me sindromën down mund të vlerësohen nga kontrollet gjatë shtatzënisë, s’ do të përjetoni ndonjë simptomë të mbartjes së një fëmije me sindromën down.

Në lindje, foshnjat me sindromën down zakonisht kanë disa shenja karakteristike, duke përfshirë:

 • tipare të sheshta të fytyrës
 • kokë dhe veshët e vegjël
 • qafë e shkurtër
 • gjuhë të fryrë
 • sytë që anojnë përpjetë
 • veshët në formë atipike

Një foshnje me sindromën down mund të lindë në një madhësi mesatare, por do të zhvillohet më ngadalë sesa një fëmijë pa këtë gjendje.

Njerëzit me sindromën down zakonisht kanë një farë shkalle paaftësie zhvillimi, por shpesh është e lehtë deri në mesatare. Vonesat e zhvillimit mendor dhe shoqëror mund të nënkuptojnë se fëmija mund të ketë:

 • sjellje impulsive
 • gjykimi i dobët
 • hapësirë ​​e shkurtër e vëmendjes
 • aftësitë e ngadalta të të mësuarit.

Postime të ngjashme

Kur dhimbja në gjoks s’ është një sulm në zemër – Çfarë është mosfunksionimi mikrovaskular koronar?


Kardiologët po mësojnë më shumë për një gjendje të quajtur mosfunksionim mikrovaskular koronar (MVD koronare). E njohur më parë si sindroma kardiake X, gjendja mund të jetë shkaku i shumë rasteve të pashpjegueshme të dhembjes në gjoks.

Çfarë është mosfunksionimi mikrovaskular koronar?
Mosfunksionimi koronar mikrovaskular ndodh kur ka rënie të fluksit të gjakut nëpër enët e vogla të gjakut që furnizojnë rrjedhjen e gjakut dhe oksigjenin në zemër. MVD koronare shkakton dhimbje gjoksi dhe nganjëherë gulçim dhe lodhje.

Gjendja shpesh është një diagnozë e humbur posa bllokimet në arteriet e mëdha në zemër (dhe jo të vogla) shkaktojnë shumicën e sulmeve të zemrës. MVD koronare s’ është gjithmonë e dukshme me testet standarde për dhimbjen e gjoksit.

Timothy Henry, MD, një kardiolog ndërhyrës në Spitalin Christ në Cincinnati, Ohio dhe një studiues kryesor në koronare MVD, tregon për Verywell se “arteriet në zemrën tuaj janë si degët në një pemë. Ju keni degë të mëdha dhe ato shpërbëhen në degë më të vogla “.

Henry thotë se rreth 10% e individëve që përjetojnë simptoma klasike të sulmit në zemër (dhimbje gjoksi, gulçim dhe lodhje) s’ kanë asnjë bllokim në arteriet e mëdha të zemrës së tyre – shkaku i sulmeve të zemrës.

dhimbja e gjoksit dhe arteriet koronare normale

“Mikrovaskulimi është tepër i rëndësishëm posa shumica e furnizimit me gjak në zemrën tuaj vjen nga arteriet e vogla”, thotë Henry. “Kur jemi ulur, na duhet një sasi e caktuar e rrjedhës së gjakut, por Vetëm po të ushtroni, duhet të rrisni rrjedhën e gjakut në zemrën tuaj me rreth më shumë se tre herë. Kur keni sëmundje mikrovaskulare koronare, s’ jeni në gjendje të rritni rrjedhën kur keni nevojë për të, gjë që çon në dhimbje gjoksi”, thekson ai.

Pse MVD koronare ndikon kryesisht te gratë?

Simptomat e MVD koronare mund të vazhdojnë me vite pa ndonjë shpjegim.

“Disa nga këta individë kanë pasur dhimbje gjoksi për 10 deri në 15 vjet,” thotë Henry. Si burrat ashtu edhe gratë mund të zhvillojnë anginë mikrovaskulare, por është shumë më e zakonshme tek gratë. Midis pacientëve me dhimbje të qëndrueshme në gjoks, rreth 41% e grave përkundrejt 8% të burrave tregojnë pengesa të mëdha të arterieve në angiograma.

Sa janë të ndryshme simptomat e zemrës tek gratë
Suzanne Steinbaum, DO, presidente e SRSHeart dhe një kardiologe në New York City, i thotë Verywell se hormonet mund të jenë pjesë e arsyes pse MVD koronare është më e zakonshme tek gratë.

“Sëmundja mikrovaskulare ndodh në kohën perimenopauzale kur ka luhatje të estrogjenit”, thotë Steinbaum. “Associatedshtë e lidhur gjithashtu me faktorët tradicionalë të rrezikut, veçanërisht presionin e lartë të gjakut, kolesterolin e lartë dhe aneminë, të cilat shpesh ndodhin me gratë me menstruacione [të asaj moshe].”

Kur të vizitoni një mjek
Çdo person që ka dhimbje të përsëritura dhe të pashpjegueshme në gjoks duhet të vlerësohet nga një kardiolog. Henry thotë se një provë për të zbuluar MVD koronare, testimi i reaktivitetit koronar, “zgjat 30 minuta dhe është me rrezik shumë të ulët”.

Gjatë procedurës, një kardiolog fut një tel me një sensor në majë përmes arteries më të madhe të zemrës. Sensori mat rrjedhjen e gjakut në zemër në qetësi dhe pasi një personi i jepet adenozinë, një ilaç që rrit rrjedhjen e gjakut në zemër.

Kujdesi për shëndetin tonë është qenësor, andaj, kur dhembjet e krahërorit janë të vazhdueshme dhe të padurueshme, konsultimi me një specialist shëndetësor është i domosdoshëm.

Burimi: Very Well Health

Postime të ngjashme

Në qoftë se këto figura ju shkaktojnë frikë, mund të keni automatonofobi


Automatonofobia është frika nga figurat e ngjashme me njeriun, të tilla si manekinët, statujat prej dylli, statujat, robotët etj.

Është një fobi specifike, ose frikë nga diçka që shkakton stres dhe ankth të konsiderueshëm dhe të tepruar dhe mund të ndikojë negativisht në cilësinë e jetës së një personi.

Cilat janë simptomat e automatonofobisë?

Automatonofobia shkakton një përgjigje automatike, të frikës së pakontrollueshme ndaj figurave të ngjashme me njeriun. Pamja ose mendimi i këtyre figurave mund të shkaktojë ankth për disa njerëz.

Pediofobia është një frikë nga kukullat dhe është një fobi e lidhur me automatonofobinë. Simptomat përfshijnë simptomat psikologjike dhe fizike të ankthit.

Simptomat psikologjike:

▪ shqetësim
▪ shqetësim i vazhdueshëm
▪ frikë
▪ probleme me gjumin
▪ atak paniku

Simptomat fiziologjike:

▪ rrahje të shtuar të zemrës
▪ vështirësi në frymëmarrje dhe dhimbje gjoksi
▪ diarre
▪ djersitje dhe dridhje
▪ marramendje dhe çorientim

Çfarë e shkakton automatonofobinë?

Ekzistojnë dy shkaqe. Kur automatonofobia zhvillohet për shkak të një dukuri traumatike që lidhet me figura të ngjashme me njeriun, ajo njihet si një fobi eksperimentale.

Kjo dukuri traumatike mund të jetë një film i frikshëm me figura të ngjashme me njeriun ose një dukuri personale që përfshin figura të tilla.

Kur automatonofobia zhvillohet pa një dukuri traumatike, ajo njihet si një fobi jo-eksperimentale.

Këto fobi mund të zhvillohen për një sërë arsyesh, të tilla si:

▪ Gjenetika: Të paturit e një të afërmi me këtë fobi mund të rrisë rrezikun që të mund ta zhvilloni edhe ju.

▪ Mjedisi: Përmendja e një dukuri traumatike në lidhje me figura të ngjashme me njeriun mund të shkaktojë automatonofobi në disa individë.

▪ Zhvillimi: Zhvillimi i hershëm i trurit mund ta bëjë dikë më të ndjeshëm ndaj zhvillimit të kësaj fobie.

Alternativat e trajtimit përfshijnë terapi njohëse të sjelljes, terapi ekspozimi dhe në disa raste, ilaçe.

Burimet: Healthline, WebMD

Postime të ngjashme

18 Mars: Dita Botërore për Sëmundjet Reumatike Pediatrike


Shkruar nga Dr. Besim Demolli, mjek reumatolog

Kjo ditë BOTËRORE synon të rrisë nivelin e ndërgjegjësimit dhe njohurive të prindërve, mjekëve, mësuesve dhe publikut të gjerë për të ndihmuar në diagnostikimin para së gjithash, dhe referimin e shpejtë te reumatologët e specializuar pediatrik.

Fakte të shpejta

 • Artriti tek fëmijët është i shërueshëm. Është e rëndësishme të kërkoni trajtim nga profesionistë të kujdesit shëndetësor të cilët kanë njohuri për artritin në fëmijëri.
 • Përkundër diagnozës së tyre, shumica e fëmijëve me artrit mund të presin që të jetojnë jetë normale.
 • Disa fëmijë me JIA kanë sëmundjen e tyre në remision.
 • Përveç në raste të rralla, kjo sëmundje s’ trashëgohet drejtpërdrejt nga nëna ose babai.
 • Rreth 1 fëmijë në çdo 1000 zhvillon një lloj artriti kronik. Këto çrregullime mund të prekin fëmijët në çdo moshë, edhe pse rrallë në gjashtë muajt e parë të jetës.
 • Vlerësohet se rreth 300,000 fëmijë në Shtetet e Bashkuara janë diagnostikuar me këtë sëmundje.

Sidoqoftë, me kujdes nga një ekip profesionistësh të reumatologjisë, shumica e fëmijëve me artrit jetojnë një jetë të plotë dhe aktive, si dhe janë në gjendje të bëjnë gjithçka që bëjnë bashkëmoshatarët e tyre.

Ekzistojnë lloje të ndryshme të artritit kronik të fëmijërisë, i cili mund të zgjasë nga disa muaj deri në shumë vite. Në çdo rast, diagnostikimi dhe tretmani i hershëm mund të ndihmojë në shmangien e dëmtimit të kyçeve. Ka shumë terma të përdorur për të përshkruar një fëmijë me artrit kronik. Po ashtu edhe ka shumë forma të artritit juvenile idiopatik, disa prej të cilave do të sqarohen shkurtimisht në këtë shkrim!

Artriti juvenile i formës sistemike-Morbus Still prek rreth 10% të fëmijëve me artrit. Fillon me ethe të përsëritura që mund të jenë 103 ° F ose më të larta, shpesh të shoqëruara nga një skuqje me ngjyrë salmoni që vjen e shkon. Fillimi sistemik i JIA mund të shkaktojë inflamacion të organeve të brendshme si dhe nyjeve. Megjithëse ënjtja e kyçeve mund të mos shfaqet deri në muaj apo edhe vite pasi të fillojnë ethet. Anemia (një numër i ulët i qelizave të kuqe të gjakut) dhe ngritja e numrit të qelizave të bardha të gjakut janë gjithashtu gjetje tipike në testet e gjakut të kërkuara për të vlerësuar ethet dhe simptomat e vazhdueshme. Artriti mund të vazhdojë edhe pasi ethet dhe simptomat e tjera janë zhdukur.

Artriti juvenil idiopatik i formës oligoartikulare, e cila përfshin më pak se pesë nyje në fazat e saj të para, prek rreth gjysmën e të gjithë fëmijëve me artrit.

Vajzat janë më të rrezikuara se djemtë. Disa fëmijë të moshjës më të rritur me AJI oligoartikular mund të zhvillojnë artrit “të zgjatur” që përfshin shumë nyje dhe zgjat deri në moshën e rritur. Fëmijët që zhvillojnë formën oligoartikulare të AJI kur janë më të vegjël se shtatë vjeç kanë shansin më të mirë që sëmundja e tyre e nyjeve të ulet me kalimin e kohës.

Sidoqoftë, ata janë në rrezik në rritje të zhvillimit të një problemi inflamator të syve (iritit ose uveitit). Inflamacioni i syve mund të vazhdojë në mënyrë të pavarur nga artriti. Meqenëse ky inflamacion i syrit zakonisht s’ shkakton simptoma, ekzaminimet e rregullta nga një okulist (mjeku i syve) janë thelbësore për të zbuluar këto sëmundje dhe për të identifikuar trajtimin për të parandaluar humbjen e shikimit.

Artriti juvenil idiopatik i formës poliartikulare (seropozitiv & seronegativ ) prek pesë ose më shumë nyje dhe mund të fillojë në çdo moshë. Fëmijët e diagnostikuar me AJI poliartikulare në adoleshencën e tyre mund të kenë në të vërtetë formën ADULTE të artritit reumatoid në një moshë më të hershme se zakonisht.Artriti juvenil idiopatik i formës me artrit psoriatik, fëmijët kanë artrit dhe një sëmundje të lëkurës të quajtur psoriazë ose një histori familjare të psoriazës në një prind ose vëlla ose motër. Shenjat tipike të artritit psoriatik përfshijnë ndryshime të thonjve dhe ënjtje të përhapur të një gishti ose gishtërinjëve të quajtur daktilit.

Artriti juvenil idiopatik i formës i lidhur me entezitin është një formë e AJI që shpesh përfshin vendin e ngjitjeve të ligamenteve,të tetivave si dhe shpinën. Kjo formë nganjëherë quhet spondiloartrit. Këta fëmijë mund të kenë dhimbje të kyçeve pa ënjtje të dukshme dhe mund të ankohen për dhimbje shpine dhe ngurtësim. Ndonjëherë ka një histori familjare të artritit të shtyllës kurrizore.

Artrit juvenil i padiferencuar.

Çfarë e shkakton AJI? Mosfunksionimi i sistemit imunitar në AJI synon mbështjellësin e nyjës, të njohur si membrana sinoviale. Kjo shkakton inflamacion. Kur inflamacioni s’ trajtohet, mund të ndodhë dëmtim i kyçeve.

s’ dihet se çfarë e shkakton mosfunksionimin e sistemit imunitar në AJI. Në raste të rralla (të tilla si në artritin psoriatik ose artritin e lidhur me entezitin) një prind ka të njëjtën formë të artritit.

Faktorët dietikë dhe emocionalë s’ duket se luajnë një rol në zhvillimin e AJI. posa shkaqet e AJI janë të panjohura, askush s’ di se si të parandalojë këto sëmundje.

Si diagnostikohet AJI?️

AJI mund të jetë e vështirë për t’u diagnostikuar ngaqë disa fëmijë mund të mos ankohen për dhimbje në fillim dhe ënjtja e kyçeve mund të mos jetë e dukshme.

s’ ka ndonjë test gjaku që mund të përdoret për të diagnostikuar sëmundjen. Të rriturit me artrit reumatoid zakonisht kanë një test pozitiv gjaku me faktor reumatoid, por fëmijët me AJI zakonisht kanë një test gjaku me faktor reumatoid negativ. Si rezultat, diagnoza e AJI varet nga gjetjet fizike, historia mjekësore dhe përjashtimi i diagnozave të tjera.

Simptomat tipike përfshijnë:

Ecja duke çaluar

Ngurtësi gjatë zgjimit

Ngurrimi për të përdorur një krah ose këmbë

Nvel i ulur i aktivitetit

Ethe e vazhdueshme

Ënjtje të kyçeve

Vështirësi me aktivitetet motorike të vogla

Sëmundjet e tjera që mund të duken si AJI, duke përfshirë infeksionet, kancerin e fëmijërisë, çrregullimet e kockave, sëmundjen Lyme dhe lupusin gjithashtu duhet të përjashtohen para se të konfirmohet diagnoza e AJI.

Si trajtohet JIA?

Kujdesi më i mirë për fëmijët me artrit sigurohet nga një ekip i reumatologjisë pediatrike që ka përvojë të gjerë dhe mund të diagnostikojnë dhe menaxhojnë nevojat komplekse të fëmijës dhe familjes në mënyrë më efektive. Ekipi kryesor mund të përbëhet nga një reumatolog pediatrik, terapist fizikal dhe profesional, punonjës social dhe specialist i infermierisë. Ky ekip kryesor mund të koordinojë kujdesin me një pediatër reumatolog, reumatologë të të rriturve, mjekë të tjerë (të tillë si një okulist ose kirurg ortoped) dhe profesionistë të tjerë të shëndetit (dentist, nutricionist ose psikolog) si dhe të kontaktojë me shkollat dhe burimet shtesë të komunitetit për të siguruar që fëmija të marrë kujdesin më të mirë të mundshëm.

Qëllimi i përgjithshëm i trajtimit është kontrolli i simptomave, parandalimi i dëmtimit të kyçeve dhe mbajtja e funksionit. Kur përfshihen vetëm disa nyje, një steroid mund të injektohet në nyje para se të jepen ndonjë ilaç shtesë. Steroidet e injektuara në artikulacion s’ kanë efekte anësore të konsiderueshme. Steroidet orale si prednisoni (Deltasone, Orasone, Prelone, Orapred) mund të përdoren në situata të caktuara, por vetëm për një kohë sa më të shkurtër dhe në dozën më të ulët të mundshme. Përdorimi afatgjatë i steroideve shoqërohet me efekte anësore të tilla si shtim në peshë, rritje e dobët, osteoporozë, katarakt, nekrozë avaskulare, hipertension dhe rrezik i infeksionit.

Barnat modifikuese të sëmundjes – të quajtura zakonisht DMARD – shtohen si një trajtim i linjës së dytë kur artriti përfshin shumë nyje ose s’ i përgjigjet injeksioneve steroide të nyjeve. DMARD-të përfshijnë metotreksat, leflunamid dhe ilaçe të zhvilluara së fundmi të njohura si biologjikë. Biologjikët përfshijnë agjentë të faktorit nekrozë anti-tumorale si etanercept (Enbrel), infliximab (Remicade), adalimumab (Humira), abatacept (Orencia), anakinra (Kineret;), canakinumab (Ilaris), tocilizumab (Actemra) dhe rituximab ( Rituxan). Secili prej këtyre ilaçeve mund të shkaktojë efekte anësore që duhen monitoruar dhe diskutuar me reumatologun pediatrik që trajton fëmijën tuaj. Shumë nga këto trajtime janë miratuar për përdorim tek fëmijët, si dhe tek të rriturit. Përveç kësaj, studiuesit po zhvillojnë trajtime të reja.

Të jetosh me artrit juvenil

Fëmijët me AJI duhet të ndjekin shkollën, të marrin pjesë në aktivitete jashtëshkollore dhe familjare si dhe të jetojnë jetën sa më normalisht që të jetë e mundur. Për të nxitur një tranzicion të shëndetshëm në moshën e rritur, adoleshentët me AJI duhet të lejohen të gëzojnë aktivitete të pavarura, të tilla si marrja e një pune me kohë të pjesshme dhe të mësuarit për të drejtuar makinën.

Një opinion pozitiv dhe aktiviteti i vazhdueshëm fizik do të ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së jetës. Terapia fizike dhe e punës mund të rrisin lëvizjen e kyçeve, të zvogëlojnë dhimbjen, të përmirësojnë funksionin si dhe të rrisin forcën dhe qëndrueshmërinë. Terapistët mund të ndërtojnë splints për të parandaluar kontrakturat e përhershme të nyjeve ose deformimet, dhe të punojnë me terapistët në shkollë për të adresuar çështjet në shkollë.

Ajo që shumë njerëz s’ e kuptojnë është se vetë dhimbja mund të shkaktojë efekte anësore të dëmshme dhe mund të ndikojë në përqendrimin dhe qartësinë mendore po aq thellë sa çdo ilaç. “Dr. Scott Strassels, College of Farmaci

Postime të ngjashme

Si ndryshojnë simptomat e diabetit (sëmundja e sheqerit) te gratë dhe burrat


Megjithëse diabeti (sëmundja e sheqerit) është një gjendje që ndikon në nivelet e sheqerit në gjak, ai shfaqet tek femrat dhe meshkujt në mënyra të ndryshme.

Tek gratë, diabeti (sëmundja e sheqerit) mund të shfaqet në formën e infeksioneve dhe çekuilibrit hormonal që shpesh ndikojnë në sistemin riprodhues.

Edhe pse këto s’ mund të jenë një shenjë e sigurt e diabetit (sëmundja e sheqerit), ato mund të jenë shenja paralajmëruese të hershme.

Infeksion i traktit urinar

Shpesh diabeti (sëmundja e sheqerit) ndikon në aftësinë e sistemit imunitar për të luftuar infeksionet.

Në këtë rast mund të bëjë që fshikëza e urinës të ketë probleme me zbrazjen e plotë, gjë që nganjëherë çon në infeksion të traktit urinar tek gratë.

Ju mund të vini re një nevojë të vazhdueshme për të urinuar dhe një ndjesi djegieje sa herë që urinoni.

Sindroma e vezoreve policistike

Sindroma e vezoreve policistike është gjithashtu e lidhur ngushtë me diabetin (sëmundjen e sheqerit) e tipit 2.

prejse kjo sindromë bën që trupi juaj të prodhojë më shumë insulinë, gjë që mund të ndikojë në shfaqjen e diabetit (sëmundja e sheqerit), veçanërisht tek gratë mbi 40 vjeç.

Simptomat e përbashkëta të grave dhe burrave

Disa simptoma shfaqen njësoj si tek burrat dhe gratë janë :

-urinim i shpeshtë

-uri ose etje e vazhdueshme

-lodhje

-mpirje në duar ose këmbë

-shikim i paqartë

-humbje ekstreme e peshes

Po qe se keni një histori familjare të diabetit (sëmundja e sheqerit) ose Po qe se jeni diagnostikuar me prediabet, monitoroni nga pranë sheqerin në gjak dhe kërkoni kontrolle të shpeshta me mjekun tuaj.

diabeti (sëmundja e sheqerit) te gratë shtatëzëna

diabeti (sëmundja e sheqerit) gjatë shtatëzanisë quhet ndryshe diabeti (sëmundja e sheqerit) gestacional.

Sipas mjekëve, ai shfaqet në tremujorin e dytë dhe testimi kryhet midis javës së 24 dhe 28 të shtatzënisë.

diabeti (sëmundja e sheqerit) gestacional mund të menaxhohet me një regjim të rregullt ushtrimesh dhe një regjim të shëndetshme ushqimor, megjithëse ndonjëherë mund të jetë e nevojshme të merret edhe insulinë.

Për sa kohë që gjendja trajtohet, rreziku i komplikimeve anësore gjatë shtatzanisë është i ulët.

Megjithatë është e këshillueshme që edhe pas shtatëzanisë të monitoroni nivelin e sheqerit në gjak, pasi gratë me këtë lloj diabeti (sëmundja e sheqerit) janë më të priruara për të zhvilluar diabet (sëmundja e sheqerit) të tipit 2 edhe më vonë gjatë jetës.

Po qe se jeni të shqetësuar se mund të keni diabet (sëmundja e sheqerit), sigurisht që duhet të kosultoheni me mjekun tuaj për të kryer analizat dhe trajtimin e nevojshëm./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Hapat Bazë Kundër Plagëve të Djegies Nga Uji – Metodat Natyrale Në Shtëpi


Uji i nxehtë është një rrezik për lëkurën dhe lëndimet prej tij të përcëllojnë shpirtin.

Na ka ndodhur të gjithëve të digjemi nga uji i nxehtë, çaji apo gjella në zjarr.

Reagimi i parë kur ndodh kjo ‘gjëmë’ është ta lagim zonën e lënduar me ujë të ftohtë.

Nënat shqiptare sugjerojnë shumë kura të shpejta dhe efikase që supozohet të ofrojnë shërim dhe të zbusin dhimbjen.

Disa prej kurave popullore kanë të bëjnë me aplikimin e gjizës, salcës së kuqe e të tjerë.

Por përpara se të flasim për kurat, është e nevojshme të shpjegojmë për llojet e djegieve.

Djegia e Gradës Së Parë

Kjo djegie ndodh kur lënda e nxehtë prek sipërfaqen e lëkurës.

Simptomat përfshijnë skuqje, enjtje dhe pak dhimbje.


Lëkura e lënduar hiqet pas shtatë ditësh dhe brenda dy javësh ajo është si më parë.

Djegia e Gradës Së Dytë

Kjo djegie është më e rëndë meqenëse lënda e nxehtë arrin në shtresën e dytë të lëkurës dhe shkakton shumë dhimbje.

Djegia shoqërohet me flluska dhe inflamacion.

Flluskat shpërthejnë brenda një jave dhe shërimi është i plotë brenda tre javësh.

Pas shërimit zona e djegur ka një ngjyrë më të çelët ose më të errët se pjesa tjetër e lëkurës.

Djegia e Gradës Së Tretë

Kjo djegie është shumë e rëndë dhe kërkon ndihmë mjekësore.

Lënda e nxehtë përçon në të gjitha shtresat e lëkurës dhe dhimbja është e padurueshme.

Djegiet e Shkaktuara Nga Uji i Nxehtë.

Djegiet e shkaktuara nga uji i nxehtë janë të zakonshme.

Hapi i parë kur jeni përballur me diçka të tillë është që të mbani zonën e djegur në ujë të ftohtë e të rrjedhshëm për të paktën pesë minuta.

Po qe se djegia është më e rëndë, mbajeni për të paktën 15 minuta.

tretmani me ujë të ftohtë, është në varësi të zonës së trupit të prekur nga uji i nxehtë.

Për shembull, ju mund të përdorni një napë të lagur me ujë të ftohtë ose akull në një qese plastike, por kurrë direkt mbi lëkurë.

Ju mund të përdorni gazra me ujë të ftohtë dhe t’i mbani mbi plagë për 10 minuta.

Aloe Vera është një nga kurat më të mira ndaj djegieve sipërfaqësore (nga dielli, vaji apo uji)

Xheli hidratues i kësaj bime është fantastik dhe s’ lë njolla.

Djegiet e Rënda

Po qe se uji i përvëluar ju ka rënë mbi trup dhe mbi rroba, shkoni menjëherë në urgjencë.

Mjekët do të dinë se si të heqin pjesën e rrobave të ngjitura në mish.

Po qe se janë formuar flluskat mos i pickoni ato meqenëse do t’ju ngelen njolla dhe do të infektohen.

Sipërfaqja e djegur duhet mbuluar gjatë ditës por duhet ajrosur herë pas here.

Hapat Bazë Kundër Djegies

Pasi e keni trajtuar plagën me ujë të ftohtë, vendosni sipër vazelinë dhe një garzë sterile.

Merrni një ibuprofen kundër dhembjes dhe të nesërmen ndërroni garzën./AgroWeb.org

Postime të ngjashme

Gjashtë shenja që na jep trupi kur diçka s’ funksionon


Trupi juaj ka një mënyrë për të folur me ju, por është e rëndësishme të dëgjoni me kujdes atë që po përpiqet t’ju tregojë

Ju thjesht duhet t’i kushtoni vëmendje këtyre shenjave në trup dhe mos i anashkaloni. Çdo gjë që s’ ju duket normale, duhet ta kontrolloni.

Shputa rozë

Prodhuesit e kremrave shpesh premtojnë se do të keni “këmbët e foshnjës”. Por Vetëm po të vini re se këmbët tuaja bëhen ngjyrë rozë të lehtë dhe lëkura duket e hollë dhe e rrudhur, duhet të bëni një test gjaku për të kontrolluar nivelet e sheqerit në gjak. Kjo simptomë mund të tregojë një problem metabolik, përfshirë diabetin (sëmundjen e sheqerit).

Ndjenja e përqafimit

Përqafimi s’ është gjithmonë një ide e bukur. Vetëm po të ndonjëherë ndiheni sikur dikush është duke ju përqafuar, ose lidhur rreth belit, trupit ose këmbëve atëherë rrezikoheni për të pasur një sklerozë të shumëfishtë. Mund të keni ndjesi të pakëndshme në krahë dhe këmbë, mund të ndiheni sikur keni doreza ose këpucë të rënda.

Vetullat e holla

Vetëm po të vini re se vetullat tuaja po bëhen më të holla, duhet të shihni një mjek dhe të kontrolloni tiroidet. Kjo mund të jetë një nga simptomat e hipotiroidizmit.

Ngjyra e gjuhës

Gjuha e bardhë e shoqëruar me dhimbje stomaku të herëpashershme, mund të jenë shkak i problemeve me tretjen. Gjuha e verdhë mund të jetë shenjë e problemeve me tëmthin. Një ngjyrë gri në të verdhë e gjuhës mund të jetë shenjë e problemeve me zorrët ose e dehidratimit.

Gishtat e fryrë

Edhe Vetëm po të keni lëkurë të pastër, pa acarim, pa kruajtje, por këmbët tuaja ngjajnë si salsiçe, duhet të shihni një mjek. Ky simptomë mund të sinjalizojë artritin psoriatik.

Mungesa e oreksit

Mungesa e oreksit për disa njerëz që duan të bien në peshë është mrekulli. Mirëpo, Vetëm po të jeni duke përjetuar një humbje të menjëhershme të oreksit dhe vini re se po humbisni peshë, kjo mund të jetë simptomë e disa çrregullimeve metabolike. 

Postime të ngjashme

Shtatë simptomat e mungesës së kaliumit


Një nga mineralet më të rëndësishëm për trupin është kaliumi. Ai luan një rol jetik për shumë sisteme në trup, veçanërisht për sistemin nervor, muskular dhe atë kardiovaskular.

Kaliumi është një elektrolit që zvogëlon efektet e natriumit dhe përmirëson qarkullimin e gjakut. Kaliumi është gjithashtu i rëndësishëm për ruajtjen e ekuilibrit të brendshëm të acidit alkalinik.

Kur ulet niveli i kaliumit në trup shkakton një sërë problemesh shëndetësore, ja disa prej tyre:

Rrahje të ngadalta të zemrës: kjo simptomë mund të shkaktohet nga një sërë faktorësh të tjerë, por mungesa e kaliumit në trup është një ndër më kryesoret. Në këto raste është shumë e rëndësishme të mbani nën kontroll nivelin e rrahjeve të zemrës me një dietë të pasur me kalium.

Lodhje kronike: Lodhja është gjithashtu një nga simptomat e zakonshme të niveleve të ulëta të kaliumit në trup. Kjo lloj lodhjeje ndryshon nga të tjerat posaqë ndihet në të gjitha pjesët e trupit.

Ligështi apo marramendje: Kur nivelet e kaliumit bien në trup në mënyrë drastike, rrahjet e zemrës ngadalësohen dhe kjo gjë çon në ligështi dhe marramendje.

Presion i lartë i gjakut: Siç u përmend dhe më sipër, kaliumi luan një rol kyç në funksionin e duhur të sistemit kardiovaskular. Në fakt, ky mineral i mban enët e gjakut të lirshme. Kur nivevet e kaliumit bien, enët e gjakut shtrëngohen dhe shkaktojnë presion të lartë në gjak. Në këto raste është absolutisht shumë e nevojshme ta mbani nën kontroll rritjen e presionit të gjakut.

Dobësi muskulare: Funksioni i duhur i sistemit muskular në një masë të madhe varet nga kaliumi posaqë ky mineral siguron tkurrje të muskujve të lëmuar. Nga ana tjetër, nivelet e kaliumit shkaktojnë spazma dhe dhimbje.

Mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash: janë një tjetër shenjë që çon trupi në rastet e mungesës së kaliumit në trup, sidomos në zonën e krahëve dhe këmbëve.

Kapsllëk: mungesa e kaliumit çon në ngadalësimin e funksioneve trupore dhe kjo gjë vlen edhe për sistemin tretës. Kjo gjë çon në kapsllëk, gazra, fryrje të barkut etj

Postime të ngjashme