Situata me COVID-19 në Gjilan është me qetë


Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjilan, ka mbajtur sot takimin e radhës të udhëhequr nga nënkryetari, Arbër Ismajli, për vlerësimin e situatës për dy ditët e fundit. Në konferencën për media, nënkryetari Ismajli ka thënë se situata me COVID-19 në dhjetëditëshin e fundit është më e qetë. “Kanë filluar dukshëm […]

Vitia: Situata në institucionet shëndetësore është shumë e rëndë, masat i ndihmojnë procesit të vaksinimit


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se situata me Covid-19 është shumë e rëndë, sidomos në institucionet shëndetësore, raporton Ekonomia Online. Ai ka thënë vendimi për masa të reja ka qenë i domosdoshëm. Vitia në një konferencë të përbashkët me ministrin e Financave ka thënë se varianti britanik është duke u përhapur më të […]

Krasniqi: Situata me COVID-19 është e rënduar, mbi 80 për qind e pacientëve janë me oksigjen


Numri i madh i rasteve të reja të të infektuarve me COVID-19 dhe rritja e numrit të të hospitalizuarve, kanë krijuar një situatë të rëndë në sistemin shëndetësor. Kapacitetet spitalore, pothuajse janë në limit. Kështu thotë drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi. Ai shton se mbi 80 për […]

MSh: Me kusht që ka rritje të numrit të rasteve, masat mund të ashpërsohen dhe të kthehen disa kufizime


Komiteti për vlerësimin dhe koordinimin e situatës epidemiologjike kundër COVID-19, ka kërkuar sot mirëmbajtjen e masave në fuqi kundër COVID-19 dhe respektimin e tyre të plotë. Në takimin e këtij Komiteti të drejtuar nga Ministri në detyrë i Shëndetësisë, u kërkua nga institucionet monitoruese dhe mbikëqyrëse që ta rrisin angazhimin për respektimin rigoroz të masave […]

Klinika Digjitale, startup i zhvilluar me amerikanë që shqiptarët të konsultohen online me doktorët!


Klinika Digjitale është “Start-Up” i zhvilluar me partnerët në SHBA dhe Evropë në një platformë digjitale të avancuar të kujdesit shëndetësor! Softueri i saj unik, mundëson videokonsultimin me mjekun e zgjedhur, në çdo kohë dhe nga çdo pajisje. Klinika Digjitale, ofron shërbime më të shpejta, më të afërta dhe më të lira për pacientët, pavarësisht […]

Shqipëri, 15 të vdekur dhe 752 raste të reja me COVID-19


Në 24 orët e fundit situata me COVID-19 në Shqipëri paraqitet si vijon: Janë kryer 2620 testime, duke përfshirë këtu edhe testet e shpejta që kanë nisur të përdoren në 24 orët e fundit dhe kanë rezultuar pozitivë 752 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:241 raste në Tiranë, 77 raste në […]

Në vitin 2017, Simmons kërkoi të raportojnë në Kuvend për shkeljet në EULEX


Çështja e ish kryetarit të Asamblesë së gjyqtarëve të EULEX-it, Malcolm Simmons, këto ditë është shumë aktuale pas kërkesës së tij që të raportojë në Kuvendin e Kosovës për shkeljet që ai pretendon se janë bërë nga gjyqtarë dhe prokurorë të EULEX-it gjatë proceseve gjyqësore. Mirëpo, detaje të reja janë publikuar sonte në emisionin “udhëve” […]

Situata me COVID-19 në Gjilan është alarmante


Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri ka deklaruar se situata me COVID-19 në këtë komunë është alarmante. “Dita 265. Përkundër që javën e fundit kemi ulje të rasteve dhe më shumë të shëruar, situata në Gjilan vazhdon të jetë alarmante. Ju lutem që t’i zbatoni rekomandimet meqë bartja e maskës, higjiena dhe distanca, janë […]

Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike kurrkund: Qytetarët po mbesin pa punë e bizneset po mbyllen


Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike akoma s’është miratuar, përkundër që në lexim të parë është aprovuar në Kuvendin e Kosovës, shkruan GazetaBlic. Ky projektligj është votuar në një seancë të jashtëzakonshme, me 64 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim. I njëjti kap vlerën e 385 milionë eurove. Në po të njëjtin, është paraparë edhe ai […]

Hoti: Qeveria ka ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për tu përballur me virusin COVID-19


Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, me anë të një deklarate për medie, ka thënë se Qeveria e Republikës së Kosovës ka ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për tu përballur me COVID-19. Sipas tij, në QKUK në Prishtinë dhe në spitale rajonale është ngritur në nivelin më të lartë mobilizimi i stafit shëndetësor […]

“s’ ka kushte për zgjedhje, duhet unitet për një kandidat konsensual për President”


Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ), thotë se në Kosovë s’ ka kushte për zgjedhje të reja. Ata përkrahin nismën e Kryeministrit Hoti për konsultime me subjektet politike për të zgjedhur presidentin e ri, përcjellë Gazeta Blic. Ky Këshill vë në pikëpyetje edhe arsyeshmërinë e mbajtjes së zgjedhjeve në […]

Hoti sërish flet për fondin për rimëkëmbje – premton miliona euro për bizneset, tregon kur do t’i marrin


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se ekzekutivi që ai drejton ka ndërmarrë të gjitha veprimiet e nevojshme për tu përballur me Covid-19. Ai ka thënë se ndër masat e ndërmarra janë edhe ngritja e nivelit të lartë mobolizimit të stafit shëndetësor, rritja e kapaciteteve me shtretër, furnizimit me oksigjen të lëngshëm dhe veprime […]

Kemi ndërmarrë veprimet e nevojshme për t’u përballur me COVID-19


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, thotë se Qeveria e Kosovës ka ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për të luftuar sëmundjen COVID-19. Sipas tij, në QKUK dhe në spitale rajonale është ngritur në nivelin më të lartë mobilizimi i stafit shëndetësor, gjithashtu ai thotë se janë bërë planet operacionale në klinikat e QKUK-së në Prishtinë. […]

Hoti: Të prekurit me Covid-19 s’ janë vet, bizneset do ndihmohen nga rimëkëmbja ekonomike


Kryeministri i Kosovës thot se Qeveria e tij ka marrë të gjitha veprimet e nevojshme për tu përballur me Covid-19. Hoti tregon se në QKUK dhe spitalet rajonale janë ngritur në nivelin më të lartë mobilizimi i stafit shëndetësor, përcjellë Gazeta Blic. Ai thotë se IKSHPK po bënë një punë kolosale, kjo duke rritur testimet […]

Do ta ndihmojmë Spitalin e Gjilanit me 100 shtretër Po qe se përkeqësohet situata me COVID-19


Selami Xhemajli, drejtor i Shëndetësisë në Gjilan, i ftuar në debatin “Jeta në Komunë” ka pasqyruar situatën me COVID-19 në komunën e Gjilanit. Ai ka treguar për kapacitetet si dhe si komunë janë shprehur të gatshëm të ndihmojnë Spitalin Rajonal me 100 shtretër Po qe se keqësohet situata me pandeminë në këtë komunë. “Kemi rritje […]

Zemaj zhvillon takim virtual me kryetarët e komunave, kërkon koordinim


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se ka zhvilluar një takim virtual me kryetarët e Komunave të Kosovës. Sipas Zemajt, në këtë takim u diskutua situata me COVID-19 në komuna si dhe koordinimi për respektimin e masave kundër këtij virusi. “Nga java e kaluar, kemi filluar me masa më të rrepta për […]

26 të vdekur e 978 të infektuar me coronavirus në Maqedoninë e Veriut


Maqedonia e Veriut të dielën ka regjistruar 26 persona të vdekur dhe 978 të infektuar me coronavirus, nga testimi i 2,667 mostrave, sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë mbi të dhënat e 24 orëve të fundit. Viktimat janë, nga katër në Shkup, Tetovë dhe Prilep, tre në Ohër, nga dy në Veles dhe Manastir si […]

Vetëvendosje fton për raportim në Kuvend ministrin Zemaj pas rritjes së numrit të rasteve


Lëvizja Vetëvendosje (LVV) me anë të nënkryetares së Kuvendit, Arbërie Nagavci i ka dërguar kërkesë Kryesisë së Kuvendit që të ftohet Armend Zemaj për raportim para deputetëve për situatën me COVID-19 në Kosovë. Sipas komunikatës së lëshuar nga LVV, gjendja pandemike në vend është përkeqësuar në mënyrë drastike. “Pavarësisht përpjekjes vetëmohuese dhe përkushtimit të punonjësve […]

Qeveria: Situata me COVID-19 në Kosovë është serioze


Situata epidemiologjike me COVID-19 në Kosovë është serioze, me tendencë përkeqsimi. Kështu thuhet në njoftimin e Qeversië së Kosovës. Në takimin e rregullt javor midis përfaqësuesit  të Zyrës së Kryeministrit të Kosovës, Ministrit të Shëndetësisë, Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, me partnerët ndërkombëtar (Misionet diplomatike, Komisioni […]

Kryeministri Hoti thotë se situata me COVID-19 është serioze


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti sot është takuar me Ministrin e Shëndetësisë, përfaqësues të IKShPK-së dhe me partnerët ndërkombëtarë, për të diskutuar për masat e reja të ndërmarra nga Qeveria e Kosovës, për të menaxhuar pandeminë COVID-19. përmes një postimi në ‘Facebook’, Hoti ka thënë se situata me COVID-19 në Kosovë është serioze. “Pasi që […]

Situata me COVID-19, mbyllet për dy javë Shkolla ‘Faik Konica’ në Prishtinë


Gjatë ditës së sotme IKSHPK njoftoi se kanë rezultuar pozitiv me coronavirus 418 persona. Me anë të një njoftimi Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Faik Konica” ka marrë vendim pas rekomandimeve të IKSHPK që nxënësit dhe mësimdhënësit të futen në izolim për dy javë ditë. “Si rezultat i ngritjes së numrit të personave të […]

Situata me COVID-19 në Spitalin e Gjilanit, flet drejtori Nisret Hajrullahu


Numri i pacientëve të cilët dyshojnë për COVID-19 dhe kërkojnë ndihmë mjekësore në Klinikën Infektive ka filluar të rritet, por një rritje e tillë s’ është edhe në Spitalin e Gjilanit. Drejtori i Spitalit Rajonal të Gjilanit, Nisret Hajrullahu, në një përgjigje për KALLXO.com tha se numri i pacientëve të cilët dyshojnë për infektim me […]

Situata me COVID-19, Zemaj takon drejtorët e spitaleve: Po hyjmë në një fazë të re të përgjegjësisë, duhet të jemi të vëmendshëm


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka takuar sot drejtorët e spitaleve të përgjithshme si dhe të Shërbimit spitalor dhe universitar të Kosovës, ndërsa ka thënë se tashmë kur po hyjnë në një fazë të re të përgjegjësisë, pret nga secili përgjegjës që të jetë në nivelin e duhur, ritmi i punës të mos ulet dhe […]

Plenkoviç: Situata me COVID-19 në Kroaci është serioze


Situata shëndetësore e COVID-19 në Kroaci është serioze, paralajmëroi sot qeveria, duke dënuar sjelljet e papërgjegjshme në vend. “Kemi një rekord të ri ditor. Kjo dëshmon rëndimin e situatës”, deklaroi kryeministri kroat Andrej Plenkoviç, gjatë një seance të kabinetit të tij, raporton ATSh. Vendi me 4,2 milionë banorë ka regjistruar 1 563 raste të reja […]

Situata me COVID-19, më e “rëndë” sesa në mars


Situata në Belgjikë është më e rëndë sesa në mars, gjatë valës së parë të pandemisë së koronavirusit, meqë numri i personave të infektuar ka prekur rekorde të reja, ndërkohë që numri i personave të shtrirë në spital është duke u dyfishuar çdo javë, kanë thënë zyrtarët të hënën. “Situata është serioze. Është më e […]

Situata me COVID-19 në Kosovë: 653 të vdekur, 1 mijë e 572 të infektuar aktivë


Momentalisht në Kosovë janë 1 mijë e 572 raste aktive. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar në raportin e fundit se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 869 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve […]

Situata me COVID-19, panairi i librit në Tiranë mbahet online


Panairi i 23-të i librit, “Tirana 2020” do të mbahet online në ditët e caktuara më parë, 12-15 nëntor 2020. Shoqata e Botuesve Shqiptarë e cila e organizon Panairin e Tiranës, me anë të një njoftimi në Facebook ka bërë të ditur se panairi i sivjetëm i librit, “Tirana 2020” do të mbahet online, për […]

Situata me COVID-19, Zemaj kërkon nga Policia ta rikthejë orarin 12 orësh


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka thënë se nesër do të kërkojnë që Policia e Kosovës të punoj 12 orë në ditë për të menaxhuar situatën me COVID-19. Sipas Zemaj nga nesër do të jenë në terren edhe 75 inspektorë sanitar. “Kërkoj që Policia e Kosovës dhe të gjitha inspektoratet pa dallim, bashkë me komunat […]

Rëndohet situata me Covid-19 në Itali, 24 viktima dhe 1,648 raste të reja


Italia është një ndër vendet më të goditura nga koronavirusi, ku ndryshe është quajtur edhe si epiqendra e Covid-19 në Evropë. Në 24 orët e fundit në tërë territorin e Italisë kanë ndërruar jetë 24 persona dhe janë infektuar  1,648 të tjerë. Me bilancin e sotëm numri i përgjithshëm i viktimave ka shkuar në 35,875 […]

Situata me COVID-19, Hoti takoi anëtarët e Bordit të Asociacionit të Komunave të Kosovës


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka takuar sot anëtarët e Bordit  të Asociacionit të Komunave të Kosovës, ku bashkëpunimin ndërmjet Qeverisë dhe komunave e vlerësoi si të suksesshëm, dhe njëherit theksoi se janë bashkë e të përkushtuar në përballje me sfidat e krijuara nga pandemia COVID-19. “Asociacioni i Komunave të Kosovës, në çdo rast ka […]

Ministri Zemaj flet për çmimet e larta të testimeve për COVID-19 në laboratore private


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka thënë se ka kërkuar ndihmë nga partnerët ndërkombëtar për ngritjen e kapaciteteve për trajtimin e rasteve me COVID-19. “Në kuadër të kësaj në bashkëpunimin  që e kemi me partnerët ndërkombëtar kam kërkuar që ti rrisim kapacitete e mbështetjes profesionale duke dërguar asistencë. Si ministri i Shëndetësisë jemi obligativ ta […]

Hoti: Situata epidemiologjike në Kosovë është shumë e rëndë


Kryeministri, Abdullah Hoti, me anë të një statusi në Facebook ka thënë që situata me COVID-19 është e rêndë. “Të dashur qytetarë, Situata epidemiologjike në Kosovë është e rëndë. Numri i rasteve të infektuara mbetet i lartë, rastet e vdekjeve janë të shumta dhe të dhembshme. Masat kufizuese nevojitet të respektohen detyrimisht. Inspektorati dhe policia […]

Kosova po shkon drejt një krize humanitare


Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti iu është drejtuar me një letër ambasadave të huaja të vendosura në Kosovë. Kurti me anë të kësaj letre iu ka kërkuar ndihmë shteteve të huaja, pasi sipas tij, Kosova po shkon drejt një krize humanitare. Ish- kryeministri, ka përshkruar gjendjen në të cilën ndodhet Kosova duke numëruar personat […]

Fitore Pacolli i reagon ministrit të Shëndetësisë


Deputetja  nga Lëvizja Vetëvendosje Fitore Pacolli ka reaguar pas deklarimit të ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj, se ajo vërehet nga sytë që është e infektuar me COVID-19. “Ministri jurist sapo na përshkruajti diagnozën se në sytë tonë shihet se jemi me COVID-19. Çfarë qeverie KOTI…”, ka shkruar Pacolli në facbook. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, […]

error: Content is protected !!