Skandaloze:Mjeku nga Prizreni pengohet në vendin e punës


Një mjek nga Prizreni ka raportuar në polici se para pak ditësh është penguar në vendin e tij të punës. Rasti ka ndodhur mesditën e së mërkurës në Prizren, ka bërë të ditur policia në raportin 24 orësh. “Prizren 06.05.2021 – 11:00. Ankuesi mashkull kosovar (mjek), ka informuar se ditë më parë, është penguar në vendin e tij […]

Ndoshta ju keni pranuar më pak se sa dëshironi, por këto janë pesë gjëra që vetëm një burrë i vërtetë mund të t’i ​​japë


Ndoshta ju keni pranuar më pak se sa dëshironi, duke menduar se kurrë s’ do të jetë kështu, duke menduar se s’ ka një njeri të tillë që do t’ju japë gjithçka që ju duhet. Por ekziston një i tillë, ka pak, por janë, ata të vërtetët, shkruan bota.al. Për të, nevojat dhe dëshirat tuaja […]

Syla: Ndryshimi s’ vjen me një hajduk dhe uzurpator si Bulliqi


Analisti i njohur kosovar, Valon Syla, ka sulmuar ashpër kryetarin e ri të Podujevës, Shpejtim Bulliqin – dhe idenë se përmes tij do të ndryshojë qeverisja komunale në Llap dhe në mbarë Kosovën. Për shkak të kohës së gjatë sa Bulliqi ka bërë pjesë në strukturat e LDK-së, madje duke iu përmendur edhe disa skandale, […]

Zgjedhjet në Mitrovicën e Veriut: PDK do unifikim e VV e sheh si të pamundur koalicionin me ta


Florent Azemi, kandidati i PDK-së për Kryetar të Mitrovicës së Veriut, është shprehur se ai por edhe kundërkandidati i tij nga Lëvizja Vetëvendosje, Erden Atiq, kanë pak gjasa që të fitojnë në zgjedhjet për kryetar të kësaj komune. Ai ka thënë se shpreson që në zgjedhjet e ardhshme shqiptarët të shkojnë të bashkuar në zgjedhjet […]

Haxhiu: S’përkrahim asnjë kandidat për president pa shkuar në zgjedhje


Lëvizja Vetëvendosje s’do të përkrahë asnjë kandidatë për President të vendit, pa zgjedhje të jashtëzakonshme. Albulena Haxhiu anëtare e kryesisë së Vetëvendosjes në një intervistë thotë se ky Kuvend s’ mund ta zgjedh Presidentin e ri. Ajo thotë se Qeveria e re dhe Presidenti duhet të votohen nga një legjislaturë e re. “S’kemi emër për […]

“Unë jam që VV-ja ta bëjë një qeveri më të gjerë”


Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, në emisionin DPT te Fidani në T7, ka thënë se VV’ja duhet ta bëjë një qeveri më të gjerë. “Unë i përkas mendimit që ta kemi një Qeveri më të gjerë. Jo një qeveri të ngushtë e vec vet. Unë mendoj se duhet me qenë më e gjerë dhe […]

Aktakuza ndaj ish-krerëve të UÇK-së, vjen reagimi i fundit nga OVL UÇK-së


Sekretari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Faton Klinaku u shpreh për “Goodmorning Albania” se aktakuza që është ngritur ndaj ish-krerëve të UÇK-së është banale. Ai theksoi se për këtë aktakuzë janë kryer procese gjyqësore më herët ndaj pjesëtarëve të ushtrisë. Sipas tij në këtë aktakuzë janë vepra penale të shqyrtuara më parë. […]

Klinaku: E konfirmuar vetëm bastisja tek Jakup Krasniqi, mund të ketë edhe bastisje tjera


Faton Klinaku, sekretar i OVL-UÇK, tregon se mund të kryhen edhe bastisje tjera nga Gjykata Speciale, por se vetëm ajo tek shtëpia e Jakup Krasniqit është e konfirmuar. Në media qarkulloi lajmi se bastisje të njejta po kryhen edhe tek shtëpia e Rexhep Selimit dhe Daut Haradinajt, por ushtruesi i Detyrës së kreut të OVL-UÇK, […]

Podujevë, PDK akuzon Nexhmi Rudarin për shpërdorim me buxhetin, fton Prokurorinë për hetime


Kryetari i Degës së PDK-së në Podujevë, njëkohësisht, kandidati për kryetar të kësaj komune, Naim Fetahu, përmes një konference për media ka denoncuar shpërdorimet dhe keqëpërdorimet e mëdha të buxhetit në Komunën e Podujevës. Gjatë kësaj konference, Fetahu ka përmendur një sër skandalesh dhe shkeljesh të cilat sipas tij ushtruesi i detyrës së kryetarit, Nexhmi […]

PDK publikon shpërdorimet me buxhetin e komunës të Nexhmi Rudarit: Prokuroria të nisë hetimet


Komuna e Podujevës që udhëhiqet nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) po akuzohet nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK) atje. Kryetari i degës së PDK-së, njëherit kandidat për kryetar të kësaj komune, Naim Fetahu ka denoncuar sipas tij shpërdorimet dhe keqpërdorimet që janë bërë në buxhetin e komunës së Podujevës. Për këtë Fetahu thirri konferencë […]

VV dhe PDK me debat të nxehtë për investimet në katër komunat veriore


Partia Demokratike e Kosovës i ka dhënë vetës merita se në kohën kur ka qenë PDK-ja në pushtet janë bërë investimet më të mëdha në Mitrovicën e Veriut. Sejdi Hoxha deputet i PDK-së, në seancën plenare ku po zhvillohet debati parlamentar për banorët shqiptarë në atë pjesë, ka kërkuar nga qeveria që sigurojë buxhet shtesë […]

PDK kërkon shkarkimin e ministres Bajrami dhe ministrit Kuçi


Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, ka thënë se çështja e vjedhjes së 2 milionë eurove nga Thesari, shuarja e Task Forcës Anti Korrupsion në Polici dhe fitimi i tenderit nga kompania e ministrit Blerim Kuçi, janë skandale të Qeverisë Hoti. Sipas tij këto skandale po e dëmtojnë integritetin e institucioneve publike të […]

PDK: Qeveria Hoti me skandale të pandërprera – ministrat Bajrami e Kuçi duhet të shkarkohen


Partia Demokratike e Kosovës ka kërkuar sërish nga kryeministri Hoti që t’i lirojë nga detyra dy ministrat e tij, Hykmete Bajrami dhe Blerim Kuçi, raporton GazetaBlic. Në një konferencë për medie, deputeti i kësaj partie, Ableard Tahiri ka deklaruar se kërkesë e tyre vije pas se skandalit të vjedhjes së dy milionë eurove nga Thesari […]

 Isa Mustafa i del në mbrojtje Melihate Tërmkollit pas përplasjeve me avokatin Tomë Gashi


Antarja e Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së, Milihate Tërmkolli dhe avokati, Tomë Gashi, mbrëmë kishin një përplasje verbale në një nga emisonet televizive në vend. Për këtë ka reaguar Kryetari I LDK-së, Isa Mustafa Ai ka shkruar se njerëzit e LDK-së shpesh janë penguar për të thënë mendimin e tyre nga përfaqësues të ndryshëm politik. […]

Për një jave, 2 skandale të vjedhjeve në institucionet e Kosovës


Dy institucione shtetërore ishin cak i hajnave gjatë këtij muaji. Një prej këtyre vjedhjeve u krye në Ministrinë e Financave, e tjetra në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë. Më 9 tetor, janë zhdukur mbi dy milionë euro të shtetit. Brenda tetë minutave, gjithë këto para janë transferuar në konton e një kompanie private. Për të […]

Pacienti me puçrra dyjavore kërkon ndihmë në Urgjencë në ora 4 të mëngjesit


Një rast tepër i çuditshëm dhe skandaloz ka ndodhur në një Urgjencë të Qytetit ku një pacient ka kërkuar kontrollë mjekësore në ora 4 të mëngjesit për puçrra dyjavore me arsyetimin e kotë “kam menduar se po kalojnë vetë” e thash të vi në këtë kohë t’a shoh se çka janë? Pra kështu e keqpërdorin […]

Rrahet mjeku në Gjilan, i dyshuari e sulmon pasi e dërgon gruan për kontroll


Një mjek në Gjilan përfundoi keq nga një person që kishte dërguar bashkëshorten e tij në repartin e Radiologjisë. Pasi që kishte dërguar gruan e tij për kontroll, i dyshuari kishte nisur ta fyejë personelin mjekësor, shkruan lajmi.net. Gjithnjë sipas prokurorisë, pas fyerjeve ai ka filluar ta godasë njërin nga mjekët, deri sa ka intervenuar […]

Paga e avokatit të Telekomit më e madhe se e Pilotit të NASA-s


Publicisti Halil Matoshi thotë se paga vjetore që e ka marrë avokati i Telekomit, Gazmend Nushi është më e madhe se paga vjetore e pilotit të NASA’s në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Matoshi ka publikuar një fotografi ku përshkruhet pagesa e një piloti të NASA’s. Sipas saj, ai merr 136.069 dollarë brenda vitit. E […]

Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro


Shkruan: Ardiana Thaçi Mehmeti 12 mijë euro, ishte paga për shtatorin e kaluar që avokati Gazmend Nushi ka marrë nga Telekomi i Kosovës. Nushi, i cili figuron në listat e punëtorëve të Telekomit, ka pagë mujore prej 2 mijë e 950 eurosh, mëson KTV-ja. Por muajt e verës së vitit të shkuar paga e tij në […]

Skandaloze: Mjeku abuzoi seksualisht me fëmijët për 10 vjet


Një doktor 57-vjeçar, dyshohet se ka abuzuar seksualisht me djem të moshës së mitur në Austri. Prokuroria e Wels-it në Austri ngriti akuza ndaj doktorit, i cili sipas tyre vuan nga çrregullimet mendore dhe duhet të mbyllet në psikiatri. Raportohet se 57-vjeçari kishte abuzuar me 109 fëmijë, kryesisht të moshës  14 vjeçare. Doktori dyshohet se […]

Kosovarët ia mësyjnë psikiatrisë


Për gjashtë muaj, 387 pacient janë shtrirë në Klinikën e Psikiatrisë në Prishtinë. Pjesa më e madhe e tyre kanë kërkuar ndihmën e psikiatrit për shkak të skizofrenisë, çrregullimeve të personalitetit e sëmundjet e varësisë. E numri i qytetarëve të varur nga alkooli dhe substanca të tjera të dhënat tregojnë se është në rritje të […]

Skandaloze:Fëmijëve u shiten stimulues për seks në shkollën “Maarif” në Prizren


Nxënësve të “Shkollës Ndërkombëtare Maarif” në Prizren u hyri frika në palcë, kur ilaçi i “inteligjencës” filloi të jepte efekt. Hapi për të cilin kishin paguar nga një euro, në vend të njohurive, po ua shtonte dëshirën për seks fëmijëve. Dhjetë prej tyre po prisnin vdekjen brenda 24 orëve, siç u kishin thënë shokët në […]

Skandaloze:Specialistët e Spitaleve Rajonale i udhëzojnë rastet e rënda te Specializantët e QKUK-së


Skandalet vazhdojnë në sistemin shëndetësor në Kosovë dhe kjo po e bënë edhe më të shkërmoqur shëndetësinë edhe ashtu të tejcifluar. Të gjithë e dinë se Specialisti është një ofrues i kujdesit shëndetësor i cili fokusohet në një sistem të veçantë të trupit apo pjesë të trupit ndërsa Specializanti është mjek i cili është në […]

Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente kujdestarojnë 12 orë por paguhen për 24 orë


Skandalet nuk kanë të ndalur në Klinikën Emergjente. Në redaksinë tonë kanë arritur informacione të cilat paraqesin skandalin e rradhës në këtë klinikë ku mjekët kujdestarojnë 12 orë por në fletore të kujdestarive e shkruajnë 24 orë pra 12 orë paguhen më shumë edhe pse nuk punojnë fare 12 orë tjera por marrin pare duke […]

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut


Në emailën e Gazetës Shëndeti kanë arritur shumë emaile nga dërgues të ndryshëm ku shumë persona ankohen se në Emergjencën e QKUK-së po hapen raporte për kontrollë dhe ekzaminime pa udhëzimin e mjekut. Kjo gjë sipas tyre bie ndesh fuqishëm me ligjin duke ditur se Klinika Emergjente hyn në kategorinë e institucioneve shëndetësore terciare dhe […]

Skandaloze: Pacienti nga Suhereka udhëzohet direkt për Prishtinë pa u dërguar fare në Spitalin e Prizrenit për kontrollë


Faqja në Facebook “Udhëzime pa kritere” ka vazhduar me postimin e udhëzimeve pa kritere ku këtë herë sërish shihet një tejkalim i madh i hierarkisë institucionale duke u dërguar pacienti nga Suhareka direkt për Prishtinë pa u dërguar fare për kontrollë në Spitalin e Prizrenit aty ku edhe duhet të kontrollohen. Kjo është shkelje skandaloze […]

Skandaloze: Dyshohet që specializantët që ikën në Gjermani paguhen edhe nga Kosova edhe nga Gjermania


Gazeta Shëndeti ka mësuar nga disa burime të saj që një numër relativisht i madh i specializantëve që kanë shkuar në Gjermani marrin pagë dyfishe pra edhe nga Ministria e Shëndetësisë së Kosovës edhe nga shteti gjerman edhe pse në Kosovë më nuk e kryejnë asnjë punë. Kjo gjë është tejet skandaloze kur dihet se […]

Skandaloze: Emrat e pacientëve keqpërdoren për analiza nga ana e infermierëve dhe infermiereve


Gazeta Shëndeti ka mësuar përmes burimeve të saj brenda laboratorëve të Biokimisë se kohëve të fundit emrat e pacientëve po keqpërdoren për analiza laboratorike nga ana e një pjese të infermierëve dhe infermiereve. Burimet e Gazetës brenda biokimisë kanë thënë për Gazetën Shëndeti se mënyrat e keqpërdorimit janë këto: Infermeri/infermierja e merr gjakun e vet […]

Skandaloze: Rreth 40 mjekë të përgjithshëm të papunë në Komunën e Gjilanit


Gazeta Shëndeti ka mësuar përmes burimeve të saj se në komunën e Gjilanit janë rreth 40 mjekë të papunë.  Kjo nuk mund të quhet asgjë pos një kryeskandal i vendit të skandaleve, Kosovës ose ”Skandalovës”. Si mund të mos i punësoj kjo komunë këta mjekë kur dihet se komuna e Gjilanit ka nevojë të madhe […]

Skandaloze: Kërcënohet me jetë një mjek në Spitalin e Gjakovës


Oda e Mjekëve të Kosovës (OMK) përmes një komunikate për media sot ka njoftuar se në Spitalin e Përgjithshëm në Gjakovë është kërcënuar me jetë mjeku S.B. nga ana e familjarëve të një paciente, të cilës i ishte konstatuar vdekje në QKUK. OMK dënon ashpër kanosjen ndaj mjekut dhe kërkon nga organet e ndjekjes të […]

Pacienti godet mjekun me tullë, flet drejtoresha e spitalit


Menjëherë pas incidentit të rëndë në spitalin e Durrësit ku mjeku roje u godit me tullë nga dy pacientë të dehur, drejtoresha e spitalit Durrrës, Nadire Jani sqaron ngjarjen për “Balkanweb”. Në një prononcim për gazetaren Klodi Haxhiaj, Jani  shprehet se sherri mes pacientëve ka nisur në momentin që roja i spitalit ka tentuar t’i […]