Renditja finale e Eurovision, ja kur është radha e Shqipërisë


[ad_1] Anxhela Peristeri do të përfaqësojë Shqipërinë në “Eurovision 2021”, me këngën “Karma”. Faqja zyrtare e ‘Eurovision 2021” ka publikuar renditjen e shteteve pjesëmarrëse, të ndara në dy netët gjysmë finale. Anxhelën do ta dëgjojmë në natën e dytë, e renditur e njëmbëdhjeta. Pas publikimit të versionit zyrtar të këngës, shoqëruar me videoklipin, këngëtarja ka […]

Sllovenia s’ i njeh testet për COVID-19 nga Kosova, 10 ditë karantinë për ata që shkojnë në këtë shtet


[ad_1] Ambasada e Kosovës në Lubjanë ka bërë të ditur për ndryshimin e kufizimeve për hyrje në Slloveni si pasojë e pandemisë COVID-19. Në një njoftim në Facebook thuhet se personave që hyjnë në Slloveni nga Kosova do t’iu kërkohet të hyjnë 10 ditë në karantinë, pasi që s’ pranohen testet PCR nga vendet që […]

Sllovenia vendos rregulla të reja për qytetarët që duan të vijnë në Kosovë


[ad_1] Ambasada e Kosovës në Slloveni ka njoftuar për rregullat e reja që janë vendosur nga qeveria sllovene për qytetarët që duan të udhëtojnë drejt Kosovës. Në njoftimin e bërë për media, thuhet se Sllovenia ka të vendosur në listë të kuqe edhe Kosovën, dhe se një person që vjen nga një vend në listën […]

Vazhdon ardhja e mërgimtarëve, sot shumë aeroplanë pritet të aterojnë në Prishtinë


[ad_1] Kosova ka marrë një pamje tjetër, atmosferë e gëzim me ardhjen e bashkatdhetarëve. Kohët e fundit, diaspora u nis drejt vendlindjes, për t’i kaluar festat e fundvitit, e ardhja e tyre po vazhdon edhe sot. Vetëm sot, sipas të dhënave në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, pritet të aterrojnë 37 aeroplanë nga vende të ndryshme, […]

Mërgimtari kosovar që priti 10 orë në kufirin Slloveni-Kroaci: Kjo s’ është normale, s’ ka banjo


[ad_1] Gjatë dy ditëve të kaluara kemi një fluks të madh të mërgimtarëve që po vijnë për t’i kaluar festat e fundvitit në Kosovë. Por, për shkak të vonesave në kufi ata po detyohen që të presin edhe me nga 10 orë. Njëri nga ta është edhe Naser Malili, i cili po vinte nga Zvicra […]

Në Slloveni 1.292 raste të reja dhe 51 viktima të koronavirusit


[ad_1] Në Slloveni për 24 orët e fundit janë testuar 5.868 mostra, prej të cilëve dolën 1.292 raste me infeksion  me koronavirus, dhe si pasojë e COVID-19 vdiqën 51 pacientë, ka publikuar të martën Qeveria sllovene e cila të enjten do të vendos cilat masa epidemiologjike do të mbesin në fuqi , e cilat ndoshta […]

Në Slloveni 51 persona humbën jetën për 24 orët e fundit si pasojë e COVID-19


[ad_1] Në Slloveni 51 persona të infektuar me koronavirus vdiqën në 24 orët e fundit. Janë regjistruar 428 të infektuar të rinj, më pak se herët a vonë më parë, por edhe me më pak teste. Që nga fillimi i epidemisë, pak më pak se 76 mijë njerëz janë infektuar dhe 1.435 kanë ndërruar jetë. […]

Cka na bën të jemi më emocionalë gjatë kohës së festave? Flet sociologu Rejhan Fejza


[ad_1] Festa e Flamurit e të tjera që lidhen me identitetin tonë shqiptar ngjallin pothuajse te secili një emocion të vecantë. Në këto festa padyshim gërshetohet e kaluara dhe e tashmja e cilitdo shqiptar, andaj të rrallë janë ata që s’ e ndiejnë pranë zemrës Ditën e Flamurit apo edhe festat e tjera kombëtare. Sociologu […]

Gjykata Speciale duhet të ofrojnë drejtësi të gjitha viktimat e luftës në Kosovë


[ad_1] Më 30 prill të vitit 2019, gati 1 vit para dorëzimit të aktakuzës para të Dhomave të Specializuara ndaj liderëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Paul R. Williams profesor amerikan i të drejtës dhe marrëdhënieve ndërkombëtare prezantoi para Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve raportin e tij për ndjekjen, hetimin dhe […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


[ad_1] Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e […]

Edhe kjo ndodh: Hoqi maskën për të ngrënë byrek, gjobitet me 400 euro


[ad_1] Kemi parë që tek ne ka shumë zhurmë pas gjobave që policia ka vënë për mos vendosjen e maskave, por s’ ndodh vetëm këtu. Në Lubjanë, një qytetar është gjobitur jo pak por 400 euro, vetëm pse ishte ulur në një vend publik, kishte ulur maskën dhe po hante një byrek me djathtë që […]

Erjon Kastrati i bashkohet ekipit të Kosovës në Sllovaki


[ad_1] Kosova të martën ka zhvilluar stërvitjen e parë në Bratislavë të Sllovakisë. Ekipit të Kosovës i është bashkuar edhe Erjon Kastrati, i cili me sukses aktivizohet në Koper Primorska në Slloveni. Kastrati gjithmonë ka dhënë maksimumin për Dardanët dhe me kënaqësi ka pritur ftesën nga Christos Marmarionos, për dy takimet ndaj Sllovakisë dhe Islandës, […]

Hoqi maskën për të ngrënë byrek, gjobitet me 400 euro


[ad_1] Kemi parë që tek ne ka shumë zhurmë pas gjobave që policia ka vënë për mos vendosjen e maskave, por s’ ndodh vetëm këtu. Në Lubjanë, një qytetar është gjobitur jo pak por 400 euro, vetëm pse ishte ulur në një vend publik, kishte ulur maskën dhe po hante një byrek me djathtë që […]

Slloveni – Kosovë, notat e lojtarëve


[ad_1] Kosova ka pësuar humbje me rezultat 2-1, nga Sllovenia, në kuadër të Grupit 4, të Ligës C, në Ligën e Kombeve. Uebfaqja e vlerësimeve “ëhoscored.com”, ka publikuar notat e lojtarëve të kësaj ndeshje. Lojtari më i mirë i ndeshjes është vlerësuar Josip Ilicic i Sllovenisë me notën 8.2. Me notë të mirë është vlerësuar […]

Slloveni – Kosovë, shënohen dy gola të shpejtë


[ad_1] Vedat Muriqi e ka kaluar Kosovën në epërsi në minutën e 58’, pas asistimit të Benard Berishës. Sllovenia e barazoi rezultatin me Kurticin në minutën e 63’. Slloveni – Kosovë, është duke u luajtur në kuadër të Grupit 4, të Ligës C, në Ligën e Kombeve. [ad_2]

Slloveni – Kosovë, mbyllet pjesa e parë pa gola


[ad_1] Është mbyllur pjesa e parë pa gola mes Sllovenisë dhe Kosovës, ndeshje e vlefshme për Grupin 4, në Ligën C, të Ligës së Kombeve. Sllovenia ishte më e mirë në këtë ndeshje duke rrezikuar disa herë portën e Kosovës. ndërsa, Kosova u tregua që ta rrezikonte portën e sllovenëve me kundërsulme. [ad_2]

Slloveni – Kosovë, formacionet zyrtare


[ad_1] Janë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen Slloveni – Kosovë, ndeshje e vlefshme për Grupin 3, në Ligën C të Ligës së Kombeve. Matjaz Kek, ka vendosur që Sllovenia të luajë me formacionin 4-2-3-1. ndërsa, Muharrem Sahiti, ka vendosur që të luajë me formacionin 4-2-3-1. Në sulm do të luajë Vedat Muriqi i mbështetur nga […]

Slloveni – Kosovë, do të drejtohet nga gjyqtari i njohur polak


[ad_1] Sllovenia dhe Kosova, do të përballen sot nga ora 20:45, në kuadër të Grupit 3, të Ligës C, në Ligën e Kombeve. Ndeshjen e parë sllovenët e kishin fituar në Prishtinë me rezultat 0-1. Në këtë ndeshje drejtësinë do ta ndajë gjyqtari polak Bartosz Frankowski. ndërsa, asistent të tij do të jenë Jakub Winkler […]

Slloveni – Kosovë, kjo është forma e “Dardanëve” në ndeshjet mysafire në grup


[ad_1] Sllovenia dhe Kosova duelojnë sonte në Ligën e Kombëve. “Dardanët” do të ndeshen me kombëtaren e Slovenisë me fillim nga ora 20:45 në Lubljanë, shkruan GazetaBlic. Kosova vjen pas nëntë ndeshjeve pa fitore dhe synon që pikërisht sonte ta ndryshoj këtë formë negative të rezultateve. “Dardanët s’ janë mposhtur në asnjë ndeshje si mysafir […]

Slloveni – Kosovë, ky është komenti i Hekuran Kryeziut para ndeshjes


[ad_1] Mesfushori i Kosovës, Hekuran Kryezi ka folur poashtu para ndeshjes me Slloveninë. Kryeziu tha se Sllovenia është një kombëtare shumë e fortë, por që do të tentojnë të dalin me rezultat pozitiv nga kjo ndeshje, përcjell GazetaBlic. “Siç tha trajneri jonë, nesër do kemi ndeshje të vështirë kundër Sllovenisë, por prapë do mundohemi të […]

Kombëtarja e Kosovës merr rrugë për në Ljubljanë, Bersant Celina kthehet në Prishtinë


[ad_1] Kombëtarja e Kosovës dje mori dritën e gjelbër për t’u nisur drejt kryeqytetit slloven, Ljubljanës. Djelmoshat kosovarë rezultuan negativë në testet për Covid, çka do të thotë se ata plotësojnë edhe kriterin e fundit për të hyrë në Slloveni, aty ku do të ndeshen me përfaqësuesin e shtetit, përcjell GazetaBlic. Ekspedita “verdhë e kaltër” […]

Të gjithë futbollistët e Kosovës rezultojnë negativë në testin për koronavirus


[ad_1] Të gjithë futbollistët e Kosovës kanë rezultuar pozitivë para nisjes për në Slloveni. Këtë e ka konfirmuar para pak çastesh faqja e futbollit kosovar në rrjetin social “Twitter”, përcjell GazetaBlic. Grupit tashmë iu është bashkuar edhe Valon Berisha, i cili mungoi në ndeshjen miqësore ndaj Shqipërisë. Nesër, kombëtarja “verdhë e kaltër” merr rrugë për […]

Bastien Toma s’ e ka në mendjen e tij Kosovën: s’ po mendoj asgjë tjetër përveç Zvicrës


[ad_1] Bastien Toma ka thënë se dëshiron që të mendoj vetëm për kombëtaren e Zvicrës dhe në nivelin e klubit ai dëshiron të zhvillojë më tej potencialin e tij në Genk. Ekipi Zviceran U21 tashmë ka blerë biletën për në Kampionatin Evropian në 2021. Pandemia Covid-19 e ndan turneun në dy pjesë: një fazë grupesh […]

Janez Jansha, mareshali paranojak slloven i Twitter-it


[ad_1] I fiksuar – ashtu sikurse aleati i tij Donald Trump – me një shtet brenda një shteti që do ta shkatërrojë atë, Kryeministri Slloven është po aq i varur sa edhe Trump nga mediat sociale – duke e parë atë si një platformë të përsosur për të përçuar pikëpamjen e tij konspirative të një […]

s’ patëm motivim ndaj Shqipërisë


[ad_1] Kosova është mposhtur me rezultat 2-1, ndaj Shqipërisë, në miqësoren që u zhvillua në Elbasan. Pas ndeshjes ka folur kapiteni i Kosovës, Amir Rrahmani duke thënë se s’ patën motivim të luanin ndaj Shqipërisë, ai pret fitore ndaj Sllovenisë dhe Moldavisë.   “Çdo ndeshje që luhet, ne luajmë për ta fituar dhe për ta […]

Werder Bremeni s’ lejon Rashicën që t’i grumbullohet Kombëtares së Kosovës


[ad_1] Skuadra e Werder Bremenit, ka “bllokuar” futbollistët e tyre për të luajtur në ndeshjet e nëntorit me Kombëtare. Në mesin e këtyre futbollistëve të klubit gjerman do të jetë edhe sulmuesin i Kosovës, Milot Rashica. Sipas gazetës së njohur gjerman, “Kicker.de”, Werderi ka “bllokuar” futbollistët e tyre, pra kjo i bie që Milot Rashica […]

Twitter etiketon postimin e kryeministrit slloven për “fitoren e Trumpit”


[ad_1] Twitter e ka etiketuar një postim nga kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansha, në të cilin ai e përgëzon Donald Trumpin për fitoren në zgjedhjet presidenciale në SHBA dhe i akuzon “mediat kryesore” për “mohimin e fakteve”. “Burimet zyrtare mund të mos i kenë shpallur rezultatet kur kjo është publikuar”, ka shkruar Twitter nën postimin […]

Marrëveshja që i dha fund luftës në Bosnjë duhet rishkruar, por si?


[ad_1] Njëzet e pesë vjet më parë, një marrëveshje paqeje e hartuar në një bazë ajrore të Shteteve të Bashkuara në Ohajo i dha fund luftës në Bosnjë. Sot, ajo marrëveshje s’ i pëlqen askujt, por në një vend të ndarë politikisht, do të jetë e vështirë të arrihet një marrëveshje për çdo reformë.   […]

Ndotja e ajrit në Prishtinë, PDK propozon transport publik falas për 4 muaj


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës në Prishtinë ka ka propozuar që të ofrohet transport publik falas nga muaji nëntor deri në muajin mars në mënyrë që të ketë më pak vetura në kryeqytet dhe rrjedhimisht edhe ndotje më të vogël të ajrit. Nënkryetari i PDK-së në Prishtinë, Ilirik Musliu, tha se propozimi është që kjo […]

Lime Mihasi, Mjeshtri që e renditi Sarandën në elitën e Shahut


[ad_1] Deputeti Alket Hyseni ka shpërndarë sot një profil të mjeshtrit Kombëtar të Shahut Lime Mihasi“Lime Mihasi – Mjeshtër Kombëtar i Shahut♟.Ka mbi 30 vjet që ushtron sportin e shahut si lojtar dhe trainer me ekipin e “Butrintit”. 17 herë kampion🏆 i shumëfisht i Sarandës.Pjesëmarrës në të gjitha kompeticionet kombëtare dhe ndërkombëtare të shahut♟, individuale […]

“Ditë të zeza po vijnë për Kosovën”, vendi rrezikon bllokadën e dytë pa plan të rimekëmbjes


[ad_1] Evropa është duke shkuar drejt mbylljes për shkak të shifrave rekorde të valës së dytë të pandemisë. Franca e Gjermania kanë njoftuar mbylljen totale. Mirëpo, vendet e zhvilluara kanë njoftuar edhe infuzionet financiare për sektorin privat për të parandaluar kolapsin që mund të shkaktojë karantinimi në valën e dytë të pandemisë. Bazuar në njoftimet […]

Evropa pranë izolimit, Franca pret deri në 100 mijë të infektuar në ditë


[ad_1] Kancelarja gjermane Angela Merkel, gjatë një takimi me anëtarët e tjerë të partisë së saj tha se “Jemi para muajve shumë të vështirë. Kështu s’ do të mund të vazhdojmë tutje” paralajmëroi ajo. ndërsa edhe në Francë, Itali, Holandë, Çeki, Austri, Slloveni, Belgjikë dhe Spanjë,  për vetëm 10 ditë numri i të infektuarve me […]

E zbulon Papu Gomez: Ilicic ishte i infektuar me Covid-19 dhe më pas ra në depresion


[ad_1] Papu Gomez ka zbuluar se shoku i ekipit të Atalanta, Josip Ilicic kishte COVID dhe më pas ra në depresion. Ilicic s’ u kthye në fushë pas suspendimit të futbollit dhe kapiteni i Atalantas, Gomez tha për TyC Sports se slloveni ishte i infektuar me koronavirus, përcjell GazetaBlic Sport. “Ai kishte koronavirus dhe ra […]

Limaj; Po qe se s’ka aktakuzë për trafikim të organeve, Kosovës duhet t’i kërkohet falje për këto akuza


[ad_1] Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë se asnjë individ kushdo qoftë ai s’ mund të dalë mbi Kosovës dhe për këtë, Limaj thotë se ka dhënë sprova për këtë drejtim. Limaj ka bërë me dije se kur i është shpallur aktakuza ka qenë në Slloveni dhe se shqetësimi i tij kryesor ka […]

Nga nesër kufizime të lëvizjes në Slloveni, Ambasada e Kosovës këshillon mërgimtarët


[ad_1] Për shkak të rritjes së madhe të numrit të të infektuarve me coronavirus, Sllovenia ka vendosur që të kufizojë lëvizjet e qytetarëve si masë për parandalimin e përhapjes së sëmundjes COVID-19. Për këtë arsye, Ambasada e Republikës së Kosovës në Lubjanë ka publikuar një njoftim në Facebook me anë të të cilit njofton mërgimtarët […]

Covid-19: Sllovenia kufizon lëvizjen në komuna


[ad_1] Për shkak të rritjes së madhe të infeksioneve me koronavirusi, Sllovenia po shtrëngon masat ekzistuese, kështu që ndalimi i lëvizjes jashtë komunave të banimit do të hyjë në fuqi të martën, njoftoi sonte kryeministri Janez Jansha. Kufizimi i lëvizjes në komuna së pari do të jetë në fuqi për shtatë ditë për të gjithë […]

Rekord në Kroaci: 2421 raste me Covid-19 për 24 orë


[ad_1] Kroacia ka raportuar 2421 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, që është rekord ditor. Po ashtu autoritetet kroate kanë njoftuar se në 24 orët e fundit si pasojë e COVID-19 kanë ndërruar jetë tetë persona, duke çuar shifrën totale të vdekurve në 437. Në Slloveni janë regjistruar 1675 raste të […]

​Largimi i ushtarit të fundit jugosllavë nga Sllovenia


[ad_1] Tre muaj pas përfundimit të luftës dhjetë ditore, më 25 tetor të vitit 1991, ushtari i fundit i ish Armatës Popullore të Jugosllavisë e lëshon territorin slloven. Lufta dhjetë ditore, ose lufta e pavarësisë sllovene, pasoi deklaratën sllovene të pavarësisë, e shpallur më 25 qershor 1991 duke rezultuar me pavarësinë e Sllovenisë, shtetit të […]

Sa u mbajtën sekrete aktakuzat për ish-luftëtarët e UÇK’së?


[ad_1] akoma s’ dihet Po qe se akti akuzues që përfshinë Presidentin Hashim Thaçi, kreun e Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli dhe disa të tjerë, është konfirmuar apo është hedhur poshtë nga gjyqtari i procedurës paraprake. Duket se Dhomat e Specializuara s’ e kanë të vështirë të mbajnë sekret fatin e aktakuzave, madje edhe […]

Arbër Zeneli thotë se e jep maksimumin në çdo ndeshje të Kosovës  


[ad_1] Kosova ka vazhduar me rezultate të dobëta duke humbur me rezultat 0-1, nga Sllovenia, në kuadër të Grupit 3, në Ligën C të Ligës së Kombeve. Pas ndeshjes, sulmuesi i Kosovës, Arbër Zeneli ka thënë se e jep maksimumin në çdo ndeshje, por ndonjëherë s’ funksionojnë gjërat. “Në çdo lojë e jepi maksimumin, nganjëherë […]

Kosovë – Slloveni, notat e lojtarëve


[ad_1] Kosova ka pësuar humbje me rezultat 0-1, nga Sllovenia, në kuadër të Grupit 3, të Ligës C në Ligën e Kombeve. Djelmoshat e udhëhequr nga Bernard Challandes e kanë pësuar humbjen e dytë radhazi, pas asaj ndaj Maqedonisë së Veriut. Ubefaqja e statistikave ka publikuar notat e lojtarëve për këtë ndeshje. Lojtari më i […]

Zhgënjen Kosova, mposhtet nga Sllovenia


[ad_1] Kombëtarja e Kosovës ka pësuar humbje me rezultat 0-1, nga Sllovenia. Kjo ndeshje ishte e vlefshme për Grupin 3, në Ligën C, në kuadër të Ligës së Kombeve. Golin e vetëm në këtë ndeshjee shënoi Haris Vukcic në minutën e 22’. Djelmoshat e udhëhequr nga Bernard Challandes luajtën më mirë në pjesën e dytë […]

Haris Vuckic e kalon Slloveninë në epërsi (FOTO)


[ad_1] Sllovenia ka kaluar në epërsi ndaj Kosovës, me sulmuesin Haris Vuckic në minutën e 22’, pas një habie të mbrojtësve të Kosovës. Kjo ndeshje është duke është duke u luajtur në kuadër të Grupit 3, të Ligës C, në Ligën e Kombeve. Kosovë – Slloveni, është duke u luajtur në stadiumin “Fadil Vokrri”. Kosovë […]

Sllovenia e mbyll pjesën e parë me epërsi minimale ndaj Kosovës (FOTO)


[ad_1] Sllovenia e ka mbyllur pjesën e parë me epërsi minimale 0-1. Golin e vetëm në 45 minutëshin e parë e ka shënuar Haris Vuckic në minutën e 22’. Arbër Zeneli në minutën e 34’ e bën goditjen e parë në drejtim të portës së Sllovenisë. Leart Paqrada goditi fortë nga gjuajtja e lirë në […]

Kosovë – Slloveni, nis pjesa e dytë


[ad_1] Ka nisur pjesa e dytë mes Kosovës dhe Sllovenisë. Sllovenët janë duke fituar me rezultat 0-1, me golin e Vukcic. Kosova i kishte disa raste të mira për gol, por portieri Jan Oblak u tregua i vëmendshëm. Kjo ndeshje është duke është duke u luajtur në kuadër të Grupit 3, të Ligës C, në […]

Kosovë – Slloveni, formacionet zyrtare (FOTO)


[ad_1] Janë publikuar formacionet zyrtare për ndeshjen Kosovë – Slloveni, e vlefshme për Grupin 3, në Ligën C, të Ligës së Kombeve. Bernard Challandes ka bërë dy ndryshime në këtë ndeshje duke inkuadruar në lojë Edon Zhegrovën dhe Leart Paqaradën, në vend të Mërgim Vojvodës dhe Atdhe Nuhiut. Kosovë – Slloveni, luhet nga ora 20:45, […]

Gjyqtari i njohur anglez do ta ndajë drejtësinë në ndeshjen Kosovë – Slloveni


[ad_1] Kosova dhe Sllovenia do të përballen për herë të parë ndërmjet vete sot nga ora 20:45, në stadiumin “Fadil Vokrri”, në Prishtinë. Kjo ndeshje luhet në kuadër të Grupit 3, të Ligës C. Gjyqtari kryesor i kësaj ndeshje do të jetë anglezi Andrew Madley, i asistuar nga Daniel  Richard Cook dhe Constantine Hatidakiz edhe […]

Lojtarët e Kosovës rezultojnë negativ në testet për COVID-19


[ad_1] Lojtarët e Kombëtares së Kosovës, janë testuar për COVID-19, para ndeshjes ndaj Sllovenisë, e cila luhet në kuadër të Ligës C, të Grupit 3 në Ligën e Kombeve. Djelmoshat e udhëhequr nga Bernard Challandes, kanë dalë negativ në testet për coronavirus dhe janë të gatshëm për ndeshjen ndaj Sllovenisë. Kosova sot e ka zhvilluar […]

Pejani kapet duke kultivuar drogë në shtëpi


[ad_1] Mbrojtësi i Sllovenisë, Petar Stojanovic, ka folur në konferencë për media para ndeshjes ndaj Kosovës. Stojanovic ka thënë se janë të gatshëm që ta mposhtin Kosovën dhe të vazhdojnë me fitore. “Deshta t’iu them se ne kemi ardhur të luajmë një ndeshje futbolli të mirë me Kosovën që ka një skuadër të mirë dhe […]

Jemi përgatitur maksimalisht për ndeshjen ndaj Kosovës


[ad_1] Mbrojtësi i Sllovenisë, Petar Stojanovic, ka folur në konferencë për media para ndeshjes ndaj Kosovës. Stojanovic ka thënë se janë të gatshëm që ta mposhtin Kosovën dhe të vazhdojnë me fitore. “Deshta t’iu them se ne kemi ardhur të luajmë një ndeshje futbolli të mirë me Kosovën që ka një skuadër të mirë dhe […]

Gjinekologia shqiptare Hatije Ismaili shpallet “Mjeku më i mirë në Slloveni”


[ad_1] Gjinekologia nga Gostivari, Hatije Ismaili, është dekoruar nga presidenti slloven, Borut Pahor, me çmimin “Mjeku më i mirë në të tërë Slloveninë”. Hatije Ismaili lindi në Gostivar, ku mbaroi shkollën fillore dhe dy vitet e para të shkollës së mesme. Më pas u transferua në shkollën e mesme të Mjekësisë në Mitrovicë, ku përfundoi […]

BIRN fiton çmimin e lirisë së shtypit ‘Reporterët pa Kufij’ të Austrisë


[ad_1] RSF Austria të enjten i ka dhënë BIRN çmimin prestigjioz për liri të shtypit-Një sinjal për Evropën-të cilin drejtoresha rajonale e BIRN, Marija Ristiq, e përshkroi si nder dhe inkurajim. Në një ceremoni të mbajtur online për shkak të COVID-19, Reporterët pa kufijë Austria të enjten nderuan BIRN për gazetarinë e tyre të guximshme […]

Shqiptarja shpallet mjekja më e mirë në Slloveni, dekorohet nga presidenti


[ad_1] Mjekja gjinekologe shqiptare Hatije Ismaili, është dekoruar nga presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, me çmimin “Mjeku më i mirë në gjithë Slloveninë”. Këtë dekoratë mjekja e ka marrë falë suksesit të saj në punë gjatë pandemisë, raportojnë mediat vendase. Ismaili ka lindur në Gostivar ku edhe kreu shkollën fillore, në shkollën “Ismail Qemali”, ku […]

Çka po ndodh me pronat e Kosovës në ish-Jugosllavi?


[ad_1] Republika e Kosovës vazhdon të mos ketë qasje në 99 pronat e ndërmarrjeve shoqërore që gjenden në Republikën e Serbisë. Përveç identifikimit të tyre dhe vendndodhjes së aseteve, Prishtina zyrtare s’ ka informacione Po qe se këto prona shfrytëzohen apo cila është gjendja e tyre, thonë zyrtarë të Agjencisë Kosovare të Privatizimit. Në Ligjin […]

Serbia ka më së shumti nevojë për gjykatë speciale ndërkombëtare


[ad_1] s’ është vetëm Kosova që ka nevojë për një gjykatë profesionale. Serbia ka nevojë për të shumë më tepër! Serbia është ajo që ka qenë në luftë me shumicën e vendeve fqinje. Edhe sot, Serbia mohon atë që bëri në luftërat jugosllave. Gjykata Speciale në Hagë për krimet e kryera në Kosovë nga viti […]

Gjykata Speciale në Hagë është politike


[ad_1] s’ është vetëm Kosova që ka nevojë për një gjykatë profesionale. Serbia ka nevojë për të shumë më tepër! Serbia është ajo që ka qenë në luftë me shumicën e vendeve fqinje. Edhe sot, Serbia mohon atë që bëri në luftërat jugosllave. Gjykata Speciale në Hagë për krimet e kryera në Kosovë nga viti […]

Vetëvendosje i reagon Trump-it për deklaratën për “ndaljen e vrasjeve masive”


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje përmes një komunikate për media i ka reaguar deklaratës së presidentit amerikan, Donald Trump, i cili në një tubim zgjedhor në ShBA deklaroi se po ndalon “vrasjet masive” në mes të Kosovës dhe Serbisë. përmes kësaj komunikate, Vetëvendosje thotë se besimi se lufta e Kosovës e ka themelin te urrejtjet e lashta […]

Illyrium, 1 nga 6 verërat e Perëndive, më në fund në Shqipëri nga Divine Wines


[ad_1] Gotat lart dhe plot! Direkt nga Rajoni i Jeruzalemit, në Slloveni, Divine Wines sjell në Shqipëri një përzgjedhje të veçantë prej 6 verërash. Asgjë më mirë se një shishe verë e kuqe artizanale s’ do të nderonte një tokë të lashtë si ajo ilire dhe një popull që e ka jetuar atë që në […]

Shtatë javë të ngujuar në Zvicër, “pengje” të koronavirusit


[ad_1] Shtatë javë ka zgjatur odiseada e Xhevat Muqës dhe tetë pjesëtarëve të stafit të tij, të bllokuar nga masat kundër koronavirusit, në Zvicër, Gjermani e Austri. Në vazhdim, rrëfimi i tij për albinfo.ch * E Shtunë, 6 Qershor 2020 – 17:10 B.SH. Koha e pandemisë së koronavirusit, nëpër të cilën po kalojmë, padyshim se […]

Prioriteti ynë: Kthimi në Kosovë i shtetasve tanë të ngujuar në Zvicër


Bota po kalon njërën ndër krizat më të rënda të kohëve të reja dhe bashkë me të, edhe shqiptarët, kudo janë, krizën e pandemisë së koronaviorusit. Qytetarët e Kosovës që jetojnë në Zvicër detyrohen gjithashtu të jetojnë me kushtet që dikton pandemia e rrezikshme. Një numër prej tyre janë prekur nga virusi në mënyra të […]

Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj


“Ne në Izrael i marrim prokurorët, gjykatësit dhe gazetarët dhe i çojmë në spitale për të kujdestaruar me Mjekët, në mënyrë që ata të njihen punën dhe sfidat e mjekëve – përndryshe nuk ka as edhe një mundësi të kuptohet drejtë natyra e punës së tyre”, thotë kështu Prof. Amnon Carmi, udhëheqës i UNESCO në […]